4K televizory

Nejlepší 4K televizory 2022 + recenze

Pokud chcete mít ze sledování vašeho oblíbeného TV programu, filmu nebo seriálu skutečný zážitek, doporučujeme 4K televizor LG OLED65C11LB se SMART funkcemi a úhlopříčkou 139 cm. Zjistili jsme, že svými parametry překonává i množství prémiových a dražších 4K televizorů. Určitě využijete i vestavěný internetový prohlížeč nebo zrcadlení obrazovky. Kromě toho pro vás máme další 4K televizory a poradíme vám i to, podle čeho vybrat ten nejlepší.

Publikované: 24.02.2021
Aktualizované: 17.06.2022

Který 4K televizor koupit? 

Výběr kvalitního televizoru určitě není hodinovou záležitostí. Nejde o nejlevnější položku a rozhodnout se ukvapeně může být více na škodu. I my jsme strávili výběrem desítky hodin. Výsledkem je tento stručný žebříček, kde najdete vítěze testu na základě detailního průzkumu, analýzy spotřebitelských referencí a porovnání s ostatními modely. Také jsme vybrali cenově dostupné řešení a máme pro vás i náš tip. Volbu vám tak usnadníme a ušetříme váš čas. 

Názov Hodnotenie Detail
LG OLED65C11LB   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Sony XR-55A90J   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Samsung QE55Q60A   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
LG OLED55BX

LG OLED55BX

Moderní televizor s podporou mnohých SMART funkcí, dobrými pozorovacími úhly, kvalitním zvukem a úhlopříčkou až 139 cm.

Zobrazit více info

Nejde o nejlevnější 4K televizor, ale spotřebiteli nabídne perfektní obraz ve 4K kvalitě. Integrované reproduktory jsou také velmi kvalitní a obávat se není třeba ani o konektivitu kvůli 4 HDMI a 3 USB vstupům. Samozřejmostí je přístup na internet, internetový prohlížeč a operační systém webOS Smart TV.

Cenový trhák
Samsung UE50TU7092

Samsung UE50TU7092

Model s úhlopříčkou 127 cm, svižný operační systém Tizen, Crystal Processor 4K, funkce lokálního stmívání.

Zobrazit více info

LED (Edge LED) televizor Samsung UE50TU7092 nabízí obraz v top kvalitě. S úhlopříčkou 127 cm, procesorem Crystal Processor 4K, módem Game Enhancer a funkcí lokálního stmívání UHD Micro Dimming zaujme i náročnějšího diváka.

Náš TIP
LG 55NANO86

LG 55NANO86

Inteligentní televizor s technologií NanoCell, sytými barvami a automatickým nastavením jasu obrazovky – nabízí také ovládání hlasem.

Zobrazit více info

4K ULTRA HD kvalitu vám přinese i televizor LG s úhlopříčkou 139 cm a připojením k internetu. K praktickým SMART funkcím přináší také kvalitní zvuk Dolby Atmos. Přes televizor můžete zrcadlit i obrazovku vašeho smartphonu či tabletu. Technologie Nano Cell nabízí také jasné a syté barvy.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš srovnávací test televizorů zahrnuje 4K televizory s úhlopříčkou od 123 cm do 146 cm, a tedy modely s velikostí obrazovky 48 až 58 palců. Televizor není zrovna nejlevnějším spotřebičem, a proto je důležité vědět, co odlišuje kvalitní televizory od méně kvalitních. Odborné testy při hodnocení televizorů porovnávají množství technických parametrů. Ty mají na výsledné hodnocení různý vliv. Kromě toho je však třeba klást důraz i na přímé hodnocení spotřebiteli. Na základě kterých kritérií jsou vybírány nejlepší televizory a co nám srovnání televizorů ukázalo?

Kvalita obrazu
Kvalita zvuku
Ovládání televizoru
SMART funkce
Konektivita
Spotřeba el. energie

Televizorů je na trhu velké množství, přičemž výrobci používají různé zobrazovací technologie, ve kterých se spotřebitel těžko orientuje. My jsme se v tomto srovnávacím testu orientovali výhradně na modely, které nabízejí obraz v kvalitě 4K. Podle databáze portálu Heureka.cz, ale také eshopů, jako Alza.cz, Electroworld.cz, Mall.cz, Kasa.cz jsme zjišťovali, které 4K televizory jsou nejpopulárnější. Po porovnání a detailní analýze uživatelských recenzí jsme vybrali do našeho spotřebitelského testu ty nejlepší a porovnali je.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze 4K televizorů

Pokud vás zajímá, které televizory jsou skutečně nejlepší, naše nezávislé recenze vám prozradí, jaké jsou silné i slabé stránky recenzovaných televizorů. Do našeho testu jsme vybrali zástupce různých značek - LG, Samsung, Philips nebo televizory Sony. Při hodnocení jsme brali v úvahu názory spotřebitelů. Hodnocení produktů je tak nezaujaté a bez záměrné propagace některého z prodejců či výrobců.

Víťaz testu

LG OLED55BX

Moderní televizor s podporou mnohých SMART funkcí, dobrými pozorovacími úhly, kvalitním zvukem a úhlopříčkou až 139 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ve srovnávacím testu televizorů se stal vítězem SMART televizor LG OLED55BX. Televizor v našem testu splnil nejpřísnější kritéria z hlediska funkcionality, kvality obrazu, a dokonce slabinou nebyl ani zvuk. K pozitivnímu výsledku přispěly také reference zákazníků. Televizor LG disponuje úhlopříčkou 139 cm a nabízí také ULTRA HD – 4K rozlišení 3840 x 2160. Kvalita obrazu je díky OLED technologii na nejvyšší možné úrovni, což potvrdil i odborný test. Napomáhá tomu i bodové stmívání obrazu a technologie Dolby Vision IQ, se kterou se obraz vždy automaticky přizpůsobí světelným podmínkám (světelný senzor) a výsledkem je perfektní jas, kontrast a barvy. Pokud vám automatické podsvícení nevyhovuje, vybírat můžete z různých režimů obrazovky. Při sledování z různých pozicí byly pozorovací úhly hodnocené velmi dobře.

Silnou stránkou televizoru LG OLED55BX je také umělá inteligence, která se ukázala jako funkční i v rámci odborných testů. Televizor pracuje s procesorem Alpha7 4K Gen3. Při ovládání v menu však doporučujeme vypínat ostatní aplikace na pozadí (Youtube, Spotify, Netflix) a mít spuštěnou jen jednu. Software je totiž následně citelně pomalejší. Televizor LG je vybavený operačním systémem webOS Smart TV. K dispozici jsou aplikace jako Netflix, Youtube, Voyo, HBO GO, Apple TV a další. Přirozeně nechybí internetový prohlížeč. Absentuje jen aplikace O2 TV. 

Velkou výhodou je zabudovaný Miracast, a tedy možnost zrcadlení obrazovky vašeho mobilu či tabletu. LG patří mezi televizory s WiFi, ale internet můžete do televizoru zavést i prostřednictvím LAN vstupu. Televizor nabízí hlasové ovládání – Amazon Alexa či Google Assistant (anglicky) a spotřebitelé chválí také intuitivní ovládání v menu. Manuál je dokonce dostupný přímo v TV. Slabinou je jen komplikovanější dálkový ovladač, který nová modelová řada dostala a jeho intuitivnost je na tom hůře.

V testu televizorů nezaostal v případě LG za kvalitou obrazu ani zvuk – Dolby Atmos, který je často slabinou i těch nejdražších modelů. Kromě toho LG umožňuje i připojení Bluetooth reproduktorů – Bluetooth Surround. SMART televizoru LG nechybí ani bohatá konektivita – 3x USB, 4x HDMI, CI slot pro digitální či kabelové vysílání nebo zabudovaný tuner. Nahrávat obsah vysílání můžete přímo na externí zařízení – flash disk nebo externí harddisk díky funkci PVR. V testu jsme také odzkoušeli funkci TimeShift. Televizor LG OLED55BX potěší i hráče. OS totiž spolupracuje se systémem NVIDIA G-sync, což snižuje riziko zpoždění obrazu.

Skvělé pozorovací úhly
Perfektně ostrý obraz
Zrcadlení obrazovky – Miracast

Komplikovanější dálkový ovladač
Občas pomalejší reakce v menu televizoru

Technologie zobrazení: OLED ● Úhlopříčka: 55″ (139 cm) ● Rozlišení: 3840 x 2160 – 4K ● Operační systém: webOS SMART TV ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 ● Vstupy: 4x HDMI – 3x USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ano ● Energetická třída: A

Cenový trhák

Samsung UE50TU7092

Model s úhlopříčkou 127 cm, svižný operační systém Tizen, Crystal Processor 4K, funkce lokálního stmívání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Smart televizory s rozlišením 4K za rozumnou cenu jsou velmi žádanou „komoditou“. Samsung UE50TU7092 je přesně tímto typem LED (Edge LED) televizoru, který za rozumné peníze nabídne obraz v top kvalitě. S úhlopříčkou 50 palců, což je 127 cm, nebude nouze o to, abyste viděli všechny důležité detaily. Modelová řada je vybavena procesorem Crystal Processor 4K. Tento čip perfektně optimalizuje barvy a upravuje i kontrast. K tomu můžete připočítat i skvělý dynamický rozsah, který televizor Samsung nabízí – HDR10+. Díky módu Game Enhancer je televizor vhodný i pro připojení konzole – PlayStation či XBOX.

Výrobci na chytrých technologiích nešetřili, protože televizor nabízí i funkci lokálního stmívání UHD Micro Dimming, díky kterému se obraz přizpůsobí světlu, které je aktuálně v místnosti. Spotřebitelé si velmi pochvalují i ​​svižnost operačního systému. Tizen vám nabídne všechny podstatné aplikace jako Netflix, HBO GO, Youtube, Voyo a jiné. Předplatné samozřejmě není součástí dodávky. Pro připojení k internetu je integrováno WiFi, případně můžete televizor připojit i k LAN síti. Po spuštění stačí zvolit automatické vyhledávání kanálů, samozřejmostí je EPG (elektronický programový průvodce) a také možnost hybridního vysílání. Televizor podporuje i ovladač Airplay.

Za kvalitou obrazu výrazněji zaostává kvalita zvuku. Dolby Digital Plus je standardní výbavou levnějších televizorů. Nejde o žádný velký nedostatek, ale náročnější uživatel rozdíl ve zvukovém projevu pozná. Ovládání televizoru je nenáročné a v balení je i dálkový ovladač. Na zadní straně jsou k dispozici dva HDMI vstupy, ale bohužel jen jeden USB vstup. Funkce TimeShift, kdy můžete sledovat program s časovým posunem, k dispozici není. Televizor nemá tak výkonnou operační paměť. Ovládání hlasem rovněž není přítomné. Smart televizor Samsung na základě odborných testů nepatří ani k nejúspornějším, patří do energetické třídy G a spotřeba v aktivním režimu představuje 91 W.

Dobrá cena
Skvělý dynamický rozsah – HDR10
Svižný operační systém

Slabší zvukový projev
Pouze jeden USB port
Vyšší spotřeba – energetická třída G

Technologie zobrazení: LED ● Úhlopříčka: 50″ (127 cm) ● Rozlišení: 3 840 × 2 160 – 4K ● Operační systém: Tizen ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 ● Vstupy: 2× HDMI – 1× USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ne ● Energetická třída: G

Náš TIP

LG 55NANO86

Inteligentní televizor s technologií NanoCell, sytými barvami a automatickým nastavením jasu obrazovky – nabízí také ovládání hlasem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Špičkový inteligentní televizor LG 55NANO86 patří s technologií zobrazení NanoCell mezi velmi kvalitní modely s inovativní technologií zobrazení od výrobce LG. Ve srovnávacím testu je televizor LG kvůli kvalitnímu obrazu a bohaté funkcionalitě. Televizor má úhlopříčku 139 cm a využívá Edge LED panely s uvedenou technologií NanoCell, která má po vizuální stránce nabídnout divákovi ještě lepší barvy. V porovnání s OLED televizory, jejichž obraz působí světlejším dojmem, může být rozdíl v barvách diváky vnímaný negativně, ale naopak také pozitivně. Barvy se jeví sytější a o poznání tmavší.

Samozřejmostí je podpora HDR10+ a barevné škálování v 4K – ULTRA HD kvalitě. O automatické nastavení jasu a kontrastu na základě světelných podmínek se stará technologie Dolby Vision IQ. Pozorný divák si však při lokálním stmívání a zvlášť tmavých barvách všimne v rozích pozůstatek záření Edge LED panelu. Obraz tím však není nijak výrazně rušený.

Televizor LG 55NANO86 nabízí spotřebiteli také solidní konektivitu. Ve výbavě nechybí 4x HDMI vstup, 3X USB 2.0, LAN připojení a náročnejší uživatelé využijí například také ovládání hlasem – Alexa či Google Assistant přes dálkový ovladač (anglicky). Optický a sluchátkový vstup na zadní straně televizoru nechybějí. Televizory LG fungují s operačním systémem webOS SMART TV, který nezaostává za konkurencí. Netflix, HBO GO, Apple TV, Voyo nebo Skylink Live TV (předplatné). Hybridní vysílání, integrované WiFi či TimeShift. Náš srovnávací test v případě televizoru LG z hlediska konektivity nenašel zaváhání. Dokonce nechybí ani PVR či Miracast. Operační systém reaguje rychle a nezamrzá. Pomocí vestavěného tuneru naladíte potřebné digitální stanice, ačkoliv ladění je v začátcích komplikovanější.

Z hlediska kvality zvuku také nelze SMART televizoru LG nic vyčítat. Test ukázal, že Dolby Atmos je vyladěný pro prostorový zvuk. Samozřejmě, basy nebyly ohromující, ale v rámci třídy jde o lepší průměr. Kvalitou zvuku by se klidně mohl rovnat dražšímu televizoru LG OLED55BX. Hráče potěší fakt, že problém nemá výkonný procesor ani s obnovovací frekvencí během hraní a plynule synchronizuje rozlišení obrazu a grafiku hry. LG 55NANO86 je rozhodně za danou cenu skvělou volbou.

Technologie NanoCell
Živé barvy obrazovky
Dolby Vision IQ – světelný senzor

Pozůstatek LED záření v rozích TV
Komplikovanější ladění kanálů přes tuner

Technologie zobrazení: LED ● Úhlopříčka: 55″ (139 cm) ● Rozlišení: 3840 x 2160 – 4K ● Operační systém: webOS SMART TV ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 | Vstupy: 4x HDMI – 3x USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ano ● Energetická třída: A

Lacná kvalita

Philips 58PUS8505

Luxusní úhlopříčka 146 cm, operační systém Android TV, vysoká úspora energie a specifická technologie podsvícení Ambilight.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Náš srovnávací test televizorů neminul ani LED televizor Philips 58PUS8505. Svoje místo si v testu Philips zasloužil především díky bohaté funkcionalitě a kvalitě obrazu. Televizor Philips využívá podsvícení Direct LED. Oproti Edge LED má horší pozorovací úhly. Při rozlišení 4K Ultra HD s podporou HDR 10+ vám je doručený opravdu velmi kvalitní vizuální zážitek na úhlopříčce až 146 cm. Specifická je funkce Ambilight, která na plochu za televizorem promítá různé barvy za pomoci inteligentních LED svítidel. Barvy volí na základě emocí. Osvětlení vytváří příjemnou atmosféru a jde o estetickou funkci navíc.

LED televizor Philips 58PUS8505 využívá operační systém Android TV. Ten místy reaguje pomaleji a rozhodně nepatří mezi nejsvižnější OS, na vině je však zřejmě i slabší procesor. Chvíli si na něj budete zvykat. Televizor však nabízí bohatou nabídku programů a aplikací. Dostupný je webový prohlížeč, a dokonce nás překvapila i dostupnost obchodu Google Play. Mezi aplikacemi je Netflix, Youtube, Spotify, HBO GO a mnohé jiné aplikace. Integrovaná je WiFi i Bluetooth. Líbila se nám i možnost hlasového ovládání (anglicky) Alexou nebo aplikací Amazon Echo – jednoduše změníte kanál nebo úroveň hlasitosti. V rámci konektivity nabízí Philips 4 HDMI vstupy, 2 USB vstupy, CI slot a také možnost připojení do LAN sítě. 

Zabudovaný má televizor například Chromecast, takže můžete bez problémů zrcadlit obrazovku. Philips umožňuje uživateli dokonce dělat záznam vysílání (PVR) na externí HDD. Philips v testu překvapil kvalitou zvuku Dolby Atmos. Ne však úplně pozitivně, zvuk se ztrácí a při hlubších tónech je velmi zkreslený. Nepomohl ani režim zvýraznění basů. Řešením může být soundbar nebo Bluetooth reproduktory. Hráčům nebude chybět herní režim zobrazení. O vykreslování obrazu se stará technologie Engine P5 Perfect Picture. Barvu a jas televizor na základě funkce Micro Dimming reguluje sám, ale obraz je často příliš přesvětlený a doporučujeme ho nastavit manuálně. Philips je přes velikost úhlopříčky velmi úsporný a patří do energetické třídy A+.

LED podsvícení Ambilight
Energetická třída A
Velká úhlopříčka

Nepřesné bodové stmívání
Jen průměrný zvuk
Pomalejší reakce OS

Technologie zobrazení: LED ● Úhlopříčka: 58″ (146 cm) ● Rozlišení: 3840 x 2160 – 4K ● Operační systém: Android TV ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 ● Vstupy: 4x HDMI – 2x USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ano ● Energetická třída: A+

LG OLED55CX

Luxusní model LG s inteligentním bodovým stmíváním, kvalitním 4K škálováním obrazu, rychlým operačním systémem a bohatou konektivitou.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Model LG OLED55CX patří mezi nejmodernější televizory LG ve své třídě. Nepatří mezi nejlevnější, ale kvalitou obrazu a inovativními technologiemi se může rovnat i s násobně dražšími SMART televizory – i proto se dostal do našeho porovnávacího testu. LG OLED55CX v testech dosahuje nejlepší hodnocení v kategorii kvality obrazu. Úhlopříčka TV je 139 cm a divákovi prezentuje obraz ve 4K kvalitě s inteligentním bodovým stmíváním. Technologie Dolby Visioon IQ je doménou televizorů LG. Televizor sám automaticky přizpůsobuje kontrast a jas obrazu na základě světelných podmínek. Přesto je třeba zhodnotit, že obraz je někdy až příliš přesvětlený – hlavně při horším světle.

V porovnávacím testu exceloval LG OLED55CX i z hlediska funkčnosti operačního systému. Ten je velmi svižný. Mozkem celého televizoru je procesor a9 4K Gen3. Televizor má velmi rychlou odezvu a podporuje i rozhraní HDR 10+. Ovládání v menu je poměrně intuitivní a výčitkou pro LG není ani dálkový ovladač, jako tomu bylo například v případě levnějšího modelu LG OLED55BX. Hlasové ovládání je k dispozici – český jazyk v rámci hlasového ovládání však není podporovaný. Přizpůsobené technologie nabízí LG televizor i pro hráče v herním režimu.

Funkcionalita je více než uspokojivá. Internetový prohlížeč či zrcadlení obrazovky fungují bez problémů. V testu jsme vyzkoušeli i základní aplikace jako Netflix, HBO GO či Voyo. Nahrávat záznam přímo na externí úložiště můžete díky PVR a sledovat program s časovým posunem vám umožňuje funkce TimeShift. Zvuk v kvalitě Dolby Atmos v případě LG nezklamal, ale ani neoslnil a na danou cenu jsme měli očekávání v rámci testu vyšší. Televizor podporuje funkci Bluetooth Surround, což umožňuje připojení Bluetooth reproduktorů. Samozřejmostí jsou HDMI a USB vstupy, LAN vstup a integrovaná je i WiFi. Televizor LG OLED55CX patří mezi dražší modely, ale nabídne všechno, co náročný divák žádá.

Výkonný procesor
Kvalita obrazu
Funkcionalita a konektivita

Vysoká pořizovací cena
Nepodporuje MKV formát
Jen průměrný zvuk

Technologie zobrazení: OLED ● Úhlopříčka: 55″ (139 cm) ● Rozlišení: 3840 x 2160 – 4K ● Operační systém: webOS SMART TV ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 ● Vstupy: 4x HDMI – 3x USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ano ● Energetická třída: A

LG 55NANO753PA

Chytrý televizor s technologií NanoCell, sytými barvami a automatickým nastavením jasu obrazovky, energetická třída G, umožňuje zrcadlit obrazovku.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Televizory LG s technologií zobrazování jsou v případě kategorizace daného výrobce pod technologií OLED, která u LG patří k absolutnímu vrcholu. Například v porovnání se 4K televizorem LG OLED55BX, který má technologii OLED, jsou tmavší scény zobrazovány s mnohem sytější černou, na druhou stranu barevné scény zvládá perfektně vykreslovat i technologie NanoCell, jejíž panely se skládají z malých nanočástic. Podstatné však je, že v obývacím pokoji budete mít chytrý televizor se 4K rozlišením a smart funkcemi. O kvalitnější obraz se přičiní i technologie HDR 10 Pro a LG má také technologii lokálního stmívání obrazovky. Nejedná se však o Micro Dimming. Z funkcí nepodporuje PIP – obraz v obraze, máte však k dispozici hybridní vysílání. Mezi režimy najdou hráči i herní režim.

Nám se v porovnání s mnoha konkurenčními modely (kromě značky LG) zamlouvá především operační systém. webOS či Tizen jsou vždy spolehlivou volbou, a přestože televizory s Android TV mají své výhody, webOS je skvěle optimalizovaný a LG má systém dobře vyladěný, což potvrzuje i tento model. Uživatelské rozhraní je jednoduché na ovládání. Dodáván je dálkový ovladač, kde máte rychlou funkci spuštění webových aplikací. Televizor dokáže spustit většinu nejpoužívanějších – Netflix, Amazon Prime, HBO GO, YouTube, O2 TV či Voyo. Dostupná je také aplikace Apple TV. Smart TV má integrovaný internetový prohlížeč. Připojení k internetu je možné prostřednictvím WiFi nebo přes kabel LAN. Na zadní straně najdete i 2 USB, 3× HDMI nebo audio výstup.

Prostřednictvím technologie Bluetooth můžete připojit bezdrátová sluchátka a také můžete přes Miracast na televizor zrcadlit obrazovku svého mobilního zařízení, tabletu nebo notebooku. V angličtině je podporováno ovládání hlasem Amazon Alexa. Google Asistant by měl být dostupný i v češtině. Hlasové ovládání urychlí především vyhledávání programů. Zvuk není v dané kategorii nic neobvyklého. Jmenovitý výkon reproduktorů je 20 W, jde o Dolby Digital, ale díky bluetooth surround lze bezdrátově připojit například bluetooth reproduktory a akustický zážitek tak vylepšit. Záleží na vašich požadavcích. 4K televizor nabídne čisté barevné tóny, pokud vám nepřekážejí přeexponované tmavší scény, za danou cenu je TV LG 55NANO753PA se 139cm úhlopříčkou ideální kandidát do vašeho obývacího pokoje.

Krásné barevné scény
Zrcadlení obrazovky i technologie Bluetooth
Plynulý operační systém webOS

Nepodporuje funkci PIP
Tmavé odstíny jsou až příliš černé

Technologie zobrazení: LED/NanoCell ● Úhlopříčka: 55″ (139 cm) ● Rozlišení: 3 840 × 2 160 – 4K / HDR10 Pro ● Operační systém: webOS SMART TV 6.0 ● Internetový prohlížeč: ano ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 ● Vstupy: 3× HDMI – 2× USB ● WiFi: ano ● Bluetooth: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ne ● Energetická třída: G

Další zajímavé produkty

Výběr televizoru není vůbec jednoduchý. Spotřebitelé jsou stále náročnější a výrobci to nemají o nic jednodušší. Zákazníci žádají vysokou kvalitu za málo peněz. I náš srovnávací test však ukázal, že nejlevnější televizory nemusí být právě nejšťastnější volbou. Pokud patříte mezi náročnější zákazníky a nevybrali jste si na základě našeho testu, Test Magazín vám také přináší výběr několika alternativ, jejichž výběr vám nezpůsobí vrásky na čele.

Mezi alternativní produkty řadíme LED televizor s technologií NanoCell LG 55NANO79. Spotřebiteli přináší kvalitní 4K obraz s perfektním barevným spektrem. Úhlopříčka TV je 139 cm. Procesor má místy zaváhání, klasikou je komplikovaný ovladač, ale v poměru ceny a kvality jde o šťastnou volbu.

Televizory Sony stále nepatří do důchodu, potvrzuje to i LED televizor Sony XR-55X93J. Na úvod je však třeba dodat, že jeho cena je vyšší. Nabídne však kvalitní a ostrý obraz v 4K kvalitě. Operační systém Android 10 je rychlý a jednoduchý. Televizor má hlasové ovládání a kvalitní zvuk Dolby Atmos.

Samsung QE55Q80A je více než solidním společníkem do obývacího pokoje. S úhlopříčkou 138 cm, 4K ULTRA HD kvalitou obrazu, hlasovým ovládáním a svižným operačním systémem Tizen si místo mezi alternativami určitě zaslouží. Kvalita obrazu i zvuku je na vysoké úrovni a nezklame vás ani po stránce funkcionality. 

Televizor s úhlopříčkou 48 palců a kvalitním obrazem 4K Ultra HD a perfektním škálováním obrazu. I to nabízí OLED televize LG OLED48A13LA. Řadí se mezi TV se štědrou funkcionalitou. Televizor má technologii Dolby Atmos, integrované reproduktory i speciální technologii, která umožňuje přijímači upravovat obraz a optimalizovat grafiku. Samozřejmostí je dokonalá černá a plynulý a jasný obraz. Smart televize podporuje téměř všechny webové aplikace.

Do skupiny alternativních produktů právem patří i LED televizor Samsung UE55TU8072 s úhlopříčkou 138 cm. Uživateli v poměru ceny a kvality nabídne 4K rozlišení s podporou HDR 10+. Reakce při přepínání kanálů je místy pomalejší, ale jinak nabízí Samsung množství webových aplikací a jednoduché ovládání, které ocení i starší generace.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Na našem trhu je několik nejprodávanějších modelů 4K televizorů, které si získaly přízeň velkého množství spotřebitelů. Důvodem může být kvalita obrazu, zobrazovací technologie, barvy, kvalita zvuku, ale i příznivá pořizovací cena. Podle toho, co spotřebitelé nejvíce upřednostňují. Které televizory jsou nejprodávanější jsme zjišťovali přes databázi cenového porovnávače Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
LG OLED55C11LB5*Zobrazit produkt
Samsung QE55QN85A5*Zobrazit produkt
Samsung UE43TU70925*Zobrazit produkt
LG 43UP75005*Zobrazit produkt
Samsung QE65Q80A5*Zobrazit produkt

Kvalitní obraz v 4K, dobrý zvuk a připojení k internetu, dostatečně velká úhlopříčka, široká konektivita, nízká spotřeba energie a k tomu ještě nízká pořizovací cena. I tato kritéria by měly splňovat nejlepší 4K televizory. Z pohledu spotřebitele je však často náročné se zorientovat v parametrech, které segment televizorů zahrnuje. Nejprodávanější či nejlevnější televizory nemusí být zároveň i nejlepší. Na základě kterých důležitých parametrů byste měli vybírat ten nejlepší 4K televizor do obývacího pokoje? Poradí vám náš průvodce výběrem.

Jak vybrat 4K televizi?

 • Typy televizorů – Technologie zobrazení
 • SMART televizory 
 • Kvalita obrazu 
 • Velikost – Úhlopříčka TV
 • Kvalita zvuku
 • Konektivita 
 • Praktické funkce a technologie 
 • Spotřeba el. energie 
 • Cena a renomované značky

LCD, LED TV nebo QLED a OLED televizory

Zapomeňte na plazmové televize a raději se zaměřte na nové technologie. Ty dnes nabídnou násobně vyšší kvalitu obrazu, nižší spotřebu a bohatší funkcionalitu. Spotřebitel musí před výběrem znát základní rozdíly mezi jednotlivými typy televizorů, jejichž hlavní rozdíl je v technologii zobrazení – podsvícení obrazovky. Jsou LED televizory lepší než klasické LCD? V čem se odlišují OLED televizory od QLED technologie?

OLED televizory

V rámci kvality obrazu nabízí OLED technologie nejlepší poměr ceny a kvality na trhu. Zároveň je tento typ televizorů u spotřebitelů nejoblíbenější. OLED (Organic Light Emitting Diode) technologie je založena na tom, že panel nevyužívá bodové podsvícení jako klasická LED technologie. Díky tomu má takový televizor lepší pozorovací úhly než klasický LED televizor, vyšší ostrost obrazu, nižší dobu odezvy a nízkou spotřebu el. energie. V posledních letech zaznamenaly OLED televizory i výrazný pokles cen.

QLED televizory

Technologie patentovaná společností Samsung je největším konkurentem OLED televizorů. Samsung televizory s QLED technologií jsou v mnohém podobné jako konkurenční OLED. Využívají však specifické kovové krystaly, kterými vytvářejí ještě lépe barevné spektrum, kontrast a eliminují riziko horších pozorovacích úhlů kvůli odrazu světla. Podobně jako u OLED technologie je výrobcem umožněno vyrábět velmi tenké panely s vysokou úsporou. Vyšší cena pro někoho může být překážkou. 

LED televizory

Technologie LED (Light Emitting Diode) je vylepšenou LCD technologií, která zároveň eliminuje nedostatky LCD televizorů. Nižší spotřeba, vyšší životnost, lepší barevnost a kvalitnější pozorovací úhly či plynulost obrazu. Rozdíl je hlavně v typu podsvícení. 

Smart 4K televizory

Rozlišujeme Edge LED televizory, jejichž podsvícení obrazovky směřuje z okrajů televizoru. Takové podsvícení je velmi šetrné, výhodou jsou i štíhlejší tvary. Pozorné oko si však při tmavých barvách nejednou všimne pozůstatků bílého podsvícení LED světlovodů po okrajích obrazovky.

Direct LED televizory mají podsvícení rozmístěné po celé ploše obrazovky. Kvalita obrazu je vyšší, a to především v souvislosti se sytostí barev. Jelikož LED diody vytvářejí obraz přímo (direct) a rovnoměrně po celé ploše, jsou pozorovací úhly o něco horší.

LCD televizory

Technologicky jde o obrazovku, která je podsvícená LCD (Liquid Crystal Display) trubicemi. Jsou úspornější, ale dnes se při velkých úhlopříčkách využívají jen zřídka. Při větším rozlišení totiž obraz není nejostřejší a černá barva není tak sytá jako v případě LED televizorů. Mají pomalejší obnovovací frekvenci a horší pozorovací úhly. Vhodné jsou spíše pro menší úhlopříčky televizorů nebo pro počítačové monitory.

SMART televizory

Toto pojmenování si dnes vysloužily televizory, které nabídnou široké spektrum inteligentních funkcí. SMART televizory nebo chytré televizory disponují operačním systémem a procesorem, díky kterému umožňují spotřebiteli využívat např. různé dostupné aplikace, jako YouTube, Netflix, HBO GO, Spotify, Voyo a mnoho dalších praktických aplikací.

Nezáleží na tom, zda jde o OLED televizory, klasické LED nebo televize Samsung s QLED technologií. Základem je, aby šlo o televizory s WiFi a byl jim umožněn přístup na internet, klidně i skrz Ethernet síťové připojení. Díky tomu se portfolio funkcí rozrůstá, například i o webový prohlížeč. Každý operační systém má své slabší i silnější stránky. Mezi nejlepší operační systémy patří určitě Tizen (Samsung), webOS (LG), Android TV (novější verze – Sony, Philips). Na trhu natrefíte i na operační systémy jako My Home Screen, Roku TV, Saphi, Skylink Live TV nebo vzácněji na Linux.

4K televizory nabízejí nejlepší kvalitu obrazu

Kromě toho, jakou technologii zobrazení televizor využívá, jsou důležité i další technické parametry, které souvisí s charakteristikou kvality obrazu. Technologie samozřejmě hraje důležitou roli, ale i v rámci odborných testů jsou hodnoceny parametry, které dokáží odlišit ten nejkvalitnější obraz od nekvalitního. Které parametry a vlastnosti určují kvalitu obrazu televizoru?

Kvalita obrazu 4K televizoru

 • Rozlišení
 • Kontrast a jas
 • Obnovovací frekvence
 • Rychlost odezvy
 • Pozorovací úhly

Rozlišení televizoru – 8K televizory jsou fenoménem

U nejmodernějších televizorů už zapomeňte na rozlišení typu SD (Standard quality) nebo HD Ready (High definition). Zbytečně byste se vraceli v čase. QLED či OLED televizory umožňují vychutnat si váš oblíbený film ve vysoké 4K kvalitě s rozlišením 3 840 x 2 160 px. Pro běžné sledování televize obvykle postačí i Full HD (1 920 x 1 080 px) rozlišení. Cenové rozdíly však vůbec nejsou velké a uskromnit se v tomto směru může být opravdu na škodu. Fenoménem posledních let je i rozlišení 8K (7 680 x 4 320 px). S tímto rozlišením přišla společnost Samsung a najdete ho výhradně u modelů s úhlopříčkou větší než 160 cm. Jejich cena se však pohybuje za hranicí 75 000 Kč.

SMART TV regulují jas a kontrast automaticky

Kontrast a jas jsou v rámci kvality obrazu velmi podstatnými ukazateli. Do velké míry totiž ovlivňují vnímání černé a bílé barvy. Platí, že vyšší kontrast značí lepší barvy. Samozřejmě, že dnes si tyto parametry můžete sami regulovat prostřednictvím nastavení v menu televizoru. Dnešní SMART televizory to dokonce dokáží automaticky i za vás díky umělé inteligenci a světelným senzorům. 

Pro spotřebitele nejsou směrodatné žádné hodnoty jasu a kontrastu, ale vizuální dojem. Důležité je to, abyste vnímali, jak na vás působí obraz za světla či za tmy. Především to, do jaké míry vnímáte rozdíl v barevnosti a tedy i sytosti barev. Některým LED televizorům ve vysoké míře pomůže antireflexní povrch obrazovky, který eliminuje dopady světla.

Obnovovací frekvence TV – index zpracování obrazu

Technický údaj, který do značné míry definuje plynulost obrazu. Je poměrně náročné říci, který číselný údaj je při obnovovací frekvenci směrodatný. Výrobci totiž tento parametr často zkreslují za pomoci různých softwarových vylepšení, např. Motion Flow, True Motion, Motion Plus atd. Reálná obnovovací frekvence se pohybuje na úrovni od 50 do 240 Hz. S určitostí lze říci, že televizory s hodnotou nad 100 Hz zvládnou 4K filmy, Blu-ray formát, graficky náročné hry i dynamické filmové scény.

Obnovovací frekvence je však často zkreslená několika technologickými vychytávkami, s nimiž výrobci přicházejí. To, zda je snímková frekvence zvyšována "uměle" snadno rozpoznáte při dynamických (pohyblivých) scénách, které na vás mohou působit nepřirozeně. Hodnoty 800 Hz MCI mohou být opravdu matoucí a opět je třeba spoléhat se na vlastní smysly, odborné testy a reference uživatelů.

Rychlost odezvy

Tento údaj se uvádí v milisekundách. Informuje vás o schopnosti televizoru proměnit jednu barvu pixelů na druhou. Nižší hodnota je v tomto případě znakem kvality. Ideální je, pokud je tato časová smyčka menší než 5 ms. Nejlepší televizory disponují odezvou dokonce okolo 1 ms. Zvláště při velkých úhlopříčkách je důležité, aby byl tento parametr co nejnižší kvůli plynulosti. Musíme však podotknout, že rozdíl 2 či 3 ms opravdu nelze pouhým okem postřehnout.

Pozorovací úhly – OLED ani QLED není problém

Ovlivňuje ho především samotná technologie zobrazení, jas, kontrast i sytost barev. Málokterý výrobce uvádí ideální pozorovací úhel. OLED televizory či televize Samsung s QLED technologií divákovi jen zřídka komplikují v tomto směru život. Sedět přímo před televizorem je ideální pozice, ale kvalita obrazu by měla být zachována i při pozorovacích úhlech více než 100 – 120 °. Při marketingových tricích typu, že pozorovací úhel je skvělý i při 170 ° se zamyslete nad tím, zda byste se na televizor dívali zpoza rohu. Větší váhu může mít spíše reálná vzdálenost od TV.

Doporučená vzdálenost od TV

Úhlopříčka TV – Jakou velikost TV zvolit?

Jaká je vhodná velikost televizoru? Toto kritérium výběru je z velké části individuální. Záleží totiž na vašich požadavcích, umístění a prostorových možnostech. Velikost úhlopříčky se uvádí v palcích, ale také v centimetrech, které spotřebiteli nabídnou lepší představu o tom, kolik místa televizor zabere.

Někomu se do obýváku nabízí úhlopříčka TV 126 cm a někdo si chce vychutnávat filmy na úhlopříčce o rozměrech 146 či 179 cm. Platí většinou přímá úměra, že čím je televizor větší, tím více za něj spotřebitel zaplatí. Porovnání televizorů v našem testu ukázalo, že cenové rozdíly nejsou v kategorii televizorů s úhlopříčkami od 123 cm do 146 cm tak výrazné a je tedy na vás, kolik do koupě televizoru investujete a co do domácnosti potřebujete.

Televizor do obývacího pokoje na stěnu bude mít s velkou pravděpodobností větší rozměry, než televizor do dětského pokoje či do kuchyně. Pomoci rozhodnout se vám může také pozorovací vzdálenost, ze které budete televizor sledovat. Mezi nejprodávanější televizory patří ty s úhlopříčkou větší než 109 cm.

Nejlepší televizory nabídnou zvuk Dolby Atmos

V testech velmi často přísně hodnocený parametr, ale mnohými návody, jak vybrat televizor, opomíjený. Zvukový projev přitom sehrává při sledování televizoru významnou roli a vytváří celkový dojem. Kvalitní reproduktory však jsou však v případě dnešních televizorů velmi vzácné. Ano, týká se to dokonce i těch nejdražších modelů. Hodně si tedy od akustického zážitku integrovaných reproduktorů spotřebitel slibovat nemůže.

Vestavěné reproduktory často nenabídnou takový autentický zvuk, jako např. Soundbar nebo externí reprosoustavy či Bluetooth reproduktory. Výkon zabudovaných reproduktorů dosahuje hodnoty od 10 do 60 W. Kvalita však i při vyšším výkonu není vždy dostačující. Jde však o daň, kterou platí televizory za své štíhlé tvary. Prostor na výkonné reproduktory či subwoofer se v jejich těle nenachází. Napomoci může jen softwarová technologie. Nejčistším zvukem disponuje technologie Dolby Atmos, která je zároveň skvělým základem pro reprodukci prostorového zvuku. Natrefit můžete i na technologie jako Dolby Digital Plus či Dolby True HD.

Moderní 4K televizory s bohatou konektivitou

Vstupy, konektory nebo obecně kvalitní konektivita v případě SMART televizorů nikdy není k zahození. Pro běžné funkce však často využijete jen zlomek vstupů a portů, které televizor nabídne. Člověk však nikdy neví, a i proto by měl spotřebitel myslet na to, aby později na nedostatečnou konektivitu nedoplatil. 

Samozřejmostí jsou dnes USB vstupy (alespoň 2x), HDMI porty (alespoň 3x) či CI slot pro satelitní karty. Moderní SMART televizory by také měly disponovat LAN konektorem pro kabelové připojení k internetu. Pro připojení starších videopřehrávačů či set-top boxů poslouží SCART konektor a pro připojení sluchátek či externích reproduktorů je dobré mít k dispozici 3,5 mm Jack vstup.

Velikost úhlopříčky televizoru

Někomu se nabízí připojit k televizoru například počítačový monitor. V takovém případě může být vhodný VGA vstup. Chcete-li načítat paměťové karty, hledat budete televizor s SD slotem. Bezdrátové připojení na internet prostřednictvím WiFi by nemělo chybět, podobně jako Bluetooth rozhraní pro připojení jakýchkoli bezdrátových sluchátek, klávesnice či reproduktorů.

Mezi konektivitu v neposlední řadě řadíme i koaxiální vstup pro anténu. V souvislosti s příjmem signálu by neměl chybět vestavěný digitální tuner. A to hned všechny typy, DVB-T / T2, DVB-C / C2, DVB-S / S2.

Praktické funkce a technologie

Televizory dnes disponují bohatou funkcionalitou. Kromě toho, že SMART televizory nabídnou připojení k internetu a sledování oblíbeného obsahu, nejmodernější LED, QLED či OLED televizory usnadňují uživateli i ovládání. Kvalita obrazu je vyšší i díky novým technologiím. Představíme vám tedy ty nejvíce zajímavé funkce a technologie, které mohou při výběru a rozhodování ovlivňovat.

 • HDR10 – zkratka pro High Dynamic Range – Vysoký dynamický rozsah. Tato technologie je dnes u mnoha televizorů často využívaná, umožňuje totiž přehrát vizuální záznam ve vyšší kvalitě než byl vyroben. Díky HDR tak dokáže obraz zmírnit zrnění či vylepšit barevný rozsah.
 • Local Dimming – technologie využívána u LED televizorů, která umožňuje automatickou regulaci bodového stmívání podsvícení na základ okolního osvětlení. Televizor disponuje světelným senzorem a dokáže přizpůsobit jas a kontrast podle úrovně osvětlení. Dosáhnete tak optimální kvality obrazu. Televizory LG tuto funkci nazývají Dolby Vision IQ, při Samsunzích se setkáte s pojmenováním Micro Dimming.
 • 3D – rozhodně nejde o funkci, která by běžného diváka vytrhla ze sedačky. Příjem 3D TV signálu je velmi omezený. Technologie také vyžaduje 3D brýle a autenticita obrazu není ani zdaleka taková, jaké se dočkáte v kině.
 • Režimy obrazovky – umožňuje manuální volbu režimu obrazovky – dynamický, umělecký, sportovní, akční, přirozený apod. Volbou těchto režimů ovlivňujete například i obnovovací frekvenci, plynulost obrazu a také barevnou škálu.
 • Upscalling – proces dodatečného vykreslování pixelů se stará o zvýšení kvality obrazu v případě, že má zdroj nižší kvalitu. Škálování se stará o zmírnění defektů obrazu.
 • Herní režim – je specifickým režimem pro uživatele, kteří k televizoru připojují herní konzole (PlayStation, Xbox, Nintendo ...). V takovém případě je důležité, aby televizor dokázal zvládat náročné grafické hry a nedocházelo k sekání nebo zpoždění obrazu. Známou funkcí pro herní režimy je např. NVIDIA G-sync.
 • HbbTV – dnes není hybridní televize ničím výjimečným. I levnější SMART televizory umožňují kombinovat televizní vysílání s internetovým obsahem. Díky HbbTV tak máte přístup k archivům či aktuálním informacím o právě vysílaném programu.
 • PVR – díky této funkci může spotřebitel nahrávat televizní obsah přímo na externí zařízení – harddisk, flash disk. Případně, pokud televizor disponuje interním úložištěm, lze obsah nahrávat přímo do paměti televizoru. Jeden program tak můžete nahrávat a zbytek programů v pohodlí sledovat.
 • TimeShift – díky této funkci můžete dočasně zastavovat živý přenos v reálném čase a následně si ho zpětně pustit.
 • Hlasové ovládání – prostřednictvím dálkového ovladače můžete televizoru zadávat hlasové pokyny. Televizor musí být připojen k internetu. Můžete přepínat kanály, přidávat hlasitost nebo pomocí hlasových pokynů vyhledávat přes webový prohlížeč. Nejpoužívanější jsou aplikace Google Assistant nebo Amazon Alexa.
 • Dálkový ovladač – stále neodmyslitelná součást vašeho televizního přijímače. SMART televizory dnes disponují komplikovanými ovladači. Podle výrobce si je třeba zvyknout na určitá specifika. Některé televizory disponují jednodušším, jiné složitějším dálkovým ovladačem.
 • Technologie Ambiligth – estetická záležitost, kterou disponují televizory značky Philips. Pod jiným pojmenováním ji však přebrali i další konkurenti a vybavené jsou jí i některé LG či Samsung televizory. Ambilight je typ LED osvětlení, které promítá světlo na prostor za televizorem na základě barev na obrazovce. Dosahuje se tím autentičtějšího a živějšího zážitku.
 • Prohnutá obrazovka – výrobci při této technologii avizují realističtější obraz, obecně i lepší zážitek ze sledování TV. Nevýhodou jsou horší pozorovací úhly a potřebná je optimální vzdálenost od TV. V praxi se tato technologie až tak neosvědčila.

Spotřeba elektřiny televizoru i podle úhlopříčky TV

Při dnešních televizorech není spotřeba rozhodujícím parametrem. I největší úhlopříčky okolo 150 až 180 cm patří do energetické třídy A. Samozřejmě, že mají malé televizory s menší úhlopříčkou spotřebu nižší. Většina modelů se však pohybuje v kategoriích A +, A nebo B. Na energetickém štítku najdete název modelu, energetickou třídu, roční spotřebu a také úhlopříčku TV.

Plazmové televizory kdysi dokázaly účet za elektřinu pořádně navýšit, dnešní OLED televizory s úspornou technologií mají spotřebu několik desítek kWh za rok. Starší modely či televizory s většími úhlopříčkami se mohou dostat na roční spotřebu kolem 110 až 150 kWh. Ideální spotřeba se pohybuje do 100 kWh nebo kolem této hodnoty.

Levné televizory dnes nejsou špatnou volbou

Přestože odborné testy necílí své hodnocení na ceny produktů – z pohledu spotřebitele je cena poměrně významným faktorem. Na trhu jsou dostupné levné TV se slabší funkcionalitou a menší úhlopříčkou. Nejlevnější SMART televizory koupíte už do 7 500 Kč. Pro nenáročného spotřebitele může být taková volba zcela logická. K dispozici budete mít připojení na internet, webový prohlížeč či internetové funkce. Uskromnit se musíte s nižší kvalitou obrazu ve Full HD, menší úhlopříčkou a horším zvukem či slabší konektivitou.

Cenové rozdíly však nejsou tak velké a logicky se vyplatí uvažovat nad modely v cenové kategorii od 7 500 do 20 000 Kč. V tomto cenovém rozpětí opravdu natrefíte na kvalitní modely s vysokou 4K kvalitou obrazu, inteligentními funkcemi, bohatší konektivitou a větší úhlopříčkou i nad 120 cm. Jde o suverénně nejoblíbenější kategorii televizorů.

Následně již dostávají prostor televizory nad 25 000 eur. V této skupině se dočkáte nejvyšší kvality obrazu – 4K ULTRA HD a velké úhlopříčky. Chybět vám nebudou žádné internetové aplikace, televizory jsou v této kategorii vybaveny výkonnými procesory, kvalitními operačními systémy a širokou konektivitou. Specifickou kategorií jsou televizory Samsung s technologií 8K, jejichž prodejní cena dosahuje výšky více než 30 000 Kč.

Televizory Samsung a LG suverénně nejlepší

A který výrobce má nejlepší televizory? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud bychom měli hovořit o renomovaných značkách, OLED televizory od LG jsou rozhodně jedničkou na trhu. Televizory Samsung s QLED technologií jsou více než rovnocenným soupeřem. O nic hůře na tom nejsou ani LED televizory od níže zmíněných výrobců.

Mezi skutečnou kvalitu v segmentu rozhodně patří i LED televizory Philips nebo televizory Sony či Panasonic. V minulém roce (2020) přišel na trh s několika solidními modely i výrobce Hisense. SMART televize Orava či Sharp ještě mají co dohánět, ale méně náročného zákazníka mohou uspokojit.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chcete se ve výběru 4K televizorů orientovat víc? Máte nějaké dotazy? Zeptejte se nás v komentářích a v brzké době vám rádi odpovíme, abychom vám s výběrem pomohli. Sekci Otázky a odpovědi vždy rádi doplníme o to, co vás zajímá.

Podstatné je, aby tuto funkci televizor měl. SMART televizory dnes k internetu připojíte bezdrátově prostřednictvím WiFi rozhraní. Přímo v menu televizoru zvolíte možnost připojení přes WiFi. Připojení je otázkou několika vteřin. Druhou možností je drátové připojení prostřednictvím Ethernet vstupu (LAN konektoru) – internet zapojíte přímo do televizoru.

V tomto případě záleží na tom, jak velkou úhlopříčku má samotný televizor. Roli také může hrát kvalita obrazu. Každý televizor produkuje tzv. modré záření, které je ve větším množství škodlivé pro oči. Při LED televizoru s 4K rozlišením a 49 palci je optimální vzdálenost od TV 1,9 metru. U menší 43 palcové úhlopříčky je ideální vzdálenost od TV přibližně 1,7 metru.

I mezi levnějšími televizory lze nalézt kvalitní LED televizory s inteligentními funkcemi. Pokud vám stačí menší úhlopříčka a menší rozlišení, do 7 500 Kč koupíte opravdu kvalitní SMART televizor s dostatkem funkcí a přístupem na internet.

Každému uživateli vyhovuje něco jiného a jde o individuální preference. Televizory Samsung využívají operační systém Tizen, který je jeho uživatelům dobře známý. Jiní spotřebitelé si však více zvykli na operační systém webOS. Ten využívají televizory LG. O nic méně však není ověřený ani OS Android TV nebo My Home Screen. Každý operační systém má své výhody i nevýhody.

Neexistuje standard, který by určoval, jak velká úhlopříčka je ta správná. Záleží na preferencích spotřebitele a prostorových možnostech, které má. Roli hraje i místnost, ve které bude televizor umístěn. Také je třeba myslet na to, zda půjde televizor na stěnu nebo bude položený na podlaze či na obývací stěně. Vybírat dnes můžete z menších i skutečně velkých úhlopříček nad 170 cm.

V současnosti výrobci plazmové televize už nevyrábějí nebo jde o specifické modely pro studiové účely. Důvodem je především jejich energetická náročnost, cena a životnost. Výrobci se zaměřují především na rozvoj LED technologie – OLED, QLED ... 

OLED technologie je největší doménou LG televizorů. Konkurenční Samsung disponuje patentem na QLED technologii, kterou ve svých modelech využívá. Obě technologie mají svá pro a proti. Důležité však je, že ve výsledku nabídnou vysokou kvalitu obrazu. Hlavním rozdílem mezi QLED a OLED je světlost a sytost barev. Kvalita barev hraje ve prospěch QLED televizorů, a to i za zhoršených světelných podmínek. Rozdíl lze vnímat především na úrovni černé barvy. QLED má také o něco lepší pozorovací úhly a v některých případech lepší odezvu. OLED je však v poměru ceny a kvality nejlogičtější volbou.

Zakřivené televizory vznikly za účelem, aby byl obraz k divákovi blíž. Je pravda, že zážitek ze sledování takového televizoru je jiný (lepší či stejný), ale vzhledem k ceně takovýchto televizorů je efekt zanedbatelný. Zahnutá obrazovka nemá na kvalitu obrazu žádný vliv a spíše jde o marketingový tah výrobců. Rozdíl mezi klasickou konstrukcí LED televizoru a toho se zakřivenou obrazovkou je opravdu minimální.

Samsung UE50TU7172

Model s úhlopříčkou 127 cm, svižným operačním systémem Tizen, připojením k internetu a možností zrcadlení obrazovky.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Levné TV jsou horkou „komoditou“ a mezi tyto modely můžeme řadit televizor Samsung UE50TU7171, který v roce 2020 patřil mezi nejprodávanější modely. Roli sehrál při výběru do testu i poměr ceny a kvality. Místo si vysloužil i díky množství dobrých referencí spotřebitelů. Jde o Edge LED televizor s technologií Crystal, který na rozdíl od klasického LED panelu nabízí větší barevné spektrum. Samsungu nechybí 4K rozlišení 3840 x 2160. S úhlopříčkou 127 cm televizor splnil v našem testu očekávání spojené s kvalitou obrazu. S pozorovacími úhly nebyl problém a v testu nenastaly komplikace ani se sekáním či zamrzáním softwaru v rámci využívání SMART funkcí.

Televizory Samsung využívají operační systém Tizen. Ten spolupracuje s výkonným Crystal Processor 4K, který automaticky kalibruje a optimalizuje barvy a dynamický rozsah obrazu HDR. SMART televizory jsou běžně vybavené webovým prohlížečem. Ten nechybí ani v případě Samsungu. Líbilo se nám intuitivní ovládání základních funkcí televizoru. Trochu komplikovanější je už nastavování kanálů či vlastní kvality obrazu. Menu je do hloubky trochu víc složité, ale jde z velké části o zvyk. Televizor je vybavený i zrcadlením obrazu, integrovanou WiFi či LAN vstupem. Nechybějí 2 USB a 3 HDMI vstupy. USB vstup je jen jeden. Chybí 3,5 mm Jack.

Zvuk televizoru, Dolby Digital Plus, patří v rámci cenové třídy mezi průměr, ale výhodou je, že reproduktory při vyšší hlasitosti nezkreslují, basy jsou už o poznání plechovější. Rozdíl v porovnání se zvukem Dolby Atmos, který má LG OLED55BX, je znatelný. Přímé nahrávání na externí HDD či USB disk není možné. Neomezuje vás však multimediální nabídka, Netflix, Voyo, O2 TV, HBO GO, IP TV či Youtube. Webových aplikací má uživatel k dispozici opravdu mnoho. Hráče her potěší i herní režim – Auto Game Mode, který eliminuje riziko zpoždění obrazu. Za danou cenu je LED televizor Samsung UE50TU7171 skutečně solidním SMART televizorem s množstvím funkcí a jednoduchým ovládáním.

Poměr ceny a kvality
Jednoduché ovládání základních funkcí
Webový prohlížeč

Absence funkce TimeShift
Jen 1 USB vstup
Horší kvalita zvuku

Technologie zobrazení: LED ● Úhlopříčka: 50″ (127 cm) ● Rozlišení: 3840 x 2160 – 4K ● Operační systém: Tizen ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 Vstupy: 2x HDMI – 1x USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ne ● Energetická třída: A

Samsung QE55Q80T

Dražší model podporující HDR10+ funkci s technologií Ambient Mode+ a automatickým režimem jasu obrazovky – světelný senzor.

Prohlédnout nejlepší nabídku

QLED televizory Samsung patří na trhu mezi nejoblíbenější. Televizor Samsung QE55Q80T v porovnávacím testu dosáhl skvělé výsledky a převážně pozitivní reference si získal také u uživatelů. Úhlopříčka TV 138 cm ovládne váš obývák a nabídne obraz ve vysoké 4K kvalitě, s podporou HDR 10+ a 4K Upscalingem. Samsung televizor má široké sledovací úhly a obraz se automaticky přizpůsobuje světelným podmínkám (Micro Dimming) v reálném čase. Na náš vkus je podsvícení až příliš přesvětlené, někomu bude spíše vyhovovat manuální nastavení nebo volba režimů z nabídky televizoru.

Samsung už tradičně disponuje operačním systémem Tizen. Tomu není co vytknout. Ve spolupráci s inteligentním procesorem Quantum 4K se stará o perfektní škálování obrazu i uvedenou adaptaci jasu na základě světelného senzoru S ovládáním je situace horší, dálkový ovladač je v rámci nové modelové řady neosvědčeným a porozumět si s ním potrvá. Přestože se rozhraní televizoru nezměnilo, obsluha je složitější. Hůře konstruovaný ovladač kritizuje i více spotřebitelů. Ovládání hlasem je možné jen v angličtině. Funkcionalitou Samsung už tradičně nezaostává. Multimediální nabídka je bohatá a aplikace jako Netflix, Spotify, HBO GO nebo O2 TV jsou samozřejmostí. Konektivitě napomáhá i optický vstup, chybí vstup na sluchátka.

Zvukový projev Samsungu – Dolby Digital Plus pozitivně překvapil. Výsledek ovlivnil i vestavěný Woofer, který zvýrazňuje hluboké tóny. Díky Bluetooth můžete připojit i bezdrátové reproduktory. Náročnější uživatele potěší i maximální hlasitost, výkon 60 W je opravdu nadstandardní. Zvukem překoná i Philips 58PUS8505, který nabízí zvuk formátu Dolby Atmos. Test zahrnoval i zkoušku zrcadlení obrazovky nebo nahrávání přenosu na externí HDD – PVR. Potěšující je i funkce TimeShift. Porovnávací test odhalil, že v rámci formátů Samsung QE55Q80T nepodporuje starší DivX formáty. Do pozornosti dáváme technologii Ambinet Mode+, která funguje v neaktivním režimu. Displej v tomto módu doslova splyne se stěnou ve vašem obýváku.

Vysoká obnovovací frekvence
Kvalitní škálování obrazu – 4K AI Upscaling
PVR funkce

Nemá 3,5 mm Jack
Vyšší cena
Komplikovaný dálkový ovladač

Technologie zobrazení: QLED ● Úhlopříčka: 55″ (138 cm) ● Rozlišení: 3840 x 2160 – 4K ● Operační systém: Tizen ● Tuner: DVB-T/T2/C/S/S2 ● Vstupy: 4x HDMI – 2x USB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Dolby Atmos: ne ● Energetická třída: B

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Televizory

Vaše hodnocení:
(90.4%)

Komentáre
Rudolf
23.11.2021 08:21

Přeji hezký den,,
Mám televizi od firmy Samsung model 2015,ale zakoupen v roce 2016
V televizi se na obrazovce objevilo bílé kolečko spojil jsem se ze servisem a řekli mě nepřijemnou odpověď,že odchází pod svícení obrazovky a že opravá bude drahá několi tisícovek,tak jsem se rohodl žádná oprava,ale nová telka,,

Přečetl jsem si Váši poradnu jakou koupit televizi,ale věřte mám hlavě tak trochu zmatek,neboď jsem tak trochu omezený velikostí televizoru mohu jen uhlopříčkou 109/43
kvůli místu,,
Oled televize,tak malou uhlopříčkou jsem nikde neviděl skutečně nevím jakou značku koupit do Samsungu se mne moc nechce a LG se mě moc nelíbí Philips a Sony to je zase Čína,,
Některé značky co vůbec neznám má fakt zmatek koupit televizi 2 roky záruka a 3 roky zaplatit pojištění přes 2100kč to je fakt masakr,,

Chtěl bych Vás požádat touto cestou o radu jaký tyt televize byste mě doporučili,,
Předem moc děkuji,, Rudolf

Odpovedať

redakcia TestMagazin.cz
23.11.2021 15:44

Hezký den, pane Rudolf,
u tohoto druhu poruchy je oprava opravdu nákladná, takže rozhodnutí jít do nové televize je určitě lepší, jak z finančního, tak i dlouhodobého hlediska.
Pokud jste omezeni úhlopříčkou kvůli prostoru, možností je sice méně, ale určitě jsou. S OLED technologií (od LG) se při menších úhlopříčkách setkáte méně často. Televizory Samsung nepatří k těm se špatnou reputací, technologie jsou dnes o krok vpřed, jak tomu bylo v roce 2015 (modelový rok vašeho televizoru), pokud byste se dokázali přenést přes vaši špatnou zkušenost, velmi dobré reference a technické parametry nabízí LED televize Samsung UE43AU8072 (4K) nebo dražší QLED televize Samsung QE43Q67A s perfektními barvami a operačním systémem Tizen.
Co se týče televizorů Philips, podobně jako u jiných výrobců, komponenty i technologie pocházejí z Číny, tomu se vyhnout nelze, chytrý televizor Philips 43PUS8505 s operačním systémem Android TV si spotřebitelé hodně pochvalují.
Určitě bychom se nebáli ani technologie NanoCell v případě LG. Je léty ověřena - LG 43NANO75P (108 cm).
Určitě vám doporučujeme nakupovat u ověřeného prodejce, který vám nabídne také prodloužení záruky, často i za výhodnější cenu.

V případě dalších dotazů nás klidně kontaktujte.
S pozdravem
tým Testmagazin.cz