Automatické kávovary

Nejlepší automatické kávovary 2024 + recenze

Vychutnat si doma šálek lahodné kávy je snem každého kávičkáře. Připravit si však doma espresso, cappuccino či latte macchiato, které by chutnalo jako z vaší oblíbené kavárny byl kdysi problém. Automatické kávovary to však dokáží s minimální námahou. Po 70 hodinách zkoumání, porovnávání a analyzování různých modelů jsme vybrali našeho favorita, kterým je DeLonghi ECAM 350.55.B. Zvládne připravit 11 kávových nápojů a dokonalou mléčnou pěnu.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Který automatický kávovar koupit?

Nemusíte se zdržovat čtením našich detailních recenzí a můžete se rozhodnout okamžitě. Sáhnout můžete po vítězi testu, nejlevnějším modelu z našeho výběru nebo vás možná zaujme náš tip. Pokud se tedy potřebujete rozhodnout rychle, můžete si být jisti, že vám tyto automatické kávovary mají co nabídnout.

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi ECAM 350.55.B   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Krups EA810870   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Nivona NICR 520   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
DeLonghi ECAM 350.55.B

DeLonghi ECAM 350.55.B

Jedinečný kávovar s funkcí nahřívání šálků, zásobníkem na mléko, nastavením hrubosti mletí a samočisticím cyklem. 

Zobrazit více info

Nahřívání šálků je velmi praktickou funkcí a kvalitní mléčná pěna zase vzácností. DeLonghi dokáže připravit až 11 druhů nápojů. Údržba je minimální díky samočisticímu cyklu. Absentuje jen odvápňovací systém. Připravovat je možné dokonce dva nápoje současně.

Cenový trhák
Krups EA8108

Krups EA8108

Kompaktní rozměry a přesto možnost připravit až dva nápoje současně – neabsentuje parní dýza ani odvápňovací systém.

Zobrazit více info

Plnoautomatický kávovar Krups je velmi kompaktním modelem, který zabere velmi málo místa. Jde o výkonný kávovar s parní dýzou, takže je možné si také připravit kvalitní mléčnou pěnu. Mléčný systém však tento model nemá. Ovládání je srozumitelné a bonusem je odvápňovací systém.

Náš TIP
Nivona NICR 520

Nivona NICR 520

Zajímavý model s výkonným kónickým mlýnkem na kávu, zásobníkem na vodu s objemem 2,2 litru a úsporným ECO režimem.

Zobrazit více info

Ne tak populární výrobce, ale mnohými parametry se může rovnat i s dražšími modely. Ačkoliv má zásobník na kávu jen 250 g, kávovar disponuje kónickým mlýnkem z kalené oceli a nastavit si můžete také intenzitu a teplotu kávy ve třech úrovních. Parní tryskou si připravíte kvalitní mléčnou pěnu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Test Magazín posuzoval v testu automatických kávovarů různé parametry, neopomněl ani výsledky odborných testů a zkušenosti zákazníků. Při porovnávání hrál důležitou roli typ kávovaru (testovali jsme pouze plně automatické modely), pěnění mléka, tlak kávovaru (všechny modely v našem testu mají tlak 15 barů) i to, kolik druhů káv kávovar dokázal připravit. Hodnocení následujících kritérií nám ukázalo, které z testovaných automatických kávovarů jsou nejlepší.

Mechanismus mletí kávy
Pěnění mléka
Funkce
Obsluha
Zásobník na kávu a nádržka na vodu

Automatické kávovary jsou na trhu velmi žádaným zbožím. I proto jsme si dali záležet, abychom do našeho spotřebitelského testu vybrali široké zastoupení různých značek – DeLonghi, Nivona, Krups, Philips, Jura nebo Siemens. Abychom měli představu o tom, co spotřebitelé mají rádi, nahlédli jsme do databáze portálu Heureka.cz. Následně jsme analyzovali uživatelské recenze na eshopech Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz nebo Electroworld.cz, abychom zjistili, které automatické kávovary jsou nejspolehlivější a nejpopulárnější.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, analyzujeme však také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze automatických kávovarů

Naši redaktoři si do detailu nastudovali všechny technické parametry a strávili desítky hodin porovnáváním jednotlivých modelů. Na základě relevantních uživatelských hodnocení a výsledků testů spotřebitelských organizací vytvořili nezaujaté recenze, které vám mohou pomoci rozhodnout se ve vašem výběru.

Víťaz testu

DeLonghi ECAM 350.55.B

Jedinečný kávovar s funkcí nahřívání šálků, zásobníkem na mléko, nastavením hrubosti mletí a samočisticím cyklem. 

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kávovar DeLonghi ECAM 350.55.B se stal vítězem našeho testu z více důvodů. Plnoautomatický kávovar nabízí v poměru k ceně skutečně zajímavé funkce, o jeho kvalitě svědčí i nadprůměrně dobré reference. Uživatelé oceňují jednoduchou obsluhu, kvalitní pěnění i nenáročnou údržbu.

Kávovar se ovláda jednoduše pomocí intuitivního ovládacího panelu s grafickým displejem, na kterém se dá nastavit 16 jazyků, češtinu nevyjímaje. Protože jde o plnoautomatický model, má zabudovaný mlýnek na kávu. Ten je sice „jen“ ocelový, ale s kónickými mlecími kameny. Umožňuje nastavení hrubosti mletých kávových zrn (13 možností). Kávový zásobník s gumovým těsnením pojme 300 g kávy, nádržka na vodu má objem 1,8 litru. Jde tedy o středně velký kávovar vhodný do větší domácnosti. V testu nás zaujala i možnost použití už pomleté kávy, takže se dá v přístroji připravit i její bezkofeinová verze.

V DeLonghi kávovaru se dá připravit 11 druhů nápojů, díky čemuž si přijdou na svoje milovníci klasické kávy, espressa, mléčných káv (cappuccino, caffe latte, flat white, latte macchiato) i horkého mléka. U každého typu nápoje se dá zvolit intenzita, množství, ale i poměr mléka a kávy. Oslovila nás také možnost zvolit si teplotu kávy. Najednou se dají připravit dva šálky kávy, k dispozici je i funkce horká voda, pomocí které si připravíte čaj.

Díky mechanismu LatteCrema dokáže kávovar ke každému nápoji připravit ideální mléčnou pěnu. Hustota napěnění se dá regulovat pomocí otočného kolečka. Zásobník na mléko má objem 600 ml, což je dostatečné na přípravu více káv. Výhodou je možnost umístění nádoby do ledničky, pokud tedy nepoužijete všechno mléko, můžete si ho odložit na další den.

Automatický kávovar DeLonghi ECAM 350.55.B si do paměti ukládá nejen statistiku vyhotovených nápojů, ale i jednotlivá nastavení při přípravě kávy vlastní chuti. To umožňuje uložení oblíbeného nápoje.

V našem testu kávovar obstál i proto, že nabízí funkci nahřívání šálků, nastavitelný odtok kávy (výška výpustě) pro šálky do 135 mm, nastavení tvrdosti vody i automatické čištění. Potěšila kapacita nádoby na kávovou usazeninu, do které se vejde usazenina ze 14 šálků. Trochu zamrzí, že chybí automatické odvápňování, na jeho potřebu však kávovar vždy sám upozorní.

Pozitíva

Bohatá nabídka nápojů
Možnost použití už pomleté kávy
Samočištění (i mléčného systému)

Negatíva

Chybí automatické odvápňování
Přímá volba jen 4 nápojů, ostatní jsou v menu

Typ: plnoautomatický ● Tlak: 15 barů ● Funkce: nahřívání šálků, příprava dvou šálků najednou, parní dýza, nastavení množství vody, nastavení množství kávy, odkapávací systém, samočisticí systém, automatické vypnutí, režim úspory energie a cappuccino a latte ● Zásobník na vodu: 1,8 l ● Zásobník na zrnkovou kávu: 300 g ● Zásobník na mléko: 600 ml ● Příkon: 1 450 W ● Rozměry: 23,6 x 34,8 x 42,9 cm (Š x V x H) ● Hmotnost: 9,5 kg

Cenový trhák

Krups EA8108

Kompaktní rozměry a přesto možnost připravit až dva nápoje současně – neabsentuje parní dýza ani odvápňovací systém.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Plnoautomatický kávovar Krups EA8108 je označovaný jako nejmenší automatický kávovar espresso na světě. Můžeme potvrdit, že jde rozměry, hmotností i velikostí nádoby na vodu (1,6 l) o menší přístroj. Tlak čerpadla je i v tomto případě 15 barů, což je více méně standard. Kávovar je vybavený technologií Thermoblock, která zabezpečuje optimální teplotu vody každého šálku.

Kávová zrna ze zásobníku na 500 g pomele kovový mlýnek s kónickými mlecími kameny. Hrubost mletí se dá nastavit, avšak pouze ve 3 stupních. Plusem je možnost volby teploty a intenzity kávy. Přístroj nabízí na výběr jen 3 druhy nápojů – espresso, silné espresso, káva. Cappuccino si stisknutím jednoho tlačítka nepřipravíte. Protože má kávovar parní dýzu, dají se pomocí něho připravit i mléčné kávy. Mletá káva se nedá použít, takže si budete muset vystačit se zrnkovou kávou.

Testovaný produkt potěšil možností přípravy 2 šálků kávy najednou i nastavením množství nápoje (od 20 do 220 ml). Do sběrné nádoby se vejde usazenina z 9 káv, což je přiměřené. Příjemným bonusem je nastavitelná výška výpustě (max. 10,5 cm), program proplachování, čištění a odvápňování, nastavení tvrdosti vody a automatické vypnutí.

S ohledemm na nízkou cenu není překvapením chybějící nahřívač šálků, funkce horká voda, úsporný režim a mechanické ovládání bez displeje. Kávovar se přesto ovládá velmi jednoduše, a to i díky srozumitelným ikonám. Proplachování dýzy na mléko je třeba dělat ručně, kávovar se sám nečistí. Na potřebu čištění upozorní, potom je třeba ho spustit ručně.

Pozitíva

Parní tryska
Nastavení množství vody
Kompaktní rozměry

Negatíva

Chybí mléčný systém
Jen 3 stupně hrubosti mletí kávy
Hlučnost

Typ: plnoautomatický ● Tlak: 15 barů ● Funkce: příprava dvou šálků najednou, parní dýza, nastavení množství vody, nastavení množství kávy, odkapávací systém, odvápňovací systém, automatické vypnutí ● Zásobník na vodu: 1,6 l ● Zásobník na zrnkovou kávu: 500 g ● Zásobník na mléko: - ● Příkon: 1 450 W ● Rozměry: 27,5 x 42 x 37,5 cm (Š x V x H) ● Hmotnost: 7,1 kg

Náš TIP

Nivona NICR 520

Zajímavý model s výkonným kónickým mlýnkem na kávu, zásobníkem na vodu s objemem 2,2 litru a úsporným ECO režimem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Plnoautomatický kávovar Nivona NICR 520 se zařadil v našem testu mezi úzký okruh favoritů. Důvodem je jeho nabídka funkcí s ohledem na cenu, ale také pozitivní reference zákazníků. Výškově nastavitelný výstup kávy (do 14 cm), nastavitelná teplota a intenzita kávy ve 3 stupních, prostor na mletou kávu, nastavitelná hrubost mletí jsou výrazne plusy tohoto modelu.

Nádoba na vodu s objemem 2,2 l má nadstandardní velikost, do zásobníku na kávu se vejde jen 250 g kávy. Je to mírný nepoměr, na druhé straně častějším doplňováním kávy zachováte její aroma a čerstvost. Jedním stlačením tlačítka připravíte espresso, pokud byste chtěli cappuccino, případně jiný mléčný nápoj, budete si muset nejdříve pomocí parní trysky vytvořit mléčnou pěnu.

Kávový mlýnek CafeRomatica z kalené oceli byl více zákazníky označený jako velmi kvalitní. Díky systému Aromatica, tlaku 15 barů a vířivým pohybem při přípravě kávy je výsledkem nápoj s lahodnou chutí a silným aromatem.

Digitální displej, na kterém se zobrazují jednoduché symboly každého procesu, je při ovládání velmi nápomocný. Teplota kávy i intenzita se dají nastavit ve 3 stupních, množství vyrobené kávy je nastavitelné od 20 do 240 ml. Musíme však upozornit, že množství se dá otočným kolečkem navolit jen orientačně.

V testu nás oslovil Eco režim s funkcí úspory elektřiny. Kávu si připravíte poměrně rychle a také úsporně. Výškově nastavitelná výpusť kávy umožňuje použití hrnků s velikostí do 14 cm. Vzhledem na to, že není přítomný mléčný systém, uvedené cappuccino si připravíte pouze svépomocí. Potěšitelná je i možnost důkladného čištění přístroje. Nechybí vyjímatelná spařovací jednotka a programy na čištění, oplachování a odvápnění kávovaru. Oslovila nás možnost nastavit automatické vypnutí po 5, 30 a 70 min.

Pozitíva

Kónický mlýnek z kalené oceli
Použití mleté kávy
Automatické čištění a odvápňování

Negatíva

Množství vody se dá navolit jen orientačně
Chybí mléčný systém

Typ: plnoautomatický ● Tlak: 15 barů ● Funkce: příprava dvou šálků najednou, parní tryska, nastavení množství vody, odkapávací systém, odvápňovací systém, samočisticí systém, režim úspory energie ● Zásobník na vodu: 2,2 l ● Zásobník na zrnkovou kávu: 250 g ● Zásobník na mléko: - ● Příkon: 1 455 W ● Rozměry: 24 x 34 x 46 cm (Š x V x H) ● Hmotnost: 10 kg

DeLonghi ECAM 22.110 B

Plnoautomatický model s dobrou cenou, možností nastavení množství kávy, samočisticím cyklem a Tubeless systémem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Podobně jako model Krups EA8108, i plnoautomatický kávovar DeLonghi ECAM 22.110 B se řadí mezi levné kávovary. Na portálu Heureka se stal tento model Produktem roku několikrát po sobě. To je důvod, proč si získal naši pozornost, a i s ohledem na velmi pochvalné reference zákazníků se dostal do našeho testu.

Ovládací panel s ikonami a tlačítky je zárukou jednoduché obsluhy přístroje. Množství kávy i vody je nastavitelné, což umožňuje přípravu nápoje podle chuti. O ideální a stálou teplotu espressa se stará termoblok. Kávovar disponuje kónickým ocelovým mlýnkem, i nádobou na už pomletou kávu, a nabízí až 13 možností nastavení hrubosti pomletí kávových zrn. Zásobník na 250 g kávy má gumové těsnění, které se stará o zachování jejího aroma. Při testování nás zaujal Tubeless Systém, který omezuje výskyt zbytků pomleté kávy na minimum, což v překladu znamená, že se nápoj dělá vždy z čerstvé dávky kávy.

Jako velké plus vnímáme automatické proplachování přístroje při zapnutí i vypnutí. Automatické odvápnění chybí, avšak na jeho potřebu kávovar upozorňuje. Po stlačení potřebného tlačítka se spustí odvápňovací program. Funkce předspaření, ukazatel stavu kapacity zásobníku (na usazeninu ze 14 šálků) na kávovou usazeninu a automatické vypnutí přístroje jsou samozřejmostí.

Výška výpustě je nastavitelná, kávu si můžete připravit do šálků s velikostí 85 až 142 mm. Odkapávací mřížka je, samozřejmě, odnímatelná, zájemce potěší ukazatelem množství vody.

Jako malé mínus vnímáme chybějící možnost připravit si cappuccino stlačením jednoho tlačítka, naštěstí je přítomná parní tryska, kterou se dá mléko napěnit. Nechybí funkce horká voda, díky čemuž se dá kávovar použít i na přípravu čaje, a ani funkce úspory energie.

Pozitíva

Proplachování přístroje při zapnutí i vypnutí
Tubeless Systém
Nastavení hrubosti mletí kávových zrn

Negatíva

Složitější údržba trysky na mléko
Chybí nahřívání šálků
Cappuccino si stlačením jednoho tlačítka nepřipravíte

Typ: plnoautomatický ● Tlak: 15 barů ● Funkce: příprava dvou šálků najednou, parní tryska, nastavení množství vody, nastavení množství kávy, samočištění a odvápňování, nastavitelná tvrdost vody, automatické vypnutí ● Zásobník na vodu: 1,8 l ● Zásobník na zrnkovou kávu: 250 g ● Zásobník na mléko: - ● Příkon: 1 450 W ● Rozměry: 23,8 x 35,1 x 43 cm (Š x V x H) ● Hmotnost: 9 kg

Jura E8

Jednoduché ovládání, odvápňovací systém a rychlá příprava nápojů díky přednastaveným programům.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi srovnávané modely automatických kávovarů se dostal i plnoautomatický model Jura E8. Ten v testu dosáhl velmi dobré výsledky co se týká funkcí, ovládání i kvality kávy.

Pro tento kávovar je vlastní pulzní extrakční proces (P.E.P.), který optimalizuje dobu napařování kávy (espresso, ristretto) a zaručuje nejlepší možné aroma kávových nápojů. Díky tomu je chuť kávy plná a vůně intenzívní. Přestože jde o plnoautomatický model, stále je možnost si nastavit intenzitu kávy, její objem a také teplotu vody.

Uvnitř přístroje se ukrývá nerezový mlýnek Aroma G3, na kterém se dá nastavit hrubost mletí v 6 stupních a následně i intenzita kávy v 8 stupních. Trochu nás zarazilo, že jde o tříštivé nože, avšak zákazníci si na kvalitu pomleté kávy nestěžovali. Plusové body testovaný model získal také za možnost použití už namleté kávy.

Automatický kávovar Jura E8 dokáže připravit stisknutím jednoho tlačítka až 12 různých nápojů. Samozřejmostí je espresso, ristretto, tradiční káva a cappuccino, připravit si můžete také speciality jako flat white, espresso macchiato i doppio. V nabídce se nachází i horká voda na přípravu čaje. Ovládání je velmi jednoduché díky barevnému TFT displeji a tlačítkům na přední části stroje. Kávovar má trysku na páru, která se dá napojit na nádobu s mlékem.

Na filtrování vody umožňuje kávovar použít filtrační patrony Claris Smart, které fungují na principu cirkulace vody. Pokud je filtr přítomný, automaticky se spustí funkce inteligentního vodního systému (I. W. S.). Přístroj má integrovaný program proplachování a čištění systému. Stlačením jednoho tlačítka přístroj jednoduše vyčistíte. Inteligentní vodní systém chrání přístroj před usazováním vodního kamene.

Odkapávání kávy, předehřívání šálků, příprava 2 káv najednou, ale i možnost ovládání pomocí smartphonu jsou dalšími plusy tohoto modelu. Výška výpustě je nastavitelná, maximální velikost šálku je 153 mm, což je dokonce víc než nabízí vítěz testu DeLonghi ECAM 350.55.B. Mínusem tohoto kávovaru je příliš vysoká cena.

Pozitíva

Jednoduchá obsluha
Velký výběr nápojů
Barevný displej

Negatíva

Vyšší cena
Je nutná pravidelná výměna filtrů

Typ: plnoautomatický ● Tlak: 15 barů ● Funkce: nahřívání šálků, nastavení síly kávy, použití mleté kávy, nastavitelná teplota kávy, nastavení množství vody, čištění a odvápňování, cappuccino a latte ● Zásobník na vodu: 1,9 l ● Zásobník na zrnkovou kávu: 250 g ● Zásobník na mléko: - ● Příkon: 1 450 W ● Rozměry: 28 x 35,1 x 44,6 cm (Š x V x H) ● Hmotnost: 9,8 kg

Další zajímavé produkty

Výběr nového automatického kávovaru nemusí být vždy jednoduchý. Někdy se modely liší pouze v detailech, jindy jsou diametrálně odlišné funkcemi i cenou. Důležitá je nejen uživatelská přívětivost, ale i technické parametry. Vybrali jsme pro vás nejlepší zástupce z kategorie automatických kávovarů i alternativní produkty, které vaše očekávání určitě splní.

Dobrou alternativou může být model Philips EP 2224/10. Navzdory levnější ceně nabízí keramický mlýnek na kávu s 12 stupni nastavení hrubosti mletí kávových zrn. Použít se dá i namletá káva. Jelikož chybí mléčný systém, cappuccino si připravíte jen s pomocí parní trysky. Síla a teplota kávy se dá nastavit, což umožňuje přípravu kávy podle individuálních požadavků.

Automatický kávovar Krups Evidence EA890110 byl navržen pro snadné použití. Má kompaktní rozměry a dostatečně velké zásobníky na vodu a kávu. Ovládání je nenáročné, umožňuje i personalizaci kávy. Ačkoli není součástí přístroje zásobník na mléko, kávovar zvládne přípravu cappuccina a latte jedním stiskem. Na výběr je množství automatických programů, nechybí pokročilé autočistění.

Oblíbenou volbou mnoha zákazníků je automatický kávovar Siemens TE655319RW. Jde o dražší kávovar s keramickým mlýnkem ceramDrive, One-Touch přípravou mléčných specialit a barevným dotykovým displejem. Poměr mléka a kávy je nastavitelný u všech nápojů, samozřejmostí je automatické čištění a použití mleté kávy. Nahřívačem šálků nedisponuje, což je s ohledem na cenu škoda.

Kávovary DeLongh jsou na trhu bohatě zastoupeny a výrobce nabízí širokou škálu modelů. Plně automatický kávovar DeLonghi ECAM 350.35.W zaujme intuitivním dotykovým displejem, funkcí My na přípravu personalizované kávy, samočisticími programy i 13 možnostmi nastavení hrubosti mletí kávových zrn. Chybí mléčný systém, k dispozici je však tryska na páru.

U výrobce DeLonghi ještě zůstaneme, neboť mezi alternativní produkty řadíme i model DeLonghi ECAM 370.95.T. Jde o dražší model s mléčným systémem a mnoha druhy nápojů na výběr. Podle chuti si můžete vybrat až z 15 různých káv. Časovač, automatické čištění, personalizované nastavení kávy, možnost ovládání přes aplikaci jsou některé plusy daného modelu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud je něco nejprodávanější, nemusí to automaticky znamenat nejvyšší kvalitu. Nás však zajímalo, které automatické kávovary jsou na našem trhu nejprodávanější podle portálu Heureka.cz. Přestože se prodejnost jednotlivých modelů často mění, snažíme se naši tabulku TOP 5 nejprodávanějších produktů pravidelně obnovovat, abychom vám poskytovali relevantní údaje. Aktuálně prodejnosti kralují automatické kávovary DeLonghi.

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi ECAM 290.51.B5*Zobrazit produkt
DeLonghi ECAM 22.115.B5*Zobrazit produkt
Philips EP 5441/505*Zobrazit produkt
Krups EA8108705*Zobrazit produkt
Philips EP 0824/005*Zobrazit produkt

Ideální espresso si připravíte podle jednoduchého vzorce – 7/9/25/25 / 88-92. Každé z čísel odkazuje na jiný parametr, resp. položku. Sedm gramů namleté kávy při tlaku 9 barů je třeba nechat extrahovat 25 sekund do 25 ml vody s teplotou 88 – 92 ° C. Abyste si dokázali připravit kávu podle vlastních představ, musí vám kávovar umožnit zvolit tlak, hrubost mletí kávy, teplotu vody i poskytnout možnost napěnění mléka. Jakých parametrů je třeba si všímat při koupi automatického kávovaru vám prozradí náš průvodce výběrem.

Jak vybrat automatický kávovar?

 • Plně automatický vs poloautomatický kávovar
 • Mlýnek a mechanismus mletí kávy
 • Pěnění mléka
 • Tlak a teplota
 • Zásobník na kávu a nádržka na vodu
 • Příkon a spotřeba kávovaru
 • Ovládání
 • Velikost a materiál
 • Praktické funkce a vlastnosti
 • Cena automatických kávovarů a renomované značky

Plně automatický vs poloautomatický kávovar

Automatické kávovary se dělí na dva typy - poloautomatické a plně automatické. Rozdíl je v tom, zda zvládnou přípravu kávy bez vaší pomoci nebo je nutná vaše asistence

 • Plně automatické – jde o pohodlnější, ovšem dražší volbu. Volíte program, druh nápoje, intenzitu a sílu kávy, avšak všechno ostatní od namletí zrn až po naservírování do šálku zvládá kávovar sám. Jde tedy o přístroj s minimální obsluhou. Mlýnek na kávu i nádržka na vodu jsou zabudovány, často bývá jejich součástí i nádoba na mléko. Nápoj je připravovaný z čerstvě namleté kávy, neboť kávovar kávu vždy namele při použití přístroje. Mnohé kávovary nabízejí také alternativu – možnost použití namleté kávy.
 • Poloautomatické – kávovar udělá práci jen zpola, příprava kávy proto vyžaduje vaši asistenci. Ta spočívá v nasypání kávy do přístroje. I v tomto případě můžete použít čerstvě namletou kávu, pokud máte mlýnek na kávu nebo již namletou kávu z obchodu.

Už v této fázi musíte myslet na to, kolik káv si chcete pomocí kávovaru připravovat najednou. A tedy, zda hledáte model na přípravu jednoho nebo dvou šálků.

Automatický kávovar s mlýnkem na kávu

Tento parametr se samozřejmě týká pouze plně automatických kávovarů. Na výběr jsou kávovary s keramickým a ocelovým mlýnkem na kávu. Důležité je sledovat mechanismus mletí kávy, protože výrazným způsobem ovlivňuje chuť výsledného nápoje. Mlýnky s noži kávová zrna nasekají, káva je proto namletá nerovnoměrně. Jelikož během rotace nožů dochází k uvolňování tepla, může se káva přepálit. Mlecí kameny jsou lepší volbou, protože kávová zrna drtí rovnoměrně a na tloušťku, jakou jste si nastavili. Drcením se z kávových zrn uvolňují éterické oleje, výsledný nápoj je proto aromatičtější a i lahodnější. Mlýnek může mít ploché (při mletí vzniká více tepla a hrozí poškození kávy) nebo kónické mlecí kameny (málo se zahřívají, kávová zrna se nepálí).

Příprava kávy v automatickém kávovaru

Mlecí kameny mohou být vyrobeny z oceli nebo keramiky. Ocelové mlecí nože jsou sice trvanlivější, více se však zahřívají a může docházet k přepalování namleté kávy. Keramické mlecí nože jsou sice křehčí, ale při mletí vytvářejí méně tepla čili jsou šetrnější ke kávovým zrnům. Najdete je především v dražších automatických kávovarech.

Při výběru kávovaru se zajímejte také o to, zda má kávovar samostatný otvor na již namletou kávu. Oceníte to, pokud vám dojde zrnková káva, ale i v případě, že si rádi pochutnáte na bezkofeinovém espressu.

Kávovar a mletí kávy – hrubost mletí

Výslednou chuť kávy můžete ovlivnit mírou hrubosti namletí kávových zrn. Proto je důležité, aby kávovar tuto možnost poskytoval. Možnosti nastavení hrubosti mletí kávy se mohou lišit, obvykle se setkáte s 2 až 13 stupni mletí. Doporučujeme zvolit zlatou střední cestu, a tedy rozsah mletí alespoň 5 – 7 stupňů. To vám poskytne dostatek možností při individuální volbě kávy.

Automatický kávovar s nádobou na mléko – kvalitní pěna

Bohužel, automatický kávovar není synonymem automatického pěnění mléka. Některé kávovary mají výpust/trysku na horkou páru, tedy mléko je třeba šlehat ručně. Součástí některých je mléčný systém a napěnění mléka probíhá automaticky. Kávovary se zabudovanou nebo externí nádobou/karafou na mléko jsou jednodušší na obsluhu, jelikož karafu stačí naplnit mlékem a kávovar se postará o zbytek. Některé modely umožňují vybrat si mezi automatickým a ručním šleháním mléka. Můžete si tedy zvolit, zda dáte přednost ručnímu nebo automatickému pěnění. Většina kávovarů s mléčným systémem umožňuje regulovat hustotu napěnění pomocí vestavěného regulátoru. Je třeba počítat s tím, že stroj s automatickým a poloautomatickým pěněním je náročnější na údržbu.

Kolik barů má mít kávovar?

Přestože je ideální tlak na přípravu dobrého espressa 9 barů, do domácnosti je vhodný přístroj s tlakem 15 barů. Důvod je jednoduchý – domácí kávovary nemají čerpadlo, které by zajistilo konstantní tlak. Automatické kávovary pro domácí použití obsahují vibrační pumpu, která neudrží konstantní tlak, proto v průběhu přípravy nápoje tlak stoupá a klesá a požadovaných 9 barů dosahuje v průměru. Setkáte se i s kávovary s vyšším tlakem, avšak ten je při přípravě kávy zbytečný. Kávovary s menším tlakem než 15 barů nedoporučujeme, protože chuť kávy nebude uspokojující.

Pro přípravu kávy je ideální teplota okolo 90 ° C, nejčastěji se pohybuje od 87 do 93 ° C. Pokud má voda ideální teplotu, zachová se správná chuť i aroma kávy. Všímejte si proto, s jakou teplotou vody kávovar pracuje a zda je nastavitelná, protože každý druh kávy vyžaduje jinou teplotu vody.

Test automatických kávovarov

Zásobník na kávu a nádoba na vodu

Velikost zásobníku na kávu a objem nádoby na vodu hrají při výběru automatického kávovaru svou roli. Velikost zásobníku vám napoví, jak často budete muset kávu doplňovat. Udává se v gramech. Ačkoli mají kvalitní kávovary zásobník opatřený těsněním, není vhodné naplňovat ho až po okraj. Obzvláště pokud si kávu budete dělat jen jednou za čas. Káva pak ztrácí kvalitu i aroma. Nejčastěji má zásobník na kávu velikost do 300 g, což vám zaručí, že kávu stačí doplnit jen jednou za čas. Pokud plánujete do zásobníku doplňovat vždy čerstvá kávová zrna, postačí vám zásobník do 150 g. Zásobníky s kapacitou nad 300 g jsou vhodné v případě, že plánujete kávu dělat často a pro více lidí.

S velikostí zásobníku na kávu úzce souvisí velikost nádoby na vodu. Podle tohoto údaje budete vědět, zda bude nutné časté doplňování vody. Pro přípravu 1 až 2 šálků denně je dostačující nádoba o objemu do 1,5 l. Na běžné použití je do domácnosti vhodná nádoba s objemem okolo 2 litrů. Větší objem je nutný jen v případě, že budete kávu připravovat často, případně pro více osob najednou.

K oběma nádobám by měl být dobrý přístup. Zásobník na kávu se obvykle plní zboku nebo shora, zásobník na vodu bývá odnímatelný ze strany nebo zepředu. Vyhněte se modelům se zásobníky na vodu, které se odnímají směrem vzhůru. Tak by kávovar potřeboval mnoho místa a jeho obsluha by byla náročnější.

Příkon kávovaru – rychlost ohřevu

Přestože příkon ovlivňuje to, jak rychle se kávovar nahřeje a jak dlouho mu potrvá příprava nápoje, jde o méně důležitý údaj. Na kvalitu nápoje nemá příkon vliv, ušetří vám však pár vteřin při přípravě kávy. Modely s příkonem 1 100 až 1 500 W jsou dostačující.

Ovládání a obsluha

Ovládání kávovaru je obvykle jednoduchou záležitostí. Navolíte, jakou kávu chcete a necháte přístroj, aby vám ji připravil. Zde je důležité, zda dáváte přednost klasickému tlačítkovému ovládání nebo upřednostňujete dotykové ovládání. V obou případech se na ovládacím panelu nacházejí ikony (někdy s nápisy), které ovládání zjednodušují. Displej nebývá běžnou součástí automatických kávovarů. Pokud o něj máte zájem, musíte si vybírat z dražších modelů. Na displeji se zobrazuje nejen připravovaný nápoj, ale také potřeba odvápnění a čištění přístroje.

Čerstvá káva z automatického kávovaru

Velikost a materiál

Automatické kávovary jsou přirozeně větší než jejich kapsloví a pákoví kolegové. Je to přirozené, protože jejich součástí bývá mlýnek na kávu a nádoba na mléko. Při hledání kávovaru si proto musíte určit místo, kam jej chcete umístit a zvolit max. rozměry spotřebiče. Šířka bývá kolem 25 cm, výška cca 36 cm a hloubka často přesahuje 40 cm. Vzhledem k tomu, že kávovar bývá položený na kuchyňské lince a je tím pádem na očích každému, kdo do kuchyně vejde, měl by design odpovídat stylu vaší domácnosti. Na výběr není tolik barev a možností jako u pákových modelů, ovšem i zde můžete vybírat z černých, stříbrných, červených i kombinovaných modelů s oblými i hranatými tvary.

Kvalitu kávovaru ovlivňuje i materiál. Nejčastěji se používá plast a nerez. Kov je přirozeně trvanlivější a odolnější vůči poškrábání. Jelikož však kávovar zvykne být na jednom místě a neopotřebuje se častým přenášením, není ani plast špatnou volbou. V tomto případě si musíte všímat recenzí a testů, ve kterých se dozvíte, zda jsou použity kvalitní materiály a kávovar nepůsobí křehce.

Praktické funkce a vlastnosti

Nejlepší automatické kávovary bývají vybaveny množstvím inteligentních funkcí, které dokáží jejich používání a obsluhu usnadnit. Ne všechny jsou sice stejně důležité, při výběru byste však měli vědět, jaké máte možnosti.

 • Nahřívání šálků – díky nahřátému šálku chladne nápoj pomaleji, déle si udrží správnou teplotu, krémovou pěnu a také chuť a aroma. Vyhřívací plocha se obvykle nachází na vrchu kávovaru.
 • Funkce horké vody – kávovar se dá použít i na přípravu dalších kávových nápojů. Pokud umožňuje výdej horké vody (např. pomocí parní trysky), můžete si připravit čaj či horkou čokoládu.
 • Nastavení síly kávy a množství vody – některé kávovary umožňují navolit si sílu kávy (obvykle 3 možnosti) i objem vody. Díky tomu si dokážete nastavit nejen intenzitu kávy, ale i správnou velikost. Některé kávovary umožňují také nastavení teploty kávy.
 • Nastavitelná výška výpusti – jde o běžnou záležitost, kterou využijete při přípravě různých druhů káv, omezíte také stříkání kávy kolem přístroje. Velikost prostoru na sklenice se nejčastěji pohybuje od 10 do 16 cm.
 • Druhy kávy – možnost automatické přípravy různých druhů káv nabízejí dražší kávovary. Po stisknutí jednoho tlačítka vám připraví nejen espresso, ale i cappuccino, latte, latte macchiato nebo ristretto.
 • Uložení oblíbeného nápoje – funkce zapamatování nastavení kávy umožňuje uložit si oblíbený nápoj do systému.
 • Časovač – pokud jej kávovar má, můžete si nastavit přesnou hodinu přípravy kávy. Čerstvá káva vás tak bude čekat ráno nebo po návratu domů z práce.
 • Aroma systém – kávovar malým množstvím horké vody předpaří čerstvě namletou kávu ještě před přípravou nápoje, díky čemuž se uvolní její chuť a aroma.
 • Automatické vypnutí – jde o velmi užitečnou funkci, která vám pomůže šetřit el. energii. Zapnutý kávovar je totiž neustále v pohotovosti připravený k nahřívání. Můžete si nastavit čas, po jehož uplynutí se kávovar v případě nečinnosti sám vypne.
 • Režim úspory energie – kávovar se po dodělání nápojů přepne do úsporného režimu.
 • Odkapávací systém – po vyjmutí hrnku z kávovaru vždy dochází ke kapání nápoje, při kávovarech s odkapávacím systémem se káva sbírá do odkapávacího tácku.
 • Thermoblock (termoblok) – jde o systém ohřevu, který se stará o ohřátí vody a udržení požadované teploty.
 • Nastavení tvrdosti vody – ke kávovaru je dodáván reakční proužek na testování tvrdosti vody, podle výsledku si můžete následně na přístroji nastavit tvrdost vody, jakou máte v domácnosti. Kávovar podle toho upraví frekvenci odvápňování.
 • Samočištění a odvápnění – vzhledem k tomu, že kávovar používá pro přípravu nápojů vodu, je spotřebič ohrožen vodním kamenem. Jako prevence se dá použít vodní filtr na změkčení vody (vkládá se do nádržky na vodu), potřebu odvápnění tak oddálíte. Většina automatických kávovarů disponuje funkcí automatického odvápňování. Stiskem jednoho tlačítka se přístroj sám vyčistí. Na potřebu odvápnění obvykle upozorní přístroj sám. Některé automatické kávovary se po zapnutí automaticky propláchnou, čímž se odstraní zbytky kávy. Na potřebu vysypání zásobníku na použitou kávu většina přístrojů upozorní samo.
 • Ukazatel množství vody a kávy – drobnost, která potěší. Budete tak předem vědět, kdy dochází voda a káva a kdy je třeba je doplnit.
 • Bluetooth / WiFi – ovládání pomocí smartphonu už je možné i v případě automatických kávovarů. Takovou funkcí disponují pouze modernější přístroje.

Automatický kávovar – nahrievanie šálok

Kolik stojí levný automatický kávovar?

V případě kávovarů můžeme hovořit o širokém cenovém rozpětí, přičemž cenový rozdíl ovlivňují funkce i značka. Automatické kávovary jsou však i přes vyšší cenu mezi uživateli oblíbené.

Za levný automatický kávovar zaplatíte několik tisíc korun. V cenové kategorii do 12 000 Kč se nachází množství modelů, které zaujmou svými parametry, funkcemi i příznivými hodnoceními ze strany zákazníků. V této cenové kategorii je třeba sledovat recenze, protože ne všechny modely jsou na stejné kvalitativní úrovni.

Ve střední cenové kategorii do 20 000 Kč už se výběr rozšiřuje a lze říci, že ani jedním z modelů v této cenové třídě nešlápnete vedle. Nadmíru příznivé recenze, kvalitativní provedení, funkce i velikost hrají ve prospěch těchto automatických kávovarů.

Nejdražší automatické kávovary nad 20 000 Kč nabízejí bohatou nabídku nejrůznějších funkcí, s nimiž je příprava nápojů velmi pohodlná. Jde o luxusní modely s praktickými funkcemi i kvalitním provedením. Určené jsou spíše pro náročnější spotřebitele.

Pro kávičkáře DeLonghi, Philips nebo Krups

Výrobou kávovarů se zabývá několik značek s velmi dobrým renomé. Oblíbené a léty ověřené jsou kávovary DeLonghi, tato značka má ve svém portfoliu levnější i dražší produkty. Kvalitou se vyznačuje i švýcarská značka Jura. V její nabídce naleznete automatické kávovary z vyšší cenové kategorie. Špatnou volbu neuděláte ani koupí automatického kávovaru Siemens a Philips. Obě značky nabízejí vyšší standard s pokročilými funkcemi.

Automatické kávovary najdete i u německého výrobce Krups. Jde o levnější modely a kávovary ze střední cenové kategorie. Pokud je pro vás důležitá nízká cena, poohlédněte se po modelech Sencor či Klarstein. Vzhledem k nízké ceně však neočekávejte mnoho funkcí.

Otázky a odpovědi – FAQ

V případě, že jste se o automatických kávovarech nedozvěděli všechno, co vás zajímá, jsou vám k dispozici komentáře. Sekci Otázky a odpovědi pravidelně aktualizujeme, na vaše otázky proto dříve či později odpovíme.

Jde o inteligentní kávovar, který můžete přes WiFi nebo Bluetooth ovládat pomocí svého telefonu či tabletu. Můžete jej tedy zařadit do systému inteligentní domácnosti. Stačí si stáhnout aplikaci a nastavovat parametry přípravy kávy na dálku.

V případě, že dáváte přednost latte, cappuccinu či jiným mléčným kávám, je pro vás vhodnější model se zabudovanou nádobou na mléko. Dávkování mléka je přesnější a příprava mléčné pěny rychlejší a "čistší".

Ne, není. Jde o nejjednodušší obsluhu ze všech typů kávovarů. Kromě doplňování kávy a vody (v případě plně automatických modelů) stačí na přípravu kávy obvykle stisknout jedno tlačítko. Stroj sám změří porci kávy, namele ji a připraví požadovaný nápoj.

Philips EP 5360/10

Kvalitní keramický mlýnek s nastavitelnou hrubostí mletí, kvalitní mléčná pěna a až 500 ml zásobník na mléko.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem testu se ocitl i zástupce značky Philips – model EP 5360/10. Zákazníci ho hodnotí pozitivně, funkce jsou obstojné a kvalita bezkonkurenční. Philips má jako jediný z testovaných modelů keramický mlýnek, samozřejmě, s nastavitelnou hrubostí mletí kávových zrn. Ačkoliv je mlýnek kvalitní, nastavení je málo. Kávu si tak můžete semlít jen na 3 různé hrubosti. Zásobník na kávu má objem 250 g, což je přijatelné číslo. Zásobník na vodu s objemem 1,8 l vystačí na přípravu několika káv, stejně jako zásobník na mléko s objemem 500 ml.

Díky vestavěnému zásobníku se dá pomocí jednoho tlačítka připravit více druhů nápojů (espresso, cappuccino, klasická káva, latte macchiato, americano, mléčná pěna). Kávovar disponuje funkcí horká voda, takže se dá použít i na přípravu čaje. I v tomto případě se o ideální teplotu kávy stará termoblok z hliníku a nerezové oceli. Stejnou technologii najdete např. i v kávovaru DeLonghi ECAM 22.110 B.

Ovládání je v případě tohoto kávovaru intuitivní. Na displeji se totiž zobrazují všechny potřebné informace, pomocí ikon a textu se dokážete velmi rychle zorientovat a nastavit, co potřebujete. Tradiční kávu, espresso, cappuccino i latte připravíte stisknutím jednoho tlačítka. S ohledem na integrovaný mléčný systém se o přípravu pěny postará samotný přístroj. Chybí parní tryska, takže ruční příprava mléčné pěny není možná. 5 nastavení síly nápoje, 5 nastavení teploty a 3 nastavení mlýnku umožňují přizpůsobit nápoj vaší chuti. Díky funkci Memo se dají tato nastavení uložit. Na přípravu nápoje se dá použít už namletá káva.

Za praktickou považujeme funkci čištění karafy, po každém použití můžete opláchnout mléčný systém. Do nádoby na vodu se dá umístit vodní filtr AquaClean, který zpomalí tvorbu vodního kamene, proto jeho odstraňování nebude nutné velmi dlouho (cca 5 000 šálků kávy). Čištění je jednoduché, protože spařovací jednotka je vybíratelná a kávovar se čistí automaticky.

Pozitíva

5 druhů káv mléčná pěna
5stupňová intenzita kávy
Použití mleté kávy

Negatíva

Hlučnější mlýnek
Chybí parní tryska

Typ: plnoautomatický ● Tlak: 15 barů ● Funkce: příprava dvou šálků najednou, displej, nastavení množství vody, nastavení množství kávy, odkapávací systém, odvápňovací systém, samočisticí systém a cappuccino a latte ● Zásobník na vodu: 1,8 l ● Zásobník na zrnkovou kávu: 250 g ● Zásobník na mléko: 500 ml ● Příkon: 1 450 W ● Rozměry: 22,1 x 34 x 43 cm (Š x V x H) ● Hmotnost: 7,2 kg

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnocení:
(87%)