Sekačky s pojezdem

Nejlepší sekačky s pojezdem 2024 + recenze

Od jara do podzimu se majitelé trávníků a větších zahrad nezastaví. Sekačka je jejich věrným pomocníkem při úpravě travnatých ploch. V našem testu, jehož vítězem se stal model AL-KO Comfort 46.0 SP-B, vám přinášíme přehled těch nejlepších sekaček, které vám díky pojezdu usnadní práci. Také jsme pro vás připravili návod, který vám pomůže při výběru toho nejlepšího produktu nabízeného na našem trhu.

Publikované: 03.02.2023
Aktualizované: 19.07.2024

Jakou sekačku s pojezdem si pořídit?

Zatímco do detailu zpracovány, obsáhlé recenze slouží pro spotřebitele, kterým záleží i na poslední maličkosti, která potenciálně odlišuje konkrétní produkt od zbytku nabídky, krátké shrnutí nejdůležitějších technických parametrů vybraných modelů je pro ty, co si zakládají na klíčových vlastnostech toho kterého produktu.

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO Comfort 46.0 SP-B   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Riwall RPM 4735   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Weibang WB 537   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
AL-KO Comfort 46.0 SP-B

AL-KO Comfort 46.0 SP-B

Benzínová sekačka s pojezdem, rychlost pojezdu 3,5 km/h, výkon motoru 2 kW, 7 poloh výšky sečení, 60litrový sběrný koš, šířka záběru 46 cm

Zobrazit více info

Úsporná benzinová sekačka s pojezdem je díky snadnému ovládání a centrálnímu nastavení výšky sečení se 7 dostupnými polohami zárukou komfortního sečení. Výkonný čtyřtaktní motor je konstruován s ohledem na velkou zátěž a dlouhou životnost, přičemž sekačka dosahuje rychlosti 3,5 km/h. Sběr trávy usnadní sběrný koš zhotovený z odolného plastu disponující objemem 60 litrů a indikátorem naplnění.

Cenový trhák
Riwall Pro RPM 4735

Riwall Pro RPM 4735

Benzínová sekačka s pojezdem, výkon motoru 2,6 kW, 7 poloh výšky sečení, 50litrový sběrný koš, šířka záběru 46 cm

Zobrazit více info

Multifunkční a poměrně levná benzinová sekačka s pojezdem je poháněna silným, tichým, lehkým čtyřtaktním motorem zkonstruovaným v souladu s emisní normou Euro 5. Široký záběr a vysoké, tvarované šasi dopřejí perfektní sečení i v blízkosti obrubníků a zdí. Sekačka disponuje plastovým košem na sběr trávy o objemu 50 litrů, který potěší zejména alergiky odváděním vzduchu do stran.

Pre náročných
Weibang WB 537 SCV 6in1

Weibang WB 537 SCV 6in1

Benzínová sekačka s pojezdem, rychlost pojezdu 2,9 / 3,6 / 4,4 km/h, výkon motoru 5,2 kW, 5 poloh výšky sečení, 70litrový sběrný koš, šířka záběru 53 cm

Zobrazit více info

Robustní sekačka s ocelovým skeletem hned na první pohled svědčí o tom, že nepůjde o žádnou „hračku“ pro amatéry. Vskutku jde o profesionální sekačku určenou pro zkušené uživatele užívající si každou vteřinu procesu sečení

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výkon motoru, maximální dosahovaná rychlost s pojezdem, objem sběrného koše či šířka záběru sekačky. To je jen pár, v našich očích rozhodujících, parametrů, které byste měli v případě koupě elektrické či benzinové sekačky s pojezdem zvážit. Rozhodují totiž o účinnosti sečení, ale také o množství vyvinuté námahy obsluhovatele tohoto stroje. Abychom pro vás vybrané modely zrecenzovali co nejobsažněji, vytyčili jsme si následující klíčové parametry, které nás provázely během testu, porovnávání a hodnocení, přičemž výsledkem bylo i stanovení jedinečného vítěze testu.

Výkon a typ pohonu
Rychlost pojezdu
Kvalita zpracování
Dostupné výšky sečení
Velikost sběrného koše
Šířka záběru
Cena
Dodatečné funkce
Hmotnost sekačky

Uvedené parametry zúžily náš výběr modelů na ty nejkvalitnější a nejvýkonnější. Zastoupeny jsou zejména značky Fieldmann, Riwall či AL-KO, ale také Makita a Weibang. Všichni jmenovaní výrobci vnášejí do svých produktů inovace, přičemž se přizpůsobují neustále se vyvíjejícímu světu technologií. V našem hodnocení jsme se však primárně odráželi od stanovených technických parametrů a vyjádření spotřebitelů v recenzích dostupných na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz, případně Kasa.cz. Produkty v našem testu jsou cenově, designově, výkonnostně, ale i funkčně odlišné, čímž vytvářejí ideální prostor pro porovnávání a recenzování jejich vlastností.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze sekaček s pojezdem

Zkompletování detailních recenzí předcházelo několik desítek hodin studia dostupných informací o technických parametrech a vlastnostech vybraných modelů sekaček na pojezd, přičemž jsme se také věnovali analýze recenzí spotřebitelů, které nám nabídly náhled do praktického využití benzinových či elektrických sekaček na pojezd. Předpřípravná část procesu zpracování daného tématu dopomohla ke vzájemnému porovnání, zhodnocení a přiřazení příznačných štítků jednotlivým produktům.

Víťaz testu

AL-KO Comfort 46.0 SP-B

Benzínová sekačka s pojezdem, rychlost pojezdu 3,5 km/h, výkon motoru 2 kW, 7 poloh výšky sečení, 60litrový sběrný koš, šířka záběru 46 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Benzínová sekačka s pojezdem nabízí úsporný jednorychlostní pohon s maximální rychlostí 3,5 km/h. Stroj pohání čtyřtaktní benzinový motor Briggs & Stratton 500 E o výkonu 2 kW. Snadnou manipulaci a ovládání zajišťuje nejen integrované transportní držadlo, ale i ergonomicky tvarovaná rukojeť a XXL kola s kuličkovými ložisky. Elegance a pohodlnost moderního designu svědčí o kvalitách německo-rakouské výroby.

Sekačka s pojezdem AL-KO je zhotovena z odolného ocelového plechu, který disponuje technologií MaxAirflow zajišťující vyladěné proudění vzduchu přes velký vyhazovací otvor, což dopomáhá k účinnějšímu posuvu posečené trávy do zadní části sběrného koše. Ten je zkonstruován z odolného plastu, přičemž objemově je na úrovni 60 litrů. Sekačka má v souvislosti se sběrem posečené trávy další pomůcku, a to ve formě indikátoru stavu naplnění koše. Použité materiály a úspornost zvyšují životnost stroje, což je v případě větší investice než je sekačka více než vítáno.

Pravdivost slovíčka „comfort“ v názvu benzinové sekačky s pojezdem potvrzuje také komfortní centrální nastavení výšky sečení se 7 nastavovacími polohami v rozmezí 30 až 80 milimetrů. Tak můžete efektivně dosáhnout požadovaného výsledku, ať už chcete mít tip-top anglický trávník, nebo jen běžnou kvalitně posečenou trávu v zahradě. Sekačka s pojezdem AL-KO je svojí šířkou záběru 46 centimetrů určená pro sečení ploch až do velikosti 1 100 m2. Stroj nezůstává zahanben ani svými dostupnými funkcemi v podobě základního sečení a sběru posečené trávy, a dodatečné možnosti bočního vyhazování či mulčování.

Velkou výhodou benzinových sekaček s pojezdem je fakt, že po dokončení procesu sečení nebudete až tak unavení jako po sečení elektrickou sekačkou vyžadující extra námahu pro několikametrový kabel, který táhnete celou dobu za sebou. Sekačka disponuje dostatečně silným motorem, který dokáže podat vynikající výkon i v kopcovitém terénu. Seká dobře i vedle obrubníků a různých zídek, avšak velká kola by mohla mít lepší dezén. Jako nevýhodu považujeme nadměrné množství použitého plastu i přesto, že některé části (jako například zarážky pro nastavení výšky) mohly být klidně zhotoveny z oceli, ze které je vyroben skelet sekačky.

Pozitíva

Členitý terén a svah jí nedělají problém
Poměr ceny a kvality
Objem koše

Negatíva

Nůž bylo třeba nabrousit
Špatně se určuje hladina zůstatku oleje
Kola by mohla mít lepší dezén

Typ pohonu: benzínový ● Výkon motoru: 2 kW ● Rychlost pojezdu: 3,5 km/h ● Variabilita rychlosti pojezdu: ne / jednorychlostní pohon ● Materiál skeletu: ocelový plech ● Centrální nastavení výšky sečení: ano / 7 poloh (30 – 80 mm ) ● Objem sběrného koše: 60 l ● Ukazatel stavu naplnění: ano ● Šířka záběru: 46 cm ● Dostupné funkce: sečení, sběr sečené trávy, mulčování, boční výhoz ● Průměr kol: přední 200 mm / zadní 280 mm ● Hmotnost sekačky: 32,8 kg

Cenový trhák

Riwall Pro RPM 4735

Benzínová sekačka s pojezdem, výkon motoru 2,6 kW, 7 poloh výšky sečení, 50litrový sběrný koš, šířka záběru 46 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Multifunkční benzinová sekačka s pojezdem je poháněna silným, tichým a zejména lehkým čtyřtaktním motorem se snadným startováním. Motor je moderně zkonstruován v souladu s novou emisní normou Euro 5, přičemž výkonnostně je na úrovni 2,6 kW. Inovativní pohon snižuje spotřebu, ale dodává na točivém momentu pro sečení v husté trávě. Sekačka také disponuje robustní převodovkou pojezdu, která zvyšuje životnost, a tedy i funkčnost stroje.

Ocelový skelet benzinové sekačky přináší novotvarované vysoké šasi pro účinné sbírání posečené trávy a sečení vedle zídek a obrubníků. Přestože se šířkou záběru shoduje s modelem AL-KO Comfort 46.0 SP-B, ale sedmipolohové centrální nastavení výšky sečení se pohybuje v o něco nižším rozmezí 25 až 75 milimetrů. Sběrný koš je se svými 50 litry objemově také menší, ale disponuje pohodlným držadlem a odváděním vzduchu do stran, což ocení nejeden alergik. I v případě tohoto modelu můžete počítat s indikátorem plnosti koše na sběr posečené trávy.

Tak jako AL-KO Comfort 46.0 SP-B, i benzinová sekačka s pojezdem Riwall přináší funkci 4 v 1, přičemž v balení naleznete i mulčovací záslepku měnící trávu na přírodní hnojivo či boční deflektor zajišťující boční vyhazování. Spotřebitele také jistě potěší jeden nůž navíc, který společnost dodává v balení spolu se sekačkou. Abyste se těšili i na samotný akt sečení, výrobce myslel na komfortní úchop výškově nastavitelné rukojeti zhotovenou z ergonomického a měkčeného materiálu, který blokuje nadměrné vibrace během sečení. Transport usnadňuje jednak přední rukojeť, ale i lehká konstrukce sekačky s pojezdem.

Přestože na sekačce nelze nastavovat rychlost pojezdu, je to silný stroj s velkým záběrem, který si díky kolům s kuličkovými ložisky hravě poradí v nerovném terénu. Možnost nastavení výšky sečení je vítaným bonusem, ale v 15centimetrové trávě jde navzdory svému výkonu stroj o něco obtížněji. Co se týká hluku, závisí to na úhlu pohledu a na citlivosti konkrétního spotřebitele. Pro některé je sekačka s pojezdem Riwall tichá, pro jiné hlučná. Dostatečná velikost koše však nemusí být výhodou, pokud tvar neodpovídá představám. Problém totiž může nastat během vysypání plného koše pro zúžení strany výsypu, který způsobuje ucpání koše, což nemusí každému vyhovovat. Stále se však jedná o zařízení kvalitního provedení za rozumnou cenu, což upřímně stojí za zvážení.

Pozitíva

Vymývání skeletu je snadné
Nízká spotřeba
Dodáváno téměř kompletně složeno

Negatíva

Těžký stroj na přenášení
Při vysypávání se ucpává koš
Slabé uchycení rukojeti

Typ pohonu: benzínový ● Výkon motoru: 2,6 kW ● Rychlost pojezdu: neuvedena ● Variabilita rychlosti pojezdu: ne / jednorychlostní pohon ● Materiál skeletu: ocel ● Centrální nastavení výšky sečení: ano / 7 poloh (25 – 75 mm) ● Objem sběrného koše: 50 l ● Ukazatel stavu naplnění: ano ● Šířka záběru: 46 cm ● Dostupné funkce: sběr sečené trávy, mulčování, zadní a boční výhoz ● Průměr kol: neuvedeno ● Hmotnost sekačky: 29 kg

Pre náročných

Weibang WB 537 SCV 6in1

Benzínová sekačka s pojezdem, rychlost pojezdu 2,9 / 3,6 / 4,4 km/h, výkon motoru 5,2 kW, 5 poloh výšky sečení, 70litrový sběrný koš, šířka záběru 53 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku

Benzínová, rotační sekačka disponuje hřídelovým pohonem zaručujícím dlouhou životnost. O variabilní pojezd se stará třírychlostní kovová profi převodovka. Volit můžete ze tří rychlostí – 2,9 km/h, 3,6 km/h a nejrychlejšího pojezdu 4,4 km/h.

Motor zhotovený bez použití klínového řemene disponuje výkonem 5,2 kW, což je v porovnání s modely Riwall Pro RPM 4735 nebo AL-KO Comfort 46.0 SP-B podstatně více. Umožněno je ruční startování, ale v takové profesionální sekačce samozřejmě nesmí chybět elektrostart, pomocí kterého je spotřebiteli dopřáno usnadněno rozjetí stroje. Šířkou záběru 53 centimetrů sice mírně zaostává, ale jistě ji předbíhá ve schopnosti postarat se o velkou plochu se středně těžkým až těžkým terénem pokrytým přerostlou mokrou trávou, se kterou se popasuje žací nůž s velkými lopatami, tzv. bigblade.

Sekačka s pojezdem, přirozeně, disponuje centrálním nastavením výšky v rozmezí 25 až 70 milimetrů, přičemž sběr posečené trávy má pod taktovkou sběrný koš o objemu 70 litrů. Kromě objemnosti má i protiprachovou úpravu a indikátor plnosti, což zjednoduší sečení nejednomu spotřebiteli. Rukojeť má také kvalitní a propracované provedení, o čemž svědčí nejen antivibrační potah, ale také její kovové rychloupínače či možnost sklopení v případě uskladnění nebo transportu. Benzínová sekačka s pojezdem Weibang má k dispozici jednu zajímavou funkci s názvem „CHYTRÉ ŘEŠENÍ“, které umožňuje postavení stroje na zadní speciální patky šasi pro snadnější přístup ke spodní části sekačky během údržby nebo čištění.

Jen výše popsaná výbava, nemluvě o designu a kvalitě, svědčí o tom, že si tato sekačka opravdu zaslouží pojmenování „perla vyšší třídy sekaček s pojezdem“. Dobrý výkon i ve vysoké, vlhké trávě, ovládání otáček, zhotovení z poctivých plechů či jednoduché ovládání pomocí dvou pák. To je jen pár pozitivních ohlasů spotřebitelů dostupných na internetu. Benzínová sekačka s pojezdem Weibang doslova překypuje výhodami, mezi které řadíme snadný start, nenáročný servis a údržbu či vhodnost do opravdu jakéhokoli terénu. Přestože i v případě této sekačky narazíme na pár nevýhod. Mezi ně patří zejména nepřehledná kontrola oleje nebo tendence stroje zvedat přední kola po nárazu na hrbol ve svahovém terénu.

Pozitíva

Vysoká volitelná rychlost pojezdu
Výkonný i v těžším terénu s vlhkým, vysokým porostem
Kvalitní zpracování

Negatíva

Nepřehledné sledování hladiny oleje
Vyšší hmotnost

Typ pohonu: benzínový ● Výkon motoru: 5,2 kW ● Rychlost pojezdu: 2,9 / 3,6 / 4,4 km/h ● Variabilita rychlosti pojezdu: ano / třírychlostní pohon ● Materiál skeletu: ocel ● Centrální nastavení výšky sečení: ano / 5 poloh (20 – 70 mm) ● Objem sběrného koše: 70 l ● Ukazatel stavu naplnění: ano ● Šířka záběru: 53 cm ● Dostupné funkce: sběr sečené trávy, sběr mokré trávy, mulčování, zadní a boční výhoz, variabilní pojezd ● Průměr kol: přední 205 mm / zadní 220 mm ● Hmotnost sekačky: 49 kg

Lacná kvalita

Makita ELM4621

Elektrická sekačka s pojezdem, rychlost pojezdu 3,6 km/h, výkon motoru 1,8 kW, 8 poloh výšky sečení, 60litrový sběrný koš, šířka záběru 46 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrická sekačka s pojezdem Makita je poháněna silným, indukčním elektromotorem o výkonu 1,8 kW. Její elektrický charakter přirozeně snižuje výkon v porovnání s benzínovými sekačkami s pojezdem, jako Weibang WB 537 SCV 6in1Riwall Pro RPM 4735 nebo AL-KO Comfort 46.0 SP-B. Ovšem právě tento elektrický pohon zajišťuje tichý chod, který nebude rušit rodinu ani sousedy. O zapojení do elektrické sítě spotřebitele seznámí světelný signál.

Sekačka je zhotovena z pevné odolné oceli, což zaručuje její dlouhou životnost. Hmotnostně (30,5 kg) je o něco těžší než benzínový model Riwall Pro RPM 4735, ovšem i to málo změní celkovou obratnost a manipulaci se sekačkou, což je v případě tohoto produktu o něco obtížnější, než by se na první pohled zdálo. Elektrická sekačka disponuje jednou rychlostí – 3,6 km/h, která zajišťuje rychlé a snadné sečení. Sečení vedle obrubníků a zídek napomáhá nejen průměrná šířka záběru (46 centimetrů), ale i důmyslně navržená kola stroje.

Elektrická sekačka s pojezdem disponuje poměrně velkým 60litrovým sběracím košem, jehož plnost indikuje úplné vypnutí stroje v průběhu sečení. Komfortní sečení zajišťuje ergonomická, nastavitelná rukojeť a také variabilita výšky pokosu s 8 dostupnými polohami v rozmezí 20 až 75 milimetrů. Ale v případě každé elektrické sekačky je nejdůležitější otázkou ta ohledně kabelu. Výrobce myslel také na tuto záležitost a navrhl konstrukci stroje tak, aby vedení kabelu s omezením tahu limitovalo obsluhu v minimálním rozsahu. Omezení délkou kabelu se však odráží na určení sekačky pro plochy o výměře maximálně 1 000 m2.

Mulčovací klín v balení potěší nejednoho kupujícího stejně jako poměr ceny a výkonu tohoto modelu. Avšak ze spotřebitelských zkušeností uvedených v recenzích vyplývá, že elektrická sekačka s pojezdem Makita je vhodná spíše na rovné travnaté plochy bez překážek (ovocné stromy, keře atd.), ale také je pro svou velikost poněkud nemotorná vedle plotů a zdí. Problém nastává také ve spojitosti s netěsností mezi sekačkou a košem, což způsobuje nafoukání trávy na samotnou sekačku. I přes tyto nevýhody jsou následující výhody více než uspokojivé. Kvalita provedení, velká kola nezapadající v nerovném terénu, výborně tvarovaný nůž a rychlé nastavení výšky rukojeti.

Pozitíva

Výhoda pohonu kol
Silná a kvalitní sekačka
Poměr výkon a cena

Negatíva

Masivnější a těžší sekačka
Pro slabší a pomalejší lidi příliš rychlý pohon
Vedle překážek lépe vést sekačku bez pojezdu

Typ pohonu: elektrický ● Výkon motoru: 1,8 kW ● Rychlost pojezdu: 3,6 km/h ● Variabilita rychlosti pojezdu: ne / jednorychlostní pohon ● Materiál skeletu: ocel ● Centrální nastavení výšky sečení: ano / 8 poloh (20 – 75 mm) ● Objem sběrného koše: 60 l ● Ukazatel stavu naplnění: ano ● Šířka záběru: 46 cm ● Dostupné funkce: sběr sečené trávy, sběr listí, mulčování, boční výhoz ● Průměr kol: přední 178 mm / zadní 203 mm ● Hmotnost : 30,5 kg

VeGA 752 SXH GCV 5in1

Benzínová sekačka s pojezdem, rychlost pojezdu 4 km/h, výkon motoru 3,6 kW, 7 poloh výšky sečení, 70litrový sběrný koš, šířka záběru 51 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Nenáročná obsluha a údržba jsou příznačné pro benzinovou sekačku s pojezdem VeGA, jejíž čtyřtaktní motor o výkonu 3,6 kW spotřebovává bezkonkurenčně málo paliva. Odůvodnění nízké spotřeby lze hledat v dílně prestižní japonské společnosti Honda, která sekačce dodala ekologický motor s velkým výkonem a minimální spotřebou.

Podvozek sekačky s pojezdem je zhotoven z kvalitní oceli zaručující dlouhou životnost stroje. Ke shodě mezi tímto modelem a Riwall Pro RPM 4735 dochází v centrálním nastavení výšky pokosu, který disponuje 7 volitelnými polohami v rozmezí 25 až 75 milimetrů. Šířkou záběru 51 centimetrů se blíží spíše na úroveň benzinové sekačky s pojezdem Weibang WB 537 SCV 6in1, přičemž ani 70litrovým objemem sběrného koše za nimi nezaostává. Ten také obsahuje praktickou pomůcku ve formě ukazatele plnosti.

Model benzinové sekačky s pojezdem VeGA vyniká nejen vzhledem a výbavou, ale i precizním zpracováním, které dopřeje tiché sečení, téměř bez jakýchkoli vibrací. Svým výkonem, silným točivým momentem a širokým záběrem zvládne zpracovat středně velké až velké plochy. V naplnění tohoto cíle je velmi výrazným pomocníkem obsluhy maximální rychlost pojezdu dosahující až 4 km/h. Také velkou pomocí je dostupný systém Ready Start sloužící k zapnutí stroje bez nutnosti použití sytiče.

Většinová zásluha velké obliby tohoto modelu patří silnému, výkonnému a spolehlivému motoru Honda, a to zejména díky své tendenci naskočit hned napoprvé, resp. zajištěním snadného startování. K dalším výhodám sekačky s pojezdem patří indikátor plného sběrného koše, také objemný koš, sedm výškových nastavitelných poloh, ale i poměrně lehké ovládání i přes vyšší hmotnost a větší rozměry. K nevýhodám však patří plastový nárazník, který je náchylný k poškození, ale i vypadávající nástavec bočního vyhazování. Potenciální uživatele nepotěší ani fakt, že balení neobsahuje mulčovací nožík, a tudíž si jej musí dodatečně dokoupit.

Pozitíva

Kvalitní, odolné šasi
Snadné startování a ovládání
Výkon motoru

Negatíva

Plastový nárazník – snadno se poškodí
Vypadávání nástavce bočního vyhazování
V balení není mulčovací nožík

Typ pohonu: benzínový ● Výkon motoru: 3,6 kW ● Rychlost pojezdu: 4 km/h ● Variabilita rychlosti pojezdu: ne / jednorychlostní pohon ● Materiál skeletu: ocel ● Centrální nastavení výšky sečení: ano / 7 poloh (25 – 75 mm) ● Objem sběrného koše: 70 l ● Ukazatel stavu naplnění: ano ● Šířka záběru: 51 cm ● Dostupné funkce: sečení, sběr sečené trávy, mulčování, zadní a boční výhoz ● Průměr kol: přední 205 mm / zadní 280 mm ● Hmotnost sekačky: 36 kg

Další zajímavé produkty

Během zpracovávání tématu nám do oka padlo několik dalších produktů spadajících do kategorie sekaček s pojezdem. Vynikají svými jedinečnými vlastnostmi a parametry, díky kterým si možná právě z nich vyberete svého budoucího zahradního pomocníka.

Benzinová sekačka s pojezdem Scheppach MS 173-51 disponuje dvoutaktním motorem o výkonu 3,3 kW, který precizně poseká i trávník rostoucí na kopci. Motor se spouští klasicky startovací šňůrou. Sekačka je určena pro plochy o velikosti do 1 500 m2, přičemž 65litrový sběrný koš s ukazatelem plnosti dopomůže ke vzácně přerušovanému sečení. Zatímco šířka záběru stroje je průměrných 51 centimetrů, nastavení výšky sečení funguje na bázi 7 poloh v rozsahu 25 až 75 milimetrů. K dispozici je funkce mulčování, díky které už nemusíte přemýšlet, kam s trávou. Kvalita zpracování v podobě odolného ocelového skeletu a plně ergonomické rukojeti přesvědčí nejednoho spotřebitele.

Sekačka s pojezdem Makita DLM532Z je výjimečná svým akumulátorovým provozem. Běžně funguje na principu dvou 18-voltových baterií, které však spolu s nabíječkou nejsou součástí balení. V případě potřeby je umožněno i napojení čtyř baterií, které tak zvýší výkonnost sekačky. Stroj disponuje šířkou záběru 53 centimetrů a látkovým sběrným košem o objemu 70 litrů, přičemž dostupných je až 10 nastavitelných výškových poloh sečení v rozsahu od 20 do 75 milimetrů. Ocelový skelet lze zastavit bezpečnostní brzdou. Model je výjimečný možností přepínání mezi tichým a hlučným chodem. Sekačka s pojezdem Makita je určena pro plochy do 2 300 m2.

Další benzinová sekačka s pojezdem Riwall RPM 5155 PRO disponuje čtyřtaktním motorem o výkonu 4 kW, který splňuje normu Euro 5. Skelet z ušlechtilé oceli a pevná, široká kola jsou zárukou dlouhé životnosti. Velká nádrž zaručí pohodlné sečení bez přerušování, k čemuž dopomáhá i sběrný koš o objemu až 75 litrů. Sekačka si poradí i ve vlhké trávě, přičemž ucpání stroje posečenou trávou s vyšší vlhkostí zabrání široký vyhazovací tunel. Šířka záběru 51 centimetrů, nízká spotřeba a jednoduché ovládání dělají z této benzinové sekačky s pojezdem vynikající volbu pro plochy s nerovným terénem.

Benzínová pojízdná sekačka Proteco 51.06-BS-139 s motorem o výkonu 2,3 kW se klasicky spouští pomocí startovací šňůry. Výborně startuje dokonce i za tepla. Stroj s menšími rozměry disponuje lehkým síťovaným košem pro sběr posečené trávy o objemu 62 litrů. Šířkou záběru 46 centimetrů a nastavením výšky sečení v rozsahu 25 až 75 milimetrů podstatným způsobem nevyniká, ale ocelový skelet spolu s kuličkovými ložisky kol a ergonomickou rukojetí s nastavitelnou výškou se postarají o opravdu komfortní sečení. Pohodlí zaručuje snadné vypouštění oleje, nicméně jeho nalévání komplikuje špatný přístup k hrdlu olejové nádrže. Rychlostí pojezdu je sekačka spíše vhodná pro obsluhu s pomalejším krokem.

Další benzinová sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 5114-170BV je příznačná čtyřtaktním motorem o výkonu 2,8 kW a variabilností rychlostí pojezdu. Dostupné jsou až 4 rychlosti. Nastavitelná je i rukojeť s měkčeným potahem tlumícím vibrace, která obsahuje panel s přihrádkou na odkládání nutných drobností během sečení. Sekačka s pojezdem Fieldmann je určena pro plochy do 1 800 m2, přičemž o nepřerušované sečení se stará sběrný koš o objemu 62 litrů s indikátorem naplnění. Stroj má i centrálně nastavitelnou výšku sečení ve standardním rozsahu 25 až 75 milimetrů. Funkce jako boční a zadní výhoz či pevná konstrukce z oceli jsou vítanou součástí této sekačky s pojezdem, která disponuje vynikajícím výkonem za přiměřenou cenu.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Popularita elektrických a benzinových sekaček s pojezdem se neustále mění, a proto jsme pro vás připravili krátký, neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších produktů v této kategorii podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Vega 545 7in1 SXHE5*Zobrazit produkt
Riwall PRO RPM 51355*Zobrazit produkt
Vega 46 HWXV 6in15*Zobrazit produkt
EGO LM1903E-SP5*Zobrazit produkt
Makita DLM481Z5*Zobrazit produkt

Každý pravděpodobně zná ten pocit, když si uvědomíte, že vás opět čeká to únavné a nekonečné sečení. Tahat sekačku nahoru dolů po obrovské zahradě nebo dvoře není zrovna nejpříjemnější, a právě proto existují modely sekaček, které práci obsluhy extrémně zjednodušují. Jsou to tvz. sekačky s pojezdem.

Návod, jak si takový stroj vybrat a na co se přesně zaměřit, si můžete přečíst v následujících odstavcích. Zaměřili jsme se na nejdůležitější parametry, kterých je třeba obecně při výběru sekačky všímat, ale poukazujeme i na význam samotného pojezdu, který je nosným prvkem rozebíraného tématu.

Jak vybrat sekačku s pojezdem

  • Pojezd sekačky – proč a kdy je důležitý?
  • Motor sekačky
  • Nádrž sekačky
  • Šířka záběru a výška pokosu
  • Zběrný koš na trávu
  • Skelet sekačky
  • Funkce sekaček
  • Cena a renomovaní výrobci

Pojezd sekačky – proč a kdy je důležitý?

Odolnost sekačky vyžaduje pevnost konstrukce a vyšší hmotnost, kterou však musí také něco hnát. Málokdy postačí síla obsluhujícího uživatele, a proto je vhodným řešením takové potíže pojezd. Tím jsou vybaveny výkonné sekačky a pohybují se doslova vlastní silou, přičemž vyžadují minimum námahy ze strany obsluhy, která řídí pouze směr pohybu sekačky.

Pojezd funguje jednoduše na bázi řemenice umístěné na hřídeli motoru nad nožem, která pomocí klínového řemene pohání převodovou skříňku umístěnou na ose zadních kol. V obou zadních kolech je převod s volnoběžkou, což v podstatě znamená, že v případě aktivace pojezdu, záběr přejde na obě zadní kola, avšak ta nejsou spřažena na jednom hřídeli, což umožňuje snadné zatáčení sekačkou.

Pojezd je jednoduše aktivovatelný pomocí stlačení páky pod rukojetí, kterou je třeba přidržovat celou dobu pojezdové funkčnosti sekačky. Pokud páčku pustíte, sekačka se zastaví. Po uvolnění páky můžete sekačku posouvat svépomocí bez pojezdu. Kdy volit sekačku s pojezdem? V případě, že vlastníte travnatou plochu o větší rozloze s nerovným povrchem, je pojezd mnohdy nutností. To platí za předpokladu, že se nevyžíváte v trýznění sebe a zbytku rodiny, která má sečení na starosti.

Pozor je třeba dávat na to, že sekačky s pojezdem mají vyšší hmotnost, což je zapříčiněno zejména silnějším motorem, ale i větším sběrným košem. S takovým těžkým strojem se hůře manipuluje v členitém terénu, ale i v zahrádkách s řadou stromů a keřů. V menších zahradách se stromořadím je vhodnější menší sekačka bez pojezdu.

Benzínová sekačka s pojezdem

Motor sekačky

Výkon motoru sekačky se standardně uvádí ve wattech, případně kilowattech. Nejlepší sekačky na trhu disponují čtyřtaktními motory s výkonem v rozpětí 2 až 7 kW, přičemž tyto modely mají k dispozici samostatnou nádrž pro benzin i olej.

Třeba si pamatovat, že čím vyšší je výkon sekačky, tím je větší i její záběr. Nejpodstatnější je zamyslet se nad tím, na jak velké ploše a s jakým terénem bude sekačka pracovat. V případě, že máte větší, členitější zahradu o rozloze přes 1 800 m2, bude zapotřebí výkon nad 3 kW. Pokud plánujete pravidelně sekat jen dvůr nebo okolí domu, postačí výkon motoru od 2 do 2,5 kW.

Nádrž sekačky

Benzinové sekačky, přesněji průměrný čas jejich provozu, závisí zejména na kapacitě benzinové, ale i olejové nádrže. Menší objem nádrže značí časté přerušování sečení, a tedy dolévání paliva, přičemž větší nádrž je výhodou, protože na jednu nádrž posekáte větší plochu, avšak plně natankovaná objemnější nádrž zvyšuje i váhu stroje, se kterou následně obsluha manipuluje.

Sběrný koš na trávu

Slouží k tomu, aby posečená tráva nekončila v trávníku, z něhož by bylo třeba ji pak hrabat. Takto putují stébla do sběrného koše, který lze vyprázdnit například na kompost. Různé modely sekaček disponují koši pro sběr trávy zhotovenými z různých materiálů (plast nebo textilie, případně kombinace).

Sekačky různých značek a řad se také liší objemem sběrného koše, který se většinou pohybuje v rozmezí 30 až 80 litrů, ale podmínkou vhodné sekačky je alespoň 40litrový koš na sběr posečené trávy. Je třeba poznamenat, že velikost koše se často odvíjí od šířky záběru. Čím širší záběr, tím více posečené trávy během kratší doby, a tedy i častější vyprazdňování koše.

Sekačka se sběrným košem

Šířka záběru a výška pokosu

Vztah mezi šířkou záběru sekačky a rozlohou sečené plochy je přímo úměrný. Čím větší plochu chcete sekat, tím větší nůž, resp. záběr potřebujete. Záběr 32 centimetrů postačí na plochy do 200 m2, přičemž plochy do 350 m2 vyžadují alespoň 40centimetrový nůž. Pokud plánujete sekat plochu s výměrou do 500 m2, sáhněte po sekačce se záběrem 40 až 45 centimetrů. Kdežto 45 až 53centimetrový nůž je vhodný pro plochy do 1 000 m2. Zahrady a pozemky nad 1 000 m2 vyžadují šířku záběru až 53 a více centimetrů.

Velice důležitým parametrem, kterým by měla vaše sekačka disponovat, je centrální nastavení výšky sečení. Je to západkový systém, pomocí kterého lze nastavovat výšku skeletu s nožem. Tak lze přizpůsobit výšku sečení vlastním požadavkům. U většiny modelů je k dispozici možnost nastavení výšky na bázi více poloh v rozmezí 20 až 80 milimetrů.

Ocelový, hliníkový nebo skelet ze slitiny?

Nejlepší sekačky disponují skeletem zkonstruovaným z odolné oceli, která podstatně zvyšuje životnost sekačky. Hmotnost takové odolné sekačky se pohybuje od 20 do 50 kilogramů. Skelet může být zhotoven i ze slitiny známé svojí kvalitou a odolností. Také je populární hliník, jehož nejlepší vlastností je odolnost vůči korozi. Sekačky s odolnými skelety čelí jedinému problému, a to součástkám z plastu, na kterých mnohdy výrobci šetří. Křehčí plasty jsou náchylnější k poškození, čímž se životnost stroje podstatně snižuje.

Bonusové funkce sekaček

Velké množství modelů sekaček s pojezdem či bez obsahuje indikátor plnosti sběrného koše, přičemž stále více výrobců se zaměřuje na komfortnost v podobě ergonomických držadel a snadnou skladnost sekaček díky skládací rukojeti. Boční vyhazování trávy a mulčování jsou také vítanou funkcí pro nejednoho spotřebitele. Mulčování funguje na principu rozdrobení trávy na miniaturní kousky a její následné využití jako hnojiva pro lepší růst trávníku.

Zatímco v případě motorových sekaček jsou to většinou funkce jako volitelnost rychlosti pojezdu či automatická brzda nože, která zastaví nůž v momentě, kdy pustíte páčku spojky, u elektrických sekaček je často dostupná bezpečnostní smyčka pro kabel. Elektrické startování je příznačné pro elektrické i benzinové modely vyšších cenových hladin. To umožňuje nastartování pomocí jednoho tlačítka.

Funkce sekaček s pojezdem

Do kvality se vyplatí investovat

Zatímco elektrické sekačky od 1 200 do 5 000 Kč naleznete častěji bez pojezdu, levnější modely motorových sekaček v rozsahu 3 200 až 6 000 Kč mají k dispozici pojezd spolu s mulčováním a sběrným košem. Mají však slabší motor, a tedy i nižší výkon. Vhodné jsou pro méně náročné uživatele s menšími sečenými plochami.

Elektrické sekačky nad 5 000 Kč jsou dostupné již i s pojezdem, přičemž jsou jejich skelety často zhotoveny z robustní oceli. Pokud si však můžete dovolit výběr z dražší kategorie elektrických sekaček, investujte už raději do motorové sekačky střední cenové hladiny od 6 000 do 10 000 Kč, kde získáte nejen kvalitní zpracování, ale i dostatečný výkon a řadu funkcí.

Nejkvalitnější benzinové sekačky s pojezdem se širokým záběrem a výkonným motorem se pohybují nad hranicí 10 000 Kč, přičemž nejdražší modely s dlouhou životností lze zakoupit za více než 20 000 Kč.

Nejpopulárnější výrobci sekaček s pojezdem jsou Riwall, Stiga, Bosch a Makita

Elektrické sekačky máte možnost si běžně zakoupit i v obchodních řetězcích jako OBI, Tesco, či Mountfield, ale nejznámějšími výrobci jsou zejména Stiga, Hecht, Bosch, AL-KO či Makita. Menší zastoupení mají na trhu elektrických sekaček s pojezdem značky Stihl a VeGA, přičemž velké oblibě se těší Gardena.

U benzinových sekaček s pojezdem jsou to většinou modely od výrobců jako VeGA, Hecht a AL-KO, přičemž kvalitní kousky mají k dispozici společnosti Stiga, Stihl a Dolmar. Cenově dostupnější jsou sekačky s benzinovým motorem Riwall nebo Fieldmann, ale pro náročnější mají na výběr množství kousků značky Husqvarna, Honda a Weibang.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v článku odpovědi, které hledáte? V sekci otázek a odpovědí jsme si pro vás připravili ještě pár často vyhledávaných informací. Pokud ani tato část neodpovídá vašim představám, neváhejte vaše otázky položit v komentáři pod článkem. Pokusíme se je zodpovědět co nejdříve.

V tomto případě jde o větší rozlohu, avšak členitější terén se stromořadím. Nepozorným sečením se sekačkou s pojezdem můžete poškodit níže položené větve ovocných stromů, a tedy i pozhazovat úrodu z těchto větví. Sekačky bez pojezdu jsou vhodné pro menší pozemky, ale mají i menší koš, a tudíž ho bude třeba častěji vyprazdňovat. Koneckonců však rozhodnutí závisí na subjektivních požadavcích a schopnosti přizpůsobit sečení svému okolí.

Výhodou elektrických sekaček je jejich nižší hmotnost, tišší chod a jednoduchost ovládání, a tedy i snazší údržba. No elektrický kabel vám může často překážet a v případě větších zahrad je nutné kabel prodlužovat. Benzínová sekačka dopřeje svobodu pohybu a vyšší výkon, ale složitější údržbu. Za zvážení stojí i akumulátorová sekačka, která závisí na výdrži baterií.

Prokluzování pojezdu sekačky se projevuje špatným zvládáním jízdy do svahu, ale také neschopností sekačky „unést“ plný koš trávy. Nejpravděpodobnější příčinou je opotřebení klínového řemene, který vede od hřídele motoru, přes nůž až k převodové skříni se spojkou. Součástí pravidelné údržby by měla být kontrola tohoto řemene, a tedy i jeho případná výměna. Tuto činnost je však lepší přenechat odborníkům.

Fieldmann FZR 5611-B

Benzínová sekačka s pojezdem, výkon motoru 3,5 kW, 6 poloh výšky sečení, 75litrový sběrný koš, šířka záběru 56 cm

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moderní design rotační benzinové sekačky s výkonem motoru 3,5 kW spolu s přiměřenou cenou ohromí nejednoho spotřebitele. Přidejme k tomu ještě kvalitní provedení v podobě mimořádně odolného ocelového podvozku, litrovou palivovou nádrž a samozřejmě pojezd, a o dilema v rozhodování při koupi je postaráno.

Na rozdíl od zmíněných modelů benzinových sekaček AL-KO Comfort 46.0SP a Riwall Pro RPM 4735, má sekačka s pojezdem Fieldmann širší záběr, a to až 56 centimetrů. Objem sběrného koše je se 75 litry také podstatně větší, přičemž sekačka je určena pro plochy až do 2000 m2. K tomuto výkonu dopomáhá čtyřtaktní motor a kola na kuličkových ložiskách umožňující pohyb benzinové sekačky po nerovnoměrném terénu. Centrální nastavení výšky sečení disponuje sice jen 6 volitelnými polohami, ale rozpětí zůstává shodné s modelem Riwall Pro RPM 4735 (25 – 75 mm).

Sekačka s pojezdem Fieldmann disponuje funkcí 4 v 1, což v praxi znamená, že kromě samotného sečení, a tedy zadního výhozu, je umožněn sběr posečené trávy, boční výhoz a mulčování. Co se týká rukojeti, můžeme mluvit o „zosobnění“ komfortu. Lehké ovládání motoru a pojezdu má totiž na svědomí dvojice pák táhnoucích se přes celou šířku rukojeti. Ta je plně složitelná a potažená měkčeným materiálem, který zabraňuje průniku vibrací ze stroje k obsluze sekačky. Mnohé spotřebitele určitě potěší panel s přihrádkou určenou na všelijaké drobnosti, které nemáte během sečení kde odložit. Pro snazší manipulaci během čištění je dostupná integrovaná přední rukojeť.

Sekačka s pojezdem si díky výkonu, šířce záběru a odolnosti skeletu poradí i s hustou, vysokou trávou. Velkou výhodou je přípojka na hadici s vodou pro usnadnění čištění hůře dostupných částí sekačky, přičemž nezaostává ani výborná spotřeba paliva na metr čtvereční. Super pojezd zapříčiňuje, že pomalejší jedinci za sekačkou nejednou poběží. Jak jsme výše uváděli, panel s přihrádkou může potěšit nejednoho spotřebitele, a to zejména díky tomu, že je jako stvořený pro roli držáku nápojů. Nevýhodou může být větší hluk při provozu, nadměrné prášení během zadního vyhazování, ale i slabě utažené šrouby, které spotřebitelé doporučují řádně zatáhnout ještě před prvním použitím, abyste je hned neztráceli.

Pozitíva

Robustní konstrukce
Přiměřeně rychlý pojezd
Velmi dobrá sklizeň do koše

Negatíva

Slabě zatažené šrouby
Zadní vyhazování velmi práší

Typ pohonu: benzínový ● Výkon motoru: 3,5 kW ● Rychlost pojezdu: neuvedena ● Variabilita rychlosti pojezdu: ne / jednorychlostní pohon ● Materiál skeletu: ocel ● Centrální nastavení výšky sečení: ano / 6 poloh (25 – 75 mm) ● Objem sběrného koše: 75 l ● Ukazatel stavu naplnění: ano ● Šířka záběru: 56 cm ● Dostupné funkce: sběr sečené trávy, mulčování, zadní a boční výhoz ● Průměr kol: přední 200 mm / zadní 280 mm ● Hmotnost sekačky: 33,9 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sekačky

Vaše hodnocení:
(90.2%)