Tepovače – extraktory

Nejlepší tepovače – extraktory 2024 + recenze

Zaschlé skvrny na koberci, gauči či sedadlech v autě vám pomohou odstranit kvalitní tepovače, na které jsme tentokrát zaměřili svůj průzkum. Mezi vybranými modely vynikl víceúčelový Kärcher SE 6.100 s příkonem 1 400 W, dvěma 4litrovými nádržemi i bohatou výbavou na čištění několika druhů povrchů. Kromě vítězného modelu však ve srovnávacím testu uspělo i několik dalších spolehlivých tepovačů, které vám v článku rádi představíme.

Publikované: 17.08.2021
Aktualizované: 16.07.2024

Jaký tepovač – extraktor koupit?

Kvalitní produkt můžete najít i bez zdlouhavého výběru a zbytečného zdržování. Namísto podrobných recenzí vám již nyní přiblížíme 3 tepovače, které v našem srovnávacím testu vynikly slušnými parametry a pozitivními ohlasy spotřebitelů. Aby modely zaujaly ty náročnější i méně náročné, představíme vám vítěze testu s nejlepším hodnocením, cenový trhák vhodný pro jednodušší domácí údržbu a na závěr i víceúčelový model s dobrým poměrem ceny a kvality jako tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SE 6.100 5* Zobrazit produkt
Kärcher SE 4001 5* Zobrazit produkt
Orion Teko 1 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Kärcher SE 6.100

Kärcher SE 6.100

Příkon 1 400 W, průtok vzduchu 70 l/s, výkon čerpadla 40 W, 2 nádrže na čistou a špinavou vodu s objemem 4 l, tepovací hubice, hubice na čištění čalounění, hubice na suché vysávání.

Zobrazit více info

Víceúčelový Kärcher SE 6.100 se může pochlubit příkonem 1 400 W, průtokem vzduchu 70 l/s, výkonem čerpadla 40 W a tlakem nástřiku 1 bar. Model střední cenové třídy disponuje 2 nádržemi na čistou a špinavou vodu s dostatečným objemem 4 l a díky bohaté výbavě jej můžete využít na kobercovou krytinu, čalounění, matrace, sedadla aut či nástěnné závěsy.

Cenový trhák
Orion Teko 1

Orion Teko 1

Mechanický tyčový model s téměř 3litrovým pěnovým zásobníkem, 2 kartáče, 3 molitanové válečky v balení.

Zobrazit více info

Levný, praktický a skladný. Domácí údržbu koberců zvládne i kompaktní Orion TEKO 1 s téměř 3litrovým pěnovým zásobníkem. Jde o mechanický tyčový model vhodný k mokrému i suchému čištění. Snadnou manipulaci i obsluhu zajistí kovová rukojeť, držadlo s dávkovacím tlačítkem, 2 kartáče, 3 molitanové válečky a možnost regulace množství pěny podle aktuálních potřeb.

Náš TIP
Kärcher SE 5.100

Kärcher SE 5.100

Příkon 1 400 W, průtok vzduchu 70 l/s, výkon čerpadla 40 W, 2 nádrže na čistou a špinavou vodu s objemem 4 l, tepovací hubice, hubice na čištění čalounění, hubice na tvrdé plochy.

Zobrazit více info

Tepovač za poměrně dostupnou cenu Kärcher SE 5.100 zaujme příkonem 1 400 W, výkonem čerpadla 40 W, průtokem vzduchu 70 l/s a tlakem nástřiku 1 bar. Samozřejmostí jsou 2 nádrže na čistou a špinavou vodu s objemem 4 litry i jednoduché střídání mokrého a suchého vysávání. Rozmanité příslušenství umožní čištění nejen koberců, ale i jiných textilních a podlahových krytin, přičemž nechybí ani štěrbinová hubice či hubice na čalounění.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Kromě ceny tepovače bychom při výběru neměli přehlížet ani jeho technické parametry. To platí i při samotném recenzování produktů, před kterým je vždy zapotřebí stanovit hodnocené vlastnosti a kritéria. Ke kterým z nich jsme tedy ve spotřebitelském testu přihlíželi nejvíce? Následující seznam vám přiblíží námi hodnocené parametry modelů seřazené podle důležitosti. Z hlediska kvality a využití produktu jde o skutečně klíčové vlastnosti, které doporučujeme zvážit i při vašem výběru.

Rozměry, hmotnost, manipulace
Příkon / sací výkon
Výkon čerpadla
Objem nádrží
Příslušenství a možnosti využití
Délka kabelu
Hlučnost

Náš průzkum zahrnuje tepovače z nižší, vyšší i spotřebiteli nejvíce preferované střední cenové kategorie. Prostor jsme dali pouze modelům dostupným na našem trhu, které patří pod známé a ověřené výrobce, jako např. Kärcher, Bosch či Orion. Okrajově jsme se však podívali i na modely značky Klarstein, Thomas, Lavor a Sprintus. Po stanovení hodnocených kritérií a sesbírání potřebných informací jsme produkty analyzovali, navzájem porovnávali a následně shrnuli jejich silnější i slabší stránky. Údaje jsme čerpali z portálu Heureka, z e-shopů s nabídkou vybraných modelů, jako např. mall.cz, kasa.cz, datart.cz, planeo.cz i kaercher.com, a také z recenzí a doporučení spotřebitelů, kteří si již daný model zakoupili.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze tepovačů – extraktorů

Zvládnou hloubkové čištění a odstraní také pachy z koberců, různých tkanin i čalounění. Klasické tepovače jsou označované také jako extraktory, jelikož fungují na principu extrakce, tedy nástřiku speciálního roztoku do materiálu, který z něj následně odsají. I v tomto případě je nabídka na trhu široká a najdete i modely s nižším výkonem ideálním pro domácí použití, či naopak vysoce výkonná, profesionální zařízení. Před koupí je proto potřeba brát na vědomí, na jaké plochy a povrchy chcete přístroj využívat, a na základě toho posoudit potřebný výkon, kapacitu nádrže i příslušenství vhodné na konkrétní materiály. Náš průzkum zahrnoval několik modelů, z nichž mnohé zaujaly slušnými vlastnostmi i pozitivním spotřebitelským hodnocením. Po dlouhých hodinách analyzování a porovnávání vám nyní přinášíme výběr nejlepších tepovačů různých cenových kategorií s několika možnostmi využití. Které modely splnily stanovená kritéria nejlépe a které se vyplatí zvážit, se už dozvíte z následujících recenzí.

Víťaz testu

Kärcher SE 6.100

Příkon 1 400 W, průtok vzduchu 70 l/s, výkon čerpadla 40 W, 2 nádrže na čistou a špinavou vodu s objemem 4 l, tepovací hubice, hubice na čištění čalounění, hubice na suché vysávání.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Spolehlivý výrobce opět nezklamal. Z vybraných modelů se nejlepší volbou stal tepovač Kärcher SE 6.100 s příkonem 1 400 W, průtokem vzduchu 70 litrů za sekundu, výkonem čerpadla 40 W a tlakem nástřiku 1 bar. Model střední cenové kategorie disponuje 2 nádržemi na čistou a špinavou vodu s objemem 4 l a jednoduchým systémem naplňování i vyprazdňování. Trochu slabší stránkou je 5metrová délka kabelu, přičemž akční rádius má celkem 12 metrů.

Víceúčelový tepovač můžete využít na koberce, tudíž i schody s kobercovou krytinou, čalounění, matrace, sedadla vozidel a také textilní nástěnné závěsy. Vyniká komfortním systémem 2 v 1 s integrovanou hadicí pro nástřik a extrakci, praktickým místem pro uložení příslušenství a ergonomickým držadlem. Model nabízí i bohatou výbavu, ve které najdete tepovací hubici s násadou na tvrdé plochy z přírodního kamene, dlažby, linolea i plastu. Potěší také hubice s násadou na čištění čalounění, hubice na suché vysávání, přepínatelná podlahová hubice s 2 štětinovými lištami či štěrbinová hubice. Po odebrání nádrže na vodu můžete stroj využít i na mokrosuché vysávání. Disponuje také oddělenou filtrační klapkou a plochým skládaným filtrem, díky kterému je střídání mokrého a suchého vysávání možné bez přerušení či výměny filtru.

Pozitíva

Objem nádrží (4 l)
Příkon 1 400 W, výkon čerpadla 40 W
Víceúčelovost díky příslušenství

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Hlučný provoz
Kratší kabel (5 metrů)

Rozměry: 42,2 × 32 × 46,5 cm (D × Š × V) ● Hmotnost: cca 8 kg ● Objem: 4 l ● Sací výkon: - ● Příkon: 1 400 W ● Průtok vzduchu: 70 l/s ● Výkon čerpadla: 40 W ● Typ filtrace: sáčková, bezsáčková ● Hlučnost: - ● Délka kabelu: 5 m

Cenový trhák

Orion Teko 1

Mechanický tyčový model s téměř 3litrovým pěnovým zásobníkem, 2 kartáče, 3 molitanové válečky v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hledáte levný model pro nenáročnou údržbu koberců? V takovém případě bude vhodnou volbou právě Orion TEKO 1. Kompaktní tepovač s rozměry 107 × 25 cm a hmotností pouhých 1,3 kg oceníte minimálně díky jednoduché manipulaci a skladnosti. Model je však úsporný nejen prostorově, ale i ekonomicky. Jde totiž o mechanický tyčový přístroj, jehož hlavní výhodou je čištění na místech, kde nemáte elektřinu, či přímo venku na zahradě. Tepovač s plastovým provedením a kovovou rukojetí dále disponuje držadlem s dávkovacím tlačítkem, 2 kartáči, 3 molitanovými válečky a pěnovým zásobníkem o objemu téměř 3 l (2,7 l). Mnozí spotřebitelé přitom ocenili možnost regulace množství pěny podle aktuálních potřeb.

Ve srovnání s víceúčelovým vítězem testu Kärcher SE 6.100 je model určený konkrétně k tepování koberců, přičemž ho však můžete využít na suché i mokré čištění. Pokud tedy máte koberce, na které nemůžete použít mokrý způsob, oceníte možnost tepování suchou pěnou. Recenze spotřebitelů vnímaly model jako jednodušší výrobek vhodný pro domácí použití. Spotřebitelé uvítali praktičnost, snadnou obsluhu i manipulaci. A přestože nejde o vysoce výkonný přístroj s hloubkovým čištěním, s ohledem na výrazně nižší cenu splňuje základní požadavky na tepovače koberců.

Pozitíva

Snadná manipulace
Skladnost
Možnost mokrého i suchého čištění

Negatíva

Použití omezené pouze na koberce
Vhodný na malé plochy
Odstraní jen mírné znečištění

Rozměry: 25 × 10 × 107 cm (H × Š × V) ● Hmotnost: 1,3 kg ● Objem: 2,7 l

Náš TIP

Kärcher SE 5.100

Příkon 1 400 W, průtok vzduchu 70 l/s, výkon čerpadla 40 W, 2 nádrže na čistou a špinavou vodu s objemem 4 l, tepovací hubice, hubice na čištění čalounění, hubice na tvrdé plochy.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jako náš tip vám představíme model Kärcher SE 5.100 z poměrně dostupné cenové třídy. Z hlediska parametrů je model srovnatelný s vítězným Kärcher SE 6.100. Opět tak jde o přístroj s příkonem 1 400 W, výkonem čerpadla 40 W, průtokem vzduchu 70 l/s a ​​tlakem nástřiku 1 bar. Disponuje systémem 2 oddělených nádrží na čistou a špinavou vodu s dostatečným objemem 4 litry a 5metrovým kabelem. Pro pohodlné používání oceníte systém 2 v 1 s integrovanou hadicí na nástřik i extrakci a také praktické uložení příslušenství či ergonomické držadlo. Výhodou je i plochý, skládaný filtr pro jednoduché střídání mokrého a suchého vysávání, oddělená filtrační klapka, papírový filtrační sáček v balení a jednoduchá obsluha díky velkým tlačítkům a otočným uzávěrům.

Dalo by se říci, že jde o levnější verzi vítěze testu Kärcher SE 6.100. Čím se však modely navzájem liší, je výbava a tím pádem i možnost využití, která je u tohoto modelu o něco více omezená. Příslušenství k čištění tvrdých i textilních podlahových krytin však i v tomto případě představuje vyšší standard. Součástí balení je tak hubice s násadou na tvrdé plochy, která umožní čištění podlah z přírodního kamene či dlažby, také štěrbinová hubice a hubice na čalounění. Spotřebitelé chválili poměr ceny a výkonu, dobrou úroveň hloubkového čištění koberců, jednoduchou obsluhu a snadnou manipulaci. Někteří naopak vyjádřili nespokojenost s hlučným provozem, plastovými trubicemi a chybělo jim i samonavíjení kabelu.

Pozitíva

Objem nádrží 4 l
Výkon čerpadla 40 W
Využití na koberce, tvrdé podlahy, čalounění

Negatíva

Hlučnější provoz
Kratší, 5metrový kabel
Bez samonavíjení kabelu

Rozměry: 41,1 × 32 × 46,3 cm (D × Š × V) ● Hmotnost: kolem 7,5 kg ● Objem: 4 l ● Sací výkon: - ● Příkon: 1 400 W ● Průtok vzduchu: 70 l/s ● Výkon čerpadla: 40 W ● Typ filtrace: sáčková, bezsáčková ● Hlučnost: do 77 dB ● Délka kabelu: 5 m

Kärcher SE 4001

Příkon 1 400 W, průtok vzduchu 70 l/s, výkon čerpadla 40 W, nádrž na vodu o objemu 4 l, štěrbinová hubice, hubice na čalounění.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z hlediska prodejnosti získal prvenství Kärcher SE 4001 s příkonem 1 400 W, výkonem čerpadla 40 W, průtokem vzduchu 70 l/s a ​​nástřikovým tlakem 1 bar. Kromě nižší ceny je výhodou i funkce 3 v 1, což v praxi znamená, že jde o mokro-suchý vysavač s extraktorem. Disponuje odnímatelnou a nárazuvzdornou nádrží na čistou vodu o objemu 4 l, ergonomickým držadlem s funkcí zámku pro snadnou manipulaci, otevírání i zavírání a také praktickým prostorem pro uložení příslušenství.

Oproti vítěznému modelu Kärcher SE 6.100 má tento tepovač o něco delší, 7,5metrový kabel, což je univerzálnější délka, vhodná i pro větší místnosti. Díky příslušenství je také výhodou víceúčelové využití přístroje. Tepovač můžete používat klasicky na koberce, schody s textilními krytinami, předložky, ale také čalounění, matrace, PVC, linoleum, přírodní kámen, keramické dlaždice a také k čištění automobilů. Součástí balení je tudíž i štěrbinová hubice, hubice na čalounění či pěnový filtr. Ve srovnání s kvalitním modelem Kärcher SE 5.100 jde sice o chudší příslušenství, avšak možnosti využití jednotlivých přístrojů nepředstavují výrazný rozdíl. Spotřebitele si tepovač získal zejména přiměřenou cenou, sacím výkonem, čištěním a jednoduchou obsluhou. Jako minus uvedli hlučnost 73 dB, kterou obecně řadíme k hodnotám lepších modelů. Hůře hodnotili i kvalitu příslušenství, které při čištění koberců nebylo dostatečně pevné.

Pozitíva

3 funkce v 1 stroji
Vyčistí více povrchů
7,5metrový kabel

Negatíva

Menší nabídka příslušenství
Slabší plastové provedení komponentů

Rozměry: 44,1 × 38,6 × 48 cm (D × Š × V) ● Hmotnost: 8 kg ● Objem: 4 l ● Sací výkon: - ● Příkon: 1 400 W ● Průtok vzduchu: 70 l/s ● Výkon čerpadla: 40 W ● Typ filtrace: sáčková, bezsáčková ● Hlučnost: 73 dB ● Délka kabelu: 7,5 m

Pre náročných

Kärcher Puzzi 10/1

Příkon 1 250 W, průtok vzduchu 54 l/s, výkon čerpadla 40 W, 2 nádrže na čistou a špinavou vodu s objemem 10 a 9 l, hubice na čištění čalounění, štěrbinová hubice, hubice na podlahu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z vybraných přístrojů je nejdražším modelem Kärcher Puzzi 10/1, který díky větším rozměrům nabízí i větší objem nádrže na čistou vodu (10 litrů) a na špinavou vodu (9 litrů). Tepovač s výkonem čerpadla 40 W má také menší průtok vzduchu (54 litrů za sekundu) a příkon 1 250 W. Podobně jako u Kärcher SE 4001 je výhodou 7,5metrový kabel či nástřikový tlak 1 bar na hloubkové čištění.

Navzdory vyšší hmotnosti disponuje 2 velkými a 2 malými otočnými kolečky, která zajistí snadnou manipulaci. Robustnější provedení je navíc odolné vůči nárazům a výhodou je i průhlednost sací kopule pro optickou kontrolu. Ovládání by mělo být snadné pomocí tlačítek na stříkání či nasávání a vítané je také praktické navíjení kabelu. Lepší komfort při práci zajistí ergonomická rukojeť i úložný prostor pro čisticí prostředky. Opět jde o víceúčelový model, a tak mezi příslušenstvím najdete štěrbinovou hubici, hubici na čalounění, přídavnou rukojeť či úzkou podlahovou hubici s flexibilní sací stěrkou.

Celkově je výrobek kvalitně zpracovaný a má dostatečně velký objem nádrže, ovšem ve srovnání s levnějším vítězem Kärcher SE 6.100 z hlediska možnosti využití příliš nevyniká. Využitelnost na více površích a efektivní čištění jsou potěšující. Minusem je chybějící pojistka nebo kontrolka docházející vody.

Pozitíva

Větší objem nádrže
Výkon čerpadla 40 W
Použitelný na více povrchů

Negatíva

Vysoká cena
Slabší průtok vzduchu – 54 l/s
Chybí pojistka / kontrolka docházející vody

Rozměry: 70,5 × 32 × 43,5 cm (D × Š × V) ● Hmotnost: 10,7 kg ● Objem: 9–10 l ● Sací výkon: - ● Příkon: 1 250 W ● Průtok vzduchu: 54 l/s ● Výkon čerpadla: 40 W ● Typ filtrace: bezsáčková ● Hlučnost: - ● Délka kabelu: 7,5 m

Lacná kvalita

Bosch Advanced Vac 20

Příkon 1 200 W, průtok vzduchu 70 l/s, kapacita nádrže 20 l, podlahová a štěrbinová hubice.

Prohlédnout nejlepší nabídku

I výrobce Bosch nabízí cenově dostupný model vhodný jak na suché, tak i mokré čištění. Oproti ostatním přístrojům vyniká kapacitou nádrže až 20 litrů, což umožní dlouhodobé čištění bez nutnosti přerušování. Silnou stránkou Bosch Advanced Vac 20 je i sací výkon 300 W, příkon 1 200 W a průtok vzduchu 70 litrů za sekundu, který je stejný jako v případě vítěze Kärcher SE 6.100 i našeho tipu Kärcher SE 5.100. Vítaná je i hmotnost 7,6 kg, praktické madlo a transportní kolečka, díky kterým je manipulace s přístrojem poměrně jednoduchá.

Průmyslový model podporuje automatiku na dálkové zapínání a také funkci vyfukování, což můžete využít na podzimní listí ve své zahrádce. Při mokrém vysávání zase oceníte odtokový ventil na spodní části přístroje. Příslušenství je pro účely čištění v tomto případě dostačující, přičemž z něj oceníte zejména podlahovou a štěrbinovou hubici doplněnou o kartáčovou a gumovou vložku. Nejde o tepovač v pravém smyslu slova, vzhledem k výkonu je však vhodnou volbou k tomuto druhu čištění, resp. jako doplněk ručního tepování. Samozřejmostí je praktický držák hubic a sacích trubek. Navzdory uvedené hlučnosti 78 dB ho spotřebitelé nepovažovali za nepřiměřeně hlučný a ocenili snadnou údržbu, manipulaci, a hlavně sací výkon. Jako slabší stránku označili málo odolný plast na trubici a sací hubici a nutnost častého čištění filtru, který se rychle zanese.

Pozitíva

Objem 20 l
Funkce vyfukování, automatické zapínání a vypínání
Odtokový ventil

Negatíva

Slabší plastové provedení
Rychlé zanesení filtru

Rozměry: 53 × 46 × 39,5 cm (H × Š × V) ● Hmotnost: 7,6 kg ● Objem nádoby na prach: 20 l ● Sací výkon: 300 W ● Příkon: 1 200 W ● Průtok vzduchu: 70 l/s ● Výkon čerpadla: - ● Typ filtrace: sáčková, bezsáčková ● Hlučnost: 78 dB ● Délka kabelu: -

Další zajímavé produkty

Domácí trh nabízí i další kvalitní modely od spolehlivých výrobců jako Thomas, Klarstein či Lavor. Pokud vám tedy cena nebo některé parametry recenzovaných přístrojů nevyhovovaly, na výběr máte ještě několik zajímavých alternativ. Pro lepší přehled jsme tak připravili výběr modelů, které by na základě hodnocených parametrů či zkušeností spotřebitelů mohly představovat správnou volbu. Zaměřili jsme se přitom na jednodušší, ale i propracovanější tepovače z různých cenových kategorií.

O něco dražší Sprintus SE 7 představuje čisticí stroj s příkonem 1 100 W, výkonem čerpadla 50 W a průtokem vzduchu 65 l/s. Model o váze 13 kg disponuje transportními kolečky a nádrží na čistou a špinavou vodu s objemem 6,5 l, přičemž výhodou je také kouřové sklo pro lepší kontrolu stavu vody. Přístroj vyčistí koberce, čalouněný nábytek či interiéry aut, proto v příslušenství naleznete trysku na čištění podlah i čalounění a speciální odpěňovací nádrž.

Poměrně dostupnou cenou zaujme Thomas Aqua Pet & Family s příkonem 1 600 W, ale menším objemem nádoby (1,8 litru). Model je zaměřený zejména na odstraňování nečistot od domácích mazlíčků, proto disponuje 3 přepínatelnými hubicemi na odstranění chlupů a špíny z koberců, čalounění i pevných podlah. Výhodou tepovače s mikrofiltrem je také regulace výkonu a 8metrový kabel.

Hmotnost 3,86 kg, příkon 330 W a 2,5litrová nádrž – pokud hledáte model ze střední cenové kategorie, Bissell SpotClean splní vaše požadavky. Tepovač a vysavač v jednom umožní delší práci bez nutnosti přerušování, přičemž zvládne mokré i suché čištění. Přístroj je vhodný k čištění koberců, čalounění, auta i schodišť. Délka kabelu potěší, má až 6,5m.

Představitel střední cenové třídy Lavor GBP 20 slibuje poloprofesionální výkon v domácnosti či malých firmách. Nabízí příkon 1 400 W, objem 20 l a průtok vzduchu 70 l/s. Vyčistí koberce, čalounění, gauče, křesla, auta i podlahy. Vhodný je jak k mokrému, tak i suchému vysávání, přičemž vyniká pojištěním sacího systému obtokovým chlazením a plovákem proti vytopení sacího motoru. Vítaný je i nárazuvzdorný podvozek či pěnový filtr.

Zvládne mokré i suché čištění všech druhů podlah a čalounění. Bosch BWD421PET s příkonem 2 100 W disponuje nádrží o objemu 5 l a filtračním systémem HEPA. Výhodou je také automatické navíjení kabelu, odkládací i parkovací poloha či bohaté příslušenství. Nechybí tak ani hubice na citlivé povrchy, turbokartáč, hubice na štěrbiny, čalounění i textilní sací hadice. Nevýhodou výkonného tepovače je však hlučnost 90 dB.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

Nejprodávanější sice nemusí být i ten nejkvalitnější, přesto se při výběru tepovače vyplatí zjistit, jaké zkušenosti mají s výrobkem spotřebitelé. Pokud vás zajímá, které modely kupují lidé na domácím trhu nejvíce, prohlédněte si tabulku aktuálně nejprodávanějších tepovačů podle portálu Heureka. Seznam pro vás pravidelně kontrolujeme a doplňujeme o nové informace.

Názov Hodnotenie Detail
Proteco 51.14-TE-1200-PR 5* Zobrazit produkt
Kärcher Puzzi 10/1 5* Zobrazit produkt
Kärcher SE 4001 5* Zobrazit produkt
Kärcher SE 4002 5* Zobrazit produkt
Orion TEKO 1 5* Zobrazit produkt

Podle jakých kritérií při výběru postupovat? Dobrou zprávou je, že v případě tepovačů stačí přihlížet k pár základním parametrům i vhodné výbavě, rozhodování tak nemusí být vůbec složité. Před koupí je ovšem nutné vědět to, na jaké materiály budete přístroj používat, a také přibližnou velikost plochy, kterou budete čistit. K běžnému domácímu používání vám totiž postačí i levnější, rozměrově menší model s nižším výkonem. Obecně se doporučuje zaměřit na univerzálnější přístroje s regulací výkonu, které jsou víceúčelové a umožní vám vyčistit koberce, čalounění, matrace, sedadla aut či podlahy. A přestože výběr tepovače nemusí být komplikovaný, za účelem lepšího přehledu jsme vám připravili praktického průvodce výběrem. V našem návodu se dozvíte nejen to, které parametry a hodnoty při koupi zohlednit, ale také to, jaké funkce či příslušenství by měl kvalitní model nabízet.

Jak vybrat tepovač – extraktor

 • Druhy tepovačů
 • Sací výkon a příkon
 • Výkon čerpadla a hlučnost
 • Kapacita nádob, rozměry a manipulace
 • Filtrace
 • Funkce a příslušenství
 • Cena a oblíbení výrobci

Vyberte si vhodnou konstrukci

Z hlediska konstrukčního provedení rozlišujeme klasické a tyčové modely:

 • Klasické konstrukce tepovačů bývají mezi kupujícími žádanější a můžeme je připodobnit k běžným domácím vysavačům. Model se tudíž skládá z těla na kolečkách, hadice a hubice. Motor, čerpadlo a nádrže jsou přitom umístěné na kolečkách, což umožňuje nárůst síly i kapacity stroje.
 • Tyčové tepovače jsou oblíbené zejména díky snadné manipulaci, skladnosti a úspoře místa. Podobají se tyčovým vysavačům a všechny komponenty (motor, čerpadlo a dvě nádržky) mají umístěné na konstrukci. Slabší stránkou je rychlé plnění nádrže, což může být nepraktické při čištění větších ploch.

Kvalitní sací výkon zjistíte pomocí příkonu

Po zvolení konstrukce se zaměřte na sací výkon. Údaj naleznete ve wattech a u tepovačů se obvykle pohybuje v rozmezí od 300 do 600 W. Vyšší výkon přitom zvládne vysát nečistoty i z hustých, vláknitých koberců, a je proto určený pro náročnější povrchy. Pravdou však je, že u vícero modelů informaci nenajdete – v takovém případě vám pomůže uvedený příkon.

Sací výkon představuje 25 % příkonu. Ten zase hovoří o spotřebě W za hodinu, přičemž minimální hodnota kvalitnějšího tepovače by měla být kolem 1 200 W. U profesionálních zařízení se můžete setkat i s maximálním příkonem 2 000 či 2 200 W.

Výkon čerpadla ovlivní hlučnost přístroje

Dalším důležitým parametrem je výkon čerpadla. Tepovač funguje na principu čerpání roztoku z nádrže, který následně pod určitým tlakem vstřikuje do povrchu. Vyšší tlak tak zajistí hlubší proniknutí do struktury vlákna, přičemž dokáže rozbít i zaschlé a mastné nečistoty.

Tepovač s výkonným čerpadlem

U kvalitních modelů se standardně setkáte s výkonem čerpadla 40 W, který bez problémů zajistí hloubkové čištění středně velkých ploch. Pokud plánujete tepovat zejména čalouněné materiály, interiéry aut nebo nízké koberce, poradíte si i se slabším výkonem.

K běžnému domácímu použití se obecně doporučují modely s možností regulace intenzity. Silnější tlak pak můžete využít na husté koberce a slabší na tenčí textilie. Výhodou také je, pokud má čerpadlo ochranu proti přehřátí nebo proti nasátí vody.

S výkonem v neposlední řadě souvisí hlučnost přístroje, která rovněž stojí za pozornost. Pokud má model vyšší výkon, pravděpodobně bude i hlučnější. Hlučnost se zpravidla pohybuje od 60 do 90 dB, přičemž rozmezí 60–70 dB (běžná řeč, hlučná ulice) představuje snesitelný zvuk, ale hlučnost kolem 85–90 dB (rušný provoz, vlak) je už při delším používání nepříjemná.

Pro lepší přehled můžeme modely rozdělit do tří skupin:

 • 6070 dB – tiché tepovače
 • 7080 dB – přijatelná hlučnost
 • 80 dB a více – hlučné modely

Velikost nádob souvisí s celkovými rozměry a manipulací

Jedním z klíčových parametrů je i kapacita nádoby na vodu. Tepovače – extraktory obvykle disponují dvěma nádržemi, z nichž jedna je na čisticí roztok nebo čistou vody a druhá na vysátý roztok s nečistotami. Můžete se setkat i s 3 nádobami, přičemž dvě menší jsou na čistou vodu a roztok a do třetí je následně odsávána špinavá tekutina.

Celkově by vás v souvislosti s nádržemi měla zajímat především jejich velikost. S menšími nádobami si klidně vystačíte při čištění čalounění nebo menších koberců, zatímco objemnější nádrže jsou zase výhodnější a praktičtější při čištění větších ploch.

Kapacita nádoby přitom souvisí s celkovými rozměry a hmotností tepovače, která se obvykle pohybuje od 5 do 15 kg. V případě standardního přístroje s nádržemi přibližně do 3 litrů by váha modelu neměla přesáhnout 10 kg.

Tyčový tepovač – velikost nádob

Na základě velikosti sa tak můžete setkat se 3 skupinami modelů:

 • Malé tepovače mají zpravidla nádrže o objemu do 10 l (nejčastěji 4–5 l). Modely jsou vhodné k čištění bytů, menších ploch, čalounění a interiéru aut. Výhodou je nižší hmotnost a s tím související mobilita. Nevýhodou, kterou s sebou menší rozměry přinášejí, je časté vyprazdňování a plnění nádob.
 • Středně velké tepovače disponují nádobami s kapacitou 10 až 30 l. Ideální jsou pro rodinné domy, kanceláře nebo prodejny. A přestože jde o trochu větší modely, manipulace s nimi by neměla představovat problém.
 • Velké tepovače mají nádrže o objemu 30 až 70 l, což samozřejmě souvisí s většími rozměry, velkou hmotností a obtížnější manipulací. Výhodou těchto modelů je dlouhá hadice, výkonné čerpadlo, zpravidla 2 sací motory a některé tepovače disponují také integrovaným topným tělesem. Mělo by se jednat především o profesionální přístroje úklidových firem.

Při výběru tepovače si můžete pomoci i následujícím shrnutím:

 • Plocha o rozměrech 50 m2 vyžaduje nádrž s objemem 2 litry.
 • Při tepování plochy do 150 m2 byste se měli zaměřit na objem minimálně 4 litry.
 • Čištění plochy nad 150 m2 vyžaduje objem nádržky nad 5 litrů.

Obecně tak platí, že čím větší plochu čistíte, tím výhodnější je větší nádrž, jelikož nevyžaduje časté vyprazdňování a naplňování. Avšak to, jak dlouho vydrží naplněný objem nádrže, závisí i na výše zmíněném výkonu čerpadla.

Z hlediska manipulace nezapomeňte ani na důležitý přívodní kabel. Délka kabelu a délka hadice tvoří akční rádius, což znamená celkovou vzdálenost od hubice po elektrickou zásuvku. Akční rádius se rovněž udává v metrech a v podstatě hovoří o tom, jak daleko od zásuvky můžete s tepovačem pracovat.

Délka přívodního kabelu u domácích tepovačů obvykle činí 6 až 10 metrů a délka hadice asi 2 metry. Obecně se uvádí, že do menších místností je vhodný kabel o délce 8 m a do větších alespoň 9 m. Ideální a praktickou volbu tak představuje model s minimálně 7metrovým kabelem.

Kvalitní filtrace odstraní alergeny i bakterie

Pozornost věnujte také filtraci, která je důležitá minimálně z hlediska alergií. Úkolem filtrů je totiž zachytit alergeny a malé prachové částice, přičemž kvalitní model odstraní až 99 % alergenů, bakterií a mikrobů.

Podobně jako u vysavačů je i do tepovačů se sáčkovou filtrací potřeba používat speciální papírové sáčky, zatímco přístroje s bezsáčkovou filtrací zachycují nečistoty přímo v odnímatelné nádobě. Víceúčelové tepovače tak mohou disponovat dvěma druhy filtrů nebo jejich kombinací.

Čištění pohovky pomocí extraktoru

Můžete se setkat se 3 základními druhy:

 • HEPA filtr představuje nejúčinnější typ a nejlepší volbu pro alergiky, jelikož zachycuje i ty nejmenší částečky prachu, pylu či mikroorganismy.
 • Druhým typem je vodní filtrace, která nejen zvlhčuje, ale také eliminuje částečky prachu. Je však potřeba zmínit, že oproti HEPA není tak účinná proti jiným alergenům.
 • Posledním druhem je mikrofiltr, který dokáže zachytit i jemné částice a alergeny, ale opět v menším množství než filtr HEPA.

Suché i mokré vysávání, zpětný chod – funkce a příslušenství

Při výběru extraktoru vás budou rozhodně zajímat i praktické funkce, kterými daný model disponuje.

 • Začneme samotným ovládáním. Tepovače jsou zpravidla ovládané mechanickými tlačítky, přičemž dražší a modernější modely mohou být ovládané už i dotykově. Počet tlačítek pak závisí na konkrétním typu, konstrukci či velikosti.
 • Najít můžete také modely s dálkovým ovládáním na madle extraktoru, které umožňují komfortnější regulování intenzity, zapnutí/vypnutí, spuštění šamponování a podobně.
 • Mezi nejběžnější funkce patří čisticí programy, které jsou v případě tepovačů klíčové. Vybrat si tak můžete silnější nebo slabší režim v závislosti na tloušťce textilie.
 • Oblíbená je i možnost suchého a mokrého vysávání, díky které zvládnete z podlahy vysát i rozlitou vodu. Při suchém způsobu jsou nečistoty sbírány do sáčku a při mokrém do nádoby.
 • Často se můžete setkat i s LED indikátory, tedy světelnou signalizací, která oznámí, že je v dané chvíli potřeba vyměnit vodu nebo dolít čisticí roztok.
 • Některé modely umožňují pomocí stisku tlačítka automatické navíjení přívodního kabelu, který je následně automaticky vsunut do tepovače, aby během manipulace nikde nepřekážel.
 • Kvalitnější modely obvykle nabídnou funkci zpětného chodu, při níž můžete tepovač využít také jako fukar.
 • Poslední z běžnějších funkcí je možnost mytí oken díky speciální hubici.

V neposlední řadě nezapomeňte ani na příslušenství modelů, které je klíčové z hlediska účelu používání. Ke standardní výbavě patří:

 • Nástavec na tvrdé podlahy umožní vysávat dlaždičky, linoleum, parkety a jiné druhy podlahových krytin.
 • Nástavec na mytí oken umožní rychlejší i preciznější čištění.
 • Nástavec na foukání – některé modely disponují zmiňovaným zpětným chodem (invertním), a tak při použití správného nástavce můžete s přístrojem uklidit listí na zahradě či nafouknout matraci.
 • Jiné nástavce – na čalounění, štěrbiny, prach, nástavce se štětinami.
 • Kobercové hubice s rotačním kartáčem.
 • Turbokartáč je užitečný zejména k odstraňování vlasů či zvířecích chlupů z koberce nebo zašlapané špíny. Součástí turbokartáče je rotující válec se štětinami.
 • Filtr v balení.
 • Ohřívače čisticího roztoku.
 • Dávkovače čisticího prostředku.
 • Rozprašovače čisticího prostředku.

Príslušenstvo, hubice tepovača

Střední cenová třída je nejvýhodnější

Jelikož je cenové rozpětí tepovačů poměrně široké, můžete narazit na levnější i dražší přístroje. Na základě průzkumu jsme proto modely rozdělili do několika cenových tříd.

Nejlevnější tepovače můžete objevit za cenu do 2 500 Kč, přičemž jde o jednoduché modely, které čistí spíše povrchově, na základě čehož jsou víceméně vhodné pro nenáročné spotřebitele. Levnější, ale kvalitní tepovače najdete za cenu do 5 000 Kč, i ty však stále představují méně výkonné modely s méně objemnými nádobami. Jsou vhodné k příležitostné údržbě bytu, menších koberců, čalounění nebo interiéru aut.

Modely střední cenové kategorie jsou obvykle nejpreferovanější a nejprodávanější. Na trhu je najdete za cenu do 10 000 Kč, přičemž jejich kvalita, výkon, úroveň hloubkového čištění i praktické funkce rostou s cenou.

Tepovače za cenu od 10 000 Kč představují poloprofesionální nebo profesionální odolné modely s příkonem kolem 2 000 W, bohatou výbavou, dlouhým kabelem, řadou funkcí, kvalitními HEPA filtry a důkladným čištěním i velkých ploch.

Zárukou spokojenosti je výrobce Kärcher i Klarstein

Aby byl váš výběr nejen jednoduchý, ale také spolehlivý, ve svých spotřebitelských testech se stále zaměřujeme pouze na dostupné modely ověřených výrobců. Jedničkou na našem trhu a zároveň oblíbencem mezi spotřebiteli ve všech cenových kategoriích je výrobce Kärcher. Co se však týče jiných renomovaných značek, pokud hledáte jednodušší a levnější modely, správnou volbou může být výrobce Orion. O něco dražší tepovače nabízí také Klarstein a mezi dražšími modely vynikne značka Lavor.

Otázky a odpovědi – FAQ

Co kupující zajímá nejvíce? Právě v této sekci jsme pro vás shrnuli ty nejčastější otázky a odpovědi týkající se tepovačů – extraktorů. Pokud byste se i vy chtěli podělit o své zkušenosti, případně potřebujete při výběru ještě s něčím poradit, neváhejte a napište nám do komentářů. Rádi vám odpovíme na vše, co je při koupi přístroje potřeba vědět.

Přístroj funguje na principu stříkání vody se zvýšeným tlakem, čímž se uvolňují nečistoty z daného povrchu, které tepovač následně odsává. Na trhu jsou však i dražší modely, které nečistoty neuvolňují tlakem vody, ale pohybem speciálního kartáče.

Tuto informaci si můžete ověřit u konkrétního modelu, ale zpravidla jsou přístroje vhodné jak na koberce, tak i čalounění, interiéry automobilů, sedačky, matrace a také tvrdé povrchy, ze kterých potřebujete odstranit zvířecí chlupy, mastné skvrny či jiné nečistoty.

Údržba se může lišit s ohledem na daný model, avšak obvykle se po použití doporučuje nalít čistou vodu do nádoby, ve které byla voda s roztokem, zapnout čerpadlo a nechat systém propláchnout. K pročištění systému odsávání použijete rovněž čistou vodu, kterou budete hubicí postupně odsávat, čímž vyčistíte používanou hadici i odsávací hubici. V neposlední řadě opláchnete nádobu na špinavou vodu. Je však třeba zmínit, že důkladnou údržbou přispíváte nejen k samotnému výkonu přístroje, ale i prodloužení jeho životnosti.

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče