Litinové hrnce

Nejlepší litinové hrnce 2024 + recenze

Litinové nádobí spolu se smaltem byly v minulosti nejoblíbenějším materiálem v rámci vybavení kuchyně. Zdá se, že se dnes tento trend zminulosti začíná vracet. Právem? Litinové hrnce jsou těžké, nejsou všechny vhodné do myčky nádobí a vyžadují vyšší míru péče. Litinový hrnec je však odolný, trvanlivý, vhodný k indukci i plynový sporák a má skvělý nepřilnavý povrch. Výhod je ještě mnohem víc. Porovnali jsme několik modelů a za favorita v našem srovnávacím testu jsme vybrali litinový hrnec BergHoff Ron. Máme pro vás kompletní recenze a také připravený návod, který vám pomůže, jak vybrat litinový hrnec do kuchyně.

Publikované: 11.10.2022
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký litinový hrnec koupit?

Při vaření v kuchyni spotřebitelé používají různé typy hrnců. Nejčastěji hledají hrnce na indukci, nerezové hrnce, keramické, titanové, smaltované či právě litinové hrnce. Pokud uvažujte nad litinu jako nad vhodným materiálem, pak vám bude náš srovnávací test jistě nápomocný. Na jednom místě naleznete všechny podstatné informace a výběr nejlepších litinových hrnců na našem trhu. Pokud tedy nechcete ztrácet čas, podívejte se na náš výběr relevantních produktů.

Názov Hodnotenie Detail
BergHOFF Ron   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Lamart LT1208 Iron   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Lava 28 cm   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
BergHoff Ron

BergHoff Ron

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 5,2 litru, průměr dna 28 cm, vhodný na pečení v troubě, do myčky, dodáván je s poklicí

Zobrazit více info

Kvalitní a objemný litinový hrnec hodný pro všechny typy sporáků i do pečicí trouby. Disponuje objemem 5,2 litru a dodáván je s masivní litinovou poklicí. Povrch hrnce je smaltovaný, což je zárukou snížené přilnavosti a zároveň snazší údržby. Skvělou vlastností je efektivní tepelná vodivost. Hrnec není nutno ošetřovat rostlinnými oleji. Vhodný je do myčky nádobí, ale doporučuje se ruční mytí. Průměr hrnce je 28 cm.

Cenový trhák
Lamart LT1208 Iron

Lamart LT1208 Iron

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 2,3 litru, průměr dna 21,5 cm, vhodný na pečení v troubě, dodáván je s poklicí, nelze mýt v myčce nádobí

Zobrazit více info

Menší hrnec o objemu 2,3 litru zaujme především dostupnou cenou. Lze jej používat k pečení v troubě a také má feromagnetické vlastnosti a je vhodný pro indukční sporáky. Vnitřní vrstva je smaltovaná. Údržba je tak jednodušší a zvýšená je i míra nepřilnavosti. Průměr dna hrnce je 21,5 cm. Hrnec nelze mýt v myčce nádobí.

Staub Cocotte

Staub Cocotte

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 6,7 litru, průměr dna 28 cm, vhodný na pečení v troubě, do myčky, dodáván je s poklicí.

Zobrazit více info

Ikonická modelová řada litinových hrnců Staub Cocotte patří k nejlepším na trhu. Jedná se o výrobek renomovaného výrobce. Hrnec má velký objem o velkém průměru a vhodný je i pro vícečlenné domácnosti. Materiál je extrémně odolný a lze jej používat i k pečení v troubě. Povrch hrnce je smaltován a odolává korozi.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Bez hrnců v kuchyni vařit nejde a jejich výběr není třeba brát na lehkou váhu. Kvalitní litinové hrnce vám mohou sloužit dlouhá léta. Během průzkumu trhu jsme vybírali hrnce na základě požadavků spotřebitelů. Všímali jsme si důležitých parametrů, které zákazníky skutečně zajímají.

Primárně jsme si všímali referencí ohledně kvality zpracování jednotlivých hrnců. Někdy si spotřebitelé snadno zamění smalt a smaltovanou litinu, přičemž vlastnosti těchto materiálů jsou odlišné. V neposlední řadě lidi zajímá objem hrnce a příslušenství v podobě poklice. Litinové nádobí je těžké a hmotnost hrnce hraje někdy roli. U někoho výběr ovlivňuje také design a nepochybně také cena.

Kvalita zpracování
Objem a tvar hrnce
Příslušenství
Hmotnost
Design
Cena

Během našeho průzkumu trhu jsme detailně zkoumali, které hrnce jsou v dané kategorii považovány za nejlepší. V našem srovnávacím testu se nacházejí litinové hrnce Lamart, Eva nebo velmi žádané litinové hrnce Staub. Také jsme vybrali i jiné značky hrnců, jako KitchenAid nebo hrnce BergHoff. Primárně jsme vycházeli z databáze portálu Heureka.cz, ale také jsme se podívali na nabídku specializovaných prodejců.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze litinových hrnců

Chcete-li znát nezaujatý názor na konkrétní litinový hrnec, přečtěte si naše nezávislé recenze. Produkty nejsou vybírány za účelem reklamy ani propagace. Samotné litinové hrnce jsou podrobeny detailnímu srovnání. Naši redaktoři vycházejí z názorů zákazníků, jejich zkušeností a také hodnotí technické parametry, které uvádějí výrobci a prodejci produktů. Recenze litinových hrnců poukazují na silné stránky, ale také negativa daných modelů. Věříme, že vám náš srovnávací test pomůže vybrat to nejlepší.

Víťaz testu

BergHoff Ron

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 5,2 litru, průměr dna 28 cm, vhodný na pečení v troubě, do myčky, dodáván je s poklicí

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Litinový hrnec o průměru 28 cm má dostatečný objem pro 4-člennou rodinu. Výhodou hrnce je, že kromě kvalitativních vlastností litiny samotné je povrch ošetřen smaltem a nehrozí tak žádné připalování. Povrch zároveň rychle a rovnoměrně distribuuje teplo po celé ploše. Vhodný je i do trouby.

Smaltovaná litina je ve své podstatě vylepšená syrová litina. Kromě toho, že povrch je o něco více náchylný k poškození, získá majitel hrnec, který se jednoduše udržuje a má perfektní nepřilnavý povrch. Hlavně není potřeba ošetřování olejem vůči korozi a přeskočit můžete proces vypalování. Také se hrnec jednoduše myje.

Objem hrnce je až 5,2 litru, přičemž průměr je 28 cm. Rukojeti jsou také z litiny, což je velkou výhodou, protože je možné využití hrnce v pečící troubě. Teplota pečení je maximalizována na 280 °C. Hrnec má feromagnetické vlastnosti, takže jej lze používat pro indukci, plynový i elektrický sporák nebo sklokeramickou desku.

BergHoff je dodáván s litinovou poklicí, která umožňuje při přípravě pokrmu realizovat pomalé dušení či pečení pod poklicí. Rukojeti ani držadlo poklice nejsou tepelně izolovány. Hrnec skvěle odolává vysokým teplotám a má velmi masivní provedení. Hmotnost hrnce je 8,18 kg. Litinový hrnec BergHoff Ron lze mýt v myčce nádobí, ale výrobce to nedoporučuje vzhledem k agresivním abrazivním čisticím prostředkům. Litinu je lepší mýt vždy ručně pod teplou tekoucí vodou se saponátem.

Chcete-li mít doma litinový hrnec na pečení nebo dušení pokrmů pod pokličkou, tento produkt splní vaše požadavky. Vyroben je z masivní litiny a pro lepší nepřilnavost povrchu a jednodušší péči je ošetřen smaltem. Díky tomu nepodléhají hrnce korozi a není nutné je vypalovat. Hrnec má objem až 5,2 litru a vhodný je pro vícečetnou rodinu.

Mytí v myčce nádobí se nedoporučuje. K pečení v troubě je vhodný a odolá teplotám až do 280 °C. Nádobí je dodáváno s litinovou poklicí. Potěší i renomé samotného výrobce, který je v daném segmentu dobře znám. Používat lze jej i na indukci a sklokeramické varné desce. Pokud by vás zajímaly jiné než litinové hrnce, podívat se můžete na další indukční hrnce, které jsme porovnali.

Pozitíva

Litinová provedení se smaltovaným povrchem
Masivní zpracování – velký objem
Vhodný do trouby až do 280 °C

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ: litinový hrnec/smaltovaný povrch ● Objem: 5,2 l ● Průměr dna: 28 cm ● Pečení v troubě: ano ● Hmotnost: - kg ● Poklice: ano ● Rukojeti: litina ● Vaření na indukci: ano ● Mytí v myčce nádobí : ano

Cenový trhák

Lamart LT1208 Iron

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 2,3 litru, průměr dna 21,5 cm, vhodný na pečení v troubě, dodáván je s poklicí, nelze mýt v myčce nádobí

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Smaltovaná litina je mezi odbornou veřejností velmi oblíbená a i profi kuchaři tento materiál hodnotí pozitivně. Litinový hrnec Lamart Iron má malý až středně velký objem. Hrnec je vhodný do pečicí trouby. Díky feromagnetickým vlastnostem jej lze používat na sporáku s indukcí.

Díky svým mechanickým vlastnostem je smaltovaná litina vhodná k vaření na jakémkoli druhu sporáků. Litině nepřekáží přímý oheň plynového sporáku, indukce ani sklokeramická deska. Hrnec je poměrně těžký, což některým spotřebitelům může trochu překážet. Smaltovaný povrch je nepřilnavý i díky speciálně tvarovanému dnu. Jídla můžete připravovat s minimem tuku. Nezbytné není ani prvotní vypálení a při skladování není nutné hrnec potírat tukem pro korozi. Litina je tvarově neměnný materiál a odolá až teplotám do výše 280 °C. Litinový hrnec Lamart je vhodný k pečení pokrmů v troubě.

Výhodou litinového nádobí značky Lamart je, že má na trhu velmi široké zastoupení a mnohé jeho produkty jsou cenově dostupné. Platí to i o daném hrnci Lamart LT1208 Iron. Hrnec má objem 2,3 litru a průměr dna je 21,5 cm, výška hrnce je 11 cm. Vhodný je tedy pro vaření či dušení různých pokrmů. Rukojeti hrnce jsou také z litiny nechybí ani litinová poklice s praktickým úchopem z nerezové oceli. Pozor je třeba dávat při manipulaci na samotné rukojeti, které také vedou teplo a nejsou tepelně izolovány. Z hlediska údržby výrobce nedoporučuje hrnec mýt v myčce nádobí.

Levný litinový hrnec Lamart je vyroben z vysoce odolné litiny, která má smaltovaný povrch. Ten je zárukou toho, že pokrmy se nepřipalují a zároveň není nutná žádná speciální péče o daný materiál. Uživatelé jsou rádi za to, že hrnec lze díky litinové konstrukci používat i do pečicí trouby. Pozitivem je zaručeně dostupná cena, která mnohé zákazníky upoutá.

Hrnec nelze mýt v myčce nádobí. Při mytí nepoužívejte ani drátěné kartáče, které by mohly poškodit smaltovaný povrch. Dodáván je s poklicí. Objem 2,3 l je dostatečným průměrem. Litinový hrnec Lamart nemá vážnější nedostatky a splňuje nároky na kvalitní nádobí z litiny. S větším objemem je v nabídce hrnec Lamart LT1209 Iron o objemu 4,3 litru a za velmi dostupnou cenu.

Pozitíva

Dostupná cena
Vhodný hrnec na pečení v troubě
Vnitřní povrch – smaltovaný

Negatíva

Bez výhrad

Typ: litinový hrnec/smaltovaný povrch ● Objem: 2,3 l ● Průměr dna: 21,5 cm ● Pečení v troubě: ano ● Hmotnost: 3,86 kg ● Poklice: ano ● Rukojeti: litina ● Vaření na indukci: ano ● Mytí v myčce nádobí: ne

Staub Cocotte

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 6,7 litru, průměr dna 28 cm, vhodný na pečení v troubě, do myčky, dodáván je s poklicí.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ikonická modelová řada litinových hrnců Staub Cocotte patří k nejlepším na trhu. Jedná se o výrobek renomovaného výrobce. Hrnec má velký objem o velkém průměru a vhodný je i pro vícečlenné domácnosti. Materiál je extrémně odolný a lze jej používat i k pečení v troubě. Povrch hrnce je smaltován a odolává korozi.

Unikátní konstrukce litinového hrnce Staub z něj činí vskutku skvělého pomocníka v kuchyni. Příprava pokrmů na kvalitní litine je velmi komfortní. Hrnec Staub má velký objem až 6,7 litru a průměr 28 cm. Vhodný je tak pro vaření polévek, dušení masa na šťávě nebo pečení v troubě. Hrnec odolá teplotám až do 250 °C. Speciálně strukturovaná poklice s hroty je ideální pro dušení – udržuje šťávy a vůni v hrnci, čímž je zachovávána skutečná kvalita surovin. Kondenzování vody na poklici je 9násobně efektivnější a zajišťuje nejen lepší šťavnatost pokrmů, ale také optimální cirkulaci vzduchu. Smaltovaný povrch snižuje přilnavost.

Hrnec je vhodné před prvním použitím zahřát na 5 minut s rostlinným olejem a až následně používat. Nikdy litinový hrnec Staub neohřívejte na ohni prázdný. Může dojít k poškození povrchové struktury. Při delším nepoužívání potřete stěny a dno přírodním olejem. Mytí v myčce nádobí je možné, ale hrozí riziko ztráty barevné stálosti.

Hrnec je odléván za pomoci hliníkové formy, přičemž základní konstrukce je ze surové litiny (tavenina surového železa a koksu). Hrnce Staub Cocotte jsou následně tvarované, obrušované a pokrývané ocelovým pískem a smaltem. Hrnec je z vnitřní strany pokryt smaltovanou vrstvou a z vnější strany barevným nátěrem. Potom je vypalován při teplotě až 800 °C. Právě díky těmto procesům je litinový hrnec tak odolný a trvanlivý. Nádoba velmi dobře uchovává teplo a specifikem je také efektivní tepelná vodivost, což je zárukou toho, že nádobí lze používat na plynových i indukčních sporácích.

Mezi zákazníky jsou hrnce Staub velmi oblíbené. Francouzský renomovaný výrobce nabízí v daném segmentu řemeslnou kvalitu, což se odráží také na vysoké ceně. Staub Cocotte je ideální pro vaření, dušení, pečení či pomalé vaření pokrmů. Hrnec disponuje extrémní odolností. I proto je vhodný do trouby. Díky unikátní poklici skvěle izoluje teplo a kondenzuje vlhkost, pokrmy jsou tak násobně šťavnatější.

Podstatnou výhodou je možnost používat nádobí na indukční desce, plynovém sporáku nebo v elektrické či plynové troubě – odolá teplotě až 250 °C. Rukojeti jsou také z litiny a nejsou tepelně izolovány. Nádobí výrobce doporučuje mýt ručně, ale problémem není ani myčka nádobí.

Pozitíva

Velký objem hrnce
Odolný a trvanlivý materiál
Pohodlná příprava pokrmů

Negatíva

Vyšší cena

Typ: litinový hrnec / smaltovaný povrch ● Objem: 6,7 l ● Průměr dna: 28 cm ● Pečení v troubě: ano ● Hmotnost: 7,1 kg ● Poklice: ano ● Rukojeti: litina ● Vaření na indukci: ano ● Mytí v myčce nádobí: ano

Lacná kvalita

Lamart LT1209 Iron

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 4,3 litru, průměr dna 25,5 cm, vhodný na pečení v troubě, dodáván je s poklicí, nedoporučuje se čištění v myčce.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kuchyňské nádobí vyrobené z litiny se smaltovanou povrchovou úpravou je ideální výbavou do každé kuchyně. Hrnec odolává vysokým teplotám a má velmi trvanlivou nepřilnavou vrstvu. Hrnec je jednoduchý na údržbu. Litina disponuje perfektními kvalitativními vlastnostmi a má efektivní tepelnou vodivost.

U litinových hrnců platí, že čím mají větší objem, tím jsou dražší. U výrobce Lamart to není vždy pravda. Vybraný hrnec nabízí objem až 4,3 litru a průměr dna až 25,5 cm. Přesto je v nabídce za velmi dostupnou cenu. Modelová řada Iron je vyrobena ze smaltované litiny. Povrch je nepřilnavý a příprava pokrmů je tak velmi komfortní, a to i s minimálním množstvím tuku. Výška stěn hrnce je 12,5 cm a vhodný je také na pečení masa nebo jiných pokrmů. Hrnec totiž lze používat k přípravě pečených pokrmů v troubě.

Mechanické a chemické vlastnosti litiny v kombinaci se smaltem jsou zárukou vysoké odolnosti a tvarové neměnnosti. Hrnec odolá teplotám až 280 °C a nedochází k žádné deformaci. Nádobí lze používat na sklokeramických nebo indukčních sporácích. Součástí hrnce je také praktická litinová poklice s nerezovým držadlem. Díky vlastnostem smaltu, který má nízkou přilnavost, je údržba nádobí a jeho mytí velmi snadné. Myčku nádobí výrobce nedoporučuje. Hrnec skvěle kumuluje teplo i po odstavení z varné plochy.

Pro ty, kteří chtějí svoji kuchyni vybavit litinovým nádobím a preferují právě tento materiál, představují hrnce série Lamart Iron velmi rozumnou volbu. Vybraný model nabízí kvalitativní vlastnosti smaltované litiny za dostupnou cenu. To oceňují i samotní zákazníci. Povrch hrnce je smaltovaný a je tak nepřilnavý. Vhodný je i pro používání v troubě. Rukojeti a poklice jsou rovněž litinové. Nejsou tedy tepelně izolovány. Hrnec má objem 4,3 litru. Jednoduše se čistí a udržuje. Pokud byste chtěli do sady hrnců i menší model, vybrat si můžete také 2,3 litru objemný litinový hrnec Lamart LT1208 Iron.

Pozitíva

Objem hrnce
Smaltovaný povrch
Vhodný i do trouby a k indukci

Negatíva

Bez výhrad

Typ: litinový hrnec / smaltovaný povrch ● Objem: 4,3 l ● Průměr dna: 25,5 cm ● Pečení v troubě: ano ● Hmotnost: - kg ● Poklice: ano ● Rukojeti: litina ● Vaření na indukci: ano ● Mytí v myčce nádobí: ne

Pre náročných

Staub Cocotte litinový hrnec s pařákem

Litinový hrnec se smaltovaným povrchem, objem 5,2 litru, průměr dna 26 cm, vhodný na pečení v troubě, do myčky, dodáván je s poklicí.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Francouzská značka litinových hrnců Staub je v tomto segmentu známá po celém světě. Vybraný hrnec Staub patří do série produktů Cocotte, ale kromě tradičních vlastností nabízí také speciální parní vložku pro unikátní přípravu pokrmů v páře. Hrnec je vhodný pro všechny typy sporáků i pro přípravu jídla v troubě.

Litinový hrnec Staub Cocotte disponuje speciální parní vložkou z nerezavějící oceli. V kombinaci s kvalitní litinovou poklicí tak máte možnost na vložku umístit různé suroviny a připravit je plynule na vodní páře – zelenina či ryby. Možnost paření jídla je velmi praktická. Kromě toho je však možné hrnec používat na všechny druhy sporáků, včetně indukce, plynu a také je vhodný k pečení do trouby. Litinový hrnec Staub disponuje litinovou poklicí s praktickou strukturou pro efektivní kondenzování vodní páry.

Povrch hrnce je smaltovaný a dno a stěny jsou naprosto hladké bez struktury. Výrobce doporučuje před prvním použitím hrnec po dobu 3 až 5 minut zahřát spolu s tukem. Vytvoří se tak speciální ochranný film, který zlepší nepřilnavost povrchu. Objem hrnce je 5,2 litru a průměr dna 26 cm. Díky vlastnostem litiny hrnec velmi dobře drží teplo.

Nádobí ze smaltované litiny je trvanlivé, odolné a tvarově stálé. Přesně to je i tento případ. Hrnce Staub garantují maximální mechanickou odolnost, a to i před odštěpením smaltované vrstvy, také je hrnec odolný vůči korozi. Při delším skladování můžete odolnost zvýšit tím, že hrnec potřete trochou rostlinného oleje, čímž zabráníte případnému oslabení ochranného filmu. Staub hrnce byste nikdy neměli ohřívat prázdné a vždy používejte při vaření alespoň minimální množství tuku. Vhodný je i do myčky nádobí, ale častým mytím může docházet ke změně barevné stálosti.

Pokud hledáte výraz „kvalitní litinové hrnce“, vybraný model představuje jednu z nejlepších a nejkvalitnějších možností. Jedinou nevýhodou z pohledu zákazníků je jen jeho vyšší cena. Jinak však litinový hrnec Staub představuje vrchol nabídky. Vhodný je pro indukci, plynové sporáky a také pro pečení v troubě. Odolává dobře vysokým teplotám. Velkým bonusem je nerezová parní vložka, která umožňuje připravovat pokrmy přímo na páře. Pozitivem je také velký objem hrnce.

Masivní provedení a zpracování jsou znakem kvality a dokazuje to i hmotnost 7,2 kg. Výrobce doporučuje ruční mytí, ale nádobí lze mýt také v myčce nádobí. Při delším skladování je vhodné vnitřní stěny a dno potřít olejem pro zvýšení účinnosti ochranného filmu. Nádobí Staub Cocotte je dostupné i ve více barevných provedeních.

Pozitíva

Litinový hrnec s pařákem
Velký objem
Vhodný do myčky nádobí

Negatíva

Vysoká cena

Typ: litinový hrnec / smaltovaný povrch ● Objem: 5,2 l ● Průměr dna: 26 cm ● Pečení v troubě: ano ● Hmotnost: 7,2 kg ● Poklice: ano ● Rukojeti: litina ● Vaření na indukci: ano ● Mytí v myčce nádobí: ano

Další zajímavé produkty

Průzkum trhu je základ a my chceme spotřebitelům nabídnout co nejvíce možností výběru. Proto jsme se rozhodli, že kromě litinových hrnců na vaření či pečení, které jsou součástí recenzí, vybereme také další alternativy. V rámci našeho srovnávacího testu si tak můžete vybrat z následujících hrnců z litiny, které se dostaly do našeho širšího výběru. Pro přehled jsme k vybraným produktům zpracovali také praktické charakteristiky s popisem vlastnostní.

Velice oblíbeným modelem je na našem trhu hrnec Perfect Home 10566. Má smaltovaný povrch, objem 4,2 litru a vhodný je nejen na indukční sporák, ale také na otevřený oheň. Smaltovaný povrch zajišťuje lepší nepřilnavost a jídlo se tak nepřipaluje. Průměr hrnce je 26 cm a stěny mají výšku 11 cm. Nádobí není vhodné mýt v myčce nádobí.

Litinový hrnec francouzské výroby Staub Tajine zaujme svým specifickým vzhledem a tvarem poklice. Hrnec disponuje litinovou základnou. Ta nabízí všechny výhody litinového materiálu. Výhodou je především rovnoměrný rozvod tepla a vysoká odolnost vůči poškrábání i teplotám. Nádobí je vhodné i pro indukční sporáky i do pečicí trouby. Zajímavostí nádobí je keramická poklice. Průměr dna hrnce je 20 cm.

Zajímavou volbou pro někoho může být velký litinový hrnec Perfect Home 15533 o objemu až 9 litrů. Průměr dna je 34 cm. Litinový hrnec má masivní poklici a masivní litinové rukojeti. Nádobí se doporučuje před použitím vypálit s rostlinným tukem. Jedná se o litinu, kterou je nutno ošetřovat i při skladování – potírání tukem. Hrnec lze používat také k pečení v troubě.

Do našeho širšího výběru jsme vybrali litinový hrnec Petromax Dutch Oven. Jedná se o litinový kotlík vhodný pro přímý – otevřený oheň. V případě potřeby lze použít hrnec i na všech sporácích nebo v troubě. Jeho objem je 7,5 litru. Dodáván je s masivní litinovou poklicí. Tu lze použít jako pánev na grilování. Litinový hrnec má všestranné využití a přímo do něj lze umístit brikety či uhlí a grilovat na pánvi.

Klarstein Hotrod 85 je vnější litinový hrnec určený k outdoorovému použití či kempování. Hrnec lze položit na gril nebo přímo nad otevřený oheň. Disponuje rukojetí z nerezové oceli. Objem hrnce je 8 litrů. Vhodný je na pečení, dušení nebo vaření guláše. Vyroben je z kvalitní a odolné litiny. Poklici lze otočit, položit na ni brikety, hrnec položit do pahřeby a získáte tak princip pečicí trouby.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Zákazníci velmi často preferují oblíbené, resp. nejprodávanější produkty. Platí to i o kuchyňském vybavení a kuchyňských spotřebičích. Vždy byste však měli vědět, do čeho investujete. Doporučujeme vám proto neřídit se jen pořadím nejvíce prodávaných litinových hrnců. Zaměřujte se na vaše osobní požadavky a nároky. V této tabulce naleznete nejprodávanější litinové hrnce dle cenového porovnávače Heureka.cz. Pořadí i produkty se mohou měnit, proto v pravidelných intervalech prodejnost kontrolujeme a tabulky aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Lamart LT12075*Zobrazit produkt
Lava Metal LVYTC16K2B5*Zobrazit produkt
Krisberg Ks-26395*Zobrazit produkt
GSW Litinový hrnec 24 cm5*Zobrazit produkt
Staub oválný 31 cm5*Zobrazit produkt

Návod, jak vybrat litinový hrnec

Výběr litinového nádobí není složitou vědou, ale vyplatí se znát určité vlastnosti hrnců z tohoto materiálu. Syrová litina má své výhody, ale také neduhy, které by měl její budoucí majitel znát. V rámci našeho návodu vám přinášíme praktické rady a informace, které zaručeně oceníte již před nákupem. Kromě vlastností, jaký objem, průměr hrnce či příslušenství vám přinášíme i charakteristiku litiny jako materiálu. Díky těmto poznatkům s výběrem litinového hrnce zaručeně nebudete mít problém. Pokud se zamýšlíte nad tím, které kuchyňské nádobí je nejlepší, vězte, že světoví šéfkuchaři doporučují právě litinové.

Jak vybrat litinový hrnec

 • Litinové nádobí – plusy a minusy
 • Možnosti použití
 • Rozměry – objem a průměr hrnce
 • Příslušenství (poklice, rukojeti)
 • Údržba a péče o litinové nádobí
 • Cena a renomovaní výrobci

Litinové nádobí vs nerez či keramika

Litinové hrnce jsou velmi oblíbené, a to nejen pro vlastnosti, které tento materiál má, ale také pro jejich využití. Litinové nádobí je vhodné nejen pro vaření na sporáku, ale také je možné jej používat k pečení či zapékání v troubě, což je zásluhou odolnosti surové litiny.

Litina velmi dobře vede teplo a dokáže dlouho zůstat velmi horká, proto je vhodná i pro pomalé vaření a zároveň dobře uchovává teplo, čímž šetří energii. Litinové hrnce jsou vhodné pro indukční sporáky, protože materiál má magnetické vlastnosti a stejně tak je lze vložit i do trouby. Obávat se nemusíte ani kombinace litiny se smaltem. Smaltovaná litina je v rámci nabídky velmi frekventována. Povrch je ošetřen glazurou a eliminuje se tvorba koroze, také je povrch ještě nepřilnavější. Před prvním použitím se vždy doporučuje čistě litinové nádobí (hrnce, pánve bez glazurovaného povrchu) vypálit na ohni – dno a vnitřní stěny potřete olejem a položte na sporák, zahřejte alespoň na 15 minut, během kterých se vytvoří ochranný film. Cena smaltované litiny je vyšší.

Výhody litinových hrnců

 • Přirozeně nepřilnavý povrch
 • Skvělé vedení tepla a jeho uchovávání – úspora energie
 • Možnost vařit při nízkých teplotách
 • Odolnost a životnost materiálu
 • Vhodná na všechny typy sporáků (i indukční)
 • Všestrannost litiny – hrnce vhodné do pečicí trouby

Je pravda, že litinové nádobí má i své slabší stránky, především co se týče čisté litiny. Jednou z největších nevýhod je podle mnohých fakt, že se na nádobí tvoří koroze. Pokud se litinové nádobí používá a je pravidelně vystavováno živočišným či rostlinným tukům a olejům, materiál je pravidelně konzervován a tvorba koroze je minimalizována. Právě smaltovaná litina je materiálem, který tento negativní prvek eliminuje a koroze či nutnost vypalovat hrnce tukem nejsou nutné. Hrnce či pánve z litiny jsou poměrně těžké. Stěny litinových hrnců jsou tlustší, a proto zahřívání trvá déle.

Litinové hrnce výhody

Nevýhody litinových hrnců

 • Vyšší hmotnost
 • Náročnější údržba – vznik koroze při nepoužívání
 • Delší doba zahřívání
 • Nádobí z čisté litiny není vhodné pro skladování potravin

Keramické hrnce

Svými vlastnostmi jsou keramické hrnce velmi podobné litine. Jsou velmi odolné a zvládají také vysoké teploty. Povrch je nepřilnavý a odolný. Používáním se však keramická struktura oslabuje a ztrácí své kvalitativní vlastnosti. Hrnce jsou oproti litině vhodné do myčky na nádobí, ale pokud chcete materiál šetřit, doporučuje se ruční mytí jemnou houbou. Ty, které mají magnetické dno, jsou vhodné také pro indukční varné desky. Levnější nádobí ovšem na indukci často používat nemůžete právě proto, že čistá keramika nemá feromagnetické vlastnosti. Oproti litine se keramické nádobí rychleji zahřívá a stejně efektivně rozvádí teplo.

Nerezové hrnce

V případě kuchyňského nádobí se jedná o velmi frekventovaný materiál. Nerezové hrnce jsou vhodné pro všechny druhy sporáků včetně indukce. Nevýhodou je, že plynové sporáky s přímým ohněm nerezové nádobí více poškozují (vznik skvrn). Hrnce je vhodné mýt i v myčce na nádobí. Netvoří se žádná koroze. Nerezová ocel velmi dobře odolává vysokým teplotám. Lepší volbu představují nerezové hrnce s dvojitým dnem. Hrnce s tenkým dnem často způsobují připalování potravin a zároveň se dno pod vlivem vysokých teplot může deformovat.

Smaltované hrnce

Hrnce ze smaltu jsou obvykle tvořeny směsí hliníku a litiny, případně jiných kovů. Samotný smalt tvoří jen povrch hrnců. Výhodou této povrchové úpravy je dobrá nepřilnavost. Materiál dobře odolává vysokým teplotám, ale nevyhovují jim příliš prudké změny teplot (teplotní šoky). Proto je nevýhodou smaltu na povrchu riziko jeho odštěpení. Hrnce jsou dostupné za nízké ceny, ale faktem je, že nejsou příliš kvalitní a většina spotřebitelů je nedoporučuje.

Smaltovaný hrnec

Titanové hrnce

Odolný vůči poškození, proti vysokým teplotám, nepřilnavý povrch a perfektní vedení tepla. Titan jako takový výborně kumuluje teplo a díky tomu šetří energii. Samotné tělo je z odolného a vodivého kovu a hliníku. Horní vrstva je z oxidu titaničitého. Materiálu nepřekáží ani prudká změna teploty a velmi rychle se i zahřívá. Titanové hrnce jsou vhodné i pro pečení v troubě.

Teflon a měď

Měděné hrnce se používají především díky vlastnostem tohoto kovu. Přestože měděné hrnce vyžadují větší údržbu a používáním ztrácejí své vizuální vlastnosti, skvěle rozvádějí teplo. Povrch je vždy potažen vrstvou nerezu nebo teflonu.

Teflonové hrnce jsou velmi kvalitní, především díky unikátnímu a nepřilnavému povrchu, který je však extrémně náchylný k poškození. Následně ztrácí své vlastnosti a riziko přihoření je vysoké. U nádobí s teflonovým povrchem se nedoporučuje používat kovové kuchyňské náčiní, aby nedošlo k poškrábání povrchu.

Litinový hrnec na pečení a indukci

Velkou výhodou litinových hrnců je jejich všestrannost. Je možné je používat na všech druzích sporáků – od plynového až po indukční. Pozor však dávejte při manipulaci nad sklokeramickou deskou, aby nedošlo k jejímu prasknutí, nádobí z litiny je poměrně těžké. Samotnou litinu dokonce můžete používat na otevřeném ohni. Litinové pánve, hrnce či kastroly, které nemají dřevěné rukojeti či držadla jsou vhodné i pro používání v troubě. Litinové hrnce na pečení jsou velmi žádané. Vysoká odolnost materiálu a schopnost udržovat teplo jsou velkým pozitivem. Surová litina navíc nevylučuje žádné chemické látky, proto je příprava pokrmů zdravotně nezávadná.

Objem hrnce, výška a průměr dna

Při výběru často hraje roli to, jaký objem spotřebitel potřebuje, resp. využije. V zásadě se vyplatí řídit podle toho, co v hrnci chcete připravovat a pro kolik osob budete vařit. Malé litinové hrnce mohou mít od 1 do 2 litrů. Vhodné jsou například k vaření vajíček či párků k snídani. Středně velké hrnce s objemem od 3 do 5 litrů poslouží 3 až 4členné rodině. Hrnce s větším objemem 5 až 10 litrů už poslouží k vaření ve větším množství a pro více osob.

Výška stěn hrnce z litiny se pohybuje od 6 cm až po přibližně 40 cm, v závislosti na samotném objemu i průměru dna. Průměr dna se u hrnců může pohybovat od 10 cm až po 50 cm. Větší průměr mají například litinové pánve či kastroly.

Litinový hrnec – objem

Praktické rukojeti a poklice

Pro někoho nepodstatné detaily, jejichž účel však určitě není třeba podceňovat. Samozřejmostí by měly být rukojeti, resp. „ouška“, která slouží k pohodlnější manipulaci s hrnci. U některých druhů nádobí bývá běžné, že rukojeti jsou poplastovány nebo jsou odizolovány tak, aby nevedly teplo a bylo možné hrnec chytit bez ochranných rukavic. U litinových hrnců tomu tak nebývá a obvykle jsou i rukojeti litinové. Důvodem je, aby bylo možno hrnec či pánev vkládat do trouby.

Platí to i u poklic, které jsou ve výjimečných případech vyrobeny ze skla. Většinou se však jedná o litinové poklice, které je opět možné používat do pečící trouby.

Péče o litinový hrnec

Potřebné je rozlišovat, majitelem jakého druhu litinového hrnce jste. Litinové hrnce a pánve z čisté – syrové litiny vyžadují vyšší míru péče než litinové hrnce se smaltovaným povrchem. Jedná se především o vlastnosti materiálu. Litinový hrnec má strukturu, která je odolná proti připálení, ale zároveň je důležité, abyste se o hrnec s takovou strukturou starali.

Před prvním použitím je třeba litinový hrnec, pánev či kastrol řádně vypálit. Na dno hrnce a jeho stěny natřete tuk či olej. Hrnec může následně dát na sporák nebo vložit do trouby a zhruba 15 až 30 minut zahřívat (v troubě při teplotě 180 °C). Následně se tato vypálená vrstva přichytí na nádobí a vytvoří ochranný film. Tento proces je vhodné zopakovat i v případě, že hrnec delší dobu nepoužíváte. Ochranný film chrání litinu před korozí a zároveň se zvýší mechanická odolnost povrchu. Jsou také sady hrnců, které jsou již od výroby dodávány s nátěrem z vosku. Takový hrnec je třeba před prvním používáním odmastit pod teplou vodou se saponátem. Tato starost odpadá u hrnců z litiny, které mají smaltovaný povrch. Tyto hrnce lze oproti syrové litině mýt i v myčce nádobí.

Péče o litinový hrnec

Jak se vyrábí litina?

Litina, ze které jsou vyráběny hrnce, ale také se používá např. v automobilovém či zemědělském průmyslu se nazývá tvárná litina. Základní složkou tohoto materiálu jsou ocelové segmenty, syrové železo, uhlík a další přísady, jako křemík nebo vápenec. Tyto složky jsou roztaveny při vysoké teplotě v elektrických pecích. Samotná tavenina je modifikována dalšími složkami, aby byla zdravotně nezávadná a zbavená škodlivých látek. Mechanické vlastnosti taveniny jsou upravovány obrušováním, nanášením vrstev, kalením nebo zušlechťováním. Tímto způsobem lze ovlivnit i její vizuální vlastnosti.

Kvalitní litinové hrnce s vyšší cenou

Platí jednoduché pravidlo, čím je litinový hrnec větší a těžší, tím je cena vyšší. Při koupi si dávejte pozor na to, abyste v případě levnějších hrnců z litiny nedoplatili na levné provedení. Některé levnější litinové hrnce totiž obsahují více vrstev smaltu, a to na vnější i vnitřní vrstvě. Cena levnějších hrnců z litiny se pohybuje v rozpětí od 600 do 1 500 Kč.

Kvalitnější materiály a preciznější zpracování naleznete spíše v kategorii produktů v cenovém rozpětí od 1 500 do 3 700 Kč. V této kategorii naleznete také hrnce s větším objemem nad 5 litrů. Cena hrnců od renomovaných výrobců se bez problémů dokáže vyšplhat i na 6 200 až 8 700 Kč. V mnoha případech je výběr věcí designu, barevného provedení či tvaru. Máte-li zájem o sady litinových hrnců, řádově si můžete připravit tisíce korun.

Litinové hrnce Lamart, Berghoff a Staub trhu dominují

Podobně jako v jiných segmentech, také mezi litinovými hrnci se nacházejí výrobci, kteří mají na trhu dominantní postavení. Vycházejíce z pozitivních referencí spotřebitelů, mají na trhu právem silné postavení. Litinové hrnce Lamart si zákazníky získaly především dostupnými cenami. Výrobce zároveň disponuje solidní nabídkou hrnců. Vysokou kvalitu mají litinové hrnce Staub, které jsou na našem trhu velmi populární a mají největší zastoupení. Opomenout nelze ani značku hrnců z litiny Berghoff. Co se týká litinových hrnců Lidl či Tesco, pozor si dávejte především na materiály, ze kterých je nádobí vyrobeno. Často jsou totiž použity méně kvalitní kovy.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímá vás něco ohledně litinových hrnců? Potřebovali byste poradit s výběrem litinového nádobí do vaší kuchyně? Chybí vám něco v našem návodu nebo máte reálné zkušenosti s litinovými hrnci? Neváhejte a ptejte se. Testmagazín vám rád odpoví a poradí. Sekci otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a odpovídáme na vaše dotazy. Svými zkušenostmi můžete poradit i ostatním spotřebitelům, kteří se pro koupi takového produktu rozhodují.

Ano, jsou vhodné a litinové hrnce můžete používat na indukčním sporáku. Litina je v tomto směru velmi univerzální. Má magnetické vlastnosti, velmi efektivně rozvádí teplo a spolupráce s indukčními varnými deskami či sporáky je velmi efektivní. Nedoporučujeme používat litinové nádobí určené k exteriérovému použití, jehož hmotnost je poměrně vysoká a mohlo by indukční varnou desku poškodit.

Ano, avšak musí být pro tento účel určen. Litina obecně velmi dobře odolává opotřebení a přímému ohni. No je důležité, aby bylo litinové nádobí pro tento účel stavěno. Litinové hrnce vhodné pro venkovní použití zpravidla mívají tlustší stěny a jsou těžší. Speciálně pro tento účel vaření a pečení na ohni jsme zpracovali recenze litinových hrnců Klarstein. Ve srovnávacím testu naleznete recenze konkrétních hrnců z litiny vhodných pro oheň.

Ano, litinové pánve, hrnce či kastroly jsou vhodné pro používání i v troubě. Litinový hrnec na pečení však musí mít poklici litinovou a ne skleněnou. Výjimku představují hrnce z litiny, které mají dřevěnou nebo poplastovanou rukojeť.

Ano, může. Díky vlastnostem, které litinové hrnce nabízejí (nepřilnavost, odolnost vůči vysokým teplotám, tepelná vodivost...), jej lze používat i pro přípravu pečených pokrmů. K tomuto účelu poslouží například litinový hrnec Ernesto o objemu 5 litrů. Případně jsou v nabídce i litinové pekáče.

Litinové nádobí má přirozeně nepřilnavou vrstvu a perfektně vede teplo. Složení litiny a jeho mechanická odolnost jsou předpokladem pro dlouhou životnost a trvanlivost nádobí. Jedinou nevýhodou syrové litiny je riziko tvorby koroze při nevhodném skladování. Proto se někdy využívá smaltování, které na povrchu nádobí eliminuje riziko tvoření koroze.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(90.4%)