Smart hodinky s NFC

Nejlepší smart hodinky s NFC – Apple Pay, Google Wallet nebo Garmin Pay?

Placení není zrovna aktivita, která by mnohé z nás těšila. Na druhé straně útrata za něco, co nás potěší nebo se nám sejde, dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Bezhotovostní platby při nakupování preferuje stále větší a větší počet lidí. Platí to i o bezkontaktních platbách. Chytré hodinky s NFC jsou nositelnou elektronikou, která, podobně jako mobilní telefon či klasická platební karta s čipem, umožňuje realizovat bezkontaktní platbu. Tuto funkci nabízí také náš vítěz testu Samsung Galaxy Watch 4 Classic, který využívá aplikaci Google Pay (Google Wallet). Vybrali jsme také další hodinky s NFC a připravili praktické rady, které vám pomohou při výběru.

Publikované: 13.10.2022
Aktualizované: 05.04.2024

Jaké chytré hodinky s NFC si koupit?

Bezkontaktní platby inteligentními hodinkami nejsou žádnou průlomovou inovací. Populárnější je stále realizovat bezkontaktní platby mobilním telefonem. Smart hodinky s NFC čipem však dokážou plnit stejnou funkci. Při výběru tak myslete na účel hodinek a pokud jsou platby bezkontaktně jedním z vašich kritérií, zaměřte se na to, zda hodinky NFC čip mají. Na výběr je také více platebních řešení, kromě Apple Pay, Google Pay (Google Wallet) také populární Garmin Pay, Fitbit Pay nebo méně v našich končinách podporované Xiaomi Pay. Dále jsou na řadě parametry a vlastnosti, které běžně zvažujete při výběru smart hodinek – GPS, sportovní funkce, odolnost, výdrž baterie a mnohé jiné. Chcete-li si výběr zjednodušit, přečtěte si náš srovnávací test a praktické tipy.

Názov Hodnotenie Detail
Galaxy Watch 4 Classic   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Garmin Venu Sq   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Garmin Venu 2S   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 40 hodin/1,75 dne, bezkontaktní platby přes Google Wallet, Wear OS, displej 1,4“

Zobrazit více info

Multifunkční inteligentní hodinky s NFC pro bezkontaktní platby přes Google Wallet a operačním systémem Wear OS. Smart hodinky disponují bohatou nabídkou sportovních režimů pro monitorování různých aktivit. Velice dobrý je kvalitní AMOLED displej a přístup do Google Store pro stahování nových aplikací. Integrován je hudební přehrávač i interní úložiště s kapacitou 16 GB. Ve výbavě je také GPS navigace s Google Maps, možnost telefonování a výkonné senzory pro diagnostiku různých dat. Nevýhodou je slabší baterie.

Cenový trhák
Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 144 hodin/6 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,3“

Zobrazit více info

Smart hodinky s NFC a za velice výhodnou cenu značky Garmin jsou velmi oblíbené. Bezkontaktní platby jsou možné prostřednictvím aplikace Garmin Pay. Zařízení je kompatibilní s operačními systémy Android i iOS. Výhodou je velmi dobrá výdrž baterie na úrovni 5 až 6 dní na jedno nabití. Hodinky neumožňují telefonování. Odpovědět však lze na notifikace a SMS zprávy. Hodinky jsou vhodné i pro sportovní aktivity. Disponují až 20 sportovními režimy a voděodolností do 5 ATM.

Náš TIP
Garmin Venu 2S

Garmin Venu 2S

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 240 hodin/10 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,1“

Zobrazit více info

Sportovní chytré hodinky jsou vybaveny možností bezkontaktních plateb přes rozhraní Garmin Pay. Smart hodinky mají kvalitní AMOLED displej a skvělou výdrž baterie až 7 dní. Mezi funkcemi nechybí výškoměr, barometr, měření saturace krve nebo kompas. Ve výbavě jsou také sportovní režimy. Možná je směrová navigace. Interní úložiště má 8 GB a lze jej použít pro uložení hudby. Telefonování není možné, ale hodinky umožňují odpovídat na zprávy a notifikace.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš průzkum trhu byl zaměřen na inteligentní hodinky s NFC funkcí. V rámci parametrů tedy tato funkce a její fungování měly na hodnocení a výběr největší vliv. Zaměřili jsme se následně na další funkce hodinek, které spotřebitelé vyhledávají nejčastěji – GPS, funkce telefonování, notifikace (SMS, hovory, aplikace), sportovní režimy či monitoring tělesných funkcí. V neposlední řadě uživatele zajímá také výdrž baterie a kvalitní displej s dobrým rozlišením. Hodinky s NFC platbami se nijak neliší z pohledu designu nebo rozměrů a důležité je také ovládání.

Funkce (NFC)
Kvalita zpracování
Výdrž baterie
Displej
Rozměry a design
Ovládání a komfort při nošení
Cena

Na průzkum trhu nám posloužila databáze cenového porovnávače Heureka.cz, ale vycházeli jsme iz nabídky ověřených prodejců, jako Alza.cz, Mall.cz, Datart.cz nebo Kasa.cz. Vybrali jsme nejlepší smart hodinky s NFC, které jsou na našem trhu dostupné a zpracovaly objektivní recenze. V našem výběru jsou hodinky s NFC Samsung, Garmin, Apple i Xiaomi.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze smart hodinek s NFC

V této sekci si můžete přečíst objektivní a praktické recenze vybraných modelů chytrých hodinek. Náš srovnávací test smart hodinek s funkcí bezkontaktních plateb je založen na hodnocení relevantních parametrů a dostupných informací. Redaktoři vždy pracují s dostupnými zdroji a čerpají také ze zkušeností a referencí reálných zákazníků, kteří produkty vlastní. Rovněž analyzujeme zahraniční recenze a spotřebitelské testy, které nabízejí ještě více dat pro relevantní hodnocení produktů. Porovnání smart hodinek uvádí také výhody a nevýhody jednotlivých modelů.

Víťaz testu

Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 40 hodin/1,75 dne, bezkontaktní platby přes Google Wallet, Wear OS, displej 1,4“

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Inteligentní hodinky od Samsungu 4. generace jsou na první pohled k nerozeznání od předchůdce, což není vzhledem k jeho úspěchu na škodu. Hodinky jsou designovým kouskem s kvalitním zpracováním a zvýšenou odolností vůči vodě i mechanickému poškození. Nechybí funkce NFC s podporou Google Wallet. Galaxy Watch 4 také dostaly do výbavy nový operační systém Wear OS.

Hodinky se „konečně“ zbavily operačního systému Tizen, což je z pohledu odborníků velkým krokem. První dojem je toho jasným důkazem. Pohodlný přístup k Google službám je benefitem pro většinu uživatelů, a to díky Wear OS. Operační systém a celkově software hodinek má rychlé reakce a plynulý chod. Hodinky mají otevřený přístup ke Google Play (Galaxy Store je minulostí) a mnoha aplikacím včetně Google Maps a také nechybí možnost využívání Google Wallet (Google Pay) pro bezkontaktní platby přes NFC. Aplikace, které máte nahrané v telefonu, tak ve většině případů můžete mít také ve smart hodinkách, synchronizace je automatická. Není třeba se příliš vzrušovat, ne všechny aplikace jsou rozhraní Wear OS přizpůsobeny. Hodinky jinak spárujete s drtivou většinou mobilních telefonů s operačním systémem Android.

Otočná luneta je opět něčím, co hodnotíme maximálně pozitivně. Dotykové ovládání je super a nebude vám dělat problém. No luneta je vynikající pomocník, kterým dokážete rychle a jednoduše přeskakovat mezi ikonami doslova po paměti. Navigace v systému je jednoduchá a intuitivní. Úvodní obrazovka nabízí pestrou konfiguraci, především rychlé volby, které chcete mít po ruce. Tažením doleva se dostanete k notifikacím, kde umíte reagovat a odpovídat na upozornění z aplikací. V telefonu si můžete připravit rychlé odpovědi, které umíte okamžitě rozeslat z hodinek. Tažením doprava najdete další karty a aplikace, kterých je v telefonu nespočet. Interní paměť činí 16 GB.

V souvislosti s aplikacemi zmíníme fakt, že senzorů mají chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 4 více než dostatek. Měření krevního tlaku, EKG, krokoměr, počítání kalorií či více než 90 sportovních režimů tedy rozhodně uživatele této kategorie hodinek nepřekvapí. Odborná měření ukázala, že měření tlaku dosahuje minimálních odchylek, což je ve srovnání s konkurenty malý plusový bod. Podporován je také hrudní pás a s hodinkami se nemusíte jít bát ani plavat. Smart zařízení změří také hladinu vašeho stresu nebo bude sledovat váš spánek, což jsou funkce, které jsou již „evergreenem“. Hodinky mají zabudovaný mikrofon i reproduktor, takže mobil během telefonátu můžete nechat v kapse. Telefonování je komfortní a srozumitelné pro obě strany. Za zmínku však stojí navigace pomocí Google Maps, jejíž funkčnost opravdu kvitujeme, stejně jako hlasového asistenta Bixby, přestože Google Assistant k dispozici není.

S aplikacemi však opatrně, resp. využívejte je ve zdravé míře, jinak budete potřebovat nabíječku každých 24 hodin. Výrobcem udávaná výdrž na úrovni 40 hodin ani tak nezní příliš vábivě, zvláště u hodinek za tuto cenu. Oproti Galaxy Watch 3 vlastně nedošlo k žádnému zlepšení a maximum při reálné zvýšené zátěži je jeden a půl dne. Pokud tedy budete měřit nepřetržitě tep, analyzovat spánek, využívat GPS, mít zapnuto bluetooth a občas zapnete měření krevního tlaku, jeden a půl dne bude úspěch. S Always-On-Display počítejte s nabíjením skutečně každých 24 hodin. Samsung v tomto směru opět zklamal a nezachrání to ani bezdrátové Qi 5W nabíjení. Bezdrátová nabíječka je součástí balení.

AMOLED displej je skutečným fenoménem. Krytý je sklíčkem Gorilla Glass. Úhlopříčka 1,4 palce je naprosto v pořádku. V případě verze o průměru pouzdra 46 mm hodinky působí na ruce velmi elegantně, ale i sportovně. Rozlišení displeje je 450 x 450 px a sluníčko problém určitě nedělá. Pouzdro je z nerezavějící oceli, řemínek ze silikonu. Konstrukčně hodinkám nelze nic vytýkat. Kromě otočné lunety, kterou již více nebudeme chválit, jsou na pravé straně dvě manuální tlačítka. Horní slouží k přechodu domů a dolní pro změnu umožňuje učinit krok zpět. Pro horní tlačítko si umíte nastavit i funkci dvojího stisku, například pro rychlou volbu otevření Google Wallet a bezkontaktní placení.

Ať bychom chtěli jakkoli srovnávat, Samsung Galaxy Watch 4 jsou nepochybně mezi elitou inteligentních hodinek, a to i přes mizernou výdrž baterie. Smart hodinky nabízí bohatou funkcionalitu, s Wear OS dostaly zcela nový rozměr. Google Store přináší „XY“ možností pro různé aplikace, které reálně využijete. Zákazníkům se líbí také design hodinek a kvalitní zpracování. Množství dostupných funkcí je také pozitivní vlastností, kterou spotřebitelé skloňují. Vítána je i možnost placení hodinkami s NFC a také přítomnost reproduktoru a mikrofonu pro telefonování hodinkami. Velmi dobře je vnímána přesnost metrik při monitorování fyzických aktivit.

Ovládání a celkové prostředí hodinek je přívětivé. Zařízení má zvýšenou odolnost a plavání s ním je samozřejmostí díky vícero certifikátům odolnosti. Velkým benefitem hodinek je možnost využívat je i s jinými telefony s operačním systémem Android. Spotřebitelé oceňují dostupnost různých ciferníků, synchronizaci s Google účtem, aplikacemi v telefonu a v neposlední řadě perfektní individuální konfiguraci prostředí v hodinkách. Smart hodinky jsou z hlediska funkcionality jedněmi z nejlepších Android smart hodinek na trhu.

Pozitíva

Telefonování a Google Pay platby
Ovládání otočnou lunetou a skvělý displej
Poměr cena a funkcionalita

Negatíva

Slabá výdrž baterie

Výdrž baterie: 40 hodin/1,75 dne ● Displej: 1,4“ ● Rozlišení displeje: 450 x 450 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano/Google Wallet ● OS hodinek: Wear OS ● Kompatibilní OS: Android ● Interní úložiště : 16 GB ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: IP68/MIL-STD-810G/Gorilla Glass DX ● GPS: ano ● WiFi: ano ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 46 mm ● Hmotnost: 52 g ● Materiál : nerezavějící ocel + silikon + plast

Cenový trhák

Garmin Venu Sq

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 144 hodin/6 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,3“

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ve srovnání s konkurencí v této kategorii jsou chytré hodinky Garmin zajímavé především cenou. Pokud hledáte nejlevnější hodinky s NFC, Garmin Venu Sq nejsou od tohoto požadavku daleko. Kompatibilní jsou s OS Android i iOS. Hodinky mají spoustu sportovních režimů a sportovce zaručeně nezklamou. Funkci telefonování musíte oželet, ale připravit si můžete alespoň rychlé odpovědi pro jednotlivé aplikace.

Na první pohled se klidně může stát, že si je na zápěstí někdo zamění s Apple Watch. Garmin si však na tento odkaz nehraje a ve skutečnosti byl v jejich případě tento design na trhu mnohem dříve. Design chválíme, stejně jako jednoduché zpracování a nízkou hmotnost 37,6 g. Inteligentní hodinky mají plastové pouzdro s hranatým tvarem a displej o úhlopříčce 1,3 palce. Minusem je jeho LED technologie, která oproti AMOLED na slunci výrazněji ztrácí. Také barevné podání je o něco horší. Hodinky jsou na zápěstí velmi příjemné i díky silikonovému řemínku. Ovládání dotykem je standardem.

Na pravé straně jsou dvě tlačítka. Horní spouští režim cvičení nebo jím potvrzujete volbu. Spodní tlačítko je krok zpět. Vzhled obrazovek si dokážete vždy přizpůsobit podle preferencí. Mnohé bude v tomto případě zajímat podpora bezkontaktních plateb. Hodinky s NFC podporují platební řešení Garmin Pay, které podporuje řadu bank. Hodinky mají vlastní OS. Interní úložiště je k dispozici pouze ve verzi Garmin Venu Sq Music. Hodinky mají GPS modul i bluetooth, chybí však například WiFi připojení. Telefonování neumožňují, nastavit si můžete rychlé odpovědi na notifikace z aplikací nebo na SMS zprávy.

Tradičně již Garminu nemůžeme vyčítat schopnost měřit potřebné parametry. Elegantní vzhled v sobě ukrývá schopnosti sporttesteru. Hodinky měří tepovou frekvenci, mají vestavěný akcelerometr, změří vám počet spálených kalorií, ujetou vzdálenost a také okysličení krve. Monitoruje i váš spánek. Pro ženy je v nabídce také menstruační kalendář. Z metrik může někomu chybět barometrický výškoměr, ale hodinky jej přibližně nahradí GPS modulem. Zařízení nabízí na výběr 20 sportovních režimů (běh, cyklistika, plavání, golf, lyžování atd.).

Výdrž baterie je pozitivní vlastnost Garmin Venu Sq. Na jedno nabití zvládnete s přehledem 5 až 6 dní. Nabíjení každý den tedy určitě nehrozí. Pokud se vyberete například na túru a budete trakovat svoji polohu, se zapnutým GPS hodinky zvládnou 14 hodin. Pro sportovní aktivity jsou hodinky opravdu vhodné právě díky solidní přesnosti metrik.

Pozitivní recenze od zákazníků a dostupná cena dělají z těchto chytrých hodinek s NFC funkcí v této kategorii oblíbenou volbu. Hranatý design nemusí vyhovovat naprosto všem, což je však otázka preference. Zákazníky těší možnost realizovat bezkontaktní platby přes Garmin Pay. Poměr ceny a funkcionality je často zmiňovanou výhodou této nositelné elektroniky. Velice dobře hodnotíme výdrž baterie. Absentuje možnost telefonovat přes hodinky. Displej je také poněkud slabinou, hlavně na slunci. Některým zákazníkům ne zcela vyhovuje ovládání v rozhraní hodinek.

Garmin ekosystém však funguje spolehlivě. Zpracování je kvalitní, řemínek má vyšší tvrdost, ale lze jej vyměnit. Metriky, které chytré hodinky nabízejí, jsou relativně přesné a podrobné. Pokud by někomu chyběl zmíněný barometr, v nabídce je také verze Garmin Venu 2S s lepší výdrží a kulatým designem. Potěší nejen lidi, kteří chtějí hodinky na využívání chytrých funkcí, ale stejně tak potěší lidi, kteří monitorují své tělesné aktivity nebo je budou používat ke sportovním účelům. Hodinky zvládnou plavání v bazénu díky voděodolnosti do 5 ATM. Za danou cenu není v nabídce mnoho levných hodinek s NFC a i proto je tento model vhodnou volbou pro mnohé spotřebitele.

Pozitíva

Dostupná cena
Podpora NFC bezkontaktních plateb
Dobrá výdrž baterie

Negatíva

Slabší displej
Nelze telefonovat přes hodinky

Výdrž baterie: 144 hodin/6 dní ● Displej: 1,3“ ● Rozlišení displeje: 240 x 240 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano / Garmin Pay ● OS hodinek: vlastní OS ● Kompatibilní OS: iOS, Android ● Interní úložiště : - ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: Gorilla Glass 3 ● GPS: ano ● WiFi: ne ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 37 mm ● Hmotnost: 37,6 g ● Materiál: plast + silikon

Náš TIP

Garmin Venu 2S

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 240 hodin/10 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,1“

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do kanceláře i na běh. Garmin Venu 2S jsou unisex univerzál o průměru kulatého pouzdra 40 mm. V nabídce jsou ve více barevných provedeních. Garmin hodinky s NFC umožňují realizovat bezkontaktní platby. Ve výbavě mají řadu senzorů. Velice dobrý dojem budí kvalitní AMOLED displej s Gorilla Glass 3. Hodinky jsou kompatibilní s iOS i Android operačním systémem.

Smart hodinky Garmin v sobě ukrývají smart funkcí dostatek a klidně je můžeme srovnávat s konkurenty v podobné ceně. Samozřejmě stále jde o uzavřený OS od Garminu a Wear OS se určitě rovnat nemohou. Podíváme-li se na výbavu, potěší přítomnost NFC. Platba hodinkami přes Garmin Pay je velkým pozitivem. Hodinky zobrazují všechny notifikace ze všech povolených aplikací. Telefonování však nenabízejí, co je velká škoda u chytrého zařízení za tuto cenu. Přednastavit si můžete výchozí odpovědi. Interní úložiště má 8 GB a ve výbavě je také hudební přehrávač, takže pokud nemůžete zrovna využívat playlist ze Spotify či Amazon Music, uloženou hudbu si můžete přehrávat offline. Z toho logicky vyplývá, že Garminy mají WiFi i bluetooth.

Přítomná je navigace (GPS modul), ale s tímto označením opatrně. Do hodinek si větě přes aplikaci uložit potřebnou lokaci a hodinky vás pomocí šipky umí navigovat k danému cíli. Jedná se opravdu o velmi jednoduchou navigaci, kterou ve velkoměstě využijete jen stěží a spíše vám pomůže udržet správný kurz. Nechybí ale detekce nehody a pádu či SOS funkce. Exkluzivně chválíme AMOLED displej, který konečně nedělá problémy na slunci. Chráněný je Gorilla Glass 3, úhlopříčka 1,1 palce je menší, ale ne kritická a ovládání dotykem je velmi intuitivní. Garminy dokonce nabízejí možnost Always-On a individuální nastavení číselníků a jejich designu.

Hodinky jsou možná designem více do města, ale outdoor jim cizí zaručeně nebude, přestože vnucovat je milovníkům adrenalinu a turistiky určitě nebudeme. Sportovní potenciál tkví v senzorové výbavě, mají teploměr, výškoměr, barometr, měření okysličení krve, monitoring spánku, krokoměr i kompas. Vše ve městě určitě nevyužijete, ale chytré hodinky vám tuto možnost nabízejí. Vyzvednout musíme také bohaté sportovní režimy, jako jóga, běh, jízda na kole, lezení, turistika nebo plavání. Několik referencí však uvádí, že hodinky ve vodě dělají nepřesná měření a metrika má mnoho odchylek. Hodinky jsou odolné do 5 ATM. Potěší sportovní animace různých cviků či dechová cvičení. Hodinky dokáží vyhodnocovat i díky propracované aplikaci Garmin Connect váš zdravotní stav.

Venu 2S toho vydrží dost, minimálně, co se výdrže týče, 10 dní jsou povinnou jízdou, samozřejmě, pokud mluvíme o ideálních podmínkách. Ale i realita na úrovni 6 až 7 dní při chytrém režimu vůbec není špatná. Se zapnutým GPS je výdrž přibližně 19 hodin. S aktivním Always-On displejem je výdrž přibližně 2 dny. Jsou nabity z 0 na 100 % za přibližně 2 hodiny.

Celkový dojem z hodinek je velmi dobrý. Svižnost systému je vyhovující, AMOLED displej a celkové grafické podání včetně zobrazování animací je posunem vpřed. Hodinky s dlouhou výdrží baterie určitě zaujmou a pokud vám 6 až 7 dní postačuje, Venu 2S jsou k dispozici. Čitelnost obrazovky na slunci je nadmíru dobrá. Povedený je i design. Zpracování je kvalitní a kromě toho, že hodinky působí elegantně, mají také sportovní metriky pro monitorování fyzických aktivit. Přítomno je i množství sportovních režimů.

Inteligentní hodinky s NFC nabízí možnost bezkontaktních plateb přes Garmin Pay. Zajímavostí je jednoduchá GPS navigace a několik praktických funkcí včetně inteligentní detekce při pádu nebo nehodě. Šikovná je funkce „Najdi můj telefon“. Hodinky zobrazují všechny notifikace z aplikací i se smajlíky. Z pohledu zákazníků může odradit jen vyšší cena. Pokud by tomu tak bylo, cenově úspornější volbu představují inteligentní hodinky s NFC Garmin Venu Sq.

Pozitíva

Elegantní design a senzorová výbava
Kvalitní AMOLED displej
NFC a Garmin Pay

Negatíva

Vysoká cena
Neumožňují telefonovat

Výdrž baterie: 240 hodin/10 dní ● Displej: 1,1“ ● Rozlišení displeje: 360 x 360 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano / Garmin Pay ● OS hodinek: vlastní OS ● Kompatibilní OS: iOS, Android ● Interní úložiště : 8 GB ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: Gorilla Glass 3 ● GPS: ano ● WiFi: ano ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 37 mm ● Hmotnost: 38,2 g ● Materiál: plast + silikon

Lacná kvalita

Xiaomi Watch S1

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 288 hodin/12 dní, bezkontaktní platby přes Xiaomi Pay, vlastní OS, displej 1,43“

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Smart hodinky Xiaomi Watch S1 jsou nástupcem velmi populárního a oblíbeného modelu smart hodinek Xiaomi Mi Watch. Výrobce se však posouvá a cílí na „prémiovou třídu“. Dokazuje to rozšířenou funkcionalitou. Přítomnost NFC je jasným důkazem, také jde o smart hodinky na telefonování. Nabízejí řadu senzorové výbavy, ale objeví se sem tam i kompromisy.

Čínský výrobce to s tímto modelem myslí vážně. Xiaomi se odpoutalo od obyčejných náramků a běžných inteligentních hodinek a přináší v ocelovém pouzdře řadu chytrých funkcí. V mnoha případech potěší fakt, že hodinkami dokonce zaplatíte. Pořádně Xiaomi hodinky s NFC mnozí dlouho očekávali. Přišli, ale na druhé straně, aplikace Xiaomi Pay není úplné „terno“. Její podpora je slabá, proto si předem ověřte, zda vaše banka placení hodinkami přes Xiaomi Pay podporuje. Jinak vám tato chytrá technologie bude k ničemu. Hodinky mají uzavřený vlastní operační systém, což ovšem není nutně chybou. Systém je iz pohledu referencí zákazníků velmi svižný a za konkurencí nezaostává.

Neabsentuje Bluetooth, WiFi či GPS, Galileo, Beidou a GLONASS moduly. Pozitivem je také rychlá a přesná lokalizace, a to se týká i pohybu v terénu či počítání kroků. V mobilním telefonu budete využívat aplikaci Mi Fitness, která je přehledná a jednoduchá, ačkoli místy působí poněkud nedomyšleně. Hlasové ovládání prostřednictvím Amazon Alexa není dostupné. Zařízení přehrává hudbu, ale nedisponuje interní pamětí, takže jde jen o hudební přehrávač u spárovaného telefonu. Smart hodinky k telefonování používat můžete, ale pouze v režimu přijímání hovorů. Mikrofon i reproduktor fungují spolehlivě a rozumějí obě strany. Vytočit telefonní číslo z hodinek nelze. Jinak dostáváte notifikace a oznámení z vybraných aplikací v telefonu.

Na své si přijdou i sportovci. Xiaomi Watch S1 nabízí totiž přesně 117 sportovních režimů pro různé aktivity. Například švihadlo, triatlon, veslování, turistika, jóga nebo vodní pólo. Z vodních sportů je zřejmé, že chytré hodiny vydrží co to i ve vodě. Voděodolnost činí hodnotu 5 ATM, což je maximálně 50 metrů pod vodou. Kromě režimů na cvičení uživatelé jistě ocení různé aplikace pro své statistiky, aktivity a v neposlední řadě monitoring fyzických a tělesných hodnot – srdeční tep, okysličení krve, monitoring spánku, ujetou vzdálenost, v nabídce jsou dechová cvičení a pro ženy i zaznamenávání menstruačního cyklu. Počasí, stopky či budík jsou povinnou výbavou. Metriky jsou na základě informací uživatelů relativně přesné s přiměřenými odchylkami.

Xiaomi hodinkám nechybí barometr, výškoměr, gyroskop nebo kompas. Bez problémů si s hodinkami můžete vyrazit na túry či trailový běh do hor. Mechanickou odolnost zajišťuje safírové sklíčko. Přidat lze podle výroby i další aplikace, ale faktem je, že jich je omezený počet, takže na tuto možnost spíše zapomeňte. Na výběr máte ze spousty designů ciferníků a líbit se vám bude rozdělení plochy na widgety. Na domovské obrazovce si můžete umisťovat widgety v různém uspořádání. Nastavit si můžete rozložení v aplikaci Mi Fitness. Tento koncept hodnotíme vskutku velmi pozitivně, protože vše můžete mít po ruce pouhým scrollováním jako na telefonu. Celkově je ovládání velmi intuitivní a lze si prvky individuálně konfigurovat.

Kamenem úrazu určitě není výdrž hodinek na jedno nabití. 470 mAh baterie by měla vydržet při běžném smart režimu 12 dní. Praxe je velmi podobná, pokud si nastavíte monitoring tepu a okysličení krve na každou minutu, do toho budete přijímat notifikace, denně provedete nějakou sportovní aktivitu s aktivním GPS a zrealizujete nějaký telefonát či NFC platbu, výdrž bude někde mezi 7 až 9 dny. To však není případ mnoha, monitoring tepu není nutný, ani měření okysličení krve. V pohodě se dostanete přes hranici 10 dní.

Xiaomi chválíme i za pěkný AMOLED displej chráněný safírovým sklíčkem. Úhlopříčka má 1,43 palce, displej reaguje skvěle, barvy jsou syté a pohyb plynulý. Tělo je z oceli a spodní kryt z polykarbonátu. Na pravé straně jsou dvě mechanická tlačítka, horní je pro zobrazení seznamu aplikací a spodní je startovním tlačítkem pro sportovní aktivitu, tu lze předdefinovat.

Zda se Xiaomi Watch S1 vyplatí, musí posoudit samotný zákazník, ale faktem je, že jde o inteligentní hodinky s NFC platbou, možností telefonování (nelze vyvolat hovor) a řadou sportovních funkcí, za velmi rozumné peníze. Cena je pozitivní vlastností i dle zákazníků. Spotřebitelé velmi chválí i design hodinek a kvalitativní zpracování. V balení je kožený i silikonový řemínek. Velmi pozitivní je ovládání hodinek a celkové uživatelské rozhraní, na které, pokud si zvyknete, objevíte jeho účelovost a praktičnost. Skvělý je i AMOLED displej a přesnost naměřených metrik senzory. Systém je svižný a plynulý, občasné komplikace s odpojováním hlásí uživatelé iPhonů.

Smart hodinky s dlouhou výdrží baterie hledají mnozí a Xiaomi bychom do této kategorie zařadili. Menším negativem je funkce NFC plateb, protože platební aplikaci Xiaomi Pay podporuje jen minimum bank na Slovensku a v Evropě. Sportovní nadšence těší možnost využít je ve vodě a také s přesným GPS záznamem. Mezi recenzemi se skloňují jak pozitivum i individuální nastavení domovské stránky pomocí widgetů. Systém je více méně uzavřen, což je poněkud na škodu. Celkově však chytré hodinky Xiaomi Watch S1 v konkurenci obstojí i když s menšími kompromisy. V podobné cenové hladině lze za konkurenci považovat Garmin Venu Sq.

Pozitíva

Bezkontaktní platby a možnost telefonovat
Kvalitní zpracování a skvělé ovládání
Výdrž baterie na jedno nabití

Negatíva

Omezené bezkontaktní platby hodinkami
Slabá podpora aplikací
Nelze vyvolat hovor přímo z hodinek

Výdrž baterie: 288 hodin/12 dní ● Displej: 1,43“ ● Rozlišení displeje: 466 x 466 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano / Xiaomi Pay ● OS hodinek: vlastní OS ● Kompatibilní OS: iOS, Android ● Interní úložiště : - GB ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: safírové sklíčko ● GPS: ano ● WiFi: ano ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 46 mm ● Hmotnost: 36 g ● Materiál: nerezavějící ocel + silikon

Pre náročných

Apple Watch Series 8

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 18 hodin/0,75 dne, bezkontaktní platby přes Apple Pay, Watch OS 16, odolnost IPX6

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Od Apple Watch se rok od roku očekává ten nejvyšší technologický pokrok a jinak to není ani u Apple Watch Series 8. Tentokrát se příliš mnoho inovací neobjevilo, přesto jsou smart hodinky Apple elitou v kategorii. Hodinky jsou určeny pro náročnější zákazníky a věrné Apple fanoušky. Nejnovější generace nabízí vše, co chytré hodinky mají mít a ještě něco navíc.

Vzhled chytrých hodinek Apple Watch 8 připomíná předchozí sérii, vlastně je to předchozí série. Designová změna nepřišla, ale to není chyba, neboť Apple se drží svých principů a zásad. To se cení, ale na druhé straně po letech, kdy u Apple Watch Series 4 přišel výraznější redesign, zákazníci marně čekají a něco inovativního by se už patřilo. Hranatý design je elegantní i sportovní zároveň. Tělo hodinek je z hliníku. Retina LTPO OLED displej s rozlišením 396 x 484 je krásný, kvalitní a na první dotek i první tah poslouchá. Méně se nám líbí šetření na sklíčku Ion-X, které v testech neprokazuje žádnou speciální odolnost vůči škrábancům. Oproti tomu je safírové mnohem odolnější. Na spodní straně pouzdra se nacházejí senzory a diody.

Na levé straně je podlouhlý reproduktor a v pravé části pouzdra je otočná korunka, mikrofon i zapuštěné tlačítko. Toto se nezměnilo. Hodinky jsou vodotěsné do 5 ATM. Řemínek je z měkkého silikonu a velmi dobře obepne jakékoli zápěstí. Velmi dobrá je také svítivost displeje na slunci. Nechybí ani funkce Always-On displeje.

Watch OS je opětovně dominantou inteligentních hodinek od Apple. Zařízení je skvěle optimalizováno, ekosystém je maximálně přehledný a především hodinky obsahují App Store, takže využitelných aplikací je dostatek. Klasické funkce jako kalendář, budík, menstruační cyklus nebo kalkulačka jsou povinnou jízdou, ale potěší navigace nebo pro mnohé nutné NFC pro bezkontaktní platby Apple Pay. Hodinky pro telefonování využívá v praxi malé množství uživatelů, ale možné to je. Buď to díky spárovanému telefonu, nebo přes eSIM kartu. Ve výbavě je také hudební přehrávač a interní úložiště s 32 GB, kde si můžete vložit například hudbu a jít si zaběhat bez hodinek.

Akcelerometr, výškoměr, barometr nebo kompas jsou také očekávanými prvky výbavy. Novinkou mezi funkcemi je rozpoznání autonehody – hodinky dokáží rozpoznat náraz a jsou-li spárovány s telefonem nebo mají eSIM, dokáží přivolat pomoc samy do několika vteřin. Nebo tak učiníte vy SOS tlačítkem. Apple Watch 8 se hodně zaměřili na diagnostiku a monitoring sportovních aktivit a tělesných procesů – EKG, okysličení krve, tep, monitoring spánku (identifikování fází spánku) či dokonce tělesné teploty. Ta je monitorována pouze během spánku a v zásadě tak teploměr jako samostatný prvek nelze využívat. Fitness funkce jako monitorování běhu, jízda na kole nebo lyžování se upřesnily a dokážete tak přesněji vyhodnotit vaši kondici.

Mnoha prémiovým hodinkám, a to včetně Samsungu, lze vyčíst, že výdrž baterie je žalostná. Argumentem má být řada funkcí, senzorů, kvalitních displejů a výkonných procesorů. A zdá se, že i Applu tento argument stačí. Ale zhoršení? 18 hodin výdrže na jedno nabití je opravdu málo a monitorovat spánek se nezdá jako dobrý nápad, protože hodinky dříve v noci budete nabíjet. Úsporný režim, který slibuje 36 hodin výdrže, je bonusem, ale bude vypnut Always-on displej, což doporučujeme tak jako tak a nebudete mít k dispozici ani denní monitoring tepu, saturace krve a dalších metrik. Ty si zapnete, jen pokud budete chtít něco vědět. Nabíjení kabelem v balení s indukčním dokem nabije hodinky z 0 na 100 % za něco přes hodinu.

Smart hodinky od Apple nejsou pro každého. Aniž bychom Watch Series 8 porovnávali, nesáhnou po nich lidé, kterým nestačí 18 hodin výdrže. Záchranou je úsporný režim. Rovněž je nebudou potřebovat ani majitelé Apple Watch Series 7. Ne každému budou stačit ty minimální inovace, které Apple v případě inteligentních hodinek představil. Přestože jde o nejlepší smart hodinky na trhu, pro mnohé jde spíše o tvrzení na papíře. Řeči, že Apple je Apple už nestačí a zákazníci od hodinek čekali něco trochu jiného a nového. Zákazník, kterému nevadí si připlatit, jistě ocení ekosystém Watch OS, který funguje bezkonkurenčně. Novinkou je také nový procesor Apple S8. Také skvělý displej dělá radost při běžném používání. NFC placení hodinkami je funkční a praktické a Apple Pay podporuje většina bank.

Apple Watch 8 kladou důraz také na sportovní funkce a zdraví. Diagnostika EKG, měření saturace krve a vyhodnocování různých statistik. Detailní sledování spánku na REM, základní a hluboký spánek je něco navíc. Jeví se to jako něco navíc, ale přitom jde o absolutní standard a v této ceně vlastně jediný „all inclusive“. Přesnost měření je s minimální odchylkou velmi dobrá. Rozpoznání autonehody v reálných podmínkách se na základě testů osvědčilo, ačkoli je třeba věřit, že tuto funkci uživatelé potřebovat nebudou. Hodinky jsou odolné vůči vodě i nárazům (IPX6). Stále hodinkami můžete volat nebo posílat SMS zprávy. Summa summarum, úplné klišé. Apple Watch Series 8 nezklamali, ale ani neohromili. Pro praktického uživatele, fanouška či milovníka Apple Watch jejich koupě nemusí naprosto dávat smysl.

Pozitíva

Skvělá rychlost a výkon hodinek
NFC platba a telefonování hodinkami
Kvalitní displej

Negatíva

Vysoká cena
Málo inovací
Výdrž baterie

Výdrž baterie: 18 hodin/0,75 dne ● Rozlišení displeje: 396 x 484 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano / Apple Pay ● OS hodinek: Watch OS 16 ● Kompatibilní OS: iOS ● Interní úložiště: 32 GB ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: Ion-X ● GPS: ano ● WiFi: ano ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 45 mm ● Hmotnost: 38,8 g ● Materiál: hliník + silikon

Další zajímavé produkty

Vybrané modely nemusí vyhovovat každému spotřebiteli. Při našem průzkumu trhu jsme vybrali další zajímavé chytré hodinky s NFC. Kapacitně však nelze porovnat všechny modely a proto jsme vytvořili sekci alternativních modelů. Naleznete zde inteligentní hodinky s podporou bezkontaktních plateb, které jsou kompatibilní s různými platebními aplikacemi. Pokud vás tedy recenze „chytrých hodinek“ neoslovily, možná právě zde najdete, co hledáte. Připravili jsme také krátké charakteristiky, abyste měli základní přehled o tom, jaké parametry hodinky mají.

Vylepšená verze smart hodinek Samsung Galaxy Watch5 Pro jsou ideální pro milovníky sportovních aktivit. Inteligentní hodinky Samsung mají bohatou výbavu senzorů, monitorují tep, EKG, počet kroků, ujetou vzdálenost a nabízejí i navigaci či možnost telefonování přes spárovaný telefon. Potěší detekcí pádu. Možné je placení hodinkami přes Google Wallet díky NFC. Výhodou je kvalitní AMOLED displej a titanové pouzdro hodinek s vysokým standardem odolnosti MIL-STD 810G. Voděodolnost je do 5 ATM.

Apple Watch Series 7 jsou jedněmi z nejlepších v segmentu prémiových smart hodinek. Mají velmi dobrý OLED Retina displej. Výhodou jsou velmi přesná měření tělesných aktivit a možnost bezkontaktních plateb díky NFC. Smart hodinky nabízí několik sportovních režimů. Slabinou je výdrž baterie a vyšší pořizovací cena. Zabudován je reproduktor i mikrofon a možné je také telefonování hodinkami. Velmi dobře je vyladěn celý ekosystém, který velmi dobře reaguje na pokyny uživatele.

Pokud hledáte smart hodinky s NFC, Garmin Tactix 7 jsou zárukou tohoto požadavku. Počítat však musíte s vysokou cenou. Jedná se totiž o profesionální sportovní hodinky s výdrží baterie na jedno nabití až 28 dní. V režimu GPS hodinky vydrží až 213 hodin. Hodinky s dlouhou výdrží baterie jsou voděodolné do 10 ATM (100 m hloubka). Dotykový LCD displej má úhlopříčku 1,4 palce. Sklíčko je safírové a tělo z tvrzeného plastu. Obrovskou výhodou jsou přesné metriky a detailní diagnostika zdravotních funkcí i sportovních aktivit.

Inteligentní hodinky Samsung Galaxy Watch5 jsou výkonné a vybaveny řadou praktických funkcí. Díky senzorové výbavě je k dispozici rozsáhlá diagnostika spánku či fyzické kondice uživatele. Vylepšen je i senzor pro monitorování EKG. Mezi smart funkcemi jsou bezkontaktní platby hodinkami s NFC a nechybí ani funkce telefonování. Výdrž baterie se pohybuje na úrovni 1,5 dne. Integrováno je interní úložiště se 16 GB. Chloubou je také kvalitní AMOLED displej chráněn safírovým sklíčkem. Hodinky podporují hlasové ovládání a GPS navigaci přes Google Maps.

Ověřenou kvalitu představují chytré hodinky Garmin Fenix6X Pro s bohatou funkcionalitou včetně Garmin Pay. Hodinky s NFC platbou umožňují realizovat bezkontaktní úhrady. Výdrž baterie je solidní, v režimu smart až 10,5 dne. Hodinky mají ve výbavě GPS i bohatou výbavu senzorů. Garmin hodinky jsou voděodolné do hloubky 100 m. Ideální jsou pro vodní sporty. Nabízejí pokročilé metriky běhu a dalších sportovních aktivit – plavání, turistika, kolo, lyžování a mnohé jiné. Monitorovat lze i váš spánek a hladinu stresu.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Ve spolupráci s recenzním portálem Heureka.cz vám přinášíme tabulku TOP 5 nejprodávanějších smart hodinek s NFC funkcí. Prodejnost je ovlivněna množstvím faktorů a i když je zboží nejprodávanější, nemusí být automaticky nejlepší a vyhovovat vašim potřebám. Nákup vždy racionalizujte a zaměřte se na kritéria, která máte při výběru vy. Pokud hledáte nejlevnější hodinky s NFC, nemusí se to vždy vyplatit. Přečtěte si také naše praktické rady, které vám při výběru zaručeně pomohou. Prodejnost smart hodinek se rychle mění – tabulky v pravidelných intervalech aktualizujeme na základě dostupných dat.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Watch S35*Zobrazit produkt
Apple Watch Series 95*Zobrazit produkt
Garmin fenix 7 PRO5*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy Watch 45*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy Watch 65*Zobrazit produkt

Proč si koupit smart hodinky s NFC čipem?

V segmentu inteligentních hodinek se prodejci často setkávají s požadavkem, že chce zákazník hodinky, které mu umožní realizovat bezkontaktní platby. Důvodem je především komfort při placení – hodinky na vteřinu přiložíte k platebnímu terminálu a platba proběhne. Nemusíte mít s sebou peněženku ani mobil. Smart hodinky s NFC platbou jsou velmi vyhledávané. Je pravda, že touto výbavou zpravidla disponují dražší prémiové inteligentní hodinky a investice je tedy vyšší, než když se zaměřujete na standardní funkce. Jak NFC funguje? Jaké platební aplikace jsou u nás k dispozici? Které banky platby smart hodinkami podporují?

Co je NFC a jak funguje?

Zkratka pochází z anglického pojmenování Near Field Communication. Jedná se o druh bezdrátové komunikace, resp. přenos dat na krátké vzdálenosti. V zásadě lze tento přenos informací přirovnat k v minulosti populárnímu infraportu, který se používal u starších telefonů. Dnes se podobá bluetooth technologii. Technologicky se však jedná o zcela odlišný druh bezdrátového přenosu.

V praxi NFC využívá pro přenos dat elektromagnetické vlnění na krátké vzdálenosti do 10 až 20 cm. Při větší vzdálenosti komunikace mezi zařízeními není možná, protože NFC čipy nedokážou vyprodukovat dostatek přenosové energie. Možný je přenos pouze mezi dvěma kompatibilními zařízeními se zabudovaným NFC čipem. Samotné elektromagnetické vlnění produkují cívky v NFC modulech, mezi nimiž komunikace probíhá.

Tímto vlněním vzniká energie a následně schopnost NFC komunikaci realizovat. Oproti Bluetooth je výhodou velikost NFC čipu a minimální energetická náročnost. Nevýhodou je právě schopnost komunikovat jen na krátké vzdálenosti. Pro bezkontaktní platby však tento nedostatek není překážkou. Pozitivem je, že NFC platby nepotřebují připojení k síti – data ani WiFi. NFC je z hlediska schopností šifrování přenosu dat také bezpečnější.

Smart hodinky s NFC a dostupné platební aplikace

V České republice existuje několik oblíbených platebních aplikací, které klienti bank využívají. Právě od banky také závisí to, které platební řešení podporuje. Jsou totiž banky, které bezkontaktní platby prostřednictvím konkrétních aplikací nepodporují. Při výběru je tedy podstatné zvážit i tento faktor.

U vaší banky si předem ověřte, zda je možná registrace platební karty (Master Card, Visa nebo Maestro) přes danou platební aplikace a také zda banka podporuje bezkontaktní metodu platby hodinkami. Nejrozšířenější jsou platební řešení Google Wallet (Google Pay), Garmin Pay, Apple Pay, Fitbit Pay nebo dosud velmi málo preferované Xiaomi Pay.

Proč si koupit smart hodinky s NFC čipem?

Google Wallet – Google Pay

Aplikace Google Wallet donedávna známá jako Google Pay, které v průběhu léta 2022 skončila podpora, je nejvyužívanější platební aplikací na našem území. A to i v případě metody platby hodinkami s NFC čipem. Google Wallet je aplikace umožňující bezdrátovou platbu přes hodinky nebo mobil.

Ať platíte hodinkami nebo mobilem, aplikace nevyžaduje připojení k internetu. Po připojení na internet se data jen sesynchronizují s aplikací vaší banky. Při platbách nad 500 Kč mohou hodinky vyžadovat aktivování displeje nebo odemknutí obrazovky mobilního telefonu. Tento prvek však postupně aplikace ve spolupráci s mnoha bankami eliminuje a záleží také na výchozím limitu bezkontaktních plateb, které máte v bance povoleno.

Jak přidat kartu do Google Pay – Google Peněženka? Na úvodní obrazovce aplikace kliknete na ikonu se symbolem „+“. Vyberete-li kartu, kterou máte uloženou v Google účtu, pokud nemáte, klikněte na možnost „Nová kreditní/debetní karta“. Kartu naskenujete fotoaparátem nebo data zadáte ručně. Následně kliknete na možnost „Uložit“. Potvrdíte smluvní podmínky a obdržíte výzvu k ověření způsobu platby (e-mail, SMS zpráva, bankovní aplikace). Následně ověření karty proběhne do 24 hodin, z účtu vám bude odečten vratný poplatek v hodnotě několika korun. Banka vás přes aplikaci požádá o ověření vaší platební karty. Kartu můžete do aplikace přidat přímo přes aplikaci vaší banky.

Které banky podporují platbu Google Wallet? Česká spořitelna, VÚB, Poštovní banka, Tatra banka, mBank, ČSOB, Prima banka, Fio Banka, 365. bank, UniCredit Bank a Raiffeisen Banka.

Smart hodinky s Google Wallet

Google Pay skončila podpora

Samotnou aplikaci Google Pay již v internetovém obchodě Google Store ke stažení nenajdete. Nahradila ji aplikace Google Wallet, která je propracovanější, přehlednější a nabízí širší funkcionalitu. Google také garantuje vyšší míru zabezpečení. Novinkou je, že v dané aplikaci můžete mít více kreditních karet (pokud byla karta součástí Google Pay, automaticky se zobrazí i v Google peněžence) či dokonce věrnostních a cestovních karet. Nehrozí tak, že si fyzickou kartu zapomenete doma. Změnil se také design aplikace, kterým se výrazně odlišila od konkurence.

Apple Pay

Jedná se o platební aplikaci výhradně určenou pro zařízení společnosti Apple, konkrétně mobilní telefony iPhone nebo chytré hodinky Apple Watch. Toto řešení umožňuje realizovat platební operace bezkontaktně prostřednictvím NFC rozhraní. Při platbě přes Apple Pay je důležitá identifikace prostřednictvím čtečky obličeje, čtečky otisků prstů nebo přes PIN kód zařízení.

Při placení Apple Pay nevyžaduje platba PIN kód karty ani nad částku 1 000 Kč (závisí na limitu banky pro bezkontaktní platby). Při platbě telefonem musí být iPhone odemčen (identifikace). Při platbě hodinkami musí být displej aktivní. Na hodinkách se pod korunkou samotnou nachází mechanické tlačítko, které před přiložením k terminálu dvakrát stisknete. Úspěšná platba je signalizována vibrováním nebo zvukovým signálem. Připojení k internetu není nutné. Apple Pay umožňuje také vybírat hotovost v případě, že bankomat disponuje bezkontaktní čtečkou karet.

Jak přidat kartu do Apple Pay pro platbu hodinkami? V telefonu otevřete aplikaci Watch a v sekci „Moje hodinky“ zvolíte aplikaci Wallet. Po otevření vyberete možnost „Přidat kartu“. Údaje karty naskenujete fotoaparátem. Následně vás vaše banka požádá o potvrzení zasláním SMS kódu. Tímto způsobem aktivujete aplikaci Apple Pay na vašich hodinkách. Stejný postup je i při přidávání karty do mobilního telefonu iPhone, jen vynecháte sekci „Moje hodinky“. Do aplikace lze přidat více platebních karet.

Které banky podporují platbu Apple Pay? VÚB, Poštovní banka, Česká spořitelna, Tatra banka, mBank, Fio Banka, ČSOB, Prima banka, 365.bank a UniCredit Bank.

Garmin Pay

V případě, že jste majiteli smart hodinek Garmin s NFC čipem, využívat můžete pro bezkontaktní platby platební řešení Garmin Pay. Na rozdíl od Google Pay či Apple Pay je toto řešení určeno výhradně pro chytré hodinky a sporttestery Garmin. Důležité je tak sáhnout po modelech smart hodinek, které jsou funkcí bezkontaktních plateb vybaveny. Při platbě přes Garmin Pay není nutné mít u sebe ani telefon a není nutné připojení k síti.

Platbu můžete snadno provést přes virtuální peněženku v hodinkách. Ta je jednou z předvolených rychlých voleb. Při první platbě během dne je třeba zadat 4-místný PIN kód pro aktivaci peněženky. Při dalších platbách v daný den již PIN není nutné zadávat, dokud nosíte chytré hodinky na ruce. Jedná se o bezpečnostní prvek. Následně stačí jen přiložit hodinky k terminálu.

Jak aktivovat kartu přes Garmin Pay? K aktivování služby v hodinkách budete potřebovat mobilní telefon a aplikaci Garmin Connect, která je synchronizována s samotnými hodinkami. Po přihlášení se do aplikace je třeba „Přidat kartu“. Potřebné údaje platební karty zadáváte do výchozích kolonek. Kromě toho si zvolíte vlastní čtyřmístný kód pro aktivaci Garmin Pay na hodinkách. PIN kód by neměl být stejný jako PIN kód vaší karty. Podobně jako u jiných platebních aplikací, je třeba tento proces registrace karty autorizovat. Nejčastěji formou SMS zprávy nebo upozornění v aplikaci, které obdržíte od vaší banky. Stačí autorizaci potvrdit a můžete hodinkami platit.

Které banky podporují platbu Garmin Pay? Poštovní banka, Česká spořitelna, 365.bank, Fio Banka, mBank, ČSOB a Prima banka.

Smart hodinky s Garmin Pay

Fitbit Pay

Jedná se o praktické řešení bezkontaktní platby pomocí smart hodinek a fitness náramků Fitbit. Hodinky či fitness náramky musí disponovat NFC čipem. Platby fungují na podobném principu, jako přes známější platební řešení. Aplikace ve většině případů, platby nad částku 500 nebo 1 000 Kč, vyžaduje zadávání PIN kódu karty. Pro zvýšenou bezpečnost smart hodinky jednou za 24 hodin vyžadují zadání 4-místného bezpečnostního PIN kódu, i když platbu nevyžadujete. V aplikaci je možné mít uloženo maximálně 6 platebních karet.

Jak aktivovat kartu přes Fitbit Pay? V mobilní aplikaci Fitbit klikněte na obrázek svého účtu. V menu vyberete možnost „Wallet“. Následně bude třeba přidat kartu. Zde je třeba zadat všechny údaje o platební kartě. Fitbit Pay od vás následně bude vyžadovat vytvoření čtyřmístného PIN kódu (ne stejného jako je PIN karty), kterým budete platební funkci vždy moci aktivovat před realizací platby. Počkat budete muset na autorizaci vaší banky, která toto platební řešení podporuje.

Které banky podporují platbu Fitbit Pay? Fio Banka, 365.bank, ČSOB, mBank, Česká spořitelna a Poštovní banka.

Xiaomi Pay

V České republice je toto řešení velmi limitováno z důvodu slabé podpory bank. Na úvod si tedy ověřte, zda právě vaše banka podporuje platební řešení Xiaomi Pay. Aktuálně podporují tuto aplikaci jen dvě banky – mBank a Prima banka. Způsob placení je velmi jednoduchý a obdobný jako u jiných aplikací. V hodinkách je třeba vyhledat položku „Karty“. Po 3 sekundách se platba aktivuje a můžete hodinky či náramek přiložit k terminálu.

Jak aktivovat kartu přes Xiaomi Pay? Přes aplikaci Zepp Life otevřete svůj „Profil“ a vyberete náramek či hodinky, které vlastníte. Přes položku „Nastavení náramku“ vyberete možnost „Karty“. Přidáte bankovou kartu do aplikace. Buď kartu skenujete fotoaparátem, nebo zadáte informace manuálně. V dalším kroku zadáváte i datum platnosti a jméno majitele karty. Následně v dalším kroku proběhne proces aktivace. Aplikace vás vyzve k zadání potvrzovacího kódu z SMS zprávy. Následně je zařízení připraveno realizovat bezkontaktní platby.

Které banky podporují platbu Xiaomi Pay? Aktuálně jde jen o banky mBank a Prima banka.

Smart hodinky s Xiaomi Pay

Výhody nákupů hodinkami s NFC

Provádění plateb inteligentními hodinkami je stále populárnější. Důvodem je komfortnost a rychlost placení. Z hlediska bezpečnosti je platba smart hodinkami s NFC bezpečnější než klasickou kartou. U NFC platby je číslo karty součástí šifrované komunikace.

S touto nositelnou elektronickou můžete mít propojeno větší množství kreditních, věrnostních či dokonce cestovních karet, které nemusíte nosit v peněžence. V některých případech není nutné zadávat PIN kód ani při nákupech nad 500 Kč. Proces placení je tak výrazně rychlejší. Velkým plusem při placení hodinkami je, že nepotřebujete mít s sebou ani mobil a dokonce hodinky nemusí být připojeny ani k internetu. Platba proběhne i bez připojení do sítě.

Jednou z komplikací, která představuje bezpečnostní riziko, ale netýká se jen smart hodinek s NFC, je schopnost zlodějů modifikovat přenosová data nebo data odečítat. Bezkontaktní platby se proto nedoporučují realizovat na veřejných místech, jako terminály pro kupování jízdenek či na zpoplatněných veřejných toaletách a pod. Podobně, jak je možné přes tzv. bankomatový skimming získat údaje z karty, lze částečně odečítat údaje i při platbě přes NFC.

Výhodou je také, že při NFC platbě se nepřenášejí konkrétní údaje o platební kartě, komunikace je šifrována a velmi krátká. Pozitivem NFC je „slabý“ signál, proto by zloděj s rušičkou musel být v bezprostřední blízkosti nebo by ji musel nainstalovat přímo na druhé zařízení s NFC čipem (bankomat, terminál). Bezpečnost zvyšují samotné platební aplikace, které jsou zárukou vysoké bezpečnosti bezkontaktních plateb hodinkami či jinou nositelnou elektronikou.

Nákup s NFC hodinkami

Komplikace při bezkontaktním placení hodinkami

Žádná technologie není úplně dokonalá a také NFC má své nedostatky či rizika. Za léta používání NFC technologie i při bezkontaktních platbách se odhalilo několik menších či větších nedostatků.

Placení smart hodinkami s NFC nebo mobilními telefony má svá omezení. V některých případech může být stále překážka v oblasti kompatibility. Ne všechny chytré telefony jsou vybaveny NFC technologií a pokud tato funkce nechybí, může nastat problém v kompatibilitě OS mobilního telefonu s OS hodinek. Před koupí hodinek s NFC platbou tak nejlépe učiníte, pokud si ověříte, zda váš telefon disponuje také touto funkcí a zároveň zda jsou hodinky kompatibilní s OS vašeho telefonu. Také se můžete setkat s faktem, že vaše banka bezkontaktní platby chytrými hodinkami s NFC nepodporuje. To však závisí na několika faktorech.

Pro někoho může být otravné, že je nutné při platbě zadávat PIN kód. Avšak postupně se tento problém vytrácí. Například aplikace Google peněženka či Apple Pay při platbách do 1 000 Kč nevyžadují při bezkontaktní platbě PIN. Záviset to může od konkrétní banky či platebního terminálu. V souvislosti s platebním terminálem se také můžete setkat s tím, že sice je dostupná bezkontaktní platba, ale nikoli NFC technologií, ale klasickým přiložením platební karty.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chcete si vybrat nejlepší chytré hodinky s NFC? Zajímají vás nějaké informace ohledně chytrých hodinek s NFC funkcí? Potřebujete se poradit ohledně výběru? Test magazín vám ochotně pomůže. Stačí, když nám pod článkem zanecháte komentář a my vám co nejdříve odpovíme. Pokud jste majitelem hodinek s NFC platbou, budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti, kterými poradíte ostatním zájemcům o stejný produkt.

Spotřebitelé velmi často vyhledávají právě chytré hodinky Xiaomi s touto funkcí. Na našem trhu jsou dostupné chytré hodinky Xiaomi Watch S1 s podporou bezkontaktních plateb přes aplikaci Mi Pay.

Důležitá je v tomto případě kompatibilita chytrých hodinek s telefonem. Ne v každém případě totiž musí operační systém (OS) hodinek podporovat OS telefonu a naopak. OS Android Wear, kterým disponují například smart hodinky Samsung, je kompatibilní s telefony, které mají OS Android 4.3 a vyšší verze. Apple Watch již tradičně spárujete výhradně jen se zařízeními iPhone. Ty využívají pro realizaci bezkontaktní platby aplikaci Apple Pay. Například chytré hodinky Garmin Vívoactive 4S podporují telefony s OS Android i iOS a pro bezkontaktní platbu využívají vlastní aplikaci Garmin Pay. Párování hodinek s telefonem vždy probíhá za pomoci Bluetooth rozhraní. Následně je důležité přes vybranou aplikaci doplnit údaje vaší platební karty, proběhnout musí autorizace bezkontaktní platby vaší bankou. Důležité je postupovat podle instrukcí, které vyžaduje daná platební aplikace (uvádíme výše v článku).

V praxi je bezpečnost NFC technologie velmi vysoká. Důvodem je, že pro přenos dat využívá NFC čip jen krátké elektromagnetické vlnění, které přijímá výhradně další NFC prvek (např. platební terminál). Komunikace je navíc šifrována a přenášeny nejsou všechny údaje o samotné platební kartě. Obě NFC zařízení musí pracovat na stejné frekvenci, jinak přenos dat není možný. Tím, že NFC funguje jen na velmi krátké vzdálenosti, do 10 – 20 cm (Bluetooth i více než 10 metrů) dochází jen ke krátkému – rychlému přenosu určitých dat. Bezpečnost přenosu dat je řádově vyšší než při jiném bezdrátovém přenosu. Přesto, pokud NFC právě nevyužíváte, funkci vypněte (týká se hlavně mobilních telefonů). Banky také doporučují při realizaci bezkontaktních plateb využívat samostatný bankovní účet nebo e-kartu a vyhýbat se veřejným platebním terminálům – MHD terminály na koupi jízdenek, terminály metra, veřejných toalet a pod.

Dobré recenzie

Garmin Vívoactive 4S

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 168 hodin/7 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,1“

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte dámské hodinky s NFC a řadou dalších chytrých funkcí, možná právě tento model něžné pohlaví zaujme. Garmin Vívoactive 4S má kulatý design, průměr pouzdra 40 mm a nízkou hmotnost. Hodinky jsou dostupné ve více barevných provedeních. Kompatibilita je možná s OS Android i iOS. Disponují vlastním interním úložištěm a nechybí, tradičně, bohatá senzorová výbava.

Vzhledem ke konstrukci jsou právě tyto hodinky častou volbou mnoha žen. Důvodem je elegantní design a současně sportovní parametry. Pro sport jsou Garmin Vívoactive 4S stvořeny stejně jako pro nákupy do města. Ve městě využijete bezkontaktní platby přes Garmin Pay a na túře zase přesnou GPS lokalizaci. Dále nechybí GLONASS či Galileo, oxymetr pro měření hodnoty kyslíku v krvi, barometr, výškoměr nebo akcelerometr. Naměřené hodnoty jsou velmi přesné a všechny statistiky si v plné podobě můžete prohlédnout v mobilní aplikaci Garmin Connect. Mezi sportovními režimy jsou k dispozici běh, cyklistika, plavání, veslování, jóga či lyžování. Místo zůstalo i pro směrovou navigaci. Mapy nejsou součástí softwaru. Během turistiky může být taková orientace nápomocná, ale nejde právě o nejintuitivnější funkci.

Hodinky vám řeknou, kolik pater jste počtem kroků vyšlapali. Změří hladinu stresu a upozorní vás na neaktivitu. Inteligentní hodinky mají 1,1palcový transflektivní displej s rozlišením 218 x 218 px. Velice dobře se čte na slunci a šetří zároveň baterii. Ačkoli, ano, AMOLED někomu chybět může. Chráněný je sklem Corning Gorilla Glass 3. Bez problémů se s hodinkami můžete vydat na turistiku i skočit do bazénu. Voděodolnost má úroveň 5 ATM. Zaplavat si s nimi můžete, ale na hluboké ponořování stvořené nejsou. Hodinky jinak dokáží monitorovat váš spánek i hladinu středu. V nabídce jsou také dechová cvičení, menstruační kalendář nebo detekce pádu. V hodinkách je přehrávač hudby. Díky internímu úložišti 4 GB můžete vložit do přístroje až 500 skladeb či podcastů a přes Bluetooth připojit bezdrátová sluchátka. Běhat tak můžete jít bez mobilu.

Hodinky mají vlastní OS systém kompatibilní s OS iOS i Android. Je rychlý a spolehlivý, hodinky nemrznou ani nesekají. Dotykový displej reaguje také stabilně. Pouzdro je z tvrzeného plastu a řemínek je silikonový. Provedení je velmi dobré a nošení hodinek dle slov spotřebitelů velmi komfortní i během sportovních aktivit. Ovládání je možné bočními tlačítky na pravé straně. Ty budete využívat primárně. Horním se dostanete k výběru sportovních aktivit, při delším stisku se dostanete k aplikacím. Spodní tlačítko slouží ke kroku zpět a dlouhým stisknutím se dostanete do nastavení.

Baterie je poněkud diskutabilní záležitostí. Při běžném chodu se dokážete dostat na úroveň 7 dní, ale několik recenzentů potvrdilo, že v ideálním případě jde o 5 až 6 dní ve smart režimu. Tento výsledek není špatný, ale očekávání byla větší. S permanentně zapnutým GPS budete někde kolem 15 hodin bez nabíjení.

Velmi dobré recenze jsou důkazem toho, že výrobce Garmin ví jak na zákazníka. Uživatelé těší několik faktorů. Jedním z nich je multifunkčnost hodinek, jednoduché ovládání a multifunkční využití. Hodinky mají skvělou funkcionalitu, včetně WiFi či NFC pro bezkontaktní platby, přičemž Garmin Pay podporuje většina bank. Více těší množství sportovních aktivit a přesná měření. Často jsou označovány za dámské chytré hodinky díky rozměrům verze 4S. Hodinky podle několika referencí nejsou stvořeny pro plavání, ale jde spíše o ne přesné měření aktivity ve vodě. Voděodolnost 5 ATM na povrchové plavání dostačuje. Telefonování není mezi smart funkcemi a vystačit si musíte s notifikacemi.

Hodinky mají vlastní hudební přehrávač a interní úložiště pro ukládání hudby. Baterie v případě Garminů byla vždy silnou stránkou, ale deklarovaných 7 dní není úplně pravda. Reálně půjde za 5 až 6 dní při využívání smart funkcionalit a sportovních režimů. Například model Garmin Venu 2S od stejného výrobce zvládne 7 dní v praxi bez problémů. Občasná kritika se vztahuje na transflektivní displej, který sice šetří baterii, ale AMOLED technologii se nevyrovná.

Pozitíva

Přesný monitoring
Interní úložiště a NFC
Velice elegantní design

Negatíva

Slabší výdrž baterie než je deklarována
Bez možnosti telefonování

Výdrž baterie: 168 hodin/7 dní ● Displej: 1,1“ ● Rozlišení displeje: 218 x 218 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano / Garmin Pay ● OS hodinek: vlastní OS ● Kompatibilní OS: iOS, Android ● Interní úložiště : 4 GB ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: Gorilla Glass 3 ● GPS: ano ● WiFi: ano ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 40 mm ● Hmotnost: 40 g ● Materiál: plast + silikon

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Inteligentní hodinky

Vaše hodnocení:
(91.4%)