Projektory

Nejlepší projektory 2024 + recenze

Máte chuť podívat se na dobrý film, ale nechce se vám jít do kina? Podobný zážitek si umíte vytvořit doma pomocí projektoru. Ten zamění malou obrazovku notebooku za velkou promítací plochu a vysoce kvalitní obraz. Stejně tak se bude hodit do kanceláře. Abyste výhody projektoru mohli naplno využívat, je třeba si zvolit správný model. Test Magazín si pro vás připravil velký srovnávací test. Vybrali jsme ten nejlepší projektor, který zvítězil v poměru cena/výkon, je jím Benq MH733. Samozřejmě, těšit se můžete také na další modely se skvělými parametry. Na závěr máme pro vás návod s informacemi, jak vybrat správný projektor.

Publikované: 04.10.2022
Aktualizované: 19.07.2024

Jaký projektor koupit?

Projektory slouží k zobrazení obrazu z počítače nebo externího úložiště na zeď či projekční plátno, přičemž obraz dokáží promítat i na vzdálenost několika metrů od zařízení. Jednotlivé modely slouží pro různé účely a klíčovým aspektem je zamyslet se nad plánovaným použitím projektoru. Pokud dáváte přednost rychlým rozhodnutím, máme pro vás pár tipů na výrobky, které nás zaujaly v poměru cena/výkon a také recenzemi spotřebitelů.

Názov Hodnotenie Detail
Benq MH733   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Samsung SP-LSP7T   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
AOpen QF12   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Benq MH733

Benq MH733

DLP projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 4 000 ANSI lm, životnost lampy 4 000 h, projekční vzdálenost 0,76 – 7,6 m, hlučnost 33 dB.

Zobrazit více info

Projektor BenQ MH733 je vhodný do středně velkých prostor učeben, poslucháren či konferenčních místností. Nabízí Full HD rozlišení (1 920 x 1 080) v širokoúhlém formátu 16 : 9. Obraz je kvalitní a dobře viditelný i v nezatemněné místnosti. Zárukou dobře viditelného obsahu je lampa s jasem 4 000 ANSI lumenů. USB port typu A na projektoru podporuje celou řadu souborů včetně JPEG, PDF, Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Snímky nebo dokumenty můžete promítat bez potřeby notebooku. Potrpíte-li si na 3D efekty, stačí si zakoupit 3D brýle.

Cenový trhák
AOpen QF12

AOpen QF12

Halogenový projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 100 ANSI lm, životnost lampy 30 000 h, projekční vzdálenost 1 m, hlučnost 33 dB.

Zobrazit více info

Projektor AOpen QF12 je navzdory své nízké ceně dostatečně kvalitní. Tento model doporučujeme pro domácí promítání. Je schopen promítat obraz s poměrem stran 16 : 9, zásluhou čehož je ideální pro projekci filmů nebo videí. Tím pravým bude pro vás v případě, že máte k projekci dostatek místa. Nativní rozlišení je 1 600 × 1 200 px. Projekce probíhá s využitím technologie LCD. Minimální úhlopříčka obrazu má hodnotu 89 cm, maximální pak nabývá hodnoty 393 cm.

Náš TIP
Epson EB-FH52

Epson EB-FH52

LCD projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 4 000 ANSI lm, životnost lampy 5 500 h, projekční vzdálenost 1,76 – 2,86 m, hlučnost 37 dB

Zobrazit více info

Tento projektor se bude hodit nejen pro prezentování, ale také pro sledování filmů. Prezentace či videa promítá v profesionálním Full HD rozlišení 1 920 x 1 080 px. Spojením Full HD rozlišení s vysokým světelným výstupem 4 000 lumenů dosáhnete jasného a zřetelného obrazu v jakémkoli prostředí. Ostrý obraz s úhlopříčkou do 300 palců můžete promítat buď na plátně, nebo na obyčejné bílé stěně v projekční vzdálenosti 1,76 – 2,86 m.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Projektor má mnoho využití. Plánujete ho využívat ke sledování filmů či ke hraní her? Nebo hledáte spíše pomocníka pro pracovní účely spojené s prezentováním? Případně potřebuje interaktivní projektor? Určení si využití je prvním a klíčovým krokem při výběru. Jeho umístění je také důležité, neboť existují typy, které můžete snadno přenášet. Ať už vybíráte kancelářský, filmový, mini nebo domácí projektor, měli byste se při výběru zaměřit především na společné parametry. Jako první si všímejte rozlišení. Obecně platí, že čím výše, tím lépe. Zobrazování obsahu ovlivní i kontrast či svítivost. Všimněte si technologii promítání obrazu a zdroj světla. Při výběru se setkáte také s projekční vzdáleností, konektivitou a mnoha jinými funkcemi. Abyste v tom měli jasno, připravili jsme pro vás menší pomůcku a seřadili všechny nezbytné parametry podle jejich důležitosti.

Typ projektoru
Rozlišení
Svítivost a kontrast
Pozorovací vzdálenost
Zobrazovací technologie
Poměr stran
Konektivita
WiFi a bluetooth
Zdroj a životnost světla
Reproduktory
Hlučnost

Při výběru hodnocených parametrů jsme si všímali toho, co potřebují před výběrem vědět spotřebitelé. Tyto parametry vám s výběrem pomohou a ukáží reálnou využitelnost zařízení. Při výběru jsou důležité i názory spotřebitelů. Ty vám výběr konkrétního produktu buď potvrdí, nebo vás mohou od koupě odradit. Abychom vám v našem testu mohli poskytnout reálný obraz o produktech, čerpali jsme z názorů zákazníků, kteří mají s modely reálné zkušenosti. Nápomocné nám při tom byly e-shopy Alza.cz, Mall.cz, Datart.cz či Kasa.cz. Přední místo v hledání produktů si drží i nadále Heureka.cz, která nám poskytla informace o prodejnosti i recenze uživatelů.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze projektorů

Projektory mají celou řadu výhod, díky kterým nacházejí využití v pracovním i soukromém sektoru. Na trhu se dnes nachází mnoho modelů, s různými parametry a v odlišných cenových kategoriích. V tomto testu vám několik z nich představíme. Vybrané modely vynikají parametry, cenou nebo recenzemi. Věříme, že si z nich vyberou nároční i méně nároční zákazníci. Spotřebitelům se snažíme nabídnout na produkt komplexní pohled, aby věděli o silných, ale také slabých stránkách. Recenze žádný produkt nepropagují, právě naopak, nabízejí objektivní a nezávislé názory.

Víťaz testu

Benq MH733

DLP projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 4 000 ANSI lm, životnost lampy 4 000 h, projekční vzdálenost 0,76 – 7,6 m, hlučnost 33 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Populární model projektoru Benq MH733 si v našem testu vysloužil označení vítěze testu. Kromě toho, že je výborný v poměru cena–výkon, vyniká v technických parametrech a má mnoho užitečných funkcí. Hodí se především pro firemní prezentace do středně velkých prostor. S vysokým rozlišením 1 920 x 1 080, technologií Full HD a vysokým jasem až 4 000 lumenů vám zajistí pohodlné sledování i v nezatemněné místnosti.

Strávili jste několik hodin při své práci a teď byste ji chtěli odprezentovat svým kolegům? Tento projektor vám poskytne opravdu kvalitní obraz. Za ním stojí vysoký jas, živost barev při obrázcích i videu, viditelné detaily i ostrý text. Chlubí se vysokým kontrastním poměrem 16 000 : 1 a rozšířením barevné škály na 1,07 miliard. Výhodou, kterou nenabízejí všechny projektory, je technologie 3D. Pokud si dokoupíte brýle, 3D efekty vás vtáhnou do děje. Pokud nemáte u sebe notebook, přenášet obraz můžete díky USB portu A. Ten podporuje soubory JPEG, PDF, Microsoft Word, Excel i PowerPoint. Navíc díky WiFi můžete prezentovat pomocí aplikace bezdrátově z počítače nebo z mobilního zařízení.

Technologie SMART Eco se zaměřuje na nižší provozní náklady. Díky této inovaci by se mělo dát ušetřit 70 % spotřeby energie lampy. Tím se zvýší životnost lampy, která je bez této funkce 4 000 h a v Eco režimu až 15 000 hodin. Součástí projektoru je reproduktor, jehož výkon je 10 W. Umístění projektoru je plně na vás, jestli mu najdete místo na stole nebo na stropě. Jeho projekční vzdálenost je od 0,76 do 7,6 m. Nesmíme zapomenout ani na konektivitu projektoru, která je velmi důležitá a musíme uznat, že ji má poměrně bohatou. Skládá se z: USB typu A a typu B, HDMI, VGA, RS232, audio jack výstup, audio jack vstup, sluchátkový výstup, LAN.

Kromě toho, že tento projektor vyniká pozoruhodnými parametry, najdete řadu jeho pozitivních recenzí. Spotřebitelé jednoznačně produkt doporučují a vyzdvihují zejména kvalitní obraz i světelnost. S názory souhlasíme i my. Pokud pracujete v kanceláři nebo hledáte projektor na jakékoli prezentování, s tímto modelem neuděláte krok vedle. Počítejte s vyšší pořizovací cenou. Slabší stránkou tohoto přístroje je hlučnost ventilátoru. Tu můžete alespoň trochu eliminovat umístěním. Jelikož je tento projektor vhodný hlavně pro prezentování, neočekávejte od reproduktoru příliš mnoho. Pokud chcete sledovat film, budete si muset přidat vlastní reproduktor.

Pozitíva

Kvalitní širokoúhlý obraz
Technologie Smart Eco
Full HD

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vyšší hlučnost
Nízká životnost lampy

Rozlišení: 1 920 x 1 080 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Kontrast: 16 000 : 1 ● Projekční vzdálenost: 0,76 – 7,6 m ● Technologie: DLP ● Svítivost: 4 000 ANSI lm ● Zdroj světla: lampa ● Životnost lampy: 4 000 h ● Hlučnost: 33 dB ● Konektivita: HDMI, VGA (D-SUB), USB, LAN, Audio jack výstup, Audio jack vstup, RS232 ● Funkce: Zoom, MHL, 3D ● Umístění: na strop, na stůl ● Hmotnost: 2,5 kg ● Rozměry (š x v x h): 29,6 x 12 x 22,1 cm

Cenový trhák

AOpen QF12

Halogenový projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 100 ANSI lm, životnost lampy 30 000 h, projekční vzdálenost 1 m, hlučnost 33 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Patříte k nenáročným zákazníkům, kteří hledají domácí projektor pro občasné promítání? V takovém případě se vám nevyplatí moc investovat do drahých modelů. I levnější produkt může být výkonný. Jeden slušný projektor za opravdu nízkou cenu si představíme. Je jím model AOpen QF12. I když nenabízí až takovou kvalitu obrazu jako Benq MH733, pro domácí promítání filmů, pořadů nebo klipů je dostačující.

Obraz dosahuje rozlišení 1 920 x 1 080 px (Full HD), což vůbec není špatné. V pohodlí obývacího pokoje si můžete užít čistý 100palcový obraz. Díky vestavěnému bluetooth a životnosti 30 000 hodin budete prožívat neomezenou svobodu a dokonce si jej můžete vzít i na dovolenou. Disponuje vestavěným reproduktorem, abyste nemuseli brát další reproduktor. Hudbu si můžete nastavit. Ovládání je bezdrátové, což je výhodou. Také je vhodný pro hraní her, jelikož eliminuje blikání a trhání obrazovky a zajišťuje plynulý chod.

Projektor je vhodné umístit na stůl. Jeho minimální a zároveň i maximální projekční vzdálenost dosahuje cca 1 m. Výrobci mysleli také na základní konektivitu, která nesmí chybět. Na závěr jej hodnotíme jako produkt, který neurazí, ale ani nenadchne. Je vhodný pouze pro domácí použití. Pokud hledáte projektor do kanceláře a záleží vám na každém detailu, pokračujte v hledání. Tento projektor nabízí základní parametry za velmi dobrou cenu. Spotřebitelských hodnocení na tento produkt mnoho není, ale v počtu prodejnosti si vede docela dobře.

Pozitíva

Nízká cena
Full HD rozlišení
Jednoduché používání

Negatíva

Slabší kvalita obrazu

Rozlišení: 1 920 x 1 080 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Kontrast: 1 000 : 1 ● Projekční vzdálenost: 1 m ● Technologie: Halogen ● Svítivost: 100 ANSI lm ● Zdroj světla: lampa ● Životnost lampy: 30 000 h ● Hlučnost: 33 dB ● Konektivita: HDMI, SD karta, USB, Jack 3,5 mm ● Funkce: reproduktor ● Umístění: na stůl ● Hmotnost: 1,3 kg ● Rozměry (š x v x h): 23,2 x 9,2 x 16,8 cm

Náš TIP

Epson EB-FH52

LCD projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 4 000 ANSI lm, životnost lampy 5 500 h, projekční vzdálenost 1,76 – 2,86 m, hlučnost 37 dB

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud hledáte projektor, který se bude hodit nejen pro prezentování, ale také pro sledování filmů, vhodným kandidátem může být Epson EB-FH52. Má velmi podobné parametry s modelem Benq MH733, dokonce jsou i v podobné cenové kategorii. Prezentace či videa promítá v profesionálním Full HD rozlišení 1 920 x 1 080 px. Spojením Full HD rozlišení s vysokým světelným výstupem 4 000 lumenů dosáhnete jasného a zřetelného obrazu v jakémkoli prostředí. Ostrý obraz s úhlopříčkou do 300 palců můžete promítat buď na plátně, nebo na obyčejné bílé stěně.

Díky obnovovací frekvenci 240 Hz vám neuniknou žádné akční scény ani sebemenší detaily. Kontrastní poměr 16 000 : 1 znamená širokou škálu odstínů černé. Některé projektory obraz i deformují, ale u tohoto modelu si s deformací nemusíte dělat starosti. O nápravu se postará automatická korekce horizontálního i vertikálního lichoběžníkového zkreslení. Za nevýhodu považujeme krátkou životnost lampy, která dosahuje pouhých 5 500 hodin. Model AOpen QF12 nabízí až 30 000 hodin životnosti. Třeba si tedy při výběru zvážit, které parametry jsou pro vás důležité.

Omezením je i minimální vzdálenost od promítací plochy, která musí dosahovat alespoň 1,76 m, což je vcelku omezující, pokud projektor plánujete používat v menších prostorách. Moderní možnosti konektivity vám umožní promítat obraz z různých zdrojů. Promítat můžete pomocí dvou HDMI portů nebo využijte integrované WiFi rozhraní. Stačí si nainstalovat mobilní aplikaci iProjection a můžete streamovat obsah přímo z vašeho chytrého telefonu či tabletu. O kvalitní zvukový výstup se postará vestavěný reproduktor o výkonu 16 W.

Projektor Epson EB-FH52 můžeme označit za zlatou střední cestu. Je to víceméně klasický, ale za to kvalitní projektor, který má ovšem i své nevýhody. Chybí mu několik funkcí, avšak spotřebitelé jsou s ním spokojeni. Hodnotíme jej jako průměrný projektor, který je dostačující pro mnoho uživatelů k základnímu využívání. Nečekejte však od něj nic extra.

Pozitíva

Kvalita obrazu
Konektivita
Cena

Negatíva

Krátká životnost lampy
Minimální vzdálenost
Méně funkcí

Rozlišení: 1 920 x 1 080 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Kontrast: 16 000 : 1 ● Projekční vzdálenost: 1,76 – 2,86 m ● Technologie: LCD ● Svítivost: 4 000 ANSI lm ● Zdroj ● Životnost lampy: 5 500 h ● Hlučnost: 37 dB ● Konektivita: HDMI, VGA, USB, Sluchátkový výstup, WiFi, USB mini, Kompozitní ● Funkce: reproduktory, dálkové ovládání ● Umístění: na strop, na stůl ● Hmotnost: 3, 1 kg ● Rozměry (š x v x h): 30,9 x 9 x 28,2 cm

Pre náročných

Samsung The Premiere SP-LSP7T

DLP projektor s rozlišením 3 840 x 2 160 px a kontrastem 1 000 : 1, svítivost 2 200 ANSI lm, životnost lampy 20 000 h, projekční vzdálenost 0,11 – 0,24 m, hlučnost 32 dB

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pro náročné uživatele máme připravenou třešničku na dortu. Je jí projektor Samsung The Premiere SP-LSP7T. Výrazně si za něj připlatíte, ale vrátí vám to v podobě nezapomenutelného zážitku ze sledování filmu, seriálu, sportu či her. Je tedy určen primárně pro domácí používání a díky němu si v obýváku vytvoříte domácí kino. Jeho projekční vzdálenost je velmi malá, může dosahovat jen 0,11 až 0,24 cm. Ale obraz, který vám vytvoří, bude velký až 305 cm.

Obraz bude velký, ale jak je to s kvalitou? O ni se bát nemusíte. Díky laserovému zdroji světla je garantována nekompromisní obrazová kvalita jako v kině. Kvalita obrazu je dokonce několikrát vyšší než u našeho vítěze testu Benq MH733. Samsung přináší 4K rozlišení, podporu HDR10+ i speciální filmový režim, který vám umožní snímky si pořádně vychutnat. To není ani zdaleka všechno. Z tohoto produktu jsme stejně mile překvapeni jako vy. Vysoký jas 2 200 lumenů znamená, že si naplno užijete veškerý obsah kdykoli během dne, bez závislostí na světelných podmínkách.

U takového výkonného projektoru by byla škoda, kdyby nedisponoval výkonným reproduktorem. Naštěstí se tak nestalo a projektor je vybaven 2,2kanálovým zvukem, který ozvučí i velké místnosti. Disponuje funkcemi Smart TV díky operačnímu systému Tizen a integrované WiFi. Televizní vysílání můžete sledovat prostřednictvím zabudovaného tuneru DVB-T2/S2. Jakýkoli obsah je možné si prohlédnout z libovolných služeb od YouTube přes Netflix, Amazon Prime Video až po Disney. Množství inovativních funkcí se dokonce vešlo do kompaktního a minimalistického projektoru, který se bude hodit do každého interiéru.

Možná to doposud vypadalo, jako bychom projektor Samsung The Premiere SP-LSP7T propagovali. Není to ovšem pravda. Ano, okouzlil nás všemi svými funkcemi i parametry. Jsou velmi zajímavé a inovativní, ale pro mnohé uživatele nevyužitelné. Nemluvě o tom, že si za něj musíte zaplatit několik desítek tisíc Kč. Pokud si však potrpíte na taková moderní zařízení, tak určitě své koupě nebudete litovat. Podobně nelitují ani zákazníci, kteří se podělili o své názory. Z nich jednoduše shrneme, že se jedná o kvalitní domácí kino s výborným obrazem i zvukem.

Pozitíva

Kvalitní obraz i zvuk
Množství inovativních funkcí
Minimalistický design

Negatíva

Vysoká cena

Rozlišení: 3 840 x 2 160 px ● Kontrast: 1 000 : 1 ● Projekční vzdálenost: 0,11 – 0,24 m ● Technologie: DLP ● Svítivost: 2 200 ANSI lm ● Zdroj světla: Laser ● Životnost lampy: 2 Hlučnost: 32 dB ● Konektivita: HDMI 3 ks, RJ – 45 (LAN), USB, WiFi, Bluetooth, ● Funkce: reproduktory, dálkové ovládání ● Umístění: na stůl ● Hmotnost: 11,9 kg ● Rozměry (š x v x h): 53 ,2 x 13,3 x 34,2 cm

Xiaomi Mi 4K Laser Projector

DLP projektor s rozlišením 3 840 x 2 160 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 1 600 ANSI lm, životnost lampy 25 000 h, projekční vzdálenost 0,14 – 0,5 m, hlučnost 33 dB

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ze spotřebitelských recenzí a prodejnosti vyšel velmi pozitivně i další model značky Xiaomi, Mi 4K Laser Projector. Již z názvu je jasné, že nabízí 4K ULTRA HD rozlišení, což znamená 3 840 x 2 160 px. Můžeme jej zařadit mezi projektory s vysoce kvalitní projekcí pro domácí kino, pro pořádání domácích koncertů či hraní videoher. Kvalitou obrazu je velmi podobný s modelem Samsung The Premiere SP-LSP7T. Oba jsou také v podobné cenové kategorii.

Poměr stran, při kterém tento projektor promítá obraz, je 16 : 9, díky čemuž se hodí k promítání filmů či videí. Laser Projector má schopnost promítat obraz na plochu, která je ve vzdálenosti menší než 20 cm od dataprojektoru. Jeho maximální odrazová plocha je 50 cm. O kvalitě obrazu není pochyb – díky velkému množství pixelů bude obraz dostatečně ostrý i zblízka. Zásluhou toho patří do kategorie UHD projektorů. Projekce využívá technologii DLP. Jako zdroj světla promítačka používá laser, který je schopen zobrazit více barev než klasický projektor s lampou. Svítivost dosahuje 1 600 lumenů. O tmavé tóny se postará kontrastní poměr, který je 3 000 : 1. Výsledkem je velká obrazovka od 80 do 150 palců.

Zařízení můžete využít také k pořádání koncertů, čemuž odpovídá bohaté zvukové vybavení, které tento projektor má. Disponuje plným dvoufrekvenčním reproduktorovým systémem a duálním hi-fi reproduktorem. Zesilovač zvuku ještě podporuje technologie DOLBY. Bluetooth či WiFi připojení je samozřejmostí. K zařízení dostanete také bluetooth ovladač, jehož hlasový asistent vám pomůže najít jednodušší vaše oblíbené pořady. Nelze nám nezmínit jeho elegantní a minimalistický design. Má však poněkud větší rozměry.

Věříme, že náročným zákazníkům jsme tímto modelem ulahodili. Přestože je opět za vyšší cenu, jeho koupí získáte krásný a obrovský obraz plný detailů. Přesně to se skloňuje iv názorech od spotřebitelů. Při promítání je dostatečně tichý a naopak, když si hudbu přejete, přehraje vám ji přes kvalitní zabudovaný reproduktor. V celkovém hodnocení u nás obstál velmi dobře.

Pozitíva

Velký obraz plný detailů
Kvalitní zvuk
Jednoduché ovládání

Negatíva

Vysoká cena
Větší rozměry

Rozlišení: 3 840 x 2 160 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Kontrast: 3 000 : 1 ● Projekční vzdálenost: 0,14 – 0,5 m ● Technologie: DLP ● Svítivost: 1 600 ANSI lm ● Zdroj světla: ● Životnost světla: 25 000 h ● Hlučnost: 33 dB ● Konektivita: HDMI, USB, WiFi, LAN, Bluetooth ● Funkce: reproduktory, dálkové ovládání ● Umístění: na zeď, na zem ● Hmotnost: 7 kg ● Rozměry (š x v x h): 41 x 8,8 x 29,1 cm

Xgimi Horizon

DLP projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 2 200 ANSI lm, životnost lampy 25 000 h, projekční vzdálenost 0,8 – 7,93 m, hlučnost 29 dB

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elegantní, kvalitní a kompaktní Full HD projektor s výkonnou LED lampou. Mini dataprojektor XGIMI Horizon vám nabídne čistý obraz ve Full HD rozlišení 1 920 x 1 080 px. Pokud vám takové rozlišení nestačí, vyšší hodnotu naleznete u konkurenčních modelů Xiaomi Mi 4K Laser ProjectorSamsung The Premiere SP-LSP7T nebo u Optoma CinemaX P2.

XGIMI Horizon vám představí své rozlišení na 300palcové úhlopříčce. Díky ní si užijete nejen sledování filmů, ale větší zážitek budete mít také z televizního vysílání, z videí nebo z hraní her. Jeho projekční vzdálenost je opravdu široká, dosahuje od 0,8 m do skoro 8 metrů. Pyšní se světelným výkonem o hodnotě 2 200 ANSI lumenů. Tento projektor je nejjasnější ve své třídě. Díky tomu můžete promítat libovolný obsah nejen během večera, ale také v jasném prostředí ve dne. Navíc kromě kvalitního obrazu nabízí řadu funkcí. Jednoduše se ovládá a umí automaticky srovnat obraz, upravit jas či zkorigovat lichoběžníkové zkreslení. Podpora HDR10 a HLG zajistí plné barevné podání a velký kontrast.

Tato informace jistě potěší všechny nadšence sledování sportu nebo hraní her. Projektor pracuje s nízkou latencí, a tedy s co nejmenším možným rozmazáním obrazu. V tomto mu pomáhá interpolace snímků MEMC, která zabraňuje rozmazání obrazu. K zajištění kvalitního ozvučení využívá projektor reproduktory od renomovaného výrobce Harman Kardon. Zvuk se k vám dostane ze dvou 8W 45mm reproduktorů, které disponují plným rozsahem s vysokou dynamickou odezvou.

Tento projektor lze připojit k libovolným zařízením hned díky dvěma HDMI a USB portům. K internetu připojíte projektor přes síťový konektor LAN nebo můžete využít bezdrátové připojení WiFi. Pokud plánujete připojit soundbary, využijete bluetooth. Díky integraci obchodu Google Play se dostanete na projektoru k více než 5 000 aplikacím. Nemusíte se bát ani o životnost zařízení. Při každodenním 4hodinovém používání vám vydrží až 17 let. Na závěr vyzvedneme ještě jeden plus, kterým je šetrnost k vašim očím. Projektor disponuje certifikací od společnosti TÜV Rheinland na množství emitovaného modrého světla.

Spotřebitelské recenze vás od koupě neodmluví, protože jsou většinou pozitivní. Zákazníci vyzdvihují kvalitní obraz, zvuk a řadu užitečných funkcí. I cena za projektor je velmi přiměřená. Pokud si však potrpíte na ještě větší kvalitu obrazu, model XGIMI Horizon je dostupný také v Pro verzi. Počítejte s vyšší pořizovací cenou, ale dostanete za ni vyšší kvalitu obrazu. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma projektory je to, že XGIMI Horizon Pro nabízí až 4K rozlišení, čili 3 840 x 2 160 pixelů. Zbývající parametry jsou víceméně stejné. Je tedy už jen na vás, po kterém modelu sáhnete.

Pozitíva

Kvalita obrazu i zvuku
Možnost vybrat si klasickou nebo Pro verzi
Množství užitečných funkcí

Negatíva

Žádné jsme nenašli

Rozlišení: 1 920 x 1 080 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Projekční vzdálenost: 0,8 – 7,93 m ● Technologie: DLP ● Svítivost: 2 200 ANSI lm ● Zdroj světla: LED ● Životnost světla: 25 000 ● Hlučnost: 29 dB ● Konektivita: HDMI, RJ-45, USB, Sluchátkový výstup, WiFi, LAN, Bluetooth ● Funkce: Zoom, 3D, Miracast, reproduktor, dálkové ovládání ● Umístění: na strop, na stůl, na zem ● Hmotnost : 2,9 kg ● Rozměry (š x v x h): 20,8 x 13,6 x 21,8 cm

Optoma CinemaX P2

DLP projektor s rozlišením 3 840 x 2 160 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 3 000 ANSI lm, životnost lampy 30 000 h, projekční vzdálenost 0,2 – 0,42 m, hlučnost 28 dB

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Optoma CinemaX P2 se přidává k dalším 4K projektorům Samsung The Premiere SP-LSP7T a Xiaomi Mi 4K Laser Projector. Výhodou 4K rozlišení je, že se můžete těšit na detailní a reálný obraz plný sytých barev. Projektor dokáže promítnout 8,3 milionu pixelů na plátno (stěnu), což je 4× více detailů než při Full HD promítání. Pokud máte 3D zdroje, tak se můžete těšit také na zobrazení 3D obsahu. Tento filmový projektor totiž spolupracuje s 3D Blu-ray přehrávači, 3D vysíláním a také nejnovější generací herních konzolí.

Ať už umístíte dataprojektor Optoma kamkoli, jeho elegantní design v bílé barvě s šedými a stříbrnými detaily vkusně doplní jakýkoli interiér. Prostor zaplní projekce se 120palcovou úhlopříčkou. Výhodou je také krátká promítací vzdálenost. Přístroji nemusíte hledat místo několik metrů od stěny, stačí, když jej položíte přímo na stěnu nebo obývací plochu. Pro promítání využívá projektor laserovou technologii, díky čemuž dosahuje vysoký jas i syté barvy. Laser použitý v projektoru má životnost až 30 000 hodin. Pokud nemáte plátno pro promítání nebo vaše stěna není rovná, oceníte funkci pro zajištění geometrické korekce.

V projektoru Optoma CinemaX P2 se ukrývá zabudovaný soundbar využívající technologii Dolby Digital 2.0. Kompaktní filmový projektor tak skvěle ozvučí vaši místnost a díky odvětrávanému krytu a precizně navrženým portům dokáže poskytovat 360stupňový všesměrový zvuk.

Projektor nabízí řadu funkcionalit pro zajištění komplexní multimediální domácí zábavy. Je do něj možné zapojit USB disk s filmy nebo seriály a ihned si je pustit, takže odpadá potřeba propojování s vaším PC nebo notebookem. Pro připojení dalších zařízení nebo internetu můžete využít vstupy 2× HDMI 2.0, 1× USB-A, 1× RJ45 a 1× HDMI 1.4. V projektoru získáte přístup ke kompatibilním aplikacím, které vám zpříjemní jeho používání. Můžete si tak přehrávat videa z YouTube nebo pouštět hudbu přes Spotify.

Novinkou, kterou disponuje právě tento projektor je, že přes aplikaci Optoma Connect si můžete vytvořit personalizovanou digitální zeď. InfoWall. Můžete si tak na promítací ploše upravit informace na míru. Např. čas jeho zapnutí, přehrávání playlistu, počasí, různé notifikace, datum či čas. Je to jen na vás. Dáme vám tip také na aplikaci TapCast, se kterou můžete jednoduše a bezdrátově sdílet obsah s vašeho zařízení na velké obrazovce projektoru. Promítat máte možnost v podstatě cokoli – dokumenty, obrázky, videa a podobně.

Projektor značky Optoma je z vyšší cenové kategorie, ale říkají za něj mnohé funkce, kvalita obrazu i zvuku i design. Myslíme si, že ulahodí mnoha náročným zákazníkům. Pro většinu budou však jeho funkce zbytečné.

Pozitíva

4K rozlišení
Inovativní funkce
Jednoduchá konektivita

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Rozlišení: 3 840 x 2 160 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Kontrast: 2 000 000 : 1 ● Projekční vzdálenost: 0,2 – 0,42 m ● Technologie: DLP ● Svítivost: 3 000 ANSI lm Laser ● Životnost lampy: 30 000 h ● Hlučnost: 28 dB ● Konektivita: HDMI 1.4, HDMI 2.0, RJ-45 (LAN), USB, Sluchátkový výstup, Audio vstup, WiFi, Bluetooth ●Funkce: reproduktory, dálkové ovládání, OS Android , 3D ● Umístění: na strop, na stůl ● Hmotnost: 11 kg ● Rozměry (š x v x h): 38,3 x 13 x 57,6 cm

Další zajímavé produkty

Projektory se těší velké oblibě a proto je jejich nabídka na trhu široká. Pro takové množství modelů není možné, abychom vám představili každý. Také vyhovět všem požadavkům každého spotřebitele je nemožné. V našem testu jsme si dali za cíl představit vám nejpopulárnější modely s dobrými technickými parametry a také spotřebitelskými recenzemi. Pokud jste si z výše představených modelů nevybrali ani jeden, je čas to napravit. Představíme vám v krátkosti ještě další tipy pro zajímavé projektory. Každý model vyniká v něčem jiném, proto si můžete vybrat to, co považujete za důležité.

Velice zajímavý a u spotřebitelů oblíbený je projektor Samsung The FreeStyle. Jeho moderní zpracování s menšími rozměry a nízkou hmotností umožní, že si jej můžete vzít s sebou kamkoli. Poslouží vám při sledování filmů i se zvukem a využijete jej také jako náladové osvětlení. Promítaný obraz dosahuje Full HD rozlišení, čili 1 920 x 1 080 px. Plusem je, že zvládne promítat kvalitní obraz i na barevné stěně. Je otočný, proto můžete obraz sledovat nejen na stěně či plátně, ale také na stropě. Jeho úhlopříčka může dosáhnout až 100 palců (255 cm).

Pro méně náročné uživatele, kteří chtějí mít kvalitu za dobrou cenu, může být zajímavý projektor Asus P3E. Filmové nadšence příliš nepotěší, jeho kvalita obrazu není až tak velká. Rozlišení dosahuje 1 280 x 800 px. Ekologický LED světelný zdroj vám bude sloužit až 30 000 hodin. Minimální promítací vzdálenost 0,43 metru vám poskytne obraz o velikosti 25 palců. Pro projekci 200palcového obrazu však budete potřebovat projektor umístit do vzdálenosti skoro 3,5 metru. Za minus také považujeme to, že je napájen baterií o kapacitě 12 000 mAh a ta vám umožní sledovat obraz maximálně 3 hodiny.

Hledáte spolehlivý projektor pro prezentaci vašich prací za přijatelnou cenu? Digitální DLP projektor ViewSonic PX701-4K má vše, co hledáte. Nabízí 4K rozlišení s nízkou odezvou na vstupu. Mezi hlavními výhodami nechybí vysoká svítivost 3 200 lumenů, což umožní používat projektor jak za tmy, tak za denního světla. O základní ozvučení místnosti se postará integrované reproduktor. Pro obraz o velikosti 300 palců počítejte se vzdáleností 10,96 m. Nevýhodou je krátká životnost lampy, pouhých 6 000 hodin. Lze jí předejít režimem Super Eco, se kterým vám vydrží dokonce 20 000 hodin.

Wanbo T6 MAX je kompaktní a cenově dostupný projektor s dobrou kvalitou obrazu a integrovaným systémem Android. Nabídne vám Full HD obraz se svítivostí 550 – 650 ANSI lumenů. Podpora bluetooth a Wifi mu dovoluje spárování s jakýmkoli Android zařízením. Vlastníci Apple zařízení však nemusí být smutní, dataprojektor podporuje funkci AirPlay, díky které můžete streamovat nebo sdílet obsah. Použitá čočka je odolná proti opotřebení a vyznačuje se dlouhou životností – 20 000 hodin. Domácí projektor je přenosný.

Vysloveně levný kapesní mini LED projektor Viewsonic M1+ má rozměry jen 14,6 x 12,6 cm x 4 cm. Nabízí rozlišení 854 x 480 px a světelný tok 300 lumenů. Disponuje vestavěnou baterií s výdrží 6 hodin na jedno nabití. Základní ozvučení vám zajistí integrované stereo reproduktory Harman/Kardon o výkonu 6 W. Jednoduše si jej můžete připojit k rozličným přístrojům. Disponuje vstupem HDMI, USB, ale také bezdrátovými bluetooth a Wi-Fi. Je vhodnou volbou pro každého, kdo chce promítat doma a nepotrpí si na kvalitu obrazu.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Projektor není zařízením, které by vlastnila každá domácnost, ale stále více se dostává do popředí. Proto pokud se nemáte s kým poradit, může vám pomoci následující žebříček. Jedná se o seznam aktuálně nejprodávanějších projektorů na našem trhu. Na základě něj si můžete udělat lepší představu o tom, které modely patří v současnosti k těm nejpopulárnějším mezi spotřebiteli. Jelikož se prodejnost může měnit, informace i my pravidelně aktualizujeme. S vytvořením tohoto seznamu nám pomohl nákupní portál Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
XGIMI Horizon Pro LED5*Zobrazit produkt
Optoma HD146X5*Zobrazit produkt
HP CC2005*Zobrazit produkt
Samsung SP-LFF3CLAXXXH5*Zobrazit produkt
Samsung The FreeStyle5*Zobrazit produkt

Pokud již víte odpověď na základní otázku, kterou je znát způsob využití vašeho projektoru, můžete přejít k samotnému výběru a koupi. Ať už si vyberete kancelářský, filmový, domácí nebo mini projektor, při výběru byste se měli zaměřit na různé důležité parametry a vlastnosti. Trh s projektory je široký a rozmanitý, proto může být výběr vhodného projektoru, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům, náročný. S naším návodem vám výběr půjde mnohem jednodušeji. Připravili jsme pro vás stručný přehled vlastností a důležitých faktorů, které byste při výběru měli jednoznačně zohlednit. Zjistíte, podle čeho se máte rozhodovat a popíšeme vám jednotlivé atributy projektorů, které jsou pro fungování a kvalitu obrazu klíčové.

Návod, jak vybrat projektor

 • Typ projektoru
 • Rozlišení
 • Technologie zobrazení
 • Svítivost a kontrast
 • Projekční vzdálenost
 • Poměr stran
 • Konektivita
 • Lampa a životnost lampy
 • Cena a oblíbení výrobci

Rozdělení projektorů podle použití

Projektory se dělí na více typů, odlišné jsou jejich parametry i využití. Pokud ještě s jistotou nevíte, který z nich je pro vás vhodný, přečtěte si následující řádky.

Kancelářské projektory

Jsou vhodné pro prezentování ve firemních prostorách nebo ve školních třídách. Nehodí se pro sledování filmů nebo dynamických videí, protože by mohly mít trhaný obraz. Mají nižší kontrast a často také rozlišení, což vzhledem k jejich použití není velká překážka. Naopak jejich výhodou je vyšší svítivost, abyste zvládli promítat obsah i ve dne. Poskytují poměr stran 4 : 3, 5 : 4 nebo 16 : 10. Žádanými parametry bývají i dlouhá výdrž baterie a snížená míra zkreslení při sledování z úhlu.

Domácí projektory

Jinak nazývané také projektory pro domácí kino jsou určeny k promítání filmů a videí. Podporují širokoúhlé rozlišení a slouží především k promítání filmů ve vysoké kvalitě. Standardní modely domácích projektorů nabízejí Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 px) a ty lepší dokonce 4K (3 840 x 2 160 px) rozlišení. Je pro ně charakteristický vysoký kontrast i bohatá sytost barev. Oproti jiným projektorům vynikají zabudovaným reproduktorem pro kvalitní podání zvuku.

Interaktivní projektory

Tyto projektory jsou specifické v tom, že na rozdíl od běžných projektorů umožňují zasahovat přímo do prezentace na prezentační ploše. Můžete tak měnit obsah nebo se pohybovat v prostředí prezentace tak, jako by bylo plátno či stěna dotykový displej. Funguje to díky zabudovanému snímači a elektronickému peru. Jsou vhodné zejména do školního prostředí. Výhodou je, že jsou levnější než interaktivní tabule.

Přenosný mini projektor

Miniprojektory

Uvažujte o nich, pokud plánujete projektor často přenášet. Jedná se o kompaktní zařízení, která se vejdou do tašky. Mnoho z nich disponuje integrovanou baterií, což vám ušetří starosti s hledáním šuplíku. Vždy si všímejte kapacity baterie a délky výdrže. Malé rozměry přinášejí omezení v podobě nižšího rozlišení, kontrastu či svítivosti.

3D projektory

Jsou vhodné pro hraní her nebo sledování filmů ve 3D nebo 2D rozlišení. Dokáží zpracovat dvourozměrný i trojrozměrný obraz a vyznačují se vysokou úrovní přenosu. Obraz můžete promítat na libovolný povrch. Ke sledování však potřebujete 3D brýle, které obvykle bývají součástí balení. Nevýhodou je vysoká cena.

Projektory s krátkou projekční vzdáleností

Pro promítání v malých místnostech existují tomu přizpůsobené modely. Dokáží vytvořit dobře pozorovatelný obraz i ze vzdálenosti 1 metru tak, aby nevytvářely stíny a neoslňovaly prezentujícího. Nejsou vhodné pro sledování filmů a už vůbec ne pro hraní her.

Rozlišení – Full HD či 4K?

Rozlišení je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru jakéhokoli projektoru. Má největší vliv na kvalitu obrazu. Obecně platí, že čím je rozlišení větší, tím je obraz kvalitnější. Také platí, že čím blíže jste k projekční ploše, tím zřetelněji rozpoznáte jednotlivé pixely. Rozlišení je vlastně počet pixelů, které jsou zobrazeny na obrazovce, tedy projekční ploše. Hodnota se udává jako počet bodů na šířku a počet bodů na výšku. Výrobci poskytují řadu projektorů s různými rozlišeními. Každé rozlišení je ideální pro jiné použití.

 • SVGA (800 x 600 px) – toto rozlišení vám postačí k promítání jednoduchých prezentací.
 • XGA (1 024 x 768 px) – plánujete-li promítat hlavně číselná data, je třeba mít ostřejší obraz, alespoň než nabízí XGA rozlišení. 
 • SXGA (1 280 x 1 024 px) nebo UXGA (1 600 x 1 200 px) – pro technická data, např. nákresy v CAD nebo medicínské aplikace je vhodné mít rozlišení s vyšším důrazem na detaily.
 • FullHD (1 980 x 1 080 px), HD (1 280 x 768/800 px) nebo WUXGA (1 920 x 1 200 px) – jsou ideální volbou pro promítání filmů nebo videí.
 • 4K (3 840 x 2 160) – je velmi vysoká kvalita obrazu, vhodná pro hraní her či sledování filmů.

Projektor – rozlišení

Nativní nebo maximální rozlišení

Při hledání rozlišení se určitě setkáte s pojmy „Nativní rozlišení“ a „Maximální rozlišení“. Lidé si je zvyknou často zaměňovat.

Nativní rozlišení udává počet pixelů (obrazových bodů), které projektor dokáže v horizontálním a vertikálním směru promítnout.

Maximální rozlišení nepředstavuje rozlišení projektoru, jde o označení nejvyššího možného rozlišení, které projektor ještě zvládne převést do nativního. Film nebo plochu počítače ve vyšším než maximálním rozlišení projektor nezobrazí.

Technologie zobrazení

Dalším důležitým parametrem je technologie, kterou projektor využívá k vytvoření konečného obrazu. Existuje několik typů technologií, které se používají v projektorech. Na výběr jsou DLP, LCD a LED.

DLP projektory

Nabízejí stálý obraz s přesnými barvami a dobrým kontrastem. Jejich obraz je vytvořen pomocí čipu s mikroskopickými zrcadly a rotujícího kroužku složeného ze segmentů 3 barev. Na základě vysoké rychlosti střídání se obraz jeví jako plnobarevný. Tato technologie je velmi drahá. Je vhodná pro zájemce o domácí kina. Jejich nevýhodou je občasný vznik duhového efektu.

LCD projektory

Vyznačují se bohatými barvami a dobrou sytostí. Výhodou je, že se u nich nevyskytuje duhový efekt. Naopak, minusem je, že mají kratší životnost, horší podání černé barvy a viditelnější rastr. Uplatní se v kancelářích, kde nižší míra detailů a slabší kontrast nejsou překážkou.

LED projektory

Projektory s LED technologií jsou podobné DLP projektorům, ale lampa je nahrazena LED diodami. Hlavními výhodami této technologie je především nízká spotřeba, absence lampy a nízké rozměry pro vysokou mobilitu. Pro svoji nízkou svítivost se hodí hlavně do zatemněných místností.

LED projektor

Svítivost

Svítivost (hodnota jasu) u projektorů značí viditelnost obrazu vzhledem ke světelným podmínkám místnosti. Tento parametr úzce souvisí s prostory, ve kterých budete promítat. Čím více osvětlenou místnost máte, tím vyšší svítivost budete potřebovat, aby byl obraz viditelný. Svítivost se udává v jednotkách ANSI lumenů. Pro projekci během dne je zapotřebí alespoň 2 700 lm svítivosti. Pro noční promítání vám bohatě postačí i 2000 lumenů. Od svítivosti se odvíjí i koupě projektoru. Jednoduše, pokud plánujete využívat projektor k prezentování, sáhněte po takovém, který má vysokou svítivost, jelikož budete prezentovat přes den. Naopak, pro večerní sledování filmů svítivost není až tak důležitá. Myslete i na to, že čím je svítivost vyšší, tím jí více snižujete životnost. S výdrží vám umí pomoci EKO režim, který dokáže životnost lampy prodloužit až dvojnásobně, nicméně svítivost je snížena.

Malá pomůcka pro výběr svítivosti:

 • do 2000 lm – postačí pro tmavé místnosti s minimálním osvětlením. Dostačující pro večerní sledování filmů.
 • 2 000 – 3 000 lm – je vhodné pro výuku a do menších konferenčních sálů s mírným zatemněním. 
 • 3 000+ lm – osvětlení vhodné pro velké a světlé místnosti.

Kontrastní poměr

V jednoduchosti, kontrastní poměr označuje rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazu. Čím je poměr vyšší, tím kvalitnější je obraz a tím lepší jsou viditelné detaily. Projektory s vysokým kontrastem dokážou vylíčit velmi jasně detaily stínů či hluboké úrovně černé. Kontrast je ovšem hlavně důležitý u projektorů určených pro domácí kino a pro projektory, které budete využívat v tmavé místnosti. Oproti ostatním parametrům není kontrast pro běžné zákazníky až tak důležitý.

Domácí projektor

Doporučený kontrast pro sledování filmu je 10 000 : 1 a více.

Na firemní prezentace si vystačíte i s poměrem kolem 2 500 : 1.

Projekční a pozorovací vzdálenost

Tato vzdálenost udává, jak daleko má být projektor od plochy, na kterou promítá. Setkáte se se dvěma údaji a to s minimální a maximální projekční vzdáleností. Obecně platí, že čím je obraz promítán z větší dálky, tím roste i velikost promítaného obrazu. Na trhu se již setkáte také s modely, které můžete umístit těsně ke stěně a přesto vám vytvoří nadrozměrný obraz. Obvykle jsou to domácí projektory pro sledování filmů. Volte proto projektor také s ohledem na vaše dispoziční řešení.

Poměr stran projektoru

Tento parametr úzce souvisí s rozlišením projektoru. Je to poměr šířky obrazu k jeho výšce. V podstatě jde o podobu obdélníku, v jakém projektor vytváří obraz. Poměr stran lze obvykle nastavovat přímo v projektoru, není to jakási přednastavená funkce.

Projektory lze rozdělit podle typu stran na:

 • Standardní poměr 4 : 3 je vhodný pro klasické filmy či promítání prezentací. 
 • Širokoúhlý poměr 16 : 9 je vhodný pro domácí kino nebo pro promítání DVD.
 • Širokoúhlý poměr 16 : 10 opět určený na domácí kino.

Důležitá je i konektivita

Při výběru je důležité vědět také, k jakému zařízení můžete projektor připojit. Mezi základní konektorovou výbavu patří HDMI, VGA, MHL či USB. Pokud vás zajímá i bezdrátové připojení, tak běžnou součástí je bluetooth a WiFi.

 • HDMI je velmi používaný konektor, který slouží pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení a současně i stereo zvuku.
 • VGA se dnes již téměř nepoužívá, ale také sloužil k přenosu obrazu. Jeho limitem je především nízké rozlišení a počet barev, které dokáže přenést.
 • USB je typický konektor umožňující připojovat paměťové nosiče, jako jsou externí disky či USB flash disky a otevírat na nich soubory k promítání.
 • Bluetooth vám může posloužit pro dálkové ovládání.
 • WiFi využijete zejména pro pohodlné přenášení dat přes síť.
 • 3,5 mm Jack je klasický konektor pro připojení reproduktorů, sluchátek či jiných zvukových zařízení.

Projektor – konektivita

Zdroj světla a jeho životnost

Každý projektor obsahuje zdroj světla, jehož kvalita a technologie se podílejí na konečné kvalitě obrazu a životnosti světelného systému. Na trhu naleznete tři různé technologie: standardní lampa, laser a LED. Každá z technologií má své specifické výhody.

 • Standardní lampa – tento druh se používá nejčastěji. Lampy mají omezenou životnost, která dosahuje přibližně 15 000 hodin. Stejně jako lampa v domácnosti, i tato lampa se může vypálit a je náchylná k mechanickému poškození. Výměna je obvykle dosti drahá, ale nové modely s touto technologií jsou obecně levnější.
 • Laser – u laserových projektorů se o žárovku v podstatě nemusíte starat. Laser poskytuje jasný a zářivý obraz. Ve srovnání s lampami mají lasery vyšší kontrast a širší spektrum barev. Jejich výhodou je to, že jsou úspornější.
 • LED – tyto žárovky vydrží bez problémů i 20 000 hodin. LED technologie produkuje malé množství tepla, takže není nutno projektor chladit pomocí ventilátoru. Díky tomu je provoz těchto projektorů tichý a z ostatních typů i nejúspornější.

Za vysoké rozlišení si připlatíte

Projektory nepatří k nejlevnějším zařízením. Cena těch nejlepších se může vyšplhat až na několik desítek tisíc Kč. Záleží však na vás, jaký typ projektoru budete preferovat a co od něj očekáváte.

Nejlevnější projektory stojí od 5 000 do 12 000 Kč. Jedná se o modely s nízkým rozlišením a horší kvalitou obrazu. Vystačí vám na občasné sledování filmů nebo sdílení jednoduchých prezentací. Od 12 000 do 25 000 Kč už seženete poměrně kvalitní kousky. Takové projektory můžete klidně využívat k prezentování své práce či učivo ze školy. Pokud hledáte kvalitní projektor na prezentování do firmy či školy a do větších místností, počítejte s cenou kolem 25 000 Kč a výše. 50 000 až 75 000 Kč si připravte, pokud jste rozhodnuti sáhnout po modelu se 4K rozlišením. Tyto projektory ocení nároční zákazníci, kterým nabídnou neopakovatelný zážitek ze sledování každého filmu. Disponují také kvalitním reproduktorem. 3D projektory nebo projektory pro hraní her se řadí k nejdražším. Většinou cena závisí na rozlišení a celkové kvalitě obrazu. V úvahu se bere i projekční vzdálenost, typ technologie, životnost, konektivita, ovládání a jiné funkce.

Oblíbené jsou projektory Benq, Xiaomi či Epson

Projektory naleznete v nabídce mnoha výrobců. Pokud je pro vás důležitý kvalitní obraz a nechcete zbytečně vyhodit peníze, obraťte se na ověřené výrobce. Koupí výrobku od známého výrobce máte jistotu dobré investice. Široké portfolio modelů projektorů nabízí japonská společnost Epson. Kvalitní výrobky naleznete také u výrobků značky Benq. Čínský výrobce Xiaomi, který je aktuálně tržní jednotkou, již přidal do svého portfolia i projektory. Využívají špičkové technologie, 4K rozlišení a mnohé jiné inovativní funkce, které stojí za zvážení. Výrobce specializovaný nejen na výrobu monitorů, ale také projektorů a interaktivních tabulí je Viewsonic.

Otázky a odpovědi – FAQ

I přes velkou snahu vzpomenout všechny důležité aspekty, na které byste se při výběru projektoru měli zaměřit, není vyloučeno, že jste nenašli všechny informace, které vás zajímají. Máte-li jakoukoli otázku ohledně výběru projektoru, neváhejte a napište nám ji do komentářů pod článek. Vaše otázky průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně co nejdříve odpovědět. Zatím vám nabídneme pár nejčastěji kladených otázek, ve kterých možná naleznete tu svoji.

Plocha, na kterou budete promítat, může ovlivnit kvalitu promítaného obrazu. Proto při výběru myslete na to, kde budete obraz promítat. Nejjednodušší je promítání přímo na zeď. Je vhodné, aby byla bílá. Některé projektory jsou již uzpůsobeny i na barevné stěny, ale není to standard. Dále by obrazu neměly překážet obrazy, nábytek, okna, dveře a podobně. Vyžadujete-li vysokou kvalitu promítaného obrazu, přemýšlejte o koupi projekčního plátna. Promítací plochu si tak vytvoříte kde jen chcete.

V případě, že nemáte u sebe externí disk s oblíbenými filmy, notebook nebo telefon, přesto si můžete vychutnat na projektoru Netflix, YouTube a jiné vaše oblíbené aplikace.

Je to užitečná funkce, kterou disponuje mnoho projektorů. Umožňuje narovnat šikmost obrazu v případě, že projektor není v jeho středu. Korekce může být horizontální, vertikální i kombinace obou směrů. Funkce se hodí především ve stísněných prostorách nebo tehdy, potřebujete-li promítat nad přirozený střed obrazu, pod nebo vedle něj.

Záleží na vašem využívání. Většina projektorů má přímo v těle zabudovaný reproduktor. Kancelářské projektory ho však mají horší, protože při prezentování nepotřebujete přílišnou kvalitu zvuku. Dražší modely projektorů, které jsou určeny k promítání filmů, mají v sobě zabudovaný mnohem výkonnější reproduktor, abyste měli zážitek nejen z obrazu, ale také ze zvuku.

Xiaomi Mi Smart Compact Projector

DLP projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a kontrastem 1 200 : 1, svítivost 500 ANSI lm, životnost lampy 20 000 h, projekční vzdálenost 1,6 – 3,2 m, hlučnost 28 dB

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Velice oblíbený model projektoru Xiaomi Mi Smart Compact Projector zaujme na první pohled svým designem. Lehké kompaktní provedení je vhodné do jakéhokoli prostoru. Projektor můžete umístit na stůl nebo stojan, kde bude působit jako moderní doplněk. S rozměry pouhých 11 x 15 x 15 cm a s váhou 1,5 kg je zcela mobilní. Navíc, při používání si ho ani nevšimnete, protože chod zařízení prakticky neslyšet. Zásluhou inteligentního systému se nepřehřívá a tak vždy pracuje v optimální teplotě. Optický systém je plně uzavřen a nepronikne do něj žádný prach.

Projektor se pyšní vysokým Full HD rozlišením a podporou přehrávání v kvalitě 4K. LED projekce nabízí o 20 % více jasu. Přístroj disponuje čtvercovými pixely nabízejícími přirozený, ostrý a lépe čitelný obraz. Zaostřit si můžete manuálně, ale většinou probíhá proces automaticky. Kvalita obrazu je srovnatelná s vítězem testu Benq MH733, ale stále ji nepřekročila. Oproti vítězi má nízký kontrast 1 200 : 1 i svítivost jen 500 ANSI lm. V čem vítěze testu předbíhá, je životnost lampy, která dosahuje 30 000 hodin. Promítaný obraz má velikost maximálně 120 palců, čili 305 cm. Celková kvalita obrazu sice odpovídá levnější třídě projektorů, ale je plně dostačující.

Předností tohoto modelu mohou být mimořádně citlivé reproduktory, které poskytnou plný zvuk s dobrou basovou složkou. Podporuje zvukové formáty Dolby i DTS. Zvuk můžete přehrávat i při vypnutém obrazu. Jednoduché nastavování je jen výhodou. K ovládání můžete využít zabudovaného Google Asistenta. Stačí, když stisknete tlačítko na ovladači a přístroj můžete ovládat hlasem. Projektor si dokonce po zapnutí dokáže sám automaticky nastavit zaostření i tvar obrazu. Oceňujeme, že zařízení využívá technologii difúzního odrazu, takže si při sledování nenamáháte oči natolik, jako v případě běžných LCD obrazovek. Doporučená projekční vzdálenost je minimálně 1,6 m a maximálně 3,2 m.

Abychom vám doplnili přehled, máme pro vás doporučení i na další dva modely z této řady Xiaomi Mi Smart Projector. Konkrétně jde o modely Xiaomi Mi Smart Projector 2 a Xiaomi Mi Smart Projector 2 Pro. Projektor Mi Smart 2 je velmi podobný s naším recenzovaným modelem, ale pokud hledáte změny a vylepšení, sáhněte po Mi Smart Projektoru z řady Pro. Ten nabízí vyšší světelný výstup až 1 300 lumenů a vyšší kvalitu obrazu. Změnil se jeho design a zvýšila se nejen jeho hmotnost, ale také celková cena.

Se všemi třemi zmíněnými modely mají spotřebitelé většinou pozitivní zkušenosti. U klasického modelu Xiaomi Mi Smart Compact Projector mnozí oceňují ostrý obraz, automatické zaostřování a snadné ovládání. Za velkou výhodu považujeme Google Asistenta i mnohé Smart funkce. Při zvýšených světelných podmínkách se obraz poněkud zhoršuje, ale stále to nemění náš názor, že jde o slušný projektor za adekvátní cenu. Pro někoho může být nevýhodou kratší projekční vzdálenost, ale myslíme si, že tento projektor je spíše určen k domácímu využití nebo k prezentování v menších prostorách. Dobrý zvuk a tichý chod jsou také předpoklady ke spokojenému využívání.

Pozitíva

Kompaktní provedení
Kvalitní zvuk
Množství funkcí

Negatíva

Kratší projekční vzdálenost
Zhoršená viditelnost při větším osvětlení
Menší kontrast

Rozlišení: 1 920 x 1 080 px ● Kontrast: 1 200 : 1 ● Projekční vzdálenost: 1,6 – 3,2 m ● Technologie: DLP ● Svítivost: 500 ANSI lm ● Zdroj světla: Lampa ● Životnost lampy: 30 0 Hlučnost: 28 dB ● Konektivita: HDMI 1.4, USB 2.0, Sluchátkový výstup, WiFi, Bluetooth ● Funkce: reproduktor, dálkové ovládání ● Umístění: na stůl ● Hmotnost: 1,3 kg ● Rozměry (š x v x h): 11,5 x 15 x 15 cm

Lacná kvalita

Philips NPX642

LCD projektor s rozlišením 1 920 x 1 080 px a poměrem stran 16 : 9, svítivost 100 ANSI lm, životnost lampy 3 000 h, projekční vzdálenost 0,8 – 2 m

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Malý, ale chytrý projektor NeoPix Prime od známého výrobce elektroniky Philips vám promítne kvalitní Full HD obraz o velikosti 120" kdekoli budete potřebovat. Můžete jej využít v kanceláři, ve škole, ale i doma na domácí kino. Jelikož je malý, je i snadno přenosný Projekční vzdálenost je 80 až 120 cm, jeho kontrast je dokonce vyšší, než má model AOpen QF12. Nevýhodou je slabší zaostřování obrazu.

Umístit jej můžete kam jen chcete. Korekce lichoběžníkového zkreslení, korekce 4 rohů a digitální zoom eliminují deformovaný nebo jinak zkreslený obraz. Úsporu energie i dlouhou životnost zaručuje technologie LED, se kterou žárovka vydrží až 30 000 hodin. Z toho vyplývá, že pokud byste produkt používali 4 hodiny denně, tak jeho živnost je 20 let. Kromě obrazu s rozlišením Full HD můžete využít i vestavěné stereofonní reproduktory, takže pro sledování filmů nepotřebujete žádný další zvukový systém.

Produkt je kompatibilní s IOS, Android, Mac a PC. To znamená, že si můžete připojit PC, Mac i herní konzoli pomocí portů USB, HDMI nebo MicroSD. Prostřednictvím bluetooth si můžete připojit externí reproduktor a dosáhnete tak atmosféry jako v kině. Pro bezdrátové připojení jednoduše použijte WiFi a zrcadlíte tak plochu svého mobilního telefonu, tabletu nebo počítače.

Z našeho srovnávacího testu vyplývá, že se jedná o projektor spíše pro méně náročné uživatele. Za přijatelnou cenu můžete mít praktického pomocníka. Určitě jej však nedoporučujeme pro důležité prezentace ve velkých místnostech. Podle spotřebitelských recenzí víme, že obraz se může zasekávat a rozmazávat. Problém může nastat s přibaleným ovladačem. Do menších tříd nebo do domácností bude dostačující. Nejlepší promítání obrazu dostanete, pokud připojíte počítač a budete promítat z něj.

Pozitíva

Vysoký kontrast
Přijatelná cena
Kvalita zvuku

Negatíva

Zasekávání obrazu

Rozlišení: 1 920 x 1 080 px ● Poměr stran: 16 : 9 ● Kontrast: 3 000:1 ● Projekční vzdálenost: 0,8 – 2 m ● Technologie: LCD ● Svítivost: 100 ANSI lm ● Zdroj světla: LED ● Životnost lampy : 30 000 h ● Konektivita: HDMI, VGA, USB, Audio jack výstup, Audio jack vstup, WiFi ● Funkce: reproduktory, dálkové ovládání ● Umístění: na stůl, na zem ● Hmotnost: 2,4 kg ● Rozměry (š x v x h): 31,5 x 12 x 23,5 cm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(88%)