Elektrické lapače hmyzu

Nejlepší elektrické lapače hmyzu 2024 + recenze

V okamžiku, kdy vám příjemné posezení na terase překazí roj komárů, mušek či jiného otravného hmyzu, začínáte přemýšlet nad řešením tohoto problému. A nejde jen o komfort, v úvahu je třeba brát i fakt, že komáři, ale i jiný savý či bodavý hmyz mohou být přenašeči různých onemocnění, resp. mohou vyvolat alergické reakce. Máme pro vás tipy na nejlepší elektrické lapače hmyzu do exteriéru, abyste příjemné letní večery přežili bez újmy. Elektrické lapače hmyzu mohou fungovat na základě odlišných technologií, ale účel je vždy jasný. Skvělou efektivitu a zároveň i dobrý poměr ceny a výkonu nabízí elektrický lapač hmyzu Nedis INKI110CBK16. Mezi recenzemi naleznete především ty s UV technologií. Abyste si dokázali správně vybrat, máme pro vás srovnání lapačů hmyzu a také návod, jak vybrat nejlepší lapač hmyzu na terasu, balkon či zahradu.

Publikované: 24.02.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký elektrický lapač hmyzu koupit?

V praxi se nejvíce osvědčily UV lapače hmyzu s praktickou kovovou mřížkou pod elektrickým proudem. Tento způsob likvidace škodlivého hmyzu je nejefektivnější a faktem je, že i výběr na trhu je velmi bohatý. Pokud však nemáte chuť ani čas na to, abyste celou nabídku zmapovali, TestMagazín vám poradí. V této tabulce naleznete to nejlepší a zároveň i cenově nejvýhodnější, co náš trh nabízí. Při výběru produktů jsme vycházeli z testovací metodologie, studovali jsme také recenze zákazníků a vybrali ty nejlepší elektrické lapače hmyzu. Při výběru však nezapomínejte na to, abyste zohlednili vlastní požadavky a preference. Neexistuje totiž univerzální lapač hmyzu, který by svými parametry vyhovoval všem.

Názov Hodnotenie Detail
Nedis INKI110CBK16   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
G21 GTS-30   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Rossignol Killeo   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Nedis INKI110CBK16

Nedis INKI110CBK16

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou do prostoru o max. rozloze 50 m2, výkon 16 W, odolnost IP20.

Zobrazit více info

Elektrický lapač Nedis INKI110CBK16 představuje perfektní poměr ceny a výkonu. K přilákání hmyzu slouží UV-A ultrafialové světlo. O likvidaci se stará elektrickým proudem nabitá kovová mřížka. Hmyz se hromadí ve sběrné nádobě, kterou lze jednoduše vyprázdnit. Elektrický lapač je vhodný do venkovního prostředí a pokryje prostor o výměře kolem 50 m2. Příkon zařízení je 16 W.

Cenový trhák
Tristar IV-3704

Tristar IV-3704

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou, vhodný do prostoru o max. rozloze 20 m2.

Zobrazit více info

Malý a kompaktní elektrický lapač hmyzu určený do interiéru i exteriéru. Model Tristar je opravdu designovým doplňkem, který má kontury moderní lucerny. Vzhledem k rozměrům a slabšímu výkonu jsou efektivita a velikost pokrytého prostoru menší. Dosah je pouze kolem 20 m2. Součástí konstrukce je i sběrná nádoba. Likvidace hmyzu je kombinací ultrafialové žárovky a také elektricky nabité kovové mřížky. Zaujme především nízkou cenou.

Náš TIP
Rossignol Kileo 51440

Rossignol Kileo 51440

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou, do prostoru o max. výměře 80 m2, výkon 11 W.

Zobrazit více info

UV lapač hmyzu Rossingol z dílny francouzského výrobce zaujme i designem, ale především perfektními parametry. Dosah zařízení je až 80 m2 a potěší i úsporný provoz, příkon je pouhých 11 W. Návnadou pro hmyz je výkonná LED trubice s UV filtrem. Elektrická kovová mřížka se elektrickými výboji stará o likvidaci škůdců. Z důvodu bezpečnosti je mřížka chráněna ochrannou klecí. Elektrický lapač hmyzu lze zavěsit nebo položit do prostoru. Provoz je bezhlučný. Vhodný je do exteriéru i interiéru.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ve svém srovnání lapačů hmyzu jsme se zaměřili na modely určené do exteriéru, proto jsme hodnotili a porovnávali elektrické lapače hmyzu na terasu, balkony či do zahrady. Na základě dostupných parametrů jsme hodnotili jejich technické kvality, ale velkou roli při hodnocení sehrály i názory spotřebitelů. Z tohoto důvodu jsme v rámci své metodiky a při hodnocení upřednostnili vlastnosti a parametry lapačů hmyzu, které spotřebitele opravdu zajímají.

Prvotním faktorem byla v našem výběru samotná efektivita, tedy účinnost elektrického lapače hmyzu. V zásadě jde také o použitou technologii a schopnost zneškodnit otravné komáry, mouchy, vosy či mušky. Důležitým parametrem, který je často podceňovaný, je dosah lapačů hmyzu, a tudíž prostor, na němž přístroj operuje. Rozhodování ovlivňuje také možnost umístění lapače hmyzu a jeho montáž. Už méně podstatným parametrem je hlučnost, která u některých modelů může hrát důležitou roli. Napájení ze sítě nebo na baterie může být rovněž důležité. Z pohledu umístění je třeba zamyslet se nad rozměry a designem lapače hmyzu.

Účinnost lapače hmyzu
Dosah
Umístění a montáž
Hlučnost
Napájení
Design a rozměry
Údržba

Průzkumem trhu a porovnáváním jsme strávili více než 50 hodin. Nabídku i dostupnost jsme sledovali u ověřených prodejců, ale také přes cenový srovnávač produktů Heureka. Mnohé modely nás překvapily pozitivními recenzemi od uživatelů. Vybírali jsme proto ty nejlepší, které najdete i mezi recenzemi lapačů hmyzu. Velmi solidní zastoupení mají na trhu elektrické lapače hmyzu G21 či Nedis. Velice populární značkou elektrických lapačů hmyzu je Waldbeck či Duramaxx.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických lapačů hmyzu

Recenze lapačů hmyzu jsou objektivní. Výběr produktů je podmíněn hodnoceným parametrům. Žádný z lapačů hmyzu není v našem srovnávacím testu za účelem reklamy či propagace. Stejně tak ani prodejci nejsou nijak zvýhodňováni. V našem srovnání elektrických lapačů hmyzu naleznete důležité parametry a také silné i slabé stránky jednotlivých modelů. Celkové hodnocení vychází rovněž ze zkušeností samotných spotřebitelů.

Víťaz testu

Nedis INKI110CBK16

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou do prostoru o max. rozloze 50 m2, výkon 16 W, odolnost IP20.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nedis INKI110CBK16 je moderní lapač hmyzu, který je navržen tak, aby vám pomohl zbavit se otravného hmyzu v domácnosti a na místech, kde je to požadováno. Komáři, ovády, vosy, mouchy či jiný otravný hmyz. Kvalitní elektrický lapač hmyzu Nedis využívá k přilákání toxického hmyzu UV-A světlo, konkrétně dvě zářivky (8 W) typu F8T5/BL. Likvidace škůdců probíhá elektrickým výbojem pod napětím – 1 500 až 1 600 V. Příkon lapače je 16 W. Po kontaktu s vnitřními kovovými mřížkami hmyz uhyne. Zlikvidovaný hmyz padá do sběrné misky, která je omyvatelná.

Výrobce udává jeho účinnost v prostoru kolem 50 m2. Hodí se na terasu, ale také je vhodný do hotelů či restaurací v interiéru, kde je likvidace nezbytná. Ideální je najít mu místo k zavěšení. Součástí balení je praktický řetěz. Může být i volně postaven v prostoru. Přívodní kabel má délku 100 cm. Samotné rozměry jsou 40 x 27 x 9 cm. Lapač hmyzu není hlučný a patří k cenově dostupným. Podle referencí zákazníků je jeho účinnost velmi vysoká a lapač je opravdu efektivní.

Pozitíva

Bezhlučný provoz
Výhodná cena a rozumná spotřeba
Skvělá účinnost – reference zákazníků.

Negatíva

Hmyz zůstává na mřížce – nutnost čištění
Menší dosah – schopnost přilákat hmyz

Typ: elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou ● Pokrytí: 50 m2 ● Maximální výkon: 16 W ● Pokrytí prostoru: 50 m2 ● Odolnost: IP20 ● Hmotnost: 1,7 kg

Cenový trhák

Tristar IV-3704

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou, vhodný do prostoru o max. rozloze 20 m2.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tento malý elektrický lapač hmyzu je určený do menších prostorů, doporučujeme balkony, letní kuchyňky či malé terasy, případně vnitřní ​​prostory. Nedisponuje tak vysokým výkonem. Lapač hmyzu lze položit na rovnou plochu nebo díky háčku zavěsit do prostoru.

V případě tohoto modelu je dominantou nízká cena. A nutno říct, že i po designové stránce jde o povedený produkt. Tristar nepatří k nejvýkonnějším modelům, může však oslovit kompaktností. UV trubice produkuje ultrafialové světlo, čímž láká do pasti otravný hmyz. Kovová mřížka pod napětím následně tento hmyz usmrtí. Dosah je však jen 20 m2, proto je vhodný spíše do menších prostorů. Schopnost lapače přilákat hmyz je horší, UV trubice má slabší výkon a svítivost je nižší. Zneškodněný hmyz padá přímo do sběrné nádoby. Lapač také disponuje ochranou proti přehřátí a je dodáván s čisticím kartáčkem. Napájen je přímo z elektrické sítě.

Reference zákazníků jsou v případě lapače hmyzu Tristar IV3704 různé. Hlavním nedostatkem je slabší výkon a celková schopnost přilákat hmyz. Rozhodně má lapač vyšší efekt v menším uzavřeném prostoru. Chcete-li vyšší výkon a lepší účinek, sáhněte po větším elektrickém lapači hmyzu Nedis INKI110CBK16. Malé svítidlo je však možné zavěsit na strop, zeď nebo položit na stůl. Disponuje také sběrnou nádobou. Pochválit musíme opravdu kompaktní rozměry a nekompromisně nízkou cenu, kterou vnímají i spotřebitelé.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Kompaktní rozměry

Negatíva

Slabší svítivost
Nižší účinnost

Typ: elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou ● Maximální výkon: - W ● Pokrytý prostor: 20 m2 ● Odolnost: - ● Hmotnost: 0,4 kg

Náš TIP

Rossignol Kileo 51440

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou, do prostoru o max. výměře 80 m2, výkon 11 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Velmi dobře designově i technologicky zpracovaný elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou, díky kterému se zbavíte otravných komárů, much či vos. Francouzský výrobce nabízí velmi estetické provedení lapače, dostatečný výkon a také tichý provoz. Je vhodný k vnějšímu i vnitřnímu použití.

Elektrický lapač hmyzu Rossignol z dílny francouzského výrobce využívá výkonnou LED trubici s UV filtrem. Toto ultrafialové světlo a teplo dokážou velmi rychle a efektivně přilákat hmyz různého druhu. UV žárovka s příkonem 11 W je chráněna kovovou mřížkou, která je díky zapojení do elektrické sítě nabitá elektrickým proudem, hmyz tak snadno zneškodní. Ten následně padá do sběrné nádoby. Ideální je jeho použití v exteriéru, neboť jeho dosah činí až 80 m2, což je pro terasy, balkony nebo altánky více než dostačující. Navíc je lapač také estetickým doplňkem.

Chod lapače hmyzu je bezhlučný. Spotřeba zařízení je velmi nízká. Použity nejsou ani žádné chemické – odpařovací látky, likvidace hmyzu je prováděna čistě elektrickým napětím. Samotná kovová mřížka je navíc chráněna ochrannou klecí, aby se zamezilo přímému kontaktu. Za účelem zapnutí a vypnutí je k dispozici jednoduchý spínač. V horní části se rovněž nachází praktická plastová rukojeť, pomocí které můžete zařízení přenášet. Není však problém využít ho i k zavěšení na strop či zeď. Váží pouze 900 g.

Přestože mezi spotřebiteli nejde o nejprodávanější model, dovolíme si konstatovat, že i přes o něco vyšší cenu nabízí velmi kvalitní provedení a skvělý výkon. LED trubice s ultrafialovým světlem má dostatečný výkon a dokáže přilákat hmyz z okolí. Nádobu na zneškodněný hmyz lze jednoduše vyprázdnit. Konstrukce je zpracovaná velmi kvalitně a precizně. Ani po designové stránce nenarušuje prostor. Pokud vás přece jen láká něco menšího, zkuste například elektrický lapač hmyzu Tristar IV-3704, kde počítejte s menším výkonem a nižší efektivitou. Rossignol Kileo 51440 má skvělý dosah, a to až 80 m2, pracuje bez chemie a bezhlučně. Je vhodný do interiéru i exteriéru.

Pozitíva

Dobrý dosah a bezhlučný provoz
Zajímavý design
Kvalitní provedení

Negatíva

Vyšší cena

Typ: elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou ● Maximální výkon: 11 W ● Pokrytý prostor: 80 m2 ● Odolnost: - ● Hmotnost: 0,9 kg

Pre náročných

G21 GT-40

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou je vhodný do prostoru o max. rozloze 220 m2, výkon 2 × 20 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Exteriérový elektrický lapač hmyzu G21 GT-40 patří k větším zařízením s vysokým výkonem. Jeho devízou je velký dosah a široké pokrytí. Lapač je ideální na terasy, do altánků, na zahrady a všude tam, kde je zapotřebí eliminovat aktivitu škodlivého létajícího hmyzu. Důkazem kvality jsou také recenze zákazníků.

Pokud vám nedělá problém si za komfort připlatit, vězte, že elektrický lapač hmyzu s UV světlem je k tomuto účelu jako stvořený. Během dne pokrývá okolí až do 90 m2, což je pouze důkazem vysoké efektivity ultrafialového záření, o které se starají dvě UV-A žárovky s celkovým výkonem 40 W. V noci dokáže pokrýt prostor až do 220 m2. Hmyz zneškodňuje za pomoci elektrického proudu, který probíhá skrze kvalitní hliníkovou konstrukci. Zásobník na zneškodněný hmyz je snadno vyjímatelný. Je vhodný k použití především v exteriérech, ale i ve větších prostorách – hotely, restaurace, sklady, haly, kanceláře, nebo dokonce nemocnice.

V případě elektrického lapače hmyzu G21 GT-40 se vysoký výkon elektrického pole projevuje soustavným bzučením. Při zneškodňování hmyzu dochází k praskání. Někomu může tento zvuk vadit, svědčí však o vysoké efektivitě lapače. Někteří spotřebitelé si stěžovali i na zápach při usmrcování hmyzu, ale ten se může projevit obvykle u většího létajícího hmyzu. Platí to i u jiných modelů. Celkově tedy provoz není zcela bezhlučný, avšak nejde o žádné nesnesitelné decibely. Přístroj nevyužívá žádné chemické prostředky. Konstrukce z hliníku je jednoduše, ale kvalitně zpracovaná. Přístroj je stavěný k zavěšení do prostoru (dodáván se závěsným řetězem), lze jej však umístit i na rovnou plochu na zem.

Efektivní, výkonný, kvalitní, ale také drahý. Elektrický UV lapač hmyzu G21 je sice na začátek vyšší investicí, ale faktem je, že při pokrytí prostoru až 220 m2 dokáže z nočního posezení udělat komfortní zážitek. Spotřebitelé si účinek zařízení i jeho výkon velmi pochvalují. Totéž platí i o kvalitě materiálů. Lapač hmyzu je navíc vybaven až dvěma UV trubicemi. Menším nedostatkem je bzukot napětí, které je v hliníkové mřížce. Lapač je šetrný k životnímu prostředí. Sice nepatří k designovým doplňkům, jako je tomu například u elektrického lapače hmyzu Rossingol Kileo 51440, ale svůj úkol plní na jedničku. Nevyužívá žádné chemikálie. Produkt určitě doporučujeme i pro náročnější zákazníky, výsledek je totiž zaručený.

Pozitíva

Skvělý účinek
Kvalitní zpracování
Perfektní pokrytí prostoru

Negatíva

Větší rozměry
Zvukový projev

Typ: elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou ● Maximální výkon: 2 × 20 W ● Pokrytý prostor: 90–220 m2 ● Odolnost: - ● Hmotnost: 3,5 kg

G21 Tower 6390489

Elektrický UV lapač hmyzu se sáním pokryje prostor o rozloze do 300 m2, disponuje výkonem 40 W a odolností IPX4.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Český výrobce G21 na trhu boduje i s technologicky propracovaným elektrickým lapačem hmyzu s UV lampou a speciálním sacím mechanismem, který hmyz eliminuje a usmrtí. Designové provedení je velmi povedené. Přestože jde o dražší model, disponuje vysokým výkonem a obrovským dosahem.

Na rozdíl od většiny elektrických lapačů G21 Tower využívá specifickou technologii chytání hmyzu. Základ je rovněž tvořený výkonnou UV-A lampou ve tvaru trubice s výkonným reflektorem, který záření směřuje do okolí. Vzhledem k tomu, že má lapač hmyzu tvar lucerny, má kruhový záběr, a to v dosahu300 m2. Specifikem je však sací technologie, kterou zařízení disponuje. Létající hmyz vnikne do těla přístroje díky ultrafialovému záření a následně je vtažen sacím větrákem do sběrné nádoby, kde uhyne. Nádobu lze jednoduše vyprázdnit. Chod je velmi tichý a samotná likvidace neprobíhá za pomoci elektrického výboje. Příkon zařízení je vyšší – 40 W.

Tvar lucerny je určený primárně k zavěšení, problémem však není ani umístění na rovné ploše. Spodní část je tvořena transparentní nádobou na zachycený hmyz a má rovný povrch, takže může být umístěný i nastojato. Výška lapače hmyzu činí téměř 60 cm, nejde tudíž o žádné malé zařízení. Celková hmotnost je 3,7 kg. Je vhodný do interiéru, ale především ven na terasy, balkony, zahrady či do altánků. Použity jsou kvalitní materiály a rovněž disponuje zvýšenou odolností konstrukce – IPX4.

Kromě vyšší ceny nelze hledat žádná jiná negativa. Kvalita provedení je nadstandardní. Výkon a samotný sací mechanismus jsou nejsilnějšími stránkami zařízení. Velmi potěšující je i fakt, že konstrukce disponuje zvýšenou odolností IPX4 proti stříkající vodě. Z pohledu spotřebitelů je nejvíce vyzdvihován samotný účinek lapače hmyzu. Projev je tichý a bez použití jakýchkoli chemikálií. Létající hmyz je nalákán za pomoci UV-A ultrafialového světla. Efektivitou může konkurovat i nejlepším modelům, jako je G21 GT-40. Vyšší spotřeba (40 W) by neměla odradit, a pokud máte s létajícím hmyzem opravdu problém, jde o opravdu účinné, a navíc i estetické řešení. Elektrický lapač hmyzu se sáním je vhodný do exteriérů i interiérů.

Pozitíva

Unikátní sací technologie
Výkon
Účinnost a velký dosah

Negatíva

Vyšší cena

Typ: elektrický UV lapač hmyzu se sáním ● Maximální výkon: 40 W ● Pokrytý prostor: 300 m2 ● Odolnost: IPX4 ● Hmotnost: 3,7 kg

Další zajímavé produkty

Při hledání nejlepších lapačů hmyzu jsme na našem trhu našli řadu zajímavých modelů, které si vysloužily naši pozornost. I proto jsme se rozhodli do této sekce vybrat elektrické lapače hmyzu ze svého širšího výběru. Nenajdete k nim kompletní recenze, zpracovali jsme k nim však krátké charakteristiky, kde naleznete nejdůležitější informace a údaje o jejich kvalitách. Pokud vás tedy nezaujaly recenzované modely, možná svého favorita najdete právě mezi těmito lapači hmyzu, které vás rozhodně nezklamou.

Elektrický lapač hmyzu G21 Straubing je velmi elegantním a účinným likvidátorem otravného létajícího hmyzu. Součástí je speciální UV-A ultrafialové světlo, které hmyz láká, následně je za pomoci účinného ventilátoru hmyz vtažen do sběrné nádoby. Elektrický lapač lze používat v interiéru i exteriéru. Jeho dosah je až 200 m2 a výkon 7 W. Lapač hmyzu je možné zavěsit a rovněž lze nainstalovat nožičky a umístit ho do prostoru.

Cattara Midge Block je elektrický lapač hmyzu na baterie. Disponuje dobíjecím Li-Ion akumulátorem. Jedná se o přenosný lapač hmyzu vhodný na kempování, ale i na zahradu či terasu. Využívá speciální ultrafialové světlo a elektricky nabitou kovovou mřížku, která hmyz likviduje. Elektrický lapač hmyzu můžete nabíjet přímo ze sítě za pomoci dodávaného microUSB vstupu nebo přes solární panel, který je umístěný na čelní straně lapače. Nechybí ani praktická rukojeť.

Výkonný elektrický UV lapač hmyzu Velamp Thunder Midi pokryje prostor o velikosti zhruba 80 m2. Likvidace hmyzu je prováděna za pomoci elektricky nabité kovové mřížky. Elektrický výboj je tichý a usmrcený hmyz padá do sběrné nádoby. Konstrukce je kvalitně zpracovaná a zařízení disponuje výkonem až 20 W, k dispozici jsou dvě LED trubice s UV-A filtrem.

Waldbeck Mosquito Ex 9500 je elektrický UV lapač hmyzu s příkonem 13 W a dosahem kolem 300 m2. O přilákání hmyzu se starají LED diody s životností až do 20 000 hodin. Plastová konstrukce je lehká. Při likvidaci proudem nabitá elektrická mřížka vydává minimum hluku, hmyz se hromadí na sběrném podnosu. Síťový kabel má 100 cm. Řetěz k zavěšení je součástí balení.

Velmi nápaditý a elegantní elektrický lapač hmyzu Nedis INKI110CBK18 určitě řadíme k designovým kouskům, které nebudou kazit dojem ani v prostoru. Jedná se o malý, kompaktní lapač hmyzu, který funguje na principu ultrafialového světla a elektrické kovové mřížky. Dosah svítilny je až 150 m2 a celkový příkon je 18 W. Konstrukce má tvar lucerny, a dokonce zvýšenou odolnost IPX4. Napájecí kabel má jeden metr. Sběrná nádoba na hmyz je odnímatelná.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

I mezi elektrickými lapači hmyzu existují nejoblíbenější modely, které z hlediska prodejů dosahují nejvyšších příček. Díky databázi portálu Heureka pro vás máme seznam těch nejprodávanějších elektrických lapačů hmyzu na českém trhu. Výhodou nejprodávanějších modelů je, že je k dispozici více osobních zkušeností zákazníků, díky čemuž máte informace o tom, jaké jsou jejich skutečné kvality a nedostatky. Je však potřeba dávat pozor na fakt, že vám nemusí vyhovovat to, co většině. Nejprodávanějším modelem může být i ten nejlevnější, který nemusí dokonale splňovat vaše nároky. Prodejnost se může rychle měnit, proto tabulky v pravidelných intervalech během sezóny aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SIK 5000BK5*Zobrazit produkt
G21 GTS-305*Zobrazit produkt
Emos IK105-4W5*Zobrazit produkt
Nedis INKI110CBK185*Zobrazit produkt
Nedis INKI110CBK165*Zobrazit produkt

Pokud vás již omrzely repelenty, babské recepty s bylinkami jako tymián či rozmarýn a nebaví vás ani ohánět se mucholapkou, je čas přistoupit k efektivnějšímu řešení, a to právě elektrickému lapači hmyzu. Možností je samozřejmě více a existuje vícero způsobů, jak hmyz chytit do pasti a zneškodnit, nicméně elektrický lapač hmyzu je velmi rozumnou a účinnou investicí, zvlášť pokud bydlíte v oblasti s větším výskytem bodavého hmyzu. V tomto návodu vám představíme to nejdůležitější, co se výběru lapače hmyzu týče, kromě elektrických lapačů vás seznámíme i s jinými alternativami. Primárně se však dozvíte o parametrech a vlastnostech, které jsou v případě elektrického lapače hmyzu na terasu, balkon či do altánku na zahradě nejpodstatnější.

Jak vybrat elektrický lapač hmyzu

  • Technologie zneškodňování hmyzu
  • Dosah zařízení
  • Způsob napájení
  • Umístění a montáž
  • Odolnost
  • Design a rozměry
  • Hlučnost
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy lapačů hmyzu

V této části návodu spotřebitelům představíme několik základních typů lapačů hmyzu, které se však liší určitými technologickými prvky. Do jisté míry všechny fungují na podobném principu. Liší se však způsob, jakým samotný hmyz eliminují, případně jakým ho nalákají do pasti.

Elektrický UV lapač hmyzu s kovovou mřížkou

Začínáme typem, který na našem trhu patří mezi nejoblíbenější. Jedná se o ideální řešení do exteriéru. Tyto elektrické lapače hmyzu jsou vhodné na terasu, balkon, pod přístřešek či altán. Svou roli však dokážou plnit i v interiérech. Je možné je položit do prostoru nebo zavěsit na strop či zeď.

UV (ultrafialové) světlo je produkováno za pomoci speciální žárovky. Právě světlo a teplo žárovky jsou pro hmyz atraktivní. Hmyz tento odstín světla cíleně vyhledává. Jedná se tak o perfektní návnadu. Hmyz je zneškodňován za pomoci kovové mřížky, která vytváří elektrické pole. Hmyz, který se mřížky dotkne, je okamžitě zneškodněn a padá do sběrné nádoby nebo na zem. Elektrického pole se nemusíte bát, pracují pod napětím, které člověku či jinému zvířeti při kontaktu neublíží.

Elektrický UV lapač s páskou

Princip elektrického lapače je podobný jako v předchozím případě, rovněž využívá UV žárovku k produkování světla a tepla, aby hmyz dokázal nalákat. Tentokrát však hmyz není elektrickým proudem okamžitě zneškodněn. Je zachycen na speciální pásku s odolným lepivým povrchem. Hmyz tak neuhyne hned, ale až po určité době. V případě některých exteriérů, kde je zvýšená prašnost, však toto řešení nemusí být úplnou výhodou, protože částečky prachu snižují účinek lepivé vrstvy.

Elektrický UV lapač se sáním

Jedná se o méně frekventovaný typ elektrického lapače hmyzu. Liší se již samotnou konstrukcí. Návnadou je opět účinné ultrafialové světlo produkované žárovkou. Co se však postará o eliminaci otravného hmyzu, je sběrná nádoba, do které se hmyz dostane sáním, a to díky malému ventilátoru. V této sběrné nádobě je hmyz zachycen a později v ní uhyne. Delší dobu však může obtěžovat bzučením.

Elektrický UV lapač hmyzu s kovovou mřížkou

Zmíníme i další řešení, která mají v praxi své využití, ale je třeba jim vyčlenit samostatnou kategorii, protože hmyz nutně nechytají a nezneškodňují. Takováto zařízení označujeme jako odpuzovače hmyzu, které za pomoci různých technologií dokážou otravný hmyz odpudit.

Velmi oblíbeným je ultrazvukový odpuzovač, který se využívá především v interiérech, ale může být umístěn také na krytých terasách či v altáncích. Hmyz odpuzují za pomoci neslyšitelné zvukové frekvence. Většina modelů vyžaduje zapojení do sítě. Nevyužívají žádnou chemii a jsou bez zápachu. Dále jsou populární elektrické odpařovače proti hmyzu, které jsou zapojené přímo do elektrické zásuvky a v pravidelných intervalech odpařují biocidní látky. Díky nim hmyz odpuzují a dokážou jej i efektivně zneškodnit. Jedná se však o interiérové ​​řešení. Nevýhodou jsou právě odpařované insekticidní látky, které mohou některým lidem vadit, způsobovat alergie či dýchací potíže. Prostor se doporučuje dostatečně větrat.

Pokrytí prostoru – dosah

Parametr dosahu v případě elektrického lapače hmyzu určuje, jaký prostor dokáže zařízení pokrýt. Uvádí se v metrech čtverečních. Tento způsob odpuzování záleží ve velké míře na technologickém provedení lapače. U UV lapačů hmyzu hraje roli i účinnost samotné žárovky. Elektrické lapače hmyzu mohou mít dosah od pár metrů čtverečních až po stovky. Vliv na to má i velikost přístroje. Žárovka vyzařující ultrafialové světlo má také svoji životnost a v případě náhrady/výměny žárovku do lapače vždy hledejte podle toho, jaký výkon předepisuje výrobce.

TIP: Důležité je, aby byl elektrický UV lapač hmyzu atraktivní. Nejde přitom o absurdní vlastnost, která by souvisela s designem. Pro mouchy, komáry, ovády, mušky či jiné druhy hmyzu je lapač hmyzu lákadlem – návnadou. UV žárovky s ultrafialovým světlem nejsou vždy stejné. Přístroje využívají různé typy a jejich efektivita a výkon ovlivňují i pokrytou plochu. Liší se například i vyzařováním různých vlnových délek světla, u některých je svítivost vyšší než u druhých. Pro hmyz je důležité, aby bylo samotné UV světlo lapače hmyzu intenzivnější než v okolním prostředí. To má vliv i na vyšší efektivitu a rychlost chytání hmyzu.


Elektrický lapač hmyzu na baterie?

Síťové napájení elektrického lapače hmyzu je nejběžnějším způsobem zdroje energie pro tato zařízení. Vůbec se přitom nemusíte obávat, že by tento přístroj, přestože mnohé z nich produkují světlo, rapidně zvýšil váš účet za elektřinu. Spotřeba je maximálně několik desítek wattů, protože poskytují soustavný výkon. Jejich jedinou nevýhodou je tedy to, že je nutné mít k dispozici elektrickou zásuvku.

Druhou možností jsou elektrické lapače hmyzu na baterii. Ty jsou určeny do exteriérů, lze je přenášet, nosit si je na kempování, na ryby nebo je klidně používat i při posezení na zahradě. Většinou jsou napájeny dobíjecím akumulátorem, jehož kapacita a následně i výdrž se mohou lišit. Výkon u některých klesá rychleji, u jiných pomaleji. Doba provozu se může pohybovat od několika hodin až po 2–3 dny.

Umístění lapače hmyzu v prostoru

Elektrické lapače hmyzu, které jsou napájeny ze sítě, musí mít k dispozici elektrickou zásuvku. Často je však lze umístit na zeď nebo zavěsit na strop. Velmi často je výhodou, je-li lapač hmyzu umístěn ve vzduchu a v určité vzdálenosti od místa, kde pobýváte. Hmyz tak přilétá mimo váš dosah, protože paradoxně aktivní lapač způsobuje to, že na místo přilétá více hmyzu. Rovněž je běžné, že je elektrický lapač hmyzu umístěný na stole nebo na rovné ploše. Záleží na možnostech přístroje a vašich preferencích. Montáž a upevnění jsou už následně jen detailem.

Elektrický lapač hmyzu – umístění

Odolnost proti vodě a prachu

Pokud se lapač hmyzu nachází v exteriéru, je výhodou, je-li jeho konstrukce odolnější. Výrobce o zvýšené odolnosti informuje nejčastěji údajem o stupni ochrany (krytí). Pokud jde o výhradně vnější elektrické lapače hmyzu, odolnost by měla mít hodnotu minimálně IPX4 nebo IPX5.

V případě, že zvýšeným stupněm ochrany vůči stříkající vodě a částečkám prachu lapač nedisponuje, doporučujeme vám jej umístit na místo, které je před povětrnostními vlivy počasí a deštěm chráněné. Za účelem zvýšení odolnosti jsou rovněž používány ohnivzdorné plasty.

Rozměry a design

V praxi se za nejefektivnější považují elektrické UV lapače hmyzu, které mají větší rozměry. Důvodem je to, že dokážou přilákat a zneškodnit větší množství hmyzu. Mají vyšší výkon a také větší dosah.

Tato větší zařízení samozřejmě nejsou vždy optimálním estetickým prvkem. Proto jsou velmi často preferovány menší, kruhové lapače hmyzu, ať už umístěné na rovné ploše, nebo na zdi, které nijak nenarušují estetičnost v prostoru. Většina spotřebitelů tak upřednostňuje kompaktnější modely, které mohou po zavěšení působit jako lucerna s modrofialovým světlem.

Hlučnost elektrických lapačů

Často se lidé obávají toho, že elektrické lapače hmyzu, které jsou zapojené v elektrické síti, vydávají určitou, permanentní hladinu hluku. Pravdou je, že při běžném provozu je jejich chod tichý a nijak akusticky neruší okolí. Při likvidaci, například kovovou mřížkou s elektrickým napětím, se mohou v některých případech ozvat praskavé zvuky způsobené elektrickým výbojem při zneškodňování samotného hmyzu. Obecně je však hladina hluku na úrovni kolem 30 dB.

Elektrický lapač hmyzu v záhrade

Lapače hmyzu jsou dostupné za přijatelnou cenu

Klasickou otázkou při výběru elektrického lapače hmyzu, ale i jiných spotřebičů a zařízení je cena. V případě lapačů hmyzu se nemusíte bát enormně vysoké investice. Záleží na spotřebiteli, jaký cenový strop si stanoví. My jsme elektrické lapače z hlediska ceny rozdělili do tří kategorií.

První jsou modely za cenu do 500 Kč. V této kategorii naleznete malé elektrické lapače hmyzu, nejčastěji v podobě luceren, které nezaberou mnoho místa a současně mohou být při likvidaci hmyzu užitečné. Samozřejmě mají menší dosah (do zhruba 20 až 30 m2). Výjimkou nejsou ani malé nabíjecí stolní lapače hmyzu s UV žárovkou, nebo dokonce solární světelné lapače hmyzu.

Další kategorií jsou elektrické lapače hmyzu v cenové hladině od 500 do 1 200 Kč. Jedná se již o větší lapače hmyzu, jejichž dosah/pokrytí se pohybuje už kolem hranice 100 m2. V této kategorii se najdou nejčastěji UV elektrické lapače hmyzu s mřížkou, jejichž efektivita je velmi vysoká. Rovněž jsou k dispozici i závěsné lapače, které jsou také velmi oblíbené.

Nad hranicí 1 200 Kč už můžeme hledat velké elektrické UV lapače hmyzu, které mají dosah přes 150 m2. Disponují vysokým výkonem, ale také většími rozměry. Dražší provedení má obvykle zvýšenou odolnost, tyto modely lze používat v exteriéru i interiéru. Nejde však úplně o designový doplněk.

Lapače hmyzu G21, Nedis i Tristar

V této sekci vám na základě svého průzkumu trhu přinášíme vybrané renomované značky, které považujeme za velmi dobrou volbu. Dokazují to také reference ostatních zákazníků, kteří jsou s výrobky těchto značek spokojení.

Na základě nabídky, která na českém trhu je, řadíme k nejlepším výrobcům i značku G21, jejíž elektrické lapače hmyzu mají velmi dobré recenze ze strany zákazníků. Rovněž mají na trhu vícero modelů. Totéž platí i o elektrických lapačích hmyzu Nedis nebo Tristar.

Opomenout nemůžeme ani lapače hmyzu Duramaxx nebo značku Cattara, jejíž lapače jsou velmi kompaktní a určené i k outdoorovým účelům. V kategorii dražších a větších modelů mají zákazníci velmi pozitivní zkušenosti s lapači hmyzu Waldbeck.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chcete se dozvědět něco víc ohledně výběru elektrického lapače hmyzu? Nedokážete se rozhodnout pro konkrétní model? Chybí vám nějaká podstatná informace? TestMagazín vám vždy ochotně poradí a pomůže. V sekci FAQ nám zanechte komentář a my vám co nejdříve odpovíme. Budeme také rádi, pokud se s námi podělíte o vlastní zkušenosti a názory týkající se elektrických lapačů hmyzu. Můžete tak pomoci i ostatním spotřebitelům, kteří o koupi tohoto zařízení přemýšlejí.

Tento způsob napájení jeho účinnost nijak nesnižuje. Buď jsou tyto lapače hmyzu napájené klasickými dobíjecími alkalickými AAA bateriemi, nebo dobíjecím Li-Ion akumulátorem. Výdrž je omezená v závislosti na aktivním používání. Doba aktivního používání se může pohybovat v závislosti na kapacitě baterie od 8 do 24 hodin. Velkou výhodou je, že jde o přenosné modely vhodné i k outdoorovému použití, například při kempování, rybaření nebo grilování. Některé modely lze nabíjet i díky solárnímu panelu.

Samozřejmě záleží na konkrétním modelu. Zpravidla lze tento lapač hmyzu položit na stůl nebo na rovnou plochu do prostoru, kde se pohybujete. Záběr by měl být minimálně 30 m2. Některé druhy lze uchytit i za pomoci závěsného systému. Upevnit je můžete na strop či zeď, kde si dokonale dělají svoji práci.

Hluku se vůbec nemusíte obávat. Ano, na trhu jsou modely, které jsou hlučnější, ale pouze v okamžiku, kdy zneškodňují komáry, mušky, ovády, vosy či jiný otravný hmyz. Obecně je jejich provoz tichý a nerušivý. Když hmyz není chycen, nevydávají téměř žádný zvuk. Při aktivním zneškodňování hmyzu hladina hluku jen zřídka překročí hranici 30 dB.

Všude tam, kde jsou zapotřebí. Elektrické lapače hmyzu využijete na terasách domů, v altánech, na balkoně, v zahradě či na verandě. Elektrické lapače hmyzu však spotřebitelé nevyužívají jen v domácnosti. Velmi často najdou své využití v továrnách, výrobních halách, obchodech, restauracích, skladech nebo nemocnicích. Jedná se o perfektní způsob prevence, aby nedošlo k přemnožení škodlivého hmyzu.

Nedis INKI112CBK16

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou do prostoru o max. rozloze 150 m2, výkon 11 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Lapač hmyzu značky Nedis v našem srovnávacím testu zaujal primárně pozitivními recenzemi zákazníků. Velmi dobrý je však i poměr ceny a výkonu. Rozhodně potěší také kvalita zpracování a zvýšená odolnost. Elektrický lapač hmyzu Nedis je účinným pomocníkem v boji proti škodlivému hmyzu.

Elektrický UV lapač hmyzu Nedis INKI112CBK16 11 W je určený především k ​​použití v exteriéru. Problémem však není ani jeho situování do interiérů. Výhodou je možnost jeho umístění v prostoru. Díky malým nožičkám můžete konstrukci postavit na rovnou plochu, dodáván je však i závěsný řetěz, díky kterému lze lapač zavěsit i do prostoru. Konstrukce má zvýšenou odolnost s označením IP20 – lapač hmyzu není voděodolný, jedná se o krytí vůči částečkám prachu. Samotná kovová mřížka s vysokým napětím je chráněna ještě další ochrannou klecí, která zamezí přímému kontaktu s mřížkou pod napětím.

Čím však rozhodně dokáže tento přístroj zaujmout, je perfektní dosah až 150 m2. Pokrytí je proto na skvělé úrovni. Příkon dosahuje hodnoty 11 W, provoz je tedy energeticky nenáročný. Ultrafialové světlo je netoxické a ekologické, nijak neškodí okolnímu prostředí. Svítivost je dostatečná, nevydává žádný hluk a světlo má zároveň příjemnou, studenou barvu – nenamáhá oči. Účinnost zneškodňování je na skvělé úrovni, hmyz zneškodněný elektrickým výbojem padá do sběrné nádoby, kterou lze jednoduše vyprázdnit. Napájení probíhá přímo z elektrické sítě, dodávaný přívodní kabel je dlouhý 100 cm.

Ze zkušeností zákazníků musíme vyzdvihnout samotnou schopnost likvidace komárů, much, mušek nebo vos. Někteří spotřebitelé říkají, že malé octomilky lapač hmyzu nedokáže efektivně zneškodnit, důvodem může být jejich rozměr a nízká hmotnost. Velkým pozitivem je také nízká spotřeba energie a v neposlední řadě i jednoduchá montáž. Výkon UV svítidla je dostatečný a dokáže přilákat velké množství škodlivého hmyzu. Nádobu na hmyz lze jednoduše vyprázdnit. Oceňujeme také fakt, že mřížka pod elektrickým napětím je ještě chráněna ochrannou klecí, aby bylo zamezeno přímému kontaktu. Velkým plusem je také jeho velký dosah, a to až 150 m2. Přestože z hlediska ceny patří do střední třídy, jedná se o optimální poměr ceny a účinnosti.

Pozitíva

Perfektní pokrytí (dosah)
Velmi účinná návnada
Tichý chod a nízká spotřeba

Negatíva

Žádné

Typ: elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou ● Maximální výkon: 11 W ● Pokrytý prostor: 150 m2 ● Odolnost: IP20 ● Hmotnost: 1,7 kg

Duramaxx Mosquito Buster 4000

Elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou s max. výkonem 10 W, odolnost IPX4.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Jedná se o renomovaného výrobce, který má v daném segmentu velmi dobrou pověst. Elektrický lapač hmyzu s mřížkou produkuje ultrafialové světlo, které využívá jako návnadu. Celkový příkon zařízení je 10 W, provoz je tak maximálně úsporný. V našem srovnávacím testu se nachází díky dobrému poměru ceny a výkonu.

Duramaxx Mosquito Buster 4000 je elektrickým lapačem hmyzu, který je napájený přímo z elektrické sítě. Konstrukce je vysoká kolem 42 cm a po celé výšce je umístěna LED trubice s UV filtrem, která slouží jako návnada pro létající hmyz. Pod ochrannou klecí se nachází kovová mřížka, která je pod elektrickým napětím. Po kontaktu s ní je hmyz zlikvidován. Výrobce neuvádí dosah, ale existuje několik výkonnostních provedení, kromě 10 W i 15W a 18W alternativy. Tento model je velmi úsporný a umožňuje nepřetržitý provoz v exteriéru i interiéru. Výhodou je také jeho zvýšená odolnost IPX4, což je odolnost proti stříkající vodě. Spotřebitelé se shodují v tom, že likvidace (tedy samotný elektrický výboj) je poměrně hlasitá.

Elektrický lapač hmyzu svým designem a provedením připomíná klec. Konstrukce je stavěná k umístění v prostoru na rovnou plochu. Za účelem snazší manipulace se na horní straně nachází i plastová rukojeť. Disponuje také spínačem (ON/OFF), není proto nutné elektrický lapač s UV žárovkou vypínat ze sítě. Sběrná nádoba se nachází ve spodní části a je odnímatelná.

Tento lapač hmyzu nabízí vcelku zajímavé parametry, a to především z pohledu výkonu a ceny. Ultrafialová žárovka neprodukuje tak silný tok světla, nicméně lapač hmyzu s elektrickou sítí dokáže být využitelný v interiéru i exteriéru, přičemž je poměrně efektivní. Jeho silnou stránkou rozhodně není design, kterým připomíná klec pro zvířata. Vícero spotřebitelů si stěžovalo na hlasitější projev zařízení v okamžiku, kdy dochází k elektrickému výboji. Odnímatelná miska na hmyz se snadno čistí. Velice chválíme i zvýšenou odolnost konstrukce IPX4. Výrobce však neuvádí, zda lze lapač zavěsit. Podobně jako lapač hmyzu G21 GT-40 i Duramaxx disponuje praktickým vypínačem.

Pozitíva

Efektivita
Úsporný provoz

Negatíva

Design klece
Hlasitější projev

Typ: elektrický UV lapač hmyzu s mřížkou ● Maximální výkon: 10 W ● Pokrytý prostor: - m2 ● Odolnost: IPX4 ● Hmotnost: 1,5 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(90.6%)