Filtrační konvice

Nejlepší filtrační konvice 2024 + recenze

O reálných účincích filtračních konvic se toho již popsalo mnoho. Filtrování vody se stalo v poslední době velkým trendem. Má vůbec filtrační konvice na vodu svůj význam? Ano, má, a proto jsme se rozhodli zrealizovat průzkum trhu a vybrat ty nejlepší filtrační konvice. Nejde o žádný marketingový trik, použití filtrační konvice dokáže odfiltrovat částice chlóru, vápenaté usazeniny, těžké kovy a další kontaminanty. Ve výrazné míře redukuje tvrdost vody a eliminuje tak usazování vodního kamene. Bez ohledu na to, zda jde o vodu z městského vodovodu nebo vodu ze studny, filtrování má svůj význam. Filtrační konvice Brita Marella XL Memo získala v našem nejlepší hodnocení. Není nejdražší, má objem 3,5 litru a také elektronický indikátor výměny filtru.

Publikované: 14.01.2022
Aktualizované: 27.03.2024

Jakou filtrační konvici koupit?

Výhody používání filtrační konvice jsou nesporné. Nejenže si díky ní můžete dopřát zdravou, čistou a neškodnou pitnou vodu, ale také se můžete rozloučit s balenými vodami z obchodu. Domácnosti často využívají filtrovanou vodu i při používání jiných spotřebičů – rychlovarná konvicekapsulový kávovarparní hrnec a jiné. Předchází se tak tvorbě vodního kamene. Při výběru je třeba zohlednit několik podstatných parametrů. Lišit se mohou designem, objemem, časem filtrování nebo filtračním materiálem. Pokud nemáte čas tyto parametry sledovat, naše tabulka nejlepších filtračních konvic na vodu vám výběr jistě usnadní.

Názov Hodnotenie Detail
Brita Marella XL Memo   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
BWT Vida   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Aquaphor Provance   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Brita Marella XL Memo

Brita Marella XL Memo

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 3,5 l a objemem přefiltrované vody 1,5 l, digitální indikátor výměny filtru, filtry Brita Maxtra+.

Zobrazit více info

O čistou a přefiltrovanou vodu se vám postará i tento model filtrační konvice Brita. Celkový objem nádoby je až 3,5 litru. Do spodní části se vejdou 2 litry přefiltrované vody. Voda je zbavena zápachu a chuti chlóru, snížena je i přítomnost vodního kamene. Použity jsou filtry Brita Maxtra+. Životnost je přibližně 100 litrů vody, resp. 30 dní. Na horním víku je elektronický indikátor výměny filtru, který vás na potřebu výměny automaticky upozorní.

Cenový trhák
BWT Vida

BWT Vida

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 2,6 l a objemem přefiltrované vody 21,4 l, mechanický indikátor výměny filtru.

Zobrazit více info

Nízká pořizovací cena filtrační konvice BWT není jedinou výhodou. Plusem jsou také pozitivní zkušenosti zákazníků a kompaktní rozměry. Model má objem 2,6 litru a vejde se do lednice. Objem přefiltrované vody je 1,4 litru. Zpracování navzdory nízké ceně působí solidně. Výdrž filtrační vložky je 120 litrů. Indikátor výměny filtru je jen mechanický. Efektivita filtrace je podle zkušeností dostatečná.

Náš TIP
Aquaphor Provance

Aquaphor Provance

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 4,2 l a objemem přefiltrované vody 2,2 l, mechanický indikátor výměny filtru, filtry Aquaphor A5 Mg+.

Zobrazit více info

S objemem 4,2 litru patří mezi větší filtrační konvice. Celkově můžete přefiltrovat až 2,2 litru vody. Filtrování trvá přibližně 8 minut. Výhodou je inovativní filtrační vložka Aquaphor A5 Mg+, která vodu díky mineralizéru obohacuje o minerální hořčík. Filtr obsahuje i aktivní uhlí. Materiály disponují hygienickým certifikátem a jsou zdravotně nezávadné. Samotné doplňování vody je rychlé. Zajímavě je řešen indikátor výměny filtru, který počítá množství otevření. Výdrž filtru je 300 až 350 litrů.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

S ohledem na potřeby a požadavky zákazníků jsme si určili testovací metodiku, na jejímž základě jsme schopni hodnotit ty nejdůležitější parametry. Vycházíme především ze zkušeností spotřebitelů. Filtrační konvice není nijak složitým zařízením. Nás při testování zajímala především efektivita filtrování a účinnost vodního filtru. To se odvíjí také od typu filtru. Ne každá filtrační konvice je stejně efektivní. Spotřebitele také zajímá kapacita nádoby. Důležité je to, jak často budete muset filtr měnit a zda vás konvice na jeho výměnu upozorní. Z hlediska kvality zpracování netřeba opomenout použité materiály – sklo či plast. Někoho může při rozhodování ovlivnit i samotný design.

Účinnost filtrace
Kapacita konvice
Životnost filtru
Indikace výměny filtru
Materiály
Design

Náš průzkum trval více než 40 hodin. Nabídka na českém trhu v průběhu let vzrostla a přibyli další výrobci, kteří si vybudovali dobré renomé. My jsme filtrační konvice porovnali a analyzovali jednotlivé parametry. Detailní přehled o tom, jaká je v tomto segmentu nabídka nám poskytla databáze portálu Heureka.cz, ale také prodejci Mall.cz, Alza.cz, Kasa.cz, 4Home.cz, Okay.cz nebo Datart.cz. Na trhu jsou výrazně zastoupeny filtrační konvice Brita, BWT, Philips nebo filtrační konvice Laica.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze filtračních konvic

Náš srovnávací test obsahuje výběr těch nejlepších filtračních konvic, které jsme vybrali na základě vlastního průzkumu trhu. Ani jeden z výrobců či prodejců není zvýhodněný a vybírali jsme na základě předem stanovené metodiky testování. Vždy přihlížíme k potřebám a nárokům spotřebitelů. Rovněž vždy zohledňujeme i poměr ceny a kvality, abychom přinášeli zákazníkovi co nejvýhodnější nabídky. Recenze jsou objektivní a nezávislé, naši redaktoři vždy uvádějí skutečné kvality, ale i slabé stránky jednotlivých produktů.

Víťaz testu

Brita Marella XL Memo

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 3,5 l a objemem přefiltrované vody 1,5 l, digitální indikátor výměny filtru, filtry Brita Maxtra+.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Renomovaný výrobce si v našem testu za tuto konvici vysloužil velmi dobré hodnocení. Jedná se o konvici s velkým objemem (až 3,5 litru). Dodávána je minimálně s jednou filtrační patronou v závislosti na tom, kde konvici kupujete. Má také digitální indikátor výměny filtru a praktické odklápěcí víčko.

Celkový objem konvice je až 3,5 litru, nenechte se však zmást. Do horní části nalijete najednou maximálně 1,5 litru vody. Spodní nádoba, do které voda stéká, má objem 2 litry. Filtrační konvice je vhodná určitě i pro větší domácnost. Doba filtrace základního objemu 1,5 litru je 5 až 7 minut. Brita Marella XL Memo využívá speciální filtry Brita Maxtra+ nebo Pure Performance (případně Hard Water Expert určené ke změkčování vody). Jejich cena je poněkud vyšší.

Na potřebu výměny filtru vás upozorní praktický digitální ukazatel Brita Memo. Na základě počtu čárek (procent) víte, v jakém stavu váš filtr je. Indikátor se nachází na horním víku nádoby. Pokud čárky zmizí, víte, že je filtr potřeba vyměnit. Výměna je velmi jednoduchá a rychlá. Po výměně je nutné indikátor restartovat podržením tlačítka „start“. Filtr zvládne přefiltrovat až 100 litrů vody, doporučená doba, po které je potřeba filtr vyměnit, je jeden měsíc, záleží na množství přefiltrované vody.

Ve prospěch této filtrační konvice hovoří většina recenzí. Spotřebitelé si filtrační konvici kupují z důvodu objemu, ale také poměru ceny a kvality. Brita je renomovaná značka. Kvalita plastů je solidní, jedná se o BPA free plast. Při manipulaci s horním víkem a opětovném nasazování však dávejte pozor na to, aby části seděly. Spotřebitelé upozorňují, že může hrozit poškození plastových hran. Chválíme fakt, že zatímco se voda filtruje, můžete již přefiltrovanou vodu průběžně nalévat a nemusíte čekat na celý objem. Nádoby můžete mýt v myčce nádobí.

Pozitíva

Dodávána minimálně s jedním filtrem
Kvalitní filtrace – spolehlivé filtry
Cena a pozitivní recenze

Negatíva

Plastové víko je méně kvalitní
Vyšší cena filtrů

Celkový objem nádoby: 3,5 l ● Objem přefiltrované vody: 1,5 l ● Indikátor výměny filtru: ano/digitální ● Materiál: plast / BPA free

Cenový trhák

BWT Vida

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 2,6 l a objemem přefiltrované vody 21,4 l, mechanický indikátor výměny filtru.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Levná filtrační konvice BWT Vida je velmi zajímavým modelem. Důvodem však není jen nízká cena, ale také slušný objem 2,6 litru. Velikost takovéto filtrační konvice je optimální a bez problémů konvici vložíte i do lednice. BWT konvice je zajímavá i specifickým filtračním mechanismem s hořčíkovým mineralizérem.

BWT Vida patří k průměrně velkým filtračním konvicím o celkovém objemu 2,6 litru. Objem přefiltrované vody je 1,4 litru, což je srovnatelné s dražší a větší filtrační konvicí Brita Marella XL Memo, u níž je však objem nádoby na přefiltrovanou vodu až 2 litry. Filtrační konvice BWT je velmi skladná a díky štíhlému tvaru se vejde i do dveří lednice. Nádoba je z plastu, výrobce neuvádí, zda se jedná o BPA free plast. Nepůsobí však nekvalitně.

Hlavní roli při filtrování hraje vyměnitelný filtr s hořčíkovým mineralizérem. Voda, která přes filtr prochází, je kromě pročištění a zbavení kontaminantů obohacena o minerál hořčík. Voda chutná lépe a je zbavena chlórového zápachu. Filtr má výdrž zhruba 120 litrů vody, resp. 4 týdny. Slabinou je snad jen válečkový mechanický indikátor výměny filtru, který je tak trochu zastaralý (existuje také verze s elektronickým filtrem, ta je o pár eur dražší). Náhradní filtry jsou poměrně dostupné a cenově příznivé.

Zákazníky těší především nízká cena. Za nás je jistě plusem i obohacování vody skrze magneziový filtr. Voda je podle zákazníků znatelně chutnější a voda není cítit chlórem. Voda je také změkčená a vhodná k použití v jiných spotřebičích. Výrobce uvádí, že lze obě nádoby mýt v myčce nádobí. BWT Vida je velmi rozumná volba, a navíc za výhodnou cenu.

Pozitíva

Jednoduché používání
Nízká pořizovací cena
Cena náhradních filtrů

Negatíva

Pouze mechanický indikátor

Celkový objem nádoby: 2,6 l ● Objem přefiltrované vody: 1,4 l ● Indikátor výměny filtru: ano/mechanický ● Materiál: plast

Náš TIP

Aquaphor Provance

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 4,2 l a objemem přefiltrované vody 2,2 l, mechanický indikátor výměny filtru, filtry Aquaphor A5 Mg+.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Konvice ideální pro velkou domácnost nebo v případě častého používání filtrované vody. Aquaphor Provance je designový džbán, který však pojme dohromady až 2,2 litru přefiltrované vody. Celkový objem je 4,2 litru. Do dveří lednice se sice konvice nevejde, avšak plastové materiály jsou velmi masivní a kvalitní. Zajímavě řešený je také indikátor výměny filtru.

Najednou dokáže filtrační konvice přefiltrovat až 2 litry vody, celkový objem nádoby ve spodní části je 2,2 litru. Výhodou tak je, že vodu k filtrování nemusíte dolévat tak často. Rychlost filtrování 2 litrů činí 6 až 8 minut. Při napouštění vody není nutné sundávat celé víko, k dispozici je výklopné víčko flip-top, skrze které vodu napustíte. Filtrační patrona Aquaphor A5 Mg+, kterou konvice využívá, obsahuje hořčíkový mineralizér. Podobně jako levnější filtrační konvice BWT Vida.

Využívat můžete také filtrační vložky Aquaphor B100-5 nebo Aquaphor B100-6, která je určena k výraznému změkčování vody. Základní filtr kombinuje aktivní uhlí, mikrovlákna sorbentu Aqualen a iontoměničovou pryskyřici. Výdrž filtru je cca 300–350 litrů vody. Měnit ho tak budete zhruba každé 2 až 3 měsíce. Upozorní vás na to indikátor výměny filtru, který eviduje počet otevření víčka. Konvice tak počítá celkový počet filtrování. Tento údaj není nejpřesnější, ale pro orientaci bohatě stačí. Konvice má plastové provedení z materiálu kopolyester, disponuje několika hygienickými certifikáty a lze ji mýt v myčce nádobí.

Desítky pozitivních recenzí jsou jasným znakem toho, že filtrační konvice Aquaphor Provance se v konkurenci neztratí. Nejenže nabídne nadstandardní objem, ale potěší také z hlediska dlouhodobé investice. Pozitivem je dlouhá životnost filtračních patron (350 l), ale také jejich příznivá cena. Konvice je vždy dodávána minimálně s jedním filtrem. Indikátor výměny filtru eviduje počet filtrování a nejen časové období. Praktické je také používání výklopného víčka. Pokud hledáte velkou filtrační konvici za dobré peníze s ověřenými účinky, určitě sáhněte po této. Přesvědčí vás o tom i různé certifikáty kvality.

Pozitíva

Velký objem
Životnost filtru
Filtrační účinnost

Negatíva

Větší rozměry

Celkový objem nádoby: 4,2 l ● Objem přefiltrované vody: 2,2 l ● Indikátor výměny filtru: ano/automatický ● Materiál: plast

Lacná kvalita

Brita Aluna Cool

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 2,4 l a objemem přefiltrované vody 1,4 l, elektronický indikátor výměny filtru, filtry Brita Maxtra.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kompaktní filtrační konvice Brita Aluna Cool je cenově velmi výhodná alternativa. Zároveň také v poměru k ceně nabízí velmi solidní objem. Celkový objem je 2,4 litru včetně spodní nádoby na již přefiltrovanou vodu. Konvice je plastová a kvalitně provedená. Méně povedený je způsob plnění.

Filtrační konvice k filtrování využívá čtyřstupňový filtrační systém, jenž se skládá ze síťového filtru, iontoměničové pryskyřice, která snižuje obsah vápenatých částic ve vodě, případně odstraňuje těžké kovy, obsahuje také aktivní uhlí. Poslední je síťová membrána, která zachytí poslední nečistoty. Využívány jsou filtrační patrony Brita Maxtra. Konvice má objem 2,4 litru a spodní nádoba pojme celkem 1,4 litru přefiltrované vody. Na potřebu výměny filtru vás upozorní elektronický indikátor výměny filtru. Ten se nachází na horní straně víka. Chválíme rozměry a design této konvice, která se vejde i do lednice.

Škoda, že se Brita v tomto případě neinspirovala dalšími svými modely. Plnění je poněkud otravné a nepraktické, což dokazují i recenze zákazníků. Nemáte k dispozici žádný plnicí otvor či odklopné víčko, jaké má například filtrační konvice Brita Marella XL Memo. V tomto případě je potřeba sundat celé víko a opětovně ho nasadit. Časem takovéto používání může způsobovat větší opotřebení plastů.

O kvalitách značky Brita nelze pochybovat. Osvědčený filtrační systém Maxtra FlowControl, který využívá vyměnitelné filtrační patrony Brita Maxtra, efektivně zbavuje vodu zápachu, částic chloru, a navíc je voda přefiltrována velmi rychle. Snižuje také obsah vodního kamene, což umožňuje využívání přefiltrované vody i v jiných spotřebičích. Objem a rozměry filtrační konvice jsou ideální, neboť se konvice vejde do dveří lednice. Digitální kalendář vás po 4 týdnech upozorní, že je čas vyměnit filtr. Méně praktické je doplňování, protože nemáte k dispozici odklopné víčko, musíte sundat celé horní víko.

Pozitíva

Účinně zbavuje vodu chloru
Digitální indikátor výměny filtru
Vejde se do dveří lednice

Negatíva

Nepraktické plnění

Celkový objem nádoby: 2,4 l ● Objem přefiltrované vody: 1,4 l ● Indikátor výměny filtru: ano/elektronický ● Materiál: plast

Pre náročných

Brita Elemaris Meter XL

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 3,5 l a objemem přefiltrované vody 2,2 l, digitální indikátor výměny filtru, filtry Maxtra+ Pure Performance.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moderní a objemná filtrační konvice renomované značky Brita. Náročnějším zákazníkům přináší nadstandardní objem, a to až 3,5 litru. Spotřebitelé jsou rádi za rychlost filtrace a také efektivitu, která se odráží na kvalitě přefiltrované vody. Použity jsou odolné materiály a plast bez obsahu bisfenolu (BPA free).

Je sice pravdou, že si za tuto konvici připlatíte, ale platíte jednak za luxusní objem, díky kterému budete mít přefiltrováno až 2,2 litru vody, jednak za účinnost filtračních patron. V tomto případě je voda chutnější, bez zápachu a obsahu těžkých kovů, chlóru nebo jiných kontaminantů. Proces filtrace uživatele překvapil i rychlostí. Horní část má objem 1,3 litru. Líbí se nám přítomnost digitálního indikátoru výměny filtru Brita Meter. Ten měří množství přefiltrované vody i dobu používání. Filtrační konvice je dodávána s minimálně jedním vodním filtrem Maxtra+ Pure Performance.

Filtry obsahují aktivní uhlí a iontoměničovou pryskyřici, vodu čistí, zbavují pachů, chlóru, těžkých kovů, pesticidů a jiných kontaminantů. Voda je efektivně zbavena vodního kamene. Esteticky konvice působí velmi moderně. Horní víko kromě indikátoru disponuje i napouštěcím otvorem s průtokovým víčkem. Konvici stačí dát pod kohoutek, překlopit víčko a vodu můžete napouštět přímo ze dřezu. Zároveň můžete vodu nalévat, zatímco se zbytek vody filtruje. Dno nádoby má protiskluzovou úpravu. Celkově konvice působí pevnějším a masivnějším dojmem.

Brita Elemaris Meter XL sice patří k dražším modelům, které jsou na trhu v nabídce, ale rozhodně nabízí přidanou hodnotu. A není to jen o designu, kterým filtrační konvice určitě zaujme. Objem konvice je až 3,5 litru. Ve spodní nádobě můžete mít až 2,2 litru přefiltrované vody. Z hlediska velikosti je srovnatelný s modelem Aquaphor Provance. Konvice Brita Elemaris je vyrobena z kvalitních plastů (BPA free) a přítomen je i digitální indikátor výměny filtru. Uživatelé chválí také rychlost filtrace.

Pozitíva

Velký objem
Kvalitní zpracování a design
Rychlá a efektivní filtrace

Negatíva

Vyšší cena

Celkový objem nádoby: 3,5 l ● Objem přefiltrované vody: 2,2 l ● Indikátor výměny filtru: ano/elektronický ● Materiál: plast BPA free

BWT Slim

Plastová filtrační konvice s celkovým objemem 3,5 l a objemem přefiltrované vody 2,4 l, mechanický indikátor výměny filtru.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Levná, velká a efektivní. I těmito přívlastky lze označit filtrační konvici BWT Slim, jejíž objem je až 3,6 litru. Do nádoby na čistě přefiltrovanou vodu se vejde až 2,4 litru. Tento model nemá automatický indikátor výměny filtru. Díky štíhlému a vysokému tělu se vejde i do lednice a můžete ji mýt v myčce nádobí.

Filtrační konvice BWT se na trhu řadí k těm lepším, a přestože je konkurence (hlavně značky Brita) silná, v poměru ceny a kvality je BWT velmi dobrou volbou. Model BWT Slim disponuje štědrým objemem: až 3,6 litru. Najednou přefiltruje 1,2 litru vody a spodní nádoba má celkový objem 2,4 litru vody. Díky tomuto objemu tak vodu rozhodně nebudete muset nalévat po dvou sklenicích vody. Velkým pozitivem není jen vstupní investice, ale také investice do náhradních filtrů, které jsou cenově dostupné. Jejich efektivita je přitom velmi dobrá.

Výměna filtru by měla probíhat každých 30 až 45 dní. I v závislosti na množství přefiltrované vody. Na víku má konvice jen mechanický kalendář, kde si můžete poznačit, kdy jste filtr měnili. Množství filtrované vody konvice měřit neumí. Vodu doplňujete přes praktické překlápěcí víčko. Nemusíte tak sundávat celé víko. Štíhlé tělo konvice vám umožňuje umístit ji i do dveří lednice a skladovat vodu v chladu. Spotřebitelé si pochvalují snižující se množství vodního kamene, také je citelně snížen obsah chlóru a patrné je i zlepšení chuti.

Konvice na filtrování vody BWT Slim je skvělým kompromisem, co se týče velikosti a ceny. Za nízkou částku můžete mít filtrační konvici o objemu 3,6 litru, který je srovnatelný s konvicí Brita Elemaris Meter XL. Až 2,4 litru přefiltrované vody je velkým plusem. Najednou přefiltrujete 1,2 litru. Plnění je řešeno praktickým průtokovým víčkem. Navzdory nízké ceně tento model působí kvalitně. Chybí mu sice elektronický indikátor výměny filtru, ale vzhledem k ceně jde o velmi zanedbatelný nedostatek. Účinek filtrace potvrzuje spokojenost zákazníků a řada pozitivních referencí.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Velký objem
Praktické napouštění vody

Negatíva

Mechanický indikátor výměny filtru

Celkový objem nádoby: 3,6 l ● Objem přefiltrované vody: 2,4 l ● Indikátor výměny filtru: ano/mechanický ● Materiál: plast

Další zajímavé produkty

Nabídka filtračních konvic je poměrně bohatá a spotřebitelé mají na výběr z desítek produktů. V našem srovnávacím testu jsou ty nejlepší filtrační konvice na vodu. Výhodou tohoto příslušenství je, že je cenově dostupné a také značkové produkty koupíte za 400-500 Kč. My jsme hodnotili modely, které jsme vybrali na základě metodiky testování. V širším výběru jsou i další alternativy, které nabídnou podobnou nebo stejnou kvalitu. I proto jsme se rozhodli je zařadit mezi další možnosti. Pokud vám tedy nevyhovuje žádná recenzovaná filtrační konvice, možná právě zde naleznete svého favorita.

V širší nabídce se objevila také filtrační konvice s elektronickým indikátorem výměny filtru Laica Light Graffiti. Za 3 minuty dokáže přefiltrovat až 1,2 litru vody. Celkový objem konvice je 2,3 litru vody. Vydatnost filtru je kolem 150 litrů vody, resp. 30 dní. Plnění vody je praktické a rychlé díky otvoru QuickFill. Konvice zbavuje vodu vodního kamene, kontaminantů, chlóru i bakterií.

Laica XXL Firenze je velká filtrační konvice o celkovém objemu až 3,7 litru vody. Je velmi kvalitně zpracována, použity jsou BPA free plasty a tritan. Objem spodní části pro přefiltrování vody je 2,2 litru. Konvice přefiltruje najednou 1,5 litru vody. Indikátor výměny filtru je jen mechanický, automaticky vás tedy neupozorní a má jen funkci kalendáře. Jednoduché plnění přes překlápěcí víčko je velkou výhodou.

Moderní filtrační konvice Brita Maxtra Plus Style nabízí spotřebiteli objem 2,4 litru – spodní část pojme 1,4 litru vody. Zajímavostí je LED indikátor stavu filtru. Znáte tak přesně čas, kdy filtr vyměnit. Výměna by měla proběhnout po 100 litrech přefiltrované vody. Napouštění vody vám umožňuje praktické vyklápěcí víčko. Objem 1,4 litru vody přefiltruje konvice za zhruba 5 minut.

Během průzkumu trhu nás také zaujala filtrační konvice Brita Flow. Spíše je však řeč o filtračním barelu. Objem přefiltrované vody činí 5,2 litru a celkový 8,2 litru. Použitá je, stejně jako u jiných modelů Brita, 4-stupňová filtrační technologie. Přítomný je elektronický indikátor výměny vodního filtru a praktické napouštěcí hrdlo (výčepné). Ideální volba do kanceláře.

Přefiltrovanou vodu vám dokáže zajistit i filtrační konvice Brita Aluna XL. Celkový objem oproti klasickému modelu bez přívlastku XL narostl na 3,5 litru. Objem přefiltrované vody je 2 litry. Nechybí elektronický indikátor životnosti filtrační patrony. Největší slabinou zůstala nutnost sundávat celé víko nádoby při napouštění vody. Součástí balení je také jedna filtrační patrona.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Mít doma filtrační konvici dnes může opravdu každý. Rozhodně se nejedná o produkt, který by výrazněji zatížil váš rozpočet. Mezi nejprodávanější filtrační konvice patří ty od renomovaných výrobců. Důvodem je nejen účinnost filtrování, ale také kvalita zpracování a dostupnost náhradních filtračních patron. Spotřebitelé také preferují větší objemy konvic nad 2,5 litru. Velkou prodejností se také těší filtrační konvice s kapacitou nad 3 litry. Mezi nejprodávanější patří filtrační konvice Brita. Německý výrobce má na trhu široké zastoupení. Prodejnost i dostupnost produktů se může měnit, ale tato zařízení jsou obvykle dostupná u většiny prodejců. Abyste věděli, které filtrační konvice Češi nejvíce kupují, zpracovali jsme pro vás tabulku na základě databáze portálu Heureka.cz. Můžete se tak rozhodnout na základě tohoto parametru.

Názov Hodnotenie Detail
Brita Marella XL5*Zobrazit produkt
Brita Marella Cool5*Zobrazit produkt
Aquaphor Provance5*Zobrazit produkt
Brita Elemaris Meter XL5*Zobrazit produkt
BWT Vida5*Zobrazit produkt

Dostupnost pitné vody je pro nás samozřejmostí. Spoléháme na to, že zdroje pitné vody jsou zdravotně nezávadné. Zčásti je tomu tak, ale je třeba vnímat i to, že zdroje pitné vody, městské či obecní, obsahují stovky kontaminantů. K dezinfikování vody se používají různé druhy chemikálií, aby se zabránilo tvorbě mikrobů a bakterií. Nejtypičtějším je právě chlór, což je jeden z důvodů, proč voda z vodovodu páchne jako bazénová. Filtrační konvice s účinným filtrem zbaví vodu těchto a dalších stopových prvků (zinek, sirovodík, měď, olovo, fluorid...), ale také nepříjemného pachu.

Jak vybrat filtrační konvici

Nemusíte mít obavy, že je výběr filtrační konvice enormně komplikovaný. Spíše jde jen o to, abyste před koupí zvážili určité parametry a vlastnosti, ve kterých se jednotlivé modely mohou lišit. Cílem našeho návodu je vám přiblížit funkci filtrační konvice, její výhody i nevýhody, a především vám pomoci zorientovat se v klíčových vlastnostech, které mohou ovlivnit váš výběr. Podle čeho si tedy filtrační konvici vybírat?

 • Jak funguje filtrační konvice?
 • Objem filtrační konvice
 • Typ vodního filtru
 • Indikátor výměny filtru
 • Materiály a tvar
 • Cena a renomovaní výrobci

Jak funguje filtrační konvice?

Obyčejná plastová či skleněná nádoba, která díky jednoduchému principu čistí a filtruje vodu. Jak to funguje? Hlavní roli hraje vodní filtr, který je součástí konvice. Filtr je třeba vyměňovat v pravidelných intervalech nebo po přefiltrování určitého množství vody. Filtrační vložka nebo filtr se často definuje také pojmem filtrační patrona. Filtrační konvice se skládá ze dvou základních částí. Horní nádoba, do které vodu naléváte a průtokový vodní filtr, resp. filtrační patrona. Následně voda vytéká do nádoby, která již obsahuje přefiltrovanou vodu.

Proces filtrace v praxi probíhá ve více stupních, záleží na samotné filtrační konvici, kterou používáme. Základem je však síťový – mechanický filtr, který se postará o to, aby přefiltrovaná voda neobsahovala žádné větší částečky, např. písek. Na toto by vám však stačilo kuchyňské sítko a filtrační konvice by nebyla nutná. Filtrační konvice využívají vodní filtr na principu aktivního uhlí. Ve druhém a třetím stupni se voda přelévá přes aktivní uhlí a je zbavena většího obsahu chlóru a dalších kontaminantů. V posledním kroku jsou zachyceny i nejmenší usazeniny.

Filtrační konvice neutralizuje pach vody a zlepšuje její chuť. V praxi se prokázalo, že filtrovaná voda z filtrační konvice je změkčená a neobsahuje těžké kovy, což přispívá k tomu, že se netvoří tak velké množství vodního kamene.

Výhody:

 • cenově dostupný způsob filtrace vody,
 • voda je zbavená zápachu a lépe chutná,
 • vizuální pročistění vody,
 • eliminuje vápenaté usazeniny a tvorbu vodního kamenu,
 • zachytává velké množství kontaminantů, chemikálií a chloraminy,
 • ekologický význam – nižší spotřeba balené vody,
 • jednoduchá údržba.

Nevýhody:

 • pravidelná investice do filtračních patron,
 • filtrační konvice nezbaví vodu manganu, antibiotik ani hormonů,
 • voda není vhodná pro kojence,
 • filtr může zachytit i některé prospěšné minerály.

Objem filtrační konvice a čas filtrování

Pro velikost filtrační konvice se rozhodujte podle velikosti domácnosti. Pokud budete doma pít vysloveně pouze filtrovanou vodu, doporučujeme filtrační konvici o objemu 2,5 až 3,5 litru. To platí i v případě, že budou filtrovanou vodu pít a používat i ostatní členové domácnosti. Čím je konvice větší, tím více filtrované vody můžete mít. Největší filtrační nádoby, které již nelze označit za konvice, mohou mít objem 5 až 10 litrů. Například Brita Fill&Enjoy Flow  – ta má objem až 8,2 litru.

Filtrační konvice – objem

Menší filtrační konvice nebo filtrační láhve mohou mít objem od 0,5 až po 2 litry. Výhodou menších konvic je, že vodu přefiltrují rychleji, doba filtrování u větších konvic je delší. Zároveň se však doba filtrování vyrovnává, protože máte přefiltrováno větší množství vody. Filtrování vody je většinou několika minutovou záležitostí. I s ohledem na objem konvice to může trvat 3 až 8 minut.

Vodní filtr a jeho životnost

Některé filtrační vložky jsou dražší, jiné zase levnější. Filtrační konvice patří k těm nejlevnějším variantám. Využívají totiž jednoduchý vyměnitelný uhlíkový filtr – s obsahem aktivního uhlí nebo také ionexové pryskyřice. Filtrace probíhá tzv. adsorpcí (pozn. ne absorpcí). Na vodní filtr se naváží kontaminanty i pachy, voda je tak zbavena různých složek, které mohou člověku překážet nebo vysloveně škodit. Existují také filtrační konvice, které disponují specifickými filtry, určenými ke změkčování vody nebo k odstraňování konkrétních látek.

Spotřeba filtrů vždy závisí na spotřebě vody. Pokud vodu filtrujete často, filtr vydrží maximálně jeden měsíc. Výrobci vždy uvádějí, jaká je výdrž filtrační patrony. Buď jde o časový horizont 30 až 60 dní, nebo objem přefiltrované vody 150 až 300 litrů. Při výběru se proto zajímejte také o cenu náhradních filtrů, ty jsou totiž jedinou pravidelnou investicí do filtrační konvice.

K filtrování vody se používají různé filtry v závislosti na podmínkách, v jakých je voda filtrována. Mimo filtrační konvice může být voda filtrována i světelným UV zářením nebo reverzní osmózou – voda protéká přes sedimentační nebo uhlíkový filtr, úzkou polopropustnou membránu a tímto způsobem se zachytávají i ty nejmenší částečky či usazeniny. Vytváří se tzv. osmotický tlak. Tehdy je voda zbavena až 98% všech kontaminantů. Jedním z druhů filtrace je i destilace, při které je voda přivedena do bodu varu.

Elektronický nebo mechanický indikátor?

Většina filtračních konvic dnes spotřebitele upozorní na to, že životnost filtrační vložky vypršela. Existují dva způsoby indikace. Mechanický indikátor výměny filtru se nachází na víku nádoby a umožňuje vám za pomoci otočného ciferníku (kalendáře) zvolit měsíc, kdy jste filtrační patronu měnili. Konvice vás sice neupozorní na výměnu automaticky, ale máte přehled o tom, kdy výměna proběhla. Po měsíci či dvou, v závislosti na instrukcích výrobce víte, že musíte filtr vyměnit.

Filtrační konvice s elektronickým indikátorem

Digitální nebo elektronický indikátor výměny filtru je modernější a komfortnější. Na malém digitálním displeji máte informaci o tom, v jaké kondici filtr je. Nejčastěji jde o procentuální či hůlkový systém. Víte tedy, že pokud zůstala hůlka jen jedna, je čas na jeho výměnu a filtrační konvice vás na to vizuálně upozorní. Cenový rozdíl je mezi těmito konvicemi s mechanickým a digitálním indikátorem zanedbatelný.

Plast nebo skleněná filtrační konvice na vodu

Nejdostupnější jsou filtrační konvice vyrobené z plastu. K výrobě filtračních konvic by se měly používat certifikované plasty bez obsahu BPA, což je látka bisphenol A. Ta je pro lidský organismus toxická. Plastové materiály by tak měly být odolné a kvalitní. To se týká i víka nádoby, se kterým čas od času budete manipulovat. Samotné nádoby jsou v tomto případě vhodné i do myčky nádobí. Filtrační vložku v takovém případě vyjměte. Skleněné filtrační konvice jsou dražší a na trhu jich je méně. Údržba je také nenáročná. Volba je tak čistě na preferenci spotřebitele. Výjimečně naleznete v nabídce modely z nerezu – nerezavějící oceli.

Investujte do kvalitní značky

U filtračních konvic ani nelze mluvit o konkrétních cenových kategoriích. Pokud se již rozhodnete pro koupi filtrační konvice, a rozhodujete se mezi známým, renomovaným výrobcem nebo neznámým modelem, a rozdíl činí 100+ Kč, určitě vsaďte na ověřenou značku.

Cena filtračních konvic začíná na hranici 200 Kč. Kvalitní a větší filtrační konvice stojí kolem 370 až 600 Kč. Dražší konvice nad částku 750 Kč jsou dodávány často i s náhradními filtry. Při koupi si tedy všímejte, jestli je filtrační konvice dodávána s alespoň jedním filtrem. Je-li možnost, pořiďte si hned i náhradní filtry.

Filtrační konvice Brita, Laica a BWT garantují kvalitu

Do ověřené kvality se vyplatí investovat. Na trhu jsou certifikovaní výrobci, kteří garantují účinnost svých produktů. Pokud je pro vás přefiltrování vody důležité, chcete se zbavit chlorové „aromy“, pachutě a pít vodu zbavenou jiných škodlivých částic, pak určitě vsaďte na renomované značky.

Za nejoblíbenější a nejlepší jsou považovány filtrační konvice Brita. Ty mají bohaté zastoupení na trhu. Většinou se jedná o plastové konvice s mechanickým nebo digitálním indikátorem výměny filtrů. Výrobce využívá speciální filtry s aktivním uhlím a technologií MicroFlow. Vysokou kvalitu nabízí také filtrační konvice Laica. Doporučujeme také filtrační konvice BWT. K lepším řadíme také značku Aquaphor a filtrační konvice Philips, které jsou cenově velmi dostupné.

Otázky a odpovědi – FAQ

Rozhodujete se pro koupi filtrační konvice, ale nemůžete se rozhodnout? Potřebovali byste poradit ohledně výběru? Chcete vědět, kde naleznete konkrétní filtrační konvici za nejlepší cenu? Chybí vám nějaké informace? Rádi vám pomůžeme a poradíme. Stačí, když nám napíšete komentář nebo nás kontaktujete mailem. Sekci otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a odpovídáme nejrychleji, jak je možné. Máte-li zkušenosti s filtračními konvicemi a jejich výhodami nebo nevýhodami, podělte se o ně s dalšími spotřebiteli. Možná jim pomůžete v rozhodnutí.

Ideální velikost nelze určit, ale vycházíme-li z prodejnosti, oblíbené jsou kapacity od 2,5 do 3,5 litru. Pokud využíváte filtrační konvici denně, vodu používáte k přípravě čaje či kávy, pak je určitě výhodnější, má-li konvice větší objem, abyste nemuseli vodu dolévat po nalití dvou sklenic. Při větší filtrační konvici je třeba počítat s poněkud delším časem filtrování. Při výběru však vždy berte v úvahu, že celkový objem neznamená totéž, co objem přefiltrované vody.

Ano, filtrační konvice již v praxi prokázala svou efektivitu. Stále však berte na vědomí, že se nejedná o nejúčinnější a dokonalý způsob filtrace vody. Komunální zdroje pitné vody obvykle obsahují škodlivé látky v zanedbatelném množství a na lidský organismus mají minimální vliv. Filtrační konvice má své benefity, a s určitostí snižuje obsah kontaminantů ve vodě. Stále však mluvíme o filtrované pitné vodě, ne o škodlivé nebo vysloveně zdravotně nevyhovující vodě, která by obsahovala evidentní množství škodlivých látek. Kvalita vody je tak i pro filtrační konvici klíčová. Filtrační konvice zlepšuje chuť vody, zbavuje ji zápachu a určitého množství kontaminačních látek.

Výrobci ve většině případů uvádějí, zda jsou filtrační konvice a její komponenty vhodné pro mytí v mýčce nádobí. Ve většině případů je však plastová či skleněná nádoba do myčky nádobí vhodná. Výjimkou jsou jen víka, případně indikátory opotřebení filtru, které mohou být mechanické nebo elektronické.

Záleží na konkrétním modelu filtrační konvice. Při výběru se můžete setkat s filtračními konvicemi, které disponují klasickým mechanickým indikátorem (kalendářem) nebo modernějším elektronickým indikátorem. Obvykle je výdrž filtrační patrony 30 až 60 dní, resp. obdobou může být 150 až 300 litrů vody. U mechanického filtru je dobré řídit se ideálně časovým údajem, elektronický indikátor vás na potřebu výměny filtru upozorní vizuálně. Na nutnost výměny vás může filtr upozornit i sníženou průchodností.

Ne, nemusíte. Voda ve filtrační konvici může být skladována při běžné pokojové teplotě, ale klidně může být konvice s vodou umístěna i v chladničce. Záleží, jestli se konvice do chladničky vejde. Skladování v chladu nijak neovlivňuje kvalitu vody či proces filtrace. Maximálně ovlivňuje její teplotu.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(92%)