Nejčastější poruchy bojleru

Nejčastější poruchy bojleru – kapání vody, nízký tlak, příliš horká nebo studená voda

Při koupi bojleru očekáváte jeho dlouhou životnost a bezproblémový chod. Občas se objeví nějaká porucha, ale nemusíte hned přepadnout panice, protože mnohé problémy umíte vyřešit svépomocí. U jiných vám nezbude nic jiného, než se obrátit na odborníka. Máte-li bojler ještě v záruce, oprava by měla proběhnout v rámci reklamace. Pokud bojler v záruční době již není, počítejte s tím, že oprava bude něco stát. Konečná částka se bude odvíjet od závažnosti poruchy.

Publikované: 24.03.2023
Aktualizované: 08.06.2023
Obsah článku:

Jelikož se jedná o přístroje se spoustou komponentů, sem tam se může něco pokazit. Přinášíme vám proto seznam nejčastějších poruch bojlerů, se kterými se můžete setkat.

Bojler nesvítí

Netřeba dělat paniku, některé poruchy bojleru lze vyřešit rychle a jednoduše. Pokud nesvítí kontrolka na bojleru, pravděpodobně do vašeho zařízení neproudí elektrické napětí. Ověřte, zda je ohřívač správně zapojen do elektrické sítě, zda nedošlo k odstávce elektrické energie, případně zda někdo omylem nevypnul jistič. Teprve když je se sítí vše v pořádku, je třeba se pustit do hledání jiné příčiny.

Příliš studená voda

Pokud je voda příliš studená a navíc stále svítí kontrolka ohřevu, zkontrolujte, zda jste při prvotní instalaci nenastavili nízkou požadovanou teplotu. Pokud je tomu tak, zkuste ji zvýšit o pár stupňů. Studená voda může téci také tehdy, pokud jste spotřebovali více teplé vody, protože elektrický bojler zahřívá vodu postupně. Chvilku počkejte, dokud nezhasne symbol ohřevu. V případě, že studená voda teče i po zhasnutí kontrolky, problém bude jinde.

Příliš horká voda

V ořípadě horké vody byste měli v první řadě zkontrolovat nastavení její teploty. Moderní elektrické ohřívače vody mají pojistku, která zabrání, aby se voda přehřála i v případě poruchy termostatu. Nemusíte se bát, že byste se při sprchování opařili horkou vodou.

Malé množství vody

Za slabý proud vytékající vody většinou nemůže samotný bojler, ale tvrdá voda. Ta zavápňuje proudový regulátor v armatuře nebo sprchovou hadici. Za problémová se považují i jiná znečištění, která se přirozeně hromadí při dlouhodobém používání. Odvápněte a vyčistěte proudový regulátor a sprchovou hadici i samotnou hlavici sprchy. Podívejte se také na výtokovou armaturu a pokud je zanesená, odstraňte nečistoty. Za slabým proudem vody se může skrývat i vadný pojistný ventil, ale v tomto případě bude zapotřebí zásah odborníka.

Bojler zanesený vodním kamenem

Nesprávný objem bojleru

Změnil se počet osob ve vaší domácnosti? Je možné, že přístroj nebude stíhat ohřívat vodu. Ohřev bude trvat déle, což vás může přivést do stresu, když budete někam spěchat. Při koupi ohřívače vody je proto třeba myslet na jeho optimální objem a doporučujeme připočítat i nějakou rezervu.

Bojler vůbec nereaguje

V případě, že žádné tlačítko nereaguje na stisk, je pravděpodobné, že bliká i upozornění o zablokování tlačítek. Tuto funkci jednoduše vypnete podle návodu, který má váš konkrétní model. Pokud na bojleru svítí kontrolka servisního klíče, nejlépe bude obrátit se na odborníka.

Kontrolka stále zhasíná

U plynových bojlerů kontrolní světlo indikuje plynový hořák, který je na ohřívači trvale zapálen. Za zhasnutím kontrolky mohou být usazeniny na plynové trysce. Přívodu plynu do ohřívače může bránit i porouchaný termočlánek. Termostat je bezpečnostní zařízení, které reguluje změnu teploty vody. Při problému s neustále zhasínající kontrolkou zkontrolujte vaše ostatní plynové spotřebiče v domácnosti. Pokud je přívod plynu v pořádku, zkuste znovu zapálit kontrolku podle návodu vašeho ohřívače. Tato porucha se častěji vyskytuje u starších bojlerů, protože moderní systémy se zapalují elektronicky.

Bojler vydává podivné zvuky

Pukání v bojleru, buchotání, pískání nebo vibrace se mohou vyskytnout tehdy, když se do systému dostal vzduch. Příčinou může být také nízký tlak vody nebo selhání čerpadla. Hlučnost bojleru nepodceňujte, protože může jít io závažnější poruchu. Porucha se liší v závislosti na typu zvuku a místě, ze kterého zvuk vychází. Pokud bojler vibruje, zkuste upravit nastavení a zkontrolujte jednotlivé přívody. Pomoci může i odvzdušnění bojleru, které provedete podle přiloženého návodu. V případě, že jste návod k vašemu přístroji ztratili, většina výrobců nabízí návody online na svých webových stránkách. Častou příčinou hluku je také usazování vodního kamene. Když se na výměníku tepla usadí vodní kámen, dochází k přehřátí, což může způsobit bublání nebo pískavý zvuk.

Oprava porouchaného bojleru

Z bojleru kape voda

Kvapání vody z bojleru je nepříjemná záležitost. Příčiny se liší v závislosti na tom, odkud únik vody nebo kapání pochází. Může být za tím špatné těsnění systému, případně poškozený vnitřní komponent, zlomené těsnění nebo ventil. Za kapáním vody často stojí koroze a v tomto případě je nejlepší sáhnout po novém ohřívači vody. Netěsnost bojleru může způsobit i příliš vysoký tlak.

Nízký tlak bojleru

U plynových bojlerů se můžete setkat s nízkým tlakem, pokud přístroj ukazuje hodnotu nižší než jeden, je třeba zkontrolovat netěsnosti v systému. Optimální úroveň tlaku udržuje bezproblémovou cirkulaci vody v celém systému. Pokud tlak klesl příliš nízko, bojler se zablokuje a zobrazí chybový kód. Nízký tlak zjistíte jednoduše pohledem na tlakoměr. Ten může být způsoben netěsností v systému, nejčastěji kolem ohybů potrubí, kde jsou vadné spoje. Úniky mohou být způsobeny také otvory v hlavních komponentech v důsledku koroze. V případě, že zjistíte únik, zavolejte technika, aby bojler co nejdříve opravil. Pokud na žádné netěsnosti nepřijdete, zkuste natlakovat systém a držte se při tom návodu od výrobce.

Termostat bojleru nereaguje

Chybný termostat může způsobit problém v systému, který je jinak v pořádku. Zkontrolujte jej, protože náhodný stisk některého z tlačítek může změnit nastavení termostatu nebo jej úplně vypnout. Pokud jsou nastavení termostatu v pořádku, ale teplá voda z bojleru stejně neteče, bude nutná jeho oprava odborníkem, případně nastal čas vyměnit starý termostat za nový.

Bojler se stále vypíná

Neustálé vypínání bojleru může být způsobeno vadným termostatem, nízkým tlakem vody nebo nedostatečným průtokem. Zkontrolujte tlak i termostat. Zkuste odvzdušnit bojler a opětovně natlakovat systém. Pokud nic z toho nepomůže, zavolejte technika, který bojler opraví.

Bojler se stále vypíná

Správná velikost bojleru a teplota vody

Nevíte, jak správně zapnout bojler? Před prvním zapnutím je důležité, aby v něm byla napuštěna voda. Otevřete proto uzavírací ventil v přívodovém vedení i ventil teplé vody na armatuře a nechte je otevřené, dokud se zařízení nenaplní a neodvzdušní. Pamatujte si, že ohřívač vody nikdy nezapínejte prázdný. Při prvním zapnutí nastavte teplotu ohřevu vody na maximum. Potom zapněte síťové napájení, počkejte, až se bojler zahřeje, a vypněte regulátor teploty. Po těchto úkonech je ohřívač připraven k dodávce teplé vody.

Bydlíte-li v lokalitě s tvrdou vodou, nezapomínejte na pravidelné odstraňování vodního kamene. Ten odstraňujte z jeho stěn, nádoby, topného tělesa a termostatu. Aby vám bojler sloužil dlouhá léta, doporučujeme každé tři roky vyměnit hořčíkovou tyč. Ta slouží jako ochrana vnitřku nádrže před korozí.

Teplotu vody se doporučuje nastavit na cca 55 °C. Záleží také na ročním období, například během léta stačí mít teplotu nastavenou na cca 50 °C. Nezapomínejte, že čím je objem ohřívače větší, tím déle trvá ohřev. Pozor je třeba dávat na teplotu vyšší než 65 °C, protože zvyšuje tvorbu vodního kamene. Tam, kde je tvrdá voda, často vznikají minerální usazeniny a zanášejí topnou plochu. Vodní kámen pak snižuje efektivnost ohřevu. Příliš vysoká teplota vody může způsobit i nepříjemné opaření.

Pokud zařízení delší dobu nepoužíváte, z důvodu úspory energie se doporučuje nastavit teplotu na 7 °C. Je to zároveň protinámrazová ochrana. Případně můžete bojler odpojit od elektrické sítě. Zásobník bojleru je chráněn před mrazem, ale neplatí to pro pojistný ventil a vodovodní vedení v domácnosti. Pokud je zařízení odpojeno od přívodu elektřiny, ochrana proti mrazu je nefunkční. Při nebezpečí mrazu se musí zásobník zcela vyprázdnit.

Velikost bojleru vybírejte podle počtu členů domácnosti, předejdete tím pomalému ohřevu vody. Raději si připlaťte za větší objem, protože ohřívač kupujete na několik let a za tu dobu se může vaše rodina rozšířit. U elektrického typu ohřívače vody se nebojte sáhnout po takovém, který má inteligentní ovládání. Taková inteligentní elektronika vám ušetří náklady na provoz.

Ohřívač vody by měl být namontován co nejblíže místu spotřeby užitkové vody. Jeho umístění má totiž vliv na celkovou efektivnost přípravy teplé vody. Pokud je ve vaší domácnosti více míst s odběrem teplé vody, zkuste zvážit možnost instalování pomocného bojleru na místě menšího odběru. Tímto způsobem se umíte vyhnout potřebě mít dlouhé rozvodové potrubí, které způsobuje velké tepelné ztráty.

Otázky a odpovědi – FAQ

V článku jsme se snažili popsat nejběžnější poruchy bojlerů, se kterými se můžete setkat během jejich životnosti. Uvedli jsme také praktická řešení, jak byste mohli dané problémy odstranit. Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Neváhejte své otázky položit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět co nejdříve.

Pro bezproblémové fungování doporučujeme pravidelnou údržbu zařízení. Alespoň jednou ročně odstraňte nánosy vodního kamene na vnitřních stěnách bojleru, topném tělese a termostatu. Pokud je ve vaší domácnosti příliš tvrdá voda. Čištění bude vhodné několikrát ročně. Pravidelnou údržbou prodloužíte životnost bojleru a zajistíte účinný ohřev.

V první řadě vypněte ohřev vody a odpojte bojler ze zásuvky. Vypněte také přívod vody do bojleru a poté otevřete vodovodní kohoutky. Počkejte, až z nich vyteče všechna teplá voda. Následně odmontujte kryt, který se nachází na spodní části bojleru, a všechny jeho elektrické součásti. Uvolněte přírubu, obvykle to jde tak, že ji zatlačíte směrem dovnitř. Nezapomeňte si však připravit nádobu na zachycení zbytkové vody. Na přírubě se v závislosti na modelu bojleru nachází topná spirála i anodová tyč. Vodní kámen vyjměte z přístroje ručně, nejvíce se jej tvoří právě v jeho spodní části. Pokud kámen nechce jít ven, vezměte si pomůcku, kterou jej bezpečně vytáhnete tak, abyste nepoškodili smalt. V dalším kroku zkontrolujte topnou spirálu, pokud je i na ní vodní kámen, odstraňte jej vlhkým hadříkem. V případě silné vrstvy kamene se hodí osvědčený ocet, který snáze rozpustí usazeniny. Po mechanickém čištění se doporučuje pustit do bojleru přívod studené vody, který propláchne vnitřní stěny. Po čištění vraťte na původní místo přírubu s těsněním a zkontrolujte, zda neprotéká. Potom zapojte všechny elektrické součásti a pak připevněte odmontovaný kryt.

Při neodborném zásahu do bojleru se mohou poškodit elektrické části, ty pak zvyknou shořet. Pomoc odborníka budete potřebovat i při výměně porouchané spirály. Při jejím opětovném zapojení a zkoušení funkčnosti může dojít k popálení. Neodborná oprava většinou bojler nenávratě poškodí. To však není vše, například unikající voda z nesprávně zapojeného přívodu mohou vsáknout do zdiva, následkem čehož pak vzniknou plísně. Nesprávně zapojené rozvody topného tělesa zase mohou způsobit úraz elektrickým proudem. Bojler lze mechanicky poškodit také tehdy, když příliš dotáhnete šrouby přívodu vody.

Pokud váš elektrický ohřívač vody Artison začal vydávat zvláštní zvuky, může být za tím vodní kámen, který se usadil uvnitř nádrže. Vypněte spínač ohřívače vody nebo i hlavní přívod elektrické energie domácnosti. Potom uzavřete vodní ventil v koupelně, aby se zabránilo vytopení, nechte vychladnout vodu a poté ji vypusťte do připravené nádoby. Ohřívač vody nechte vypnutý několik hodin a následně otevřete vodní ventil a kohoutek. Potom ohřívač opětovně naplňte vodou a zapněte napájení. Hluk by měl být odstraněn a zvýší se účinnost ohřívače vody.

Ďalšie články z kategórie Bojlery

Vaše hodnocení:
(90.4%)

Komentáre
Vladimír Pech 02.Aug.2023

Dobrý den,mám dotaz na závadu bojleru Dražice okhe one/e 50.Tento nepovedený typ vlastním 1 rok(ještě je v záruce)a už proběhly 2 opravy elektrické destičky.Byly vyměněny.Nyní se objevil další problém,bojler při napouštění napustí asi jenom třetinu vody a tlakový ventil při nahřátí přestal odkapávat.Jinak to malé množství napuštěné vody v pořádku nahřívá.Tlak vody je pořád stejný.Tlakový ventil při otevření protéká.Můžete mi poradit,v čem je problém?Děkuji za odpověd Pech Vladimír

Odpovedať

redakce Testmagazin.cz 14.Aug.2023

Dobrý deň, vzhľadom na to, že je produkt stále v záruke, mali by ste problém riešiť s predajcom a uplatniť si záruku. Podľa toho, čo popisujete, máte doma vadný kus, keďže už ide v priebehu jedného roka o 3. chybu. Problémom môže byť napr. poistný ventil alebo tvrdá voda. Odporúčame obrátiť sa na odborníka.

Pavel Janský 11.Dec.2023

Dobrý den,
mám malý bojler 50 litrů, po dvou letech provozu začal hodně protékat přes pojistný ventil. Ten jsem vyměnil a teď mi neteče teplá voda vůbec. Kde dělám, prosím chybu?
Děkuji za odpověď.

Odpovedať

Pavel 28.Feb.2024

Dobry den mam bojler Dražice 4 roky bojler hřeje ale změnil tvar na vrchní části na šíšku a vydává podivné zvuky zkoušel jsem i ovzdušnit poradte

Odpovedať

Ivan Prokop 19.Apr.2024

mám kotel Tatramat EOV 80 4 roky.
voda se neohřívá a kontrolka nesvítí-2 krát byl tlačítkem zapnut, potřetí se vypl za horké vody.
Je možná oprava výměnou regulátoru nebo případně jinou opravou ?
Nebo po 4 letech koupit nový ?

Odpovedať

Ivan Prokop 19.Apr.2024

prosím poradit

redakce Testmagazin.cz 03.May.2024

Dobrý den,
doporučujeme kontaktovat kotláře, který zná danou značku, on vám nejlépe bude umět říci, zda je oprava výhodná. Vzhledem k ceně nového kotle však doporučujeme zvážit koupi nového modelu.

Miroslav Filgas 04.May.2024

Mám zabudovaný boiler OKCV 200 ležatý Dražice. Pro solární ohřev vody.Vždy jak začíná ohřev z panelu,a není dostatečný výkon ,v boiléru bzučí termostat. Bzučení přestane až je výkon plný.Může to být závada v termostatu ? Děkuji za radu.

Odpovedať