Mobily do 7 500 Kč

Nejlepší mobilní telefony do 7 500 Kč 2024 + recenze

Mobilní telefony střední či vyšší střední třídy jsou obecně nejprodávanější kategorií v segmentu tohoto trhu. V cenovém pásmu od 5 000 do 7 500 Kč jsou desítky kandidátů, kteří si zaslouží pozornost. V Test Magazínu jsme se rozhodli blíže podívat na několik modelů, které jsme hodnotili na základě stanovené metodiky. Kategorii ovládl mobil Xiaomi Redmi Note 12 Pro, který nepatří mezi nejdražší a svými parametry zároveň nabídne ideální poměr ceny a výkonu. Spokojené s ním byly i stovky spotřebitelů. Zpracovali jsme pro vás praktické recenze mobilů, jež vám mohou pomoct v rozhodování, jaký mobil si koupit.

Publikované: 24.05.2021
Aktualizované: 05.04.2024

Jaký mobil do 7 500 Kč si koupit?

Správně se rozhodnout někdy není jednoduché. Při výběru spotřebičů a elektroniky to platí dvojnásob. Pokud nemáte čas na to, abyste analyzovali všechny parametry, v takovém případě se řiďte referencemi spotřebitelů. Pomoct vám zaručeně může i naše tabulka TOP 3 produktů, které v našem testu získaly příslušný štítek. Smartphony jsme podrobili srovnávacímu testu a detailně jsme studovali i názory zákazníků.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Redmi Note 12 Pro   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
SG A15   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Motorola G54   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Xiaomi Redmi Note 12 Pro

Xiaomi Redmi Note 12 Pro

Procesor MediaTek Dimensity 1080 s frekvencí 2,6 GHZ a 8 jádry, 8GB operační paměť, 256GB úložiště, 67W rychlonabíjení, 50Mpx fotoaparát, baterie s kapacitou 5 000 mAh.

Zobrazit více info

Smartphone s 8jádrovým procesorem MediaTek Dimensity 1080 s frekvencí 2,6 GHZ disponuje 8GB operační pamětí a disponuje 256GB úložištěm. Plusem je kvalitní AMOLED displej, 64W rychlonabíjení a nezaostává ani 50Mpx fotoaparát. Jedná se o Dual SIM telefon s dobrou výdrží baterie o kapacitě 5 000 mAh.

Cenový trhák
Samsung Galaxy A14 4 GB/128 GB

Samsung Galaxy A14 4 GB/128 GB

Procesor MediaTek Helio G80, TFT IPS displej s odezvou 60 Hz, 4GB RAM, 128GB úložiště, 50Mpx zadní objektiv, kapacita baterie 5 000 mAh.

Zobrazit více info

Smartphone s procesorem MediaTek Helio G80 nabízí 4GB RAM a 128GB interní paměť. Fotoaparát s 50Mpx hlavním snímačem pořizuje díky doplňkovým objektivům a snímačům slušné fotografie. Displej není tak kvalitní, jak jsme u Samsungu zvyklý, jedná se o IPS s LCD panelem. V základu přináší Android 13 a díky dedikovanému slotu jde o plnohodnotný Dual SIM telefon.

Náš TIP
Samsung Galaxy A34

Samsung Galaxy A34

Procesor MediaTek Dimensity 1080 s frekvencí 2,6 GHz a 8 jádry, RAM 8 GB, 256GB interní paměť, hybridní slot, 5 000mAh baterie, rychlonabíjení o výkonu 25 W, 48Mpx fotoaparát.

Zobrazit více info

Procesor MediaTek Dimensity 1080 s frekvencí 2,6 GHz a 8 jádry, Super AMOLED displej s rozlišením 2 400 x 1 080 px, 8GB RAM a 256GB úložiště jsou hlavními plusy mobilního telefonu Samsung Galaxy A34. Přední kamera má 13 Mpx, zadní objektiv 48 Mpx. Smartphone disponuje hybridním slotem, takže můžete používat dvě SIM karty nebo jednu SIM kartu zkombinovat s SD kartou.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Spotřebiteli vždy záleží na tom, aby své peníze investoval rozumně. Smartphony ve střední třídě od 5 000 do 7 500 Kč jsou ideálním kompromisem, pokud nepotřebujete prémiovou kvalitu, ale zároveň hledáte spolehlivý mobil za rozumnou cenu. Při hodnocení bral Test Magazín v úvahu parametry, které potenciální zákazníky reálně zajímají. Na základě těchto parametrů jsme také vypracovali naši testovací strategii. Kromě výkonu nás zajímala i operační paměť, která má vliv na reakce systému, velmi žádaný je kvalitní fotoaparát a opomenout nesmíme ani velikost displeje, ovládání nebo praktické funkce jako NFC či Dual SIM.

Výkon procesoru
Operační a interní paměť
Fotoaparát a kamera
Ovládání
Funkcionalita a konektivita
Velikost displeje
Výdrž baterie
Design

Smartphone nabízí široké spektrum funkcí, proto je velmi důležité, aby byl i samotný spotřebitel schopný určit, k čemu bude telefon využívat. Pokud hledáte kvalitní fotomobil do 7 500 Kč, je potřeba se zaměřit na kvalitu objektivu. Pokud má jít o herní telefon s pořádným výkonem, podstatný je procesor a RAM operační paměť. V našem srovnávacím testu jsou zastoupeny modely mobilů Xiaomi, Samsung, Huawei, ale také mobilní telefony Motorola. Do výběru se dostaly rovněž značky telefonů Realme a OnePlus. Nabídku trhu jsme zkoumali prostřednictvím portálu Heureka.cz, ale i ve spolupráci s prodejci Alza.cz, Kasa.cz, Datart.cz či ElectroWorld.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze mobilů do 7 500 Kč

Objektivní recenze mobilních telefonů od 5 000 do 7 500 Kč jsou vypracované zkušenými redaktory – žádný z výrobců ani prodejců není zvýhodňovaný. I proto jsou recenze mobilů nezávislé bez ohledu na značku. Více než 80 hodin jsme analyzovali odborné spotřebitelské testy nezávislých organizací, studovali jsme technické parametry a ve velké míře jsme brali v úvahu silné či slabé stránky mobilních telefonů, které odhalili samotní uživatelé. Jaký mobil do 7 500 Kč si koupit?

Víťaz testu

Xiaomi Redmi Note 12 Pro

Procesor MediaTek Dimensity 1080 s frekvencí 2,6 GHZ a 8 jádry, 8GB operační paměť, 256GB úložiště, 67W rychlonabíjení, 50Mpx fotoaparát, baterie s kapacitou 5 000 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Xiami Redmi Note 12 Pro je na poměry střední kategorie výkonný telefon s kvalitním 6,67palcovým AMOLED displejem se 120 Hz a FHD rozlišením 2 400 x 1 080 px. Displej je rozhodně jednou z předností zařízení. Telefon se může pochlubit také 8jádrovým procesorem MediaTek Dimensity 1080. O grafický výkon se stará procesor Mali-G68. Hardware je dále tvořen 256GB interním úložištěm a 8GB operační pamětí - RAM. Jedná se o Dual SIM telefon, který umožňuje používání obou simek současně. Potěší výdrž baterie. Bez nabíječky určitě vydržíte celý den a nějakou tu rezervu si při běžném používání odnesete i do druhého dne. Kapacita baterie je 5 000 mAh. Telefon se celý nabije zhruba do hodiny, přičemž rychlonabíjení zaručí, že za přibližně 20 minut dobijete 50 % baterie. Nabíjecí adaptér, USB-C i ochranné pouzdro jsou součástí balení.

Fotoaparát s hlavním 50Mpx snímačem Sony IMX766 není žádným fenoménem, ale fotky dokáže udělat víc než obstojné. K tomu je k dispozici také 8Mpx ultraširokoúhlý snímač a 2Mpx, tak trochu zbytečné makro. Potěší i fakt, že ani noční záběry v zapnutém nočním režimu nejsou k zahození. Při natáčení videa zajisté oceníte optickou stabilizaci obrazu. Selfie přední kamera s 16 Mpx nemá větší problém vytvořit pěkný záběr za dobrých světelných podmínek. Android 12 s nástavbou MIUI 14 je parádou navíc, ale ne každému musí některé funkce vyhovovat. Potěší přítomnost 3,5mm Jacku, slušné duální reproduktory a spolehlivý je také snímač otisků prstů. V dané cenové kategorii je tento Xiaomi opravdu špičkou. Nezaostává výkonem, uživatelskou přívětivostí, má skvělý displej i fotoaparát a designem také neurazí. Poměr ceny a kvality je dodržen na maximum.

Pozitíva

Poměr cena/kvalita
Dobrá výdrž baterie
Skvělý fotoaparát

Negatíva

Občas se zahřívá
Nemá microSD slot

Velikost úhlopříčky: 6,67" ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 x 1080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 12 – MIUI 14 ● Procesor: MediaTek Dimensity 1080 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 8 fotoaparát: 50 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 187 g

Cenový trhák

Samsung Galaxy A14 4 GB/128 GB

Procesor MediaTek Helio G80, TFT IPS displej s odezvou 60 Hz, 4GB RAM, 128GB úložiště, 50Mpx zadní objektiv, kapacita baterie 5 000 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Levný telefon ve střední cenové třídě z dílny Samsung rozhodně potěší, zvláště, je-li vaším cílem vytěžit z minima maximum. Uskromnit se musíte s klasickým IPS displejem s LCD panelem. Rozhodně to není AMOLED, na jaký by byl člověk od Samsungu zvyklý. 6,6 palce je standardem a do ruky tedy telefon padne ideálně. Zamrzí jen, že displej nemá žádný stupeň ochrany. Výkon procesoru MediaTek Helio G80 není žádným extra nabuchaným, ale telefon neseká, nemá zpomalené reakce a zvládá i méně náročné hry. K tomu si přidejte 4GB RAM a 128GB úložiště. Nechybí slot na micro-SD kartu a také slot na dvě nano SIM karty. Výdrž 5 000 mAh baterie vystačí na 1,5 dne. Mrzet může pomalejší nabíjení. Adaptér sice v balení nenajdete, ale USB-C kabel ano.

Fotoaparát disponuje hlavním 50Mpx snímačem a nápomocný mu je 5Mpx ultraširokoúhlý objektiv a 2Mpx makro. Selfie kamera je vybavena 13Mpx snímačem. Snímky z fotoaparátu nejsou žádná hitparáda, ale pro základní účely určitě postačí. Výrazněji slabé jsou hlavně noční snímky. V rámci konektivity nic důležitého nechybí, NFC ani 3,5 mm Jack. Potěší velmi dobře reagující čtečka otisků prstů. Systém funguje dobře, Android 13 s nástavbou One UI ničím nezlobí. Samsung Galaxy A14 4 GB/128 GB není žádným ultimátním králem střední kategorie, ale s ohledem na cenu je nutné několik kompromisů udělat.

Pozitíva

Slušná výdrž
Plnohodnotný Dual SIM telefon
Relativně dobrý fotoaparát

Negatíva

Pomalejší nabíjení
Obyčejný LCD displej bez krytí
Nabíjecí adaptér není v balení

Velikost úhlopříčky: 6,6" ● Rozlišení displeje: TFT IPS – 2 408 x 1080 px / 60 Hz ● Operační systém: Android 13 ● Procesor: MediaTek Helio G80 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 4 GB ● Hlavní fotoaparát: 50 + 5 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 13 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 202 g

Náš TIP

Samsung Galaxy A34

Procesor MediaTek Dimensity 1080 s frekvencí 2,6 GHz a 8 jádry, RAM 8 GB, 256GB interní paměť, hybridní slot, 5 000mAh baterie, rychlonabíjení o výkonu 25 W, 48Mpx fotoaparát.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velmi oblíbený a prodávaný mobilní telefon Samsung Galaxy A34 patří do střední třídy, ale třeba zároveň dodat, že výrobce bere konkurenci vážně a vybraný telefon se v ní rozhodně neztratí. Displej o úhlopříčce 6,6 palce je poctivý Super AMOLED s rozlišením 2 400 x 1 080 px a 120 Hz obnovovací frekvencí. Telefon je v ruce poměrně velký a úchopu nepomáhají ani oblé plastové boky. Tělo telefonu je odolné vůči prachu a vodě, což dokazuje odolnost úrovně IP67. Velmi efektivně funguje také čtečka otisků prstů. Výkon hardwaru je pro danou kategorii více než dostačující. MediaTek Dimensity 1080 nehřeje a rozjede i většinu her. 256 GB úložiště a 8 GB RAM jsou plusovými parametry telefonu této třídy.

Výdrž baterie je na úrovni 1,5 dne a Samsung tak v tomto směru určitě nezklame. Rychlonabíjení výkonem 25 W je tak trochu parodií na konkurenci. Jako Dual SIM sice telefon může fungovat, ale musíte se u hybridního slotu rozhodnout, zda dvě SIM nebo SIM a SD karta. Fotoaparát s hlavním snímačem 48 Mpx není k zahození. Sekundují mu 8Mpx širokoúhlý objektiv a 5Mpx makro (konečně použitelné). Snímky jsou dostatečně ostré, autenticita barev je také dobrá a povedené jsou za dobrého světla i snímky širokoúhlého objektivu. Selfie kamera má 13 Mpx. Co se týká zvuku, stereo reproduktory hrají vcelku solidně. Pokud si chcete dopřát kvalitnější hudbu, vsaďte na bezdrátová sluchátka, protože 3,5mm Jack už je pryč. Přesto poměr ceny, výkonnostních parametrů, dobrého fotoaparátu a kvalitního displeje potěší mnoho uživatelů.

Pozitíva

Krásný displej
Výdrž baterie
Cena

Negatíva

Hybridní slot
Dodáván bez nabíjecího adaptéru

Velikost úhlopříčky: 6,6" ● Rozlišení displeje: Super AMOLED – 2 400 x 1080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 13 + One UI 5.1 ● Procesor: MediaTek Dimensity 1080 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: ● Hlavní fotoaparát: 48 + 8 + 5 Mpx ● Přední fotoaparát: 13 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 199 g

Samsung Galaxy A23

Procesor Qualcomm Snapdragon 695 s frekvencí 2,2 GHZ a 8 jádry, 4GB operační paměť, 128GB úložiště, 25W rychlonabíjení, 50Mpx fotoaparát, Dual SIM s dedikovaným slotem, baterie s kapacitou 5 000 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ve střední třídě jde opět o jednoho ze seriózních zástupců. Samsung Galaxy A23 5G přináší v této verzi 6,6palcový displej s FHD rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí. Barevnost displeje i maximální jas jsou doménou a čitelnost i na slunci není problém. Telefon Galaxy A23 v 5G je v zásadě konkurentem verze Galaxy A23 se 4G. Samsung je plnohodnotným Dual SIM telefonem se slotem na dvě nano SIM a paměťovou kartu. Zdrojem výkonu je Qualcomm Snapdragon 695 a o grafiku se stará čipset Adreno 619. Výkonnostně Galaxy A23 5G stíhá, nemá problém s přehříváním ani nedostatkem výkonu. Podporuje micro-SD až do 1 TB, přičemž základní úložiště má 128 GB. Operační paměť je 4 GB.

Reference na fotoaparát od uživatelů z praxe jsou většinou pozitivní. Hlavní roli sehrává hlavní snímač s 50 Mpx. Sekunduje mu 5Mpx ultraširokoúhlý objektiv, 2Mpx hloubka a 2Mpx makro objektiv, který je spíše do počtu. Fotografie z hlavního snímače jsou na dobré úrovni, a to dokonce i s nočním režimem. Video vcelku překvapí. S optickým stabilizátorem obrazu jsou záběry mnohem sledovatelnější. Přední selfie kamera má slabší 8Mpx snímač. Výdrží baterie Samsung nezklame a s 5 000mAh baterií se dostane na výdrž kolem 1,5 dne. Rychlonabíjení 25 W je možné, ale adaptér není součástí balení. V rámci konektivity může někomu nostalgicky chybět 3,5mm Jack.

Pozitíva

Dobrá výdrž baterie
Dostatečný výkon
Poměr ceny a kvality

Negatíva

3,5mm Jack absentuje
Dodáván bez adaptéru
Horší zvuk

Velikost úhlopříčky: 6,6" ● Rozlišení displeje: TFT PLS – 2 408 x 1 080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 13 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 695 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 4 GB ● Hlavní fotoaparát: 50 + 5 + 2 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 8 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 197 g

Motorola Moto G 5G Plus

Procesor Snapdragon 765 5G, hybridní slot na SD kartu, 128 GB interního úložiště, 6GB paměť RAM, baterie s kapacitou 5000 mAh, výkon nabíjení 20 W, 48Mpx objektiv.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Značka, která v minulosti zaznamenala velký úspěch, se dnes snaží prosadit na trhu se smartphony střední třídy. Motorola Moto G 5G Plus je typickým příkladem, že Samsung či Xiaomi nejsou jediná volba, protože právě v tomto případě nabízí Motorola solidního zástupce. Ani ve srovnávacím testu si model Moto G 5G Plus nepočínal špatně. Mobil je vybaven výkonným procesorem Snapdragon 765 5G s frekvencí 1,8 GHz a v dané třídě klidně může konkurovat ostatním „sparingpartnerům“. Neseká se, „nezamrzá“ a je opravdu rychlý. Herní mobil si však z Motoroly nedělejte, přestože je systém skutečně plynulý, neoplývá natolik kvalitním grafickým chipsetem. Moto G 5G Plus má pouze hybridní slot na SD kartu, v tomto pojetí tedy nejde o plnohodnotný Dual SIM.

Může jím však klidně být, protože k dispozici je až 128 GB interního úložiště a SD karta není vždy nutná. V souvislosti s výkonem musíme říct, že nezaostává ani 6GB operační paměť RAM. Obrovský a opravdu dominantní je 6,7palcový LTPS displej s Full HD+ rozlišením a technologií CinemaVision. Podání barevných tónů je vysoce kvalitní, podobně jako kontrast displeje. Čtečka otisků prstů je opravdu citlivá. Je však umístěna poměrně blízko k tlačítkům hlasitosti, někdy tak může vzhledem k rozměrům telefonu dělat ovládání zvuku či odemykání telefonu zmatek. Čtečka by mohla být o pár milimetrů níže. Velkým plusem je podpora 5G sítě, NFC funkce nebo digitální kompas. Vcelku potěšitelný je údaj o výdrži baterie. Ta má kapacitu 5 000 mAh a s výdrží kolem 40 hodin můžete opravdu počítat. Mírně zamrzí jen výkon nabíjení – 20 W.

Zajímavou, ale opět ergonomicky nedomyšlenou funkcí je dedikované tlačítko Google Assistant – nachází se na levé straně konstrukce, opět poměrně vysoko, což úchopu příliš nevyhovuje. K fotoaparátu nemáme ani my žádné výrazné výhrady. Odborné recenze ze zahraničí hůře ohodnotily pouze kvalitu snímků v noci a za zhoršených světelných podmínek. Jinak však hlavní, 48Mpx objektiv spolu s 8Mpx širokoúhlým objektivem nabídnou velmi solidní základ. Nechybí ani 5Mpx makroobjektiv, který zázraky nedokáže, ovšem lepší než 2 Mpx. Vpředu najdete dvojici kamer. Smartphone Motorola Moto G 5G Plus má k dispozici duální kameru s 16 + 8 Mpx a opravdu funguje velmi pěkně. Také video natočíte v Ultra HD kvalitě.

Pozitíva

Poměr cena–výkon
Kvalitní a velký displej
Dobrá výdrž baterie

Negatíva

Větší rozměry
Hybridní slot
Horší ergonomie

Velikost úhlopříčky: 6,7″ ● Rozlišení displeje: IPS – 2 520 × 1 080 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 765 5G ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 48 + 8 + 5 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 + 8 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 207 g

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Procesor Snapdragon 730G s frekvencí 2,2 GHz, 128GB interní paměť, 6GB paměť RAM, 30W rychlonabíjení, baterie s kapacitou 5 260 mAh, 64Mpx fotoaparát, chybí slot na SD kartu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do střední třídy řadíme i mobilní telefon Xiaomi Mi Note 10 Lite se 128GB interní pamětí a 6GB pamětí RAM. Přestože jsou více preferovány verze s větším úložištěm, v dané kategorii Mi Note 10 Lite nabídne velmi dobré parametry. Po stránce designu nepřináší „desítka“ žádný inovativní prvek. Z hlediska materiálů působí mobil velmi hodnotně. S hmotností 204 g patří k těm větším, ale z našeho pohledu se Xiaomi Mi Note 10 Lite drží v rukou velmi dobře a pohodlně ho obsloužíte jednou rukou. AMOLED technologie dodává téměř 6,5palcovému displeji přidanou hodnotu. Překáží nám snad jen detail, že displej se v okrajích dostává až přes hranu, což působí trochu rušivě. Čtečka otisků prstů je zabudována v displeji a faktem je, že její reakce jsou někdy poměrně rozpačité.

Hardware na tom není špatně. Xiaomi je vybaven Snapdragonem 730G s frekvencí 2,2 GHz a podpořen grafickým chipsetem Adreno 618 se může telefon klidně řadit k výkonnějším mobilům vyšší střední třídy. Systém je spárován s OS Android 10.0. Velkým neduhem je chybějící slot na SD kartu. Telefon můžete nabíjet výkonem maximálně 30 W a k dispozici je baterie se solidní výdrží, ačkoliv výrobce sliboval výdrž excelentní. Na slíbené dva dny se dostanete jen s malou pravděpodobností. Určitě bychom si uměli představit i lepší hospodaření s energií.

Tradičně solidní kvalitou se prezentuje fotoaparát se 64Mpx hlavním snímačem, doplněn je o 8Mpx širokoúhlý objektiv a následně o 5Mpx hloubkový snímač a 2Mpx makro. Odborné testy od Xiaomi v nové sérii očekávaly více a odhalily, že výrobce na snímačích šetřil a nepřinesl nic nového. Stále však jde o kvalitní fotografie, nicméně pokrok nepřišel. Noční režim se o něco zlepšil, rovněž světelnost snímků má velmi dobrou úroveň. Nechybí ani 4K videozáznam s elektronickou stabilizací obrazu při 30 fps. Celkově mohl Xiaomi v „desítce“ přinést více, očekávání zcela nenaplnila, pokud však není prioritou naprosto excelentní fotoaparát a hledáte optimální výkon, rozměr a kvalitu, Xiaomi Mi Note 10 Lite bude nepochybně dobrou volbou.

Pozitíva

Výkonný hardware
Optimální rozměry
Výdrž baterie

Negatíva

Bez slotu na SD kartu
Pomalejší reakce čtečky otisků prstů
Větší hmotnost

Velikost úhlopříčky: 6,47″ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 340 × 1 080 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 730G ● Interní paměť: 64 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 64 + 8 + 5 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano ● Kapacita baterie: 5 260 mAh ● Hmotnost: 204 g

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6 GB / 128 GB

Procesor Snapdragon 720G s frekvencí 2,3 GHZ a 8 jádry, 6GB operační paměť, 128GB úložiště, 30W rychlonabíjení, 64Mpx fotoaparát, Dual SIM s dedikovaným slotem, baterie s kapacitou 5 020 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Své pověsti nezůstává mobil Xiaomi Redmi Note 9 Pro nic dlužen a podobně jako v nižší cenové hladině si získal množství fanoušků a bodoval i ve srovnávacích testech. V tomto případě jde o provedení se 128GB interní pamětí a 6GB RAM pamětí. Tradičně je použit výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 720G (2,3 GHz), který se stará o svižnost celého systému. Na základě zkušeností uživatelů můžeme konstatovat, že ani po delší době používání se systém výrazně nezpomaluje a neseká. Podpořen je také kvalitním grafickým chipsetem a i náročnější hry mobilu nedělají problém. Velmi kvalitní je i 6,67″ Full HD+ displej s vysokým rozlišením a velmi dobrými barvami. Displej je chráněn ochranným sklem Gorilla Glass 5.

Telefonu nechybí ani takové funkce jako digitální kompas, gyroskop nebo NFC. Velkou výhodou je relativně solidní výdrž baterie a i při poměrně častém používání si vystačíte s dobou výdrže více než jeden a půl dne. Baterii s kapacitou 5 020 mAh navíc můžete dobíjet výkonem 30 W, což nabíjení skutečně urychlí. Paměť telefonu můžete rozšířit, ocenit pak musíme především dedikovaný slot, díky čemuž telefon Xiaomi funguje jako plnohodnotný Dual SIM. Aktivní totiž mohou být dvě SIM karty a také SD karta s kapacitou maximálně 512 GB. Menší slabinou z hlediska technických parametrů je kvalita zvuku – ten je tlumený a poměrně plechový, což působí velmi lacině. Jde však o detail, který z hlediska kvality nehraje příliš významnou roli.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro klidně můžeme považovat za fotomobil, protože díky 64Mpx hlavnímu fotoaparátu, 5Mpx makroobjektivu, 8Mpx širokoúhlému fotoaparátu a 2Mpx hloubkovému objektivu vytvoříte opravdu kvalitní záběry s dobrou ostrostí a kontrastem. Oproti osmé sérii si devátá série mírně polepšila z hlediska záběrů za šera a horšího světla – nelze zapomínat na možnost aktivace nočního režimu, který kvalitu snímků výrazně zlepší. Připomenout v případě Xiaomi můžeme i velmi kvalitní videozáznam v Ultra HD kvalitě a rozlišení 3 840 × 2 160 px. Telefon lze odemykat praktickou čtečkou obličeje nebo za pomoci snímače otisků prstů.

Pozitíva

Velmi kvalitní fotoaparát
Rychlost procesoru a celkový výkon
Rychlonabíjení s výkonem 30 W

Negatíva

Větší rozměry
Zkreslený zvuk

Velikost úhlopříčky: 6,67″ ● Rozlišení displeje: IPS – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 720G ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 64 + 8 + 5 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 5 020 mAh ● Hmotnost: 209 g

Samsung Galaxy A51

Procesor Exynos 9611 s frekvencí 2,3 GHz a 8 jádry, RAM 4 GB, 128GB interní paměť, dedikovaný slot, baterie s kapacitou 4 000 mAh, rychlonabíjení s výkonem 15 W, 48Mpx fotoaparát.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Smartphone Galaxy A51 se Samsungu opravdu povedl. Obecně „áčková“ řada nikdy nebyla propadákem a nejnovější Galaxy byly až na pár přešlapů vždy solidními telefony. Důkazem je spokojenost zákazníků a také výsledky zahraničních spotřebitelských testů. Samsung v tomto případě vsadil na eleganci, a přestože nijak nevyčnívá z řady, jednoduše dokáže zaujmout. Na výběr je více barevných variací. Srdcem telefonu je procesor Exynos 9611 s frekvencí 2,3 GHz a 8 jádry. Ačkoliv nejde o žádný vrcholový výkon, mobil na pokyny reaguje dobře a během testování odborné testy neodhalily žádné výrazné zaváhání. Hardware je dobře vyladěný i navzdory menší operační paměti RAM o velikosti 4 GB.

Technologie displeje AMOLED již tradičně nezklame a na úhlopříčce 6,5 palce se dočkáte nádherných barev a Full HD rozlišení. Co však musíme ocenit – a zdá se, že Samsung v tomto směru opravdu dokáže vždy zabodovat – je ergonomie. Telefon má optimální rozměry, váží jen 172 gramů a nemáte žádný problém s tím, aby se vám telefon vešel do kapsy i s obalem. A51 je plnohodnotným Dual SIM telefonem s dedikovaným slotem. Nechybí NFC, GPS, gyroskop nebo digitální kompas. Škoda, že se do Galaxy A51 nevešla větší baterie, 4 000 mAh není oproti konkurentům v podobné cenové hladině nic, co by mohlo zaujmout. Výdrž něco kolem 30 hodin rozhodně není optimum a nepomáhá tomu ani rychlonabíjení s výkonem 15 W.

Čtečka otisků prstů je zabudována v displeji, funguje dobře, ale stále jsme zastánci čtečky otisků prstů na boční straně telefonu, a to z důvodu případného poškození displeje. Samsung se již tradičně může pyšnit dobrým fotoaparátem a Galaxy A51 není výjimkou. Přestože u konkurence najdete i výkonnější než 48Mpx čočku, 12Mpx širokoúhlý objektiv spolu s 5Mpx hloubkovým snímačem a 5Mpx makroobjektivem dokážou konkurovat v číslech lepším fotomobilům a nejednou je i překonat. O nic hůře na tom s kvalitou snímků není ani 32Mpx přední fotoaparát. Samozřejmostí je Ultra HD videozáznam a jeho kvalitě napomáhá i elektronická stabilizace. Při nočním focení může výrazně pomoci noční režim. Tím, co u Samsungu může odradit, je samotná cena, která v poměru k výkonu není natolik sympatická jako to, co nabízí konkurence.

Pozitíva

Perfektní ergonomie
Kvalitní displej
Kvalita záběrů

Negatíva

Slabší výdrž baterie
Poměr cena–výkon
Menší paměť RAM

Velikost úhlopříčky: 6,5″ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Exynos 9611 810 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 4 GB ● Hlavní fotoaparát: 48 + 12 + 5 + 5 Mpx ● Přední fotoaparát: 32 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 4 000 mAh ● Hmotnost: 172 g

Další zajímavé produkty

S výběrem smartphonu to nikdy není jednoduché. V případě mobilních telefonů střední nebo vyšší střední třídy je náročné vybrat zástupce, kteří splňují nároky spotřebitelů. Test Magazín vybral to nejlepší a rovněž přináší seznam alternativních produktů, které se těsně do našeho výběru nedostaly. Stejně tak však zaujmou parametry, cenou nebo jinými specifiky. Které další mobily do 7 500 Kč stojí za pozornost?

V porovnání s konkurencí se neztratí smartphone OnePlus Nord 2T 5G s 8GB RAM a 128GB úložištěm. Má 6,43″ AMOLED displej, akumulátor s kapacitou 4 500 mAh a s 80W rychlonabíjením. Vybaven je procesorem MediaTek Dimensity 1300. Překvapí především kvalitním, 50Mpx fotoaparátem a dobrou svižností systému. Vybaven je slotem pro SIM a SD kartu. Selfie kamera má rozlišení 32 Mpx. Už z názvu je zřejmé, že telefon podporuje 5G síť.

Do portfolia herních telefonů vyšší střední třídy nepochybně patří i mobil Xiaomi Poco X4 Pro s procesorem Qualcomm Snapdragon 695 s frekvencí až 2,2 GHz. Telefon má velmi nápaditý design. Nabídne i velkou kapacitu baterie (až 5 000 mAh). Systém je povedený díky 8GB operační paměti RAM a 256GB internímu úložišti. Kvalitní displej s 6,67 palce a obnovovací frekvencí 120 Hz je zárukou plynulého chodu bez sekání a zamrzání.

Ze zástupců střední třídy se do našeho výběru dostal také Samsung Galaxy A42 5G. Jde o Dual SIM telefon s dedikovaným slotem, 4 GB paměti RAM a 128GB úložištěm. Velmi kvalitní je i 48Mpx fotoaparát a mobil boduje také výdrží baterie na jedno nabití. Slabinou je pouze 15W rychlonabíjení. Perfektní AMOLED displej má 6,6 palce, ale menší rozlišení (jen 1 600 × 720 px).

Své fanoušky si může díky poměru ceny a výkonu získat i smartphone Realme 10. Stydět se rozhodně nemusí za kvalitní AMOLED displej (6,4″) a rovněž výkonný procesor MediaTek Helio G99. K tomu je nutné připočítat i 8GB paměť RAM a 128GB kapacitu úložiště. Kvalitu najdete také v objektivu, 50Mpx hlavní snímač je toho důkazem. Baterii s kapacitou 5 000 mAh můžete nabíjet výkonem 33 W. Realme nabídne dedikovaný slot, je tak plnohodnotným Dual SIM telefonem.

Samsung Galaxy Xcover 5 je odolný telefon, který prošel armádními testy. Vyznačuje se velkokapacitní 3 000 mAh baterií, 64 GB úložištěm, ale menší 4 GB operační pamětí RAM. Zaujme například 16 Mpx zadním fotoaparátem a 5 Mpx předním objektivem pro selfie, což jsou na odolný telefon docela slušné čísla. Kvalita displeje s rozlišením 1 480 x 720 je přiměřená a nezklame ani výkon 8-jaderného procesoru.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Mobily střední nebo vyšší střední třídy jsou velmi vyhledáváným sortimentem. Najdete zde nejen kvalitní smartphony do 7 500 Kč, ale i velmi solidní fotomobily či herní telefony s vysokým výkonem. Vsadit můžete také na nejprodávanější telefony v této třídě. Vždy však zohledněte vlastní preference. V případě prodejnosti často hraje roli i cena, čísla prodejů se rovněž rychle mění. Prostudovali jsme tedy databázi portálu Heureka.cz, abychom pro vás připravili tabulku nejprodávanějších mobilů v rozmezí od 5 000 do 7 500 Kč.

Názov Hodnotenie Detail
Motorola Moto G545*Zobrazit produkt
Xiaomi Redmi Note 12S5*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy A345*Zobrazit produkt
Xiaomi Redmi Note 13 Pro5*Zobrazit produkt
Xiaomi Redmi Note 135*Zobrazit produkt

Pokud máte zájem o levnější telefon, můžete si vybrat z recenzovaných produktů do 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi – FAQ

Výběr nemá spotřebitel vůbec jednoduchý. Smartphonů v kategorii střední nebo vyšší střední třídy přibývá, a ačkoliv je vždy nutné udělat nějaký kompromis, je důležité vědět, jaký telefon si vybrat a co přesně hledáte. Pokud si nevíte s výběrem rady, určitě se na nás obraťte a zeptejte se nás v komentářích. Budeme rádi, pokud se s námi rovněž podělíte o vaše zkušenosti s mobilními telefony v této třídě.

Pokud telefon nechcete prodat a zároveň ho nechcete skladovat doma, můžete svůj telefon předat k recyklaci, případně k likvidaci. Díky recyklaci tak výrazně pomůžete životnímu prostředí. Každý prvek telefonu totiž může být recyklován, rozprodán na náhradní díly, případně jeho součásti mohou být použity v dalších zařízeních. Staré telefony často za symbolickou částku (např. 1 euro) vykupují i obchody s elektrospotřebiči. Ty, které nelze recyklovat, projdou procesem absolutní likvidace.

Přestože se může zdát, že hybridní slot na paměťovou kartu a SIM karty je lepší a modernější, zdání klame. Právě dedikovaný slot je v případě telefonů s funkcí Dual SIM velkou výhodou, protože díky němu můžete mít aktivní všechny tři karty (2 SIM + SD kartu). U hybridního slotu je možné používat pouze jednu SIM kartu a SD kartu, případně obě SIM karty, ale bez externí paměti.

Ano, ale ne vždy. Starší iPhone telefony (starší série) už dnes nenabízejí takový výkon jako v době, kdy přišly na trh, což je přirozené. Ovšem kupovat si značku jen proto, že jde o Apple, není rozumné. Kvalitou se těmto telefonům ve střední nebo vyšší střední třídě s operačním systémem iOS vyrovnají i mnohé levnější telefony. Pokud byste se tedy měli rozhodovat mezi dražším starším telefonem Apple (nový, ale starší generace) a novým mobilem značky Xiaomi či Samsung, investujte do nového modelu.

NFC neboli Near Field Communication se dnes prezentuje jako možnost placení mobilem. Po aktivaci funkce NFC a přiložení k terminálu můžete pohodlně platit mobilem (musíte mít NFC spárované s vaším internetbankingem). Má však i další výhodu, za pomoci NFC lze například propojovat telefony či odemykat dveře. NFC funguje na frekvenci 13,56 MHz a vždy funguje pouze při oboustranném aktivním režimu. Oproti takovému Bluetooth spotřebuje méně energie a zároveň nabídne rychlejší spojení a tok dat.

Huawei P30 Lite

Procesor Kirin 710 s 8 jádry a frekvencí 1,7 GHz, 256GB interní paměť, 6GB paměť RAM, akumulátor s kapacitou 3 340 mAh, Dual SIM s hybridním slotem, 48Mpx hlavní objektiv.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jsou spotřebitelé, kteří velkým a rozměrným smartphonům nedokážou přijít na chuť a u nichž je hranice 6 palců maximum. V takovém případě je tu smartphone Huawei P30 Lite, který nabídne 6,15″ – 2 312 × 1 080 px a k tomu ještě i Full HD rozlišení. Telefon je díky menší úhlopříčce a přirozeně i menším rozměrům lehčí a kompaktnější. Poměr ceny a výkonu je přesně to, čím je Huawei tak zajímavý. Vybaven je totiž interní pamětí s kapacitou až 256 GB a operační pamětí RAM o velikosti 6 GB. Podstatný je i procesor řady Kirin 710 s 8 jádry a frekvencí 1,7 GHz. Napoprvé možná neohromí, ale uživatelé sami usoudili, že systém je svižný, telefon reaguje rychle a nehrozí žádné zamrzání. Výkon je totiž podpořen technologií GPU Turbo 2.0, což vám umožňuje využít potenciál telefonu při hraní her.

Slabinou je rozhodně baterie. Výrobce nepochopitelně použil akumulátor s kapacitou jen 3 340 mAh, a přestože je displej menší než v případě konkurence, výdrž baterie je slabší. Více má dokonce i Samsung Galaxy A51 – 4 000 mAh s displejem 6,5 palce. Nepotěší ani rychlost rychlonabíjení 18 W. I modely v nižší třídě od tohoto výrobce dokázaly nabídnout větší baterii a vyšší výkon rychlonabíjení. Telefon Huawei se ovládá velmi intuitivně a jeho systém nabízí i speciální ovládací prvky. Jde o praktický Dual SIM telefon, ovšem jen s hybridním slotem, což v případě tohoto telefonu není taková překážka, neboť interní úložiště má až 256 GB.

Trojitý zadní fotoaparát není žádná exkluzivita, nicméně fotky vytváří opravdu velmi kvalitní. 48Mpx hlavní objektiv je doplněn o 8Mpx širokoúhlý fotoaparát a 2Mpx hloubkový snímač. Huawei P30 Lite nemá k dispozici makroobjektiv. V případě telefonu zahraniční odborné testy dobře hodnotily kvalitu zoomu. Mírným zklamáním je videozáznam, který má maximální rozlišení 1 920 × 1 080 Mpx – Full HD. Pokud si rádi děláte selfie, 32 Mpx bude bohatě stačit. Odborné testy dobře hodnotily čtečku prstů, která se nachází na zadní straně telefonu. Huawei P30 Lite je pěkným telefonem se zaoblenými hranami, rovnými „zády“ i displejem.

Pozitíva

Kompaktní rozměry
Poměr cena–výkon
Výkonná přední kamera

Negatíva

Slabší výdrž baterie
Výkon rychlonabíjení
Hybridní slot

Velikost úhlopříčky: 6,15″ ● Rozlišení displeje: IPS – 2 312 × 1 080 px ● Operační systém: Android 9.0 Pie ● Procesor: Kirin 710 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 48 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 24 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 3 340 mAh ● Hmotnost: 159 g

Realme 8 Pro

Procesor Qualcomm Snapdragon 720G, 8GB paměť RAM, 128GB úložiště, výkonný fotoaparát se 108Mpx hlavním snímačem, dedikovaný slot, baterie s kapacitou 4 500 mAh, 50W rychlonabíjení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Zdá se, že Samsung, Xiaomi, Apple či Huawei mají na trhu vážného konkurenta. V tomto případě se na rozhraní střední třídy pohybuje unikátní fotomobil Realme 8 Pro, který si z odborných recenzí odnesl jen málo kritiky a který ve srovnávacím testu ohromil i nás. Důvodů je hned několik. Telefon váží 177 g, má 6,4palcový AMOLED displej s obnovovací frekvencí 60 Hz. Obrazovka je chráněna sklem Gorilla Glass 3. Displej se oproti předchůdci Realme 7 Pro výrazně neposunul, ale není špatný. Mobil je však kompaktní a skvěle sedí v ruce. Podobně jako Samsung nabízí podporu funkce Always-on displeje. Čtečka otisků prstů je zabudována právě v displeji. Samotný design telefonu je celkově velmi „fresh“ a na rozdíl od konkurence působí trochu výjimečně.

Výkon je na hraní dostatečný, nepovažujeme ho však za herní mobil. Snapdragon 720G v kombinaci s 8GB pamětí RAM a 128GB interní pamětí dosahuje velmi solidního benchmarku a náročnější hry ani náhodou nejsou problémem. Stejným procesorem je vybaven i telefon Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6 GB / 128 GB, má však o 2 GB menší RAM, ovšem větší baterii. Realme 8 Pro se může pochlubit baterií s kapacitou 4 500 mAh, něco navíc by však neurazilo. Konkurenci však zastíní 50W rychlonabíjením. Adaptér je navíc v balení a nemusíte ho dokupovat. Za 20 minut máte 50 procent baterie. Majitelé Realme „osmičky“ mohou do telefonu umístit dvě SIM karty a zároveň i SD paměťovou kartu – jde totiž o dedikovaný slot, výrobce si tedy dal záležet. Už na úvod je telefon vybaven nejnovějším Androidem 11.0 i s nástavbou Realme UI 2.0.

Nejsilnější kalibr však Realme 8 Pro ukrývá na svém hřbetě. 108Mpx hlavní fotoaparát je „kanónem“, který má zahanbit i několikanásobně dražší konkurenty. A podařilo se. Hlavní snímač Realme převzal od Samsungu (ISOCELL HM 2). Snímač má perfektní zoom (ne optický) a záběrům nepřekáží ani to, že Realme 8 Pro nemá optickou stabilizaci. Dále je k dispozici 8Mpx širokoúhlý objektiv a dva 2Mpx snímače pro tvoření makrozáběrů. Záběry jsou velmi přirozené, kvalitní a s perfektní barevnou sytostí. I odborné testy hodnotily kvalitu záběrů v plném 108Mpx režimu jako nadprůměrnou. Při větším množství barev se objevily trochu více saturované snímky. Video natočíte v 4K. Přední snímač patří k průměrným a selfie si uděláte bez problémů. Nechybí ani digitální kompas, NFC či gyroskop.

Pozitíva

Exkluzivní fotomobil
Výkon procesoru
Poměr cena–kvalita

Negatíva

Méně renomovaný výrobce

Velikost úhlopříčky: 6,4″ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 720g ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 108 + 8 + 2 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 4 500 mAh ● Hmotnost: 177 g

Lacná kvalita

Motorola Defy

Procesor Qualcomm Snapdragon 662, 4GB RAM, 64GB úložiště, 48Mpx zadní objektiv, Dual SIM s hybridním slotem, kapacita baterie 5 000 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Telefon se snaží zákazníka zaujmout primárně odolně působícím vzhledem. Zařízení má typický robustní design, ale ne takový, na jaký jste byli zvyklí u jiných telefonů tohoto druhu. Tělo je vodotěsné, kryt je utěsněný a splňuje několik certifikací odolnosti. Motorola Defy nabízí skvělou výdrž baterie na jedno nabití a překvapivě zklamáním není ani výkon díky procesoru od Qualcommu.

Na úvod recenze je dobré říci, že Motorola Defy není telefonem pro každého a přináší s sebou skupinu kompromisů. Stavěný je do náročnějších podmínek, na své si tak přijdou dělníci či automechanici. Telefon váží 232 g, tělo je tlustší a do dámské ruky zcela nezapasuje. Zadní strana má praktické mřížkování, které eliminuje vysmeknutí. Telefon je vhodný do chlapské ruky a dobře se drží. Ve spodní části (levý roh) se nachází očko pro uchycení poutka na ruku. Pro někoho může jít o zbytečnost, ale využití si v určitých kruzích a situacích možná najde. V balení je 20W adaptér i s USB-C kabelem. Také v balení nechyběla sponka na vybírání SIM karty z hybridního slotu. Nejedná se o plnohodnotný Dual SIM.

Motorola Defy možná není žádný krasavec, ale přesto se od konkurence odolných telefonů liší. Nehraje si na něco, čím není. Disponuje zvýšenou odolností IP68. Vadit by mu neměla ani voda v hloubce 1,5 metru po dobu 35 minut. Zvládnout by měl také pád z výšky přibližně 1,8 metru. Disponuje novým vojenským standardem MIL-SPEC 810H. Nahoře se nachází 3,5mm Jack, ve spodní části mikrofon, USB-C port a reproduktor. Na zadní straně je čtečka otisků prstů, která funguje spolehlivě a reaguje velmi rychle. Oproti odolným telefonům CAT, Defy více připomíná chytrý telefon.

5 000 mAh baterie slibuje výdrž na jedno nabití minimálně 2 dny. Jedná se o nadprůměrnou kapacitu a se 48 hodinami můžete určitě počítat. Samozřejmě záleží také podle toho, jak budete telefon vytěžovat. Nabíjení 20W adaptérem nepatří k nejrychlejším. Z 0 na 100% se dostanete za zhruba 2 a půl hodiny. Do nuly však s určitostí chodit nemusíte. Poměrně šetrný je samotný displej, který má jen HD+ rozlišení 1600 x 720 px. K tomu si připočtěte jen 60Hz IPS displej a také mezi spotřebiteli objevíte názory, že barvy či celkové zobrazování je jen průměrné. Jedná se však o kompromis. V této ceně najdete mnohem krásnější displeje, ale ne s takovou odolností telefonu. Na displej je nasazeno ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass Victus. Nenáročným nebudou tolik překážet zřejmě ani odrazy či horší zobrazovací úhly.

Fotoaparát je z hlediska toho, že jde o odolný chytrý telefon, kamenem úrazu. Hlavní snímač se 48 Mpx sice vzbudí zájem, ale pak je zde dvojice snímačů – 2Mpx makro a 2Mpx snímač hloubky. V praxi je 2Mpx makro téměř nepoužitelné a hlavní snímač s clonou f/1,8 ničím neohromí. Fotky v jeho podání nejsou vůbec žádným zajímavým elementem. Barvy jsou horší, stejně tak zaostřování je neintuitivní a fotky za šera mají příliš mnoho šumu. Ale k občasnému zachycení okamžiku to bude stačit. Nechybí ani LED blesk. Přední selfie kamera s 8 Mpx ničím nezklame.

Co se týče výkonnostních parametrů, telefon ničím nepřekvapí. Uživatelé obdrží starší procesor Qualcomm Snapdragon 662, 4GB operační paměť a 64GB interní úložiště. Nejsou žádné výhrady, protože telefon zvládá to, co potřebuje. Určitě v dané cenové třídě nepatří k výkonným telefonům, spíše k těm na opačné straně, ale ke hraní her si ho spotřebitel nekupuje. Nedostatek úložiště můžete řešit microSD kartou. Operační systém Android 10 nabídne okamžitě aktualizaci na Android 11. Systém je dobře vyladěný, nic výrazně neseká, nemrzne a Motorola potěší praktickými ovládacími prvky, které jsou takovou pomyslnou nadstavbou, například ovládání gesty, odemknutí zvednutím, snímek obrazovky třemi prsty a pod.

Motorola Defy má digitální kompas, podporuje NFC (bezdotykové platby), WiFi, 4G připojení a nechybí ani GPS či Bluetooth 5.0. Do hybridního slotu můžete vložit dvě nanoSIM karty nebo zkombinujete jednu SIM a microSD kartu.

Odolný telefon Motorola Defy je pro spotřebitele, kteří jeho avizovanou zvýšenou odolnost skutečně vyžadují. Především pokud jde o parametry voděodolnosti, protože tu vám žádné outdoorové pouzdro nezvýší. Jinak však Motorola Defy nenabídne nic extra. V dané ceně se nemůže výkonem rovnat s žádným běžným Samsungem, Xiaomi či dokonce Realmem. Ty ovšem nemusí zvládnout pád z 1,8 m na beton a nevydrží ani 35 minut ve vodě v hloubce 1,5 m či teplotní rozhraní +55 °C až do -25 °C. Defy zaujme také odolným displejem. Samotný displej už příliš kvalitu nenabídne, což je způsobeno nízkým HD rozlišením. Stejně tak nemusí uspokojit podprůměrné fotky z průměrného fotoaparátu.

Počítat musíte s většími rozměry i vyšší hmotností. Výkonu nemá na rozdávání, ale jako nový problém dělat nebude. Zaujmout může cenou. Zaručeně telefon nepatří k ohromujícím překvapením, ale spotřebitelům se líbí kombinace odolného telefonu a smartphonu v jednom. Tento účel v zásadě Motorola Defy splňuje. Nechybí ani digitální kompas nebo NFC. Smart či intuitivní ovládací prvky jsou přítomny také a svoji klientelu si telefon opravdu najít může. Motorola Defy je na rozhraní, není ani „hořářem a ani elegánem“, kompromisy jsou nutné. Naopak, pokud toto nehledáte, plnohodnotný chytrý telefon v této ceně představuje například mobil Samsung Galaxy A51.

Pozitíva

Vysoká odolnost telefonu proti vodě a nárazům
Skvělá výdrž baterie
Levný telefon s přiměřeným výkonem

Negatíva

Větší rozměry a vyšší hmotnost
Nízký jas displeje a podprůměrné HD rozlišení
Slabý fotoaparát

Velikost úhlopříčky: 6,5" ● Rozlišení displeje: IPS – 1 600 x 720 px – HD+ ● Operační systém: Android 10 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 662 ● Interní paměť: 64 GB ● Operační paměť (RAM): 4 GB ● Hlavní fotoaparát : 48 + 2 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 8 Mpx ● Dual SIM: ano/hybridní slot ● NFC: ano ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 232 g

Cenový trhák

Xiaomi Poco X3

Procesor Dimensity 1100, speciální systém chlazení, displej s odezvou 120 Hz, RAM 8 GB, 128GB úložiště, 64Mpx zadní objektiv, Dual SIM s hybridním slotem, kapacita baterie 5 000 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte cenově dostupný herní telefon s výkonným procesorem a kvalitním grafickým chipsetem, Xiaomi Poco X3 bude volbou, která nezklame. Důkazem jsou pozitivní reference zákazníků a v neposlední řadě i technické parametry, kterými mobil Xiaomi Poco X3 disponuje. Systém je poháněn 8jádrovým procesorem MediaTek Dimensity 1100 s frekvencí 2,6 GHz. Operační paměť má 8 GB. Telefon využívá také inovativní technologii chlazení LiquidCool, aby nedošlo k přehřívání. Mobilu nedělají problém ani hardwarově náročnější hry.

Za pozornost z našeho pohledu stojí i výdrž baterie s kapacitou 5 000 mAh, samozřejmě počítejte s tím, že pokud budete telefon využívat primárně na hry či grafické aplikace, nabíjet jej budete muset každý den. Důležitou roli hraje také kvalitní displej s obnovovací frekvencí až 120 Hz, Full HD+ rozlišením a 6,6″. Pro srovnání: mobil Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6 GB / 128 GB nabídne obnovovací frekvenci 60 Hz. Poco X3 se nemusí stydět ani za svůj objektiv a kvalitu snímků. Ve srovnání s konkurencí nezaostává, a dokonce ji v mnoha parametrech i překonává. Hlavní čočka s 64 Mpx, širokoúhlý objektiv s 8 Mpx a 2Mpx senzor hloubky a ostrosti jsou strůjci opravdu kvalitních snímků. Přední kamera má 16 Mpx, špatné selfie fotografie se tak obávat nemusíte – využít můžete i tzv. bokeh efekt.

Xiaomi Poco X3 dokonce disponuje ochranou proti stříkající vodě IP53. V praxi jde však jen o zvýšenou odolnost, s mobilem si určitě nezaplavete a nezkoušejte ani jeho limity. Velmi jsme v našem srovnávacím testu uvítali informaci, že je možné Poco X3 nabíjet výkonem až 67 W. Do telefonu se už vešel jen hybridní slot buď pro dvě SIM, nebo jednu SIM a jednu SD kartu. Zaskočit vás může také velikost telefonu a hmotnost – 193 g.

Pozitíva

Enormní výkon – herní mobil
Výdrž baterie a rychlonabíjení
Kvalita zvuku

Negatíva

Pouze hybridní slot
Větší rozměry a hmotnost

Velikost úhlopříčky: 6,6″ ● Rozlišení displeje: 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 11 ● Procesor: Dimensity 1100 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 64 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 193 g

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Mobilní telefony

Vaše hodnocení:
(91.8%)