Čelovky

Nejlepší čelovky 2024 + recenze

Hledáte ideální čelovku pro vaše hobby? Myslivost, rybářství, noční běh, turistika, cyklistika či extrémní outdoorové sporty? V takovém případě bude čelová svítilna to, co potřebujete. Pokud znáte účel čelovky, výběr bude o něco jednodušší a my vám v našem srovnávacím testu pomůžeme rozhodnout se. Strávili jsme hodiny výběrem nejlepších čelovek, jejich porovnáváním a studováním recenzí uživatelů. V našem testu zvítězila čelovka Fenix HM65RProč právě tento produkt? Vybrali jsme i další alternativy a připravili praktického průvodce.

Publikované: 19.03.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jakou čelovku koupit?

Pro ty, kterým se nechce číst celý článek, nabízíme přehlednou tabulku top čelovek. Produkty jsou označeny štítkem, který vám napoví, která čelovka je nejlepší a která je nejvýhodnější z pohledu poměru ceny a kvality.

Názov Hodnotenie Detail
Ledlenser MH3   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Fenix HM65R   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Petzl Actik Core   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Fenix HM65R

Fenix HM65R

Celkový světelný výkon až 1 400 lm a lehká konstrukce z magnéziové slitiny. Čelovka je také prachotěsná a vodotěsná, což zvyšuje její odolnost.

Zobrazit více info

Čelové svítidlo Fenix je určené i pro ty náročnější uživatele. Čelovka má celkový světelný výkon až 1 400 lm a velkým plusem je lehká konstrukce z magnéziové slitiny. Čelovka je také prachotěsná a vodotěsná, což zvyšuje její odolnost a předurčuje na využití i ve ztížených podmínkách (lyžování, turistika, kempování).

Cenový trhák
Ledlenser MH3

Ledlenser MH3

Dosvit světla až do vzdálenosti 130 mzvýšená odolnost a speciální čočka, která umožňuje zaostřování a rozostřování světelného paprsku.

Zobrazit více info

Pro spotřebitele, kteří z povahy využitelnosti čelového svítidla nechtějí utrácet za nákup větší sumu peněz a nepotřebují absolutní špičku, máme tady ideální tip. Dosvit světla až do vzdálenosti 130 m a čelové svítidlo má také zvýšenou odolnost. Čelovka má dokonce speciální čočku, která umožňuje zaostřování a rozostřování světelného paprsku.

Náš TIP
Petzl Actik Core

Petzl Actik Core

Vysoká výdrž baterie s hybridním napájením, dostatečná svítivost, ochrana vůči stříkající vodě a hlavně nízká hmotnost.

Zobrazit více info

Jde o model, jehož výbava adekvátně poslouží jak náročnějším uživatelům, tak i těm, kteří čelovku využívají spíše rekreačně. Čelovka disponuje třemi výkonnými LED světly, která dokážou svítit ve dvou režimech. Nechybí ani praktická modulárnost čelovky s rozepínatelnou sponou. Jednou z hlavních deviz této čelovky je hybridní napájení.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při přípravě recenzí vybraných produktů jsme v redakci dbali na to, abychom se soustředili na podstatné kvalitativní parametry. Nejde přitom jen o technické specifikace, ale i další vlastnosti a funkce, které je třeba brát v úvahu. I proto jsme při porovnávání čelovek hodnotili jednotlivé parametry na základě předem určené metodiky testování, přičemž každý z parametrů měl na hodnocení různý vliv.

Svetelný výkon svietidla
Kvalita a počet LED žiaroviek
Kvalita konštrukcie
Odolnosť voči prachu a vode
Spôsob napájania a výdrž batérie
Funkcie
Hmotnosť
Ovládanie a komfort

Zrealizovali jsme průzkum tuzemského trhu, abychom měli přehled o tom, jaká je v tomto segmentu na našem trhu nabídka a kteří výrobci jsou v daném segmentu považováni za skutečnou kvalitu. Do našeho srovnání se dostalo několik výrobců. Porovnávali jsme čelovky Fenix, Petzl, LedLenser či Emos. Pro čerpání referencí zákazníků jsme využili cenový porovnávač Heureka.sk a také databáze renomovaných eshopů jako Mall.cz, Alza.cz či Datart.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze čelovek – čelových svítilen

V následující sekci vám přinášíme souhrnné recenze námi vybraných čelovek, které vám pomohou s výběrem v každé cenové hladině. Ať už hledáte pracovní čelovky, běžecké čelovky, nabíjecí čelovky nebo čelovky na baterie, máme pro vás několik výborných tipů. Nezaujaté názory na námi vybrané produkty bez jakýchkoliv propagačních záměrů prodejce či výrobce. I proto jsme se rozhodli v rámci recenzí vybrat různé modely, které mohou splnit nároky různých spotřebitelů.

Víťaz testu

Fenix HM65R

Celkový světelný výkon až 1 400 lm a lehká konstrukce z magnéziové slitiny. Čelovka je také prachotěsná a vodotěsná, což zvyšuje její odolnost.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Model HM65R byl zvolený za absolutního vítěze našeho redakčního testu z více důvodů. Přestože jde o čelové LED svítidlo z nejvyšší cenové kategorie, jsou kvality a přednosti tohoto produktu nezpochybnitelné.

Výrobce Fenix, jako jeden z nejrenomovanějších zástupců na trhu čelových svítidel, spotřebitelům modelem HM65R přinesl vysoký standard kvality ve všech klíčových aspektech.

Kvalitní konstrukce z ultralehké hořčíkové slitiny, se kterou se nemusíte bát ani hluboké vody či prachu, použití špičkových LED reflektorů s výkonem až 1 400 lumenů a dalekým dosvitem, dlouhá výdrž na baterii kombinovaná s praktickou zálohou na jednorázové baterie.

Pokračovat můžeme bohatým výběrem režimů nastavení jasu a kloubem, který umožňuje naklápět čelovku podle potřeby. Jako bonus nemůžeme nevypíchnout napájení akumulátoru prostřednictvím moderního USB-C portu, nebo nadstandardní 5letou záruku.

Na tuto pracovní čelovku se můžete spolehnout, ať už ji budete intenzívně používat v rámci svojí profese, při poznávání přírody nebo při jakékoliv jiné rekreační činnosti. Pokud máte v hledáčku stále poměrně minimalisticky vypadající LED čelovku, ale nechcete dělat kompromisy týkající se kvality či výdrže baterie, právě jste našli svého favorita.

Pozitíva

Voděodolnost a prachuvzdornost
Sklopné světlo s regulací jasu
Nadprůměrný dosvit

Negatíva

Při maximálním výkonu rapidně klesá výdrž
Zeslabování intenzity světla po určitém době
Zahřívání při delším používání ve vysoké intenzitě

Světelný výkon: 1400 lumenů ● Počet režimů: 7 ● LED diody: dálkový a široký reflektor ● Konstrukce: hořčíková slitina ● Voděodolnost: ano ● Napájení/baterie: 3500 mAh ● Nabíjecí konektor: USB-C ● Hmotnost: 147 g

Cenový trhák

Ledlenser MH3

Dosvit světla až do vzdálenosti 130 mzvýšená odolnost a speciální čočka, která umožňuje zaostřování a rozostřování světelného paprsku.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Zoufat v žádném případě nemusí ani spotřebitelé, kteří nepotřebují utrácet za výkonné čelovky sumy přesahující 1 000 Kč. Právě proto je dobré umět se zorientovat v sortimentu v nižší cenové hladině tak, abyste s koupí dostupnější LED čelovky byli plně spokojení.

Ledlenser MH3 je právě takovým modelem. Méně náročnému zákazníkovi dokáže poskytnout spolehlivost etablovaného výrobce, kompaktní rozměry a velmi lehkou konstrukci, která zaručí, že o čelovce na hlavě ani nebudete vědět, plně dostačující výkon na běžné rekreační účely a také pár bonusů navíc.

Přes mírně tužší úchyt na popruh pevná polykarbonátová konstrukce perfektně lícuje a jako bonus poskytuje certifikaci IP54, díky které se nemusíte bát, když se na vás náhodou při večerním běhu rozprší. LED reflektor s výkonem 200 lumenů vám za běžných okolností poslouží víc než dostatečně, a když budete potřebovat světlo ztlumit, pomůže vám přepínač jasu. Nízká hmotnost (pod 100 g) dělá z této čelovky skvělý doplněk na sport, čtení a dokáže posloužit i jako dětská čelovka.

Není překvapením, že sportovní čelovka v této cenové hladině neobsahuje vestavěný nabíjecí akumulátor, ale napájení prostřednictvím AA baterie poskytuje také určité výhody.

Pokud hledáte levnější, ale určitě ne kvalitativně pochybnou LED čelovku, s Ledlenser MH3 chybu určitě neuděláte. Naopak, tento model vnímáme jako kritickou hranici, kde stále při dostupné ceně neobětujete spolehlivost a celkovou kvalitu. Na rozdíl od levnějších čelovek od neznámých výrobců.

Společnost Ledlenser podobně jako Fenix na trhu s LED svítidly působí dlouhodobě, a tak se nemusíte bát, že kupujete zajíce v pytli. Samozřejmě, od levnějších čelovek v této ceně nemůžete očekávat vychytávky jako duální LED reflektory nejvyšší kvality, ale můžeme vás ujistit, že Ledlenser MH3 předčí vaše očekávání.

Pozitíva

Pevná polykarbonátová konstrukce
Voděodolnost proti stříkající vodě
Při výkonnějším režimu vidíte až do 100 metrů

Negatíva

Maximální režim baterii rychlo vybije
Absence červené LED diody
Trochu náročnější odpojení hlavní části čelovky od popruhu

Světelný výkon: 200 lumenů ● Počet režimů: 2 ● LED diody: 1 černo-modrá ● Konstrukce: plastový polykarbonát ● Voděodolnost: částečná ● Napájení/baterie: tužková AA (1,5V) baterie ● Nabíjecí konektor: ne ● Hmotnost: 92 g

Náš TIP

Petzl Actik Core

Vysoká výdrž baterie s hybridním napájením, dostatečná svítivost, ochrana vůči stříkající vodě a hlavně nízká hmotnost.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Naším dalším redakčním tipem na odlehčenou a kompaktnější čelovku pro mírně náročnější klienty je Petzl Actik Core. Nabízí vysokou výdrž baterie s hybridním napájením, dostatečnou svítivost, ochranu proti stříkající vodě a hlavně nízkou hmotnost.

Jako to bylo i v případě předešlého recenzovaného modelu Fenix HM51R, který je také určený pro sportovce, i v případě Actik Core je hlavní devízou důraz na nízkou hmotnost, komfort při nošení a solidní výdrž na nabití.

Trojice LED diod se postará o plně dostačující svítivost při jakékoliv sportovní aktivitě ve tmě, a to i včetně červeného světla, které dokáže fungovat i v blikajícím SOS módu. Intenzitu světla je možné regulovat prostřednictvím tří přednastavených programů – mód na blízko, dálku a pohyb.

Co naopak trochu zamrzí, je certifikace IPX4. V této cenové hladině a hlavně při sportovním zaměření tohoto produktu, bychom očekávali vyšší IP certifikaci, která by garantovala robustnější odolnost čelovky proti vodě a prachu.

O napájení se stará dobíjecí akumulátor Core, který dokáže fungovat v hybridním módu. Buď čelovka čerpá energii z vestavěného akumulátoru s kapacitou 1 250 mAh, nebo je možné využít záložní napájení prostřednictvím tří AAA baterií, které se však nenacházejí v balení. Naopak, součástí balenia je nabíjecí USB kabel na dobíjení vestavěného akumulátoru.

Velmi příjemně překvapí reflexní pásek, umyvatelná čelenka a komfortní rozpínající spona. To v kombinaci s příjemně nízkou hmotností (75 gramů), dostačující soustavou LED světel a solidní výdrží baterie dělá z této čelovky velmi solidního kandidáta na sportovní a rekreační aktivity.

Pokud se poohlížíte po kompaktní a sportovní čelence v cenové hladině kolem 55 eur a dokážete oželet ne úplně ideální odolnost proti vodě a prachu, Actik Core vás určitě nezklame.

Pozitíva

Odolnost proti stříkající vodě
Dobrá soustava LED diod
3 přednastavené módy jasu

Negatíva

Plastová konstrukce
Při každém dobíjení je nutné rozebrat čelovku
Absence vyšší odolnosti proti vodě a prachu

Světelný výkon: 450 lumenů ● Počet režimů: 3 ● LED diody: 3 (bílé a červené) ● Konstrukce: odolný polykarbonát ● Voděodolnost: částečná ● Napájení/baterie: akumulátor CORE (1250 mAh) ● Nabíjecí konektor: mikro-USB ● Hmotnost: 75 g

Lacná kvalita

Fenix HM51R Ruby

Tři výkonná LED světla, která dokážou svítit ve dvou režimech, praktická modulárnost čelovky s rozepínatelnou sponou, hybridní napájení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Dalším modelem od ověřeného výrobce Fenix je HM51R Ruby. Tato výkonná čelovka v našem výběru prakticky zaceluje díru i pro mírně náročnější zákazníky, kteří hledají LED čelovku s vlastnostmi už uvedeného robustnějšího modelu HM65R, ale v něco odlehčenější a kompaktnější formě.

Na mysli máme špičkově zpracovanou a odolnou konstrukcí, použití LED diod nejvyšší kvality, dostačující výkon, hybridní způsob napájení s dostačující výdrží baterie, intuitivní a praktickou regulovatelnost jasu a hlavně vysokou spolehlivost. Jde o trochu kompaktnější, ale stále špičkově vybavenou čelovku ve vyšší cenové hladině.

Konstrukce modelu HM51R Ruby je vyrobená z velmi lehké a pevné slitiny leteckého hliníku, která je kromě jiného také odolná vůči poškrábání. Celistvost doplňuje certifikace IP68, která čelovce zajišťuje plnou voděodolnost a samozřejmě i odolnost vůči prachu.

Při práci a rekreaci se můžete spolehnout na trojici kvalitních LED diod. Hlavní z nich (Cree XP-G3) zajišťuje neutrální bílé světlo (s maximální svítivostí 500 lumenů) a zbylé dvě LED diody (Everlight) zajišťují červené světlo. Hodnota maximální svítivosti je oproti některým masívnějším a těžším čelovkám nižší, ale právě v tomto směru bylo potřebné udělat ústupek, aby čelovka mohla být lehká a kompaktní. O sílu světla se však vůbec nemusíte bát – při maximálním výkonu v úplné tmě osvětlíte prostor až na 85 metrů.

O napájení je postaráno stejně jako v případě všech dražších modelů od společnosti Fenix – hybridní forma napájení. Čelovka má integrovaný lehký akumulátor (700 mAh), který je možné dobíjet přibaleným mikro-USB kabelem, ale poskytuje také záložní formu napájení prostřednictvím baterie CR123A.

HM51R je prakticky odlehčená a zmenšená verze Fenix HM65R, u které bylo ušetřeno jen na místech, kde to skutečně pro dosažení tohoto cíle bylo nutné. Právě nízká hmotnost a příjemné rozměry z tohoto modelu dělají ideálního kandidáta na skvělou čelovku na běhání i rekreaci.

Pozitíva

Voděodolnost a prachuvzdornost
Až 7 režimů svícení
Lehká a kompaktní (jen 77 gramů včetně popruhu)

Negatíva

O něco nižší jas kvůli úspornějším LED diodám
Zastaralý mikroUSB konektor

Světelný výkon: 500 lumenů ● Počet režimů: 7 ● LED diody: 1 bílá, 2 červené ● Konstrukce: slitina leteckého hliníku ● Voděodolnost: ano ● Napájení/baterie: akumulátor (700 mAh) ● Nabíjecí konektor: micro-USB ● Hmotnost: 77 g

Petzl Swift RL

Dvojice výkonných LED diod s vysokou svítivostí (900 lumenů) a dosvitem 150 metrů, technologie Reactive Lightning a integrovaná baterie s velikostí 2350 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Poslední recenzovanou čelovkou, avšak tentokrát se zaměřením na pracovní účely pro náročnější, je Petzl Swift RL. Spolu s prvním testovaným modelem Fenix HM65R jde o nejvýkonnější, ale také nejmohutnější svítidla z tohoto redakčního výběru.

Vysokou svítivost (900 lumenů) dosahuje díky dvojici výkonných LED diod, které ve tmě bez zaváhání plně osvětlí 150 metrů před vámi. Silná svítivost si však vybírá daň na zvýšené energetické náročnosti. Právě o to se stará integrovaná baterie s velikostí 2350 mAh, která je dobíjitelná prostřednictvím dodávaného mikro-USB kabelu. Při maximálním výkonu LED diod se můžete při plném nabití spolehnout na přibližně 4 hodiny konstantního svícení, v případě nejnižšího jasu se může celková výdrž vyšplhat až na 100 hodin. Protože jde o baterii s nadprůměrně velkou kapacitou, nabití z 0 na 100 % bohužel zabere trochu delší čas – konkrétně až 6 hodin.

Jednou z předností této výkonné čelovky je hlavně technologie s názvem Reactive Lightning. Ta funguje na bázi zabudovaného senzoru okolního světla, díky kterému je čelovka schopná sama regulovat jas hlavních LED diod. Když senzor automaticky zjistí, že se nacházíte ve špatně osvětleném prostředí, čelovka začne plynule zvyšovat jas. V opačném případě začne utlumovat světlo, aby zbytečně nemrhala energií. Kdyby vám automatika přece jen nevyhovovala, čelovku si můžete velmi jednoduše přepnout do standardního režimu.

Konstrukce je velmi robustní, sestávající z odolného polykarbonátového materiálu, doplněná o certifikaci IPX4. O váš komfort a bezpečnost při práci se postará pohodlná, reflexní čelenka s dvojitým úchytem na zadní straně.

Pozitíva

Daleký maximální dosvit
Silná svítivost hlavních LED diod
Režim automatické regulace svítivosti

Negatíva

Starší mikroUSB konektor
Absence vyšší odolnosti vůči vodě a prachu
Poměrně dlouhé nabíjení baterie (6 hodin)

Světelný výkon: 900 lumenů ● Počet režimů: 2 ● LED diody: 2 diody ● Konstrukce: odolný polykarbonát ● Voděodolnost: částečná ● Napájení/baterie: nabíjitelný akumulátor (2350 mAh) ● Nabíjecí konektor: micro-USB ● Hmotnost: 100 g

Další zajímavé produkty

Kromě těch nejlepších, které jsme vybrali do naší recenze, na trhu najdete i jiné, velmi zajímavé modely čelových svítilen. Pokud jste si z výše uvedených nenašli svého favorita, případně se chcete nad výběrem ještě více zamyslet a podívat se na další možnosti, nabízíme vám pět dobrých alternativ, které určitě stojí za zvážení.

Zajímavým tipem ke koupi základní čelovky v cenové hladině do 500 Kč je například i model Petzl Tikkina. Za nízkou cenu získáte úplný základ s bílou LED diodou s dosahem přibližně 60 metrů, napájením na tužkové AAA baterie a konstrukcí odolnou vůči stříkající vodě.

Další alternativou při koupi čelovky do 500 Kč je i CEL-TEC HL150R. Model zaujme doplňkovými červenými LED diodami, které jsou v této cenové kategorii zřídka k vidění. Za zmínku stojí i vestavěný dobíjitelný akumulátor přes USB kabel. Naopak, konstrukční zpracování zaostává jak lícováním, tak i odolností.

Ve střední až vyšší cenové hladině (1 000 až 1 200 Kč) stojí za zvážení i Nitecore NU32 a to zvláště pro ty, kteří chtějí poměrně lehkou a kompaktní čelovku se solidním světelným výkonem a zvýšenou voděodolnosti. S trojicí LED diod (včetně červeného světla), konstrukční odolností na úrovni IP67, zabudovanou baterií a váhou jen 76 gramů určitě nezklame očekávání.

Jednou z úplně nejlevnějších čelovek s cenovkou kolem 300 Kč tu máme i model Emos P3539. Ten vám kromě nutného základu poskytne i certifikaci IP43 (částečná odolnost proti vodě a prachu), jednu bílou a dvě červené LED diody a napájení prostřednictvím tří tužkových AAA baterií. Je však třeba počítat s tím, že u takových levných čelovek netřeba očekávat příliš konzistentní spolehlivost a kvalitu. Zejména co se týče životnosti samotných LED žárovek a dílenského zpracování čelovky.

Spoločnosť RidgeMonkey má pro vás jeden tip, v případě, že hledáte o něco schopnější čelovku v ceně okolo 1 500 Kč. Jejich model RidgeMonkey VRH300X je neobvyklý zejména kombinací bílého a zeleného světla (místo tradičně červených LED žárovek). Disponuje dokonce i poměrně masivní 2 000 mAh baterií a odolností na úrovni IP64.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Z našeho srovnání je zřejmé, že výkonné čelovky něco stojí, ale vyplatí se do nich zainvestovat. Na trhu je však velké množství drahých i levných čelovek. A které čelové svítilny jsou nejprodávanější? Nabízíme vám přehlednou tabulku nejprodávanějších čelovek podle cenového porovnávače Heureka.cz. Ačkoliv se prodejnost a dostupnost jednotlivých modelů může měnit, snažíme se tabulku v pravidelných intervalech kontrolovat a aktualizovat ji na základě prodejnosti v dané kategorii.

Názov Hodnotenie Detail
Petzl Actik5*Zobrazit produkt
Fenix HM51R Ruby5*Zobrazit produkt
Petzl Swift RL5*Zobrazit produkt
Campgo T85*Zobrazit produkt
Petzl Actik Core5*Zobrazit produkt

V rámci přípravy tohoto článku jsme v redakci samozřejmě dbali na co nejvěrněji srovnání kvality jednotlivých čelovek. K tomu slouží jak technické specifikace, tak i renomé daných výrobců či dostupnost na tuzemském trhu, která přímo souvisí s možností případných reklamací či servisem. Abyste se mohli rozhodnout správně podle těch nejdůležitějších faktorů, náš průvodce vás nasměruje a pomůže vám vybrat to nejlepší.

Jak vybrat čelovku

 • Účel čelovky
 • Světelný výkon svítilny
 • Maximální dosvit
 • Počet a kvalita LED diod
 • Praktické funkce a vlastnosti
 • Světelný režim
 • Voděodolnost a prachuvzdornost
 • Akumulátor a baterie
 • Cena a renomované značky

Čelovky na běhání, cyklistiku či kempování

Dříve, než se začne spotřebitel ohlížet po konkrétních čelovkách a studovat parametry, je dobré, aby pouvažoval i nad tím, k jakému účelu a v jakém prostředí bude čelovku využívat. Čelové svítilny totiž lze používat při různých aktivitách – sportovní, pracovní či profesionální čelovky. I primární účel rozhoduje o tom, jakou čelovku budete na hlavě mít.

Jakou dobu svícení od čelovky očekáváte, musí odolávat vlhku nebo musí mít dosvit do velké vzdálenosti? Čelovky na běhání či na kolo jsou pro milovníky večerního sportování častým doplňkem, podobně jako v případě nočního lyžování. Profesionální nabíjecí čelovky si najdou využití v různých profesích, ale i na turistice, kdy je potřebný vysoký světelný výkon a vyšší odolnost. Na kempování nebo rybaření postačí i méně výkonné čelové svítilny.

Výkonné čelovky nabídnou vyšší svítivost

Svítivost určuje sílu jasu, kterou čelovky disponují. Jednotky, ve kterých se tento parametr udává, jsou lumeny (lm). Netřeba zapomínat na fakt, že čím vyšší svítivost dané čelovky, tím je větší předpokládaný dosah světla a také spotřeba energie. U vysoce výkonných čelovek (> 900 lm) je třeba počítat se skutečností, že daná čelovka bude nejen dražší, ale kvůli zvýšené energetické náročnosti bude i citelně těžší kvůli většímu akumulátoru. Pro běžné použití pro rekreační účely doporučujeme levnější čelovky v rozmezí svítivosti od 450 do 900 lumenů.

Maximální dosvit čelovky a světelný kužel

Určuje maximální možný dosvit od zdroje (čelovky). Jednotky, ve kterých se tento parametr udává, jsou metry (m). V průměru mají nejprodávanější čelovky dosvit okolo hodnoty 100 až 130 metrů. V tomto případě vybírejte podle vašich potřeb a účelu čelovky. Pamatujte, že čím je světelný kužel větší – širší, tím je menší vzdálenost, do jaké dokáže čelovka dosvítit. Světlo je totiž rozptýlené. Pokud je světelný kužel větší, máte sice větší pozorovací úhel, ale vidíte do menší vzdálenosti, protože světlo je rozptýlené do stran.

Čelové svítidlo a počet LED diod

Kvalita a počet LED diod mají zásadní vliv na samotnou svítivost čelovek. U dražších a kvalitnějších čelovek je vhodné ověřit si fakt, zda daný produkt disponuje čistými, skleněnými čočkami, které jsou pokryté antireflexním povrchem. Pro účely čtení nebo rekreačního běhu není nutné hned investovat do čelovky s více LED diodami. Jsou dražší a v praxi byste je příliš nevyužili. Dvě, tři a více LED diod může přijít vhod při kempování, večerním lyžování nebo při turistice, když je třeba mít nejen větší dosvit do dálky, ale vytvářet i širší světelný kužel – záběr. Některé pracovní čelovky jsou také vybavené větším počtem LED diod.

Maximální dosvit čelovky a světelný kužel

Praktické funkce a vlastnosti

Už jen samotná podstatná črta čelovky, že nemusíte zdroj světla držet v rukou a můžete osvětlit prostor před vámi, je skvělou vlastností. Dnešní čelovky však dokáží mnohem víc než jen svítit. Především nabíjecí čelovky mají kapacitu na to, aby byly vybaveny několika zajímavými a praktickými funkcemi. Které funkce se vám v praxi mohou hodit a jak fungují?

 • SOS signalizace – už z názvu bude zřejmé, že SOS funkce slouží pro přivolání pomoci. Čelovky mohou výrazně blikat červeným nebo bílým světlem.
 • Červené světlo – tento odstín světla není tak výrazný jako bílé světlo. Slouží především k slabšímu osvětlení prostoru před vámi, abyste například někoho naproti neoslňovali nebo pokud nechcete poutat příliš pozornost.
 • Zaostřování světla – tzv. zoom se stará o to, že lze pomocí regulace nastavovat šířku světelného kuželu a tím pádem světlo koncentrovat na kratší nebo menší vzdálenost.
 • Regulace intenzity světla – díky regulaci můžete ušetřit velkou část kapacity baterie čelovky. Otočným regulátorem totiž můžete snížit nebo zvýšit výkon. Intenzitu světla lze měnit na základě podmínek. Je to možnost v případě, že čelovka nemá světelný senzor.
 • Naklápění světla – naklápěním samotné čelovky můžete měnit sklon světla, aniž byste museli mít nakloněnou hlavu. Praktická funkce například při čtení.
 • Zámek náhodného zapnutí – ať máte čelovku v batohu nebo v kapse, díky zámku náhodné aktivace nehrozí, že se čelovka zapne a vybije.
 • Pohybový senzor – aniž byste museli mačkat jakékoliv tlačítko na čelovce, můžete ji zapnout jednoduchým mávnutím před světlem čelovky, kde bývá umístěn pohybový senzor. Problematická však někdy bývá senzitivita.
 • Indikátor stavu baterie – jednoduché LED kontrolky červené a zelené barvy vás informují o stavu a kapacitě baterie. Pokud svítí červená, kapacita baterie klesla na určitou úroveň a je třeba ji nabít, při zelené je ještě kapacita v pořádku.
 • Stroboskop – jde o silné světelné signály / impulzy. Touto funkcí jsou obvykle vybaveny profesionální čelovky určené na turistiku, kdy mohou intenzivní světelné paprsky odstrašit i divokou zvěř.

Nejlepší čelovky mají senzor světla

Slouží k regulaci svítivosti. Klasický světelný režim poskytuje manuální regulaci, kde má čelovka obvykle několik přednastavených režimů, které si uživatel přepíná manuálně stisknutím tlačítka. Pokročilejší a dražší čelovky disponují automatickou regulací svítivosti na základě vnějších světelných podmínek. Tento způsob fungování je podobný automatické regulaci jasu u mobilních telefonů, kdy je čelovka vybavena senzorem jasu světla.

Čtení s čelovkou v přírodě

Voděodolnost čelovky a odolnost proti prachu

Před koupí čelovky je třeba si ujasnit, za jakých podmínek ji budete používat. U robustnější a odolnější čelovky je třeba se ujistit, zda disponuje certifikací s názvem IP68. Ta zaručuje voděodolnost konstrukce do hloubky 2 metrů po dobu 30 minut. Levnější čelovky většinou disponují certifikací IPX4, která zaručuje odolnost vůči stříkající vodě po dobu 5 minut. U výrobků s touto certifikací doporučujeme vyhnout se tekutinám úplně.

Platí, že koupě čelovky od ověřených výrobců, kteří mají řádné zastoupení u většiny českých prodejců, je zárukou určitého standardu kvality a případné dostupnosti servisních středisek a rychlé reklamace. U dražších čelovek doporučujeme sáhnout po těch, které disponují konstrukcí například z velmi lehké hořčíkové slitiny. Obdobně důležitým bodem v otázce konstrukční kvality je i IP certifikace (výše zmíněné), u dražších čelovek doporučujeme sahat po modelech s certifikací IP68 nebo IP56. Ty kromě voděodolnosti zaručují i ​​určitou ochranu proti vniknutí prachových částic.

Nabíjitelné čelovky – kapacita akumulátoru

U čelovek převládají 2 typy napájení. Vestavěný nabíjecí akumulátor – jde o vestavěnou dobíjecí baterii s určitou kapacitou (udávanou v mAh). Takovou baterii na čelovce dobíjíte dodávaným kabelem a adaptérem. Nejčastěji je to Micro USB nebo USB-C konektor. Kapacity akumulátorů se liší a tím pádem se odlišuje i výdrž baterie u konkrétních modelů. Některé čelovky vydrží svítit několik stovek hodin, jiné zase 3–4 hodiny, další zase 60 hodin. Vybíjením akumulátoru světlo čelovky slábne, což v případě, že čelovka nemá indikátor stavu baterie, může signalizovat stav téměř úplného vybiti.

Pro napájení tužkovými baterkami je třeba vložit do slotů buď klasické tužkové baterky podle manuálu, nebo menší formu baterií s označením CR. Hybridní napájení je možné pomocí vestavěného akumulátoru i dodatečného slotu na vyměnitelné baterky. Při této specifikaci je důležité zohlednit také udávanou výdrž baterie a maximální dobu svícení, kde se její maximální hodnota z pravidla určuje v nejšetrnějším režimu fungování.

Profesionální čelovky váží desítky gramů

Jelikož jsou čelovky obecně považovány za kompaktní a lehké zboží, jejich hmotnost se uvádí v desítkách až stovkách gramů. Lehčí nebo dětské čelovky jsou jednoduché na manipulaci a dobře sedí na hlavě. Levnější a kompaktnější čelovky (hodící se více na rekreační využití a sport) mívají hmotnost méně než 100 gramů. Drahé a výkonné čelovky, které disponují kvůli silnějším LED diodám větším akumulátorem, bývají o něco těžší – v průměru se jejich hmotnost pohybuje v rozmezí 100 až 200 gramů. Opět je třeba zvážit, zda chcete raději lehčí nebo silnější svítilnu na čelo.

Čelovka vhodná na běh

Zaplatit za výkonné čelovky se vyplatí

Není nutné, aby každý vlastnil čelovku s dosvitem přes 100 metrů a s výkonem přes 1 000 lumenů. Za výkonné čelovky si člověk připlatí, ale rozhodně nebude litovat. Je však vnímat i to, zda jste ochotni zaplatit za profesionální model nebo od čelovky žádáte jen absolutní základ bez dalších přídavných funkcí.

Levné čelovky nestojí více než 500 Kč. Plastová konstrukce a AAA baterie budou v této kategorii samozřejmostí. Rovněž neočekávejte přehnanou výdrž nebo ohromující dosvit svítilny. Obvykle jde o levné rekreační čelovky na domácí účely.

Čelové svítilny do 1 700 Kč už mají co nabídnout, ačkoli si mnoho lidí řekne, že zaplatit už takovou sumu za čelovku je nesmyslné. Faktem však je, že se dočkáte lepší výdrže, kvalitnějších materiálů, a především kvalitního světla a lepšího maximálního světelného dosvitu. V této cenové hladině natrefíte i na čelovky na běhání, lyžování, ale i na modely pro turistiku apod.

Nad 1 700 Kč do přibližně 7 500 Kč jsou již modely, které mají více funkcí, kvalitativně jsou na vyšší úrovni. Kvalita LED diod a efektivita svícení jsou na vysoké úrovni. Pro takovou koupi se však rozhodněte tehdy, pokud víte, že účel takové čelovky opravdu využijete.

Čelovky Fenix a Petzl jsou zárukou kvality

Po recenzování několika modelů, průzkumu trhu a analýze uživatelských referencí řadíme čelovky Petzl a Fenix ​​mezi absolutní elitu. Zákazníkům nabídnou dostupné levnější modely, ale i výkonné čelovky za vyšší cenu. Mezi kvalitní čelovky řadíme i ty od výrobce EMOS nebo LedLenser. Vysokou kvalitu nabízejí i čelovky Silva, ale problematičtější je jejich dostupnost. Podobně je to i s čelovky ArmyTek nebo Energizer.

Otázky a odpovědi – FAQ

Potřebujete levnou čelovku na kempování? Nebo potřebujete kvalitní běžeckou čelovku? Nemůžete si vybrat? Máte dodatečné otázky? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem pomůžeme. Stačí, když nám zanecháte komentář a my vám odpovíme. Sekci FAQ pravidelně aktualizujeme a text doplňujeme o další poznatky a informace. 

Ze sportovců čelovky jednoznačně nejvíce využívají běžci. Pokud tedy patříte mezi ně, určitě budete chtít pohodlnou a snadnou čelovku. Měli byste se tedy zaměřovat na modely, které mají kvalitní a komfortní upínání popruhů a kompaktní rozměry s nízkou hmotností, abyste čelovku při běhu ani necítili. Kývání na hlavě by totiž určitě nebylo příjemné. Jelikož jako běžec obvykle nestrávíte venku ve tmě více než 2 či 3 hodiny, nemusíte se zaměřovat na ty s nejdelší výdrží. Čelovky na běhání jsou především lehké a kompaktní. Naopak, pokud jste vášnivý turista a na horách se pohybujete i po setmění, delší bezpečná výdrž akumulátoru nebo přídavné napájení z baterií vám přijde vhod. Také zřejmě oceníte i co největší dosvit.

Pokud potřebujete čelovku při práci, měli byste brát v úvahu to, jakou práci vykonáváte. Podle všeho však budete potřebovat dostatečně jasné a silné světlo s minimálně 8-hodinovou výdrží na případné noční směny nebo šichty v tmavých prostorách. Pracovní čelovka by mimo jiné měla splňovat i přísnější kritéria pevnosti a odolnosti konstrukce. Plastové modely nebudou tím ideálním řešením a měli byste se zaměřit na kovové kryty. Výhodou bude i co nejrychlejší dobíjení do maxima.

Základním režimem je obyčejné bílé světlo, které splňují prakticky všechny modely čelovek. Díky tomu uvidíte ve tmě před sebou. Dalšími režimy jsou blikající světla a červené diody, které mohou sloužit jako signální osvětlení, abyste byli viditelní ve tmě pro jiné lidi apod. Pokročilé modely mají dokonce tzv. SOS signalizaci, kterou mohou využít lidé v komplikovaných podmínkách, např. v horách, při těžké práci nebo během noční jízdy na kole.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(93%)