Zahradní přenosná ohniště

Nejlepší zahradní přenosná ohniště 2024 + recenze

S příchodem prvních chladných dnů nastává konec grilovací sezóny, což znamená uskladnění výbavy pro zahradní grilování, zazimování samotné zahrady. Ovšem přenosná zahradní ohniště umožňují příjemné, mnohdy i chutné, posezení v zahradě i během podzimních či dokonce zimních dnů. V našem testu vám přinášíme zhodnocení těch nejlepších modelů, mezi kterými vynikl jedinečný vítěz, a to zahradní ohniště Blumfeldt Pentos 2 v 1. Také jsme sestavili návod na výběr toho správného přenosného ohniště do vaší zahrady.

Publikované: 05.12.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaké zahradní ohniště si pořídit?

Naše podrobné recenze jsou určeny pro spotřebitele zaměřené na detaily modelů dostupných na trhu, ale pro ty, kteří chtějí dospět k rozhodnutí rychle a jednoduše na základě nejdůležitějších aspektů, přinášíme krátký přehled klíčových parametrů vybraných produktů.

Názov Hodnotenie Detail
Blumfeldt Pentos 2 v 1   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Weber Fireplace   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Blumfeldt Wood Stock 2 v 1   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Blumfeldt Pentos

Blumfeldt Pentos

Zahradní ohniště z litiny a oceli o hmotnosti 13,5 kg, jako palivo lze použít dřevo, dřevěné uhlí a grilovací brikety, využitelné jako gril, grilovací rošt je v balení

Zobrazit více info

Jednoduchá, elegantní nádoba na oheň disponuje průměrem 73 centimetrů a váhou přibližně 13,5 kg. V případě robustního ohniště z litiny povětrnostní vlivy nehrají roli. A díky speciálnímu lakování je i základna ohnivzdorná, odolná vůči vodě i korozi. Ohniště je využitelné také jako gril. V ceně proto zakoupíte nejen ocelový lapač jisker z mřížkové sítě či pohrabáč, ale i připojitelný grilovací rošt o průměru 60 centimetrů.

Cenový trhák
Nabbi MIR-082

Nabbi MIR-082

Kovové zahradní ohniště o hmotnosti 8 kg, jako palivo lze použít dřevo, dřevěné uhlí a grilovací brikety, využitelné jako gril, grilovací rošt v balení

Zobrazit více info

Zahradní ohniště sloužící především jako páleniště je dodáváno i s grilovacím roštem o průměru 58,5 cm, přičemž průměr roštu pahřebiště měří 35 cm. Malé, snadno přenášitelné, kovové ohniště ve tvaru připomínajícím UFO váží pouhých 8 kg. V balení za nízkou cenu zakoupíte síťkové víko proti vyletování jisker, 2 úchyty pro manipulaci s roštem a jednu ručku pro snadné přizvednutí pokrývky.

Náš TIP
Cattara Santorin 13010

Cattara Santorin 13010

Ocelové zahradní ohniště o hmotnosti 12 kg, jako palivo se používá dřevo, využitelné jako gril, grilovací rošt s kutáčem v balení

Zobrazit více info

Jedná se o zahradní ohniště kompaktního charakteru se zajímavým, elegantním designem, který svým černým nátěrem zapadne do jakkoli koncipované zahrady. S průměrem 66,5 cm patří k menším zahradním ohništím, což je velmi přínosné z hlediska prostoru, který zabírá ať už přímo v místě využití nebo během uskladnění mimo sezónu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Kvalita zpracování, použitý materiál, rozměry, účely či příslušenství dostupné v ceně zboží. To je pár z nejdůležitějších parametrů, které z našeho pohledu rozhodují o koupi toho správného zahradního ohniště. Abychom napsali co nejobsažnější recenze o těch nejlepších produktech a určili vítěze testu, museli jsme si předem určit faktory, na které se budeme během testu, porovnávání a hodnocení primárně soustředit. Vybrané parametry rozhodují o délce životnosti produktu, ale také o jeho bezpečnosti. Protože s ohněm si není třeba zahrávat.

Kvalita a odolnost materiálu
Velikost a rozměry
Použitelné palivo
Funkčnost a účely
Příslušenství
Design
Cena

Zvolené parametry nám zúžily seznam nejlepších zahradních ohnisek, se kterými jsme později dále pracovali. Do top žebříčku se dostala zejména ohniště od značky Blumfeldt, ale nezaostávají ani produkty Nabbi, Linder či Dema. Všichni uvedení výrobci se soustřeďují nejen na propracovaný design, ale i funkčnost svých produktů, které dodají nejedné zahradě dokonalý šmrnc. Na hodnocení jednotlivých produktů měly vliv zejména vytyčené parametry a spotřebitelské názory dostupné na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz či Alza.cz. Modely v našem zúženém výběru se liší kvalitou provedení i příslušností k té které cenové relaci.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze zahradních ohnišť

Provedení následujících recenzí předcházelo důkladné studium nejdůležitějších technických parametrů, analýza jednotlivých modelů ve smyslu jejich vlastností, výhod a nevýhod, spotřebitelských názorů, díky čemuž jsme je následně mohli navzájem porovnat, zhodnotit a přiřadit jednotlivým modelům příznačný štítek. Recenze slouží jako detailní shrnutí vytyčených parametrů vybraných produktů a našich dojmů z nich.

Provedení následujících recenzí předcházelo důkladné studium nejdůležitějších technických parametrů, analýza jednotlivých modelů ve smyslu jejich vlastností, výhod a nevýhod, spotřebitelských názorů, díky čemuž jsme je následně mohli navzájem porovnat, zhodnotit a přiřadit jednotlivým modelům příznačný štítek. Recenze slouží jako detailní shrnutí vytyčených parametrů vybraných produktů a našich dojmů z nich.

Víťaz testu

Blumfeldt Pentos

Zahradní ohniště z litiny a oceli o hmotnosti 13,5 kg, jako palivo lze použít dřevo, dřevěné uhlí a grilovací brikety, využitelné jako gril, grilovací rošt je v balení

Prohlédnout nejlepší nabídku

Zahradní ohniště Blumfeldt Pentos nás hned na první pohled upoutalo svým elegantním designem, za což může zejména jednoduchá, ale zajímavě tvarovaná základna, resp. podstavec. Sekundární využití ke grilování je umožněno i díky praktickému tvaru mísy. V balení se nachází grilovací rošt. Litinové ohniště disponuje váhou 13,5 kg, což je vzhledem k výrobnímu materiálu poměrně nízká hmotnost.

Přenosné ohniště o průměru 73 centimetrů je vyrobeno z litiny, která mu dodává rustikální šarm, ale také robustnost. Pevnost a odolnost materiálu se ukáže zejména ve špatných povětrnostních podmínkách, za kterých si udržuje dokonalou stabilitu a stav povrchu. Jednoduchá, elegantní základna je vyrobena z práškově lakované oceli, díky čemuž je ohnivzdorná, odolná vůči korozi a vlivům vody, což je v případě zahradních ohnisek velkou výhodou.

Co se týče paliva, v ohniskové míse je dostatek místa na zatopení dřevem, dřevěným uhlím i briketami. Na ohniště lze připojit rošt na grilování o průměru 60 centimetrů vyrobený z ušlechtilé oceli. Tak si můžete užívat příjemného tepla a zároveň připravovat vaše oblíbené grilované pochutiny. V ceně je také dodáván ocelový lapač jisker z mřížkové sítě a pohrabáč pro bezpečnou manipulaci s ohněm. Jelikož se jedná o přenosné ohniště, základna obsahuje praktické prstence pro zjednodušení přenášení zařízení z jednoho místa na druhé. Pozor, nádoba je dodávána jako montážní set, přičemž sestavení může v závislosti na vašich technických dovednostech trvat přibližně 20 minut.

Dobře vypadající, elegantní ohniště ozdobí vaši zahradu, ale zpříjemní i společné rodinné či přátelské posezení v každém ročním období. Nevýhodou však mohou být neexistující úchyty na grilovací rošt. Ten je během používání jen položen na ohniskovou mísu, takže se může stát, že pokud zatížíte jednu stranu více než druhou, může se vám rošt převážit a připravované jídlo tak skončí v pahřebu. Stejně tak chybí dírka na dně ohniště sloužící k odtékání dešťové vody. Ta by mohla zabránit předčasnému korodování, avšak tento model jí nedisponuje. Nízká hmotnost, stabilita, duální využitelnost, kvalita provedení a příslušenství v balení činí z tohoto modelu vítěze našeho testu.

Pozitíva

Velikost ohniště (vhodné i na opékání)
Praktický kryt ohně
Přiložené nářadí pro sestavení

Negatíva

Nízko položené ohniště (vypálená tráva pod ním)
Nožičky rezaví
Okraje topeniště jsou ostré, zubaté (riziko pořezání při vyjímání z balení)

Materiál: litina, ocel ● Průměr ohniště: 73 cm ● Hmotnost: cca 13,5 kg ● Využitelné palivo: palivové dřevo, dřevěné uhlí, grilovací brikety ● Tvar: mísa ● Využití: zdroj světla a tepla, gril ● Příslušenství: lapač jisker, pohrabáč, grilovací rošt (průměr 60 cm)

Cenový trhák

Nabbi MIR-082

Kovové zahradní ohniště o hmotnosti 8 kg, jako palivo lze použít dřevo, dřevěné uhlí a grilovací brikety, využitelné jako gril, grilovací rošt v balení

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Přenosné ohniště se na mnoha stránkách označuje jako gril, protože samotný výrobce do balení zahrnul i chromový grilovací rošt, ale v první řadě slouží tento model jako páleniště. Mísa, resp. ohniště obsahuje rošt pahřebiště o průměru 35 centimetrů, nad který je následně možné položit zmiňovaný grilovací rošt. S hmotností přibližně 8 kg se to možná nezdá, ale ohniště je dostatečně velké pro primární zahřátí, ale i přípravu opékaných či grilovaných jídel.

Ohniště značky Nabbi je ve srovnání s Blumfeldt Pentos malé, kompaktní, a tedy snadno přenosné. Může za to i kovové provedení, které se na rozdíl od litiny pohybuje v nižších hmotnostních kategoriích. Váha se nezvyšuje ani po zakrytí ohniště síťkovým víkem k prevenci proti jiskření a bezpečnému udržování ohně. Nicméně hmotnost není jediným faktorem, který usnadňuje manipulaci s tímto produktem. Výrobce myslel také na zjednodušení přenášení ohniště, a proto zahrnul do balení dva praktické úchyty použitelné při přesouvání grilovacího roštu, a jednu rukojeť s háčkem na konci sloužící k uchycení lapače jisker. Pozor, ohniště je dodáváno demontováno. Čas složení závisí na vašich technických dovednostech.

Příjemné černé provedení ve tvaru připomínajícím malé UFO je dostatečně velké na opékání i grilování, ale má i několik nevýhod. Tento model je sice vysoký přibližně 61 centimetrů, ale abyste zabránili přepálení povrchu pod ohništěm, je třeba zakoupit ochranný štít. Avšak stabilita ve špatném počasí, bezkonkurenční cena a dostatečná kvalita patří k faktorům, díky kterým tento produkt stojí za zvážení.

Pozitíva

Stabilní
Bezkonkurenční cena
Praktické využití

Negatíva

Kvalita odpovídá ceně
Chybí deska na ochranu terénu pod ohništěm

Materiál: kov ● Průměr ohniště: 35 cm (rošt pahřebiště) ● Hmotnost: cca 8 kg ● Využitelné palivo: palivové dřevo, dřevěné uhlí, grilovací brikety ● Tvar: mísa ● Využití: páleniště, označuje se také jako gril ● Příslušenství: lapač jisker , grilovací rošt (průměr 58,5 cm), 2 úchyty na manipulaci s roštem + 1 rukojeť na manipulaci s pokrývkou

Náš TIP

Cattara Santorin 13010

Ocelové zahradní ohniště o hmotnosti 12 kg, jako palivo se používá dřevo, využitelné jako gril, grilovací rošt s kutáčem v balení

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V případě tohoto modelu se jedná o zahradní ohniště kompaktního charakteru se zajímavým, elegantním designem, který svým černým nátěrem zapadne do jakkoli koncipované zahrady. Ve srovnání s Blumfeldt Savage 2.0 je podstatně snáze přenosné, a tudíž jej můžete umístit do zahrady, na dvůr či přímo na terasu. S průměrem 66,5 cm patří k menším zahradním ohništím, což je velmi přínosné z hlediska prostoru, který zabírá ať už přímo v místě využití nebo během uskladnění mimo sezónu.

Konstrukce zahradního ohniště je zhotovena z kvalitní oceli s vysokoteplotním černým, resp. měděným nátěrem s důkladnou povrchovou úpravou. Čtyři pevně osazené nohy se starají o bezpečné a stabilní umístění ohniště na jakémkoli rovném povrchu. Celková výška 30 cm může odradit pro riziko přepálení terénu pod ohništěm, ale to lze zajistit zakoupením ochranného štítu. Výhodou je speciálně tvarovaný poklop s pletivem sloužící jako ochrana před jiskrami. Zvyšuje se tak bezpečnost i pohodlí během využívání zahradního ohniště.

Ocelové ohniště je využitelné ve formě grilu, na což myslel i výrobce, a do balení přiložil rošt o průměru 61 cm. Během grilování je však pro umělecký design stěn ohniště obtížněji sledovatelný stav ohně, ale ve tmě vytváří zajímavé obrazce, což může být z hlediska estetičnosti velmi příjemným bonusem. V ceně zboží zakoupíte také pohrabáč a poklop pro zabezpečení ohně a jisker. Pokud tedy hledáte malé, funkční ohniště do zahrady, které bude sloužit také jako dekorativní doplněk, Cattara Santorin 13010 je určen právě pro vás.

Pozitíva

Kvalitní materiál
Stabilní ohniště
Příslušenství v ceně (rošt, pohrabáč)

Negatíva

Těžší sledovat a kontrolovat oheň přes ozdobné stěny ohniště
Nejsou úchyty na rošt pro snazší manipulaci

Materiál: kvalitní ocel ● Průměr ohniště: 66,5 cm ● Hmotnost: 12 kg ● Využitelné palivo: palivové dřevo ● Tvar: mísa ● Využití: otevřený oheň, gril ● Příslušenství: ocelový rošt (průměr 61 cm), pohrabáč, lapač jisker

Pre náročných

Blumfeldt Savage 2.0

Zahradní ohniště z oceli o hmotnosti 25,5 kg, jako palivo lze použít dřevo a dřevěné uhlí, využitelné jako gril, grilovací kruh a ochranný kryt v balení

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kompletně ocelové ohniště do zahrady je z více hledisek spíše vhodné pro náročné. Průměr topeniště 60 cm neohromí, ale ani neurazí, ale zajímavý design hluboké mísy dokáže ulahodit nejednomu esteticky zaměřenému spotřebiteli. Odradit může vyšší hmotností 25,5 kg, ale podíváme-li se na pozitivní přínos této váhy ve formě lepší stability a odolnosti, tak opravdu stojí za zvážení.

Kulaté ohniště s grilem sloužící jako velký zdroj tepla působí robustně již na první pohled. Zapříčiňuje to použitý materiál – ocel o tloušťce 2,75 mm. Výrobce se tak snažil vytvořit co nejodolnější ohniště, které překoná jakékoli počasí s dlouhotrvající životností. Konstrukce je chráněna před mrazem i vodou. Pevnost materiálu sice značně zvyšuje hmotnost, ale pokud vám má ohniště vydržet několik sezón, tak by mělo být rozhodně zkonstruováno z co nejkvalitnějších materiálů.

Model Savage 2.0 disponuje ve spodní části úložným prostorem pro palivové dříví. Designu topeniště to přidává na kráse a praktické využití takového úložného prostoru také není na škodu. Zahradní ohniště má více účelů než jen jednoduchý zdroj tepla a světla vytvářející romantickou hřejivou atmosféru. Díky přiloženému grilovacímu kruhu z nerezavějící oceli si můžete v pohodlí vychutnat grilované pochoutky. Úžasným bonusem je ochranný kryt, který se postará o bezpečné používání přenosného ohniště. Potěšit vás může také jednoduchost čištění za pomoci obyčejné houbičky.

Hezký design, robustnost a prostornost mísy. To vše činí z tohoto produktu ukázkové zahradní ohniště. Ovšem nevýhodu můžete najít v chybějícím odvodňovacím otvoru ve spodní části mísy a příliš hlubokém ohništi, což může zkomplikovat využití ohniště na gril, jelikož oheň musíte důkladněji sledovat, aby se vám pokrmy na grilovacím kruhu pořádně propekly nebo naopak nespálily. Přenášení ohniště z místa na místo je pro vyšší hmotnost komplikovanější záležitostí.

Pozitíva

Dobrá kvalita zpracování
Prostorné ohniště
Stabilní díky vyšší váze

Negatíva

Nemá otvor pro dešťovou vodu
Příliš hluboká mísa
Oheň daleko od grilovaného jídla

Materiál: ocel ● Průměr ohniště: 60 cm ● Hmotnost: 25,5 kg ● Využitelné palivo: palivové dřevo, dřevěné uhlí ● Tvar: mísa ● Využití: otevřený oheň, gril ● Příslušenství: grilovací kruh (průměr 59,5 cm), ochranný kryt

Lacná kvalita

Linder Exclusiv

Zahradní ohniště z litiny a oceli o hmotnosti 3 kg, jako palivo lze použít dřevo, dřevěné uhlí a grilovací brikety, využitelné jako gril, bez příslušenství

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud hledáte naprosto obyčejný typ ohniště do zahrady, které splní svou funkci, ale nic navíc nenabízí, levná ohnisková mísa z litiny o průměru 50 cm je tou správnou volbou. Je využitelný jako páleniště, ohniště pod trojnožku s kotlíkem, ale také jako jednoduchý gril. Jako palivo lze využít dřevo, dřevěné uhlí a brikety. V případě, že chcete pohostit a zahřát větší společnost, dostupné jsou modely ze stejné řady, ale s větším průměrem 58, 70 nebo 80 cm.

Litinové ohniště do zahrady je dostatečně pevné a odolné vůči korozi a jiným vnějším vlivům. Ocelový podstavec dodává ohništi dostatečnou stabilitu, aby se během používání neknísal, ani nepřevracel. Ve srovnání s přenosnými ohništi podobného mísového designu tvarovaných do šířky, jako je Nabbi MIR-082 nebo Blumfeldt Pentos, váží tento produkt podstatně méně, a to přesně 3 kg. I přes svoji hmotnost však obstojí v jakémkoli počasí, a to zejména díky dostatečně kvalitnímu provedení.

Na rozdíl od ohniště do zahrady pro náročné Blumfeldt Savage 2.0 ohnisková mísa tohoto modelu ani na pohled nedisponuje takovou hloubkou, ale stále je dostatečně hluboká na to, aby zůstal oheň chráněn před větrem. Další výhodu lze nalézt ve výšce 23 cm, která zajistí, že terén pod ohništěm zůstane nepoškozený i přes absenci jakéhokoli ochranného štítu pod samotným zařízením. Nicméně, jak už to u některých produktů zvykne být, cena odpovídá kvalitě, a při nepozorném zacházení se může po několika použitích zlomit podstavec. Tento model splní svůj účel, ale nic navíc nečekejte.

Pozitíva

Víceúčelová využitelnost
Dobrý produkt za férovou cenu
Snadno přenosné

Negatíva

Bídné provedení
Tenký materiál (dříve ocelový plech než litina)

Materiál: litina, ocel ● Průměr ohniště: 50 cm ● Hmotnost: 3 kg ● Využitelné palivo: palivové dřevo, dřevěné uhlí, brikety ● Tvar: mísa ● Využití: zdroj tepla, světla, gril, pod trojnožku s kotlíkem ● Příslušenství: žádné (v balení pouze podstavec a ohnisková mísa)

Další zajímavé produkty

Do našeho testu s výslednými detailními recenzemi se dostalo jen pár modelů, které po několikahodinovém sběru dat naplnily očekávání z hlediska předem určených, podstatných parametrů, ale i poměru ceny a kvality. Během procesu tvorby nás oslovilo několik dalších modelů, jejichž základní vlastnosti vám v následujících odstavcích v krátkosti popíšeme. Možná vás osloví právě jeden z nich.

Na první pohled se může zdát, že zahradní ohniště Dema Oregon zabírá spoustu místa, ale může za to jedinečný závěsný systém z nerezové oceli sloužící jako držák a výškově polohovací zařízení na grilovací rošt. Zahradní ohniště disponuje průměrem 64 centimetrů a váhou 13 kg, přičemž preferované palivo z hloubkového aspektu ohniskové mísy je dřevěné uhlí či brikety. Odolnost zaručuje použitý materiál v podobě oceli a litiny. Využitelný je jednak jako gril, ale bez grilovací vložky lze použít jako koš s otevřeným ohništěm. Díky praktickému a kvalitnímu provedení podstatně převažují výhody oproti nevýhodám tohoto přenosného ohniště.

Přesvědčit vás může také robustní kameninové ohniště Blumfeldt Troja o průměru až 75 centimetrů. Ocelová miska nabízí velký prostor pro oheň založený za pomoci dřevní štěpky, dřevěného uhlí či briket, přičemž palivo se ukládá na rošt, aby se zajistilo čisté spálení a ukládání popela na spodek misky. Dekorativní podstavec vyvyšující ohniště svým mohutným provedením je vyroben z kameninové pálené magnézie. Model je dodáván s ocelovou kupolí pro bezpečné zachytávání jisker a ochranným štítem, který chrání terén pod ohništěm před teplem plamenů. Za váhu 20 kg může provedení ze slitiny oceli a železa, což však zajišťuje stabilitu i ve špatném počasí. Pokud toužíte po dekorativním využitelném prvku, který vyšperkuje vaši zahradu za přijatelnou cenu, kameninové ohniště je stvořeno pro vás.

Svým estetickým designem zapůsobí také Blumfeldt Tulip, který dekorativně obohatí vaši zahradu s plamenem či bez něj. Provedení je zhotoveno kompletně z oceli ve tvaru otevírajícího se tulipánu. Průměr mísy 75 cm poskytuje dostatek prostoru pro použití palivového dřeva i dřevěného uhlí, přičemž zahradní ohniště je vytvořeno tak, aby se palivo ukládalo na rošt, což zajišťuje sběr vyhořelého materiálu na dně mísy. Hmotnost 9,8 kg se odráží na jednoduchosti přenášení ohniště. Nevýhodou je ochranný nátěr nižší kvality, který se po několika použitích začíná odlupovat. Za velké plus považujeme výrobcem dodávaný grilovací rošt o průměru 60 cm, pohrabáč na manipulaci s také přibaleným ocelovým lapačem na jiskry z mřížkové sítě.

Další masivní litinovo-ocelové ohniště se skrývá pod pojmenováním Blumfeldt Mithras. Za zmínku stojí díky rustikálnímu šarmu či víceúčelové využitelnosti ohniskové mísy o průměru 75 cm. Zatopit v něm můžete dřevem, dřevěným uhlím i briketami, přičemž palivo lze ukládat na rošt, který zajišťuje čisté hoření a sběr spáleného materiálu vespod mísy. Výhodou je dodáváno příslušenství ve formě tepelného štítu pro ochranu terénu pod ohništěm, grilovacího roštu o průměru 60 cm, ocelového lapače jisker a pohrabáče. Moderní vzhled narušuje nižší kvalita provedení, která je viditelná zejména na nohou ohniště vyrobených z tenoučkého plechu.

Jako poslední uvedeme zahradní ohniště speciálního tvaru koše Lund TO-99702, které vyniká svojí dekorativností a bezpečnou přípravou táborového ohně jako zdroje tepla a světla. Tělo o průměru 42 centimetrů a hmotnosti 6,4 kg je konstruováno z oceli se smaltovaným povrchem zvyšujícím odolnost ohniště. Vysoké síťované stěny se postarají o to, aby popel a dřevo nepadaly kolem ohniště, a tudíž nenadělaly zbytečný nepořádek. Stabilitu a tepelnou ochranu podkladu zajišťují ocelové nohy. Pokud toužíte po špičkovém příslušenství, zklameme vás. Zahradní ohniště se dodává pouze s pohrabáčem. Chcete-li ohniskový koš využívat ke grilování, rošt musíte dokoupit. Kvůli designu ohniště je menší oheň nutno sledovat přes mřížované stěny, což považujeme za nevýhodu z hlediska bezpečnosti.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

V době rychlých změn se také popularita produktů v kategorii přenosných ohnišť do zahrady neustále mění. Proto vám v následující tabulce přinášíme neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších modelů zahradních ohnišť dle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZG 10205*Zobrazit produkt
Linder Exclusiv 58 cm5*Zobrazit produkt
Linder Exclusiv 80 cm5*Zobrazit produkt
Activa Sicilia II5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZG 1030G5*Zobrazit produkt

Slovní spojení „zahradní ohniště“ ve vás může evokovat klasický ohník ve vaší zahradě vytvořený za pomoci nahromaděné kopy dřeva a škrtu zápalkou. Nejste tak daleko od pravdy. Zahradní ohniště totiž lze postavit i podomácku, ale pro nezdatné mistry je jednodušší si pořídit stále populárnější přenosné zahradní ohniště, a tedy zahradní vybavení připomínající stolek s nožičkami sloužící jako zdroj tepla či nástroj pro přípravu pokrmů.

V následujícím návodu k výběru správného zahradního ohniště vás uvedeme do problematiky nejdůležitějších parametrů, kterých byste si při koupi tohoto praktického vybavení měli všímat. Ty ovlivňují zejména intenzitu vznikajícího tepla, a tedy celkovou účinnost samotného ohniště. V závěru také přinášíme krátký přehled cen a nejznámějších výrobců zahradních ohnišť.

Jak vybrat zahradní ohniště

  • Svépomocí vyrobená vs kupovaná ohniska
  • Základní tvary zahradních ohnisek
  • Materiál
  • Velikost zahradních ohnisek
  • Palivo pro topení
  • Cena a oblíbení výrobci

Vyrobit, zda koupit?

Zdatní kutilové si dokáží zkonstruovat, resp. vybudovat zahradní ohniště i sami, ale kromě kreativní volnosti při výstavbě má takové podomácku vyrobené ohniště i množství nevýhod. V první řadě jej nelze přenášet, a tedy jakékoli změny v zahradě musíte přizpůsobit stávajícímu ohništi. Také je obtížnější jej ochránit před nepříznivým počasím a vlhkostí, což podstatně ovlivňuje odolnost a kvalitu použitého materiálu.

Mnohem praktičtější a účinnější je zakoupit si praktické zahradní ohniště, které lze kdykoli přenášet, a tedy i chránit před povětrnostními podmínkami a jinými faktory negativně ovlivňujícími jeho životnost. Na trhu je dokonce dostupná bohatá nabídka tradičních, ale i ultramoderních ohnišť různých tvarů, kterými lze esteticky obohatit jakoukoli zahradu či dvůr.

Základní tvary zahradních ohnišť

Přestože nejběžnějším tvarem je mísa/pánev, nejde o jedinou možnost. Na výběr máte ještě různé geometrické tvary a ohniště ve tvaru koše.

Mísa/pánev

Ohniště ve tvaru mísy, resp. pánve je osazeno na základně s nožičkami, přičemž tato forma vytváří velký a bezpečný prostor pro založení ohně. Výhodou je níže položené ohniště, nad které lze rozložit trojnožku s kotlíkem, a tudíž si pohodlně uvařit tradiční kotlíkový guláš nebo jiné podobně chutné pokrmy.

Výrobci nabízejí široké spektrum modelů tohoto tvaru, ale mnohdy se liší dodatečnou výbavou. Ta závisí zejména na tom, k čemu budete zahradní ohniště využívat. Nejjednodušší modely se skládají z mísy na třech nožkách. Existují však ohnište s tepelným štítem pod mísou, který odráží vedro zpět směrem k míse, čímž potenciálně chrání podlahu terasy či dlažbu v blízkosti ohniště před účinky záře. Praktickým bonusem je také pletivové víko s úchytem chránící okolí před vyletujícími jiskrami.

Zahradní ohniště ve tvaru mísy

Některá zahradní ohniště ve tvaru mísy disponují praktickými otevíratelnými průduchy na spodku mísy, které umožňují regulování intenzity ohně, ale v případě potřeby i automatické propouštění dešťové vody. Velice praktickým příslušenstvím je pevné víko pro snadné zadušení ohně, které může také sloužit jako ochrana před nepříznivým počasím.

Schopnost ručního přenášení ohniště je největší výhodou přenosných zahradních ohnisek, proto je velmi vhodné, pokud ohniště disponuje rukojeťmi pro usnadnění přenosu jako prevence před popálením. Ještě lepší je ovšem celoobvodový kovový prstenec, za který můžete ohniště chytit. Důležité je sledovat, aby byly všechny použité části kompaktní, a tedy aby tvarově i velikostně seděly.

K některým modelům jsou dodávány rošty na grilování, a to kulatý nebo čtvercový. Oba se uchytávají po stranách o obvod hlavní mísy. V případě čtvercového tvaru jsou výhodou volné mezery po bocích, přes které lze jednoduše doplnit brikety nebo uhlí bez zbytečného nadzvedávání rozpáleného roštu. Některé modely dokonce umožňují výškové regulování roštu nad otevřeným ohněm.

Koš

V případě zahradního ohniště typu koš jde o obohacení základní desky o vertikální kovový koš většinou kónického tvaru s tyčkami a výpletem mírně se rozšiřujícími směrem nahoru. Pod košem se nachází podkladová deska, která slouží k zachytávání odpadávajících zbytků popela a uhlíků. Oheň se sice koncentruje na užším místě, ale směřuje do výšky. Největší nevýhodou těchto zahradních ohnišť je nemožnost přeměny na gril. Splňuje tedy jen funkci tepelného zdroje.

Geometrické tvary

Pod geometrickými tvary si můžete představit jakékoli tvary od obdélníků, čtverců přes šestiúhelníky, koule a lucerny až po bedničky a jiná všelijaká designově atraktivní provedení. Tato zahradní ohniště dokáží zvýšit estetičnost a moderní nádech zahrady, přičemž zajímavá rustikální a moderní provedení vábí pozornost oka i ve svém původním stavu bez ohně, ale o to více lákají člověka k založení ohně a kochání se pohledem na každý detail a záhyb designu.

Dostupná jsou nejrůznější provedení s precizně vyřezávanými kovovými stěnami či ohniště kovového základu doplněná mozaikou, betonem nebo kamenem. Ovšem další funkce tohoto provedení nehledejte. Plní totiž pouze estetický účel, a tedy možná funkce přeměny na gril je v tomto případě vyloučena.

Osmiúhelníkové zahradní ohniště

Odolnost materiálu rozhoduje

Jelikož se jedná o zahradní vybavení, které bude během používání vystavováno vysokým teplotám, mělo by být zhotoveno z co nejodolnějších materiálů. Tenké plechy totiž mohou za intenzivního a frekventovaného používání přehořet. Proto mnozí výrobci sestavují zahradní ohniště z nerezavějící oceli o tloušťce minimálně 2–3 milimetry. Je to často využívaný materiál, který se snadno čistí a udržuje. Disponuje výbornou odolností i proti náporům počasí. Nevýhodou ocelových ohnišť je jejich vyšší hmotnost.

Nejodolnější přenosná ohniště jsou však vyrobena z litiny. Je to prémiový materiál s výjimečnou životností. Vysoká odolnost, a tedy pevnost litiny, jde ruku v ruce s podstatně vyšší hmotností. To znamená, že přenášení takového ohniště bude velmi náročné. Cena litinových ohnišť se také pohybuje ve vyšších hladinách.

Pokud plánujete zahradní ohniště nosit s sebou na rybaření či kempování, vyplatí se hledat mezi modely z lehčích materiálů. To je například odlévaný hliník nebo měď. V případě hliníku se jedná o měkký, levný kov odolný vůči korozi. Měď disponuje o něco delší životností než hliník, avšak je náchylnější ke znečištění.

Nejpodstatnější je v případě kteréhokoli materiálu povrchová úprava topeniště. Použité barvy a ošetřující povrchy by měly být v první řadě netoxické, aby se vlivem vysokých teplot do ovzduší nedostávaly toxické výpary. Také by měly být žáruvzdorné, což je z hlediska hlavního účelu zahradního ohniště přímo základním požadavkem.

Velikost plochy ohniště či nízká hmotnost?

Zahradní ohniště přicházejí s jedním pravidlem. Čím větší průměr, tím vyšší hmotnost. Je tedy na vás a vašich preferencích, zda se rozhodnete pro velkou ohniskovou plochu, nebo upřednostníte snáze přenášitelný kompaktní model. Většina zahradních ohnišť je vyrobena o průměru od 60 do 100 centimetrů.

Nejprodávanější ohniště disponují průměrem 70 nebo 80 centimetrů. V takových ohništích si dokážete založit přiměřeně velký oheň a jejich hmotnost se pohybuje v rozsahu 12 až 15 kilogramů. Robustnější zahradní ohniště o průměru až 100 centimetrů však váží více než 22 kilogramů, ale velikost ohně je přímo velkorysá, což se odráží i na množství vyprodukovaného tepla. Mobilita je v případě takových zahradních ohnišť značně omezená.

Zahradní přenosné ohniště

Používat dřevo, uhlí nebo plyn?

Jste-li fanouškem klasického vzhledu a autenticity, dřevo je správnou volbou. Zahradní ohniště na dřevo vytvoří ideální atmosféru pro příjemné posezení u ohně s rodinou či přáteli. Zvuk praskání dřeva a aroma dřevin jako bříza, olše, jasan, dub či habr pozvedne vaši náladu na maximum. Nevýhodou je obtížnější udržování ohně, čili neustálá nutnost přikládání polen, přičemž nepříjemná je i nadměrná produkce kouře. V případě topení dřevem se však nemusíte zatěžovat dotahováním plynové přípojky k ohništi, a tedy jej můžete umístit kamkoli.

Ekologičtější verzí dřeva, která neprodukuje tolik nepříjemného kouře, je dřevěné uhlí. Je snadno použitelné a kontrolovatelné. Výhodou je rychlá produkce velkého množství tepla a bezkouřový oheň. Dřevěné brikety fungují na stejném principu jako dřevěné uhlí, ale brikety se rozpalují pomaleji. Obsahují méně než 10 % tekutého složení, a proto jsou excelentní alternativou zabraňující nadměrné produkci kouře. Vytváří více konzistentního tepla než normální dřevo a díky vyšší hustotě hoří déle.

Plynová, resp. propanová zahradní ohniště fungují na lehčím a rychlejším principu zapálení, ale autenticita je velmi nízká. Pokud však hledáte alternativu, která je v porovnání se dřevem o něco lepší pro životní prostředí a lidi citlivé na změnu kvality ovzduší, plyn stojí za uvážení. Oheň hoří bez zbytečného vyletování jisker, bez kouře a nečistot. Zapaluje se rychle a snadno. Teplo dodává ihned, ale v podstatně menším množství než dřevo či brikety. Nevýhodu představuje opětovné naplňování propanových lahví nebo v případě plynové přípojky, nemožnost přenášení tohniště z jednoho místa na druhé. Tato zahradní ohniště nejsou ideální pro grilování či vaření.

Gelové palivo je také zajímavou alternativou, jelikož je dostupné v malých nádobách, které jsou snadno spalující a nahraditelné. Je snadno použitelné a neemituje kouř. Generuje však málo tepla, takže zahradní ohniště vytápěné gelovým palivem je většinou využíváno výhradně jako zdroj světla a atmosféry. Je to nejdražší palivo s nejkratší dobou hoření.

Zahradní ohniště na dřevo

Cena přiměřená kvalitě

Cena hraje v současné době klíčovou roli. Ale podstatné je, aby dané ceně odpovídala i kvalita a životnost zahradního ohniště. V případě tohoto praktického vybavení existují 3 cenové relace.

Jednoduchá zahradní ohniště se základním vybavením, prodávaná i v běžných hobby marketech, se pohybují v ceně do 1 200 Kč. Jsou poměrně malé, snadno přenosné, nezabírají mnoho skladovacího místa a pro založení ohně pod trojnožku s kotlíkem jsou ideální. Estetičnost však není jejich silnou stránkou.

Zahradní ohniště do 2 500 Kč jsou větší a lépe vybavená. Je možné je využívat jako gril na pevná paliva. Lepší modely v této cenové hladině mají v základním příslušenství také grilovací rošt, pletivový poklop a pohrabáč.

Přenosná zahradní ohniště kvalitnějších materiálů se pohybují v ceně od 2 500 Kč. Ovšem v ceně dostáváte delší životnost, esteticky lahodící design a dobrou využitelnost v zahradě. Dostupná jsou ohniště s nejrůznějšími tvary, velikostmi a výbavou.

Jednotkou je výrobce Blumfeldt

Dlouhodobou jedničkou na online trhu v kategorii přenosných ohnišť je značka Blumfeldt nabízející široký výběr modelů pro nováčky i náročnější zákazníky. Modely disponují zajímavým designem, funkčností a vysokou odolností. Méně funkční ohniště, ale za dobrou cenu přináší na trh společnost Fieldmann. Také cenově dostupnějšími zahradními ohništi s příjemným designem je známá značka Cattara, která nabízí produkty v dobrém poměru ceny a kvality.

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu jsme se věnovali nejdůležitějším parametrům, které je třeba vzít v úvahu při výběru správného přenosného zahradního ohniště. V sekci otázek a odpovědí jsme odpovídali další důležité aspekty, o které se spotřebitelé nejčastěji zajímají. Pokud jste však odpovědi na vaše dotazy nenašli, neváhejte je položit v komentářích pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Už jen častým používáním v sezóně zabraňujete vzniku koroze, což je velmi podstatná součást údržby zahradního ohniště. Vnitřní část nikdy nenatírejte barvou, neboť ty většinou obsahují toxické látky. Mísu stačí natřít tenkou vrstvou potravinářského oleje. Rez z vnější části lze odstranit smirkovým papírem, následně je třeba ohniště natřít žáruvzdorným lakem.

Ohniště nikdy nepokládejte na hořlavé materiály či materiály, které se zdeformují vlivem vyšších teplot. Vhodným podkladem je štěrk, beton, dlažba, cihly a kovová deska. Ovšem pozor, ohniště na nízkých nožičkách může poškodit podlahu na vaší terase. Oheň nesmí hořet v blízkosti křovin a stromů či v dřevěných přístřešcích. Ohniště umísťujte do dostatečné vzdálenosti od zahradního nábytku.

K uhašení ohniště nikdy nepoužívejte vodu. Pokud nemáte praktické víko sloužící k zahašení ohně, použijte písek.

Náš TIP

Blumfeldt Wood Stock 2 v 1

Ocelové zahradní ohniště o hmotnosti 13 kg, jako palivo lze použít dřevo a dřevěné uhlí, využitelné jako gril, grilovací prstenec v balení

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zahradní ohniště o průměru 56 centimetrů zaujme zejména výškovým konceptem. Na rozdíl od ohnisek Nabbi MIR-082Blumfeldt Pentos provedení tohoto produktu zabírá méně místa z hlediska šířky. První faktor, který strhne vaši pozornost, je úložný prostor pod ohništěm vytvořený k uskladnění palivového dříví, což přidává na estetičnosti, ale i praktičnosti zařízení.

V případě zahradních ohnišť, jejichž úkolem je udržovat ve svém centru oheň, a tak sloužit jako zdroj tepla a světla pro okolí, je odolnost materiálu prvořadým parametrem. Výrobce tohoto modelu nezahálel a ohniště zhotovil z 2,5milimetrové oceli smaltované černou barvou. Díky této úpravě odolává ohni a počasí, ale také se po použití snáze myje. Neméně pevný a odolný je také esteticky působící grilovací kruh, resp. prstenec Ring of Fire BBQ Ledge vyroben z ušlechtilé oceli o průměru 12,5 cm. Po umístění kruhu se otvor ohniště zúží na 30 cm, čímž stále nabízí dostatek místa pro dobré propečení oblíbeného jídla.

Estetičností nezaostává ani spodní část ohniště disponující centrálním sloupem, který lze obložit poleny dlouhými až 35 centimetrů. Ohniště je tak přirozeně dekorováno kusy polen, které jsou zároveň hned po ruce, takže nemusíte zbytečně chodit po materiál pro topení. Uskladněním dřeva v základně ohniště se zvyšuje hmotnost, a tím i stabilita ocelového ohniště. Pokud upřednostňujete ekologičtější alternativy, oheň můžete jednoduše založit také za pomoci dřevěného uhlí či briket.

Speciální výškový koncept produktu vám umožňuje pohodlnou přípravu jídel na grilovacím prstenci, jelikož na rozdíl od grilu, můžete u ohniště sedět a sledovat, zda je vaše oblíbené jídlo hotové. Nevýhodou je však snížená bezpečnost pro chybějící pokrývku ohniště. Spodek ohniště nedisponuje dírkou na odtékání dešťové vody, čili hrozí předčasné zničení povrchu ohniště korozí.

Pozitíva

Vysoké ohniště
Příprava jídel bez nutnosti stání nad grilem
Odolný materiál

Negatíva

Nemá poklop
Nemá otvor na spodku pro odvádění vody
Grilovací kruh není praktický, lepší by byl rošt

Materiál: 2,5 mm silná ocel ● Průměr ohniště: 56 cm ● Hmotnost: cca 13 kg ● Využitelné palivo: palivové dřevo, dřevěné uhlí ● Tvar: mísa, ohniště koncipované do výšky ● Využití: zdroj tepla, světla, gril ● Příslušenství: grilovací prstenec (průměr 12,5 cm)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Zahradní ohniště

Vaše hodnocení:
(91.6%)