Infrasauny

Nejlepší infrasauny 2024 + recenze

Oddech a relax jsou pro mnohé z nás tou nejlepší regenerací. Jednou z možností příjemně stráveného času a požadovaného relaxu je saunování. Účinky sauny na lidské zdraví jsou dlouhodobě známé. Kromě populární finské sauny, kterou si můžete dopřát v rámci wellness, existují také infrasauny, které dnes můžete mít i doma. Přestože jde o poměrně velkou investici, z dlouhodobého hlediska má smysl. Infračervené záření má na lidský organismus příznivé účinky. Při výběru infrasauny však musíte zvažovat řadu parametrů a vyznat se v nich nemusí být pro laika vůbec jednoduché. Proto vám nabízíme návod, který vám s výběrem infrasauny pomůže. Navíc jsme vybrali i nejlepší infrasauny. V našem srovnání se nachází také interiérová infrasauna Marimex Popular 3001 L, která disponuje až osmi karbonovými zářiči a je vybavena ionizátorem.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou infrasaunu koupit?

V tomto případě zřejmě neexistuje možnost „bleskové“ volby, a to vzhledem k tomu, že jde o poměrně individuální výběr a současně i nákladnou investici. Proto je nutné dobře zvážit, jakou infrasaunu si vyberete. Pokud se rozhodujete pro koupi infrasauny, ale v nabídce se vám těžko orientuje, věříme, že vám náš výběr těch nejlepších modelů může pomoci. V této sekci můžete vidět top infrasauny z našeho srovnávacího testu. Každá z nich má přiřazen i speciální štítek. Krátké charakteristiky popisují jen klíčové vlastnosti, kompletní recenze pak naleznete níže.

Názov Hodnotenie Detail
Marimex Popular 3001 L   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Marimex Trendy 2001 M   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt
Hanscraft San Marino   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Marimex Popular 3001 L

Infrasauna pro dvě osoby, teplotní rozsah 45–60 °C, 8 karbonových infrazářičů, materiál: hemlock.

Zobrazit více info

Nepochybně dobrou volbou pro odpočinek a relax může být právě tato dvoumístná infrasauna vybavená osmi karbonovými infrazářiči. Příkon dosahuje hodnoty 1 920 W. Ohřev je relativně rychlý. Plusem je ionizátor, který se stará o svěžest vzduchu v kabině. Vestavěný je také audiopřehrávač s USB vstupem. Kabina je vyrobena z kvalitního jedlovce kanadského. Montáž je maximálně nenáročná, k dispozici je videonávod.

Cenový trhák
Hanscraft San Marino

Hanscraft San Marino

Infrasauna pro 1 osobu, teplotní rozsah 45–60 °C, 3 karbonové infrazářiče, materiál: hemlock + imitace dřeva.

Zobrazit více info

Spotřebitelé jsou s tímto modelem velmi spokojení. Přestože vnitřní prostor je menší, pro jednu osobu je komfort dostatečný. Výhodou je, že se vejde do prostorů o menší výměře (i do menšího bytu).

Náš TIP
Marimex Elegant 3001 L

Marimex Elegant 3001 L

Infrasauna pro dvě osoby, teplotní rozsah 45–60 °C, 7 karbonových infrazářičů, materiál: hemlock.

Zobrazit více info

Vynikající komfort a podmínky k relaxu nabízí i tato infrasauna pro dvě osoby od renomovaného českého výrobce. Silnou stránkou je vnitřní prostor, který nabízí. K ohřevu jsou využívány karbonové zářiče s výkonem 2 140 W. Ohřev je otázkou několika minut. Bonusem je také světelná terapie – LED Harmony. Přestože jsou k dispozici reproduktory, jejich akustická kvalita je poměrně slabá. Konstrukce je vyrobena z hemlocku. Z hlediska poměru ceny, kvality a výkonu je však skvělou volbou.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš detailní průzkum trhu trval přes 50 hodin, než jsme vybrali modely, které se dostaly do našeho užšího výběru. Vybírali jsme na základě nejdůležitějších parametrů. Každého spotřebitele zajímá něco jiného a každý se rozhoduje na základě jiných ukazatelů, my jsme však vytvořili seznam vlastností a parametrů, podle kterých si infrasaunu vyberete i vy. Kromě technických parametrů jsou důležité zkušenosti zákazníků, ze kterých jsme při hodnocení produktů rovněž vycházeli.

Asi nejvýraznějším parametrem, který spotřebitele zajímá již na začátku, je kapacita, resp. velikost infrasauny. V zásadě lidé hledají infrasauny pro jednu či dvě osoby nebo pro celou rodinu. Dalším podstatným údajem je výkon (současně i spotřeba) a s ním související typy zářičů. Jejich efektivita se může lišit, což v konečném důsledku může ovlivnit samotný výkon ohřevu. Nejběžnější jsou karbonové a keramické zářiče. V neposlední řadě záleží na tom, zda se jedná o interiérovou, nebo exteriérovou infrasaunu, roli hraje také kvalita zpracování, materiály a celkový design. Zpravidla se jedná o kombinaci dřeva, plastů a kovu. Pocit tepla však není to jediné, co dokážou infrasauny nabídnout. Dnes disponují i různými funkcemi, např. ionizátorem, ozonovým generátorem, audiosystémem, LED světelnou terapií nebo dalším praktickým příslušenstvím a inovativními prvky.

Kapacita a rozměry
Výkon a spotřeba
Typy zářičů
Materiály a kvalita zpracování
Výbava a další funkce

Konkurence je i v tomto segmentu trhu poměrně rozmanitá, přestože se nejedná o běžné domácí elektrospotřebiče. Zastoupení zde mají ověřené značky a výrobci, kteří mají v této oblasti bohaté zkušenosti, ale najdou se i infrasauny méně známých značek, které příjemně překvapily. V našem testu se ocitlo více značek, nejvíce se osvědčily infrasauny Marimex a Belatrix, které se nachází i v našem srovnávacím testu. Z hlediska průzkumu trhu nám posloužil srovnávací portál Heureka a stránky ověřených prodejců.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze infrasaun

V našich recenzích najdete různé modely, které se od sebe liší konstrukcí, výkonem, kapacitou, vybavením nebo jinými parametry. Infrasauny jsme vybrali na základě výše uvedené metodiky testování. Výběr produktů a jejich hodnocení jsou objektivní. Redaktoři se snaží poukázat nejen na základní technické parametry, ale také na skutečné výhody a nevýhody, které by spotřebitele mohly zajímat. Ani jeden z výrobců či prodejců není záměrně propagován.

Víťaz testu

Infrasauna pro dvě osoby, teplotní rozsah 45–60 °C, 8 karbonových infrazářičů, materiál: hemlock.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Saunovací zařízení od renomovaného českého výrobce Marimex. Infrasauna je svými rozměry určená pro maximálně dvě osoby. Vyrobena je z odolného hemlocku – kanadského jedlovce. Nechybí dokonce ani interiérové ​​osvětlení. Složení je velmi nenáročné a zabere vám jen pár desítek minut.

Marimex Popular 3001 L patří ke středně velkým saunám. Je určená pro dvě osoby a vysoká standardních 190 cm. Kabina je zhotovena ze samostatných dílů. Složení je velmi nenáročné. Ve stropě se nachází také střešní ventilace. Dveře sauny jsou celoskleněné. Výkon infrasauny činí 1 920 W. Spotřebitelé chválí rychlý ohřev a také dobré rozmístění zářičů. Celkově se jedná o osm karbonových zářičů, přičemž nechybí ani podlahové topidlo. Rozvádění tepla je opravdu rovnoměrné. Teplotu můžete regulovat v rozmezí od 45 do 60 °C. Po dosažení stanovené teploty se infrazářiče automaticky vypnou. Napájení je z klasické sítě na 220–240 V.

Výrobce saunu doporučuje do rodinného domu i prostornějšího bytu. Sauna je určena výhradně do interiéru. Garantována je také vysoká úspora energie. Upozorňujeme, že samotná elektroinstalace a kabeláž jsou již osazené a vám stačí podle přehledného návodu správně zapojit jednotlivé piny. Spojování konstrukce probíhá za pomoci klasických šroubů, případně spon a čepů. Od stropu v místnosti by měla být zajištěna rezerva alespoň 20 cm.

Sauna patří k cenově dostupným modelům, přesto výrobce nabízí i praktické vybavení. Jedním z nich je například ionizátor, který není vždy samozřejmostí. Vzduch v infrasauně je tak zbaven alergenů a jiných mikrobů. Velkou výhodou kanadského jedlovce je, že dřevo nemá žádné výrazné aroma. Ionizátor současně potlačuje i jiné pachy, ve stropě je také větrací otvor. Kromě toho je integrován USB vstup a máte možnost přehrávat hudbu či spustit FM rádio. Reprosoustava je poměrně nekvalitní, občasné „šustění“ je poměrně běžné.

Ovládací panel je umístěný uvnitř sauny, takže ovládání je maximálně komfortní. Kabina má také vnitřní osvětlení. Intenzitu a barvu světla nelze regulovat. K dispozici není ani polička nebo držák na nápoje.

Tato infrasauna patří mezi spotřebiteli k oblíbeným modelům. Nejčastěji si zákazníci pochvalují poměr ceny a výkonu. S tím souvisí i účinnost osmi karbonových infrazářičů, včetně podlahového. Ohřev je velmi rychlý a během 10 minut je sauna vyhřátá na požadovanou teplotu. Teplotu lze regulovat za pomoci ovládacího panelu, který se nachází v interiéru sauny. Za velké plus považujeme samotnou montáž a spuštění infrasauny. Díly do sebe zapadají a podle návodu vše dává smysl, složení vám může trvat řádově 30 až 45 minut.

Kabina je určená pro dvě osoby. Je v ní dostatek místa. Kvalita zpracování je dobrá, stejně tak i rozmístění infrazářičů. Menším neduhem je reprosoustava, jejíž přítomnost je milým překvapením, avšak akusticky je poněkud zklamáním. Reproduktory jsou méně kvalitní, což je slyšet. Skleněné dveře jsou pro někoho výhodou, pro jiného nevýhodou. Důležité je však správné osazení, aby dveře dobře těsnily a teplo neunikalo ven.

Pozitíva

Rychlý ohřev
Dostatek prostoru
Nenáročná montáž – kvalita materiálů

Negatíva

Méně kvalitní reproduktory

Příkon/výkon: 1 920 W ● Kapacita sauny: 2 osoby ● Typ zářičů: karbonové ● Počet zářičů: 8 ● Teplotní rozsah: 45–60 °C ● Ionizátor: ano ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ano / USB vstup ● Šířka: 123 cm ● Hloubka: 120 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský ● Hmotnost: 130 kg

Cenový trhák

Hanscraft San Marino

Infrasauna pro 1 osobu, teplotní rozsah 45–60 °C, 3 karbonové infrazářiče, materiál: hemlock + imitace dřeva.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hanscraft San Marino patří k méně výkonným zařízením, ale vzhledem ke svým rozměrům je výkon topných těles dostatečný. Přestože jde jen o tři karbonové infrazářiče, spotřebitelé si pochvalují samotnou rychlost výhřevu (5 až 10 minut). To je výhoda menší konstrukce. Podlahový ohřívač ve výbavě není.

Sauna je vybavena teplotním senzorem, takže po dosažení zvolené teploty vyhřívání automaticky zastaví a teplota již dále nestoupá. Výkon topných zářičů je 1 140 W. Infrasauna využívá klasické napájení ze sítě na 220–240 V. Ovládací panel se nachází ve vnitřní části sauny. Nechybí ani interiérové ​​osvětlení a střešní ventilace.

Výrobci Hanscraft nelze upřít cit pro design. Kabina vypadá velmi dobře a i samotné zpracování je velmi povedené. Větší část kabiny je tvořena přírodním dřevem z kanadského jedlovce. Pouze čelní strana je vyrobena z MDF desky a ošetřena barevnou povrchovou úpravou s imitací dřeva. To designu velmi pomáhá a současně to nijak nesnižuje kvalitu konstrukce.

Kabina je vysoká 185 cm a hloubka činí pouze 65 cm, což je poněkud málo, a faktem je, že lidé větších rozměrů se budou v kabině cítit stísněně. Malé rozměry tak mají své výhody, ale i nevýhody. Dveře jsou vyrobené z čirého temperovaného skla. Sklo je tlusté 5 mm. Montáž i zapojování jsou nenáročné. K dispozici je také montážní návod.

Reference spotřebitelů jsou maximálně pozitivní. Výkon je dostatečný a potěší velmi vysoká rychlost ohřevu. Sauna je kompaktní a lze ji umístit do menších prostorů. Spotřebitelé pozitivně vnímají kvalitu zpracování a design. Dřevěné plochy jsou dobře opracované bez třísek či záděrů. Nechybí ani interiérové ​​osvětlení.

Zákazníky těší jednoduché ovládání a obsluha. Stačí si zvolit teplotu a saunování může začít. I z hlediska spotřeby je infrasauna nenáročná. Infrazářiče jsou z odolného karbonu. Jedinou nevýhodou může být pro někoho menší kabina. Ve srovnání s konkurenčními infrasaunami pro 1 osobu je vnitřní prostor menší.

Pozitíva

Kompaktní rozměry
Rychlé nahřívání
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Menší vnitřní prostor

Příkon/výkon: 1 140 W ● Kapacita sauny: 1 osoba ● Typ zářičů: karbonové ● Počet zářičů: 3 ● Teplotní rozsah: 45–60 °C ● Ionizátor: ne ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ne ● Šířka: 90 cm ● Hloubka: 65 cm ● Výška: 185 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský + imitace dřeva ● Hmotnost: 80 kg

Náš TIP

Marimex Elegant 3001 L

Infrasauna pro dvě osoby, teplotní rozsah 45–60 °C, 7 karbonových infrazářičů, materiál: hemlock.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výkonná infrasauna se světelnou relaxační technologií LED Harmony. Model Elegant 3001 L je určený pro dvě osoby. Má integrované komfortní vybavení, například v podobě ionizátoru. Spotřebitelé vyzdvihují vysokou kvalitu zpracování a také designové provedení.

Pokud si chcete saunování užít naplno a dopřát si společnou relaxaci s partnerem/partnerkou, kabina Marimex Elegant 3001 L je dostatečně velká a prostorná. Vnitřní prostor je opravdu luxusní a vzdušný i v případě obsazení dvěma osobami. Velkou výhodou je enormně vysoký výkon – 2 140 W. O tepelný komfort se stará sedm infrazářičů z karbonu. Ohřev je rovnoměrný a samozřejmostí je infrazářič v podlaze. Maximální teplota činí 60 °C. Napájení je standardní, a to z elektrické sítě na 220–240 V.

Kabina je vyrobena z přírodního dřeva kanadského jedlovce. Dveře jsou z čirého skla a drobným nedostatkem je horší těsnění. Po designové stránce je provedení velmi povedené. Kvalita zpracování je také solidní. Sauna je vysoká 194 cm, na výšku je zapotřebí mít rezervu alespoň 20 cm, proto je vhodné ji umístit do vzdušného prostoru s dostatečně vysokým stropem.

O tom, že si můžete dopřát maximální komfort, svědčí i to, že kromě tepelné terapie si můžete dopřát i tu světelnou. Ve stropě je umístěno několik LED diod, které vytvářejí tlumené relaxační světlo. Jedná se o technologii LED Harmony. Kromě této velmi zajímavé funkce má tato infrasauna ve výbavě ionizátor k čištění vzduchu a také integrovaný hudební přehrávač s USB vstupem. Pravdou však je, že kvalita reproduktorů je velmi nízká. Ovládací panel je umístěný uvnitř. Umožňuje vám regulovat teplotu, čas i míru osvětlení. Prostřednictvím panelu samozřejmě ovládáte také rádio či přehrávanou hudbu.

V případě daného modelu panuje velká spokojenost. Spotřebitelé si pochvalují nejen výkon ohřevu, ale také právě zmíněnou funkci světelné terapie – LED Harmony. Prvotní ohřev trvá v průměru 10 až 15 minut. Mírným zklamáním je výhřev sedacího místa, kde je ohřev poměrně méně citelný. Není to však problém, protože časem se prostor dostatečně vyhřeje od podlahového infrazářiče i ostatních, umístěných po obvodu. Zákazníci chválí prostornost v sauně. Vícero lidem chybí v této cenové třídě opěrka zad, případně nějaký věšák nebo polička.

Při nastavování osvětlení je možné, aby světýlka svítila nebo blikala, intenzitu osvětlení nelze plynule regulovat. V sauně si pohodlně můžete číst svou oblíbenou knihu. Kritika v recenzích směřovala také ke skleněným dveřím a jejich izolačním schopnostem. Těsnění není ideální a místy proniká chladnější vzduch. Z hlediska poměru ceny a kvality jde opravdu o velmi dobrou volbu. A chcete-li mít doma prostornou saunu pro dva, určitě tento model doporučujeme.

Pozitíva

Poměr ceny, kvality a výkonu
Rychlá montáž
Světelná terapie – LED Harmony

Negatíva

Nekvalitní reprosoustava
Horší těsnění dveří

Příkon/výkon: 2 140 W ● Kapacita sauny: 2 osoby ● Typ zářičů: karbonové ● Počet zářičů: 7 ● Rozsah teplot: 45–60 °C ● Ionizátor: ano ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ano ● Šířka: 117 cm ● Hloubka: 106 cm ● Výška: 194 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský ● Hmotnost: 153 kg

Pre náročných

Belatrix Vista V

Infrasauna pro pět osob, teplotní rozsah 45–60 °C, 14 karbonových a fullspektrálních infrazářičů, materiál: hemlock.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Přestože je infrasauna poměrně dostupným zbožím, najdou se i modely, jejichž cena se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun. Pokud si ovšem chcete dopřát skutečný luxus a saunování pro celou rodinu, Belatrix Vista V je vhodná pro 5 lidí. Disponuje vysokým výkonem a kombinuje dva druhy infrazářičů. Kromě toho nabízí světelnou terapii a disponuje také vestavěnou audiosoustavou.

Belatrix se může pyšnit certifikáty řady EMC, EMF, RoHS nebo CNAB. Její používání je bezpečné a kontrolovaná je také hladina hodnot elektromagnetického pole. Skutečným znakem luxusu je například vestavěná reprosoustava. Zvuk je kvalitní, a při saunování tak můžete poslouchat oblíbené rádio nebo vámi zvolenou hudbu z USB flash disku. K dispozici máte ovládací panel s LCD displejem. Velmi oceňujeme možnost nastavení požadované teploty nebo dobu ohřevu.

Belatrix Vista V kombinuje dva druhy infrazářičů, celkem jich je 14. Jedná se o plnospektrální ohřívače, které vyzařují účinné infračervené paprsky a mají i světelný efekt. Druhým typem jsou standardní karbonové zářiče. Celkový výkon činí 3 550 W. Zářiče jsou ideální kombinací pro tepelný komfort i léčebné účely. Regulovat můžete také intenzitu jednotlivých zářičů, nožních nebo zádových. K dispozici jsou tři úrovně výkonu. Plnospektrální zářiče lze dokonce úplně vypnout.

Skutečným znakem luxusu je prostor, který sauna nabízí. Jedná se v zásadě o jednu malou místnost. Vysoká je 190 cm a široká až 200 cm. Kromě místa k sezení můžete lavici rázem proměnit v lehátko a vedle sezení se můžete saunovat i vleže. Opomenout nemůžeme ani kvalitní materiály. Kabina je vyrobena z kanadského jedlovce – hemlocku. Všechny části jsou kvalitně opracované. Dřevěný obklad je tlustý až 7 mm. Čelní stěna je prosklená. Sklo je čiré a má speciální, termoizolační vlastnosti. Dveře jsou dobře utěsněné i v okolí pantů.

Infrasauna je vybavena ionizátorem a generátorem ozonu. Čištění a dezinfekce vzduchu jsou tak zárukou. Současně je vzduch obohacen o záporné ionty a připomíná horský či mořský vzduch. Sauna je vhodná pro astmatiky a alergiky. Nechybí ani střešní ventilace za účelem proudění čerstvého vzduchu. Velmi dobrých relaxačních účinků dosáhnete i za pomoci světelné terapie. Součástí konstrukce je panel s RGB LED diodami a dále jsou to LED pásy nad lavicí. Vybírat můžete ze 7 barevných odstínů. Puštěná hudba, příjemné světlo a léčivé teplo jsou zárukou maximálního komfortu a odpočinku.

Vzhledem k vyšší ceně není k dispozici mnoho referencí zákazníků, vycházejme však z vlastností produktu i názorů zahraničních zákazníků. Hlavní výhodou infrasauny Belatrix Vista V je její velikost a štědrý prostor. Z výbavy nic nechybí. Mile překvapí výkon vestavěných reproduktorů. Zařízení disponuje vícero mezinárodními certifikáty. Velice oceňujeme také přítomnost LED světelné terapie.

Kombinace tepelných zářičů (plnospektrální a karbonové) je rovněž zdařilým konceptem. Navíc je unikátní výhodou, že lze konkrétní zářiče vypnout nebo snížit intenzitu jejich výkonu. Můžete tak dokonce ušetřit. Vzhledem k výkonu je spotřeba energií vyšší. Jen stěží však lze tomuto modelu hledat konkurenci.

Pozitíva

Kvalitní a masivní konstrukce
Kombinované typy infrazářičů
Světelná terapie – RGB LED osvětlení

Negatíva

Vysoká pořizovací cena

Příkon/výkon: 3 550 W ● Kapacita sauny: 5 osob ● Typ zářičů: karbonové + fullspektrální ● Počet zářičů: 14 ● Teplotní rozsah: 45–65 °C ● Ionizátor: ano ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ano ● Šířka: 200 cm ● Hloubka: 120 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský ● Hmotnost: 180 kg

Belatrix Benton 1

Infrasauna pro jednu osobu, teplotní rozsah 45–60 °C, příkon 1 400 W, materiál: hemlock.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tento model na trh přišel v roce 2019. V našem srovnávacím testu se nachází především z důvodu poměru ceny a výbavy, kterou za přiměřenou hodnotu nabízí. Jedná se o infrasaunu pro jednu osobu. Dokáže však dopřát maximální tepelný komfort. Sauna je vybavena kvalitními topnými tělesy, a dokonce můžete využít i LED světelnou terapii.

Jednomístná infrasauna od renomovaného výrobce Belatrix je velmi zajímavou volbou. A to nejen z hlediska cenové politiky, přesvědčí i bohatou výbavou. Model Benton 1 disponuje kvalitními fullspektrálními zářiči, jejichž výhřevnost je velmi vysoká. Dokazují to i reference zákazníků, kteří chválí rychlost ohřevu. Sauna disponuje interiérovým ovládacím panelem, na němž můžete regulovat teplotu, dobu saunování a rovněž můžete zapnout rádio nebo spustit hudbu ze svého USB. V sauně se nachází i lampa na čtení.

Infrazářiče nabízejí příkon 1 400 W. Jejich největší výhodou je, že vytvářejí také světelný efekt a pronikají hluboko do tkání lidského organismu. Mají proto nejvýraznější léčebné účinky. Současně se velmi rychle zahřívají a v sauně s těmito rozměry dosáhnete požadované teploty během několika minut. Přizpůsobit si můžete také intenzitu ohřívání nožního panelu nebo topení za zády. Vše si přizpůsobíte podle svých potřeb. Infrasauna také disponuje mezinárodním certifikátem a splňuje normy elektromagnetického pole.

Čerstvý a čistý vzduch zbavený alergenů a mikrobů je zásluhou ionizátoru a ozonátoru současně. Tento přístroj vzduch v kabině dezinfikuje. O přívod a odvod přehřátého vzduchu se stará i střešní ventilace. LED světelná chromoterapie je velkým přínosem. Světlo dokáže navodit opravdu velmi příjemnou atmosféru. Zároveň pro někoho změna odstínu světla může znásobit relaxační účinek.

Montáž infrasauny je opravdu nenáročná. Doporučujeme vám ji skládat ve dvou, práce jdou rychleji. Infrasauna má relativně malé rozměry, přesto však uvnitř klaustrofobie nehrozí. Dveře jsou prosklené a dobře těsní. Jinak je kabina vyrobena z přírodního dřeva – kanadského jedlovce.

Z názorů zákazníků vyzdvihujeme spokojenost s kvalitou zpracování. Dřevěné panely jsou dobře opracované a i po designové stránce Belatrix Benton 1 působí velmi sympaticky. Velmi dobře jsou na tom kvalitou i masivní skleněné dveře, které je ovšem nutné dobře upevnit v pantech, jinak hrozí, že dovnitř může pronikat chladnější vzduch. Velkým plusem jsou kvalitní fullspektrální infrazářiče. Aby vzduch dobře cirkuloval, nechybí střešní ventilace. O dezinfekci se stará ionizátor s generátorem ozonu. Zákazníci si pochvalují i nenáročnou montáž.

Infrasauna spotřebitele přesvědčila i z hlediska poměru ceny a výbavy. K dispozici je rádio, USB vstup, regulace teploty, nastavení intenzity u zářičů, nožní topidlo, lampa na čtení a také LED světelná terapie. Těmito funkcemi nedisponuje ani infrasauna Hanscraft San Marino. Koupí však ušetříte.

Pozitíva

Fullspektrální zářiče
Design a jednoduchá montáž
Poměr ceny a výbavy

Negatíva

Bez výhrad

Příkon/výkon: 1 400 W ● Kapacita sauny: 1 osoba ● Typ zářičů: fullspektrální ● Počet zářičů: - ● Teplotní rozsah: 45–65 °C ● Ionizátor: ano ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ano ● Šířka: 90 cm ● Hloubka: 90 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský ● Hmotnost: - kg

France Apollon 2-3

Infrasauna pro tři osoby, teplotní rozsah 18–65 °C, 9 karbonových infrazářičů, materiál: hemlock.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na první pohled zaujme po designové stránce, avšak při pobytu v infrasauně oceníte především maximální komfort, který kabina nabízí. Tento model je od renomovaného výrobce. Sauna je podle něj určená až pro tři osoby. Vhodná je do všech interiérů. Je vybavena také rádiem a umožňuje světelnou terapii.

France Apollon 2-3 nemá typický tvar kostky či kvádru. Naopak jde o nepravidelný tvar, který je však vhodný i do rohů místností. Sauna je určená pouze do interiérů. Dle výrobce je vhodná pro dvě až tři osoby. Faktem je, že kapacita jsou v praxi dvě osoby, a to právě vzhledem k nepravidelnému tvaru. Konstrukce je vyrobena z kanadského jedlovce – hemlocku, který má dobrou životnost a je odolný proti vysokým teplotám. Provozní teplota je od 18 až do 60 °C. Panely jsou dobře rozložené a teplo je rovnoměrné. Zářiče se nacházejí i pod podlahou a na lavici. Interiér je dobře opracovaný a palubní desky jsou bez drážek a drsných částí.

Infrasauna je vybavena devíti karbonovými zářiči, které se starají o tepelný komfort. Výhřevnost je regulovatelná, jelikož je k dispozici ovládací panel s nastavením teploty i času. Umístěn je z vnější strany. Ve výbavě se nachází také FM rádio, jehož signál je velmi nestabilní. Můžete však využít AUX vstup, USB konektor, nebo dokonce Bluetooth a poslechnout si tak svou oblíbenou hudbu a relaxovat při ní. Dálkový ovladač k rádiu, který je v balení, má velmi slabý dosah, což avizovali i někteří zákazníci.

Alergiky a astmatiky potěší přítomnost ionizátoru, který zlepšuje kvalitu vzduchu v kabině. Ve výbavě je lampička na čtení. Pozitivně vnímáme také integrované LED osvětlení, které umožňuje měnit barvy a intenzitu. Právě tento efekt může navodit velmi pozitivní relaxační účinky. Rohová infrasauna France Apollon 2-3 patří k dražším saunám na našem trhu. Kvalitou provedení se však řadí k nejlepším na trhu. Samotné skládání a montáž jsou komplikovanější a je nutné dávat pozor právě na to, aby jednotlivé díly pořádně seděly, jinak může dojít k drobnému netěsnění.

Zkušenosti spotřebitelů jsou většinou pozitivní. Netradiční design je silnou stránkou a výhrady nesměřují ani ke kvalitě zpracování či výkonnosti ohřevu. Některé zklamal vnitřní prostor, který je v praxi jen pro dvě osoby. Následně však zákazníci chválí kvalitní výbavu, a to například v podobě hudebního přehrávače. Signál FM rádia je velmi slabý. K dispozici je světelná terapie a měnící se světla jsou rovněž výhodou. Sauna má také venkovní ​​osvětlení nacházející se nad dveřmi.

Je třeba si dávat pozor na precizní montáž, jinak se může projevit špatné těsnění nebo vrzání dílů. Díly jsou dobře opracované. Chybí nám jen opěrka zad nebo hlavy. Všechna nastavení můžete provádět pomocí ovládacího panelu. Ten se nachází z vnější strany, což považujeme za drobnou nevýhodu. K účinkům tepla výhrady nejsou, a zákazníci si tak užijí komfortní odpočinek. Zajímavou volbou může být i dvoumístná infrasauna Marimex Popular 3001 L, která je výkonná, prostorná a zároveň o dost levnější. Ve výbavě však nemá LED světelnou terapii.

Pozitíva

Unikátní tvar (design)
Kvalitní materiály
Barevná LED světelná terapie

Negatíva

Pouze vnější ovládací panel
Vnitřní prostor – doporučujeme pro dvě osoby
Slabý signál FM rádia

Příkon/výkon: 2 000 W ● Kapacita sauny: 3 osoby ● Typ zářičů: karbonové ● Počet zářičů: 9 ● Teplotní rozsah: 18–65 °C ● Ionizátor: ano ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ano ● Šířka: 120 cm ● Hloubka: 92 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský ● Hmotnost: 120 kg

Další zajímavé produkty

Srovnávací test kromě výše uvedených recenzovaných modelů obsahuje i další, alternativní infrasauny, které nás během průzkumu trhu zaujaly. Staly se součástí našeho širšího výběru. Zaujaly nás svými vlastnostmi, funkcemi či parametry, ale vzhledem ke kapacitám není možné zpracovat komplexní recenze všech modelů. Proto jsme se v tomto případě rozhodli vypracovat jen krátké charakteristiky se základními údaji. Na základě nich vám produkt přiblížíme a následně si můžete o infrasauně zjistit dodatečné informace, případně se obraťte na nás a my vám rádi pomůžeme.

Mezi alternativy jsme zařadili saunu Marimex Trendy 2001 L. Výrazným vylepšením je kombinace „red light“ a karbonových infrazářičů. Léčebné účinky jsou díky „red light“ panelům mnohem efektivnější. Celkem je k dispozici až 10 topidel. Infrasauna je pro dvě osoby. Kabina je vyrobena z kanadského jedlovce. Konstrukce vypadá velice dobře i díky čelní prosklené stěně.

Dvoumístná infrasauna Belatrix Vista 2 patří k prostorným a dobře vybaveným zařízením. Tento model je vybaven také LED světelnou terapií s možností měnit barvu osvětlení (RGB). Velkou výhodou je kombinace plně spektrálních zářičů a karbonových topidel. Nechybí ani podlahový zářič. Kabina je široká 120 cm a vysoká 190 cm. Prostor je ideální pro dvě osoby. Zabudován je ionizátor a také audiopřehrávač.

Model France La Provance 2-3 jsme do svého širšího výběru zařadili díky pozitivním referencím. Jedná se rohovou infrasaunu určenou pro dvě až tři osoby, v praxi však ideálně dvě osoby. Kromě tepelného výkonu 2 200 W (10 karbonových zářičů) je k dispozici také funkce LED RGB světelné terapie. Nechybí ani audiosystém. O čištění vzduchu se stará ionizátor. Použito je tmavé provedení kanadského jedlovce. Ovládací panel se nachází z vnější strany, k dispozici je však dálkový ovladač.

K větším, rodinným infrasaunám patří model Marimex Elegant 3002 XXL. Kabina je široká 150 cm a hloubka činí až 110 cm. Použit je hemlock. O tepelný komfort se stará sedm infrazářičů, přičemž jsou kombinovány „red light“ zářiče a karbonové zářiče. Příkon má hodnotu 2 500 W. Díky účinnému IR-C záření proniká infračervené světlo pod kůži a má lepší terapeutické účinky. Za účelem lepšího relaxačního zážitku lze využít také LED barevné spektrum a dopřát si tak světelnou terapii. Chybí ionizátor, k dispozici je však audiopřehrávač.

Do svého výběru jsme zařadili i infrasaunu HealthLand Standard 2002 s výkonem 1 800 W. Jedná se o dvoumístnou saunu, která je vybavena 5 keramickými a 1 karbonovým zářičem. Ve výbavě nechybí ionizátor. Audiosystém má vestavěný i bluetooth. Konstrukce je z kanadského jedlovce. Uvnitř se nachází ovládací panel s LED displejem.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Někdo považuje impulzivní rozhodování za nejlepší možnost výběru, ačkoli v tomto případě to nedoporučujeme. Důvod je zřejmý, infrasauna je větší investicí, a navíc vyžaduje individuální přístup s ohledem na umístění, dispoziční řešení a koneckonců i samotný účel používání. Infrasauna je poměrně specifickým zařízením. Abyste věděli, které infrasauny jsou na našem trhu nejoblíbenější, nabízíme vám žebříček nejprodávanějších modelů podle portálu Heureka. Prodejnost se časem může měnit, a proto tabulky pravidelně aktualizujeme, abyste měli k dispozici relevantní informace.

Názov Hodnotenie Detail
Marimex Trendy 2001 M5*Zobrazit produkt
Marimex Unite XXL5*Zobrazit produkt
Marimex Trendy 2001 L5*Zobrazit produkt
Marimex Elegant 3001 XXL5*Zobrazit produkt
Marimex Smart 1000 M5*Zobrazit produkt

Mít doma infrasaunu už lze považovat za jakýsi nadstandard, je však nutno dodat, že během pár let se staly o dost dostupnějším nadstandardem. Tato investice přináší velké množství benefitů. V první řadě nabízí spotřebiteli perfektní příležitost k relaxaci a regeneraci. Z hlediska zdraví je však přínos infračerveného záření také nepochybně velmi příznivý. O výhodách infrasauny, ale také o tom, jak si infrasaunu vybrat, se dočtete v následujících odstavcích. Vzhledem k tomu, že se jedná o specifické vybavení, je dobré se v jednotlivých parametrech orientovat. Pokud jste ochotni do tohoto zařízení investovat, věříme, že vám svým návodem pomůžeme vybrat si z nabídky to nejlepší.

Jak vybrat infrasaunu

  • Jak infrasauna funguje?
  • Kapacita – počet osob
  • Příkon a spotřeba energie
  • Typy zářičů
  • Použité materiály
  • Praktické funkce
  • Cena a renomovaní výrobci

Co je to infrasauna a jak funguje?

V krátkosti lze říci, že se jedná o specifický druh sauny. Stejně jako existuje finská, parní či bio sauna i infrasauna je jedním z možných druhů saunování. Infrasauna využívá pro vzestup tepla elektrické zářiče rozmístěné po stěnách konstrukce, které dokážou produkovat teplo za pomoci infračerveného záření. Toto záření nejenže vytváří teplo, ale svými účinky proniká čtyři až šest centimetrů hluboko do podkožních tkání a má na náš organismus velmi příznivý vliv. Teplota se pohybuje od 45 do 65 °C, ve srovnání například s finskou saunou, kde se teplota pohybuje od 60 do 100 °C. Zahřívání je také rychlejší a obsluha i údržba jsou méně náročné.

Infrasaunu je třeba si představit jako zpravidla dřevěnou konstrukci. V závislosti na provedení může být umístěna v interiéru i exteriéru. Elektrické zářiče jsou napájeny na 230 V a vyráběny jsou z různých materiálů, liší se účinností i spotřebou. V tomto typu sauny se nevytváří vlhkost ani vodní pára. Zabezpečena je cirkulace vzduchu, není nutné žádné speciální odsávání. Výhodou infrasauny je také to, že do ní můžete chodit každý den. Doba pobytu by neměla překročit 60 minut. Optimální doba je 30 až 45 minut. Díky nižším teplotám a účinkům infračerveného záření se procedury v infrasauně doporučují (po dohodě s lékařem) i lidem po operacích, kteří vyžadují rehabilitace, ale také jsou vhodné pro lidi s kardiovaskulárními onemocněními a dýchacími problémy. Za účelem regenerace tento typ sauny často využívají i profesionální sportovci.

Výhody infrasauny a její účinky

Zářiče, které jsou v případě takovéto sauny využívány, vyzařují infračervené světelné paprsky, které mají svou přesně stanovenou vlnovou délku. Tento typ záření velmi efektivně prohřívá do hloubky buňky organismu a zajišťuje tak lepší prokrvení metabolismu a přispívá k rozšiřování cév. Metabolismus se lépe detoxikuje (i pocením) a ovlivňuje regeneraci a růst nových buněk. Velmi pomáhá i při bolesti kloubů, šlach či svalů nebo při jejich zraněních. I proto jsou sportovci často využívány samostatné terapie infračerveným světlem. K těmto účelům se využívají infralampy. Infrasauny disponují nižší koncentrací infračervených paprsků.

  • Prokrvení organismu a rozšiřování cév,
  • relaxační, antistresové a regenerační účinky,
  • ulevuje od bolesti svalů, kloubů, kostí a šlach,
  • napomáhá k detoxikaci organismu,
  • nižší zátěž pro kardiovaskulární systém,
  • rychlé nahřívání,
  • jednoduchá obsluha a údržba,
  • ekonomický provoz – energetická náročnost.

Výhody infrasauny a její účinky

Infrasauna pro dvě osoby nebo rodinu – kapacita

Tento parametr je důležitý hned ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním individuálním je, že samotný spotřebitel by měl vědět, jak velkou infrasaunu doma chce mít. Většinou prodejci nabízejí infrasauny pro jednu nebo dvě osoby, případně pro rodiny o velikosti dva až čtyři lidé. Na jednoho člověka by měla připadat hloubka a šířka minimálně 90 až 100 cm. Výška by se měla pohybovat kolem 190 cm.

Druhým velmi důležitým důvodem velikosti této sauny je cena. Čím je konstrukce větší, tím je cena vyšší. Pokud chcete infrasaunu pro rodinu, ale naráz do ní chodit nebudete, klidně zvolte řešení s kapacitou pro jednu či dvě osoby, zvládnete tak ušetřit tisíce korun. Rovněž musíte počítat s tím, že větší sauna disponuje i vyšším výkonem, čímž se zvyšuje spotřeba el. energie. Pravdou zůstává, že větší kabina znamená více prostoru. Výběr závisí také na tom, jaké máte dispoziční možnosti a zda chcete infrasaunu umístit ven, nebo do interiéru.

Příkon/výkon a spotřeba energie

Hodnota příkonu je důležitá především proto, že určuje spotřebu zařízení. Navzdory vyšším hodnotám se však nemusíte spotřeby příliš obávat. Přece jen nejde o elektrospotřebič, který by energii odebíral celodenně jako mrazáky nebo lednice. V drtivé většině případů je sauna využívána třikrát až pětkrát týdně.

Příkon jako takový určuje výkon zařízení. Ovlivňuje tak hlavně rychlost ohřevu. Méně výkonné modely dosahují příkonu 1 300 W. Obvykle jde o infrasauny pro jednu osobu. Větší modely se s výkonem pohybují v rozmezí 1 500 až 2 800 W. V průměru trvá ohřev kolem 15 až 20 minut. Ty nejvýkonnější modely to zvládnou i za 10 minut. Výkon narůstá velmi často i s narůstajícími rozměry sauny. Pokud však máte na výběr infrasaunu pro dvě osoby s příkonem 1 900 W nebo 2 400 W, druhá varianta je výkonnější, rychleji se zahřeje, ale současně bude spotřeba o něco vyšší.

Typy topidel – základ tepla

Aby se teplo v infrasauně vůbec dostavilo, důležitá je přítomnost topidel, která toto teplo produkují s přísunem elektrického proudu. Na trhu existuje několik technologických řešení, která mají odlišné vlastnosti. V následujících odstavcích si tyto typy topidel charakterizujeme. Topidla, která jsou použita, mají vliv i na účinky infračerveného záření a také na rychlost ohřevu. Infrazářiče bývají umisťovány na obvodových stěnách konstrukce. V některých případech se nacházejí i v podlaze.

Infrasauna – typ ohřívačů

Rádi bychom také poukázali na třídu účinnosti infračerveného světla. To disponuje určitou vlnovou délkou, která má za následek to, jak moc dokáže působit na náš organismus. Tyto hodnoty vlnové délky se měří v mikronech. Existují tři základní typy záření. Nejslabší záření (od tří mikronů), které neproniká hlouběji do tkání, nese označení IR-C. Účinné je jen na povrchu pokožky. Hlouběji (1,4 až tři mikrony) už proniká IR-B infračervené záření, které má již výraznější terapeutické účinky. Nejvýraznější léčebné a terapeutické účinky má IR-A záření, které pronikne do tkání a produkuje krátké intenzivní vlny (0,07 až 1,4 mikronu).

Keramická topidla

Velmi frekventovaný typ zářičů. Jde o ověřené technologické řešení. Keramické zářiče mají výhřevnost 250 až 300 °C. Výhodou je rychlost nástupu ohřevu. Nevýhodou je v tomto případě jen vyšší spotřeba energie. Životnost se pohybuje kolem 60 let. Využívají se i v případě levnějších (cenově dostupných) infrasaun. Jestliže saunu plánujete využívat jednou či dvakrát týdně, pak vás spotřeba nemusí výrazněji trápit.

Karbonová topidla

Jedná se o modernější infrazářiče, jejichž topná teplota je 100 až 170 °C. Jejich ohřev je však plynulejší. Doba zahřívání je oproti keramickým delší. V čem jsou výrazně efektivnější, je nižší spotřeba elektrické energie a delší životnost (kolem 90 až 100 let). Pokud chcete ušetřit a plánujete saunu využívat denně, pak se investice do karbonových topidel určitě vyplatí.

Světelné keramické zářiče („red light“)

Často označované také jako „red light“ topidla jsou technologicky velmi vyspělým řešením ohřevu v infrasauně. Jedná se o světelné topné těleso, které se vyznačuje vysokou rychlostí ohřevu. Povrchová teplota může dosahovat 300 až 500 °C, právě to je důvod rychlého ohřevu. Rychlý nástup tepla nemusí každému vyhovovat. Životnost takového topidla je přibližně 60 let. Kromě toho, že zářič sálá teplo, vyzařuje také světlo, které podporuje účinnost infračerveného záření.

Fullspektrální topidla

Nejinovativnější způsob ohřevu infrasauny. Jedná se o absolutní vrchol nabídky. Obrovskou výhodou těchto zářičů je velmi rychlý nástup ohřevu a prakticky neomezená životnost. V neposlední řadě si za tento typ infrazářiče výrazněji připlatíte. Fullspektrální infrazářiče vyzařují také vyšší koncentraci infračerveného světla, které zajišťuje vyšší účinnost. Světlo totiž proniká hlouběji pod kůži do buněk lidského těla.

Infrasauna ze dřeva

Infrasauna z cedru nebo hemlocku – použité materiály

Nejčastěji jsou kabiny vyráběny z přírodních materiálů. Primárně se jedná o dřevo. Existují však také konstrukce, které kombinují z větší části sklo, syntetické materiály a dřevěné obložení. Často se můžete setkat právě s imitací dřeva. Materiál, druh izolace i samotná konstrukce se mohou lišit, ale vždy jsou velmi důležité, např. i v případě, kdy jde o venkovní infrasaunu nebo infrasaunu do interiéru. Infrasauny do exteriéru musí mít odolnější vnější konstrukci s povrchovou úpravou (nátěrem) a také musí mít lepší izolační vlastnosti, aby dokázaly udržovat teplo a současně odolat vlivům počasí.

Vnější vzhled kabiny je spíše věcí vkusu, důležitější je, jak vypadá infrasauna uvnitř a jaký komfort dokáže uživatelům nabídnout. Materiály uvnitř musí navíc odolat vyšším teplotám. Dřevo musí být dobře opracované bez záděrů a třísek, předpokládá se totiž, že do sauny většinou chodí lidé nazí. V případě povrchové ochrany musí jít o netoxické biologické nátěry, které působením tepla nebudou vylučovat toxické výpary. Dřevo je využíváno nejen z praktického důvodu, ale také díky jeho fyzikálním vlastnostem, odolnosti a také z důvodu jeho aromatizace. Působením tepla se aroma dřeva do značné míry, hlavně při prvních procedurách, uvolňuje, což saunování dodává příjemnou přírodní atmosféru. K výrobě se využívají různé typy dřeva. Představíme vám ty nejfrekventovanější.

  • Jedlovec kanadský (hemlock) – u výrobců můžete tento materiál najít pod názvem tsuga nebo hemlock. V každém případě jde o jehličnatý strom jedlovec kanadský. Nejpoužívanější je z toho důvodu, že je dostupný, nevyznačuje se žádným specifickým aroma, ale na druhé straně se vyznačuje dobrou odolností a izolačními vlastnostmi. Nemá v sobě mízu – i to je důvod, proč se žádného výrazného aroma při saunování nedočkáte.
  • Cedr červený – kvalitní, odolné a s příjemným dřevitým aroma. Cedrové dřevo se vyznačuje vysokou odolností proti vlhkosti i vysokým teplotám. Díky obsahu vícero esenciálních olejů po dlouhou dobu uvolňuje příjemnou vůni. Pořizovací cena infrasauny z cedru je vyšší.
  • Smrk severský – podobně jako jedlovec kanadský je i tento typ dřeviny cenově dostupnější. Dřevo má výraznější uzly, což někomu z pohledu designu nemusí vyhovovat. Oproti hemlocku však má své příznačné aroma, a to díky uvolňující se míze.
  • Imitace dřeva – jedná se o nejlevnější verzi. Obvykle jde o dřevotřískové panely, případně jen plastové obložení s imitací dřeva. Přírodnímu dřevu se takováto konstrukce nevyrovná. Infrasauna především nabídne úplně jinou atmosféru. Odolnost a životnost nemusí být špatné. Cenový rozdíl navíc není tak velký, abyste nemohli zvážit investici do pravého dřeva.
  • Z dalších typů dřeva, které jsou k výrobě infrasauny využívány, můžeme zmínit africkou vrbu abachi, osiku nebo skandinávský smrk.

Praktické funkce a doplňky – to, co využijete

Saunování má být v první řadě relaxačním zážitkem. Pobytem v sauně se chcete zbavit stresu, nervozity a dopřát si požadovaný odpočinek po náročném dni nebo fyzickém výkonu. Proto by sauna měla oplývat základními doplňky a funkcemi, které pobyt v sauně mohou zpříjemnit. Zmiňovat nebudeme místa k sezení, ta jsou absolutní samozřejmostí každé konstrukce. Co dalšího by nemělo ve vaší sauně chybět?

Infrasauna funkce

  • Ionizátor – v infrasaunách slouží k tomu, aby vzduch v kabině čistil a zároveň jej obohacoval o negativně nabité ionty. Vzduch v sauně je následně zbaven škodlivých bakterií a současně připomíná mořský vzduch. Pro lidi s dýchacími obtížemi nebo astmatem je ionizátor velmi vhodnou funkcí, která by neměla infrasauně chybět.
  • Osvětlení – není v sauně jen ze zřejmého důvodu, světlo dokáže být při pobytu v sauně vhodnou terapií. Některé modely disponují jediným odstínem osvětlení. Jiné umožňují barvu a intenzitu osvětlení měnit. Světlo dokáže atmosféru velmi výrazně ovlivnit.
  • Ozonový generátor – produkcí ozonu dochází nejen k dezinfekci, za pomoci které jsou eliminovány bakterie a viry, ale také stimuluje tvorbu kyslíku v buňkách našeho organismu.
  • Ovládací panel – ideální je, pokud je umístěn v interiéru, ale velmi časté bývá i exteriérové ​​řešení. Výhodou, pokud je ovládací panel umístěn uvnitř infrasauny, je to, že ho máte po ruce a nemusíte ze sauny vycházet, chcete-li zvýšit/snížit teplotu, zhasnout/zapnout světlo nebo změnit jeho barvu či intenzitu.
  • Držadla a opěrky – pro lepší pohodlí jsou opěrky a držadla v sauně velmi vítané, především pokud jde o opěrky zad. Větší infrasauny umožňují si v sauně dokonce lehnout. V sauně tak můžete sedět i ležet. Pokud si s sebou berete prostěradlo, župan nebo osušku, určitě uvítáte i přítomnost věšáku. Za luxus lze považovat poličku nebo držák na nápoj.
  • Reproduktory – kabina může mít zabudovaný audiosystém. Před vstupem proto můžete připojit mobil nebo flešku a během saunování poslouchat relaxační hudbu nebo oblíbený podcast. Touto funkcí jsou většinou vybaveny dražší infrasauny.

Domácí infrasauna už od 25 000 Kč

Už výše jsme zmiňovali, že infrasauna je specifickým vybavením domácnosti. Rozhodně se nejedná o vybavení, které by doma chtěl a potřeboval mít každý. Za poslední desetiletí se však stalo cenově dostupným zbožím. Pokud se pro koupi rozhodnete, chcete, aby vám infrasauna spolehlivě sloužila. Prodeji se většinou věnují specializovaní prodejci, např. Mountfield nebo Marimex, rovněž však někteří internetoví prodejci. A kolik tedy za takovou saunu zaplatíte?

Již za cenu kolem 25 000 Kč můžete mít doma interiérovou infrasaunu pro jednu nebo dvě osoby. Výkon bude nižší, někde kolem 1 300 až 1 600 W. Rozměry budou přirozeně menší, ale chybět nebude ovládací panel nebo osvětlení. Zářiče budou buď keramické, nebo karbonové. Nečekejte, že budou zabudovány v podlaze. Rovněž pravděpodobně nenarazíte na sauny s ionizátorem nebo ozonovým generátorem.

Pokud bychom nahlédli do střední třídy, budeme se pohybovat v cenovém rozmezí 25 000 až 40 000 Kč. Výkon bude vyšší, klidně přes 2 000 W. Ohřev je proto rychlejší, tyto modely mohou nabídnout také podlahové zářiče, LED osvětlení, ionizátor nebo zabudované reproduktory. Najdou se zde i rodinné sauny pro čtyři osoby. Absolutní vrchol nabídky se u infrasaun pohybuje nad částkou 50 000 Kč. Výkonem se klidně dostanete přes 2 500 – 3 000 W. Odlišná je kvalita zpracování, použito je kvalitnější dřevo, nechybí všechny důležité funkce a objevit se mohou fullspektrální nebo světelné zářiče.

Trhu kralují infrasauny Marimex, Belatrix a Hanscraft

V průzkumu našeho trhu se ukázalo, kteří výrobci zde dominují, a dokazuje to i jejich prodejnost. Dlouhodobě jde především o známé výrobce a renomované značky. Avšak do popředí se dostávají i méně známí výrobci.

Velmi dominantní postavení – i vzhledem k portfoliu nabídky – má výrobce infrasaun Marimex. Ten je známý také díky výrobě bazénů. Tento český výrobce se věnuje segmentu relaxace a wellness. Jeho obrovskou výhodou je to, že má v nabídce velké i malé infrasauny a také levnější alternativy.

Velice oblíbené jsou infrasauny Belatrix. Rovněž nabízí velmi širokou škálu modelů za dostupné ceny. V nabídce nechybí ani prémiové modely s luxusním designem a bohatou výbavou. Méně známou, ale na našem trhu velmi rozšířenou značkou je česká firma Hanscraft, která má v nabídce širokou škálu modelů, i díky tomu si proto mají spotřebitelé z čeho vybírat. Zmínit můžeme také kvalitní sauny HealthLand a Mountfield.

Otázky a odpovědi – FAQ

Neumíte si poradit s výběrem infrasauny? Chybí vám nějaké informace? Potřebujete se poradit ohledně konkrétního modelu? TestMagazín vám pomůže! Stačí, když nám zanecháte komentář se svou otázkou, a my vám poradíme. Budeme také rádi, pokud se s ostatními spotřebiteli podělíte o vlastní zkušenosti s infrasaunami a jejich výběrem. Pomůžete tak ostatním.

Ano, infrasaunu lze umístit i do exteriéru. Je však nutné najít model, který toto řešení umožňuje. Nabízí ho např. venkovní infrasauna Biet Outdoor 3.0. Na trhu je však vícero modelů vhodných i k použití v exteriéru.

Jde o druh sauny využívající infračervené záření. To je produkováno díky speciálním zářičům (keramické, karbonové, „red light“ nebo jiné). Toto infračervené teplo dokáže zahřát lidské tělo, proniká čtyři až šest centimetrů hluboko pod kůži a má velmi příznivé účinky. Neobsahuje UV světlo. Infrasauna je oproti jiným typům sauny, například finské, jednodušší na údržbu a je vhodná i do bytu. Člověk se začíná potit už při teplotě kolem 45 °C. Jde o obrovskou výhodu i pro lidi, kterým vlhké teplo finské sauny vadí a může způsobovat potíže s kardiovaskulárním systémem. Pocení je mnohem intenzivnější, a to již při nižší teplotě. Dochází také k lepšímu spalování kalorií a infračervené světlo má i protizánětlivé účinky.

Ano, a dokonce jde o velmi často využívaný typ infrasauny u sportovců. Takovouto infrasaunu lze sbalit a jednoduše složit během několika minut. Někteří lidé ji využívají také při hubnutí nebo i jako druh relaxu. Je cenově dostupná a zároveň plní svůj účel. Doporučit vám můžeme mobilní infrasaunu Hanscraft MIS-5. Umožňuje vám regulovat teplotu či nastavovat čas. Konstrukce je z prošívané textilie s izolačními vlastnostmi.

Může mít především v případě nezodpovědné a nekvalitní produkce. Pozor je třeba dávat na tzv. EMF nebo ELF. Jedná se o druh elektromagnetického pole a jeho nízké frekvence, které mohou produkovat méně kvalitní zářiče bez potřebného certifikátu. Toto záření není nijak extrémně škodlivé, pokud mu nejste vystavováni nepřetržitě během extrémně dlouhé doby. Hodnoty EMF a ELF většina renomovaných výrobců měří v laboratořích a jejich hodnoty jsou pod 3 mG, nebo dokonce na nule. I to je jeden z důvodů, proč být v případě podezřele levných infrasaun obezřetný. Tuto informaci si raději ověřte. Druhým nežádoucím účinkem mohou být nekvalitní nátěry, jejichž toxické prvky se zvyšováním teploty uvolňují. V takovém případě doporučujeme saunu pustit naprázdno po dobu několika hodin a pořádně vyvětrat.

Ano, můžete, ale je nutné používat takové, které jsou vhodné k inhalaci. Éterické – vonné oleje dokážou organismu velmi pomoci uvolnit se nebo působí příznivě na dýchací cesty. V případě infrasauny stačí, když vonný olej v přiměřeném množství nakapete do odolné misky s vodou, kterou umístíte do infrasauny. Následně se aroma začne postupně uvolňovat. Klidně lze mluvit o aromaterapii. Pozor, abyste to s aroma nepřehnali, jinak se může dostavit opačný efekt – bolest hlavy, kašel, výraznější únava. Doporučujeme používat vonné oleje, jako jsou eukalyptus, pomeranč, bylinné směsi nebo vůně lesa. Alternativou mohou být solné krystaly (kameny).

Marimex Smart 1001 M

Infrasauna pro 1 osobu, teplotní rozsah 45–55 °C, 6 karbonových infrazářičů, materiál: hemlock.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V našem výběru se tato infrasauna ocitla i z důvodu velmi lákavé ceny. Kromě cenové dostupnosti však zaujala pozitivními recenzemi od zákazníků na českém i slovenském trhu. Infrasauna pro jednu osobu je kompaktnější, vhodná i do menších bytů. Vhodná je výhradně do interiérových prostorů. Chybí ionizátor a integrované není ani rádio a reprosoustava.

Příkon infrasauny dosahuje hodnoty 1 440 W a je vybavena šesti karbonovými zářiči s vysokou odolností a dlouhou životností. V sauně lze dosáhnout teploty v rozmezí 45–55 °C. Podlahový infrazářič je rovněž součástí výbavy. Zbytek topidel je rozmístěn po obvodových stěnách a v sedací části. Doba ohřevu od zapnutí trvá přibližně 15 až 20 minut. Vybavení infrasauny je skromnější, nedočkáte se světelné techniky, opěrek na záda, a dokonce není vestavěný ani ionizátor nebo audiopřehrávač.

Nechybí však vnitřní osvětlení a teplotní senzor. Ovládací panel je umístěný uvnitř. Samotné nastavení teploty či času tak můžete provádět uvnitř a nemusíte otevírat dveře sauny. Za účelem odvětrávání se ve stropě nachází ventilační mřížka. Je nutné dávat pozor na správnou montáž, aby mřížky seděly a nebyly překryté. Karbonové zářiče produkují IR-C záření a pronikají do hloubky pouhých 2 mm do kůže. Při teplotě kolem 50 °C dosáhnete požadovaného dojmu uvolnění a prohřátí svalů a kloubů.

Kabina infrasauny Marimex Smart 1001 M je vyrobena z přírodního dřeva kanadského jedlovce, tzv. hemlocku. Vícero spotřebitelů si pochvalovalo kvalitní návod, současně však mnohým přišlo skládání komplikované. Samotné dřevo je velmi odolné a vypracování kvalitní, avšak spotřebitelé zmiňují řadu nedostatků. Tím prvním je vodováha podlahy, které lze docílit pouze při zcela rovném povrchu. Z hlediska komfortu je horší nekvalitní opracování dřeva, které je místy drsné, přičemž může hrozit zadření třísek. Infrasauna je velmi úsporná, má tvar obdélníku. Hloubka kabiny je 89 cm, vysoká je 183 cm. Je opravdu kompaktní a vhodná i do prostorů s menší dispozicí.

V poměru ceny a kvality je Marimex Smart 1001 M opravdu skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí dopřát pravidelný relax. Důvodem je nejen nízká pořizovací cena, ale také vysoká úspornost. Infrasauna je pro jednu osobu. Spotřebitelům se zamlouvá samotný výkon sauny a také kvalitní dílenské zpracování, přestože ohřev trvá o něco déle. Menší nedostatky se týkají opracování dřeva. Zařízení má šest karbonových topidel, a to včetně podlahového zářiče. Z referencí zákazníků rovněž vybíráme pozitivní ohlasy týkající se jednoduché obsluhy a ovládání.

Počítat nemůžete s inovativními prvky, ačkoli model v názvu nese označení „smart“, nedočkáte se žádného bluetooth ani USB, reproduktorů ani vestavěného ionizátoru. Ovládací panel s malým displejem se nachází uvnitř sauny, což vždy vnímáme jako plus. Výkon je pro jednu osobu dostatečný, maximální teplota dosahuje hodnoty kolem 53 až 55 °C. Více od sauny nečekejte, avšak za účelem relaxace ani více není nutné. Pokud byste chtěli ještě o něco víc ušetřit, pak upozorňujeme na infrasaunu Marimex Smart 1000 M.

Pozitíva

Pořizovací cena
Ovládání a jednoduchá obsluha
Dostatečný výkon pro jednu osobu

Negatíva

Horší opracování materiálů
Komplikovanější montáž
Slabší výkon podlahového zářiče

Příkon/výkon: 1 440 W ● Kapacita sauny: 1 osoba ● Typ zářičů: karbonové ● Počet zářičů: 6 ● Teplotní rozsah: 45–55 °C ● Ionizátor: ne ● Osvětlení: ano ● Rádio/MP3: ne ● Šířka: 97,2 cm ● Hloubka: 89 cm ● Výška: 183 cm ● Materiál: hemlock – jedlovec kanadský ● Hmotnost: 107 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(89.6%)