AirBiky

Nejlepší AirBiky 2024 + recenze

Airbiky patří k méně známým tréninkovým strojům. Na první pohled připomínají klasické rotopedy, na rozdíl od nich však slouží k procvičení celého těla a regulace jejich výkonu je ovlivněna především vaším výkonem. Pokud jste narazili na tento stroj, ale nevíte, zda je pro vás vhodný (a pokud ano, tak jak vybrat ten ideální), je náš test nejlepších airbiků určený přímo pro vás. Kromě vítěze, kterým se stal robustní a stabilní model inSPORTline Airbike Pro s vysokým výkonem, jsme si posvítili i na další zajímavé kousky pro více či méně náročné spotřebitele. Sestavili jsme pro vás i podrobný návod na výběr airbiku, ve kterém vás provedeme všemi důležitými parametry, dáme vám tipy na jeho používání, informujeme vás o cenách a představíme vám ověřené výrobce.

Publikované: 02.12.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký airbike koupit?

Ve svých podrobných recenzích airbiků jsme se soustředili na všechny detaily. Jejich přečtení vám proto nezabere minutku až dvě. Pokud je právě čas tím, co nemáte, a výběr tohoto cvičebního zařízení chcete maximálně urychlit, nepřehlédněte následující shrnutí nejdůležitějších parametrů 3 modelů, které v našem testu airbiků získaly speciální štítky. Jedná se o výběr produktů, které vynikají vysokým výkonem a jsou vhodné i pro náročnější spotřebitele, nebo těch za atraktivní pořizovací cenu, které ocení začínající sportovci.

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Airbike Pro   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Airo AirBike   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
CS Stormstrike 2k   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
inSPORTline Airbike Pro

inSPORTline Airbike Pro

Sedm tréninkových programů, nosnost 160 kg, hmotnost 64 kg.

Zobrazit více info

inSPORTline AirBike Pro patří k robustním modelům s velmi dobrou stabilitou. Je vybaven 7 tréninkovými režimy, jeho nosnost je vysoká a obsahuje vícero praktických doplňků. Nachází se na něm displej, na kterém můžete sledovat informace o právě probíhajícím cvičení a svých fyziologických hodnotách. Airbike podporuje Wi-Fi i bluetooth, díky čemuž ho můžete propojit se svým smartphonem.

Cenový trhák
Capital Sports Stormstrike 2k

Capital Sports Stormstrike 2k

Jeden tréninkový program, nosnost 120 kg, hmotnost 25 kg.

Zobrazit více info

Capital Sports Stormstrike 2k je airbike pro nenáročné sportovce. Nevyniká výbornou stabilitou, proto je i poměrně lehký, jeho nosnost je průměrná a disponuje méně kvalitním, řetězovým pohonem. Nenacházejí se na něm ani žádné cvičební programy. Plusem je přítomnost displeje, který zobrazuje základní měření právě probíhajícího tréninku. Všechny vyjmenované nedokonalosti vyrovnává opravdu nízká pořizovací cena.

Náš TIP
Superb AirBike

Superb AirBike

Osm tréninkových programů, nosnost 136 kg, hmotnost 57 kg.

Zobrazit více info

Superb AirBike patří k výkonným zařízením s dobrou stabilitou, bohatou nabídkou cvičebních programů a přiměřenou, i když vyšší pořizovací cenou. Je vybavený pohodlným sedátkem, které můžete polohovat ve vertikálním i horizontálním směru, nachází se na něm displej, má vysokou nosnost a spolu s ním dostanete i praktické příslušenství. Superb AirBike je vhodný pro náročnější spotřebitele, kteří se chtějí věnovat zejména vysoce intenzivnímu intervalovému tréninku.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při výběru cvičebního stroje se každý nepochybně soustředí na různé parametry. Pro někoho je důležitý co nejvyšší výkon či velký počet programů, pro jiné co nejnižší pořizovací cena. Abychom mohli vybrané airbiky ve svém testu zodpovědně ohodnotit a porovnat mezi sebou, stanovili jsme si žebříček hodnocených parametrů, ke kterým jsme při recenzování přihlíželi nejvíce. V případě airbiků šlo o stabilitu a výkon v poměru k pořizovací ceně, cvičební programy a ještě několik detailů.

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Stabilita a kvalita provedení
Výkon
Možnosti polohování sedátka a nastavení rukojetí
Cvičební programy
Doplňkové funkce
Doplňky

Přestože na airbiky nenarazíte v každém druhém fitness centru či domácnosti, je nabídka trhu docela bohatá a pestrá. V první řadě jsme se proto soustředili na výběr spolehlivých modelů za přiměřenou pořizovací cenu v nabídce ověřených výrobců inSPORTline, Superb a Capital Sports. Skutečný výkon a kvalitu airbiků jsme si následně ověřili i prostřednictvím spotřebitelských recenzí na heureka.cz, mall.cz, alza.cz či kasa.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze airbiků

Náš test nejlepších airbiků zahrnoval desítky hodin výběru kvalitních modelů, jejich následné hodnocení a porovnání mezi sebou, průzkum spotřebitelských zkušeností i domácích a zahraničních nezávislých recenzí. Konečná hodnocení jsou výsledkem našeho vlastního testování, na které neměli vliv výrobci ani prodejci airbiků. V recenzích jsme se snažili zachovat co největší objektivitu, přihlížet k obecným požadavkům a preferencím spotřebitelů a v neposlední řadě vybrat zástupce všech výkonnostních i cenových kategorií.

Víťaz testu

inSPORTline Airbike Pro

Sedm tréninkových programů, nosnost 160 kg, hmotnost 64 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Airbike inSPORTline Pro nás zaujal svojí robustností, velkým počtem tréninkových programů, praktickými doplňky a dobrými možnostmi polohování pohodlného sedátka. K výraznějším minusům patří poněkud vyšší pořizovací cena, která je však přiměřená výkonu i celkové kvalitě, a větší hlučnost zařízení.

Aby se vám na airbiku cvičilo pohodlně, musí mít dobrou stabilitu. V tomto směru inSPORTline AirBike Pro splňuje všechny požadavky. Kvalita jeho zpracování je na vysoké úrovni, je stabilní a robustní. Díky těmto vlastnostem má vysokou nosnost, která činí až 160 kg. Oceňujeme přítomnost praktických transportních koleček, která vzhledem k hmotnosti zařízení 64 kg nepochybně oceníte i vy.

Možnosti polohování sedadla jsou více než štědré. Ve vertikálním směru máte na výběr 11 možností, v horizontálním 7. Potah sedátka se jeví jako pohodlný a odolný proti oděrům. Některým z vás nemusí vyhovovat umístění pedálů, což je však poměrně individuální parametr. Rukojeti mají několik úchopů. Plusem je také fakt, že stroj lze rozhýbat pouze rukama nebo jen nohama.

Na modelu inSPORTline AirBike Pro se nachází základní LCD displej, na kterém můžete během tréninku sledovat čas, rychlost, otáčky za minutu, ujetou vzdálenost, výkon ve wattech, spálené kalorie a svou srdeční frekvenci. Kromě displeje má mnoho zajímavých doplňků. Najdete na něm stojan na mobil i držák na láhev. Zařízení dále disponuje přijímačem na hrudní pás, systémem k vyrovnání podlahy a podporuje bluetooth i Wi-Fi, díky čemuž ho můžete propojit se svým telefonem.

Airbike inSPORTline Pro je vybaven 7 cvičebními programy. Kromě 2 přednastavených pro intervalový trénink na něm najdete manuální intervalový program, v rámci něhož si můžete nastavit ideální dobu cvičení, a program pro nastavení cílové hodnoty vzdálenosti, kalorií, srdeční frekvence nebo času. K nevýhodám řadíme již zmíněnou vyšší hlučnost.

Spotřebitelské recenze modelu inSPORTline AirBike Pro jsou převážně pozitivní. Nejčastěji jsou v nich zmíněné vlastnosti jako dobrá stabilita, velký počet programů, několik možností úchopu, LCD displej, možnosti polohování sedátka a šikovné doplňky. V negativních hodnoceních jsme narazili zejména na vysokou hmotnost a vysokou hlučnost.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Dobrá stabilita a široké možnosti nastavení sedátka
Velký počet programů

Negatíva

Větší hlučnost
Vysoká hmotnost, která u airbiků není vysloveně negativem

Počet tréninkových programů = 7 ● Nosnost = 160 kg ● Hmotnost = 64 kg ● Rozměry = 124 × 69,5 × 140 cm ● Hmotnost zátěžového kola = 4,8 kg ● Regulace zátěže = automatická, stoupá se zátěží ● Brzdný systém = vzduchový

Cenový trhák

Capital Sports Stormstrike 2k

Jeden tréninkový program, nosnost 120 kg, hmotnost 25 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Airbike Capital Sports Stormstrike 2k je ideální volbou pro začínající rekreační sportovce. Jedná se o levný model, který nemá vysloveně výbornou stabilitu, pro nenáročný trénink je však dostačující. Nedisponuje speciálními programy, intenzitu a typ tréninku na něm tudíž regulujete jen svým výkonem.

Airbike Capital Sports Stormstrike 2k je vybaven praktickými kolečky k přemisťování, které je díky nízké hmotnosti poměrně jednoduché. Tento model váží jen 25 kg, což se odrazilo na ne zrovna nejlepší stabilitě a max. nosnosti, která činí 120 kg. Tyto parametry na model Capital Sports Stormstrike 2k nevrhají nejlepší světlo, pokud však hledáte cvičební stroj na nenáročný až středně náročný trénink, jeho koupi vám můžeme nepochybně doporučit.

Airbike Capital Sports Stormstrike 2k je vybaven řetězovým pohonem, který je známý vyšší poruchovostí i hlučností. Na stroji nechybí displej, na kterém můžete během tréninku sledovat aktuální ujetou i celkovou vzdálenost, dobu cvičení a spálené kalorie. Funkce měření srdeční frekvence chybí.

Sedadlo je pohodlné a dostatečně široké, což ocení zejména ženská část populace. Můžete ho nastavit v 7 stupních v krocích po 4 cm, a to ve výšce od 70 do 88 cm od podlahy. Možnost horizontálního nastavení se u tohoto modelu nenachází. K plusům řadíme také rychlou a nenáročnou montáž a již několikrát zmíněnou nízkou pořizovací cenu.

Ani po delším pátrání se nám nepodařilo najít větší počet spotřebitelských recenzí modelu Airbike Capital Sports Stormstrike 2k. Ty stávající jsou pozitivní. Ve zkratce: hovoří o tom, že stroj splnil očekávání.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Pohodlné sedadlo
Rychlá a nenáročná montáž

Negatíva

Horší stabilita
Vhodný jen na středně náročný trénink
Bez možnosti horizontálního nastavení sedadla

Počet tréninkových programů: 1 ● Nosnost: 120 kg ● Hmotnost: 25 kg ● Rozměry: 70 × 125 × 115 cm ● Regulace zátěže: automatická, stoupá se zátěží

Náš TIP

Superb AirBike

Osm tréninkových programů, nosnost 136 kg, hmotnost 57 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Superb AirBike má všechno, co má mít dobrý airbike. Jedná se o robustní a stabilní model s celou řadou cvičebních programů a pokročilých funkcí, k nimž patří např. možnost bezdrátového měření srdeční frekvence prostřednictvím systému Polar, který je však nutné dokoupit samostatně. Pořizovací cenu hodnotíme jako poněkud vyšší, ale přiměřenou vlastnostem a výkonu stroje.

Superb AirBike je poměrně těžký. Váží 57 kg, což je nepsanou zárukou dostatečně dobré stability. Kvalitu zpracování hodnotíme také pozitivně. Max. nosnost činí 136 kg, což lze označit za vyšší průměr. Sedátko na airbiku, které můžete nastavit v horizontálním i vertikálním směru, má pohodlné ergonomické tvarování. K výrazným pozitivům patří jeho potah, který je vyroben z na dotek příjemného materiálu odolného proti potu a vlhkosti. Stroj je vybaven integrovanými kolečky k snadnému přesouvání a praktickým vyrovnávačem nerovností na podložce. Součástí dodávky je také stojan na láhve a kryt na kolo.

Na modelu Superb AirBike se nachází až 8 tréninkových programů, čímž překonal i vítězný model inSPORTline Airbike Pro. Naleznete mezi nimi 2 přednastavené programy pro intervalový trénink s různými časovými intervaly, program pro vlastní intervalový trénink, tzv. rychlý start a 4 programy s cílovým nastavením vybraných hodnot, tedy času, ujeté vzdálenosti, spálených kalorií nebo srdeční frekvence.

Na stroji se nachází přehledný LCD displej. Kromě doby cvičení, rychlosti a aktuální i celkové ujeté vzdálenosti zobrazuje počet spálených kalorií, aktuální srdeční frekvenci, výkon ve wattech a počet otáček za minutu. Menším minusem je, že tento model nepodporuje Wi-Fi ani bluetooth.

Superb AirBike je dalším modelem, u kterého jsme nenašli příliš mnoho spotřebitelských recenzí. Na základě těch, které se nám podařilo vypátrat, ale můžeme konstatovat, že jde o dobrou a spolehlivou volbu za přiměřenou pořizovací cenu.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a kvalitou
Dobrá stabilita a vysoká kvalita zpracování
Velký počet cvičebních programů

Negatíva

Bez podpory WiFi či bluetooth
Méně dodávaného příslušenství
Vyšší hmotnost (není pouze negativem)

Počet tréninkových programů = 8 ● Nosnost = 136 kg ● Hmotnost = 57 kg ● Rozměry = 130 × 60 × 123 cm ● Regulace zátěže = automatická, stoupá se zátěží

Renegade AirBike PM3

Počet tréninkových programů 8, nosnost 150 kg, hmotnost 74,5 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Masivní konstrukce tohoto airbiku je stavěna pro vysoce intenzivní trénink. Maximální nosnost tohoto fitness stroje je 150 kg, což je předpokladem, že na stroji si zacvičí i hmotnostně těžší uživatelé. K dispozici má uživatel až 8 tréninkových programů, přičemž zátěž v 8 úrovních si může cvičenec nastavovat otočným regulátorem. Odpor od nejmenšího po největší reguluje silný magnet, který přibrzďuje samotný setrvačník a odporem tak simuluje rostoucí zátěž.

Vybrat si z tréninkových programů lze na kvalitním LCD displeji, kde se mimo jiné zobrazují potřebné výkonnostní parametry. Díky zabudovanému snímači srdeční frekvence můžete monitorovat i tuto metriku a na základě toho přizpůsobovat svůj výkon. Nastavit si můžete vlastní trénink. Rameno kliky je z odolné oceli, rám má trubkovitý průměr 50 mm a umožňuje tak intenzivně pedálovat a kmitat rukama v sedě i stoji.

Pěnové rukojeti jsou příjemné na úchop a nedráždí dlaně. Jejich sklon lze regulovat, stejně jako výšku posedu. Uzamykací mechanismus sedla je velmi praktický a jednoduchý. Výrobce myslel na stabilitu během tréninku a také proto mají nohy rozchod až 100 cm a protiskluzové plochy. Možné je také centrování stroje do roviny. Pedály mají standardní rychloupínání. Při transportu pomohou přepravní kolečka. Konstrukční odolnost zařízení i celkové zpracování jsou na skvělé úrovni. Odradit může právě vysoká cena.

Pozitíva

Kvalitní konstrukce
LCD displej a držák na láhev
Transportní kolečka

Negatíva

Vyšší cena

Počet tréninkových programů: 8 ● Nosnost: 150 kg ● Hmotnost: 74,5 kg ● Rozměry: 123 x 67,5 x 142 cm ● Počet stupňů zátěže: 8 ● Regulace zátěže: magnetická dle stupně zátěže

Další zajímavé produkty

Rozdíly mezi airbiky se odvíjejí především od jejich pořizovací ceny. Modely z vyšší cenové a výkonnostní kategorie vynikají dobrou stabilitou, vysokým výkonem a několika tréninkovými režimy. Naopak levné airbiky mají horší stabilitu, nižší hmotnost, dosahují slabšího výkonu a jsou vhodné k méně náročnému tréninku. V našem testu airbiků jste mohli najít vícero zástupců obou kategorií, zároveň není vyloučeno, že jste nenašli přímo TEN dokonalý kousek. Pokud je tomu tak, nepřehlédněte naše tipy na další zajímavé produkty.

HMS MP6590 Air Bike patří do kategorie spotřebičů za cenu do 7 500 Kč. Nosnost činí 110 kg, váží 27 ​​kg a jeho stabilita je průměrná. Airbike disponuje výškově nastavitelným a ergonomicky tvarovaným sedadlem, transportními kolečky, držákem na mobil a displejem, který zobrazuje srdeční frekvenci, čas, vzdálenost, rychlost a výkon.

Spokey Vector Air Bike je výkonný model s vysokým odporem, dobrou stabilitou, robustní konstrukcí a nosností do 150 kg. Nachází se na něm 6 tréninkových programů, vertikálně i horizontálně nastavitelné sedátko a transportní kolečka. Airbike můžete propojit s mobilem nebo tabletem a sledovat všechny důležité informace o tréninku a fyziologických hodnotách.

HMS MP6548 Air Bike váží 38 kg, nosnost je do 110 kg, nachází se na něm LCD displej a snímače srdeční frekvence na rukojetích. Sedadlo můžete nastavovat ve vertikální i horizontální poloze. Počítač při cvičení měří nadprůměrný počet hodnot, airbike je stabilní a vyrobený z kvalitních materiálů.

Duvlan Xterra Air650 Airbike Pro se 7 tréninkovými programy, nosností do 160 kg a hmotností 52 kg patří k dražším modelům s dobrou stabilitou a pokročilými funkcemi. Je vybaven snímačem pro připojení hrudního pásu, LCD displejem, transportními kolečky, polohovatelnými držadly a měkkým sedadlem, které můžete nastavit ve vertikálním i horizontálním směru.

inSPORTline Airbike Lite s rozměry 130,5 × 64 × 128 cm, hmotností 40,6 kg a nosností do 135 kg uspokojí i náročnější sportovce. Na sedadle lze nastavit hloubku i výšku, displej zobrazuje všechna důležitá data a k dispozici máte několik režimů na přednastavený i individuální intenzivní trénink nebo cvičení s nastavením cílů. Kvalita zpracování a stabilita airbiku inSPORTline Lite jsou na velmi slušné úrovni.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

Při výběru jednotlivých modelů do testu airbiků jsme přihlíželi také k jejich prodejnosti na známých webových portálech výrobců či prodejců sportovního náčiní. Popularita mezi spotřebiteli se však měnila již v průběhu sestavování našeho testu. Proto jsme se rozhodli, že pro vás připravíme průběžně aktualizovaný přehled nejprodávanějších airbiků na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Airbike Lite5*Zobrazit produkt
StrongGear StrongBike Pro5*Zobrazit produkt
inSPORTline Airbike Pro5*Zobrazit produkt
Capital Sports Stormstrike 2k5*Zobrazit produkt
StrongGear StrongBike Beast5*Zobrazit produkt

Airbiky (air bikes, airbikes) se stávají čím dál populárnějšími cvičebními pomůckami. Jsou ideální na HIIT, tabata nebo crossfit trénink, tedy na vysoce intenzivní intervalová kardiocvičení, která jsou ideální při spalování tuku a hubnutí či zvyšování fyzické kondice. Vzhledem k tomu, že airbiky nepatří k úplně běžným cvičebním strojům, náš návod na výběr není jen průvodcem technickými parametry. Obsahuje také představení airbiků a tipy na jejich správné používání.

Jak vybrat airbike

 • Výhody airbiku
 • Nejpopulárnější typy tréninku na airbiku: HIIT a tabata
 • Kvalita provedení a stabilita
 • Nosnost
 • Výkon a jeho regulace
 • Pohon a přenos síly
 • Sedadlo
 • Pedály a rukojeti
 • Počítač, displej a funkce
 • Zobrazení naměřených hodnot
 • Tréninkové programy
 • Doplňky
 • Cena a oblíbení výrobci

Výhody airbiku a kdo by měl přemýšlet nad jeho koupí

Airbike je k nerozeznání od klasického rotopedu. Proto se obvykle nazývá také jako vzduchový rotoped. Na rozdíl od něj ke zvýšení zátěže nevyužívá klasické zátěžové přední kolo se setrvačníkem a odporovou brzdou, ale ventilátor. Odpor, který vám airbike klade během tréninku, je tudíž vytvářen vzduchem. Ventilátor je propojen nejen s pedály, ale také s držadly, která jsou pohyblivá, díky čemuž zabírají svaly na celém těle. Výhodou airbiku je také to, že ventilátor plní i funkci brzdy. V praxi to funguje tak, že čím energičtěji budete pracovat rukama a nohama, tím větší odpor budete cítit.

Airbiky jsou proto vhodnou alternativou téměř pro každého, jelikož intenzitu tréninku můžete přizpůsobit svým fitness dovednostem i zdravotnímu stavu. Cvičení na těchto strojích je prospěšné zejména pro kardiovaskulární systém. Nabízí procvičení horní i dolní poloviny těla. Kromě svalů na nohou a rukou dáte zabrat také hrudnímu, zádovému a břišnímu svalstvu. Airbiky jsou efektivní při spalování tuků, zlepšování fyzické kondice, budování síly a napomáhají prokrvení celého organismu.

Nejpopulárnější typy tréninku na airbiku: HIIT a tabata

Tyto stroje jsou ideálními cvičebními stroji na HIIT a trénink tabata. Airbiky využijete i při crossfitu, klasickém kruhovém tréninku a samozřejmě na nich můžete „šlapat“ jen tak, bez speciálních kritérií. Na následujících řádcích se podíváme na krátkou specifikaci a výhody i nevýhody dvou nejoblíbenějších způsobů cvičení na airbiku. Na základě těchto informací totiž nejlépe zjistíte, jestli je tato alternativa vhodná i pro vás.

HIIT

HIIT, tedy vysoce intenzivní intervalový trénink (high intensity interval training), je způsob cvičení, při kterém dosahujete maximálního fyzického výkonu v krátkých intervalech, po kterých přichází kratší doba odpočinku, např. 2 : 1, tedy 40 s cvičení a 20 s odpočinku. Jedná se o druh kardiocvičení, při kterém dochází ke zvýšení srdeční frekvence a efektivnímu spalování tuku. Pro HIIT je specifické, že trvá krátce, ale o to intenzivněji. Maximální doba představuje 30 min. K výhodám HIIT patří:

 • Procvičení celého těla
 • Zrychlení metabolismu a prokrvení organismu
 • Efektivní spalování tuku
 • Trénink srdce  

Cvičení na airbiku

Tabata

Tabata je dalším typem vysoce intenzivního intervalového tréninku, při kterém jsou využívána opakování s intervalem 20 : 10, tedy 20 s cvičení a 10 s pauza. Jedno opakování přitom trvá jen 4 min. Délka celého cvičení může být různá, za průměr lze označit 20 min. Výhody tréninku tabata na airbiku jsou podobné jako v předchozím případě.

Kvalita provedení a stabilita

Trénink na airbiku není statický. Právě naopak, budete pohybovat celým tělem, proto je nezbytné, abyste sáhli po co nejstabilnějším zařízení. Nepsaným pravidlem je, že se stabilitou souvisí především celková kvalita zpracování, která je propojena s výrobními materiály, a celková hmotnost.

Proto vám doporučujeme sáhnout po těžším a robustním modelu, který je vyroben převážně z kovových slitin a na spodní části kvalitní protiskluzovou úpravu. Pokud si budete airbike vybírat přímo v prodejně, zaměřte se na jeho základnu, která by měla být těžší než zbytek stroje. Na škodu není ani praktická zkouška daného produktu.

Za dostatečnou lze považovat hmotnost od 40 kg výše. Opravdu stabilní stroje mohou mít více než 60–70 kg. V tomto směru je důležitá i vaše tělesná hmotnost, odpor stroje a způsob vašeho tréninku. Třicetikilogramový airbike může být dostatečně stabilní pro 50kg ženu, ale určitě ne pro 100kg muže. Modely se slabším odporem nemusí být extrémně těžké, protože na nich nedosáhnete příliš vysokého výkonu. Trénink bude zároveň jen mírně náročný, takže nehrozí riziko, že na airbiku odletíte do vedlejší místnosti.

Těžší stroje mají vyšší nosnost

Nosnost většinou přímo souvisí s celkovou kvalitou zpracování, provedením a hmotností airbiku. Těžší, robustní stroje s hmotností od 60 kg výše mívají nosnost kolem 150–180 kg. Lehčí modely do 50 kg zpravidla unesou osoby s váhou kolem 100 kg. Myslete na to, že nosnost airbiku by měla být alespoň o 10–20 kg vyšší, než je vaše tělesná hmotnost. V opačném případě můžete zainvestovat stovky eur do kvalitního stroje, při intenzivním tréninku však budete bojovat s nedostatečnou stabilitou.

Airbike – nosnost

Výkon a jeho regulace

O výkonu airbiku rozhoduje průměr jeho ventilátoru a hmotnost zátěžového kola. Těmto parametrům nebudeme věnovat větší pozornost, v popisech produktů na ně totiž narazíte spíše zřídka. Abyste si mohli udělat alespoň přibližnou představu, tak zátěžová kola na profesionálních modelech mívají hmotnost kolem 4,8–5 kg a průměr jejich ventilátoru se pohybuje kolem 40–60 cm. Výkon airbiků je uváděn ve wattech. I v tomto směru lze uvést pouze orientační údaj, a to ten, že stroje, které jsou vhodné i ke komerčnímu použití, dosahují výkonu do cca 1 300 W.

Airbiky jsou specifické právě tím, že nedisponují regulací výkonu. Čím více zabíráte, tím více se namáháte, jinak řečeno stroj vám klade větší odpor. Některé modely mohou disponovat dodatečnou regulací, která slouží k nastavení zařízení na přenos síly, tedy řemenového nebo řetězového pohonu. Tuto funkci ocení spíše začátečníci, při vysoce intenzivním a náročném tréninku je víceméně zbytečná.

Pohon a přenos síly

Jak bylo zmíněno výše, hlavním pohonem každého airbiku je ventilátor. Stejně důležitý je i pohon k přenosu síly. Kvalitní modely bývají vybaveny řemenovým pohonem, který má dlouhou životnost, vysokou odolnost a při cvičení nevydává nadměrný hluk. Jeho nevýhodou je náročnější údržba. Levnější alternativou je řetězový pohon. Připravte se, že je podstatně hlučnější, poruchovější a jeho chod nebývá úplně plynulý.

V tomto směru zmíníme i hlučnost. Tento údaj u airbiků naleznete jen výjimečně, proto vám doporučujeme hledat ve spotřebitelských recenzích. Některé modely totiž mohou při max. výkonu produkovat enormní hluk, což není při cvičení na airbiku úplně příjemné. V rámci svého průzkumu jsme dokonce narazili na zkušenosti, ve kterých uživatelé zmiňují, že hluk z airbiku nepřehlušila ani hudba ve sluchátkách.

Ergonomické a polohovatelné sedátko

Sedátko je jednou z nejdůležitějších komponentů každého cvičebního stroje, na kterém během tréninku sedíte. Airbike není výjimkou. Sedadlo neslouží jen k sezení. Absorbuje vibrace, což má přímý dopad na vaše pohodlí, ale také zdravotní stránku cvičení. V první řadě se zaměřte na možnosti nastavení jeho výšky (vertikální nastavení) a hloubky (horizontální nastavení).

Zejména u levných airbiků můžete sedadlo polohovat jen ve směru nahoru a dolů. Při cvičení je však důležité právě to, abyste seděli ve správné poloze, která souvisí s dýcháním i posilováním jednotlivých partií těla. Správné polohy přitom dosáhnete jen tehdy, budete-li moci sedátko polohovat i v horizontální rovině, proto vám doporučujeme vybírat mezi modely s touto možností. Stejně důležitým údajem je max. a min. výška sedadla, ten rozhoduje o tom, pro jak vysoké osoby je nebo není daný model vhodný.

Airbike sedátko

Dále byste neměli přehlédnout tvar sedátka. U kousků na klasické kolo máte na výběr pánské modely, které se vyznačují užší špičkou i zadní částí a větší délkou, a modely pro ženy, které mají v porovnání s muži širší pánev. U airbiku toto rozdělení neexistuje, sedadlo vám proto musí doslova sednout. Pokud patříte k osobám, které jsou v této oblasti vysloveně citlivé, existuje ještě jedna možnost, a to koupě airbiku s vyměnitelným sedadlem. V tomto případě můžete často použít i sedátko ze silničního či horského kola.

Posledním důležitým parametrem je výrobní materiál, kvalita zpracování a provedení sedátka. Nejčastěji se setkáte s plastem, nylonem nebo karbonem. Plast a nylon nemají dobrou schopnost absorbovat vibrace, na druhou stranu jsou levné. Karbon je dražší a vibrace pohlcuje velmi dobře. Výplň sedátka, která se vyrábí z pěny nebo speciálního gelu, by měla být měkká a pohodlná. U potahu se zaměřte zejména na jeho schopnost absorbovat, resp. odvádět pot od těla.

Pevné pedály a měkké rukojeti

Pedály by měly být dostatečně pevné. Důležitá je také kvalita, způsob jejich upevnění ke zbytku stroje a protiskluzová povrchová úprava. Na horní straně pedálů se musí nacházet popruh, který by měl být nastavitelný. K některým airbikům si můžete dokoupit náhradní pedály s lepšími vlastnostmi.

U rukojetí se zaměřte na provedení. Měly by být měkké a příjemné na dotek. Určitě nesmí klouzat a je dobré, pokud odvádějí pot od pokožky. Důležité jsou také možnosti jejich úchopu. Abyste při tréninku dosáhli co nejlepších výsledků, rukojeti by měly být uchopitelné více způsoby.

S pedály a rukojeťmi souvisí možnosti jejich ovládání. Airbike slouží k procvičení celého těla, zároveň by vám měl poskytovat možnost odděleného tréninku pro horní a dolní část. Při výběru si proto všímejte, zda lze stroj rozhýbat i odděleně, tedy pouze pomocí rukojetí nebo pedálů. Tato možnost zejména u levných airbiků obvykle chybí.

Počítač, displej a funkce

Téměř na každém airbiku naleznete alespoň základní počítač, který slouží k měření hodnot souvisejících s tréninkem a vašimi vitálními funkcemi. Standardem je měření a zobrazení času, rychlosti, aktuální i celkové ujeté vzdálenosti a spálených kalorií. Pokročilejší modely dokážou měřit i vaši srdeční frekvenci, a to prostřednictvím integrovaných senzorů na rukojetích nebo pomocí hrudních pásů. Některé jsou dokonce schopné vypočítat ideální max. srdeční frekvenci, které byste měli při tréninku dosáhnout a zároveň ji nepřekročit.

Airbike – počítač, displej

Hrudní pás nebývá součástí dodávky. Abyste ho mohli k airbiku připojit, musí disponovat speciálním snímačem s určitou frekvencí. Právě frekvence rozhoduje o kompatibilitě daného modelu s hrudními pásy. Mnohá zařízení podporují Wi-Fi a/nebo bluetooth. Můžete je propojit s mobilní aplikací, ve které naleznete pokročilejší funkce, někdy i tréninkové programy.

Zobrazení naměřených hodnot

Výše uvedené naměřené hodnoty je nutné zobrazit. První možností je integrovaný displej. V takovém případě se zaměřte na jeho rozměry a rozlišení. Displej na airbiku nemusí být vysloveně kvalitní, zároveň by měl být přehledný, abyste mohli dané hodnoty během cvičení sledovat bez sebemenších problémů. Druhou alternativou jsou airbiky bez displeje, ke kterým můžete připojit mobil nebo tablet. S tímto řešením se setkáte zejména u novějších a dražších modelů, které podporují bluetooth nebo Wi-Fi připojení.

Přednastavené i manuální tréninkové programy

Základní airbiky mají jen jeden pomyslný režim. To znamená, že zátěž tréninku stoupá s vaší aktivitou. Poloprofesionální a profesionální modely disponují vždy alespoň několika tréninkovými programy.

 • Přednastavené programy pro intervalový trénink: Většinou se setkáte se 2 přednastavenými programy pro intenzivní, vysoce zátěžový trénink, např. 20 s cvičení + 10 s pauza nebo 10 s trénink + 20 s pauza s 8 opakováními.
 • Manuální program pro intervalový trénink (tzv. vlastní interval – interval custom): Díky tomuto programu si můžete intervalový trénink nastavit přesně podle svých požadavků.
 • Program Target pro nastavení cílových hodnot: Na airbiku si nastavíte cílový čas (target time), vzdálenost (target distance), spálené kalorie (target calories) nebo srdeční frekvenci (target heart rate), které chcete během tréninku dosáhnout.
 • Rychlý start: Jedná se o program bez jakýchkoli nastavení. Jednoduše zapnete stroj a začnete cvičit.

Doplňky

 • Transportní kolečka: Myslete na to, že kvalitní airbike může vážit více než 70 kg, proto je nezbytné, aby byl vybaven transportními kolečky.
 • Držák na telefon/tablet
 • Držák na sklenici/láhev
 • Systém pro vyrovnání nerovností na podložce: Slouží k tomu, aby se stroj během cvičení nenacházel v jiné než vodorovné poloze.
 • Systém pro vyrovnání pedálů: Slouží k tomu, aby se pedály dostaly vždy do vodorovné polohy.

Airbike ventilátor

I levné airbiky dokážou dobře posloužit

Ceny airbiků se pohybují v rozmezí od necelých 5 000 do 50 000 a více Kč. Pořizovací cena přitom téměř vždy souvisí s kvalitou, ale zejména funkčními vlastnostmi daného modelu. Levné airbiky za 5 000 až 12 000 Kč obvykle nevynikají dobrou stabilitou ani kvalitou zpracování. Sedadlo na nich můžete nastavit zpravidla jen ve vertikální poloze, pedály a rukojeti mohou být méně pohodlné, minusem je i nižší nosnost a skromnější nabídka dostupných tréninkových režimů. Největším problémem bývá slabý odpor ventilátoru. Tyto stroje jsou proto vhodné pro začínající sportovce, kteří se plánují věnovat méně náročnému tréninku. Ušetřit můžete např. i nákupem airbiku na Bazoši či v kamenném bazaru. V době psaní tohoto návodu jsme narazili na pár téměř nepoužívaných kousků za velmi výhodnou cenu.

Pokud hledáte stabilní a robustní airbike s vysokým odporem, speciálními tréninkovými programy, dobrou kvalitou zpracování, zajímavými doplňky a širokými možnostmi nastavení sedadla, pedálů i rukojetí, orientujte se na kategorii produktů za 15 000 až 25 000 Kč.

Airbiky za 37 000 a více Kč patří k profesionálním zařízením, která jsou vhodná ke komerčnímu použití v posilovnách. Samozřejmě si je můžete pořídit i na doma. Tuto investici však zvažujte jen tehdy, plánujete-li se cvičení na airbiku věnovat aktivně a na téměř profesionální úrovni.

Renegade, inSPORTline, Capital Sports – oblíbení výrobci

Airbiky, které jsou dostupné na našem trhu, pocházejí převážně z dílen několika výrobců. Určitě narazíte i na takříkajíc bezejmenné modely. V jejich případě vám doporučujeme, abyste se zaměřili např. na spotřebitelské či nezávislé recenze. K nejznámějším a ověřeným produktům patří airbiky Renegade, inSPORTline, Capital Sports a HMS. Pokud byste plánovali nakupovat v zahraničí, můžeme vám doporučit např. extrémně populární Assault AirBike od Rogue.

Otázky a odpovědi – FAQ

Ve svých testech produktů a návodech na jejich výběr se snažíme věnovat všem oblastem, které jsou důležité při jejich výběru a následném nákupu. Zároveň není vyloučeno, že vás zajímají informace, které jsme opomenuli nebo jsme se jim věnovali jen okrajově. Neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod následující sekcí odpovědí na časté spotřebitelské otázky. Vaši zpětnou vazbu průběžně kontrolujeme a snažíme se na ni co možná nejdříve zareagovat.

Airbiky patří k nejefektivnějším způsobům spalování kalorií. Kolik přesně jich spálíte vy, je samozřejmě do značné míry individuální. Obecně se předpokládá, že za minutu vysoce intenzivního tréninku člověk spálí v průměru 20 až 30 kalorií, což je ekvivalent ke 300 kaloriím při 20min. cvičení. Pro srovnání: během cca 30min. jízdy na silničním kole při rychlosti kolem 20 km/hod. spálíte asi 290 kalorií.

Záleží na tom, jaké zdravotní problémy vás trápí. V případě potíží, které souvisí s pohybovým aparátem, kardiovaskulárním systémem či dýcháním, je možné, že airbike nebude vhodným způsobem tréninku. V každém případě byste se však měli poradit se svým lékařem.

Průměrná doba tréninku na airbiku by měla činit 15 až 20 min. Důležitý je zejména celkový počet intervalů. Za ideální intervaly pro středně zdatné sportovce je pokládáno 30 s cvičení a následných 15 s odpočinku. I v tomto případě se jedná o velmi individuální parametry, které souvisí s vaší trénovaností. My vám doporučujeme, abyste začali zlehka, dobu a zátěž zvyšovali postupně a abyste za žádných okolností nepřeceňovali své fyzické, duševní a zdravotní možnosti.

Lacná kvalita

inSPORTline Airbike Basic

Jeden tréninkový program, nosnost 110 kg, hmotnost 21,8 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Airbike inSPORTline Basic je zlatou střední cestou. Jedná se o cenově dostupný model, který disponuje vcelku dobrými funkčními vlastnostmi, ale o něco nižším výkonem, resp. odporem. Není nejtěžší, což oceníte při přesouvání, na druhou stranu nevyniká výbornou stabilitou ani kvalitou zpracování. Z těchto důvodů je ideální na středně náročný trénink.

Airbike inSPORTline Basic váží 21,8 kg, což je ještě o něco méně než v případě modelu Capital Sporte Stormstrike 2k. Jeho stabilita je proto průměrná. Nízká hmotnost je praktická při přenášení, k čemuž přispívají i integrovaná transportní kolečka. Nižší je také celková kvalita zpracování.

Stroj disponuje zajímavou možností dodatečné manuální regulace odporu prostřednictvím regulačního kolečka, které je propojené s řemenovým brzdným systémem. Odpor ventilátoru není největší, airbike inSPORTline Basic tudíž oceníte spíše při středně intenzivním tréninku. K zásadnějším negativům patří nemožnost rozhýbání stroje bez šlapání na pedály.

Na airbiku inSPORTline Basic se nachází základní ovládací panel, který zobrazuje spálené kalorie, aktuální i celkovou ujetou vzdálenost a dobu tréninku. Tento model nedisponuje žádnými režimy, intenzita tréninku proto závisí jen na vaší aktivitě a manuální regulaci řemenového pohonu.

Sedátko hodnotíme jako obyčejné. Můžete jej nastavit pouze ve vertikální poloze, a to v 7 stupních. Airbike je proto vhodný pro osoby vysoké od 150 do 190 cm. Pedály mají protiskluzovou úpravu, nacházejí se na nich nastavitelné popruhy a disponují funkcí automatického vyrovnávání do vodorovné polohy. Držadla jsou pěnová, a tudíž příjemná na dotek.

Pokud by inSPORTline Airbike Basic recenzovali spotřebitelé, verdikt by zněl asi takto: „Praktický stroj k domácímu použití za nízkou pořizovací cenu s poněkud podprůměrným výkonem.“ Jinak řečeno, tento model není tím nejlepším na trhu, což potvrzuje i naše recenze. Mnozí uživatelé hovoří o slabším odporu ventilátoru, horší kvalitě zpracování a nemožnosti rozhýbání stroje bez použití pedálů. Na druhé straně oceňují jeho cenovou dostupnost, dlouhou záruku, nenáročné přenášení a fakt, že jde o vhodnou alternativu na středně náročný trénink pro nenáročné sportovce.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Možnost dodatečné regulace odporu
Protiskluzové pedály s nastavitelným popruhem

Negatíva

Nižší kvalita zpracování a horší stabilita
Menší odpor a výkon
Nemožnost rozhýbání stroje bez použití pedálů a nastavení sedátka v horizontálním směru

Počet tréninkových programů = 1 ● Nosnost = 110 kg ● Hmotnost = 21,8 kg ● Rozměry = 115 × 70 × 121 cm ● Regulace zátěže = automatická, stoupá se zátěží + manuální

Pre náročných

inSPORTline AirBeast

Sedm tréninkových programů, nosnost 180 kg, hmotnost 72 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Při pohledu na pořizovací cenu airbiku inSPORTline AirBeast je jasné, že se jedná o nadprůměrně výkonný a kvalitní model, na kterém se chyby hledají velmi obtížně. Disponuje 7 tréninkovými programy, přehledným ovládacím panelem, má výbornou stabilitu, vysokou nosnost a silný odpor. Zpracování je kvalitní, což má vliv na výborné funkční vlastnosti i pohodlí během cvičení na airbiku.

inSPORTline Beast je v našem testu jediným zástupcem kategorie profesionálních airbiků, které jsou vhodné i ke komerčnímu použití. Jeho hmotnost činí 72 kg, stabilita je tudíž na enormně vysoké úrovni. Totéž platí i o celkové kvalitě zpracování a vysoké max. nosnosti, která se pohybuje kolem 180 kg.

Možnost samostatného procvičení paží je u stroje, jakým je AirBike inSPORTline Beast, již jakousi samozřejmostí. Držadla můžete uchopit několika způsoby. Nachází se na nich silná vrstva pěny, což podstatně přispívá ke komfortu během cvičení. Na pedálech naleznete nastavitelné popruhy. Sedadlo je polohovatelné ve vertikální i horizontální poloze, má ergonomické tvarování a je dostatečně měkké.

Nabídka programů je srovnatelná s modelem inSPORTline Airbike Pro. Najdete mezi nimi tzv. rychlý start, přednastavené i manuálně regulovatelné intervalové tréninky zaměřené na vysoce intenzivní intervalový trénink a nastavení cílových hodnot (srdeční frekvence, čas, vzdálenost, spálené kalorie). K pozitivům patří přehledný ovládací panel s LCD displejem. Během cvičení na něm můžete sledovat počet otáček za minutu, srdeční frekvenci či výkon ve wattech, který se v případě tohoto modelu pohybuje od 3 až do 1 260 W.

Na airbiku inSPORTline Beast nás zaujala funkce vypočtení max. srdeční frekvence, které byste měli dosáhnout během cvičení. Tento model je kompatibilní s hrudním pásem, nechybí na něm vyrovnávač nerovností na podložce, transportní kolečka ani držák na láhve.

Spotřebitelské recenze modelu inSPORTline AirBeast jsou z 99 % pozitivní. Souvisí s profesionálním výkonem i zpracováním, přiměřenou cenou a výbornou stabilitou. Někteří spotřebitelé nejsou spokojení s vlastnostmi sedadla. Nejvýraznější negativa v hodnoceních zákazníků jsou však spojená s tím, že trénink na inSPORTline AirBeas je pořádná „makačka“.

Pozitíva

Výborná stabilita a kvalita zpracování
Vysoký odpor a výkon
Nadstandardní nosnost

Negatíva

Vysoká, ale přiměřená pořizovací cena
Vysoká hmotnost (není úplnou nevýhodou)

Počet tréninkových programů = 7 ● Nosnost = 180 kg ● Hmotnost = 72 kg ● Rozměry = 123 × 67,5 × 142 cm ● Regulace zátěže = automatická, stoupá se zátěží

Capital Sports Strike Bike

Šest tréninkových programů, nosnost 150 kg, hmotnost 45 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Airbike Capital Sports Strike Bike je dalším modelem pro středně náročné až náročnější spotřebitele a sportovce. Patří k dražším zařízením s vcelku dobrou stabilitou, průměrnou hmotností a nadprůměrnou nosností, vysokým výkonem a několika tréninkovými programy.

Capital Sports Strike Bike se z hlediska ceny, výkonu, nosnosti i kvality zpracování řadí na pomyslnou příčku za model inSPORTline Airbike Pro. Váží 45 kg a jeho nosnost činí 150 kg. Kvalita zpracování je na dobré úrovni, při dosažení plného výkonu však můžete pocítit určité problémy se stabilitou.

Tento model disponuje 6 tréninkovými programy. Na displeji můžete během cvičení sledovat čas, rychlost, vzdálenost, otáčky za minutu, spálené kalorie a aktuálně dosahovaný výkon ve wattech. Airbike Capital Sports Strike Bike podporuje bluetooth a je vybaven snímačem pro hrudní pás, který není součástí dodávky. Díky tomu ho můžete propojit s mobilní aplikací Fit Hi Way. Sedátko je nastavitelné ve vertikální i horizontální poloze. Držadla s pěnovými úchyty jsou pohyblivá a příjemná na dotek. Airbike je vybaven transportními kolečky a držákem na mobil i láhev.

Spotřebitelé hodnotí model Capital Sports Strike Bike kladně. K pozitivním vlastnostem řadí dobrou kvalitu zpracování, robustní provedení a nenáročnou montáž. Negativní recenze jsme nenašli.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Šest tréninkových programů
Dobrá stabilita a vysoká kvalita zpracování

Negatíva

Vysoká hmotnost, která však není pouze nevýhodou

Počet tréninkových programů = 6 ● Nosnost = 150 kg ● Hmotnost = 45 kg ● Rozměry = 120 × 45 × 128 cm ● Regulace zátěže = automatická, stoupá se zátěží

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(87.6%)