Tyčové vysavače

Nejlepší tyčové vysavače 2022 + recenze

Tyčové vysavače už dávno neplní pouze funkci jakéhosi doplňkového domácího spotřebiče, který slouží ke krátkému a rychlému úklidu. Jde o plnohodnotného pomocníka, se kterým vysajete cokoliv. Věříme, že vám náš test tyčových vysavačů pomůže při rozhodování o koupi tohoto spotřebiče. Kromě vítěze testu, kterým se stal model Dyson V11 Absolute, jsme pro vás vytvořili recenze i několika dalších zajímavých produktů a připravili návod na výběr, ve kterém jsme se zaměřili na ty nejdůležitější parametry tyčových vysavačů.

Publikované: 30.04.2021
Aktualizované: 07.06.2022

Jaký tyčový vysavač koupit?

Pro ty, kteří upřednostňují rychlé rozhodnutí a nemají čas zabývat se studiem všech technických parametrů, jsme si na začátek připravili krátký přehled 3 produktů, které v našem testu tyčových vysavačů obdržely prvenství ve své kategorii. Kromě nejlepšího tyčového vysavače v našem testu vám přinášíme i cenově dostupnou variantu. Vybrat si můžete i na základě našeho tipu.

Názov Hodnotenie Detail
Dyson V11 Absolute   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Rowenta RH99A1   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Bissell 17132 CrossWave   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Dyson V11 Absolute

Dyson V11 Absolute

Akumulátorový, bezsáčkový, na suché vysávání, sběrná nádoba o objemu 760 ml, 60minutový provoz, doba nabíjení 4,5 hod., hmotnost cca 3 kg, účinný HEPA filtr H13, na všechny povrchy.

Zobrazit více info

Pokud hledáte vysavač s vysokým sacím výkonem, účinnou filtrací, nízkou hmotností, velkou sběrnou nádobkou a přijatelnou dobou nabíjení, za který nemáte problém zaplatit trochu víc, doporučujeme vám přemýšlet právě nad naším vítězem testu, nad tyčovým vysavačem Dyson V11 Absolute.

Cenový trhák
Bosch BBH32551

Bosch BBH32551

Akumulátorový, bezsáčkový, sběrná nádobka o objemu 400 ml, hmotnost 3 kg, na všechny typy povrchů, doba provozu 55 min., doba nabíjení 5 hod.

Zobrazit více info

Tyčový vysavač Bosch BBH32551 je zlatou střední cestou za velmi nízkou cenu. Nabijete jej za 5 hod., následně s ním můžete pracovat cca hodinu, má sice menší, ale zcela dostačující sběrnou nádobku o objemu 400 ml a je určen k vysávání všech typů povrchů. Nejde o ten nejvýkonnější model na trhu, k normálnímu vysávání je však jako stvořený.

Náš TIP
Bissell CrossWave 17132

Bissell CrossWave 17132

Síťový, bezsáčkový, sběrná nádobka o objemu 620 ml, na mokré i suché vysávání, hmotnost 5 kg, délka napájecího kabelu 7,5 m, na všechny typy povrchů.

Zobrazit více info

Bissell CrossWave 17132 zastupuje v našem testu jako jediný kategorii síťových tyčových vysavačů. Je určen pro suché i mokré vysávání, podlahu dokáže navíc i vysušit. Můžete s ním vysávat bez časového omezení, Bissell CrossWave vás zbaví i nabíjení baterií. Má velkou sběrnou nádobku o objemu 620 ml, vysoký sací výkon. Mínusem je pouze trochu vyšší hmotnost a nutnost zapojení do sítě.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Vysavač, ať už tyčový, nebo klasický, je určen k vysávání. Při hodnocení jednotlivých modelů jsme se proto soustředili zejména na ty funkce, které souvisejí s rychlým a efektivním čištěním podlah, koberců či jiných povrchů. Při koupi vysavače je však určitě důležité také to, aby byl praktický. Mezi parametry, které měly v našem testu váhu, jsme proto zahrnuli i způsob ovládání, manipulace, výměny či čištění filtrů a také doplňkové funkce a příslušenství.

Sací výkon
Výdrž baterie
Délka nabíjení
Univerzální použití
Účinnost filtračního systému
Ovládání a manipulace
Velikost sběrné nádoby
Doplňkové funkce

Produkty jsme do našeho testu vybírali na základě aktuální nabídky trhu, spotřebitelských recenzí na populárních webových portálech, jako jsou Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz či Kasa.cz, a samozřejmě i podle jejich parametrů a vlastností. Abychom vyhověli co největší části z vás, snažili jsme se hledat a obsáhnout co nejširší škálu oblíbených značek tyčových vysavačů, jako např. Electrolux, Bosch, Rowenta, ETA či Philips.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze tyčových vysavačů

Na následujících řádcích si můžete přečíst naše podrobné recenze a srovnání jednotlivých produktů, které nás zaujaly z hlediska ceny, výkonu či zajímavých doplňkových funkcí. Při jejich hodnocení jsme sledovali několik důležitých oblastí, jako jsou klíčové parametry, popularita mezi spotřebiteli a samozřejmě i pořizovací cena, která je pro mnohé jedním z nejdůležitějších aspektů výběru. Naše recenze jsou psány subjektivně, avšak s co největší snahou dodržet objektivitu.

Víťaz testu

Dyson V11 Absolute

Akumulátorový, bezsáčkový, na suché vysávání, sběrná nádoba o objemu 760 ml, 60minutový provoz, doba nabíjení 4,5 hod., hmotnost cca 3 kg, účinný HEPA filtr H13, na všechny povrchy.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tyčový vysavač Dyson V11 Absolute nepatří k nejlevnějším spotřebičům, při podrobnějším prozkoumání jeho funkcí jsme však museli uznat, že tato pořizovací cena odpovídá jeho výkonu a funkcím. Asi nejlépe ho vystihuje jedna ze spotřebitelských recenzí, v níž je uvedeno „nefunguje pouze připojení dětské nosní odsávačky“.

Asi nejzajímavější vlastností Dyson V11 Absolute je systém Dynamic Load Sensing, který rozlišuje jednotlivé typy povrchů, přičemž jim automaticky přizpůsobuje svůj výkon. Při přechodu z koberce na podlahu či naopak proto nemusíte přemýšlet nad správným nastavením sacího výkonu. Celkově je vybaven 3 smart režimy, se kterými vysajete skutečně jakoukoliv podlahu či koberec.

Vysavač Dyson V11 Absolute disponuje opravdu silným motorem, který pracuje při 125 000 ot./min., což je slušný výkon i na model napájený ze sítě. Hubice na koberce High Torquespeciální nylonové štětiny, které se doslova zaryjí mezi jednotlivé vlasy. S vysáváním podlahy si zas poradí antistatická karbonová vlákna. Mokré vysávání chybí, pokud jej tedy doma potřebujete, v našem srovnávacím testu se dobře uvedl tyčový vysavač Rowenta RH9490WO.

Tyčový vysavač Dyson V11 Absolute má vskutku působivý cyklónový filtrační systém, který pracuje při síle 79 000 G. Cyklóny si poradí s částicemi o velikosti od 0,3 mikrometru. Pro lepší představu: takto „velký“ je např. prach, pyl, ale i bakterie a některé druhy virů. Systém zahrnuje také HEPA filtr z třídy 13, což znamená, že jeho účinnost při zachycování drobných částic dosahuje více než 99 %.

Dalším výrazným pozitivem tohoto modelu je LCD displej, na kterém můžete sledovat aktuální výkon vysavače, právě navolený režim či indikátor stavu nabití baterie. Najdete na něm i velmi praktickou kontrolku, která vás upozorní na nutnost vyčištění sběrné nádobky.

Sběrná nádobka je dostatečně velká. Má okolo 760 ml, což je nejvíce ze všech námi vybraných modelů. Díky systému „namířit a stisknout“ ji navíc vysypete raz dva a bez zašpinění rukou. Nadprůměrná, resp. podprůměrná je i doba nabíjení, která představuje necelých 5 hod. Stejně uspokojivá je následná doba provozu – 60 min.

Na tyčovém vysavači Dyson V11 Absolute oceňujeme tichý chod, tlumení vibrací a velmi bohaté příslušenství včetně nabíjecí stanice, která slouží jako držák. Jediným mínusem tohoto modelu je poměrně vysoká cena.

Vysoký sací výkon
Automatická regulace výkonu
Dlouhá doba provozu na jedno nabití

Vysoká cena

Typ: tyčový ● Napájení: akumulátorové ● Provedení: bezsáčkové ● Typ vysávání: suché ● Doba nabíjení: 4,5 hod ● Doba provozu: 60 min. ● Typ baterie: Li-Ion ● Filtrace: HEPA H13 ● Hlučnost: 84 dB ● Objem sběrné nádoby: 0,76 l ● Hmotnost: 3,05 kg

Cenový trhák

Bosch BBH32551

Akumulátorový, bezsáčkový, sběrná nádobka o objemu 400 ml, hmotnost 3 kg, na všechny typy povrchů, doba provozu 55 min., doba nabíjení 5 hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Bosch BBH32551 je takový normální, cenově dostupný a velmi praktický tyčový bezdrátový vysavač, který ocení zejména milovníci rychlého a jednoduchého úklidu. Jeho sací výkon, který je regulovatelný v 2 stupních, může konkurovat i dražším zařízením. Je vybaven univerzálním kartáčem AllFloor, který pracuje při 3 500 ot./min., což je o něco více než v případě síťového vysavače Bissell CrossWave 17132. Tento model je navíc vybaven technologií RobustAir, která je založená na pevnějším těsnění. V praxi jde o to, že ani při naplněné sběrné nádobce sací výkon vysavače rapidně neklesá.

Stejně jako všechny ostatní kousky v našem testu i Bosch BBH32551 je vhodný k vysávání jakýchkoliv povrchů. Zároveň jde o model 2v1, takže jej můžete využít k vyčištění auta, gauče či jiného nábytku. Výjimečnou vlastností, kterou u tyčových vysavačů nespatříte až tak často, je výsuvná štěrbinová hubice určená k vysávání stropu nebo jiných vyvýšených míst.

Velkým plusem je příslušenství ukryté přímo v jeho těle. Při úklidu ho tak máte neustále po ruce. K praktické stránce přispívají i jeho kompaktní rozměry, poměrně nízká hmotnost, „schopnost“ stát volně v prostoru a flexibilní kloub na hubici. Díky němu jednoduše vysajete i rohy či jiná hůře dostupná místa.

Nabíjení, které vám zabere přijatelných 4 až 5 hod., probíhá v nabíjecí stanici. Vzhledem k pořizovací ceně nás potěšila poměrně dlouhá výdrž baterie. S vysavačem můžete uklízet až 55 min., což je jen o něco méně než v případě našeho vítěze, podstatně dražšího tyčového vysavače Dyson V11 Absolute.

Sběrná nádoba na prach není největší. Má jen 0,4 l, což je v našem testu nejméně. Pozitivem je její jednoduché vybírání i následné mytí. Na údržbu je nenáročný i zmiňovaný kartáč AllFloor a filtr, který je omyvatelný. Menším zklamáním je trochu větší hlučnost a absence LED osvětlení na hubici. Tento parametr však zároveň nepokládáme za extrémně důležitý.

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Vhodný na všechny typy povrchů
Praktický

Menší nádobka na prach
Bez LED osvětlení na hubici

Typ: tyčový ● Napájení: akumulátorové ● Provedení: bezsáčkové ● Typ vysávání: suché ● Doba nabíjení: 5 hod. ● Doba provozu: 55 min. ● Typ baterie: Li-Ion ● Hlučnost: 80 dB ● Objem sběrné nádoby: 0,4 l ● Hmotnost: 3 kg

Náš TIP

Bissell CrossWave 17132

Síťový, bezsáčkový, sběrná nádobka o objemu 620 ml, na mokré i suché vysávání, hmotnost 5 kg, délka napájecího kabelu 7,5 m, na všechny typy povrchů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tyčový vysavač Bissell CrossWave 17132 je jako jediný z námi vybraných modelů napájený ze sítě. Pro někoho může jít o zásadní negativum, skutečně vám však doporučujeme dát mu šanci. Funkce, kterými disponuje, v kombinaci s velmi příznivou cenou z něj dělají opravdu velmi atraktivní produkt.

Zcela logicky je výhercem v kategorii „výdrž“. Na jedné straně vás sice bude možná trochu omezovat kabel, na straně druhé však můžete vysávat donekonečna. Bissell má vcelku dostačující příkon 560 W a nic nemůžeme vytknout ani jeho sacímu výkonu.

Asi nejzajímavější vlastností tohoto modelu je jeho multifunkčnost. Bissell CrossWave 17132 totiž vysává, umývá a suší. Je vhodný pro vysávání všech povrchů (dlažba, dřevo, koberce, ...) a má regulovatelný výkon. Pokud máte ve vaší domácnosti různé povrchy, nemusíte se ničeho obávat, s Bissellem můžete vesele přecházet z podlahy na koberec a naopak. Pokud byste přece jen hledali vysavač určený i pro mokré vysávání, připlatit si můžete za tyčový vysavač Rowenta RH9490WO. Zároveň jde o akumulátorový model.

Za zmínku stojí víceúčelový rotační kartáč (slouží např. k odstranění „zažrané“ špíny na podlahách), který pracuje až při 3 000 ot./min. Z praktické stránky nás na něm zaujala výkyvná hlavice s nízkým profilem, kterou lze otáčet v 60° úhlu. Dobrou zprávou je, že se hravě dostane i pod nábytek, ovšem pozor, jen ten vyšší. Vysavači značky Bissell nedělá problémy ani úklid v rozích a menších prostorech (např. mini WC). K jednoduché manévrovatelnosti přispívají praktická pogumovaná kolečka.

Výkon vysavače Bissell CrossWave 17132 je regulovatelný. Ovládání probíhá prostřednictvím dotykového displeje, na kterém najdete samostatné režimy na čištění tvrdých podlah, koberců nebo rohoží. Oceňujeme, že na zapnutou funkci spreje (smývání) vás vysavač upozorní LED kontrolkou, což je fajn zejména při přechodech z podlahy na koberec.

Údržba vysavače je více než bezproblémová. Je vybaven samočisticí základnou, do které nalijete vodu, zatímco o vše ostatní se postará on sám. Zmíněný rotační kartáč spolu se zásobníkem na vodu jsou zcela odnímatelné, což údržbu ještě víc usnadňuje. Vysavač navíc disponuje filtračním systémem s omyvatelným pleteným filtrem. Ten hodnotíme tak na 50 %. Zjednodušeně řečeno, není 100% efektivní.

Výjimečný je také systém 2 nádržek – na čistou a špinavou vodu. Při smývání ji proto nemusíte vyměňovat každou chvilku, resp. nemusíte kontrolovat, kdy se zašpiní. Jediným „mínusem“ tohoto modelu (alespoň za nás) je nutnost napájení ze sítě, trochu vyšší hlučnost a méně efektivní filtrace.

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Neomezená doba provozu
Pro suché i mokré vysávání

Vyšší hmotnost
Hlučný
Méně efektivní filtrace

Typ: tyčový ● Napájení: síťové ● Provedení: bezsáčkové ● Typ vysávání: suché/mokré ● Příkon: 560 W ● Objem sběrné nádoby: 0,62 l ● Objem sběrné nádoby s vodou: 0,82 l ● Hlučnost: 80 dB ● Délka napájecího kabelu: 7,5 m ● Hmotnost: 5 kg

Rowenta RH9490WO

Akumulátorový, bezsáčkový, sběrná nádobka o objemu 650 ml, hmotnost 3 kg, na všechny typy povrchů, doba provozu 35 min., doba nabíjení 3 hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Extrémně výkonný a praktický, ale s krátkou výdrží. Nějak takto se dá ve zkratce popsat model Rowenta RH 9490 WO. Díky výkonnému digitálnímu bezkartáčovému motoru se sacím výkonem 100 air wattů vysaje opravdu všechno. Navíc je dodáván s bohatým příslušenstvím, které zahrnuje i motorizovaný kartáč na zvířecí chlupy a hloubkové čištění. Vysavač Rowenta RH 9490 WO proto můžeme doporučit i majitelům domácích mazlíčků.

Z příslušenství stojí za zmínku štěrbinová hubice, kartáč na vysávání čalouněného nábytku (křesla, gauče, ...) a rozkládací nástavec. Nabíjecí základna s úložným prostorem, která slouží i jako stojan, je už jakousi samozřejmostí. Samotná hubice s LED diodami je velmi flexibilní. Můžete ji dokonce ohnout, takže se s ní dostanete opravdu všude. Ovládání hodnotíme jako jednoduché. Výkon lze regulovat ve 2 stupních.

Vysavač Rowenta RH 9490 WO je vhodný pro vysávání všech typů povrchů, a to jak na suché, tak i na mokré vysávání (na to je určena speciální hlava Aqua). Je vybaven 650ml sběrnou nádobkou se systémem Push & Release. Samotné vyprazdňování nádobky vám bohužel zabere nějaký ten čas, protože musíte nejprve odstranit HEPA filtr, který je součástí účinné dvoustupňové filtrace. Účinnou HEPA filtrací je vybaven i extrémně výkonný tyčový vysavač Dyson V11 Absolute.

Nejzásadnějším nedostatkem vysavače Rowenta je výdrž jeho baterie. Ano, je pravda, že ji nabijete za cca 3 hodiny, což je vskutku málo. Ovšem doba provozu představuje pouze 35 min. při slabším režimu, což je v našem testu nejméně. Pokud vysavač „vyboostujete“ na maximum, počítejte se skutečně krátkým, cca 5- až 10minutovým provozem. Dobrou zprávou je, že tento kousek dosahuje dostačujícího sacího výkonu i u slabšího režimu.

K mínusům musíme zařadit i dost vysokou hmotnost v případě používání příslušenství, se kterým se váha vysavače vyšplhá až na téměř 7 kg. Naopak bez něj jde o vysloveně lehoučký, cca 3kg model. Poslední nedokonalostí je vysoká hlučnost během nejsilnějšího režimu.

Vysoký sací výkon
Vhodný na suché i mokré vysávání
Krátká doba nabíjení

Vyšší cena
Krátká doba provozu
Vysoká hlučnost na nejsilnějším režimu

Typ: tyčový ● Napájení: akumulátorové ● Provedení: bezsáčkové ● Typ vysávání: suché/mokré ● Doba nabíjení: 3 hod. ● Doba provozu: 35 min. ● Typ baterie: Li-Ion ● Filtrace: HEPA filtr ● Hlučnost: 82 dB ● Objem sběrné nádoby: 0,65 l ● Hmotnost: 3–7 kg

Další zajímavé produkty

Je logické, že v našem testu tyčových vysavačů nelze dopodrobna popsat a porovnat všechny existující modely, přesněji ani 1 procento z nich, protože na trhu existují tisíce dobrých i méně dobrých vysavačů. Abychom vám však vaše obzory rozšířili co nejvíce, vybrali jsme pro vás ještě několik zajímavých produktů, o kterých se určitě vyplatí přemýšlet.

Prvním z nich je bezdrátový tyčový vysavač Sencor SVC 8621TI. Jde o model s překvapivým sacím výkonem a vcelku dlouhou výdrží baterie (cca 20–50 min.). Jeho součástí je praktická dobíjecí stanice, která slouží zároveň jako stojan na odkládání. Vysavač má odnímatelnou část, která slouží jako ruční vysavač, váží pouze okolo 2,5 kg a je vybaven HEPA filtrem. Minusem je menší objem sběrné nádoby, která má jen 0,5 l, horší ovladatelnost při vysávání v rozích, trochu delší nabíjení (cca 6 hod.) a náročnější údržba neomyvatelného filtru. Vzhledem k jeho pořizovací ceně však nejde o až tak výrazná negativa.

Dalším zajímavým produktem je bezdrátový tyčový vysavač Bosch BBS812PCK. Jeho největšími a zároveň jedinými výraznými nevýhodami jsou vysoká cena a poměrně malá sběrná nádobka o objemu 0,4 l. Tento model je vybaven speciálním kartáčem AllFloor HighPower na všechny typy povrchů, výkonným motorem, plynulým sacím výkonem a velmi účinným filtračním systémem. Asi největšími „highlighty“ tohoto vysavače od značky Bosch jsou 2 akumulátory kompatibilní se všemi zařízeními z řady 18 V Bosch Home & Garden, nabíjecí stanice, se kterou ho nabijete za cca 5 hod., a rychlonabíječka k nabití za méně než 60 min. V závislosti na použitém příslušenství můžete s vysavačem vysávat 40, 35 nebo 10 minut.

Tyčový vysavač Philips PowerPro Aqua FC6408/01 je velmi šikovným pomocníkem s několika menšími chybičkami. I v tomto případě mluvíme o bezdrátovém a bezsáčkovém modelu, který nabijete za cca 5 hod. V provozu vám následně vydrží něco kolem hodiny, ovšem pozor, ne při nejvyšším výkonu. Vysavač slouží i ke smývání, je vybaven 3stupňovým filtračním systémem včetně HEPA filtru, má poměrně velkou sběrnou nádobku s obsahem 0,6 l, a pokud si chcete vysát auto, můžete ho bez problémů „rozložit“ na ruční vysavač. K negativům patří trošku vyšší cena, vcelku vysoká hlučnost a vyšší hmotnost.

Tyčový vysavač Rowenta RH 6751 WO nás zaujal poměrem mezi cenou a výkonem. I v tomto případě jde o bezdrátový kousek s 0,6litrovou sběrnou nádobou, jehož dobíjení zabere něco kolem 5 hod. Provoz na jedno nabití v délce cca 40 min. je poměrně slušný. I tento model můžete rozebrat a používat jako ruční vysavač. Má nízkou hmotnost a efektivní cyklónovou filtraci. Negativem je absence indikátoru stavu naplnění sběrné nádobky a nižší sací výkon ve srovnání s dražšími, a tedy i výkonnějšími kousky.

Posledním námi vybraným produktem, nad kterým se určitě vyplatí přemýšlet, je tyčový vysavač ETA Moneto 0449 90000 za více než příznivou cenu. Tento AKU model dobijete rovněž za přibližně 5 hodin, v provozu však vydrží pouze necelou půlhodinu. Jeho sací výkon není v TOP kondici, k rychlému vysátí menších ploch je však jako stvořený. Vysavač ETA je dodáván s bohatým příslušenstvím, má nízkou hmotnost a je vybaven cyklónovým filtračním systémem s HEPA filtrem.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud se při výběru spotřebičů do domácnosti rozhodujete i podle jejich popularity mezi spotřebiteli, připravili jsme si pro vás žebříček nejprodávanějších produktů na Heureka.cz. Ten průběžně aktualizujeme, abyste si mohli udělat co nejlepší představu o aktuálních spotřebitelských hitech.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi Cleaner Light5*Zobrazit produkt
Dyson V15 Detect Absolute5*Zobrazit produkt
Silvercrest SHSS 18 B15*Zobrazit produkt
Silvercrest SHZK 600 A25*Zobrazit produkt
Silvercrest SHAZ 22.2 D55*Zobrazit produkt

Tyčové vysavače oceníte zejména tehdy, pokud chcete vysávat rychle a na menší ploše. Samozřejmě je můžete využít i na větším prostranství, v takovém případě je však potřeba sáhnout po dostatečně výkonném modelu. V našem návodu na výběr toho nejlepšího tyčového vysavače vám prozradíme všechny důležité parametry, ke kterým je třeba přihlížet a které rozhodují o jeho celkové kvalitě a výkonu.

Některé parametry jsou specifické pouze pro AKU, jiné zas pro elektrické tyčové vysavače. Aby se pro vás domácí práce nestaly noční můrou, doporučujeme vám nepřehlédnout zejména údaje o typu využívané baterie, její kapacitě a délce nabíjení, příkonu, sacím výkonu a filtraci.

Jak vybrat tyčový vysavač

 • Síťový vs. akumulátorový vysavač
 • Suché a mokré vysávání
 • Sáčkové vs. bezsáčkové
 • Typ akumulátoru
 • Výdrž baterie
 • Příkon a výkon
 • Filtrace
 • Rozměry a ovládání
 • Funkce a příslušenství
 • Cena a renomovaní výrobci

Typy tyčových vysavačů

Toto je asi ten nejdůležitější parametr z hlediska pohodlí a praktické stránky. Úplně na začátku vám doporučujeme rozhodnout se, zda je pro vás lepší vysavač napájený ze sítě, nebo ten s akumulátorem. Obě řešení mají své plusy, ovšem i minusy. Dalším podstatným parametrem je, zda chcete vysavač na suché, nebo i mokré vysávání, a zda hledáte multifunkční spotřebič, se kterým vyčistíte byt, auto, nábytek i pavučiny na stěnách, nebo si vystačíte se základním modelem.

Síťový tyčový vysavač

Síťové tyčové vysavače mnozí pokládají za „old school“ alternativu, my na ní však vidíme hned několik nevyvratitelných výhod. Hlavní z nich je neomezená doba provozu. Pozitivem je také vyšší výkon v porovnání s AKU modely, což však není neměnným pravidlem (některé AKU vysavače mohou mít vyšší výkon).

Zásadní nevýhodou tyčových vysavačů napájených ze sítě je, že jste omezení kabelem. Při výběru proto určitě nepřehlédněte údaj o jeho délce, přesněji o tzv. akčním rádiu vysavače. Jde o součet délky napájecího kabelu, vzdálenosti jeho vstupu do sacího vstupu vysavače a délky sacích hadic a trubic. Zjednodušeně řečeno, akční rádius hovoří o tom, do jaké vzdálenosti od el. zásuvky s vysavačem reálně dosáhnete.

Tyčový vysavač s akumulátorem

AKU tyčové vysavače vás při práci neomezují fyzicky, protože mají v těle zabudovanou dobíjecí baterii, omezená je však doba jejich provozu. Pro někoho může být nepohodlná i nutnost jejich pravidelného nabíjení. Za poměrně velkou nevýhodu pokládáme i to, že s vybíjející se baterií klesá výkon samotného vysavače. Plusy, tedy vysávání bez omezení, však u AKU modelů nepochybně převládají.

Klasický vs. tyčový vysavač a mop v jednom

Mnohé tyčové vysavače disponují funkcí smývání. V takovém případě hovoříme o modelu, který je vhodný na suché i mokré vysávání. Za tuto „vlastnost“ si však musíte připlatit, proto vám doporučujeme, abyste si předem promysleli, zda ji opravdu potřebujete. Některé tyčové vysavače dokážou podlahu po umytí dokonce i vysušit.

Tyčový vysavač – výkon

Sáčkové vs. bezsáčkové tyčové vysavače

Na trhu jsou dostupné tyčové vysavače s vyměnitelnými sáčky a také s pevnými nádobami, které stačí po dovysávání vysypat. Sáčkové vysavače ocení ti, kteří si neradi špiní ruce. Jsou ideální volbou i pro alergiky. Po naplnění sáček jednoduše vyjmete a vyhodíte. Pozor, počítejte s vyššími provozními náklady – nutnost dokupování sáčků. Určitě si také nezapomeňte předem ověřit jejich dostupnost.

V případě této alternativy nepřehlédněte údaj o objemu sáčku. Pokud potřebujete pravidelně vysávat větší plochy (cca 150 m²), nechoďte pod 4 l. Sáčky s objemem okolo 2 l do sebe dokážou nasát nečistoty z plochy do 50 m². Tyto údaje jsou samozřejmě pouze orientační. Reálná kapacita sáčku závisí i na množství nečistot ve vaší domácnosti.

Pokud patříte k ekologicky smýšlející části populace, doporučujeme vám sáhnout po bezsáčkovém modelu, u kterého se provozní náklady snižují na minimum. Navíc nemusíte až tak přemýšlet nad rozměry plochy, kterou budete vysávat. Nádobu s menším objemem jednoduše častěji vysypete, což však „nepoleze do peněz“. Objem nádob u klasických tyčových vysavačů se pohybuje od 0,4 do 0,7 l.

Typ a životnost baterie/akumulátoru

 • Ni-Mh baterie – setkáte se s nimi spíše u starších modelů. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena, nevýhodou tzv. paměťový efekt a s ním související kratší životnost. Pokud totiž Ni-Mh baterii nabijete dříve, než se zcela vybije, způsobíte postupné snižování její kapacity.
 • Li-ion baterie – je jimi vybavena drtivá většina novějších tyčových vysavačů. Jde samozřejmě o dražší alternativu, kterou však „netrápí“ zmíněný paměťový efekt. Li-ion baterie je naopak vhodné nabíjet ještě před jejich úplným vybitím. V průměru mají životnost kolem 400 nabíjecích cyklů.

Kapacita, délka nabíjení a výdrž baterie na jedno nabití

Čím je kapacita baterie ve vysavači větší, tím déle vydrží v provozu na jedno nabití. Zároveň však platí, že ji budete muset nabíjet déle. S levnějšími akumulátorovými vysavači se slabší baterií můžete zpravidla vysávat jen 10–20 min. Za jakýsi průměr můžeme označit dobu mezi 30 a 60 min. Skutečně výkonné modely vydrží v provozu více než 2 hodiny.

Doba nabíjení se odvíjí od typu a kapacity baterie. U slabších modelů počítejte s minimálně 60 min., u těch výkonnějších i s více než 8 hod. Pokud narazíte na tyčový vysavač, který je dodáván s 2 bateriemi, určitě vám jeho koupi doporučujeme. Vyhnete se zbytečným pauzám při úklidu.

Příkon a výkon tyčového vysavače

Elektrické tyčové vysavače mají příkon od 500 do více než 2 000 W. Tento údaj je důležitý tak na 50 %. Z hlediska spotřeby se nemusíte příliš omezovat. Drtivá většina novějších modelů spadá do kategorie úsporných spotřebičů, vysavač navíc není v provozu nonstop, náklady na jeho spotřebu jsou proto minimální.

Výkon akumulátorového tyčového vysavače

Příkon ovlivňuje celkový výkon vysavače pouze do určité míry. Souvisí zejména s výkonem motoru, ne se sacím výkonem, motor má však vliv na sací výkon. Proto platí nepsané pravidlo, že modely s vyšším příkonem jsou výkonnější, a tedy i efektivnější.

Sací výkon tyčového vysavače

Sací výkon hovoří o „síle“, jakou daný vysavač nasává nečistoty. Pozor, tento parametr není u produktů vždy uváděn. Můžete si ho vypočítat sami, existuje však řada způsobů, jak na to. Navíc byste museli znát několik „neznámých“ (např. průtok vzduchu, air watts, příkon atd.), protože na sací výkon má vliv vícero faktorů.

Nebudeme vás zatěžovat matematicko-fyzikální přednáškou. Při nákupu se orientujte podle toho, že sací výkon od 180 do 200 AW u elektrických modelů je docela slušný, resp. nadprůměrný. Výkon od 80 do 100 AW je více než dost pro AKU modely.

Filtrace

Vysavač, z něhož vychází více prachu, mikrobů a jiných nečistot, než kolik do něj vstoupí, není dobrým vysavačem. Při nákupu si proto nezapomeňte ověřit počet a druh filtrů, jimiž je daný model vybaven.

Počet filtrů

Bezsáčkové tyčové vysavače mívají dvoustupňový filtrační systém – vstupní filtr, který chrání motor, + výstupní filtr, který zabraňuje vyfukování nečistot. Sáčkové jsou v tomto směru o něco efektivnější, protože samotný sáček plní funkci 3. filtru.

Typy filtrů

HEPA nebo EPA filtry jsou nejúčinnější. O tom, jak moc, rozhoduje číslo, které následuje za slovíčkem HEPA/EPA – čím vyšší třída, tím účinnější filtr. U vysavačů se zpravidla setkáte max. s třídou 13 (99% účinnost). Pro lepší představu: HEPA/EPA filtry z třídy 10 mají cca 80–85% účinnost.

Druhým typem filtru, se kterým se setkáte zejména u levnějších modelů, je méně efektivní mikrofiltr z molitanu. Naopak nejlepšími jsou filtry vodní, které však patří k nejdražší alternativě. Nad jejich koupí by měli přemýšlet alergici či lidé s jinými dýchacími problémy.

Při výběru rozhodují i rozměry tyčového vysavače

Způsob údržby

Omyvatelné filtry jsou nepochybně lepší volbou. V první řadě podstatně zjednodušují údržbu vysavače. Kromě toho zvyšují vlastní efektivitu (umytý filtr = čistší filtr) a prodlužují životnost celého zařízení. Pozor, omyvatelné i neomyvatelné filtry nelze používat donekonečna.

Rozměry a ovládání

Podstatou tyčových vysavačů jsou jejich kompaktní rozměry (v porovnání s klasickými). Avšak pozor, ne každý tyčový vysavač musí být skutečně kompaktní. Na trhu jsou dostupné modely s hmotností okolo 2 kg, ale i takové, které váží více než 8 kg. Dalším důležitým parametrem jsou rozměry, tedy výška a šířka vysavače. Při výběru byste se měli orientovat podle vaší výšky, fyzických schopností a způsobu, jakým budete vysavač používat. Např. při vysávání schodiště oceníte něco lehčího, pokud máte přízemní dům nebo bydlíte v paneláku, několik centimetrů a gramů navíc vám nebude příliš vadit.

Určitě nepřehlédněte údaje o způsobu ovládání. Nejlepším řešením je digitální panel nebo ovládací prvky, které se nacházejí přímo na rukojeti, resp. v blízkosti vaší dlaně (prstů). Dalším důležitým parametrem je to, jak snadno můžete s vysavačem manévrovat a kde všude se dostane. Šikovnými řešeními jsou např. ohebné rukojeti, hubice s nízkým profilem, flexibilní klouby, kolečka či otočné hubice (zpravidla v 60° až 180° úhlu).

Funkce a příslušenství tyčových vysavačů

Základem vysavače je, aby vysával. Pokud si však chcete tuto činnost zjednodušit a zpříjemnit ještě o něco více, při výběru přihlédněte i k jeho funkcím. Neméně podstatné je příslušenství dodávané s vysavačem.

 • Regulace sacího výkonu je základem. Minimem jsou 2 rychlosti. U některých vysavačů můžete narazit i na regulaci prostřednictvím samostatných režimů (např. na koberec, dlažbu, dřevěnou podlahu atd.).
 • Indikátor stavu baterie vás upozorní na nutnost jejího dobití, indikátor naplnění sběrné nádobky / sáčku zase na nutnost jeho vyprázdnění.
 • LED osvětlení hubice je docela praktickou, avšak nikoliv nezbytnou funkcí. Slouží k tomu, abyste si posvítili na nečistoty pod nábytkem či na jiných hůře osvětlených místech.
 • Funkce parkování, která je velmi šikovná, znamená, že vysavač můžete během úklidu nechat stát volně v prostoru.
 • Nabíjecí stanice musí být součástí každého akumulátorového modelu. Všimněte si však, zda slouží pouze k nabíjení, nebo i k samotnému uskladnění vysavače.
 • Speciální hubice na chlupy, koberce s dlouhým vlasem či dřevěnou podlahu jsou jen a jen plusem.

Ovládanie tyčového vysávača

Levné vysavače nemusí splnit očekávání

Nabídka trhu je opravdu široká. Při výběru tyčového vysavače narazíte na kousky od renomovaných výrobců i na ty „beze jména“. Rozdílné jsou samozřejmě i ceny. Proto jsme si pro vás připravili krátký přehled populárních a spolehlivých značek spolu s orientačními pořizovacími cenami nejlepších tyčových vysavačů.

Vcelku kvalitní tyčový vysavač seženete již za cenu okolo 1 500 Kč. Tyto modely jsou specifické průměrným sacím výkonem, většinou jsou určené pouze pro suché vysávání a nedisponují příliš velkým množstvím dodatkových funkcí. Podobné je to i s příslušenstvím. Kousky za cenu kolem 1 500 Kč mohou mít různé nedokonalosti, jako je vyšší hlučnost nebo hmotnost, malá sběrná nádobka či slabší filtrační systém.

Pokud jste za tyčový vysavač ochotni zaplatit cca 5 000 Kč, získáte již vcelku výkonný a kvalitní domácí spotřebič. V této cenové kategorii narazíte i na modely 2 v 1, kvalitní filtrační systémy, nějaké to příslušenství v základním balíčku a doplňkové funkce včetně možnosti mokrého vysávání.

U tyčových vysavačů za více než 5 000 Kč už máte jistotu, že budete vlastnit model s vysokým sacím výkonem, dlouhou výdrží baterie a kvalitním HEPA filtrem, který bude disponovat těmi nejpraktičtějšími funkcemi. Najdou se samozřejmě i výjimky.

Tyčové vysavače Electrolux, Bosch či Rowenta jsou dobrou volbou

Ze značek vám doporučujeme tyčové vysavače Sencor, které můžete vlastnit již od cca 2 000 Kč, a také ty od značek Electrolux, Bosch či Rowenta. Zajímavé, kvalitní a cenově přijatelné tyčové vysavače nabízí také výrobci ETA a Gorenje. Pokud toužíte po dražším, a tedy i výkonnějším tyčovém vysavači, hledejte mezi produkty značek Dyson, Philips nebo Kärcher.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste odpověď na to, co vás při výběru tyčového vysavače zajímá nejvíce? Pokusíme se to napravit na následujících řádcích. V případě, že vás zajímají další informace, budeme rádi, pokud se nás zeptáte v diskuzi pod naším testem. Na otázky vám odpovíme co nejdříve.

Tyčové vysavače s názvem 2v1 můžete používat jako normální a také jako ruční vysavač. Pokud si u produktu všimnete označení 3v1, jde o spotřebič, který slouží k suchému i mokrému vysávání a také jako ruční tyčový vysavač.

Zpravidla tomu tak opravdu je. Tyčové vysavače na elektřinu mívají silnější sací výkon, a to i v případě, že jde o levnější kousky. Pokud chcete stejně výkonný AKU model, budete si za něj muset připlatit.

Vysavače obecně nepatří k nejtišším spotřebičům, tento parametr proto nepokládáme za extrémně důležitý. Hlučnost většiny modelů se navíc pohybuje v rozmezí od 60 do 70 dB. Samozřejmě můžete narazit i na kousky, které „hučí“ o něco více, rozdíly mezi jednotlivými produkty jsou však spíše minimální.

Electrolux EER73DB

Bezsáčkový, akumulátorový, hmotnost 3,16 kg, sběrná nádobka o objemu 500 ml, doba nabíjení 3 hod, 30min. provoz, na všechny povrchy.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tyčový vysavač Electrolux EER73DB vyniká poměrem mezi cenou a výkonem. Získáte domácího pomocníka, se kterým vysajete podlahy i koberce, můžete jej rozložit a používat jako ruční vysavač a díky válečku s kartáčkem se systémem Quick release na rychlé uvolňování vysávat různé povrchy.

Jako velmi praktickou vnímáme funkci samostatného stání. Vysavač tak můžete během úklidu nechat vestoje v prostoru. Na skladování využijete dobíjecí stanici, která plní i úlohu stojanu. Velmi praktické je také samotné vysávání. Tento model s nízkou hmotností (cca 3 kg) se dá označit za vysloveně hbitý. Hubice je vybavena systémem, který ji umožňuje otáčet v 180° úhlu. Navíc se na ní nacházejí poměrně velká kolečka, se kterými se dobře manévruje.

Doba nabíjení 4 Li-ion baterií je velmi milým překvapením. Vysavač Electrolux EER73DB nabijete z „0 na 100“ za cca 3 hod. Následně můžete vysávat 30 min. při polovičním, resp. 13 min. při plném výkonu. Ano, pochopili jste správně, tento model disponuje regulací výkonu ve dvou rychlostech a nepatří k běžcům na dlouhé tratě. V případě, že nechcete cenu příliš navýšit, doporučujeme vám sáhnout po tyčovém vysavači Bosch BBH32551, se kterým si dobu provozu o pár desítek minut prodloužíte.

Vysavač Electrolux EER73DB je vybaven cyklónovým filtračním systémem s dvojitou filtrací a omyvatelným filtrem. Ve srovnání s podstatně dražšími modely filtrace podává o něco slabší výkon. Sběrná nádobka má objem 0,5 l, což při porovnání s ostatními vysavači v našem testu není úplně mnoho.

Z doplňkových funkcí nás zaujaly LED diody na hubici. Nečekejte žádné halogeny, při úklidu pod nábytkem však svou funkci zastanou. Velmi praktická je i LED kontrolka, která vás upozorní na nutnost dobití baterie.

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Velmi dobrá manipulace
2v1

Kratší doba provozu při plném výkonu
Pouze 2 stupně regulace

Typ: tyčový ● Napájení: akumulátorové ● Provedení: bezsáčkové ● Typ vysávání: suché ● Doba nabíjení: 3 hod. ● Doba provozu: 30/13 min. ● Typ baterie: Li-Ion ● Filtrace: omyvatelný filtr ● Hlučnost: 79 dB ● Objem sběrné nádoby: 0,5 l ● Hmotnost: 3,16 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vysavače

Vaše hodnocení:
(90.4%)