Drtiče větví

Nejlepší drtiče větví 2024 + recenze

Péče o vlastní pozemek není vždy jednoduchá. Vedle sečení je třeba postarat se i o dřeviny, z kterých často zůstává množství nepotřebných ořezů a větví. Co ale s nimi? Pomůže vám výkonný drtič větví. Ty nejlepší vám proto přinášíme přehledně porovnané na jednom místě. Vítězem našeho srovnávacího testu drtičů větví se stal model Bosch AXT 25 TC. V závěru se můžete těšit také na podrobný návod, který vám odpoví na otázku, jak vybrat zahradní drtič větví.

Publikované: 17.01.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký drtič větví koupit?

Ořezané větve, popadané větvičky či dokonce pozůstatek pokáceného stromu. S tím vším je třeba se na zahradě občas popasovat. Se zahradním nepořádkem si dokážou poradit zahradní drtiče a štípačky. Oba přístroje pracují odlišně, avšak se stejným cílem – změnit kusy dřeva na novou a opětovně použitelnou složku. Při výběru zahradního drtiče větví je třeba postupovat mimořádně rozvážně. Trh jich totiž nabízí desítky a často se liší jen jedním parametrem, ačkoli právě ten může být rozhodující. Díky našemu srovnávacímu testu vám neujde nic podstatného a výběr drtiče se pro vás stane hračkou.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch AXT 25 TC   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZD4020-E   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Makita UD2500   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bosch AXT 25 TC

Bosch AXT 25 TC

Výkon 2 500 W, drticí výkon 230 kg/h, max. průměr větve 45 mm, objem sběrného koše 53 l.

Zobrazit více info

Výkonný drtič větví, na který se budete moci spolehnout za všech okolností. Model Bosch AXT 25 TC disponuje šetrným elektrickým motorem s výkonem 2 500 W a točivým momentem 650 Nm. Díky tomu drtič dokáže vyprodukovat výkon až 230 kilogramů za hodinu, přičemž se zvládne postarat o větve o maximálním průměru 45 milimetrů. Sběrný koš zase zachytí až 53 litrů výsledného rozdrceného materiálu.

Cenový trhák
Fieldmann FZD 4020-E

Fieldmann FZD 4020-E

Výkon 2 500 W, max. průměr větve 40 mm, objem sběrného koše 50 l, drticí výkon výrobce neuvádí, chybí systém automatického vtahování větví.

Zobrazit více info

Pokud větve drtíte jen sporadicky, postačí vám drtič větví a zahradního odpadu Fieldmann FZD 4020-E. Pohání jej 2 500W motor, díky kterému si zařízení dokáže poradit s větvemi o průměru do 4 centimetrů. Obávat se nemusíte ani v případě, že byste toto číslo mírně překročili, díky tepelné pojistce se produkt sám vypne a ochrání před případným poškozením.

Náš TIP
Makita UD2500

Makita UD2500

Výkon 2 500 W, max. průměr větve 45 mm, objem sběrného koše 67 l, systém Antiblok.

Zobrazit více info

Zahradní drtič větví Makita UD2500 s elektrickým motorem o výkonu 2 500 W nabízí možnost přepnutí chodu stroje i automatický bezpečnostní systém Antiblok. Záchytný koš je nadprůměrně velkorysý a nabízí objem až 67 litrů. Produkt je poměrně kompaktní a z hlediska váhy 27,5 kilogramu i relativně lehký. Ovšem k tomu, abyste ho dokázali v rámci pozemku dopravit kamkoli, vám nejlépe poslouží velká pogumovaná kola.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr zahradních pomocníků je vždy náročný. Vycházet totiž nelze pouze z osobních preferencí, ale také z reálných potřeb a v neposlední řadě podrobné analýzy trhu. Ta ovšem bývá, s ohledem na množství dostupných produktů, náročná a zdlouhavá. Tento krok jsme již udělali za vás. Díky tomu máte k dispozici komplexní srovnání nejlepších zahradních drtičů větví. Při psaní srovnávacího testu jsme nevycházeli jen z technických parametrů a papírových specifikací (typ pohonu, výkon, objem sběrné nádoby či funkce), ale zohledňovali jsme i dlouhodobé uživatelské zkušenosti. Právě ty totiž zrcadlí dlouhodobou spokojenost s produkty v praxi.

Typ pohonu
Maximální výkon motoru
Velikost sběrné nádoby na odpad
Maximální přípustná velikost větví
Systém drcení
Funkce a příslušenství
Rozměry a váha
Cena

Náš srovnávací test zahradních drtičů větví přichází s jednoznačným cílem, a sice přinést spotřebitelům reálný pohled na současnou tržní nabídku. Test je nezávislý a opírá se nejen o technické parametry, ale také o dlouhodobé uživatelské zkušenosti a poznatky odborných českých i zahraničních recenzentů. Zastoupení v něm mají jak levnější zařízení, určená pro sporadické použití, tak i výkonné přístroje bourající jakékoli kompromisy. V neposlední řadě bylo z našeho pohledu důležité vycházet z dostupnosti jednotlivých modelů na českém trhu. V tomto směru se nám stal nápomocný vyhledávač a porovnávač cen Heureka.cz. Dostupnost jsme si ověřovali i u tradičních internetových prodejců Kasa.cz, Mall.cz či Alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze drtičů větví

Jednou ze základních věcí, kterou při koupi nového produktu spotřebitelé často zohledňují, jsou testy a recenze. I proto jsme se rozhodli náš srovnávací test doplnit o podrobné a vyčerpávající recenze nejlepších zahradních drtičů větví. Zařízení mezi sebou porovnáme, a to tak, aby si z nich dokázali potenciální uživatelé vybrat to nejlepší.

Víťaz testu

Bosch AXT 25 TC

Výkon 2 500 W, drticí výkon 230 kg/h, max. průměr větve 45 mm, objem sběrného koše 53 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Vítězem našeho srovnávacího testu se stal drtič větví Bosch AXT 25 TC. Pod jeho robustním tělem bije elektrický motor s výkonem 2 500 W, který je schopen dosáhnout točivého momentu až 650 Nm. O vysokou efektivitu při práci se stará v kombinaci s drticím výkonem na úrovni 230 kilogramů dřeva za hodinu. Samotné tělo si poradí s větvemi o průměru do 45 milimetrů, přičemž rozdrcené je sesbírá do sběrného koše o objemu 53 litrů. Zajímavostí je přítomnost výkonnostního stupně Turbine Cut. Zařízení si přitom dřevo do svých útrob vtahuje automaticky, aby tak minimalizovalo riziko jakéhokoli zranění uživatele. V tomto ohledu hraje důležitou roli bezpečnostní systém odnímatelné násypky a jednoduchého uvolnění zablokování. Stejně tak bude zařízení pracovat jen za předpokladu, že je na něm správně nasazen sběrný koš.

Drtič větví Bosch AXT 25 TC disponuje odnímatelnou nálevkou, díky které je zařízení o 30 % menší než jeho předchůdce. Konečné rozměry se zastavily na hodnotách 67 × 39,3 × 75,9 centimetru, přičemž váha dosahuje 30,5 kilogramu. To se může na první pohled jevit jako mnoho, při přesouvání vám však významně dopomůže přítomnost dvou kol. Pozor si dávejte na poměrně vysoko položené těžiště, v opačném případě se vám může drtič překlopit a tělo zbytečně poškodit.

Tento drtič větví je mimořádně oblíbený i z pohledu dlouhodobých uživatelů. Ti si na něm pochvalují především vysoký drticí výkon. Dle jejich pozorování si drtič bez problémů poradí s větvemi o průměru do 35 milimetrů, v rozmezí od 35 do 45 milimetrů je už někdy potřeba systému automatického vtahování pomoci. Pozor si dávejte na vysoké zatížení motoru, a to zejména v letních měsících. Některé recenze hovoří o potřebě častějších a kratších přestávek. Při pohledu na objem sběrného koše se názory spotřebitelů rozcházejí – některým stačí, jiným ne. Tento parametr je však třeba vždy vnímat subjektivně, jelikož každý bude drtit jiné množství zahradního odpadu. Pokud však již nyní víte, že budete drtit hodně a často, nepřehlédněte ani model Makita UD2500 s objemnějším sběrným košem.

Pozitíva

Vysoký výkon
Tichý chod
Vícero bezpečnostních systémů

Negatíva

V létě má motor tendenci se rychleji zahřívat

Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 2 500 W ● Drticí výkon: 230 kg/h ● Maximální průměr větve: 45 mm ● Objem sběrného koše: 53 l ● Rozměry: 67 × 39,3 × 75,9 cm ● Hmotnost: 30,5 kg

Cenový trhák

Fieldmann FZD 4020-E

Výkon 2 500 W, max. průměr větve 40 mm, objem sběrného koše 50 l, drticí výkon výrobce neuvádí, chybí systém automatického vtahování větví.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zařízení z dílny českého producenta Fieldmann FZD 4020-E disponuje několika kompromisy, i když vzhledem k jeho ceně mu je můžeme odpustit. Výkon elektrického motoru zůstal v porovnání s konkurenčními produkty nezměněný, i v tomto případě dosahuje 2 500 W. O něco horší je to už s maximální tloušťkou zpracovaného dřeva, ta se snížila na hodnotu 40 milimetrů. Systém automatického vtahování větví navíc v tomto případě chybí, materiál tak k ocelovým nožům budete muset natlačit pomocí plastového plunžru. V případě, že byste to s množstvím nebo průměrem přece jen přehnali, se zařízení pomocí tepelné pojistky samo vypne, aby nedošlo k jeho poškození.

Drtič zahradního odpadu Fieldmann FZD 4020-E cílí na ty spotřebitele, kteří ho budou využívat jen sporadicky. K dispozici je menší sběrná nádoba o objemu rovných 50 litrů. Koš je upevněn v ocelovém rámu, ve kterém drží spolehlivě. Gros produktu tvoří plast, který lze najít na celém obvodovém plášti. Zařízení je velké 55,5 × 38,5 × 49 centimetrů a váží 14,1 kilogramu, díky čemuž se řadí k nejkompaktnějším na trhu. Navíc ho díky přítomnosti dvou kol můžete jednoduše přesouvat.

Z hlediska zkušeností uživatelů lze vyzdvihnout celkový poměr ceny a výkonu, i když i v tomto směru budete muset udělat několik kompromisů. Vícero recenzí totiž hovoří o rychle se ucpávající propusti na drť, kterou je proto nutné manuálně čistit. Podle jiných zkušeností má přístroj problém se zpracováním zahnutých větví, které se do drtiče zamotávají a zůstávají nedokonale zpracované. Pozor si budete muset dát i na větší hlučnost, hladina akustického tlaku se v tomto případě zastavila na hodnotě 83,3 dB a hladina akustického výkonu činí 108,3 dB.

Pozitíva

Příznivá cena
Kompaktní rozměry

Negatíva

Větší hlučnost
Problémy se zpracováním dřeva

Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 2 500 W ● Drticí výkon: – ● Maximální průměr větve: 40 mm ● Objem sběrného koše: 50 l ● Rozměry: 55,5 × 38,5 × 49 cm ● Hmotnost: 14,1 kg

Náš TIP

Makita UD2500

Výkon 2 500 W, max. průměr větve 45 mm, objem sběrného koše 67 l, systém Antiblok.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zahradní drtič větví Makita UD2500 v mnoha ohledech připomíná vítězný produkt Bosch AXT 25 TC, je však výrazně levnější. I v tomto případě uvnitř bije výkonný elektrický motor, který nabízí výkon až 2 500 W. Podobná je i rychlost řezu, díky čemuž se můžete těšit na bezproblémovou a efektivní práci. Drtič si poradí s větvemi o maximálním průměru 45 milimetrů, přičemž výsledný produkt uskladní do nadstandardně velkého sběrného koše o objemu 67 litrů.

I v tomto případě se můžete těšit na jednoduché ovládání a automatický systém Antiblok, který zařízení v případě neočekávaného zaseknutí větve zastaví. Přítomna je také tepelná pojistka, ta zabrání přehřátí motoru a přístroj automaticky vypne v momentě, kdy si bude potřebovat odpočinout. Zajímavostí je možnost přepnutí směru chodu stroje. Ve srovnání s podobně výkonnými konkurenty má Makita UD2500 mírnou výhodu ve váze. Ta se zastavila na hodnotě 27,6 kilogramu a díky dvojici velkých pogumovaných kol lze zařízení přesunout kamkoli i po náročném terénu.

Na základě zkušeností uživatelů lze drtiči Makita UD2500 vytknout skutečně jen máloco. Za zmínku stojí snad jen komplikované upevnění sběrné nádoby, kterou je nutno zajistit pomocí pojistky a matice. Proces nasazování i odnímání samotného sběrného koše tak může být zdlouhavější. Na druhé straně však stojí spolehlivý motor s vysokým výkonem, kvalitní ocelové nože a tichý chod. Přístroj si hravě poradí s vlhkým i suchým dřevem, a to i v případě náletových dřevin či tlustšího dřeva o průměru max. do 45 milimetrů. Přesto je možné, že větší sběrný koš pro někoho bude spíše zbytečný. V takovém případě je lepší sáhnout po kompaktnějším modelu Fieldmann FZD 4020-E.

Pozitíva

Vysoký výkon
Velká sběrná nádoba

Negatíva

Vyšší hmotnost zařízení

Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 2 500 W ● Maximální průměr větve: 45 mm ● Objem sběrného koše: 67 l ● Hmotnost: 27,6 kg

Lacná kvalita

Riwall PRO RES 3044 B

Výkon 3000 W, max. průměr větve 44 mm, objem sběrného koše 60 l, technologie pomaloběžného drticího válce.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zahradní drtič větví Riwall PRO RES 3044 B se silným elektrickým motorem o výkonu 3 000 W dokáže zpracovat větve o celkovém průměru do 44 milimetrů, čímž se víceméně vyrovnává svým konkurentům. Potěší až 60litrový sběrný koš. Ten je průhledný, díky čemuž přesně uvidíte, kolik místa vám v něm zbývá.

Válcový drtič větví Riwall PRO RES 3044 B pracuje s drticím ústrojím uloženým v kovovém bloku, přičemž při své práci využívá technologii pomaloběžného drticího válce. To mu umožňuje pracovat rychle, a to i při vysokém výkonu a otáčkách. Přítomen je také ozubený válec, který si dokáže větve sám vtáhnout do stroje, čímž minimalizuje riziko zranění uživatele. V případě, že v něm zůstane větev zaseknutá, stačí zvolit zpětný chod a drticí mechanismus jednoduše uvolnit. Nechybí elektronická ochrana proti přetížení motoru, motorová brzda a LED kontrolka indikující stav samotného zařízení.

Tento model drtiče je poměrně pestrý i z hlediska použitých materiálů. Drticí ústrojí je sice uloženo v kovovém bloku a vyztuženo z obou stran, o něco méně už však potěší zpracování opláštění. Výrobce v tomto případě jako materiál uvádí netříštivý plast, z dlouhodobých zkušeností uživatelů je však zřejmé, že k jeho poškození dříve či později dojde. Abyste se mu snažili co možná nejvíce předejít, k přenášení drtiče Riwall PRO RES 3044 využívejte přítomnost dvou velkých kol a robustního madla. Při skladování nezapomeňte zařízení rozebrat, získáte tak více místa. Rozměry samotného produktu činí 57 × 46 × 93,5 centimetru a váha se zastavila na 27 kilogramech. Pokud tedy hledáte kompaktnější model, dobrou volbou pro vás bude drtič Fieldmann FZD 4020-E.

Pozitíva

Vysoký výkon
Velká sběrná nádoba

Negatíva

Opláštění pouze z netříštivého plastu

Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 3 000 W ● Maximální průměr větve: 44 mm ● Objem sběrného koše: 60 l ● Rozměry: 57 × 46 × 93,5 cm ● Hmotnost: 27 kg

Pre náročných

GTM GTS 900G

Benzinový pohon, výkon 7 300 W, max. průměr větve 80 mm, objem palivové nádrže 6 l, nastavení sklonu: 80°.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zařízení GTM GTS 900G v sobě kombinuje vše, co od pořádného stroje očekáváte. Monstrózní spalovací motor dosahuje výkonu 7 300 W, přičemž jako palivo v něm využijete bezolovnatý benzin. K tomu, abyste jej dokázali do zařízení nalít dostatek, vám poslouží až 6litrová palivová nádrž. Nadstandardní hodnoty nabízí drtič i v dalších směrech. Zajímavý je maximální průměr větví, a to 8 centimetrů, přičemž samozřejmě platí, že větve jsou do těla zařízení vtahovány automaticky. Vhazovací komín nabízí sklon 80° a jeho výška činí 144 centimetrů. Díky této kombinaci se můžete těšit na efektivní rozdrcení krátkých i dlouhých větví.

Potěšilo nás celokovové zpracování, stroj působí opravdu kvalitně. Přítomna jsou dvě pogumovaná kola o průměru 390 mm, určená k přesouvání stroje, v obou případech jsou obdařena kuličkovými ložisky. I přesto může být přeprava zahradního drtiče větví GTM GTS 900G pro jednoho uživatele poměrně komplikovaná. Rozměry se zastavily na hodnotách 111 × 75 × 108 centimetrů. Kvalitní zpracování si vybralo svoji daň i co se týče váhy, ta se dostala na 133 kilogramů. Navzdory tomu je zařízení poměrně skladné a kompaktní, a to díky promyšlenému designu. Díky motoru uloženému pod vstupním komínem lze drtič relativně snadno uložit, přičemž jeho rozebrání a následné poskládání vám nezabere více než 5 minut.

Drtič větví GTM GTS 900G je mimořádně oblíbený i mezi dlouhodobými uživateli. Ti si pochvalují zejména bezkonkurenční výkon a kvalitu jeho zpracování, ale také nenáročnou obsluhu, dobrou stabilitu při práci a možnost vyfukování zahradního odpadu přímo na přistavený vozík. Mírnou nevýhodou je krátké madlo, výsledkem čehož je přeprava pro jednoho člověka skutečně problematická. Budete se také muset smířit s vysokou cenou. Jedním dechem je však třeba dodat, že byste drtiči GTM GTS 900G jen stěží hledali takto výkonného konkurenta, který by byl výrazně levnější.

Pozitíva

Nekompromisní výkon
Průměr větví až 8 centimetrů

Negatíva

Vysoká pořizovací cena

Typ pohonu: benzinový ● Výkon: 7 300 W ● Maximální průměr větve: 80 mm ● Objem palivové nádrže: 6 l ● Nastavení sklonu: 80° ● Rozměry: 111 × 75 × 108 cm ● Hmotnost: 133 kg

VeGA LSG 2812

Zařízení 2 v 1, výkon 2 800 W, max. průměr větve 45 mm, objem sběrného koše 53 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model VeGA LSG 2812 vám poskytne hned dvě výhody – z na první pohled zbytečného zahradního odpadu během chvilky vyrobí štěpky vhodné jako palivo do krbových kamen, případně jej promění v mulčovací kůru. Toho dosáhne pomocí 90mm zubového válce a přítlačné desky, přičemž o správný chod se v tomto případě postará 2 800W elektromotor. Drticí nože o délce 70 milimetrů si poradí s větvemi o průměru až 45 milimetrů (podobně jako Makita UD2500). Nezklame však masivní kovová konstrukce chránící všechny důležité vnitřní části.

Drtič zahradního odpadu VeGA LSG 2812 má průhlednou sběrnou nádobu, systém automatického vtahování větví, motorovou brzdu i ochranu proti přetížení. V případě, že se vám některá z větví v zařízení zasekne, jednoduše využijte funkci zpětného chodu. Průměrně výkonný přístroj nabízí i průměrné rozměry, ty se zastavily na hodnotách 42,5 × 58,5 × 52 centimetrů. Nejnižší není ani hmotnost, která činí 32 kilogramů. Potěšila nás přítomnost dvou přepravních kol a praktického madla, které usnadňují manipulaci s přístrojem.

Uživatele těší zejména technologie pomaloběžného drticího válce, která je typická tichým provozem. Samotné zařízení se snadno čistí a skladuje, mírnou nevýhodou mohou být plastové komponenty na jeho ochranném plášti. Pokud se jich však chcete kompletně zbavit, budete si muset pořádně připlatit. V takovém případě se jako vhodná alternativa nabízí zahradní drtič větví GTM GTS 900G.

Pozitíva

Vysoký výkon
Tichý provoz

Negatíva

Plastové komponenty na ochranném plášti

Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 2 800 W ● Maximální průměr větve: 45 mm ● Rozměry: 42,5 × 58,5 × 52 cm ● Hmotnost: 32 kg

Güde GH 2501

Výkon 2 500 W, max. průměr větve 45 mm, objem sběrného pytle 45 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model Güde GH 2501 svým provedením, funkcemi i cenou cílí na nenáročné uživatele, kteří se zahradním odpadem bojují jen sporadicky a na malém prostoru. I v tomto případě se můžete těšit na spolehlivý elektrický motor s výkonem 2 500 W. Zařízení zvládne zpracovat zahradní odpad a větve o průměru do 45 milimetrů, přičemž výsledný produkt (štěpky nebo mulčovací kůru) spolehlivě sesbírá do sběrného koše o objemu 45 litrů. Koš je tentokrát ve formě pytle.

K výrobě byly použity levné a méně odolné materiály, prakticky celý obvodový plášť je plastový. S hmotností 10,3 kilogramu a rozměry 48 × 40 × 106 centimetrů je však zařízení vhodné k uskladnění v menších prostorách a snazší manipulaci v hrbolatém terénu. Při ní je nápomocná dvojice přepravních kol a madlo, za které můžete drtič jednoduše uchopit.

Při pohledu na zkušenosti uživatelů je třeba brát v potaz cenu samotného produktu. Přestože jde o jeden z nejlevnějších drtičů dostupných na českém trhu, stále nabízí dobrý výkon a umožňuje zpracování průměrně širokých větví, díky čemuž za konkurencí příliš nezaostává. Mírnou nevýhodou může být nekvalitně zpracované tělo a využití sběrného pytle. Chcete-li se tomu vyhnout, sáhněte raději po podobně kompaktním modelu Fieldmann FZD 4020-E.

Pozitíva

Příznivá cena
Průměrný výkon

Negatíva

Nekvalitní zpracování

Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 2 500 W ● Maximální průměr větve: 45 mm ● Objem sběrného pytle: 45 l ● Rozměry: 48 × 40 × 106 cm ● Hmotnost: 10,3 kg

Další zajímavé produkty

Hledáte ten správný drtič zahradního odpadu a nevybrali jste si z hlavní nabídky? Přesně pro vás jsme si připravili seznam 5 alternativních drtičů. Ty se sice mezi hlavní recenzované produkty nevešly, stále nicméně nabízejí zajímavé parametry, které zaujmou ve více ohledech. Každému z alternativních produktů jsme věnovali krátký popis, ve kterém se snažíme zmínit všechny přednosti daného zařízení.

Dobrou volbou pro vás může být mimořádně tichý drtič Hecht 6284 XL s nožovou hlavicí. Disponuje zajímavými parametry v čele s výkonným, 2 800 W elektromotorem, který je schopen zpracovat větve až do průměru 4,5 centimetru. Výsledný materiál se zachycuje v nadstandardně velkém 60litrovém sběrném koši, díky čemuž se nemusíte trápit a zabývat se jeho častým vyprazdňováním. Nechybí ani systém automatického vtahování větví. Váha samotného zařízení se v tomto případě zastavila na hodnotě 25 kilogramů.

Pokud jsme před malou chvílí mluvili o tichém provozu, ta je doménou i dalšího doporučeného drtiče. Model Güde GH 2800 Super Silent disponuje výkonným, 2 800 W elektrickým motorem, který nepřesáhne ani při té největší zátěži hlukovou hladinu 90 dB. Dokáže si přitom poradit s poměrně hrubými větvemi. Podle uživatelských zkušeností hravě přesáhne i maximální deklarovaný průměr 45 milimetrů. Přístroj si dokáže poradit se seříznutými stromy, keři, živým plotem i kořeny, uživatel si přitom může zvolit výstupní velikost štěpek. Nechybí ani kvalitní kovové zpracování a sběrný koš na rozdrcený materiál.

Jednou z alternativních možností ke koupi je i drtič Wolf-Garten SDE 2800 EVO. V útrobách skrývá 2 800 W elektromotor, který se dokáže spolu se systémem dvojitého otočného nožového drcení postarat o větve s maximálním průměrem 45 milimetrů. Nechybí brzda motoru, robustní sběrný box či jistič proti samospuštění v případě výpadku elektrického proudu. To vše se podepsalo na váze. Ta je proto v porovnání s konkurenty o něco vyšší a dostala se na hodnotu rovných 30 kilogramů.

Drtič větví AL-KO Easy Crush LH 2810 nás zaujal svým válcovým systémem drcení, elektrickým motorem o síle 2 800 W, automatickým vtahováním větví i sběrným košem o objemu 48 litrů. Samotné zařízení zvládne zpracovat větve o průměru 4 centimetry, přičemž se integrovaný zavírací kontakt postará o vaši maximální bezpečnost během provozu. Drtič se řadí do kategorie zlaté střední třídy, čemuž odpovídá i jeho plastovo-nerezové provedení a konečná váha na úrovni 29 kilogramů.

Model Stihl GHE 250 je poháněn standardním elektrickým motorem o výkonu 2 500 W. Jeho velkou výhodou je dlouhá, vhazovací nálevka, která si samočinně vtáhne vše, co jí nabídnete. Dávejte si pozor, aby maximální průměr větví nepřesáhl hodnotu 3 centimetrů. V tomto směru je tak drtič za konkurenty mírně pozadu, ovšem díky protihlukové izolaci zvládne zpracovat v tichosti i ten nejtvrdší materiál. Hmotnost dosahuje 27 kilogramů, přítomna jsou dvě pogumovaná kola a přepravní madlo.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Při výběru zahradního drtiče není důležité hledět jen na cenu či technické specifikace, stejně tak důležitá je spotřebitelská spokojenost. I proto jsme se rozhodli náš srovnávací test doplnit o seznam nejprodávanějších drtičů zahradního odpadu na slovenském trhu. Data čerpáme z vyhledávače a porovnávače cen Heureka.cz, přičemž žebříček pravidelně doplňujeme a aktualizujeme, a to tak, aby vždy nabídl reálný pohled na nejprodávanější drtiče na trhu.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RES 3044 B5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZD 4020-E5*Zobrazit produkt
Bosch AXT 25 TC5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZD 4018-E5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZD 5015-E5*Zobrazit produkt

Orientovat se v široké nabídce zahradních drtičů je téměř nemožné. Náš podrobný návod vám poradí, jak postupovat při výběru drtiče větví. Najdete v něm všechny podstatné parametry, abyste se vyhnuli koupi neefektivního nebo zbytečně drahého zařízení. Co by tedy vaší pozornosti při koupi ujít rozhodně nemělo?

Jak vybrat drtič větví

  • Rozdíly mezi drtičem a štěpkovačem
  • Nejčastější typy pohonu
  • Výkon motoru
  • Objem sběrné nádoby na odpad
  • Funkce a příslušenství
  • Rozměry a váha
  • Cena a renomovaní výrobci

Nespleťte si drtič se štěpkovačem

Přestože se mohou zdát na první pohled totožní, jejich princip je odlišný. Především laici a zahrádkáři-začátečníci však mohou mít s jejich rozlišováním v úvodu problém. V čem tedy spočívá největší rozdíl mezi drtičem větví a štěpkovačem?

V prvním případě je to způsob jejich práce. Drtič větví zpracovává zahradní směs pomocí přítomných nožů, přičemž výsledkem je drobná drť, standardně se zachycující ve sběrném koši samotného přístroje. Štěpkovače (pozor, nejde o štěpkovače/štípače, které dřevo zpracovávají polena) zase pracují na principu řezného kotouče, respektive válcové frézy. Výsledný produkt není tak jemný, mluvíme o štěpkách velkých přibližně 2 – 3 centimetry. Zatímco zmiňovaný mulč poslouží především při práci na zahradě, o něco větší štěpky můžete využít nejen k provzdušnění kompostu, ale také k roztopení krbových kamen. Výhodou štěpek je jejich dobrá skladovatelnost, menší obsah vody po jejich vyschnutí a fakt, že po spálení z nich zůstává nesrovnatelně méně popelu.

Nožový, valcový či šnekový mechanismus drcení?

  • Nožový mechanismus: Abychom si dokázali nejlépe popsat činnost nožového mechanismu v drtiči, přirovnejme ho ke kuchyňskému mlýnku. Původní produkt je ve výsledku rozemletý na jemnou drť, v tomto případě na mulč. O vše pečují nože upevněné na kotouči – v některých případech pohyblivé, v jiných zase statické. Ty ve vysoké rychlosti rozsekají zahradní odpad. Mírnou nevýhodou drtičů jsou poměrně silné vibrace při jejich práci. Samotná zařízení jsou i relativně hlučná, standardně produkují hladinu hluku na úrovni 100 dB.
  • Valcový mechanismus: Takový mechanismus si poradí i se silnějšími větvemi s průměrem kolem 4 cm, vytvoří z nich štěpky o velikosti 1 až 3 cm. Nejčastěji jde o mechanický válec, pracující na pomalých otáčkách, vzácněji se setkáte s mechanismem s frézovacím válcem nebo s turbínovým systémem. Drtič s válcovým mechanismem produkuje méně vibrací a je i méně hlučný – do 90 dB.
  • Šnekový mechanismus: Ojediněle se můžete na trhu setkat i s takzvaným šnekovým mechanismem zpracování dřeva. Ve většině případů jím disponují profesionální přístroje určené pro přípravu pelet, tedy paliva vyráběného lisováním dřevěných pilin při velkém tlaku a vysoké teplotě. V domácnosti zase využijete šnekový systém při zpracování hrubších větví, jelikož efektivně brání jejich zaseknutí uvnitř zařízení. Takovýto způsob drcení je naopak nevhodný pro měkké složky (například trávu nebo listí), se kterými si nedokáže poradit.
  • Kombinovaný způsob (drtič a štěpkovač): V případě, že byste ve vaší zahradě využili služby drtiče větví a zároveň i štěpkovače, nemusíte sáhnout po dvou objemných přístrojích. Vybraní výrobci přišli na trh s hybridními zařízeními, ve kterých lze drticí (mulčovací) hlavu jednoduše vyměnit. Výsledkem je vždy jiný produkt vhodný k dalšímu použití. V případě kombinovaného způsobu zpracování dřeva musíte počítat s výrazně vyšší pořizovací cenou při koupi zařízení.

Drtič větví s nožovým mechanismem drcení

Ve většině případů se kablům nevyhnete

Při práci na zahradě je akumulátor často nedostačující. Jeho největší nevýhodou je, že nedokáže vytvořit dostatečný výkon. A v případě, že to dokáže, je limitován výdrží baterie na jedno nabití. I proto se s ním v segmentu drtičů větví s největší pravděpodobností nesetkáte. Jednou z možností je tedy napájení z elektrické sítě. Pokud patříte mezi náročné uživatele, dobrou volbou může být i spalovací agregát, standardně s benzínovým motorem. Výkon se zvýší, spolu s ním se zvýší i ekonomická a ekologická spotřeba, a v neposlední řadě i hlučnost.

Samostatným typem drtičů větví jsou zařízení, která lze připojit na hřídel traktoru. V takovém případě využíváte motor tažného stroje a samotný drtič už vlastní pohon nepotřebuje. Tento způsob napájení je vhodný pro zemědělce, případně lesníky v těžko dostupných lokalitách. Výhodou je jejich kvalitnější a odolnější zpracování, díky čemuž si dokážou poradit i s hrubšími větvemi a menšími kmeny.

Základem je dostatočný výkon

K tomu, aby mohl drtič větví efektivně pracovat, potřebuje dostatečně výkonný motor. Ten je často kamenem úrazu. Přímo totiž rozhoduje o tom, jak hrubé větve dokáže zařízení rozdrtit. Nejčastěji se na trhu setkáte s elektrickými drtiči o výkonu 2 500 – 3 000 W. Taková zařízení jsou plně dostačující pro běžné použití v zahradě, a hravě si poradí s průměrem větve do 4 centimetrů. Výkon pod 2 000 W zase výrazně sníží i tloušťku větví, které drtič dokáže zpracovat. V takovém případě mluvíme spíše o rozmezí 1 – 2 centimetrů. Úzké větvičky o tloušťce pod 1 centimetr navíc často propadnou noži nezpracované a do stroje je budete muset vkládat opakovaně.

Výkon nad 2 500 W lze již považovat za nadstandardní. To znamená, že s ním stoupá i tloušťka větví, se kterými si dokáže zařízení poradit. V takových případech můžete počítat s rozdrcením větví o tloušťce 5, 7 a také 9 centimetrů. Pokud plánujete zpracování dřeva nad 10 centimetrů, sáhněte spíše po kvalitním benzinovém agregátu. Opět však musíte počítat s vyšší spotřebou, a tedy i vyššími náklady na provoz.

Sběrný koš vám ulehčí práci

Na trhu jsou obecně dostupné dva typy drtičů větví – ty, které sběrným košem disponují a takové, které vyhazují drť na zem. V prvním případě je třeba předem zvážit, jaké množství dřevin budete zpracovávat. Je nepsaným pravidlem, že čím větší sběrnou nádobu si při koupi drtiče zvolíte, tím lépe uděláte. Obecně platí, že pokud sáhnete po koši o objemu od 40 do 60 litrů, plně postačí vašim potřebám a s největší pravděpodobností nabídne i menší či větší rezervu. Vybírat byste si měli z kvalitně zpracovaných nádob, které zvládnou i případné nešetrné zacházení. Nakupujete-li zařízení bez sběrného koše, ověřte si alespoň sklon, v jakém z něj drť vypadává. Využít můžete například přistavená kolečka či jinou nádobu. Doporučujeme vám vyhnout se produktům, které rozdrcenou směs odhazují přímo na zem. V konečném důsledku ji totiž budete muset uklidit, což pro vás znamená další práci navíc.

Drtič větví se sběrným košem

Přepravní kola, vyměnitelné nože a zpětný chod by neměly chybět

Nabídka je pestrá a možnosti široké. Proč proto nesáhnout po zařízení, které nám vedle své primární funkce nabídne i několik dalších zajímavých v ceně produktu?

  • Zpětný chod: Přestože se jedná o jednu ze základních funkcionalit při zpracování dřeva, nelze ji považovat za standard – zejména v případě levnějších drtičů. Pečuje o bezproblémový chod zařízení. V případě, že se v něm dřevní směs či větev zasekne, motor se automaticky zastaví a po opětovném spuštění zvolí tzv. reverzní chod. Díky tomu vám umožní větev jednoduše vytáhnout a systém opět odblokovat. V případě, že váš drtič zpětným chodem nedisponuje, připravte se na nutnost manuálního odstraňování zaseknutých větví. 
  • Pojistka proti přehřátí a samospuštění: Aby se drtič nepřehřál a neriskovali jste jeho trvalé poškození, měl by disponovat pojistkou proti přehřátí motoru. Ta zařízení vypne a počká na jeho dostatečné vychladnutí. Nepochybně oceníte i pojistku proti samospuštění, a to zejména v případě elektrického napájení. Pokud vám vypadne proud, zařízení jednoduše zůstane vypnuto a bude čekat na váš další pokyn.
  • Vymenitelné nože: Ideální je, jsou-li přímo součástí balení. V takovém případě můžete ušetřit v případě poškození původních kusů i několik stovek korun. V každém případě si dejte pozor na to, aby možnost výměny nožů v zařízení neabsentovala úplně. V opačném případě riskujete výměnu celého stroje, což bude znamenat opětovné výdaje v tisících korun.
  • Přepravní kola a madlo: Přestože se mohou jevit jako samozřejmost, není tomu tak. Navíc nejsou kola jako kola. Jejich velikost si vybírejte vždy přímo úměrně velikosti a váze samotného drtiče. Mějte na paměti, že velikostí v tomto případě nic nezkazíte – čím větší kola, tím lépe. Ideální volbou jsou pogumovaná kola, případně kola s pneumatikami. Ty si totiž dokážou nejlépe poradit s hrbolatým terénem či mokrým trávníkem. Při výběru drtiče nezapomínejte ani na madlo, pomocí kterého budete zařízení tlačit či táhnout. Mělo by být dostatečně dlouhé a odolné.
  • Plunžer: Nebo také „mačkadlo“. Zpravidla jde o plastovou pomůcku, pomocí které můžete větve a zahradní odpad jednoduše natlačit dovnitř drtiče. Je nezbytností v případě, že drtič nedisponuje systémem automatického vtahování odpadu. Pokud jím i disponuje, plunžer je vždy příjemným bonusem. Neváhejte se ohlédnout i po jeho dražší kovové verzi, která dokáže na nože vytvořit větší tlak.

Na drtič si vyčleňte dostatek místa

Daní za vysoký výkon je také robustní tělo. Vše začíná motorem, a to ať už elektrickým nebo benzinovým. Pokud si k němu připočteme skelet, sběrnou nádobu či příslušenství, dostáváme se na hodnotu několika desítek kilogramů. Standardně se váha v segmentu drtičů větví pohybuje v rozmezí od 20 do 50 kilogramů. Dostupné jsou i produkty vážící 10 či 15 kilogramů. V takovém případě musíte zpravidla počítat s výrazně jednodušší pohonnou jednotkou, a tedy i nižším výkonem. S klesající váhou klesá také kvalita zpracování, ocel je často nahrazována plastem. Opačným extrémem jsou drtiče větví s váhou nad 50 kilogramů. Standardně jde o profesionální zařízení určená do průmyslové výroby, své místo si naleznou i ve větší zahradě nebo v dílně náročného kutila.

Drtič větví s plunžerem

Drtiče větví nejsou příliš příznivé ani z hlediska rozměrů. Ty bývají značně individuální a odvíjejí se od konkrétního továrního zpracování. Kompaktní modely standardně nepřekračují hodnoty 50 centimetrů, profesionální zařízení zase mohou měřit na výšku klidně i přes metr. Ještě před koupí je proto důležité se zamyslet, kde budete drtič větví uskladňovat. Kvalitnější stroje disponují možností rychlé demontáže, díky které je lze rozložit a opět složit během několika minut. To nepochybně oceníte v případě stísněných prostor garáže nebo sklepa.

Šetřit se neoplatí, levné drtiče nepřekvapí

Drtič větví nepatří rozhodně mezi zahradní společníky, které byste při práci využívali denně. Řadí se mezi produkty, u nichž hrají rozhodující roli zodpovědný výkon a vysoká kvalita zpracování. Bohužel se to často projevuje i na ceně. Nejlevnější drtiče jsou na trhu dostupné již od 2 500 Kč. V případě takových levných produktů musíte počítat s výrazně omezenou funkcionalitou a výkonností. Nejlevnější drtiče větví jsou vhodné pro občasné použití na menší zahradě, zvládnou zpracovat jen nejtenčí větvičky.

Zlatou střední třídu zastupují drtiče větví v přibližné cenové relaci od 2 500 do 12 500 Kč. V této kategorii si již lze vybírat mezi elektrickým a benzinovým agregátem, přičemž můžete volit i na základě požadovaných vlastností či příslušenství. Standardem je výkon alespoň 2 500 W a možnost zpracování větví o tloušťce 4 – 5 centimetrů. Drtič větví v této třídě by měl disponovat funkcí automatického vtahování a dostatečně velkou sběrnou nádobou.

V případě, že nejste ochotni akceptovat žádné kompromisy, budete muset sáhnout po profesionálním drtiči větví v ceně od 12 500 Kč. Standardem v této třídě je celokovové zpracování, mimořádně vysoký výkon a možnost zpracování větví tlustých až do 10 centimetrů.

Trhu vládnou velcí hráči Bosch, Makita, Riwall nebo Güde

Počet zahradních drtičů větví neustále narůstá a spolu s nimi přibývají na trhu stále noví producenti. Dobrou volbou může být drtič větví z dílny japonské společnosti Makita nebo Bosch. Obě značky jsou kvalitní a také dobře hodnocené ze strany uživatelů. Dostupné jsou za příznivou cenu a nabízí slušný výkon. K oblíbeným výrobcům patří také Riwall, Al-ko, Güde či Fieldmann, který nabízí cenově dostupné produkty. K dražším značkám se řadí Stiler, Lumag a GTM, které však v běžné zahradě pravděpodobně nevyužijete.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v našem srovnávacím testu odpovědi na všechny vaše dotazy? Zajímá vás v souvislosti s nákupem nebo funkcí zahradních drtičů větví ještě něco? Nezapomeňte se nás na to zeptat v sekci otázek a odpovědí. Společně tak pomůžeme dalším potenciálním spotřebitelům, kteří se pro koupi možná právě rozhodují.

Do drtiče můžete házet prakticky veškerý zahradní odpad. S čím si drtič neporadí, to v konečném důsledku vyloučí jako nezpracované. Obecně je však doporučeno využívat ho k drcení ořezaných větví, popadaných větviček či kořenů a jiného dřevnatého materiálu. Výsledkem je dřevná směs, vhodná pro použití při pracích na zahradě.

V první řadě je třeba se zamyslet nad tím, jak často a na jaké ploše budete drtič větví používat. V případě průměrně častého využití na standardním pozemku či zahradě byste měli sáhnout po zařízení o výkonu alespoň 2 500 W. V takovém případě se můžete rozhodovat mezi elektrickým a spalovacím motorem. Zapomínat byste neměli na systém automatického vtahování dřevin, tepelnou pojistku či ochranné prvky. Svůj nový drtič si vybírejte také podle kvality továrního zpracování.Pokud je to možné, pokuste se vyhnout levnějším plastovým provedením.

Údržba je sice nenáročná, přesto však vyžaduje zodpovědný přístup. Zařízení byste měli po každém použití očistit od zbytků dřevnaté směsi. Nezapomeňte zkontrolovat ani stav jeho nožů, které je po sezóně třeba přebrousit nebo vyměnit. V případě, že nebudete zařízení delší dobu používat, uskladněte ho na místě se stálou teplotou a překryjte ho plachtou nebo dekou. Minimalizujete tak riziko poškození měkkých plastových částí vlivem slunce.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(89.2%)