Autosedačky

Nejlepší autosedačky 2024 + recenze

Investovat do bezpečnosti dítěte se rozhodně vyplatí. I proto jsme pro vás provedli průzkum autosedaček, v němž se nejlepší volbou stal certifikovaný model Cybex Solution S i-Fix určený pro děti od 3 do 12 let, který vyniká nejen systémem ISOFIX, ale i 12 výškovými úrovněmi. Kromě vítěze testu jsme však připravili tipy na několik dalších kvalitních modelů a také návod, se kterým výběr správné autosedačky už nebude představovat problém.

Publikované: 13.08.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou autosedačku koupit?

Pravdou je, že koupi autosedačky je třeba pečlivě zvážit, a to zejména z hlediska bezpečnosti vašeho dítěte. Jak však při rozhodování neztrácet čas a zároveň výběr nepodcenit? Pomoci vám může i stručný přehled několika modelů z našeho spotřebitelského testu, které splňují zásady bezpečné i komfortní sedačky. Kromě komplexních recenzí vám tak v krátkosti představíme model s nejlepším hodnocením, autosedačku, která je cenově dostupná, a rovněž tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Cybex Solution S i-Fix   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Kinderkraft Comfort Up   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Petite&Mars Prime II Isofix   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Cybex Solution S i-Fix

Cybex Solution S i-Fix

Autosedačka pro děti ve věku od 3 do 12 let s ISOFIXem, nastavením 12 výškových pozic, sklopnou opěrkou zad, energii absorbující skořápkou.

Zobrazit více info

Titul nejlepší autosedačky našeho testu získal kombinovaný model Cybex Solution S i-Fix určený pro děti od 3 do 12 let. Sedačka s umístěním ve směru jízdy splňuje normy ECE R129/03 a z bezpečnostního hlediska disponuje ukotvením ISOFIX, opěrkou hlavy s LSP systémem pro snížení síly bočního nárazu a také energii absorbující skořápkou. K tomu vyniká 12 výškovými úrovněmi a integrovaným ventilačním systémem.

Cenový trhák
Kinderkraft Comfort Up

Kinderkraft Comfort Up

Autosedačka pro děti s hmotností 9 až 36 kg, 7 výškových stupňů opěrky hlavy, 3bodový bezpečnostní pás, chrániče ramenních popruhů, chybí ISOFIX.

Zobrazit více info

Cenově dostupný model kombinované skupiny I/II/III podle ECE R44/04 Kinderkraft Comfort Up spadá do kategorie 9–36 kg a je určený k umístění ve směru jízdy. Je zabezpečený klasickým 3bodovým pásem a nabízí výběr 7 výškových stupňů opěrky hlavy. Z hlediska bezpečnosti a komfortu disponuje opěrkou v bederní oblasti, boční ochranou hlavy i ramen a chrániči ramenních popruhů pro pohlcení nárazu.

Náš TIP
Petite&Mars Prime II Isofix

Petite&Mars Prime II Isofix

Autosedačka pro děti o hmotnosti 9 až 36 kg s ISOFIXem, nastavením 5 úrovní sklonu zádové opěrky a 9 výškových stupňů opěrky hlavy, systémem boční ochrany.

Zobrazit více info

Tip naší redakce představuje sedačka kombinované skupiny I/II/III Petite&Mars Prime II Isofix, která i přes starší certifikaci R44/04 vyniká systémem ISOFIX. Polstrovaný model s umístěním ve směru jízdy je vhodný pro děti s váhou 9–36 kg a na výběr nabízí 5 úrovní sklonu opěrky zad a 9 výškových stupňů opěrky hlavy. Disponuje také 5bodovým pásem pro děti v kategorii 9–18 kg, přidržovači pásů pro usazení i vyjmutí dítěte i systémem boční ochrany.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ať už plánujete autosedačku využívat krátkodobě, nebo dlouhodobě, bezpečnost musí být na prvním místě. I proto se při výběru doporučuje zohlednit ani ne tak cenu, jako spíš právě parametry a vlastnosti produktu. Víte tedy, které parametry jsou při koupi důležité? Nabízíme vám přehled těch vlastností autosedaček, které mají význam z hlediska kvality, bezpečnosti i vhodnosti výrobku a na které jsme zároveň ve svém srovnávacím testu kladli největší důraz.

Typ autosedačky podle hmotnosti (věku)
Délka využití – obyčejný nebo kombinovaný model
Certifikace
Bezpečnostní prvky
Způsob upevnění a manipulace
Polohovatelnost
Polstrování a komfort
Praktická výbava

Náš test dětských autosedaček zahrnuje jen dostupné a certifikované modely. Prostor jsme dali levnějším i dražším sedačkám renomovaných výrobců, jako jsou Cybex, Petite&Mars, Kinderkraft, Joie či Britax Römer. Při hodnocení a porovnávání výrobků jsme vycházeli z informací portálu Heureka, z nabídky zákazníky ověřených e-shopů se zaměřením na dětské autosedačky romershop.cz nebo market24.cz a za účelem objektivnějšího pohledu jsme samozřejmě přihlíželi také ke zkušenostem a názorům spotřebitelů.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze autosedaček

Aby bylo dítě na cestách skutečně v bezpečí, nelze koupi vhodného modelu podcenit. A jelikož víme, že správný výběr nemusí být vždy jednoduchý, uskutečnili jsme za vás průzkum trhu dětských autosedaček. Ve spotřebitelském testu jsme se zaměřili pouze na certifikované a spolehlivé modely od ověřených výrobců, přičemž náš výběr zahrnuje sedačky speciální, rostoucí kategorie. Ty jsou oblíbené zejména z důvodu dlouhodobého využití, praktičnosti a výhodné investice. Ve zmíněném výběru jsme se přitom soustředili na několik hmotnostních skupin a také na nižší i vyšší cenovou třídu. Hodiny strávené porovnáváním modelů se nakonec vyplatily, a my jsme tak pro vás připravili shrnutí jednotlivých produktů z hlediska bezpečnosti i komfortu. Které modely se tedy vyplatí koupit a které budou pro vaše dítě i vůz nejvhodnější?

Víťaz testu

Cybex Solution S i-Fix

Autosedačka pro děti ve věku od 3 do 12 let s ISOFIXem, nastavením 12 výškových pozic, sklopnou opěrkou zad, energii absorbující skořápkou.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem spotřebitelském testu si nejlepší hodnocení odnesla sedačka s umístěním ve směru jízdy Cybex Solution S i-Fix, která patří ke kombinovaným modelům vhodným pro děti od 3 do 12 let. A přestože představuje vyšší cenovou třídu, s ohledem na univerzálnost, dlouhodobé využití výrobku a také bezpečnostní provedení je cena sedačky přiměřená její kvalitě. Jednou z hlavních výhod modelu je certifikace podle standardu ECE R129/03, což znamená, že je z hlediska bezpečnosti na vyšší úrovni. Samozřejmostí je tak systém ISOFIX pro dodatečnou stabilitu, přičemž autosedačka není určena výlučně pro vozidla s ISOFIXem. Model dále disponuje naklápěcí opěrkou hlavy s integrovaným LSP systémem, který oproti sedačkám bez vyklopeného protektoru snižuje síly bočního nárazu přibližně o 25 %.

Autosedačka s poměrně hlubokým sedákem umožňuje snadné nastavení 12 výškových pozic a sklopení opěrky zad pro přizpůsobení různým sedadlům. Bezpečnostním prvkem je navíc i energii absorbující skořápka, která v případě nárazu absorbuje síly, čímž chrání dítě. Dalo by se říci, že nadstandardem je i integrovaný ventilační systém, který oceníte zejména během horkých dní, neboť pro dítě poskytuje příjemnou teplotu. K dokoupení model nabízí naváděcí plasty ISOFIX, letní potah a držák nápojů. Sedačku ocenilo i vícero spotřebitelů, kteří ji kladně hodnotili z hlediska designu, komfortu, a zejména bezpečnosti. Jako největší výhodu vnímali vhodnost pro více věkových kategorií, kvalitní provedení, ISOFIX, snadnou manipulaci a prostornost.

Pozitíva

Určené pro více věkových kategorií
ISOFIX, LPS systém, skořápka absorbující energii při náraze
Možnost 12 výškových pozic

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Rozměry: 40,5 × 50 × 61 cm (D × Š × V) ● Hmotnost sedačky: 6,2 kg ● Certifikace: ECE R129/03 ● Věk: 3–12 let ● ISOFIX: ano ● Umístění: ve směru jízdy

Cenový trhák

Kinderkraft Comfort Up

Autosedačka pro děti s hmotností 9 až 36 kg, 7 výškových stupňů opěrky hlavy, 3bodový bezpečnostní pás, chrániče ramenních popruhů, chybí ISOFIX.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Spolehlivou sedačku lze koupit i za nižší cenu. Podle certifikace ECE R44/04 patří Kinderkraft Comfort Up do kombinované skupiny I/II/III, a je tak určená pro děti s hmotností 9–36 kg. Oproti vítězi testu Cybex Solution S i-Fix podléhá starší certifikaci s nižší bezpečnostní úrovní, ale i tak jde o testovaný a schválený výrobek, jehož bezpečnost byla potvrzena nárazovým testem.

Autosedačka s umístěním ve směru jízdy disponuje vyztuženým sedadlem s opěrkou v bederní oblasti a boční ochranou pro zabezpečení hlavy a ramen dítěte. Umožňuje také nastavení 7 výškových stupňů opěrky hlavy s blokádou a 2 úrovní bezpečnostních pásů, přičemž jde o klasickou instalaci pomocí 3bodového bezpečnostního pásu. K dispozici jsou i chrániče ramenních popruhů, které v případě nehody pohlcují náraz. Co se týče materiálového provedení, sedačka je standardně vyrobena z plastu PE se snímatelným a pratelným potahem ze 100% prodyšného polyesteru. Ve srovnání s vítězem testu Cybex Solution S i-Fix jde o jednodušší model s menším počtem bezpečnostních prvků. S ohledem na cenu výrobku je to však přirozené a podle portálu Heureka.cz je výrobek mezi spotřebiteli poměrně oblíbený.

Pozitíva

Určená pro více hmotnostních kategorií
Opěrka v bederní oblasti, boční ochrana při náraze, chrániče ramenních popruhů
Sedm výškových stupňů opěrky hlavy

Negatíva

Starší certifikace ECE R44/04
Bez systému ISOFIX
Pouze základní bezpečnostní prvky

Rozměry: 38 × 42 × 62 cm (D × Š × V) ● Hmotnost sedačky: 4 kg ● Certifikace: ECE R44/04 ● Skupina: I/II/III ● Hmotnostní kategorie: 9–36 kg ● ISOFIX: ne ● Umístění: ve směru jízdy

Náš TIP

Petite&Mars Prime II Isofix

Autosedačka pro děti o hmotnosti 9 až 36 kg s ISOFIXem, nastavením 5 úrovní sklonu zádové opěrky a 9 výškových stupňů opěrky hlavy, systémem boční ochrany.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Do kvalitní sedačky se vyplatí zainvestovat. Podobně jako levnější Kinderkraft Comfort Up i autosedačka Petite&Mars Prime II Isofix podléhá starší certifikaci R44/04, ovšem v tomto případě je velkou výhodou systém ISOFIX. Opět jde o model z kombinované skupiny I/II/III, vhodné pro děti od 9 kg do 36 kg, s umístěním ve směru jízdy. Přestože sedačka vyniká systémem ISOFIX, v případě vozidla bez ISOFIXových kotev existuje možnost upevnění pomocí bezpečnostních pásů automobilu. Vyniká i integrovaným 5bodovým pásem pro děti od 9 kg do 18 kg, přičemž větší děti jsou již připoutány klasickým 3bodovým pásem vozidla.

Mnozí ocení také přidržovače pásů pro snadné usazení i vyjmutí dítěte a také systém boční ochrany Side Armor, který při nárazu absorbuje síly dříve, než se dostanou k dítěti. Testovaný a schválený model umožňuje 5 pozic pro nastavení sklonu zádové opěrky a 9 výškových pozic pro nastavení opěrky hlavy. Pro srovnání: vítězný model Cybex Solution S i-Fix disponuje až 12 úrovněmi výšky. Pohodlnou jízdu zajistí správné polstrování sedačky a praktickou výhodu představuje i odnímatelný a pratelný potah. Mnozí spotřebitelé ocenili robustnost a větší hmotnost sedačky, kterou tak vnímali jako stabilní a bezpečnou.

Pozitíva

ISOFIX, možnost fixace i bez systému
Pětibodový pás pro děti od 9 kg do 18 kg
Systém boční ochrany

Negatíva

Vyšší cena
Starší certifikace R44/04
Těžší a robustnější konstrukce nemusí pasovat do menších aut

Rozměry: 50–55 × 50 × 64–75 cm (D × Š × V) ● Hmotnost sedačky: 11,5 kg ● Certifikace: R44/04 ● Skupina: I/II/III ● Hmotnostní kategorie: 9–36 kg ● ISOFIX: ano ● Umístění: ve směru jízdy

Lacná kvalita

Joie Stages

Model pro děti ve věku 0 až 7 let s hmotností do 25 kg, umístění ve směru i v protisměru jízdy, automatické zajištění pásů, 5bodový pásový systém, 4 pozice nastavení sklonu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Patří do skupiny 0+, I, II, je tak určená pro hmotnostní kategorii 0–25 kg (přibližný věk od narození do 7 let). Sedačka Joie Stages podléhá certifikaci R44/04, což s ohledem na vyšší cenu můžeme vnímat jako slabší stránku. Přesto však jde o univerzální model pro dlouhodobé použití, jehož výhodou je možnost umístění nejen v protisměru, ale i ve směru jízdy. Bezpečnější jízdu s umístěním v protisměru jízdy umožňuje až do hmotnosti 18 kg (přibližně 4 roky), zatímco umístění ve směru jízdy je vhodné pro děti s hmotností 9 kg až 25 kg.

Instalace sedačky by měla být jednoduchá pomocí automatického zajištění pásů. Stejně jako náš tip Petite&Mars Prime II Isofix i tato sedačka poskytuje 5bodový pásový systém, přičemž výhodou pásů je regulace jejich výšky a polstrování. Model dále nabízí 4 pozice nastavení sklonu, z toho 1 pro protisměrné umístění a 3 pro uchycení ve směru jízdy. Navzdory starší certifikaci poskytuje ochranu proti bočnímu nárazu a lepší odolnost zajistí speciální ocelové výztuže uvnitř skořápky sedačky.

Pro větší pohodlí dítěte můžete odnímat nebo přidávat výplň, avšak komfort zajistí i polstrovaný potah. Výhodou jsou i skryté přihrádky na uložení postrojů či síťované kapsy na drobnosti. Silnou stránkou je také integrovaná vnitřní ventilace, se kterou se můžete setkat i u vítěze našeho testu Cybex Solution S i-Fix.

Pozitíva

Pětibodové polstrované pásy, odolné ocelové výztuže
Polohovatelnost, možnost odebírat/přidávat výplň
Vnitřní ventilace

Negatíva

Vyšší cena
Starší certifikace R44/04
Bez systému ISOFIX

Rozměry: 54,5 × 58 × 76 cm (D × Š × V) ● Hmotnost sedačky: - ● Certifikace: R44/04 ● Skupina: 0+, I, II ● Hmotnostní kategorie: 0–25 kg ● Věk: 0–7 let ● ISOFIX: ne ● Umístění: v protisměru i ve směru jízdy

Pre náročných

Britax Römer Dualfix M i-Size

Model pro děti s výškou 61 až 105 cm, se systémem ISOFIX, možností umístění v protisměru i ve směru jízdy, poskytuje 12 naklápěcích poloh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Dětská autosedačka Britax Römer Dualfix M i-Size sice patří do cenově vyšší kategorie, potěší však novější certifikací ECE R129, a stejně jako u vítěze testu Cybex Solution S i-Fix tak poskytuje vyšší bezpečnostní úroveň. Model konstrukčně připomíná větší vajíčko a je určený pro děti s výškou 61 cm až 105 cm (přibližně do 4/5 let). Prošel přísnými testy pro nárazové zkoušky a slibuje vysokou kvalitu konstrukce i materiálového provedení. Z hlediska manipulace může být 15kg hmotnost sedačky nevýhodou, ovšem z hlediska bezpečnosti a stability jde víceméně o vítanou vlastnost.

Výhodou je možnost rotace o 360°, s čímž souvisí i vhodnost umístění modelu v obou směrech. Potěší také bočním natáčením ke dveřím pro snadnější usazení a připoutání dítěte. Dále poskytuje nastavitelnou ochranu proti zmiňované rotaci a až 12 naklápěcích poloh ve směru i v protisměru jízdy. Z bezpečnostního hlediska disponuje upevňovacím systémem ISOFIX – podobně jako vítěz testu Cybex Solution S i-Fix a tip naší redakce Petite&Mars Prime II Isofix. Rovněž zaujme několika inovativními bezpečnostními funkcemi, které zajistí ochranu dítěte v případě nárazu z boku, zepředu i zezadu. Navíc díky ocelovému prvku uvnitř sedačky poskytuje ochranu speciálně před bočním nárazem SICT inside.

Pozitíva

ISOFIX, možnost umístění v obou směrech
Dvanáct naklápěcích poloh ve směru i v protisměru jízdy
Boční natáčení ke dveřím

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vyšší hmotnost sedačky může být nepraktická

Rozměry: 48 × 44 × 74 cm (V × Š × H) ● Hmotnost sedačky: 15 kg ● Certifikace: ECE R129 ● Výška dětí: 61–105 cm ● ISOFIX: ano ● Umístění: v protisměru i ve směru jízdy

Další zajímavé produkty

Modely autosedaček se neliší pouze hmotnostními či věkovými skupinami, ale také splňováním bezpečnostních norem a ochrannými prvky. Na trhu tak naleznete řadu produktů vyšší i nižší kvality. Ve svém průzkumu jsme se však zaměřili pouze na spolehlivé modely, a tak vám přinášíme přehled dalších kvalitních autosedaček. Pokud vás tedy výše testované produkty příliš neoslovily, podívejte se na tyto zajímavé alternativní nabídky.

Schválená dle ECE R44/04, využitelná proti směru jízdy od narození do 18 kg a ve směru jízdy od 9 kg do 18 kg. O něco dražší autosedačka Joie Spin 360 s rozměry 51,5 × 44 × 64,8 cm a hmotností 12 kg disponuje systémem ISOFIX, nastavitelnou opěrkou hlavy a 5 polohami opěrky zad. Komfort zajistí kvalitní materiály, polstrování a během horkých dní integrovaná ventilace.

Cenově dostupná Caretero Combo splňuje normu ECE R44/04 a je určená pro kategorii 0–25 kg. Sedačka použitelná proti směru i ve směru jízdy o rozměrech 42 × 46 × 63 cm a hmotnosti pouhých 5,5 kg umožní nastavení 4 poloh i opěrky a díky speciální konstrukci chrání při bočním nárazu. Měkké 5bodové bezpečnostní pásy snižují riziko odření či podráždění pokožky, ovšem větší komfort zajistí měkký semiš, měkký polyester a prodyšná síťovina.

Model skupiny I/II/III Kinderkraft Safety-Fix ​​pro děti v kategorii 9–36 kg byl testován a schválen v souladu s ECE R44/04. Sedačka potěší systémem ISOFIX, 5bodovými bezpečnostními pásy a chrániči ramenních popruhů s protiskluzovou úpravou. Má rozměry 40 × 44,5 × 61 cm, hmotnost 7 kg, konstrukci z plastu PE a snímatelný potah ze 100% polyesteru. Opěrky zad i hlavy jsou nastavitelné, přičemž je na výběr z 10 úrovní výšky.

Autosedačka s hmotností 10,5 kg a rozměry 48 × 45 × 59 cm nabízí 4 polohy opěrky zad a regulování výšky opěrky hlavy. Také Caretero Volante Fix představuje kvalitní sedačku pro děti o váze 9–36 kg. Jednoduchou montáž zajistí systém ISOFIX nebo klasické uchycení 3bodovými pásy auta. Model disponuje také 5bodovým pásem s měkkými chrániči, redukční vložkou pro menší děti a pratelným potahem.

Model z kategorie 0–13 kg Cybex Aton 5 splňuje normy ECE R44/04. Sedačka o rozměrech 43 × 64 × 39–56 cm a váze pouhých 4,8 kg nabízí 8 výškových pozic, přičemž kromě polstrování poskytne komfort i měkká sedací vložka a sluneční stříška s faktorem UPF 50 pro ochranu před sluncem, větrem a deštěm. Bezpečnost zajistí systém pásů „Y“ s polstrováním, systém LSPS pro absorpci síly při bočním nárazu a energii absorbující skořápka.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Přihlížíte k prodejnosti výrobků a zajímá vás, které sedačky kupují rodiče dětem nejčastěji? V takovém případě vám představujeme aktuálně nejprodávanější modely autosedaček pro děti. Informačně jsme vycházeli z portálu Heureka.cz, a přestože se prodejnost i dostupnost produktů časem mění, seznam pro vás pravidelně kontrolujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Cybex Solution B-fix5*Zobrazit produkt
Joie Spin 3605*Zobrazit produkt
Kinderkraft Comfort Up5*Zobrazit produkt
Caretero Mokki5*Zobrazit produkt
Kinderkraft Safety-Fix 25*Zobrazit produkt

S ohledem na výšku dítěte je jasné, že mu bezpečnostní pásy vozidla neposkytnou dostatečnou ochranu. Proto je každý rodič povinen zajistit dítěti kvalitní autosedačku na ochranu nejen během běžných cest, ale i rizikových situací. A přestože na trhu najdete také levnější modely, při koupi sedačky je rozhodně potřeba zohlednit více její parametry než cenu. V prvním kroku je proto třeba zjistit, zda je model pro dítě vhodný z hlediska hmotnostní či věkové skupiny. Dále se zaměřte na bezpečnostní stránku a konečně i komfort či praktičnost. Které konkrétní parametry sedačka musí splňovat a co všechno při výběru zohlednit, se dále dozvíte v našem návodu.

Jak vybrat autosedačku

 • Dělení autosedaček
 • Certifikace a normy
 • Bezpečnostní prvky
 • Způsob a místo upevnění autosedačky
 • Komfort během cestování
 • Cena a oblíbení výrobci

Typy autosedaček – vybírejte podle hmotnosti (a věku) dítěte

Na úvod si přiblížíme, s jakými druhy autosedaček se můžete setkat. Modely se totiž neliší pouze designově, ale zejména konstrukčně. Aby se autosedačky přizpůsobily dětskému vývoji, dělí se na několik typů. Primární dělení modelů je to na základě hmotnosti dítěte, přičemž je třeba zohlednit také celkový vzrůst a věk.

V souvislosti s tímto členěním však můžeme sedačky rozdělit i podle umístění v protisměru nebo ve směru jízdy, ale také podle věku a vhodné konstrukce. Pro děti do 9 měsíců jsou určená vajíčka, starší děti, které už dokážou sedět, využijí sedačky s oporou a u těch nejstarších (nejvyšších) vám bude stačit pouze podsedák.

Při výběru je tak v první řadě nutné zjistit, jaký druh sedačky pro své dítě potřebujete, proto si nyní v krátkosti přiblížíme oficiální dělení autosedaček do 5 hmotnostních skupin (0, 0+, I, II, III).

Skupina 0: od narození do 10 kg, věk přibližně do 9 měsíců

Modely skupiny 0 (i skupiny 0+) najdete pod označením vajíčka, přičemž jsou mnohdy součástí trojkombinace s kočárkem. Autosedačky skupiny 0 jsou určené pro kojence do věku 9 měsíců, tedy dokud hmotnost miminka nepřesáhne 10 kg nebo dokud hlavou nepřeroste opěrku sedačky. Model se upevňuje vždy proti směru jízdy auta. Tato poloha je obecně považována za bezpečnější, chrání hlavu, krk a páteř miminka. Výhodou je také lepší dohled nad dítětem, méně rušivých elementů z okolí a snadné přemisťování sedačky, aniž byste dítě vzbudili. V případě, že tuto sedačku umístíte na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivovaný airbag – nelze-li vypnout, autosedačku tam neumisťujte. Výměna sedačky za model z vyšší skupiny se doporučuje teprve tehdy, když dítě vydrží sedět bez opory minimálně 30 minut.

Skupina 0+: od narození do 13 kg, věk přibližně do 12 až 18 měsíců

Do skupiny 0+ řadíme sedačky pro děti, které už svou hmotností přesáhly kategorii 0, mají tedy více než 10 kg. I u těchto modelů platí, že je umisťujeme proti směru jízdy a při umístění na přední sedadlo je z bezpečnostních důvodů nutné vypnout airbag.

Autosedačky – rozdělení podle věku

Skupina I: od 9 do 18 kg, věk přibližně od 1 roku do 4 let

Jedná se o univerzálnější modely vhodné asi od 9 měsíců až do 4 let. Sedačky jsou tedy určené pro děti, které už sice dokážou sedět samy, ale stále potřebují určitou oporu. Modely skupiny I se už zpravidla umisťují ve směru jízdy vozidla, nemají rukojeť k přenášení (měly by mít stálé umístění v autě), jsou o něco vyšší, měly by disponovat možností polohování, mít bočnice na ochranu hlavy a nastavitelné popruhy pro připoutání dítěte. V této kategorii tak ještě najdete modely s vlastními bezpečnostními pásy, ale pro starší děti jsou už určené bezpečnostní pásy daného automobilu.

Skupina II: od 15 do 25 kg, věk od 3 do 7 let

Kategorie zahrnuje sedačky vhodné pro děti ve věku 4 až 6 let, u kterých se již využívá klasický tříbodový pásový systém (dítě je zajištěné pásem auta). Umisťují se ve směru jízdy a jejich hlavní výhodou je snadná manipulace a přenosnost z jednoho auta do druhého.

Skupina III: od 22 do 36 kg, věk od 6 do 12 let

Skupina pro děti od 6 do 12 let nabízí modely přibližně stejné jako skupina II, jenže disponují větší nosností. I tyto modely se podobně jako sedačky skupiny I a II umisťují ve směru jízdy vozidla.

Některé modely disponují větší univerzálností a řadíme je do speciální kategorie rostoucích sedaček, které jsou vhodné pro několik váhových skupin. Jsou regulovatelné, umožňují přizpůsobení výšky a přidávání či odebírání komponentů. Jejich hlavní výhodou je tak dlouhodobé využití, čímž se stávají cenově výhodnější. Standardně jsou děleny do 3 skupin, které si rovněž stručně představíme.

Skupina 0/I (a 0+/I): do 18 kg

Kategorie zahrnuje sedačky výše zmíněných skupin 0, 0+ a I. Modely první kombinované skupiny jsou vhodné pro děti do 18 kg a obvykle je lze využívat v obou směrech jízdy. To znamená, že dítě do 13 kg sedí v protisměru, ale po přesáhnutí hranice můžete sedačku otočit a využívat ve směru jízdy. Autosedačky jsou zpravidla těžší a nemívají rukojeť k přenášení. Při výběru je též vhodné zkusit, jestli vám daný model sedí v autě v obou směrech.

Autosedačka do 18 kg

Skupina I/II/III: od 9 do 36 kg

Autosedačky kombinují skupiny I, II, III, a jsou tak určené pro široké hmotnostní rozpětí od 9 do 36 kg. V případě koupě těchto modelů se doporučuje obzvláště důkladně přihlížet ke kvalitě výrobku, jelikož ho plánujete využívat dlouhodobě.

Skupina II/III: od 15 kg do 36 kg

Poslední skupina je určená pro větší děti s hmotností od 15 do 36 kg, které ještě nesmí používat podsedák. Jedná se o poměrně běžně dostupné modely umisťované ve směru jízdy.

Autosedačka musí být certifikovaná

Po výběru vhodného typu sedačky je potřeba zaměřit se na její bezpečnostní stránku. Z tohoto hlediska je při koupi autosedačky nutné hledět i na certifikace modelů. Pravda, na trhu byste měli najít pouze takové výrobky, které splňují kritéria pro spolehlivé používání podle platných směrnic. V současnosti však platí 2 směrnice – starší ECE R44/04 (příp. ECE R44/03) a novější ECE R129, které podléhají modely s označením i-Size. Jaký je mezi směrnicemi rozdíl?

 • ECE R44 – jde o starší směrnici, jejíž modely jsou označené oranžovým štítkem a výrobce je zařadil do jedné z hmotnostních skupin – 0, 0+, I, II, III, případně jejich kombinací. Důležité je vědět, že modely podléhající této certifikaci obvykle neřeší bezpečnost dítěte při bočním nárazu.
 • ECE R129 – představuje evropskou normu, která vstoupila v platnost roku 2013. Pod tuto normu spadají sedačky i-Size s vyšším standardem bezpečnosti. Taková autosedačka musí být vybavena systémem ISOFIX, má vícebodové vnitřní bezpečnostní pásy, splňuje předepsané crash testy pro boční náraz a zajišťuje 100% kompatibilitu mezi autosedačkami i-Size a vozidly i-Size. Vhodnost těchto modelů se určuje podle výšky dítěte, nikoli podle hmotnosti, přičemž platí, že maximální hmotnost sedačky včetně dítěte by neměla přesáhnout 33 kg. Autosedačky jsou proto určené zejména pro děti od narození do 105 cm. A co se týče směru jejich umístění, norma určuje ukotvení v protisměru jízdy vozidla pro děti do 15 měsíců.

Bezpečnost i díky ochranným prvkům

Od certifikace přejdeme ke konkrétním bezpečnostním prvkům. Jedná se o důležité komponenty, které se v mnoha případech postarají o ochranu zdraví, a dokonce i života vašeho děťátka. Proto si nyní v krátkosti přiblížíme, jakými prvky by měla kvalitní dětská autosedačka disponovat.

 • Základem jsou bezpečnostní pásy – pásy k zabezpečení dítěte mohou být 3bodové, které se nejčastěji vyskytují ve vajíčkách a jde o uchycení do tvaru „Y“, nebo 5bodové, které se doporučují pro děti od skupiny I (9–18 kg), přičemž systém představuje 2 kotvicí body na ramena, 2 body na pás a 1 na rozkrok. V žádném případě nesmí vést přes krk dítěte, aby nehrozilo udušení, a neměly by být ani příliš nízko, aby dítě ze sedačky během jízdy nevyklouzlo. Důležitá je proto výšková nastavitelnost a možnost centrálního utažení pásu.
 • Boční ochrana proti nárazu – zajišťuje vyšší ochranu při nárazu z boku, jelikož boční díly absorbují část energie. Ne každý model tímto bezpečnostním prvkem disponuje, ale v mnoha případech se dá zvlášť dokoupit.
 • Bezpečnostní pult – jde o náhradu 5bodového bezpečnostního pásu, díky které se při nárazu energie lépe rozloží. Prvek také uvítají rodiče, kterým se děti během jízdy odepínají.
 • Polohovatelná opěrka hlavy – díky ní bočnice autosedačky zajistí neustálou ochranu hlavy dítěte. Nastavitelná opěrka je vhodná i v případě spánku, jelikož hlavička nepřepadne dopředu.

Ochranné prvky autosedačky

Způsob a místo upevnění autosedaček

Primárním účelem autosedaček je zajistit bezpečnost dítěte, která přirozeně závisí také na způsobu upevnění samotné sedačky. Ideálem je tak co nejjednodušší systém, aby se minimalizovalo riziko špatného připevnění. Na výběr je přitom kotvicí systém ISOFIX nebo klasický způsob připoutání sedačky pásem.

ISOFIX

ISOFIX představuje mezinárodní standard ukotvení sedačky v automobilu. Systém umožňuje pevné spojení modelu s konstrukcí auta, přičemž vyniká snadnou instalací – na kotvicí body se autosedačka zacvakne, a tak nepotřebuje využití bezpečnostních pásů vozidla. Před koupí sedačky s ISOFIXem je nutné zjistit, zda je systém kompatibilní s vaším autem. U univerzálních modelů s tímto systémem by v případě novějších aut neměl být problém, přesto je však toto vhodné ověřit u prodejce nebo výrobce autosedaček.

Je třeba také zmínit, že sedačky ze skupiny 0 a 0+ obvykle nedisponují systémem ISOFIX. Pokud byste jej chtěli používat, můžete si dokoupit základnu (i u ní je zapotřebí kompatibilita s vozidlem). Co se týče modelů vyšší hmotnostní kategorie, ty jsou ISOFIXem běžně vybavené. Bezpečnostní systém je obecně považován za vyšší standard, a proto jsou modely bez něj o něco levnější a vyhovují spíše těm, kteří sedačku častěji přemisťují z jednoho auta do druhého.

Ukotvení bezpečnostními pásy

Jak jsme již zmínili, autosedačky bez systému ISOFIX jsou levnější a výhodou je také snadné přemisťování mezi auty. Na druhou stranu je takové upevnění o něco rizikovější, protože hrozí, že se model neupoutá dostatečně pevně. Při ukotvení takovéto sedačky je třeba vždy postupovat podle daného návodu.

Přední vs. zadní sedadlo

Důležité je nejen jak, ale také kam sedačku upevníme. Umístění autosedačky na přední sedadlo je preferováno zejména v případě, že je rodič s dítětem v autě sám. Je třeba říct, že jde o nejrizikovější způsob. Poměrně často je také využíváno místo za sedadlem spolujezdce. Řidič tak dítě vidí ve zpětném zrcátku, při zastavení na něj bez problémů dosáhne a rovněž manipulace při nastupování či vystupování je bezpečnější, jelikož je sedačka situována na stranu chodníku. Avšak nejbezpečnější a nejdoporučovanější umístění představuje prostor uprostřed zadních sedadel.

Autosedačka na zadní sedadlo

Přihlédněte ke komfortu a praktičnosti

Bez ohledu na délku cesty má autosedačka pro děti kromě bezpečnosti poskytnout také pohodlí. Ideální model by měl být dostatečně široký, polohovatelný včetně opěrky hlavy, měl by mít vhodné polstrování a příjemný materiál.

Rozměry autosedačky

Jedním z důležitých parametrů jsou rozměry sedačky, které by měly být vhodné pro vaše dítě i vůz. Komfort zajistí hlavně dostatečná šířka, kterou má dítě při sezení k dispozici. Podstatná je také hmotnost sedačky, což platí zejména u modelů 0+ pro děti od narození do 13 kg. Vajíčka totiž budete často přenášet a využívat i mimo auta. Zpravidla jsou vybavena rukojetí a možností připevnění ke konstrukci kočárku, a proto je u nich vhodná co nejnižší hmotnost. Pokud však se sedačkou nebudete příliš manipulovat, větší váha může být také výhodou, jelikož poskytne stabilitu během cesty.

Materiál autosedačky

Při výběru sedačky hraje roli i samotný materiál. Ten by v první řadě rozhodně neměl obsahovat ftaláty, zpomalovače hoření či polycyklické aromatické uhlovodíky – zejména v částech, které jsou v přímém kontaktu s dítětem (například bezpečnostní madlo).

Materiál je dále důležitý z hlediska komfortu a funkčnosti. Potah sedačky by měl být prodyšný, příjemný na dotek, neměl by dráždit dětskou pokožku a měl by být snímatelný. Samozřejmostí by mělo být snadné čištění a možnost praní v pračce. Obecně se doporučují modely s kompletně odnímatelným potahem, který jednoduše vyperete a nemusíte čistit přímo na autosedačce.

V případě častějšího čištění potahu (bývá-li dítěti na cestách špatně) se doporučuje zvolit syntetické materiály. Ty jsou naopak nevhodné pro děti, které se více potí, v takovém případě je vhodnější bavlna. Podle individuálních potřeb se také vyplatí zvážit koupi potahů navíc nebo speciálních letních potahů s chladicím efektem.

Polohování a polstrování

Při cestování je z hlediska pohodlí i bezpečnosti možnost polohování klíčová, přičemž platí, že v jakékoli poloze má opěrka hlavu stále dokonale chránit. Funkce je výhodná například při spánku, kdy je možné sklopení sedačky do šikmé až horizontální polohy, zatímco dítě i nadále zůstává chráněné.

Polohování a polstrování autosedačky

Pro komfort dítěte je důležité také správné polstrování. V případě, že jím model dostatečně nedisponuje, existuje možnost dokoupení dodatečného polstrování pro vytvoření měkčího prostoru na cestách.

Některé modely nabízí bezpečnostní či praktické doplňky navíc. Setkat se můžete se šokabsorbérem – jde o návlek na bezpečnostní pás vyrobený z absorpční hmoty. Jeho hlavním úkolem je při nehodě snížit zatížení hrudníku a předcházet tak vzniku modřin. Rovněž si můžete dokoupit speciální podložku, která chrání potah auta a která zároveň poslouží jako úložný prostor pro věci dítěte.

Do kvalitní autosedačky se vyplatí investovat

Přestože je při koupi dětské autosedačky nejdůležitější bezpečnost, mít přehled o cenách na trhu se vyplatí. Ceny sedaček se liší zejména z hlediska hmotnostní kategorie dítěte, ale také systému ukotvení, certifikace, bezpečnostních prvků a podobně. Dalo by se říci, že ušetřit můžete při koupi kombinovaných modelů, jelikož vám místo pěti sedaček postačí pouze dvě. I zde však záleží na konkrétním typu a jeho kvalitě.

Na základě průzkumu trhu jsme modely rozdělili do následujících cenových skupin, přičemž jsme se z důvodu lepšího přehledu zaměřili na konkrétní hmotnostní kategorie:

 • Za nejnižší cenu koupíte autosedačky ve formě podsedáků pro děti, které ještě nedosáhly 150 cm, jejich cena se obvykle pohybuje od 200 do 1 000 Kč.
 • Modely skupiny 0 a 0+ určené pro nejmenší děti se mohou pohybovat v rozmezí 1 000 až kolem 10 000 Kč. Rozdíl mezi levnějšími a dražšími modely je obvykle v lepším materiálovém provedení, polstrování a dražší kousky také disponují systémem ISOFIX.
 • Autosedačky z kategorie I, II, III naleznete za cenu od 1 500–1 700 Kč do přibližně 12 000 Kč. Rozhodující je opět provedení, ergonomie a bezpečnostní prvky včetně systému ISOFIX.
 • Některé autosedačky ze skupiny II a III disponují odnímatelnou opěrkou zad, a tak se dají později použít i jako podsedák. Jejich cena se od klasických levnějších podsedáků liší a může se pohybovat přibližně od 1 000 až do 8 000 Kč.
 • A konečně tu máme kombinované sedačky, které jsou dostupné zpravidla od 1 200 eur do 10 000 Kč, přičemž záleží na certifikaci, materiálech, kvalitě provedení a přítomnosti upevňovacího systému ISOFIX.

Spolehlivé modely nabídnou Petite&Mars, Cybex, Joie i Kinderkraft

Při výběru autosedačky by měl nepochybně hrát roli také výrobce a kvalita, kterou poskytuje. A přestože náš výběr zahrnuje pouze několik dostupných modelů od ověřených výrobců, v rámci celkového průzkumu jsme se podívali na vícero značek. Modely, které jsou zákazníky nejlépe oceněné, patří výrobcům Petite&Mars, Joie, BOMIMI a také Kinderkraft. Mezi nejlevnějšími sedačkami vynikla značka AUTOMAX i zmíněná Kinderkraft. Oblíbenou střední cenovou třídu prezentuje výrobce Petite&Mars (např. autosedačka Petite&Mars Prime II Isofix), Caretero a také Joie. A mezi dražšími produkty zaujal výrobce Cybex, AXKID a Britax Römer.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímá vás něco, co jste v článku nenašli? Pomoci vám může souhrn nejčastěji kladených otázek a odpovědí. Pokud byste však potřebovali s výběrem poradit, neváhejte a klidně nám napište do komentářů. Reakce pravidelně sledujeme a rádi vám při koupi dětské autosedačky pomůžeme.

Navzdory lepší skladnosti a snazší manipulaci s podsedákem je jeho zakoupení vhodné teprve tehdy, když dítě naroste do hmotnostní kategorie 15 až 36 kg. Je však potřeba si uvědomit, že podsedák nemá opěrný systém a neposkytuje dítěti ochranu před nárazem z boku. Jeho hlavním úkolem je totiž zajistit, aby dítě do 150 cm sedělo výš a aby mu tak šikmý pás nepřecházel přes krk.

Ano, správné uchycení autosedačky je základ, a tak je tuto informaci nutné ověřit. V případě, že na značce sedačky není vyznačen symbol „universal“, je nutné použití zkontrolovat s konkrétním typem vozidla. Také u sedaček se systémem ISOFIX je potřeba zjistit kompatibilitu s vaším autem. Ověřit si to můžete na seznamu, který by měl mít každý prodejce k dispozici, nebo na stránce výrobce.

Při správném usazování je důležitých několik bodů. Jednak musí být zachován prostor mezi hlavou opěrky a rameny (ramena by se opěrky neměla dotýkat), jednak musí být dítě dostatečně zajištěno, aby ze sedačky nevyletělo – pod správně zapnuté pásy se vám mají vejít maximálně dva prsty. Pásy se zároveň nesmí přetáčet nebo klouzat z ramen. Co se pak týče správného upevnění autosedačky, v tomto směru poskytuje největší jistotu základna ISOFIX.

Testování autosedaček se věnuje například český dTest nebo i nejznámější test německého autoklubu ADAC. Zahrnují crash testy – posuzují chování autosedačky při čelním a bočním nárazu v některém z používaných rodinných aut při rychlosti asi 50–70 km/h. Hodnotí přitom i jednoduchost instalace sedačky, manipulaci či kvalitu a nezávadnost použitých materiálů.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Pro děti

Vaše hodnocení:
(87%)