Zahradní traktory

Nejlepší zahradní traktory 2024 + recenze

Klasické zahradní sekačky někdy na sečení velkých travnatých ploch nestačí. Pro rozlehlé pozemky jsou nejlepším řešením zahradní traktory, resp. traktorové sekačky. My jsme se v našem srovnávacím testu podívali právě na tuto zahradní techniku. Po více než 80 hodinách studia parametrů v našem srovnávacím testu nejlépe obstál zahradní traktor MTD LE 180/92 H s hydrostatickou převodovkou a výkonným motorem. Porovnali jsme také další zahradní traktory, vybrali ty nejprodávanější a připravili i přehledný návod, který vám pomůže s výběrem.

Publikované: 05.04.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký zahradní traktor koupit?

Rozhodnout se můžete i na základě naší tabulky, která obsahuje TOP 3 produkty. Každý z nich má přiřazen štítek, je tedy zřejmé, z jakého důvodu v našem srovnávacím testu uspěl. Abyste nemuseli studovat kompletní recenze, můžete si základní informace přečíst přímo v této sekci. Rozhodování a výběr tak mohou být jednoduché a rychlé.

Názov Hodnotenie Detail
MTD LE 180/92 H   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Stiga Combi 166   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
AL-KO Solo T 13-93.7 HD   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
MTD LE 180/92

MTD LE 180/92

Kvalitní motor Briggs&Stratton Intek s objemem 656 cm3, výkon až 10,8 kW, záběr až 92 cm, elektrické startování, sběrný koš s objemem 240 litrů.

Zobrazit více info

Traktorová sekačka vybavená výkonným motorem Briggs&Stratton s objemem až 656 cm3. Motor nabízí maximální výkon až 18 koní. Velmi dobře je na tom MTD s kvalitou zpracování a materiálů. Vybavený je zahradní traktor i elektrickým startérem a světlomety. O komfort sezení se stará odpružené sedadlo, vyprázdnění koše je možné za pomoci teleskopické páky.

Cenový trhák
Stiga Estate 2084

Stiga Estate 2084

Čtyřtaktní motor s objemem 352 cm3, kosení během couvání, regulovatelná výška kosení v 7 polohách v rozpětí od 25 do 80 mm, sběrný koš s kapacitou 200 litrů, mulčovací sada.

Zobrazit více info

Praktický pomocník na zahradu s manuální převodovkou a šířkou záběru 84 cm. Stiga disponuje sběrným košem s kapacitou 200 litrů. Na nutnost vyprázdnění vás upozorní akustický signál naplnění koše. Součástí příslušenství je i mulčovací sada. Vzhledem k ceně nabízí traktorová sekačka Stiga skvělé parametry.

Náš TIP
Solo by AL-KO T 13-93.7 HD

Solo by AL-KO T 13-93.7 HD

Jednoválcový motor Briggs&Stratton PowerBuilt Series 3130 s objemem 344 cm3, hydrostatická převodovka, záběr 93 cm, 220 l sběrný koš, regulovatelná výška kosení v rozpětí 30–80 mm.

Zobrazit více info

Přestože je traktorová sekačka Solo vybavená motorem s menší kapacitou 344 cm3, výkon jí rozhodně nechybí. Motor má kultivovaný chod a nabízí také velmi dobrou průchodnost v terénu. Sběrný koš má objem 220 litrů a traktorová sekačka má záběr až 93 cm. Výrobce použil velmi kvalitní materiály a o robustnosti konstrukce svědčí i hmotnost až 219 kg.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výkonnější, odolnější a schopné posekat i rozlehlé travnaté plochy s vyšším porostem. To nezvládnou mnohé elektrické, benzinové a ani akumulátorové sekačky. Tehdy je namístě uvažovat o traktorových sekačkách. V našem spotřebitelském testu jsme srovnání podrobili zahradní traktory od různých výrobců. Abychom hodnotili ty nejdůležitější parametry, určili jsme si na základě odborných zahraničních testů přesnou metodiku testování. Zároveň jsme vycházeli ze zkušeností spotřebitelů a analyzovali jsme i klíčové technické parametry.

Účinnost sečení
Výkon motoru
Typ převodovky
Šířka záběru
Ovládání a manipulace
Kvalita konstrukce
Funkce a příslušenství

Při porovnávání sekaček jsme do našeho výběru zařadili několik renomovaných výrobců, ale také jsme do srovnávacího testu vybrali modely od méně známých výrobců. Zastoupení měly zahradní traktory Husqvarna, Stiga a také traktorové sekačky MTD či Seco. Při procházení databází e-shopů, jako jsou Stiga-shop.cz, Batacz.cz nebo Peddy.cz, jsme narazili i na kvalitní zahradní traktory AL-KO a Cub Cadet. Reference uživatelů, jakož i údaje o prodejnosti jsme čerpali především z portálu Heureka.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak čas, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze zahradních sekaček

Sekat velké travnaté plochy s běžnou zahradní sekačkou je neefektivní a časově i fyzicky náročné. Právě proto jsou na trhu zahradní traktory, které jsou určeny pro větší travnaté plochy i s vyšším porostem. Srovnávací test zahradních traktorů nám ukázal, který z porovnávaných modelů získal nejlepší hodnocení. Recenze zahradních traktorů je objektivní a nezvýhodňuje žádného z výrobců. Na základě stanovené odborné testovací metodiky jsme porovnávali předem určené parametry a připravili jsme praktické recenze zahradních traktorů. Jaké jsou silné a slabé stránky jednotlivých produktů?

Víťaz testu

MTD LE 180/92

Kvalitní motor Briggs&Stratton Intek s objemem 656 cm3, výkon až 10,8 kW, záběr až 92 cm, elektrické startování, sběrný koš s objemem 240 litrů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalita, kterou se prezentuje výrobce MTD, je v segmentu zahradní techniky dlouhodobě známá. I to je jeden z důvodů, proč se zahradní traktor MTD LE 180/92 stal vítězem našeho testu. Kromě toho však za to vděčí pozitivním referencím a výkonu, který nabízí. Zahradní traktorová sekačka disponuje kvalitním motorem Briggs&Stratton Intek s objemem 656 cm3. Tento dvouválcový motor nabídne celkový výkon až 10,8 kW. Spotřebitelské reference ukazují, že problém traktoru nedělá ani členitý či kopcovitý terén. Motor velmi dobře spolupracuje s hydrostatickou (automatickou) převodovkou. Plusem je také tlakové mazání, což je výhoda z hlediska životnosti motoru.

Menší nevýhodou je vyšší spotřeba zahradního traktoru a menší palivová nádrž s objemem 3,8 litru. Záběr sekačky je až 92 cm a kosení ploch přesahujících i 3 500 m2 je tedy velmi příjemnou aktivitou. Velmi oceňujeme poloměr otáčení 46 cm, což usnadňuje ovládání sekačky i ve stísněném prostoru. Samozřejmostí je elektrické startování. Součástí příslušenství je i sběrný koš s objemem 240 litrů, vysypání je možné za pomoci teleskopického mechanismu. Při kosení v horších světelných podmínkách budou nápomocné světlomety.

Odborné testy vysoce pozitivně hodnotily i samotnou účinnost kosení. Sekačka dokonce disponuje technologií RevTEK – sekačka kosí i při couvání. Robustní slitinová konstrukce je vepředu vybavená ocelovým nárazníkem. O výsledek kosení se starají dva nože. Výšku kosení je možné nastavovat v 5 polohách v rozmezí 30–95 mm. Stroj není na ovládání nijak komplikovaný. Sedadlo je odpružené, ačkoliv jeho povrch je mírně klouzavý, což může překážet především při kosení ve svahu. Spodní buben je možné čistit vodou díky možnosti připojení trysky s rychlospojkou. Mulčovací sada je volitelným příslušenstvím, součástí vybavení je však zadní deflektor.

Pozitíva

Výkonný motor B&B Intek
Jednoduché ovládání
Kosení při couvání

Negatíva

Menší palivová nádrž
Chybí akustický signál naplnění koše

Objem motoru: 656 cm3 ● Výkon motoru: 10,8 kW ● Max. výkon motoru: 18 HP ● Typ převodovky: hydrostatická ● Šířka záběru: 92 cm ● Objem sběrného koše: 240 litrů ● Výška kosení: 30–95 mm ● Nastavení výšky: 5 poloh ● Hmotnost: 195 kg

Cenový trhák

Stiga Estate 2084

Čtyřtaktní motor s objemem 352 cm3, kosení během couvání, regulovatelná výška kosení v 7 polohách v rozpětí od 25 do 80 mm, sběrný koš s kapacitou 200 litrů, mulčovací sada.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Traktorová sekačka Stiga Estate je cenově dostupnou alternativou se záběrem nožů 84 cm a výkonným motorem Stiga 7050. Jde o čtyřtaktní motor, který běží na 1 válec a disponuje objemem 352 cm3. V rámci cenově blízké konkurence však rozhodně není do počtu. Proti mnohým konkurentům disponuje velmi dobrým tahem motoru. Samozřejmě, kosení ve členitějším terénu nebo ve svahu je pro sekačku náročnější i vzhledem na menší maximální výkon motoru a počet otáček. Přesto si zahradní traktor velmi dobře poradí s travnatými plochami kolem 3 000 m2. Nechybí elektrický start nebo zabudované halogenové světlomety.

Traktor, bohužel, není vybavený hydrostatickou převodovkou. Jde o pětistupňovou mechanickou – manuální převodovku, sekačce nechybí ani zpátečka a kosení je možné i během couvání. Pokud však chcete hydrostatickou automatickou převodovku, můžete sáhnout po traktorové sekačce Solo by AL-KO T 13-93.7 HD. O záběr nožů se stará elektromagnetická spojka. Výšku kosení lze regulovat v 7 polohách v rozpětí od 25 do 80 mm. Praktická je z našeho pohledu akustická signalizace naplněného koše. Sběrný koš má kapacitu 200 litrů. Sekačka je vybavená i mulčovací sadou. Není tak nutné dokupovat žádné příslušenství. Součástí příslušenství je také nabíječka akumulátoru.

Uživatelé si velmi chválí i ovladatelnost traktoru. Stiga tomu vděčí za kompaktnější rozměry a hmotnost jen 163 kg. Konstrukce však nekvalitními materiály netrpí. Volant je výškově nastavitelný. Nastavitelné sedadlo Stiga Klasik je poměrně pohodlné, odpružení není tak komfortně zpracované, ale sezení není nepohodlné. Pod sedadlem je tlakový spínač, který v případě, že sedadlo zůstane déle nezatížené, sekačku automaticky vypne. Pro údržbu je buben traktorové sekačky vybavený tryskou pro připojení rychlospojky pro praktické čištění vodou. Oproti mnohým cenově blízkým konkurentům je Stiga Estate 2084 velmi dobrým a spolehlivým pomocníkem na zahradě.

Pozitíva

Akustická signalizace naplněného koše
Mulčovací sada v příslušenství
Dobrá ovladatelnost a jednoduchá obsluha

Negatíva

Manuální převodovka
Není vhodný do kopcovitého terénu

Objem motoru: 352 cm3 ● Výkon motoru: 5,8 kW ● Max. výkon motoru: 10 HP ● Typ převodovky: manuální ● Šířka záběru: 84 cm ● Objem sběrného koše: 200 litrů ● Výška kosení: 25–80 mm ● Nastavení výšky: 7 poloh ● Hmotnost: 163 kg

Náš TIP

Solo by AL-KO T 13-93.7 HD

Jednoválcový motor Briggs&Stratton PowerBuilt Series 3130 s objemem 344 cm3, hydrostatická převodovka, záběr 93 cm, 220 l sběrný koš, regulovatelná výška kosení v rozpětí 30–80 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velmi zajímavou volbou v segmentu zahradních traktorů je právě ten od výrobce Solo by AL-KO. Ačkoli by se mohlo zdát, že objem jednoválcového motoru 344 cm3 není stvořený pro velkou zátěž, jde o mylný dojem. Díky výkonnému motoru Briggs&Stratton PowerBuilt Series 3130 disponuje traktorová sekačka maximálním výkonem až 13,5 HP. Plochy s rozlohou nad 3 000 m2 tak pro tuto traktorovou sekačku určitě nejsou něčím vzdáleným. Uživatelům se celkově líbí kultivovaný chod motoru. Velkou práci odvádí i hydrostatická převodovka, která ovládání velmi usnadňuje.

O tom, že si AL-KO poradí i s většími plochami, svědčí záběr 93 cm. Velká 18palcová kola se postarají o velmi dobrou průchodnost v terénu. Bohužel, mulčovací sada není součástí příslušenství a je možné si ji jen dokoupit. Sběrný koš s objemem 220 litrů i s akustickým upozorněním naplnění koše nechybí. Opět nás ve srovnávacím testu velmi potěšilo jednoduché, ale praktické vyprazdňování za pomoci teleskopické páky. Výška kosení je regulovatelná v rozpětí 30–80 mm a celkově má 6 poloh. Dva nože jsou uložené v kuličkových ložiskách.

Traktorová sekačka nabídne během kosení perfektní komfort. Nejen z hlediska obsluhy a ovládání. Velmi dobře je na tom posed s odpruženou sedačkou. Sezení je velmi pohodlné i po celých hodinách kosení, je možné ho také nastavit podle výšky postavy. Volant má velmi příjemné tvarování a výplň. Velmi pozitivně hodnotíme i kvalitu a přehlednost ovládacích prvků. V rámci příslušenstva je možné k traktoru dokoupit řádkovač nebo sněhovou radlici a rázem je tak z traktorové sekačky praktický multifunkční traktor.

Pozitíva

Ergonomie ovládacích prvků
Kvalita zpracování
Kvalitní motor B&S

Negatíva

Mulčovací sada za příplatek
Dražší příslušenství

Objem motoru: 344 cm3 ● Výkon motoru: 6,3 kW ● Max. výkon motoru: 13,5 HP ● Typ převodovky: hydrostatická ● Šířka záběru: 93 cm ● Objem sběrného koše: 220 litrů ● Výška kosení: 30–80 mm ● Nastavení výšky: 6 poloh ● Hmotnost: 219 kg

Cub Cadet LT2 NR92

Motor je s objemem 439 cm3, automatická – hydrostatická převodovka, elektrický startér, 240 l sběrný koš, výška pokosu s 5 polohami od 30 po 95 mm, zadní deflektor.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi vhodné adepty na kosení větších zahrad a travnatých ploch jsme do našeho srovnávacího testu zařadili i traktorovou sekačku Cub Cadet LT2 NR92. Jde o traktor renomovaného výrobce. Z hlediska výkonu za konkurencí rozhodně nezaostává. Objem motoru je 439 cm3, maximální výkon dosahuje 8,1 kW, což je téměř 13 koní. Chybět nemůže automatická – hydrostatická převodovka a elektrický startér. Motor disponuje jen 1 válcem, ale nechybí mu tah a o lepší kondici se stará také účinné tlakové mazání.

Chybí však akustický signál naplnění sběrného koše. Ten má velmi solidní kapacitu až 240 litrů. Mulčovací sada je také pouze za příplatek. Podobně jako i další benzínové traktorové sekačky i v tomto případě má palivová nádrž objem jen 3,8 litru a rozhodně by potěšilo pár deci navíc. Nastavení výšky kosení je centrální a velmi jednoduché a ergonomicky přívětivé. Výška pokosu má 5 poloh od 30 po 95 mm. O sekání trávy se starají dva nože. Zahradní traktor Cub Cadet nepatří mezi nejlehčí. Celková hmotnost ocelové konstrukce je až 196 kg.

Odborné testy oceňují i kvalitu materiálů a my vyzdvihujeme i pohodlné sedadlo, které si velmi pochvalují i spotřebitelé. Sedadlo má odpružení a vysoké opěradlo, což zajišťuje při posedu velmi pohodlné sezení a dobře drží tělo. Sekačce nechybějí halogenové světlomety a integrovaný přední nárazník. V příslušenství najdete i zadní deflektor pro zadní vyhazování.

Pozitíva

Výkonný motor
Renomovaný výrobce
Kvalitní zpracování

Negatíva

Mulčovací sada za příplatek
Chybí akustický signál naplnění koše

Objem motoru: 439 cm3 ● Výkon motoru: 8,1 kW ● Max. výkon motoru: 12,7 HP ● Typ převodovky: hydrostatická ● Šířka záběru: 92 cm ● Objem sběrného koše: 240 litrů ● Výška sekání: 30–95 mm ● Nastavení výšky: 5 poloh ● Hmotnost: 196 kg

Cub Cadet XT2 PR95

Dvouválcový motor o objemu 603 cm3, sečení během couvání, regulovatelná výška sečení v 5 polohách v rozpětí od 25 do 100 mm, sběrný koš s kapacitou 320 litrů, záběr 95 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výkonný zahradní traktor s objemným sběrným košem je vhodný k sečení velkých travnatých ploch. Díky vysokému výkonu dvouválcového motoru Kawasaki si poradí s kopcovitým terénem i vysokou trávou. Zároveň nabízí vysoký komfort sečení a perfektní ovladatelnost. Vybaven je také tempomatem.

Traktor na sečení má osazený vysokovýkonný benzinový motor o objemu 603 cm3. Maximální výkon je 9,3 kW a pohání jej 18 HP. Jedná se o dvouválcový motor s tlakovým mazáním série Kawasaki. Spojen je s hydrostatickou převodovkou TUF TORQ K46. Díky tomuto spojení je dosaženo maximálního výkonu, a ať už sekáte nízký trávník, nebo vysoký plevel, Cub Cadet XT2 PR95 si poradí v obou případech. Perfektní tah je výhodou i při sečení na svazích nebo do kopce. Vysoká efektivita sečení je zajištěna díky skvělému žacímu ústrojí se dvěma rotačními noži. Startování probíhá za pomoci elektrického startéru s klíčem.

Výhodou převodovky je také to, že dokáže sekat i při zpátečce, nejen při jízdě dopředu. Potěší velký objem palivové nádrže – až 11,4 litru. Spotřeba se liší, ale obecně zákazníci úsporu paliva hodnotí velmi dobře. Sériově je zahradní traktor Cub Cadet XT2 PR95 vybaven termostatem pro udržování stabilní rychlosti. Sběrný koš má 320 litrů a nechybí signalizace naplnění koše. Někteří zákazníci avizují, že signalizace naplnění je příliš citlivá, ačkoli koš není naplněný. V tom okamžiku se sečení automaticky zastaví. Vyprazdňování je možné za pomoci páky přímo z místa řidiče. Výšku sečení můžete regulovat mechanicky pákou, a to až ve 12 úrovních od 25 do 100 mm.

Sedátko má diagonálně nastavitelnou polohu a vysoké opěradlo, což umocňuje pocit komfortu. Má velmi příjemné polstrování a posed je velmi komfortní i během dlouhého sečení. Sekačka se velmi dobře ovládá, protože poloměr otáčení činí pouze 17 cm. Deflektor a mulčovací sada nejsou součástí dodávky, lze je doobjednat za příplatek. Ocelový rám konstrukce je odolný, sekačka váží až 254 kg, což svědčí o kvalitních a masivních materiálech. Spotřebitelé si robustní konstrukci chválí. Díky 15palcovým a 18palcovým kolům je průjezd terénem velmi příjemný.

Navzdory vysokému výkonu je motor Kawasaki velmi tichý. Právě vysoký výkon a bezproblémový pohon jsou u spotřebitelů velmi pozitivně hodnoceny. Motor neztrácí dech ani po dlouhých hodinách sečení, a to bez ohledu na to, zda seká v terénu, nebo na rovině. Zahradní traktor Club Cadet je vhodný k sečení rozsáhlých travnatých ploch s vysokou trávou nebo k sečení fotbalových hřišť. Mulčovací ústrojí není součástí dodávky. Velmi pozitivně zákazníci vnímají kvalitní zpracování přístroje, robustní ocelovou konstrukci i velký sběrný koš o objemu až 320 litrů. Oceňují i ​​komfortní sezení a skvělou ovladatelnost díky malému poloměru otáčení (pouze 17 cm).

Výhodou hydrostatické převodovky a pohonu je také sečení při couvání. Nemusíte tak ztrácet čas objížděním překážky, stačí jednoduše couvnout. Plusem při dlouhém sečení je objem palivové nádrže – až 11,4 litru. Opomenout nelze ani LED světlomety, které jsou součástí dodávky a skvěle plní svůj účel při nižší míře osvětlení. Komfortním prvkem je také tempomat. Zákazníky sice může odradit vysoká cena, na druhou stranu jde o model zahradního traktoru, který splní všechny nároky spotřebitele.

Pozitíva

Komfortní posed a ovládání
Výkonný motor Kawasaki
Sečení i při zpátečce

Negatíva

Vysoká cena

Objem motoru: 603 cm3 ● Výkon motoru: 9,3 kW ● Max. výkon motoru: 18 HP ● Typ převodovky: hydrostatická ● Šířka záběru: 95 cm ● Objem sběrného koše: 320 litrů ● Výška sečení: 25–100 mm ● Nastavení výšky: 5 poloh ● Hmotnost: 254 kg

Další zajímavé produkty

Při výběru zahradního traktoru je potřeba brát v úvahu vícero faktorů. Ne každý zahrádkář potřebuje traktorovou sekačku s mulčovací sadou, někteří pro změnu vyžadují enormní výkon a široký záběr sečení. Na trhu jsou stovky modelů od různých výrobců. My jsme po detailním průzkumu v segmentu zahradních traktorů vybrali ty nejlepší a připravili nezávislé recenze. Rovněž jsme však vybrali i další zajímavé traktorové sekačky, které mohou splňovat požadavky mnoha spotřebitelů. Zaujmout mohou cenou, kvalitou zpracování, výkonem či dalšími parametry.

Zahradní traktor Husqvarna TC 238T můžeme řadit mezi modely, které i náročnému spotřebiteli nabídnou maximální komfort a stanou se ideálním pomocníkem ve velké zahradě. Benzinový motor B&B o objemu 656 cm3 a s výkonem 11,1 kW nabídne vysoký výkon a příznivou spotřebu. Traktor má objemnou nádrž (až 9,5 litru). Sekačka má zadní pohon a záběr sečení 97 cm. Vybavena je také integrovaným sběrným košem s kapacitou 320 litrů.

Pokud potřebujete skutečně výkonnou traktorovou sekačku, model MTD LG 200 H Optima se šířkou záběru až 107 cm může být vhodným kandidátem. Zahradní traktor disponuje vysokým výkonem motoru – 13,7 kW (20,2 HP), díky čemuž je vhodný i pro rozlehlé travnaté plochy. Ovládání je komfortní také díky hydrostatické převodovce. Ovšem sběrný koš není součástí příslušenství. Traktorová sekačka má však mulčovací sadu i zadní deflektor.

Mezi menší zahradní traktory patří model Stiga Combi 166. Pokud vám tedy stačí šířka záběru pouze 66 cm a menší výkon 4taktního motoru 3,6 kW, nelze si stěžovat. Traktorová sekačka Stiga se jednoduše ovládá. Nechybí jí ani hydrostatická převodovka a sběrný koš s kapacitou 150 litrů. Součástí příslušenství je i mulčovací sada.

Do našeho širšího výběru se dostal i zahradní rider MTD 60 RDE. Ten je vhodný spíše pro menší zahrady s rozlohou do 2 000 m2. Sekačka má něco přes 5 koní a vybavena je speciální převodovkou Transmatic (automatická). Zamrzí jen menší palivová nádrž 1,2 litru. Sběrný koš má objem 150 litrů. Mulčovací sada je volitelným příslušenstvím. MTD 60 RDE je cenově dostupným řešením pro zahrádkáře, kteří chtějí něco víc než benzinovou sekačku.

Zajímavou volbou je také zahradní traktor Stiga Estate 7102 W. S motorem o objemu 635 cm3 se v náročnějším terénu a ani v případě rozlehlých travnatých ploch rozhodně neztratí. Záběr nožů dosahuje šířky 102 cm. Sběrný koš má 300 litrů a zaujmout může traktorová sekačka i mulčovací sadou.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Rozhodovat se na základě toho, který zahradní traktor je nejprodávanější, nemusí být úplně špatný nápad. Samozřejmě záleží na tom, jaké jsou nároky spotřebitele. My jsme sledovali čísla prodejů a vybrali TOP 5 nejprodávanějších traktorových sekaček podle databáze portálu Heureka.cz. Přestože se dostupnost a prodejnost nejprodávanějších modelů často mění, prodeje jednotlivých produktů pravidelně sledujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Stiga Estate 598W5*Zobrazit produkt
Solo T 15-93.3 HD-A Comfort5*Zobrazit produkt
Güde GAR 601 954515*Zobrazit produkt
Stiga Estate 3845*Zobrazit produkt
Alpina AT4 98 HA5*Zobrazit produkt

Pokud jste dosud vaši zahradu sekali 6 hodin, proč to nezvládnout za méně než poloviční čas? Díky zahradnímu traktoru šetříte nejen čas, ale i svou energii a peníze. Ačkoliv je počáteční investice do zahradních traktorů vyšší, časem se vrací. My jsme připravili komplexního a praktického průvodce výběrem, jehož úkolem je pomoct vám zorientovat se v různých technických parametrech a poradit vám tak, jak se rozhodnout co nejlépe. Těchto parametrů si musíte při rozhodování všímat.

Jak vybrat zahradní traktor

 • Zahradní traktory vs. zahradní ridery
 • Terén a šířka záběru
 • Výkon a kvalita motoru
 • Typ převodovky
 • Kapacita sběrného koše
 • Funkce a příslušenství
 • Kvalita konstrukce a ergonomie
 • Cena a renomovaní výrobci

Zahradní traktory a zahradní ridery

Ačkoli mnoho prodejců tyto dva typy zahradních traktorů nerozlišuje, jsou mezi nimi výrazné rozdíly. Jeden z nich je určen pro menší, druhý pro větší plochy s travnatým porostem. V segmentu zahradních traktorů najdete menší i větší modely, jsou mezi nimi i jiné rozdíly, například v samotné konstrukci a využití – účelu použití. V čem jsou tedy zahradní traktory a ridery rozdílné? Opomenout nesmíme ani fakt, že mnoho spotřebitelů si plete zahradní traktory s malotraktory.

Zahradní traktory nejsou malotraktory

Při výběru zahradního traktoru, resp. zahradní sekačky je třeba zvážit, jaký bude konkrétní účel – využití. Primárním úkolem této zahradní techniky je sečení větších, rozlehlejších travnatých ploch i s vyšším porostem. Takové zahradní traktory dokážou nabídnout různé formy sečení trávníku – sběr do koše, zadní/boční vyhazování nebo mulčování. Oproti klasickým sekačkám je jejich výhodou především posed a celkový komfort sečení. Šetříte čas i energii. Na trhu jsou také traktorové sekačky, které mají i další využití. Dokoupit lze příslušenství v podobě pluhu (na řádkování), sněhové radlice nebo vozíku. V takovém případě je vybavený zahradní traktor tažným zařízením.

Nelze si však zahradní traktor plést s malotraktorem. Zahradní traktor neslouží k orání. Malotraktory jsou označovány také jako zahradní traktory. Samotné malotraktory nebo multifunkční traktory dokážou orat půdu, řádkovat, zapřáhnout vlečku, odhrnovat sníh, hnojit, rozsévat semena nebo převážet na vlečce větší množství nákladu. Neoznačují se však jako traktorové sekačky, protože tato funkce je pouze přídavnou funkcí. Za takovouto techniku si však připlatíte řádově více než za standardní zahradní traktor.

Zahradní ridery pro menší zahrady

Kompromisem mezi klasickými zahradními sekačkami a zahradními traktory jsou zahradní ridery. Konstrukčně jde o menší stroje, které jsou určeny k sečení menších zahrad – ploch s menší výměrou. Od zahradních traktorů se tedy ridery liší hlavně svou velikostí a jsou i levnější. Počítat však musíte s menší šířkou záběru a nižším výkonem. Dokážou sbírat do koše, mulčovat a disponují často bočním či zadním deflektorem pro vyhazování posečené trávy. Nejde o víceúčelová zařízení. Jsou však skladnější, lehčí a obratnější.

Traktorová sekačka – terén a šířka záběru

Dříve než se při výběru zaměříte na výkon motoru a budete vybírat ten, který pod kapotou nabídne nejvíce koní, zamyslete se nad tím, jaký výkon opravdu potřebujete. Zahradní traktory jsou určeny k sečení větších ploch i s vyšším porostem. Je však potřeba brát v úvahu také fakt, že čím jsou výkon a záběr traktoru větší, přímo úměrně narůstá i cena.

Šířka záběru zahradního traktoru

Pro plochy okolo 2 000 až 2 500 m2 spotřebitelům doporučujeme sáhnout po zahradních traktorech nebo menších zahradních riderech se šířkou záběru alespoň 65 až 80 cm. Pokud byste kupovali něco menšího, rovnou můžete sáhnout po benzinové sekačce, protože kromě sezení při sečení si za nic jiného nepřiplatíte.

Při výměře od 2 500 do 4 000 m2 je adekvátní šířka záběru 80 až 95 cm. Pokud má vaše zahrada rozlohu více než 4 000 m2, je rozumnější hledat v kategorii zahradních traktorů se šířkou záběru 100 až 125 cm. Takové traktory jsou však poměrně drahé.

Co když je terén příliš kopcovitý? Zahradní traktory jsou vybaveny dvěma nápravami. Většinou jsou poháněny zadní nápravy a ve svazích či kopcích si poradí bez větších problémů. Dále jsou však k dispozici i modely s mechanickou uzávěrkou diferenciálu. Traktorové sekačky s pohonem 4 × 4 jsou dražší záležitostí, ale pokud je terén příliš členitý, investici do takového stroje si bude spotřebitel velmi pochvalovat.

Výkon a motor zahradního traktoru

Výkonnost a silný tah – to je to, co od zahradního traktoru můžete očekávat. Výkon motoru se vztahuje k ploše sečení, na které chcete se sekačkou operovat, ale následně souvisí i se šířkou záběru. Srdcem takového stroje je motor. Méně výkonné traktory disponují motory o objemu od 200 až do 350 cm3. Většinou nabídnou maximální výkon na úrovni 6–8 kW (cca 10–13 koní). Motory jsou čtyřtaktní, ale mají jen jeden válec.

Větší a výkonnější motory nabídnou objem od 400 až do 700 cm3. Díky tomu jsou motory odolnější a v praxi se prezentují delší životností. V obou případech se využívá tlakové mazání, ovšem u výkonnějších motorů se jedná o dva válce, a proto na tento parametr tlakového mazání dbejte. V případě kopcovitého terénu totiž běžný mazací systém nemusí zvládat frekvenci válců a může dojít k přehřívání motoru. Pod kapotou takovýchto motorů najdete klidně 15 až 25 koní. Při nutnosti servisu se dá pochopitelně očekávat vyšší investice.

Pokud je traktorová sekačka výkonnější, je potřeba brát v úvahu, že je vyšší také spotřeba benzinu. Všímejte si tedy i palivové nádrže, na jejímž objemu výrobci často šetří. I mnohé drahé výkonné zahradní traktory disponují nádrží o objemu max. 4 litry. Vyplatí se, pokud kapacita palivové nádrže u výkonnějších strojů činí alespoň 7 litrů.

Suverénně nejlepšími motory jsou Briggs & Stratton

Spolehlivost těchto motorů je ve světě zahradní techniky dobře známa. Jde o renomovanou britskou značku motorů. V případě zahradních traktorů se jedná o jednoválcové nebo dvouválcové 4taktní motory s tlakovým mazáním. Nejčastěji se setkáte s OHC rozvodem motorů, kdy jsou ventil i vačková hřídel umístěny přímo v hlavě válce. Výhodou je menší počet součástek a motor nemá tak vysokou frekvenci vratné síly (setrvačnosti), která by ho brzdila, jako je to například u OHV rozvodů. Zahanbit se však ve spotřebitelských testech odborných testovacích organizací nenechaly ani motory Honda či Stiga.

Manuální, či automatická převodovka?

Stejně jako u aut i u zahradních traktorů dnes výrobci přinášejí různé inovace. A to i v případě takových součástek, jakými jsou převodovky. Není v tom však potřeba hledat vědu. Rozhodovat se můžete pro klasickou mechanickou převodovku nebo pro automat (hydrostatická převodovka) – podobný jako v případě auta.

Sekání trávníku pomocí zahradního traktoru

Manuální převodovka pro nenáročné

Levnější varianta, která je léty osvědčená, pokud vám občas nevadí při ubrání či přidání rychlosti přeřadit i rychlostní stupeň, určitě se nemusíte bát, že byste tímto výběrem něco pokazili. Traktorová sekačka s mechanickou převodovkou je levnější i z pohledu údržby. Tyto modely mají dokonce nižší hmotnost. Setkat se můžete také s pojmem Trasmatik. Je však třeba podotknout, že traktorové sekačky nemají spojkový pedál. Jako spojka funguje brzdový pedál v určité poloze. U některých traktorových sekaček je nutné, aby stroj zcela zastavil – tehdy zařadíte rychlostní stupeň. U jiných stačí přibrzdění (první poloha brzdového pedálu) a následně změna rychlostního stupně.

Hydrostatická převodovka přináší komfort

Automatická převodovka je rychlejší, přesnější a především komfortnější. U zahradních traktorů máte k dispozici dva pedály – plyn a brzda. Brzda zároveň funguje i jako zpátečka. Pokud stlačíte zpátečku a šlápnete na brzdu, sekačka začne couvat podle toho, jaký tlak vyvinete na samotný pedál. Sekačka tak plynule zrychluje vpřed nebo vzad. Dnes je tímto typem převodovky vybaveno mnoho modelů a není problém na trhu takové modely najít, je však třeba počítat s tím, že cena je vyšší. Pokud dojde k poruše, oprava je finančně nákladnější. V obou případech platí, že na ovládání je potřeba si zvyknout.

Traktorová sekačka se sběrným košem – větší objem potěší

Pro některé spotřebitele objem sběrného koše není tak podstatný. Pokud je však vaší prioritou posečenou trávu či porost sbírat do sběrného koše a čekají vás celé hektary, neustálé vysypávání koše po pár desítkách metrů by vás rychle přestalo bavit.

U menších zahradních traktorů či riderů lze narazit na menší textilně-plastové koše s kapacitou 150 až 200 litrů. Většinou je objem koše přizpůsoben šířce záběru a doporučené výměře sečené plochy. Zahradní traktory, které už disponují vyšším výkonem a širším záběrem, si však žádají sběrné koše s vyšší kapacitou – 240 až 350 litrů.

Důležitou roli hraje i vysypávání koše. U nejlevnějších modelů je nutné manuální odjištění koše a jeho vysypání. Nejlépe hodnocené jsou sekačky s teleskopickou pákou pro vyprazdňování sběrného koše. Po pravé či levé straně se nachází páka, kterou pokud přitáhnete směrem k sobě, vyprázdníte prostor sběrného koše. Tento způsob využívají i mnohé prémiové modely. Vyskytuje se také hydraulický mechanismus, ale v mnoha případech zklame jeho životnost. V takovémto případě stačí stisknout tlačítko a hydraulické písty se postarají o to, že koš bude prázdný. Tento mechanismus vyžaduje větší údržbu.

Praktické funkce a volitelné příslušenství

Samozřejmostí jsou u takovýchto zahradních traktorů takové vychytávky jako elektrické startování či nastavení výšky střihu. Těmto funkcím se proto nebudeme zvlášť věnovat. Dnešní moderní zahradní traktory každopádně mají co nabídnout a také z hlediska funkcionality dokážou práci velmi usnadnit a zpříjemnit, a to například i velkým množstvím volitelného příslušenství.

Zahradní traktor se sběrným košem

 • Sečení během couvání – praktická funkce, která někdy dokáže ušetřit mnoho času. Místo toho, abyste se museli se sekačkou zbytečně otáčet, stačí zařadit zpátečku a couváním posekat porost, který za vámi zůstal.
 • Tempomat – jeho aktivováním dokáže traktorová sekačka udržovat stabilní rychlost, je tak zabezpečen plynulý chod.
 • Světlomety – pokud je nutné sekat za zhoršených světelných podmínek, halogenové nebo LED světlomety jsou velmi vítaným příslušenstvím.
 • Signalizace naplnění sběrného koše – sekačku není nutné zastavovat a kontrolovat stav naplnění. Na nutnost vyprázdnit ho vás upozorní akustický nebo vizuální signál.
 • Mulčovací sada – není samozřejmostí každé traktorové sekačky. Někteří výrobci dodávají mulčovací sadu jako volitelné příslušenství za příplatek.
 • Tažné zařízení – zahradní traktor vybavený tažným zařízením nabízí možnost zapřáhnout například vozík, můžete tak přemisťovat různý materiál. Jde rovněž o volitelné příslušenství za příplatek.
 • Zadní a boční deflektor – pro zadní nebo boční vyhazování je nutné, aby byly součástí příslušenství právě deflektory, které budou posekanou trávu vyhazovat jedním směrem.
 • Sněhová radlice a fréza – multifunkční traktory jsou i ty, které umožňují montáž sněhové radlice, pracovat s traktorem tedy můžete i v zimním období. Rovněž je někdy možné připojit sněžnou frézu, traktor je tak kompletně vybavenou technikou i pro zimní měsíce.
 • Pohon 4 × 4 – tuto funkci využije uživatel pouze v případě, že plánuje sekat v opravdu strmých svazích nebo na ne zrovna zpevněném a stabilním podkladu.
 • Tryska pro připojení rychlospojky – jde o praktickou vychytávku, která umožňuje připojení rychlospojky zahradní hadice. Stačí tak hadici připojit, zapnout sekačku, přívod vody a sekačka buben sama umyje právě otáčením nožů.
 • Motohodiny – lze hovořit i o tzv. palubním počítači, který zobrazuje počet najetých hodin, nebo dokonce kilometrů.
 • Tlakový spínač sedadla – několik sekund poté, co uživatel sesedne ze sedadla, se zahradní traktor automaticky vypne. Jde o bezpečnostní prvek.

Kvalitní zahradní traktor není z laciného plechu

Zatímco u benzinových, elektrických a akumulátorových sekaček je zvykem mluvit o robustnosti skeletu a kvalitě šasi, v případě zahradních traktorů je nutné hovořit o větším množství materiálů a kvalitě provedení.

Slitina, ocel, hliník, odolné plechy, nerez nebo plasty. S těmito druhy materiálů se setkáte u zahradních traktorů běžně. Tato zahradní technika rozhodně neváží pár desítek kilogramů a i hmotnost může leccos napovědět o kvalitě zpracování. Přestože velkou část hmotnosti stroje tvoří právě motor, kvalitní materiály dokážou pár kilogramů přidat. I proto robustní a odolné zahradní traktory s nárazníky váží i přes 200–230 kg. V případě plastů je potřeba dávat pozor na samotné ovládací prvky – pedály, volant, teleskopická páka na vysypávání, tlačítka nebo součásti sběrného koše.

Z hlediska ergonomie je velmi důležité, aby bylo pohodlné nasedání i samotný posed. Sedadlo by mělo být odpružené a i poté, co v něm strávíte celé hodiny, byste neměli pociťovat bolesti. Z toho důvodu je podstatné, aby bylo sedadlo posuvné či výškově nastavitelné.

Výprodej zahradních traktorů sa vyplatí – drahá zahradní technika

Zmiňovali jsme to už v úvodu, nicméně fakt, že zahradní traktory nejsou levnou položkou, je potřeba připomenout. Přece jen jde o kus pořádné zahradní techniky. Přesto však můžeme na trhu zalovit i v levnějších vodách a najít kompromisy, které spotřebitelům nabídnou více pohodlí, vyšší efektivitu práce a zároveň budou výkonnější než klasické benzinové sekačky. Kolik stojí kvalitní zahradní traktory?

Otázka ceny hraje u traktorových sekaček významnou roli a mnoho spotřebitelů čeká na výprodeje zahradních traktorů, díky kterým je možné výhodně nakoupit i značné množství příslušenství. Levnější zahradní traktory či ridery koupíte od 20 000 do 50 000 Kč. Nemusíte se bát, v této cenové kategorii nechybí výkonné modely, které nabídnou kvalitní zpracování a také široký záběr od 65 do 100 cm. Lidé loví právě v této cenové hladině, i proto zde narazíte na často nejprodávanější zahradní traktory.

Zahradní traktor – traktorová sekačka

Pokud vám nebude vadit sáhnout hlouběji do kapsy, traktorové sekačky od 50 000 do 75 000 Kč budou něčím, co zaručeně uspokojí i náročnější zahrádkáře. Určeny jsou pro větší plochy nad 4 000 m2 a výkon převyšuje 18–20 HP. Použity jsou bezpodmínečně kvalitní materiály s vyšší životností a odolností. V této cenové třídě se nachází modely, které nabídnou i solidní množství volitelného příslušenství.

Zřejmě méně spotřebitelů sáhne po kategorii zahradních traktorů s cenou od 120 000 do 300 000 Kč. Za tuto cenu si už koupíte multifunkční traktor. Pokud odbočíme od zahradních traktorů – malotraktor za takovouto cenu můžete mít i se sekačkou a dokoupit lze i další příslušenství. Takové zahradní traktory využijete na více činností než jen na sečení trávy. Pokud však za zahradní traktor zaplatíte více než 100 000 Kč, chybět nebude výkon, tažné zařízení, možnost připojení pluhu či sněhové radlice a mnoho jiného.

Zahradní traktory MTD, Stiga, Cub Cadet mají skvělé renomé

Nedoporučujeme kupovat traktorové sekačky od neznámých výrobců. Rozhodně nezaplatíte málo a kupovat zajíce v pytli by mohlo být velmi nákladné. Na trhu je dostatek renomovaných výrobců, kteří nabízejí velké množství kvalitních strojů.

Mezi absolutní špičku patří zahradní traktory MTD. Velkou výhodou tohoto výrobce je široká nabídka, kvalita zpracování, ale i výkonné motory a vysoká spolehlivost. Traktorové sekačky Stiga patří mezi nejoblíbenější. Vzhledem ke kvalitě, kterou výrobce nabízí za rozumnou cenu, může jít o skvělou volbu. Cub Cadet je na trhu rovněž osvědčeným hráčem – a kromě výkonných zahradních traktorů nabízí také cenově dostupné ridery.

V tomto segmentu nesmíme opomenout i takové značky zahradních traktorů jako Husqvarna, Honda nebo zahradní traktory John Deere, jehož nabídka je však zaměřena spíše na multifunkční traktory a malotraktory. Velmi solidně si v testech počínaly také traktorové sekačky Seco, AL-KO a za pozornost stojí i některé zahradní traktory Stihl.

Otázky a odpovědi – FAQ

Neváhejte se nás zeptat. Chtěli byste vědět o zahradních traktorech víc? Chybí nějaké informace? Máte vlastní zkušenosti s konkrétními zahradními traktory? Podělte se s námi o vaše poznatky a napište nám komentář. Budeme rádi za vaše doporučení a autentické informace z praxe. Sekci FAQ pravidelně aktualizujeme, aby byl výběr pro vás co nejjednodušší.

Ano, jsou. Jde o dražší modely, které jsou určeny do náročnějšího a členitějšího terénu. Někdy však postačí, když je zahradní traktor vybaven uzávěrkou diferenciálu. Traktorové sekačky 4 × 4 jsou dražší a pod 75 000 Kč takový model traktoru seženete jen velmi těžko. Mírné svahy však zvládne i standardní zahradní traktor.

Ne, řidičské oprávnění v případě zahradního traktoru není nutné. Tato zahradní technika totiž není uzpůsobena k jízdě po veřejných komunikacích. Uživatel jízdou po takovýchto komunikacích riskuje velmi vysokou pokutu.

Především tehdy, má-li vaše zahrada výměru nad 3 000 m2. Při takové ploše se určitě vyplatí nad zahradním traktorem uvažovat. Pokud vám členitost terénu umožňuje využití traktorové sekačky, určitě po této možnosti sáhněte. Práce je rychlejší, efektivnější a rovněž šetří vaše síly.

Riwall PRO RLT 92 T

OHV motor o objemu 439 cm3, regulovatelná výška sečení v 5 polohách v rozpětí od 30 do 95 mm, sběrný koš s kapacitou 240 litrů, záběr 92 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Traktorová sekačka značky Riwall může být i u vás v zahradě velmi užitečným pomocníkem. Má široký záběr, sběrný koš s velkým objemem a díky výkonnému OHV motoru nepředstavuje problém ani kopcovitý terén. Stroj má šestistupňovou převodovku a objem palivové nádrže 3,8 litru. Traktor je vybaven světlomety.

Zahradní traktor je poháněn OHV motorem MTD Thorx Evo 1 o objemu 439 cm3. Přestože jsou na trhu i výkonnější motory, tento čtyřtaktní motor (jeden válec) pracuje velmi efektivně. Vybaven je tlakovým mazáním a dosahuje maximálního výkonu 10,7 kW. Celkově ho pohání až 14,5 koně. Mechanická převodovka Transmatic je šestirychlostní a řadí velmi plynule a přesně. V závislosti na výšce trávy tudíž můžete zvolit tempo, jaké vám vyhovuje nejvíce. Spojkový pedál má podle některých zákazníků poněkud tužší chod. Pohyb v terénu usnadňují i ​​velká kola – vpředu jsou 15palcová a vzadu až 18palcová. Žací ústrojí se dvěma ocelovými noži je plovoucí s pomocnými kolečky a dokonale se tak přizpůsobuje zvlněnému terénu. Má záběr až 92 cm.

Výška sečení má pět poloh od 30 do 95 mm. Kapota je otevíratelná a prostor je dobře chráněný před mechanickým znečištěním. Zároveň má uživatel dobrý přístup ke všem kapalinám. Sběrný koš má objem až 240 litrů a nechybí ani signalizace naplnění koše. Vyprazdňování koše je možné za pomoci pákového systému přímo z místa řidiče, koš tudíž nemusíte sundávat. Deflektor je v rámci výbavy za příplatek. To platí i v případě trojramenných mulčovacích nožů, které lze osadit v rámci příslušenství nabízeného výrobcem.

Perfektní manévrovatelnost zajišťuje poloměr otáčení 46 cm. Kolem překážek se zvládnete velmi dobře pohybovat, a sečení je tak bez zdržení. Na škodu je jen skutečnost, že při zpátečce sekačka neseká a trávu seká jen při pohybu vpřed. Sezení je pohodlné díky odpruženému sedadlu a integrován je i držák na nápoje. Ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěné. Objem nádrže na benzin je 3,8 litru a oproti konkurentům jde o poměrně malý objem. Stroj má ocelový rám i ocelovou karoserii. Kvalitní dílenské zpracování je velkým pozitivem. Zahradní traktor váží až 195 kg. Díky spolupráci s evropským výrobcem MTD potěší dostupnost náhradních dílů. Za účelem dobré viditelnosti je zahradní traktor vybaven světlomety.

Spokojenost zákazníků a pozitivní hodnocení mluví samy za sebe. Zahradní traktor Riwall PRO RLT 92 T je velmi zajímavým modelem, který má na našem i slovenském trhu velmi dobrou pověst. Rozhodně nepatří mezi nejdražší a v poměru k ceně nabízí velmi dobrý výkon. Zákazníci chválí výkon motoru, který si poradí i v kopcovitém terénu, nepřehřívá se a má efektivní chlazení. V případě potřeby opravy je k dispozici široká síť servisů a dobrá je také dostupnost náhradních dílů. Objem motoru je 439 cm3 a při startu a studeném chodu je poměrně hlučný. Se sekačkou se velmi dobře manipuluje, snadno se ovládá i v nerovném terénu při náklonech.

Nevýhodou šestistupňové převodovky Transmatic je fakt, že při zpátečce není poháněno žací ústrojí. Sekat tak můžete jen při pohybu vpřed. Velký je také objem sběrného koše, a to 240 litrů. Vyprazdňování probíhá za pomoci páky přímo z místa řidiče, není proto nutné koš kompletně sundávat. Záběr sekačky je 92 cm. Mulčování je dostupné pouze za příplatek, je potřeba nainstalovat speciální sadu trojramenných nožů. Z recenzí zákazníků je ještě třeba zmínit, že se spotřebitelům zamlouvá i kvalita konstrukce a kvalitní dílenské zpracování.

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu
Zvládá i kopcovitý terén
Dobré ovládání a manévrování

Negatíva

Neseká při jízdě vzad
Objem palivové nádrže

Objem motoru: 439 cm3 / OHV ● Výkon motoru: 10,7 kW ● Max. výkon motoru: 14,5 HP ● Typ převodovky: šestirychlostní/Transmatic ● Šířka záběru: 92 cm ● Objem sběrného koše: 240 litrů ● Výška sečení: 30–95 mm ● Nastavení výšky: 5 poloh ● Hmotnost: 195 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sekačky

Vaše hodnocení:
(89.4%)

Komentáre
Petr S 04.Mar.2023

Tak především v tom vašem testu nezmiňujete zásadní informace:
U sběru trávy do koše se sice píše, jestli něco zapípá nebo ne, ale jak kvalitně to sbírá, tomu se nevěnujete. Sběr je řešen u drtivé většiny všech zahradních traktorů přímo tragicky - nože se snaží výrobci zkombinovat s vrtulí a hnát trávu půl metru vzhůru malým tunelem. Na reklamních videích to jde úžasně a snadno - v praxi tragedie. Neustálé ucpávání travního tunelu a to i u modelů, které mají 2válcový motor a v popisu prodejců se pyšní tím, že si poradí s vysokou a mokrou trávou :-) Tak neporadí si ani se suchou jarní stařinou. (typicky např. Seco MJ)
Další v testu by mělo být schopnost vyjet nějakou konkrétní stráň se 100-kilovým řidičem. To jsou častější řidiči, než namalované twiggy-manekýnky.
No a na závěr by měl každý vědět, že traktor do svahů musí mít 2 válce, aby se mu při výjezdech "nezakuckal" fantastický a krásný motůrek. A že do svahu potřebujete mít těžiště co nejníže zemi - traktory se sběrem jsou naopak přímo nevhodné, hodí se jen na rovné hřiště a krátkou suchou trávu bez dřevnatých výhonků křoví.. Jsou vyšší kvůli hloupě řešenému sběru trávy - což dělají všichni výrobci stejně - ne proto, že je to účinné, ale proto, že je to levné řešení. Traktory s bočním výhozem jsou vhodné do členitého terénu a svahů, ale pokud chcete silný motor, přidělí vám výrobce místo šířky záběru 90cm rovnou 110cm, To vše by mělo být testováno a ne detaily o pípání plného koše nebo svícení reflektorů (ve skutečnosti jde o dvě čelovky). Časované nebo šikmo položené sekací nože, výhody a nevýhody, naměřená hlučnost motorů různých výrobců, celková váha, spotřeba benzínu. A nešetřit kritikou, jinak se vývoj nikam nepohne. Zdravím.

Odpovedať

Honza 24.Mar.2023

Dobrý den, sleduju tuhle stránku už cca 2 roky a nezdá se mi, že by bylo něco změněné. Viz: Publikované: 05.04.2021
Aktualizované: 14.11.2022
Pořád vyhodnocený jako nejlepší stejný model traktoru. A naprosto souhlasím s příspěvkem od Petra. To hlavní chybí. Vypadá to spíš jako reklama dvou značek.

Odpovedať