Zahradní krby

Nejlepší zahradní krby 2024 + recenze

Léto, rodina, kamarádi, zábava a tradiční grilovačka. Tyto složky jdou k sobě. Jemné praskání dřeva a vůně grilovaných pochoutek jsou vskutku něčím, co s sebou léto přináší. O něco speciálnější to je, pokud si takovou atmosféru můžete vychutnat u zahradního krbu. Spojení zážitku, času stráveného s rodinou či kamarády a vychutnávání si grilovaných specialit – to je léto, které se vyplatí zažívat znovu a znovu. Zahradní krb v altánku je perfektní nápad a není nutné, abyste ho stavěli svépomocí. Levný zahradní krb Blumfeldt Westeros s komínem v našem testu uspěl na výbornou. Ani zdaleka však nejde o jedinou možnost. Ve svém testu zahradních krbů vám představíme několik moderních alternativ, které se postarají o požadovanou atmosféru.

Publikované: 08.08.2022
Aktualizované: 18.07.2024

Jaký zahradní krb koupit?

Vězte, že výběr zahradního krbu není vůbec tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Pokud se příliš nechcete zabývat všemi parametry a vlastnostmi, vsaďte na náš srovnávací test, kde naleznete všechny důležité detaily. Recenze si přečtěte níže. Před koupí grilu byste měli vědět, jestli chcete klasický, zděný zahradní krb z prefabrikátů, nebo se vám víc líbí moderní, kovový krb z nerezové oceli. Záleží na umístění krbu i rozpočtu, který máte k dispozici. Klasické zahradní krby ze zděných prefabrikátů jsou zpravidla dražší než moderní krby z oceli. Další úrovní je zahradní krb s kamny nebo krb s udírnou.

Názov Hodnotenie Detail
RedFire Lima   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Blumfeldt Westeros   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Norman Avanta Exclusive   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Blumfeldt Westeros

Blumfeldt Westeros

Krb s komínem z ocelového plechu, hmotnost 10 kg, bez grilu, udírny a pece.

Zobrazit více info

Moderní zahradní krb z kvalitního ocelového plechu. Je vhodný k umístění přímo do zahrady, ale díky konstrukci může být situován i na terase či pod altánkem. Krb disponuje komínem se stříškou za účelem odvodu spalin. Průměr ohniště je 45 cm a ve spodní části se nachází úložný prostor na palivové dřevo. Krb je bez grilovacího roštu a lze jej přenášet. V balení se nachází ocelový pohrabáč. Z hlediska poměru ceny a kvality jde o skvělou volbu.

Cenový trhák
RedFire Lima

RedFire Lima

Hliněný krb s komínem, udírnou a grilem, hmotnost 20 kg, pec chybí.

Zobrazit více info

Středověký design hliněných kamen připomíná právě tento ikonický zahradní krb s komínem. Hliněná komora je umístěna na ocelové konstrukci. Krb lze umístit i na terasu či pod altánek. Pozitivem je grilovací rošt v balení a také nízká cena. Nevýhodou je menší odolnost konstrukce. S krbem je třeba zacházet velmi opatrně a při prvním použití se řiďte přibaleným návodem. Na komín je dodáváno i hliněné víko, aby do komína případně nepršelo.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr zahradních krbů do našeho testu a jejich srovnávání trvaly více než 45 hodin. Na trhu je totiž více druhů krbů od většího množství výrobců. My jsme vybrali na základě vlastností a parametrů, které zákazníci při výběru posuzují nejčastěji. Jejich výběr bývá často ovlivněn také cenou, ale i jinými atributy.

Tím hlavním aspektem, který hraje důležitou roli, je to, jaký typ krbu si vlastně pořizujeme. Chceme zděný, nebo ocelový? Materiál je tedy často rozhodující. S tím souvisí také vkus spotřebitele a preference z hlediska designu. Rozhodovat může i umístění krbu. Důležitým parametrem je tedy v takovém případě velikost. Zahradní krb s grilem by měl být samozřejmostí. Existují také zahradní krby s kamny či udírnou. Účel používání je rovněž dobré zvážit. Následně je potřeba všímat si i jiných vlastností – polohovatelný rošt, komín, grilovací jehly, pohrabáč, přídavný stolek či jiné doplňkové příslušenství.

Typ zahradního krbu
Použité materiály
Rozměry
Vlastnosti krbu (gril, kamna, udírna...)
Přídavné příslušenství

Během průzkumu trhu jsme našli několik zahradních krbů, které zaujaly svým designem, ale také specifickými vlastnostmi. Ne všechny zahradní krby na dřevo jsou určené také ke grilování. Některé jsou primárně doplňkem altánů a jejich úkolem je zajistit hlavně atmosféru. V rámci recenzování jsme vybrali i moderní krby z nerezové oceli, které se stávají velmi populární. V recenzích se nachází zahradní krby Blumfeldt, RedFire, BBQ nebo Tectake. K průzkumu trhu nám posloužila databáze portálu Heureka a také nabídky ověřených prodejců, kteří mají tyto produkty v portfoliu.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze zahradních krbů

V recenzích zahradních krbů naleznete modely důkladně vybrané na základě hodnocených parametrů. Žádný z recenzovaných krbů není zvýhodněný. Recenze jsou nezávislé a nejsou psány za účelem reklamy. Práce redaktorů je objektivní. Při hodnocení zahradních krbů jsme vycházeli z dostupných informací a referencí zákazníků. Cílem recenzí je poskytnout vám reálný pohled na kvality daných produktů.

Víťaz testu

Blumfeldt Westeros

Krb s komínem z ocelového plechu, hmotnost 10 kg, bez grilu, udírny a pece.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Stylový zahradní krb vyrobený z kvalitní, silnostěnné oceli. Jedná se o ozdobný moderní krb. Primárně slouží k produkci tepla. Umožňuje udržovat otevřený oheň. Není přizpůsobený ke grilování ani uzení. Komora s ohništěm má zajištěný odvod spalin skrze komín.

Díky své konstrukci lze krb Blumfeldt umístit do zahrady i na terasu či pod altánek. Výrobce tato zahradní kamna doporučuje používat i v chladnějších měsících. Ocelový plech je tlustý 5 mm. Je odolný proti vyzařování tepla a ošetřený ochranným nátěrem. Pozitivní je, že krb má zastřešený komín. Pod vyjímatelnou komorou o průměru 45 cm se nachází odkládací prostor na dřevo. Díky vyjímatelnému ohništi jsou údržba a čištění mnohem jednodušší. Odnímatelná je i komínová část.

U zahradního krbu a tančících plamenů se bez problému zahřejete, nicméně menším zklamáním je fakt, že k dispozici není žádný grilovací rošt ani plech na grilování. Úkolem zahradního krbu je primárně produkovat teplo a působit dekorativně, což rozhodně splňuje na jedničku. Navíc nikomu nebrání zavzpomínat na táborák a špekáček napíchnutý na hůlce. Pozitivní vlastností je také dostupná cena a nízká hmotnost (pouze 10 kg), krb tudíž lze přenášet. Výška po složení činí 134 cm.

Blumfeldt Westeros zastupuje kategorii moderních krbů s komínem. Jedná se o dvoudílný krb, který plní primárně funkci dekorace. Spotřebitelům se líbí design krbu, ale opomenout nelze ani kvalitní ocelové provedení. Gril lze navíc přenášet, protože váží pouhých 10 kg. Zahradní krb je vhodný do altánku i na terasu. V balení se nachází také pohrabáč.

Ohniště je vyjímatelné, a proto se snadno čistí. Ve spodní části se nachází komora na palivové dříví. Grilovací rošt ani plech nejsou součástí grilu, a není tak možné klasické grilování. Zákazníci velmi pozitivně hodnotí i poměr ceny a kvality. Velmi podobné vlastnosti a parametry má také moderní zahradní krb BBQ Collection Fire Basket.

Pozitíva

Krásný design
Vhodný i na terasy a do altánků
Poměr kvality a ceny

Negatíva

Bez grilovacího roštu

Typ: krb s komínem ● Materiál: ocelový plech ● Gril: ne ● Udírna: ne ● Pec: ne ● Rozměry (Ø × V): 45 × 134 cm ● Hmotnost: 10 kg

Cenový trhák

RedFire Lima

Hliněný krb s komínem, udírnou a grilem, hmotnost 20 kg, pec chybí.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Designový rustikální krb z keramiky od výrobce RedFire s nádechem středověku. Krb lze používat ke grilování. Díky svému vzhledu má kromě praktického využití také dekorativní účel. Jedná se o poměrně malý krb o výšce pouhých 75 cm. Výrobce neudává hmotnost krbu. Je dodáván s kovovým stojanem.

RedFire Lima je unikátní zahradní krb v hliněném (keramickém) provedení. Na první pohled se svým vzhledem liší od konkurence. Primárně poslouží jako ohřívač, ale není to jeho jediný účel. Krb disponuje také komínem. Ten nemá stříšku, je však dodáván hliněný poklop na komín. Po uzavření může krb fungovat částečně jako udírna. Ve výbavě naleznete také pochromovaný grilovací rošt. Samotné ohniště je položené na ocelovém podstavci, aby se hliněná komora nepoškodila. Průměr ohniště je 38 cm. Výška činí 75 cm.

Ohniště bylo od výroby jednou pálené. Při prvním ohni je důležité, abyste nechali komoru postupně ztvrdnout. Spodek ohniště vysypte pískem a při pálení palivového dříví se vyhněte příliš otevřenému ohni. Vysoké plameny by mohly způsobit popraskání povrchu nádoby nebo její úplné poškození. S konstrukcí je třeba zacházet opatrně. Součástí dodávky je i návod k používání. Krb je vhodné umístit pod přístřešek – altánek či terasu. Vlhkost hliněnému povrchu neprospívá.

Keramický krb RedFire Lima plní především funkci dekorace, ale poslouží i jako terasový ohřívač s možností grilování. Krb je vhodné umístit pod přístřešek. Samotná komora je položená na ocelovém stojanu. Komín je dodáván s hliněným víkem. Krb je poměrně malý a důležité je opatrné zacházení s konstrukcí, která je náchylnější k poškození. V rámci komory by neměl vznikat otevřený oheň. Potěší grilovací rošt, design a také nízká pořizovací cena.

Pozitíva

Grilovací rošt
Unikátní design
Pořizovací cena

Negatíva

Menší rozměry
Konstrukce náchylná k poškození

Typ: krb s komínem ● Materiál: hlína – keramika ● Gril: ano ● Udírna: ano ● Pec: ne ● Rozměry (Ø × V): 38 × 75 cm ● Hmotnost: 20 kg

BBQ Collection Fire Basket

Ocelový krb s komínem, bez pece, udírny i grilu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kvalitní ocelový krb nebo také zahradní ohniště BBQ Collection Fire Basket zastupuje kategorii moderních krbů vyrobených z odolného, silnostěnného plechu ošetřeného ohnivzdorným nátěrem. Konstrukce přirozeně odvádí kouř z ohniště. Ve spodní části se nachází úložný prostor k uskladnění dřeva.

V tomto případě se jedná o 150 cm vysoký zahradní krb z odolné oceli. Konstrukce je široká 35 cm a odolná proti povětrnostním vlivům. Ohniště působí velmi dominantně. Černá barva představuje také ochranný, ohnivzdorný nátěr, díky kterému nejsou překážkou ani povětrnostní podmínky a vliv počasí. Krb je vhodný na dřevěná polena, brikety i uhlí.

Celá konstrukce je tvořena ze tří částí. Ve spodní části se nachází také prostor na palivové dříví. Mírným zklamáním je fakt, že krb není uzpůsobený ke grilování. K dispozici nejsou ani drážky k upevnění roštu. Krb neumožňuje ani uzení. Prakticky řešený je zásobník na popel a rošt na dřevo. Zahradní krb je vhodný také na terasu nebo do altánku.

Zákazníkům se líbí především moderní design zahradního krbu. Výhodou je také jeho výška a nízko položené ohniště – komín odvádí kouř daleko od samotného místa hoření. Celá konstrukce je velmi odolná a ošetřená ochranným nátěrem. Navíc se skládá jen ze tří částí, složení je tak maximálně nenáročné. Nevýhodou je, že jde opět o krb bez grilovacího roštu. Pokud by vám podobný design krbu nevyhovoval, vhodnou alternativu představuje Blumfeldt Westeros.

Pozitíva

Pěkné zpracování
Jednoduché složení
Vysoká odolnost

Negatíva

Bez grilovacího roštu

Typ: krb s komínem ● Materiál: ocel ● Gril: ne ● Udírna: ne ● Pec: ne ● Rozměry (Š × V × H): 35 × 150 × 35 cm ● Hmotnost: -

Lacná kvalita

Tectake 402197

Krb s komínem z ocelového plechu a litiny, hmotnost 15 kg, není vhodný na grilování, uzení ani pečení.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Venkovní krb se řadí k nejprodávanějším modelům. V našem testu se však nachází i díky svému netradičnímu designu, který nabízí kombinaci litiny a ocelových plechů. Tato litinová kamna nejsou určená ke grilování ani přípravě pokrmů. Jedná se o dekorativní krb s komínem na terasu či do altánku.

Díky modelu Tectake 402197 můžete mít za velmi rozumnou cenu stylový krb s vysokou estetickou hodnotou. Je vybaven komínem a odnímatelným krytem, ​​který chrání oheň před deštěm. Komín zároveň usměrňuje odvod spalin. Přední část litinového krbu je vybavena dvířky s kovovou mřížkou. Ta brání létání jisker a zároveň umožňuje pohodlně sledovat hořící oheň. Krb umožňuje spalování dřeva, briket i dřevěného uhlí. Součástí balení je pohrabáč.

Celá litinová kamna disponují specifickým vzorem, který dotváří vintage design a dělá z krbu jedinečný kousek. Výrobce velmi efektivně vyřešil regulaci větrání, jež se nachází na čelní straně pod dvířky. Také boční úchyty ve tvaru kruhů jsou detailem, který dotváří tento estetický celek. Nechybí ani vyjímatelný rošt na dřevo. Výška krbu i s komínem činí 115 cm a celková hmotnost je 15 kg.

Design tohoto krbu není pro všechny a ne každému musí takovýto rustikální design vyhovovat. Je určený pro lidi, kteří tento styl vyhledávají. Litinový krb či kamna jsou masivní a svým designem jedinečná. Spotřebitelé oceňují detaily i velmi zajímavé vzorkování litiny. Pozitivem je také nízká cena. Krb je dostatečně velký a vhodný na terasu či do altánku. Nechybí ani rošt na dřevo či pohrabáč v balení. Pohled na hořící dřevo a plameny je vskutku zážitkem. Plní především funkci ohřevu a dekorace.

Pozitíva

Příznivá cena
Dekorativní design
Kombinace litiny a ocele

Negatíva

Vzhled nemusí vyhovovat každému
Bez grilovacího roštu

Typ: krb s komínem ● Materiál: litina + ocelový plech ● Gril: ne ● Udírna: ne ● Pec: ne ● Rozměry (Ø × V): 44 × 115 cm ● Hmotnost: 15 kg

Další zajímavé produkty

Pro lepší přehled jsme v rámci srovnávacího testu připravili rubriku alternativních modelů. Cílem je, aby spotřebitelé, kteří si nevybrali z recenzovaných modelů, měli možnost vybrat si z širší nabídky. V tomto případě jde o zahradní krby, které nás během průzkumu trhu zaujaly, i proto jsme se rozhodli je zařadit do svého užšího výběru. Najdete zde moderní i levné zahradní krby, které možná zapadnou právě do vašeho konceptu. K vybraným krbům jsme zpracovali krátké charakteristiky, abyste získali základní představu.

Jedním z unikátních modelů zahradních krbů je také Esschert Design. Jedná se o dekorativní a stylový ocelový krb s imagí rzi. Vybaven je komínem se stříškou. Není přizpůsobený ke grilování, uzení ani přípravě pokrmů. Krb se hodí na terasu i do altánku. Ve spodní části se nachází také úložný prostor na palivové dříví.

RedFire New York zastupuje kategorii ocelových krbů. New York má netypický, podlouhlý tvar se širokým vývodem na spaliny. Průměr ohniště je 30 cm a výška činí jen 115 cm. Jedná se tak o poměrně malé ohniště. Krb je vzhledem k černému lakování poměrně náchylný k odírání.

Unikátní a designový krb do altánku či na terasu nebo i do zahrady. RedFire Jersey je krb z kvalitní oceli. Součástí konstrukce je praktický grilovací rošt, který můžete použít při grilování nad pahřebou. Krb lze umístit na terasu i do altánku. Spalovat lze pouze dřevěná polena. V rámci nabídky jde o středně drahý zahradní krb.

V našem širším výběru se nachází i další německý krb Blumfeldt Macondo, který svým tvarem připomíná lucernu. Dodáván je s nádobou na oheň i kovovým pohrabáčem. Krb lze používat také jako kamna na dřevo. Konstrukce je masivní, důkazem je hmotnost 19 kg.

Avenberg Ontario je svým zpracováním velmi elegantní terasový a záhradní krb. Jedná se o kombinaci krbu a grilu o výšce 110 cm. Designový terasový krb je ideální jako zdroj tepla. Kvalitu zaručuje ocelová konstrukce a nerezový grilovací rošt. Komínu nechybí stříška.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Někdy se vyplatí řídit tím, který z produktů je nejprodávanější. A platí to i u zahradních krbů. Jejich vysoká prodejnost může být důkazem, že jsou zákazníci s kvalitou spokojení. Na druhé straně se může jednat o sezónní záležitost. Zároveň však nejprodávanější produkt nemusí vyhovovat vašim požadavkům. Proto se vždy zaměřte na své preference a požadavky, které máte. Zahradních krbů je na trhu velké množství a je dobré si výběr promyslet. Zde je seznam nejprodávanějších zahradních krbů. Tabulky pravidelně aktualizujeme, abyste měli vždy reálný přehled o tom, které krby jsou trendem.

Názov Hodnotenie Detail
Buschbeck Cortina5*Zobrazit produkt
Betowa Novus5*Zobrazit produkt
Avenberg Ontario5*Zobrazit produkt
Betowa Westerland5*Zobrazit produkt
Blumfeldt Titus5*Zobrazit produkt

Pokud už pro vás zahradní gril není dostačujícím společníkem během posezení či grilování v zahradě, ve vašem hledáčku může být právě zahradní krb, proto vám poradíme, jak si ho vybrat. Na rozdíl od zahradního grilu počítejte s tím, že krb potřebuje své stabilní místo. Je proto důležité vědět, jestli bude krb v altánku, na terase, přímo na zahradě, nebo bude součástí zděného krbu s posezením. I na základě tohoto se rozhodujte, jaký krb chcete, jak velký by měl být, jaké by měl mít doplňky – gril, kamna nebo udírna. Prefabrikované krby se staly velmi oblíbené. Jaký gril je však ten nejlepší a jak si jej vybrat? Řiďte se těmito zásadami.

Jak vybrat zahradní krb

  • Umístění krbu
  • Základní typy krbu – materiál
  • Udírna, gril nebo kamna
  • Velikost zahradního krbu
  • Design
  • Praktické doplňky
  • Cena a renomovaní výrobci

Zahradní krb a stabilní místo – kam ho umístit?

Toto rozhodnutí v zásadě „odstartuje“ celý proces výběru. To, kam samotný zahradní krb umístíte, totiž výrazně selektuje vaše možnosti. Rozhodovat byste se měli tak, abyste následně tohoto rozhodnutí nelitovali, protože by se mělo jednat o stabilní místo. Krb by měl být součástí jakési relaxační (oddechové) zóny.

Ať už jde o altán, terasu nebo jiný typ přístřešku, je třeba zohlednit to, jak blízko se nachází u domu či jiných staveb. Musí být zajištěna dobrá cirkulace vzduchu, a to i v případě, že se jedná o zahradní krb s komínem. Situován by měl být tak, aby sálající teplo nijak nepoškodilo okolní předměty. Samozřejmostí by měl být stabilní podklad – rovná plocha. Pokud je krb na volném prostranství, je vhodné obsypat ho drobným kamením. Tráva především v horkém počasí nepředstavuje optimální podklad pro zahradní krb nebo zahradní ohniště.

Moderní či zděný zahradní krb – základní typy

Při výběru krbu do zahrady máte více možností. Z praktického hlediska jsou na výběr až tři možnosti. V prvním případě se můžete rozhodnout, že si zděný zahradní krb necháte postavit na míru nebo si ho vybudujete svépomocí. Potom jsou zde však další dvě možnosti, které jsou méně náročné z hlediska realizace a troufáme si říci i financí. Jsou jimi prefabrikovaný zahradní krb z cihel, zdiva nebo betonu či moderní, ocelový krb. V tomto případě stačí gril koupit a umístit jej tam, kam chcete.

Prefabrikovaný zahradní krb

Tento zahradní krb lze zakoupit u specializovaných prodejců. Na výběr jsou desítky až stovky různých modelů, které se liší designem, velikostí, výbavou i cenou. Ve velké míře zde rozhoduje právě vkus spotřebitele. Krby jsou vyrobeny z betonových odlitků – prefabrikátů. Často bývá používán žáruvzdorný beton, přírodní kámen nebo terakotová hlína. Výjimečně narazíte i na cihlová provedení. Často však jde jen o vnější imitaci římsy. Jedná se o sériově vyráběné krby, které jsou nenáročné na složení. Dokonce je lze přemisťovat. Na výběr máte z větších i menších krbů. K dispozici jsou krby s udírnou, kamny, grilovacím roštem nebo s komínem a stříškou. V mnoha případech klasický krb disponuje prostorem pro odkládání dřeva nebo jiného příslušenství. Jedná se o autentickou alternativu zděných grilů.

Prefabrikovaný zahradní krb

Ocelový zahradní krb

V posledních letech se velmi populárními staly jednodušší krby vyrobené z oceli, slitin nebo hliníku. Jejich výhodou je, že jsou přenosné, vizuálně velmi estetické a zároveň se snadněji udržují. Mají moderní design a opět hraje roli jen to, jaké máte na krb požadavky. Na výběr jsou ocelové krby s udírnou, pecí na pizzu či grilem. Na trhu jsou také modely, které slouží pouze k založení ohně, fungují tak jako ohniště. V zásadě jsou moderní, ocelové krby plnohodnotnou alternativou prefabrikovaných modelů a záleží jen na tom, co preferujete. Takovéto krby (i prefabrikované) se skládají ze základny – podstavce a samotného ohniště. Součástí může být také popelník, odkládací plochy nebo úložiště na dřevo. Rovněž jsou v nabídce modely s odkládacím prostorem a komínem. Při srovnání jsou právě tyto modely často cenově výhodnější.

TIP: Rozhodnete-li se pro stavění zahradního krbu svépomocí, můžete si práci výrazně usnadnit. Vybrat si můžete z nabídky prefabrikovaných zděných grilů z cihel, zdiva či betonu a ten následně můžete obezdít, přizpůsobit komín a upravit tak, aby vyhovoval vašim požadavkům. Tímto způsobem ušetříte spoustu času, energie a nejtěžší část stavění zděného krbu si tak částečně usnadníte. K případnému obezdění krbu používejte šamotové cihly. Při úpravě komínu musí jít o nesavé, teplovzdorné i mrazuvzdorné cihly či tvárnice, které odolají nízkým i vysokým teplotám. Ke spárování používejte tepelně odolný silikon nebo speciální šamotovou směs. Můžete se inspirovat detailními praktickými návody na internetu.

Zahradní krb s udírnou či pecí na pizzu

Pravdou je, že zahradní krb neslouží ve většině případů jen na okrasu či k ohřevu. V drtivé většině případů má další praktické využití. Nejčastěji je řeč o krbu s grilem, resp. grilovacím roštem. Krb by měl mít rošt výškově nastavitelný. Běžný je také zahradní krb s udírnou. Teplým kouřem můžete udit maso, ryby, zeleninu nebo některé druhy sýrů. Udírna může být situována v horní části před komínem, kde mohou být například závěsné háky. Také může jít o samostatnou komoru, kam se kouř odklání a kde se kumuluje.

Zahradní krb s komínem

V případě klasických nebo moderních krbů se setkáte také s funkcí kamen. Zde si nelze představovat příliš sofistikovaná řešení. Kamna nebo pec na pizzu mohou být součástí samotné komory, kde je také dřevo a uhlí. Moderní, ocelové krby do zahrady mají také komory dělené a horní část, která je ze spodní komory vyhřívaná, je tak používána jako pec, ve které můžete péct pizzu nebo připravovat jiné pokrmy.

Rozměry krbu do zahrady

Rozhodují individuální požadavky spotřebitele. Na trhu existují menší i velké zahradní krby. Významným faktorem je právě umístění krbu, které jsme avizovali v prvním kroku svého výběru. Počítejte s tím, že pokud chcete gril s komínem, odkládacím prostorem či ohništěm, které má větší průměr, pak zabere více místa. Pokud má být zároveň gril na terase nebo v altánku, měl by mít i optimální rozměry. Krb s komínem, ale i krb obecně potřebuje dostatečný prostor pro odvod spalin. Výhodou menších prefabrikovaných nebo kovových modelů je, že ačkoli mají své stabilní místo, lze s nimi manipulovat a přenášet je.

Design – originální, či dekorativní?

Krb má být bezpochyby ozdobou zahrady, altánu či terasy. Stejně jako je v obýváku dominantou televizor a vytváří kolem sebe jakési epicentrum pohody a relaxu, platí to i v tomto případě. Zahradní krb vyzařuje teplo, světlo a dokážete si díky němu také připravit grilované dobroty. Při výběru hraje vzhled krbu významnou roli, jelikož by měl zapadat do samotného designového konceptu. V nabídce je široké spektrum materiálů, povrchů i designů – od surového betonu až po ozdobné římsy a lemování. Moderní, ocelové krby mají často dekorativní orámování nebo tvary. Některé klasické nebo moderní krby mají obloukové tvary, jiné hranaté, panoramatické, k dostání jsou dokonce i rohové zahradní krby.

Zahradní krb a praktické příslušenství

Součástí příslušenství, resp. výbavy, může být další praktické příslušenství. Chcete-li v krbu grilovat, nezbytností je grilovací rošt (ideálně polohovatelný) či jehly na grilování. V případě uzení mohou být součástí závěsné háky. V rámci výbavy oceníte úložný prostor na dřevo či grilovací nářadí. U větších grilů rovněž nebývá výjimkou odkládací prostor – stolek. Komínu by neměla chybět stříška sloužící k tomu, aby do komínu nezatékalo a zároveň v případě vyššího ohně nedocházelo ke stoupání jisker. Dražší prefabrikované krby větších rozměrů mohou dokonce mít k dispozici dřez na mytí nádobí s přípravou na přívod vody.

Příslušenství k zahradnímu krbu

Levné zahradní krby – hřejí a svítí

Po prozkoumání trhu a zjištění cenových nabídek prodejců můžeme konstatovat, že levné zahradní krby jsou vyráběné primárně za estetickým účelem. V případě krbu do 3 700 Kč se však nemusíte obávat nekvality. Zahradní krby za tuto cenu jsou obvykle o něco menší a nemají tak dominantní efekt. Chybět může grilovací rošt, udírna i odkládací prostory na dřevo, ale po designové i praktické stránce svůj úkol splní. V této kategorii naleznete hlavně moderní, kovové krby.

V cenové hladině 3 700 až 12 500 eur jsou v nabídce větší kovové i prefabrikované krby. V tomto případě se vyplatí dívat i na design, protože výběr je poměrně rozmanitý. Kromě standardních, betonových krbů jsou v nabídce i velmi nápaditá provedení moderních modelů. Výjimkou v této cenové kategorii není gril, udírna nebo kamna.

Při částce nad 12 500 eur už můžete uvažovat o krbové sestavě s řadou odkládacích prostorů, příslušenstvím a velkým ohništěm. Za tuto cenu by už vašemu vysněnému krbu nemělo nic chybět. Tyto modely jsou vhodné i k obezdívání v případě, že plánujete krb umístit v rámci zděné stavby.

Krby Blumfeldt našemu trhu dominují

V případě tohoto segmentu je nabídka na internetu do jisté míry omezená. Jedná se totiž o poměrně specifický sortiment, který je v některých případech náročnější přepravovat. Z toho důvodu nabídku zastupují hlavně specifičtí prodejci, kteří se na tyto produkty zaměřují. Není však problém zahradní krb zakoupit i v kamenném obchodě. Typickým příkladem jsou zahradní krby z OBI, Hornbachu nebo Merkury Marketu.

Velice bohaté zastoupení mají moderní zahradní krby Blumfeldt. Jedná se primárně o ocelové modely různých tvarů, designu a rozměrů. Moderní krby Cosi jsou na našem trhu rovněž hojně zastoupené. Specifickou nabídku krbů má také značka RedFire.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chcete mít na zahradě kvalitní krb? Potřebujete se poradit ohledně výběru? Zajímají vás informace o konkrétním modelu zahradního krbu? Chybí vám v návodu nějaké informace? Napište nám. V sekci otázek a odpovědí se také můžete podělit o své zkušenosti a názory. Tímto způsobem tak můžete výrazně pomoci i ostatním spotřebitelům, kteří se právě pro koupi krbu rozhodují.

Ve všech případech se jedná o standardní prodejce, kteří mají tento sortiment dlouhodobě v nabídce. Jde o prefabrikované zahradní krby na dřevo. Liší se rozměry, výbavou, designem i cenami. V nabídce těchto prodejců naleznete také zahradní krby s udírnou, komínem nebo klasickým grilovacím roštem. Výjimečně v jejich nabídce narazíte na moderní, ocelové krby. Co se týče kvality, záleží na konkrétním modelu. Vycházíme-li však z referencí prodejce OBI nebo Hornbach, zákazníci jsou spokojení, přestože jde vždy o individuální preferenci i vkus, neboť zahradní krb by měl koncepčně i esteticky zapadat a prostoru dominovat.

Ano. A je jich poměrně dost. Kromě toho, že vám takový krb umožňuje klasické grilování na roštu, vám také umožňuje teplo využívat k pečení jako v klasických kamnech na dřevo. Často je tato výbava označována také jako pec na pizzu. Prostor je v takovém případě rozdělený na komory – jedna, kde je dřevo a kumuluje se teplo, a horní část, kde je zděná nebo kovová plocha, na kterou můžete umístit samotnou pizzu, chléb či jiné pokrmy, které chcete připravovat. Existují také krby, kde prostor není dělený a pizzu pečete přímo v komoře, kam je umístěno i dřevo.

Samozřejmě ano. Zděné zahradní krby nebo krby z prefabrikátů či tvárnic, které si někdo doma postaví svépomocí, jsou velmi populární. Na internetu naleznete i jednodušší varianty, jak takový zahradní krb postavit. Základem je vždy vědět, jaké jsou vaše prostorové a technické dovednosti. Zahradní krb totiž musí splňovat nejen kvalitativní a estetické požadavky, ale také bezpečnostní normy, především pokud je krb součástí altánku, terasy nebo stavby, kde je třeba řešit komín, resp. odvod spalin. Stejně jako můžete koupit levný zahradní krb, relativně za levné peníze si můžete gril i svépomocí postavit, stačí vědět, jak na to.

Základem je pravidelné čištění, aby nedocházelo k usazování sazí, popele a mastnoty. Při spalování dřeva je vedlejším produktem kreosot, který se usazuje v komíně. Základem je po každém vyhasnutí ohně odstranit z ohniště popel. Pokud ne po každém grilování, mělo by to být pravidlem alespoň po letní sezóně. V případě většího znečištění můžete použít vysavač na popel a také je vhodné odolné usazeniny účinně očistit, například vysokotlakým čističem. Některé části kamenného či betonového krbu z prefabrikátů mohou opotřebení podléhat rychleji. Je vhodné na taková místa aplikovat impregnační nátěr. Totéž platí o ocelových krbech.

Samozřejmě, brikety na grilování či dřevěné uhlí jsou vhodné také ke spalování v krbu. Někomu nemusí úplně vyhovovat, že brikety či dřevěné uhlí při hoření nevytváří plameny a typický efekt ohně. Jako palivo proto doporučujeme dobře vyschlé dřevo (buk, jabloň, ořech, dub). Rozhodně ke grilování nepoužívejte lakované dřevo nebo OSB desky a desky s chemickou složkou (nátěry, impregnace).

Náš TIP

Blumfeldt Flame Locker

Dekorativní krb z ocelového plechu, hmotnost 25 kg, bez grilu, udírny a pece.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Atypický zahradní krb v rustikálním designu je skutečnou ozdobou. Krb Blumfeldt Flame Locker je vyroben z odolného ocelového plechu. Díky předním dvoukřídlým dveřím disponuje unikátním výhledem na hořící oheň. Jedná se o dekorativní krb bez možnosti grilování či uzení.

Tento krb fascinuje již samotným vintage designem. Na první pohled jde o „rezavý krb“, který má nejlepší roky za sebou. Faktem je, že tento rustikální design je záměrný, a pokud se vám do konceptu vaší terasy, altánku či zahrady hodí, bude naprosto dominantním prvkem. Krb není určený ke grilování ani přípravě pokrmů. Dekorativní ohniště disponuje unikátními dvoukřídlými dveřmi, které jsou vypletené kovovou sítí (FireView), a vy tak máte dokonalý výhled na hořící oheň. Je vhodné používat dřevěná polena, brikety i dřevěné uhlí.

Samotný design rzi je imitací. Konstrukce vážící 25 kg je vyrobena z odolného ocelového plechu o tloušťce 1,2 mm. Je vysoká 100 cm a široká 66 cm. Samotný design komody/skříňky zdůrazňují ocelové nohy. Za účelem úniku spalin se na horní straně nachází malý pletený komín se stříškou. Tento zahradní krb je velmi dobře odolný proti vlivům počasí. Ve spodní části se nachází vyjímatelná zásuvka na popel. Nad ní je praktický rošt na dřevo.

Tímto designem dokáže krb oslovit a zaujmout, na druhou stranu však nemusí jeho vintage design vyhovovat každému. Pokud vás experimenty příliš nelákají, sáhněte po ocelovém krbu Blumfeldt Westeros. V našem výběru se nachází především díky své jinakosti. Primárně má být tento zahradní krb ozdobou prostoru, ale skvěle poslouží i k ohřevu. Díky praktickým dvoukřídlým dveřím je navíc výhled na hořící oheň vskutku magický. Dobře řešené je i čištění, a to díky praktické zásuvce na popel. Zákazníci vlastnosti daného modelu ocení či nikoliv, grilování nebo uzení rozhodně nejsou náplní jeho práce. Vyzdvihnout musíme i odolnost konstrukce.

Pozitíva

Zásuvka na popel a rošt na dřevo
Unikátní design
Vhodný i na terasu

Negatíva

Spíše dekorativní účel
Nepraktický na grilování
Vyšší cena

Typ: dekorativní krb ● Materiál: ocelový plech ● Gril: ne ● Udírna: ne ● Pec: ne ● Rozměry (Š × V × H): 66 × 100 × 38 cm ● Hmotnost: 25 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(93%)