Klasické vysavače

Nejlepší klasické vysavače 2024 + recenze

Klasický vysavač je nejběžnějším typem vysavače, který najdeme v českých domácnostech. Porovnáváním, studiem parametrů a uživatelských recenzí jsme strávili více než 70 hodin a přišli jsme na to, že nejlepším podlahovým vysavačem je Miele Compact C1 PowerLine s regulací výkonu, automatickým navíjením el. kabelu a účinnou filtrací, což jej činí vhodným i pro alergiky. Proč Miele uspěl? Které další vysavače byly součástí našeho testu? Poradíme vám s výběrem.

Publikované: 19.01.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Který podlahový vysavač koupit?

Váháte, který podlahový vysavač do domácnosti koupit? Možná vám pomůžeme rozhodnout se už na začátku našeho testu. Mezi porovnávanými modely jsme vybrali trojici produktů, které jsme označili štítky – vítěz testu, cenový trhák a náš tip. Ušetříme vám tak čas, abyste nemuseli číst recenze, které najdete v textu níže a možná se rozhodnete už teď.

Názov Hodnotenie Detail
Miele C1 PowerLine   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
ETA 3519 Avanto   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Sencor SVC 511TQ   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Miele Compact C1 PowerLine

Miele Compact C1 PowerLine

Sáčkový vysavač s vynikajícím sacím výkonem, účinnou filtrací AirCelan+ a integrovaným příslušenstvím v těle vysavače.

Zobrazit více info

Vítězem testu se tento sáčkový vysavač nestal náhodou. Perfektní účinnost vysávání na podlahách i kobercích je jeho silnou stránkou a účinnost vysávání si pochvalují i spotřebitelé. Velmi dobře je na tom akční rádius 12 metrů. Vysavač je vhodný pro alergiky. V poměru s výkonem má vysavač Miele i tichý chod.

Cenový trhák
Sencor SVC 511TQ

Sencor SVC 511TQ

Kompaktní bezsáčkový vysavač určený pro suché vysávání i s automatickým navíjením el. kabelu a plynulou regulací výkonu.

Zobrazit více info

Ačkoli se nemůže chlubit nejlepšími výsledky v efektivitě vysávání v odborných testech, nabídne solidní sací výkon, ale méně účinnou HEPA H10 filtraci. Má i elektronickou regulaci výkonu. Akční rádius je průměrný. Jde o bezsáčkový vysavač kompaktních rozměrů s nízkou hmotností.

Náš TIP
ETA 3519 Avanto

ETA 3519 Avanto

Klasický model se sáčkem s objemem 3 litry, účinnou HEPA H12 filtrací, nízkou hladinou hlučnosti a indikátorem plnosti sáčku.

Zobrazit více info

Sáčkový vysavač ETA disponuje vysoce účinnou filtrací HEPA H12 a dosahuje také perfektný výsledky v kategorii vysávání v odborných testech. Má plynulou elektronickou regulaci sacího výkonu a je enormně tichý. Přestože jsou místy použité méně kvalitní materiály, funkcionalitou a cenou se může rovnat i s dražší konkurencí.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Test Magazín využívá při porovnávání a testování nejlepších sáčkových a bezsáčkových vysavačů dlouhodobě aplikovanou odbornou metodiku testování. Kromě výsledků odborných testů jsme však brali v úvahu i praktické zkušenosti zákazníků. Nezapomněli jsme ani na další důležité technické parametry, které při porovnávání hrají důležitou roli. Hodnocení následujících kritérií nám ukázalo, které z testovaných vysavačů jsou nejlepší.

Efektivita vysávání
Kvalita a úroveň filtrace
Ovládání a obsluha
Hlučnost
Spotřeba el. energie

V našem spotřebitelském testu se nacházejí vysavače od různých výrobců jako jsou Miele, Electrolux, ETA, Kärcher, Sencor, Philips, Bosch, Rowenta, Dyson či dokonce americký Hoover. Jde o produkty od renomovaných výrobců, abychom pokryli co největší portfolio tržní nabídky. K průzkumu trhu jsme využili také eshopy Mall.cz, Electroworld.cz, Alza.cz nebo portál Heureka.cz. Také jsme z těchto zdrojů čerpali i zkušenosti ověřených uživatelů, kteří produkt reálně vyzkoušeli v praxi.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, analyzujeme však také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze klasických vysavačů

Recenzemi produktů strávili naši redaktoři desítky hodin, povídali si s odborníky, porovnávali parametry a analyzovali zkušenosti samotných zákazníků. Výsledkem toho jsou informačně nasycené a nestranné recenze na podlahové vysavače v našem srovnání. V rámci segmentu jsme porovnali sáčkové i bezsáčkové vysavače.

Víťaz testu

Miele Compact C1 PowerLine

Sáčkový vysavač s vynikajícím sacím výkonem, účinnou filtrací AirCelan+ a integrovaným příslušenstvím v těle vysavače.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězem našeho testu se stal sáčkový vysavač Miele Compact C1 PowerLine, a to především díky výsledkům účinnosti vysávání a také poměru kvality, výkonu a také ceny. Miele Compact C1 PowerLine disponuje vysokým sacím výkonem, který zákazníci přirovnávají k vysavačům s příkonem 1 800 W. Ve skutečnosti vysavač pracuje se sníženým příkonem elektromotoru 890 W. Motor pracuje při nízkých otáčkách, což zajišťuje jeho úspornost. Díky otočnému regulátoru můžete plynule nastavovat sílu sacího výkonu až v 6 úrovních. S vysokým výkonem narůstá hluk, který při maximálním výkonu dosahuje až 79 dB, což je v rámci norem nad limit. V praxi však při vysávání využijete nižší stupně výkonu, jejichž hluk pod úrovní 70 dB je úplně průměrný.

Při vysávání podlah nebo koberců je podlahový sáčkový vysavač Miele Compact neomylný a v odborných testech dosahuje nejlepší známky – A. Samotní zákazníci si pochvalují i kvalitu materiálů. Samotné plasty jsou kvalitně zpracované, trubice je kovová a rukojeť disponuje kovovým jističem, který zabraňuje elektrickým výbojům. Trubice se jednoduše zajišťuje a odjišťuje za pomoci CLICK systému. Vysavač má akční rádius 9 metrů, délka kabelu je 5,5 metru, víc by potěšilo. Nadstandardní akční rádius, 12 metrů, má například sáčkový vysavač Electrolux PC9-4MG. Vysavač Miele je vhodný pro alergiky díky filtru AirClean a také sáčkům HyClean FJM, které zachytávají i ty nejmenší částečky prachu (99,9 %). Sáčky vysavače se snadno vyměňují a mají objem až 3,5 litru. 

S vysavačem se skvěle manipuluje také díky hubici FiberTEQ se syntetickými štětinami. Škoda menších koleček vysavače. Samozřejmostí je i automatické navíjení přívodního kabelu. Výduchy má vysávač směrované nahoru, což eliminuje riziko víření prachu. Také je vybavený tepelnou pojistkou a chrání vysavač proti přehřátí. Bonusem je integrované příslušenství v těle vysavače – VarioClip. Součástí je hubice na čalounění nebo zvířecí chlupy, štěrbinový nástavec a univerzální kartáč se štětinami. Samostatný turbokartáč ve výbavě nemá, jeho úlohu zastane právě podlahová hubice se štětinami.

Pozitíva

Silný sací výkon
Vhodný pro alergiky
Elektronická regulace výkonu

Negatíva

Dražší a hůře dostupné sáčky
Vyšší spotřeba el. energie
Menší kolečka – horší manévrování

Typ: sáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 890 W ● Energetická třída: D ● Hlučnost: 79 dB ● Akční rádius: 9 m ● Filtrace: AirClean+ ● Objem sáčku/nádoby: 3,5 l ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 6,16 kg

Cenový trhák

Sencor SVC 511TQ

Kompaktní bezsáčkový vysavač určený pro suché vysávání i s automatickým navíjením el. kabelu a plynulou regulací výkonu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Levné bezsáčkové vysavače si zákazníky v mnoha případech nezískají, protože nenabídnou tu kvalitu, kterou by zákazník očekával. Podlahový vysavač Sencor SVC 511TQ patří mezi cenově nejdostupnější vysavače. V našem srovnání je především díky poměru ceny a kvality a také pozitivním referencím spotřebitelů. Vysavač Sencor disponuje výkonným 890W ECO elektromotorem a nejlépe se uplatní při vysávání podlah – známka A. U koberců vysavač v testech získal známku D a je pravdou, že v tomto směru oproti dražším konkurentům ztrácí. Vysavač se svým výkonem patří v rámci spotřeby do energetické třídy B.

Při vysávání využívá odstředivou sílu cyklonové technologie s 5stupňovým filtračním systémem. Vysavač využívá HEPA H10 filtraci, ale pro alergiky ho rozhodně i tak nedoporučujeme kvůli špatným výsledkům v testu emisí prachu – D. Vzhledem na jeho kompaktní rozměry se s vysavačem velmi dobře manipuluje. Váží jen 3,5 kg, disponuje automatickým navíjením kabelu (5 metrů) a elektronickou regulací výkonu. Akční rádius je na danou kategorii průměrný – 7,5 metru. Sběrná nádoba na odpad má 1,5 litru a vyprazdňuje se velmi jednoduše. Také je nádoba umyvatelná.

Nízká cena vysavače se odráží především na kvalitě materiálů. Plastové trubice se ohýbají a samotná konstrukce je z levnějšího plastu. Trochu nešikovně řešené je uchycení trubice na vysavači, která při špatném zasunutí hned vypadává. Na poměry nízké cenové třídy vysavač Sencor SVC 511TQ dodává množství příslušenství – hubice na čalounění, kartáčový nástavec nebo štěrbinová hubice. Při testování vysavač Sencor ukázal, že i levné vysavače nemusí zklamat a dokážou být plnohodnotným pomocníkem při domácím uklízení. Především však pro méně náročné zákazníky.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Elektronická regulace výkonu
Kompaktní rozměry

Negatíva

Nevhodný pro alergiky – špatné emise prachu
Horší kvalita plastů
Rychlejší ztráta sacího výkonu

Typ: bezsáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 890 W ● Energetická třída: B ● Hlučnost: 76 dB ● Akční rádius: 7,5 m ● Filtrace: HEPA filtr ● Objem sáčku/nádoby: 1,5 l ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 3,5 kg

Náš TIP

ETA 3519 Avanto

Klasický model se sáčkem s objemem 3 litry, účinnou HEPA H12 filtrací, nízkou hladinou hlučnosti a indikátorem plnosti sáčku.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto se zařadil v našem testu mezi úzký okruh favoritů. Důvodem je nejen jeho vysoká efektivita vysávání a pozitivní reference zákazníků, ale také dlouhodobě dobré výsledky v odborných testech. Sáčkový vysavač nese označení ETA 4AAAA už na své konstrukci. Výrobce tím dává do popředí, že jejich vysavač patří v kvalitě vysávání mezi elitu. Třída vysávání na kobercích – A, tvrdé podlahy – A, filtrace – A, hlučnost – A. ECO motor s příkonem 800 W disponuje dostatečným tahem a sacím výkonem. Kromě toho nabízí také plynulou elektronickou regulaci výkonu. 

Vysavač ETA je vhodný i pro alergiky. A to díky účinné filtraci za pomoci HEPA H 12 filtru. Vysavač také obsahuje i ochranný vstupní i výstupní mikrofiltr, který zachytává i ty nejmenší prachové částečky. Podstatný je pro nás i typ sáčků ETA HYGIENIC, který už sám o sobě zachytává drobné prachové částečky či roztoče. Vysavač je určený na suché vysávání, ale sáček je odolný i proti případné nasáknuté vlhkosti. Prachový sáček má objem 3 litry. Akční rádius vysavače je 11 metrů. Některým zákazníkům nevyhovuje délka teleskopické trubice, a to ani po vysunutí. Kabel má délku 7 metrů a vysavač pro navíjení využívá automatický mechanismus.

Vysavač má hmotnost 8,2 kg, což pro někoho nemusí být nejméně, ale kompaktní rozměry a dvě parkovací polohy (vertikální – horizontální) manipulaci usnadňují. Hlučnost 68 dB patří mezi průměrné, ale v testu sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto patřil suverénně mezi nejtišší. ETA boduje u zákazníků i příslušenstvím. Kromě podlahové hubice dostanete i polštářovou a štěrbinovú hubici, také turbokartáč (2 ks – malý a velký) a také hubici na zvířecí chlupy. Rukojeť je ergonomicky tvarovaná, kolečka jsou velká a pogumovaná, ale plast na nich nepůsobí právě nejkvalitněji.

Pozitíva

Vysoká efektivita vysávání
Nízká spotřeba
Indikátor plnosti sáčku

Negatíva

Teleskopická trubice – krátká
Nekvalitní plast na kolečkách

Typ: sáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 800 W ● Energetická třída: A ● Hlučnost: 68 dB ● Akční rádius: 11 m ● Filtrace: HEPA H 12 ● Objem sáčku/nádoby: 3 l ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 8,2 kg

Lacná kvalita

ETA Salvet 0513 90000

Model bezsáčkového vysavače s elektronickou regulací výkonu, velkým akčním rádiusem a filtračním systémem až HEPA H13.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte kompromis mezi cenou, výkonem a efektivitou vysávání, bezsáčkový vysavač Eta Salvet 0513 90000 je jasnou volbou. Dlouhodobě testovaný model se řadí při vysávání podlah mezi nejlepší modely. Při vysávání koberců dostal výslednou známku C. Vysavač ETA však nabízí skvělé portfolio funkcí. Automatické navíjení kabelu nebo plynulá elektronická regulace výkonu. ECO motor navíc pracuje se sníženým příkonem 700 W a jeho chod je velmi kultivovaný. Test hlučnosti ukázal maximálně 70 dB. Kritizovat nelze dokonce ani kabel dlouhý 7 metrů. A celkový akční rádius 10 metrů. Parametry totožné s dražším bezsáčkovým vysavačem Philips FC 9729/09.

Úroveň filtrace získala výslednou známku A. Vysavač ETA Salvet 0513 90000 obsahuje filtr HEPA H13 a eliminuje až 99,95 % bakterií a alergenů. Při používání může někomu překážet kratší sací hadice a teleskopická trubka. Další slabinou je, že ETA nemyslela na příslušenství, a to ve smyslu, že ačkoliv dostanete štěrbinovou hubici, kartáč či hubici na čalounění, nemáte ho po ruce, místo není na konstrukci vysavače ani v jeho těle. Mnohem lépe to má vyřešené sáčkový vysavač Miele Compact C1 PowerLine. Ve výsledku je však manipulace s vysavačem jednoduchá a vyprazdňování transparentní 2,2litrové nádoby velmi praktické.

Váha vysavače je 6,5 kg, což je na danou třídu průměrná hmotnost. Vysavač má dvě parkovací polohy (vertikální – horizontální), což ho dělá více skladným. Bezsáčkový vysavač je velmi úsporný a patří do energetické třídy A. Hůře řešené je připojení sací hadice s tyčí, nejde totiž o CLICK systém, ale o nasouvání a tyč občas vypadává. Reference zákazníků odkazují i na spokojenost s výdrží a stabilitou sacího výkonu. A protože je podle nás vysavač ETA opravdu skvělým kompromisem pro nejednoho spotřebitele, i poměr ceny a výkonu je velmi příznivý.

Pozitíva

Poměr cena a výkon
Transparentní nádoba na prach
Vhodný pro alergiky

Negatíva

Kratší sací hadice
Chybí místo pro uložení příslušenství
Špatně řešené připojení hadice a tyče

Typ: bezsáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 700 W ● Energetická třída: A ● Hlučnost: 70 dB ● Akční rádius: 10 m ● Filtrace: filtr HEPA H13 ● Objem sáčku/nádoby: 2,2 l ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 6,5 kg

Electrolux PC91-4MG

Bezsáčkový vysavač vhodný pro alergiky s umyvatelným filtrem, akčním rádiusem až 12 m a automatickým navíjením el. kabelu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Bezsáčkový vysavač s cyklonovou technologií Electrolux PC9-4MG si velmi dobře při vysávání poradí s tvrdými povrchy i koberci. Výkonný elektromotor navíc vůbec není hlučný, vděčí za to unikátní technologii PureFlow Silent, díky čemuž je celý okruh uzavřený a eliminuje hluk motoru. Elektromotor je tak chráněný i před prachovými částečkami. Sací výkon je možné jednoduše regulovat. Určený je na klasické suché vysávání.

Z hlediska obsluhy a ovládání vyšel vysavač Electrolux PC91-4MG z testu opravdu solidně, ale přece s drobnými nedostatky. Bezproblémové vyprazdňování nádoby, automatické navíjení kabelu nebo ovládání výkonu na rukojeti jsou opravdu praktické řešení. Stejně bezproblémový je i přístup k filtru s označením PureAdvantage D11. Jde o filtr s vysokou účinností a možností umývání. Výrobce udává, že filtr je doživotní, čož však nelze garantovat. Vysavač je vhodný i pro alergiky, což zaručuje až 7stupňový filtrační systém. Včetně vstupních a výstupních filtrů, které zároveň chrání motor před zanesením. Akční rádius 12 metrů, dlouhá sací hadice a teleskopická trubice jsou také pozitivy. Délka přívodního kabelu je až 9 metrů.

V porovnání s konkurencí neztrácí ani kvalitou vyhotovení. Oproti sáčkovému vysavači ETA 3519 Avanto je kvalita hubic i koleček EasyRoll na vyšší úrovni. Nižší je také hmotnost, vysavač váží 5,5 kg a má velmi kompaktní rozměry. Příslušenství v krabici nenajdete, bezsáčkový vysavač Electrolux PC91-4MG totiž disponuje hubicí 3v1, která však není právě nejpraktičtější. Ani samostatný turbokartáč nebo nástavec na zvířecí chlupy v příslušenství nejsou. Vysavač je velmi úsporný, průměrnou roční spotřebu testy stanovily na 24,3 kWh. Řadí se do energetické třídy A. V očích zákazníků je k vysavači přibalený hůře srozumitelný manuál. Všeobecně jsou obsluha a ovládání velmi intuitivní.

Pozitíva

Enormní sací výkon
Dlouhý přívodní kabel
Kvalitní 7stupňová filtrace

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Chybí turbokartáč a nástavec na chlupy
Nepraktická hubice 3v1

Typ: bezsáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 700 W ● Energetická třída: A ● Hlučnost: 72 dB ● Akční rádius: 12 m ● Filtrace: PureAdvantage D11 – umyvatelný ● Objem sáčku/nádoby: 1,6 ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 5,5 kg

Philips FC 9729/09

Cyklonový bezsáčkový vysavač s objemem nádoby 2 litry, regulací výkonu a díky filtru Allergy H13 je vhodný i pro alergiky.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi porovnávané modely podlahových vysavačů se dostal i bezsáčkový vysavač Philips FC 9729/09. Ten v testu dosáhl velmi dobré výsledky vysávání na tvrdých površích se známkou A. Při účinnosti vysávání koberců byl ohodnocený známkou C. Silný tah zajišťuje 750W elektromotor. Výkon je možné regulovat. Při vysávání je velmi nápomocná hubice s označením TriActive. Hubice disponuje speciálními vzduchovými kanálky, kterými po stranách sbírá nečistoty i podél nábytku. Hubice s kolečky tak má širší záběr, ale štětiny by mohly být delší, test ukázal, že plastová část se místy dotýká podlahy a může ji poškrábat. Používání ulehčuje akční rádius 10 m.

Velmi dobře je na tom filtrace. Vysavač Philips FC 9729/09 je vybavený antialergickým filtrem Allergy H13. Vysavač je vhodný i pro alergiky. Vysavač Philips využívá Allergy Lock systém pro dokonalé utěsnění prachu ve sběrné nádobě s objemem 2 litry. Dobře se manipuluje i se sací hadicí a kovovou teleskopickou trubicí s jednoduchým systémem prodlužování ActiveLock. Rukojeť je ergonomická. Vysavač má velká kola, což usnadňuje manévrování v prostoru. Napájecí kabel má až 7 metrů, což se v porovnání ukázalo jako skvělé číslo. Jedině konkurenční vysavač Electrolux PC9-4MG má kabel dlouhý až 9 metrů, jde však o zástupce sáčkových vysavačů.

Cyklonový vysavač Philips disponuje praktickým příslušenstvím integrovaným už dokonce v rukojeti, kde se nachází kartáč na prach. Zbytek příslušenství se nachází přímo v těle vysavače – nástavec na štěrbiny a malá hubice. V našem testu oceňujeme také kvalitu materiálů a všeobecně tichý chod vysavače. Až na detail v podobe klipu uchytávání sběrné nádoby, který nepůsobí právě odolně. Philips přináší skvělý poměr ceny a kvality. Vyšší hmotnost je jen drobným mínusem. Ve výsledku nemusí nikoho určitě odradit ani cena. Bezsáčkový vysavač Philips FC 9729/09 je volbou i pro náročnějšího uživatele.

Pozitíva

Integrované příslušenství
Lehká obsluha
Sací výkon

Negatíva

Krátké štětiny hubice
Horší účinnost vysávání koberců
Plastový klip uchycení nádoby

Typ: bezsáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 750 W ● Energetická třída: A ● Hlučnost: 75 dB ● Akční rádius: 10 m ● Filtrace: filtr Allergy H13 ● Objem sáčku/nádoby: 2 l ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 7,2 kg

Kärcher WD3

Multifunkční vysavač vhodný na suché i mokré vysávání, filtraci zajišťuje patronový filtr, objem sáčku/nádoby je 17 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Multifunkční vysavač dokáže v domácnosti zastat hned několik úkolů. To platí i o vysavači Kärcher WD3, který rozhodně patří k cenově dostupným modelům, a i když ho nelze považovat za „čistokrevný“ bytový vysavač, spotřebitelé si jeho víceúčelovost velmi oblíbili. Důvodem je i silný sací výkon (200 W) díky příkonu 1 000 W. A tím překonává mnohou konkurenci. Na druhou stranu ztrácí z hlediska mobility. Plastová kolečka problémem nejsou, ovšem vysavač má žalostnou délku přívodního kabelu – jen 4 metry, hadice má 2 metry a akční rádius je slabých 6,5 metru, což je oproti konkurentům žalostně málo. Tělo vysavače je z odolného plastu. Výrobce sice uvádí hlučnost 75 dB, což nepůsobí hrozivě, ale vícero spotřebitelů hlučnost hodnotilo negativně.

Další velkou výhodou vysavače Kärcher WD3 je možnost suchého i mokrého vysávání. Jelikož vysavač může využívat až 17litrovou sběrnou nádobu a používá pouze patronový filtr, není ani nutné filtr vyměňovat. Suché a mokré vysávání je velkou výhodou. Prach a podobné nečistoty však můžete vysávat i přes filtrační sáček. Vysavač tak můžete používat bez sáčku i s ním. Potěší i nízká cena náhradních sáčků. Filtrace je na velmi slabé úrovni a hodnocená jako nedostatečná. Pro alergiky Kärcher WD3 určitě nedoporučujeme – patronový filtr sice lze mýt, nicméně plní jen nutnou úlohu.

Hmotnost vysavače je 5,5 kg, navíjení kabelu ani regulace výkonu možné nejsou. Vyprazdňování nádoby je jednoduché – systém Push & Pull. Díky výkonu však vysavač můžete použít i k vysávání auta, terasy či balkonu. Bez problémů si totiž poradí i s většími nečistotami. Zároveň lze využít i funkci foukání, například při odstraňování listí z terasy či příjezdové cesty. Multifunkční – klasický vysavač nepatří mezi nejprodávanější náhodou a zvlášť praktické využití si najde v rodinných domech. Nepochopitelný je však extrémně krátký přívodní kabel.

Pozitíva

Suché i mokré vysávání
Silný sací výkon a funkce foukání
Poměr cena–výkon

Negatíva

Větší hlučnost
Slabá úroveň filtrace
Krátký přívodní kabel

Typ: multifunkční vysavač ● Vysávání: suché/mokré ● Příkon: 1 000 W ● Energetická třída: B ● Hlučnost: 75 dB ● Akční rádius: 6,5 m ● Filtrace: patronový filtr ● Objem sáčku/nádoby: 17 l ● Automatické navíjení: ne ● Regulace výkonu: ne ● Hmotnost: 5,5 kg

Další zajímavé produkty

Chcete-li koupit nový klasický podlahový vysavač, nemusí to vždy být jednoduchá volba. Námi testované modely jsou ukázkou toho, že se nejlepší vysavače liší různými technickými parametry i uživatelskou přívětivostí. Vybrali jsme ty nejlepší zástupce daného segmentu, také jsme však pro vás připravili výběr alternativních produktů. Ty mají rozhodně co nabídnout a investicí do nich nešlápnete vedle.

Dobrou alternativou může být úsporný a kompaktní sáčkový vysavač Rowenta RO 7473EA s příkonem motoru 400 W. Patří do energetické třídy A +, disponuje akčním rádiem 8,4 metru, nabízí HEPA filtr, což je z hlediska prachových emisí výhodou. Vysavač je velmi tichý.

Do kategorie alternativních podlahových vysavačů se dostal i sáčkový vysavač Bosch BGL6POW2. Ten však rozhodně nezaujme svou vysokou cenou. Na druhé straně disponuje HEPA filtrem, 850 W elektromotorem, akčním rádiem až 12 metrů, praktickým ovládáním a dobrou efektivitou vysávání na podlahách i kobercích.

Jednou z možných alternativ je také klasický sáčkový vysavač Sencor SVC 45 EUE3. Potěší nejen jeho nízká pořizovací cena a kompaktní rozměry, ale také dostatečný výkon a 5 stupňová filtrace. Nemá však regulaci sání, je trochu hlučnější a je třeba počítat i s levnějšími materiály.

Tichý, výkonný a s bohatým příslušenstvím. Vhodnou alternativou je i další sáčkový vysavač Rowenta RO 7487 EA. Vysavač je vhodný pro alergiky, dosahuje hlučnosti pouze 58 dB a výrobce nabízí i bohaté příslušenství. Méně praktická je podle referencí zákazníků jen hubice s otočnými kartáči a kvalita provedení některých plastových částí vysavače.

Klasický sáčkový vysavač Electrolux PD82-8DB Pure D8 disponuje objemem sáčku 3,5 litru a akčním rádiusem až 12 metrů. S hlučností 57 dB patří mezi skutečně tiché vysavače. Příkon vysavače je 500 W. Výkon lze regulovat na rukojeti, výhodou je i automatické navíjení kabelu - 9 metrů. Součástí příslušenství já parketová hubice, štěrbinová hubice i nástavec na čalounění.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Na základě databáze největšího evropského cenového porovnávače Heureka.cz jsme pro vás vytvořili žebříček TOP 5 nejprodávanějších klasických vysavačů do domácnosti. Je třeba počítat s tím, že prodejnost se rychle mění. Sekci však pravidelně aktualizujeme. Můžete tak snadno zjistit, které vysavače jsou v České republice nejprodávanější a nejoblíbenější.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SBZBK 850 A15*Zobrazit produkt
Sencor SVC 45 EUE35*Zobrazit produkt
Rowenta RO 2981 EA5*Zobrazit produkt
Electrolux EUOC9GREEN5*Zobrazit produkt
Eta Avanto 3519 900005*Zobrazit produkt

Vysavač se dnes v domácnosti považuje za absolutní samozřejmost. Pravdou však je, že výběr často podceňujeme a více než na kvalitu se soustředíme na cenu nebo hledáme jen ty nejprodávanější vysavače. Segment přitom nabízí množství podlahových vysavačů v ideálním poměru ceny a kvality. Uživatel by si měl všímat i úrovně filtrace a dalších funkcí, které mohou při výběru pomoci. Sáčkové nebo bezsáčkové vysavače jsou v domácnostech nejčastější volbou. Občas se však najde i víceúčelový. Jak vybrat nejlepší vysavač? Jaké funkce nesmí chybět? Test Magazín pro vás připravil komplexního průvodce výběrem.

Jak vybrat klasický vysavač?

 • Bezsáčkový vysavač vs sáčkový vysavač
 • Suché a mokré vysávání
 • Objem sáčku – sběrné nádoby
 • Typ filtrace a její účinnost
 • Efektivita vysávání – sací výkon vysavače 
 • Energetická třída – spotřeba vysavače
 • Akční rádius
 • Hlučnost
 • Kompaktnost a hmotnost vysavače
 • Funkce a příslušenství
 • Cena vysavačů a renomované značky

Bezsáčkový vysavač vs sáčkový vysavač

Sáčkové vysavače jsou klasikou, kterou zná každý. Takové podlahové vysavače disponují kompaktním tělem s elektromotorem a prostorem pro textilní nebo papírový sáček. Ten slouží ke sbírání nečistot z podlah či koberců. Textilní sáčky jsou obvykle omyvatelné, ale časem je jejich výměna tak či tak nutná. Sáčky mohou mít rozličný objem v závislosti na kapacitě vysavače. U sáčkových vysavačů a papírových jednorázových sáčků se vyplatí informovat se o dostupnosti a ceně náhradních sáčků. Někdy dokážou cenou nepříjemně zaskočit. Obecně se sáčkové vysavače považují za výkonnější a efektivnější při vysávání koberců.

Bezsáčkovévysavače jsou v zásadě konstrukčně totožné zařízení s tím rozdílem, že vás nemusí zajímat žádné papírové nebo textilní sáčky. Bezsáčkový vysavač disponuje sběrnou nádobou s různým objemem. Důležité je pravidelné vyprazdňování nádoby, její mytí a stejně tak čištění filtru. Menší nevýhodou bezsáčkových vysavačů může být vyšší hladina hluku. Častěji je třeba měnit i filtr, alespoň jednou za půl roku. Většina modelů má rovněž horší hodnocení efektivity vysávání koberců.

Modely bez sáčku můžete někdy najít i pod pojmem cyklónové vysavače. Tyto vysavače využívají sací výkon pro efektivní proudění vzduchu, tzv. cyklónový efekt. Jelikož se nečistoty nesbírají do sáčku, ale do nádoby, vysavač zachycuje prachové částice díky působení odstředivé síly. Ty nejmenší zbylé částečky se potom zachytí ve filtru. 

Absolutní špičkou v segmentu jsou vodní vysavače, které sbírají nečistoty do nádoby s vodou, kde se hromadí a ty, které se nezachytí ve vodě, eliminuje zase filtr. Voda se tak využívá jako filtrační systém. Ideální volba pro alergiky, jde o nejhygieničtější řešení.

Vysavač na mokré a suché vysávání

Podlahové vysavače můžeme podle typu vysávání rozdělit na vysavače se suchým, mokrým nebo kombinovaným vysáváním. Při suchém vysávání se nedočkáte žádných speciálních překvapení. Všechny nečistoty vysavač zvládne vysát jak z podlahy, tak i z koberce do sáčku či nádoby.

Pokud však chcete vysavačem na mokro vysát koberec, je funkce mokrého vysávání nezbytná. Ideální je, pokud jsou tyto typy vysávání kombinované a vysavač disponuje oběma. Takových modelů je na trhu velmi málo a tyto funkce kombinují multifunkční vysavače.

Sáčky do vysavače nebo nádoba – Jaký objem potřebujete?

V tomto případě je důležité, aby spotřebitel zvážil, na jak velkém prostoru bude s vysavačem operovat. Rovněž záleží i na tom, jaký druh znečištění se v prostoru očekává.

Klasický vysavač

Kapacita bezsáčkových vysavačů s nádobou se pohybuje od 1,5 litru až po 5 litrů. Výjimkou mohou být některé multifunkční vysavače, které mohou mít objem nádoby násobně větší i nad 10 litrů. U sáčkových vysavačů jen málokdy natrefíte na sáčky s objemem menším než 2 litry. Maximum je také okolo 5 litrů.

HEPA filtr do vysavače – vhodný i pro alergiky

Účinná filtrace podlahového vysavače v bytě či domě je velmi podstatným kritériem. A to, ať už jde o sáčkový nebo bezsáčkový vysavač. Filtrací jsou vybaveny všechny modely, ne v každém případě je však filtrace stejně účinná. Důležité je, aby byly ve filtračním systému eliminovány všechny prachové částice, mikroby, bakterie, roztoče či alergeny.

Filtrační vložky – filtry mohou mít různou účinnost filtrace. Vlákna mohou obsahovat antibakteriální, elektrostatické či uhlíkové částice. Efektivnost filtrace však ovlivňuje i kvalita sáčku či případné filtry před a za motorem. Konkrétní vysavač tak může mít několik úrovní filtrace.

Aktuálně jsou nejvyšší třídou mezi filtračními vložkami filtry s označením ULPA – U15 až U17, které eliminují až 99,999995% prachových částic. Jejich pořizovací cena je však poměrně vysoká. O nic hůře na tom nejsou ani nejpoužívanější HEPA filtry H13 či H14, jejichž účinnost je 99,95 %. Méně účinná je EPA filtrace – E10, E11, E12. Hodnota účinnosti je na úrovni 85 až 99,5%.

Nejvyšším levelem filtračního řetězce je vodní filtrace. Vodní vysavače totiž kromě toho, že zachycují prachové částice do vody, bývají dodatečně vybavené i HEPA filtrací. Takové vysavače jsou vhodné i pro těžké astmatiky a alergiky. Jejich pořizovací cena je však zpravidla vyšší.

Sací výkon vysavače

O účinnosti vysávání vám nejvíce napoví odborný test nebo reference spotřebitelů. Při efektivitě vysávání je vysavač testován na dvou typech povrchů – tvrdé podlahy a koberce. Je už pravidlem, že největší výzvou pro vysavače jsou právě textilní povrchy. Odborné testy hodnotí třídy účinnosti vysávání známkami od A – nejlepší po G – nejhorší.

I levné vysavače dosáhnou na tvrdém povrchu často velmi dobrého hodnocení. Při tvrdém povrchu může horší hodnocení než B značit problém se sacím výkonem. Takovým vysavačům se raději vyhýbejte oklikou. Naopak při hodnocení efektivity vysávání na kobercích je výsledek od A po C velmi solidní. Metodika říká, že vysavač musí zachytit minimálně 75% nečistot při textilním povrchu a minimálně 98% nečistot z tvrdého povrchu, aby testem prošel. Hodnocení známkou A při kobercích je spíše vzácností. Sací výkon vysavače navíc neurčuje pouze příkon elektromotoru. Efektivitu nasávání nečistot však ovlivňuje i těsnost konstrukce, kvalita hubice či samotná kvalita spojů trubice, sací hadice apod.

Evropská unie od roku 2017 omezila příkon vysavačů na maximálně 900 W. Pravdou je, že nejefektivnější a nejvýkonnější vysavače se pohybují na hraně. Sací výkon totiž tvoří jen zhruba 20 až 30 % celkového příkonu. Příkon od 700 W do 900 W je tedy dobrou volbou. 

Nejlepší vysavače jsou i úsporné

Evropská unie oficiálně od roku 2019 pozastavila značení vysavačů energetickými štítky a prodejcům i výrobcům zakázala vysavače tímto prvkem označovat. Je však možné, že se na základě spotřebitelského zákona toto značení vrátí v platnost. Tak jako u většiny ostatních spotřebičů, energetický štítek informuje spotřebitele o energetické třídě spotřebiče s označením od A +++ až po G i s údajem o roční spotřebě el. energie.

Klasické vysavače – vysávání

Při vysavačích se na štítku uváděly rovněž známky hodnocení účinnosti vysávání na tvrdém povrchu a na kobercích. Důležitým údajem je rovněž hladina hluku a kvalita filtrace. Ještě stále dnes můžete narazit na modely s označeným AAAA nebo 4A. Výrobci tímto způsobem označují známky hodnocení v každé kategorii. Takové označení vysavače sice informuje spotřebitele o výsledcích hodnocení, ale jde spíše o marketing než o skutečné kvalitativní označení.

Akční rádius vysavače

Pokud nevlastníte robotický vysavač nebo vysavač napájený akumulátorem, musí vás zajímat akční rádius vysavače. Síťové modely musí být během používání připojeny do elektrické sítě a s tím se pojí pojem akční rádius. Ten vám hovoří o prostoru – vzdálenosti, v jaké můžete s vysavačem operovat od okolí zásuvky. Tento parametr ovlivňuje několik faktorů. Tím nejzásadnějším je elektrický přívodní kabel a jeho délka. V ideálním případě by měla být alespoň 7 až 10 metrů. Kratší kabel však automaticky neznamená problematickou obsluhu.

Akční rádius je totiž parametr, který kromě délky počítá i sací hadici a tyč vysavače s hubicí. Pokud je tedy tento parametr na úrovni 8 až 12 metrů, při vysávání vás kratší kabel nemusí vůbec zajímat. Existují však podlahové vysavače s akčním rádiem okolo 5 metrů, což je volba vhodná pro opravdu malé prostory. Z hlediska manipulace v prostoru může být takový operační rádius komplikací.

Nejtišší vysavač zvyšuje komfort 

Při posuzování hladiny hluku je třeba si uvědomit, že hlučnost vysavače nemá žádnou přímou spojitost s příkonem zařízení. Údaj o hlučnosti zajímá spotřebitele především z hlediska komfortu používání. Elektromotor vysavače pracuje při vysokých nebo nízkých otáčkách. Při regulovaném sacím výkonu bude hlučnost s narůstajícím výkonem přiměřeně stoupat.

Ideální hlučnost se pohybuje mezi 50 až 65 dB. Při výběru však dávejte pozor. Výrobci vysavačů totiž vždy udávají maximální hlučnost vysavače při maximálním výkonu. Nezáleží na tom, zda jde o sáčkové nebo bezsáčkové vysavače. Informací o hlučnosti disponují i akumulátorové vysavače nebo moderní robotické vysavače, které jsou však extrémně tiché. Každopádně by vysavač neměl rušit žádného z vašich sousedů.

Podlahové vysavače – hmotnost a ergonomie

Ovládání a obsluha jsou v případě vysavače podstatnými kritérii, které by měl spotřebitel při výběru zvážit. Z hlediska kompaktnosti je řeč například o rozměrech vysavače, které mohou ovlivnit jeho uskladnění. Mnohé bezsáčkové či sáčkové vysavače disponují i dvěma parkovacími polohami – horizontální a vertikální. Manipulaci usnadňuje rovněž rukojeť – držadlo pro uchopení vysavače.

Kompaktní sáčkové nebo bezsáčkové vysavače

Z hlediska konstrukce je dobře, pokud vysavač disponuje místem pro uchycení nebo uskladnění příslušenství. Nejlepší vysavače na podlahy mají dokonce příslušenství integrované přímo v těle. Důležitá je i ergonomie úchopu nebo pojezdová kolečka, jejich velikost i kvalitativní úprava (pogumování). Samozřejmě, že nižší hmotnost je také jednou z výhod takového pomocníka v domácnosti. Klasické vysavače zřejmě nepřekonají v kompaktnosti tyčové vysavače, na druhé straně se jim tyčové modely výkonem určitě nevyrovnají.

Funkce vysavače a příslušenství

Inovativní funkce a praktické příslušenství ocení každá hospodyňka, která bude vysavač doma používat. Klasické vysavače by rozhodně měly oplývat základními funkcemi, které učiní úklid pohodlnějším a jednodušším.

 • Regulace sacího výkonu – díky otočnému regulátoru nebo tlačítkům můžete plynule regulovat sací výkon vysavače a využít jeho schopnosti podle typu povrchu nebo podle charakteristiky znečištění. Regulací výkonu můžete ovlivnit hlučnost i spotřebu vysavače.
 • Automatické navíjení přívodního kabelu – enormně důležitá funkce, která velmi zjednodušuje používání vysavače. Žádné uzly či smyčky, automatický navíjecí systém se po vysávání postará o to, že stisknutím nebo podržením tlačítka se kabel samočinně navine a nemusíte dělat nic navíc.
 • Teleskopická tyč – teleskopická tyč dokáže být velmi praktická například při vysávání stěn či stropu v místnosti. Zároveň ní můžete navýšit akční rádius vysavače. Ideální je, pokud má teleskopické vysouvání západkový systém a ne napojování, které může způsobovat netěsnosti a snižovat sací výkon vysavače.
 • Indikátor plnosti sáčku nebo nádoby – tato funkce upozorní uživatele na nutnost vyprázdnění prachového sáčku nebo nádoby. Bezsáčkové vysavače většinou touto funkcí nedisponují kvůli transparentním nádobám, kde vidíte, jak moc je nádoba plná. U sáčků vás na nutnost vyměnit je či vyprázdnit může upozornit i klesající sací výkon.

Univerzální hubice na vysavač a náhradní sáčky

Mezi vybavení vysavače patří nejen základní hubice na podlahy, ale i náhradní antibakteriální sáčky či manuál, který je někdy velmi podstatný. Výrobci se předbíhají ve štědrosti dodávaného příslušenství. Moderním trendem jsou multifunkční hubice se štětinami, které jsou efektivní jak na tvrdých površích, tak i na kobercích.

Příslušenství a klasické vysavače

Příslušenství by však mělo obsahovat štěrbinovou hubici či nástavec, nástavec na čalounění, malý kartáč na nábytek nebo turbokartáč. Méně často se setkáte s nástavcem na zvířecí chlupy.

Nejprodávanější vysavače nejsou nejlevnější

V segmentu klasických vysavačů můžeme hovořit o širokém cenovém rozpětí. Jak už to bývá, záleží na konkrétním modelu. Bezsáčkové a sáčkové vysavače se od sebe cenou výrazně neliší. Cenový rozdíl mohou vytvořit funkce, kvalitativní provedení nebo značka. Klasický vysavač je však cenově nejdostupnější variantou na trhu.

Levné vysavače v této kategorii začínají někde na úrovni od 900 do 2 200 Kč. Nemusí to však znamenat nekvalitu. I v této cenové třídě se nacházejí kousky, které jsou v poměru ceny a kvality přímo úměrné a mohou se přiblížit i dražším sáčkovým či bezsáčkovým vysavačům. Slabiny však lze pozorovat v kvalitě provedení a také stabilitě sacího výkonu.

Zlatou střední cestou jsou vysavače od 2 500 do 4 500 Kč. V tomto cenovém rozsahu je bohatá nabídka vysavačů s vysokou úrovní filtrace a vysokým sacím výkonem. Vysavače jsou vhodné pro alergiky, jsou kompaktní a disponují všemi praktickými funkcemi či příslušenstvím, které při vysávání spotřebitel využije.

Ve vyšší cenové třídě od 4 500 do 7 500 Kč už klidně natrefíte i na vysavače, které kombinují suché a mokré vysávání. Takové vysavače však tvoří samostatnou kategorii – multifunkční vysavače. Mají tedy víceúčelové využití a pokud se vám doma žádá kombinované vysávání, určitě nad tímto typem pouvažujte.

Vysavače Rowenta, Miele i ETA jsou spolehlivé

Kde vysavače koupit? A kteří výrobci jsou nejlepší? Renomovaní výrobci nabízejí ve svém portfoliu levné vysavače, volbu rozumem i dražší modely. Ani zdaleka si však nemyslete, že nejprodávanější vysavače musí být ty nejlepší. Mezi nejvyšší kvalitu řadíme vysavače Miele, Rowenta nebo Electrolux. V konkurenci se neztratí ani vysavače značky Bosch, ETA nebo Philips či méně zastoupené Dyson vysavače. 

Kvalitu na trh přinášejí i japonské vysavače Sencor, americký Hoover nebo český Concept. Specifickým zástupcem je výrobce Kärcher, který se spíše zaměřuje na průmyslové a multifunkční vysavače, spotřebitelé však využívají tyto modely také přímo v domácnosti. Nakupovat můžete pohodlně přes e-shop – Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz nebo také v kamenných prodejnách – Electro World, Okay nebo Planeo elektro, kde si můžete mnohé modely i vyzkoušet.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud máte otázky ohledně testovaných produktů nebo chcete vědět více o tom, jak vybrat klasický vysavač do vaší domácnosti, zanechte nám komentář. Rádi vám pomůžeme a zodpovíme vaše otázky. Sekci Otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme. Případné dotazy vám přímo zodpovíme nebo doplníme do návodu.

Faktem je, že životnost elektromotoru ovlivňuje i to, jakou údržbu realizuje sám spotřebitel. Začíná to od pravidelného vyprazdňování nádoby, sáčku či výměny nebo mytí filtrů. Toto vše může výrazným způsobem ovlivnit výkon i výdrž motoru. Životnost motoru je v odborných testech normalizovaná na 500 hodin. Pokud vysavač dosáhne této hodnoty, testem úspěšně prošel. V praxi se však nachází množství vysavačů, jejichž motor zvládne v průměru 300 až 400 hodin. Následně dochází ke ztrátě výkonu.

Bezpochyby jsou pro alergiky nejlepší volbou vodní vysavače. Ty disponují nejvyšší úrovní filtrace. Kromě toho, že se v nádobě s vodou, která funguje jako vodní filtr, zachycují hrubé nečistoty, voda eliminuje víření prachu a prachové částice. Při vyprazdňování prach neuniká. Vodní vysavače navíc disponují i přídavným filtrováním, nejčastěji v podobě HEPA filtrace. Vhodné jsou pro alergiky i sáčkové vysavače s jednorázovými sáčky a HEPA filtrační vložkou. 

Důvodů může být více. Nejčastěji vysavač ztrácí výkon z důvodu zanesení filtrů. Často spotřebitelé zapomínají na předmotorový filtr nebo na filtr za motorem. Jejich zanesení zhoršuje proudění vzduchu, a to degraduje sací výkon. Klasicky může jít i o problém plného prachového sáčku nebo sběrné nádoby. Nejhorší variantou je už zanesení vnitřních součástek motoru. Případně sací výkon klesá i používáním – elektromotor jednoduše ztratí cyklický výkon.

Ne, mokré vysávání není podmínkou. Zvážit to musí sám zákazník při výběru vysavače. Mokré vysávání se využívá nejčastěji při vysávání koberců či čalouněného nábytku. Je tedy na vás, do jaké míry mokré vysávání doma využijete. Za jiných okolností vám totiž vysavač a jeho klasické suché vysávání bude plně postačovat.

Prodejny s elektronikou či domácími potřebami jsou jistotou. Na druhé straně, ne vždy musí mít přímo v prodejně takové sáčky, jaké si váš vysavač žádá. Ideální je tedy prověřit dostupnost nebo koupit náhradní sáčky přes e-shop. Vždy však investujte do originálního sáčku, ačkoli nejednou jsou ceny náhradních sáčků pořádně přemrštěné.

Rowenta RO 3969

Klasický vysavač s nízkou hmotností, vysokým sacím výkonem a sáčkem Hygiene+, který zvyšuje účinnost filtrace.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Model podlahového vysavače Rowenta RO 3969 je na trhu už několik roků. Právě tento fakt je jeho nespornou výhodou. Kromě toho, že v normovaných testech dlouhodobě splňuje náročná kritéria, reference uživatelů z něho dělají velmi praktického pomocníka do domácnosti. Sáčkový vysavač Rowenta disponuje příkonem elektromotoru 750 W a s účinností vysávání nemá výrazný problém. Sací výkon je možné regulovat jednoduše elektronicky otočným regulátorem. Překážet vám může kratší kabel, který má 6,2 metru. Celkový akční rádius je 8,8 metru. Což je téměř o 4 metry méně než má cyklonový vysavač Electrolux PC9-4MG.

Hladina hluku je 75 dB. V testu nás příjemně překvapila hmotnost vysavače – 3,85 kg je opravdu málo a manipulace s ním je velmi jednoduchá. Při testování se ukázala o něco horší účinnost vysávání koberců se známkou C. Z praktických vlastností ještě musíme vyzdvihnout automatické navíjení přívodního kabelu. Sáčkový vysavač má objem sáčku 3 litry. Sáčky Hygiene+ je někdy trochu složitější sehnat. Model je však kompatibilní i s jinými sáčky výrobce Rowenta. V porovnání s ostatními modely chválíme i podlahovou hubici, rukojeť disponuje integrovaným kartáčem Easy Brush, což výrazně ulehčuje obsluhu vysavače. Hubice velmi dobře přiléhá k podlaze, i když štětiny jsou trochu kratší.

Sací hadice není moc pružná, ale jde spíše o vlastnost nového kusu, používáním hadice povolí. Díky HEPA filtraci (High Efficiency) jsou eliminované všechny prachové částice a ven neunikají žádné částečky prachu. Před motorem je umístěný pěnový filtr. Sáčkový vysavač Rowenta patří mezi nejlepší vysavače i díky nízké spotřebě jen 28 kWh/rok. Rowenta nezapomíná ani na příslušenství, jakým je kartáč na podlahu či štěrbinová hubice i nástavec na štěrbiny, který poslouží i při vysávání auta. V poměru ceny a kvality je vysavač Rowenta RO 3969 dostupnoum variantou pro každou domácnost.

Pozitíva

Praktické příslušenství
Nízká hmotnost
Regulace sacího výkonu

Negatíva

Menší akční rádius
Horší dostupnost sáčků Hygiene+
Tuhý materiál sací hadice

Typ: sáčkový vysavač ● Vysávání: suché ● Příkon: 750 W ● Energetická třída: A ● Hlučnost: 75 dB ● Akční rádius: 8,8 m ● Filtrace: HEPA filtr ● Objem sáčku/nádoby: 3 l ● Automatické navíjení: ano ● Regulace výkonu: ano ● Hmotnost: 3,85 kg

Kärcher WD 3 Premium

Vícečelový vysavač s možností suchého i mokrého vysávání vyznačující se vysokým sacím výkonem, objemem nádoby až 17 litrů, ale slabou úrovní filtrace.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Víceúčelový vysavač Kärcher WD 3 Premium je v našem testu malou výjimkou. Rozhodně ho totiž nelze řadit mezi typické podlahové vysavače do bytu či domu. Sám výrobce ho však neřadí mezi čistě průmyslové vysavače. Uživateli je hodnocený velmi pozitivně a svými parametry dokáže zaujmout na více frontách. Kärcher WD 3 Premium může fungovat jako sáčkový nebo bezsáčkový vysavač. Součástí balení jsou také jednorázové sáčky. Samotná nádoba má kapacitu až 17 litrů. Realizovat lze suché i mokré vysávání, což je proti ostatním testovaným modelům velká výhoda. V domácnosti je tak ideálním adeptem pro víceúčelové využití.

Slabinou je jednoznačně nedokonalá filtrace. Patronový filtr se při vysávání v bytě či domě nejeví jako optimální volba a výsledky emisí prachu jsou nedostatečné. Vysavač není vhodný pro alergiky. Sací výkon síky výkonnému elektromotoru s příkonem 1 000 W je skutečně luxusem. Nelze se divit, že s vysavačem si poradíte s vlhkými nečistotami, sklem, či dokonce zeminou. Díky funkci foukání ho můžete využít i na terase jako fukar listí. Ne však plnohodnotný. Hlučností (75 dB) nepatří mezi nejtišší. Nádoba i sáček se snadno vyprázdňují díky příklopkám Pull & Push. Vysavač váží 8,3 kg a při vysávání ho nelze řadit do kategorie kompaktních.

Konstrukce je nárazuvzdorná a vyrobená z ušlechtilé oceli. Při vysávání máte k dispozici akční rádius pouze 6,5 metru. Kabel má totiž jen 4 metry a sací hadice parametry neoslní. Kärcher nedisponuje ani automatickým navíjením a příslušenství také není na rozdávání. Můžete si ho však dokoupit. Dostanete 5 ks jednorázových sáčků a štěrbinovou hubici. V testu nás v praxi moc nepotěšil ani malý záběr podlahové hubice. Ten by mohl být širší, když už vysavač patří mezi nejlepší víceúčelové vysavače ve své třídě. Za danou cenu je vysavač Kärcher WD 3 Premium rozumnou volbou, ačkoliv ne úplně ideální pro běžné vysávání v bytě či domě. Využití si najde i mimo interiér.

Pozitíva

Sací výkon
I na hrubou nečistotu
Suché i mokré vysávání

Negatíva

Krátký přívodní kabel
Slabá filtrace
Nemá regulaci výkonu

Typ: sáčkový vysavač / bezsáčkový vysavač ● Vysávání: suché/mokré ● Příkon: 1 000 W ● Energetická třída: - ● Hlučnost: 75 dB ● Akční rádius: 6,5 m ● Filtrace: patronový filtr ● Objem sáčku/nádoby: 17 l ● Automatické navíjení: ne ● Regulace výkonu: ne ● Hmotnost: 8,3 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vysavače

Vaše hodnocení:
(93%)