Sušičky ovoce

Nejlepší sušičky ovoce 2024 + recenze

Sušení ovoce, zeleniny, ale i hub, bylinek, či dokonce masa dnes patří k rozšířeným koníčkům a zároveň jde o skvělý způsob, jak ve svých plodinách co nejdéle udržet určité množství vitamínů a také skvělou chuť. Komu nevyhovuje sušení v troubě či na plechu na slunci, ten do své domácnosti hledá ideální sušičku potravin. TestMagazín se ve svém srovnávacím testu podíval na několik modelů, z nichž jako jasný vítěz vzešel Klarstein Fruit Jerky 9. Zaujalo nás však mnoho dalších produktů, ke kterým jsme si pro vás připravili praktické recenze. V článku naleznete také podrobný návod, jak při nákupu sušičky ovoce postupovat.

Publikované: 12.08.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jakou sušičku ovoce koupit?

Pokud nemáte čas ani energii podrobně studovat naše recenze a chcete začít okamžitě sušit, prohlédněte si stručný výběr TOP produktů z našeho srovnávacího testu. Ušetří vás to dlouhého čtení. Každé z vybraných zařízení obdrželo i příslušný štítek kvality. Kromě vítěze testu v tabulce naleznete také produkt s bezkonkurenční cenou či tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SFD 7000   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
G21 Breezer   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Klarstein Fruit Jerky 9   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Klarstein Fruit Jerky 9

Klarstein Fruit Jerky 9

Hranatá sušička ovoce s 9 pláty, příkon 700 W, regulace teploty od 35 do 70 °C, časovač.

Zobrazit více info

Ukázkové zařízení z hlediska poměru ceny a kvality. S horizontálním prouděním tepla se dočkáte rovnoměrně vysušených surovin. Příkon 700 W spolu s devíti sušicími podložkami dávají jasně najevo, že sušička je vhodná i pro velkoobjemové sušení. Oceňovanými prvky jsou časovač a možnost regulování teploty, které fungují pomocí přehledného displeje. Díky kovovému provedení sít se vyhnete zdlouhavému ručnímu čištění, klidně mohou jít do myčky.

Cenový trhák
Gorenje FDK 24 DW

Gorenje FDK 24 DW

Kruhová sušička ovoce s 5 pláty, příkon 240 W, regulace teploty od 35 do 70 °C, časovač, tichý provoz SilentPower.

Zobrazit více info

Pro nenáročné a spíše sezónní uživatele je sušička Gorenje sázkou na jistotu. Pět sušicích podložek o průměru 31 cm běžné domácnosti plně postačí. Ačkoliv chybí funkce jako časovač či regulátor teploty, zařízení díky příkonu 240 W vykoná svou práci poměrně rychle, tepelná pojistka navíc zabrání přehřátí. Výhodou je také tichý chod.

Náš TIP
G21 Breezer

G21 Breezer

Hranatá sušička ovoce se 6 pláty, příkon 650 W, regulace teploty od 35 do 70 °C, časovač.

Zobrazit více info

Hranaté provedení zajišťuje horizontální sušení potravin a s příkonem 650 W se také dočkáte rychlého dosažení výsledku. Šest tácků o rozměru 33 × 30,5 cm představuje ideální kapacitu pro nenáročného spotřebitele. Regulátor tepla, ochrana proti přehřátí i možnost nastavení doby sušení jsou samozřejmostí. Potěší přítomnost speciálních podložek na sušení bylin. Díky nízké hlučnosti sušička při provozu neruší.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Není sušička jako sušička. Při výběru té správné sušičky ovoce a zeleniny je důležité zohledňovat několik základních parametrů. Jejich preferované hodnoty se odvíjejí na základě vašich požadavků. Pokud plánujete sušit sezónně a v malém objemu, nepotřebujete vysoký příkon a zbytečná je pro vás také velká kapacita. Kvalita zpracování zajímá všechny spotřebitele bez rozdílu, tudíž musí být na patřičné úrovni. Náročnější uživatelé vyžadují různé doplňkové funkce či příslušenství a zřejmě každého předem zajímá, jestli bude sušička hlučná a zda její chod bude rušit domácnost.

Výkon a příkon
Kapacita
Kvalita zpracování
Doplňkové funkce a příslušenství
Hlučnost
Údržba a ovládání

Vy sami nejlépe víte, co musí vaše budoucí zařízení splňovat. Pokud chcete profesionální sušičku ovoce pro komerční účely, musí mít alespoň 10 sušicích plátů a příkon kolem 1 000 W. Pokud vám však stačí stroj jen k občasnému používání, bude vám vyhovovat 5 plátů a nebudou vám chybět ani funkce jako regulátor tepla či časovač. V našem výběru naleznete zástupce vícero renomovaných výrobců, jako například Sencor, Gorenje či Klarstein. Zahanbit se ve srovnání nenechaly ani sušičky ETA či Concept. Průzkum tuzemského trhu jsme realizovali prostřednictvím portálu Heureka.cz a také ve spolupráci s e-shopy Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz či Datart.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze sušiček ovoce

Objektivní recenze vybraných modelů. To můžete od TestMagazínu vždy očekávat. Při tvorbě recenzí nebyl žádným způsobem zvýhodněn žádný z výrobců. Redaktoři strávili desítky hodin analýzou odborných spotřebitelských testů nezávislých autorů, studiem technických parametrů a v neposlední řadě se řídili zpětnou vazbou k výrobkům ze strany samotných uživatelů. Které sušičky potravin v testech obstály nejlépe?

Víťaz testu

Klarstein Fruit Jerky 9

Hranatá sušička ovoce s 9 pláty, příkon 700 W, regulace teploty od 35 do 70 °C, časovač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Model od firmy Klarstein disponuje hranatým provedením, takže se uživatel může spolehnout na lepší cirkulaci vzduchu a rovnoměrné sušení. Maximální příkon 700 W si spotřebitelé pochvalují, protože zaručuje rychlý a kvalitní výsledek. Potěší i nadstandardní počet sušicích plátů (9), díky kterému je zařízení vhodné pro velkoobjemové sušení. Hodnotami zastiňuje i vyzdvihovanou sušičku G21 Breezer. Rozměry plátů 30 × 33 cm jsou rovněž více než solidní.

Sušička Klarstein nabízí uživateli řadu užitečných funkcí. Regulátor teploty umožňuje vybrat si celkem 5 teplotních úrovní v rozmezí 35–70 °C, zatímco díky časovači je na výběr doba sušení od 0:30 až do 19:30 h. Tyto funkce se nastavují na přehledném displeji. Výhodou je také odkapávací tácek s antiadhezní vrstvou, který je umístěn ve spodní části. Díky němu se lze snadněji zbavit zachycené šťávy z ovoce, ačkoli někteří spotřebitelé tácek hodnotí jako příliš úzký.

Pozitivně jsme v našem testu zhodnotili také síta, která jsou vyrobena z pochromovaného kovu, takže je po použití můžete jednoduše očistit v myčce nádobí. Spotřebitelé vnímají jako jedinou nevýhodu zejména hlasité pípání, které oznamuje ukončení sušení a také doprovází mačkání tlačítek. Odhlédneme-li od tohoto faktu, je chod sušičky Klarstein poměrně tichý. Z hlediska poměru ceny a kvality má toto zařízení rozhodně co nabídnout.

Pozitíva

Příkon odpovídá počtu plátů
Kvalitní a rovnoměrné sušení
Regulátor tepla a časovač

Negatíva

Rušivé doprovodné pípání
Užší odkapávací tácek

Tvar: hranatý ● Počet plátů: 9 ● Maximální příkon: 700 W ● Teplota: 35–70 °C ● Typ ovládání: digitální rozhraní ● Rozměr jednoho plátu: cca 30 × 33 cm ● Doplňkové funkce: regulátor tepla, časovač, odkapávací tácek ● Hmotnost: cca 7,2 kg

Cenový trhák

Gorenje FDK 24 DW

Kruhová sušička ovoce s 5 pláty, příkon 240 W, regulace teploty od 35 do 70 °C, časovač, tichý provoz SilentPower.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sušička ovoce od společnosti Gorenje je vhodným zařízením k sezónnímu a malokapacitnímu sušení surovin. Hodnota příkonu se řadí k těm nižším, tudíž se doba sušení může zkušeným uživatelům zdát delší. Kvůli vertikálnímu proudění tepla se také zřejmě nevyhnete prohazování sít za účelem dosažení lepšího výsledku.

Přesto je však výsledná kvalita sušených surovin vysoká. Mohou za to i přidané funkce, jako například časovač, pomocí kterého si můžete nastavit dobu sušení na 30 minut až 19,5 hodiny. Pozitivním doplňkem je také regulátor teploty, umožňující navolit si teplotu od 35 až do 70 stupňů. Všechny tyto hodnoty jsou snadno nastavitelné díky přehlednému digitálnímu displeji. Ovládání je tedy velmi jednoduché.

Jednotlivá patra mají nastavitelnou výšku, lze tedy sušit i nahrubo nakrájené suroviny. Někomu chybí hustší síta na drobné plody. Spotřebitelé však oceňují mimořádně tichý chod tohoto zařízení. Vděčit za to lze speciální technologii SilentPower. Stroj tak během svého provozu neruší ani v noci. Z důvodu plastového provedení se nedoporučuje vkládat síta do myčky, nicméně plasty jsou dostatečně pevné, a tak při ručním čištění nehrozí poškození.

Pozitíva

Technologie SilentPower
Průměr sít
Nastavitelná výška pater

Negatíva

Nutnost prohazování plátů
Delší doba sušení
Nedostatek sít na menší suroviny

Tvar: kruhový ● Počet plátů: 5 ● Maximální příkon: 240 W ● Teplota: 35–70 °C ● Typ ovládání: digitální rozhraní ● Rozměr jednoho plátu: průměr 31 cm ● Doplňkové funkce: regulátor tepla, časovač, tichý provoz SilentPower ● Hmotnost: cca 3,5 kg

Náš TIP

G21 Breezer

Hranatá sušička ovoce se 6 pláty, příkon 650 W, regulace teploty od 35 do 70 °C, časovač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hranatá sušička v celonerezovém provedení se může pyšnit horizontálním prouděním horkého vzduchu, takže se potraviny vysuší rovnoměrně bez nutnosti prohazování tácků. Výsledek je vysoce kvalitní. Příkon 650 W zajišťuje velmi rychlé sušení, což si uživatelé nemohou vynachválit. Celkem 6 plátů plně vyhovuje nenáročné domácnosti, rozměry tácků 33 × 30,5 cm jsou více než dostačující.

Regulátor tepla je vítaným prvkem. Teplotu lze nastavit v rozmezí 35–70 °C, přičemž úrovně se mění po pěti stupních. Komfortu při obsluze výrobce docílil přehledným digitálním rozhraním. Chybí však tlačítko na pozastavení procesu. Z našeho srovnávacího testu vzešla pozitivně i přítomnost časovače. Díky němu se stroj po uplynutí vámi nastavené doby sušení (po 30 minutách) automaticky vypne. Vypnutí v případě přehřátí motoru zase zaručuje tepelná pojistka.

Výhodou oproti G21 Mistral je téměř nulová hlučnost sušičky. Kdo nemá příliš v oblibě ruční čištění sít, toho potěší jejich nerezové provedení, díky kterému je lze bez problémů vložit do myčky. Z hlediska příslušenství je kromě základních šesti plátů k dispozici také dalších šest jemných sušicích vložek, které jsou vhodné k sušení drobných bylin do vašeho čaje či domácího koření.

Pozitíva

Šest sít na byliny jako doplněk
Jednoduchá obsluha
Rychlost a kvalita sušení

Negatíva

Pro někoho menší kapacita
Chybí možnost pauzy

Tvar: hranatý ● Počet plátů: 6 ● Maximální příkon: 650 W ● Teplota: 35–70 °C ● Typ ovládání: digitální rozhraní ● Rozměr jednoho plátu: cca 33 × 30,5 cm ● Doplňkové funkce: regulátor tepla, časovač, tepelná pojistka ● Hmotnost: cca 8 kg

Pre náročných

G21 Mistral

Hranatá sušička ovoce s 10 pláty, příkon 1 100 W, regulace teploty od 35 do 75 °C, časovač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud vám nevadí sáhnout hlouběji do kapsy, nicméně vlastnit vysokou kvalitu s celou paletou funkcí a příslušenstvím, věnujte pozornost tomuto zařízení. Příkon 1 100 W je nadstandardním atributem – vhodný jak pro domácí, tak i komerční účely. Odpovídá mu i kapacita zařízení s 10 pláty o rozměrech 38 × 38 cm. Pro sezónní sušiče krok vedle, ovšem pro náročné uživatele ideální hodnoty. Umístění motoru vzadu navíc zajistí rovnoměrné proudění teplého vzduchu, a tudíž kvalitní výsledky.

V našem srovnávacím testu jsme pozitivně zhodnotili také přítomnost regulátoru teploty. Ten umožňuje navolit si teplotu sušení v rozmezí 35 až 75 stupňů, přičemž úrovně lze měnit po pěti stupních. Některým uživatelům by vzhledem k ceně vyhovovalo více teplotních úrovní. Vítaným prvkem je také časovač a ochrana proti případnému přehřátí. Jednoduchému a intuitivnímu ovládání dopomáhá digitální rozhraní.

Díky nerezovému provedení lze síta čistit v myčce, což jistě potěší. Vzhledem k výkonu a parametrům sušičky lze očekávat mírně hlučnější chod, ale stále jde o zanedbatelný nedostatek. Výhodou z hlediska příslušenství je 10 speciálních vložek s hustým síťováním, které jsou vhodné pro sušení bylin či hub. Ty jsou vyrobeny z umělé hmoty. Takovéto příslušenství byste u zařízení Gorenje FDK 24 DW hledali marně.

Pozitíva

10 hustějších sít navíc
Bezkonkurenční výkon
Snadné ovládání

Negatíva

Málo teplotních úrovní
Mírně hlučnější

Tvar: hranatý ● Počet plátů: 10 ● Maximální příkon: 1 100 W ● Teplota: 35–75 °C ● Typ ovládání: digitální rozhraní ● Rozměr jednoho plátu: cca 38 × 38 cm ● Doplňkové funkce: regulátor tepla, časovač, tepelná pojistka ● Hmotnost: cca 17 kg

Další zajímavé produkty

Náš test sušiček ovoce se pro vás snažil obsáhnout ta nejlepší zařízení dostupná na tuzemském trhu. Můžete si vybrat z poměrně široké palety renomovaných výrobců, ale také z různých cenových kategorií. V případě, že v našem úzkém výběru nefiguruje sušička, která by splňovala všechny vaše požadavky, si prohlédněte seznam zajímavých alternativ, který jsme pro vás vytvořili.

Jestliže pokukujete po levném stroji k občasnému použití, sušička ETA 5301 90000 si zaslouží vaši pozornost. S příkonem 245 W bez problémů vysuší všechny suroviny na všech 5 patrech. Časovač sice chybí, což je škoda, ale pomocí otočného kolečka si lze nastavit teplotu sušení od 40 do 70 stupňů. Nepotěší ani umístění motoru dolů, což má za následek nerovnoměrné sušení. Výhodou je však tichý provoz a také ochrana proti přehřátí, takže se nemusíte bát, pokud zapomenete zařízení vypnout.

Sušička Klarstein Bananarama oproti konkurenci disponuje vysokým příkonem (550 W), pomocí kterého vyhřívá 6 sušicích plátů. Za účelem zvýšení kapacity lze také dokoupit další patra. Uživatelé u tohoto zařízení oceňují přítomnost časovače a regulátoru teploty. Pomocí otočného kolečka si můžete navolit od 40 do 70 stupňů. Nevýhodou je umístění motoru a horší cirkulace vzduchu, takže se nevyhnete občasnému prohazování plátů. K dispozici je také síto s jemným síťováním.

K velkoobjemovému sušení vhodná sušička Concept SO 2020 zaujme především nadstandardním počtem pater. Celkem 9 kruhových plátů o průměru 33 cm umožní spotřebiteli sušit ve velkém. Příkon 500 W je v tomto případě dostačující. Ovládání je díky digitálnímu displeji snadné. Pomocí časovače a regulátoru teploty si parametry sušení nastavíte podle vybraných surovin. Fanoušci raw stravy jistě ocení i dva speciální raw tácky. Výhodou je i tichý chod zařízení.

Několikrát oceněný produkt G21 Paradiso Big se pyšní popularitou mezi uživateli. Díky 6 rozměrným patrům je vhodný i k velkoobjemovému sušení. Příkon 550 W je vzhledem ke kapacitě nadstandardní, takže sušení je poměrně rychlé. K dispozici je jak možnost nastavení teploty, tak i doby sušení. Ovládání je jednoduché, funguje pomocí otočných koleček a LED displeje. Menší nevýhodou jsou pro někoho velké díry v sítech, takže drobnější potraviny při sušení propadají.

Náročnější uživatelé možná najdou svůj vytoužený produkt v sušičce ETA Vital Air II 2302 90000 s nadstandardní kapacitou. S příkonem 650 W dostatečně vyhřívá 10 nerezových sít o rozměrech 33 × 30,5 cm, a to i díky technologii Air Flow pro lepší proudění horkého vzduchu. Vaše potraviny se tak suší rovnoměrně. Teplotu lze navolit od 30 do 70 stupňů a nastavitelná je i doba sušení. K jednoduché obsluze dopomáhá přehledný LCD displej. Oproti konkurenci potěší i dva přednastavené programy FAST a RAW. Skvělá volba z hlediska poměru ceny a kvality.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Stále máte pochybnosti, po jaké sušičce ovoce sáhnout? Pokud se řadíte mezi ty, kteří se raději rozhodují podle zájmu jiných spotřebitelů, připravili jsme si pro vás přehlednou tabulku. V ní naleznete ty nejprodávanější sušičky ovoce na českém trhu. Seznam jsme vytvořili podle cenového srovnávače Heureka.cz. Nezapomínejte však na to, že se nabídka pořád mění, proto pro vás tabulku pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
G21 Breezer5*Zobrazit produkt
Sencor SFD 851GR5*Zobrazit produkt
Eta Vital Air II 2302 900005*Zobrazit produkt
G21 Mistral5*Zobrazit produkt
Vigan Mammoth ESP4DG5*Zobrazit produkt

Sušičky potravin se zejména v posledních letech staly žádaným pomocníkem v domácnosti. Děkovat za to můžeme především stále rostoucímu trendu zdravého stravování. Pokud jste zahrádkáři a pěstujete širokou paletu plodin, právě v letním období si toužíte své ovoce či zeleninu zakonzervovat, aby vám vydržely co nejdelší dobu bez ztráty vitamínů. Pokud se při sušení nechcete spoléhat jen na teplé počasí, poohlédněte se po té správné sušičce pro svou domácnost.

Jak vybrat sušičku ovoce

Cílem našeho návodu je co nejvíce usnadnit váš výběr. Nechceme, abyste vstoupili do prvního obchodu a zbytečně utratili spoustu peněz za zařízení, které nevyužijete naplno. Při výběru ideální sušičky potravin je nutné zohledňovat řadu parametrů. Podle toho, jestli chcete sušit ovoce, zeleninu, různé bylinky na čaj, či houby, je důležité vybrat si mezi kruhovými a hranatými sušičkami. Pokud budete sušit v menším množství a spíše sezónně, dívejte se na počet plátů a příkon. Jestliže se řadíte mezi náročnější uživatele, určitě vyžadujete co nejvíce doplňkových funkcí.

  • Tvar – kruhové či hranaté sušičky
  • Velikost – počet plátů
  • Výkon a příkon
  • Materiál – plasty či nerezové kovy
  • Regulace teploty
  • Hlučnost
  • Další funkce a příslušenství
  • Cena a renomovaní výrobci

Tvar – kruhové či hranaté sušičky

Aktuálně lze na trhu narazit na dva základní typy sušiček ovoce podle tvaru, a to kruhové (kulaté) a hranaté (policové) sušičky. Hlavním rozdílem je umístění motoru, tedy odkud bude na vaše suroviny proudit horký vzduch.

Kruhové sušičky ovoce

Kruhové modely vynikají především nižší pořizovací cenou, má to však své důvody. Motor je totiž umístěn dolů, dochází tedy k vertikálnímu proudění tepla zdola nahoru. Vaše potraviny se tak suší nerovnoměrně a k dosažení výsledku musíte tácky několikrát prohodit. Pokud navíc chcete zkontrolovat ovoce na spodních plátech, musíte nejprve vyjmout všechny pláty nad nimi. Jestliže však plánujete sušit jen sporadicky a menší množství surovin, tato skutečnost pro vás nebude překážkou.

Hranaté sušičky ovoce

U hranatých modelů se topné těleso nachází vzadu. Teplo se tak distribuuje rovnoměrně uvnitř výrobku, což proces sušení dotahuje k dokonalosti. Není nutné pláty prohazovat. Výhodou hranatých sušiček je také tzv. policové umístění tácků, díky němuž můžete vytáhnout kterýkoliv plát, aniž byste museli manipulovat s ostatními. Oproti kruhovým modelům však chybí možnost dokupování dalších pater. Hranatá zařízení jsou také výrazně dražší a větší, ovšem pokud se chystáte sušit celoročně a ve velkém, jde o správnou volbu.

Velikost – počet plátů

Na velikosti záleží. Nejdůležitějším faktorem jsou i u tohoto parametru vaše preference. Vy sami nejlépe víte, v jakém objemu budete sušit a zda chcete vysušit velké množství surovin jednorázově, nebo vám nevadí dělat to vícekrát. V případě velikosti sušiček hovoříme zejména o počtu pater, tedy plátů, a jejich rozměrech. Tradiční počet pro běžnou domácnost se pohybuje někde mezi 5 až 7 tácy, můžete se však setkat i se zařízeními, která disponují 10 či 12 pláty. Ta jsou však charakteristická spíše pro profesionální využití. U kruhových modelů obvykle počet plátů není fixní, jelikož si další patra můžete kdykoliv dokoupit. Hranaté sušičky ovoce tuto výhodu nemají.

Velikost – počet plátů sušičky ovoce

Velikost se však týká i samotných plátů. Z hlediska jejich rozměrů můžeme mluvit o malých, středních a velkých sušičkách. V případě kruhových sušiček se za malé rozměry považuje průměr plátu zhruba do 25 cm, střední hodnoty se pohybují kolem 30 cm a za velké považujeme pláty o průměru od 32 cm výše. Hranaté sušičky ovoce mají tácy i o velikosti nad 1 000 cm2. Jedná se o vskutku velké sušičky. Za ideální rozměr se v tomto případě považuje cokoliv do 900 cm2.

Výkon a příkon

Tyto dva ukazatele jsou rovněž mimořádně důležité, ačkoli řadový uživatel je může vnímat jen jako čísla. Zatímco výkon nám ukazuje, za jakou dobu sušička vykoná svoji práci, příkon vyjadřuje, kolik energie při procesu sušení spotřebuje.

Stejně jako v jiných případech i zde rozhodují vaše požadavky. Čím jednodušší provoz požadujete, tím nižší příkon vám bude stačit. Najdete i sušičky s příkonem do 250 wattů, avšak tyto jsou vhodné spíše k nepravidelnému a maloobjemovému sušení. Pro běžnou domácnost je doporučeno zařízení s příkonem někde mezi 400 a 500 W. Pokud však plánujete sušit ve velkém, poohlédněte se po ještě vyšších hodnotách. Sušička s nízkým příkonem by mohla mít problémy s případnými dokupovanými pláty, a suroviny by se tak nemusely sušit podle vašich představ. Na trhu lze objevit i sušičky potravin s příkonem kolem 1 000 W, ovšem před koupí dobře popřemýšlejte, jestli tolik energie dokážete reálně využít.

Materiál – plasty či nerezové kovy

Dalším parametrem, který by vás při výběru toho správného zařízení měl zajímat, je materiál, z něhož je sušička vyrobená. Zajímat by vás měl především z hlediska životnosti přístroje a také komfortu při obsluze. Rozlišujeme plastové a kovové sušičky.

Plastové sušičky

Může jít jak o kruhové, tak i hranaté sušičky. Primárním materiálem je tedy plast, což znamená, že zařízení je poměrně lehké, ale oproti kovovým výrobkům také křehčí a méně odolné. Materiál se týká také údržby sušičky, tácy vyrobené z méně kvalitního plastu nemůžete vložit do myčky nádobí, protože by se mohly poškodit. Obecně však platí, že sušičky vyrobené z plastu jsou levnější.

Kovová sušička ovoce

Kovové sušičky

Sušičky potravin vyrobené z nerezové oceli jsou zpravidla hranaté. Z hlediska životnosti zařízení se jedná o sázku na jistotu. U kovových produktů musíte počítat s vyšší hmotností a stejně tak i vyšší pořizovací cenou, jelikož platíte i za životnost. Výhodou je větší komfort při údržbě, neboť kovové tácy můžete čistit i v myčce nádobí. Kovové sušičky jsou většinou vhodnější k sušení širší palety potravin než jejich plastové protějšky.

Regulace teploty

Ty nejstarší a nejlevnější sušičky potravin touto mimořádně cennou funkcí nedisponují, v tom případě jste odkázaní na experimentování v rovině pokus–omyl. Každá surovina totiž vyžaduje rozdílnou teplotu sušení a nesmíte stejně „přitopit“ pod masem, ovocem, houbami či bylinkami do čaje. Funkce regulace teploty vám pomůže tento problém vyřešit. Rozpětí teplot se obvykle pohybuje od 30 do 70 stupňů Celsia. Starší modely k nastavení teploty využívají otočné kolečko se stupnicí, zatímco novější zařízení poskytují digitální rozhraní.

Nejnižší hodnoty jsou vhodné k sušení zmíněných bylinek na čaj, případně koření. Střední hodnoty kolem 50 stupňů Celsia využijete asi nejvíc, protože právě ty ideálně vysuší vaše ovoce, zeleninu či houby. Nejvyšší hodnoty patří masu. Regulátor teploty je vhodný, i pokud nechcete své suroviny znehodnotit, ale už jen lehce dosušit. Jednoduše snížíte teplotu a čekáte podle uvážení.

Hlučnost

Nikdo si nepřeje, aby ho sušička potravin při svém chodu rušila, především pokud se rozhodne sušit v noci. Tento problém můžete eliminovat tím, že zařízení umístíte do takové místnosti v domácnosti, kde nikoho rušit nebude, nebo tím, že se poohlédnete po sušičce s nízkou úrovní hlučnosti. Tyto informace se však nevyhledávají snadno, často se hlučnost jako parametr ani neuvádí. Proto je lepší si o svém budoucím zařízení přečíst uživatelské recenze.

Pokud pokukujete po skutečně tichém zařízení, hledejte sušičku s hodnotou kolem 20 dB. Zpravidla však narazíte na sušičky s přibližně 40–50 dB. U tohoto ukazatele platí přímá úměra – čím nižší cena, tím vyšší hlučnost.

Časovač, odkapávací tácek a další funkce a příslušenství

Pokud se rozhodnete sáhnout po dražším výrobku, pravděpodobně bude disponovat i větším množstvím užitečných doplňkových funkcí. Některé modely také spotřebiteli umožňují dokupovat k základnímu vybavení i příslušenství. Je jen na vás, co od sušičky potravin vyžadujete.

Sušička ovoce – funkce a příslušenství

  • Časovač – ty nejlevnější stroje jím nedisponují, ale pokud plánujete sušit například v noci a v klidu se vyspat, tuto funkci budete chtít. Časovač vám umožní nastavit dobu sušení podle uvážení a vy nemusíte dávat pozor, jestli už se vaše potraviny náhodou „nepřesušily“ a nepřišly o všechny vitamíny.
  • Otočný kruh – výše jsme zmiňovali, že u kruhových sušiček nedochází k rovnoměrné distribuci horkého vzduchu. Otočný mechanismus zajistí, že se tácy budou pomalu otáčet ve směru hodinových ručiček, díky čemuž vzduch uvnitř lépe cirkuluje a suroviny suší rovnoměrně. U některých modelů patří otočný kruh k základnímu vybavení.
  • Doplňkové tácy – některé modely kruhových sušiček ovoce umožňují dokoupit další patra a zvýšit tak objem sušení. Je však potřeba dávat pozor na to, kolik táců doporučuje samotný výrobce, protože velký počet pater nemusí zaručit kvalitní výsledek.
  • Programy – dražší zařízení poskytují uživateli značnou výhodu v podobě nastavitelných programů. Podle toho, jakou surovinu do sušičky vkládáte, zvolíte program a stroj sám určí teplotu a dobu sušení. Můžete se setkat se speciálním programem na sušení masa, bylinek, ale také programem RAW nebo Combo, určeným k úpravě surovin s vyšším obsahem vody.
  • Odkapávací tácek – při sušení potravin s vysokým obsahem šťávy hrozí znečištění zařízení, v případě kruhových sušiček dokonce poškození motoru. Zabránit tomu můžete pomocí odkapávacího tácku, který šťávu zachytí a který lze následně snadno očistit.
  • Pojistka proti přehřátí – pokud plánujete suroviny nechat sušit v noci a nechcete se zbytečně strachovat o přehřátí motoru a případný zkrat, tepelná pojistka zaručí, že se stroj v případě nouze sám vypne. Mělo by jít o standardní vybavení každé sušičky ovoce.

Levné sušičky ovoce nejsou nejlepší volbou

I v případě cenové hladiny jsou rozhodujícím faktorem vaše požadavky. Vy nejlépe víte, co od své sušičky očekáváte, ať už se chystáte sušit ve velkém a dlouhodobě, nebo jen zřídka a v menším množství, případně jste náročnější uživatel a vyžadujete širší paletu funkcí a doplňků. Toto vše rozhoduje o tom, v jakých cenových rovinách se vaše budoucí sušička ovoce pohybuje.

Pokud nejste nároční, vejdete se při své koupi i do 1 000 Kč. Levné sušičky ovoce jsou zpravidla kruhové, takže nemůžete počítat s rovnoměrným sušením. Také u nich obvykle chybí užitečné doplňky jako časovač, regulace tepla či nastavitelné programy. S nízkou cenou jde ruku v ruce i nižší příkon, tudíž bude sušení zabírat více času. Pokud se však chystáte využívat zařízení jen jednou za čas, nemiřte výše.

Další cenová skupina se pohybuje mezi 1 000 a 2 000 Kč. Příkon v tomto případě odpovídá požadavkům běžné domácnosti, stejně jako počet sušicích plátů – je jich obvykle 5 nebo 6. U těchto modelů již narazíte také na cenné funkce, jako jsou časovač či regulace teploty. Nastavení teploty většinou funguje na principu otočného kolečka, narazíte však i na modely s digitálním rozhraním. Zařízení v této ceně zpravidla zaručují tichý chod.

Pokud toužíte po kvalitním zařízení, které budete používat pravidelně a ve velkém, vybírejte sušičky v ceně od 2 000 do 5 000 Kč. Hodnoty příkonu se pohybují nad úrovní 600 W, díky čemuž je sušení rychlé. Počet sušicích táců se může vyšplhat i na 10, což spotřebiteli umožňuje sušit ve velkém. Tyto modely mají většinou hranatý tvar, tudíž cirkulace horkého vzduchu je rovnoměrná. Materiál je zpravidla nerezový, takže tácy můžete po použití očistit i v myčce.

Setkáte se i se zařízeními dražšími než 5 000 Kč, ale v tomto případě můžeme mluvit o profesionálních sušičkách s příkonem nad 1 000 W, vysokým počtem plátů (často nad 10) a širokou paletou doplňkových funkcí, jako například různé speciální programy. Také jsou vhodné k sušení širšího spektra surovin. Před koupí je potřeba dobře zvážit, zda takový stroj dokážete využít.

Kvalitou zaujme Klarstein, G21, ETA i Concept

Při průzkumu tuzemského trhu jsme narazili na desítky modelů sušiček potravin od poměrně široké palety výrobců. Každý z nich se snaží spotřebiteli nabídnout co nejvíce v poměru ceny a kvality. Ne každému se to ale daří. Kterým značkám by měl potenciální spotřebitel určitě věnovat svou pozornost?

Výrobce zpravidla hranatých sušiček Klarstein patří mezi dominantní hráče na trhu. Nabízí jak nenáročná a cenově přijatelná zařízení pro běžné domácnosti, tak i profesionální sušičky ovoce za tisíce korun se spoustou doplňkových funkcí a nadstandardním příkonem. Firma Concept se řadí mezi výrobce zařízení do 2 500 Kč v převážně plastovém provedení. I u nich se však najdou dražší kovové sušičky s vysokým příkonem. Častěji Concept přichází na trh se sušičkami pro větší domácnosti, jejich výrobky většinou disponují větší kapacitou. Spolehlivou značkou je také G21, její hranatá, většinou nerezová zařízení jsou značně zastoupená i v našem výběru. Cenově dostupné sušičky nabízí také uznávaný výrobce Sencor i česká firma ETA. Poměrně neznámým hráčem je společnost Excalibur. Pořizovací ceny jejích výrobků jsou však pro řadového spotřebitele poměrně vysoké.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nedozvěděli jste se všechny potřebné informace? V tom případě se neváhejte zeptat na to, co vás zajímá. Sekci komentářů pravidelně kontrolujeme a rádi zodpovíme vaše dotazy. Také nás potěší, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti se sušičkami ovoce.

Sušit můžete prakticky jakékoliv ovoce či zeleninu. Výborná jsou jablka, banány či švestky. Nebojte se ani sušení kyselejších plodů, při jejich dehydrataci se totiž hromadí cukry, a tak mají sladší chuť. Dále v sušičce můžete sušit nasbírané houby či různé bylinky. Novinkou je také sušení masa (tzv. jerky) nebo domácích těstovin.

Jakmile se vaše potraviny dosuší a jste s výsledkem spokojení, měli byste je ještě zhruba hodinu nechat vychladnout, klidně i ve vypnuté sušičce. Nenechávejte je na vzduchu příliš dlouho, aby nenasákly okolní vlhkostí. Následně je můžete umístit do vzduchotěsných nádob a uchovávat při pokojové, případně nižší teplotě.

Dobře usušené houby vám vydrží několik let a víme, že při vaření a dochucování jídel jsou často skvělým pomocníkem. Po jejich nasbírání a důkladném očištění je potřeba je nakrájet na plátky tlusté několik milimetrů. Tyto kusy vložte do sušičky na dobu přibližně osmi hodin. Teplota by se měla pohybovat v blízkosti 50 stupňů Celsia. Dokonalý výsledek by měl být tuhý.

Sencor SFD 742RD

Kruhová sušička ovoce s 5 pláty, příkon 240 W, bez regulace teploty, rovnoměrné sušení díky ventilátoru.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte přístroj do menší domácnosti a spíše pro sezónní sušení, mohla by vás oslovit sušička Sencor. Kvůli kruhovému tvaru je motor umístěn dole, ale díky ventilátoru je horký vzduch distribuován rovnoměrně po celém zařízení. Výsledek je díky tomu kvalitní. S počtem 5 plátů o průměru 25,5 cm zařízení nezaručuje sušení ve velkém, nicméně nenáročné domácnosti plně postačuje. Menšímu počtu sít odpovídá i nižší příkon 240 W, takže proces je poměrně rychlý.

Co uživatele určitě zamrzí, je absence několika užitečných funkcí. Teplotu sušení nelze regulovat a také chybí časovač pro určení doby provozu. Nemusíte se však bát, že usnete a přístroj se přehřeje a způsobí požár, tepelná pojistka zaručuje bezpečnost. Některým uživatelům chybí hustější síto na sušení menších potravin, které není součástí výbavy.

Jelikož chybí regulátor i časovač, ovládání funguje na principu jednoho tlačítka, a sice hlavního vypínače se světelným indikátorem. Vítaným atributem je také nízká hlučnost. Sušička Sencor při svém chodu nikoho neruší. Primární materiál je plast, takže jednotlivé pláty je nutné čistit ručně, aby nedošlo k poškození. Nedostatek funkcí zařízení kompenzuje nízkou cenou.

Pozitíva

Rychlé sušení
Ochrana proti přehřátí
Tichý chod

Negatíva

Absence časovače
Malá kapacita
Složitější údržba

Tvar: kruhový ● Počet plátů: 5 ● Maximální příkon: 240 W ● Teplota: neuvádí ● Typ ovládání: hlavní vypínač se světelnou indikací ● Rozměr jednoho plátu: průměr 25,5 cm ● Doplňkové funkce: tepelná pojistka ● Hmotnost: cca 1,8 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(90.8%)