Shora plněné pračky

Nejlepší shora plněné pračky 2024 + recenze

Najít spolehlivou pračku, která nejenže důkladně vypere, ale také ušetří energii, vodu i čas, už nemusí být problém. Naše redakce pro vás opět provedla průzkum trhu a připravila výběr kvalitních modelů s horním plněním. Po hodinách analyzování a porovnávání se tou nejlepší volbou stala pračka Whirlpool TDLRB 6252 BS EU/N s kapacitou 6 kg, která vyniká nejen tichým provozem, ale také nabídkou 14 programů.

Publikované: 21.07.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou shora plněnou pračku koupit?

Dostatečná kapacita, slušné otáčky, ale zároveň tichý chod. Jakou pračku tedy koupit? Pokud se potřebujete rychle rozhodnout a zdlouhavé recenze váš výběr nezlehčují, už nyní vám pomůžeme shrnutím kvalitních modelů. Nabízíme vám přehled 3 praček ze svého spotřebitelského testu, které rozhodně stojí za vaši pozornost. V krátkosti vám představíme vítěze testu s nejlepším hodnocením, cenově dostupný model a konečně náš tip.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool TDLRB 6252   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Indesit BTW L50300   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Zerowatt TOZ 262DE   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Whirlpool TDLRB 6252 BS EU/N

Whirlpool TDLRB 6252 BS EU/N

Kapacita 6 kg, max. počet otáček za minutu 1 200, 14 programů, FreshCare, technologie 6. smysl, časovač.

Zobrazit více info

Kapacitu 6 kg, 1200 otáček za minutu a nabídku 14 programů řadíme k hlavním výhodám vítězného modelu. Whirlpool TDLRB 6252 BS EU/N o rozměrech 40 x 90 x 60 cm patří do energetické třídy B, přičemž na 100 cyklů spotřebuje 48 kWh energie a na jedno praní 48 l vody.

Cenový trhák
Indesit BTW L50300 EU/N

Indesit BTW L50300 EU/N

Kapacita 5 kg, max. počet otáček za minutu: 1 000, 12 programů, časovač.

Zobrazit více info

Pračka energetické třídy D Indesit BTW L50300 EU/N o rozměrech 40 × 90 × 60 cm spotřebuje na 100 cyklů 60 kWh energie a na jedno praní 41 l vody. Zaujme nižší cenou, kapacitou 5 kg, max. 1 000 otáčkami za minutu a hlučností od 60 dB do 76 dB. Výbava 12 programů zahrnuje také režim eco či cyklus rychlého praní. Hlavní výhodou je však program „water balance plus“, který šetří vodu, energii i čas.

Náš TIP
Whirlpool TDLR 6040L EU/N

Whirlpool TDLR 6040L EU/N

Kapacita 6 kg, max. počet otáček za minutu 1 000, 13 pracích programů, program Hygiene, technologie 6. smysl.

Zobrazit více info

Model energetické třídy C Whirlpool TDLR 6040L EU/N s kapacitou 6 kg spotřebuje na 100 cyklů 56 kWh energie, přičemž na jeden cyklus použije 43 l vody. Má standardních 40 × 90 × 60 cm, nabízí 1 000 otáček za minutu a hlučnost od 60 dB do 78 dB. Kromě programů zaujme úspornou technologií „šestý smysl“. Jako nevýhodu pračky však vnímáme chybějící displej.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ušetří prostor a nezřídka i peníze. Pračky s horním plněním se díky speciální konstrukci a užším rozměrům těší oblibě zejména v menších domácnostech. A přestože jsou opravdu prostorově úsporné, před koupí zohledněte i místo nad pračkou, abyste dvířka bez problémů otevřeli. Na co dalšího však při výběru nelze zapomenout? Důležité je kromě samotných rozměrů zvážit také ostatní parametry produktu, které vám zároveň řeknou více o jeho kvalitě. Ve spotřebitelském testu jsme se proto zaměřili na ty klíčové. Které parametry měly při hodnocení modelů největší váhu?

Kapacita náplně
Spotřeba energie a vody
Programy a funkce
Otáčky
Hlučnost

Spotřebitelský test shora plněných praček zahrnuje modely s víceméně srovnatelnými základními parametry, ale různou programovou výbavou a odlišnými funkcemi. Vybírali jsme jen dostupné pračky od ověřených výrobců, přičemž jsme dali prostor levnějším i dražším modelům. Desítky hodin jsme strávili důkladným analyzováním a porovnáváním jejich silnějších a slabších stránek. Aby byla naše hodnocení co nejobjektivnější, informace jsme čerpali nejen z internetového srovnávače Heureka, z několika známých e-shopů jako Datart.cz, Mall.cz, Nay.sk, Kasa.cz, Okay.cz a Planeo.cz, ale v neposlední řadě jsme zohlednili také pozitivní a negativní zkušenosti spotřebitelů.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze shora plněných praček

Koupě pračky představuje nemalou investici, proto její výběr rozhodně neponechejte náhodě. Ještě předem je totiž nutné zvážit parametry, ceny i výrobce, s čímž vám hravě pomohou spotřebitelské recenze a odborné testy. Ve svém průzkumu jsme proto zjišťovali, které pračky s horním plněním se vyplatí nejvíce. Obecně je výhodou těchto modelů zejména speciální konstrukce a užší rozměry, avšak prioritou každé kvalitní pračky by mělo být důkladně vyprané prádlo. Neméně důležité je také šetření energie, vody a v dnešní době i času. Do spotřebitelského testu jsme tak zahrnuli dostupné modely, které by měly tato kritéria splňovat. Analyzováním jsme strávili desítky hodin, abychom vám nakonec přinesli nezávislá a přehledná hodnocení jejich silnějších i slabších stránek. Věříme, že i následující shrnutí váš výběr o něco usnadní.

Víťaz testu

Whirlpool TDLRB 6252 BS EU/N

Kapacita 6 kg, max. počet otáček za minutu 1 200, 14 programů, FreshCare, technologie 6. smysl, časovač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Shora plněná volně stojící pračka Whirlpool je namísto tradičního řemenového pohonu vybavena výkonným motorem s přímým pohonem snižujícím vibrace a hluk, který však zároveň zvyšuje účinnost a spolehlivost spotřebiče. Disponuje 6kg maximální kapacitou naplnění a hladinou hluku v době odstřeďování na úrovni standardních 74 dB. V rámci spotřeby jsou důležité dva údaje, a to spotřeba vody dosahující hodnoty 48 litrů a spotřeba elektrické energie na úrovni 48 kWh. Jedná se o poměrně úsporný model patřící do energetické třídy B.

Pračka Whirlpool má jednoduché ovládání intuitivního charakteru v podobě otočného tlačítka, přičemž volit lze z 14 přednastavených pracích programů a jistého teplotního rozhraní. K dispozici jsou například programy šetrné vůči vlně či hedvábí, ovšem najdou se zde i další klasické programy a funkce. Potěšující je přítomnost funkce FreshCare, díky které bude vaše prádlo po vyprání svěží, ale za zmínku také stojí dětská pojistka a displej usnadňující všeobecné nastavování parametrů pracího cyklu. I v případě tohoto zařízení se o co nejúspornější způsob vyprání naváženého množství prádla postará technologie 6. smysl, resp. funkce Fuzzy Logic.

Shora plněná pračka Whirlpool má docela tichý chod, a to i v době ždímání při nejvyšších otáčkách. Avšak dosažení tichého provozu je na samotném spotřebiteli, který musí dbát na pořádné umístění pračky do roviny. V takové situaci je nejlepší pomůckou vodováha. Z dispozičního hlediska je ideální volbou pro malé panelákové koupelny, kde se jiné typy praček nevejdou. Výhodou je tiché otevírání bubnu díky funkci Soft Opening, funkce odloženého startu, ale také ukazatel zbývajícího času zbývajícího do ukončení pracího cyklu, který se zobrazuje na displeji pračky.

Pozitíva

Vhodný do panelákových koupelen
Tichý chod
Intuitivní ovládání

Negatíva

Menší kapacita naplnění – 6 kg

Rozměry: 40 x 90 x 60 cm ● Hmotnost: 58 kg ● Kapacita: 6 kg ● Energetická třída: B ● Spotřeba energie: 48 kWh ● Spotřeba vody: 48 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 200 ● Hlučnost: 74 dB ● Počet programů: 14 ● Funkce: FreshCare, technologie 6. smysl, časovač

Cenový trhák

Indesit BTW L50300 EU/N

Kapacita 5 kg, max. počet otáček za minutu: 1 000, 12 programů, časovač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi levnějšími modely vynikla pračka Indesit BTW L50300 EU/N o rozměrech 40 × 90 × 60 cm a s hmotností 53 kg. Disponuje kapacitou 5 kg prádla. Má umístění v energetické třídě D a spotřebu energie na 100 cyklů 60 kWh. Hodnota spotřeby vody je 41 l. Nevýhodou pračky může být vyšší hlučnost při praní – 60 dB, přičemž hlučnost při odstřeďování na maximálních 1 000 otáčkách za minutu je už standardních 76 dB.

Přestože jde o jednodušší model, nabízí až 12 programů, ze kterých si můžete zvolit například režim vhodný pro bavlnu, syntetiku, rychlé praní (turn & go), eco programy nebo v recenzích oblíbený „water balance plus“. Díky tomuto inovativnímu programu se při praní spotřebuje pouze nezbytné množství vody a energie, přičemž však nesnižuje úroveň vyprání prádla. Program by měl při malém množství ušetřit až 70 % vody, 50 % energie a cyklus by měl být rychlejší o 35 %. Pračka s LED displejem nabízí funkce odpovídající ceně výrobku. Využít tak můžete odložený start, kterým si můžete nastavit začátek pracího cyklu na pozdější dobu. Podle recenzí spotřebitelů model splňuje základní požadavky, spotřebitelé ocenili zejména 45minutový prací režim (turn & go), snadnou instalaci i obsluhu. Některým však vadil hlučnější provoz.

Pozitíva

Nižší pořizovací cena
Energetická třída D
Šetrný program „water balance plus“ a rychlý „turn & go“

Negatíva

Menší kapacita – 5 kg
Užší výběr programů a funkcí
Hlučnější odstřeďování – 76 dB

Rozměry: 40 × 90 × 60 cm ● Hmotnost: 53 kg ● Kapacita: 5 kg ● Energetická třída: D ● Spotřeba energie: 60 kWh / 100 cyklů ● Spotřeba vody: 41 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 000 ● Hlučnost: 60–76 dB ● Počet programů: 12 ● Funkce: časovač

Náš TIP

Whirlpool TDLR 6040L EU/N

Kapacita 6 kg, max. počet otáček za minutu 1 000, 13 pracích programů, program Hygiene, technologie 6. smysl.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Shora plněná pračka Whirlpool disponuje základní výbavou, čemuž odpovídá i samotná pořizovací cena. S energetickou třídou C se také velmi nevyjímá, ale uspokojí zejména ty spotřebitele, kteří hledají pračku s rozměry vhodnými do malých místností a prázdných koutů. Pračku Whirlpool lze naplnit 6 kg prádla, přičemž spotřeba vody dosahuje hodnoty 43 litrů na jeden cyklus. Spotřeba elektrické energie se pohybuje na úrovni 56 kWh. Pohon má na starosti univerzální motor, který nedosahuje takovou životnost jako pračky s invertorovým motorem, ale hladina hluku je v porovnání s nimi v tomto případě rozhodně vyšší. Za zmínku stojí absence českého ovládacího panelu, který je však beztoho dostatečně přehledný díky jednoduchému ovládání formou mechanických knoflíků a centrálního otočného tlačítka.

Pomocí uvedených tlačítek je možné si navolit požadované otáčky, teplotu praní a potřebný prací program. Na výběr je jich celkem 13, přičemž k dispozici jsou programy šetrné vůči jemnému prádlu, vlně, syntetickým oděvům či bavlně. K dispozici je také funkce Rapid, která umožňuje zkrácení doby pracího cyklu. Zvolit si můžete i program Hygiene zabezpečující účinné praní pro zbavení se 99 % bakterií přítomných na prádle. Velkou výhodou je technologie Fuzzy Logic, resp. 6. smysl, co je ve své podstatě senzorová technologie, která sama zváží naložené prádlo a na základě zjištěných informací zvolí prací program s optimální spotřebou vody, pracího prostředku a trváním pracího cyklu. Praní pomocí této funkce nejen šetří životní prostředí, ale i rodinný rozpočet.

Pro mnohé spotřebitele, kteří hledají právě svrchu plněnou pračku, je již tento parametr dostatečnou výhodou, aby zvážili koupi konkrétního modelu. Co by však mělo při výběru zavážit nejvíce, je fakt, že jde o úsporný spotřebič za dobrou cenu, ale s velmi hlučným chodem a nižší kvalitou použitých materiálů. Absence českého ovládacího panelu by také mohla být rozhodujícím aspektem při volbě, ale na druhé straně je nutné k ovládání a nastavování jednotlivých parametrů pracích cyklů poznamenat, že jde o velmi jednoduše řešený systém intuitivního charakteru bez potřeby jakéhokoli LED displeje.

Pozitíva

Dobrá cena
Spotřeba energie
Jednoduché ovládání bez displeje

Negatíva

Bez českého ovládacího panelu
Hlučný chod
Nízká kvalita materiálů

Rozměry: 40 x 90 x 60 cm ● Hmotnost: 53 kg ● Kapacita: 6 kg ● Energetická třída: C ● Spotřeba energie: 56 kWh ● Spotřeba vody: 43 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 000 ● Hlučnost: 78 dB ● Počet programů: 13 ● Funkce: Rapid, program Hygiene, technologie 6. smysl

Whirlpool TDLR 5030L EU/N

Kapacita 5 kg, max. počet otáček za minutu: 1 000, 14 programů, časovač, technologie „šestý smysl“.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do našeho spotřebitelského testu jsme zahrnuli i velmi dobře prodávanou pračku Whirlpool TDLR 5030L EU/N se standardními rozměry 40 × 90 × 60 cm a hmotností 54 kg. Maximální kapacita 5 kg je stejná jako v případě levnější pračky Indesit BTW L50300 EU/N, přičemž i ostatní parametry jsou u těchto modelů stejné nebo srovnatelné.

Pračka patří do energetické třídy D, má spotřebu energie 60 kWh na 100 cyklů a spotřebu vody 41 l na jedno praní. Hlučnost při praní 60 dB se při maximálních 1 000 otáčkách za minutu může zvýšit na 75 dB. Z vybraných modelů jde o poměrně standardní hlučnost. Odlišným parametrem je však počet programů. Pračka nabízí 14 přednastavených programů. Najdete zde režimy vhodné pro bavlnu, syntetiku, jemné prádlo, mix, džíny a také eco program. Výsledky praní u tohoto modelu zlepší inteligentní technologie „šestý smysl“, která by měla ušetřit 50 % energie, vody i trvání cyklu a doporučit správné dávkování pracího prostředku.

Model disponuje praktickými LED ukazateli průběhu praní a funkcí odloženého startu, přičemž nevýhodou může být chybějící displej. Spotřebitelské recenze však pračku obecně doporučovaly. Spotřebitelé ocenili poměr ceny a kvality, kompaktní rozměry i do menších koupelen a celkové splnění uvedených parametrů.

Pozitíva

Energetická třída D
Výběr 14 programů
Technologie „šestý smysl“

Negatíva

Menší kapacita (5 kg)
Maximálně 1 000 otáček za minutu
Nemá displej

Rozměry: 40 × 90 × 60 cm ● Hmotnost: 54 kg ● Kapacita: 5 kg ● Energetická třída: D ● Spotřeba energie: 60 kWh / 100 cyklů ● Spotřeba vody: 41 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 000 ● Hlučnost: 60–75 dB ● Počet programů: 14 ● Funkce: časovač, technologie „šestý smysl“

Další zajímavé produkty

Není neobvyklé, pokud v širokém sortimentu přehlédneme produkty, které by si jinak zasloužily naši pozornost. Proto jsme se na nabídku shora plněných praček podívali za vás, a připravili tak výběr dalších kvalitních modelů se slušnou kapacitou i praktickými funkcemi. Pokud jste tedy mezi recenzovanými pračkami nenašli to, co hledáte, nabízíme vám shrnutí alternativních modelů, které se rovněž vyplatí zvážit.

Model Electrolux EW8TN3562C s kapacitou náplně 6 kg patří do energetické třídy B. Na 100 cyklů tak spotřebuje 48 kWh energie a na jedno praní 42 l vody. Pračka je při běžném praní poměrně tichá (51 dB), ale při maximálních, 1 500 otáčkách za minutu se hlučnost zvýší na 78 dB. Mezi hlavní výhody patří 14 programů, Eco TimeManager či technologie SensiCare, která přizpůsobí délku cyklu a spotřebu vody.

Pračka o rozměrech 40 × 90 × 60 cm a s kapacitou náplně 6 kg patří do energetické třídy DIndesit BTW S6230P EU/N spotřebuje na jeden cyklus 43 l vody a na 100 cyklů 64 kWh energie. Hlučnost se pohybuje od 59 dB do 76 dB, přičemž model dosáhne maximálně 1 200 otáček za minutu. Zaujme také digitálním displejem, 13 programy včetně rychlých pracích cyklů, funkcí automatického otočení bubnu a úsporným programem Water Balance Plus.

Candy CSTG 47TME/1-S vyniká kapacitou náplně 7 kg a 1 400 otáčkami za minutu. Pračka s hlučnějším provozem (52–79 dB) patří do energetické třídy B, a proto je její spotřeba energie 52 kWh/100 cyklů a spotřeba vody na 1 praní 42 l. Potěší však 16 programů s rychlými cykly, detekce množství prádla a technologie Smart Touch s NFC konektivitou pro mobily s OS Android.

Rozměry 40 × 90 × 60 cm, kapacita 6 kg, 12 programů a maximálně 1 200 otáček za minutu. Model energetické třídy D Whirlpool TDLR 6230SS spotřebuje na jedno praní 43 l vody a na 100 cyklů 64 kWh energie. Pračka s hlučností 59 až 76 dB zaujme LED displejem a technologií 6. smysl, která ušetří 50 % vody, energie i času. Vítaná je také dětská pojistka a funkce odloženého startu.

Dražší model o velikosti 40 x 89 x 60 cm spotřebuje na jedno praní 45 l vody a na 100 cyklů 59 kWh energie. Pračka AEG LTN7E273C energetické třídy C má kapacitu náplně 7 kg a při 1 200 otáčkách za minutu dosáhne hlučnosti 78 dB. Vyniká automatickým umístěním bubnu do správné polohy, funkcí ProSense, která přizpůsobí cyklus aktuální náplni a zejména možností praní s párou ProSteam.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Zajímá vás prodejnost produktů? V rámci průzkumu jsme také zjišťovali, které modely praček kupují lidé na domácím trhu nejvíce. Na základě informací z portálu Heureka.cz vám tak přinášíme seznam nejprodávanějších praček s horním plněním. A jelikož se čísla prodejnosti časem mění, tabulku pro vás pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool TDLR 6040L EU/N5*Zobrazit produkt
Whirlpool TDLRBX 6252BS5*Zobrazit produkt
Indesit BTW L50300 EU/N5*Zobrazit produkt
Candy CSTG 47TME/1-S5*Zobrazit produkt
Whirlpool TDLR 5030L EU/N5*Zobrazit produkt

Automatická pračka už tvoří běžnou součást téměř každé domácnosti. Jelikož je nabídka těchto spotřebičů široká, zaměřili jsme se ve svém průzkumu na konkrétní typ. Modely s horním plněním jsou díky užším rozměrům praktickým pomocníkem zejména v menších bytech či garsonkách. Ocení je také starší lidé nebo lidé s problémovým pohybovým aparátem, neboť se k pračce nemusí příliš ohýbat. A přestože jich je v porovnání s modely plněnými zepředu na trhu o něco méně, výhodou jsou příznivější ceny. Přesto však naleznete kvalitní modely s dostatečným objemem, bohatou programovou výbavou i moderními funkcemi. I vy už přemýšlíte, jaká pračka bude vhodná do vaší domácnosti? Pravdou je, že rozměry modelů s horním plněním jsou přibližně stejné, důležité je proto zohlednit kapacitu bubnu, spotřebu, otáčky či nabídku programů. Na co dalšího se při koupi zaměřit, vám už prozradí náš průvodce výběrem.

Jak vybrat shora plněnou pračku

 • Rozměry a kapacita
 • Spotřeba
 • Otáčky
 • Hlučnost
 • Motor
 • Programová výbava
 • Funkce, režimy, technologie
 • Cena a oblíbení výrobci

Dostatečný prostor a kapacita pračky jsou prvořadé

Automatická pračka představuje kromě vyšší investice i spotřebič nemalých rozměrů, a proto je její koupi i umístění potřeba předem zvážit. A přestože bývá používána většinou v koupelně, mnohé domácnosti mívají pračky v kuchyni či speciální, technické místnosti spolu se sušičkou. Modely plněné shora však doporučujeme umístit do koupelen, jelikož jejich vrchní část nevyužijete ani k vrstvení (např. sušičky) a nejsou vhodné ani pod kuchyňskou linku.

Co se týče velikosti praček, běžná šířka modelů plněných shora je pouhých 40 cm, což představuje jednu z výhod zejména pro menší domácnosti. Pro pohodlné otevírání dvířek je však třeba počítat i s dostatečným prostorem nad pračkou, který nesmí blokovat skříňky či police.

Od celkových rozměrů přejdeme k asi nejdůležitějšímu parametru, na který se při koupi zaměřte. Kapacita pračky hovoří o objemu prádla, které lze vyprat během jednoho cyklu. Uváděna je v kg a vždy odpovídá maximální hodnotě, přičemž se zpravidla pohybuje od 5 kg do 10 kg. Podle čeho tedy při výběru postupovat?

Důležitým faktorem je počet lidí, pro které perete. Obecně se uvádí, že pro jednočlennou a dvoučlennou domácnost klidně postačí menší modely s kapacitou kolem 4 kg. Pro čtyřčlennou nebo vícečlennou domácnost jsou vhodné větší pračky s kapacitou 6 kg až 9 kg. Velké domácnosti nebo malé penziony vyžadují objem větší než 9 kg.

Při výběru doporučujeme zohlednit nejen to, pro kolik lidí perete a jak často, ale také to, co perete. Pokud prádlo třídíte (každodenní oblečení, sportovní oblečení, ložní prádlo), lepší volbou by mohl být menší model, abyste zbytečně nepřepláceli z důvodu častého praní s částečně naplněným bubnem.

Energetický štítek pračky a spotřeba

Po zvážení rozměrů a objemu pračky je nutné zohlednit její spotřebu. Ideální je vybrat co nejúspornější model, aby bylo praní nejen levné, ale také šetrné k životnímu prostředí. V tomto případě je velmi praktickou a užitečnou pomůckou energetický štítek spotřebiče, který informuje o výši spotřeby energie i vody.

Začátkem roku 2021 došlo ke změnám energetických štítků, a tak se podle nejnovějších aktualizací setkáte s novou stupnicí energetické třídy. Sedmistupňová barevná stupnice je zachována, avšak třídy s označením „plus“, tedy A+++, A++, A+, jsou nahrazené jednotnou stupnicí spotřeby energie od A po G.

Parametry výběru shora plněné pračky

Stupnice je uspořádaná od nejlepší po nejhorší energetickou třídu, přičemž platí, že čím vyšší energetická třída, tím větší úspory můžete očekávat. Je potřeba zmínit, že provoz úsporných praček je mnohem šetrnější, a tak se vám – i přes dražší koupi – jejich pořizovací cena následně vrátí.

Ty nejlepší a nejúspornější pračky patří do třídy A. Nejčastěji se však u kvalitních modelů setkáte s energetickou třídou B, C nebo D, přičemž i takovéto pračky patří k velmi úsporným a šetrným. Setkat se můžete i s třídou E, jejíž hodnoty se považují za hraniční, a pračky nižších tříd se obecně nedoporučuje kupovat.

Kromě spotřeby energie je důležitá i spotřeba vody, která má rovněž vliv na celkové náklady. Důležité je zmínit, že se při testování používá program „bavlna 60 °C“, proto je uvedené hodnoty potřeba brát s jistou rezervou. V případě, že u produktu nenajdete spotřebu vody na jeden prací cyklus, poradíte si vydělením uvedené roční spotřeby číslem 220, což představuje přibližný počet cyklů za rok.  

Ideální je, pokud spotřeba vody klesá pod 40 litrů, nicméně slušné hodnoty jsou i ty do 50 litrů. U kvalitních modelů se často setkáte s hodnotami v rozmezí 41–43 litrů na prací cyklus. V tomto směru mohou být nápomocné různé technologie, jako například 6. smysl, které přizpůsobují provoz aktuálním potřebám, čímž optimalizují celkovou spotřebu.

Počet otáček určuje sílu odstřeďování

Od výše zmíněných vlastností se nyní přesuneme k počtu otáček. Parametr určuje sílu a účinnost odstřeďování, což v praxi znamená, že čím je počet vyšší, tím sušší prádlo z pračky vytáhnete. Otáčky se mohou pohybovat v rozmezí 400 až 1 500 za minutu, přičemž standardní maximální hodnota modelů bývá 1 000 až 1 200.

Na druhé straně je také důležité zmínit, že vysoké otáčky zvyšují mačkavost oděvů. Stejně tak ne každý materiál můžete odstřeďovat při vysokých otáčkách. Jemné prádlo se například nesmí odstřeďovat při více než 800 otáčkách za minutu, avšak ručníky nebo ložní prádlo zvládnou i 1 200. Standard na trhu tak představuje pračka s maximálními otáčkami 1 200 za minutu, přičemž se můžete setkat také s hodnotou 1 000 nebo i dražšími modely s 1 300 či 1 400 otáčkami za minutu.

Budete-li si chtít ověřit účinnost odstřeďování konkrétní pračky, najdete ji uvedenou na energetickém štítku písmeny A–G, kdy nejlepší třída začíná klasicky písmenem A.

Čím nižší hlučnost, tím lépe

Hlučnost je důležitý parametr, na který mohou mít vliv i některé technologie, tichý motor či kvalitní opláštění s dobrou izolací. Při výběru je proto potřeba se na něj cíleně zaměřit a vybírat podle vlastních preferencí.

Počet otáček/síla odstřeďování shora plněné pračky

Většina modelů má hodnoty hlučnosti přibližně stejné, zvyšují se při vysokých otáčkách, tedy zejména při odstřeďování. A přestože je jasné, že v případě praček nikdy nepůjde o úplně tichý provoz, v současnosti najdete propracované modely, které dokážou hlučnost značně minimalizovat.

Špičkové pračky se již při běžném praní dostanou pod úroveň 50 dB, naopak levnější mohou přesáhnout i hranici 60 dB. Při ždímání se tyto hodnoty zvyšují, přičemž standard představuje interval 70 dB až 80 dB. Ideálem je proto model s hlučností pod 50 dB při praní a méně než 70 dB při odstřeďování.

Typy motoru

Výše zmíněnou spotřebu a hlučnost, ale také životnost pračky ovlivňuje samotný motor. Jelikož jsme již tyto parametry hodnotili jako samostatná kritéria, motor si nyní přiblížíme pouze v krátkosti. Na trhu se totiž setkáte se 3 typy motoru. Které to jsou a jaké jsou jejich výhody?

 • Klasický typ představuje běžný motor, který se skládá z motoru, řemene, řemenice a bubnu. Nevýhodou je přenos energie uhlíky, které se časem opotřebují a zvýší spotřebu. Tento typ je již v současnosti považován za málo efektivní, hlučný a s krátkou životností.
 • Zlatou střední cestu představuje invertorový motor s elektronickým řízením, které nahrazuje uhlíkové přenašeče. Jeho výhodou je tak snížená spotřeba i hlučnost, plynulá regulace a menší opotřebení.
 • Posledním typem je nejmodernější Direct Drive Motor, který naleznete u kvalitnějších a dražších modelů. Specifický je zejména umístěním v ose bubnu, který pohání přímo bez přenosového řemene. Mezi hlavní výhody patří nízká hlučnost a tlumení vibrací, vysoká životnost či snadné ovládání.

Programová výbava

Neméně důležitým kritériem je nabídka programů. U ní je třeba vzít v úvahu nejen to, jaký typ oblečení nejčastěji nosíte, ale také šetření energie či vody a rovněž část dne, kterou praní budete věnovat.

Ušetřit energii a vodu vám pomohou zejména ekologické nebo rychlé programy. Pro večerní praní jsou k dispozici speciální noční programy s menším hlukem a delším cyklem a citlivé pokožce přijde vhod antialergický nebo dětský program. Jelikož se jedná o individuální záležitost konkrétních modelů, programovou výbavu si před koupí produktu rozhodně ověřte.

Programová výbava a funkce shora plněné pračky

Do standardní výbavy rozhodně patří bavlna, syntetika, smíšené prádlo (mix), jemné prádlo, rychlý program, eco program, skvrny či odstřeďování, máchání a předepírání. Propracovanější pračky nabídnou i dětský program, tiché praní, outdoor/sport, režim „pet“ – na odstranění chlupů, programy hedvábí, vlna, džíny, košile a také program vhodný na tmavé prádlo.

Parní funkce, vstřikování vzduchu a další praktické funkce

Podobně jako programová výbava jsou i funkce, moderní režimy či speciální technologie záležitostí konkrétního výrobku. V krátkosti si však povíme, se kterými z nich se můžete setkat nejčastěji a které jsou výsadou kvalitnějších a dražších modelů.

 • Časovač nebo odložený start – jde o nejběžnější funkci, kterou disponuje téměř každý model. Stačí, když do pračky vložíte špinavé prádlo, prací prášek a nastavíte, v jakém čase se spustí provoz.
 • Dětská pojistka – představuje také poměrně běžnou funkci, kterou ocení domácnosti s malými dětmi, popřípadě i zvířaty. Bezpečnostní pojistka zablokuje ovládací prvky, aby tak nedošlo k nechtěnému otočení koleček či změnám nastavení displeje.
 • Automatické dávkování pracího prášku – jelikož málo prostředku nevypere prádlo dostatečně a velké množství zase zbytečně prodlužuje cyklus, některé modely nabízejí možnost automatického dávkování pracího prášku i aviváže. Pračka si z naplněných nádob sama dávkuje prostředek podle množství prádla, druhu tkaniny nebo úrovně znečištění. Vaším úkolem je pouze občasné doplňování pracích prostředků do speciálních nádob.
 • Fuzzy logic – moderní technologie přizpůsobuje chod pračky podle míry naplnění. Na základě hmotnosti prádla reguluje množství vody a optimalizuje délku praní, čímž celkově snižuje spotřebu energie i vody.
 • Šestý smysl – technologie funguje podobně jako fuzzy logic, rozdíl je v tom, že se neřídí jen hmotností. Na základě nastaveného typu tkaniny zvolí vhodnou teplotu, délku cyklu nebo počet otáček odstřeďování.
 • Parní funkce – jde o funkci, kterou naleznete spíše u dražších modelů. Jejím úkolem je snižování množství alergenů, bakterií i roztočů, odstranění odolných skvrn nebo vyhlazení prádla.
 • Vstřikování vzduchu – s technologií EcoBubble se setkáte zejména u praček značky Samsung. Do pracího prostředku vstřikuje vzduch, čímž zvyšuje jeho účinek. Bublinková pěna následně proniká do tkanin a odstraňuje skvrny. Dokáže pracovat při nízkých teplotách – a tím šetřit energie.
 • Ochrana proti úniku vody – bývá nejčastěji označována jako AquaStop, AquaSafe nebo AquaControl. Podstatou jsou monitorovací systémy a senzory, které zabraňují úniku vody z pračky a přívodní hadice.
 • Bezdrátové technologie – mezi smart funkce patří podpora NFC a Wi-Fi. Podpora NFC umožní například nahrávání programů dle vašich požadavků přímo do pračky a díky propojení Wi-Fi zase můžete chytrým telefonem sledovat provoz v době, kdy nejste doma (případné diagnostikování chyby nebo kontaktování servisu).

Kapacita bubna zhora plnenej práčky

Při výběru si v neposlední řadě všímejte také snadnosti otevírání bubnu, celkového ovládání přístroje a přítomnosti LCD nebo LED displeje (není u všech modelů). Vítanou pomůckou může být i akustický signál, který upozorní na konec programu.

Pračky střední cenové třídy osloví nejvíce

Cena je důležitý faktor, který naše rozhodnutí ovlivňuje z ekonomického hlediska a který by měl odrážet kvalitu výrobků. Proto jsme se v průzkumu zaměřili i na tuto oblast a přinášíme vám přehled 3 cenových kategorií praček s horním plněním, se kterými se na domácím trhu můžete setkat.

Mezi nejlevnější modely s dobrým poměrem ceny a kvality řadíme pračky s cenou kolem 5 500 Kč. Rozměrově jsou obvykle podobné těm dražším, ale disponují menší kapacitou bubnu, nižším maximálním počtem otáček za minutu, jejich chod je často hlučnější a mají pouze základní nabídku programů bez speciálních funkcí. Nemusí to být pravidlem, ale většinou nepatří ani k úsporným modelům.

Do opravdu kvalitních modelů se vyplatí trochu více investovat. V kategorii přibližně od 7 500 do 12 500 Kč již naleznete propracované pračky s dostatečnou kapacitou i pro vícečlennou domácnost, slušným počtem otáček, relativně nízkou hlučností a s programy navíc. Modely také disponují technologiemi a funkcemi, díky nimž ušetříte energii, vodu i čas.

Rozměry a kapacitou se pračky od 15 000 Kč výše příliš neliší. Často se může jednat o neúsporné modely, které však slibují vysoký počet otáček, bohatou programovou výbavu a řadu chytrých funkcí, které prací cyklus o něco usnadní – automatické dávkování prostředku, EcoBubble, parní funkce, Wi-Fi, NFC podpora i další.

Spokojenost zaručí Whirlpool, Electrolux i Candy

Přestože se na trhu setkáte s více značkami, spotřebiče, jako jsou pračky, vybírejte pouze od ověřených a spolehlivých výrobců. I mezi nimi vás totiž čeká široká a rozmanitá nabídka. Značkou, která se těší největší oblibě jak v případě levnějších, tak i dražších modelů, je Whirlpool. Pokud ještě zůstaneme v nižší cenové hladině, zaujme také Indesit, Candy a Zerowatt. Střední cenová kategorie patří kromě Whirlpool a Candy také výrobci Electrolux. Mezi nejdražšími a pravděpodobně i nejpropracovanějšími pračkami s horním plněním vyniká značka AEG.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v článku vše, co jste potřebovali? Přikládáme sem nejčastěji kladené dotazy a odpovědi ohledně shora plněných praček. Pokud by vám i nadále bylo něco nejasné, napište nám do komentáře. Sekci pravidelně kontrolujeme a rádi vám při výběru pomůžeme i tímto způsobem.

Obvykle ano. Je to sice záležitost konkrétní pračky, avšak jednou z výhod těchto modelů je právě jejich šířka (zpravidla 40, max. 60 cm). Jsou výrazně užší, přičemž kapacita může být stejná jako v případě praček s předním plněním. Menší rozměry mají zároveň vliv i na nižší hmotnost produktů, což je rovněž vnímáno pozitivně.

Primárním úkolem funkce je redukce mačkání prádla a celkové osvěžení. Dále také poskytuje větší hygienu, dokáže odstranit např. pyl, což ocení alergici nebo lidé s citlivou pokožkou.

Jde o chytré pračky, které je nutné připojit k Wi-Fi a které jsou kompatibilní s aplikací ve vašem smartphonu. Pomocí ní pak můžete ovládat pračku – například spustit nebo zastavit praní, přestože nejste v danou chvíli doma.

Roční náklady na provoz se zpravidla pohybují v rozmezí 45 až 60 eur. Ovšem spotřeba je ovlivněná energetickou třídou, kapacitou konkrétní pračky a také frekvencí používání. Informace týkající se spotřeby konkrétního produktu naleznete na energetickém štítku.

Po každém použití se doporučuje otřít těsnění dvířek, přibližně jednou za tři měsíce vyčistit filtry a dvakrát ročně použít speciální čistič na vnitřek pračky. Pravidelná údržba není nijak složitá, zajistí však kvalitní výsledky praní a prodlouží životnost spotřebiče.

Electrolux EW6T4262IC

Kapacita 6 kg, max. počet otáček 1 200, 15 programů, časovač, Eco TimeManager, SoftPlus.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Podle předem stanovených kritérií se nejlépe hodnocenou pračkou s vrchním plněním stala Electrolux EW6T4262IC se standardními rozměry 40 × 89 × 60 cm a větší hmotností 60 kg. Kapacitu pračky 6 kg a maximální počet otáček 1 200 za minutu řadíme mezi parametry kvalitnějších modelů. Pračka energetické třídy E spotřebuje na 100 cyklů 74 kWh energie, což představuje hranici mezi úspornými a neúspornými modely. Naopak spotřeba vody na jedno praní by měla být standardních 43 l.

Co se týče hlučnosti, pračka při odstřeďování dosáhne 77 dB, avšak během běžného praní pouze 51 dB – a právě tichý provoz modelu ocenilo i vícero recenzí. Volně stojící pračka disponuje 2 nastavitelnými, 2 pevnými nožičkami a přívodním kabelem o délce 1,61 metru. Zařízení má přehledný LCD displej a bohatý výběr 15 programů. Model tak nabízí program Eco 40-60, program bavlna, hedvábí, jemné prádlo, džínovina, sport, rychlý, 14minutový program a další. Výhodou, kterou ocení nejen alergici, je i antialergický program, který díky kombinaci s párou odstraňuje alergeny a látky způsobující podráždění pokožky.

Pračka s jemným otevíráním nabízí i standardní funkce – výběr teploty, nastavení rychlosti odstřeďování, extra máchání či odložený start. Potěší i funkcí Soft Plus, která zajišťuje dlouhotrvající svěžest prádla. Mezi spotřebiteli byla však nejvíce chválena funkce Eco TimeManager, která přizpůsobuje délku programu vlastním potřebám, čímž šetří vodu, energii i životní prostředí. Obecně pračku hodnotili jako produkt s tichým provozem, dostačující programovou výbavou a praktickými funkcemi.

Pozitíva

Kapacita 6 kg
1 200 otáček za minutu
Tichý provoz při praní – 51 dB

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Energetická třída E
Hlučnější odstřeďování – 77 dB

Rozměry: 40 × 89 × 60 cm ● Hmotnost: 60 kg ● Kapacita: 6 kg ● Energetická třída: E ● Spotřeba energie: 74 kWh / 100 cyklů ● Spotřeba vody: 43 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 200 ● Hlučnost: 51–77 dB ● Počet programů: 15 ● Funkce: časovač, Eco TimeManager, SoftPlus

Pre náročných

AEG ProSense LTX6G261C

Kapacita 6 kg, max. počet otáček za minutu: 1 200, 10 programů, časovač, Soft Opening, SoftPlus, technologie ProSense.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi vybranými pračkami s vrchním plněním je nejdražší AEG LTX6G261C se standardními rozměry 40 × 89 × 60 cm, ale hmotností až 61 kg. Model tak disponuje 2 kolečky a také 2 nastavitelnými nožkami. Kapacita je 6 kg. Pračka je zařazena do energetické třídy F, a tak je z vybraných modelů nejméně úsporným produktem. Spotřeba energie na 100 cyklů dosahuje až 83 kWh, zatímco spotřeba vody je 43 l.

Jde o model s poměrně nízkou hlučností 57 dB, která se však při odstřeďování s max. 1 200 otáčkami za minutu může zvýšit na 77 dB. Výhodou je velký LCD displej, přesné dávkování tekutého pracího prostředku a také snadné otevírání dvířek Soft Opening. A přestože je nabídka 10 programů (zahrnuje antialergický i outdoorový na sportovní oblečení) ve srovnání s ostatními modely menší, pračka zaujme speciálními režimy a praktickými funkcemi.

Silnou stránkou je program Eco TimeSave, který zajistí co nejkratší a energeticky úsporné praní. Pračka dále vyniká technologií ProSense, která stanoví program na míru, a v neposlední řadě potěší i funkce SoftPlus pro svěží a jemnější prádlo. Samozřejmostí je také možnost odloženého startu. Většina spotřebitelů byla s produktem v recenzích spokojená, chválili kolečka pro snadnější manipulaci, dotykové ovládání a poměrně tišší chod. Pár spotřebitelům vadila délka některých programů a ojediněle se také setkali se slabším těsněním napouštěcí hadice.

Pozitíva

Kapacita 6 kg
Úsporný program Eco TimeSave, program pro alergiky
Úsporná technologie ProSense a funkce SoftPlus

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Energetická třída F
Hlučnější odstřeďování – 77 dB

Rozměry: 40 × 89 × 60 cm ● Hmotnost: 61 kg ● Kapacita: 6 kg ● Energetická třída: F ● Spotřeba energie: 83 kWh / 100 cyklů ● Spotřeba vody: 43 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 200 ● Hlučnost: 57–77 dB ● Počet programů: 10 ● Funkce: časovač, Soft Opening, SoftPlus, technologie ProSense

Náš TIP

Whirlpool TDLR 6030L EU/N

Kapacita 6 kg, max. počet otáček za minutu: 1 000, 14 programů, časovač, technologie „šestý smysl“, intenzivní máchání.

Prohlédnout nejlepší nabídku

I navzdory nižší ceně splňuje pračka s vrchním plněním Whirlpool TDLR 6030L EU/N některé náročnější požadavky. Model s rozměry 40 × 90 × 60 cm a hmotností 53 kg disponuje kapacitou náplně 6 kg. Výhodu představuje energetická třída D a spotřeba energie 64 kWh na 100 cyklů. Pračka na jedno praní spotřebuje přibližně 42 l vody a při odstřeďování zvládne maximálně 1 000 otáček za minutu, což je však stejný výkon jako u levnější Indesit BTW L50300 EU/N. Vyšší, ale zároveň poměrně běžná hlučnost 60 dB se při odstřeďování může zvýšit na 78 dB.

Nabídka až 14 programů zahrnuje bavlnu, syntetiku, jemné prádlo, mix, vlnu, eco bavlnu nebo džíny, přičemž bychom uvítali i program pro alergiky. Na druhou stranu však model vyniká technologií „šestý smysl“, která řídí celý prací cyklus, automaticky vybírá a přizpůsobuje nejvhodnější parametry pro daný typ látky, čímž ušetří až 50 % energie, vody a času. Mnozí také ocení dávkovač pracího prostředku, kontrolu tvorby pěny a elektronický senzor, který by měl zajistit stabilitu pračky během odstřeďování. Vítány jsou i funkce odložený start, rychlé praní či intenzivní máchání. Pozitivní ohlasy ze strany spotřebitelů vyzdvihovaly především dobrý výkon, praktičnost a snadné používání. Jako nevýhodu spotřebitelé uvedli chybějící displej a některým vadil hlučnější chod.

Pozitíva

Kapacita 6 kg
Energetická třída D
Technologie „šestý smysl“

Negatíva

Maximálně 1 000 otáček za minutu
Hlučnější odstřeďování – 78 dB
Chybí displej

Rozměry: 40 × 90 × 60 cm ● Hmotnost: 53 kg ● Kapacita: 6 kg ● Energetická třída: D ● Spotřeba energie: 64 kWh / 100 cyklů ● Spotřeba vody: 42 l/cyklus ● Max. počet otáček za minutu: 1 000 ● Hlučnost: 60–78 dB ● Počet programů: 14 ● Funkce: časovač, technologie „šestý smysl“, intenzivní máchání

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Pračky

Vaše hodnocení:
(89%)