Odvápňovače kávovaru

Nejlepší odvápňovače kávovaru 2024 + recenze

Každý spotřebič v domácnosti vyžaduje pravidelnou údržbu, aby mohl sloužit tak dlouho, jak jen to jde. V případě kávovarů rozhoduje o zvýšení maximální životnosti čištění a odvápňování. Pro dosažení co nejdokonalejšího výsledku druhého jmenovaného úkonu je vhodné použít speciální odvápňovač kávovaru. V našem testu vám přinášíme zhodnocení těch nejlepších produktů, mezi kterými vynikl jedinečný vítěz, a to tekutý odvápňovač kávovarů DeLonghi EcoDecalk DLSC500. Také jsme sestavili návod k výběru toho správného odvápňovacího prostředku.

Publikované: 29.05.2023
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký odvápňovač kávovaru si koupit?

Naše podrobné recenze jsou určeny pro spotřebitele, kteří svou pozornost zaměřují na detaily modelů dostupných na trhu, ale pro ty, kteří chtějí dospět k rozhodnutí rychle a jednoduše na základě nejdůležitějších aspektů, přinášíme krátký přehled klíčových parametrů vybraných produktů.

Názov Hodnotenie Detail
EcoDecalk DLSC500   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Miele Odvápňovacie tablety   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Filter Logic CFL-695   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
DeLonghi EcoDecalk DLSC500

DeLonghi EcoDecalk DLSC500

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňování, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny typy kávovarů DeLonghi.

Zobrazit více info

Tekutý odvápňovač kávovaru DeLonghi poskytuje nejlepší péči o váš kávovar. Jeho objem 500 mililitrů postačí na čtyři odvápňovací cykly, přičemž laboratorní testy potvrdily, že je až třikrát účinnější a rychlejší než tradiční odvápňovače. Určen je pro všechny kávovary, přičemž 30 až 50 % jeho složení tvoří kyselina mléčná. Díky obsahu látek rostlinného původu je tak odvápňovač šetrný vůči životnímu prostředí.

Cenový trhák
Filter Logic CFL-695

Filter Logic CFL-695

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňování, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny kávovary DeLonghi, Saeco, Krups, Siemens, Electrolux, Bosch, Nivona.

Zobrazit více info

Univerzální odvápňovač kávovaru v tekuté formě o objemu 500 mililitrů je vhodný pro všechny typy kávovarů. Účinné odstranění usazenin vodního kamene má na starosti kyselina citrónová, přičemž roztok obsažený v plastové nádobě je dostačující pro čtyři úplné cykly odvápňování. Prostředek je úžasnou alternativou, pokud se vám příčí kupování dražších značkových odvápňovačů kávovaru.

Náš TIP
Scanpart DC0157

Scanpart DC0157

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 1 l, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny typy kávovarů.

Zobrazit více info

Litrový tekutý odvápňovač Scanpart je určen k efektivnímu odstranění vodního kamene nejen z kávovarů, ale také z rychlovarných konvic. Obsahuje přírodní látky na bázi kyseliny mléčné a kyseliny citrónové, které zajišťují vysokou efektivitu tohoto produktu. Výhodou je jeho neutrální vůně a chuť, což v praxi znamená, že nezanechává žádné citelné stopy. Přesto je však třeba kávovar po použití odvápňovače propláchnout alespoň dvěma cykly.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Forma provedení, objem, složení či účinnost. To jsou nejdůležitější parametry, které by měly být rozhodující při výběru správného odvápňovače kávovaru. Abychom mohli některé produkty zrecenzovat a určit tak vítěze našeho testu, museli jsme si předem stanovit kritéria, na která budeme během testu, porovnávání a hodnocení nejvíce přihlížet. Staly se jimi právě parametry, které ovlivňují efektivitu a praktičnost.

Složení
Velikost balení
Účinnost
Kompatibilita s kávovarem
Forma provedení
Cena
Univerzálnost

Zvolené parametry nám zúžily seznam nejlepších odvápňovačů kávovaru, se kterými jsme později dále pracovali. Do top žebříčku se dostaly produkty od rozličných značek, jako například DeLonghi, Philips, Filter Logic či Sage, ale také nezaostávají odvápňovače z dílen výrobců Nivona nebo Krups. Všichni uvedení výrobci se soustřeďují nejen na důležité složení, které je mnohdy šetrné vůči životnímu prostředí, ale také na univerzálnost a další funkčnost jejich odvápňovačů kávovarů. V tomto případě je univerzálnost pojata ve smyslu možnosti použití výrobku na odvápnění i jiných spotřebičů než jen kávovarů. Na hodnocení jednotlivých produktů měly vliv zejména vytyčené parametry a spotřebitelské názory dostupné na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz či Kasa.cz. Jednotlivé produkty z našeho zúženého výběru se liší nejen z hlediska pořizovací ceny, ale také složením či kompatibilitou s rozličnými značkami a typy kávovarů.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze odvápňovačů kávovaru

Zhotovení detailních recenzí předcházelo několik desítek hodin studia dostupných informací o technických parametrech a vlastnostech vybraných odvápňovačů kávovaru, přičemž jsme se také důkladně pověnovali i analýze spotřebitelských recenzí, které nám nabídly náhled do praktických zkušeností s jednotlivými produkty. Předpřípravná část procesu zpracování daného tématu nám dopomohla k tomu, abychom jednotlivé odvápňovače do kávovaru vzájemně porovnali, zhodnotili a přiřadili k nim příznačné štítky.

Víťaz testu

DeLonghi EcoDecalk DLSC500

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňování, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny typy kávovarů DeLonghi.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru DeLonghi poskytuje v oblasti odvápňování tu nejlepší péči pro všechny typy kávovarů DeLonghi. Určen je samozřejmě pro pravidelné vnitřní použití, čímž lze snadno docílit dlouhé životnosti vašeho kávovaru a také zvýšení energetické účinnosti. Vodní kámen totiž zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %. Tento prostředek pro odvápňování je na základě laboratorních testů až třikrát účinnější a rychlejší v odstraňování nánosů vodního kamene než tradiční odvápňovače.

Odvápňovač kávovaru DeLonghi disponuje objemem 500 mililitrů. Ve srovnání s tekutým roztokem stejného objemu Nivona NIRK 703 je množství obsažené v jedné lahvičce odvápňovače kávovaru DeLonghi určeno pouze pro čtyři samostatné odvápňovací cykly. Velkou výhodou tohoto přípravku je jeho složení z biologicky odbouratelných, a tedy vysoce kvalitních materiálů rostlinného původu. Recepturu tvoří z 30 až 50 % kyselina mléčná, která je velmi šetrná vůči životnímu prostředí. Pozor je třeba si dávat na případné vystříknutí kyseliny na citlivé povrchy, jako je mramor, vápenec, smalt, nerezová ocel či stříbro, které se v kuchyni často vyskytují.

Tekutý odvápňovač DeLonghi patří k originálním přípravkům stejnojmenného výrobce, který doslova trvá na používání vlastních čistících prostředků pro zachování efektivity zařízení. Ekologický přípravek je podle pokynů určen na čtyři cykly odvápňování, ale objem lze rozdělit i na pět samostatných odvápňovacích procesů, čímž ušetříte peníze. Kvalita výrobku se odráží na zdokonalení funkčnosti kávovaru po jeho použití, přičemž se dá zužitkovat i na odvápnění rychlovarné konvice. Některým spotřebitelům se může cena zdát vysoká, zatímco jiní ji považují přiměřenou kvalitě a účinnosti přípravku.

Pozitíva

Ověřený a účinný odvápňovač kávovaru
Velké, praktické balení
Odvápní i rychlovarnou konvici

Negatíva

Není jiná výrobcem schválená alternativa
Nepřehledný návod
Drahý výrobek

Forma provedení: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklů odvápňování: 4 ● Složení: kyselina mléčná ● Kompatibilita s kávovary: pro všechny typy kávovarů DeLonghi ● Univerzálnost: ano

Cenový trhák

Filter Logic CFL-695

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňování, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny kávovary DeLonghi, Saeco, Krups, Siemens, Electrolux, Bosch, Nivona.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Univerzální odvápňovač kávovaru Filter Logic v tekuté formě dopřeje všem typům kávovarů bezpečnou a rychlou péči, díky čemuž je udrží v optimálním stavu, a tak prodlouží i jejich životnost. Kompatibilita se všemi typy kávovarů více renomovaných značek činí z tohoto přípravku velmi dobrou alternativu v případě, že se vám původní, resp. originální odvápňovač určený pro tu kterou značku zdá být nadměrně drahý.

Tekutý odvápňovač kávovaru disponuje objemem 500 mililitrů, což postačí na čtyři odvápňovací cykly. Požadované množství prostředku stačí zředit s čistou vodou na základě předepsaného poměru. Majoritní část složení tvoří, stejně jako v případě odvápňovače Philips CA6700/22, kyselina citrónová, která svojí silou dosahuje vynikajících výsledků. Přípravek na odvápňování od Filter Logic lze alternativně využít v zařízeních DeLonghi, Saeco, Krups, Nivona, Bosch, ale také Electrolux či Siemens. Samozřejmě, jen v případě, že výrobce neurčí jinak.

Silný a účinný produkt pro odvápňování kávovarů různých značek je vynikající alternativou v případě, že hledáte levnější přípravek místo originálních odvápňovačů určených pro jednotlivé značkové kávovary. I přes nízkou cenu vykonává svou funkci kvalitně a uspokojivě, díky čemuž rozhodně stojí za zvážení.

Pozitíva

Kvalitní a levná alternativa
Účinný produkt
Nižší cena

Negatíva

Žádné

Forma provedení: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklů odvápňování: 4 ● Složení: kyselina citrónová ● Kompatibilita s kávovary: DeLonghi, Saeco, Krups, Siemens, Electrolux, Bosch, Nivona ● Univerzálnost: ano

Náš TIP

Scanpart DC0157

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 1 l, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny typy kávovarů.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru Scanpart dokonale odstraňuje usazeniny vodního kamene nacházející se ve vnitřním okruhu, jednotlivých vedeních a topném tělese kávovaru. Úspěšné odvápnění topného tělesa snižuje spotřebu elektrické energie, což dlouhodobě jistě potěší nejednoho spotřebitele. Pro dosahování lepších výsledků v souvislosti s životností kávovaru je dobré frekvenci jeho používání „nastavit“ na jedno odvápnění měsíčně. Přípravek je vhodný i pro kávovary na kapsle.

Litrová láhev odvápňovače kávovaru se z finančního hlediska vyplatí rozhodně více než objemově menší, ale dražší produkty, jako například Nivona NIRK 703. Výhodou je i neutrální vůně a chuť, což v praxi znamená, že v kávovaru nezůstane žádná stopa po použití přípravku jako by tomu bylo v případě čištění octem. I přes tento fakt je však třeba, abyste kávovar po odvápňovacím procesu několikrát propláchli. Odvápňovač kávovaru Scanpart obsahuje silné, ale přírodní složky v podobě kyseliny mléčné a kyseliny citrónové. V případě, že čelíte extrémnímu zavápnění kávovaru, je vhodné použít 75 až 150 mililitrů přípravku. Pro správné použití prostředku se doporučuje následování instrukcí výrobce.

Vynikající poměr ceny a množství spolu s rychlým a účinným odvápněním dělají z tohoto odvápňovače kávovaru produkt srovnatelný s dražšími výrobky. Co rozhodně spotřebitele potěší, je fakt, že odvápňovací prostředek lze použít i k pročištění rychlovarné konvice. Za nevýhodu lze považovat chybějící odměrku na boku láhve, proto je při dávkování třeba použít externí odměrku pro dodržení požadovaného poměru přípravku a vody. Kvalita a funkčnost tohoto produktu rozhodně stojí za zvážení.

Pozitíva

Kvalitní a účinný výrobek
Poměr ceny a objemu
Srovnatelný s dražšími produkty

Negatíva

Na lahvičce není odměrka
Jemná chuť citrusového ovoce navzdory uváděné neutrálnosti vůně a chuti

Forma provedení: tekutý roztok ● Objem: 1 l ● Počet cyklů odvápňování: neuvedeno ● Složení: kyselina citrónová, kyselina mléčná ● Kompatibilita s kávovary: pro všechny typy kávovarů ● Univerzálnost: ano

Pre náročných

Sage BES007

Práškový odvápňovač kávovaru, objem 4 x 25 g, na 4 cykly odvápňování, univerzální odvápňovač, pro automatické a poloautomatické kávovary.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Práškový odvápňovač kávovaru Sage disponuje dobrou čistící schopností a díky kompaktnímu balení je skladovatelnější než tekuté roztoky pro odvápňování kávovarů. I to je důvod, proč jsou odvápňovací přípravky v podobě prášků o něco populárnější v porovnání s tekutou formou. Možná se to na první pohled nezdá, ale odvápňovač má dostatečnou sílu k tomu, aby odvápnil nejen vnitřní rozvody kávovaru, ale i trysku na zpěnění mléka a boční vývod teplé vody. Univerzálnost přípravku se projevuje v možnosti jeho použití k odstranění vodního kamene z kávovarů, ale také z rychlovarných konvic či překapávačů.

V balení odvápňovače kávovaru Sage naleznete čtyři sáčky přípravku po 25 gramů, což je v porovnání s také práškovým prostředkem Krups F0540010 (2 x 40 gramů) jen o 20 gramů více, avšak cenově se Sage přibližuje k hranici pár stovek korun. Množství odvápňovače obsažené v jedné sáčku postačuje na jeden samostatný cyklus, což znamená, že jedno balení vám dopřeje dostatek prostředku na čtyři odvápňovací cykly. Před použitím nezapomeňte z kávovaru vyjmout filtr, pokud jím ovšem disponuje. Z hlediska složení jde o jediný odvápňovač kávovaru z našeho testu, který obsahuje kyselinu jablečnou. Mezi další složky patří také kyselina citrónová a kyselina amidosírová.

Účinnost, spolehlivost, kvalita a snadná manipulace při dávkování nemění nic na tom, že se jedná o podstatně dražší produkt na odvápňování kávovarů. Sice obsahuje několik složek, ale stále se jedná o přípravek s recepturou na bázi klasické kyseliny citrónové, což by měl být dostatečný důvod pro podstatné snížení ceny. Tento názor má několik spotřebitelů, kteří si daný produkt zakoupili. Pokud si však odmyslíme přehnanou hodnotu tohoto práškového odvápňovače kávovaru, je třeba uznat, že se jedná o opravdu silný přípravek hodný zvážení.

Pozitíva

Dobrá čistící schopnost
Kvalitní přípravek
Spolehlivý a silný pomocník

Negatíva

Přehnaná cena

Forma provedení: práškový odvápňovač kávovaru ● Objem: 4 x 25 g ● Počet cyklů odvápňování: 4 ● Složení: kyselina jablečná, kyselina citrónová, kyselina amidosírová ● Kompatibilita s kávovary: pro automatické a poloautomatické kávovary ● Univerzálnost: ano

Philips CA6700

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 2x 250 ml, na 2 cykly odvápňování, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny typy kávovarů Philips Saeco.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru Philips je určen pro jakýkoli typ kávovarů příslušné značky. Jedná se o účinný prostředek, jehož frekvenci použití je třeba zvážit v závislosti na míře tvrdosti vody používané během přípravy kávových nápojů. Pokud je voda extrémně vápenatá, je vhodné odvápňovat každé čtyři týdny. Každý pátý týden odvápňujte v případě, že máte tvrdou vodu, přičemž měkká voda značí, že odvápňovat kávovar postačí jednou za půl roku. Univerzálnost přípravku se odráží na možnosti odstraňování vodního kamene i z rychlovarných konvic a parních troub.

V kompaktním balení se nacházejí dvě lahvičky tekutého roztoku o objemu 250 mililitrů, přičemž jde o přípravek bez vůně, stejně jako v případě odvápňovače Scanpart DC0157. Rovněž je však třeba po jeho použití kávovar propláchnout, aby zbytky tekutého roztoku potenciálně neovlivňovaly chuť a vůni připravované kávy. Odvápňovač majoritně obsahuje, stejně jako Filter Logic CFL-695, kyselinu citrónovou. Přípravek z dílny renomovaného výrobce spotřebičů se stará nejen o účinné odvápnění zařízení, ale zajišťuje také ochranu před další extrémní tvorbou vodního kamene.

Odvápňovač kávovaru Philips účinně ničí i nejmenší nánosy vodního kamene, přičemž kávovar po ukončení cyklu (i toho proplachovacího) „fičí“ jako nový. Produkt nadmíru splňuje očekávání velké části spotřebitelů, avšak jeho velká nevýhoda spočívá v dávkování, které popisuje výrobce v samotném návodu. Na základě instrukcí je třeba na jeden cyklus zředit s vodou obsah celé jedné lahvičky, což je koneckonců velmi nákladné, a to i přes relativně nízkou cenu. Výrobce však tento přípravek samozřejmě doporučuje. Vždy je totiž lepší volit odvápňovače kávovarů, které schvaluje sám producent.

Pozitíva

Kávovar po odvápnění pracuje jako nový
Podporováno výrobcem
Dobrá cena

Negatíva

Při předepsaném dávkování dost nákladné

Forma provedení: tekutý roztok ● Objem: 2 x 250 ml ● Počet cyklů odvápňování: 2 ● Složení: kyselina citrónová ● Kompatibilita s kávovary: pro všechny typy kávovarů Philips Saeco ● Univerzálnost: ano

Lacná kvalita

Xavax 110732

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, pro 5 cyklů odvápňování, univerzální odvápňovač, vhodný pro všechny vysoce kvalitní kávovary a presso přístroje všech značek.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru Xavax je speciálně vyvinut pro odstraňování vodního kamene z vysoce kvalitních kávovarů a presso přístrojů všech značek. Více spotřebitelů potěší láhev s víkem bránícím náhodnému přístupu dětí k chemickému přípravku. Prostředek lze použít i při horkém odvápňování při tlaku 15 barů. Tak lze ještě účinněji odstranit větší nánosy vodního kamene. Poškození tlakem při pěnění během horkého odvápnění zabraňuje speciální složení odvápňovače.

Co se týče složení, tekutý roztok pro odvápňování kávovarů z dílny Xavax obsahuje speciální přísady, které brání vzniku koroze, přičemž chrání i plastové části spotřebiče. Jmenovitě je to kyselina fosforečná, kyselina amidosírová a malé procento fosfátů. Odvápňovač kávovaru Xavax v tekuté formě disponuje objemem 500 mililitrů, čímž se shoduje s více produkty z našeho testu, avšak z hlediska ceny je Xavax levnější než DeLonghi EcoDecalk DLSC500 a Nivona NIRK 703, ale dražší než cenový trhák Filter Logic CFL-695. Přípravek se také vyznačuje bezpachovou recepturou, což se vztahuje i na odvápňovače Philips CA6700/22 a Scanpart DC0157. I v tomto případě je však třeba upozornit na nutnost propláchnutí kávovaru po ukončení odvápňovacího cyklu.

Vzhledem k poměru množství přípravku obsaženého v balení a pořizovací ceny, je tento odvápňovač kávovaru právem považován za výhodný. Svými dobrými čistícími schopnostmi, jednoduchou obsluhou a bezproblémovým použitím patří mezi kvalitnější odvápňovače, přičemž velkou výhodou je fakt, že neobsahuje žádný výrazný pach, který by zůstával přítomný ve spotřebiči po ukončení odvápňovacího cyklu. Odvápňovač kávovaru Xavax si za výbornou cenu plní svoji funkci, a proto patří rozhodně mezi produkty, které stojí za úvahu v případě, že hledáte ten správný odvápňovač kávovaru.

Pozitíva

Dlouhodobá spokojenost
Dobré čistící schopnosti
Levnější než značkové odvápňovače kávovaru

Negatíva

Žádné

Forma provedení: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklů odvápňování: 5 ● Složení: kyselina fosforečná, kyselina amidosírová, 5 % fosfátů ● Kompatibilita s kávovary: pro všechny vysoce kvalitní kávovary a presso přístroje všech značek ● Univerzálnost: ano

Nivona NIRK 703

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 5 cyklů odvápňování, vhodný pro espresso kávovary Nivona.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Vodní kámen z vnitřního vedení kávovaru účinně odstraní i tekutý odvápňovač kávovaru Nivona, který je speciálně vyvinut tak, aby nepoškodil v procesu odvápňování přístroj. Jeho výjimečnou silou je úplné eliminování usazenin uhličitanu vápenatého bez zanechávání jakýchkoli zbytků.

Co se týče objemu, jedná se o 500mililitrovou láhev jako v případě odvápňovačů kávovaru DeLonghi EcoDecalk DLSC500Filtr Logic CFL-695 a Xavax 110732, přičemž toto množství postačí k provedení pěti úplných odvápňovacích cyklů. Specifikum tohoto přípravku spočívá v tom, že je určen pro plně automatické espresso kávovary, které většinou potřebu odvápnění hlásí za pomoci automatické signalizace. Složením vyniká mezi produkty z našeho testu, a to pro kyselinu chlorovodíkovou obsaženou v přípravku. Spolu s touto složkou bojuje proti vodnímu kameni také kyselina amidosírová a kyselina fosforečná, které lze nalézt ve složení jiných, v našem testu recenzovaných odvápňovačů kávovaru (např. Xavax 110732).

V tomto případě se jedná o originální produkt určený pro kávovary Nivona. Není proto překvapením, že tento přípravek doporučuje samotný výrobce. Výhodné větší balení, kvalitní chemie a výborné čistící schopnosti produktu jsou jen zlomkem výhod, kterými odvápňovač kávovaru Nivona oplývá. I přes vyšší cenu pohybující se nad hranicí 300 Kč je tento přípravek hodný zvážení, a to zejména díky jeho schopnosti udržet kávovar v top formě.

Pozitíva

Kvalitní chemie
Velmi dobrý odvápňovací produkt
Udržuje kávovar v top formě

Negatíva

Vyšší cena

Forma provedení: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklů odvápňování: 5 ● Složení: kyselina amidosírová, kyselina fosforečná, kyselina chlorovodíková ● Kompatibilita s kávovary: pro espresso kávovary Nivona ● Univerzálnost: ne

Krups F0540010

Prášek, objem 2 x 40 g, na 2 cykly odvápňování, vhodný pro všechny kávovary Krups.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Odvápňovač kávovaru Krups ve formě prášku zajišťuje čistotu kávovaru bez jakéhokoli nánosu vodního kamene, což také zaručuje vynikající a intenzivnější výsledný požitek z dopití kávy. Přípravek je určen pro všechny kávovary z dílny výrobce Krups, který samozřejmě výrobek doporučuje. Je v zájmu samotného spotřebitele, jaký přípravek použije, avšak je důležité poznamenat, že vlivem jiného odvápňovacího prostředku může potenciálně dojít k poškození kávovaru, což by při reklamaci rozhodně končilo zrušenou zárukou.

V kompaktním balení odvápňovače Krups naleznete dva sáčky se 40 g přípravku, přičemž jako bonus také dostáváte testovací proužek pro ověření tvrdosti vody. Na základě výsledků testu pak umíte přizpůsobit pravidelnost odvápňování. Z hlediska složení jde o podobnou kombinaci jako v případě práškového odvápňovače kávovaru Sage BES007kyselina citrónová a kyselina amidosírová, ale v přípravku Krups chybí kyselina jablečná obsažená ve druhém jmenovaném produktu.

V tomto případě jde také o produkt doporučený samotným výrobcem, který nutnost používání originálních odvápňovacích prostředků podmiňuje zárukou. Testovací proužek pro ověření tvrdosti vody v domácnosti, rychlé a účinné odstranění vodního kamene, jehož výsledkem je dlouhodobé udržování funkčnosti a efektivity kávovaru jen mírně převažují nad jednou velkou nevýhodou spočívající v nepřiměřeném poměru množství a pořizovací ceny. Dvě sáčky jsou totiž hodné jednoho 500mililitrového odvápňovače Xavax 110732, nebo dvou lahví odvápňovacího přípravku Filter Logic CFL-695.

Pozitíva

Udržuje kávovar dlouhodobě funkční
Jednoduché použití
Pásek pro test tvrdosti vody

Negatíva

Drahých 80 gramů kyseliny citrónové
Pro záruku povinný originální produkt

Forma provedení: prášek ● Objem: 2 x 40 g (2 sáčky přípravku + proužek pro test tvrdosti vody) ● Počet cyklů odvápňování: 2 ● Složení: kyselina citrónová, kyselina amidosírová ● Kompatibilita s kávovary: pro všechny kávovary Krups ● Univerzálnost: ne

Další zajímavé produkty

V procesu zpracování tématu nás oslovilo i několik dalších produktů, které stojí za zvážení. Možná právě z nich si zvolíte pro vaše potřeby vhodný odvápňovač kávovaru.

Tekutý odvápňovač Siemens 311968 o objemu 500 ml vám dopřeje dostatek prostředku k provedení 5 cyklů odvápnění. Univerzální odstraňovač vodního kamene lze použít nejen v automatických kávovarech, ale také v parních troubách. Jeho složka v podobě kyseliny fosforečné pečuje o důkladné, účinné a rychlé odstranění nánosů uhličitanu vápenatého v kávovarech, přičemž je stále šetrný vůči životnímu prostředí svou lehkou biologickou rozložitelností. Sice patří spíše k dražším dostupným produktům, ale vzhledem k příslušnosti tohoto odvápňovače kávovaru k renomované značce a spolehlivost v odstraňování vodního kamene rozhodně stojí za zvážení.

Zatímco jiné odvápňovače kávovaru postačí jen na 4 až 5 cyklů odvápnění, výjimečností tekutého roztoku ETA Decalco 518000201 je možnost využít jeho koncentrovanou sílu až na 7 odvápňovacích cyklů. Nejvíce zastoupenou složkou v univerzálním odvápňovači kávovaru ETA je kyselina mléčná (80 %). Tento výborný produkt sice také patří k dražším produktům, ale nejenže slouží jako odstraňovač vodního kamene, ale také prodlužuje životnost kávovaru, což se v případě každodenně využívaných spotřebičů rozhodně hodí. Vzhledem k počtu dávek, kterými odvápňovač kávovaru disponuje, se stále vyplatí tento výrobek zakoupit.

Speciální tekutý odvápňovač kávovaru Durgol DED18 Swiss Espresso je vytvořen pro všechny kvalitní espresso přístroje od automatických až po pákové, přičemž jej lze univerzálně využít i při odstraňování vodního kamene z rychlovarných konvic a elektrických ohřívačů. V balení se nacházejí dvě lahvičky o objemu 125 ml, přičemž jedna taková nádobka zajistí kompletní odvápnění, čili jeden kompletní cyklus odvápnění. Ochranné složení v podobě kyseliny amidosírové zajistí efektivní a bezpečné odvápňování s 5 až 10krát rychlejší účinností než jiné značkové odvápňovače. Výhodou je jednoduchá aplikace díky kompaktnímu a praktickému tvaru lahviček. Tento produkt navíc doporučuje několik populárních výrobců kávovarů.

Pokud se vám více zamlouvají práškové odvápňovače kávovaru, za zvážení stojí produkt Puly Caff Calcinet Polvere. V balení se nachází 1000 g odvápňovacího přípravku. Složení tvoří převážně kyselina citrónová a kyselina vinná. Vhodný je pro malá přenosná zařízení, ale i pro profesionální kávovary využívané v kavárnách a restauracích. Univerzální odvápňovač lze využít také k odstranění vodního kamene usazeného v myčkách nádobí, pračkách či rychlovarných konvicích. Správné použití vyžaduje jednoduché rozpuštění určeného množství produktu v jednom litru čisté vody, přičemž tento roztok je v případě kávovarů třeba následně nalít do zásobníku na vodu. Po použití odvápňovače kávovaru Puly Caff vás čekají perfektní výsledky i v podobě lahodné kávy.

Další z práškových produktů, který je hodný zmínky, se nazývá Urnex Cafiza. V tomto případě se však nejedná zcela o odvápňovač kávovaru, ale spíše o práškový čistič usazenin určený pro pákové kávovary. Jeho objem 900 g je dostačující na 7 až 10 čistících cyklů, přičemž jeho použití spočívá v rozpuštění jedné lžičky produktu v litru horké vody. Následně můžete do tohoto roztoku ponořit páky kávovaru a nechat působit až 30 minut. Potom už jen stačí páky propláchnout čistou vodou. Práškový čistič kávovaru Urnex je velmi účinný a z hlediska poměru ceny a množství se rozhodně vyplatí, ale vzhledem k tomu, že se jedná spíše o čistič než o odvápňovač, je lepší, pokud se o jeho použití jako odvápňovače kávovaru poradíte s výrobcem nebo prodejcem. Vyhnete se tak potenciálnímu poškození vašeho spotřebiče.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Popularita produktů příslušejících do jakékoli kategorie na trhu se neustále mění a do popředí se dostávají stále nové a nové produkty, proto jsme si pro vás připravili neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších odvápňovačů kávovarů podle známého portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi EcoDecalk DLSC5005*Zobrazit produkt
Philips CA6700/915*Zobrazit produkt
Scanpart SCA27900001565*Zobrazit produkt
Krups F05400105*Zobrazit produkt
DeLonghi DLSC5505*Zobrazit produkt

Chutná káva připravená domácím kávovarem je pro mnohé lidi neodmyslitelnou součástí každého rána. Aby se kvalitní chuť a vůně tohoto tekutého budíku dlouhodobě zachovala, je zapotřebí, aby byl kávovar pravidelně podroben důkladné údržbě složené z čištění, výměny filtru a odvápňování. Oba úkony lze provádět zcela svépomocí za pomoci speciálních přípravků. Zejména odvápňovače kávovaru ve velké míře zjednodušují péči o kávovary, přičemž také prodlužují jejich životnost a snižují energetickou spotřebu.

V našem návodu jsme shrnuli nejen nejdůležitější parametry, které by měly ve velkém rozsahu ovlivnit výběr toho správného odvápňovače kávovarů, ale i jeho použití. V závěru uvádíme krátký přehled cen a renomovaných výrobců těchto praktických pomocníků.

Jak vybrat odvápňovač kávovaru

  • K čemu slouží odvápňovač kávovaru?
  • Druhy odvápňovačů do kávovarů
  • Složení odvápňovače kávovaru
  • Postup odvápňování
  • Vliv kvality vody na funkčnost kávovaru
  • Octovým domácím přípravkům se vyhýbejte
  • Cena a renomovaní výrobci

K čemu slouží odvápňovač kávovaru?

Jak už to z názvu vyplývá, jde o prostředek, který má za úkol zbavit váš kávovar usazených nánosů uhličitanu vápenatého, a tedy vodního kamene. Odvápňovače kávovaru však neslouží jen k eliminaci již existujícího škodlivého povlaku uvnitř spotřebiče. Jejich dodatečná funkce spočívá v zabraňování dalšímu vzniku tohoto tichého ničitele vnitřních komponentů kávovaru. Pravidelné odvápňování příslušným prostředkem je velmi důležité i z hlediska lidského zdraví, neboť vodní kámen má negativní vliv na kondici ledvin a mění i barvu zubní skloviny.

Vodní kámen v kávovaru způsobuje řadu problémů, kterým dokáže zamezit jen správný odvápňovač kávovaru. V první řadě významně ovlivňuje chuť a vůni připravované kávy, ale je i příčinou vzniku koroze na vnitřních součástkách kávovaru. Vytváří však i překážku ve správné cirkulaci vody, čehož důsledkem je zvýšená spotřeba elektrické energie. Možná je mnohdy lákavé tento navenek zbytečný proces odignorovat a přeskočit, ale pro životnost kávovaru a kvalitu vlastního života a zdraví je vhodné odvápňování kávovaru pravidelně absolvovat.

K čemu slouží odvápňovač kávovaru?

Druhy odvápňovačů do kávovarů

Vybírat můžete z nabídky až tří forem odvápňovačů kávovaru, avšak je lepší se primárně zaměřit na takový druh prostředku, který doporučuje samotný výrobce spotřebiče. I proto je lepší volit odvápňovač určený pro příslušnou značku kávovaru. Stává se totiž, že nekompatibilní odvápňovače způsobují vážnější poškození zařízení, a to například ve formě zkorodování potrubního systému vlivem silných kyselin obsažených v použitém odvápňovači.

Prvním druhem jsou tekuté odvápňovače kávovarů. Ty jsou podstatně rozšířenější, ale prodávané jsou ve velkých, obtížně manipulovatelných plastových nádobách. Při jejich použití tedy může docházet k náhodnému rozlití prostředku po kuchyňské desce, což mnoho spotřebitelů rozhodně nepotěší.

Existují však i odvápňovače ve formě prášků nebo tablet. Tyto dva druhy odvápňovačů kávovarů jsou jednodušší na aplikaci, což podstatně zvyšuje jejich popularitu mezi spotřebiteli. Aby správně fungovaly, musí být předem rozpuštěny ve vodě, a následně nality do zásobníku na vodu. Jejich velkou výhodou je kompaktní balení, které zjednodušuje uskladnění, ale také mají delší trvanlivost, což nelze říci o tekutých odvápňovačích kávovaru.

V některých prodejnách můžete narazit také na odvápňovací sety obsahující tekutý čistič a tablety v jednom balení. Bez ohledu na to, jaký odvápňovač si zakoupíte, vždy je třeba řídit se pokyny výrobce. Ty upřesňují správný poměr produktu a vody, který je nutno dodržet pro zvýšení efektivity procesu odvápňování.

Složení odvápňovače kávovaru

V případě složení je nejdůležitější, abyste volili odvápňovač, jehož složky jsou šetrné vůči vašemu kávovaru. V souvislosti se šetrností není třeba zapomínat ani na životní prostředí. Proto je lepší vyhýbat se kyselině chlorovodíkové a kyselině octové. Na trhu je také dostupná určitá nabídka odvápňovačů, které jsou přátelské vůči přírodě. Nejčastěji mezi složkami odvápňovačů kávovaru naleznete kyselinu mléčnou, kyselinu citrónovou, kyselinu amidosírovou, nebo některou z jejich kombinací.

Množství ingrediencí se u různých značek odvápňovačů shoduje, takže zakoupení výrobku jiné značky by potenciálně nemělo způsobovat problémy. Avšak vzhledem k zárukě, kterou často při koupi kávovaru získáváte, je lepší volit výrobcem doporučený produkt.

Postup odvápňování za pomoci odvápňovače kávovaru

Některé modernější kávovary disponují funkcí signalizující potřebu pročištění a odvápnění, přesto je ve většině případů nutné odvápňovat manuálně. Proces odvápňování spočívá ve vypnutí kávovaru a naplnění zásobníku na vodu předepsanou dávkou odvápňovače kávovaru, přičemž do zbývající části nádržky je třeba napustit vodu až po okraj.

Zatímco tekuté odvápňovače se ředí s vodou, prostředky ve formě prášku nebo tablet se ve vodě nechávají rozpouštět. Princip je ve své podstatě stejný, ale k práškům a tabletám se dolévá podstatně více vody, přičemž je pro jejich rozpustnost důležité, aby byla teplá. Instrukce ohledně postupu jsou vždy uvedeny na obalu konkrétního odvápňovače kávovaru nebo v přiloženém příbalovém letáku s rozepsaným návodem.

Následně spusťte program pro přípravu kávy, čímž se čistící prostředek zředěný vodou dostane do všech zákoutí vašeho kávovaru. Vodu s odvápňovačem kávovaru nechte zařízením přetékat alespoň 20 sekund, poté vodní průtok zastavte a spotřebič vypněte. Nadchází totiž čas hlavní funkce odvápňovacího roztoku, který je třeba nechat působit uvnitř kávovaru přibližně 20 minut.

Uvedený postup opakujte, dokud vám v nádržce nezbude jen čtvrtina původního objemu vody. Je dobré pročistit i parovou trysku, která může být také zanesena vodním kamenem. K tomu vám poslouží zbytek roztoku z nádržky. Stačí už jen pročistit zásobník na vodu, napustit do něj čistou vodu a několikrát jí propláchnout kávovar a trysky. Propláchnutí spotřebiče je zapotřebí kvůli síle kyselin obsažených v odvápňovačích kávovarů.

Odvápnění silným přípravkem na kyselinové bázi je doporučeno provádět zejména tehdy, když je to opravdu nutné, co v praxi znamená jednou za měsíc, nebo po automatické signalizaci nutnosti provedení tohoto úkonu samotným kávovarem (pokud touto funkcí disponuje). Přesněji by to však mělo být po každých 200 až 300 šálcích kávy.

Odvápňování pákového kávovaru

Vliv kvality vody na funkčnost kávovaru

Kvalita vody tekoucí z vašeho vodovodního kohoutku, kterou pro přípravu kávy používáte, ovlivňuje potřebnou frekvenci odvápňování. Tvrdost, resp. měkkost vody z vodovodu závisí na množství hořčíku a vápníku obsaženého v ní. Tvrdá voda má vysoký obsah minerálů, zatímco měkká voda prošla procesem úpravy, a tedy obsahuje menší množství látek, které by mohly potenciálně ovlivňovat úroveň její tvrdosti.

Pitnou vodu je i z tohoto důvodu dobré filtrovat přes speciální zařízení vložené do filtrů lahví, vodovodních kohoutků a varných konvic. Velmi efektivní a praktické jsou vodní filtry do různých domácích spotřebičů, kterým může tvrdá voda způsobovat problémy. Ty chrání před usazeninami vodního kamene nejen pračky či kávovary, ale také myčky nádobí a žehličky.

V případě kávovarů mají filtry specifickou a velmi důležitou funkci zabezpečování lepší chuti připravované kávy, a to díky eliminaci škodlivých látek v přiváděné vodě. V ní se totiž kromě vodního kamene dají nalézt i těžké kovy, pesticidy nebo zbytky chlóru v důsledku dezinfekčních procesů.

Octovým domácím přípravkům se vyhýbejte

V několika článcích jsme uváděli ocet jako jeden z nejúčinnějších ingrediencí na čištění spotřebičů a povrchů v domácnosti, ale existují případy, kdy ocet spíše zaškodí než prospěje. Ocet patří v souvislosti s odvápňováním kávovarů k ingrediencím, které byste rozhodně neměli používat. Může totiž docházet k poškození některých kovových nebo pryžových těsnění.

Dokonce existují testy, které dokazují, že octu trvá až 3,5krát déle, než odstraní stejné množství vodního kamene jako na trhu běžně dostupnému odvápňovači. Nemluvě o komplikované eliminaci octového zápachu, a to zejména v případě vnitřního „ústrojí“ kávovaru, což koneckonců dokáže ve velké míře ovlivnit výslednou chuť a vůni připravovaných nápojů po dokončení procesu odvápnění.

Ocet a čištění kávovaru

Odvápňovače kávovarů jsou poměrně levné

Z evidentních důvodů týkajících se zejména udržování efektivnosti a funkčnosti kávovaru na původní úrovni byste nikdy neměli volit nejlevnější odvápňovač, na který natrefíte. Primárně možná ušetříte peníze, ale zbytečně riskujete zničení kávovaru, kvůli čemuž se nakonec stejně budete muset bouchnout po kapse. Samozřejmě, značkové odvápňovače kávovaru zvyknou být dražší, ale jejich cena jde ve většině případů ruku v ruce s kvalitou a bezvadnou účinností.

Většina odvápňovačů kávovaru se pohybuje v cenové hladině do 500 Kč, přičemž sem patří i značkové produkty doporučené renomovanými výrobci kávovarů. Naleznete zde širokou nabídku tekutých, ale i práškových odvápňovačů, přičemž nezaostávají ani přípravky ve formě tablet. Jednotlivé značky nabízejí balení rozličného objemu, což způsobuje pochopitelné rozdíly v ceně.

V cenové hladině nad 750 Kč si můžete zakoupit různé sety určené k čištění a odvápnění vašeho kávovaru. Odvápňovače doporučujeme kupovat ve velkém, abyste ušetřili peníze, ale také vám tento způsob nákupu dopůjčí několik měsíců klidu.

Doporučené používání odvápňovačů příslušné značky

Na slabé nánosy vodního kamene na různých površích zaberou i podomácku vyrobené přípravky na citrónové nebo octové bázi, avšak tyto ingredience nelze použít ve všech spotřebičích, neboť jejich přirozené vedlejší účinky mohou vážně poškodit funkčnost daného zařízení.

Proto je lepší volit přípravky speciálně určené pro odvápňování, které nabízí řadu významných výrobců kávovarů. Se silnými a vytrvalými vrstvami vodního kamene si tak hravě poradí odvápňovače do kávovarů značek Saeco, DeLonghi, Sage, Krups, ETA, ale také Durgol nebo Filter Logic. Ty jsou dostatečně silné, ale také šetrné vůči přístroji.

Prostředky vysoké kvality má v nabídce také značka Cafetto, která vyrábí univerzální odvápňovače určené pro různé značky kávovarů, jako jsou Breville, DeLonghi, Jura či Philips. Vždy je však dobré zkontrolovat, jaký odvápňovač lze v konkrétním kávovaru použít, abyste zbytečně nepoškodili spotřebič, a koneckonců tak nepřišli i o záruku ze strany výrobce.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenacházíte v našem návodu či v sekci otázek a odpovědí informace, které hledáte? Se svými dotazy se na nás můžete obrátit v komentářích pod článkem. Posnažíme se odpovědět co nejdříve.

Nesprávné odvápnění kávovaru nebo vynechání této části údržby kávovaru může ve velké míře ovlivnit cyklus přípravy kávy. Navíc usazené nánosy vodního kamene mohou podstatně snížit kvalitu a funkčnost jednotlivých vnitřních komponent zařízení. Jak jsme již i v článku zhodnotili, vodní kámen má v souvislosti s kávovary negativní vliv na kvalitu, chuť a teplotu připravovaného kávového nápoje, ale také na spotřebu elektrické energie.

Pokud váš kávovar umožňuje použití speciálního filtru na vodu, který zamezuje přístup těžkým kovům a vápníku dovnitř kávovaru, odvápňování stačí provést jednou za půl roku. Avšak to jen za předpokladu, že filtr pravidelně vyměňujete na základě instrukcí uvedených v přiloženém návodu. Pokud však kávovar takovou možností vkládání filtru na vodu nedisponuje, můžete přistoupit k použití změkčovače vody, který stačí vhodit přímo do zásobníku na vodu.

Pravidelná údržba kávovaru spočívá ve třech krocích. V případě automatických kávovarů je v první řadě zapotřebí každodenní čištění nádobky zachycující kávovou usazeninu a odkapávače vody. Základní a neodmyslitelnou částí údržby kávovaru je odvápňování, které lze provést za pomoci speciálních tekutých nebo práškových odvápňovačů. Třetím krokem k ukázkovému pročištění kávovaru je čištění trysek. Ty je dobré přetřít mokrým hadříkem po každém použití, abyste zabránili šíření nepříjemného zápachu ze zaschlého mléka. Doporučujeme také jednou týdně tyto trysky důkladně propláchnout.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnocení:
(91.8%)