Šunkovary

Nejlepší šunkovary 2024 recenze

Výroba domácí šunky je pro někoho občasným rituálem, pro jiného je příprava šunky běžnou záležitostí. Pokud nejste fanouškem konzervantů, barviv, emulgátorů a nemáte rádi představu toho, co všechno kupovaná šunka obsahuje, můžete si připravit kvalitní masovou dobrotu i doma. Poslouží vám k tomu právě speciální hrnec na šunku, nazývaný také šunkovar. Nejde o kuchyňského pomocníka, který by vlastnila každá domácnost. Pokud však máte možnost připravit si domácí šunku, jistě takové zařízení oceníte. Šunkovar Banquet Akcent v našem testu získal nejlepší hodnocení. Je vyroben z nerezu a má optimální velikost. Chcete-li vědět, jak šunkovar funguje nebo jak vybrat šunkovar, přečtěte si náš návod.

Publikované: 04.01.2022
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký šunkovar koupit?

Ve své podstatě je šunkovar velmi jednoduché zařízení. Při výběru není nutné zvažovat příliš mnoho technických parametrů. V podstatě váš výběr může ovlivnit kvalita materiálů, velikost a také tvar šunkovaru. Náš srovnávací test hodnotil ty nejlepší šunkovary na našem trhu. Pokud se tedy nechcete zabývat obsáhlejšími recenzemi, vyberte si z naší tabulky. Nechybí v ní vítěz testu nebo i naše doporučení. Vždy zohledňujeme také parametr ceny a hledáme optimální poměr mezi hodnotou a kvalitou.

Názov Hodnotenie Detail
Banquet Akcent   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Al-Solid Debrecínka   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Tescoma Presto   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Banquet Akcent

Banquet Akcent

Nerezový šunkovar ve tvaru válce o objemu 1,3 kg, v balení je teploměr.

Zobrazit více info

Kvalitní nerezový šunkovar ve tvaru válce o objemu 1,3 kg. Průměr šunkovaru Banquet Akcent je 10 cm a vysoký je 19,5 cm. Plusem je také teploměr, který slouží k měření teploty vody. Nejedná se o teplotní sondu určenou do masové směsi. Přítlačná pružina je jedna a má dostatečný přítlak. Pozitivem je i poměr ceny a kvality.

Cenový trhák
Tescoma Presto

Tescoma Presto

Plastový šunkovar ve tvaru válce o objemu 1 kg, v balení se nachází teploměr do vody, nechybí možnost mytí v myčce.

Zobrazit více info

Plastový šunkovar od renomovaného výrobce má ve své výbavě také teploměr do vody. Velkou výhodou je možnost mýt plastovou nádobu v myčce nádobí. Objem je 1 kg a díky adaptéru a dostatečnému přítlaku pružiny můžete kapacitu snížit na polovinu. V návodu se nacházejí také praktické recepty.

Náš TIP
Šunkovar Toro

Šunkovar Toro

Nerezový šunkovar ve tvaru válce o objemu 2 kg, v balení se nachází teplotní sonda.

Zobrazit více info

Šunkovar s teplotní sondou nabízí velkorysý objem až 2 kg. Nádoba na šunku nemá redukci objemu. Průměr nerezové nádoby je 12 cm a vysoká je až 20 cm. Kvalitní nerezové zpracování je cítit, přesto se jedná o tradiční jednoduchý tvar válce. Horní víko nádoby hůře těsní, nedoporučuje se proto nádobu plnit na úplné maximum.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při hodnocení šunkovarů jsme se zaměřili především na hodnocení uživatelů a jejich zkušenosti. Odborné spotřebitelské testy nejsou v tomto případě dostupné. Stanovili jsme si však metodologii testování a porovnávali parametry, které mohou rozhodování spotřebitelů při výběru ovlivnit.

Z hlediska odolnosti je velmi podstatný parametr kvality materiálů. Na trhu jsou dostupné plastové nebo nerezové šunkovary. Nerezové jsou mnohem oblíbenější a odolnější. Některé spotřebitele zajímá také kapacita a velikost šunkovaru, ta se udává v litrech nebo kilogramech. Následně je třeba brát v úvahu obsluhu a funkčnost, přítlak pružin šunkovaru a schopnost udržet tvar šunky. V neposlední řadě může být dostupné také příslušenství – teploměr, držák a jiné.

Materiál šunkovaru
Objem nádoby
Přítlak
Obsluha
Tvar
Příslušenství

V našem srovnávacím testu se nacházejí nejlépe hodnocené modely, které naleznete na českém trhu. Produktů v tomto segmentu není tak mnoho a výběr není vůbec komplikovaný. Náš průzkum a porovnávání šunkovarů trvaly kolem 30 hodin. V testu se nacházejí šunkovary Tescoma, Orion či Banquet. Dostupnost produktů jsme ověřovali u samotných prodejců a přes databázi portálu Heureka.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálná hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale analyzujeme také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze šunkovarů

Recenze šunkovarů obsahují základní informace o produktech, které jsou běžně dostupné. Součástí hodnocení produktů jsou také názory a zkušenosti spotřebitelů. Naše testy jsou nezávislé a objektivní. Žádný z produktů není zvýhodněn či prodejce upřednostněn. V úvahu vždy bereme také poměr ceny a kvality. Spotřebiteli se snažíme přinášet relevantní informace, které jsou nápomocné při rozhodování. I proto jsou součástí recenzí názory redaktorů a uváděné silné i slabé stránky šunkovarů.

Víťaz testu

Banquet Akcent

Nerezový šunkovar ve tvaru válce o objemu 1,3 kg, v balení je teploměr.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalitní nerezový šunkovar značky Banquet nás zaujal kvalitním nerezovým provedením a rovněž dostupnou cenou. Spotřebitele těší také to, že je součástí příslušenství i teploměr. Nejde o teplotní sondu, teploměr měří pouze teplotu vody, ve které se šunka vaří. Průměr šunkovaru je 10 cm. O přítlak se stará jedna pružina.

Kapacita na masovou směs je až 1,3 kg. Tvar válce je standardem a zároveň je šunkovar velmi elegantní. Nerezová konstrukce je také velmi odolná a vhodná i do myčky nádobí. Zmenšit objem však nelze, šunkovar nedisponuje redukcí. Nerezová úprava se nachází i zevnitř. Víko nádoby má rukojeť a svorka k upevnění je z nerezu. Během přípravy šunky doporučujeme používat varné sáčky. Jeden najdete i v balení.

Spotřebitele nejvíce těší jednoduchost a kompaktní rozměry. Objem 1,3 litru je přitom dostatečný. Kapacitu nelze regulovat, není k dispozici redukce. Rozhodně je plusem teploměr, i když jej nelze použít jako tepelnou sondu do masa. Určitě oceňujeme kvalitní nerezové zpracování. Součástí balení je také základní recept na přípravu šunky a jeden varný sáček.

Pozitíva

Cena
Optimální objem a tvar
Praktická rukojeť na víku

Negatíva

Nemá tepelnou sondu do masa
Bez redukce množství

Materiál: nerez ● Tvar: válec ● Objem: 1,3 kg ● Rozměry: 19,5 cm × 10 cm ● Teploměr: ano

Cenový trhák

Tescoma Presto

Plastový šunkovar ve tvaru válce o objemu 1 kg, v balení se nachází teploměr do vody, nechybí možnost mytí v myčce.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem srovnávacím testu se šunkovar Tescoma Presto nachází na základě stovek pozitivních referencí zákazníků. Přestože jde o plastový šunkovar, kvalitativně nezaostává ani za dražšími, nerezovými modely. Zároveň byl při výrobě použit tepelně odolný plast a silikon s dobrou izolací. Je možné ho mýt v myčce nádobí. Plastová nádoba má dokonce silikonové protiskluzové nožičky. Průměr nádoby je 11 cm, vysoký je přesně 17 cm.

Tescoma nezapomněla ani na praktické prvky. Šunkovar je dodáván s teploměrem na měření teploty vody. Líbí se nám, že se za účelem umístění teploměru na horní hraně nachází speciální držák. Nevýhodou je to, že šunkovar nemá na těle nebo víku žádnou praktickou rukojeť. Oproti nerezové konstrukci, jakou má například šunkovar Banquet Akcent, je model Tescoma lehčí. Nechcete-li připravovat velké množství šunky, oceníte, že kapacitu můžete díky redukci zmenšit o 0,5 kg. Celkový objem je 1 kg.

Šunkovar Tescoma Presto je vyroben z tepelně odolného a neškodného plastu a silikonu. Součástí příslušenství je i teploměr. Plastový šunkovar dobře těsní a problém není ani s kvalitou materiálů. Konstrukce je lehká. Kapacita je solidní a nádobu můžete mýt v myčce nádobí. Spotřebitelé jsou rádi za jednoduchost a dostatečný přítlak pístu. Šunka je po uvaření kompaktní. Návod obsahuje také několik receptů.

Pozitíva

Redukce na poloviční dávku
Recepty v návodě
Snadná údržba v myčce nádobí

Negatíva

Nemá rukojeť

Materiál: plast ● Tvar: válec ● Objem: 1,0 kg ● Rozměry: 17 cm × 11 cm ● Teploměr: ano

Náš TIP

Šunkovar Toro

Nerezový šunkovar ve tvaru válce o objemu 2 kg, v balení se nachází teplotní sonda.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Válcový nerezový šunkovar od kvalitního výrobce. Maximální kapacita šunkovaru Toro je 2 kg. Při přípravě však počítejte s určitou rezervou. Přítlak pružiny je poměrně silný a 2 kg masové směsi se nemusí vždy vejít. Průměr je 12 cm a válec je vysoký 20 cm. Nerezová konstrukce je odolná a kvalitní.

Zaujalo nás také to, že vzhledem k příznivé ceně je šunkovar s teploměrem vybaven praktickou teplotní sondou, kterou můžete měřit teplotu masa přímo v nádobě. Díky tomu je příprava kvalitnější. Na obalu je praktický návod k přípravě dušené šunky. Někteří zákazníci říkají, že horní víko nádoby hůře těsní. Může se však jednat o problém s přetlakem, který může vzniknout, pokud je šunkovar přeplněný.

Šunkovar Toro je vyroben z kvalitní nerezové oceli. Nerezovou úpravu má i vnitřní část nádoby. Konstrukcí připomíná šunkovar Banquet Akcent, ale na rozdíl od tohoto modelu má namísto klasického teploměru teplotní sondu. Můžete tak měřit teplotu masa v nádobě. Přítlačná pružina má dostatečný přítlak. Maximální objem činí 2 kg, doporučujeme vám však neplnit nádobu na maximum. Šunkovar nemá redukci objemu. Víko pak netěsní správně a pružina jej odtlačuje. Jinak je však šunkovar vhodný do každé domácnosti.

Pozitíva

Teplotní sonda do masa
Kvalitní zpracování
Jednoduchý mechanismus

Negatíva

Bez redukce objemu

Materiál: nerez ● Tvar: válec ● Objem: 2 kg ● Rozměry: 20 cm × 12 cm ● Hmotnost: 720 g ● Teploměr: ano

Šunkovar Orion

Nerezový teploměr ve tvaru válce o objemu 1,2 litru, teplotní sonda je v balení, možnost mytí v myčce nádobí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ke kvalitním šunkovarům řadíme také model Orion s teplotní sondou, který má průměr 10 cm, je vysoký 18 cm a pojme až 1,2 kg šunkové směsi. Kvalitní nerezový válec je poměrně masivní, což je zárukou dobré tepelné izolace. Horní víko má také praktickou nerezovou rukojeť, což usnadňuje manipulaci při vytahování z horké vodní lázně.

Nerezový válcový šunkovar je vybaven jednou přítlačnou pružinou. Někteří spotřebitelé v recenzích uvádějí, že je kratší. Proto doporučujeme plnit na optimálně 1 až 1,2 kg, aby pružina vyvíjela dostatečný přítlak. Vyhnete se tak problémům s kratší pružinou a nedostatečným přítlakem. Teploměr jako teplotní sonda se umisťuje přes rukojeť a horní víko. Máte tak optimální přehled o teplotě masa v šunkovaru. V balení je k dispozici jeden varný sáček.

Pozitivní zkušenosti zákazníků jednoznačně hovoří ve prospěch šunkovaru Orion. Konkurencí je větší šunkovar Toro. Ten pojme více masové směsi. Nerezový Orion je rovněž kvalitně zpracovaný. Je vybaven teplotní sondou, která monitoruje teplotu masa. Model má kompaktní rozměry a lze jej mýt v myčce nádobí. Součástí balení je jeden varný sáček. Drobné výhrady směřují jen k absenci adaptéru – redukci a kratší pružině, která může místy způsobovat to, že v případě menšího naplnění šunka není tak kompaktní.

Pozitíva

Dostatečný objem
Nerezové provedení
Teplotní sonda

Negatíva

Bez redukce objemu
Kratší pružina

Materiál: nerez ● Tvar: válec ● Objem: 1,2 kg ● Rozměry: 18 cm × 10 cm ● Teploměr: ano

Browin No. 313015

Nerezový šunkovar ve tvaru válce o objemu 1,5 litru, teploměr v balení chybí, možnost mytí v myčce nádobí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Méně známý výrobce kuchyňského vybavení, ovšem z pohledu prodejů jde o rovněž velmi oblíbený šunkovar, který nabízí vícero prodejců. Nabízí především standardní parametry, které uspokojí potřeby většiny uživatelů. Vyroben je z kvalitní nerezové oceli, oceňujeme také kvalitní pružinu. Nevýhodou je chybějící teploměr.

Šunkovar Browin má válcovitý tvar. Sice nezaujme žádnými vylepšováky a chybí i teploměr, nabídne však solidní kapacitu (až 1,5 kg). Nádoba je v porovnání se šunkovarem Orion o něco tenčí, váží jen 558 g. Průměr nádoby je 10 cm, výška činí 17 cm. Pružina má dostatečně silný přítlak i délku. Poklice má specifickou rukojeť, což usnadňuje manipulaci se šunkovarem. Nádobu lze mýt i v myčce nádobí.

Přestože jde o méně renomovaného výrobce, který na trhu nemá tak zvučné jméno, kvalitou nezaostává za nejlepšími šunkovary značky Tescoma či Orion. Chybí mu sice teploměr, nabízí však dobrý poměr ceny a kvality. Objem je 1,5 kg, což stačí k přípravě optimálně velké šunky. Plusem je možnost mýt šunkovar v myčce nádobí, což šetří čas.

Pozitíva

Kvalitní nerezová ocel
Silný přítlak
Kapacita nádoby

Negatíva

Bez teploměru

Materiál: nerez ● Tvar: válec ● Objem: 1,5 kg ● Rozměry: 17 cm × 10 cm ● Hmotnost: 558 g ● Teploměr: ne

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Vzhledem k tomu, že specializovaných hrnců na šunku na našem trhu není mnoho, nepatří toto vybavení mezi nejprodávanější. Prodejnost však může do jisté míry určovat kvalitu šunkovaru. Minimálně je pozitivní, že u prodávaných modelů renomovaných výrobců je k dispozici více referencí od spotřebitelů. Můžete tak porovnat jejich názory a zkušenosti. Chcete-li znát nejprodávanější šunkovary, podívejte se do naší tabulky. Tu pravidelně aktualizujeme na základě čísel prodejů z portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Tescoma Presto5*Zobrazit produkt
AL-Solid Mandolína5*Zobrazit produkt
Šunkovar Toro5*Zobrazit produkt
Inna Toustovka5*Zobrazit produkt
Orion 5ORN1315055*Zobrazit produkt

Šunkovar je praktickým pomocníkem, díky kterému si doma dokážete vyrobit kvalitní a zdravou šunku. V porovnání se šunkou z obchodu víte, jaké suroviny používáte, neobsahuje žádná barviva, emulgátory, konzervanty či mouku a koneckonců, vyjde vás na zlomek ceny. V našem testu výše si můžete prohlédnout kompletní test šunkovarů. Abyste však věděli, k čemu šunkovar slouží, případně jakých parametrů si při výběru všímat, můžete si přečíst náš praktický návod, kde se dozvíte vše podstatné.

Jak vybrat šunkovar

  • Jak šunkovar funguje
  • Nerezový vs plastový šunkovar
  • Objem a tvar
  • Přítlak šunkovaru
  • Příslušenství
  • Cena a renomovaní výrobci

Co je to šunkovar a jak funguje?

Mnoho spotřebitelů se domnívá, že šunkovar je samostatný elektrický spotřebič, který šunku tepelně upravuje – vaří. Není tomu tak. Šunkovar není elektrickým spotřebičem, ale pouze příslušenství, které slouží k přípravě šunky. Jedná se o nerezovou či plastovou nádobu, nejčastěji ve tvaru válce nebo hranolu, která je určena k naplnění šunkovou směsí. Za pomoci přítlaku, který je realizován pružinami či přítlačným pístem, masovou směs zmáčkne a vytvaruje tak klasickou šunku, jakou znáte z obchodu. Šunkovar je tím vybavením, díky kterému se šunka bude dát krájet a nebude se rozpadat.

Samotná nádoba se po naplnění uzavře a vloží do hrnce s vodou. Šunka se následně vaří potřebný čas, obvykle dvě hodiny při stálé teplotě kolem 80 °C. Receptury se mohou lišit. Proto je praktickým příslušenstvím šunkovaru například teploměr. Šunkovary se mohou lišit materiálem, tvarem nebo velikostí. Objem šunkovaru vybírejte podle toho, kolik šunky chcete připravovat.

Plastový nebo nerezový šunkovar

Šunkovar by měl být vyroben z materiálu, který dobře vede teplo a zároveň nepřipaluje a nelepí. V praxi je velkou výhodou, pokud se snadno udržuje – myje, případně ho lze mýt v myčce nádobí.

Nejdominantnější zastoupení mají nerezové šunkovary. Nerezová ocel je materiál, který je frekventovaně používán, snadno se myje, je odolný, trvanlivý a lze ho mýt i v myčce nádobí. Nerezové šunkovary jsou zárukou optimálního přítlaku. Šunka díky tomu získává svůj ideální tvar. Nevýhodou některých nerezových šunkovarů je, že se na stěny nádoby mohou části šunky přichytit. Můžete však použít speciální varné sáčky, které vám následně také usnadní vybírání šunky a její skladování.

Domácí šunka

Plastové šunkovary jsou vnímány jako méně kvalitní či levnější. Není tomu tak vždy. Použité plasty jsou vyráběny ze zdravotně nezávadných plastů (BPA free) s dobrou tepelnou izolací. Výhodou je i fakt, že masná směs nemá tendenci se přilepit, snadno se vybírá a není nutné používat varné sáčky. Rovněž jsou lehčí než nerezové šunkovary. Slabinou je nižší odolnost proti pádu a obecně kratší životnost plastu.

Velikosť šunkovaru a tvar

Objem šunkovaru se při výběru bude ve velké míře odvíjet od toho, jaké jsou vaše potřeby a kolik šunky chcete připravovat. Pokud při přípravě domácí šunky nepoužíváte žádné konzervační látky, počítejte s tím, že trvanlivost takového masného výrobku je kolem 3-5 dnů. Proto není třeba mít „velké oči“. Samozřejmě, že záleží na předpokládané spotřebě.

V průměru se kapacita šunkovaru pohybuje kolem 0,5 až 3 kg. Chcete-li vařit šunku pro rychlou spotřebu, vystačíte si s objemem kolem 1 kg. Chcete-li však připravovat šunku pro větší počet lidí, sáhněte raději po objemu minimálně 2 kg. Některé šunkovary umožňují posouvat dno nádoby a tím pádem redukovat objem podle toho, kolik masové směsi do šunkovaru naplníte. Máte tak jedinečnou možnost přizpůsobovat kapacitu.

Tvar

U šunkovarů se nejčastěji setkáte se třemi různými tvary. Nejtypičtějším tvarem je svislý válec. Takové šunkovary jsou pro standardní domácnosti ideální a nejčastěji na ně narazíte i u prodejců. Výhodou je jejich skladnost a menší rozměry. Objem je kolem 0,5 až 1,5 kg. Rovněž se může jednat o vodorovný válcový šunkovar. Jedná se spíše o alternativu v případě, že chcete připravovat větší množství domácí šunky. Mají větší objem a vybaveny jsou zpravidla dvěma pružinami.

Méně často narazíte na hranatý/kvádrový šunkovar. Tvar šunky je ve výsledku hranatý. Pokud však preferujete takovýto tvar šunky, určitě nemáte proč si ho nezvolit. Nádoby hranatého tvaru mívají zpravidla větší objem nad 1 kg. Záleží tedy na tom, jaký tvar šunky preferujete.

Přítlak – pružiny nebo píst

Aby šunka po uvaření v šunkovaru držela pohromadě a měla svůj kompaktní tvar, je třeba, aby na ni toto zařízení vyvíjelo během tepelné úpravy určitý tlak. Právě to je funkce, která činí toto zařízení tak specifickým. Šunkovary k tomuto účelu využívají kovové pružiny nebo píst.

Příprava domácí šunky

Šunkovary s jednou pružinou jsou nejběžnější. Jsou cenově dostupné a dokážou vyvinout na masovou směs tlak kolem 5 až 10 kilogramů. Takový tlak postačuje k přípravě kvalitní domácí šunky. Jsou ideální pro domácí použití. Šunkovary se dvěma pružinami vyvíjejí tlak několik desítek kilogramů. S takovým šunkovarem dokážete vyrobit pevnou šunku, kterou můžete bez sebemenších problémů krájet. Většinou jsou však využívány v profesionálních gastro zařízeních.

Šunkovar s teploměrem a držákem

V praxi je výhodou, pokud má spotřebitel k dispozici šunkovar s integrovaným teploměrem – tyčovou sondou. Ta poslouží k tomu, abyste dokázali sledovat optimální teplotu masa uvnitř nádoby, při které se domácí šunka připravuje. Vodní lázeň by měla mít teplotu vody kolem 80 °C. Šunkovary s teploměrem v základní výbavě většinou sledují jen teplotu vody. Pokud teploměr není součástí příslušenství, doporučujeme vám jej dokoupit samostatně. Pro sledování správné teploty masa však musíte šunkovar otevírat, abyste teplotu mohli změřit. Případně můžete orientačně měřit jen teplotu vody.

Dalším příslušenstvím je praktický držák, za jehož pomoci můžete šunkovar z horké vody vyjmout. Praktickou pomůckou je také adaptér nebo zarážka, kterou můžete regulovat objem šunkovaru. Pokud nechcete připravovat šunku ve velkém, vytyčíte pomocí adaptéru daný objem. Varné sáčky nemá v oblibě každý, ale z hlediska praktického využití je určitě doporučujeme. Šunku z nádoby vyberete mnohem jednodušeji a nehrozí její přilepení k tělu šunkovaru.

Levný šunkovar nemusí být z plastu

Je-li řeč o ceně, není třeba obávat se závratných částek. Základní šunkovar o objemu do 1 kg koupíte již od 370 Kč. Samozřejmě lze mluvit o nižší kvalitě materiálů nebo slabším přítlaku pružin či pístu. Zároveň nemusí být řeč o výhradně plastových modelech, nerezové provedení naleznete i v nižší cenové třídě.

Modely v cenové kategorii od 500 do 750 Kč jsou ty nejprodávanější. V této kategorii jsou nejoblíbenější nerezové šunkovary, které jsou vhodné pro všechny domácnosti. Objem se pohybuje na hranici 1 až 1,5 kg.

Šunkovary nad 750  se již vyznačují kvalitnější konstrukcí nádoby, integrovaným teploměrem a vyšším přítlakem. Mají také větší objem. Mezi nimi jsou také kvádrové šunkovary, které jsou dražší. Klidně je můžeme označit za profesionální modely.

Šunkovary Orion či Tescoma – ověřená kvalita

V případě šunkovarů určitě nehrozí dilema, že by spotřebitel nevěděl, který model a od kterého výrobce zvolit. Nabídka je poměrně omezená. Na základě našeho průzkumu trhu v segmentu šunkovarů můžeme konstatovat, že nejvíce preferované jsou renomované značky.

Šunkovary Tescoma se těší vysoké popularitě s ohledem na renomé výrobce, ale také cenu. Šunkovary Orion jsou naopak považovány za synonymum vysoké kvality. V nabídce mají více modelů. K prodávanějším patří také šunkovary Banquet nebo méně známá alternativa, výrobce šunkovarů Toro.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímá vás něco ohledně šunkovarů? Chybí vám nějaké informace v návodu, jak vybrat šunkovar? Potřebujete poradit s výběrem? Rádi vám pomůžeme. Stačí, když nám zanecháte komentář. Sekci otázek a odpovědí – FAQ pravidelně kontrolujeme a odpovídáme na vaše dotazy. Rovněž jsme velmi rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti. Můžete tak pomoci ostatním spotřebitelům, kteří s výběrem šunkovarů nemají žádné zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že je domácí šunka je určena pro rychlou spotřebu, protože neobsahuje žádné konzervační látky a stabilizátory, doporučujeme vám připravovat v šunkovaru tolik šunky, kolik spotřebujete. Tomu přizpůsobte i kapacitu nádoby. Pro běžného spotřebitele (4-členná domácnost) obvykle postačuje objem 0,5 až 1,5 kg. Samozřejmě, že pokud spotřebujete větší objem, můžete sáhnout i po větších šunkovarech 2 až 3 kg.

Je důležité, aby byl šunkovar ponořen celým objemem ve vodě. Proto je důležité vlastnit hrnec, do kterého se šunkovar vejde po celé výšce i šířce. Svislé šunkovary vyžadují, abyste měli hrnec dostatečně vysoký, horizontální šunkovary zase, aby byl šunkovar dostatečně široký. Není nutné vlastnit speciální hrnec, ale nějaký s dostatečnými rozměry.

Ano, nerezové i plastové šunkovary lze mýt v myčce nádobí. Vždy se však řiďte pokyny výrobce, aby nedošlo k poškození nádoby nebo jejímu znehodnocení.

Ano, určitě je. V první řadě však záleží na tom, jaké suroviny člověk k výrobě domácí šunky používá. Receptů pro přípravu šunky v šunkovaru jsou desítky a výběr necháme na vás. Největší výhodou určitě je, že vždy víte, co k přípravě této masové dobroty používáte. Šunka hlavně nebude obsahovat žádné stabilizátory, emulgátory, ochucovadla, separáty nebo barviva. Výroba je nenáročná a cenově výhodnější. Myslete však na to, že pravá domácí dušená šunka je určena pro rychlou spotřebu, 3 až 5 dní. Čím čerstvější, tím lépe.

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(92.6%)