Jak vybrat nadzemní bazén

Nejlepší nadzemní bazény 2024 + recenze

Letní koupání je aktivitou, bez které si horké dny mnozí nedokážou ani představit. Mít doma na zahradě bazén dnes není znakem luxusu. Nadzemní bazény jsou dnes cenově dostupné všem a vybírat lze z široké nabídky. My jsme připravili krátké recenze bazénů a náš srovnávací test vybral i nejlepší bazén. Nadzemní bazén Bestway Power Steel má rámovou konstrukci z oceli a v balení se nachází také výkonná písková filtrace. Do našeho srovnání se po hodinách strávených zkoumáním trhu a analýze parametrů dostaly i jiné nadzemní bazény.

Publikované: 22.06.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký nadzemní bazén koupit?

Je rozhodování příliš těžké? Pokud hledáte rychlou pomoc s výběrem nadzemního bazénu do své zahrady, naše přehledná tabulka TOP produktů je tu pro vás. V tabulce najdete nejen nejlepší zahradní bazén z našeho srovnávacího testu, ale i cenově výhodný model a také náš tip. Pokud nemáte čas na čtení recenzí, možná vám právě tato tabulka výběr urychlí a usnadní. Pod tabulkou najdete i krátké popisy k jednotlivým produktům.

Názov Hodnotenie Detail
Bestway Power Steel   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Intex 28116   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Bestway Steel Pro Max   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bestway Power Steel

Bestway Power Steel

Max. objem 8 124 litrů, silná kovová konstrukce, stěny potažené třemi vrstvami PVC fólie, výkonná písková filtrace, bohaté příslušenství včetně schůdků.

Zobrazit více info

Kvalitní bazén s pevnou ocelovou rámovou konstrukcí. Stěny jsou vybavené nosnými podpěrami. Obdélníkový bazén má na délku 412 cm, do šířky až 201 cm a hluboký je 122 cm. Ideální pro rodiny s dětmi. Zajímavostí je automatický dávkovač chemie a také výkonná písková filtrace. Bazén je dodávaný se schůdky.

Cenový trhák
Marimex Tampa

Marimex Tampa

Max. objem 6 734 litrů, bazén s nafukovacím límcem, povrch z kvalitní třívrstvé PVC fólie, která je zpevněná polyesterem, dodávaný bez filtrace.

Zobrazit více info

Standardní nadzemní bazén s nafukovacím límcem má okrouhlý tvar a průměr 366 cm. Dodávaný není s filtrací. Maximální objem bazénu je 6 734 litrů a hloubka je 91 cm. Povrch je z kvalitní třívrstvé PVC fólie, která je zpevněná polyesterem. Zaujme i nízkou pořizovací cenou.

Náš TIP
Bestway Steel Pro Max Rattan

Bestway Steel Pro Max Rattan

Max. objem 9 150 litrů, kovová konstrukce, vnitřní stěny potažené třívrstvou PVC fólií a polyesterem, kartušová filtrace, lepicí sada a žebřík v balení.

Zobrazit více info

Unikátní a stylový ratanový vzhled zaujme na první pohled. Kromě toho je však bazén hluboký až 100 cm a díky pevné kovové konstrukci bez podpěr je oválný bazén velmi lákavou volbou. Dodávaný je i s kartušovou filtrací a žebříkem. Filtrace má slabší výkon vzhledem na objem bazénu až 9 150 litrů.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při nákupu nadzemního bazénu si spotřebitelé obvykle všímají stejných parametrů. Kromě toho, že často vybírají bazén na základě ceny, zvažují, jak velký bazén potřebují, a především i to, jaké jsou alternativy, pokud na zahradě nechtějí klasický nafukovací bazén s límcem. Tehdy přichází v úvahu samotná konstrukce bazénu, která hraje velmi často rozhodující roli. Nelze však zapomínat ani na to, jakou filtraci a další příslušenství prodejce/výrobce k bazénu nabízí.

Konstrukce bazénu a použité materiály
Rozměry a hloubka bazénu
Tvar bazénu
Typ filtrace
Příslušenství

Nafukovací bazény jsou stále velmi populární, a to především proto, že jde o cenově výhodnou volbu, která je i z hlediska montáže a údržby nenáročná. Náročnější spotřebitelé preferují spíše pevné nadzemní bazény, případně alespoň bazény s rámovou konstrukcí. My jsme do našeho srovnávacího testu vybrali nadzemní bazény, které nejen splnily naše kritéria stanovená odbornou metodikou testování, ale výrazný vliv na výběr měly i názory spotřebitelů. Trh se orientuje primárně na renomované značky. I proto se v našem testu nachází bazény Bestway, Intex a nadzemní bazény Marimex. Při průzkumu trhu jsme vycházeli z databáze cenového srovnávače Heureka.cz, ale také z nabídky e-shopů Mall.cz, Kasa.cz, Marimex.cz, Datart.cz či Alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze nadzemních bazénů

Relax, klid, hry, zábava a příjemné osvěžení, i toto jsou očekávání, která má spotřebitel od bazénu na své zahradě. Po detailním průzkumu trhu nadzemních bazénů jsme se rozhodli napsat krátké recenze vybraných modelů. Kromě technických parametrů jsme shrnuli i případné reference spotřebitelů, abychom vám poskytli co nejlepší obrázek o tom, co jednotlivé bazény nabízejí a proč se vyplatí si je koupit.

Víťaz testu

Bestway Power Steel

Max. objem 8 124 litrů, silná kovová konstrukce, stěny potažené třemi vrstvami PVC fólie, výkonná písková filtrace, bohaté příslušenství včetně schůdků.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Charakteristikou nadzemního bazénu Bestway je silná kovová konstrukce. Bazén je velmi odolný a kovové stěny jsou potažené třemi vrstvami PVC fólie, aby byly chráněné i proti korozi a zároveň příjemné na dotek. Součástí balení je výkonná písková filtrace Standard 58515 s průtokem 2 006 litrů za hodinu. Maximální objem bazénu je až 8 124 litrů.

Díky délce 412 cm a hloubce 122 cm si už v bazénu v omezených podmínkách zaplave i dospělá osoba. V balení jsou také hadice na připojení filtrace, filtrační sítka, záplaty a nechybí ani průtokový dávkovač chemie, který je obsluhovaný automaticky. Spotřebitelé si pochvalují i schůdky do bazénu, které jsou součástí příslušenství. Ty jsou součástí příslušenství i u menšího pevného nadzemního bazénu Bestway Steel Pro Max Rattan.

Pozitíva

Poměr kvalita a cena
Velké rozměry
Písková filtrace

Negatíva

Komplikovanější montáž

Typ: pevný bazén s ocelovou rámovou konstrukcí ● Rozměry: 412 x 201 x 122 cm (D x Š x H) ● Filtrace v balení: písková ● Průtok filtrace: 2 006 l/hod. ● Max. objem bazénu: 8 124 l

Cenový trhák

Marimex Tampa

Max. objem 6 734 litrů, bazén s nafukovacím límcem, povrch z kvalitní třívrstvé PVC fólie, která je zpevněná polyesterem, dodávaný bez filtrace.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Oválný bazén s průměrem 366 cm a hloubkou 0,91 m je dodávaný bez příslušenství. Možné je bazén Marimex připojit na kartušovou i pískovou filtraci. Marimex Tampa je nadzemní bazén s nafukovacím prstencem. Povrch bazénu je vyrobený z třívrstvé PVC fólie, která je ještě zpevněná polyesterovou tkaninou, což zvyšuje odolnost povrchu.

Jde o sezónní a ne celoroční bazén. Pro připojení filtrace je potřebné dokoupit bazénové hadice i přechody na stěny bazénu. Dodávaná není ani ruční pumpa pro nafouknutí prstence. Při výšce bazénu se počítá i s výškou prstence a reálná hloubka je tak nižší. Na druhé straně se z pohledu rozměrů mezi nadzemními bazény nachází velký obdélníkový bazén Intex Ultra Frame Rectangular. Bazén však nabídne vcelku rozumný poměr velikosti a ceny.

Pozitíva

Kvalitní zpracování
Nízká pořizovací cena

Negatíva

Nutné dokoupit filtraci
Dodávané není příslušenství (hadice, pumpa)
Prstenec je třeba častěji dofukovat

Typ: samonosný bazén s nafukovacím límcem ● Rozměry: 366 x 91 cm ● Filtrace v balení: ne ● Průtok filtrace: - ● Max. objem bazénu: 6 734 l

Náš TIP

Bestway Steel Pro Max Rattan

Max. objem 9 150 litrů, kovová konstrukce, vnitřní stěny potažené třívrstvou PVC fólií a polyesterem, kartušová filtrace, lepicí sada a žebřík v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nadzemní bazén nezaujme jen díky ratanovému designu. Spotřebitelé si velmi pochvalují i solidní parametry. Okrouhlý bazén má průměr 366 cm a hloubku 100 cm. Ideální rozměr pro rodiny s dětmi. Dodávaný je s kartušovou filtrací, která má výkon 2 006 l/hod., což je vzhledem na objem bazénu 9 150 litrů velmi slabý výkon.

Stěny bazénu jsou tvořené kovovými platformami, tzv. FrameLink System, které jsou odolné proti korozi. Bazén nevyžaduje žádnou rámovou podporu po stranách jako u klasických konstrukcí rámových bazénů, jako je tomu v případě bazénu Bestway Power Steel, který však má i větší rozměry. Vnitřní stěny jsou potažené třívrstvou PVC fólií a polyesterem. Boční stěny jsou masívní a silné od 0,40 až po 0,80 mm. K bazénu je dodávaná uvedená filtrace, lepicí sada a žebřík.

Pozitíva

Ratanový vzhled
Výhodná cena
Dostatečná velikost i hloubka

Negatíva

Slabá kartušová filtrace

Typ: pevný bazén s kovovou konstrukcí ● Rozměry: 366 x 100 cm ● Filtrace v balení: kartušová ● Průtok filtrace: 2 006 l/hod. ● Max. objem bazénu: 9 150 l

Lacná kvalita

Marimex Florida Ratan

Max. objem 6 000 l, kovová konstrukce, vnitřek bazénu potažený laminovanou bazénovou PVC fólií, průměr okrouhlé konstrukce 305 cm, dodávaný bez filtrace.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velmi luxusně působící nadzemní bazén s robustní konstrukcí a s motivem ratanu. Montáž bazénu je velmi jednoduchá a rychlá. Spotřebitelé si pochvalují nejen design, ale i kvalitní materiály. Vnitřek bazénu je potažený laminovanou bazénovou PVC fólií, a to hned ve třech vrstvách. Zakoupit je potřebné filtraci, která není součástí balení.

Pískovou filtraci v rámci příslušenství má například bazén Bestway Power Steel. Hloubka bazénu je 91 cm a průměr okrouhlé konstrukce je 305 cm. V balení nejsou ani hadice či spojky pro instalaci filtrace. Bazén není určený na celoroční provoz. Doporučený objem bazénu je 6 000 litrů.

Pozitíva

Design
Kvalitní materiály
Rozměry bazénu

Negatíva

Bez filtrace

Typ: pevný bazén s kovovou konstrukcí ● Rozměry: 305 x 91 cm ● Filtrace v balení: ne ● Průtok filtrace: - ● Max. objem bazénu: 6 000 l

Pre náročných

Intex Ultra Frame Rectangular

Max. objem 31 805 l, plášť bazénu z PVC Super-Tough fólie, dno zpevněné vinylem, výkonná písková filtrace Intex Krystal Clear 8, teleskopický žebřík.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pro náročnější spotřebitele je k dispozici až 7,32 metru dlouhý bazén s hloubkou 132 cm. Výrobce kladl důraz především na odolnost materiálů a jejich životnost. Plášť bazénu je tvořený odolnou PVC Super-Tough fólií ve třech vsrtvách a dno je zpevněné vinylem. Celkový objem vody v bazénu je až 31 805 litrů. Oceňujeme, že o filtrování vody se stará výkonná písková filtrace Intex Krystal Clear 8, která dokáže přefiltrovat až 7 900 litrů vody za hodinu a má šesticestný ventil.

Cirkulaci vody napomáhá speciální nástavec, který vytváří bublinky a napomáhá tak provzdušňování, čímž se snižuje riziko znečišťování vody, ale také oxidace kovových částí bazénu. Konstrukce je odolná proti korozi a je ošetřená antikorozním nátěrem. Plastové části jsou z pevného POM plastu. V balení jsou propojovací hadice na zapojení filtrace a teleskopický žebřík.

Pozitíva

Velké rozměry
Odolný materiál a stabilní konstrukce
Efektivní cirkulace vody

Negatíva

Vyšší cena

Typ: pevný obdélníkový bazén ● Rozměry: 732 x 366 x 132 cm (D x Š x H) ● Filtrace v balení: písková ● Průtok filtrace: 7,9 m3/hod. ● Max. objem bazénu: 31 805 l

Další zajímavé produkty

Při výběru bazénů většina spotřebitelů zvažuje kromě ceny především rozměry bazénu. Některým postačí jednoduchý nafukovací bazén s prstencem, někdo pro změnu zainvestuje do pevného bazénu s rámovou konstrukcí. Rok co rok přibývají nové modely, i proto jsme v našem souhrnném testu nemohli obsáhnout všechny nadzemní bazény a rozhodli jsme se vám nabídnout i další zajímavé produkty, jejichž parametry mohou vyhovovat vícero spotřebitelům.

Mezi alternativami se nachází nadzemní bazén Bestway Steel Pro Frame. Jde o kulatý bazén s kovovou konstrukcí bez podpůrných pilířů. Bazén má průměr 305 cm a hloubku 76 cm. Dodáván je s kartušovou filtrací o výkonu 1 249 l/h. Nechybí ani ventil pro rychlé vypuštění.

Pokud hledáte co nejjednodušší řešení, nadzemní bazén s nafukovacím prstencem Marimex Tampa 10340219 je správnou volbou. Nabídne větší průměr (až 457 cm), ale menší hloubku – jen 57,2 cm. Jde však o velmi oblíbený model, ke kterému je nutné dokoupit příslušenství, a tedy i filtraci. Stěny bazénu jsou z laminované PVC fólie a tvoří ji 3 vrstvy.

Zajímavé parametry pro rodiny s dětmi nabídne i obdélníkový bazén Bestway Power Steel 56721 s délkou 404 cm, šířkou 201 cm a hloubkou 100 cm. Pevný nadzemní bazén má také podpůrnou konstrukci, která napomáhá ke stabilitě. Bazén má povrchovou úpravu, která připomíná ratan. Dodávána je pouze kartušová filtrace s průtokem 2 006 l/h.

K bazénům stvořeným pro letní relax a zábavu řadíme i bazén Intex Metal Frame Pool s kovovou rámovou konstrukcí. Maximální objem bazénu je 6 503 litrů. Kulatý bazén má průměr 366 cm a hloubka dosahuje hodnoty 76 cm. Na povrch bazénu byla použita superodolná, třívrstvá PVC fólie. Kovová konstrukce je ošetřená proti korozi. Bazén je dodáván bez filtrace.

Společníkem do teplých dní může být i zahradní bazén Marimex Orlando, který je sice dodáván bez příslušenství, ale nabídne pevnou, ocelovou konstrukci. Kulatý bazén disponuje velkým prostorem pro koupání, a to díky průměru 366 cm a hloubce až 107 cm. Po zakoupení lze napojit pískovou i kartušovou filtraci. Je určený i k celoročnímu provozu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Především během letního období se prodejnost jednotlivých bazénů, jakož i jejich dostupnost velmi rychle mění. Pokud se rozhodujete primárně podle toho, který nadzemní bazén je nejprodávanější, ušetříme vám čas. Nabízíme vám přehlednou tabulku nejprodávanějších bazénů. Seznam v pravidelných intervalech kontrolujeme a obsah aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Marimex Orlando5*Zobrazit produkt
Marimex Tampa5*Zobrazit produkt
Marimex Florida5*Zobrazit produkt
Bestway Steel Pro Max5*Zobrazit produkt
Marimex Florida Premium Ratan5*Zobrazit produkt

Během léta a horkých dní je koupání někdy opravdovým vysvobozením a nadzemní bazény jsou velmi praktickým řešením pro velkou část spotřebitelů. Populární jsou nejen nafukovací nadzemní bazény, ale i bazény s rámovou konstrukcí z oceli nebo plastu. Nerozhoduje jen konstrukce samotná, ale i použité materiály – guma, dřevo, plast či ocel. Je potřeba zvážit i to, kam bazén umístit, podle toho můžete vybrat buď oválný nadzemní bazén, nebo obdélníkový tvar. Důležitým prvkem je při výběru i druh filtrace bazénu a další možné příslušenství. Před koupací sezónou tu pro vás máme komplexní návod, který vám pomůže v tom, jaký bazén vybrat.

Jak vybrat nadzemní bazén

  • Typy nadzemních bazénů – konstrukce
  • Materiály a povrch bazénů
  • Tvary bazénu
  • Rozměry bazénu – velikost a hloubka
  • Druhy filtrace
  • Elektrický vs. solární ohřev bazénu
  • Bazénové příslušenství
  • Cena a renomované značky

Samonosný nadzemní bazén vs. bazén s konstrukcí

Dopřát si odpočinek v soukromí ve vlastním bazénu na zahradě je přes léto vynikající druh relaxu. Nechat si vykopat a zabudovat zahradní bazén je finančně i časově náročné. Nadzemní nebo částečně zapuštěné bazény jsou optimálním řešením, protože jsou nenáročné na montáž, jsou variabilní a méně náročné na údržbu.

Před samotným výběrem takového bazénu je však potřeba zvážit, pro koho je bazén určený, jaké jsou prostorové možnosti a zároveň i to, jaké preference má samotný spotřebitel. Každému může vyhovovat něco jiného, proto vám chceme představit všechny možnosti, které trh nabízí.

Nafukovací nadzemní bazény – samonosné

Jde o velmi často vyhledávaný typ bazénu. Rozeznatelný je tzv. prstencem nebo límcem, který je po obvodu a nafukuje se. Jde tak o jedinou část bazénu, kterou je třeba nafouknout. Následně se do bazénu napouští voda a se stoupající hladinou se límec zvedá nahoru. Tyto bazény jsou obvykle oválné nebo kruhové – jen zřídka najdete i obdélníkové bazény tohoto druhu.

Nejčastěji je použitý PVC materiál a guma. Na trhu jsou k dispozici bazény s větším i menším průměrem, větší i menší hloubkou. Nejde o celoroční bazén, péče je však jednoduchá a není nutná žádná montáž. Filtrace je nejčastěji kartušová. Životnost takovýchto bazénů je obvykle 2 až 4 koupací sezóny. Bazény lze jednoduše vyfouknout a uskladnit.

Nadzemní bazény s rámovou konstrukcí

Na instalaci o něco náročnější druh bazénu, ale stále to zvládne i méně zručný spotřebitel. Jde o to, že je potřeba konstrukci složit a následně na ocelový nebo plastový rám navléknout bazénovou fólii. Při montáži nemusíte používat žádné speciální nářadí. Samonosný bazén s konstrukcí je oproti bazénu s límcem stabilnější a odolnější.

Nadzemní bazén s rámovou konstrukcí

Rovněž je však důležitý podklad, musí být rovný a bez kamínků. Doporučuje se písek, pěnová podložka nebo speciální geotextilní podložka. V rámci konstrukce mohou být použity plastové nebo kovové prvky. Povrch je obvykle potažený PVC materiálem. V takovém případě už jde o větší investici a rozměry jsou to větší nadzemní bazény s větší hloubkou.

Pevné nadzemní bazény

Jde o plastové bazény nebo bazény s ocelovými stěnami. Od bazénů s rámovou konstrukcí se liší tím, že konstrukce nemusí být vyztužena vzpěrami. Pevné jsou samotné stěny, které jsou nosné. Na montáž je tak tento typ bazénů komplikovanější, protože kromě rámové konstrukce je potřeba instalovat i pevné boční stěny. Povrch tvoří opět bazénová PVC/gumová fólie. Je dobré zvážit i účinnější pískovou filtraci, protože jde většinou o větší bazény.

Výhodou těchto bazénů je zvýšená odolnost, lepší stabilita a také možnost nechat tento bazén přezimovat venku. Konstrukce je totiž vyrobena z odolných materiálů, které jsou (podobně jako fólie) odolné vůči mrazu a jiným povětrnostním vlivům. Kovové prvky jsou ošetřeny antikorozním nátěrem. Spotřebitele může odradit poměrně vysoká cena a zmiňovaná náročnější montáž. Na druhou stranu získáte velký bazén s větší hloubkou. Dostupné jsou různé tvary a velikosti, kromě oválných i obdélníkové bazény.

Částečně zapuštěný bazén

Některé bazény s pevnou konstrukcí (ocel, sklolaminát) lze částečně zapustit do země. Takové řešení je velmi estetické a takovýto bazén v zahradě působí mnohem luxusněji. Je však třeba počítat s vyšší cenou, náročnější montáží a následnou údržbou. Stále jsou však levnější než kopané bazény.

Stále jde o nadzemní bazény, které jsou zhruba ze 40 až 70 % zapuštěné do země. Stěny jsou plechové – ocelové nebo laminátové. Konstrukce je vyztužená, povrch je potažen PVC gumovou fólií. Výjimkou nejsou ani dřevěné nadzemní bazény nebo modely s ratanovou úpravou, které zapadnou do konceptu zahrady. Jejich výhodou jsou větší rozměry a větší hloubka.

Nafukovací bazény – dětské

V rámci nabídky nesmíme opomenout ani ty nejmenší. Velká část spotřebitelů hledá dětské bazény, které jejich dětem dopřejí příjemné zchlazení a možnost zabavit se. Nafukovací bazény pro děti jsou nejnižší možnou investicí. Jde o nejmenší bazény, které jsou nafukovací, zaberou málo místa.

Dětský nafukovací bazén

Tvořené jsou několika zónami, které je nutné nafouknout, aby bazén získal požadovaný tvar. Následně se bazén napustí vodou a koupání může začít. Jejich hloubka jen zřídka přesáhne 50 cm. Mají kulatý, oválný nebo šestiúhelníkový tvar. Některé modely mají například v rámci příslušenství i nafukovací skluzavku. Jsou skladné a snadno přenosné.

Plast, plech, PVC, nebo sklolaminátový nadzemní bazén?

Provedení bazénů může být různé. Použité materiály se týkají především pevných nadzemních bazénů, případně těch s rámovou konstrukcí. Plastové bazény jsou poměrně běžnou záležitostí. Takové nadzemní bazény jsou poměrně cenově dostupné a odolné. S ohledem na maximální objem vody a rozměry mají samozřejmě své limity.

Sklolaminátové bazény (kompozitové) jsou primárně určené k úplnému nebo částečnému zapuštění do země. Jsou kvalitnější, odolnější, ale i cenově náročnější. Do zahrady se hodí i nadzemní bazény s ocelovými stěnami, které mají stěny vyztužené odolnými antikorozními plechy. Bazény s takto pevnou konstrukcí mohou mít dřevěné nebo ratanové provedení.

Na našem trhu narazíte i na různé povrchové úpravy. Vnější strana může být potažená zmiňovaným ratanem nebo speciální ozdobnou fólií. Povrch/podlaha bazénu je nejčastěji z kvalitní PVC fólie, která dobře izoluje teplo a je vysoce odolná vůči mechanickému poškození.

Oválný nadzemní bazén je klasikou

Není však jedinou možností. Tvarů bazénů je na trhu několik. U samonosných nadzemních bazénů či nafukovacích alternativ se setkáte nejčastěji s ovály nebo kruhovými bazény. Následně se odlišují pouze technickými parametry – hloubka a průměr. Voda se v takovémto bazénu rovnoměrně rozloží. Zároveň drží tvar a není nutné řešit výztuž nebo podpěry, samotný nafukovací límec splní svůj účel. Nevýhodou je menší prostor na plavání.

Obdélníkový tvar je typický spíše pro bazény s rámovou nebo pevnou konstrukcí. V praxi jde především o preference spotřebitelů. Takovýto tvar je vhodnější pro plavání a konstrukčně jde o poměrně jednoduchý koncept. Tvar bazénu může mít vliv i na to, kde bude bazén umístěný.

Hloubka bazénu a jeho rozměry

Jde o parametr, který je potřeba zvážit s ohledem na to, pro koho je bazén určený, kdo ho bude používat a k čemu. Nadzemní bazény nejsou primárně určené pro sportovní ambice, na hloubkové potápění a plavání délek tedy zapomeňte. Průměrná hloubka nadzemních bazénů je okolo 70 až 100 cm. Hlubší nadzemní bazény mají hloubku okolo 120 až 130 cm. Pokud přemýšlíte o větší hloubce, je potřeba uvažovat nad částečně zapuštěným bazénem, kde se pohodlně dostanete i nad 150 cm.

Hloubka nadzemního bazénu

Co se rozměrů týče, má na ně vliv i tvar bazénu. U kulatých a oválných bazénů je klíčový průměr. Vybírat můžete z nafukovacích bazénů s průměrem kolem 200 cm, ale také z bazénů s průměrem kruhu či oválu až do 490 cm. U obdélníkových bazénů je již třeba brát v úvahu délku, šířku i hloubku. Pevné nadzemní bazény obdélníkového tvaru mají na délku 3 až 6 metrů, na šířku obvykle 2 až 3 metry. S hloubkou je to podobné jako u samonosných bazénů bez rámové konstrukce či bez stěn – okolo 100 cm.

Nadzemní bazén s filtrací – kartušová vs. písková

V případě nadzemních bazénů můžete v zásadě vybírat ze dvou druhů filtrace. Podstatné však je, aby bazén filtraci měl. Bez filtrace voda v bazénu degraduje, množí se bakterie a mikroorganismy (pouhým okem neviditelné) a bazénová chemie nezachrání všechno. Důležitá je proto cirkulace vody, aby byly odstraněny nejen drobné, ale i větší nečistoty. Pokud vodu v bazénu nebudete pravidelně filtrovat, je nutná její výměna. A bez ohledu na to, zda má bazén 3 000, nebo 7 000 litrů, výměna vody několikrát za léto je velmi neekonomická a neekologická.

Bazén s kartušovou filtrací

Považuje se za levnější variantu filtrování bazénové vody. Důvodem je nižší efektivita a rovněž nižší výkon čerpadla, které vodu filtruje. U většiny nadzemních bazénů najdete právě tento typ filtrace. Kartušová filtrace funguje na principu přečerpávání vody přes komoru, v níž je umístěna papírová kartuš, která zachycuje nečistoty. Tato papírová filtrační vložka je vyjímatelná a po filtračním cyklu je dobré ji vyjmout a vyčistit tlakem vody. Určená je primárně pro menší nadzemní bazény. Pokud je papírová kartuš oslabená, je nutná její výměna, což je položka v hodnotě okolo 7 až 15 eur. Přefiltrovat dokáže maximálně 1 až 3 m3 vody za hodinu. Výhodou je pořizovací cena, ovšem nevýhodou nižší efektivita a nutnost údržby.

Bazén s pískovou filtrací

Písková filtrace je vyšší úrovní filtrace vody v bazénu. Je určená pro bazény s větším objemem vody, její použití je však možné i v bazénech s menším objemem. Hlavními pozitivy pískové filtrace jsou její vysoká účinnost a také rychlost filtrace. Může za to především vyšší výkon čerpadel, která dokážou za hodinu přefiltrovat 3 až 25 m3 vody. Princip je přitom jednoduchý. V nádobě se nachází křemičitý nebo zeolitový písek, který zachycuje i velmi drobné nečistoty. Voda z bazénu tak prochází přes miliony mikronů písku. Rychlost filtrování ovlivňuje i počet ventilů – vybírat lze ze čtyř-, šesti- nebo sedmicestných ventilů. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, a to především u výkonnějších modelů. Náplň je potřeba měnit přibližně každé 2 až 3 roky.

Nadzemní bazén s pískovou filtrací

Elektrický vs. solární ohřev bazénu

Jde spíše o doplňkovou výbavu, nicméně mnozí spotřebitelé tento doplněk výbavy stále častěji vyhledávají. Důvody jsou různé. Na některých místech se voda v bazénu nedokáže ohřát na ideální teplotu, případně je to možné jen po krátkou dobu během léta. Aby si majitelé bazénů koupací sezónu prodloužili, ohřev je velmi praktickým řešením. V případě, že nejlevnější řešení v podobě bublinkové solární plachty neúčinkuje, je potřeba sáhnout po solárním nebo elektrickém ohřevu vody v bazénu. Jde však o investici navíc, se kterou musíte počítat.

Solární panel na ohřev vody

Ze dvou alternativ jde o tu levnější. Solární panely jsou velmi úsporné, neboť tepelnou energii pohlcují právě ze slunečního záření. K okruhu solárního panelu připojíte hadice stejným způsobem, jako byste je připojovali k filtraci, za pomoci filtračního čerpadla prochází studená voda z bazénu přes solární i filtrační okruh a vrací se zpět do bazénu. Je potřeba najít panelu místo na zahradě a umístit jej tak, aby byl vystaven slunečnímu záření.

Vodu je možné tímto způsobem ohřát o 2 až 6 °C. Solární panely jsou vyrobené z odolných absorpčních plastů, které jsou potažené lesklou PVC fólií, aby efektivně pohlcovaly sluneční záření. Doporučujeme využívat pouze v případě pískové filtrace, u kartušové filtrace je ohřev velmi pomalý a málo efektivní. Obecně však platí, že u tohoto druhu ohřevu je důležitou složkou i trpělivost, ohřev totiž trvá déle. Záleží i na velikosti solárního panelu.

Elektrické tepelné čerpadlo

Efektivnější, ale několikanásobně nákladnější způsob ohřevu, který je využíván spíše u zabudovaných, resp. zapuštěných bazénů s větším objemem vody. Hlavní roli hraje tepelné čerpadlo, což je elektrické zařízení, které vodu ohřívá za pomoci topného tělesa. Voda prochází přes okruh, ve kterém se ohřívá, a následně putuje zpět do bazénu. Cena elektrického ohřevu však často převyšuje hodnotu mnohých nadzemních bazénů. Investici je proto potřeba dobře zvážit. Náklady totiž rostou i z hlediska dlouhodobého používání, protože elektrický ohřev spotřebovává i elektrickou energii.

Bazénové příslušenství – schody i krycí plachta na bazén

Kromě výše zmíněného příslušenství, jakým je filtrace bazénu či ohřev vody v něm, jsou k dispozici i další doplňky, bez kterých se někdy velmi těžko obejdete. Častou otázkou spotřebitelů je, zda je lepší (výhodnější) koupit nadzemní bazén s filtrací, nebo bez (a následně ji dokoupit). Filtrace, ohřev či další doplňky je vždy možné dokoupit. S cenou během letní sezóny jen stěží pohnete, a proto vás i taková výbava jako kvalitnější filtrace nebo ohřev vody vyjde na stejné peníze, jako když koupíte bazén s výbavou. Jaké další bazénové příslušenství je dobré dokoupit?

Nadzemní bazén se schůdky

  • Schůdky – nejde o příslušenství, které by bylo nutné v případě každého bazénu. Pokud je však nástupní hrana do bazénu vyšší, plastové nebo nerezové schůdky jsou nezbytností. Jinak je vstup do bazénu i výstup z něj méně komfortní a hrozí také poškození konstrukce.
  • Krycí plachta – má smysl především z toho důvodu, aby zabránila výraznějšímu znečištění bazénové vody. Je potřeba zakoupit správný rozměr. Velmi často je preferována solární plachta s bublinkami, která brání nečistotám a zároveň přispívá k ohřevu vody v bazénu. Má černou nebo čirou (průhlednou) barvu.
  • Podložka pod bazén – jde o bazénové příslušenství, kterým byste měli disponovat ještě před samotnou koupí bazénu. Kromě vhodného podkladu se používá i geotextilní podložka ze syntetických vláken. Je odolná proti mechanickému poškození, zabraňuje tvorbě plísní a bakterií a rovněž přispívá ke stabilní poloze bazénu bez ohledu na to, jakou konstrukci má.
  • Teploměr – určený ke zjišťování teploty vody v bazénu. Teploměry jsou plovoucí nad hladinou.
  • Plovák – v případě, že nepoužíváte tekutý chlor, ale tablety, slouží plovák k umístění této tablety a následně se obsah postupně rozpouští do vody.
  • Síťka – slouží k vybírání větších i menších nečistot z bazénu. Primárně se používá na sběr nečistot z hladiny vody, síťkou však lze lovit i pod hladinou a zachytit tak do ní větší množství větších i menších nečistot. U větších bazénů je výhodou, pokud má síť teleskopickou tyč, díky které nemusíte neustále obcházet celý bazén.
  • pH tester – správným pH vody předejdete jejímu zakalení či klasickému problému se zelenou vodou. Chlór totiž není všechno. Optimální kyselost/zásaditost vody v bazénu je okolo 6,8 až 7,6 pH. Existují pH testery tabletové nebo digitální, které jsou samozřejmě dražší. Vysoké pH způsobuje tvorbu usazenin, nízké pH může špatně působit na lidskou pokožku.
  • Bazénová chemie – péče o vodu v bazénu nezačíná při jejím napuštění a nekončí při následném pravidelném filtrování. Ochránit bazén před nečistotami znamená i to, že vodu v bazénu je nutné ošetřovat. Lze používat chlorovou i bezchlorovou bazénovou chemii. Používají se přípravky na úpravu pH, dezinfekci vody, stabilizátory tvrdosti vody nebo přípravky určené k zazimování bazénů a další. Bazénová chemie je buď v tekutém, nebo pevném (tablety, granule) skupenství.

Nejlevnější nadzemní bazény už od 600 Kč

Bazén na zahradě, terase nebo větším balkoně dnes může mít opravdu každý. Menší nafukovací bazény pro děti koupíte řádově v stovkách korun. Za 600 Kč máte k dispozici malý nafukovací bazén s hloubkou do 50 cm a také se skluzavkou. Za 1 200 až 2 500 Kč už můžete mít nadzemní bazén s nafukovacím límcem a hloubkou kolem 70 až 80 cm. V mnoha případech máte v rámci příslušenství i kartušovou filtraci, která je u levných bazénů jediným možným druhem filtrace. Pozor, není však samozřejmostí a někdy je nutné filtraci dokoupit samostatně.

U nadzemních bazénů v cenové kategorii od 2 500 do 8 000 Kč již můžeme hovořit o samonosných bazénech nebo nadzemních bazénech s rámovou konstrukcí. Kromě klasického oválu se již najdou v nabídce i obdélníkové bazény. Takové bazény už nabídnou větší užitek, větší rozměry a hloubku na úrovni 80 až 100 cm. Příjemné osvěžení si už v takovém bazénu dopřeje i dospělý člověk. Většinou je součástí výbavy základní kartušová filtrace, krycí plachta nebo podkladová podložka.

S cenou nad 8 000 Kč jsme už u bazénů, které mají rámovou konstrukci a vyztužené stěny. Jsou stabilnější, odolnější a mají větší objem i hloubku – od 100 do 135 cm. Dodávány jsou většinou s výkonnějším čerpadlem a filtrací, v některých případech i pískovou. Tehdy se však spotřebitel už většinou dostane výrazněji nad hranici 8 000 Kč. Klidně lze hovořit i o celoročních bazénech, které je možné zazimovat. Největší nadzemní bazény, ve kterých si už lze i zaplavat, stojí přes 12 000 Kč.

Nadzemní bazény Bestway, Marimex a Intex jsou na trhu jedničkou

V segmentu trhu s nadzemními bazény dlouhodobě působí výrobci, kteří si u spotřebitelů získali velmi dobré renomé. A právě tyto značky mají na trhu i nejširší zastoupení – důkazem je i prodejnost nadzemních bazénů z produkce těchto firem.

V poslední době mají na trhu suverénně největší zastoupení nadzemní bazény Bestway. Důvodem je především rozsáhlá nabídka levnějších i dražších bazénů. Italský výrobce nabízí bazény s většími i menšími rozměry. Výhodou je, že k většině bazénů dodává základní příslušenství, například v podobě filtrace a čerpadla. Nechybí ani další příslušenství, které je možné z dílny tohoto výrobce dokoupit.

Mezi elitou na trhu jsou i bazény Marimex, které na trhu působí nějaké to desetiletí. Mnozí spotřebitelé mají tuto značku zafixovanou jako tradiční. Prezentují se vysokou kvalitou za rozumné peníze. V jejich portfoliu lze nalézt bazény samonosné či nadzemní bazény s rámovou konstrukcí. Populární jsou jejich ratanové bazény nebo bazény k částečnému zapuštění do země.

Do třetice mezi to nejlepší na trhu patří nadzemní bazény Intex. Co se rozmanitosti nabídky týče, za poslední roky výrobce trochu zaostal, ovšem kvalitativní úroveň zůstala stejně vysoká. Největší zastoupení má výrobce v kategorii nadzemních bazénů střední velikosti. Populární jsou z jejich dílny také nafukovací bazény. Velkou výhodou je dostupnost těchto bazénů za nižší ceny a také fakt, že mají širokou distributorskou základnu – jejich bazény koupíte i v supermarketech spolu s dalším příslušenstvím.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nemáte jasno v tom, jaký nadzemní bazén vybrat? Přemýšlíte nad tím, jaká velikost bazénu je pro vás ta nejvhodnější? Potřebujete poradit s výběrem? Test magazín je tu pro vás. Rádi vám s výběrem poradíme a pomůžeme, abyste měli doma nadzemní bazén podle svých preferencí. Pokud máte nějaké dotazy, případně se chcete podělit o vlastní zkušenosti s nadzemními bazény, budeme rádi za vaše komentáře a reakce. Stojíme vždy na straně spotřebitele.

Důležité je, aby byla plocha rovná. Nadzemní bazén se jinak může převažovat. Povrch musí být zbaven kamínků nebo nečistot, které by mohly poškodit konstrukci bazénu. Ideálním podkladem je jemný písek bez štěrku nebo pevná, vydlážděná plocha (např. zámková dlažba). Pod samotný bazén, speciálně pod nafukovací nebo samonosné bazény, je vhodné umisťovat i geotextilní podložku. Bazén umístěte do prostoru, kde je vystaven dostatečné frekvenci slunečního záření. Pozor však na blízkost stromů, které mohou stínit a zároveň vodu znečišťovat. V okolí bazénu by neměla být ani místa, která jsou prašná – pískoviště či orná půda.

Písková filtrace bazénu je jednoznačně efektivnější a účinnější než kartušová filtrace. Více se dočtete v našem návodu. U pískové filtrace však počítejte s tím, že investice do tohoto druhu filtrace je výrazně větší.

Kromě toho, že je před napuštěním potřeba připravit podklad pod bazén, je třeba myslet i na kvalitu vody, která v bazénu bude. Po prvním napuštění je optimální zkontrolovat hodnotu pH vody v bazénu (optimální hodnota 6,8 až 7,6). Po napuštění je potřeba vodu chlorovat nebo ošetřit bezchlorovou chemií. Po prvním napuštění je vhodné dávku chemie mírně zvýšit. Je potřeba zkontrolovat i tvrdost vody v bazénu, zvlášť pokud jde o studniční vodu. Použitím správné bazénové chemie eliminujete riziko tvorby řas, kalné vody či tvorby mikroorganismů.

V zásadě to není problém. Napouštění bazénu studniční vodou je ekonomicky výhodnější, protože platíte náklady za čerpání vody (elektrickou energii), a nikoli za vodu samotnou. Doporučujeme to však dělat spíše u bazénů s menšími nebo středními rozměry. Problémem může být to, že studniční voda není pravidelně podrobována rozborům kvality. Při větším odběru studniční vody se kvalita vody po jistém objemu mění. Proto je vhodné na vlastní náklady vodu podrobit rozboru. Po napuštění studniční vodou je nutné zjistit nejen pH vody, ale i její tvrdost. Vodu je nutné ošetřit nejen regulováním pH a chlorem, ale rovněž je nutné použít blokátor tvrdosti vody. Kvalita studniční vody však závisí na několika faktorech a u větších bazénů doporučujeme k napuštění bazénu používat vodu z obecního či městského vodovodu.

Takovéto nadzemní bazény jsou obvykle levnější, a cena se následně nuceně navýší o nákup dodatečného příslušenství, například i filtrace. Důvod je však i ten, že výrobci nedodávají bazény s filtrací proto, že chtějí dát spotřebitelům na výběr. Spotřebitel tak nemusí sáhnout po levné nevýkonné filtraci, ale může dodatečně koupit kvalitnější a výkonnější filtraci.

Ďalšie články z kategórie Bazény

Vaše hodnocení:
(88.4%)