Rozkládací matrace

Nejlepší rozkládací matrace 2024 + recenze

Co dělat, pokud se rozhodnete nechat u vás přespat návštěvu, avšak nemáte dostatek lůžek? Zachránit vás mohou rozkládací matrace. Jsou praktické, snadno skladovatelné a cenově dostupné. V našem testu vám přinášíme zhodnocení těch nejlepších modelů, z nichž jsme zvolili jedinečného vítěze – rozkládací matraci Fimex UNI. Také jsme sestavili návod na výběr té správné rozkládací matrace.

Publikované: 09.12.2022
Aktualizované: 27.03.2024

Jakou rozkládací matraci koupit?

Naše detailní recenze jsou určeny pro spotřebitele, kterým záleží i na tom nejmenším aspektu ovlivňujícím výběr správného produktu. Avšak pro ty, kdo chtějí dospět k rozhodnutí rychle, přinášíme krátký přehled nejdůležitějších parametrů vybraných modelů, které stojí za zvážení.

Názov Hodnotenie Detail
Fimex UNI   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Cosing Hviezdy   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
MPO Praktika   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Fimex UNI

Fimex UNI

Měkká polyuretanova rozkládací matrace s potahem z bavlny, výška 15 cm, taška na přenos

Zobrazit více info

Multifunkční, pohodlná a ergonomická matrace z kvalitní polyuretanové pěny nabízí pohodlné místo pro odpočinek či spánek. Měkkým profilem a přiměřenou výškou 15 centimetrů si získá nejednoho spotřebitele. Disponuje snímatelným potahem z příjemné bavlny, umožňující snadné čištění praním. Rozkládací matrace je dostupná v různých barevných variacích a jako bonus poslouží praktická přenosná taška.

Cenový trhák
Cosing Hvězdy

Cosing Hvězdy

Měkká polyuretanova rozkládací matrace pro děti s potahem z bavlny, výška 6 cm, taška na přenos

Zobrazit více info

Rozkládací matrace ideální pro cestování je složitelná do kompaktních rozměrů, díky čemuž se pohodlně přenáší a vejde se do kufru vašeho auta. Je vhodná pro děti již od narození. Estetický design snímatelného potahu z bavlny obepíná polyuretanovou pěnu, ze které je zhotovena samotná matrace. I přes menší tloušťku 6 centimetrů je dostatečně měkká, čímž dětem v každém věku dopřeje příjemný spánek. Výhodou je praktický obal pro přenos.

Náš TIP
Idea Samba

Idea Samba

Měkká polyuretanova rozkládací matrace s potahem z polyesteru a bavlny, výška 9 cm

Zobrazit více info

Jednoduchá rozkládací matrace z polyuretanové pěny s potahem z bavlny a polyesteru je využitelná na cestě, ve stanu, ale i na chatě či chalupě. Dostupný je ve dvou barevných provedeních. Položit jej můžete na zem či kempinkové lůžko, jelikož svou tloušťkou 9 centimetrů dodává dostatečnou oporu tělu, resp. páteři. Dodáván je v jednoduché fólii.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Kvalita použitého materiálu pro výrobu matrace i potahu, velikost, výška a tvrdost samotné matrace. To vše jsou velmi podstatné parametry, které rozhodují o tom, jestli se vy, případně vaši hosté, pohodlně vyspíte. Abychom v našich recenzích obsáhli co nejvíce informací o těch nejlepších produktech a vyzvedli jednoho vítěze, museli jsme si předem určit faktory, které nás budou během testu, porovnávání a hodnocení nejvíce zajímat. Tyto parametry by měly nejvíce ovlivňovat vaše finální rozhodnutí.

Kvalita materiálu matrace
Tvrdost/pevnost pěny
Výška/tloušťka matrace
Velikost matrace
Materiál potahu
Praktická využitelnost
Cena
Design

Uvedené parametry sloužily k zúžení výběru těch nejlepších rozkládacích matrací nabízených na trhu. Do top žebříčku se dostaly matrace z české, ale i vzdálenější zahraniční výroby. Značky jsou různorodé, a to například Fimex, MPO, Idea a Sensillo. Někteří uvedení výrobci se spíše zaměřují na dětské rozkládací matrace využitelné při delším cestování, jiní se spíše věnují matrací pro hosty a návštěvy. Na hodnocení jednotlivých modelů ovlivňovaly vytyčené faktory a spotřebitelské recenze dostupné na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz či Alza.cz. Produkty v našem výběru se liší rozměry, ale i provedením či praktickou využitelností.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze rozkládacích matrací

Tvorbě následujících recenzí předcházelo několikahodinové studium technických parametrů, funkcí a vlastností jednotlivých modelů, přičemž po tomto všem následovala analýza spotřebitelských názorů na výhody a nevýhody vybraných rozkládacích matrací. Díky takto získaným informacím a datům jsme mohli dané produkty navzájem porovnat, zhodnotit a následně přiřadit konkrétním modelům vhodný štítek. Recenze slouží jako detailní přehled nejdůležitějších aspektů, které by měly rozhodovat při koupi rozkládací matrace.

Víťaz testu

Fimex UNI

Měkká polyuretanova rozkládací matrace s potahem z bavlny, výška 15 cm, taška na přenos

Prohlédnout nejlepší nabídku

Rozkládací třípanelová matrace v kvalitním provedení s sebou přináší multifunkčnost a pohodlnost. Odolnost mu dodává moderní, tvarově stálá polyuretanová (PUR) pěna, která pro tělo představuje dostatečnou oporu. S rozměry 195 x 90 centimetrů (d x š) je vhodným doplňujícím lůžkem pro dospělou osobu. Tato matrace disponuje výškou, resp. tloušťkou 15 centimetrů, přičemž i více než dostatečná měkkost pěny dopomáhá k tomu, abyste pod sebou necítili tvrdou podlahu, na které je matrace položena.

Lehké uskladnění umožňuje praktická taška v ceně zboží, ale i ergonomický tvar samotné matrace. Pokud je řeč o potahu, ten je vyroben z příjemné bavlny a díky zipovému zapnutí je možné jej jednoduše sundat z matrace a vyprat. Za skvělou cenu také dostanete možnost volit z devíti barevných provedení (hnědá, šedá, karamelová, tmavě modrá, zelená, modrá, fialová, červená a růžová).

Praktická matrace, která vám dopřává kvalitní spánek je však vhodná i na sezení. Ve složené formě totiž nabízí dostatečnou výšku (až 45 centimetrů), abyste jej mohli využívat jako taburet či zjednodušené, níže položené křeslo. Pěna však není až tak měkká, jak byste si na základě uvedených hodnot představovali. Počítejte spíše se střední tvrdostí.

Pozitíva

Díky rozměrům vhodný na spaní i sezení
Nemáte pocit, že ležíte na zemi
Tvrdý a pružný tak akorát

Negatíva

Tvrdší než je uvedeno v parametrech

Materiál matrace: polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H1 = velmi měkká ● Rozměry rozložené matrace: 195 x 80 x 15 cm ● Materiál potahu: bavlna ● Design: 9 barevných provedení ● Praktická taška na přenos: ano

Cenový trhák

Cosing Hvězdy

Měkká polyuretanova rozkládací matrace pro děti s potahem z bavlny, výška 6 cm, taška na přenos

Prohlédnout nejlepší nabídku

Rozkládací matrace Cosing je na rozdíl od vítěze testu Fimex UNI rozměrově o něco menší a kompaktnější, díky čemuž je ideální pro cestování. Určen je spíše pro děti, čemuž nasvědčuje i do očí bijící design bavlněného potahu s hvězdičkovým motivem. Ten je snímatelný a tedy lehký na čištění. Tato výhoda je velmi vítaná také proto, že je využívána, a přednostně určena pro děti již od narození. Co se týče materiálu, matrace je vyrobena z molitanu, resp. polyuretanové pěny o výšce 6 centimetrů. Za velmi nízkou cenu dostanete dokonce i praktický obal pro snadnou manipulaci s matrací.

Výhodná cena a praktické využití při cestování s malými dětmi však přichází také s několika minusy. Mezi ty patří například přehnaná měkkost matrace, která neprospívá páteři vyvíjejícího se dítěte. Zmíníme i neodolné šití na potahu, které má tendenci se trhat po několika vypráních. Tento model je sice dodáván spolu s přenosnou taškou, avšak na samotné matraci chybí ouška pro usnadnění manipulace.

Pozitíva

Ideální pro cestování
Výhodná cena
Praktická taška pro přenos

Negatíva

Tenká matrace
Švy na potahu se trhají
Zapáchá impregnací

Materiál matrace: polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H1 = velmi měkká ● Rozměry rozložené matrace: 120 x 60 x 6 cm ● Materiál potahu: bavlna ● Design: hvězdy ● Praktická taška pro přenos: ano

Náš TIP

Idea Samba

Měkká polyuretanova rozkládací matrace s potahem z polyesteru a bavlny, výška 9 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku

Třípanelová matrace s praktickými úchyty pro snazší manipulaci je vyrobena ze 100% polyuretanové pěny s měkkým profilem a výškou 9 centimetrů. Tento model je určen spíše k cestování, do stanu, na chatu, přičemž položit jej lze na zem, ale i lehátko či kempinkové lůžko, kterým dodá dostatečnou měkkost, a tím si budete moci dopřát kvalitní a komfortní spánek. V porovnání s Fimex UNI je podstatně nižší, ale ve složeném tvaru disponuje výškou 27 centimetrů, což je dostatečně mnoho na využitelnost v podobě sedacího zařízení. Tato matrace je dostupná ve dvou barvách: modré a černé.

Nadpoloviční obsah polyesteru v potahu napovídá, že nepůjde o nejkvalitnější materiál, avšak rozkládací matrace nejsou známy právě svojí dlouhověkostí, resp. dlouhou životností. Na rozdíl od modelů Fimex UNICosing Hvězdy tato matrace není dodávána s praktickým obalem, balena je v jednoduché fólii.

Pozitíva

Využitelnost při cestování
Přiměřená opora pro tělo (tvrdost pěny)
Ouška na matraci pro snazší manipulaci

Negatíva

Tenká matrace
Chybí přenosný obal
Polyesterovobavlněný potah

Materiál matrace: 100% polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H2 = měkká ● Rozměry rozložené matrace: 190 x 70 x 9 cm ● Materiál potahu: 52 % polyester + 48 % bavlna ● Design: 2 barevná provedení ● Praktická taška pro přenos: ne

Pre náročných

MPO Praktika

Středně tvrdá polyuretanová rozkládací matrace s potahem z polyesteru, výška 8 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku

Rozkládací třípanelová matrace je sice určena pro příležitostné spaní, avšak svou kvalitou a tvrdostí ulahodí nejednomu náročnějšímu uživateli. Dodávána je v základních rozměrech pro dospělé osoby, přičemž si přesné rozměry můžete u výrobce sami zvolit. Matrace disponuje střední tvrdostí, což ocení vaše páteř. I přes tloušťku 8 centimetrů lze tento model položit na jakýkoli typ podkladu a přesto neztratí na opěrné funkci. Navíc ve složené formě se jeho tloušťka ztrojnásobí, díky čemuž vám vznikne pohodlný taburet.

Tak jako Idea Samba, i tato matrace disponuje potahem z polyesteru, nicméně můžete volit mezi dvěma typy. Výrobce totiž nabízí na výběr možnost snímatelného potahu Medico a EasyClean. Oba v sobě obsahují polyester, ale mají také hygienicky výhodné vlastnosti, které vám dopřejí komfortní spánek. Díky zipu lze rozpůlit na dvě části a následně je samostatně prát. To je výhodou v případě, že zašpiníte jen vrchní část potahu matrace.

Široký výběr rozměrů není jedinou výhodou této matrace. Kompaktnost po složení a hlavně ouška na samotné matraci zjednodušují jakoukoli manipulaci a uskladnění matrace v domácnosti, například i v klasické skříni. Nevýhodou v případě tohoto dražšího produktu je absence ochranného obalu pro přenos. Avšak praktičnost, kterou nese i ve svém názvu, vám může tuto malou chybu mnohonásobně nahradit.

Pozitíva

Široký výběr rozměrů
Potah vhodný pro praní
Ouška pro přenos

Negatíva

Chybí vak pro přenos

Materiál matrace: polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H3 = středně pevná ● Rozměry rozložené matrace: 200 x 90 x 8 cm ● Materiál potahu: polyester ● Design: neutrální ● Praktická taška na přenos: ne

Lacná kvalita

Sensillo Liška a zajíček

Měkká polyuretanova rozkládací matrace pro děti s potahem z bavlny, výška 5 cm, taška na přenos

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stejně jako rozkládací matrace pro děti Cosing Hvězdy i Sensillo upoutá pozornost svým designem. Nám do oka padl konkrétně motiv Liška a zajíček, nicméně jsou dostupné i další vzory, jako například Pírka, LesLapač snů či Ptáci. Rozměry, kterými tento model disponuje, se pohybují ve standardu dětských matrací, a to 120 x 60 cm (d x š), což je velikost vhodná do většiny turistických a tradičních postýlek.

Matrace je vyplněna polyuretanovou pěnou o tloušťce 5 centimetrů a tvrdostí prvního stupně, což znamená, že je velmi měkká, ale při dětských matracích je to docela zažitý standard. Matrace je uváděna jako turistická, tedy vhodná zejména pro delší cestování, nebo jako podložka na hraní pro děti. Rozhodně s tloušťkou, kterou disponuje, není určen k dlouhodobému a každodennímu používání. Snímatelný potah s pohádkovým designem je vyroben z bavlny, takže nabízí dítěti dostatečný komfort.

Standardní velikost v rozložené formě a kompaktní rozměry ve složené podobě. To jsou výhody dětské matrace Sensillo. Díky transportní tašce, která je součástí soupravy, je ideálním „partnerem“ pro cestování s dítětem. Ovšem pozor na přílišnou měkkost matrace, která spolu s tenkým profilem matrace nedodává dostatečnou tělesnou oporu.

Pozitíva

Dobrý poměr ceny a kvality
Hezký design
Na cestování super

Negatíva

Měkčí než by se očekávalo

Materiál matrace: polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H1 = velmi měkká ● Rozměry rozložené matrace: 120 x 60 x 5 cm ● Materiál potahu: bavlna ● Design: dětský motiv Liška a zajíček (na výběr i jiné motivy) ● Praktická taška na přenos: ano

Fiki Miki model MRR1

Středně tvrdá polyuretanová rozkládací matrace pro děti s potahem z polyesteru, výška 5 cm, taška na přenos

Prohlédnout nejlepší nabídku

V případě této rozkládací matrace z polyuretanové pěny se jedná o cvičební matraci pro gymnastiku nebo matraci určenou pro domácí léčebný tělocvik. I proto má menší rozměry, resp. má velikost standardní dětské matrace (120 x 60 cm) jako další modely z našeho testu, a to Cosing Hvězdy a Sensillo Liška a zajíček. Díky střednímu stupni tvrdosti produkt vytváří správnou oporu zad při cvičení i odpočinku, proto je využitelný při rehabilitačních cvicích při onemocnění či úrazech pohybového aparátu. Překážkou není ani tloušťka 5 centimetrů.

Máte-li však malé děti, matrace disponuje dostatečnou stabilitou zajišťující volnou změnu polohy během kojeneckého věku. Z hygienického hlediska je „vyzbrojen“ vynikající cirkulací vzduchu. Je snadno čistitelný v pračce díky odnímatelnému potahu z polyesteru. Jeho všestrannou využitelnost lze vyzkoušet na krátkých cestách v cestovních postýlkách či ohrádkách pro děti.

Matrace je dostupná v šedém a bílém provedení. Tímto designem sice nevyniká jako jiné dětské rozkládací matrace z našeho testu, ale je to i z toho důvodu, že v první řadě slouží ke cvičení. Menší rozměry a odolná taška s pohodlným držadlem umožňují snadný přenos a skladovatelnost, přičemž se cenově pohybuje v nižších relacích.

Pozitíva

Dobře skladná
Tloušťka akorát
Super do cestovní postýlky

Negatíva

Pro některé může být tvrdý

Materiál matrace: polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H3 = středně pevná ● Rozměry rozložené matrace: 120 x 60 x 5 cm ● Materiál potahu: polyester ● Design: 2 barevná provedení ● Praktická taška na přenos: ano

Idea Thommy

Měkká polyuretanova rozkládací matrace s potahem z polyesteru a bavlny, výška 8 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku

Třípanelová rozkládací matrace disponuje atypickými rozměry (190 x 63 cm), čímž se v našem testu výrazně odlišuje od jiných modelů jako je například MPO Praktika či Fimex UNI. Co se týče výrobního materiálu, v mnohém se shoduje s produktem Idea Samba patřícím pod stejnou značku. Výrobce i v tomto případě totiž použil čistou polyuretanovou pěnu o tloušťce 8 centimetrů, přičemž potah je zhotoven ze směsi bavlny a polyesteru. Profil samotné pěny se na stupnici tvrdosti pohybuje v měkčích hodnotách, avšak dostatečně zabraňuje tomu, abyste během ležení cítili pevný podklad.

Výrobce dodává tento model v šedé a modré barvě, přičemž design působí dostatečně esteticky, aby mohla být matrace využitelná i pro jiné účely než jen pro spaní a odpočinek. Ve složené formě totiž nabude výšky 24 centimetrů, což pomůže vytvořit jednoduchý taburet. Výhodou jsou ouška na matraci, která usnadňují její přenášení, ale balení neobsahuje přenosnou tašku. Produkt je dodáván v jednoduché fólii.

Pozitíva

Atypické rozměry
Tvrdost vyhovuje
Ouška na matraci

Negatíva

Chybí přenosný obal

Materiál matrace: 100% polyuretanová pěna ● Tvrdost pěny: H2 = měkká ● Rozměry rozložené matrace: 190 x 63 x 8 cm ● Materiál potahu: 52 % polyester + 48 % bavlna ● Design: 2 barevná provedení ● Praktická taška pro přenos: ne

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

V dnešní době se popularita produktů neustále mění. Jinak tomu není ani v případě rozkládacích matrací. V následující tabulce vám proto přinášíme neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších modelů rozkládacích matrací podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Fimex Sawana5*Zobrazit produkt
Fimex Comfort5*Zobrazit produkt
Fimex Fun5*Zobrazit produkt
e-matrace.com 485*Zobrazit produkt
Fimex Wood5*Zobrazit produkt

Ocitli jste se v situaci, kdy jste náhle potřebovali zvýšit počet lůžek ve své domácnosti z důvodu nečekaně prodloužené návštěvy hostů? Matrace je v tomto případě nejlepší volbou, avšak ne ledajaká. Tradiční zbytečně zabírá spoustu místa a její využitelnost je limitována. Zde přichází na scénu rozkládací matrace se svojí kompaktností a širokou využitelností.

V následujícím návodu vám představíme nejdůležitější parametry, kterých je třeba si všímat při koupi rozkládací matrace. Ty totiž ovlivňují kvalitu spánku, ale také komfort a životnost samotné matrace. Na závěr přikládáme krátký přehled cen a renomovaných výrobců rozkládacích matrací.

Jak vybrat rozkládací matraci

  • Rozkládací vs. rolovací matrace
  • Konstrukce rozkládací matrace
  • Velikost matrace
  • Výška/tloušťka matrace
  • Tvrdose matrace
  • Materiál matrace a hustota výplně
  • Materiál matracového potahu
  • Cena a renomovaní výrobci

Rozkládací vs. rolovací matrace

Existuje několik aspektů, které tyto dva typy matrací rozlišují. Mezi prvními je to rozhodně konstrukce. Zatímco skládací matrace je složena z několika dílů, rolovací je dodávána v celku, resp. jako jeden díl. To ovlivňuje i jejich složení a uskladnění. Skládací matraci je třeba složit přeložením jednotlivých panelů (rolování se nedoporučuje), avšak i po složení je větší než rolovací. Ten lze snadno srolovat, čímž vám vznikne kompaktní balík, díky čemuž je jeho skladování jednodušší.

Rozkládací matrace je tužší a disponuje všestranným využitím. Můžete jej použít jako křeslo či taburet. Rolovací je dodáván v pěnové i pružinové verzi, ale účel je limitován. Z hlediska ceny se rozkládací matrace považují za cenově dostupnější oproti rolovacím.

Konstrukce matrace z několika dílů

Běžné rozkládací matrace jsou většinou po délce rozděleny na 3 panely. Ty lze na záhybech jednoduše složit, čímž se z objemného, podlouhlého tvaru stává kompaktní balík. Rozdělení matrace na panely však nedodává dostatečnou oporu pro páteř, a proto se každodenní používání rozkládacích matrací nedoporučuje. Avšak výhodou je přítomnost několika suchých zipů či popruhů, které usnadňují manipulaci a přenos matrace. Rozložení a opětovné poskládání matrace trvá několik sekund v závislosti na velikosti a hmotnosti daného modelu.

Rozkládací matrace s polštářem

Základní i atypické velikosti

Jak standardní matrace, tak i rozkládací se dodávají v rozličných rozměrech. Mnohokrát velikost matrace závisí na výrobci. Některé modely jsou speciálně dostupné jen v atypických velikostech, přičemž mnoho společností a výrobců nabízí možnost výroby matrace na míru podle představ kupujícího. Většina rozkládacích matrací je však dostupná v základních rozměrech – 80 x 200 cm, 90 x 200 cm a 100 x 200 cm.

Tloušťka/výška matrace min. 5 cm

V případě rozkládacích matrací je tloušťka, resp. výška menší než u tradičních matrací. Takové tenčí matrace jsou sice snazší na přenos, manipulaci i skladování, avšak na úžasný spánkový komfort zapomeňte. Běžné rozkládací matrace se výškově pohybují v rozmezí 5 až 10 centimetrů, přičemž díky tomu disponují i nižší hmotností než tradiční matrace. Díky tomu jsou mnohem praktičtější.

Tvrdost rozkládací matrace

Důležitým parametrem pro pohodlný spánek je právě tvrdost matrace. Jelikož rozkládací matrace jsou pro větší praktičnost v mnoha případech nižší, zařazují se z hlediska tvrdosti do kategorie „středně pevné“ nebo „pevné“. Jednotlivé stávající stupně tvrdosti se značí H1 až H5, přičemž H1 je měkký a H5 tvrdý, resp. pevná matrace. U rozkládacích matrace může nastat problém, pokud vy nebo vaši hosté patříte k lidem upřednostňujícím měkčí povrchy na spaní. Takový problém lze vyřešit použitím potahu, a tedy individuální vrstvy výplně na povrch matrace.

Správný výběr matrace na základě stupně tvrdosti je důležitý pro zdravý spánek. Na tomto parametru totiž závisí, jak moc bude matrace šetrná k páteři člověka, která bude matraci používat. Tvrdost matrace také určuje její nosnou váhu, tedy hmotnost, která během používání nějakým způsobem nezdeformuje profil matrace. Nejvhodnějším řešením je středně pevný model, který vyhovuje většině typů těla.

Pěnová rozkládací matrace

Na materiálu matrace záleží

Při výrobě rozkládacích matrací se z konstrukčního důvodu nepoužívají pružiny, vždy se jedná o pěnové panely. Kvalita těchto materiálů má výrazný vliv na životnost rozkládací matrace. Výrobci většinou volí mezi polyuretanovou, paměťovou nebo studenou pěnou.

V praxi se téměř výlučně využívá polyuretanová pěna (také známá pod zkratkou PUR). Je to zejména z důvodu cenové dostupnosti. Nevýhodou matrací z PUR pěny je jejich minimální tloušťka, a tedy absence ortopedických vlastností. Tloušťka v průměru 3 – 5 centimetrů slouží jen jako tlumič kontaktu s podlahou. Od rozkládacích matrací s PUR pěnou nečekejte dlouhou životnost. Časem se na nich vytvoří proleženiny a komfort značně poklesne. Z hygienického hlediska také není nejlepší volbou, jelikož polyuretanová pěna není vzdušná a pokud do ní proniknou mikroorganismy, zvýšená vlhkost jim zajistí příjemný pobyt ve vaší matraci.

Stále populárnější se stává paměťová pěna, resp. vysokoelastická polyuretanová pěna, která je navržena tak, aby po kontaktu s tělesným teplem změkla, a po ochlazení se opět vrátila do původního tvaru. Rozkládací matrace s paměťovou pěnou mají tendenci být dražší, avšak ze zdravotního hlediska mají velké výhody. Jelikož se přizpůsobují anatomii těla, zmírňují tak tlak a dopřejí vám mnohem příjemnější spánek. Jejich výraznou nevýhodou je schopnost absorpce tělesného tepla, což je špatná zpráva pro nadměrně se potící spáčů.

Kvalitnější modely rozkládacích matrací jsou vyrobeny ze skutečné studené pěny. Ta je velmi pružná a odolná. Také je ideální volbou pro alergiky díky prodyšnému jádru. Rozkládací matrace z tohoto materiálu jsou sice dražší, nicméně ze zdravotního hlediska jsou mnohem šetrnější k páteři než ty s polyuretanovou pěnou.

Hustota výplně

Jeden z dodatečných parametrů, které byste si měli v případě materiálu matrace všímat, je hustota výplně, která je udávána v kg/m3. V podstatě jde o objemovou hmotnost. V případě nejlevnějších modelů se tento údaj pohybuje kolem 18 kg/m3. Přičemž ty kvalitnější jsou v rozmezí 25 až 40 kg/m3. V tomto případě platí, čím vyšší hodnota, tím větší hustota, a tedy i větší komfort, podpora a odolnost.

Pomůcka: údaj zjistíte ze 4-místného čísla, kterým je matrace označena. Např. HR4037 znamená, že pěna matrace má hustotu 40 kg/m3, přičemž HR označuje vysokou odolnost. V případě, že plánujete rozkládací matraci využívat intenzivně a frekventovaně, volte hustotu výplně alespoň 50 kg/m3 pro vyšší životnost.

Materiál potahu matrace

Většina rozkládacích matrací má nějaký ochranný potah, který vsakuje vlhkost. Obvykle je snímatelný, díky čemuž jej lze jednoduše vyprat v pračce. Pro snadné zapínání, resp. odepínání obsahuje takový potah zip. Některé modely jsou však dodávány se šitými potahy, což znemožňuje jejich odstranění. To komplikuje také jejich čištění.

Skládací matrace s polštářem

Materiál potahu je důležitý pro ty, kteří kupují rozkládací matraci pro exteriérové využití. V tom případě jsou ideální vodotěsné a antimikrobiální potahy, které chrání matraci před prachovými roztoči a jinými podobnými alergeny. Některé potahy mají dokonce na spodní straně tzv. protiskluzovou výplň, která udržuje matraci na místě, a tedy brání sklouzání matrace po zemi.

Co se týče samotného materiálu, většina potahů je vyrobena z polyesteru, avšak na trhu najdete také rozkládací matrace s potahem z umělého hedvábí z bambusu. Ty se však pohybují ve vyšších cenových hladinách.

S cenou stoupá kvalita a komfort

Dnešní trh disponuje širokou nabídkou rozkládacích matrací za několik stovek, ale i tisícek korun. V průměru se cena kvalitnějších matrací pohybuje od 2 500 do 4 500 Kč.

Základní rozkládací matrace seženete v cenové hladině do 1 000 Kč. Jsou většinou z polyuretanové pěny. Jejich design je jednoduchý, přičemž zřídka obsahují snímatelný potah pro zjednodušení čištění. Avšak jako příležitostné bonusové lůžko pro hosty splní svoji funkci i vaše očekávání.

Do 2 000 Kč si můžete pořídit rozkládací matraci se snímatelným potahem a rozměry klasické postele. Často jsou vyšší než matrace v levnější kategorii, proto se jejich využitelnost rozšiřuje. Můžete je totiž použít jako křeslo či taburet.

Rozkládací matrace nad 2 000 Kč jsou dostupné se studenou či paměťovou pěnou. Populární jsou i antibakteriální provedení. Matrace v této cenové relaci mají vyšší nosnost, což je velmi výhodným bonusem dražších modelů. Atraktivní design, díky kterému se z těchto rozkládacích matrací stává plnohodnotný ozdobný prvek domácnosti, je velkou výhodou. Do této kategorie zařazujeme také rozkládací matrace určené pro dvě osoby.

Oblíbení jsou výrobci MPO, LB Bohemia či Idea

K nejznámějším výrobcům rozkládacích matrací patří české společnosti LB Bohemia či MPO. Široký sortiment nejen matrací, ale i dodatečných potahů a jiných doplňků nabízí také společnost IDEA nábytek. Na dětské rozkládací matrace se speciálně zaměřují značky Sensillo a Fiki Miki. Rozšířené jsou i matrace značky Fimex. Koneckonců by však finální volbu měly ovlivnit zejména podstatné parametry a samotné preference spotřebitele.

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu jsme se věnovali nejdůležitějším parametrům, které je rozhodně třeba zohlednit při výběru správné rozkládací matrace. V sekci otázek a odpovědí jsme uvedli další informace, které spotřebitele nejčastěji zajímají. Pokud máte nějaké otázky, na které se vám nedostalo odpovědi, neváhejte je položit v komentářích pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Matrace se nedoporučuje skladovat pod postelí, protože tím prostorem by měl proudit vzduch, aby se z postele a ložní matrace odváděla veškerá nahromaděná vlhkost. Poskládanou matraci můžete umístit do skříně, do úložného prostoru sedací soupravy či na půdu. V případě prašných prostor je důležitá maximální izolovanost matrace za pomoci igelitu nebo jiného ochranného obalu.

Péče o rozkládací matraci spočívá v pravidelném čištění. Pokud disponuje snímatelným potahem, stačí jej vložit do pračky a nechat vysušit. Pokud je matrace pokryta nesnímatelným potahem, doporučujeme čištění vysavačem a následně jemným čističem na čalounění. Pozor, aby se matrace příliš nenamočila, protože těžko vysychá a může to vést i k nepříjemnému zápachu.

Ano, jsou dostupné i rozkládací matrace pro dva, avšak jsou náročnější na prostor a skládání. Sklopnou hranu mají i na podélné ose a jsou o něco tenčí, aby je bylo možno snáze složit. Dostupné jsou v rozměrech 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm, ale také v jiných atypických velikostech. Alternativně můžete zkombinovat 2 samostatné matrace.

Ďalšie články z kategórie Matrace

Vaše hodnocení:
(90.8%)