Kamery do auta

Nejlepší kamery do auta 2024 + recenze

U prémiových aut je dnes běžné, že autokamery jsou součástí výbavy, případně je lze dokoupit v rámci výbavy, což je však poměrně drahá záležitost. Dokoupit si tak kameru do auta ve vlastní režii je jednou z výhodnějších možností. Kamera je v autě velmi dobrým pomocníkem, který může řidiči pomoci v případě nečekaných událostí, které mohou nastat v provozu – nehoda, porušení předpisů, pojistná událost apod. Nápomocná umí být při manévrování i couvací kamera. V našem testu najdete ty nejlepší kamery do auta. Skvělé hodnocení získala kamera do auta Niceboy Pilot XR Radar s 4K záznamem, GPS senzorem a nočním režimem. Průzkumem trhu jsme strávili více než 80 hodin a analyzovali jsme nejdůležitější parametry. Výsledky testu kamer do auta naleznete v článku.

Publikované: 18.11.2021
Aktualizované: 19.07.2024

Jakou kameru do auta koupit?

Kamerám do auta se také říká černé skříňky a v dnešním hustém provozu mohou být mnohdy velmi důležitým „svědkem“. Záznam z kamery často dokáže objasnit situace, při kterých došlo k nehodě nebo jinému přestupku. Na trhu najdete autokamery v různých cenových třídách, ale také v různé kvalitě. Čím náročnějším spotřebitelem jste, tím více za kameru do auta zaplatíte. Záleží však na tom, jaké funkce od ní očekáváte, dnes už ani zdaleka nemusí jít jen o natáčení. Výběr proto může být komplikovaný. My vám ho dokážeme usnadnit i výběrem TOP 3 kamer do auta, které v našem testu zaujaly svými vlastnostmi a parametry. Stačí, když si přečtete krátkou charakteristiku, a zjistíte, zda kamera splňuje vaše požadavky.

Názov Hodnotenie Detail
Niceboy Pilot Q9 Radar   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Lamax C3   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Navitel R300 GPS   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Niceboy Pilot XR Radar

Niceboy Pilot XR Radar

4K autokamera s pozorovacím úhlem 170°, GPS, WiFi, G-senzor, noční a parkovací režim, max. 128GB microSD.

Zobrazit více info

Autokamera Niceboy využívá kvalitní optiku od Sony a obrazové čidlo od Novateku. Záznam můžete nahrávat ve vysokém, 4K rozlišení, ale podporuje také Full HD. Luxusní je široký záběr objektivu – až 170°. Kamera je dodávána s magnetickým držákem. Integrován je GPS modul i s databází rychlostních radarů. Kamera podporuje i WiFi.

Cenový trhák
Navitel R300 GPS

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 140°, GPS, parkovací režim, max. 64 GB micro-SD.

Zobrazit více info

Malá a kompaktní kamera s Full HD záznamem nahrává obraz i zvuk, a to i v noci. Disponuje G-senzorem a nahrává ve smyčkách, přičemž délku smyčky lze nastavit (1, 3 nebo 5 min.). Kamera má parkovací režim.

Náš TIP
Lamax T10

Lamax T10

4K autokamera s pozorovacím úhlem 170°, GPS, WiFi, G-senzor, noční a parkovací režim, max. 128GB microSD.

Zobrazit více info

Kompaktní kamera se 4K záznamem a podporou WDR. Nabízí 170° pozorovací úhel, díky čemuž kamera zaznamenává široké okolí. Ovládá se přes IPS displej, menu je v češtině. Maximální kapacita SD karty je 128 GB.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Jednotlivé parametry jsme seřadili podle důležitosti tak, jak zajímají samotné spotřebitele. Kamera do auta musí být užitečným asistentem, jehož přítomnost v autě vůbec nemusíte registrovat, vše probíhá automaticky od chvíle, kdy auto nastartujete a vydáte se s ním do provozu. Při hodnocení jsme brali ohled na to, o jaký typ kamery se jedná a jaký prostor kamera snímá. Primárně je důležitá kvalita záznamu – zde je třeba brát v úvahu typ optiky, kvalitu snímačů, rozlišení a frekvenci snímků.

Důležitý je i způsob napájení kamery do auta a její uchycení. Autokamera by neměla narušovat vzhled interiéru, mělo by jít o vhodný doplněk výbavy. Chybět by nemělo ani dostatečně velké úložiště. Jeho kapacita by měla být dostačující i v případě vysoce kvalitního videozáznamu. V rámci moderních zařízení se setkáte s řadou přídavných funkcí, jako je GPS, parkovací režim, nožní režim, WiFi, systém ADAS nebo zabudovaná databáze radarů. Důležitou podmínkou je také to, aby byla kamera snadno ovladatelná. Někteří spotřebitelé se zase soustředí na rozměry zařízení.

Typ kamery
Kvalita snímání – optika, rozlišení a frekvence
Úhel záběru
Napájení autokamery
Způsob uchycení
Úložiště – paměťová karta
Další funkce
Ovládání a rozměry

Během průzkumu trhu jsme analyzovali stovky modelů autokamer od různých výrobců. Zaměřili jsme se na kvalitní autokamery, ale hledali jsme i levné kamery do auta, které nabídnou potřebnou kvalitu. Vybírat si tak můžete z opravdu rozmanité nabídky. Do našeho srovnávacího testu černých skříněk do auta se dostali zástupci značek Lamax, Niceboy, TrueCam, ale také kamery do auta Mio MiVue, jejichž modely se vyznačují vysokou kvalitou. Dostupnost produktů na trhu je někdy komplikovaná, my jsme proto oslovili prodejce, kteří mají tyto produkty v nabídce. Využili jsme databázi cenového srovnávače Heureka, ale také obchody, jako je Alza, Mall, Datart či Kasa.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze kamer do auta

Mít takovýto užitečný a spolehlivý přístroj v autě je někdy k nezaplacení. My jsme zpracovali recenze kamer do auta proto, abychom vám poskytli co nejvěrnější přehled o kvalitách jednotlivých produktů. Kamery do auta jsou specifickým druhem drobné elektroniky a i zde spotřebitelé preferují různé funkce, které autokamera může mít. Proto jsme při hodnocení postupovali na základě stanovené metodologie testování. Vybírali jsme to nejlepší, co trh nabízí, a zhodnotili jsme silné i slabé stránky. Z pohledu spotřebitele jsme vždy brali v úvahu také poměr ceny a kvality. V neposlední řadě jsou to zkušenosti a názory samotných zákazníků, které při našem hodnocení měly svoji váhu.

Víťaz testu

Niceboy Pilot XR Radar

4K autokamera s pozorovacím úhlem 170°, GPS, WiFi, G-senzor, noční a parkovací režim, max. 128GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem výběru se nikoliv náhodou ocitla kamera do auta Niceboy. Přestože se nejedná o tradičního výrobce, model Pilot XR Radar patří k těm, které nabízejí záznam ve 4K rozlišení a také luxusní úhel záběru – až 170°. Uchycení je snadné, a to za pomoci magnetického držáku.

Základem kvalitního výstupu z autokamery je kvalitní optika. V tomto případě Niceboy využívá senzor Sony IMX 335 a obrazový čip Novatek 96670. Clona s hodnotou f = 1,8 si perfektně poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami a noční záběry jsou skvěle čitelné. Interpolované 4K rozlišení je vrcholem mezi nastaveními, detailní nahrávky vám však obstará i 2K kvalita nebo Full HD při frekvenci 60 snímků. Díky těmto komponentům a také podpoře WDR se dočkáte vskutku ultimátních záběrů, což potvrzují i ​​spotřebitelé.

Velmi silnou stránkou kamery je širokoúhlý záběr, neboť objektiv zabírá zorné pole až 170°. Díky tomu máte na záznamech i skvělé detailní záběry okolí. Autokamera podporuje úložiště s maximální kapacitou 128 GB. Integrován je i GPS lokátor a také WiFi. Kameru můžete nastavovat i přes mobilní aplikaci, která je však poměrně komplikovaná. Ovládání přes displej je díky českému jazyku maximálně intuitivní. Prostřednictvím aplikace však můžete kontrolovat souřadnice nebo pohyb vozidla, rychlost či nadmořskou výšku.

Zařízení nechybí možnost cyklického nahrávání, integrovaný mikrofon, a dokonce ani detekce statických rychlostních radarů. Autokamera má malý, 2,45palcový displej, na kterém se zobrazí například i vaše rychlost. Kameře chybí jen detekce udržení v jízdním pruhu nebo nebezpečného přiblížení se k vozidlu. Nejde však o nic, co by kvalitu kamery přímo snižovalo.

Pro případ nehody je k dispozici G-senzor, který při změně pohybu automaticky uzamkne celou sekvenci a zabrání jejímu smazání. To platí i v případě zaparkovaného vozidla a parkovacího režimu. O rychlou instalaci se postará magnetický držák. SD karta se v balení nenachází.

Podle našeho průzkumu trhu je autokamera Niceboy velmi zdařilým modelem s bohatou funkcionalitou a vysokou kvalitou záběrů. Rozlišení můžete nastavovat (4K i Full HD). Kamera do auta je kvalitně zpracovaná, disponuje také WiFi připojením a detekcí rychlostních radarů. Chybí některé asistenční funkce. Spotřebitelé si pochvalují i magnetický držák, který je dodáván s kamerou.

Pozitíva

Praktický magnetický držák
Vysoká kvalita záběrů – 4K rozlišení
Detekce rychlostních radarů

Negatíva

Ovládání přes aplikaci je komplikované
Chybí asistenční funkce

Výrobce: Niceboy ● Rozlišení videa: 3 840 × 2 160 px / 4K ● Pozorovací úhel: 170° ● Paměťová karta: max. 128GB microSD ● GPS: ano ● WiFi: ano ● G-senzor: ano ● Noční režim: ano ● Parkovací režim: ano ● Displej: ano / 2,45 palce

Cenový trhák

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 140°, GPS, parkovací režim, max. 64 GB micro-SD.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Záznamová kamera v autě má svůj význam. Primární záběry z ní poslouží jako důkazní materiál v případě dopravní nehody nebo jiné formy poškození vašeho motorového vozidla. Kvalita snímače je 12 Mpx a umožňuje nahrávání v kvalitě Full HD se snímkovou frekvencí 30 FPS. Zorný úhel při natáčení z čelního skla je 140°. Kamera do auta nedisponuje interní pamětí a využívá micro-SD kartu o max. pamětí do 64 GB. Napájení je možné přes adaptér díky 5V micro USB kabelu, který je součástí balení. Potěší však, že kamera má vestavěný akumulátor o kapacitě 120 mAh a krátký čas dokáže natáčet i bez napájení.

Autokamera Navitel R300 GPS nahrává obraz i zvuk díky zabudovanému mikrofonu. Disponuje G-senzorem, funkcí automatického startu a využívá nahrávání ve smyčkách. Video se ukládá ve formátu MOV (kodek H.264) a délku smyčky lze nastavit na 1, 3 nebo 5 minut. Kvalitní senzor kamery GC2053 umožňuje využití nočního režimu. Autokamera disponuje GPS modulem a získávala tak aktuální informace o rychlostních radarech (statických), nehodách a dokáže vás zvukovou a vizuální signalizací upozornit v předstihu. Menu je dostupné v českém jazyce.

Ovládání je možné díky mechanickým tlačítkům a 2palcovému displeji, kde se zobrazuje aktuální rychlost, ale i zmíněná upozornění na rychlostní úseky a pod. Kamera má také parkovací režim. V balení je kromě síťového adaptéru do auta také držák do auta s přísavkou na čelní sklo, nabíječka do auta, čistící hadřík a manuál. Bonusem je aplikace s licencí Navitel Navigator na 12 měsíců zdarma, která obsahuje mapové podklady 43 evropských zemí. Aplikace je dostupná v mobilním telefonu.

Pozitíva

Výhodná cena v poměru k funkcionalitě
Snadná instalace
Kompaktní rozměry (vhodné pro čelní sklo)

Negatíva

Delší hledání GPS signálu (občas)
Slabá databáze rychlostních radarů

Výrobce: Navitel ● Rozlišení videa: 1920 x 1080 px/Full HD ● Pozorovací úhel: 140° ● Paměťová karta: Max. 64 GB micro-SD ● GPS: ano ● WiFi: ne ● Interní paměť: ne ● Noční vidění: ano ● Parkovací režim: ano ● Displej: ano / 2 palce ● Vestavěný akumulátor: ano – 120 mAh

Náš TIP

Lamax T10

4K autokamera s pozorovacím úhlem 170°, GPS, WiFi, G-senzor, noční a parkovací režim, max. 128GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tento model kamery do auta patří k vůbec nejprodávanějším na našem trhu. Disponuje širokou škálou funkcí a kromě toho můžete záběry ze silnic natáčet i v 4K rozlišení. K dispozici je WiFi, GPS a také mobilní aplikace za účelem přístupu k vašim záznamům a jednoduššího ovládání.

Obrazový snímač pracuje velmi dobře za jakýchkoliv světelných podmínek. Přestože máte k dispozici vysokokvalitní (4K) rozlišení, spíše vám doporučujeme pořizovat záznamy ve Full HD při 60 snímcích. SPZ jsou dobře čitelné a zároveň se vám kapacita paměti nezaplní tak rychle. O vylepšení ostrosti a lepší barevnost se stará technologie WDR. Při správném umístění je pozorovací úhel 170° luxusní, máte tak rozhled i do širokého okolí včetně protisměru nebo krajnic vozovky. V noci je výsledný záběr díky světelnosti objektivu a vyšší snímkové frekvenci na velmi vysoké úrovni. Můžete však použít i 4K režim při 30 FPS. Obraz je za všech okolností plynulý. Přední kamera dokáže pořídit fotozáznamy – 16 Mpx.

Nový magnetický držák se navíc velice snadno upevňuje. Kamera se nijak nehýbe a nemění svůj úhel. Můžete ji snadno odepnout a vzít s sebou. Rozbité vozovky se však už určitě bát nemusíte. Kamera má také přehledný IPS displej, menu je v češtině/slovenštině a prostřednictvím čtyř tlačítek zvládnete ovládat vše podstatné. Pokud máte chytrý telefon, připojte se k navigaci přes WiFi, stáhněte si aplikaci a ovládání si můžete ještě více zjednodušit. Autokamera podporuje SD karty až do 128 GB.

Zařízení pracuje s databází statických radarů po celé Evropě, proto se snadno můžete vyhnout pokutám za rychlost. Aktualizovaný firmware navíc vždy přidá další radary. Menu aplikace je i v češtině. Kamera disponuje G-senzorem a detekcí pohybu, takže v parkovacím režimu kamera v případě nečekané události začne nahrávat a sekvenci uzamkne. Po zapnutí zapalování v autě kamera nahrává automaticky. V případě nehody záznam opět automaticky uzamkne. Natáčení probíhá v cyklickém režimu, přičemž délku sekvence si můžete nastavit. Zapnout lze i mikrofon.

Kamera má integrovanou GPS a v případě potřeby můžete sledovat záznam trasy nebo průběžnou rychlost vozidla, ve kterém je umístěná. Někteří spotřebitelé avizovali, že GPS má občas výpadky, což kamera vždy signalizuje. Ke kameře lze v rámci doplňkového příslušenství dokoupit i zadní Full HD kameru. Ta rovněž dokáže natáčet i ve vyšším, 2K rozlišení.

Spotřebitelé si produkty výrobce Lamax velmi pochvalují, a to i v případě levnějších variant, jako je například Lamax C6. Tento model však nabídne vysoké rozlišení 4K, a to pro záběry ve dne i v noci. Uživatelé chválí jednoduchost ovládání, magnetický držák a také zorné pole záběrů, které je až 170°. Kamera je kvalitní i zpracováním, s výjimkou tlačítek, která jsou poněkud vystouplejší. Pár stížností směřovalo k GPS lokátoru, který častěji ztrácí signál.

Pozitíva

Kvalitní obraz
Databáze rychlostních radarů
Noční záznam

Negatíva

Výpadky GPS
Kvalita tlačítek

Výrobce: Lamax ● Rozlišení videa: 3 840 × 2 160 px, 4K, 1 920 × 1 080 px / Full HD ● Pozorovací úhel: 170° ● Paměťová karta: max. 128GB microSD ● GPS: ano ● WiFi: ano ● G-senzor: ano ● Noční režim: ano ● Parkovací režim: ano ● Displej: ano / 2,45 palce

Lacná kvalita

Yi Smart Dash Camera

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 165°, WiFi, G-senzor, noční režim, max. 64GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Samotný výrobce patří pod větší koncern, který známe pod názvem Xiaomi. Poměr kvality a ceny přenesl i do segmentu kamer do auta. Sice chybí GPS, ale podpora WiFi je velkým benefitem, stejně jako vysoké rozlišení s frekvencí 60 snímků.

Zárukou použitelného videozáznamu je opět kvalitní objektiv a optika. Tato černá skříňka využívá komponenty Xiaomi a kvalita se projevila na samotné čočce a cloně s hodnotou f = 1,8. Díky tomuto parametru je světelnost obrazu velmi dobrá. Při Full HD záběrech a 60 FPS se během dne dočkáte opravdu kvalitního obrazu.

Pozorovací úhel 165° hodnotíme také pozitivně, kamera do auta Lamax C6 disponuje úhlem záběru 140°. Yi Smart Dash Camera nabízí velmi široké zorné pole s detaily. Můžete si nastavit cyklické nahrávání nebo také automatické uzamčení záznamu, jelikož kamera má G-senzor a dokáže reagovat při nehodě nebo prudkém brzdění. Díky nočnímu režimu a clonovému číslu jsou i noční záběry velmi obstojné, což potvrdily desítky spotřebitelů. Parkovací režim k dispozici není.

Smart technologie se prokázala na podpoře bezdrátového připojení WiFi. Přes WiFi rozhraní se můžete pohodlně spárovat se svým chytrým telefonem prostřednictvím dané aplikace, přičemž si kromě nastavení můžete přehrávat i samotná videa, která můžete stahovat. K tomu, abyste data přesunuli do počítače, tak videokameru nemusíte odpojovat.

Inteligenci videokamery dokazuje i technologie ADAS, které však v tomto případě příliš nefandíme. Namísto asistenta pro udržení v jízdním pruhu a asistenta ochrany před nárazem mohli vývojáři integrovat GPS lokátor. Bezpečnostní funkce reagují zmateně a vůbec ne přesně. Můžete je však snadno vypnout. Ovládání probíhá za pomoci velkých mechanických tlačítek. Všechno důležité vidíte na LCD obrazovce s 2,7 palce. Autokamera Xiaomi má integrovaný mikrofon.

Uživatelé této autokamery jsou rádi za široké zorné pole, díky čemuž je záběr velmi detailní. Full HD rozlišení je kvalitní, především pokud nahráváte při vyšší snímkové frekvenci (60 FPS). Plusem je kvalitní objektiv s infračerveným filtrem, což je zárukou lepších záběrů během noci. Podpora WiFi výrazněji usnadňuje přesun obsahu z kamery – například do vašeho smartphonu. Méně šikovný je samotný držák s nálepkou, se kterým se hůře manipuluje. Častěji spotřebitelé výrobci vytýkali barvu kamery (šedá), která je pak za oknem velmi výrazná a bije do očí.

Pozitíva

WiFi připojení
Řada pozitivních recenzí
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Horší držák
Nemá GPS
Nepřesný systém ADAS

Výrobce: Yi Technology ● Rozlišení videa: 1 920 × 1 080 px / Full HD ● Pozorovací úhel: 165° ● Paměťová karta: max. 64GB microSD ● GPS: ne ● WiFi: ano ● G-senzor: ano ● Noční režim: ano ● Parkovací režim: ne ● Displej: ano / 2,7 palce

Pre náročných

Lamax S9 Dual

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 150°/130°, GPS, WiFi, G-senzor, noční a parkovací režim, max. 64GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kamera do auta, se kterou bude určitě spokojený i náročnější spotřebitel. Dodávána je se zadní (couvací) kamerou. Oba objektivy mají Full HD rozlišení. Zařízení podporuje WiFi připojení a nahrává i zvukovou stopu. Kamera je zároveň zpětným zrcátkem.

Lamax S9 Dual potvrzuje svou prvotřídní kvalitu nejen Full HD rozlišením přední kamery a záběrem v úhlu až 150°, ale také skvělými záběry během noci. Za to objektiv vděčí cloně s hodnotou f = 1,4. Světelnost objektivu je tak vysoká a bez problémů na obraze uvidíte SPZ vozidel, značky a také široký záběr krajnice. Zadní kamera má pozorovací úhel 130°, což je rovněž velmi dobrá hodnota. Kvalitních záběrů se dočkáte i v noci. Škoda jen, že Full HD kamera netočí při 60 FPS, jako je tomu například v případě autokamery Niceboy Pilot XR Radar.

Zadní kamera je velmi funkční, protože ve zpětném zrcátku vidíte i při couvání dostatečně velký obraz. Displej ve tvaru zrcadla má až 9,66 palce, a navíc je celý dotykový, takže orientace a ovládání v menu jsou naprosto snadné. Po zaparkování se aktivuje parkovací režim a detektor pohybu a G-senzor se postarají o to, že vaše auto bude hlídané i ve vaší nepřítomnosti. Oběma kamerami můžete rovněž pořizovat snímky. Zadní kamera je vhodná primárně pro osobní vozidla a je konstruována k umístění v interiéru vozidla.

Lamax S9 Dual lze ovládat i bez dotyků, neboť ovládací centrum v případě aktivního režimu ovládá 12 povelů, kterými můžete ovládat jednotlivé funkce, především je zapínat a vypínat. Autokamera má zabudovanou i WiFi, můžete si stáhnout aplikaci, která je však podle nás tak trochu zbytečná, jelikož vše dokážete dělat na samotné navigaci, včetně nastavení samotné kamery nebo sledování záznamů. Přes WiFi a aplikaci však rychleji dostanete záběry do smartphonu. Záběry můžete i uzamknout, aby nedošlo k jejich smazání. Kamera podporuje SD kartu s maximální kapacitou 64 GB.

Lamax má v sobě databázi rychlostních radarů, díky externí GPS je příjem signálu navigace perfektní a údaje o rychlosti, poloze či čase zobrazuje vodoznakem přímo na obrazovce. Na rychlostní limity vás bude kamera pravidelně upozorňovat. Z asistenčních systémů je přítomen asistent pro sledování jízdy v jízdním pruhu a také systém, který vás upozorní na přibližující se auto před vámi. Můžete je vypnout, ale především druhá jmenovaná funkce funguje vcelku spolehlivě. Kamera se jednoduše připevňuje na zpětné zrcátko, stačí ji nacvaknout na vaše zrcadlo, případně stáhnout pásky v balení.

Lamax S9 Dual GPS patří k velmi oblíbeným kamerám do auta. Vděčí za to především designu zpětného zrcátka a faktu, že se jedná o duální kameru, protože můžete připojit i dodávanou zadní kameru a využít ji tak při couvání. I ta má Full HD rozlišení. Zákazníci chválí nejen kvalitu záběrů, ale také ovládání hlasem, parkovací režim a pozitivní ohlasy směřují i k asistenčním systémům – systém sledování jízdních pruhů a antikolizní systém. Odradit může vyšší cena a složitější zapojování zadní kamery. Montáž doporučujeme přenechat odborníkům.

Pozitíva

Design zpětného zrcátka
Duální autokamera
Ovládání hlasem

Negatíva

Vyšší cena
Aplikace bez přidané hodnoty

Výrobce: Lamax ● Rozlišení videa: 1 920 × 1 080 px / Full HD ● Pozorovací úhel: 150°/130° ● Paměťová karta: max. 64GB microSD ● GPS: ano ● WiFi: ano ● G-senzor: ano ● Noční režim: ano ● Parkovací režim: ano ● Displej: ano / 9,66 palce

70Mai 1S

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 130°, WiFi, G-senzor, max. 64GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V úvodu je třeba říci zásadní informaci: autokamera 70Mai 1S nemá displej. Ovládání je realizováno primárně za pomoci aplikace ve vašem smartphonu. Ta je dostupná pouze v anglickém jazyce. Kamera má zabudovanou WiFi a záběry natáčí ve Full HD při 30 FPS.

V našem srovnání patří tento model mezi levnější kamery do auta. Klidně ho můžeme řadit do stejné kategorie jako autokameru Lamax C6, která je ještě levnější, ale má displej. Model 70Mai 1S je v autě nenápadným společníkem, který však pracuje stejně efektivně. Pořizování záznamů ve Full HD je z hlediska kvality dostatečné. Horší je to se světelností objektivu v noci, kdy SPZ vozidel z důvodu značného šumu přečtete jen stěží. Přestože má kamera kvalitní snímač od Sony, zhoršené světelné podmínky kameře příliš nesvědčí.

Pozorovací úhel 130° je dostatečný. Těší nás také podpora SD karty až do 64 GB. K záznamům se dostanete přes aplikaci, kterou můžete mít ve svém telefonu, přičemž přes WiFi se s autokamerou dokážete spárovat. Záznamy následně můžete stahovat, sdílet nebo mazat. SD karta není součástí balení.

Přestože autokamera na první pohled ničím nezaujme, právě ovládání hlasem je jedním z prvků, které mohou používání osvěžit. Například povel uzamknutí záznamu. Pozor však na zapnuté rádio, někdy se autokamera ozve, že uposlechla pokyn, který jste nedali. Intuitivnost je tak trochu zanedbaná. Autokamera má tudíž i mikrofon a dokáže zaznamenávat zvukovou stopu.

Kamera je vybavena snímačem zrychlení, G-senzorem. Při nárazu nebo prudkém brzdění automaticky uloží sekvenci a zabrání jejímu smazání. Ačkoliv by se mohlo zdát jako nevýhoda, že si záběr nemůžete prohlédnout na kameře, v aplikaci se k záznamům dostanete ještě rychleji a můžete tak sekvenci zkontrolovat. Černá skříňka někdy uživatele při připojení k WiFi obtěžuje hlasovými signály.

Malá a nenápadná kamera, to je někdy přesně to, co spotřebitel požaduje. Přestože tato kamera nemá displej, spotřebitelé ji kupují i s tímto vědomím. Obraz ve Full HD kvalitě je dostatečný. Má i vestavěný mikrofon a WiFi. Prostřednictvím aplikace si tak můžete prohlédnout všechny záběry. Potěší také nízkou cenou. Obtěžující jsou hlasová hlášení, která nelze vypnout. Ovládání hlasem není tak praktické, nastavení provádíte přes aplikaci. Dojmy z této kamery jsou smíšené, kvalita záběrů obstojná, ale uživatelská přívětivost je na tom hůře.

Pozitíva

Nízká cena
Možnost ovládání hlasem
Malé rozměry

Negatíva

Hlasová oznámení se nedají vypnout
Bez displeje
Horší záběry během noci

Výrobce: 70Mai ● Rozlišení videa: 1 920 × 1 080 px / Full HD ● Pozorovací úhel: 130° ● Paměťová karta: max. 64GB microSD ● GPS: ne ● WiFi: ano ● G-senzor: ano ● Noční režim: ne ● Parkovací režim: ne ● Displej: ne

Lamax C6

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 140°, G-senzor, parkovací režim, max. 32GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Spotřebitele láká především nízkou cenou, jelikož za ni zaplatíte i méně než 40 eur. Kamera má velmi kompaktní rozměry, přesto nechybí malý IPS displej. Překvapí solidním, Full HD rozlišením a také parkovacím režimem. Je vybavená G-senzorem.

Přestože za kameru nezaplatíte ani 1 300 Kč, dočkáte se skvělých záběrů. Autokamera Lamax C6 má vysoké, Full HD rozlišení, a to při frekvenci 30 snímků za sekundu. Úhel záběru je dostatečný, 140° pokryje z horní části čelního skla dostatečný prostor. Navzdory podpoře WDR je kvalita nočních záběrů horší. Kamera nemá žádný noční režim.

Nechybí parkovací režim – detekce pohybu, kamera začne nahrávat při pohybu před vozidlem a záznam uzamkne. Je však nutné vyřešit stálé napájení. Při autonehodě Lamax záznam uzamkne a zabrání jeho smazání. Je tedy plusem, že má kamera vestavěný G-senzor. Kamera se zapíná automaticky a umožňuje natáčet časovou smyčku, a když jí dojde paměť, začne přehrávat nejstarší záznamy. Pozor však na kompatibilitu s SD kartami. Maximální kapacita je 32 GB.

Autokamera je dodávána s držákem s přísavkou. Kameru tak stačí dát do správné pozice a držákem následně můžete nastavovat sklon kamery. K ovládání slouží pouze dvě boční tlačítka po stranách a napájecí tlačítko, kterým můžete kameru vypnout nebo zapnout. Menu je v českém jazyce. Kamera má vestavěný mikrofon, tudíž dokáže zaznamenávat i zvukovou stopu.

Autokamera je kompaktní a během dne nabízí perfektní záběry. Podporuje i funkci WDR a parkovací režim. Několik spotřebitelů avizovalo, že kvalita nočních záběrů je v porovnání s dražší konkurencí mnohem horší, a to navzdory Full HD rozlišení. Menším neduhem je také občasný problém s cyklickým nahráváním po zaplnění paměti – kamera vyžaduje, abyste potvrdili formátování, jinak přestane nahrávat.

Pozitíva

Nízká cena
Jednoduché ovládání a montáž
Full HD rozlišení

Negatíva

Menší kapacita paměti
Horší záběry během noci
Občas problém s funkcí cyklického nahrávání

Výrobce: Lamax ● Rozlišení videa: 1 920 × 1 080 px / Full HD ● Pozorovací úhel: 140° ● Paměťová karta: max. 32GB microSD ● GPS: ne ● WiFi: ne ● G-senzor: ano ● Noční režim: ne ● Parkovací režim: ano ● Displej: ano / 2,45 palce

Další zajímavé produkty

Přestože v našich recenzích najdete výběr toho nejlepšího ze segmentu kamer do auta, nabídka je velmi bohatá. V této sekci naleznete další přední kamery do auta nebo i minikamery do auta, které se dostaly do našeho širšího výběru. Zařízení v našem širším výběru nás rovněž zaujala svými kvalitami, vlastnostmi, cenou nebo i příznivými referencemi zákazníků. Proto jejich výběrem určitě nic nezkazíte. Je důležité se vždy zaměřit na vámi preferované parametry kamery do auta, tak aby splnily vaše požadavky.

Kamera do auta Nextbase 322GW2,5palcový dotykový displej a Full HD rozlišení. Integrovaná GPS zaznamenává údaje o poloze a rychlosti. Objektiv je širokoúhlý – 140°. Připojit lze i modul zadní kamery. Ta není součástí balení. Kamera podporuje bezdrátové připojení WiFi i bluetooth. Baterie bez napájení vydrží až 30 minut.

Autokamera Niceboy Pilot Q9 patří k cenově dostupným kamerám s WiFi konektivitou a 4K záběrům (podpora WDR). Úhel snímání je až 170°. Kamera má integrovaný GPS modul, nechybí G-Senzor. Ovládat ji můžete přes mobilní aplikaci. Dodávána je s přísavným držákem na sklo.

Vyžadujete-li Full HD rozlišení, jednoduché ovládání a zabudovanou GPS, tyto nároky splňuje i autokamera Mio MiVue 733. Disponuje také technologií bezdrátového připojení WiFi. Můžete použít microSD kartu o velikosti až do 128 GB. Kamera se upevňuje na držák s přísavkou. Je vybavena chytrým systémem ADAS.

V případě, že hledáte černou skříňku na čelní sklo, kamera do auta Eltrinex LS600 GPS tento požadavek splňuje. Natáčí ve 4K a podporuje i funkci WDR. GPS je integrována. Kamera má 170° úhel záběru a G-senzor. nabízí širokou škálu užitečných funkcí včetně detekce otřesů. Přichycuje se na magnetický držák.

Do širšího výběru jsme zařadili také model TrueCam H25 – jde o duální kameru, snímá tak zadní i přední část vozu. Přední kamera pořizuje záznam ve 4K, zadní má Full HD rozlišení. Autokamera disponuje GPS modulem s databází rychlostních radarů. Velmi dobře kamera natáčí v noci a úhel snímání je až 160°. Nechybí ani detekce pohybu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud vybíráte z nejprodávanějších produktů, má to několik výhod. První je předpoklad, že má produkt své kvality, a druhou výhodou je to, že máte obvykle k dispozici větší množství recenzí zákazníků, které vám mohou odhalit i slabší kvalitativní stránky produktu. Kamery do auta nejsou na trhu žádným novým zbožím, proto se v tomto segmentu angažuje vícero ověřených výrobců. Před koupí vám však opět doporučujeme prověřit jednotlivé parametry, aby autokamera splnila vaše požadavky a nekupovali jste ji jen na základě počtu prodejů. Zde je TOP 5 nejprodávanějších kamer do auta.

Názov Hodnotenie Detail
Lamax T105*Zobrazit produkt
Eltrinex LS600 GPS5*Zobrazit produkt
Lamax C11 GPS 4K5*Zobrazit produkt
70mai Dash Cam 1S5*Zobrazit produkt
Mio MiVue 955W5*Zobrazit produkt

Na silnicích na řidiče každý den číhá mnoho nástrah. Přestože se snaží být sebevíc opatrný, součástí silničního provozu není jen on. Autokamera může být velmi užitečným nástrojem, který může posloužit k prokázání vaší neviny, objasní dopravní nehodu, krádež, případně může být záznam důkazním materiálem při jiné příležitosti. Kamery do auta jsou nenápadnou výbavou, které si možná nebudete všímat, ale schopnost zachytit vše, co se na silnici děje, se vám může nejednou hodit. V našem praktickém návodu se přesně dozvíte, podle jakých kritérií a jakým způsobem kameru do auta vybrat.

Jak vybrat kameru do auta

 • Velikost snímače a rozlišení záznamu
 • Frekvence snímání
 • Úhel záběru
 • Vlastnosti optiky
 • Kapacita úložiště
 • Konektivita
 • Uchycení kamery do auta
 • Napájení
 • Další vlastnosti a funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Kamery do auta – základní typy

Ve své podstatě lze tato zařízení rozdělit do skupin podle oblasti snímání. Před samotným výběrem by tedy spotřebitel měl vědět, jaké možnosti mu tento segment trhu nabízí. Z funkčního hlediska můžeme kamery rozdělit do tří základních kategorií.

 • Přední autokamery – jedná se o klasické autokamery, které jsou standardně umístěné v horní části čelního skla. Jejich úkolem je snímat co možná nejširší prostor před vozidlem.
 • Duální kamery do auta – tento typ kamery snímá prostor před vozidlem, ale také interiér vozu. Umisťují se rovněž do horní části čelního skla, aby byl úhel záběru co nejširší.
 • Externí autokamery – tato zařízení disponují dvěma samostatnými optikami. Přední kamera umístěná na čelním skle je určená k natáčení prostoru před vozidlem a zadní optika funguje primárně jako couvací kamera, která snímá prostor za vozidlem po zařazení zpátečky. Zadní kamera je umístěna buď na zadním skle, nebo v oblasti osvětlení SPZ.

Kamera do auta – Full HD nebo 4K

Úkolem kamery do auta je pořídit videozáznam z průběhu jízdy, který by měl být kvalitní a dobře čitelný, a to i za zhoršených světelných podmínek či tmy. Kvalita videa souvisí s typem obrazového snímače a také jeho velikostí. Velikost snímače zároveň může ovlivnit výhled řidiče z vozidla. Za standardní velikost snímače se považuje rozměr ¼ palce.

V praxi se setkáte s různými typy obrazových snímačů, nejčastěji jde o CMOS a CCD snímače. CMOS snímače se vyznačují slabší citlivostí na světlo. Výsledná kvalita obrazu v případě přímého slunce nebo za zhoršených světelných podmínek je tudíž horší. Nejčastěji se projeví zrnitostí obrazu nebo horší expozicí (jas a kontrast obrazu). Jsou levné a výhodou jsou i jejich menší rozměry.

CCD snímače jsou kvalitnější, lépe reagují na světlo a na horší světelné podmínky nebo přímé slunce, např. i na silné záření reflektorů protijedoucích vozidel. Využívají je primárně autokamery s vyšším rozlišením – Full HD, Ultra HD. Odradit může především vyšší cena.

Rozlišení snímače

V souvislosti s velikostí snímače je nutné myslet i na kvalitní rozlišení. To má totiž výrazný vliv na kvalitu záznamu. Čím je totiž rozlišení vyšší, tím vyšší je pravděpodobnost, že na záznamu bude možné identifikovat potřebné skutečnosti či viníka.

Kamera do auta – rozlišení

Optimální je, pokud je velikost rozlišení úměrná velikosti snímače. Malý snímač a vysoké rozlišení vůbec nemusí být zárukou vysoké kvality obrazu. Dnes už nemá význam investovat do autokamer s rozlišením menším než Full HD. Na trhu narazíte i na modely s VGA, SD či HD rozlišením, ale již při rozlišení 1 080 × 760 px může nastat problém s čitelností SPZ nebo loga vozidla. Kamery do auta s Full HD (1 280 × 720 px) už nabídnou kvalitní záběry v požadované kvalitě. Běžnému uživateli bude Full HD bohatě stačit. Vyšší kvalitu představují snímače obrazu s QHD rozlišením (2 560 × 1 440 px), či dokonce objektivy s UHD – 4K rozlišením (3 840 × 2 160 px).

Frekvence snímání

Samostatným parametrem, který dokáže výrazně ovlivňovat čitelnost videozáznamu a jeho kvalitu, je frekvence snímání – FPS. Ta totiž přímo ovlivňuje plynulost obrazu, která je při pořizování záběrů velmi důležitá, neboť při vyšší frekvenci snímků dokážete identifikovat více detailů.

FPS neboli počet snímků za sekundu je údaj, který se standardně pohybuje kolem 20 až 30 FPS. Hodnotu 30 FPS už lze považovat za optimální počet snímků, které vykreslí kvalitní a poměrně detailní obraz. I toto nastavení ovlivňuje velikost záznamu, protože s přibývajícím počtem snímků přibývá i množství dat. V praxi se můžete setkat i s 60 FPS, obvykle však mají tyto snímače obrazu nižší rozlišení.

Nižší počet snímků za sekundu může být výhodou při zhoršených světelných podmínkách – nebude sice k dispozici zcela plynulý obraz, ale snížení počtu snímků bude mít za následek zvýšení kvality rozlišení, což v konečném důsledku zvyšuje kvalitu záznamu.

Úhel záběru

Tento parametr určitě nedoporučujeme podceňovat. Kvalita záznamu je sice klíčová, ale neméně důležité je i to, co snímač dokáže natočit. Úhel záběru může v určitém okamžiku hrát důležitou roli. Z pohledu typu kamery je důležité, aby snímač zaznamenal co nejširší prostor před nebo za vozidlem.

Lidské oko zabírá zorné pole přibližně 140°. Pozorovací úhel autokamer se pohybuje v rozmezí od 110° až po 180°. Se širším pozorovacím úhlem zabírá snímač prostor nejen bezprostředně před vozidlem, ale také okolí (chodníky, krajnice, dopravní značky), což může být v případě nehody velkou výhodou. Pokud je však zorné pole obrazového snímače příliš velké (nad 150°), kvalitu záznamu může snižovat vyšší počet pixelů na jeden záběr, případně je obraz zkreslený – obvykle se hovoří také o efektu „rybího oka“. Optimální pozorovací úhel je 120 až 150°.

Kamera do auta – úhel záběru

Abyste získali reálnou představu o tom, jaký pozorovací úhel kamera nabízí, doporučujeme vám vyhledat si na internetu videozáznamy z dané autokamery. Zorné pole totiž někdy může zkreslovat a neexistují speciální měření, která by tyto údaje výrobců prověřila, proto je skutečný výsledek nejdůležitější.

Parametry optiky

Výše zmíněné vlastnosti obrazu, jako je typ snímače, rozlišení, jas, kontrast či frekvence snímků, jsou pro výslednou kvalitu záznamu velmi důležité. Snímač jako takový je vybaven optikou, pod níž si můžete představit optickou čočku, kterou jsou vybaveny fotoaparáty mobilních telefonů, videokamery nebo dalekohledy.

V případě optiky je nutné všímat si dvou podstatných údajů – ohniskové vzdálenosti a světelnosti objektivu. Při výběru se však s těmito parametry setkáte jen zřídka. Chcete-li vědět, proč někteří výrobci tyto parametry uvádějí, je dobré tyto parametry znát.

Ohnisková vzdálenost

Čočka má určitou ohniskovou vzdálenost, která ovlivňuje šířku pozorovacího úhlu. Ohnisko je umístěno v určité vzdálenosti od čočky. Čím je ohnisko blíže ke stěně čočky, tím je úhel záběru větší. Naopak čím dále je ohnisko, tím je úhel záběru menší. Pokud je tedy hodnota „f“, kterou se ohnisková vzdálenost označuje, menší, tím je šířka snímaného záběru větší. Tento parametr, konkrétně ohnisková vzdálenost od vstupního otvoru – objektivu, se nazývá také clona. Kvalitní autokamery mají clonové číslo na úrovni f = 1,3 nebo f = 1,6.

Světelnost objektivu

Velké „F“ označuje světelné vlastnosti objektivu. Paradoxně má nižší hodnota F – světelnosti na svědomí to, že čočka propustí mnohem více světla než čočka s vyšší hodnotou F. Díky většímu spektru světla je kvalita záběrů lepší, a to i v případě snímků pořízených za tmy nebo šera.

Kamera do auta – noční vidění

Noční vidění

Natáčet v noci dnes dokáže každá autokamera, kvalita záznamu však může být různá, na což může mít vliv několik faktorů a rovněž samotné světelné podmínky. Nejčastěji koupíte kamery do auta s nočním viděním, které mají infrapřísvit. Ten do jisté míry zlepšuje kvalitu obrazu. Nelze však mít iluze, protože infrapřísvit osvětluje jen malý prostor před čočkou, jinak by se světlo odráželo od čelního skla a mělo by rušivý efekt.

Aby byl noční režim efektivní, výrobci začali vyrábět optiky s menší clonou (f = 1,3 nebo f = 1,6). Platí, že čím je clona objektivu menší, tím kvalitnější by měly být i záběry během noci. Významný vliv na kvalitu záznamu mohou mít i další technologie jako WDR nebo HDR. WDR (Wide Dynamic Range) celkově ovlivňuje kvalitu záznamu a záznam může být lépe čitelný i při noční jízdě. Totéž platí o HDR – k dispozici máte detailnější záběry a díky těmto technologiím je obraz digitálně vylepšený.

Úložiště – kapacita paměti

Čím dál více výrobců autokamer do auta spoléhá na externí paměťové médium. Tím je nejčastěji paměťová karta (SD nebo microSD), kterou výrobci nezřídka dodávají v rámci balení. Integrovaná paměť se pohybuje od 8 do 64 GB.

Čím více dat/záznamů se vám na úložiště vejde, tím lépe. Můžete se totiž ke starším záběrům vracet. Objem dat do značné míry ovlivňuje i kvalita záznamu. Pokud máte k dispozici 32GB úložiště a kamera nahrává ve Full HD rozlišení, jde zhruba o 5 až 6 hodin záznamu, které se vám na paměťové úložiště vejdou bez nutnosti mazání dat nebo automatické smyčky. Na velikost dat může mít vliv i formát – nejčastěji MP4 nebo AVI.

U Full HD kamer spotřebitelům doporučujeme, aby byla kapacita úložiště minimálně 64 GB. Jestliže využíváte HD rozlišení, bude vám stačit i 32 GB. Pokud lze kapacitu úložiště rozšířit, kamery do auta podporují paměťové karty do 256 GB.

WiFi kamera do auta či podpora bluetooth

Ze samotných funkcí a vlastností kamer do auta považujeme za důležité zmínit i konektivitu. S tou souvisí právě bezdrátové technologie WiFi či Bluetooth. Kamery však mohou nabídnout i jiné vstupy a výstupy, například v podobě konektorů.

Autokamera s WiFi

Díky WiFi lze s autokamerou komunikovat bezdrátově. Nejenže můžete provádět nastavení kamery, pokud je k dispozici software (aplikace), ale také si přímo v mobilu můžete přehrát záznam nebo stáhnout data do svého smartphonu či notebooku. Nemusíte tak autokameru připojovat k počítači, a dokonce ani vytahovat SD kartu. Přes aplikaci máte přístup k rozšířeným funkcím, například pokud má kamera GPS, můžete sledovat záznam trasy.

Pomocí technologie Bluetooth rovněž můžete autokameru spárovat se svým smartphonem. Na displeji tak můžete vidět například i příchozí hovory, SMS zprávy nebo notifikace ze svých aplikací. Za účelem připojení k počítači jsou autokamery vybaveny USB nebo microUSB vstupem. Vzácně se lze setkat s AV výstupem.

Uchycení kamery do auta a její umístění

Kamera uvnitř vozidla musí mít své stabilní místo. Z pohledu řidiče i dopravní vyhlášky je nutné, aby:

 • kamera po umístění neomezovala výhled řidiče skrze čelní sklo,
 • byla umístěna na takovém místě, na kterém nebude záznam znehodnocený přímým světlem,
 • byla na místě, ze kterého dokáže nasnímat co nejširší zorné pole (pozorovací úhel),
 • ji bylo možné ovládat.

Dnešní kamery do auta s držákem se nejčastěji přichycují na čelní sklo, a to za pomoci přísavky nebo samolepky. Couvací kamery jsou umisťovány v oblasti osvětlení SPZ nebo na zadní sklo vozidla v horní části. Opět tak, aby nebránily výhledu řidiče z vozidla. S držákem lze zpravidla vždy manipulovat a natáčet kameru vertikálně i horizontálně. Nejjednodušší upevnění představuje magnetický držák, který je nutné upevnit na sklo. Kameru však můžete kdykoli odpojit a vzít s sebou.

Alternativou jsou autokamery na zrcátko, které za pomoci gumiček nebo samolepek přichytíte ze zadní strany na zpětné zrcátko. Rovněž je možné zakoupit kameru do auta ve tvaru zrcátka. Tyto kamery přichytíte z přední strany původního zpětného zrcátka a v zásadě funkci tohoto zrcátka zcela nahradí, přičemž díky výsuvnému objektivu nebo větší šířce dokážou snímat prostor před vozidlem.

Uchycení kamery do auta

Výrobci autokamer se inspirovali i prémiovými vozidly. Autokamery ve zpětném zrcátku jsou výsadou modernějších vozů a vyšší výbavy. Můžete si tak zakoupit zpětné zrcátko s integrovanou kamerou. Takovouto autokameru tedy umístíte na místo originálního zpětného zrcátka, podstatné je však vyřešit správné napájení. Proto je instalace náročnější a zdlouhavější.

POZOR! Před cestou do zahraničí si ověřte platnou legislativu v dané zemi. V Česku je používání autokamery ve vozidle schváleno zákonem podle platné vyhlášky. Záznam z kamery může být použit i v průběhu soudního procesu. Stejná pravidla má většina zemí Evropské unie, včetně Slovenska, Maďarska, Polska či Německa.

Specifická situace platí v Rakousku, kde kamery v autě schváleny nebyly, nicméně k jejich používání jsou schváleny výjimky. V automobilu je možné mít kameru tehdy, slouží-li výhradně k osobním účelům (tj. natáčení okolní krajiny). V případě potřeby použití záznamu v rámci soudního procesu je nutné, aby na kameře nebyly vidět tváře nezúčastněných osob. Jinak vám dokonce hrozí sankce.

Napájení autokamery – výdrž baterie

Při výběru kamery do auta se setkáte hlavně se dvěma možnostmi napájení. První možností je napájení kamery z automobilu. To je realizováno za pomoci microUSB a koncovky do 12V zásuvky – autozapalovače. Aby visací kabel nenarušoval estetičnost v interiéru, je lepší kabel zapracovat do palubní desky a pod čalounění. Proto je velmi důležité vědět, kudy bude kabeláž vést. Některé kamery do auta lze napájet i z pojistkové skříně. Je však potřeba dokoupit speciální napájecí „hardwire kit“.

Autokamery s vestavěnou baterií se sice jeví jako velký benefit, avšak nutnosti instalace napájení vás ani tato možnost nezbaví. Kapacita baterií není tak vysoká, aby dokázala kameru pohánět déle než 60 minut. U většiny modelů je to méně než 30 minut. V případě větší baterie by rapidně vzrostly i rozměry zařízení. Výhodou samostatné baterie je to, že kameru můžete vyjmout a použít i k natáčení okolí konkrétní události, nehody apod. Avšak bez napájení ani tyto modely nevydrží dlouho, navíc moderní lithium-iontové baterie nesnášejí dobře příliš vysoké či nízké teploty, kterým jsou ve vozidlech vystaveny.

Kamera s mikrofonem, GPS nebo detektorem pohybu

Kromě hlavní podmínky pořízení videozáznamu z pravidelné jízdy autokamera disponuje také řadou praktických funkcí, kterými dokáže používání výrazněji zjednodušit. Některé funkce zjednoduší ovládání, jiné zase přispějí ke kvalitě pořízeného záznamu. Zde jsou nejpraktičtější funkce.

Zadní kamera do auta

 • Automatické zapnutí – velmi platnou funkcí autokamery je automatické spuštění okamžitě poté, co do vozidla nasednete, resp. zapnete zapalování a aktivujete tak baterii. Kamera se automaticky zapne a nahrává. Vy tak nemusíte kameru neustále manuálně zapínat ani vypínat. Krátce po zhasnutí motoru se kamera automaticky vypne. Touto funkcí jsou vybaveny všechny autokamery.
 • Časová smyčka – disponují jí i ty nejlevnější autokamery. Po zaplnění úložiště bude autokamera na úložiště nahrávat automaticky dále, bude však promazávat stará data.
 • GPS modul – lokátor dokáže zaznamenat trasu či rychlost vozidla, což vám umožňuje při čtení dat získat důležité informace. Dokážete také zpětně určit polohu vozidla, čehož lze využít i v případě nehody. V nabídce naleznete i GPS navigace s autokamerou, nicméně jde o úzký sortiment, který nepatří k nejoblíbenějším.
 • Uzamčení záznamu – manuální funkce, která vám videozáznam umožňuje zamknout v paměti úložiště, např. v případě, že se v silničním provozu stalo něco neočekávaného. Zamčený záznam (časová sekvence, která bude uzamčena, se dá nastavit) tudíž nebude promazán automaticky a zůstane uložený v paměti úložiště. Vymazat jej bude možné až po manuálním odemknutí.
 • G-senzor – souvisí s manuálním uzamčením. Jedná se o automatickou funkci, přičemž záznam je uzamčený a chráněný před smazáním v okamžiku, kdy senzor zaznamená prudký pohyb vozidla. Může se jednat o náraz, prudké zrychlení či brzdění. Časový rozsah uzamčení lze nastavit v nastaveních. Podstatné je, že důležité záběry před danou událostí a po ní budou zaznamenány.
 • Mikrofon – pokud má kamera mikrofon, po jeho zapnutí je schopna zaznamenávat zvuk uvnitř vozidla a do určité míry také mimo něj.
 • Noční režim – často se označuje také jako noční vidění, které jsme si charakterizovali výše. Zpravidla se jedná o malé LED diody – infrapřísvit. Ten v malé míře pomáhá zlepšit kvalitu snímání hlavně za zhoršených světelných podmínek (noc). Tento režim se zapíná automaticky, případně ho můžete aktivovat manuálně.
 • Parkovací režim – nebo také detektor pohybu je funkce, která po zaparkování vozidla detekuje pohyb před vozidlem (v případě couvací kamery i za vozidlem). Když senzor zaznamená pohyb, spustí na určitou dobu nahrávání a zaznamená vše, co se děje v blízkosti vašeho automobilu.
 • Displej – velikost displeje se může pohybovat od 1,5 až po 3,5 palce. Rozměr displeje není tak důležitý, protože větší displej jen zvětšuje rozměry zařízení a k přehrávání záznamu stejně není vhodný. Ty nejkvalitnější autokamery jsou dnes vybaveny dotykovým displejem. Toto ovládání vám poskytuje možnost nastavovat parametry snímání, aktivovat či deaktivovat funkce nebo vidět rozšířenou funkcionalitu autokamery.
 • Vypnutí displeje – displej nemusí být aktivní neustále, je výhodou, pokud se automaticky vypne, a přesto nahrávání pokračuje. Obvykle je možné v nastaveních určit, kdy se displej vypne (po 5, 10, 15 minutách jízdy apod.). Některé kamery tuto funkci nemají, a hlavně v noci může jít o rušivý element.
 • Detekce rychlostních radarů – jedná se o nadstandardní funkci autokamer, které jsou vybaveny GPS a případně WiFi připojením. Kamera přebírá informace z mezinárodní databáze statických rychlostních radarů a na přítomnost radaru vás včas upozorní akustickým signálem. V Česku je její používání povoleno, neplatí to však pro všechny země.
 • LDWS – další nadstandardní funkcí je detekce jízdy ve stanoveném jízdním pruhu. Autokamera detekuje jízdní pruh a v okamžiku, kdy jej opustíte, vás upozorní akustickým varovným signálem. Některé kamery jsou vybaveny tzv. systémem ADAS, jenž kromě asistence vybočení z jízdních pruhů zahrnuje i asistenta, který vás upozorní na přiblížení se k vozidlu před vámi. Systém rovněž zabraňuje mikrospánku.

Levné kamery do auta mohou předejít vysokým nákladům

Pořizovací cena tohoto pomocníka ve vozidle roste s množstvím funkcionality, kterou nabízí. Náš průzkum trhu spolu s praktickými zkušenostmi spotřebitelů však ukázaly, že již poměrně malá investice může řidiče ochránit před neočekávanými náklady, které mohou vzniknout při nehodě. Jednoduše řečeno, i méně kvalitní záznam může prokázat vaši nevinu a ušetřit vaši peněženku.

Do nové autokamery nemusíte investovat více než 1 200 Kč. Co se týče funkcí, dostanete absolutní základ, menší bude kapacita paměti, ovšem i takováto kamera dokáže poskytnout HD či Full HD záběr. Horší může být pozorovací úhel a pravděpodobně bude mít menší displej. Nejlevnější kamery se pohybují i ​​pod hranicí 800 Kč.

Pokud bychom nahlédli do dražších kategorií, klidně můžeme mluvit o cenovém rozmezí od 1 200 do 2 500 Kč. Zde už spotřebitel dostane vše, co potřebuje. Kromě standardních funkcí se dočkáte G-senzoru, přítomen může být noční či parkovací režim nebo větší displej. Snímací optika bude kvalitnější a kvalita se může odrazit i na úhlu záběru. Již v této cenové třídě naleznete autokamery ve tvaru zrcátka.

Za cenu od 2 500 do 3 700 Kč už dostanete videokamery s kvalitním Full HD záznamem, vyšší ostrostí a možná i zabudovanou GPS. Kvalitnější optika s nižším clonovým číslem se postará o lepší záznam i v noci. Obraz má také vestavěnou alespoň digitální stabilizaci. Nejdražší autokamery nad 5 000 Kč mají kromě vysoce kvalitního QHD nebo UHD rozlišení širší zorné pole, WiFi připojení, bluetooth a také nadstandardní funkce – detekci jízdních pruhů nebo detekci rychlostních radarů.

Autokamery Lamax, TrueCam a Mio jsou nejoblíbenější

Mezi výrobci je poměrně silná konkurence. Kromě toho, že je na trhu vícero výrobců kamer do auta, se také předhánějí technologiemi a v neposlední řadě spotřebitele lákají na cenu. Z průzkumu trhu a názorů spotřebitelů jsme však zjistili, které kamery patří k nejoblíbenějším.

I díky dostupné ceně jsou velice oblíbené autokamery Lamax. Výrobce nabízí hned několik modelů za dostupnou cenu, avšak i v kategorii prémiových modelů. Doporučit můžeme také autokamery Mio MiVue, které patří k dražším, ale také velmi oblíbeným. Ke kvalitním můžeme určitě zařadit i autokamery Niceboy, Navitel či kamery do auta TrueCam.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nemáte jasno ohledně některých parametrů? Zajímá vás něco, co se týká kamer do auta? Potřebujete poradit nebo pomoci s výběrem? Chybí vám něco v našem návodu? Kontaktujte nás prostřednictvím diskuze pod textem. Máte-li vlastní zkušenosti, rady, názory nebo doporučení, podělte se o ně s námi, pomůžete tak i ostatním spotřebitelům, kteří přemýšlí o koupi kamery do auta. TestMagazín je vždy na straně spotřebitele.

Na našem trhu lze najít i kamery do auta, které mají vestavěné bezdrátové technologie Bluetooth nebo WiFi. Prostřednictvím tohoto druhu připojení dokážou komunikovat s vaším chytrým telefonem. Pokud je váš smartphone propojený s kamerou přes WiFi rozhraní, můžete jednoduše přenášet samotné záznamy, a nemusíte tak kameru odpojovat a komunikovat prostřednictvím kabelového připojení se svým počítačem. Během bluetooth spojení dokáže autokamera také zobrazit příchozí hovory, zprávy či oznámení z aplikací. Pozor, je-li řeč o bezdrátové kameře do auta, nejde o způsob napájení. Autokamera má vždy vestavěnou baterii s kapacitou, napájení je nutné zajistit.

Toto je fyzikální problém, který nedokáže vyřešit ani ta nejkvalitnější autokamera. V praxi se totiž děje to, že protijedoucí vůz osvítí čočku a obrazový snímač. Moderní kamery jsou dnes vybavené čipy, které svou citlivost na světlo sice automaticky sníží, ale tak či tak zůstane kamera částečně oslepená (zalitá světlem). V podstatě jde o efekt přímého slunce na čočce. Často je však SPZ – RZ vozidla čitelná až po zpomalení záběru a rozdělení záběru na jednotlivé snímky. V určitém okamžiku může být SPZ dobře viditelná a čitelná. Tento problém nastává především při jízdě v noci, kdy není k dispozici žádné osvětlení (mimo obce nebo města). Noční režim nebo infrapřísvit pomohou jen částečně. Hledejte kamery do auta s menší clonou (f) a technologiemi WDR či HDR, které dokážou obraz digitálně vylepšit.

Dnes už i u levnějších kamer narazíte na informaci, která říká, že kamera disponuje nočním viděním. Je však nutné rozlišovat. Často výrobci zavádějí vizuálním záběrem, který zobrazuje videozáznam z termokamery. Ve skutečnosti je noční vidění u většiny modelů (i těch dražších) realizováno za pomoci infračerveného světla, tzv. infrapřísvitu. Jeho účinnost je jen částečná a lepší viditelnost ve tmě vám zajistí spíše kvalitní světla vašeho vozidla, případně technologie jako HDR či WDR. Infrapřísvit má na kvalitu záběrů v noci a za zhoršených světelných podmínek pozitivní vliv. Ideálně například ve městě nebo obci, kde je prostor vozovky osvětlený jen částečně, infrapřísvit tehdy v kombinaci s kvalitní optikou dokáže ve výsledku docílit lepšího videozáznamu. I to však spíše v případě dražších modelů.

Mio MiVue 792

Full HD autokamera s pozorovacím úhlem 140°, GPS, WiFi, G-senzor, noční a parkovací režim, max. 128GB microSD.

Prohlédnout nejlepší nabídku

S pozitivními referencemi a bohatou funkcionalitou se setkáte u autokamery Mio MiVue 792. Ta disponuje praktickým displejem a má také integrovaný GPS modul. Je vybavená WiFi připojením a podporuje microSD karty až do kapacity 128 GB.

Kamera do auta se může pochlubit širokým záběrem (až 140°), díky čemuž zabírá na záznamu dostatečně velký prostor včetně krajnic vozovky. Kvalitní Full HD rozlišení uživateli nabízí dobře čitelný záznam. Velký podíl na tom má i vyšší snímací frekvence – až 60 snímků za sekundu (FPS). Na obrazový snímač dopadá díky cloně f = 1,8 dostatek světla, což je výhodou i při zhoršených světelných podmínkách. Použit je obrazový snímač s čipem STARVIS CMOS od společnosti Sony.

Kamera je vybavená i WiFi připojením a přes aplikaci MiVue Pro se snadno dostanete ke svým záznamům z jízdy. Rovněž si můžete videa rovnou stáhnout do svého chytrého telefonu a sdílet na sociálních sítích. Připojování je někdy poměrně zdlouhavé. Líbí se nám integrovaná GPS, díky které můžete vůz nejen lokalizovat, ale také máte záznam o celé trase a rychlostech. Kamera má vestavěný mikrofon a kromě obrazu pořídí i zvukovou stopu.

Kamera se připevňuje na čelní sklo za pomoci držáku s přísavkou. Držák má otočný kloub a po uchycení můžete s kamerou manipulovat vertikálně i horizontálně. Ovládání usnadňuje malý, 2,7palcový displej a čtyři tlačítka na pravé boční straně. Samotný záznam si můžete přehrát i na kameře. Paměťová karta není dodávána v balení, je potřeba si ji dokoupit. Autokamera vám kromě prvotřídního záznamu ve Full HD kvalitě nabízí i další funkce. Samozřejmostí je automatické zapínání či možnost nastavení časových smyček v různých časových intervalech.

Chytrá kamera disponuje velmi uspokojivým nočním režimem a také režimem parkování, kdy reaguje na pohyb před vozidlem nebo náraz, přítomný je také G-senzor. Velmi dobré noční záběry má i autokamera Niceboy Pilot XR Radar. Aby kamera natáčela bez zapnutého zapalování, budete potřebovat externí napájení (Mio MiVuer SmartBox), kamera má integrovanou baterii (240 mAh), postačí však k chodu po dobu maximálně 10–15 minut.

O bezpečnost se přičiní asistent vybočení z jízdních pruhů. Ten však reaguje i při odbočování, důkazem čehož je akustický signál. Kamera také řidiče upozorňuje na vozidlo, které je příliš blízko před ním. Plusem je i přítomnost databáze statických radarů. Zařízení vás upozorní i na překročení limitů rychlosti. To však není vždy přesné, proto se na tento signál tolik nespoléhejte.

Názory spotřebitelů na tuto autokameru jsou ve většině případů pozitivní. Zákazníky těší vysoká kvalita záznamu, kvalitní zpracování, praktické funkce a rovněž dobrý poměr ceny a kvality. Velmi dobře kamera nahrává i v noci. Některé bezpečnostní systémy, jako jsou detekce rychlosti nebo systém vybočení z jízdního pruhu, jsou méně přesné. Autokamera podporuje i zadní kameru MiVue A30, kterou můžete k přední kameře připojit.

Pozitíva

Poměr kvality a ceny
Kvalita záznamu – 60 FPS
Pozitivní recenze

Negatíva

Neefektivní systém vybočení z jízdního pruhu
Při parkovacím režimu je nutné napájení

Výrobce: Mio ● Rozlišení videa: 1 920 × 1 080 px / Full HD ● Pozorovací úhel: 140° ● Paměťová karta: max. 128GB microSD ● GPS: ano ● WiFi: ano ● G-senzor: ano ● Noční režim: ano ● Parkovací režim: ano ● Displej: ano / 2,7 palce

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(88.4%)

Komentáre
Martin Nevěřil 31.May.2024

Magnetický zámek neudrží kameru při nárazu a ta se může odrazit od předního skla a vletět za určitých podmínek do obličeje. Kinetika nárazu záleží na velikosti zpomalení a úhlu dopadu a odrazu. Vlastní zkušenost.

Odpovedať