Brýle proti modrému světlu

Brýle proti modrému světlu k počítači pro děti i dospělé – jak fungují?

Převážná část světové populace tráví alespoň několik hodin denně za obrazovkou počítače, notebooku, tabletu, chytrého telefonu nebo televize. Všechna tato zařízení mají něco společného, a to způsobování nadměrné únavy očí. Na svědomí to má umělé modré světlo, které tyto displeje vyzařují. Jak zamezit vlivu modrého světla na vaše oči? Řešení se skrývá v podobě brýlí se speciálními čočkami blokujícími modré světlo, které za poslední roky pohltily trh s optickými pomůckami a doplňky.

Publikované: 09.01.2023
Aktualizované: 19.05.2023
Obsah článku:

Co je modré světlo?

Nejprve bychom si ale měli ujasnit, co modré světlo vůbec je. Modré, resp. modrofialové světlo je běžnou součástí našich životů. Je složkou viditelného spektra světla a disponuje krátkou, ale vysoce energetickou vlnovou délkou cca 390 až 450 nanometrů. Jeho přirozeným zdrojem je sluneční záření, přičemž v tomto případě je více nápomocné než škodlivé.

Pomáhá nám totiž řídit cyklus aktivity a spánku, s čímž v konečném důsledku souvisí i udržování hormonální rovnováhy. A to tak, že od poledne na nás ovlivňuje modré světlo ze slunečního světla méně intenzivně, díky čemuž se večer a v noci v organismu přirozeně tvoří melatonin, a tedy hormon, který reguluje usínání a kvalitní spánek.

Existují však i umělé zdroje modrého světla, které působí na náš organismus škodlivě, a to prostřednictvím negativního vlivu na zrak. Tělo člověka je uzpůsobeno k přijímání určitého množství modrého světla, které dokáže mozek zpracovat. Pokud však trávíme spoustu času před moderními displeji, náš organismus je zásoben nadbytkem modrého světla, a to i v době, kdy bychom měli spát a odpočívat. Modré světlo totiž klamně signalizuje mozku, že je den, což nejenže komplikuje proces usnutí, ale také snižuje kvalitu spánku a škodí zraku.

Špatné účinky modrého světla se vážou zejména na večerní a noční hodiny. Přes den dokáže tato složka světelného spektra nabudit lidskou obezřetnost, zvýšit časový rozsah naší pozornosti a také pomáhá při paměťových procesech.

Modré světlo produkuje počítač, televizor i mobilní telefon

Jak jsme si již výše uvedli, modré světlo je druh světla, který produkují zejména moderní displeje/obrazovky stolních počítačů, notebooků, tabletů, televizí, mobilních telefonů a jiných podobných zařízení. Úsporné zářivky a žárovky jsou také zodpovědné za produkci modrého světla. Sítnici oka aktivují až stonásobně více než bílé světlo. A jelikož sítnice je nejdůležitější částí oka, která zachycuje a mění světelné podněty na nervové vjemy následně přenášené do mozku, vliv úsporných žárovek na náš zrak je opravdu patrný.

Brýle proti modrému světlu k počítači

Dopad modrého světla na zrak

Modré světlo stojí zejména za problémy se suchýma a napjatýma očima. Je to tím, že se při používání displejů a monitorů snižuje frekvence mrkání. K častým symptomům patří i unavené a namáhané oči, bolesti očí doprovázené pocitem tlaku a pálení, rozmazané vidění při snaze zaostřit na blízké předměty a v konečném důsledku i spánkové potíže. Ty následně vytvářejí problémy během následujícího dne, který je doprovázen nesoustředěností, zhoršenou náladou a koncentrací.

Z výše uvedených důvodů je třeba si během práce stanovit pravidelné přestávky, během kterých dopřejete svým očím čas k odpočinku bez nutnosti dívání se na displej. Nesmíme zapomínat ani na přirozené a pravidelné mrkání či trénink zraku střídavým zaostřováním na vzdálené a blízké předměty. Vaše oči jsou po potřebném oddechovém čase připraveny k další produktivní činnosti.

Jak se chránit před modrým světlem?

Pravidelné přestávky však nejsou nejúčinnějším ochranným prostředkem vůči vlivům modrého světla. Za tímto účelem byly vyvinuty jiné technologie, které disponují větší efektivitou. Jedním z řešení je nalepení speciální ochranné fólie proti modrému světlu na samotný displej používaného zařízení. Nicméně tato možnost vyžaduje více financí a fólie koneckonců stejně nelze přenést na jinou obrazovku.

Účinnějším je proto program, který upravuje jas a množství vyzařovaného modrého světla na základě dat o poloze a denní době. Takový speciální program dopřeje vašim očím okamžitou úlevu. Neméně efektivním řešením je koupě monitoru s označením „low light blue monitor“, který funguje na principu prospěšném pro vaše oči. Avšak tímto speciálním monitorem se vyřeší problém s prací pouze na jednom zařízení, proto se doporučuje koupě kvalitních brýlí proti modrému světlu použitelných při všech činnostech souvisejících s monitory emitujícími modré světlo.

Hlavní výhody a vylepšení brýlí proti modrému světlu

Základním úkolem brýlí proti modrému světlu je ochrana zraku před účinky tohoto světla. Takové stylové módní doplňky optického charakteru dokážou komplexněji ochránit zrak snížením námahy očí, částečně zamezit bolesti hlavy z nadměrného používání zařízení s displejem, ale také dopřejí komfortnější vidění díky zlepšení kontrastu barev. Ochranný účel brýlí však pozitivně působí i na kvalitu spánku a rychlost usnutí.

Brýle proti modrému světlu – výhody

Některé prémiové počítačové brýle proti modrému světlu za pár tisíc korun mají kromě základních vlastností i specifičtější přednosti, a to ve formě 100% ochrany před UV zářením a antistatické povrchové úpravě, která chrání čočky před zachytáváním prachu. Díky odlehčenému rámu o hmotnosti 30 až 50 gramů a vrstvě proti oslnění bude nošení takových brýlí vítanou změnou ve vašem životě. Tyto speciální brýle si může pořídit opravdu kdokoli, a tedy i lidé, kteří nemají oční vady. Pokud však dioptrické brýle již nosíte, v optice vám jednoduše vylepší skla filtrem pro blokování modrého světla.

Blokování modrého světla od 30 do 100%

Skla brýlí blokujících modré světlo jsou zhotovena tak, aby zamezila části modrého světla v průniku k vašim očím. Buď účinky tohoto škodlivého umělého světla zcela blokují, nebo je filtrují či odrážejí. Je několik různých druhů čoček určených pro tento úkol a liší se procentuální blokací modrého světla. Například téměř transparentní čočky zamezují přístupu modrého světla k očím na 30 až 40 %. Toto je nejlepší opce, a to z hlediska stylovosti, neomezeného výhledu, minimálního zkreslení barev, ale také díky možnosti celodenního použití.

Čočky, které blokují modré světlo v rozmezí 60 až 70 % mají jantarové až žluté zbarvení, přičemž jejich použití je doporučeno výhradně během práce s počítačem nebo při sledování televize. Důvodem je zkreslení vnímání modré a fialové barvy, v důsledku čehož se tyto barvy stávají mdlými a tlumenými. Existují však i brýle s červenými čočkami blokujícími modré světlo na 100 %, ale ty jsou určeny spíše pro večerní používání za účelem obnovení přirozeného biorytmu. Jejich běžné nošení se nedoporučuje, protože modrou a fialovou barvu s těmito brýlemi vidět vůbec nebudete.

Brýle proti modrému světlu od pár tisíc korun

Rozsah cenových hladin, ve kterých se brýle proti modrému světlu pohybují, je opravdu široký, a to v závislosti na kvalitě provedení. Základní brýle k počítači je možné si zaopatřit za pár stovek korun, avšak většina modelů je zhotovena z běžného plastu nižší kvality, a tedy s vyšší pravděpodobností poškození.

Prémiové modely si zakoupíte za tisíce korun, ale za vyšší cenu dostanete rám z plastu či kovu se zvýšenou odolností. Výrobci kladou důraz také na pružnost a lehkost těchto brýlí. Vybírat si dokonce můžete i ze tří hlavních typů čoček. Dražší, ale nejkvalitnější jsou skleněné čočky, přičemž o polovinu lehčí „sklíčka“ jsou zhotoveny z plastu CR39 odolnému proti poškrábání. Další alternativou jsou polykarbonátové čočky disponující výbornou rezistencí, ale nevýhodou je jejich klesající optická kvalita.

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnocení:
(91.6%)