Aroma difuzéry

Nejlepší aroma difuzéry 2024 + recenze

Uvažujete nad tím, jak provonět byt, dům či vaši kancelář? Jak do místnosti přinést svěží vzduch, vůni a aromatizovat prostor tak, že se v něm budete cítit dobře? Tento výsledek vám dokáže zaručit praktický ultrazvukový aroma difuzér v kombinaci s kvalitními esenciálními oleji. Toto zařízení umožňuje esenciální oleje v kombinaci s vodou přeměňovat na částečky vodní mlhy, která se dostává do ovzduší v prostoru. Vzduch je tak zvlhčován a zároveň aromatizován (aromaterapie). Aroma difuzér má pro člověka několik benefitů, o kterých vám více povíme v našem článku. O svých kvalitách nás přesvědčil aroma difuzér VOCOlinc Flowerbud Smart s 10hodinovým nepřetržitým provozem a možností ovládání přes aplikaci v mobilu. Dozvíte se také, jak funguje difuzér, jaké oleje do difuzéru používat a představíme vám také recenze některých modelů.

Publikované: 09.05.2023
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký aroma difuzér si koupit?

Z výběru aroma difuzéru rozhodně není třeba dělat žádnou komplikovanou vědu. Vždy však uděláte lépe, pokud se v nabídce dokážete zorientovat. I v tomto segmentu naleznete modely, které mají různé funkce, objem nádoby či princip, na kterém fungují. Existují například levnější modely, které využívají speciální vatové tyčinky do difuzéru nebo lépe vybavené ultrazvukové difuzéry s LED podsvícením. Rozhodovat může z velké části i design zařízení. Pokud se vám příliš nechce studovat parametry jednotlivých modelů nebo číst návod, jak vybrat aroma difuzér, ušetříme vám čas. Vyberte si z následujících modelů.

Názov Hodnotenie Detail
Nature7 Sumó   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
DOMO DO9215AV   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
VOCOlinc Flowerbud   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
VOCOlinc Flowerbud Smart

VOCOlinc Flowerbud Smart

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 300 ml, pokrytí do 40 m2, maximální doba provozu 10 hod., časovač, nastavení intenzity odpařování, automatické vypnutí, LED světlo (16 milionů barev).

Zobrazit více info

Kvalitní a inteligentní smart ultrazuvkový difuzér o kapacitě nádoby 300 ml je určen pro místnosti s výměrou do 40 m2. Velkou výhodou je možnost ovládat zařízení prostřednictvím mobilní aplikace. Aktivovat můžete časovač nebo nastavit intenzitu odpařování. Nechybí ani LED osvětlení, a to až v 16 milionech barevných odstínů. Mezi funkcemi je také automatické vypnutí v případě, že se voda z nádoby odpaří.

Cenový trhák
TrueLife Air Diffuser D3 Light

TrueLife Air Diffuser D3 Light

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 120 ml, pokrytí do 25 m2, maximální doba provozu 5 hod., automatické vypnutí, LED světlo (7 barev).

Zobrazit více info

Malý a kompaktní aroma difuzér s kapacitou nádoby jen 120 ml. Kromě kompaktnosti potěší jeho design s imitací dřeva. Doba nepřetržitého provozu je až 5 hodin a vhodný je do místností s maximální výměrou do 25 m2. Ultrazvukový difuzér má USB napájení, je velmi tichý, ale nelze regulovat intenzitu odpařování.

Náš TIP
Nature7 Sumó

Nature7 Sumó

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 300 ml, maximální doba provozu 10 hod., časovač, automatické vypnutí, LED světlo (8 barev).

Zobrazit více info

Osvěžit prostor vám pomůže i tento aroma difuzér v dřevěném dekoru. Využívá ultrazvukovou technologii. Objem nádržky je 300 ml. Nepřetržitý provoz je možný až po dobu 10 hodin. Difuzér je velmi elegantní a nechybí ani barevné efekty díky LED podsvícení. Je tichý a snadno se ovládá. Nastavit můžete dobu provozu díky časovači.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při výběru jednotlivých modelů jsme kladli důraz na důležité parametry, které je dobré sledovat při výběru. Zároveň jsme si všímali, co zajímá samotné spotřebitele nejvíce. Za nejdůležitější parametr jsme určili funkce, které od tohoto zařízení zákazníci vyžadují a také dobu provozu, po kterou dokáží difuzéry prostor aromatizovat. Primárně nás zajímal ultrazvukový difuzér, který je zákazníky nejžádanější. Dále jsme hodnotili kapacitu zásobníku na vodu, prostor, který dokáží rozptylováním pokrýt, jednoduchost ovládání a také způsob napájení (do sítě, na baterky, difuzér do auta – autozapalovač).

Funkce (časovač, režimy, světlo...)
Výdrž (doba provozu)
Velikost nádoby
Pokrytí prostoru
Ovládání
Napájení
Materiál, rozměry a design
Hlučnost
Cena

V daném segmentu se nachází několik renomovaných výrobců, ale také množství méně známých značek, jejichž nabídka však v poměru ceny a kvality představuje zajímavou alternativu. Do našeho výběru se dostaly TrueLife, ETA či Doterra difuzéry, ale také méně známé značky. Primárně jsme se zaměřovali na nabídku aroma difuzérů od ověřených prodejců, jako Alza, Mall, Datart, Okay a jiných. K průzkumu trhu nám posloužil cenový porovnávač Heureka.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze aroma difuzérů

Sestavili jsme pro vás objektivní a nezaujaté recenze difuzérů, které se nacházejí v našem výběru srovnávacího testu. V případě jednotlivých aroma difuzérů jsme hodnotili předem určené parametry. Ani jeden z výrobců či prodejců nebyl zvýhodněn. U každého z produktů naleznete také pozitiva a negativa jednotlivých modelů. Zajímaly nás totiž i jejich slabé stránky v porovnání s konkurencí. Pro přehlednost jsme nezapomněli ani na základní technické parametry.

Víťaz testu

VOCOlinc Flowerbud Smart

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 300 ml, pokrytí do 40 m2, maximální doba provozu 10 hod., časovač, nastavení intenzity odpařování, automatické vypnutí, LED světlo (16 milionů barev).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Inteligentní aroma difuzér a zvlhčovač vzduchu s ultrazvukovou technologií. V aktivním stavu vytváří jemnou vodní mlhu ze směsi vody a esenciálního oleje. Disponuje nádobou o kapacitě 300 ml a výrobce jej doporučuje do místností s dispozicí do 40 m2. Maximální doba aromaterapie je 10 hodin. Velkou výhodou jsou chytré funkce, které umožňují realizovat širokou škálu nastavení. Kromě časovače máte možnost nastavit si také intenzitu odpařování nebo zvolit plynulý – přerušovaný režim uvolňování aroma. Také lze přesně nastavit, kdy se zařízení zapne a kdy vypne.

K ovládání přes mobilní telefon je zapotřebí připojení k WiFi síti a aplikace Linkwise. K dispozici je až 16 milionů barev. LED osvětlení a jeho jas můžete pohodlně přizpůsobit v aplikaci. Světlo také umožňuje vytvářet příjemnou relaxační atmosféru. Ovládání je možné i prostřednictvím hlasových asistentů, jako Apple HomeKit, Amazon Alexa, Siri nebo Google Assistant. Zajímavostí je také měření míry vlhkosti ve vzduchu. Mezi funkcemi nechybí ani automatické vypnutí v případě, že v nádržce je minimálně hladina vody a esence. Aroma difuzér je vyroben z BPA neškodného plastu. Difuzer je napájen přes klasický AC adaptér. Výrobce doporučuje daný model pro používání do kanceláře, obývacího pokoje, koupelny nebo do dětského pokoje.

Zákazníkům se v největší míře zamlouvaly možnosti širokého nastavení díky ovládání přes mobilní aplikaci. Je možné nastavit přesný čas zapnutí i vypnutí, intenzitu odpařování či barevnost LED osvětlení. Ovládat difuzér můžete dokonce z práce na dálku. Mnozí uživatelé kladně hodnotili i design zařízení a možnost využívat hlasové ovládání. Vybraný model uspokojí i nároky náročnějšího spotřebitele. Ke kritice můžeme zařadit stížnost na přesnost měření vlhkosti a občasné ztráty Wi-Fi připojení.

Pozitíva

Ovládání přes mobilní telefon (aplikace Linkwise)
Možnosti nastavení
Design a množství barev

Negatíva

Vyšší cena

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 300 ml ● Pokrytí: do 40 m2 ● Maximální doba provozu: 10 hodin. ● Časovač: ano ● Ovládání: tlačítky / hlasové ovládání ● Smart: ano ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): ano ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano / 16 milionů barev ● Materiál: plast/BPA free ● Napájení: AC

Cenový trhák

TrueLife Air Diffuser D3 Light

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 120 ml, pokrytí do 25 m2, maximální doba provozu 5 hod., automatické vypnutí, LED světlo (7 barev).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ideální volba pro méně náročné zákazníky. Praktický a kompaktní aroma difuzér TrueLife D3 je vyroben z plastu, ale díky imitaci dřeva působí velmi elegantně a moderně. Využívá ultrazvukovou technologií, kterou vytváří z vody a esenciálního oleje jemnou vodní páru, díky čemuž vzduch aromatizuje i zvlhčuje. Ovládání je možné jedním tlačítkem. Jedním stisknutím se barvy automaticky střídají, druhý stisk zastaví osvětlení na dané barvě a třetí zhasne osvětlení.

Levný difuzér TrueLife má kapacitu nádobky 120 ml a na jednu náplň umožňuje provoz po dobu až 5 hodin. Díky funkci automatického vypnutí nehrozí chod nasucho nebo přehřívání zařízení. Vhodný je do místností s výměrou maximálně 25 m2. Estetický dojem navozuje zajímavé tvarování horního krytu se vzorem, které je při podsvícení velmi estetické. Difuzér je napájen prostřednictvím USB portu.

Difuzér prostor příjemně provoní a zároveň vzduch zvlhčí. Zákazníkům se velmi líbí samotné designové provedení a také jednoduché ovládání. Někteří ze zákazníků však kritizovali plastový zápach a slabé pokrytí, které je menší než udávaných 25 m2. Pozitivem je doba provozu až 5 hodin, přičemž v recenzích zákazníci udávali, že vydrží jít nepřetržitě i déle.

Pozitíva

Estetické provedení s imitací dřeva
Pozitivní recenze a nízká cena
Nízká hlučnost a jednoduchá obsluha

Negatíva

Nemá časovač
Nelze nastavit intenzitu odpařování
Vlhkost v okolí zařízení

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 120 ml ● Pokrytí: do 25 m2 ● Maximální doba provozu: 5 hodin. ● Časovač: ne ● Ovládání: tlačítkem ● Smart: ne ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): ne ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano / 7 barev ● Materiál: plast● Napájení: AC

Náš TIP

Nature7 Sumó

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 300 ml, maximální doba provozu 10 hod., časovač, automatické vypnutí, LED světlo (8 barev).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kombinovaný zvlhčovač vzduchu a difuzér Nature7 Sumó zaujme specifickým designem. Ultrazvukový difuzér přeměňuje vodu spolu s esencí na vodní páru a prostor krásně aromatizuje. Je vhodný do obývacího pokoje, ložnice či dětského pokoje. Objem nádoby je až 300 ml, díky čemuž je možný nepřetržitý provoz až po dobu 10 hodin. V případě, že voda dochází, zařízení se automaticky vypne, aby nedošlo k přehřívání.

Difuzér se ovládá manuálně prostřednictvím dvou tlačítek. Tlačítkem Mist můžete nastavovat dobu provozu po dobu jedné, tří nebo až šesti hodin. Druhé tlačítko Light umožňuje aktivovat barevné efekty LED osvětlení. Buď to nastavíte jednu barvu, nebo jejich střídání (8 barev). Ovládání je jednoduché a velmi intuitivní. Provoz je velmi tichý. Imitace dřeva činí z difuzéru velmi elegantní bytový doplněk.

Zákazníky si tento difuzér získal tichým chodem a snadným ovládáním. Také v recenzích spotřebitelé chválili jeho design a kvalitní zpracování. Přístroj kolem sebe nehromadí nadbytečnou vlhkost a potěší také možnost nastavení časovače a automatické vypnutí.

Pozitíva

Ovládání a podsvícení
Tichý chod
Design

Negatíva

Vhodný spíše do menších místností

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 300 ml ● Pokrytí: - ● Maximální doba provozu: 10 hodin. ● Časovač: ano ● Ovládání: tlačítky ● Smart: ne ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): - ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano / 8 barev ● Materiál: plast● Napájení: AC

Dobré recenzie

TrueLife Air D9 Smart

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 400 ml, pokrytí do 30 m2, maximální doba provozu 10 hod., časovač, nastavení intenzity odpařování, automatické vypnutí, LED světlo (14 barev).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Díky bluetooth technologii se aroma difuzér TrueLife Air D9 Smart stává inteligentním společníkem do domácnosti. Jeho dřevěný design je velice příjemný a elegantní. Aromaterapii můžete realizovat díky ultrazvukové technologii a efektivnímu uvolňování terapeutických i aromatických složek esenciálních olejů. Využívá technologii OilFlow. Zařízení je výrobcem doporučeno do místností s výměrou do 30 m2. Kapacita nádržky difuzéru je až 400 ml a v nepřetržitém provozu vydrží až 10 hodin.

Ovládání je možné manuálně nebo díky bluetooth rozhraní i přes váš mobilní telefon. Aktivovat můžete časovač nebo můžete nastavit režim páry na vysoký či nízký výkon a také můžete nastavit způsob odpařování v plynulém nebo přerušovaném režimu. Podsvícení nabízí 14 barevných variant a barvy se mohou střídat nebo si nastavíte jednu stálou barvu. Difuzer je vyroben z BPA plastu a neobsahuje žádné toxické látky. Při nedostatečném množství vody se automaticky vypíná.

Velkou výhodou je zabudovaný reproduktor. Po připojení vašeho telefonu k difuzéru můžete přehrávat oblíbenou hudbu. během meditace, cvičení jógy nebo jen obyčejného relaxu. Samozřejmě, extra výkon od reproduktoru nečekejte, ale rozhodně nezklame a zákazníkům se tato kombinace líbí. Spotřebitelé si velmi pochvalují i možnost ovládání přes mobilní aplikaci, automatické vypnutí a také design zařízení. Pozitivem je i tichý chod. V poměru ceny a kvality tento aroma difuzér velmi mile překvapí.

Pozitíva

Nastavení intenzity odpařování
Bluetooth – ovládání přes mobilní telefon
Vestavěný reproduktor

Negatíva

Žádné

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 400 ml ● Pokrytí: do 30 m2 ● Maximální doba provozu: 10 hodin. ● Časovač: ano ● Ovládání: tlačítky / mobilní telefon ● Smart: ano ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): ano ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano / 14 barev ● Materiál: plast ● Napájení: DC

Dobré recenzie

Sixtol Vulcan

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 350 ml, pokrytí do 20 m2, časovač, nastavení intenzity odpařování, automatické vypnutí, LED světlo (8 barev).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velice nápadité provedení ultrazvukového difuzéru s imitací bílého dřeva a vulkanickým tvarem. Aroma difuzér tak není jen aromatizérem a zvlhčovačem, ale také dekorací. Disponuje objemem nádoby na 350 ml. Ultrasonickou frekvencí vytváří ze směsi esenciálního oleje a vody jemnou vodní mlhu, které vzduch osvěžuje. Výrobce doporučuje tento difuzér do prostor o výměře 12 až 20 m2. Zařízení má velmi dobré recenze od desítek zákazníků.

Kromě světelných efektů, které jsou umocněny tvarem difuzéru, nechybí ani časovač se třemi režimy – 1, 3 a 6 hodin nebo v nepřetržitém provozu. Nechybí ani funkce automatického vypnutí. Ovládání je pouze manuální a dálkový ovladač není k dispozici. Dlouhým podržením tlačítka Mist můžete také nastavit intenzitu odpařování. Ta se pohybuje na úrovni 45 až 60 ml/hod.

Součástí balení je adaptér do sítě a také odměrka na vodu s čistícím kartáčkem. Mezi řadou recenzí uživatelé nejčastěji skloňují design, časovač a jednoduché ovládání. Spotřebitelé také pozitivně hodnotili účinek difuzéru a jeho schopnost provonět prostor.

Pozitíva

Designové provedení
Cena
Časovač a automatické vypnutí

Negatíva

Absentuje dálkový ovladač

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 350 ml ● Pokrytí: do 20 m2 ● Maximální doba provozu: - ● Časovač: ano ● Ovládání: tlačítky ● Smart: ne ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): ano ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano / 8 barev ● Materiál: plast ● Napájení: DC

DoTerra Petal Diffuser

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 150 ml, pokrytí do 30 m2, maximální doba provozu 6 hod., časovač, nastavení intenzity odpařování, automatické vypnutí, LED světlo.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Difuzér renomovaného výrobce disponuje menším objemem pouhých 150 ml, ale určen je primárně na aromaterapii za pomoci kvalitních esenciálních olejů značky DoTerra. Ty se vyznačují svojí intenzivní vůní a léčivými účinky. Ultrazvukový difuzér je určen do místností do 30 m2. Kvalitní provedení je zvýrazněno plastovým dnem a masivním skleněným krytem.

Díky časovači si můžete nastavit 2, 6 nebo 12hodinový provoz v plynulém nebo přerušovaném režimu. Tímto způsobem tak můžete regulovat intenzitu produkce vodní páry. DoTerra difuzér vzduch nejen aromatizuje, ale také plní funkci zvlhčovače. Ovládání je velmi jednoduché. Tlačítkem Mist nastavujete intenzitu páry a tlačítkem Light můžete vypnout nebo zapnout noční LED osvětlení.

Přestože zákazníkům překáží vyšší cena, efektivnost difuzéru je velmi vysoká. Zákazníci si také pochvalují velmi tichý a nerušivý chod. Stejně tak je velmi jednoduché a intuitivní ovládání, ačkoli v dané ceně by ovládání mobilem nebo dálkové ovládání bylo rozumnou volbou.

Pozitíva

Kvalitní provedení
Účinnost odpařování
Nastavení intenzity a časovač

Negatíva

Vyšší cena
Drahé značkové oleje DoTerra
Chybí dálkové ovládání

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 150 ml ● Pokrytí: do 30 m2 ● Maximální doba provozu: 6 hodin. ● Časovač: ano ● Ovládání: tlačítky ● Smart: ne ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): ano ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano ● Materiál: plast + sklo ● Napájení: -

Sixtol Palm

Ultrazvukový difuzér, objem nádoby 500 ml, pokrytí do 20 m2, časovač, nastavení intenzity odpařování, automatické vypnutí, LED světlo (8 barev).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velice estetický bytový doplněk s imitací bílého dřeva. Aroma difuzér Sixtol Palm má kromě imitace bílého dřeva také zajímavý vzor horního krytu, kterým při podsvícení vytváří velmi příjemný efekt. Pozitivem je velký objem nádoby až 500 ml. Ultrasonickým vlněním (frekvence 2,4 Mhz) vytváří jemnou vodní páru a prostor aromatizuje i zvlhčuje. Ve výbavě nemá dálkový ovladač a ovládání je jen manuální.

Nechybí funkce časovače, kde si můžete nastavit dobu provozu po dobu jedné, tří či až šesti hodin. Můžete také aktivovat nepřetržitý provoz. V případě chybějící vody se difuzér vypne automaticky, aby nedošlo k chodu nasucho. Hlučnost difuzéru je 35 dB, což více zákazníků uvádělo jako vyšší parametr. Difuzér dokáže pokrýt prostory od 12 do 20 m2. Ve světelném režimu se střídá 8 barev, které se mění automaticky nebo si zvolíte stálou barvu. Podržením tlačítka Mist můžete nastavit vyšší nebo nižší intenzitu odpařování.

Mezi zákazníky se nejčastěji skloňuje krásné designové provedení bílého dřeva a také jednoduché a praktické ovládání. Navzdory plastovému provedení je difuzér velmi elegantní. Velká nádoba o objemu 500 ml je výhodou, jelikož není nutné ji tak často doplňovat. Pozitivně zákazníci hodnotí i možnost využití časovače a automatické vypnutí. Jedním z negativ je vyšší hlučnost, což je způsobeno frekvencí vln a druhým, že zákazníkům chybí ovládání na dálku.

Pozitíva

Krásné designové provedení (bílé dřevo)
Časovač a intenzita odpařování
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Občas vyšší hlučnost

Typ: ultrazvukový difuzér ● Objem nádoby: 500 ml ● Pokrytí: do 20 m2 ● Maximální doba provozu: - ● Časovač: ano ● Ovládání: tlačítky ● Smart: ne ● Nastavení intenzity odpařování (režimy): ano ● Automatické vypnutí: ano ● LED světlo: ano / 8 barev ● Materiál: plast ● Napájení: DC

Další zajímavé produkty

Našim čtenářům se snažíme vždy přinášet cenné informace, na jejichž základě si dokážou vybrat co nejlépe. V případě aroma difuzérů je nabídka relativně široká a nelze do srovnání vybrat všechny modely. V této sekci naleznete širší výběr ultrazvukových aroma difuzérů, které nás ve výběru zaujaly kvalitou, cenou, designem nebo jinými parametry. Pokud recenze difuzérů nesplnily vaše nároky, máme pro vás další tipy na aroma difuzéry, které mohou být pro vás správnou volbou.

Aroma difuzér Stadler Form Mia zaujme designovým provedením. Jedná se o kompaktní ultrazvukový difuzér o objemu 100 ml. Vyznačuje se nízkou hlučností pouhých 26 dB, avšak výkonem je určen do místností s dispozicí 30 až 75 m2. Důvodem efektivity je vysoká koncentrace esence v malém množství vody. Na jedno naplnění dokáže zvládnout až 10 hodin nepřetržitého provozu. Má nerušivé LED osvětlení a po odpaření vody se automaticky vypne.

V našem užším výběru je také keramický difuzér Nobilis Tilia, který patří do kategorie mini difuzérů. Jeho objem je pouhých 80 ml. Difuzér velmi precizně rozptyluje éterické oleje a vodu díky ultrazvukové technologii. Vůně je velmi intenzivní. Díky LED světlům vydává velmi jemné osvětlení v 6 odstínech. Při poklesu hladiny se automaticky vypíná. Nobilis Tilia je určena pouze k používání 100% éterických olejů a dokáže pokrýt prostor o výměře do 30 m2.

Zvlhčovač a aroma difuzér v jednom ETA 2634 Sento využívá ultrazvukovou technologii pro distribuci aromatizované vodní páry. Potěší jeho elegantní design s bambusovou základnou a skleněným krytem. Zásobník na vodu má 100 ml a pokryje prostor do 20 m2. Po odpaření vody se zařízení vypíná automaticky. Nepřetržitá doba provozu je až 8 hodin. Nevýhodou je absentující časovač.

Keramický difuzér Nature7 Aladdin DF12A má zásobník na náplň pouhých 80 ml, ale díky silné koncentraci dokáže prostor velmi efektivně osvěžit. Výrobcem doporučená velikost místnosti by měla být do 20 m2. Velmi estetické a decentní je LED osvětlení 12 barevnými variantami. Přístroj se po vyčerpání vody sám vypne. Výhodou jsou také velmi kompaktní rozměry.

ETA Aria 4634 je objemný ultrazvukový aroma difuzér s kapacitou nádoby až 600 ml. Jeho džbánový design je velmi nápaditý a esteticky poutavý. Možný je nepřetržitý provoz po dobu 8 hodin. Pokryje prostor do 25 m2. Zákazníci chválí tichý provoz a velmi estetické barevné osvětlení. Komfort difuzér zvýší také díky nepřímé funkci zvlhčování vzduchu.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

V následující tabulce můžete vidět ty nejprodávanější aroma difuzéry. Vycházeli jsme z dostupných dat cenového porovnávače Heureka.cz. Vybrané modely nejsou zárukou kvality, protože status nejprodávanější nemusí automaticky znamenat kvalitu. Výhodou prodávaných modelů však je, že k dispozici je několik názorů zákazníků, kteří si produkt zakoupili. Můžete si tak díky recenzím difuzérů vytvořit reálnější pohled na kvalitu produktů. Pořadí v prodejnosti se rychle mění a tabulku v pravidelných intervalech aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Nobilis Tilia5*Zobrazit produkt
Silvercrest Ultrazvukový aroma difuzér5*Zobrazit produkt
TrueLife AIR Diffuser D35*Zobrazit produkt
Silvercrest Květ5*Zobrazit produkt
Silvercrest Vlna5*Zobrazit produkt

Již z názvu je zřejmé, že úkolem aroma difuzéru je aromatizace. Osvěžení a provonění prostoru nemá jen jediný účel. Příjemná vůně navodí pocit čistoty, dodá pozitivní energii a zároveň má člověk pocit voňavého domova. Není to ovšem jen o vůni jarní louky květů nebo citrónové trávy, aroma difúzer má reálné benefity i pro zdraví člověka a nejde jen o lepší náladu. Správný druh aroma zlepšuje koncentraci nebo pomůže pro lepší spánek. Inhalace esenciálních olejů může pomoci při problémech s rýmou. Pokud jste se právě rozhodli, že aroma difuzér chcete mít doma, náš návod vám pomůže vybrat si.

Jak si vybrat aroma difuzér

 • Co je aroma difuzér?
 • Výhody aromaterapie – aromatizace
 • Typy aroma difuzérů
 • Pokrytí prostoru
 • Doba provozu
 • Objem nádoby na vodu
 • Funkce aroma difuzéru
 • Kvalita zpracování
 • Způsob napájení
 • Hlučnost
 • Příslušenství – oleje do difuzéru
 • Cena a renomovaní výrobci

Co je aroma difúzer a jak funguje?

Pod pojmem aroma difuzér si představte kompaktní elektronické zařízení, které slouží k aromatizaci prostoru. Zároveň plní funkci zvlhčovače vzduchu. Ultrazvukový aroma difuzér využívá speciální technologii ultrazvukového vlnění (více než 1,5 milionu vln za sekundu). Díky tomu dokáže směs vody a esenciálního oleje přeměňovat na vodní mlhu a tu distribuovat do prostoru. Do ovzduší se tak dostávají aromatické i účinné složky z esencí. Mnohé odborné studie potvrdily, že inhalací esenciálních olejů může docházet k pozitivním terapeutickým účinkům na spánek, náladu, koncentraci, uvolnění nebo při léčbě některých respiračních onemocnění.

Do kategorie elektronických difuzérů patří nejen ultrazvukový difuzér, ale také rozprašovací (nebulizér) a odpařovací difuzér. Jejich technologie si přiblížíme níže. Aroma difuzér může být napájen přímo z elektrické sítě, ale také existuje difuzér na baterky (nabíjetelné) nebo difuzér do auta, který se zapojuje do zásuvky autozapalovače či přes USB vstup.

Co je aroma difúzer a jak funguje?

Výhody a zdravotní benefity aromaterapie

Zastánce přírodní medicíny potěší, že díky aroma difuzéru mohou aromaterapii realizovat i v domácím prostředí. Aromaterapie představuje způsob inhalace vysoce kvalitních přírodních olejů a silic, které neobsahují žádné syntetické složky. Používají se tak biologické esenciální oleje, které se získávají především lisováním nebo extrakcí za studena. K tomuto účelu se využívají různé části rostlin, jako kořeny, plody, stonky, květiny, semena nebo listy. Ty obsahují nejen aromatické látky, ale také účinné složky, které se dostávají při aromaterapii do těla přes dýchací cesty, sliznici, ale také kůži.

Kromě toho, že aromatizací vzniká v prostoru krásná vůně, mají esenciální oleje různé blahodárné účinky. Například některé esence mají antibakteriální účinky, rozptylují prach, mají schopnost povzbuzovat organismus, uklidňovat jej, jsou nápomocné při pocitech úzkosti a také pomáhají při prevenci nebo terapii respiračních onemocnění.

Typy aroma difuzérů

Jedním z kritérií výběru difuzéru je sáhnout po správném typu. Na trhu je totiž několik aroma difuzérů, které patří do této kategorie. Představíme vám nejen elektrické modely nebo difuzéry na baterky, ale také zmíníme například klasické tyčinkové difuzéry nebo aromalampy.

Ultrazvukový aroma difuzér

Nejoblíbenější a zároveň nejprodávanější aroma difuzéry. Ultrazvukový difuzér využívá speciální ultrazvukové vibrace, kterými přeměňuje směs vody a esenciálního oleje na vodní mlhu. Výhodou je, že vzduch nejen provoní, ale také zvlhčuje, což je výhodou hlavně v zimním období, pro které je typický suchý vzduch. Pozitivní vlastností tohoto provedení je, že obsah není nijak zahříván a díky tomu esenciální olej neztrácí své účinky. Existuje několik designů, používají se různé materiály a k dispozici jsou také aroma difuzéry s různým objemem nádoby.

Ultrazvukový aroma difuzér

Odpařovací aroma difuzér

Na rozdíl od ultrazvukového difuzéru nepracuje tento s frekvencí ultrasonického vlnění. K distribuci vůně využívá malý ventilátor. Jeho činnost zajišťuje rozptyl vůně do prostoru. Důležitou složkou je také bavlněná nebo buničinová tyčinka či hadřík, který nasákne éterickým olejem a vodou. Ventilátor následně uvolňuje aroma a vlhkost do prostoru. Nevýhodou takového provedení je, že odpařování není tak rovnoměrné. Účinné složky oleje se neuvolňují zcela efektivně, což narušuje jejich reálné působení. Zároveň při změně aroma je důležitá i výměna bavlněné tyčinky – hadříku.

Rozprašovací aroma difuzér (nebulizér)

Zvykne se mu říkat i nebulizér. K osvěžení vzduchu vůní nevyužívá směs vody a aromatického oleje. Do vzduchu sprejem rozprašuje silnou koncentraci esenciálního oleje (neředěného). Kvalita a účinky jeho samotných složek se tak nemění. Takové přístroje umožňují nastavit frekvenci rozprašování, protože silná koncentrace, časté rozprašování a výrazná vůně mohou mít za následek vysokou spotřebu ne zrovna nejlevnějších éterických olejů. Také může nadměrná míra aromatizace způsobovat bolesti hlavy nebo nevolnost.

Aromalampa na olej

Jedním ze způsobů provonění prostoru a osvěžení vzduchu je vonná lampa, resp. aromalampa. Toto řešení využívá pro svoji činnost tepelný zdroj, nejčastěji čajovou svíčku. Svíčka se umísťuje pod plochu – misku, kde je nalita směs vody a esenciálního oleje. Zahříváním se do vzduchu uvolňují aromatické složky. Nevýhodou však je, že zahříváním se snižuje účinnost některých terapeutických látek v oleji, degraduje jej, což může způsobovat negativní účinek esence na zdraví člověka. Kvalitu ovzduší může ovlivňovat i hoření svíčky. Jedná se však o levné a dostupné řešení, které je dostupné v mnoha designech a velikostech.

Aromalampa na olej

Vonné tyčinky

Aromaterapii můžete realizovat také za pomoci vonných tyčinek. Odpařování aroma zde funguje na principu skleněné nádoby s esenciálním olejem – vůní a dřevěných tyčinek, které jsou do nádoby vkládány. Vonné tyčinky postupně nasáknou olejem a uvolňují do ovzduší vůní. Jedná se tak spíše o osvěžovače vzduchu. Intenzitu vůně můžete regulovat počtem tyčinek, které do nádoby vložíte. Nevýhodou levných vonných tyčinek je, že často obsahují syntetické aroma. Také se odpařují do prostoru poměrně rychle. Nemají žádné výraznější terapeutické účinky.

Difuzer do auta

Samostatnou kategorii představují mini aroma difuzéry do auta, které jsou napájeny z autozapalovače nebo přes USB napájení. Obvykle mají menší objem od 30 do 80 ml. Využívají ultrasonické vlny, kterými vytvářejí jemnou vodní mlhu ze směsi éterického oleje a vody. Prostor v autě je tak zvlhčován a zároveň aroma vytváří příjemnou vůni. Vybaveny bývají časovačem a možností volby režimů difúzování (nepřetržitý nebo interval).

Pokrytí prostoru

Někteří výrobci u svých modelů uvádějí, do jakých místností jsou jejich zařízení vhodná. Tento údaj se udává v metrech čtverečních nebo v metrech kubických. V mnohém vám dokáže napovědět i objem nádoby. Obecně jsou menší aroma difuzéry vhodné do místnosti o rozloze 15 m2. Pro větší místnosti je lepší sáhnout po modelech s pokrytím plochy alespoň 30 až 60 m2.

Doba provozu

U elektrických aroma difuzérů obvykle naleznete údaj, který vám prozradí, jaká je doba provozu difuzéru na jedno naplnění nádoby. Tento parametr ovlivňuje objem zásobníku, ale také režim aromatizace (plynulá nebo intervaly). Čas provozu je obvykle možné nastavit na hodinu, dvě, tři, pět nebo i šest hodin. Možný je také nepřetržitý provoz. Některé modely mají dobu provozu stanovenou na maximální dobu několika hodin, některé automaticky vypnou při poklesu hladiny náplně po určitou mez, čímž se zabrání chodu nasucho.

Aroma difuzér – doba provozu

Objem nádoby na vodu

U ultrazvukových difuzérů se objem nádoby pohybuje v závislosti na velikosti samotného zařízení. Nejmenší difuzéry mají objem 100 až 150 ml. Velké ultrazvukové difuzéry, které jsou určeny pro pokrytí prostor s větší dispozicí mohou mít objem 300, 500 nebo až 1 200 ml. Pro efektivní aromatizaci je důležitá také správná koncentrace vody a esence. Objem nádoby ovlivňuje dobu provozu. Rychlost odpařování se může lišit podle údaje o příkonu zařízení nebo od zvoleného režimu.

Funkce aroma difuzéru

Kvalitní elektrické aroma difuzéry mohou být vybaveny více praktickými funkcemi, které jsou spotřebiteli velmi často vyhledávány a žádány. Primárně jde o prvky ovládání, které používání takového přístroje usnadňují. Také se však jedná o estetické prvky.

 • LED osvětlení – zřejmě nejtypičtější funkcí aroma difuzérů je, že disponují barevným LED osvětlením. Může se jednat o širokou škálu RGB podsvícení nebo o určitý počet barev, které se v zapnutém stavu střídají, případně si můžete zvolit jednu barvu, která vám vyhovuje.
 • Časovač – v závislosti na konkrétním modelu si můžete nastavit konkrétní dobu provozu – 1, 2, 4, 6 nebo až 8 hodin.
 • Volba režimů odpařování (intenzita) – pod volbou režimů je třeba chápat možnost nastavování intenzity odpařování (vysoká, nízká). Je vhodné, pokud aroma difuzér umožňuje regulovat způsob odpařování. Nejtypičtější je režim nepřetržitého – plynulého odpařování a režim přerušovaného odpařování, např. v intervalu každých 30 či 60 sekund.
 • Dálkový ovladač – díky ovladači můžete přístroj nejen zapínat či vypínat, ale také nastavit požadovaný režim, osvětlení nebo aktivovat časovač.
 • Ovládání přes smartphone – podobně jako dálkový ovladač, díky smart komunikaci (bluetooth, wi-fi) máte možnost ovládat difuzér na dálku a ovládat jeho funkce.
 • Automatické vypnutí – přístroj se automaticky vypne v okamžiku, kdy se bude nádoba přiblíží k vyprázdnění. Zabrání se tak chodu nasucho.

Aroma difuzér funkce

Materiály a design difuzéru

Nejvyužívanějšími materiály jsou v případě difuzérů plast, dřevo, keramika nebo sklo. Díky množství designových provedení lze difuzér sladit k interiéru bytu či domu, nebo k nábytku, kterým máte místnost zařízenou. K dispozici jsou také různá barevná provedení. Paradoxně, plastové difuzéry často působí nejzajímavěji, disponují dekory dřeva a od originálních dřevěných jsou k nerozeznání. Nevýhodou elegantní keramiky je křehkost, takže je nutná opatrnost při manipulaci. Aroma difuzér tak dokáže zastat i pozici dekorace do bytu či domu.

Napájení – difuzér na baterky

Difuzér na vonné oleje může být napájen různými způsoby. Odmyslíme-li si vonné tyčinky nebo aromalampu, nejtypičtějším zdrojem je elektrická síť. Elektrické ultrazvukové difuzéry disponují příkonem od 5 do 20 W, takže rozhodně nemusíte mít obavy z nadměrné spotřeby zařízení ani v případě dlouhodobého provozu. Populární jsou difuzéry na baterky, resp. akumulátor, který lze nabíjet přes USB port. Možný je bezdrátový provoz a jsou tedy přenosné. Difuzéry do auta jsou zase napájeny z autozapalovače nebo přes zmiňovaný USB port.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že aroma difuzér je vhodné pouštět například před spaním, je dobré, pokud není nadměrně hlučný. Tichý provoz je tedy velmi důležitý, neboť jeho úkolem má být člověku poskytovat jistý druh terapie. Hlučnost by tedy neměla přesahovat 20 až 25 dB. Mnoho výrobců tento údaj neudává, proto je vhodné přečíst si recenze difuzérů, abyste věděli, zda si zákazníci právě na parametr hlučnosti nestěžují.

Kvalitní olej do difuzéru

Příslušenství – kvalitní olej do difuzéru

Nejdůležitějším příslušenstvím jsou nepochybně vůně do difuzéru, resp. esenciální oleje. V případě odpařovacího difuzéru (s ventilátorem) jsou to také buničinové tyčinky, které slouží k nasátí vlhkosti a esence. Kvalitní oleje jsou však základem. Zda chcete díky účinkům aromaterapie meditovat, cvičit jógu, relaxovat, zbavit se rýmy nebo si léčit respirační onemocnění, měli byste vědět, jaké účinky esenciální oleje do difuzéru mají. Zde je několik příkladů:

 • Uvolňující účinky – meduňka, bergamot, levandule, skořice, santalové dřevo, aloe vera.
 • Povzbuzující účinky – limetka, čajovník, máta, tymián, citrónová tráva, eukalyptus.
 • Antibakteriální účinky – hřebíček, citron, limetka, čajovník, tymián.
 • Prevence respiračních onemocnění – eukalyptus, máta, lípa, smrk, borovice, kajeput, mořská sůl.

Využívejte vodu z filtrační konvice případně destilovanou vodu. Do aroma difuzéru nikdy nenalévejte horkou kapalinu nebo balenou minerální vodu. Esenciální oleje mohou ztratit svůj účinek a zároveň hrozí, že se difuzér bude zanášet vodním kamenem.

Levné difuzéry splní účel

Při koupi difuzéru nemusíte mít vůbec obavy, že byste zruinovali váš rodinný rozpočet. Nejlevnější difuzéry naleznete v podobě vonných tyčinek nebo aromalamp, pokud však toužíte po ultrazvukovém difuzéru, začínat můžete v cenovém pásmu od 150 do 600 Kč. Již v této cenové hladině koupíte ultrazvukové difuzéry o objemu od 150 do 500 ml, chybět nemusí LED podsvícení ani časovač, volba režimů či dokonce dálkové ovládání. Setkáte se obvykle s plastovými provedeními, která mohou mít nápaditý dřevěný dekor.

V cenové hladině od 750 do 1 500 Kč již naleznete kvalitnější dřevěné nebo keramické difuzéry, které mají luxusnější provedení. Očekávat byste měli lepší kvalitu zpracování a také například smart funkce. ovládání přes telefon. Dražší aroma difuzéry jsou již více imageovou záležitostí a spíše než nadstandardními funkcemi upoutají svým designem, tvary, velikostí či barvami.

Aroma difuzér z Lidla? Doterra, TrueLife či ETA jsou oblíbené

V segmentu ultrazvukových difuzér patří k nejrozšířenějším značkám difuzéry TrueLife, ETA nebo Sixtol. Ke známějším můžeme zařadit také modely od výrobce Stadler nebo VOCOlinc, které se vyznačují pokročilejšími technologiemi. Mezi dražší patří populární difuzéry Doterra, které mají vlastní značku esenciálních olejů. Jejich cena je poměrně vysoká, což zvyšuje náklady na provoz. Používat však můžete i jiné dostupné esenciální oleje.

Poměrně vyhledávaným se stal mezi zákazníky aroma difuzér Silvercrest, což je značka difuzérů z Lidla. Ty zákazníky oslovily svou dostupnou cenou a také zajímavým designem a osvětlením. Difuzéry můžete koupit u řady internetových prodejců, ale také můžete navštívit kamenné prodejny, Planeo, Datart nebo Okay.

Otázky a odpovědi – FAQ

Je pro vás aroma difuzér zajímavým zařízením, které chcete mít doma? Věříme, že náš návod, jak vybrat aroma difuzér vám pomohl a rozhodli jste se správně. Pokud byste však přece potřebovali poradit s výběrem konkrétního aroma difuzéru nebo se informovat ohledně některého z parametrů, sekce otázek a odpovědí je určena pro vás. Zapojte se do diskuse pod článkem a rádi vám poradíme také s výběrem příslušenství (esenciální oleje). Máte-li osobní zkušenost s používáním aroma difuzéru nebo zajímavé tipy, budeme rádi, pokud nám dáte vědět.

Jedná se o zařízení, jehož úkolem je aromatizace prostoru. Využívá se pro účely aromaterapie. K rozptýlení vonných olejů a vody využívá speciálního ultrazvukového vlnění, kterým vytváří vodní mlhu. Ta se uvolňuje do vzduchu, který zvlhčuje, osvěžuje a aromatizuje. Není nutné směs vody a oleje zahřívat, čímž se zachovávají účinné složky esence. Existují různé druhy aroma difuzérů. Napájeny mohou být ze sítě, autozapalovače, na baterky nebo nabíjecí akumulátor.

Ano, čištění aroma difuzéru je nutné. Hlavně, pokud plánujete výměnu esenciálního oleje. Je dobré nádobku vypláchnout vodou a otřít do sucha ať se odstraní mastnota z oleje. Doporučujeme používat destilovanou vodu nebo vodu z filtrační konvice, čímž zabráníte tvorbě vodního kamene. V případě jeho vzniku použijte směs vody a octa (poměr 1:1), kterou necháte pár hodin působit. Pokud aroma difuzér delší dobu nepoužíváte, vodu nedoporučujeme nechávat v nádobě. Kvalita esence degraduje a zároveň se tvoří usazeniny, které způsobují znečištění.

Hlavní rozdíl mezi aroma difuzérem a vonnou lampou je ve způsobu rozptylu esenciálního oleje. Vonné lampy využívají zdroj tepla, kterým je nejčastěji čajová svíčka nebo hořák. Směs oleje a vody se zahřívá, přičemž dochází ke znehodnocení samotného oleje. Účinné složky působením tepla těkají. Ultrazvukový aroma difuzér využívá speciální frekvenci – ultrasonické vlnění, kterým přeměňuje směs oleje a vody na jemnou vodní mlhu a uchovává účinné složky oleje bez potřeby zahřívání.

Díky aroma difuzéru a aromaterapii je možná inhalace esenciálních olejů. Vdechnutím pronikají přes dýchací cesty do našeho těla a ovlivňují naše čichové a nervové buňky. V závislosti na konkrétní vůni dochází k určité reakci nervového systému. Esenciální oleje stimulují nervový systém a dokážou na člověka působit ve fyzické, emoční (limbický systém) i mentální rovině. Mohou tak uklidňovat, zlepšit spánek, koncentraci nebo pomoci při léčbě respiračních onemocnění. Mimo jiné příjemnou vůní lze navodit i pozitivní atmosféru.

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(90.6%)