Elektrické vysavače listí

Nejlepší elektrické vysavače listí 2024 + recenze

Elektrické vysavače listí dokážou podstatně zjednodušit podzimní práce na vaší zahradě. Pokud právě přemýšlíte nad koupí takového pomocníka, věříme, že naše recenze a návod na výběr podstatně usnadní vaše rozhodování. V našem testu zahradních vysavačů listí jsme pro vás podrobně zhodnotili a porovnali několik velmi zajímavých modelů, vybrali jsme pro vás absolutního vítěze, kterým se stal Ryobi RBV3000CESV, a zpracovali krátký přehled dalších atraktivních kousků.

Publikované: 01.06.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký elektrický vysavač listí koupit?

Nechcete číst naše podrobné recenze nebo nemáte čas, na druhou stranu byste však ocenili nějaký tip na výběr kvalitního vysavače listí? Následující řádky jsou v tom případě určené právě pro vás. Přinášíme vám krátký přehled nejdůležitějších parametrů 3 nejlepších produktů z našeho testu.

Názov Hodnotenie Detail
Ryobi RBV3000CESV   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZF 4050-E   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
B&D BCBLV3625L1   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Ryobi RBV3000CESV

Ryobi RBV3000CESV

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 16 m³/min., průtok vzduchu 375 km/h., funkce drcení 16 : 1, objem sběrného vaku 45 l.

Zobrazit více info

Výkonný, cenově dostupný a velmi praktický, to je ve zkratce elektrický vysavač listí Ryobi RBV3000CESV. Listí jím můžete vysávat i odfukovat, je vybaven regulací otáček a má přiměřeně velký sběrný vak. Tento vysavač disponuje interními noži, listí proto účinně drtí, čímž zmenšuje jeho objem ve vaku. Ryobi je vyroben z kvalitních materiálů a má praktická přídavná kolečka.

Cenový trhák
Fieldmann FZF 4050-E

Fieldmann FZF 4050-E

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 16 m³/min., průtok vzduchu 300 km/h, funkce drcení 15 : 1, objem sběrného vaku 45 l.

Zobrazit více info

Fieldmann FZF 4050-E výkonem dostihuje i podstatně dražší vysavače listí. I přes velmi nízkou pořizovací cenu má vysoký sací výkon a kromě vysávání disponuje také funkcí foukání a mulčování. Vysavač je vybaven objemným sběrným vakem, regulací rychlosti a je vhodný do velkých i menších zahrad. Jedinou nedokonalostí je z hlediska použitých materiálů trochu méně kvalitní provedení.

Náš TIP
Black & Decker GW3030

Black & Decker GW3030

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 14 m³/min., průtok vzduchu 418 km/h., funkce drcení 16 : 1, objem sběrného vaku 50 l.

Zobrazit více info

Black & Decker GW3030 je atraktivní zejména z hlediska poměru mezi cenou, kvalitou a výkonem. Jde o model, který je určen k vysávání i odfukování listí, má plynulou regulaci otáček, velký sběrný vak, je vyroben z kvalitních materiálů a vybaven drticími noži pro mulčování nasátého listí. Výrazným benefitem tohoto vysavače je možnost vysávání vlhkého rostlinného odpadu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Elektrické zahradní vysavače listí jsou v některých směrech téměř totožné, v některých se zásadně liší. Proto nebylo jednoduché dané produkty zhodnotit, ale zejména porovnat mezi sebou. Abychom mohli co nejlépe obsadit jednotlivé pozice v našem testu elektrických vysavačů listí, museli jsme si stanovit klíčové parametry, které nám pomohly při recenzování a zmiňovaném srovnávání vybraných modelů.

Sací výkon
Rychlost průtoku vzduchu
Mulčovací poměr
Regulace otáček
Způsob ovládání a výměny komponentů
Kvalita použitých materiálů a celkové provedení
Hmotnost a hlučnost
Praktické vlastnosti a doplňky

Další důležitou součástí našeho testu byl samotný výběr konkrétních elektrických vysavačů listí. Nabídka trhu je enormně široká a pestrá, proto jsme se museli rozhodovat dlouho a zodpovědně. Podle čeho jsme tedy nakonec vybírali?

Nejzásadnějšími pro nás byly parametry. Stejně tak měly váhu uživatelské zkušenosti a recenze na portálech jako Kasa, Heureka či Alza. V neposlední řadě jsme se snažili vybírat z produktů od ověřených výrobců, kteří patří k cenově dostupným. Do našeho testu se právě proto nakonec dostaly modely značek Bosch, Black & Decker, Ryobi a Fieldmann.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických vysavačů listí

Naše recenze elektrických vysavačů listí v sobě spojují objektivní hodnocení vytvořené na základě parametrů a náš vlastní pohled na reálný výkon vybraných modelů. To, co je uvedeno v jejich popisu, totiž nemusí být v praxi vždy tak růžové. Aby pro vás bylo naše srovnání skutečně přínosné, nebrali jsme si servítky, věci pojmenovali pravým jménem a do konečného hodnocení jsme nenechali zasahovat výrobce ani prodejce elektrických vysavačů listí.

Víťaz testu

Ryobi RBV3000CESV

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 16 m³/min., průtok vzduchu 375 km/h., funkce drcení 16 : 1, objem sběrného vaku 45 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ryobi RBV3000CESV bude imponovat snad každému. Má opravdu vysoký výkon, je multifunkční, můžete ho regulovat a jeho pořizovací cena je přijatelná a přiměřená reálnému výkonu. Koupi tohoto modelu proto doporučujeme i těm, kteří budou listí vysávat jen jednou či dvakrát do roka.

Tento vysavač není pouze vysavačem, ale také fukarem (dmychadlem), díky čemuž s ním můžete listí vysávat i odfukovat. Zajímavá je možnost používání obou trubic najednou. Něco podobného jsme nenašli u žádného dalšího vysavače v našem testu, dokonce ani u dražšího kousku Black & Decker BEBLV301-QS. Funkci vysávání a foukání navíc můžete přepínat velmi jednoduše, a to pomocí jediné páčky.

Elektromotor vysavače od Ryobi má vysoký příkon (až 3 000 W), což se odráží i na jeho sacím výkonu a průtoku vzduchu. Celkem 16 m³/min. při nasávání a 375 km/h při foukání, s tím uklidíte opravdu cokoliv. Tento model je vybaven kovovými interními noži, které nasáté listí drtí na menší kousky, což šetří místo ve sběrném vaku.

Kovovým nožům PowerMulching™ nemáme co vytknout. Mulčovací poměr tohoto modelu představuje 16 : 1, což je nadprůměr. V praxi musíte počítat s trochu horším rozdrcením rostlinného materiálu, zejména pokud je mokrý, to je však normální u všech (i podstatně dražších) vysavačů.

Otáčky Ryobi RBV3000CESV jsou regulovatelné, díky čemuž je vhodný pro úklid rozlehlých prostranství i prostorů v okolí záhonů, v blízkosti domu či na chodnících ze štěrku/kamene. Tento model nepatří k nejtišším, dosahuje hlučnosti nad 100 dB, na druhé straně u něj najdete i tichý režim.

Objem sběrného vaku cca 45 l hodnotíme jako dostatečný a zároveň ne zbytečně velký. K dalším plusům patří kvalitní materiály a celkové masivní provedení. To se bohužel projevilo na trošku vyšší hmotnosti vysavače. Váží více než 5 kg, s naplněným sběrným vakem je tedy dost těžký. Vzhledem k 3000W elektromotoru a robustnímu provedení je to však „normální“.

K pozitivním vlastnostem tohoto vysavače řadíme i speciální ochranu motoru před kamínky či jinými tvrdými předměty, které do něj můžete při vysávání omylem nasát, přídavná kolečka, která usnadňují manipulaci, pohodlný ramenní popruh a velmi jednoduché ovládání.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Vysoký sací výkon a průtok vzduchu
Regulace otáček a jednoduché ovládání

Negatíva

Trochu vyšší hmotnost

Příkon = 3 000 W ● Sací výkon = 16 m³/min. ● Max. průtok vzduchu = 375 km/h ● Mulčovací poměr = 16 : 1 ● Akustický tlak/výkon = 92,5 dB (A) / 106,6 dB (Lwa) ● Vibrace = 6,8 m/s2 ● Objem sběrného vaku = 45 l ● Hmotnost = 5,1 kg

Cenový trhák

Fieldmann FZF 4050-E

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 16 m³/min., průtok vzduchu 300 km/h, funkce drcení 15 : 1, objem sběrného vaku 45 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Fieldmann FZF 4050-E je na první pohled srovnatelný s naším skoro dvojnásobně dražším vítězem, vysavačem Ryobi RBV3000CESV. Nízká pořizovací cena je v poměru k jeho výkonu opravdu více než štědrá, bohužel se však projevila i negativním způsobem. Tento vysavač listí je výkonný i praktický, ale jeho celkové provedení není nejkvalitnější. Stručně řečeno, použité materiály nejsou nejpevnější ani nejodolnější, převážně jde o plast, proto jej nemůžeme označit za „nezmara“, který přežije hrubé zacházení.

Zde zásadnější negativa modelu Fieldmann FZF 4050-E končí, i když uznáváme, že nejde o zanedbatelný detail. Pokud však hledáte vysavač, který použijete jednou či dvakrát v průběhu sezóny, tento model je pro vás správnou volbou. Je vybaven výkonným, 3000W elektromotorem, jeho sací výkon při nasávání dosahuje až 16 m³/min. a průtok vzduchu při foukání je také více než silný. Představuje 300 km/h.

Vysavač listí od značky Fieldmann je vybaven regulací otáček na obou režimech. Díky tomu můžete jeho sací výkon „nastavit“ od 10 do zmíněných 16 m³/min., průtok vzduchu zas od 100 do 300 km/h. V jeho „útrobách“ jsou ukryty nože, které slouží k rozdrcení nasátého listí. Udávaný mulčovací poměr 15 : 1 je slušný, v praxi však listí ani jiný rostlinný odpad nebude rozdrcený na úplný prach.

K šikovným vychytávkám patří teleskopická trubice s minihrabičkami. Popravdě řečeno, je trošku úzká, což se odrazí zejména v náročnější údržbě. K plusům řadíme celkem pohodlný a nastavitelný ramenní popruh i pomocná kolečka. Nejsou největší, ve vysoké trávě či silných nánosech listí s nimi proto není nejjednodušší manipulace, v méně náročném terénu vám poslouží dobře.

Sběrný vak má objem 45 l, pravděpodobně ho budete muset vysypat dříve, než se naplní „po okraj“, jelikož jeho provedení není nejpevnější (problémem je zejména zip). Čím je vak plnější, tím slabší je výkon vysavače. Samotné tělo tohoto modelu váží necelé 4 kg, z hlediska hmotnosti ho tedy můžeme zařadit do „střední váhy“. V překladu: pro někoho bude lehoučký, jinému se může jevit jako poněkud těžší.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Regulace výkonu v režimu vysávání i foukání
Teleskopická trubice

Negatíva

Méně kvalitní provedení
Menší průměr trubice

Příkon = 3 000 W ● Max. sací výkon = cca 16 m³/min. ● Max. průtok vzduchu = 100–300 km/h ● Mulčovací poměr = 15 : 1 ● Akustický tlak/výkon = 90,8 dB(A) / 102,3 dB(Lwa) ● Vibrace = 2,702 m/s2 ● Objem sběrného vaku = 45 l ● Hmotnost = cca 3,7 kg

Náš TIP

Black & Decker GW3030

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 14 m³/min., průtok vzduchu 418 km/h., funkce drcení 16 : 1, objem sběrného vaku 50 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Black & Decker GW3030 je malou raketou mezi vysavači listí. Jde o model z cenové kategorie do 2 500 Kč, výkonem však překonává i několikanásobně dražší kousky. Celkem vysoký sací výkon, vysoká rychlost proudění vzduchu, plynulá regulace otáček, funkce drcení listí, možnost pracovat i s vlhkým až mokrým rostlinným odpadem. Chyby se na něm prostě hledají těžko.

Jediným důvodem, proč Black & Decker GW3030 v našem testu vysavačů listí neobsadil vítězné místo, je jeho sací a „foukací“ výkon. Sací výkon tohoto vysavače představuje 14 m³/min., což rozhodně není málo, naopak – při troše nepozornosti s tímto modelem velmi snadno nasajete např. i kamínky z chodníku. Avšak jeho max. rychlost proudění vzduchu dosahuje až 418 km/h (minimální rychlost je 206 km/h). V tomto směru překonal našeho vítěze Ryobi RBV3000CESV, v podstatě i všechny ostatní modely v našem testu. A právě proto z hlediska parametrů vyniká spíše v kategorii fukarů, nikoliv vysavačů.

Výše uvedené údaje však nemají žádný vliv na skutečnost, že jde o extrémně výkonný kousek, navíc za velmi příznivou pořizovací cenu. Z pozitiv stojí dále za zmínku kvalitní materiály, ze kterých je samotný vysavač vyrobený, sběrný vak o objemu 50 l i drticí nože. Mulčovací poměr 16 : 1 hodnotíme také kladně, jelikož se jedná asi o maximum, se kterým se u hobby modelů setkáte.

Naopak méně ohromujícími vlastnostmi Black & Decker GW3030 jsou poměrně vysoká hlučnost i hmotnost a trochu nešikovné umístění přívodního kabelu. Nenachází se standardně pod rukojetí, nýbrž nad ní a je dost krátký, má pouze cca 20 cm. Pokud bychom chtěli být velmi přísní, ocenili bychom rovněž přítomnost pomocných koleček.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Vysoký sací výkon a ještě vyšší rychlost proudění vzduchu
Vhodný i k vysávání vlhkého listí

Negatíva

Neprakticky umístěný a krátký přívodní kabel
Vyšší hlučnost a hmotnost

Příkon = 3 000 W ● Max. sací výkon = 14 m³/min. ● Max. průtok vzduchu = 418 km/h ● Mulčovací poměr = 16 : 1 ● Akustický výkon = 106 dB (Lwa) ● Objem sběrného vaku = 50 l ● Hmotnost = cca 5 kg

Black & Decker BEBLV301-QS

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 15 m³/min., průtok vzduchu 404 km/h, funkce drcení 16 : 1, objem sběrného vaku 72 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Black & Decker BEBLV301-QS se z hlediska výkonu a funkcí podobá na Ryobi RBV3000CESV. Má však i jednu vlastnost, kterou se odlišuje úplně od všech. Na rozdíl od ostatních jde o kousek s ramenními popruhy, tedy tzv. ruksakový vysavač. Právě díky tomu může být vybavený extrémně objemným, až 72l sběrným vakem, který je vyrobený z odolného materiálu. To je zároveň jeden z jeho největších benefitů, i když pro někoho může představovat problém.

Také Black & Decker BEBLV301-QS patří do kategorie 3v1, což znamená, že s ním můžete listí vysávat, odfukovat i ho drtit. Mulčovací poměr 16 : 1 je výborný. Sací výkon toho modelu dosahuje 15 m³/min., což je rovněž více než dost, a stejně pozitivním parametrem je max. rychlost proudění vzduchu, která se pohybuje kolem 404 km/h.

Otáčky u modelu BEBLV301-QS lze regulovat, a to v obou režimech (foukání/vysávání). Díky tomu je vhodný pro úklid úzkých prostorů v blízkosti bazénu či zahradního jezírka, ale i na velkých a otevřených prostranstvích. Slabší proud vzduchu oceníte také při úklidu štěrkových chodníků či cestiček.

Hmotnost samotného fukaru není nejvyšší, má jen něco okolo 4 kg, po upevnění sběrného vaku a všech komponentů, pomocí nichž ho předěláte na vysavač, již musíte počítat s váhou nad 7 kg. Tento model proto doporučujeme zejména fyzicky zdatnějším osobám.

Z hlediska ovládání a vysypávání vaku nemáme tomuto modelu co vytknout. Trubice je dostatečně široká. Na jejím konci se nacházejí malé praktické hrábě, které oceníte při úklidu užších či hůře dostupných míst. Už trochu méně pohodlná je výměna trubic, při níž se nevyhnete použití nářadí.

Pozitíva

Vysoký výkon
Velký objem sběrného vaku
Jednoduchá obsluha a regulace otáček

Negatíva

Trochu vyšší cena v poměru k výkonu
Nutnost použití nářadí při výměně trubic

Příkon = 3 000 W ● Max. sací výkon = 15 m³/min. ● Max. průtok vzduchu = 404 km/h ● Mulčovací poměr = 16 : 1 ● Akustický tlak/výkon = 90,0 dB (A) / 102,5 dB (Lwa) ● Vibrace = 2,5 m/s2 ● Objem sběrného vaku = 72 l ● Hmotnost vysavače/dmychadla = 7,5 / 4,4 kg

Další zajímavé produkty

Asi není třeba vysvětlovat, že podrobné zhodnocení a srovnání produktů není nejjednodušším úkolem. A právě proto, aby pro vás naše recenze byly co nejpřínosnější, se do nich vešlo jen několik zahradních vysavačů listí, které na nás při průzkumu trhu udělaly nejlepší dojem. Abychom vám však zároveň nabídli co nejvíce alternativ, připravili jsme si pro vás ještě několik krátkých tipů na zajímavé, kvalitní, výkonné a cenově dostupné modely.

Hecht 3003 je vysavač, fukar a drtič listí, který v sobě spojuje vcelku vysoký výkon, nízkou hmotnost a několik praktických vlastností. Jeho sací výkon představuje cca 12 m³/min. a průtok vzduchu dosahuje rychlosti kolem 270 km/h. Vysavač od značky Hecht je vybaven 45l sběrným vakem, praktickými pomocnými kolečky a teleskopickou trubicí. Jeho hlavním plusem je nízká pořizovací cena, minusem zase trochu méně kvalitní provedení.

Elektrický vysavač listí Stiga SBL 2600 je zajímavý zejména poměrem mezi cenou a výkonem. Jeho sací výkon 7 m³/min. je jakousi pomyslnou dolní hranicí, kterou je u těchto zařízení možné pokládat za dostatečnou. Podobné je to i s rychlostí průtoku vzduchu, která představuje cca 330 km/h. Vysavač listí rovněž drtí, má velký sběrný vak o objemu 45 l a celkem nízkou hmotnost (přibližně 4 kg). K negativům řadíme absenci pomocných koleček a nemožnost regulace otáček v režimu foukání.

Koupi modelu Fieldmann FZF 4030-E doporučujeme zejména těm z vás, kteří vysavač listí využijí párkrát do roka a na menší ploše. Jde o vysloveně levný a méně kvalitní model s 3000W motorem, vysokou rychlostí průtoku vzduchu v režimu foukání (270 km/h) a sacím výkonem 13 m³/min., který se v praxi ukazuje jako trochu slabší. Fieldmann FZF 4030-E má regulovatelné otáčky, sběrný vak o objemu 45 l, nastavitelný ramenní popruh a pomocné kolečko. K plusům patří také technologie „soft start“, která stojí za plynulým rozběhem motoru.

Elektrický vysavač a fukar na listí v jednom Riwall REBV 3000 má celkem slušný, i když ne nejvyšší sací výkon 13,5 m³/min., vysokou rychlost průtoku vzduchu 270 km/h, celkem dobrý mulčovací poměr 12 : 1, přijatelnou hmotnost a je vybaven výkonným, 3000W elektromotorem. Jeho součástí jsou pomocná kolečka, teleskopická trubice a ramenní popruh. Tento model je jakousi zlatou střední cestou a jeho hlavním plusem je dobrý poměr mezi cenou, výkonem i kvalitou.

Gardena ErgoJet 3000 9332-20 patří k dražším elektrickým vysavačům. Vyniká kvalitním provedením, vysokým mulčovacím poměrem 16:1 a vysokou rychlostí průtoku vzduchu (až 310 km/h). Tento model je samozřejmě určený i k vysávání. Jeho sací výkon je však trošku nižší, představuje 10 m³/min., což nemusí být dostačující zejména při vysávání „většího“ rostlinného odpadu. Disponuje 45l sběrným vakem, má plynulou regulaci průtoku vzduchu, jeho ovládání je jednoduché a výměna jednotlivých komponentů nevyžaduje použití nářadí.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud se při nákupu zahradního nářadí či jiných produktů orientujete i na základě jejich popularity mezi spotřebiteli, následující přehled nejprodávanějších elektrických vysavačů listí na portálu Heureka.cz je vytvořen právě pro vás. Je průběžně doplňován, takže v něm najdete vždy jen ty nejaktuálnější informace.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZF 4008-E5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZF 4050-E5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZF 4030-E5*Zobrazit produkt
Black & Decker BEBLV3015*Zobrazit produkt
Bosch Universal GardenTidy 23005*Zobrazit produkt

Vysavač listí není nezbytnou součástí výbavy zahradního nářadí, na druhou stranu dokáže podstatně usnadnit podzimní práce na vašem pozemku. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, na začátku byste si měli stanovit, jak často a k čemu přesně jej budete využívat. V závislosti na tom byste se totiž měli zaměřit na výkon, funkce a kapacitu jeho sběrného vaku.

V našem návodu na výběr vám nejprve vysvětlíme základní odlišnosti mezi vysavači a fukary (dmychadly) a také rozdíly, které se odvíjejí od typu jejich pohonu. Následně se podíváme na klíčové technické parametry, které souvisejí s výkonem a praktickou stránkou používání tohoto zahradního náčiní.

Jak vybrat vysavač listí

  • Zahradní vysavač, nebo fukar na listí?
  • Benzinový, elektrický, nebo akumulátorový vysavač listí?         
  • Výkon zahradního vysavače listí
  • Benzinový vysavač listí – typ, objem a příkon motoru
  • Elektrické vysavače listí – příkon a napájecí kabel
  • Akumulátorové vysavače listí – typ, kvalita, výkon, kapacita a výdrž akumulátoru
  • Funkce drcení
  • Sběrný vak
  • Trubice
  • Hlučnost
  • Míra vibrací
  • Praktické funkce a vlastnosti
  • Cena a renomovaní výrobci

Zahradní vysavač, nebo fukar na listí?

Toto je zásadní otázka. Abyste při prvním úklidu své zahrady nezůstali nemile překvapení, před nákupem si pozorně přečtěte poslání daného produktu. Na trhu jsou totiž dostupné:

  • Zahradní vysavače listí – listí vysávají a shromažďují (někdy i drtí) do sběrného vaku, ze kterého ho následně vysypete tam, kam chcete. Jsou vhodné pro úklid menších zahrad, resp. jejich částí (např. prostory mezi okrasnými záhony či chodníky, v okolí altánků apod.).
  • Zahradní fukary / dmychadla na listí – slouží ke „shromáždění“/nafoukání listí a jiného rostlinného odpadu na hromadu, např. na kompost. Doporučujeme je na úklid větších zahrad či ploch, na kterých by bylo sbírání listí do vaku časově i fyzicky náročné.
  • Multifunkční vysavače / fukary na listí – spojují v sobě obě výše zmíněné funkce, využijete je tedy k vysávání i odfukování listí. Jsou ideální alternativou pro majitele větších zahrad, ve kterých se nacházejí části udržované v bezchybném stavu, ale i rozlehlé plochy, z nichž stačí listí odfouknout. Dobrou zprávou je, že drtivá většina vysavačů disponuje také funkcí foukání.

Benzinový, elektrický, nebo akumulátorový vysavač listí?

Pokud máte jasno v tom, zda potřebujete vysavač, fukar, nebo model, který v sobě kombinuje tyto 2 vlastnosti, je načase, abyste se rozhodli ohledně vhodného typu jeho pohonu. Na výběr máte kousky poháněné benzinem, napájené ze sítě nebo ty s akumulátorem. Pozor, hlavní technické parametry, které mají přímý vliv na výkon vysavače listí, se z velké části odvíjejí právě od typu využívaného pohonu.

Vysavač listí – sací výkon

Benzinové/motorové vysavače listí

Benzinové či motorové vysavače listí jsou nejvýkonnější a nejdražší. Jsou vhodné pro úklid velkých ploch. Tato alternativa je pro vás ideální, pokud vlastníte velký pozemek a vysavač budete využívat několikrát do roka. Využijete je samozřejmě i na menších plochách, jde však o zbytečně velkou finanční investici. Benzinové vysavače navíc vyžadují pravidelnou údržbu a mají celkem vysokou hmotnost.

Elektrické vysavače listí

Elektrické vysavače listí pomocí kabelu připojíte do elektrické sítě. Jen pro zajímavost, i ony jsou poháněné motorem, takže není pravda, že všechny motorové vysavače patří automaticky do kategorie těch benzinových. Výhodou této alternativy je neomezená délka provozu, minimální údržba, nízká hmotnost a velmi příznivá pořizovací cena. Na druhou stranu jde o méně výkonné vysavače, které vás při práci omezují kabelem. Z tohoto důvodu nejsou vhodné pro úklid rozsáhlých pozemků ani ploch „mimo civilizaci“, kde není dostupná elektrická přípojka.

Akumulátorové vysavače listí

Akumulátorové vysavače listí jsou kompromisem mezi benzinovými a elektrickými verzemi těchto spotřebičů, a to jak z hlediska ceny a výkonu, tak i z hlediska praktických funkcí. Na jednu stranu nejste při práci omezeni kabelem, na stranu druhou však musíte myslet na dobíjení baterie. AKU modely jsou vhodné do středně velkých zahrad, nevyžadují náročnou údržbu a jsou tak středně těžké.

Výkon zahradního vysavače listí

Na výkon zahradního vysavače listí mají vliv (avšak pouze do jisté míry) parametry, které souvisejí s typem využívaného pohonu:

  • benzinové – typ, příkon a objem motoru a počet otáček za minutu,
  • elektrické – příkon a počet ot./min.,
  • AKU – kvalita, typ, kapacita a výdrž akumulátoru.

Vysavač listí – hmotnost

Na tyto specifické parametry se podíváme postupně v průběhu našeho návodu. Nyní se budeme věnovat těm, které mají na reálný výkon nejzásadnější vliv a jsou stejné u všech typů vysavačů listí, tedy sacímu výkonu a rychlosti proudění vzduchu.

  1. Sací výkon

Sací výkon nebo průtokový objem vzduchu je udáván v metrech krychlových za hodinu, minutu, výjimečně sekundu. Hovoří o tom, jaké množství listí či jiného rostlinného odpadu dokáže vysavač nasát v průběhu daného času. Aby se pro vás úklid nestal trápením, doporučujeme vám hledat modely se sacím výkonem, který představuje minimálně 400–420 m³/h, což je ekvivalent k cca 7 m³/min. nebo cca 0,11 m³/s.

  1. Rychlost proudění vzduchu

Informaci o rychlosti proudění nebo průtoku vzduchu, která je udávána v kilometrech za hodinu, najdete jen u foukačů a kombinovaných vysavačů listí. Tento parametr hovoří o rychlosti vzduchu, kterou dokáže daný model listí odfukovat. Za dostatečně výkonné se dají označit kousky s rychlostí od 200 km/h výše.

Benzinový vysavač listí – typ, objem a příkon motoru

Některé technické parametry související s výkonem, na které byste se měli při výběru zahradního vysavače listí soustředit, se odvíjejí i od typu pohonu. Při koupi benzinového vysavače byste se měli soustředit na typ, objem a příkon motoru.

Nejvýkonnější benzinové modely za 7 500 až 20 000 Kč bývají vybaveny motorem o objemu od 70 do více než 160 cm³. Dostatečně výkonné, cenově dostupné hobby modely mají zpravidla méně výkonné motory s objemem okolo 30 cm³, což je zároveň pro domácí použití dostačující. Tyto údaje jsou samozřejmě pouze orientační, můžete se od nich však docela dobře „odpíchnout“.

Příkon benzinových motorových vysavačů listí se pohybuje v rozmezí od 1 500 do 3 000 W. Přestože příkon není úplně přímo úměrný výkonu tohoto náčiní, nedoporučujeme vám „jít“ pod cca 1 000 W. Údaj o příkonu může být uvedený i v kilowattech (1 kW = 1 000 W) nebo jednotce „koňská síla“ (1 HP = cca 0,75 kW).

U vysavačů listí se nejčastěji setkáte s dvoutaktními, vyloučeno však není ani použití čtyřtaktních motorů. Tzv. dvoutakty disponují několika vlastnostmi, které jsou pro ruční zahradní nářadí jako stvořené.

Benzínový vysavač a fukar listí

Dvoutaktní motory:

  • Vykonávají 2 doby – nasávání a spalování
  • Spotřeba paliva je vyšší, jsou však méně náročné na údržbu (jednodušší konstrukce + méně pohyblivých částí)
  • Produkují více emisí a jsou hlučnější, ale lehčí
  • Údržba je jednodušší – benzin a olej jsou promíchané ve společné nádobce
  • Jsou levnější
  • Nemůže se stát, že při naklonění vysavače dojde k přelití oleje a následnému přetěžování motoru

Čtyřtaktní motory:

  • Vykonávají 4 doby – nasávání, kompresi, spalování a výfuk
  • Mají vyšší účinnost spalování (spotřebovávají méně paliva)
  • Produkují méně škodlivých plynů / emisí (spalování paliva je takříkajíc šetrnější)
  • Jsou tišší, ale dražší
  • Jejich případná oprava je náročnější, protože mají komplikovanější konstrukci
  • Vyžadují náročnější údržbu – benzin a olej se nacházejí v samostatných, oddělených nádržích
  • Jsou náchylnější na poruchy – pokud do nich zapomenete přilít olej, dojde k zadrhnutí motoru
  • Při naklánění vysavače (nebo jiného nářadí) může dojít k tomu, že se olej v olejové vaně přelije, což způsobuje zvýšené opotřebení motoru

Elektrické vysavače listí – příkon a napájecí kabel

Při výběru elektrického vysavače listí je důležitý jeho příkon a otáčky motoru. Za dostatečně výkonné se dají označit modely s 800 watty a více. Příkon všech elektrických spotřebičů je však tak trochu zamotaná věc. Zatímco v minulosti platilo, že vyšší příkon = vyšší výkon, dnes to nemusí být pravda.

Z důvodu snah snižovat dopad na životní prostředí přicházejí nové a nové regulace, pro které se i samotní výrobci snaží vyrábět stroje, které „žerou“ méně elektrické energie. Jen pro zajímavost, od roku 2014 EU „zakázala“ vyrábět interiérové ​​vysavače (nemluvíme o těch na listí) s příkonem nad 1 600, od roku 2017 dokonce ty s příkonem nad 900 W. Z tohoto důvodu můžete klidně narazit na model s na oko nízkým příkonem, ale velmi dobrým výkonem.

Dalším specifickým parametrem je kabel. V tomto případě však nemusíte řešit jeho délku, protože kabely v elektrických vysavačích listí jsou vždy krátké (cca 30 cm). Tušíte správně, použití prodlužovačky je nezbytné. Proto se zaměřte spíše na jeho provedení: kvalita „gumové“ chráničky, zda se na něm nachází pohyblivý „kloub“, který snižuje opotřebení, umístění kabelu – pod nebo nad rukojetí atd.

Akumulátorové vysavače listí – typ, kvalita, výkon, kapacita a výdrž akumulátoru

O výkonu AKU vysavačů listí rozhoduje typ, kvalita, výkon, kapacita a výdrž akumulátoru, kterým je vybaven. V 99 % všech modelů najdete Li-ionové akumulátory/baterie, které jsou příznačné dlouhou výdrží i životností (netrpí tzv. paměťovým efektem, který stojí za postupným snižováním jejich kapacity), nízkou hmotností, ale vyšší cenou. K zastaralým typům patří Ni-Mh a Ni-Cd akumulátory, se kterými se dnes setkáte opravdu jen výjimečně.

Elektrický vysavač listí a fukar v jednom

Kapacita akumulátorů je uváděna v ampérhodinách (Ah), méně často v miliampérhodinách (mAh). Tento údaj hovoří o jejich schopnosti kumulovat elektrický náboj. Zjednodušeně řečeno: kolik elektrického proudu se „vejde“ do akumulátoru. Na výdrž akumulátoru na jedno nabití má vliv celkový výkon vysavače. V praxi jde zejména o jeho sací výkon, resp. rychlost proudění vzduchu. Důležité jsou i další technické parametry (např. intenzita proudu), které jsou však velmi individuální, navíc je mnohdy v popisu produktů ani nenajdete. Proto jim nebudeme věnovat větší pozornost.

Vysavače listí jsou tradičně vybaveny akumulátory:

  • 2–2,5 Ah – zejména „slabší“ a levnější modely za cenu do 2 500 Kč
  • 4,5–5 Ah – výkonnější a dražší modely za 2 500–7 500 Kč (u některých vysavačů je možné slabší akumulátor vyměnit za „silnější“)

Pro lepší představu: s modelem vybaveným 2,5Ah akumulátorem, který dosahuje rychlosti proudění vzduchu 200 km/h, stihnete na jedno nabití odfoukat listí z plochy o rozloze kolem 400 m², při použití 5Ah akumulátoru až z 800 m². V případě přepočtu na čas vám takto výkonný vysavač vydrží 15 min. při 2,5 Ah, resp. 30 min. u 5Ah akumulátoru.

Patnáct až třicet minut je zároveň průměrná doba, po kterou můžete pracovat s drtivou většinou AKU modelů. Pamatujte, že čím výkonnější „stroj“ si pořídíte, tím silnějším akumulátorem musí být vybaven. Většinou však platí, že výkonnější vysavače vydrží v provozu kratší dobu než ty méně výkonné. Totéž platí i o délce nabíjení, 5Ah modely se zpravidla dobíjejí min. 2–4 hod., 2Ah asi poloviční čas.

Upozorňujeme, že akumulátory s vyšší kapacitou nepatří k nejlevnějším, což se odráží i na pořizovací ceně samotného vysavače listí. Např. kvalitní samostatný akumulátor s kapacitou 4,2 Ah stojí téměř 5 000 Kč.

Funkce drcení

Drcení, mulčování, redukce – všechna tato pojmenování označují stejnou funkci, která stojí za efektivnějším využitím místa ve sběrném vaku. Vysavače s funkcí drcení disponují interními čepelemi, které rostlinný materiál rozdrtí na malé části. Určitě vám doporučujeme hledat právě takovéto modely.

Vysávání listí pomocí elektrického vysavače

V souvislosti s funkcí drcení se zaměřte na údaj o mulčovacím poměru či redukci odpadu. Je uváděn ve formě nerozdrcený : rozdrcený odpad. U vysavačů listí se mulčovací poměr tradičně pohybuje okolo 7 : 1, 10 : 1 nebo 16 : 1. V praxi tato čísla hovoří o tom, jak moc dokážou nože rozdrtit rostlinný odpad. Např. mulčovací poměr 10 : 1 znamená, že se do sběrného vaku vejde 10násobně více, resp. že se do něj vejde 10 plných vaků nerozdrceného rostlinného odpadu. Ve zkratce: čím je poměr vyšší, tím lépe.

A ještě jedna důležitá věc – pokud nechcete vysavač měnit po 2 sezónách, ověřte si, zda jsou interní nože na drcení vyrobené z kvalitního materiálu. Jistotou je nerezová nebo jiná legovaná ocel. Naopak plast je vysloveně špatnou volbou.

Sběrný vak

Objem sběrných vaků na vysavačích listí se tradičně pohybuje v rozmezí od 15 až do 70 l. Tento parametr může být uvedený i v galonech. Pokud na takový údaj narazíte, tak 1 galon = cca 3,7 l. Pozor, větší neznamená lepší. 15litrové vaky jsou dost malé, 70l zas opravdu obrovské. Pokud máte útlejší postavu, věřte, že takový náklad neodnesete ani pár metrů. Ideálním kompromisem jsou proto vaky s objemem okolo 30–45 l.

Dalším důležitým parametrem jsou použité materiály. Sběrné vaky mohou být vyrobeny z čehokoliv, proto není možné vyjmenovat všechny vhodné a nevhodné alternativy. Za dobrý materiál lze označit takový, který je prodyšný, nepromokavý a dostatečně odolný. Tyto podmínky splňuje např. polyester.

Určitě vám doporučujeme, abyste si předem ověřili, zda je možné k danému vysavači listí dokoupit náhradní sběrný vak. Byla by totiž škoda kupovat zcela nové náčiní z důvodu propíchnuté „látky“.

Trubice

Trubice, tedy ta část vysavače, se kterou budete vysávat nebo odfukovat listí, by měla být vyrobena z kvalitního a odolného materiálu. Stejně důležitý je její průměr, tvar a délka. Nejlepší alternativou je kruhový průřez. Čtvercové či obdélníkové trubice jsou totiž náročnější na čištění, navíc se nadměrně ucpávají rostlinným odpadem. Nedoporučujeme vám kupovat vysavač s trubicí, která má menší průměr než 15–20 cm.

Vysavač listí – trubice

Délka trubice může být jakákoliv. Klasika je cca 40–50 cm. Pamatujte, že čím je trubice delší, tím výkonnější musí být vysavač. Jinak toho do sebe moc nenasaje ani nevyfouká. Poměrně často narazíte i na teleskopické trubice, které můžete přizpůsobit vaší výšce.

Hlučnost

Vysavače listí jsou dost hlučné. Hladina jejich hluku se tradičně pohybuje až kolem 90 dB. Hlučnost opravdu výkonných modelů může přesahovat i více než 100dB hranici. V popisu vysavačů listí najdete většinou 2 údaje o hlučnosti, a to akustický tlak a výkon.

  • Akustický tlak – dB(A) je údaj o hluku, který je slyšitelný lidským uchem. Tradičně je měřen v přesně stanovených podmínkách, např. určité vzdálenosti od daného zařízení.
  • Akustický výkon – dB(Lwa) je absolutní hodnota hluku, kterou nelze zachytit uchem. Z tohoto důvodu je tato hodnota v porovnání s akustickým tlakem zpravidla vyšší. Tento parametr je důležitý pro teoretické určení hluku. Při výběru vysavače se proto soustřeďte spíše na první zmíněný – hladinu akustického tlaku.

Pro lepší představu: akustický tlak 80 dB(A) je klasifikován jako velmi hlasitý hluk, který lze přirovnat k městskému provozu či nákladním automobilům. Vysavač listí, který dosahuje 100 dB(A), je srovnatelný s orchestrem či traktorem. Hodnota 120 dB(A) je považována za hluk na prahu bolestivosti (ekvivalent ke startu proudového letadla).

Míra vibrací

Vibrace strojních zařízení jsou měřeny v metrech (m) za sekundu (s), což je pohyb, který dané zařízení „vykoná“ v průběhu tohoto času. Tzv. mechanické vibrace představují celkem závažné zdravotní riziko. Mohou způsobit onemocnění kloubů, kostí, svalů, cév, nervů končetin či systémové poruchy. To, zda je míra vibrací, které produkuje daný vysavač listí, přijatelná, nebo nadměrná, se na základě informací v jeho popisu určuje dost těžko.

Směrnice Evropské komise 2002/44/ES sice stanovuje minimální požadavky na ochranu před poškozením zdraví mechanickými vibracemi, je však „nastavena“ na 8hodinovou pracovní dobu – hodnota 8(A) – v průběhu 1 dne.

Vysavač listí – míra vibrací

Expoziční, tedy hraniční hodnoty vibrací jsou stanoveny na základě denní akční hodnoty vystavení (EAV) nebo denní mezní hodnoty vystavení (ELV) vibracím. Pro vibrace ruky – paže je ELV stanovena na 5 m/s2 A(8) a EAV na 2,5 m/s2 A(8). Míra vibrací na hlavní rukojeti u opravdu výkonných vysavačů listí přitom nejednou dosahuje až 7 m/s2. Za předpokladu, že nebudete „vysávat“ denně a během celého roku, by však i takovéto vibrování mělo být přijatelné a snesitelné. Samozřejmě: čím menší je úroveň vibrací, tím lépe pro vaše zdraví.

Další důležité vlastnosti a funkce vysavačů listí

  • Hmotnost: Levnější a méně výkonné modely mohou mít i méně než 2, ty výkonnější i více než 9 kg. Benzinové a AKU vysavače jsou vždy těžší, ty elektrické zas lehčí. Hmotnost je důležitá, jelikož toto nářadí při práci držíte v rukou a máte zavěšené na rameni nebo zádech.
  • Regulace otáček: Při vysávání i odfukování listí v okolí okrasné skalky či bazénu určitě neoceníte, pokud polovina z něj skončí tam, kde nemá. Modely s možností regulace otáček jsou proto lepší volbou.
  • Funkce „turbo boost“: Slouží k maximálnímu zvýšení výkonu vysavače. Oceníte ji při práci s množstvím listí na otevřeném a rozlehlém prostranství.
  • Pomocná kolečka: Najdete je na trubici vysavače. Jsou velmi nápomocná, a to hlavně při déletrvající práci. Trubici totiž nemusíte držet v rukou. Jednoduše ji „taháte“ po zemi.
  • Ramenní popruh: Slouží k zavěšení vaku na rameno. Všímejte si, zda je dodáván spolu s vysavačem a z jakého je materiálu. Měkké polstrování je jen plusem, stejně jako možnost jeho délkového nastavení.
  • Přídavná rukojeť: Je velmi praktickým doplňkem. Najdete ji zejména na výkonnějších a těžších modelech.
  • Nástavce na trubici: Může jít o různě zúžené nástavce na úklid v úzkých prostorách. Praktické jsou např. hrábě, kterými listí hrabete a rovnou vysáváte.

Levné vysavače listí nepřekvapí

Ceny vysavačů listí se obecně pohybují od 600 do více než 7 5 00 Kč. K nejlevnějším patří elektrické, k nejdražším benzinové, k středně drahým AKU modely. Vysloveně levné vysavače listí, za které se dají označit ty do cca 1 500 Kč, mají zpravidla dost slabý výkon, malý sběrný vak a jsou vyrobeny z ne zrovna nejodolnějších materiálů.

Zlatou střední cestou jsou kousky za cenu od 1 700 do 3 700 Kč. Můžete od nich očekávat vysoký výkon i kvalitní provedení. Vysavače za 5 000 a více Kč patří do kategorie poloprofesionálních zařízení. Jejich koupi vám doporučujeme hlavně tehdy, když plánujete vysávat hodně a často.

Kvalitu nabízí Makita, Stihl i Bosch

Výběr konkrétní značky vysavače listí se odvíjí od vašich požadavků. K zaručeně kvalitním, výkonným, ale dražším patří výrobky z dílen výrobců, jako jsou Makita, Husqvarna či Stihl. Výkonné a zároveň cenově dostupnější vysavače listí najdete v nabídce výrobců Hecht, Bosch nebo Kärcher.

Pokud hledáte vysloveně levný vysavač listí, který využijete jednou za rok, navíc jen na malé ploše, doporučujeme vám značky Güde, Black & Decker nebo Fieldmann. Pestrou nabídku dobrých vysavačů listí najdete i u prodejců, jako jsou Mountfield, Hornbach či OBI.

Otázky a odpovědi – FAQ

Náš návod na výběr zahradního vysavače listí byl sice dost podrobný, před konečným rozhodnutím byste však měli vědět ještě o několika důležitých parametrech. V případě, že nenajdete odpovědi, které vás v souvislosti s tímto zahradním nářadím zajímají, budeme rádi, pokud nám pod článkem zanecháte své otázky.

To záleží na jeho hlavním využití. Výhodou ruksakových modelů je, že váhu naplněného vaku i vysavače nenosíte v rukou, ale na zádech. Tato alternativa bývá o něco dražší, pokud se tedy nechystáte vysávat na plantážích, není nutné investovat do „ruksaku“.

Vysavač by měl být odložený na suchém a dobře větraném místě. Po skončení vysávání ho vždy důkladně vyčistěte a usušte. Pokud se ve vašem vysavači nacházejí drticí nože, nezapomeňte ani na ně. Pokud si pořídíte benzinový model s dvoutaktním motorem, myslete na to, že do benzinu je třeba dolévat olej. V případě čtyřtaktu ho zas dolijte do samostatné olejové vany.

Informaci o tom, zda je daný vysavač určený pouze k úklidu suchého, nebo i mokrého listí, byste měli najít v jeho popisu, resp. v návodu k použití. Totéž platí i o vysávání jiného než „listového“ rostlinného materiálu. Většina modelů však zvládne vysát i tenčí větvičky, suchou trávu, jehličí či vlhké listí.

Lacná kvalita

Bosch UniversalGardenTidy 06008B1000

Elektrický, funkce vysávání i foukání, regulace otáček, sací výkon 10 m³/min., průtok vzduchu 285 km/h., funkce drcení 12 : 1, objem sběrného vaku 45 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku

U produktů značky Bosch není třeba pochybovat o jejich kvalitě a velmi dobrém poměru mezi cenou a výkonem. A výjimkou není ani Bosch UniversalGardenTidy 0.600.8B1.000. Listí (resp. rostlinný odpad) nasává rychlostí okolo 10 m³/min., což je v našem testu nejméně, dokonce méně než v případě podstatně levnějšího „cenového trháku“, vysavače Fieldmann FZF 4050-E. Podobné je to i s rychlostí průtoku vzduchu, která dosahuje max. 285 km/h, a příkonem elektromotoru (1 800 W). Co se týče parametrů, je tento zahradní vysavač „nejslabší“, ovšem z hlediska reálného výkonu „laťku nepodlezl“ ani o centimetr.

UniversalGardenTidy disponuje i další velmi praktickou funkcí: drcením. Jeho mulčovací poměr 12 : 1 je na pohled horší (přesněji řečeno, „na papíře“ se nejeví jako heroický výkon), v praxi však tento model listí drtí vcelku efektivně. Vysavač dále vyniká ergonomickým provedením. Je vyroben z kvalitních materiálů a sběrný vak s dostatečným objemem 45 l má povrchovou úpravu, která odvádí vodu, vlhkost i nečistoty z nasátého listí směrem k zemi. Plusem je ventilátor s velkou spirálou, kterou oceníte při údržbě.

Na vysavači Bosch oceňujeme možnost regulace otáček pomocí kolečka na horní části, jednoduché přepínání mezi režimy vysávání a foukání i zapnutí funkce drcení listí a rychloupínací systém na vak, díky kterému nemusíte používat žádné nářadí. Velmi jednoduchá je také výměna trubic, resp. „předělání“ vysavače na fukar.

Při práci vás jistě potěší přijatelná hlučnost, která nepřesahuje 100 dB. Hmotnost modelu UniversalGardenTidy hodnotíme tak na 50 %. Při vysávání se připravte na dost vysokou váhu, která se blíží k 5 kg. Samotný fukar váží jen necelých 3,5 kg, což je tak akorát.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Velmi dobrý výkon
Kvalitní provedení a jednoduchá obsluha

Negatíva

Trochu vyšší hmotnost vysavače
Nižší sací výkon v porovnání s ostatními modely

Příkon = 1 800 W ● Max. sací výkon = cca 10 m³/min. ● Max. průtok vzduchu = 285 km/h ● Mulčovací poměr = 12 : 1 ● Akustický tlak/výkon = 86 dB (A) / 98 dB (Lwa) ● Objem sběrného vaku = 45 l ● Hmotnost vysavače/dmychadla = 4,7 / 3,4 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vysavače listí

Vaše hodnocení:
(90.2%)