Horkovzdušné fritézy

Nejlepší horkovzdušné fritézy 2024 + recenze

Moderní horkovzdušné fritézy nám ukázaly, že fritování nemusí nutně doprovázet litry použitého oleje, zápach připálenin a výčitky svědomí z nezdravě připraveného jídla. Bodují svou univerzálností, jednoduchostí a dostupností. Tento srovnávací test vám pomůže lépe se zorientovat napříč jejich technickými specifikacemi, ale hlavně praktickými funkcemi. Kromě celkového vítěze testu Klarstein AeroVital se dozvíte i o dalších výhodných fritézách, které excelují odlišnými přednostmi.

Publikované: 08.04.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jakou horkovzdušnou fritézu koupit?

Pokud nemáte čas na to, abyste si přečetli celé recenze spotřebičů, ušetříme vám čas i energii. Vybrali jsme pro vás tři produkty, které jsou označeny štítkem „Vítěz testu“, „Cenový trhák“ a „Náš tip“. S ohledem na cenu a kvalitu jde o nejlepší volbu.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SFR 3220WH   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Xiaomi Mi Smart   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Klarstein AeroVital   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Klarstein AeroVital

Klarstein AeroVital

Příkon 1 700 W, objem 14 l, 16 přednastavených programů, velký displej s dotykovým ovládáním.

Zobrazit více info

Německý Klarstein nás svým modelem AeroVital easy touch očaroval hned v několika aspektech. Kromě vysokého výkonu a pohledného elegantního designu zaujme také přítomností displeje s bohatými funkcemi či praktickými technologiemi, které urychlí přípravu vašeho jídla.

Cenový trhák
Guzzanti GZ 33D

Guzzanti GZ 33D

Příkon 1 500 W, objem 4,3 l, 8 přednastavených programů, digitální ovládání, nastavení teploty 80 °C – 200 °C.

Zobrazit více info

Horkovzdušná fritéza s příkonem 1 500 W dokáže produkovat horký vzduch s teplotou až do 200 °C. Díky digitálnímu ovládání a termostatu si můžete nastavit požadovanou dobu přípravy i teplotu. Díky časovači víte, kdy proces přípravy skončil. V rámci menu je možnost zvolit jeden z osmi přednastavených programů pro přípravu pokrmů. Nádoba s nepřilnavým povrchem má objem 4,3 l a dodáván je i fritovací koš. Zákazníky osloví svou dostupnou cenou.

Náš TIP
Klarstein VitAir Turbo

Klarstein VitAir Turbo

9litrová varná nádoba, příkon 1 400 W, 7 přednastavených režimů, regulace teploty od 50 °C do 230 °C, bohaté příslušenství.

Zobrazit více info

Za náš tip jsme vybrali fritézu Klarstein VitAir Turbo. Tato fritéza potěší rovnoměrnou disperzi tepla, 7 přednastavenými programy a 3D košem. Vysoký výkon a bohaté příslušenství značí, že jde o model, nad kterým je třeba uvažovat.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Jak je už u našich recenzí zvykem, i v tomto případě jsme se v redakci snažili zjednodušit a zpřehlednit výběr vaší nové horkovzdušné fritézy. Ten tedy přímo závisí na několika klíčových parametrech, u kterých byste měli zpozornět. Kromě technických parametrů, které charakterizují vhodnost a kvalitu horkovzdušných fritéz, není radno zapomínat ani na renomé výrobců nebo dostupnost a servis na tuzemském trhu.

Kromě srovnání technických parametrů horkovzdušných hrnců jsme se snažili nastínit a porovnat i funkcionalitu a vlastnosti, které vám fritování bez oleje ještě více zjednoduší.

Prvotní hodnocení technických parametrů podle námi zvolené metodiky recenzování tak sestává z více metrik, kterým jsme na základě jejich důležitosti přiřadili vliv na výsledné hodnocení.

Příkon horkovzdušné fritézy
Objem nádoby a její údržba
Kvalita konstrukce
Funkcionalita
Intuitivnost ovládání
Hmotnost a rozměry
Příslušenství

Pro účely sestavení srovnávacího testu jsme důkladně analyzovali situaci na českém trhu a snažili se pro vás zhodnotit ty nejzajímavější kousky od renomovaných výrobců, jako jsou například Klarstein, Tesla, Sencor nebo Delimano. Dotkli jsme se celého cenového segmentu, abychom byli schopni usnadnit výběr zákazníkům s různými preferencemi. Všechny námi recenzované produkty jsou dostupné na našem trhu u ověřených prodejců jako Datart, Alza, Okay Elektro, Electro World nebo v dalších internetových obchodech.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze horkovzdušných fritéz

Tato sekce je zaměřena na zhodnocení námi vybraných horkovzdušných hrnců, které vám pomůže s výběrem v různých cenových hladinách. Ať už se v tomto případě na trhu orientujete výhradně podle ceny, pověsti výrobce, nebo konkrétních funkcí, tato sekce vám pomůže se rozhodnout pro tu správnou fritézu. Recenze jsou samozřejmě psány podle našeho nejlepšího vědomí, bez jakýchkoliv úmyslů propagovat konkrétního výrobce nebo prodejce.

Víťaz testu

Klarstein AeroVital

Příkon 1 700 W, objem 14 l, 16 přednastavených programů, velký displej s dotykovým ovládáním.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězem našeho srovnávacího testu se stala teplovzdušná fritéza Klarstein AeroVital z velmi jednoduchých, ale příznačných důvodů. Právě tento model od německého výrobce Klarstein boduje ve všech důležitých kategoriích.

Je vyrobený z kvalitních plastových materiálů, které kromě jiného disponují povrchem Cool touch housing. Použití této technologie zajišťuje, že i při maximálním výkonu se v žádném případě nemusíte bát nechtěného přehřívání držadla nebo celého krytu fritézy. Povrch konstrukce je během přípravy vašeho oblíbeného jídla stále příjemně chladný. Robustnost konstrukce dotváří použití neutrální černé a stříbrné barvy, což fritéze dodává punc elegantnosti.

AeroVital se pyšní příkonem 1 700 W. Čím tato fritéza oproti konkurenci v podobné cenové hladině vyniká, je velmi rychlá a rovnoměrná distribuce horkého vzduchu v celé varné nádobě.

Dalším klíčovým prvkem při výběru vhodné teplovzdušné fritézy je, samozřejmě, velikost a údržba varné nádoby. Ani tady však Klarstein AeroVital nijak nezaváhal. Samotný výrobce označuje varný prostor označením XXL, což evokuje, že se o prostor na jídlo určitě nebudete muset bát. Máte zde objem až 14 litrů. Jídlo se vám během přípravy nebude k nádobe lepit díky nepřilnavosti povrchu.

O dostatečný komfort při obsluze teplovzdušné fritézy se stará velký digitální displej s dotykovým ovládáním. Prostřednictvím něho si můžete vybrat jeden ze 16 přednastavených programů, nebo si chod fritézy nastavit manuálně podle vlastní preference.

Potěší bohaté příslušenství – kromě základních náležitostí, jako napájecí kabel a manuál, dostanete odkapávací misku, mřížku na gril, koš na fritování, otočný špíz s upínacími křidélky a zvedák na špíz. Jedinou výčitkou z naší strany je chybějící kuchařská příručkaTaké upozorňujeme na fakt, že přibalený příruční manuál je jen v anglickém a německém jazyku. Ovládání fritézy je však natolik jednoduché, že manuál nejspíše nebudete potřebovat.

Fritézu Klarstein AeroVital vřele doporučujeme všem těm, kteří hledají spolehlivou a uživatelsky přívětivou teplovzdušnou fritézu, za kterou se díky krásnému minimalistickému designu nebudou stydět ani esteticky.

Pozitíva

Výkonnost a rychlost
Design a konstrukce
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Manuál pouze anglicky a německy
Vyšší hmotnost

Příkon fritézy: 1 700 W ● Objem nádoby: 14 l ● Konstrukce: - ● Počet programů: 16 ● Ovládání: Digitální displej ● Hmotnost: 8,6 kg ● Rozměry: 330 mm x 380 mm x 370 mm

Cenový trhák

Guzzanti GZ 33D

Příkon 1 500 W, objem 4,3 l, 8 přednastavených programů, digitální ovládání, nastavení teploty 80 °C – 200 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Jak již u tohoto typu fritézy bývá zvykem, díky horkému vzduchu až do 200 °C připravíte fritované pokrmy bez nutnosti použití oleje. Fritéza Guzzanti patří k cenově dostupným modelům. Nabízí dostatečný objem 4,3 litru. Nádoba má nepřilnavý povrch a je vhodná do myčky nádobí. Fritéza disponuje jednoduchým digitálním ovládáním a má několik programů.

Guzzanti GZ 33D je velmi jednoduchá a intuitivní fritéza. Je však důležité zjistit, co jednotlivé ikony ovládacího panelu znamenají. Při prvním pohledu se může zdát ovládání trochu zmatečné, ale po seznámení se se symboly je ovládání maximálně nenáročné. Pro spuštění je k dispozici samotné tlačítko „start/stop“ ve spodní části. Vedle se nacházejí regulátory nastavení času a teploty. V horní části se nachází menu s programy. Těch je celkem 8 – například pro přípravu kuřecího masa, steaků, hrníčkových koláčů nebo samostatný program pro přípravu hranolek.

Údaje o teplotě a zbývající čas zobrazuje jednoduchý digitální displej. Čas lze individuálně upravovat, stejně jako teplotu za pomoci termostatu. Fritéza je vybavena také časovačem. Rozsah teploty je od 80 °C do maximální teploty 200 °C. V návodu naleznete detailní informace o tom, jaká teplota je u konkrétního programu. Návod v českém jazyce je přehledný, ale v některých případech je rozmístění ovládacích prvků jiné, než na přiložených obrázcích v návodu.

Příkon topného tělesa je 1 500 W. Fritéza se zahřívá velmi rychle, což je rovněž plusem. Objem nádoby je 4,3 litru. Povrch je nepřilnavý a Guzzanti potěší kuchaře a kuchařky tím, že je možné mytí nádoby v myčce nádobí, což ušetří spoustu času. Před prvním použitím výrobce také doporučuje nádobu opláchnout horkou vodou. Součástí dodávky je i jeden fritovací koš. Spotřebič váží 6 kg na výšku má fritéza 32,6 cm, což je vzhledem ke skladování výhodou. Potěšující je především cena horkovzdušné fritézy, která je pro spotřebitele velmi zajímavá a určitě se vyplatí si ji do výběru zařadit.

Na základě průzkumu trhu je s vybraným modelem horkovzdušné fritézy velká spokojenost. V hledáčku mnoha spotřebitelů je fritéza Guzzanti GZ 33D především pro dostupnou cenu. Další výhodou je z pohledu zákazníků jednoduché ovládání. Potěší přítomnost osmi samostatných programů, které automaticky nastaví teplotu i dobu přípravy. Nastavit si můžete na digitálním ovládacím panelu i vlastní teplotu a dobu přípravy. Nádoba má dostatečný objem 4,3 litru, ačkoli o něco větší nádoba by nebyla na škodu. Je možné ji mýt v myčce nádobí a má nepřilnavý povrch.

Dodávána je s jedním fritovacím košem z nerezové oceli. Celkové zpracování zařízení nepůsobí levným dojmem. K manipulaci jsou k dispozici rukojeti s chladnými zónami, které nepohlcují teplo. Hlučnost fritézy je v normě. I z hlediska skladování jde o jeden z kompaktnějších modelů.

Pozitíva

Dobrá cena
Ovládání a samostatné programy
Solidní kvalita zpracování

Negatíva

S ohledem na cenu žádné

Příkon fritézy: 1 500 W ● Objem nádoby: 4,3 l ● Počet programů: 8 ● Ovládání: digitální ● Časovač: ano ● Termostat: 80 °C – 200 °C ● Hmotnost: 6 kg ● Rozměry (ŠxVxH): 28, 1 x 32,6 x 34,8 cm

Náš TIP

Klarstein VitAir Turbo

9litrová varná nádoba, příkon 1 400 W, 7 přednastavených režimů, regulace teploty od 50 °C do 230 °C, bohaté příslušenství.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Potřebujete co nejšikovnějšího pomocníka při rychlé přípravě jídla pro co největší počet lidí? Pokud ano, Klarsten VitAir Turbo může být ten nejideálnější kandidát.

Co dělá z fritézy Klarstein VitaAir Turbo favorita právě pro lidi, kteří vyžadují objemný varný prostor? Je to 9litrová varná nádoba, kterou není potřebné před používáním zbytečně předehřívat a zmrazené potraviny rozmrazovat. Při umístění varné části na vrchu fritézy je velmi vítaná její průhledná vrchní část, díky které můžete sledovat jídlo během jeho přípravy. Úplnou samozřejmostí u takto vybavené fritézy je i nepřilnavý povrch vnitřní části nádoby a konstrukce odolná vůči přehřívání.

Halogenová výhřevná součást fritézy kromě uváděného příkonu 1 400 W velmi účinně zajišťuje rovnoměrnou disperzi tepla napříč celým varným prostorem. Tomu dopomáhá šikovně navržené větrání fritézy. Díky tomu dokáže tato fritéza připravit jídlo ve srovnatelné době jako papírově výkonnější modely. Dolní (50 °C) i horní teplotní hranice (230 °C) vám dovolí připravit jídla s nejrůznějšími teplotními požadavky.

V dolní části zařízení nechybí velký LCD displej, na kterém se dozvíte všechno, co potřebujete – zvolený program, teplota nebo doba chodu. Pomocí kapacitních tlačítek na stranách si můžete zvolit jeden ze sedmi přednastavených režimů nebo si nastavit chod manuálně podle vlastních preferencí.

Dodávané příslušenství je u této fritézy neobvykle bohaté. Kromě povinné jízdy v podobě napájecího kabelu a návodu se můžete těšit na kulatý kovový plech, grilovací rošt, 3D koš, špíz na kuře a kleště. To všechno vás vybaví na přípravu nejrůznějších jídel, čímž předejdete dodatečným nákladům na dokupování dalších částí. Například Klarstein AeroVital sice nabízí o 300 W silnější ohřev, ale díky technologii zajišťující rovnoměrný a rychlý ohřev napříč celým varným prostorem, v praxi nepocítíte zásadní rozdíl.

Pozitíva

Průhledné okénko
Vysoký výkon
Bohaté příslušenství

Negatíva

Větší rozměry
Chybí brožurka s recepty

Příkon fritézy: 1 400 W ● Objem nádoby: 9 l ● Konstrukce: polykarbonát ● Počet programů: 7 ● Ovládání: LCD displej ● Hmotnost: 4,1 kg ● Rozměry: 480 mm x 340 mm x 320 mm

Lacná kvalita

Sencor SFR 3220WH

2,6litrový varný koš, příkon 1 500 W, nastavení teploty od 80 °C do 200 °C, časovač, 6 přednastavených režimů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pro konzervativní zákazníky hledající teplovzdušnou fritézu s decentním designem od známějšího výrobce je dobrou volbou model SFR 3220WH od Sencoru. Díky menším rozměrům a skladnosti dokáže svým 2,6litrovým varným košem bez zaváhání obsloužit 1–2 lidi. S údržbou a čištěním si poradíte velmi rychle.

Kromě nepřilnavého povrchu zde najdete i bezpečnostní pojistku, aby během přípravy jídla omylem nedošlo k nechtěnému odpojení varného koše. Povrch konstrukce zůstává na dotek chladný, i když fritéza podáva nejvyšší výkon. Dokonce při přípravě jídla tato fritéza negeneruje žádný zápach, protože nepotřebujete použít ani jedinou kapku oleje.

Nahřátí této teplovzdušné fritézy s příkonem 1 500 W trvá přibližně tři minuty a poskytuje rozsah nastavení teploty od 80 do 200 °C. Časovač je však možné nastavit jen na limitujících 30 minut. Příjemně potěší kromě automatického vypínání i přítomnost zvukové signalizace.

Co se týká ovládání, na výběr máte ze šesti režimů, mezi kterými si manuálně vybíráte prostřednictvím otočných přepínačů. Displejem tato fritéza nedisponuje.

Sencor se snaží zaujmout svojí skladností a hlavně spolehlivostí. Fritéza Sencor SFR 3220WH ve své cenové řadě neoslní množstvím funkcí či intuitivním LCD displejem. Tyto nedostatky nahrazuje schopností smažení bez oleje a vysokou spolehlivostí pod záštitou známé značky.

Pozitíva

Kompaktní rozměry
Fritování bez oleje a zápachu
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Absence LCD displeje
3minutové předehřívání
Malý varný prostor

Příkon fritézy: 1 500 W ● Objem nádoby: 2,6 l ● Konstrukce: polykarbonát ● Počet programů: 6 ● Ovládání: otočné přepínače ● Hmotnost: 3,8 kg ● Rozměry: 315 mm x 260 mm x 310 mm

Tefal EY 201815

Objem 4,2 litru, příkon 1 500 W, systém cyklónového proudění horkého vzduchu 3D Air Pulse, regulování teploty od 80 do 200 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalitní teplovzdušnou fritézu má v nabídce také výrobce Tefal, konkrétně jde o model Tefal EY 201815, který vám nabízí přípravu chutných a zdravých pokrmů s minimálním množstvím tuku. V referencích zákazníků převažují kladné recenze. Spotřebitelé vyzdvihují především rychlost přípravy a také jednoduché ovládání, kterým fritéza disponuje. Fritéza má zároveň i kompaktní design. Nádoba má objem 4,2 litru, což klidně můžeme považovat za průměr a připravit dokážete podle výrobce zhruba 6 porcí různých pokrmů – slaných i sladkých.

Povrch nádoby je nepřilnavý. Ve fritéze můžete smažit, péct i grilovat. Výhřevné těleso má příkon až 1 500 W, což je zárukou rychlé přípravy, kterou vysoce pozitivně hodnotí právě spotřebitelé. Výrobce využívá systém cyklonového proudění horkého vzduchu 3D Air Pulse. Regulovat můžete teplotu v rozmezí od 80 do 200 °C. Používat je možné i časovač, který po uplynutí času, maximálně 60 minut, fritézu vypne.

Vyjímatelné díly je možné umývat v myčce nádobí. Fritéza je z větší části z polykarbonátu. Nádoba je vyjímatelná a je možné ji umývat i v myčce nádobí. Ze zkušeností spotřebitelů také víme, že kladně hodnotí kompaktnost a fakt, že se plášť příliš nezahřívá. Nabídne jen 4 poměrně všeobecné programy – smažení, pečení, grilování nebo sladké pečivo. Malou výhradou je také vyšší hlučnost fritézy.

Pozitíva

Objem nádoby
Rychlý ohřev
Kompaktní rozměry

Negatíva

Bez displeje
Vyšší hlučnost
Programová nabídka

Příkon fritézy: 1 500 W ● Objem nádoby: 4,2 l ● Konstrukce: polykarbonát ● Počet programů: 4 ● Ovládání: tlačítka a otočný regulátor ● Hmotnost: 4,2 kg ● Rozměry: 320 mm x 320 mm x 390 mm

Další zajímavé produkty

Trh s horkovzdušnými fritézami je prakticky neustále doplňován novými a novými modely. Při výběru horkovzdušné fritézy je potřeba umět provést základní srovnání vícero produktů v rámci sledované cenové hladiny. Právě v případě bohaté dostupnosti mnoha modelů se může výběr často zkomplikovat. Proto vám přinášíme soubor dodatečných alternativ, jejichž výběrem svojí koupě rozhodně nebudete litovat.

O něco méně známý výrobce DOMO nabízí ve vyšší cenové hladině model Domo DO513FR. Jde o masivní a rozměrnou fritézu o objemu až 5,5 litru. Nedokáže sice připravit jídlo zcela bez oleje, ale stačí jí pouze 20 % oleje oproti konvenčnímu smažení. Nechybí také LCD displej, časovač a nepřilnavost povrchu nádoby. Je třeba počítat se znatelně vyšší hmotností, a to až 5,65 kilogramu.

Pro zákazníky toužící po ještě objemnější horkovzdušné fritéze, která vzezřením připomíná menší troubu, je tu Klarstein AeroVital Cube. Zaujme nejen nadstandardními rozměry a objemem až 12 litrů, ale také bohatým příslušenstvím (rošt, grilovací koš, špíz) a až 13 přednastavenými režimy. Potěší také skutečnost, že cenově nepřesahuje hladinu menších, „šuplíkových“ fritéz.

Klarstein Vendure zaujme nejen netradičním vzezřením, díky parní funkci by měla připravit ještě zdravější jídlo. Vyšší hmotnost (6,5 kg) je kompenzována 5litrovým objemem. Zaujme 16 programů pro oblíbené pokrmy a 6 programů pro přípravu jídla (horkovzdušná fritéza, parní fritéza, hranolky, kuře, Sous Vide, pára). Konstrukce je i během provozu na dotek poměrně chladná.

Ještě pokročilejší multifunkční troubou je Sogo SS-10465. Jde o nadstandardní produkt, což se odráží ve vyšší ceně. Vyniká výkonem až 1 800 W, funkcí sušičky ovoce s časovačem až na 24 hodin, nastavitelným tácem, velkým dotykovým LED displejem a elegantním průhledným oknem, skrze které je vidět do 10litrového fritovacího koše. Samozřejmostí jsou pokročilé bezpečnostní pojistky a ochrany.

Pokud jste se stále nerozhodli, představujeme vám minimalistického elegána Tesla AirCook Q60 XL, který zaujme výkonem 1 500 W, LCD displejem s bohatými možnostmi nastavení režimů a unikátní funkcí, která vám během ohřevu dá zvukovým znamením vědět, kdy je vhodné promíchat jídlo ve vyjímatelném 6litrovém koši – to podle výrobce zajistí lepší výsledek fritování. Jako bonus vás potěší šikovná tištěná kuchařská kniha, která je součástí balení.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Stovky modelů, desítky výrobců a nesčetné množství funkcí a programů. Po kterých horkovzdušných fritézách v současnosti kupující sahají nejčastěji? Přinášíme vám pravidelně aktualizovaný žebříček TOP 5 nejprodávanějších horkovzdušných fritéz podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SHFD 1400 B25*Zobrazit produkt
Silvercrest SHF 1800 A25*Zobrazit produkt
TESLA AirCook Q405*Zobrazit produkt
TESLA AirCook DualZone Q4505*Zobrazit produkt
Tefal EY 801D155*Zobrazit produkt

V rámci přípravy praktického průvodce jsme v redakci samozřejmě dbali na co nejvěrnější srovnání kvality jednotlivých produktů. Hodnotili jsme technické specifikace, renomé daných výrobců či dostupnost na tuzemském trhu, ale i výsledky odborných testů, které nám pomohly v tom, abychom věděli, které parametry jsou při výběru nejdůležitější. Abyste se uměli rozhodnout správně podle těch nejdůležitějších faktorů, náš průvodce vás nasměruje a pomůže vám vybrat to nejlepší.

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

  • Horkovzdušné fritézy, nebo tradiční fritovací hrnce?
  • Velikost a objem
  • Výkon
  • Konstrukce
  • Údržba a obsluha
  • Funkce
  • Příslušenství
  • Cena a renomované značky

Horkovzdušné fritézy, nebo tradiční fritovací hrnce?

Hlavní devízou horkovzdušných fritéz oproti klasickým fritovacím (olejovým) hrncům je zásadní rozdíl při samotném procesu přípravy. Tradiční hrnce známe na způsob topného tělesa ponořeného v oleji. Z pohledu diety jde však stále o poměrně nezdravou přípravu pokrmů, protože v mnoha případech je nutné použít velké množství oleje jako při klasickém smažení.

Moderní horkovzdušné fritézy na rozdíl od fritovacích hrnců kombinují všechny výhody s tím, že příprava jídla je mnohem zdravější. Téměř všem současným horkovzdušným fritézám stačí k přípravě jídla jedna lžíce oleje. Na trhu není problém najít i takové, které k přípravě jídla dokonce nepotřebují žádný olej.

Příprava jídla v horkovzdušné fritéze je v konečném důsledku nejen zdravější a čistší, ale také velmi rychlá. Rozloučit se můžete také s nepříjemným zápachem. Kromě téměř úplné eliminace oleje při přípravě jídla totiž disponují i ​​filtry.

Horkovzdušné vaření si žádá kvalitní nádobu

Otázka, kterou si pravděpodobně při výběru nové horkovzdušné fritézy budete klást jako první. Máte zájem spíše o prostornost, nebo skladnost? Od fyzických rozměrů se následně odvíjí i samotný objem varné nádoby, do které vkládáte potraviny.

Nejprodávanější segment tvoří v tomto případě menší a kompaktnější kousky, které vám poskytnou objem přibližně od 1 do 4 litrů. Pokud neplánujete vařit naráz pro velkou domácnost, varná nádoba o objemu přibližně 2,5 až 4 litry vám bohatě postačí na přípravu jídla pro tří- nebo čtyřčlennou domácnost. Větší fritézy často disponují objemem nádoby větším než 4 litry.

Nadstandardní kategorií jsou znatelně větší a těžší multifunkční minitrouby. Kromě větší kapacity (více než 8 l) vám poslouží například i jako sušička ovoce.

Před výběrem vycházejte z toho, zda plánujete horkovzdušnou fritézu často přenášet. V případě, že bude většinu času trávit na vaší kuchyňské lince, nepodceňujte ani estetickou stránku budoucí horkovzdušné fritézy.

Výkon horkovzdušné fritézy

Výkon jako takový je jeden z nejdůležitějších parametrů, na kterém přímo závisí doba ohřevu a kvalita samotného fritování. Pro optimální čas fritování doporučujeme sáhnout po fritézách s uváděným výkonem minimálně 1 300 W. Samotný výkon (a tedy i teplotu) následně můžete na drtivé většině fritéz regulovat pomocí vestavěných manuálních přepínačů či dotykových displejů.

Příprava kaštanů v horkovzdušné fritéze

Konstrukce a kvalita materiálů

Jelikož při provozu dosahují horkovzdušné fritézy poměrně vysokých teplot, bylo pro výrobce důležité zajistit, aby se konstrukce během ohřevu nepřehřívala. Před výběrem fritézy se tak vždy ujistěte, že jsou části fritézy, se kterými přímo manipulujete, vyrobeny z plastu odolného vůči přehřátí. To vám zaručí, že úchop fritézy, jakož i celá vnější konstrukce budou i během provozu na dotek chladné.

Rovněž se ujistěte, že je materiál varné nádoby vyroben z nepřilnavého materiálu, na který se vám během fritování nebude lepit jídlo.

Pokud máte v plánu během fritování průběžně kontrolovat stav jídla, vhod vám přijdou fritézy disponující varnými nádobami s transparentní částí (sklem nebo odolným plexisklem). Nejčastěji průhledné víko najdete u rozměrnějších horkovzdušných minitrub a prostornějších zaoblených fritéz.

Horkovzdušná fritéza – ovládání a obsluha

Fritéza může mít dva druhy ovládání: manuální regulaci teploty (výkonu) a časovače prostřednictvím tlačítek a otočných přepínačů, případně dotykový LCD displej.

Fritézy s dotykovými displeji mají často bohatší výběr přednastavených programů. Ty si u dražších fritéz můžete dále upravovat dle vlastního gusta.

K intuitivní obsluze by měla mimo jiné patřit také jednoduchá a rychlá údržba vyjímatelných částí. Při výběru se přesvědčte, aby bylo možné zásobník na potraviny umývat i v myčce na nádobí.

K vyměnitelným částem by měl u každé řádné fritézy patřit i prachový či kouřový filtr.

Pokud by vám nevyhovoval univerzální zásobník na potraviny s jednou přihrádkou, můžete sáhnout po dražších multifunkčních fritézách. Ty vám například v podobě minitrub mohou nabídnout vícero oddělených přihrádek na potraviny.

Praktické funkce fritézy

Při výběru horkovzdušné fritézy je důležité se zaměřit i na samotné funkce. Právě ty nemalým dílem přispějí k tomu, s jakou lehkostí se bude fritéza obsluhovat.

Všechny důležité funkce, jako např. nastavení času, teploty, případně předinstalované programy, budete na své nové fritéze regulovat prostřednictvím posuvníků a tlačítek, případně o něco intuitivnějšího LCD displeje.

Horkovzdušná fritéza – objem

Dražší a pokročilejší fritézy disponující LCD displejem vám nabídnou více předinstalovaných programů pro přípravu různých druhů jídel, možnost vytvoření vlastního režimu či bohatší informační panel.

Nemusíte se však bát, i levnější fritézy, které nemají vlastní displej, obsahují základní funkce jako regulátor času, termostat a automatické vypnutí.

Dodávané příslušenství

Obsah příslušenství závisí na jednotlivých modelech. Většina výrobců fritéz v cenové hladině pod 2 500 Kč vám do balení přidá manuál k obsluze, napájecí kabel a v lepším případě i kuchařskou knížku.

Pokud od začátku plánujete využívat fritézu plnohodnotně, zvažte koupi dražšího a multifunkčnějšího modelu, ke kterému výrobci obvykle přibalí například grilovací rošt, špíz, kleště či dodatečný plech.

Cena horkovzdušných fritéz

Trh vám nabízí nespočet modelů napříč všemi cenovými hladinami. Ovšem při rozhodování je bez ohledu na cenu nejdůležitější držet se ověřených a spolehlivých výrobců. Ti nabízejí kvalitní fritézy v každé cenové hladině. Nemusíte se tak bát, že se ke kvalitní horkovzdušné fritéze dostanete jen v lepší kategorii.

Schopné horkovzdušné fritézy začínají přibližně na hladině 1 500 Kč. V této cenové kategorii vás čeká mírně nižší výkon, kompaktnější rozměry s menším varným prostorem a absence pokročilejších nastavení.

Pokud se však rozhodnete připlatit si na hladinu 1 500 až 1 700 Kč, dostanete se k velmi kvalitním fritézám bez výraznějších kompromisů. Samozřejmostí je zde už vyšší výkon, o něco bohatší prostor na uložení potravin, kvalitnější konstrukce či přítomnost přednastavených programů.

Cena oscilující okolo 2 000 až 2 500 Kč vás už dostane do prémiovější kategorie, kde je často samozřejmostí dotykový LCD displej s bohatými možnostmi nastavení programů, vysoký výkon či přítomnost technologií, které zajišťují efektivnější rozptyl tepla v prostoru fritézy. Pro běžného uživatele už jde v tomto případě o fritézy prakticky bez jakýchkoli kompromisů v každém směru.

Pokud jste náročnější spotřebitel toužící vysloveně po multifunkčnější fritéze s bohatým dodávaným příslušenstvím nebo objemné minitroubě, je potřeba se porozhlédnout v cenové hladině nad 3 000 Kč.

Koupě horkovzdušné fritézy Klarstein či Delimano se vyplatí

Při výběru horkovzdušné fritézy se vyvarujte neznámých výrobců s nejistou dostupností a servisním pokrytím. Raději se poohlížejte po ověřených značkách, jako jsou například Klarstein, Sencor, Tesla, Philips, Tefal nebo Delimano.

Kromě základního souboru hlavních parametrů většina výrobců obohacuje horkovzdušné fritézy i vlastními technologiemi. Mezi ty praktické můžeme zařadit například bohatší nabídku přednastavených programů na fritování či důkladnější a rychlejší rozvod horkého vzduchu po varné nádobě při fritování.

Tyto doplňky vám dokážou zpříjemnit obsluhu fritézy, ale také zvýšit kvalitu samotného fritovaného jídla a zkrátit čas potřebný k přípravě.

Otázky a odpovědi – FAQ

I když jsme se v našem srovnávacím testu snažili pokrýt všechno to, co byste před koupí horkovzdušné fritézy měli vědět, stále zde mohou být některé nezodpovězené otázky. Připojujeme odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně horkovzdušných fritéz.

Ne. Před koupí horkovzdušné fritézy byste si měli na stránce prodejce zkontrolovat obsah balení. Mnoho výrobců namísto dodávání receptů v tištěné podobě odkazuje zákazníky na své webové stránky.

Jednou z hlavních výhod horkovzdušných fritéz oproti tradičním fritovacím hrncům na olej je skutečnost, že jde o přípravu jídla bez oleje. Avšak v mnoha případech výrobci doporučují před fritováním použít jednu dvě kapky. Obvykle však výrobce na balení explicitně uvádí, zda je použití zanedbatelného množství oleje nutné, nebo ne. V obou případech jde o obrovský rozdíl ve srovnání s tradičním smažením a pečením.

Záleží na konkrétním modelu. U některých se vysloveně uvádí doba předehřívání, kterou je pro korektní přípravu jídla potřeba dodržet (obvykle ne více než 3 minuty). Na trhu je i mnoho modelů, kde to díky dodatečným technologiím není potřeba, přičemž fritovat můžete ihned po vložení zásobníku s jídlem.

Delimano Air Fryer Pro

Objem 3,5 litru, příkon 1 400 W, regulace teploty (od 80 do 200 °C) a nastavení času (maximálně na 60 minut).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte levnější vstupenku do světa fritování bez oleje a nepotrpíte si na vychytávky jako dotykový displej či přednastavené programy, řešením pro vás může být například cenově dostupná fritéza Delimano Air Fryer Pro.

Kapacitně jde o menší fritézu, ve které možná nepřipravíte najednou oběd pro čtyřčlennou rodinu, ale pokud plánujete vařit pro menší domácnost, kompaktnější košík fritézy s objemem 3,5 litru budete spíše považovat za výhodu. Nemusíte se bát žádných výrazných kompromisů týkajících se použitých materiálů – konstrukce fritézy sestává z matného plastu, který poměrně efektivně zakrývá případné škrábance a nečistoty.

Všechny vyměnitelné součásti můžete klidně umývat v myčce nádobí. O zamezení připálení se následně stará nepřilnavý povrch nádobky, jakož i plastová vrstva konstrukce, která zamezuje přehřívání rukojeti a celého těla fritézy.

Příkon 1 400 W sice není úplná špička, ale pokud jste dosud nevlastnili dražší a výkonnější teplovzdušnou fritézu, bude vám bez problémů postačovat. O ovládání se stará dvojice otočných přepínačů, které slouží na regulaci teploty (od 80 do 200 °C) a nastaveníe času (maximálně na 60 minut). O něco dražší Tesla AirCook Q30 už například nabízí i komfortnější ovládání prostřednictvím LCD displeje, ale funkčně v konečném důsledku o nic nepřicházíte.

V balení se, bohužel, nenachází bonusový obsah ve formě sbírky receptů nebo dodatečného příslušenství. Na druhou stranu vám Delimano jako etablovaný výrobce na českém trhu nabízí množství dodatečného příslušenství k dokoupení.

Pozitíva

Výhodná cena
Odolná konstrukce
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Absence přednastavených programů
Nižší výkon
Příslušenství za poplatek

Příkon fritézy: 1 400 W ● Objem nádoby: 3,5 l ● Konstrukce: polykarbonát ● Počet programů: bez vestavěných programů ● Ovládání: otočné přepínače ● Hmotnost: 4,4 kg ● Rozměry: 260 mm x 306 mm x 305 mm

Tesla AirCook Q30

Příkon 1 300 W, objem 3,8 l, technologie Heat2Flow, teplotní rozsah 80 až 200 °C, 8 přednastavených režimů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ze současného výběru jsme jako náš tip vybrali teplovzdušný fritovací hrnec Tesla AirCook Q30 od českého výrobce TESLA. Podobne, jako v případě modelu od Delimana i Tesla AirCook Q30 zaujme svými kompaktními rozměry. S váhou nepřesahující 4,5 kg vám na kuchyňské lince nebude zabírat moc prostoru, ale také se nemusíte obávat ani nedostatku prostoru ve varné nádobce. Ta se se svými 3,8 l postará o bohatou nadílku zdravěji smaženého jídla pro 2- až 3člennou rodinu. Úplnou samozřejmostí je tělo odolné vůči přepálení.

Ve vyměnitelné varné nádobě se vám jídlo na povrch nebude lepit a po použití ji můžete umýt i v myčce nádobí. Nádobka je také vyrobená z odolného plastu disponujícího certifikací BPA FREE, což zaručuje zdravotní neškodnost při vysokých provozních teplotách.

Příkon fritézy 1 300 W u tohoto modelu doplňuje využití technologie Heat2Flow, která při použití jedné kapky oleje zajistí rovnoměrnější rozložení horkého vzduchu v prostoru nádobky s jídlem. V konečném důsledku bude jídlo připravené rychleji a zdravěji.

Tesla AirCook Q30 dokáže pracovat v rozmezí 80 až 200 stupňů – v praxi tak můžete v této fritéze připravit i ta jídla, která vyžadují při přípravě teplotu nižší než 80 °C. Co se týká ovládání, fritéza Q30 disponuje už přednastavenými 8 režimy pro různé druhy jídel, jakož i možností manuální regulace. To všechno prostřednictvím dotykového LCD displeje.

Teplovzdušnou fritézu Tesla AirCook Q30 lze bez zaváhání označit za zlatou střední cestu.

Pozitíva

Skvělý poměr ceny a výkonu
Technologie „Heat2Flow“
Dotykový LCD displej

Negatíva

Menší nádoba
Náchylnost ke škrábancům

Příkon fritézy: 1 300 W ● Objem nádoby: 3,8 l ● Konstrukce: polykarbonát ● Počet programů: 8 ● Ovládání: LCD displej ● Hmotnost: 4,4 kg ● Rozměry: 270 mm x 330 mm x 350 mm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Fritovací hrnce

Vaše hodnocení:
(89.2%)

Komentáre
Sluková 03.Mar.2022

Dobrý den, kde koupit náhradní koš do fritézy po uplynutí záruční doby?
Vrchní vrstva popraskaná, zrovna tak jako pečící miska.
Jinak ze svých zkušeností výrobky z Topshopu jsou dosti nekvalitni

Odpovedať

Majka 04.Mar.2022

A o jaký výrobek jde? Obávám se, že pokud už ho nemají na oficiální stránce, tak se nebude dát koupit nikde.