Horkovzdušné pistole

Nejlepší horkovzdušné pistole 2024 + recenze

Horkovzdušné pistole jsou multifunkčním pracovním nářadím, které využijete při stavebních pracích, úpravě zahrady či rekonstruování nábytku. Chystáte se právě ke koupi této univerzální pomůcky? Náš test horkovzdušných pistolí je v tom případě určený přímo pro vás. Zhodnotili jsme v něm vítězný model Makita HG6530VK a také několik dalších zajímavých produktů. Pokud potřebujete poradit s technickými parametry, případně nevíte, jaká cena je přiměřená nebo kteří výrobci patří k těm spolehlivým, nepřehlédněte ani náš návod na výběr.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou horkovzdušnou pistoli koupit?

Horkovzdušné pistole patří k poměrně jednoduchým zařízením, u kterých je třeba přihlížet jen k několika základním vlastnostem. Krátké popisy tří vybraných produktů z našeho testu jsou určené pro ty z vás, kteří se při výběru zaměřují jen na to nejdůležitější. Naleznete v nich souhrn klíčových specifikací a naše závěry, ke kterým jsme dospěli na základě podrobného průzkumu trhu a porovnávání i hodnocení technických parametrů.

Názov Hodnotenie Detail
Makita HG6530VK   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Wagner Furno 750   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Extol Premium 8848105   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Makita HG6530VK

Makita HG6530VK

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 280–550 l/min., hmotnost 730 g.

Zobrazit více info

Elektrická horkovzdušná pistole Makita HG6530VK je výkonná a plně regulovatelná. Manuálně si na ní můžete nastavit teplotu i rychlost průtoku vzduchu. Nachází se na ní LCD displej, důležité bezpečnostní prvky a je dodávána s kufříkem a několika nástavci. Minusem je trošku vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu jde o model od ověřeného a spolehlivého výrobce.

Cenový trhák
Extol Premium 8848105

Extol Premium 8848105

Plynová horkovzdušná pistole s regulací teploty, výkon 1 700 W, max. teplota 1 200 °C, spotřeba 123 g/h, hmotnost 600 g.

Zobrazit více info

Extol Premium 8848105 je malá plynová horkovzdušná pistole, která je jako stvořená na menší práce. Má vysoký výkon, vyznačuje se dobrou kvalitou zpracování, je kompaktní, lehká a její údržba je velmi jednoduchá. Jedná se o vysloveně levnou horkovzdušnou pistoli z cenové kategorie do 650 Kč. Nízkou pořizovací cenu zároveň hodnotíme jako jeden ze základních benefitů tohoto modelu.

Náš TIP
Extol Industrial 8794800

Extol Industrial 8794800

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 280–550 l/min., hmotnost 730 g.

Zobrazit více info

Industrial 8794800 je cenově dostupný model s vysokým výkonem, šikovnou regulací teploty i rychlosti průtoku vzduchu, má nízkou hmotnost, kvalita jeho zpracování je dobrá a je dodáván s bohatým příslušenstvím. Díky tomu je horkovzdušná pistole vhodná k mnoha různým pracím. K minusům patří nižší max. rychlost průtoku vzduchu a ne zrovna nejvyšší kvalita dodávaného kufříku.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Za dobrou horkovzdušnou pistoli považujeme tu, která má dostatečně vysoký výkon, široké možnosti regulace, je vybavena důležitými bezpečnostními prvky, není příliš těžká, pracuje se s ní pohodlně, je kvalitní a dostupná za přiměřenou pořizovací cenu. Právě na tyto parametry jsme se zaměřovali při výběru, hodnocení a následném porovnávání jednotlivých modelů. Naše testy jsou totiž zaměřené i na srovnávání, na základě něhož si můžete vybrat to nejlepší pro své potřeby.   

Výkon
Možnosti a přesnost regulace
Bezpečnostní prvky
Kvalita zpracování
Rozměry, hmotnost a provedení
Dodávané příslušenství

Od recenzí horkovzdušných pistolí nás dělí jen pár řádků, kde vám vysvětlíme, na základě čeho byly modely do našeho testu vybrány. Nejzásadnější pro nás byla kvalita a spolehlivost. Proto jsme se zaměřili pouze na nářadí od ověřených výrobců Makita, Extol, Black & Decker, Bosch, DeWALT a Wagner. Další důležitou pomůckou byly uživatelské recenze horkovzdušných pistolí na heureka.cz, mall.cz či alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze horkovzdušných pistolí

Ve svých nezávislých recenzích horkovzdušných pistolí jsme se zaměřili na modely od ověřených výrobců, které nás zaujaly poměrem mezi cenou, kvalitou a výkonem. Na své (alespoň v to věříme) si přijdou náročnější i méně nároční spotřebitelé. Ujišťujeme vás, že do našich hodnocení nezasahovali prodejci ani výrobci tohoto pracovního nářadí.

Víťaz testu

Makita HG6530VK

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 280–550 l/min., hmotnost 730 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Makita HG6530VK je výkonná, regulovatelná a bezpečná elektrická pistole, která je vhodná na různé činnosti v domácnosti, na stavbě i zahradě. Za jediné negativum pokládáme poněkud vyšší pořizovací cenu.

Makita HG6530VK není nejlevnější horkovzdušnou pistolí. Její cenu si dovolíme označit za trošku přemrštěnou. Na druhou stranu pochází z dílny výrobce, jehož produkty patří k ověřeným, kvalitním a výkonným. Nachází se na ní LCD displej, na kterém můžete sledovat právě nastavenou teplotu a rychlost průtoku vzduchu. Teplota je regulovatelná v rozmezí od 50 do 650 °C. Průtok vzduchu je nastavitelný nezávisle na teplotě ve třech fixních stupních, a to na 280, 280 nebo 550 l/min.

Na modelu Makita HG6530VK naleznete dva důležité bezpečnostní prvky, ochranu proti přehřátí a režim chlazení, který je praktický zejména při výměně nástavců. Kvalitu zpracování a provedení tohoto modelu hodnotíme na výbornou. Pistole váží pouze 730 g a její rozměry 25,3 × 8,5 × 20,5 cm si dovolíme označit za vysloveně kompaktní. Rukojeť je pohodlná, má ergonomické tvarování a protiskluzovou povrchovou úpravu z gumy. K plusům patří i dodávané příslušenství, které je podobné jako u dražších modelů, např. Bosch GHG 23-66. Kromě pevného a kvalitního PVC kufříku v balení najdete čtyři nástavce, a to hubici na ochranu skla, širokou, tzv. odrazovou a redukční hubici.

Během průzkumu se nám nepodařilo najít příliš mnoho recenzí od spotřebitelů, což připisujeme již zmiňované vyšší pořizovací ceně pistole Makita HG6530VK. Ve stávajících hodnoceních se zmiňují pozitiva, jako je nezávislá regulace teploty i rychlosti průtoku vzduchu a dobrá kvalita dodávaného kufříku.

Pozitíva

Vysoký výkon a kvalita zpracování
Nezávislá regulace teploty a rychlosti průtoku vzduchu
Dodávána s kufříkem a čtyřmi nástavci

Negatíva

Poněkud přemrštěná pořizovací cena

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 2 000 W ● Průtok vzduchu = 280/280/550 l/min. ● Regulace teploty = 50–650 °C ● Rozměry = 25,3 × 8,5 × 20,5 cm ● Hmotnost = 0,73 kg

Cenový trhák

Extol Premium 8848105

Plynová horkovzdušná pistole s regulací teploty, výkon 1 700 W, max. teplota 1 200 °C, spotřeba 123 g/h, hmotnost 600 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Extol Premium 8848105 patří do kategorie plynových horkovzdušných pistolí. Vzhledem k miniaturním rozměrům je vhodná na méně náročné práce. Zaujala nás zejména výborným poměrem mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou.

Plynový model Premium 8848105 má výkon 1 700 W, který můžete regulovat plynule prostřednictvím ventilu na rukojeti. Je vybaven piezoelektrickým zapalováním k okamžitému zapálení plamene pouhým stisknutím tlačítka. Teplota vzduchu dosahuje max. 1 200 °C, což je dostačující i k práci s lepenkou či jinými nepoddajnějšími materiály. Pro lepší představu: elektrická horkovzdušná pistole Bosch GHG 23-66 za několikanásobně vyšší cenu dosahuje max. 650 °C.

Pohon pistole zajišťuje klasická propichovací kartuše bez závitu se 190g propanbutanovou náplní. Spotřeba plynu činí 123 g/h. Provedení hodnotíme na jedničku. Tento model je maličký, lehký, odolný a jeho ovládání i poskládání jsou vysloveně nenáročné.

Na základě recenzí usuzujeme, že pistole Extol Premium 8848105 splnila očekávání spotřebitelů. Ti ji hodnotí jako šikovnou a cenově dostupnou plynovou horkovzdušnou pistoli s jednoduchým ovládáním, dobrým výkonem a kvalitou, nízkou hmotností a nenáročnou údržbou. Negativní zkušenosti s tímto modelem jsme nenašli.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Vysoký výkon a kvalita zpracování
Nenáročná obsluha a údržba

Negatíva

Vhodná jen na méně náročné práce

Typ = plynová horkovzdušná pistole ● Výkon = 1 700 W ● Náplň = propichovací kartuše bez závitu s propanbutanovou náplní ● Max. teplota = 1 200 °C ● Regulace teploty = plynulá prostřednictvím ventilu ● Spotřeba = 123 g/h ● Hmotnost = cca 0,6 kg

Náš TIP

Extol Industrial 8794800

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 280–550 l/min., hmotnost 730 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud hledáte horkovzdušnou pistoli s vysokým výkonem a dobrou kvalitou zpracování, Industrial 8794800 je vhodná přímo pro vás. I tento model můžete regulovat v dostatečně širokém rozpětí. Je dodáván s příslušenstvím i kufříkem, má nízkou hmotnost a disponuje praktickým LCD displejem.

Příkon pistole Industrial 8794800 činí 2 000 W a teplota vzduchu dosahuje 650 °C. Max. rychlost průtoku vzduchu 500 l/min. hodnotíme jako podprůměr. V praxi by však tento fakt neměl představovat zásadnější problém. Pistole s keramickým topným tělesem je stejně jako dražší DeWALT D26414 vybavena LCD displejem, který slouží k regulaci teploty i rychlosti průtoku vzduchu od 50 do 650 °C a od 250 do 500 l/min. Teplotu můžete regulovat v krocích po 10 °C. Pozitivně hodnotíme také přesné zobrazení teploty na displeji, která odpovídá skutečnosti, a její výborné udržování v průběhu používání. Zajímavým detailem je funkce zapamatování si posledního nastavení.

Hmotnost pistole je nízká. Činí 700 g, což oceníte zejména při delší práci. Nachází se na ní kvalitní ochrana proti přehřátí, funkce chlazení a dostatečně dlouhý přívodní kabel. I tento model můžete používat ve svislé nebo vertikální poloze. K minusům řadíme trošku neohrabané provedení. Pistole má větší rozměry a nejpohodlnější není ani její rukojeť bez protiskluzové úpravy a ergonomického tvarování.

Pistole Extol Industrial 8794800 je dodávána s kufříkem, který nás kvalitou neokouzlil, a pěti nerezovými nástavci. Jedná se konkrétně o klasickou škrabku, nástavec k nahřívání trubek, širokou trysku k nahřívání úzkých nebo širokých ploch, trysku k vytvoření „zaostřeného“ proudu vzduchu a škrabku na úzké plochy.

Vysoká hodnocení uživatelů a řada pozitivních recenzí na vícero prodejních portálech nás přesvědčily, že horkovzdušná pistole Extol Industrial 8794800 patří ke spolehlivým zařízením, jejichž koupě se vyplatí. Za nejvýraznější pozitivum je spotřebiteli označován poměr ceny, výkonu a kvality. Dále se jim na tomto modelu líbí výborná regulace teploty, bezproblémový chod, možnost používání ve vertikální poloze a bohaté příslušenství. Negativní hodnocení souvisí téměř výhradně s nižší kvalitou dodávaného kufříku.

Pozitíva

Cena přiměřená kvalitě a výkonu
Přesná a široká regulace teploty i průtoku vzduchu
Dodávána s kufříkem a bohatým příslušenstvím

Negatíva

Horší kvalita dodávaného kufříku
Nižší max. rychlost průtoku vzduchu

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 2 000 W ● Průtok vzduchu = 250–500 l/min. ● Regulace teploty = 50–650 °C ● Hmotnost = 0,7 kg

Lacná kvalita

Black & Decker KX1650

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 1 750 W, teplota 460/600 °C, rychlost průtoku vzduchu 570/740 l/min., hmotnost 700 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrickou horkovzdušnou pistoli Black & Decker KX165 ocení amatérští kutilové, pro které jsou dostačující omezenější možnosti regulace teploty i průtoku vzduchu. Zařízení disponuje dostatečně vysokým výkonem, je lehké a kompaktní. Hlavní výhodou je nízká pořizovací cena a vcelku dobrá kvalita zpracování.

Horkovzdušná pistole Black & Decker KX1650 na nás udělala opravdu dobrý dojem. I přes vysloveně nízkou pořizovací cenu jde o výkonný model s příkonem 1 750 W s možností regulace. Na výběr máte dva teplotní stupně, pomocí kterých teplotu horkého vzduchu nastavíte na 460 nebo 600 °C. Totéž platí i o průtoku vzduchu. Ten je nastavitelný na 570 nebo 740 l/min., což je více než u dražších kousků, jako je DeWALT D26414 či Makita HG6531CK.

Z uvedených důvodů pistoli doporučujeme zejména těm z vás, kteří ji chtějí využívat k pracím, při kterých je nutná vysoká teplota, tedy např. tvarování plastových trubek. Max. teplota by měla být teoreticky dostačující i k lepení asfaltových střešních pásů, což však nemusí jít jako po másle.

K výhodám tohoto modelu patří nízká hmotnost, která se pohybuje kolem 700 g, a velmi kompaktní rozměry. Při práci nezatěžuje ruce, proto ji ocení i zástupkyně něžnějšího pohlaví. Obsluhu pistole a manipulaci s ní lze označit za nenáročné a pohodlné. Najdete na ní praktický kovový stojánek na odložení, můžete s ní pracovat i ve vertikální poloze a má dostatečně dlouhý přívodní kabel o délce dva metry. Pozitivně hodnotíme i bezpečnostní stránku. Black & Decker KX1650 je totiž vybavena funkcí automatického vypnutí při přehřátí. Minusem je fakt, že k tomuto zařízení nedostanete kufřík ani žádné jiné příslušenství.

Horkovzdušná pistole Black & Decker KX1650 si na portálu Heureka od spotřebitelů vysloužila hodnocení ve výši 85 %. Nejčastěji zmiňovaným plusem je nízká pořizovací cena. Tento model uživatele oslovil i nízkou hmotností, regulovatelným a dostatečně vysokým výkonem, nenáročnou obsluhou a bezproblémovým chodem. Negativní recenze jsme nenašli. Spotřebitelé by však ocenili, kdyby byla dodávána s kufříkem.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Dostatečně vysoký a regulovatelný výkon
Nízká hmotnost a nenáročná obsluha

Negatíva

Omezenější možnosti regulace
Dodávána bez kufříku a jiného příslušenství
Vhodná jen na práce s vysokou teplotou

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 1 750 W ● Průtok vzduchu = 570/740 l/min. ● Regulace teploty = 460/600 °C ● Rozměry = 23 × 23 cm ● Hmotnost = 0,7 kg ● Délka přívodního kabelu = 2 m

Pre náročných

Bosch GHG 23-66

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 300 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 50–500 l/min., hmotnost 670 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Vysoký výkon, pokročilé funkce, široké možnosti regulace teploty a výborná kvalita zpracování. To je ve zkratce horkovzdušná pistole Bosch GHG 23-66 0.601.2A6.301. Její pozitivní vlastnosti se odrazily na vyšší pořizovací ceně, avšak v případě, že hledáte profesionální nářadí, jde nepochybně o dobrou volbu.

Bosch GHG 23-66 vyniká vysokým výkonem. Má příkon 2 300 W, což je v našem testu horkovzdušných pistolí bezkonkurenčně nejvíc. V tomto směru předběhla i jeho vítězku Makita HG6530VK. Můžete na ní regulovat teplotu i rychlost průtoku vzduchu. Teplotní rozmezí činí 50 až 650 °C, to rychlostní 50 až 500 l/min. Regulace teploty je digitální a velmi přesná. Průtok vzduchu si můžete nastavit na 10 fixních rychlostí.

Kromě regulace máte k dispozici čtyři přednastavené režimy s různými teplotními a rychlostními kombinacemi. První z nich s teplotou 250 °C a rychlostí 350 l/min. slouží k tvarování plastových trubek. Při svařování plastů využijete druhý režim, třetí je ideální k odstraňování laku a nejsilnější s teplotou 550 °C a rychlostí 400 l/min. k měkkému pájení. Poslední možností jsou čtyři plně naprogramovatelné režimy, v jejichž případě si můžete ideální teplotu i rychlost průtoku vzduchu nastavit dle vlastních požadavků a tato nastavení uložit do paměti zařízení.

Bosch GHG 23-66 je vcelku kompaktní model o hmotnosti 670 g. Nachází se na něm bezpečnostní pojistka proti přehřátí i funkce automatického vypnutí v případě přetížení motoru. K bezpečnému a pohodlnému používání přispívá režim chlazení.

K pozitivům dále řadíme dodávané příslušenství. Kromě kufříku obsahuje pět nástavců. Jedná se o 50mm plochou, 9mm redukční a reflektorovou trysku o rozměrech 32 × 33 mm, 10mm svařovací patku a 75mm trysku na ochranu skla. I přesto, že je pořizovací cena vyšší, ji hodnotíme jako přiměřenou výkonu, funkcím a kvalitě.

Pistole Bosch GHG 23-66 0.601.2A6.301 je hodnocena výhradně pozitivně. Uživatelé si pochvalují možnost regulace teploty, snadnou výměnu nástavců, výbornou kvalitu zpracování, přednastavené režimy a vysoký výkon. Pro zajímavost: vyšší pořizovací cenu za minus neoznačili ani jednou. Negativní recenze jsme nenašli, pár spotřebitelů zmiňuje vyšší hlučnost ventilátoru či absenci základní tavné tyčinky v balení.

Pozitíva

Nadstandardně vysoký výkon a kvalita zpracování
Široké možnosti regulace přednastavené režimy
Dodávána s bohatým příslušenstvím

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 2 300 W ● Průtok vzduchu = 50–500 l/min. ● Regulace teploty = 50–650 °C ● Rozměry = 24,5 × 8,6 × 20,1 cm ● Hmotnost = 0,67 kg

DeWALT D26414

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 650 l/min., hmotnost 900 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrická horkovzdušná pistole DeWALT D26414 patří k poněkud dražším modelům s vysokým výkonem a velmi přesnou a širokou regulací teploty. Je vybavena digitálním displejem, disponuje všemi potřebnými bezpečnostními prvky, je lehká a nenáročná na obsluhu. Za minus pokládáme nemožnost nastavení rychlosti průtoku vzduchu.

DeWALT D26414 je kousek, který zaujme i náročnější kutily. Jeho hlavní předností je vysoký, 2 000W příkon, který má širokou, ale hlavně velmi přesnou regulaci. Pistole je vybavena digitálním displejem, na kterém můžete teplotu vzduchu regulovat v krocích po 10 °C, a to od slaboučkých 50 do 600 °C. V tomto směru je srovnatelná s modely Makita HG6530VKExtol Industrial 8794800Black & Decker KX1650 a Makita HG6531CK. Oceňujeme také velmi rychlé reakce zařízení při přepnutí teploty. Průtok vzduchu je v tomto případě nastaven fixně na 650 l/min.

DeWALT D26414 je vcelku kompaktní model s vyšší hmotností – 900 g. Negativně hodnotíme ne zcela logické umístění vypínače, který se nachází přímo u prstů. Práci s pistolí usnadňuje praktický kovový stojánek a protiskluzová povrchová úprava rukojeti. O bezpečnost se stará pojistka proti přehřátí. Zklamáním, zejména vzhledem k vyšší pořizovací ceně, je dodávané příslušenství. K pistoli nedostanete kufřík a v balení naleznete pouze dva nástavce, ocelovou škrabku na staré nátěry a kuželovou trysku.

Horkovzdušná pistole DeWALT D26414 patří k produktům s vysokou prodejností. Svědčí o tom desítky recenzí, které jsou převážně pozitivní. Uživatelům se líbí vysoký výkon, široké a přesné možnosti jeho regulace prostřednictvím digitálního displeje, poměr kvality a ceny, tichý provoz, praktický integrovaný stojan a jednoduché ovládání. K negativním parametrům řadí absenci kufříku, trochu vyšší hmotnost a malý počet nástavců v balení.

Pozitíva

Přiměřená pořizovací cena
Vysoký výkon s přesnou a širokou regulací prostřednictvím digitálního displeje
Praktická a nenáročná obsluha

Negatíva

Dodávána bez kufříku
Pouze dva nástavce v balení
Bez možnosti regulace průtoku vzduchu

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 2 000 W ● Průtok vzduchu = 650 l/min. ● Regulace teploty = 50–600 °C ● Rozměry = 26,5 × 21 cm ● Hmotnost = cca 0,9 kg

Makita HG6531CK

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–650 °C, rychlost průtoku vzduchu 250/500 l/min., hmotnost 720 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Makita HG6531CK je další horkovzdušná pistole s profesionálními vlastnostmi. Je kompaktní, lehká, pohodlná a nenáročná na obsluhu. V balení naleznete řadu nástavců a potěší i možnosti její regulace.

Makita HG6531CK je podobně jako Bosch GHG 23-66 modelem, který ocení i náročnější kutilové. Má příkon 2 000 W, široké a nastavitelné teplotní rozpětí a šikovné funkce. Teplotu vzduchu můžete regulovat prostřednictvím LCD displeje od 50 do 650 °C. Ventilátor disponuje pětistupňovým nastavením od 250 do 500 l/min. K dispozici máte také 14 přednastavených režimů pro různé práce.

Nářadí je vybaveno termostatem, který předchází jeho přehřátí nebo přetížení. Dále na něm naleznete populární funkci chlazení, která podstatně zjednodušuje celou obsluhu. Ovládání je tradičně nenáročné. Makita HG6531CK má šikovné provedení, vysloveně dobře sedí v ruce, má nízkou hmotnost a příjemnou, ergonomicky tvarovanou rukojeť s protiskluzovou povrchovou úpravou.

I tento model dostanete spolu s kufříkem a bohatým příslušenstvím. To obsahuje reflektorovou a ochrannou trysku na sklo, širokoštěrbinovou trysku, 20mm redukční trysku, svařovací překrývající a svařovací trysku, smršťovací trubici a fóliový přítlačný váleček. Za negativum považujeme kratší přívodní kabel a možná trochu komplikovanější výměnu nástavců. Pořizovací cena je vyšší, ale přiměřená výkonu i kvalitě zařízení.

Makita HG6531CK je další model, u kterého jsme našli převážně pozitivní hodnocení. Spotřebitelé v pozitivních recenzích zmiňují široké teplotní rozpětí s regulací, displej, nízkou hmotnost, dodávané náhradní nástavce a kufřík, jednoduché ovládání a poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem. Některým uživatelům nevyhovuje kratší přívodní kabel a poněkud složitější výměna nástavců.

Pozitíva

Vysoký výkon se širokými možnostmi regulace
Dodávána s kufříkem a bohatým příslušenstvím
Nízká hmotnost a šikovné ergonomické provedení

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Kratší přívodní kabel

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 2 000 W ● Průtok vzduchu = 250/500 l/min. ● Regulace teploty = 50–650 °C ● Rozměry = 25,3 × 8,5 × 20,5 cm ● Hmotnost = 0,72 kg

Wagner Furno 750

Elektrická horkovzdušná pistole s regulací teploty, příkon 2 000 W, teplota 50–600 °C, rychlost průtoku vzduchu 130–280 l/min., hmotnost 2,64 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Horkovzdušná pistole Furno 750 nás zaujala velmi dobrým poměrem mezi cenou a výkonem, přesnou regulací teploty i rychlosti průtoku vzduchu a dodávaným příslušenstvím. Proto jsme se rozhodli, že jí náleží místo v našem testu.

Elektrická horkovzdušná pistole Wagner Furno 750 je dalším kouskem s vysokým výkonem. Její příkon dosahuje 2 000 W a max. teplota dostačujících 600 °C. O něco horší je to s průtokem vzduchu. Ventilátor totiž dosahuje rychlosti max. 280 l/min. Na modelu Furno 750 se nachází přehledný LCD displej, který oceníte při regulaci teploty i průtoku vzduchu. Velice přesné a citlivé nastavení je zároveň jedním z největších pozitiv tohoto modelu. Teplota je nastavitelná plynule od 50 do 600 °C. Ventilátor, který pracuje v rozmezí od 130 do zmíněných 280 l/min., má šest fixně nastavených stupňů.

Provedení a kvalitu zpracování hodnotíme kladně. Za výraznější negativum pokládáme jen vysokou hmotnost. Rukojeť pistole je ergonomická, dobře se drží v ruce a má příjemnou povrchovou úpravu, která zabraňuje jejímu klouzání v dlaních. Podobně jako u modelu Bosch GHG 23-66 nás i v tomto případě příjemně překvapilo dodávané příslušenství, které sestává z transportního kufříku, zúžené, rozšířené a reflektorové trysky, trysky na ochranu skla a univerzální škrabky 5 v 1.

Nejčastěji skloňovaným pozitivním parametrem ve spotřebitelských hodnoceních horkovzdušné pistole Wagner Furno 750 je velmi přesné nastavení teploty. Kromě toho uživatelé oceňují ergonomické tvarování rukojeti, přiměřenou pořizovací cenu a nástavce v balení. Negativní zkušenosti jsme nenašli.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou
Velmi přesná regulace teploty
Dodávána s kufříkem a pěti nástavci

Negatíva

Vyšší hmotnost
Nižší max. rychlost průtoku vzduchu

Typ = elektrická horkovzdušná pistole ● Napětí = 230 V ● Příkon = 2 000 W ● Průtok vzduchu = 130–280 l/min. ● Regulace teploty = 50–600 °C ● Rozměry = – cm, Hmotnost = 2,64 kg

Další zajímavé produkty

Nabídka horkovzdušných pistolí je extrémně široká. Na trhu narazíte na stovky modelů od různých výrobců. Abychom vám nabídli co nejvíce alternativ, zpracovali jsme pro vás ještě několik stručných hodnocení dalších horkovzdušných pistolí. Zaměřili jsme se na vysloveně levné modely i ty s nadstandardním výkonem a kvalitou. A pro ty z vás, kteří hledají model napájený akumulátorem, jsme si posvítili na jedno takovéto zařízení.

Levná horkovzdušná pistole Hecht 2022příkon 2 000 W, velké větrací otvory, váží 600 g a na její rukojeti se nachází protiskluzová úprava. Pistole disponuje skromnější, dvoustupňovou regulací. Na výběr máte první stupeň s teplotou 350 °C a rychlostí průtoku vzduchu 300 l/min. a druhý stupeň s teplotou 550 °C a rychlostí 500 l/min. K minusům řadíme nižší kvalitu zpracování.

Další levnou elektrickou horkovzdušnou pistolí je Fieldmann FDHP 202000-E. Jedná se o kousek o váze 700 g, s příkonem 2 000 W, ergonomickou rukojetí a menšími možnostmi regulace. Teplotu na ní můžete nastavit na 350 nebo 600 °C a rychlost průtoku vzduchu na 300 a 500 l/min. Pistole je dodávána se čtyřmi nástavci a škrabkou.

Bosch UniversalHeat 600 je vysloveně kompaktní pistole o hmotnosti kolem 500 g. Příkon činí 1 800 W, teplotu na ní nastavíte na 50, 300 nebo 600 °C, rychlost průtoku vzduchu na 200, 350 nebo 500 l/min. a je vybavena bezpečnostní funkcí automatického vypnutí při přehřátí. Jde o model za cenu do 60 eur, kterou považujeme za přiměřenou.

Makita HG6031VK patří mezi dražší horkovzdušné pistole s vysokým výkonem i kvalitou. Její výkon dosahuje 1 800 W a je vybavena plynulou regulací teploty od 50 do 600 °C. Průtok vzduchu je nastavitelný na 250 nebo 500 l/min. K pozitivům patří ergonomická rukojeť, ochrana před přehřátím a bohaté příslušenství v podobě kufříku a několika nástavců.

Ty z vás, kteří hledají akumulátorovou horkovzdušnou pistoli, upozorňujeme na DeWALT DCE530N. Teplota je na ní regulovatelná od 290 do 530 °C a max. průtok vzduchu činí slabších 190 l/min. Praktickým detailem je integrované LED světlo. Upozorňujeme, že pořizovací cena přesahuje 100 eur.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Jste zvyklí se při výběru pracovního nářadí orientovat také podle míry jeho prodejnosti? V tom případě nepřehlédněte následující tabulku. V závislosti na aktuální situaci trhu v ní průběžně upravujeme informace o nejprodávanějších horkovzdušných pistolích na portálu Heureka. Z našeho pohledu jde o jeden z důležitých parametrů, který vám hodně napoví o skutečných vlastnostech daného modelu.

Názov Hodnotenie Detail
Makita HG6531CK5*Zobrazit produkt
Fieldmann FDHP 202000-E5*Zobrazit produkt
Parkside PHLG 2000 F55*Zobrazit produkt
Parkside PLHLG 2000 C45*Zobrazit produkt
Parkside PLHLG 2000 C25*Zobrazit produkt

Horkovzdušné pistole disponují širokými možnostmi využití. Můžete jimi pálit plevel na chodnících, odstraňovat staré nátěry, svařovat plasty, lepit lepenku či zapálit oheň v grilu. O tom, k čemu všemu toto pracovní nářadí v praxi využijete, rozhodují jeho klíčové vlastnosti. Nákup pistole není složitý. Stačí, když se budete soustředit na několik důležitých parametrů, kterými vás provedeme ve svém návodu na výběr.

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli

 • Základní rozdělení horkovzdušných pistolí
 • Teplota
 • Rychlost průtoku vzduchu
 • Možnosti regulace teploty a rychlosti průtoku vzduchu
 • Rozměry, hmotnost a provedení
 • Bezpečnostní prvky a doplňkové funkce
 • Příslušenství
 • Cena a renomovaní výrobci

Základní rozdělení horkovzdušných pistolí

Na základě pohonu dané pistole je tato zařízení možné rozdělit do tří hlavních kategorií, a to na elektrické, plynové a akumulátorové pistole. Každá z uvedených alternativ má svá pro i proti.

Elektrické horkovzdušné pistole

Narazíte na ně nejčastěji, jsou cenově dostupné a dostatečně výkonné. Tento typ pistolí pomocí kabelu zapojíte do elektrické zásuvky a můžete pracovat. Nevýhodou je určité bezpečnostní riziko a nižší max. teplota ve srovnání s plynovými modely. Naopak plusem je nenáročná obsluha, multifunkční využití a přesnější regulace teploty i rychlosti průtoku vzduchu.

Plynové horkovzdušné pistole

Vynikají z hlediska vysokého výkonu, resp. max. teploty, která může přesáhnout 1 800 °C. Proto jsou vhodné zejména na náročnější práce, jako např. „lepení“ střešních lepenkových/asfaltových pásů. Regulace je méně přesná. Nevýhodou je také nutnost neustálého dokupování plynových bomb. Na výběr máte dva základní typy, a to pistole s integrovanou malou plynovou bombičkou a ty, které připojíte k několikalitrové propanbutanové láhvi.

Akumulátorové horkovzdušné pistole

V porovnání s elektrickými i plynovými modely jsou dražší. Jejich výkon je zpravidla nižší, což platí zejména o rychlosti průtoku vzduchu. Nevýhodou je nutnost pravidelného nabíjení, výhodou fakt, že při práci nejste omezeni kabelem ani plynovou bombou.

Elektrická horkovzdušná pistole

Teplota

Minimální a maximální teplota jsou jedním z nejdůležitějších parametrů, který rozhoduje o tom, k čemu všemu můžete danou pistoli využít. Elektrické modely jsou regulovatelné zpravidla od 50 do 650 °C. Pozor, levné kousky pracují až od vyšších teplot, a to kolem 350–400 °C, což je problém v případě, chcete-li pistolí např. odstraňovat staré nátěry. Zařízení napájená plynovou bombou dosahují podstatně vyšších teplot, cca 1 500 až 1 800 °C. Ta akumulátorová jsou na tom podobně jako elektrická.

S teplotou souvisí také rychlost nahřívání a kvalita udržování teploty vzduchu. V tomto směru vám neporadíme přesně. Musíte nahlédnout do spotřebitelských či nezávislých recenzí, případně si tento parametr ověřit přímo na prodejně. Nepsaným pravidlem je, že pistole s vyšším příkonem se nahřívají rychleji.

Za účelem lepší orientace vám přinášíme orientační přehled ideálních teplot při různých pracích.

 • 50–90 °C: rozmrazování mrazáku/lednice, sušení dřeva.
 • 150–200 °C: sušení různých materiálů a objektů, např. odpadních rour či vlhkých zdí.
 • 200–300 °C: odstraňování starých nátěrů.
 • 300–500 °C: tvarování různých materiálů, např. PVC odpadních rour.
 • 600 °C: zapálení uhlí, pálení plevele na chodnících, lepení asfaltové lepenky, uvolňování lepených spojů.
 • 700 – 1 800 °C: montáž střešních asfaltových krytin / hydroizolace.

Rychlost průtoku vzduchu

Standardní rozmezí rychlosti průtoku vzduchu se pohybuje od 200 do 600 l/min. Tento parametr udává, jakou rychlostí proudí horký vzduch z pistole. Upozorňujeme, že nejsilnější výkon není vhodný na všechny práce. U některých je totiž zapotřebí, aby vzduch proudil vysloveně pomalu. Proto je dobré sáhnout po zařízení s možností regulace.

Horkovzdušná pistole – rychlost průtoku vzduchu

Možnosti regulace teploty a rychlosti průtoku vzduchu

Možnost regulace teploty a průtoku vzduchu je obzvlášť praktická. Čím širší možnosti vám daný model nabídne, tím bude jeho využití multifunkčnější. Na trhu jsou běžně dostupné pistole s plynulou regulací, regulací v krocích, např. po 10 °C, a ty s fixně přednastavenými stupni.

Další možností jsou naprogramované režimy, přičemž každý z nich slouží k jinému typu práce. Tyto režimy v sobě kombinují ideální teplotu a rychlost průtoku vzduchu. Výjimkou nejsou ani zařízení, na kterých si můžete tyto režimy nastavit manuálně a následně je uložit do integrované paměti. Důležitá je také přesnost regulace. Nejlepší, ale i dražší možností jsou pistole s elektronickým řízením a digitálním displejem, na kterém navíc můžete sledovat aktuální nastavení.

Rozměry, hmotnost a provedení

Elektrické horkovzdušné pistole standardně váží cca 600–700 g. Narazit můžete i na lehčí, pouze 500g modely, ale i na ty těžší, jejichž hmotnost přesahuje jeden kilogram. První zmiňovanou možnost považujeme za nejpřijatelnější. Hmotnost plynových modelů ovlivňuje plynová bomba. Ty akumulátorové jsou vždy těžší, jelikož obsahují baterii.

V rámci provedení se zaměřte zejména na ergonomické tvarování rukojeti a její povrchovou úpravu, která by měla být protiskluzová a pohodlná. Důležité je také rozmístění ovládacích prvků. Je dobré, pokud se nacházejí v blízkosti vašich prstů, ale ne přímo pod nimi. V neposlední řadě nepřehlédněte ventilátor. Měl by být dostatečně velký, aby se pistole nadměrně nenahřívala. Zároveň musí směřovat do strany. V opačném případě vám bude horký vzduch foukat přímo do tváře.

Bezpečnostní prvky a doplňkové funkce

Z funkcí stojí za zmínku chlazení, které oceníte při výměně nástavců či přechodech mezi pracemi, které vyžadují vysokou, a naopak nízkou teplotu. Praktické jsou také LED kontrolky provozu a integrovaný stojánek na krátké odložení pistole. Z bezpečnostních prvků se zaměřte na ochranu před přehřátím/přetížením motoru, která by měla být doplněna o pojistku na vypnutí zařízení. Na škodu není ani automatické vypnutí po delší době nečinnosti.

Horkovzdušná pistole – příslušenství

Příslušenství

Asi nejpraktičtějším doplňkem horkovzdušných pistolí je kufřík k jejich přenášení a skladování. Kromě něj můžete v balení najít různé nástavce, např. hubici na ochranu skla, širokou, odrazovou nebo redukční hubici, škrabku, nástavec k nahřívání trubek, širokou trysku k nahřívání úzkých/širokých ploch či trysku k vytvoření „zaostřeného“ proudu vzduchu. Pokud se nástavce nenacházejí přímo v balení, ověřte si jejich dostupnost a pořizovací cenu u daného výrobce. Užitečné jsou i různé stojany na odložení pistole.

Na domácí práce postačí model za cenu do 2 500 Kč

Cena horkovzdušné pistole je jedním z nejdůležitějších parametrů, který bude nepochybně (alespoň do jisté míry) hrát roli i při vašem výběru. Cena zároveň většinou přímo souvisí s výkonem a kvalitou tohoto spotřebiče. Pokud se ho chystáte využívat jen na méně náročné práce jednou za sezónu, měli byste si vystačit i s levnějším kouskem. Naopak těm z vás, kteří hledají plnohodnotné nářadí, jež může pracovat hodiny, je bezpečné a dostatečně výkonné, určitě doporučujeme sáhnout po modelu za cenu od cca 1 000 Kč výše.

Nejlevnější horkovzdušné pistole zakoupíte za cenu do 600 Kč. Jedná se o zařízení s nižším příkonem, menšími možnostmi regulace teploty a méně kvalitním zpracováním. Průtok vzduchu u nich většinou nemůžete regulovat vůbec, případně máte na výběr jen ze dvou fixně přednastavených režimů. Problémem může být také neergonomické tvarování a absence protiskluzových prvků na rukojeti.

Levné horkovzdušné pistole za cenu do 1 200 Kč jsou již vcelku výkonné a kvalitní. Nedisponují tím nejvyšším výkonem, možnosti regulace jsou skromnější a nevýhodou bývá i nižší max. průtok vzduchu. Zpravidla se na nich nachází pojistka proti přehřátí a výjimečně narazíte i na kousky dodávané se základním příslušenstvím či kufříkem.

Horkovzdušné pistole za 1 200–2 500 Kč nejsou vysloveně profesionálním pracovním nářadím, na druhou stranu tyto pistole uspokojí i náročné domácí kutily. U modelů za 1 200 až 2 500 Kč se můžete těšit na vysoký výkon a kvalitu, výbornou regulaci a udržování teploty a v zásadě také na bohaté příslušenství v balení.

Horkovzdušné pistole za cenu od 2 500 Kč výše lze označit za profesionální kousky, které jsou vhodné na všechny druhy prací včetně těch, které vyžadují vysloveně nízkou, nebo naopak vysokou teplotu. Regulace je přesná a široká, udržování teploty je na výborné úrovni a totéž platí i o kvalitě zpracování. Profi horkovzdušné pistole bývají dodávány s kvalitním kufříkem a bohatým příslušenstvím.

Kvalitní, ale dražší jsou horkovzdušné pistole DeWALT, Makita a Bosch

Nechcete se při nákupu spálit? Pak si vyberte nářadí od ověřeného výrobce. Na našem trhu jich najdete hned několik.

Prvním spolehlivým výrobcem je Hecht. Jeho produkty vynikají vysokou kvalitou a atraktivní cenou. V nabídce naleznete pouze elektrické horkovzdušné pistole za cenu kolem 500 až 1 200 Kč. Další populární značkou je Extol, která je známá díky výbornému poměru mezi cenou a kvalitou pracovního nářadí. Výjimkou nejsou ani pistole, které můžete pořídit již za cenu od 500 do cca 2 000 Kč.

Pokud hledáte profesionální model, podívejte se na horkovzdušné pistole od značky DeWALT nebo Makita. Můžete od nich očekávat vysokou kvalitu zpracování, nadstandardní výkon, šikovné doplňkové a bezpečnostní funkce a velmi přesnou a širokou regulaci teploty i průtoku vzduchu. Pistole od výrobce Bosch rovněž patří k těm dražším a kvalitním. Najdete mezi nimi zejména kompaktní kousky k domácímu použití.

Otázky a odpovědi – FAQ

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik důležitých informací o horkovzdušných pistolích a jejich správném používání. Zároveň vás chceme upozornit na možnost položení jakékoliv otázky v diskuzi pod článkem. Na všechny z nich průběžně odpovídáme.

V zásadě ano. Příkon vám hodně napoví o skutečném výkonu horkovzdušné pistole. Levnější a „slabší“ modely mají příkon kolem 1 700 W, ty ze střední cenové kategorie cca 2 000 W, zatímco ty nejvýkonnější 2 300 W a více. Tyto údaje platí pouze pro elektrické kousky. U akumulátorových se zaměřte na výkon akumulátoru, který je udáván ve voltech. V případě plynových pistolí najdete informaci o výkonu ve wattech, který začíná na cca 1 700 W.

Nepochybně elektrické a akumulátorové modely. Rozhodnete-li se pro ty s plynovou bombou, nezapomeňte na dostatečné větrání daného prostoru.

Dbejte hlavně na to, aby nedošlo k poškození elektrického kabelu nebo samotného nářadí pod vlivem vysoké teploty. Před odložením se ujistěte, že jsou všechny části pistole zcela chladné. Skladujte ji v originálním kufříku. Pokud není součástí balení, pořiďte si jinou alternativu. Důležitá je také pravidelná kontrola zařízení. V případě, že na něm naleznete jakékoli poškození, je namístě co nejdříve navštívit servis.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(91.2%)