Volně stojící mikrovlnky

Nejlepší mikrovlnky 2024 + recenze

Většina mikrovlnek patří mezi kuchyňské spotřebiče, které mají své stabilní místo, plní si svou roli, ale nenabídnou nic, čím by spotřebitele zaujaly. My jsme však našli takovou mikrovlnku, která do této masy nepatří, mikrovlnná trouba Whirlpool MCP 349 BL má řadu automatických programů a dokáže pokrmy připravovat i v páře. Součástí našeho spotřebitelského testu byly i další volně stojící mikrovlnky. Připravili jsme pro vás objektivní recenze a praktického průvodce výběrem.

Publikované: 14.04.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jakou mikrovlnku koupit?

Mikrovlnka je dnes tak běžným kuchyňským spotřebičem, že většina spotřebitelů se nad její koupí příliš nezamýšlí. My vám rozhodování ještě usnadníme. Abyste nemuseli číst rozsáhlé autorské recenze, náš test mikrovlnek určil 3 TOP produkty, které zaujmou ze zřejmých důvodů. Každý z produktů má přiřazený konkrétní štítek pro jednoznačné rozlišení.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool MCP 349 BL   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Samsung MC28A5135CK   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Fine Dinesty 2 v 1   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Whirlpool MCP 349 BL

Whirlpool MCP 349 BL

Vysoký výkon, dotykové ovládání, praktické funkce na přípravu a ohřev pokrmů, objem 25 litrů, technologie Forced Air.

Zobrazit více info

Kvalitní mikrovlnná trouba s výkonem mikrovln 800 W a funkcí Forced Air, která se stará o cirkulaci vzduchu při ohřevu. Rychlé rozmrazování mikrovlnka zrealizuje díky funkci Jet DeFrost. Mikrovlnka vyniká nejen rychlostí ohřevu, ale i štědrým objemem až 25 litrů. Také nabízí Whirlpool i funkci vaření v páře.

Cenový trhák
Beko MOC 20100 S

Beko MOC 20100 S

20litrový objem, výkon 700 W, pouze základní funkce, avšak přijatelná cena.

Zobrazit více info

Jednoduchá a spolehlivá mikrovlnná trouba Beko spotřebiteli nabídne absolutní základ. Kromě ohřevu a rozmrazování nedisponuje žádnými dalšími funkcemi. Potěší jednoduché ovládání klasické minutky, akustický signál a také vnitřní objem 20 litrů. Rychlost ohřevu je spotřebiteli hodnocená velmi kladně.

Náš TIP
Samsung MC28H5015AW/EO

Samsung MC28H5015AW/EO

Objem až 28 litrů, 15 automatických programů, výkon mikrovln 900 W, gril nabídne výkon až 1 250 W.

Zobrazit více info

Štědrý vnitřní objem až 28 litrů, chybí sice parní funkce, ale kromě toho máte k dispozici až 15 automatických programů. Mezi nimi i ten na přípravu domácího jogurtu. Výkon mikrovln je 900 W, gril nabídne výkon až 1 250 W. Vnitřní povrch je nepřilnavý a lehce se čistí. Ovládání programů je méně intuitivní.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Naším cílem je spotřebitelům co nejvíce poradit při výběru mikrovlnky a doporučit jim to nejlepší. I proto při realizaci spotřebitelského srovnávacího testu využíváme odbornou metodiku testování, kterou používají i zahraniční spotřebitelské agentury. Nejlepší mikrovlnné trouby musí splňovat určité kvalitativní parametry, které jsme při porovnávání měli na zřeteli. Nejde jen o výkon či objem mikrovlnné trouby, ale i další funkce či praktičnost ovládání. Které další důležité parametry jsme sledovali?

Příkon a výkon
Příprava pokrmů
Ovládání a obsluha
Funkcionalita
Kvalita zpracování
Spotřeba el. energie
Hlučnost

Modely mikrovlnných trub se liší mnoha vlastnostmi. Nejde jen o jejich objem, funkce či výkon, ale také o materiály a ovládací prvky. Na trhu jsou také stylové retro mikrovlnky nebo funkcemi nabité inteligentní modely. Náš test z porovnání nevynechal mikrovlnky Whirlpool, Samsung či Sencor. Neopomenuli jsme však ani mikrovlnné trouby Gorenje, Klarstein, Candy, Beko nebo Electrolux. Vycházeli jsme nejen z výsledků odborných testů, ale také z databází renomovaných prodejců, jako jsou Mall.cz, Alza.cz, Electroworld.cz, Kasa.cz, Datart.cz, a čerpali jsme i z dat portálu Heureka.cz, odkud jsme čerpali i reference ověřených uživatelů. Detailnější informace o porovnávaných mikrovlnkách najdete v našich recenzích.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze mikrovlnných trub

Reklamy spotřebitelům mnohé věci neprozradí a často daný produkt vykreslí jako nejlepší. My tvoříme objektivní recenze, ve kterých vycházíme z relevantních a dostupných dat i zahraničních testů. Žádného prodejce ani výrobce nezvýhodňujeme, i proto jsou výsledky našich srovnávacích testů nezávislé. Kromě toho, že čerpáme z databází testovacích spotřebitelských organizací, určujeme si i vlastní metodiku testování, kterou při sestavování recenzí využíváme. Test mikrovlnek nám ukázal zajímavé výsledky. Více než 50 hodin jsme porovnávali desítky modelů mikrovlnek, abychom vám přinesli náš názor na konkrétní spotřebič. Při výběru však vždy myslete i na to, jaké jsou vaše preference.

Víťaz testu

Whirlpool MCP 349 BL

Vysoký výkon, dotykové ovládání, praktické funkce na přípravu a ohřev pokrmů, objem 25 litrů, technologie Forced Air.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalitní mikrovlnná trouba s dotykovým ovládáním, vysokým výkonem a praktickými funkcemi pro přípravu a ohřev pokrmů. V rámci kategorie volně stojících mikrovlnek patří model Whrilpool MCP 349 BL mezi velmi oblíbené. V porovnávacím testu uspěl i z pohledu technických parametrů. Jde o standardně velkou mikrovlnnou troubu s objemem 25 litrů. Pokud byste měli nároky na objem ještě vyšší, vyhoví vám mikrovlnka Whirlpool MWP 3391 SX s 33 litry. Vnitřní otočný talíř z tvrzeného skla má průměr 28 cm. Čištění mikrovlnky není žádnou noční můrou, vnitřek mikrovlnky má nepřilnavý povrch a také funkci Auto Clean.

Mikrovlnka Whirlpool nabídne spotřebitelům výkon až 800 W, kromě toho však disponuje výkonným grilem (900 W) a klasickým ohřevem (horký vzduch), který má výkon až 1 700 W. Samozřejmostí je rozmrazování. Odborné testy tento parametr hodnotí vysoce kladně, rozmrazování potravin je i podle slov uživatelů velmi rychlé, což je také výsledkem speciální 3D technologie ohřevu a funkce Jet DeFrost. Na dotykovém ovládacím panelu máte také k dispozici tlačítko Jet Start. Tuto funkci velmi oceňujeme, protože jedním stlačením mikrovlnka maximalizuje svůj výkon a váš pokrm je tak ohřátý v průběhu několika vteřin nebo minut.

Ne častou funkcí, kterou také velmi vítáme, je tzv. Forced Air, což je technologie, která se stará o cirkulaci horkého vzduchu uvnitř mikrovlnky. Díky funkci páry můžete jídlo připravovat v páře přímo v mikrovlnné troubě. S mikrovlnkou Whirlpool bez problémů připravíte množství hotových pokrmů a také můžete vyzkoušet vlastní recepty. Stále vyhledávanější je funkce Crisp nebo CrispFry. Whrilpool rozhodně nezklame, oblíbené hranolky upečené do křupava připravíte i v mikrovlnné troubě. Pro bezpečnost je spotřebič vybavený dětským zámkem. Mikrovlnka má k dispozici i tlačítko stop a černobílý displej. Čas regulujete dotykovými tlačítky, klasická minutka k dispozici není. Součástí příslušenství je také držák Crisp na talíře, grilovací mřížka a také parní nádoba.

Pozitíva

Vaření v páře
Crisp funkce a Forced Air
Praktické a jednoduché ovládání

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Výkon: 800 W ● Typ: volně stojící ● Objem: 25 l ● Průměr talíře: 28 cm ● Gril: ano ● Hmotnost: 17,5 kg

Cenový trhák

Beko MOC 20100 S

20litrový objem, výkon 700 W, pouze základní funkce, avšak přijatelná cena.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Klasika rozhodně nezklame, přesně to platí i o mikrovlnce Beko MOC 20100 S, která spotřebiteli nabídne kromě schopnosti ohřát a rozmrazit pokrm i jednoduché ovládání. Beko patří mezi velmi prodávané modely. Mikrovlnka je cenově dostupná a v našem výběru se Beko nachází i proto, že přes nižší cenovou třídu nejde o žádnou druhotřídní kvalitu. Mikrovlnka má výkon mikrovln na úrovni 700 W a regulovat ho lze v 5 úrovních. Rychlost ohřevu je velmi dobrá, což oceňují i spotřebitelé. Počítat však nemůžete s funkcí grilu. Ten však najdete u mikrovlnky Whirlpool MCP 349 BL, která je dražší, ale nabídne i násobně víc funkcí.

Pokud však nežádáte automatické programy a chcete, aby vaše jídlo bylo teplé, nemusíte příliš rozmýšlet. Vnitřní prostor mikrovlnky má 20 litrů. Je poměrně kompaktní. Otočný talíř v mikrovlnce má průměr 24,5 cm. Vnitřní prostor se o něco hůře čistí. Pri rozmrazování výkon nechybí. Ovládání je jednoduché za pomoci dvou otočných regulátorů (minutka a výkon). Po ukončení ohřevu či rozmrazování vás upozorní mikrovlnka akustickým signálem.

Slabinou je snad jen kvalita zpracování, která se na nízké ceně určitě odrazila. Na fotografiích mikrovlnka působí kvalitnějším dojmem. Ve skutečnosti je však mnoho plastů levných a nerezový design je jen na oko – jde o lakovaný plast. Moderním prvkem je, že do prostoru nevystupuje rukojeť. Dvířka se otevírají stlačením tlačítka pod otočnými regulátory. Velkým negativem je z našeho pohledu nepřítomnost displeje. Za danou cenu však Beko patří k lepším mikrovlnkám a v poměru ceny a kvality mezi to nejlepší.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Design a materiály
Jednoduché ovládání a manipulace

Negatíva

Horší kvalita materiálů
Nemá funkci grilu
Chybí displej

Výkon: 700 W ● Typ: volně stojící ● Objem: 20 l ● Průměr talíře: 24,5 cm ● Gril: ne ● Hmotnost: 11,3 kg

Náš TIP

Samsung MC28H5015AW/EO

Objem až 28 litrů, 15 automatických programů, výkon mikrovln 900 W, gril nabídne výkon až 1 250 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud požadujete od mikrovlnné trouby něco víc než jen ohřívání a rozmrazování pokrmů, mikrovlnka Samsung MC28H5015AW/EO může být pro vás zajímavou volbou. V našem srovnávacím testu přesvědčila bohatou nabídkou automatických programů i rychlostí ohřevu. Největší doménou mikrovlnky jsou přednastavené režimy na automatické ohřívání, vaření, kynutí těsta nebo pro rychlé rozmrazování. Samsungu sice chybí parní funkce, ale překvapí až 15 přednastavenými programy – například na kynutí těsta nebo přípravu domácího jogurtu.

Mikrovlnná trouba disponuje i otočným talířem s průměrem 32,5 cm. V případě pečení masa nebo zapékání není nutné, aby se talíř otáčel, otáčení tak můžete jednoduše zastavit stlačením tlačítka. Tuto funkci vnímáme jako velmi praktickou, protože do trouby můžete vkládat i hranaté nádobí, které by se jinak v mikrovlnce kvůli rozměrům ani tak nemohlo otáčet. Mikrovlnka nabízí velmi štědrý vnitřní prostor s objemem až 28 litrů. Výkon mikrovln je 900 W, při funkci gril má výkon hodnotu až 1 250 W. Celkově můžete výkon nastavovat až v 6 úrovních. Pro úsporu energie má Samsung i ekologický režim. Údržba je o to jednodušší, že vnitřní povrch je kombinací keramiky a smaltu.

Velmi chválíme i funkci konvekčního vaření, kdy je zajištěná perfektní cirkulace vzduchu. Díky této funkci připravíte chutnou dušenou zeleninu, upečete maso, ryby nebo připravíte dokonce měkkou a sypkou rýži. Uvedli jsme i možnost přípravy domácích jogurtů, na to slouží funkce fermentace. Ovládání přednastavených programů je však někdy trochu komplikované a ne tak intuitivní. Některé programy vyžadují skutečně asistenci návodu. Tělo je z kvalitní nerezové oceli, což se odrazilo na hmotnosti spotřebiče, mikrovlnka váží 17,5 kg. Kvalitní zpracování nabídne i o něco levnější mikrovlnka Candy CMXG 25DCW. Mikrovlnka Samsung je vybavená i funkcí odstranění pachů – pachy se tak nedrží v mikrovlnce. Zaujme také elegantním designem s přehledným modrým LED displejem. Na konci programu budete slyšet i výrazný akustický signál.

Pozitíva

Konvekční vaření
Bohatá nabídka programů
Kvalita materiálů

Negatíva

Složitější nastavení některých programů
Chybí podsvícení tlačítek

Výkon: 900 W ● Typ: volně stojící ● Objem: 28 l ● Průměr talíře: 32,5 cm ● Gril: ano ● Hmotnost: 17,5 kg

Lacná kvalita

Candy CMXG 25 DCW

900 W výkon mikrovln, 5 úrovní výkonu (mechanická regulace), zajímavé funkce (např. program na sterilizaci lahví nebo přípravu dětských pokrmů).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Inteligentní, moderní, výkonná a cenově dostupná. Mikrovlnka Candy CMXG 25 DCW dokáže konkurentům pořádně zavařit. Nabídka, se kterou přišel výrobce domácích spotřebičů, je opravdu velmi zajímavá. 900W výkon mikrovln je zárukou rychlého ohřevu i rozmrazování. Mikrovlnné troubě nechybí časovač – minutka, která mnohým spotřebitelům u moderních mikrovlnek chybí. Candy trochu překáží s připojením WiFi, mikrovlnku totiž není možné připojit k bezdrátové síti, výrobce jen vyvinul aplikaci Simply-Fi, která nabízí uživateli zajímavé recepty, které lze připravovat v mikrovlnné troubě, a také praktický návod. Žádné ovládání mobilem se však nekoná.

Mikrovlnka má 5 úrovní výkonu (mechanická regulace), disponuje i zajímavými funkcemi. Například program na sterilizaci lahví nebo přípravu dětských pokrmů, který bude pro maminky s dětmi velmi užitečný. Spokojení budete i s rychlostí rozmrazování. Využít je možné i tlačítko Start Express, kdy po dobu 30 vteřin maximalizujete výkon mikrovln. Pro bezpečnost jsou dvířka zabezpečená dětskou pojistkou. Na konec programu vás upozorní výrazný akustický signál (je možné ho vypnout). Pro lepší údržbu je vnitřní prostor mikrovlnky bez záhybů a bude se tedy lehčeji čistit.

Průměr otočného talíře je 31,5 cm a celkový vnitřní objem je tvořený 25 litry. Líbila se nám funkce, která kombinuje gril a mikrovlny, spolu s technologií Cooking Surround, která se stará o rovnoměrný ohřev, si Candy poradí i při přípravě náročnějších hotových pokrmů. Základní údaje, například i běžný čas, zobrazuje praktický digitální displej. Kvalita zpracování je velmi solidní. Plasty nepůsobí levně, ale naopak poměrně odolně. Madlo dveří mírně trčí do prostoru. Pro vyšší úsporu energie, podobně jako v případě mikrovlnky Samsung MC 28H5015AW/EO, nechybí ani u Candy ECO režim. Součástí balení je Crisp talíř a grilovací mřížka. Programová výbava je v případě mikrovlnky Candy na vysoké úrovni a vzhledem na cenovou třídu nabídne jedinečný poměr ceny a kvality.

Pozitíva

Speciální program pro přípravu dětských pokrmů
Program sterilizace
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Nemá parní funkci
Nevhodná na pečení

Výkon: 900 W ● Typ: volně stojící ● Objem: 25 l ● Průměr talíře: 31,5 cm ● Gril: ano ● Hmotnost: 16,1 kg

Pre náročných

Whirlpool MWP 3391 SX

6. smysl, výkon 1 000 W, objem 33 litrů, 3D systém ohřevu, funkcě Auto Clean, výklopná dvířka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pro náročnější spotřebitelev jsme do našeho spotřebitelského testu v náročné konkurenci vybrali mikrovlnku Whirlpool MWP 3391 SX, kterou můžeme klidně řadit mezi prémiové produkty v dané kategorii. Jde o moderní mikrovlnnou troubu s většími rozměry a s vnitřním objemem až 33 litrů. Mikrovlnka je vybavená hned několika praktickými automatickými programy a nabízí dotykové – elektronické ovládání. Naopak, pokud potřebujete kompaktní model jen se základní funkcionalitou, sáhnout můžete po mikrovlnce Beko MOC 20100 SMultifunkční mikrovlnná trouba spotřebitele potěší vysokým výkonem až 1 000 W. I díky tomu je schopná rychlého rozmrazování a rychlého ohřevu během několika vteřin. Navíc je vybavená 6. smyslem, který se stará o to, aby byla spotřeba energie během dlouhodobého výkonu co nejnižší.

Z programové nabídky vyzdvihujeme možnost připravování pokrmů v páře. 3D systém ohřevu je velmi efektivní, ohřev je díky této možnosti rovnoměrný. Zásluhu má na tom i technologie Forced Air, která se stará o cirkulaci horkého vzduchu. Vysoký komfort nabízí program Jet Menu, který vám dává možnost zvolit váhu a typ pokrmu, všechno ostatní už nastaví samotná mikrovlnka. Speciální program má Whirlpool také pro rozmrazování pečiva. Standardem je už funkce Crisp (křupavé jídlo jako z klasické trouby) a Crispy Fry pro dokonalou přípravu jídla do křupava (hranolky, pečené kuře...). Otočný talíř, jehož otáčení je možné zastavit, má průměr až 36 cm. Výhodou je právě jeho velikost, což umožňuje mikrovlnce dokonce připravovat i pizzu s rozměry až 33 cm.

Povrch vnitřního prostoru je nerezový, jakož i převážná většina konstrukce. Čištění mikrovlnky je nenáročné i díky funkci Auto Clean, která rozpustí nečistoty, které stačí následně jen setřít, ale zbaví také prostor mikrovlnky nepříjemného zápachu. Unikátní je také jednoduchost ovládání. Přes velké množství programů je tato multifunkční mikrovlnná trouba velmi intuitivní. Ovládání usnadňuje i LCD displej, který zobrazuje například i typ pokrmu, teplotu a další aktivní funkce. Zajímavostí jsou také výklopná dvířka, která jsou spíše typická pro vestavěné mikrovlnky. Designu nelze nic vytknout, mikrovlnka Whirlpool MWP 3391 SC je opravdu estetickým kouskem, který do koncepce moderní kuchyně rázem zapadne.

Pozitíva

Parní funkce
Vnitřní objem
Rychlost ohřevu a rozmrazování

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vysoká hmotnost

Výkon: 1 000 W ● Typ: volně stojící ● Objem: 33 l ● Průměr talíře: 36 cm ● Gril: ano ● Hmotnost: 27,45 kg

Samsung MS23F301TAS

Objem 23 litrů, výkon 800 W, 16 programů, pohlcovač pachů, chybí gril.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

I na mikrovlnné trouby dnes mají spotřebitelé různé nároky. V našem spotřebitelském testu se ocitla i velmi prodávaná mikrovlnka Samsung MS23F301TAS. Jde o volně stojící mikrovlnnou troubu standardních rozměrů a s průměrem otočného talíře téměř 29 cm. Z pohledu zpracování jde o velmi moderně a hodnotně vypadající kousek, ovšem na dotek se plastů zdá být trochu příliš. Velmi se nám však už na pohled líbí ovládací panel. Je maximálně srozumitelný a kombinace mechanických a otočných ovladačů je klasikou, která nezklame. Jednoduchý podsvícený LED displej zobrazuje hodiny i dobu přípravy a aktivní programy.

Volně stojící mikrovlnná trouba Samsung umožňuje zvolit si jeden ze 16 programů. S výkonem 800 W se studeného jídla obávat nemusíte. Intenzitu ohřevu můžete regulovat v 6 úrovních. K distribuci tepla přispívá i vnitřní keramicko-smaltovaný povrch. Keramika se nejen snadno udržuje, ale přičiňuje se i o skvělý tepelný komfort a izolaci tepla. Zdá se tak, že ačkoli výrobci plastem v případě tohoto modelu nešetřili, vnitřní prostor je znakem kvality. Zabudovaný je i pohlcovač pachů, jehož účinnost je však obtížné hodnotit.

Mezi programovou nabídkou však nenajdete gril, což je drobné minus, ale bez problémů si můžete jedním stisknutím tlačítka vybrat program – 10 programů je pro zeleninu a 6 pro maso a ryby. Mechanická minutka – časovač vám umožní nastavit si přesnou dobu ohřevu od 30 sekund po 99 minut. Po skončení přípravy zazní i akustický signál. Mikrovlnná trouba váží 12 kg, vybavena je i dětskou pojistkou a protiskluzovými nohami. S velkou pravděpodobností však budete potřebovat prodlužovací kabel, ten přívodní je podle referencí spotřebitelů velmi krátký.

Pozitíva

Design a jednoduché ovládání
Keramický vnitřní prostor
Rychlý ohřev

Negatíva

Příliš mnoho plastu
Hlučnější než konkurence
Velmi krátký přívodní kabel

Výkon: 800 W ● Typ: volně stojící ● Objem: 23 l ● Průměr talíře: 28,8 cm ● Gril: ne ● Hmotnost: 12 kg

Další zajímavé produkty

Pokud vás nezaujaly recenze výše porovnávaných mikrovlnek, možná hledáte levné mikrovlnky, malé nebo s jinými funkcemi. Preference spotřebitelů jsou různé a není možné v rámci výběru produktů vyhovět každému. Test Magazín si tento fakt uvědomuje, a proto jsme v rámci našeho srovnávacího testu připravili výběr dalších zajímavých modelů. Tyto mikrovlnné trouby nás zaujaly a i ve srovnání s recenzovanými produkty mají spotřebiteli co nabídnout.

Levná mikrovlnka se základními funkcemi ohřevu a rozmrazování? Mikrovlnná trouba Sencor SMW 1717WH je volbou pro nenáročné spotřebitele. Mikrovlnka nabídne objem 17 litrů, jednoduché otočné regulátory i s 30min. minutkou – časovačem. Výkon mikrovln má hodnotu 700 W. Nechybí akustická signalizace. Průměr otočného talíře je 24,5 cm. Oželet musíte gril.

Pro rychlou přípravu jídla je potřeba i dostatečný výkon mikrovln. Mikrovlnka Whirlpool MWF 420 BL nezaujme jen designem. S výkonem 800 W se postará nejen o rychlý ohřev, ale také o rychlé rozmrazování, a to díky funkci Defrost. Chybí však funkce grilu. 25litrový objem je dostatečný, pro čištění mikrovlnky má Whirlpool samostatný program Auto Clean. Plusem je LED displej a několik automatických režimů pro přípravu pokrmu.

Designovým kouskem, který v kuchyni upoutá, je určitě mikrovlnka Klarstein Julieta. Objem vnitřního prostoru je až 20 litrů. Jde tedy o průměrně rozměrnou mikrovlnnou troubu. Výkon mikrovln je 800 W. Nechybí ani funkce grilu a dalších 8 automatických a kombinovaných režimů. Konstrukce je z kvalitní nerezové oceli, i proto váží mikrovlnka až 12,7 kg.

Mezi velmi dobře hodnocené modely patří mikrovlnka Electrolux EMZ421MMTI. Vděčí za to poměru ceny a kvality. Rozměry jde o průměrně rozměrnou mikrovlnku s objemem 20 litrů. S výkonem 800 W je ohřev rychlý a k dispozici je i gril s výkonem 1 000 W. Mikrovlnka má až 5 úrovní výkonu.

Pro spotřebitele může být sympatickým modelem i mikrovlnka Gorenje MO20A3W. S objemem 20 litrů a průměrem otočného talíře 27 cm má spotřebitel k dispozici standardní prostor. Rozmrazování je díky výkonu 800 W rychlé, stejně tak i ohřev. Chybí však funkce grilu. Mikrovlnná trouba se velice jednoduše ovládá a disponuje i úsporným ECO režimem.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Cena při výběru kuchyňských spotřebičů často hraje významnou roli. Zákazník chce za co nejméně peněz koupit nejvyšší kvalitu. I proto v přehledné tabulce spotřebitelům přinášíme výběr TOP 5 mikrovlnek, které jsou na českém trhu nejprodávanější. Jako zdroj těchto informací nám posloužila databáze cenového srovnávače Heureka.cz. Seznam na základě čísel prodejnosti pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung F300G MS23F301TAS5*Zobrazit produkt
Home MWO-M1715*Zobrazit produkt
Sencor SMW 0717WH5*Zobrazit produkt
Silvercrest SMWC 700 C15*Zobrazit produkt
LG MH6535GIS5*Zobrazit produkt

Kvalitní mikrovlnka dokáže jídlo nejen ohřát, ale i připravit. Křupavé hranolky, propečené maso nebo dušená zelenina? Dnešní moderní mikrovlnky jsou velmi multifunkčním spotřebičem. Volně stojící mikrovlnka by měla nabídnout poutavý design, chybět by jí neměl výkon ani dostatečný objem. Některé mikrovlnné trouby nedosahují kvality a výkonu, které spotřebitel požaduje. Nejlepší mikrovlnky naopak nabídnou kvalitní materiálové zpracování a vícero praktických funkcí a automatických režimů přípravy pokrmů. Náš průvodce vám pomůže vybrat tak, abyste nemuseli litovat. Kterých důležitých parametrů a vlastností je třeba si před koupí všímat?

Jak vybrat volně stojící mikrovlnku?

 • Vestavné mikrovlnky vs. mikrovlnky volně stojící
 • Výkon a příkon mikrovlnné trouby
 • Rozměry a průměr otočného talíře
 • Funkce a automatické programy
 • Ovládání a obsluha
 • Design a kvalita zpracování
 • Cena a renomovaní výrobci

Vestavné mikrovlnky vs. volně stojící mikrovlnné trouby

Při uvažování nad tímto parametrem není třeba, aby spotřebitel v tomto výběru hledal velkou vědu. Důležitá je jeho preference a fakt, zda chce, aby byla mikrovlnka vestavena do kuchyňské linky, nebo je pro něj lepším řešením, pokud bude mikrovlnka volně stojící a bude položena na kuchyňské lince.

Volně stojící mikrovlnky jsou alternativou, která je dlouhodobě nejprodávanější. Postavit ji můžete, kam potřebujete. Stačí, pokud máte v dosahu elektrickou zásuvku. Není třeba řešit speciální návrh kuchyňské linky, aby rozměry seděly přesně na milimetr. Ideální je vyčlenit jí jedno stálé místo, ale zároveň nabízí i flexibilitu a možnost manipulování s ní. Taková mikrovlnná trouba je o něco méně estetickým designovým prvkem, zároveň je však volně stojící mikrovlnka často levnější možností a na trhu jsou na výběr stovky modelů.

Vestavné mikrovlnky jsou elegantním řešením, které je přímo součástí kuchyňské linky. Takové mikrovlnky jsou vestavěné (zabudované) do linky a působí velmi moderně a šetří místo na kuchyňské lince. Důležité je však myslet na to, že při návrhu kuchyně je potřeba počítat s jejími rozměry, abyste mohli kuchyni spotřebiči přizpůsobit. Pokud tedy plánujete mít v kuchyni vestavné spotřebiče, takováto mikrovlnka je samozřejmostí. Důležité je i to, aby měly takové mikrovlnky dostatečné odvětrávání. Většinou jde o dražší modely kombinující nerezovou ocel a sklo.

Výkon mikrovlnky určuje rychlost ohřevu

Právě tento číselný parametr bývá při rozhodování spotřebitelů často podstatným faktorem. Platí totiž, že čím je vyšší, tím je vyšší i výkon mikrovlnky, a taková trouba dokáže pokrm rychleji ohřát či připravit. V případě vyššího výkonu se nemusíte obávat vysokého účtu za elektřinu. Vyšší příkon ani náhodou nemusí znamenat vyšší spotřebu. Mikrovlnka je navíc spotřebičem, který se využívá v průměru jen pár minut denně, a jeho spotřeba tedy není vůbec vysoká.

Optimální výkon se pohybuje na úrovni 700 až 900 W. Menší výkon mikrovln už může způsobit, že se čas ohřevu může prodloužit. Pozor i na mikrovlnky s grilem, výkon grilu je vždy vyšší než výkon standardního ohřevu. Výkonnější mikrovlnné trouby mohou disponovat i vyšším výkonem přes 1 000 až 1 500 W. Takové trouby dokážou bez problému upéct i maso. S výkonem však narůstá i cena. Aby byl výkon dostatečný, příkon je rovněž směrodatným parametrem. Tyto hodnoty si však není nutné plést. Příkon mikrovlnek se pohybuje v rozmezí od 1 000 do 3 500 W.

Důležité je vybrat si model, jehož poměr příkonu a výkonu si je co nejbližší. Tehdy je efektivita ohřevu nejvyšší. Výkon mikrovln je u mnoha modelů možné také regulovat v několika úrovních, což může mít vliv i na rychlost ohřevu.

Malé mikrovlnky – jaký objem si vybrat?

Zde hraje roli i osobní preference uživatele. Pro větší či malé mikrovlnky se můžete rozhodovat na základě toho, kolik členů je v domácnosti, jaké množství pokrmů budete v mikrovlnce ohřívat, ale i na základě toho, zda v ní budete jídlo jen ohřívat, nebo i přímo připravovat. Mikrovlnky nemají přesně daný standardizovaný rozměr, u volně stojících modelů to ani není příliš podstatné.

Volně stojící mikrovlnka – objem

Rozhodovat by se spotřebitel tedy měl především na základě vnitřního objemu. Klasické kuchyňské mikrovlnné trouby nabídnou základní objem na úrovni 17 až 20 litrů. Takto malé mikrovlnky jsou vhodné pro menší domácnosti nebo pro občasné přihřívání jídla. Obvykle jde o levné mikrovlnky s funkcí ohřívání, rozmrazování a zřídkavě i s funkcí grilu. Průměr vnitřního talíře není větší než 23 cm.

Nejprodávanější jsou středně velké modely s průměrem otočného talíře okolo 24 až 32 cm. Jejich objem je na úrovni 21 až 28 litrů. Dražší spotřebiče už nabídnou i bohatší funkcionalitu. Větší mikrovlnky, které jsou zpravidla i dražší a disponují i vyšším výkonem mikrovln, mají objem vnitřního prostoru na úrovni 30 až 40 litrů. Jde už o multifunkční mikrovlnky s více funkcemi. Počítejte však s tím, že z kuchyňské linky ukrojí poměrně hodně místa.

Mikrovlnka s grilem či parní funkcí se vyplatí

Absolutním základem jsou mikrovlnky s funkcí ohřevu, říká se jim také monofunkční mikrovlnky. Pokud už zvládne rozmrazování, má gril a další automatické programy či režimy, mluvíme o multifunkční mikrovlnce. Dražší modely nejenže ohřejí pokrm nebo připraví polotovar, dokážou připravit i kompletně hotové jídlo. S jakými funkcemi se může spotřebitel u mikrovlnek setkat?

 • Displej – může jít o jednoduchý digitální displej s ukazatelem zbytkového času a hodin, displej však může být také víceprvkový, přičemž kromě zbytkového času a hodin zobrazí i aktuální teplotu, úroveň výkonu nebo vybraný program. Zároveň také usnadňuje ovládání mikrovlnky.
 • Časovač – u levnějších modelů jde o otočnou minutku, kterou nastavíte určitý časový interval. Modernější mikrovlnky mají k dispozici digitální časovač, kde tlačítky navolíte přesný čas, jak dlouho má ohřev trvat, konec časového intervalu je doprovázen akustickým signálem.
 • Rychlý ohřev – tzv. jet start je funkce, která se využívá při ohřevu horkým vzduchem. Po aktivaci této funkce mikrovlnka maximalizuje výkon a zkrátí čas ohřevu.
 • Rychlé rozmrazování – tzv. jet defrost funguje na stejném principu jako předešlá funkce, ovšem s tím rozdílem, že se využívá při rozmrazování, během kterého se výkon maximalizuje.
 • Gril – jde o jednu ze základních funkcí, kterou mikrovlnky nabízejí. Díky grilu můžete připravovat grilovaná jídla – brambory, zeleninu či maso. Výkon grilu je vždy vyšší než v případě klasického ohřevu.
 • Crisp – nebo i tzv. crisp fry je funkce sloužící k zapékání – využívá se i při přípravě křupavých hranolek.
 • Vaření v páře – umožňuje připravovat jídlo rychle a zdravě v páře.
 • Teplý vzduch – tato funkce se stará o efektivní způsob přípravy pokrmů, nezáleží na tom, zda jde o polotovary, klasický ohřev, nebo o přípravu klasických pokrmů. Díky efektivní cirkulaci horkého vzduchu dokážete upéct maso, ryby a připravit měkkou rýži.
 • Automatické rozmrazování – na základě hmotnosti rozmrazovaného pokrmu mikrovlnka sama určí výkon a čas rozmrazování.
 • Automatické programy a režimy – těch může být různý počet. Některé mikrovlnné trouby disponují pouze základními programy, jiné však mají v nabídce režimy pro přípravu ryb, kuřecího masa, hovězího masa, zeleniny nebo pro kynutí těsta, či dokonce sterilizování dětských lahví.
 • Auto clean – jde o speciální program, který slouží k automatickému čištění mikrovlnné trouby.
 • Šestý smysl – při ohřevu mikrovlnka sama vyhodnotí, jaký stupeň výkonu a čas je vhodný pro ohřev pokrmu.
 • Dětská pojistka – bezpečnostní funkce, po jejímž aktivování nelze dveře mikrovlnky otevřít.

Volně stojící nerezová mikrovlnka

Ovládání mikrovlnné trouby

Ovládací prvky se model od modelu liší, a to nejen mezi jednotlivými výrobci, ale také konkrétními modely. Především u multifunkčních mikrovlnek je podstatné, aby ovládání bylo co nejjednodušší a nejpřehlednější. Klasická mikrovlnka s ohřevem a rozmrazováním bude mít jiný počet ovládacích prvků než mikrovlnná trouba s automatickými programy a dalšími praktickými funkcemi.

Mikrovlnná trouba z nerezu – zaujmou i retro mikrovlnky

Ačkoli design při výběru nehraje nejpodstatnější roli, je pro spotřebitele v jistém smyslu důležitý. Volně stojící mikrovlnná trouba bude mít své čestné místo na kuchyňské lince, i proto je důležité, aby do určité míry zapadla do kultury kuchyně. Běžně se setkáte s černou a bílou barvou. Nejčastěji jde o plasty v kombinaci s plexisklem nebo klasickým sklem.

Mnohem hodnotnějším dojmem působí nerezové mikrovlnky, typická barva nerezu, případně stříbrná, šedá nebo černá barva jsou neutrální a bez větších problémů zapadnou do každé kuchyně. S kvalitou konstrukce souvisí i vnitřní prostor trouby. Obvykle je ze smaltu, tenkostěnného plechu nebo nerezu. Největší výhodou je nepřilnavý nebo keramický povrch, tehdy je čištění mikrovlnky opravdu bezproblémové.

Levná mikrovlnka nemusí být vždy zklamáním

Stovky modelů, které jsou na trhu k dispozici, dokážou výběr mikrovlnky značně zkomplikovat. Jde však o spotřebič, který se nachází v kuchyních většiny domácností. My v Test Magazínu chápeme, že spotřebitel při nákupu zamýšlí nakoupit co nejlevněji a zároveň chce obdržet požadovaný výkon a kvalitu. Nejlevnější mikrovlnky sice nemusí požadavky spotřebitelů splnit, ovšem levné mikrovlnné trouby není nutné ani zatracovat.

Při definování cenového rozhraní levných mikrovlnek se spotřebitel pohybuje v pásmu od 1 500 do 2 200 Kč. I zde je však třeba rozlišovat. Nejlevnější mikrovlnky koupíte i za méně než 1 500 Kč. Nemůžete však čekat vysoký výkon, speciálně rychlý ohřev nebo rozmrazování. Mají také menší objem. Další funkce jsou velmi vzácné, výjimečně narazíte na funkci grilu. I v této cenové kategorii však najdete solidní modely, které nabídnou absolutní základ a spolehlivost.

U kvalitnějších modelů i s funkcemi navíc se spotřebitel ocitne v kategorii do 3 700 Kč. Do této „střední třídy“ investuje většina spotřebitelů. Mikrovlnky v tomto cenovém pásmu nabídnou vyšší výkon, použity jsou kvalitnější materiály a mají i bohatší funkcionalitu a programovou výbavu. Běžné jsou i různé automatické režimy či funkce rychlého ohřevu a rozmrazování.

Volně stojící mikrovlnka – ovládání

Volně stojící mikrovlnky od 3 700 do 6 200 Kč již můžeme považovat za prémiové. Do jisté míry je lze používat jako náhradu horkovzdušné elektrické trouby. Disponují vyšším výkonem, který zvládne i péct. Samozřejmostí jsou automatické programy, automatické rozmrazování nebo funkce jako crisp, vaření v páře či konvekce – ohřev za pomoci cirkulace horkého vzduchu. Na trhu jsou i dražší modely, avšak investice do takto drahých modelů je pro potřeby domácností zbytečná.

Test mikrovlnek – mikrovlnky Samsung a Whirlpool obstály nejlépe

O výrobce na českém trhu není nouze, což má své výhody i nevýhody. Spotřebitel si každopádně může vybírat z renomovaných značek, ale zklamáním nemusí být ani některé méně známé značky. My jsme provedli detailní průzkum trhu, abychom vám nabídli komplexní přehled o celé nabídce.

Po provedení srovnávacího testu můžeme spotřebitelům doporučit mikrovlnky Whirlpool. Ty mají na trhu bohaté zastoupení a nabízejí dražší i levnější modely. Zároveň jde o velmi spolehlivé spotřebiče. Velmi dobře obstály také mikrovlnky Samsung. Za velmi kvalitní považujeme i mikrovlnné trouby Gorenje.

Kvalitu dokážou nabídnout i mikrovlnky Electrolux, Klarstein, Panasonic a příjemným překvapením byly mikrovlnky Beko a Candy. Cenově nejdostupnější modely přináší bezpodmínečně výrobce Sencor. Pokud hledáte retro mikrovlnky, doporučujeme vám sáhnout po modelech od výrobce Daewoo.

Tesco mikrovlnky, vyplatí se investovat?

V některých obchodních sítích je nabídka elektrospotřebičů poměrně běžná. Jedním z takových obchodních řetězců je i Tesco, kde najdete většinou cenově dostupné – výhodné nabídky. Takovéto mikrovlnky nemusí být automaticky zaručenou nekvalitou (Orava, Rohnson, Domo). Jde však spíše o volbu pro nenáročné spotřebitele. Obvykle se jedná o výrobce jako Sencor, Mora nebo méně známé značky. Spíše doporučujeme sáhnout právě po cenově dostupných produktech známých výrobců. Lépe uděláte, pokud navštívíte kamenné prodejny prodejců, mikrovlnky nabízí i Okay, Electro World, Datart nebo Planeo.

Otázky a odpovědi – FAQ

Máte vlastní zkušenosti s výběrem mikrovlnky? Chtěli byste ohledně mikrovlnek vědět něco víc? Neváhejte nás kontaktovat a napište nám komentář. Sekci FAQ kontrolujeme a v případě dotazů aktualizujeme, abychom vám výběr mikrovlnky usnadnili. Dejte nám vědět, co vás zajímá.

Odpovědět na takto položenou otázku není úplně možné. Z velké části jde o preference spotřebitele na základě toho, co chce v kuchyni mít. Vestavné mikrovlnky jsou ideální do kuchyní, kde chce mít spotřebitel vestavěné spotřebiče. Ovšem pokud si na vestavné spotřebiče nepotrpí, volně stojící mikrovlnka je praktičtější a cenově výhodnější. Dražší vestavné mikrovlnky však dokážou ve velké míře zastoupit dokonce elektrické trouby.

Pokud kupujete mikrovlnku kvůli tomu, abyste nahradili elektrickou troubu, takovýto nákup nedoporučujeme. Ano, mikrovlnka dokáže připravit polotovary, dražší modely dokonce zvládnou i upéct ryby či maso, ale rozhodně nejde o plnohodnotnou náhradu horkovzdušné elektrické trouby.

Velké množství lidí je zastáncem klasických otočných regulátorů a tlačítek. Čas přípravy nemusíte nastavovat ťukáním po dotykové ploše, otočíte regulátorem a čas jednoduše nastavíte. Dotyková plocha je náchylnější na znečištění, jde však o modernější způsob ovládání, který působí estetičtěji.

Pravidelné čištění je relativní pojem, my však doporučujeme mikrovlnku čistit alespoň jednou měsíčně. V případě, že mikrovlnku po ohřívání či přípravě jídla viditelně znečistíte, okamžitě nečistoty odstraňte. Čím déle budou mikrovlny na nečistoty působit, tím se stanou odolnějšími.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Mikrovlnky

Vaše hodnocení:
(90.4%)