Samočistící trouby

Nejlepší samočisticí trouby 2024 + recenze

Trouby se samočisticími programy jsou již déle realitou proto, aby nám usnadnily údržbu těchto spotřebičů. Důležité je vědět, že ne každé samočištění je stejné a využívají různé technologie. Nejznámější je parní čištění trouby, jedná se tedy o zařízení, která k čištění vnitřního prostoru využívají horkou vodní páru. Výrobci využívají také pyrolytické a katalytické čištění trouby, což jsou specifické technologie. V našem srovnání zaujala vestavná samočisticí trouba Gorenje BOSX6747A01BG s parním čištěním a katalytickou vložkou. Kromě toho se v našem článku dozvíte, co je to katalytické čištění, jak funguje pyrolýza či co je to funkce EcoClean.

Publikované: 02.11.2022
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou samočisticí pečicí troubu koupit?

Spotřebitelé, kteří se při výběru pečicí trouby zabývají systémem samočištění, mají na výběr z více možností. Parní, katalytické i pyrolytické čištění jsme stručně charakterizovali také v článku Nejprodávanější vestavné pečicí trouby. Hlavním požadavkem zájemců je v tomto případě systém čištění, který ušetří čas, námahu a zároveň udrží vnitřek trouby v dokonalé kondici. Nejdražší volbu představují pečicí trouby s pyrolýzou. Čištění trouby je v tomto případě velmi efektivní, ale i energeticky náročnější. Populární je také katalytické čištění vnitřku trouby nebo čištění trouby párou. Pokud je pro vás obtížné se rozhodnout, podívejte se na naše srovnání samočisticích trub.

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje BOSX6747A01BG   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Whirlpool AKZ9 6230 NB   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Bosch HBG 6750S1   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Gorenje BOSX6747A01BG

Gorenje BOSX6747A01BG

Maximální výkon 3 500 W, objem 77 l, katalytické + AquaClean čištění, ventilátor, parní funkce, gril

Zobrazit více info

Multifunkční vestavná trouba disponuje čistícím systémem AquaClean za pomoci vodní páry. Zároveň je zadní stěna s ventilátorem opatřena katalytickým panelem pro lepší absorbování nečistot. Vnitřní objem spotřebiče je 77 litrů a nabízí velký prostor. Trouba má parní funkci, speciální program na smažené nebo mražené pokrmy. Integrován je také teleskopický výsuvný systém. Integrován je ventilátor se systémem ochlazování DynamiCooling. Součástí balení je termosonda pro měření vnitřní teploty pokrmu.

Cenový trhák
Whirlpool AKZ9 6230 NB

Whirlpool AKZ9 6230 NB

Objem 73 litrů, výkon 3 650 W, gril, katalytické čištění, ventilátor, gril

Zobrazit více info

Samočisticí trouba Whirlpool patří k oblíbeným modelům v dané třídě. Objem pečicí trouby je 73 litrů. O údržbu se starají katalytické panely. Velkým benefitem je široká nabídka automatických programů s technologií 6. smysl (pizza, chléb, pečené kuře a jiné). Chybí program s párou. V návodu naleznete nastavení pro přípravu různých pokrmů. Mezi funkcemi je i režim udržování tepla nebo rychlý předehřev.

Náš TIP
Bosch HBG6750S1

Bosch HBG6750S1

Objem 71 litrů, výkon 3 650 W, pyrolytické čištění, ventilátor, gril, technologie horkého vzduchu 4D

Zobrazit více info

Dražší model, který ovšem v poměru ceny a kvality nabízí perfektní parametry. Výkonná elektrická trouba má systém pyrolytického čištění. Velice moderní design je zdůrazněn barevným TFT displejem a dotykovým panelem. Trouba má teleskopický výsuvný systém. Bosch HBG6750S1 má v nabídce 13 automatických programů AutoPilot. Skleněná dvířka mají automatické dovírání. K pečení využívá technologii horkého vzduchu 4D. Nedostatkem je absence funkce páry.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Každá vestavná pečicí trouba má specifické parametry, což je také zásluhou konkurence, širokého zastoupení výrobců a bohaté tržní nabídky. My jsme zrealizovali průzkum trhu a vybrali jednotlivé modely pečicích trub se samočisticími programy. Přitom jsme brali v úvahu i další důležité parametry, které jsou pro spotřebitele podstatné.

Kromě typu čistícího programu a jeho efektivity jsou důležité další vlastnosti pečicí trouby. V první řadě je to výkon a následně objem trouby. Při spotřebitelském chování hrají roli funkce a programová výbava trouby. Všímat si je třeba materiálů a kvality zpracování. Zákazníci hodnotí také ovládací prvky. Ovládání by mělo být intuitivní a přehledné. I tento faktor jsme v našem srovnávacím testu zohlednili.

Systém čištění a jeho efektivita
Výkon
Objem
Programy a funkce
Kvalita zpracování
Ovládání

Přehled o nabídce na trhu jsme nabyli díky databázi produktů cenového porovnávače Heureka.cz. Zároveň jsme sledovali nabídku dalších renomovaných prodejců, Alza.cz, Kasa.cz, Datart.cz nebo Mall.cz. Zaměřili jsme se na samočisticí trouby, které jsou vybaveny programy pro čištění trouby – hydrolytické, katalytické nebo pyrolytické čištění. Na základě předem určených hodnocených parametrů jsme vybrali různé zástupce, trouby na pečení Electrolux, Gorenje, Whirlpool nebo trouby Bosch.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze samočisticích trub

Na základě metodologie testování jsme zpracovali srovnávací testy vybraných produktů. Vestavné samočistící trouby v našem srovnávacím testu jsme hodnotili na základě uvedených parametrů, hodnocení zákazníků a také dalších spotřebitelských testů. Naše recenze jsou nezávislé a objektivní i díky tomu, že čerpáme informace nejen od prodejců, ale také samotných uživatelů. Pečící trouby nejsou v našem výběru za účelem reklamy. Vždy klademe důraz na negativa i pozitiva jednotlivých spotřebičů. Věříme, že vám naše informace pomohou se ve výběru lépe zorientovat.

Víťaz testu

Gorenje BOSX6747A01BG

Maximální výkon 3 500 W, objem 77 l, katalytické + AquaClean čištění, ventilátor, parní funkce, gril

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrická vestavná trouba Gorenje disponuje velkým objemem vnitřního prostoru. Péct umožňuje díky integrovanému ventilátoru na více úrovních. Rovnoměrná cirkulace vzduchu je zárukou kvalitního výsledku při pečení. Elektrická trouba překvapí bohatou programovou nabídkou. O údržbu se účinně stará systém katalytického čištění a funkce AquaClean.

Vestavná trouba s velkým objemem až 77 litrů nabízí nejen dostatek vnitřního prostoru, ale také perfektní parametry. Vnitřní prostor má oválný tvar a cirkulace horkého vzduchu je tak ještě efektivnější. Díky ventilátoru můžete připravovat několik pokrmů současně. Maximální výkon topného tělesa je 3 500 W. Trouba je vybavena rychlým ohřevem a během 5 minut se dokáže zahřát na teplotu 200 °C. Díky tomu je rychle připravena a informuje vás o tom zvukovým i světelným signálem. Počítat musíte při rychlém ohřevu s vyšší spotřebou. Jinak však spotřebič patří do energetické třídy A+. Komfort při používání zaručují také posuvné teleskopické lišty. Díky nim si můžete mřížku s plechem bez problémů vysunout a lépe tak manipulovat.

Třívrstvá skleněná dvířka jsou perfektně odizolovaná ai při dlouhém pečení výrazně nepálí. Dvířka mají také systém automatického dovírání GentleClose. Trouba Gorenje má displej a dotykové ovládání. Samotné používání a nastavování programů je velmi intuitivní a přehledné, což oceňují v recenzích i zákazníci. Kromě ovládání dotykem je k dispozici také otočný regulátor, kterým nastavené hodnoty potvrzujete. Ve vnitřním prostoru je integrované osvětlení, které dokážete aktivovat i stisknutím tlačítka na ovládacím panelu. Potěší také příslušenství, součástí balení je termosonda do masa a také hluboký a mělký plech.

Gorenje se se spoustou funkcí a programovou nabídkou klidně může srovnávat s násobně dražšími modely v této třídě. Výrazně inovativním prvkem je katalytické čištění krytu ventilátoru, kterým je model vybaven. Jakmile trouba dosáhne požadované teploty, katalytická vložka absorbuje nečistoty a mastnotu. Ventilátor se tak nezanáší. Zároveň je k dispozici speciální program AquaClean, kterým dokážete efektivně vyčistit především mastnotu a tuk díky horké páře. Do trouby stačí vložit plech s vodou a spustit požadovaný program. Nečistoty stačí následně jen dočistit. Gorenje tak kombinuje katalytické a parní čištění trouby. K dispozici je i speciální parní program ExtraSteam, který je vhodný i pro přípravu pokrmů z kynutého těsta.

Kromě toho je zde řada dalších automatických funkcí, které používání trouby usnadňují. Kromě režimu horkovzdušného pečení je k dispozici gril, gril s horkým vzduchem, jemné pečení, horní a dolní ohřev nebo režim pizza. Zajímavostí je program na smažení AirFry. Umožňuje připravit bez tuku křupavé pokrmy. Vhodný je také pro přípravu ryb nebo mražených produktů. Pokud například pečete předpřipravená jídla (mražená), k dispozici je speciální program FrozenBake. Individuální nastavení umožňuje program StepBake. S ním lze nastavit individuální parametry pečení, jako režim, čas i teplota. Nechybí zámek ovládacího panelu, také funguje systém chlazení DynamiCooling, který účinně ochladí vnitřní prostor trouby po skončení pečení.

Horkovzdušná elektrická vestavná trouba Gorenje patří v našem výběru k nejlepším modelům. Nabízí bohaté portfolio funkcí a programů. Kromě toho má větší objem až 77 litrů a dodávána je se dvěma plechy či termosondou pro měření teploty uvnitř pokrmů. Trouba na pečení disponuje rychlým ohřevem a výsledky pečení jsou zaručeny díky unikátní cirkulaci vzduchu HomaMade Plus. Z hlediska údržby je pozitivem kombinace parního a katalytického čištění. Z programové nabídky si můžete vybrat kromě režimů také speciální program na pizzu nebo na mražené pokrmy.

Trouba je kvalitně zpracována. Třívrstvé sklo na dvířkách, které mají jinak automatické dovírání GentleClose, je dobře odizolováno a nepropouští teplo. Trouba je i během provozu velmi tichá. Z hlediska komfortu používání je ovládání velmi intuitivní a přehledné. Manuál je také velmi dobře srozumitelný. Vnitřní systém využívá teleskopicky výsuvné lišty. Potěšující je možnost ručně naprogramovat vlastní pečící program. Inovativním prvkem je ochlazovací systém DynamiCooling. Celkově je Gorenje velmi pozitivním překvapením a v konkurenci se rozhodně neztratí. Za o něco výhodnější cenu můžete mít i troubu Whirlpool AKZ9 6230 NB s katalytickým čištěním, ale bez funkce páry a bez některých funkcí.

Pozitíva

Nabídka programů a rychlý ohřev
Katalytické čištění
Příslušenství - termosonda, 2x plech

Negatíva

Bez výhrad

Typ: vestavná trouba ● Max. výkon: 3 500 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 77 l ● Čištění: katalytické + AquaClean ● Ventilátor: ano ● Parní funkce: ano ● Gril: ano ● Ovládání: displej, dotykové ovládání ● Rozměry (V x Š x H): 59, 5 cm x 59,5 cm x 56,4 cm ● Hmotnost: 29 kg

Cenový trhák

Whirlpool AKZ9 6230 NB

Objem 73 litrů, výkon 3 650 W, gril, katalytické čištění, ventilátor, gril

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Trouby se samočisticími funkcemi naleznete také v cenově dostupnější kategorii. My jsme do našeho srovnání vybrali pečicí troubu Whirlpool. Vybavena je katalytickým čištěním. Zároveň nezaostává ani z hlediska funkcionality. Horkovzdušná trouba využívá systém Multiflow, což je zárukou rovnoměrného pečení. Trouba zaujme také praktickými prvky.

Moderní a výkonná elektrická trouba Whirlpool disponuje topným tělesem s maximálním příkonem 3,65 kW. Ohřev trouby je otázkou několika minut, přičemž nechybí ani funkce rychlého předehřevu. Spotřebou se řadí spotřebič do kategorie A+. Vnitřní prostor trouby má 73 litrů a stěny jsou vybaveny katalytickými panely. Díky tomu je údržba trouby mnohem rychlejší a méně namáhavá. K pečení využívá trouba systém Multiflow a výrobce uvádí, že lze péct až tři druhy pokrmů současně právě díky unikátní cirkulaci vzduchu. V zadní části je integrovaný ventilátor. Na něj dává Whirlpool prodlouženou záruku až 5 let.

Unikátní technologii tohoto modelu představuje funkce 6. smysl. Jedná se o automatický pečicí program, během kterého si trouba sama určí teplotu i dobu přípravy. V rámci této funkce máte k dispozici režimy pro přípravu pečeného nebo dušeného masa, pečení chleba, pizza režim, moučníky nebo maxi pečení pro velké porce masa. Opomenout nemůžeme ani funkci grilu nebo udržování tepla. Někoho může potěšit také funkce kynutí. Mezi funkcemi je také časovač, kterým můžete ohraničit dobu přípravy, pokud nepoužíváte automatický režim. V rámci návodu naleznete také individuální nastavení pro přípravu konkrétních typů jídel – odpalované těsto, piškotové těsto, lasagne nebo pečené brambory a mnoho jiného. Zajímavostí je funkce Ready2Cook, díky které nemusíte troubu předehřívat a pokrm můžete rovnou vložit do trouby.

Whirlpool se nemusí stydět ani za kvalitu zpracování a rovněž velmi elegantní a povedený design trouby. Ovládání je dotykové a na čelní straně je displej. Co se týká intuitivnosti, některé funkce a kombinace vyžadují zpočátku zručnost a použijte návodu. Z velké části se však jedná o zvyk. Manuál je přehledný a jednotlivá nastavení si lze snadno najít.

Co se týká praktických prvků, pečicí trouba má teleskopicky výsuvný systém. Některým zákazníkům se zdál méně stabilní. Vnitřní prostor je osvětlen halogenovou žárovkou. Tu je během pečení možné vypnout. Při otevření dvířek se zapne. Dvířka mají speciální závěsy SoftClosing a dovírání je tak plynulé. V rámci dodávky dostanete hluboký plech, mělký pečící plech a také grilovací rošt. V případě tohoto modelu není dodávána termosonda.

Samočisticí trouba Whirlpool je na našem trhu oblíbeným modelem. Důvodem je nejen dostupná cena, ale také funkcionalita, kterou v dané ceně nabízí. Pro efektivní údržbu je vybaven katalytickými panely. Spotřebitelům se velmi líbí design trouby a bohaté funkce včetně 6. smyslu. Bohatá nabídka automatických programů je také velkým plusem. Ve prospěch pečicí trouby Whrilpool AKZ9 6230 NB je i hodnocení zákazníků v souvislosti s kvalitou pečení. Systém Multiflow funguje efektivně a díky integrovanému ventilátoru je pečení rovnoměrné a výsledek více než uspokojivý. Uživatelé si výsledky horkovzdušného pečení velmi chválí.

Whirlpool se velmi rychle zahřívá a dokonce má i program, který nevyžaduje předehřívání, čímž se šetří energie. Spotřebič patří do energetické třídy A+. Dvířka mají automatické dovírání a trouba má také teleskopický výsuvný systém. Ten někteří zákazníci hodnotili jako méně kvalitní. Dodávána je is příslušenstvím v podobě dvou plechů a grilovacího roštu. Mírná kritika směřovala ke komplikovanějšímu ovládání. Trouba nemá speciální program pro přípravu pokrmů v páře. Tou disponuje například pečicí trouba Gorenje BOSX6747A01BG, která nabízí parní čištění a zadní stěna má také katalytickou vložku.

Pozitíva

Poměr cena a funkcionalita
Katalytický způsob čištění
Elegantní design

Negatíva

Ovládání některých funkcí

Typ: vestavná trouba ● Max. výkon: 3 650 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 73 l ● Čištění: katalytické ● Ventilátor: ano ● Parní funkce: ne ● Gril: ano ● Ovládání: displej, dotykové ovládání ● Rozměry (V x Š x H): 59,5 cm x 59,5 cm x 56,4 cm ● Hmotnost: 33 kg

Náš TIP

Bosch HBG6750S1

Objem 71 litrů, výkon 3 650 W, pyrolytické čištění, ventilátor, gril, technologie horkého vzduchu 4D

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Trouby Bosch jsou v segmentu těchto spotřebičů považovány za to nejlepší na trhu. Dokazují to i pozitivní recenze uživatelů u modelu Bosch HBG 6750S1. Vestavná pečicí trouba disponuje pyrolytickým čištěním a technologií 4D horkého vzduchu. Vybaven je také množstvím automatických programů.

Vestavná trouba dosahuje maximálního výkonu topného tělesa 3,65 kW. Maximální teplota je až 300 °C, přičemž ji lze snadno regulovat termostatem. K ovládací slouží otočný regulátor uprostřed, jehož je jednoduchý barevný TFT displej, který zobrazuje výchozí teplotu, dobu přípravy a umožňuje volbu programů. Menu je dostupné v českém jazyce. Pečicí trouba je vybavena dotykovým panelem, kde najdete všechny ovládací prvky, funkce a nastavení pro automatické programy. Zařízení je vybaveno i časovačem, kde si můžete dle potřeby nastavit dobu pečení.

Bosch disponuje teleskopickým výsuvným systémem pro lepší manipulaci s horkými plechy. Mechanismus má také bezpečnostní brzdu, díky které se nestane, že mřížku – rošt nevytáhnete úplně. O perfektní výsledky pečení se stará technologie horkého vzduchu 4D. Horkovzdušná trouba má zabudovaný ventilátor, který dokáže měnit směr distribuce vzduchu a zajistit tak rovnoměrné rozvádění tepla. Je tak úplně jedno, kde se připravovaný pokrm na plechu nachází. Dvířka mají celoskleněné provedení. Drobným nedostatkem je, že boční hrany dvířek nemají žádné ochranné prvky, což může mít za následek náchylnost k poškození.

Silnou stránkou spotřebiče je samočištění pomocí pyrolýzy. Díky tomuto samostatnému programu se v troubě všechny nečistoty přemění na popel a vám stačí nečistoty jen setřít. Trouba se u tohoto programu automaticky uzamkne. Vnitřní teplota dosahuje hodnoty až 480 °C. Uživatelé tento systém samočištění velmi mají v oblibě. Bosch se prezentuje také bohatou programovou nabídkou až 13 programů.

Bosch pracuje s technologií AutoPilot. Během tohoto režimu stačí vybrat program a trouba automaticky určí čas i teplotu vhodnou pro přípravu daného pokrmu. V rámci menu programů si můžete zvolit například program pro přípravu zeleniny, kuřete či krůtí prsou. Samostatný program je také na pečení vepřové krkovičky, dušené hovězí, pečené jehněčí nebo na sekanou. Mezi funkcemi neabsentuje ani režim rychlého předehřátí, gril, režim rozmrazování nebo funkce udržování tepla. V troubě je integrováno halogenové osvětlení. Skleněná dvířka mají tlumení, aby nedošlo k jejich pádu při otevření nebo neopatrnému dovírání. Konstrukce trouby je z nerezové oceli.

Uživatelé tuto pečicí troubu velmi chválí. Přestože se nejedná o levný model, nabízí velmi dobré parametry a především je zárukou kvalitního pečení. Nejčastěji si zákazníci pochvalují právě technologii pečení za pomoci horkého vzduchu 4D. Samočištění za pomoci pyrolýzy je také velkým benefitem. Velice chválíme ovládací prvky, a to především ovládání TFT displeje s podsvícením. Nastavování programů a funkcí je velmi intuitivní. Trouba má teleskopický výsuvný mechanismus, což vypovídá o kvalitě zpracování. Použity jsou odolné materiály.

Mezi funkcemi je časovač nebo udržování tepla. Automatické programy AutoPilot se samy postarají o dokonalou přípravu zvoleného pokrmu. Celkem je k dispozici až 13 programů. Množství individuálních nastavení mnoho zákazníků vítá. Spotřebitelé oceňují také izolační schopnosti trouby. Sklo dvířek je chladné. Během provozu je trouba s integrovaným ventilátorem velmi tichá. Praktickým prvkem je také ochlazování prostoru trouby po dopečení a vyjmutí pokrmu. Menším nedostatkem je za nás absence parní funkce.

Pozitíva

Efektivní pyrolytické čištění
Ovládání a automatické programy
Zpracování a tichý chod

Negatíva

Bez funkce páry
Vyšší cena

Typ: vestavná trouba ● Max. výkon: 3 650 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: pyrolytické ● Ventilátor: ano ● Parní funkce: ne ● Gril: ano ● Ovládání: dotykový TFT displej ● Rozměry (V x Š x H): 59,5 cm x 59,5 cm x 54,8 cm ● Hmotnost: 38,4 kg

Lacná kvalita

Electrolux EOF3H40X

Objem 72 litrů, výkon 2 790 W, parní – AquaClean čištění, ventilátor, gril, parní funkce

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Cenově dostupná samočisticí trouba Electrolux využívá patentovaný systém čištění AquaClean. Trouba na pečení má objem 72 litrů a integrovaný ventilátor pro horkovzdušné pečení. Multifunkční trouba má v nabídce několik režimů pečení. Ovládání je velmi intuitivní a přehledné.

Spokojenost zákazníků přirozeně pramení především z kvalitních výsledků při pečení pokrmů. Trouba se může chlubit rovnoměrným pečením po celém objemu trouby. Ten je 72 litrů a o skvělé výsledky se stará kruhové topné těleso o příkonu 2,79 kW. O rychlý ohřev a distribuci horkého vzduchu se stará primární ventilátor na zadní stěně. Po dopečení a vyjmutí pokrmu se aktivuje i chladící ventilátor. Někteří zákazníci si stěžují na jeho vyšší úroveň hluku na úrovni 53 dB.

Dále jsou v nabídce režimy, jako spodní ohřev, horní ohřev, kombinace, režim grilu nebo pizza. V návodu naleznete také správný program pro sušení potravin. Skvělých výsledků dosáhnete v případě, že využijete vlhké konvekční pečení, resp. pečení s párou. Při správném nastavení můžete tedy péct v páře a dosáhnout tak požadovaných výsledků při přípravě pečiva či jiných pokrmů nebo kynutých koláčů, kterým pečení v páře prospívá. Výrobce avizuje, že je možné víceúrovňové pečení různých typů pokrmů.

Údržba pečicí trouby ani náhodou nepatří k oblíbeným domácím pracím. Samočistící funkce jsou proto velmi žádané. AquaClean je jednoduchý pomocník, který při pravidelném používání dokáže troubu čistit od mastnoty a usazených nečistot. Stačí přitom spustit samostatný mycí cyklus a na dno trouby nalít vodu, která se po přeměně na horkou páru postará o nečistoty. Vnitřní prostor trouby je z hladkého smaltu pro snadnou údržbu. Integrováno je také osvětlení.

Trouba zaujme také jednoduchým ovládáním za pomoci otočných a zasouvacích tlačítek. Uprostřed se nachází jednoduchý LED displej, který zobrazuje čas a lze na něm nastavit čas pečení. Vnější část trouby má nerezovou úprav pro snadnou údržbu. Součástí balení je také jeden hluboký plech a jeden mělký smaltovaný plech. Trouba nemá teleskopické vysouvání, ale jen boční nerezové vodící lišty Easy Entry.

Ohlasy zákazníků jsou v případě vybrané horkovzdušné trouby velmi pozitivní. To je také jeden z důvodů, proč se ocitla v našem srovnávacím testu. Zákazníci pozitivně hodnotí výsledky pečení, což je nejdůležitějším aspektem každé pečící trouby. Ovládání není komplikované a stačí si zvyknout na některá natavení. Návod je však přehledný a srozumitelný. LED displej má poměrně silný jas, co zákazníci v recenzích zmiňovali také. Několik zákazníků pozitivně překvapila chladicí funkce ventilátoru. V poměru ceny a výkonu je podle spotřebitelů Electrolux EOF3H40X velmi dobrou volbou.

Bez problémů si můžete zvolit ohřev – režim pečení. Možné je i víceúrovňové pečení. Trouba nemá teleskopický výsuv roštu, ale jen vodící drážky. Mezi funkcemi se nachází nastavení pro vlhké konvekční pečení, které pracuje s párou. Opomenout nemůžeme ani funkci samočištění AquaClean, která je ideální pro pravidelné čištění. Je však třeba počítat s dočišťováním a případným použitím chemických přípravků. Několik zákazníků avizovalo zvýšenou hlučnost ventilátoru. Kuchyňský spotřebič je dodáván s hlubokým i mělkým plechem. Lepší vybavený je model Electrolux EOD5H70X, který nabízí několik samostatných programů pečení.

Pozitíva

Rovnoměrné pečení
Čistící funkce AquaClean
Dostupná cena

Negatíva

Bez teleskopického výsuvného systému
Vyšší hlučnost

Typ: vestavná trouba ● Max. výkon: 2 790 W ● Energetická třída: A ● Objem trouby: 72 l ● Čištění: parní – AquaClean ● Ventilátor: ano ● Parní funkce: ano ● Gril: ano ● Ovládání: displej, tlačítka, otočné regulátory ● Rozměry (V x Š x H): 59,4 cm x 59,4 cm x 56,8 cm ● Hmotnost: 28,8 kg

Pre náročných

Bosch HRA574BB0

Maximální výkon 3 600 W, objem 71 l, pyrolytické + parní čištění, ventilátor, gril, parní funkce, technologie 3D horkého vzduchu

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Multifunkční vestavná elektrická trouba Bosch patří k prémiovým modelům. Dokazuje to nejen výkonem, ale také různými inovativními funkcemi. Vybavena je například technologií 3D horkého vzduchu a až 10 samostatnými programy. Pyrolytické čištění trouby se postará pro změnu o dokonalou údržbu.

Bosch HRA574BB0 patří k perfektně vybaveným multifunkčním troubám. Spotřebič má štědrý vnitřní prostor až 71 litrů ao ohřev se stará topné těleso o příkonu 3 600 W. Díky funkci 3D je horký vzduch distribuován rovnoměrně po celém vnitřním prostoru pečicí trouby. Integrovaný tichý ventilátor vytváří zóny, takže péct můžete i na třech pleších současně. Kromě dalších programů je třeba vyzvednout program přídavné páry. Tento režim pečení, horký vzduch + pára (HotAir Steam), je praktický především při pečení kynutých koláčů, pečiva nebo chleba. Uvnitř je pokrm nadýchaný a zvenčí upečený do křupava. Vodní pára se tvoří z vody, kterou nalijete do misky ve spodní části trouby.

Trouba má na čelní straně LED displej a otočné voliče. Jedním nastavujete teplotu a druhým požadovaný režim pečení. Rovněž však trouba disponuje časovačem a programy AutoPilot 10, které se postarají o stanovení si času i teploty. K čištění trouby můžete využít sílu páry (hydrolytické čištění) nebo samostatný cyklus pyrolytického čištění trouby pro hloubkové odstranění nečistot a mastnoty. V tomto směru je tak péče o troubu také velmi nenáročná. Při pyrolýze se trouba zahřeje až na teploty nad 400 °C a veškeré nečistoty přemění na popel, který stačí následně setřít. Během tohoto procesu je trouba uzamčena.

Během pečení si proces můžete individuálně regulovat nastavením času nebo teploty. Zmíněná programová nabídka je velmi praktická. Programy Autopilot 10 si totiž sami dokáží postarat o celý proces přípravy pokrmu. Mezi režimy najdete program pro přípravu karbanátků, guláše, pečeného kuřete, dušeného hovězího masa, jehněčích stehen nebo pečené vepřové krkovičky. Programů je celkem 10. Program si sám nastaví teplotu i dobu pečení. Na troubě je důležité nastavit množství, které připravujete. Hmotnost nastavujete za pomoci tlačítka pod displejem. Všechny pokyny jsou detailně a přehledně popsány v manuálu.

Mezi funkcemi nechybí dětská pojistka pro uzamčení ovládacích prvků. Vypnout a zapnout lze i osvětlení vnitřního prostoru trouby. Menším nedostatkem této prémiové trubky je, že absentuje teleskopický výsuvný systém roštu. Jedná se pouze o lišty se zarážkami proti převrácení. Teleskopický systém lze doobjednat jako doplňkové příslušenství. Horkovzdušná trouba má standardní rozměry a vyrobena je z nerezové oceli. Součástí balení je kromě roštu také univerzální plech a miska na vodu pro využívání parních programů nebo parního čištění.

Ve své podstatě je elektrická trouba Bosch HRA574BB0 spotřebičem, který splní nároky i těch nejnáročnějších zákazníků. V našem výběru pečicích trubek je tento model i díky kombinaci efektivního čištění párou a pyrolytického čištění trouby za pomoci vysoké teploty. Ocenit je třeba fakt, že i při teplotě nad 400 ° C jsou dvířka trouby dobře izolována. Za velké pozitivum považujeme automatické programy a velmi detailní návod, který se při prvotních nastaveních jistě hodí. Přestože je ovládání velmi intuitivní. Nechybí ani LED displej. Trouba má vysoký výkon a velmi rychlý předehřev. Kromě samočištění a automatických programů neabsentují ani individuální nastavení teploty či časovač.

Vnitřní prostor má 71 litrů. Ve výbavě není teleskopický výsuvný systém, lze jej však doobjednat. Spotřebič je kvalitně zpracován. Velice dobře využitelný je program horkého vzduchu s párou, kterým připravíte perfektní pečivo či chléb jako z pekárny. Spotřebitelům se líbí i ochlazování za pomoci chladicího ventilátoru po skončení pečení. Trouba má rovněž uzamykatelný ovládací panel a elektronický zámek dveří.

Pozitíva

Funkce přídavné páry při pečení
Pyrolytické a parní čištění trouby
Automatické programy

Negatíva

Bez teleskopického výsuvu (lze doobjednat)

Typ: vestavná trouba ● Max. výkon: 3 600 W ● Energetická třída: A ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: pyrolytické + parní ● Ventilátor: ano ● Parní funkce: ano ● Gril: ano ● Ovládání: displej, tlačítka, otočné regulátory ● Rozměry (V x Š x H): 59,5 cm x 59,4 cm x 54,8 cm ● Hmotnost: 36,7 kg

Electrolux EOD5H70X

Maximální výkon 3 000 W, objem 72 l, parní – AquaClean čištění, ventilátor, parní funkce, gril

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kvalitní horkovzdušná trouba renomovaného výrobce o objemu 72 litrů. Vestavná pečicí trouba nabízí také samočisticí funkci za pomoci páry. Parní program lze využít i během přípravy pokrmů. Veškerá nastavení realizuje díky otočným regulátorům, dotykovým tlačítkům a přehlednému LED displeji.

Kruhové horkovzdušné těleso se spolu s integrovaným ventilátorem starají o dokonalý výsledek při pečení. Příkon trouby je maximálně 3 kW. Vnitřní prostor trouby je vybaven vodícími lištami a teleskopickým výsuvným roštem. Perfektní distribuce tepla umožňuje připravovat v troubě až tři pokrmy současně. Mezi funkcemi jsou standardní režimy, jako spodní ohřev, horní ohřev, ventilátor, horní gril nebo gril s ventilátorem a mnohé jiné. Trouba se velmi rychle zahřívá a uživatelé si samotné pečicí procesy v troubě velmi pochvalují i díky důmyslné cirkulaci vzduchu.

Specifickou funkci představuje funkce SteamBake. Tento program využívá vodní páru. Vodu stačí nalít do dna trouby a odpařováním během pečení dosáhnete perfektního výsledku. Během této funkce je aktivní i ventilátor. Vlhkost při pečení moučníků nebo pekárenských výrobků velmi výrazně ovlivňuje kvalitu propečení a zároveň podporuje kynutí těsta. Uživatelé v recenzích často chválí výsledek pečení kynutých koláčů nebo samotného chleba.

Povrch interiéru pečicí trouby je z hladkého smaltu pro co nejjednodušší čištění. Pára hraje však při čištěné hlavní roli iv tomto případě. Trouba na pečení má ve výbavě funkci AquaClean. Do dna trouby stačí nalít vodu, troubu zapnout, nastavit teplotu na 90 °C a následně nechat vodu odpařovat po dobu 30 minut. Následně troubu nechte vychladnout a rozpuštěné nečistoty a mastnotu setřete hadříkem. Průběžným používáním tohoto mycího cyklu dokážete troubu udržet přirozeně čistou.

Skleněné dveře mají izolační funkci, přesto je jejich teplota vyšší než u některých konkurenčních modelů. Po dopečení se ventilátor dokáže přičinit o její efektivní ochlazení. Vnitřní prostor má halogenové osvětlení. Ovládání trouby umožňují otočné regulátory a tlačítka. Jeden otočný volič slouží k nastavení teploty a druhý k nastavení režimů pečení. Samostatné tlačítko je určeno pro časovač a funkci páry. Z našeho pohledu je ovládání velmi intuitivní a přehledné. Trouba nemá speciální automatické programy a v praxi příliš nechybí.

Na úvod je třeba poznamenat, že cena trouby je poměrně vysoká, což je snad jediným větším nedostatkem. Trouba Electrolux má řadu pozitivních hodnocení. Zákazníky těší výsledky pečení. Velmi si chválí také pečení za pomoci horkého vzduchu a vodní páry. Lidé oceňují fakt, že pečení chleba, pečiva nebo moučníků je díky této funkci velmi jednoduché a efektivní. Zákazníci chválí také jednoduchost ovládání za pomoci otočných voličů. Trouba je kvalitně zpracována a jedinou výhradu máme k teplejším skleněným dvířkům trouby během pečení.

Součástí příslušenství je rošt, hluboký i mělký plech. Funkce samočištění AquaClean umožňuje snadno a účinně odstranit nečistoty po každém pečení. Její používání je spotřebiteli také velmi oblíbené. Trouba Electrolux má podle mnohých také velmi pěkný design. Pozitivní reference zákazníků jsou důkazem, že parní trouba splňuje požadavky jejích uživatelů. Přestože nemá bohatou nabídku programů ani automatické funkce, individuální nastavení a perfektní technologie jsou zárukou kvalitního výsledku pečení. Parní program během pečení používá také elektrická trouba Gorenje BOSX6747A01BG.

Pozitíva

Praktické parní čištění a pečení v páře
Design a kvalitní zpracování
Jednoduché ovládání

Negatíva

Vyšší cena
Vyšší teplota skleněných dvířek

Typ: vestavná trouba ● Max. výkon: 3 000 W ● Energetická třída: A ● Objem trouby: 72 l ● Čištění: parní – AquaClean ● Ventilátor: ano ● Parní funkce: ano ● Gril: ano ● Ovládání: displej, tlačítka, otočné regulátory ● Rozměry (V x Š x H): 60 cm x 56 cm x 55 cm ● Hmotnost: 31,8 kg

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Test magazín přináší svým čtenářům to, co hledají. Vzhledem k tomu, že se spotřebitelé často řídí doporučeními ostatních zákazníků, zpracovali jsme pro vás tabulku nejprodávanějších trub se samočištěním. Nejprodávanější jsou modely s katalytickým čištěním, ale velmi populární jsou také parní trouby s funkcí čištění horkou párou. Pyrolytické čištění patří k dražším způsobům čištění trouby, ale také má své nesporné výhody. Při výběru nejprodávanějších trub ovšem myslete na to, že musíte brát v úvahu i další parametry kromě systému čištění. Rozhodujte se tak na základě vlastních preferencí.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EOH3H00BX5*Zobrazit produkt
Beko BBIM 12300 X5*Zobrazit produkt
Mora VTS 785 DXB5*Zobrazit produkt
Gorenje BOSX6747A01BG5*Zobrazit produkt
Whirlpool OAKZ9 6200 CS IX5*Zobrazit produkt

Proč si koupit samočisticí pečicí troubu?

Trouba na pečení patří v kuchyni mezi velké spotřebiče, které jsou často využívány. Pravidelná údržba by tak měla být samozřejmostí. Čištění trouby pro mnohé z nás představuje náročný proces, do kterého se nikomu příliš nechce. Nové technologie a inovace jsou zde dnes od toho, aby nám i domácí práce usnadňovaly.

Čištění trouby

Samočištění trouby je proto vítaným vylepšením. Mastnota, připálené zbytky jídel, zakouřené sklo nebo usazený tuk, zbavit se těchto nečistot v troubě je někdy opravdu noční můrou. Má-li však vaše trouba k dispozici parní, pyrolytické nebo katalytické čištění, dokáže vám čištění výrazně usnadnit.

Samočištění je také zárukou toho, že nedojde ke zhoršení výsledků při pečení. Usazené mastnoty, připáleniny a zbytky jídla mohou mít za následek, že kvalitativní vlastnosti pokrmů budou horší. Při spalování nečistot může docházet ke tvorbě kouře nebo zápachu.

Katalytické čištění trouby

Princip katalytického samočištění pečicí trouby je založen na absorbování nečistot a pachů díky unikátním katalytickým vložkám. Tyto vložky mají porézní povrch a jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, které dokáží účinně vstřebat mastnotu a nečistoty. Proces katalýzy probíhá vždy během pečení při teplotě kolem 150 – 200 °C.

Katalytické čištění a vložky samotné jsou účinné jen v určitém teplotním rozhraní. V případě, že trouba disponuje katalytickým čištěním, vybavena bývá samostatným programem. Ten trvá přibližně 30 až 90 minut (závisí na konkrétním modelu spotřebiče). Trouba se zahřeje na teplotu 200 až 250 °C. Při této teplotě se katalytické vložky regenerují, rozpouštějí mastnotu a spalují nečistoty a připáleniny. Následně stačí, necháte-li troubu vychladnout a přebytečné nečistoty setřete vlhkým hadrem s trochou saponátu. Používání čisticích prostředků je možné.

Samočistící trouba s katalytickým čištěním

Před spuštěním programu katalytického čištění doporučujeme z trouby vyjmout plechy, rošty či mřížky. Důležité je myslet také na to, že katalytické trouby nemají všechny stěny vybavené katalytickými vložkami. Tyto stěny je třeba po dokončení čistícího cyklu dočistit manuálně, a to včetně skleněných dvířek.

Pokud vaše trouba nemá speciální program pro katalytické čištění, nastavte teplotu na 220 až 250 °C a zapněte spodní a horní ohřev. Cyklus by měl trvat alespoň 30 až 60 minut. Nebo se řiďte instrukcemi výrobce. V průběhu procesu dojde k vypálení nečistot, které následně setřete vlhkým hadříkem.

V případě, že delší dobu nepečete v troubě při teplotách kolem 200 °C, po každém 3. až 5. cyklu pečení byste měli spustit samostatný program katalytického čištění nebo troubu vyhřát po dobu 30 až 60 minut na teplotu 220 °C. Důvodem je, že jinak se katalytické panely zanášejí a nedochází k vypalování nečistot a jejich regeneraci. To může mít za následek kratší životnost vložek a jejich nucenou výměnu. Při správné údržbě mohou katalytické vložky vydržet po dobu životnosti trouby.

Výhody katalytického čištění

 • Kratší doba samočištění 30 až 90 minut.
 • Průběžná regenerace katalytických vložek.
 • Cenově dostupné modely pečicích trub.
 • Jednoduché použití programu bez nutnosti aplikování chemie.

Nevýhody katalytického čištění

 • Nutnost manuálního dočišťování částí trouby bez katalytických vložek (vrch, spodek, dvířka).
 • Nesprávnou údržbou dochází k zanášení vložek, což může zkracovat jejich životnost.

Pyrolytické čištění trouby

Pyrolýza jako proces představuje tepelný rozklad materiálů při vysoké teplotě. A přesně to je princip, na kterém je založeno i fungování pyrolytického čištění v pečicích troubách. Vnitřní prostor trouby se zahřeje na teplotu 400 až 500 °C. V tom okamžiku dochází ke spalování všech připálenin, nečistot, zbytků jídla a tuku. Všechny tyto složky se přemění na popel, který pak jednoduše vytřete vlhkým hadrem. Většinou jsou trouby vybaveny touto funkcí dražší, neboť materiály musí být schopny odolávat i extrémně vysokým teplotám.

Trouba s pyrolytickým čištěním

Není třeba používat žádné chemické přípravky. Důležitá je jen pravidelná údržba za pomoci takového čistícího cyklu, aby nedocházelo ke spalování velkého množství usazenin. Během samočistícího cyklu pyrolýzou dochází k uzamčení dvířek trouby, aby nedošlo k jejímu náhodnému otevření.

Program může trvat 120 až 180 minut a v některých případech i více. Oproti katalytickému čištění je tedy trvání delší. Doporučením výrobců je spouštět takový čistící cyklus v době, kdy neplánujete troubu používat, klidně i v nočních hodinách. Důležité je také, abyste z trouby vybrali plechy, rošty či mřížky. Menší nevýhodou je fakt, že proces zahřívání trouby na tak vysokou teplotu znamená vyšší spotřebu elektrické energie. Frekvence spouštění takového cyklu by měla být alespoň jednou měsíčně.

Výhody pyrolytického čištění

 • Hloubkové čištění celého vnitřního prostoru trouby.
 • Účinnost pyrolytického čištění po dobu životnosti spotřebiče.
 • Jednoduché použití programu.

Nevýhody pyrolytického čištění

 • Delší doba trvání.
 • Vyšší ceny modelů s tímto systémem čištění.
 • Větší spotřeba el. energie.

Parní čištění trouby

Jedním z dalších možných řešení znečištěné trouby je čištění párou nebo hydrolytické čištění. Horká pára dokáže změkčovat nečistoty a rozpouštět mastnotu. Po jejím působení stačí následně nečistoty dočistit a setřít vlhkým hadříkem. U trub s parním čištěním je vhodné používat speciální chemické prostředky. Proces čištění neprobíhá při tak vysokých teplotách jako v případě pyrolýzy nebo katalytického čištění.

U jednotlivých modelů pečicích trub se setkáte s různými názvy těchto funkcí. AquaClean nebo EcoClean jsou nejznámější funkce parního čištění, také se můžete setkat s názvem SteamCare nebo SteamClean.

Trouba s parním čištěním

Samočištění trouby párou je vhodné provádět častěji vzhledem k tomu, že se nejedná o hloubkové čištění než v předchozích případech. Parní čištění trouby si nejlépe poradí s méně usazenými nečistotami, proto se řiďte instrukcemi výrobců a dodržujte jejich instrukce.

Samočistící vestavné trouby s párou mohou fungovat dvěma způsoby. Jedním ze způsobů čištění je, že do plechu nalijete vodu, do které případně přidáte čistící prostředek. Ten však můžete použít i pro následné dočištění. Potom se spustí speciální program nebo se nastaví teplota na 90 °C a vodní pára začne postupně působit. Druhou možností je samostatný samočistící program. V takovém případě je trouba vybavena nádržkou na vodu, resp. parním generátorem. V obou případech je nutné následné dočišťování vnitřního prostoru spotřebiče.

Samočištění trouby – vyplatí se investovat?

Vestavná pečicí trouba patří mezi velké kuchyňské spotřebiče a vyžaduje pravidelnou údržbu, zvláště pokud je využívána často. Čištění trouby ani zdaleka nepatří mezi oblíbené domácí práce. Údržba by se však neměla zanedbávat, protože připáleniny, usazený tuk a zbytky jídla mohou negativně ovlivňovat kvalitu pečení pokrmů. Trouba v takovém případě kouří a zapáchá. Vaše oblíbené pokrmy tak mohou absorbovat nepříjemné pachy spáleniny.

Samočistící programy jsou pro pravidelnou údržbu ideální. Zároveň je čištění nenáročné a ušetří spoustu času i námahy. V případě katalytického či pyrolytického čištění není dokonce nutné používat ani žádné chemické přípravky. Podstatný je také fakt, že pravidelným čištěním trouby dokážete prodloužit životnost samotných materiálů a komponentů v troubě.

Vyplatí se tedy investovat do samočisticí trouby? Pokud nemáte dostatek času a čištění připálených nečistot není vaším koníčkem, investice rozhodně neprohloupíte. Cenově nejdostupnější jsou trouby s parním čištěním nebo trouby s katalytickým čištěním. Nejvyšší investici představují modely s pyrolýzou.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímají vás samočisticí pečicí trouby? Chcete poradit s výběrem? Chybí vám nějaké informace v našem článku? Obraťte se na nás v sekci komentářů a rádi vám odpovíme, případně informace doplníme do textu. Máte-li vlastní zkušenosti s parním, pyrolytickým nebo katalytickým čištěním trouby, dejte vědět a můžete tak pomoci ostatním spotřebitelům při výběru. Budeme rádi, pokud do diskuse přispějete vlastními názory.

Jde o proces absorbování a vypalování nečistot za pomoci katalytických vložek, které jsou umístěny po stěnách trouby. Tyto katalytické vložky jsou účinné při teplotě kolem 200 °C. Proces čištění je tak vždy aktivní v okamžiku, kdy trouba dosáhne požadované teploty. Zařízení může být vybaveno samostatným programem, který lze aktivovat a proces samočištění proběhne. Po skončení cyklu je vhodné dočistit dvířka a dno trouby. Na těchto plochách se totiž katalytické vložky nenacházejí. Vhodné je použít také čistící prostředky pro údržbu pečicí trouby.

V praxi AquaCelan představuje jednodušší metodu čištění vodní párou. Využívá vodu, kterou je třeba nalít do plechu. Tu následně zahřejete nastavením teploty na 70 až 90 °C, případně spustíte výchozí režim – program. Odpařováním vodní páry se nečistoty uvolní a následně je stačí setřít vlhkým hadrem se saponátem. Doporučuje se používat při dočišťování čistící prostředky pro lepší odmaštění.

Na trhu je dostupných několik účinných čistících přípravků, které dokáží velmi efektivně odstraňovat usazené a připálené nečistoty. Po správnosti by se trouba měla čistit po každém pečení. Stejně jako to děláte u sporáků nebo indukčních varných desek. Pravidelná údržba je tedy klíčová. Kromě určených čisticích prostředků lze využít i ověřená domácí řešení. Jedním z nich je například čištění trouby sodou bikarbonou. Jedná se o čištění bez chemie. 5 PL jedlé sody zalévejte postupně horkou vodou a míchejte, dokud vám nevznikne hustá pasta. Tuto pastu natřete na stěny trouby i dvířka, nechte působit alespoň 10 hodin a následně vlhkým hadříkem setřete. Čištění trouby octem je také populární. Vnitřní části trouby potřete octem a do plechu nalijte vodu, troubu zahřejte na teplotu přibližně 150 °C a nechte působit alespoň půl hodiny. Nečistoty opět setřete. Podobně účinné může být i čištění citrony nebo tabletou do myčky na nádobí.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Velké spotřebiče

Vaše hodnocení:
(91.8%)