Robotické vysavače

Nejlepší robotické vysavače 2023 + recenze

Pokud to není nutné, je opravdu zbytečné si komplikovat život. Vysávání je pro mnohé spotřebitele aktivitou, která nepatří mezi oblíbené. Donedávna byl robotický vysavač cenově nedostupným zbožím, dnes za vás může vysávat i ve vašem bytě či domě. V našem testu nejlepších výsledků dosáhl robotický vysavač Roborock S6 MAX V s funkcí mopování a Wi-Fi připojením. Rozhodně však nebyl jediným, který v našem testu uspěl. Více o konkrétních modelech a také o tom, jak si vybrat robotický vysavač, se dozvíte v našem srovnávacím testu.

Publikované: 04.05.2021
Aktualizované: 31.08.2023

Jaký robotický vysavač koupit?

Chcete mít robotický vysavač doma co nejdříve? V takovém případě nemusíte ztrácet čas. V našem přehledném výběru máte k dispozici TOP 3 produkty, jež si z našeho testu odnesly i příslušný štítek kvality, který je v dané kategorii řadí mezi nejlepší. Ušetřit tak můžete mnoho času i energie, protože nemusíte studovat kompletní recenze ani všechny parametry. Test magazín vám pomůže s rychlým výběrem.

Názov Hodnotenie Detail
Roborock S6 Max V   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Robot Vacuum X10+   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Hoover HGO320H   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Xiaomi Roborock S6 Max V

Xiaomi Roborock S6 Max V

Velmi dobrá efektivita odstraňování nečistot, skvělá orientace v prostoru, vhodný i na koberce a na vysávání zvířecích chlupů.

Zobrazit více info

Kvalitní robotický vysavač s mopem od renomovaného výrobce s kapacitou baterie až 5 200 mAh a výdrží až 180 minut. Vysavač disponuje i připojením k internetu a umožňuje používání mobilní aplikace. Silnou stránkou je především inteligentní navigace a schopnost orientovat se v prostoru. Vysavač velmi dobře zvládá i vytírání podlah.

Cenový trhák
Tesla RoboStar T60

Tesla RoboStar T60

Na koberce i vytírání podlahy, gyroskopická navigace a 13 infračervených čidel, kvalitní filtrace, na dálkové ovládání.

Zobrazit více info

Přestože nejde o nejvýkonnějšího robotického pomocníka, nabídne funkci mopování a dobu provozu až 110 minut. Vhodný je i na koberce a také pro alergiky díky HEPA filtraci. K dispozici sice není mobilní aplikace určená k ovládání, ale dodáváno je dálkové ovládání s LED displejem.

Náš TIP
Xiaomi Roborock S5 Max

Xiaomi Roborock S5 Max

Na koberce, tvrdé podlahy, na prach i zvířecí chlupy, efektivní mopování, akumulátor s kapacitou 5 200 mAh, v provozu vydrží více než 150 minut.

Zobrazit více info

V testu si velmi dobře počínal i robotický vysavač Xiaomi, který patří mezi velmi tiché modely. Nabídne solidní dobu provozu až 150 minut, vybaven je HEPA filtrací. O navigaci se stará inteligentní navigační systém LiDAR (vSLAM), který patří mezi nejlepší z dílny výrobce. Při mopování se systém stará o inteligentní dávkování vody.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

To, že robotický vysavač je z velké části autonomním spotřebičem, je v zásadě jasné, přece jen jde o robota. Je však potřeba rozlišovat. Na trhu se setkáte s modely, které dokážou své úkoly v domácnosti plnit úspěšně, jiné méně úspěšně. I pro náš srovnávací test, kterému jsme věnovali více než 70 hodin, bylo nesmírně důležité, abychom na základě odborné testovací metodiky dokázali hodnotit ty nejdůležitější parametry. Tím primárním je samozřejmě efektivita odstraňování nečistot, ovšem nelze zapomínat ani na schopnost pohybovat se v prostoru, výdrž baterie či dobu nabíjení. Všímali jsme si i toho, zda jde o robotický vysavač s mopem. Nejlepší robotický vysavač musí svůj titul potvrdit, i proto jsme otestovali desítky modelů a vybrali nejlepší.

Účinnost odstraňování nečistot
Orientace v prostoru
Doba provozu
Ovládání a obsluha
Doba nabíjení
Filtrace
Funkce a výbava
Hlučnost

Robotické vysavače už dnes nejsou žádnou novinkou a stále více domácností sahá právě po těchto druzích vysavačů. Přestože se sacím výkonem nedokážou přiblížit ke klasickým, cyklónovým nebo tyčovým vysavačům, i akumulátorový robotický vysavač má své superlativy. Především pokud chcete pořádek v bytě, domě či v kanceláři udržovat neustále. Vycházeli jsme také z výsledků zahraničních spotřebitelských testů. Zajímaly nás i reference spotřebitelů, které jsme čerpali z databáze portálu Heureka.cz a e-shopů Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz nebo Datart.cz. Trhu dominuje několik renomovaných výrobců, kteří měli větší zastoupení i v našem testu vysavačů – Xiaomi, iRobot či Rowenta. Neopomenuli jsme ani robotické vysavače Tesla, Symbo, Electrolux nebo Sencor.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze robotických vysavačů

Vysávání hrou? Pokud to za vás udělá sám vysavač, proč ne. My jsme se zaměřili na akumulátorové robotické vysavače, ale také robotické vysavače s mopem (2v1). Na základě předem definovaných hodnocených parametrů jsme realizovali detailní průzkum trhu, vybrali několik přístrojů a připravili jsme detailní recenzi. V případě robotických pomocníků jsme nezapomněli ani na skutečné zkušenosti uživatelů z praxe, které jsme zahrnuli i do našeho srovnávacího testu. Jak si počínaly robotické vysavače a jaké jsou jejich silné a slabé stránky?

Víťaz testu

Xiaomi Roborock S6 Max V

Velmi dobrá efektivita odstraňování nečistot, skvělá orientace v prostoru, vhodný i na koberce a na vysávání zvířecích chlupů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Inteligentní a autonomní robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 Max V patří do velmi úspěšné modelové řady čínského výrobce. Perfektní hodnocení si vysloužil především díky velmi dobré efektivitě odstraňování nečistot, ale také díky skvělé orientaci v prostoru. Robotický vysavač Xiaomi nabízí i funkci mopování, díky čemuž je možné i mokré vysávání. V hodnocení mopování dopadl vysavač Xiaomi vskutku dobře a rovněž pozitivně ohodnotili úroveň vytírání i spotřebitelé. Velmi dobře si vysavač díky 5 štětcům poradí i s nečistotami na kobercích či po krajích místnosti. Rohy jsou tradičním problémem robotických vysavačů. Určený je i na vysávání zvířecích chlupů.

Vysavač využívá technologii Multi-level Maping, pomocí níž je schopen si díky umělé inteligenci dokonale zmapovat prostor. O dokonalou navigaci se starají laserové senzory a duální kamery. Orientací v prostoru se může Xiaomi rovnat i prémiovému modelu iRobot Roomba s9+. Díky mapování bytu či domu můžete vysavači Xiaomi přes aplikaci přesně určit, ve které části má uklízet. Robotický vysavač s mopem disponuje HEPA filtrací a omyvatelnou nádobou o objemu 0,46 litru. Na jedno nabití vydrží vysavač v provozu zhruba 180 minut. Doba nabíjení je 6 hodin. Velmi se nám ve srovnání zamlouvalo, že vysavač v dostatečném předstihu zamíří automaticky do dokovací stanice a nestane se, že mu na tento úkon nevystačí baterie. Ta má kapacitu 5 200 mAh.

Velmi pozitivně hodnotíme i možnost připojení vysavače k ​​Wi-Fi. Díky aplikaci můžete robota sledovat i na dálku a mít přehled o tom, kde přesně se pohybuje. Vysavač můžete přesně naprogramovat, které dny a kdy se má zapínat. Díky Google Asistent nebo technologii Alexa můžete vysavač ovládat také hlasem (v angličtině). Po zmapování prostoru můžete v aplikaci dokonce vytyčit nepřístupné zóny (magnetickou pásku je potřeba dokoupit) nebo přesně předvolit, ve které místnosti se má pohybovat. Robotický vysavač disponuje senzory proti pádu ze schodů a bát se nemusíte ani hlučnosti – 64 dB je opravdu snesitelných. Slabinou je snad jen to, že výrobce navzdory vysoké ceně nedodává k vysavači žádné náhradní příslušenství.

Pozitíva

Inteligentní mapování prostoru
Vysoká efektivita vysávání/mopování
Dálkové ovládání přes aplikaci – Wi-Fi

Negatíva

Vyšší cena
V ceně není zahrnuto žádné příslušenství
Občas problém s vyššími prahy mezi místnostmi

Typ vysavače: robotický ● Mopování: ano ● Doba provozu: 180 min. ● Doba nabíjení: 6 hod. ● Kapacita baterie: 5 200 mAh ● Objem sběrné nádoby: 0,46 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnost: 64 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy / koberce ● Hmotnost: 3,7 kg

Cenový trhák

Tesla RoboStar T60

Na koberce i vytírání podlahy, gyroskopická navigace a 13 infračervených čidel, kvalitní filtrace, na dálkové ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Na trhu patří mezi levnější modely, ale při poměru ceny a výkonu má rozhodně co nabídnout. Robotický pomocník Tesla RoboStar T60 nás zaujal nejen nízkou cenou, ale především dobrými recenzemi a solidními technickými parametry. Například i tím, že v této kategorii nabídne kromě vysávání i funkci mopování. Rozhodně není třeba se obávat nižší kvality, robotický vysavač Tesla nabízí elegantní vzhled, antistatické štětinové kartáče vhodné nejen na tvrdé povrchy, ale i na koberce a obecně disponuje dobrým sacím výkonem. Robot disponuje také gyroskopickou navigací a 13 infračervenými čidly.

Někteří uživatelé negativně hodnotí detekci povrchů – vysavač nezaregistruje, že se nachází na koberci, a sací výkon nezesílí. BLDC motor je velmi tichý (55 dB) a zároveň nabídne dostatečný výkon. Mile nás překvapila i kvalita filtrace, kterou hodnotí i odborné spotřebitelské testy. Tesla disponuje primárním filtrem, filtrační houbičkou a samotným HEPA filtrem. Nečistoty vysavač sbírá do nádoby o objemu 450 ml, objem na vodu v případě vytírání podlahy má 300 ml. Spotřebitelé avizují, že vysavač si velmi dobře poradí i se zvířecími chlupy. Mopování není nejúčinnější, ale na průběžnou údržbu je efektivita dostačující – místy však zůstávají šmouhy.

V případě vysavače Tesla RoboStar T60 se sice nedočkáte ovládání přes aplikaci, ale v dodávce dostanete dálkové ovládání i s LED displejem. K vysavači se tak nemusíte shýbat, ovládat jej můžete jako „televizor“. Pozitivně určitě hodnotíme výdrž baterie. Tesla je opravdu lehkým přístrojem, akumulátor má kapacitu 2 600 mAh, ale na jedno nabití vydrží v provozu zhruba 110 min. Dobu nabíjení výrobce neuvádí. Pokud byste si chtěli dobu vysávání prodloužit, 150 min. na jedno nabití nabízí přístroj Xiaomi Roborock S5 Max. V případě, že se vysavač vybíjí, Tesla automaticky zamíří k nabíjecí stanici a po dobití je opět schopný provozu. Někteří majitelé se setkali s tím, že vysavač má problém zaparkovat k nabíjecí stanici, kdy je potřeba mu pomoci. Není nutné se obávat pádu ze schodů, vysavač je vybaven senzory.

Pozitíva

Sací výkon vysavače
Solidní výdrž baterie
Vysoká úroveň filtrace

Negatíva

Horší detekce povrchů
Problém s parkováním do dokovací stanice
Slabší efektivita mopování

Typ vysavače: robotický ● Mopování: ano ● Doba provozu: 110 min. ● Doba nabíjení: - ● Kapacita baterie: 2 600 mAh ● Objem sběrné nádoby: 0,45 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnost: 55 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy / koberce ● Hmotnost: 2,6 kg

Náš TIP

Xiaomi Roborock S5 Max

Na koberce, tvrdé podlahy, na prach i zvířecí chlupy, efektivní mopování, akumulátor s kapacitou 5 200 mAh, v provozu vydrží více než 150 minut.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Další z modelů robotických vysavačů Xiaomi a úspěšné modelové řady Roborock. Tentokrát jde o model Xiaomi Roborock S5 Max, který nabídne opravdu skvělé parametry, přičemž se může pyšnit také enormním množstvím pozitivních referencí od spotřebitelů. Vhodný je na koberce, tvrdé podlahy a problém vysavači nedělá ani prach či zvířecí chlupy. Zařízení disponuje akumulátorem s kapacitou až 5 200 mAh a v provozu vydrží i více než 150 minut. To, že robotický vysavač zvládne vysát, se očekává, ale v případě Xiaomi se dočkáte i opravdu efektivního mopování. Nádobka na vodu má 0,28 litru. Xiaomi je vybaven inteligentním systémem dávkování vody, aby nikde nezanechával šmouhy.

Vysavač je díky HEPA filtraci vhodný i pro alergiky. Sací výkon činí 2 000 Pa. V prostoru se rozhodně neztratí. Není sice vybaven duálními kamerami, ale využívá navigační systém LiDAR (vSLAM), díky němu a laserovým senzorům dokáže efektivně zmapovat prostor vaší domácnosti, můžete tak dokonale naplánovat úklid v různých místnostech bytu či domu. Oceňujeme, že stejně jako u novější modelové řady a robotického vysavače Xiaomi Roborock S6 Max V i v tomto případě můžete Xiaomi ovládat přes mobilní aplikaci. Opět můžete definovat nepřístupné zóny (magnetická páska není součástí balení) a přesně naplánovat, kde a kdy má vysavač uklízet. Díky senzorům se vyhnete pádu ze schodů, nemusíte se bát ani prahů (do 2 cm) či lemů koberce.

K dokovací stanici zamíří vysavač sám, aniž byste ho museli navigovat. Spotřebitelé si pochvalují, že vysavač nezabloudí a bez problémů se sám vydá ke stanici a nabije se. Ze samotných referencí ještě zmíníme, že aplikace je podle uživatelů velmi jednoduchá a vysavač se pomocí ní snadno ovládá, přestože není podporována v českém jazyce. Z hlediska funkčnosti je problémem všech robotických vysavačů vysávání v rozích. Vysavač však nepůsobí zmateně ani při přechodu na koberec. Nevýhodou je, že výrobce nedodává žádné náhradní příslušenství.

Pozitíva

Inteligentní dávkování vody při mopování
Sací výkon
Orientace v prostoru a jednoduché ovládání

Negatíva

Žádné náhradní příslušenství
Pomalejší načítání mapy prostoru

Typ vysavače: robotický ● Mopování: ano ● Doba provozu: 150 min. ● Doba nabíjení: 6 hod. ● Kapacita baterie: 5 200 mAh ● Objem sběrné nádoby: 0,46 l ● Zásobník na vodu: 0,28 l ● Hlučnost: 60 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy / koberce ● Hmotnost: 3,5 kg

Lacná kvalita

iRobot Roomba 113

Funkce mopování, zvládne koberce i další překážky, senzory a gyroskopická navigace, komfortní ovládání přes mobilní aplikaci.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Většina spotřebitelů hledá kompromis mezi přiměřenou cenou a nároky, které na spotřebič mají. Výjimkou nejsou ani robotické vysavače a iRobot Roomba 113 je přesně tím modelem, který rozhodně nezklame. Za přiměřené peníze dostanete robotický vysavač 2v1 s funkcí mopování (nádoba o objemu 0,3 litru) a rovněž se nemusíte obávat ani koberců či dalších překážek v bytě nebo domě. Zároveň však musíme zmínit nedostatky, které spotřebitelé popisují. Někteří hovoří o nedostatečném mopování, při kterém zanechává mokré pásy. Rovněž je občasným problémem orientace na koberci – iRobot občas detekuje koberec jako překážku a vyhne se mu. Může však jít o nedostatek, který se týká pouze některých druhů vláknových koberců. iRobot Roomba 113 přitom využívá senzory a gyroskopickou navigaci. Přesto někdy zmateně hledá i samotnou dokovací stanici.

Výrobce avizuje výdrž baterie s kapacitou 3 000 mAh kolem 100 min. Jde však o starší typ akumulátoru Ni-Mh. Doba nabíjení je zhruba 4 až 5 hodin. Při mopování si můžete zvolit až ze 3 režimů mytí. Vysavač dokáže umývat a vysávat v jednom. Senzory se úspěšně vyhnou schodům a komfortní ovládání vám může usnadnit i mobilní aplikace. Díky ní si můžete přizpůsobit využití vysavače – můžete určit, kterou místnost má vysávat. Přes aplikaci iRobot Home můžete nastavit také intenzitu tahu či míru dávkování vody při mopování. Aplikaci chybí český jazyk, což může ovládání trochu komplikovat. Při nastavení pro vysavač však nelze vyčlenit nepřístupné zóny.

Ačkoli by mohl mít robotický vysavač iRobot Roomba 113 lepší navigaci, nelze mu vyčítat jeho tichý chod na úrovni maximálně 64 dB hluku. Náš srovnávací test odhalil, že iRobot navzdory senzorům nedisponuje pamětí na překážky, a proto překážky rozpoznává dotykem. V poměru ceny a kvality tak robotický vysavač Roomba určitě nezaostává a nabídne kvalitní technologie a provedení. K tomu všemu výrobce dodává i náhradní příslušenství (filtry, mopovací utěrky).

Pozitíva

Náhradní filtry a mopovací utěrky v balení
Efektivita vysávání
Tichý chod

Negatíva

Horší navigace v prostoru
Nižší výdrž baterie v praxi
Méně přehledná aplikace

Typ vysavače: robotický ● Mopování: ano ● Doba provozu: 100 min. ● Doba nabíjení: 4 hod. ● Kapacita baterie: 3 000 mAh ● Objem sběrné nádoby: 0,45 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnost: 64 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy / koberce ● Hmotnost: 3,2 kg

Pre náročných

iRobot Roomba s9+

Filtrace AeroForce, na koberce, zvířecí chlupy i větší nečistoty, funkce Power Boost, nabíjecí a zároveň čisticí stanice Clean Base.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V případě prémiových modelů, jejichž hodnota se šplhá přes 1 000 eur, jsou zákazníci mnohem náročnější. Není proto jednoduché najít robotický vysavač, který by dokázal uspokojit náročného zákazníka. V rámci odborných testů a našeho srovnávacího testu však náročným zákazníkům doporučujeme iRobot Roomba s9+. Vysavač má specifický tvar písmene D a díky patentovanému systému 5 kartáčků nejsou problémem při vysávání ani rohy či prostor podél stěn. Výkonný elektromotor disponuje vysokým sacím výkonem a díky filtraci AeroForce je vysavač iRobot Roomba s9+ vhodný i pro alergiky.

Překážkou nejsou koberce, zvířecí chlupy ani větší nečistoty nebo prach. U koberce dokáže aktivovat dokonce funkci Power Boost, kdy maximalizuje sací výkon. Hlučnost je přitom maximálně 60 dB. Největším specifikem robotického vysavače je nepochybně nabíjecí a zároveň čisticí stanice Clean Base. Vysavač se totiž nejen sám přijde nabít, ale také vyprázdní nádobu. To vše bez nutnosti vaší asistence. Automatické vysypávání sběrného koše je opravdu prémiovou funkcí. Rozhodně se nesetkáte s tím, že by iRobot Roomba s9+ v prostoru zabloudil. Využívá navigační technologii vSLAM a inteligentní mapování Imprint, díky čemuž si pamatuje až 10 různých map, a tedy až 10 místností. Navigace dostala pojmenování iAdapt 3.0 a i odborné testy ukázaly, že vysavač nemá problém s prahy, koberci, schody, sedačkami nebo dalšími překážkami v různých místnostech. Vše dokáže díky senzorům a paměti detekovat.

S výdrží přístroj nemá problém. Výdrž baterie je kolem 120 minut v závislosti na zátěži. Doba nabíjení činí pouze 2 hodiny. Díky aplikaci iRobot HOME si můžete úklid dokonale naplánovat. Nastavit si můžete vlastnosti vysávání, vyčlenit nedostupná místa a rovněž si můžete prohlédnout statistiky a další informace. Ve srovnání s předchozími modely využívá Roomba s9+ technologii PerfectEdge, která si poradí s většinou nečistot. Na kobercích plynule zvýší výkon, v aplikaci vytvoříte virtuální zeď a přesně tak vysavači určíte, jak a kde má vysávat. Spotřebitelé si nemohou vynachválit rychlost reakcí vysavače a funkci automatického vyprazdňování nádoby. Ačkoli nemá funkci mopování, aktivně dokáže spolupracovat s dalším zařízením, kterým je mop iRobot Braava Jet m6. Pokud požadujete kvalitu a pořádný sací výkon, alternativou, která nezklame, bude určitě robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 Max V.

Pozitíva

Enormní sací výkon
Dokonalá orientace v prostoru
Automatické nabíjení a vysypávání sběrné nádoby

Negatíva

Nemá funkci mopování
Vyšší cena

Typ vysavače: robotický ● Mopování: ne ● Doba provozu: 120 min. ● Doba nabíjení: 2 hod. ● Kapacita baterie: 3 000 mAh ● Objem sběrné nádoby: 0,55 l ● Zásobník na vodu: - ● Hlučnost: 60 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy / koberce ● Hmotnost: 3,2 kg

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Na koberce, tvrdé podlahy, vysávání i mopování, objem sběrné nádoby 0,3 l, objem zásobníku na vodu 0,2 l, akumulátor s kapacitou 3 200 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Do našeho výběru se dostal rovněž model robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro s funkcí mopování a inteligentní laserovou navigací LDS. Potenciální zákazníky zaujme tento moderní spotřebič především dostupnou cenou. V kategorii robotických vysavačů v poměru ceny a kvality nabídne velmi solidní parametry. Mezi nimi například i připojení k mobilní aplikaci Mi Home, díky které můžete ovládat a sledovat svého robotického pomocníka přímo přes mobil. Hlasový asistent však podle slov spotřebitelů v případě tohoto modelu nereaguje. Výrobce neuvádí ani dobu nabíjení, ovšem akumulátor s kapacitou 3 200 mAh vydrží v provozu na jedno nabití zhruba 110 minut.

Nádoba na prach má dostatečný objem, konkrétně 300 ml. Zásobník na vodu v případě mopování pojme 200 ml vody. V balení jsou také dvě utěrky. Drobným nedostatkem je, že pokud se utěrka navlhčí, mop vyplýtvá téměř celou nádrž s vodou. Doporučujeme tedy utěrku před mopováním navlhčit, aby bylo mopování efektivnější už od začátku. Mopování není tak efektivní jako vysávání. Mop je sice vybaven systémem přesného dávkování vody, to však někdy nestačí. Robotický vysavač Xiaomi si poradí s nečistotami v kobercích, ačkoli se následně rychleji vybíjí, což však ovlivňuje i výška vlasů koberce. O čistý vzduch se během úklidu stará HEPA filtr.

V balení je i dokovací stanice. Díky inteligentní navigaci se Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro dobíjí automaticky v případě, že mu dochází energie nebo ukončí jednotlivé úkony. Problémy s trefením do dokovací stanice se objevily jen v minimálním množství případů – laserová navigace má 12 senzorů, nicméně rohy jsou přece jen tradičním problémem. Vícero spotřebitelů rovněž uvádělo horší dostupnost pod nábytkem. My však oceňujeme, že prostřednictvím aplikace dokážete přesně určit, v jaké oblasti má vysavač uklízet, označit můžete i zakázané zóny. Aplikace umožňuje nastavit i čas úklidu. Samozřejmostí je detekce znečištěných míst nebo senzor proti pádu ze schodů.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Efektivita vysávání
Tichý chod

Negatíva

Občas nelogický pohyb
Problematická výška – horší dostupnost
Kvalita mopování

Typ vysavače: robotický ● Mopování: ano ● Doba provozu: 110 min. ● Doba nabíjení: - hod. ● Kapacita baterie: 3 200 mAh ● Objem sběrné nádoby: 0,3 l ● Zásobník na vodu: 0,2 l ● Hlučnost: 72 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy / koberce ● Hmotnost: 3,6 kg

Další zajímavé produkty

Spotřebitel rozhodně nemá výběr v tomto segmentu omezený. Na trhu je hned několik renomovaných výrobců, kteří nabízejí modely v různých cenových úrovních. Ať už hledáte robotický vysavač s mopem, nebo jen standardního robota, který vysaje, máte z čeho vybírat. Ani naše srovnání nedokáže obsáhnout všechny robotické vysavače. I proto vám náš test robotických vysavačů přináší další zajímavé produkty, které mohou být opravdu vhodnou alternativou. Které to jsou?

Mezi renomované značky robotických vysavačů určitě patří i výrobce Symbo. Ten v našem srovnávacím testu zaujal robotickým vysavačem Symbo xBot 5 PRO. Potěší dobrou cenou, gyroskopickou navigací, Wi-Fi a solidní výdrží baterie (přibližně 100 minut). Díky praktickým kartáčům si poradí i se zvířecími chlupy. Integrovaná je i nádoba na vodu, robotický vysavač Symbo tak zvládne i mopovat. Jde už o starší model, ale s vysoce kladnými hodnoceními spotřebitelů.

Zástupce dražších robotických pomocníků s vysokým sacím výkonem a špičkovým navigačním systémem (laserové senzory a kamery). Electrolux PI92-4STN patří ke spolehlivým robotickým vysavačům s objemnou nádobou až 0,7 litru, nemůžete však počítat s funkcí mopování. Nepotěší ani vyšší hlučnost. Ovládat jej však můžete skrze mobilní aplikaci. Díky kvalitním kartáčům je vhodný i na koberce. Vysavač se skvěle orientuje a problém při pohybu nepředstavují ani prahy.

Spotřebitelé si ve velkém oblíbili i robotický vysavač Sencor SRV 9150WH. Nabídne dobu provozu na úrovni 120 minut. Nechybí možnost mopování podlahy, objem sběrné nádoby je 350 ml. Problematická může být orientace v členitém prostoru – vysavač občas zabloudí. Využívá laserovou navigaci LiDAR pro orientaci v prostoru. K dispozici je aplikace Sencor Home, součástí balení je i dálkové ovládání.

Robotický vysavač iRobot Roomba i7 nepatří k nejlevnějším, zároveň se však řadí mezi velmi oblíbené a prodávané modely s pozitivními referencemi. Disponuje inteligentním sacím výkonem s regulací a také dokáže rozpoznávat nečistoty. Samozřejmostí je inteligentní navigace iAdapt 3.0 s efektivním mapováním terénu. Lze ho propojit i s aplikací iRobot Home. Jedinou výhradou je trochu hlučnější chod a také chybí funkce mopování.

Do našeho srovnávacího testu se dostal rovněž robotický vysavač s mopem Rowenta RR 7447 WH. Zaujme nejen dostupnou cenou, ale i šikovným ovládáním prostřednictvím mobilní aplikace (Wi-Fi). Výdrž baterie je okolo 90 minut. Robot zvládne vysávat a současně i vytírat podlahu. Menší je sběrná nádoba na nečistoty. Její objem je pouze 0,36 litru. O navigaci se starají citlivé infračervené senzory. Problém vysavači dělají vyšší prahy mezi místnostmi.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Rozhodujete se podle toho, který robotický vysavač je nejprodávanější? Někdy to vůbec nemusí být špatný nápad, pomoct vám mohou i reference ostatních zákazníků. Máme pro vás seznam nejprodávanějších robotických vysavačů na českém trhu. Vycházeli jsme z databáze prodejů cenového srovnávače Heureka.cz. Prodejnost i dostupnost konkrétních vysavačů se často mění, i proto se snažíme data pravidelně aktualizovat.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SSWR A15*Zobrazit produkt
Robzone Duoro XCLEAN Profi 5.05*Zobrazit produkt
Tesla RoboStar iQ1005*Zobrazit produkt
Silvercrest SSRA15*Zobrazit produkt

Výběr robotického vysavače má řadu proměnných, také proto se může spotřebiteli jevit jako komplikovaný. Nejčastějším problémem, který zákazníkovi ztěžuje výběr, je, že robotické vysavače vnímá jako totožná zařízení, jež od sebe odlišuje pouze cena. Právě proto je důležité, abyste při výběru dokázali selektovat, určili si, na jaký povrch má být robotický vysavač primárně určen, zohlednit musíte i to, zda chcete robotický vysavač s mopem, nebo potřebujete pro jeho ovládání mobilní aplikaci. Robotické vysavače se liší nejen konstrukcí, ale i různými vlastnostmi, funkcemi, schopností orientace v prostoru (navigace) nebo výdrží baterie. V neposlední řadě je výběr potřeba podřídit i vašemu rozpočtu. Náš přehledný návod vám pomůže vybrat si co nejlépe.

Jak vybrat robotický vysavač

 • Robotický vysavač – vysávání a mopování
 • Typ povrchu
 • Způsob navigace – orientace v prostoru
 • Objem sběrné nádoby
 • Filtrace
 • Výdrž baterie – doba nabíjení
 • Užitečné funkce
 • Hlučnost
 • Cena a renomovaní výrobci

Robotický vysavač s mopem, nebo bez?

Pokud jako spotřebitel od robotického pomocníka požadujete, aby dokázal podlahu umýt na mokro, nevystačíte si s klasickým robotickým vysavačem. Dnes to však není žádný problém. Robotické vysavače s mopem jsou dlouhodobě nejprodávanější a vybírat můžete z desítek modelů. V žádném případě nepočítejte s tím, že by takovéto „mytí“ podlahy bylo plnohodnotné. Robotický vysavač s mopem však má smysl.

V první řadě již samotné vysávání za pomoci robotu můžeme považovat pouze za doplňkový úklid, protože klasickým nebo tyčovým vysavačům se ty robotické nemohou z hlediska sacího výkonu rovnat. Stejně tak to platí i o vytírání podlahy. Multifunkční vysavač nebo elektrický mop takovýmto vysavačem nenahradíte. Největší výhodou však je, že za pomoci robotického vysavače s mopem můžete den co den realizovat údržbu, a byt či dům tak bude vždy čistý, nečistoty se na podlaze a v kobercích nebudou hromadit. Pokud tedy robotický vysavač průběžně vysává, může i průběžně vytírat podlahy. Pozor však na modely, které místo vytření podlahy spíše nadělají šmouhy. Z našeho pohledu má však robotický vysavač s mopem rozhodně smysl.

Robotický vysavač na koberce i tvrdé podlahy

Častou otázkou spotřebitelů je, který robotický vysavač na koberce je nejlepší. Faktem je, že robotické vysavače jsou primárně určeny na tvrdé podlahy. U koberců musí totiž vyvinout vyšší sací výkon, rychleji se vybíjejí, kartáče se opotřebovávají a efektivita není vždy zcela uspokojivá. Plovoucí podlaha, linoleum, dlažba či parkety nejsou žádným problémem. Vysavače mohou být vybaveny jedním nebo více rotačními kartáči.

Robotický vysavač na tvrdé podlahy i koberce

Kvalitní robotické vysavače si dokážou bez problémů poradit i s koberci, jejichž délka vláken je kolem 1 cm. Větší problém už nastává u koberců s třásněmi. Pokud máte v domácnosti více takovýchto koberců, robotický vysavač vám s jejich čištěním příliš nepomůže. Spíše hrozí, že se do vláken vysavač zamotá a zasekne se. Některé dražší modely jsou však speciálně určené (výrobci to rádi uvádějí) k vysávání koberců i s delším vlasem (2 až 4 cm).

Navigace – orientace v prostoru

Robotický vysavač je inteligentní a autonomní zařízení, které vyžaduje jen minimální míru obsluhy a údržby. To platí i v případě jeho ovládání. Samotný spotřebič by měl zvládnout pohybovat se v prostoru, aniž byste ho museli usměrňovat. V dané místnosti se pohybuje na základě speciálního algoritmu. Způsob orientace v prostoru se může lišit s ohledem na použitou technologii. Vždy však platí, že pro robotický vysavač je nejlepší, pokud je plocha, na níž operuje, co nejméně zastavěná.

Základní orientace v prostoru (nárazová)

Spočívá v tom, že vysavač detekuje překážku až v okamžiku, kdy do ní narazí. Následně změní směr pohybu a jede dál, dokud nenarazí na další překážku. Pohyb takového vysavače působí zmatečně a velmi často se stává, že se takovýto model na některých místech může zaseknout nebo nárazy způsobit drobné škody. Efektivita vysávání je rovněž nižší, protože se vysavač nedostane na všechna místa. I tyto modely jsou však dnes vybaveny senzory, které zabrání pádu ze schodů.

Laserová navigace, senzory a kamery

Jde o inovativnější způsob navigace, při kterém robotický vysavač využívá infračervené senzory, laser, kamery a gyroskop, aby se dokázal v prostoru co nejlépe orientovat a pohybovat. Takové robotické vysavače dokážou rozpoznávat i samotné předměty, přejedou přes prahy místností, dokážou vysávat místnosti místo po místě, aniž byste je museli přemisťovat. Rovněž jim nedělá problém vyjet na koberec.

Díky senzorům a kamerám je možné v případě těchto vysavačů využívat i virtuální zábrany nebo magnetické pásky. Díky nim můžete vytvořit nepřístupné zóny. Pokud tedy nechcete, aby vysavač některé části místnosti vysával, magnetická páska nebo malý vysílač (virtuální zeď) přeruší signál infračerveného (laseru) snímače a robot přizpůsobí svůj pohyb. Účinnost vysávání je u takových robotů zhruba 95 procent.

Inteligentní mapování – programovaný pohyb

Takové roboty rovněž využívají laserovou navigaci, senzory, gyroskop, a dokonce i duální kamery. Jejich nejsilnější stránkou však je, že disponují pamětí – prostor dokážou zmapovat a zapamatovat si dispozici místnosti. Takto si mohou zapamatovat někdy až 10 místností, orientace v prostoru je tak velmi pohotová a rychlá. Vybaveny jsou vždy i mobilní aplikací, kde si přesně můžete nastavit, které místnosti chcete, aby vysavač vysál. Přesně si můžete naplánovat, kdy a kde má robot začít. Výhodou takových vysavačů je, že jen málokdy se někde zaseknou nebo se vypnou, protože se neumí z překážky dostat.

Robotický vysavač s inteligentním mapováním

Objem nádoby na prach závisí na rozměrech vysavače

Kolik nečistot se vejde do malého přístroje ve tvaru disku o průměru zhruba 30 cm? Není to mnoho, ale vzhledem k roli, kterou má robotický vysavač plnit, to není ani málo. Rozhodně zde nemůžeme hovořit o celých litrech, nicméně v průměru se objem sběrných nádob pohybuje na úrovni 500 ml. Najdou se i modely s většími rozměry – s objemem nádoby na prach 700 ml až 1 litr.

Dnes neplatí ani to, že vysavač musí mít výhradně tvar disku – kruhu. V nabídce jsou dnes i modely ve tvaru písmene D. Jejich výhodou je, že se dokážou dostat i do rohů místností. To je totiž slabinou většiny robotických vysavačů.

Z pohledu hmotnosti jde o opravdu kompaktní zařízení. Jejich hmotnost se pohybuje na úrovni 2 až 4 kg. Průměr spotřebičů se může lišit, ale často se pohybuje na úrovni 30 cm, či dokonce méně.

Nejúčinnější je omyvatelný HEPA filtr

Robotický vysavač je rozhodně vhodný i pro alergiky a lidi citlivé na roztoče či prach. Tyto vysavače téměř nevíří vzduch. Zároveň jsou často vybavené vícestupňovou filtrací, vždy jde o filtr před motorem, ale v drtivé většině se setkáte i se samostatným filtrem nečistot. Ideálně pokud jde o HEPA H13 filtr, který je možné v rámci údržby i mýt. S ohledem na používání je samozřejmě nutné ho vyměnit alespoň jednou za 4 až 6 měsíců. Jde však o nejúčinnější způsob filtrace nečistot.

Někteří výrobci disponují vlastní patentovanou filtrací, která může být rovněž velmi účinná. V takovém případě se vždy přesvědčte, zda je filtrace vícestupňová. HEPA filtr je však rozhodně největší jistotou.

Doba provozu robotického vysavače a dobíjení

Před deseti lety bychom mluvili o výdrži možná 10 až 30 minut. Dnes robotický vysavač zvládne i provoz delší než 100 minut. K době provozu se primárně váže kapacita akumulátoru, kterým je přístroj vybaven. Rovněž záleží na tom, zda jde o klasický Li-Ion akumulátor, nebo Ni-Mh akumulátor, který je z této dvojice tím méně efektivním. Rozhodně není nutné ho zavrhovat, je však třeba počítat s kratší životností bateriových článků. Spotřebitelům proto doporučujeme Li-Ion akumulátor, a to s kapacitou alespoň 3 000 mAh.

Robotický vysavač v nabíjecí stanici

Spotřeba se model od modelu liší. To, jak dlouho vydrží zařízení vysávat, závisí na více proměnných – rozloha místnosti, počet překážek, počet koberců a mnoho jiného. Na jedno nabití však nejlepší robotické vysavače vydrží při zátěži i 150 až 180 minut. Kapacita baterie se v takovém případě pohybuje na úrovni 5 000 až 6 000 mAh.

Doba nabíjení se rovněž často liší. Výhodou menších akumulátorů je, že se rychleji nabijí. V případě akumulátoru s kapacitou 3 000 mAh činí doba nabíjení 2 až 3 hodiny. Akumulátor s kapacitou 6 000 mAh se nabije za 6 až 7 hodin. Vzhledem k dvojnásobku kapacity baterie je však čas přímo úměrný. Nabíjení je realizováno prostřednictvím nabíjecích stanic nebo přes klasické síťové napájení pomocí adaptéru.

Robotické vysavače – automatické nabíjení nebo Wi-Fi připojení

Záleží na spotřebiteli, které z uvedených funkcí ho zaujmou, ale faktem je, že mnohé z nich jsou součástí většiny robotických modelů. Je však pravdou, že tyto funkce mohou do jisté míry ovlivnit výslednou cenu.

 • Automatické nabíjení – podstatná funkce, se kterou se setkáte i u levnějších robotických vysavačů. Robot si sám „uvědomí“, že mu dochází kapacita baterie, a ve správný čas se rozhodne vydat k nabíjecí stanici, zaparkuje a začne se nabíjet. Vysavač se tak nevybije a nezůstane v prostoru. Některé méně inteligentní modely tento energetický management neodhadnou a nestihnou se k dokovací stanici vrátit.
 • Automatické pokračování v čištění – souvisí s automatickým nabíjením. Jakmile se robotický vysavač znovu nabije, okamžitě pokračuje ve vysávání/mopování tam, kde přestal. Tyto vysavače jsou obvykle vybavené inteligentní navigací.
 • Indikátor plnosti nádoby – jde o jednoduchou LED indikaci – vysavač zastaví a světelnou signalizací detekuje, že je nádobu na prach potřeba vyprázdnit.
 • Detekce nečistot – za pomoci senzorů přístroj detekuje úroveň znečištění a cíleně se pohybuje v místech, kde míru znečištění zaznamená. Proto se na některých místech může zdržovat více a pohyb v daném prostoru opakuje.
 • Regulace sacího výkonu – robotické vysavače dokážou automaticky přizpůsobovat sílu sacího výkonu podle úrovně znečištění. Inteligentní vysavač rovněž dokáže sám vyhodnotit, že v případě koberce je nutné sací výkon zvýšit. Pokud to nezvládne sám, výkon může zvýšit sám uživatel.
 • Senzor proti pádu ze schodů – disponují jím už i nejlevnější modely, aby se předešlo vážnějšímu poškození spotřebiče.
 • Wi-Fi připojení (mobilní aplikace) – s touto funkcí se spotřebiteli při používání robotického vysavače otevírá řada možností. Prostřednictvím připojení k internetu a mobilní aplikace můžete sledovat statistiky, stav baterie, jeho pohyb, a pokud je vybaven kamerou, můžete dokonce vidět prostor, ve kterém se pohybuje. Přes aplikaci můžete naplánovat, kdy má vysávat, kde má vysávat, můžete mu určit nepřístupné zóny a podobně.
 • Dálkové ovládání – k vysavači se nemusíte shýbat. Díky dálkovému ovládání můžete ovládat nejen jeho pohyb, ale můžete nastavovat i další zajímavé funkce.
 • Automatické vyprazdňování nádoby – takovýto robotický vysavač je absolutně autonomním zařízením. Je jen málo modelů, které jsou vybaveny nabíjecí stanicí s odpadní nádobou. Vysavač se tak vždy po příchodu k dokovací stanici nejen začne automaticky nabíjet, ale automaticky také vyprázdní nádobu na prach. Nabíjecí stanice sice zabere více místa, jde však o poměrně komfortní funkci, která není nutností, ovšem používání dokáže do jisté míry zpříjemnit.
 • Náhradní příslušenství – výrobci mohou spotřebitele potěšit například náhradními kartáči nebo mopovacími utěrkami. Výrobci rovněž mohou dodávat speciální sadu na čištění vysavače nebo náhradní filtry. Paradoxně není příslušenství často dodáváno ani k nejdražším modelům.

Ovládání robotického vysavače přes mobilní aplikaci

Hlučnost stoupá se sacím výkonem

Drtivá většina vysavačů produkuje jen velmi nízkou hladinu hluku. Ty nejtišší dosahují úrovně hluku kolem 54 dB, nejhlasitější se šplhají na úroveň 70 dB. V každém případě však jde o hluk, který není nesnesitelný. Hlučnost přímo úměrně stoupá v okamžiku, kdy narůstá i sací výkon. Například v případě vysávání na koberci se sací výkon zvýší, přičemž roste i počet decibelů.

Nejlepší robotický vysavač nebude nejlevnější

Robotický vysavač ve výprodeji není jediná možnost, ačkoli v obchodních sítích Electro World, Datart či Planeo Elektro často narazíte na různé akce, kdy za výhodnou cenu koupíte i modely z vyšší cenové hladiny. Stejně tak však můžete zakoupit model i přes internetové prodejny. V každém případě můžeme na základě našeho srovnávacího testu robotických vysavačů konstatovat, že nejlepší modely nepatří mezi nejlevnější.

Nejlevnější robotické vysavače koupíte do částky 5 000 Kč. Nelze očekávat nejlepší orientační schopnosti ani nejvyšší efektivitu čištění. Kvůli akumulátorům s nižší kapacitou je i doba provozu kratší. Z hlediska pravidelného vysávání či mopování rozhodně není nutné tyto modely zatracovat a nenároční spotřebitelé nebudou mít větší výhrady. I v této kategorii se najdou výjimky, které dokážou pozitivně překvapit. Určitě se však rozhlížejte po renomovaných značkách.

Většina spotřebitelů sáhne spíše po modelech v hodnotě od 5 000 do 12 000 Kč. Jde o poměrně široké cenové rozpětí. Běžně zde narazíte na robotické vysavače s mopem, poradí si i s kobercem či dalšími překážkami. Vyšší je i efektivita samotného vysávání a rovněž se dočkáte lepší orientace v prostoru, a to díky infračerveným senzorům, gyroskopu, kamerám či inteligentnímu mapování v prostoru. Samozřejmostí jsou i mobilní aplikace a připojení k internetu. V této cenové kategorii opravdu většina spotřebitelů najde svého favorita.

Nad 12 000 Kč se již vyskytují modely s větším množstvím prémiových funkcí. Kromě laserové navigace, inteligentního mapování prostoru a mobilních aplikací (Wi-Fi) nabízejí i lepší výdrž baterie a vyšší výkon. V případě dražších modelů se opravdu dočkáte požadované kvality. Kolem ceny 25 000 Kč se pohybují modely s automatickým vyprazdňováním nádoby na prach.

Test robotických vysavačů ovládly modely Xiaomi a iRobot

Součástí našeho srovnávacího testu byly desítky modelů, které jsou v nabídce na našem tuzemském trhu. Výběr je v tomto segmentu skutečně bohatý a výrobci se předhánějí v tom, kdo spotřebiteli nabídne v poměru kvality a ceny nejvíce. Nám jde však primárně o spokojenost spotřebitele, přičemž na základě odborné testovací metodiky a referencí zákazníků jsme zjistili, kteří výrobci nabídnou nejvyšší kvalitu.

Dominantní postavení si v testu vybojovaly robotické vysavače Xiaomi. Výrobce nabízí také cenově dostupné modely s bohatou funkcionalitou a efektivitou vysávání či mopování. Zároveň má v nabídce i velmi kvalitní prémiové modely. Robotické vysavače iRobot Roomba patří mezi velmi oblíbené a vyhledávané. Doporučujeme však sáhnout po dražších modelech. Velmi mile v testu překvapily robotické vysavače Tesla.

V testu zaujaly i modely robotických vysavačů značky Electrolux či Symbo, který je sice méně známým výrobcem, ale v segmentu robotických vysavačů se pohybuje poměrně dlouho. Cenově dostupnou kvalitu nabídnou vysavače Sencor. Za očekáváními mírně zaostaly robotické vysavače LG, Samsung nebo Ecovacs.

Otázky a odpovědi – FAQ

Ještě nemáte ve výběru robotického vysavače jasno? Potřebujete poradit s výběrem, případně se chcete informovat ohledně detailnějších výsledků našeho testu robotických vysavačů? Napište nám a my vám na vaše otázky odpovíme. Rovněž budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti s robotickými vysavači.

Určitě ne, robotické vysavače řadíme do kategorie malých spotřebičů, které slouží k doplňkovému úklidu. V žádném případě nenahradí klasický podlahový nebo tyčový vysavač. Důvodem je především enormně nižší sací výkon. Obecně se efektivita robotických modelů pohybuje na úrovni 70 až 90 procent v případě těch dražších modelů.

Ano, robotické vysavače zvládnou vysát i koberce, ale primárně jsou určeny na tvrdé podlahy. U koberců je třeba brát v úvahu délku vláken. Problém dělají především koberce s delšími vlákny, kde rovněž existuje riziko, že se vysavač s rotačními kartáči může zamotat.

Jde o subjektivní reference spotřebitele. Robotický vysavač s mopem je z hlediska pravidelné údržby dobrou volbou. Spotřebitel však nemůže počítat s tím, že by funkce mopování plnohodnotně nahradila vytírání podlahy.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vysavače

Vaše hodnocení:
(91.6%)

Komentáre
Nejedlá
23.10.2021 22:15

Dobrý den, nemám wifi, který z vysavačů může pracovat bez ní? Děkuji

Odpovedať

Laura
10.11.2021 15:04

Napr. Sencor SRV 2230TI nebo Tesla RoboStar T60 mají dálkový ovladač a wifi nepotřebují.

Dagmar Domesová
21.11.2022 17:35

Hledám výkonný robotický vysavač na zvířecí chlupy.

Odpovedať

Redakce TestMagazin.cz
29.11.2022 16:07

Dobrý deň, so zvieracím chlpmi si veľmi dobre poradí napr. model Roborock S6 Max V.