Moka kávovary

Nejlepší moka kávovary 2024 + recenze

Moka či mokka konvička, koťogo, moka kávovar. Všechna tato pojmenování označují levnou a velmi chytrou alternativu pro přípravu chutné kávy, která je srovnatelná s tou z kavárny. I když se nejedná o velkou investici a výběr moka kávovaru není vysloveně náročný, je určitě dobré, pokud mu budete věnovat alespoň trochu pozornosti. Pro ty z vás, kteří uvažují nad koupí této pomůcky pro přípravu kávy, jsme si připravili test nejlepších moka kávovarů. Najdete v něm podrobné recenze několika modelů včetně toho vítězného Bialetti Moka Induction 3, který nás zaujal z funkční, cenové i designové stránky.

Publikované: 11.01.2022
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký moka kávovar koupit?

Tyto spotřebiče nejsou vysloveně sofistikované. Právě naopak, princip koťoga je velmi jednoduchý, a právě v něm spočívá krása přípravy kávy takovýmto způsobem. Výběr ideálního modelu proto není nijak náročný. Nejdůležitější je objem, výrobní materiál, kompatibilita s různými typy varných desek a celková kvalita zpracování. A právě tyto základní parametry jsme pro vás shrnuli v následujících řádcích, ve kterých naleznete krátký popis 3 vybraných modelů z našeho testu nejlepších moka kávovarů. Pokud vás zajímají všechny detailní informace, naleznete je v našich komplexních recenzích.

Názov Hodnotenie Detail
Bialetti Moka Induction 3   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Tescoma Paloma   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Pezzetti Steelexpress 4   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bialetti Moka Induction 3

Bialetti Moka Induction 3

Hliníkový moka kávovar s nerezovým dnem, objem 150 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Zobrazit více info

Moka kávovar Bialetti Moka Induction 3 vyniká dobrou kvalitou zpracování, atraktivní pořizovací cenou a zajímavým designem. Je určený k přípravě 3 šálků kávy se standardním objemem. Tělo je hliníkové, ale díky dnu z nerezové oceli ho můžete použít na všech typech varných desek, a to včetně indukce.

Cenový trhák
Bialetti Venus 2

Bialetti Venus 2

Nerezový moka kávovar, objem 100 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Zobrazit více info

Pokud hledáte vysloveně levný, ale kvalitní moka kávovar s menším objemem, Bialetti Venus 2 je tou správnou volbou. Tento model z nerezové oceli je určený k přípravě 2 šálků kávy, nachází se na něm plastová rukojeť a je vhodný na všechny typy varných desek.

Náš TIP
Pezzetti Steelexpress 4

Pezzetti Steelexpress 4

Nerezový moka kávovar, objem 200 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Zobrazit více info

Moka kávovar Pezzetti Steelexpress 4 je zlatou střední cestou. Je levný, má větší objem, kvalita zpracování je na dobré úrovni a díky celonerezové konstrukci ho můžete použít na všech typech varných desek.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Jak bylo zmíněno výše, o kvalitě a funkčnosti moka kávovarů rozhoduje jen několik základních parametrů. Právě ty jsme si na začátku recenzování vybraných produktů seřadili do pomyslného žebříčku. Na základě této pomůcky jsme totiž mohli vybraná koťoga ohodnotit, ale také porovnat mezi sebou. Zaměřili jsme se především na pořizovací cenu, kvalitu zpracování a možnosti použití toho či onoho koťoga na různých typech varných desek.

Poměr mezi cenou a kvalitou
Kvalita zpracování a životnost
Funkčnost
Kompatibilita s různými typy varných desek
Design

Moka kávovary naleznete v každé 2. kamenné prodejně i e-shopu, nabídka trhu je tedy více než široká a pestrá. Do našeho testu jsme však mohli zařadit jen několik modelů. Dali jsme si proto obzvlášť záležet. Orientovali jsme se především na základě jejich kvality i pořizovací ceny a hodnocení spotřebitelů na Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz, Okay.cz a dalších známých portálech. Abychom si byli jisti, že vám nedoporučíme nákup žádného produktu s vysloveně nízkou kvalitou, vybírali jsme moka kávovary z nabídky nejznámějších značek Bialetti, Tescoma a Pezzetti.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze moka kávovarů

Většina moka kávovarů ze střední cenové kategorie, kterými jsme se zabývali, disponuje velmi podobnými vlastnostmi. Jejich recenzování bylo tedy o to náročnější. Snažili jsme se přihlížet skutečně každému detailu a spotřebitelským recenzím jsme věnovali extrémně zvýšenou pozornost. Náš test je nezávislý, což znamená, že o jeho výsledcích nerozhodovali výrobci ani prodejci těchto spotřebičů. Naopak je postaven na našich subjektivních hodnoceních a již několikrát zmiňovaných uživatelských zkušenostech.

Víťaz testu

Bialetti Moka Induction 3

Hliníkový moka kávovar s nerezovým dnem, objem 150 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moka kávovar Bialetti Moka Induction 3 je vhodnou alternativou pro většinu z vás. Jeho pořizovací cena je přiměřená kvalitě zpracování, má průměrný objem, působí stylově a je vhodný k použití na všech typech varných desek.

Společnost Bialetti patří k nejznámějším italským výrobcům moka kávovarů, v případě modelu Bialetti Moka Induction 3 proto nelze pochybovat o kvalitě a vysoké funkčnosti. Zaujme už na první pohled. Má velmi pěkný design a působí elegantním dojmem.

Tělo spotřebiče je vyrobeno ze zdravotně nezávadného hliníku. Zároveň má zesílené dno z nerezové oceli, díky čemuž ho můžete použít na plynové, elektrické i indukční varné desce. Výhodou zesíleného dna je také lepší rozvádění tepla. Za zmínku stojí i speciální osmihranný tvar moka kávovaru, který proces přípravy kávy rovněž podstatně zefektivňuje.

Rukojeť je vyrobena z plastu. Pozitivem je, že se při přípravě kávy nezahřívá. Moka kávovar má 150 ml, což znamená, že je stejně jako Bialetti Moka Timer 3 určený k přípravě 3 klasických šálků o objemu 50 ml. K nevýhodám lze zařadit hlavní výrobní materiál, tedy hliník, který nemusí být ideální volbou pro každého z vás. Na základě spotřebitelských recenzí lze rovněž říct, že tento moka kávovar může mít menší problémy s těsněním, což je typické pro drtivou většinu modelů z cenové kategorie do 1 200 Kč.

Spotřebitelé si moka kávovar Bialetti Moka Induction 3 pochvalují. Oceňují možnost jeho použití na indukci, kvalitu zpracování, dobrou dostupnost náhradních dílů a nenáročnou údržbu. Některým nevyhovuje menší objem, hlavní výrobní materiál a ne zcela dokonalé těsnění v hlavním spoji.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a kvalitou zpracování
Vhodný na všechny typy varných desek
Zesílené dno a dobré vodivé vlastnosti

Negatíva

Nižší kvalita těsnění v hlavním spoji

Objem / počet šálků = 150 ml / 3 ● Materiál = nerez + hliník + plast ● Typ ohřevu = plyn, elektřina, indukce

Cenový trhák

Bialetti Venus 2

Nerezový moka kávovar, objem 100 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moka kávovar Bialetti Venus 2 je vhodnou alternativou pro méně náročné spotřebitele. Má menší objem, kvalita zpracování je průměrná a je vhodný k použití na všech typech varných desek.

Moka kávovar Bialetti Venus 2 má jen 100 ml, což je srovnatelné s dalším malým modelem Bialetti Elettrika 2. Najednou v něm proto připravíte 2 malé nebo 1 větší šálek kávy. Jedná se o spotřebič z nerezové oceli, která má dlouhou životnost a nevzniká na ní tzv. kávová patina, jež ovlivňuje chuť připraveného nápoje. Kvalita zpracování není špatná, ale průměrná, protože stěny ani dno nejsou vysloveně silné. Problémem může být také rychlejší opotřebení těsnění včetně toho na vrchním poklopu. Rukojeť je tradičně plastová.

Moka kávovar můžete použít na všech typech varných desek včetně těch indukčních. Z důvodu tenčích stěn i dna vám doporučujeme využívat nižší teplotní stupeň, čímž můžete předejít poškození. Hlavním plusem je pořizovací cena, kterou v poměru ke kvalitě hodnotíme jako vysloveně nízkou.

Kompaktní rozměry, funkčnost, přiměřená kvalita a pěkný design, to jsou pozitiva, na která jsme ve spotřebitelských recenzích narazili nejčastěji. Mnohým uživatelům nevyhovuje malý objem modelu Bialetti Venus 2, proto vás pro jistotu ještě jednou upozorňujeme, že jde o doslova miniaturní model.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a kvalitou
Vhodný na všechny typy varných desek
Dlouhá životnost nerezové oceli

Negatíva

Menší objem
Nižší kvalita zpracování v porovnání s dražšími modely

Objem / počet šálků = 100 ml / 2 ● Materiál = nerezová ocel + plast ● Typ ohřevu = plyn, elektřina, indukce

Náš TIP

Pezzetti Steelexpress 4

Nerezový moka kávovar, objem 200 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moka kávovar Pezzetti Steelexpress 4 z nerezové oceli nás zaujal poměrem mezi cenou, kvalitou a objemem. Kávu si v něm připravíte na všech typech varných desek včetně těch indukčních. Plusem jsou také jeho kompaktní rozměry a nízká hmotnost.

Moka kávovar Pezzetti SteelExpress 4 je určený k přípravě 4 šálků kávy. Jeho objem činí 200 ml. Stejně jako Bialetti Venus 2 je i tento model celonerezový. Můžete ho proto použít na plynové, elektrické/sklokeramické i indukční varné desce. Rukojeť je vyrobena z plastu.

Vzhledem k nízké pořizovací ceně je logické, že nejde o to nejlepší z nejlepšího. Moka kávovar nemá příliš tlusté stěny ani dno a problémem může být i kvalita hlavního závitu a těsnění. Drobnou nedokonalostí je také absence rysky „MAX“ ve spodním dílu spotřebiče.

Recenze na moka kávovar jsou v drtivé většině pozitivní. Uživatelům se líbí jeho design, velký objem, dobrá kvalita zpracování, nízká pořizovací cena a kompatibilita se všemi typy varných desek. Negativní hodnocení souvisí už jaksi tradičně se závitem a horním poklopem, které nemusí za všech okolností těsnit na 100 %.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a kvalitou
Velký objem
Vhodný na všechny typy varných desek

Negatíva

Bez rysky
Nižší kvalita zpracování v porovnání s dražšími modely

Objem / počet šálků = 200 ml / 4 ● Materiál = nerezová ocel + plast ● Typ ohřevu = plyn, elektřina, indukce

Lacná kvalita

Bialetti Moka Express 3

Hliníkový moka kávovar, objem 200 ml, vhodný pro elektrický a plynový ohřev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Bialetti Moka Express 3 je další levný moka kávovar, který je ideální volbou pro všechny středně náročné spotřebitele. Je vyroben z potravinářského hliníku, jeho objem je dostačující pro přípravu 4 malých šálků kávy a má velmi zajímavý design.

Moka kávovar Bialetti Moka Express 3 se v mnohém podobá našemu vítěznému modelu Bialetti Moka Induction 3. Zásadním rozdílem je jeho hlavní a zároveň jediný výrobní materiál, kterým je potravinářský hliník. Z tohoto důvodu jej nemůžete použít na indukčních varných deskách. Rukojeť je tradičně plastová. Rozdílný je také objem. Moka Express 3 má 200 ml, což znamená, že v něm najednou připravíte 4 malé šálky kávy.

Design hodnotíme jako zajímavý a elegantní. Kvalita zpracování je na dobré, i když ne nejvyšší úrovni. Vzhledem k nízké pořizovací ceně tento fakt nehodnotíme vysloveně negativně. K plusům dále řadíme osmihranný tvar moka kávovaru, který stojí za dobrým a rovnoměrným rozváděním tepla.

Mezi desítkami recenzí uživatelů, kteří si zakoupili moka kávovar Bialetti Moka Express 3, jsme narazili skutečně jen na pár negativních. Uživatelé jsou spokojení s kvalitou, designem i výslednou chutí kávy. Někteří naopak zmiňují horší kvalitu zpracování.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a kvalitou
Velký objem
Pěkný design

Negatíva

Nevhodný na indukci
Horší kvalita zpracování v porovnání s dražšími modely

Objem / počet šálků = 200 ml / 4 ● Materiál = hliník + plast ● Typ ohřevu = plyn, elektřina

Pre náročných

Bialetti Moka Timer 3

Elektrický moka kávovar, objem 150 ml, integrovaný ohřev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrický moka kávovar Bialetti Moka Timer 3 je jako stvořený na cesty či pobyt v přírodě. K přípravě kávy totiž nepotřebujete žádný externí zdroj tepla. Má průměrný objem dostačující na 3 šálky kávy, nízkou spotřebu elektřiny a kvalita jeho zpracování je na velmi dobré úrovni. K výrazným pozitivům patří vícero pokrokových funkcí.

Moka kávovar Bialetti Moka Timer 3 patří spolu s levnějším a méně pokrokovým Bialetti Elettrika 2 k zástupcům elektrických modelů s vlastním ohřevem. Jeho objem činí 150 ml, což je dostačující k přípravě 3 šálků kávy. Praktickým detailem je displej, na kterém můžete sledovat čas zbývající do konce přípravy svého nápoje.

Moka kávovar Bialetti Moka Timer 3 je vyroben z kvalitního potravinářského hliníku. Na jeho dně se nachází speciální tepelná izolace, díky které ho můžete ihned po dovaření kávy položit na jakýkoli povrch. Za velké plus považujeme rukojeť, která je vyrobena z teplovzdorného plastu, takže nehrozí její poškození.

Na spotřebiči se nachází praktická zvuková kontrolka. Disponuje 2 režimy. Automatickým, v případě kterého ho zapnete a počkáte, až bude káva hotová, a manuálním, který funguje ve spolupráci s integrovaným časovačem. Díky němu můžete předem nastavit začátek vaření kávy. Kromě něj na moka kávovaru najdete také funkci udržování teploty již připraveného nápoje po dobu 20 min. Při použití automatického režimu můžete zvukovou kontrolku, která zazní při dovaření kávy, v případě potřeby vypnout.

Elektrický moka kávovar Bialetti Moka Timer 3 není spotřebiteli hodnocen příliš často. Recenze jsou výhradně pozitivní. Souvisí s dobrou chutí připravené kávy, vysokou funkčností a pěkným designem.

Pozitíva

Bez nutnosti použít externí ohřev
Praktický displej a elektronický časovač
Funkce odloženého startu a udržování teploty připravené kávy

Negatíva

Vysoká cena

Objem / počet šálků = 150 ml / 3 ● Materiál = hliník + teplovzdorný plast ● Typ ohřevu = integrovaný ohřev

Tescoma Paloma 6

Hliníkový moka kávovar, objem na 6 šálků kávy, vhodný pro plynový a elektrický ohřev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moka kávovar Tescoma Paloma je dostupný v několika velikostech. Jedná se o vysloveně levný hliníkový model s překvapivě kvalitním provedením, který uspokojí i náročnější spotřebitele. K zahození není ani jeho design.

Největší předností moka kávovaru Tescoma Paloma 6 by měl být jeho nadstandardní objem. Je dostupný ve více velikostech, konkrétně jako moka kávovar k přípravě 1, 3, 6 nebo až 9 šálků kávy. Naše recenze je věnována modelu na 6 šálků, který má však ve skutečnosti podstatně menší objem. Výrobce jej neuvádí přesně, na základě spotřebitelských recenzí je však možné říct, že si v něm připravíte max. 3 menší nebo 2 normální šálky kávy.

Z našeho pohledu tento kousek vyniká ve zcela jiné oblasti, kterou je poměr mezi pořizovací cenou a vysokou kvalitou zpracování. Tescoma Paloma 6 je vyroben z odolného hliníku a má rukojeť ze žáruvzdorného plastu, se kterým jsme se setkali jen u elektrického modelu Bialetti Moka Timer 3, díky čemuž nehrozí jeho poškození, či dokonce roztavení. Z důvodu hlavního výrobního materiálu nelze tento moka kávovar použít na indukčních varných deskách.

Hodnocení modelu Tescoma Paloma 6 jsou převážně pozitivní. K jeho největším benefitům uživatelé řadí vysokou kvalitu zpracování. Recenze zároveň potvrzují, že udávaná kapacita moka kávovaru neodpovídá jeho skutečnému objemu. Některým uživatelům nevyhovuje ani to, že není vhodný k použití na indukčních varných deskách.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a kvalitou
Nadstandardní kvalita zpracování
Rukojeť ze žáruvzdorného plastu

Negatíva

Menší objem, než udává výrobce
Nevhodný na indukční varné desky

Počet šálků = 6 ● Materiál = hliník + teplovzdorný plast ● Typ ohřevu = elektřina, plyn

Bialetti Elettrika 2

Elektrický moka kávovar, objem 100 ml, integrovaný ohřev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moka kávovar Bialetti Elettrika 2 patří stejně jako Bialetti Moka Timer 3 k elektrickým modelům s vlastním integrovaným ohřevem. Ve srovnání s ním je o něco levnější, má menší objem a disponuje jen základními funkcemi.

Bialetti Elettrika 2 je vyroben z kvalitního potravinářského hliníku a má plastovou rukojeť. Upozorňujeme, že v tomto případě byl použit obyčejný, nikoliv teplovzdorný plast. Kvalita zpracování je proto ve srovnání se zmíněným modelem Moka Timer 3 o něco nižší. Totéž platí i o funkcích, jelikož na tomto spotřebiči nenajdete displej, časovač, ale ani zcela základní prvky, jako je tlačítko ON/OFF či ochrana proti přehřátí.

Vzhledem k uvedeným minusům hodnotíme pořizovací cenu jako přemrštěnou. Naopak za velké plus lze označit fakt, že součástí balení je adaptér k použití v elektrických zásuvkách se 110V napětím. Tento moka kávovar má objem 100 ml, což je dostatečné pro přípravu 2 vysloveně malých šálků kávy.

Uživatelé jsou s moka kávovarem Bialetti Elettrika 2 v zásadě spokojení. Podle jejich slov funguje tak, jak má. K negativům řadí parametry, které jsme zmiňovali ve své recenzi. Jde zejména o absenci základních funkcí, vyšší pořizovací cenu a menší objem.

Pozitíva

Spolehlivý chod
Adaptér na duální napětí
Dobrá kvalita zpracování

Negatíva

Vysoká cena v poměru k funkcím
Absence základních funkcí
Malý objem

Objem / počet šálků = 100 ml / 2 ● Materiál = hliník + plast ● Typ ohřevu = integrovaný ohřev

Bialetti Moka Induction 2

Hliníkový moka kávovar s nerezovým dnem, objem 100 ml, vhodný pro všechny typy ohřevu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Moka konvice odjakživa byly a navždy budou jakýmsi symbolem italského národa. Své místo si našli i v kuchyních českých domácností, které se vrátily ke starým trendům a klasickým způsobům přípravy chutné kávy. Moka konvice Bialetti disponuje ideálním objemem 100 mililitrů dostačujícím pro přípravu dvou šálků kávy. Výjimečností tohoto modelu je jeho kompatibilita s indukčními sporáky, které tolerují výhradně nerezovou ocel. Využít jej však lze i na jiných typech sporáků.

Z materiálu kompatibilního s indukčními sporáky je zkonstruována spodní část kávovaru, zatímco vrchní osmihranný díl je z hliníku. Povrchová úprava je dvoubarevná, kombinující elegantní červenou barvu se stříbrným nerezovým zbarvením. Tvary moka konvice jsou velmi jemné a minimalistické, přičemž malé jsou i rozměry zařízení, které lze s sebou vzít i na dovolenou či jakýkoli jiný výlet. O praktičnost a bezpečnost se stará pohodlná rukojeť z tepelně odolného plastu.

Výběr kvalitních materiálů, ze kterých je moka konvice Bialetti zhotovena, rozhodně dělá z tohoto modelu výjimečný kousek vhodný do jakékoli domácnosti, ale zejména do těch, které disponují indukčním sporákem, pro který je toto zařízení jako stvořené. Příprava kávy je velmi jednoduchá a rychlá, přičemž čištění je také hračkou. Velkou výhodou je objem ideální pro jednu osobu, případně dvě, které se ráno spokojí s jedním šálkem kávy.

Pozitíva

Ideální objem pro jednu osobu
Kvalitní materiály vhodné pro indukční varnou desku
Praktická a snadná obsluha

Negatíva

Žádné

Objem: 100 ml ● Počet šálků: 2 ● Materiál: hliník a nerezavějící ocel ● Typ ohřevu: indukce, plyn, elektřina

Další zajímavé produkty

Nenašli jste moka kávovar, který vám padl do oka? Hledáte něco většího, menšího či speciálního? V tom případě nepřehlédněte následující odstavce. Najdete v nich popisy a krátké zhodnocení několika dalších produktů, které nás zaujaly nízkou pořizovací cenou, vysokou kvalitou zpracování či zajímavými funkčními vlastnostmi.

Levné koťogo – kávovar Pezzetti Italexpress 3150 ml objem a je vyroben z hliníku. Z tohoto důvodu jej můžete použít na elektrických a plynových varných deskách, avšak ne na těch indukčních. Kávovar má pěkný design, je lakovaný, jeho rukojeť je vyrobena tradičně z plastu. Mínusem je poněkud nižší kvalita zpracování.

Tescoma Monte Carlo 4 je nerezový moka kávovar o objemu 200 ml, což je dostačující pro přípravu 4 malých šálků kávy. Je vhodný pro použití na všech typech varných desek, včetně těch indukčních. Jeho cenu hodnotíme jako přiměřenou kvalitě zpracování a k zahození není ani vysloveně elegantní design.

Bialetti Mini Express 2 je speciálním moka kávovarem, což se odrazilo i na jeho vyšší pořizovací ceně. Jedná se o model se speciální výpustí, která slouží k „načepování“ kávy přímo do šálků. Ty můžete navíc již během přípravy kávy umístit na podstavce na koťogu, díky čemuž dojde k jejich nahřátí. Mini Express 2 je vyroben z hliníku a má objem 100 ml.

Pokud hledáte vysloveně levné koťogo kávovar, je Banquet Jade 9 dobrou volbou. Nevyniká vysokou kvalitou zpracování, na druhé straně má nadstandardní objem, který představuje 400 ml. Koťogo je vyrobeno z hliníku a nerezové oceli, ale i přesto není vhodné pro indukční varné desky.

Posledním modelem, který na nás udělal dobrý dojem, je Bialetti Brikka 4. Tento hliníkový moka kávovar o objemu 200 ml zaujme vysokou kvalitou zpracování a opravdu pěkným designem. K plusům patří konstrukční řešení, které vytváří při přípravě kávy vyšší tlak, což se pozitivně odráží na výsledné chuti nápoje.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Moka kávovary patří k velmi oblíbené volbě spotřebitelů, což mimo jiné potvrzují i ​​stovky zakoupených modelů na portálu Heureka.cz. Míra prodejnosti je přitom jednou z pomůcek, podle které můžete odhalit i skutečnou kvalitu a vlastnosti toho či onoho produktu. Abychom vám usnadnili pátrání a porovnávání, připravili jsme si pro vás přehlednou tabulku aktuálně nejprodávanějších moka kávovarů na Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Bialetti Moka Express 35*Zobrazit produkt
Bialetti Moka Induction 45*Zobrazit produkt
Bialetti Venus 65*Zobrazit produkt
Bialetti Moka Express 65*Zobrazit produkt
Bialetti Moka Express 15*Zobrazit produkt

Výběr ideálního koťogo kávovaru, koťoga či moka/mokka konvičky pro vaše potřeby není vůbec náročný. Potřebujete se rozhodnout, jestli je pro vás lepší ocel nebo hliník, vybrat si model s dostačujícím objemem a nezapomenout na typ sporáku, na kterém ho budete používat. Většina kávovarů se na první pohled odlišuje jen designem a velikostí. Ve skutečnosti se mezi jednotlivými kousky najdou podstatné rozdíly, které zpravidla souvisí s kvalitou zpracování, a tedy i výslednou chutí kávy.

Jak vybrat moka kávovar

 • Objem moka kávovaru
 • Materiál moka kávovaru
 • Typ varné desky – ohřevu
 • Funkce, bezpečnostní prvky a další důležité vlastnosti moka kávovarů
 • Návod na přípravu kávy v moka kávovaru
 • Jak na čistění koťoga
 • Výběr vhodné kávy, hrubost mletí a teplota vody
 • Cena a renomovaní výrobci

Objem moka kávovaru

Na trhu jsou dostupné moka kávovary s rozdílným objemem. Nezapomeňte, že kávu je třeba do střední nálevky naplnit povrch, proto vám určitě nedoporučujeme sáhnout po zbytečně velkém nebo naopak příliš malém modelu. To znamená, že v koťogu určeném k přípravě 3 šálků kávy byste měli za každých okolností připravovat přesně 3 šálky kávy.

Objem klasického šálku na espresso činí 50 až 60 ml, od čehož se odvíjí i pomyslné číslování velikosti kávovarů. Pozor, mluvíme o malých šálcích. Před nákupem si proto jasně stanovte, pro kolik osob budete tímto způsobem připravovat kávu. Koťoga jsou běžně dostupná ve velikostech:

 • 100 ml na 2 šálky
 • 150 ml na 3 šálky
 • 200 ml na 4 šálky
 • 400 ml na 8 šálků

Materiál moka kávovaru

Tělo moka kávovarů je vyráběno převážně ze 2 materiálů, nerezavějící oceli a hliníku. Oba z nich jsou vhodné pro přípravu kávy. Odlišné vlastnosti mají zejména z hlediska funkčnosti. Výjimečně natrefíte i na designové, skleněné moka kávovary, které nejsou určeny k použití na varné desce. Disponují vlastním ohřevem, na který se podíváme níže.

Nerezové moka kávovary

Nerezová ocel vyniká z hlediska designu, odolnosti a dlouhé životnosti. Tyto modely můžete bez obav používat několik desetiletí. Nerezová ocel je navíc použitelná na všech typech varných desek, o čemž si povíme více níže. K výhodám tohoto materiálu dále patří to, že je:

 • Neporézní – pro obsah chromu se na něm nenacházejí mikroskopické dírky, což zjednodušuje údržbu a zároveň eliminuje riziko nasávání chutí a vůní.
 • Nekorozivní – při správné péči a skladování nepodléhá korozi ani po letech používání.
 • Odolný – nerezavějící ocel se může poškrábat. V žádném případě však nehrozí její deformace, prasknutí či jiné mechanické poškození, které by znemožnilo další používání konvičky.

Hliníkový moka kávovar

Hliníkové moka kávovary

Hliník je materiál, který se k výrobě moka kávovarů používá od začátku. Jde o původní materiál pro jejich výrobu. V praxi má několik výhod i nevýhod, přičemž je zajímavé, že někteří jeho plusy považují za minusy a naopak.

První diskutabilní vlastností hliníkových moka kávovarů je, že hliník patří k porézním typům kovu. Na povrchu má malinké otvory, do kterých se postupně dostávají oleje z kávových zrn. Tato na oko drobnost, která se nazývá kávová patina, zkracuje životnost koťoga, ovlivňuje jeho vzhled a v neposlední řadě ovlivňuje chuť připravené kávy. Mnozí milovníci kávy však na tzv. kávovou patinu nedají dopustit. Považují ji za jakousi přidanou hodnotu, která je znakem kvality kávy, připravené v koťogu.

Jednoznačnou nevýhodou hliníku je, že ho nesmíte mýt drátěnkami či jinými drsnými pomůckami ani s pomocí čistících přípravků. Při takové péči dojde k postupnému odpadávání miniaturních kousků hliníku, což opět zkrátí životnost moka konvice a ovlivní chuť připravené kávy. Hliník je navíc náchylný k rezivění, které urychluje kontakt s kyselinami a kyslíkem. Káva má kyselé pH, v tomto případě ji proto můžeme považovat za kyselinu, a kontaktu se vzduchem prostě nemáte jak zabránit. Proces rezivění urychluje i skladování nedostatečně vysušeného spotřebiče. V neposlední řadě je důležité zmínit, že hliník „nespolupracuje“ se všemi typy varných desek.

Typ varné dosky – ohřevu

Abyste si v klasickém moka kávovaru připravili kávu, potřebujete použít externí zdroj tepla. V domácnosti jím bude sporák, resp. varná deska. Na výběr máte desky plynové a elektrické, tedy sklokeramické a indukční. Na plynových a elektrických deskách můžete zpravidla použít jakékoli koťogo, tedy to z hliníku i nerezové oceli. Specifická je indukce, se kterou budou spolupracovat jen modely z nerezavějící oceli.

Moka kávovar na indukci

Další alternativou jsou hliníkové kousky s nerezovým dnem. Ty v sobě spojují některými oblíbené vlastnosti hliníku a možnost použití koťoga na indukci. V popisech některých produktů naleznete informaci, že jsou určeny vysloveně k použití na plynové varné desce. V tomto případě se na nich zpravidla nachází zesílené dno a rukojeti odolné proti vysokým teplotám.

Speciální kategorií jsou elektrické moka kávovary s vlastním integrovaným ohřevem. Jejich součástí je základna podobná té na rychlovarné konvici, kterou pomocí kabelu napojíte do elektrické zásuvky. Výhodou této alternativy je zejména nenáročné používání a také fakt, že si kávu připravíte kdekoli, např. v hotelovém pokoji.

Funkce, bezpečnostní prvky a další důležité vlastnosti moka kávovarů

Klasická koťoga nemají příliš mnoho doplňkových funkcí. Výjimečně natrefíte například na modely s výpustí, která slouží k přímému dávkování kávy do šálků nebo na držáky na šálky, které můžete během přípravy kávy ohřát. Z hlediska bezpečnosti se zaměřte na kvalitu těsnění a ventilu ve spodní části zařízení. Pokud se rozhodnete pro koupi elektrického koťoga kávovaru, všimněte si následujících parametrů.

 • Ochrana proti přehřátí – jde o jeden ze základních bezpečnostních prvků. 
 • Tlačítko ON/OFF – nenachází se hlavně na levnějších modelech. V takovém případě přípravu kávy ukončíte jen pomocí vytažení elektrického kabelu ze zásuvky.
 • Časovač – slouží k nastavení času, ve kterém se koťogo automaticky spustí a připraví kávu.
 • Displej – můžete na něm sledovat čas zbývající do konce přípravy kávy, případně i jiné údaje.

Návod na přípravu kávy v moka kávovaru

Celková doba přípravy se pohybuje kolem 7 min. Tajemství úspěchu tkví v použití správného množství namletých kávových zrn a odhadnutí přiměřené doby extrakce (vytékání hotové kávy).

Příprava kávy v moka kávovaru

 • Do spodní části – nádobky zařízení nalijte požadované množství vody. Nikdy nepřekročte rysku MAX. Pokud se na koťogu nenachází, vodu nalijte po bezpečnostní ventil. 
 • Do spodní části koťoga s vodou vložte kovový trychtýř, tzv. filtr nebo sítko a nasypte do něj namletou kávu. Trychtýř musí být naplněn po okraj. Kávu nezapomeňte zarovnat. Při použití koťoga nemusíte kávu utlačovat.
 • Nyní můžete na spodní nádobu s nálevkou pomocí otáčení nasadit vrchní část koťoga. Umístěte ji na varnou desku. Za každých okolností zvolte střední výkon sporáku. Při přípravě kávy na plynovém sporáku se ujistěte, že plamen přichází do přímého kontaktu pouze se dnem. Pokud to přeženete s teplotou, extrakce proběhne příliš rychle, což může způsobit tzv. přepálení nápoje.
 • Od chvíle, kdy se začne voda ve spodní nádobce vařit a pod tlakem stoupat přes namletou kávu v nálevce, je třeba zpozornět. Délka extrakce se v závislosti na množství vody a kávy zpravidla pohybuje kolem 1,5 – 2 min.
 • Nikdy nenechte koťogem protéct veškerou vodu. Ze zdroje tepla ji odstavte těsně před koncem extrakce, tedy ve chvíli, kdy uslyšíte výrazný zvuk bublání.
 • Chcete-li extrakci přerušit okamžitě, můžete spodní část zařízení hned po odstavení ze sporáku ponořit do studené vody
 • Káva je v tuto chvíli hotová, takže ji stačí nalít do šálků.

Jak na čistění koťoga

Péče o koťogo má výrazný vliv na jeho životnost a chuť připravené kávy. Hliníkové modely jsou obecně náchylnější ke vzniku koroze, ty z nerezové oceli k mechanickému poškození, přesněji k poškrábání. Způsob údržby je však totožný v obou případech.

 • Z koťoga hned po použití a vychladnutí vysypte kávu.
 • Veškeré znečištěné části opláchněte pod vodou.
 • Koťogo můžete nechat odtéct, před odložením ho však důkladně otřete dosucha, zaměřte se zejména na místa, jako jsou závity a těsnění.
 • Je ideální, když nebudete používat žádné čistící prostředky ani drsné houbičky či drátěnky. Pokud byste náhodou koťogo zapomněli vyčistit hned po přípravě kávy, a ta by například zplesnivěla, použijte neagresivní čistící prostředek a jemný hadřík nebo houbičku.

Výběr vhodné kávy, hrubost mletí a teplota vody

 • Výběr kávy: Výběr konkrétního typu kávy závisí zejména na vašich vlastních preferencích. Při použití moku kávovaru jsou však ideální zejména chuťově výrazné druhy, např. Keňa, Top Masai či Kostarika Tarrazu.
 • Hrubost mletí: Určitě vám doporučujeme sáhnout po zrnkové kávě, kterou namelete těsně před přípravou. Samozřejmě to není nezbytnost. V koťogu můžete použít kávu namletou na jakoukoli hrubost, nejlepších výsledků dosáhnete při mletí na hrubost, která se nachází někde uprostřed mezi mletím na drip a klasické espresso. Zjednodušeně řečeno, zrna by měla mít konzistenci písku.
 • Teplota vody: Do moka kávovaru můžete nalít studenou i teplou vodu. Někteří kávičkáři zastávají názor, že při použití studené vody trvá příprava kávy déle, v důsledku čehož dochází k jejímu přepálení a horší chuti výsledného nápoje. Někdo naopak upřednostňuje použití studené vody z důvodu plnější chuti připravené kávy.

Moka kávovar vhodná káva

Cena souvisí s kvalitou

Moka kávovary lze rozdělit do 3 pomyslných cenových kategorií. Pořizovací cena těchto zařízení souvisí zejména s kvalitou zpracování a životností, ale také s jejich objemem.

 • Nejlevnější moka kávovary za cenu do 500 Kč jsou vhodné pro občasné používání a přípravu menšího množství kávy. Nevynikají vysokou kvalitou zpracování a ani dlouhou živností. Problémem jsou zejména těsnění.
 • Za levné moka kávovary lze označit ty za 500 až 750 Kč. V této kategorii naleznete již vcelku kvalitní kousky s menším i větším objemem. Méně kvalitní těsnění či problémy s přiléháním horního víka jsou příznačné i pro tyto modely.
 • Kousky za 1 000 až více než 1 200  lze označit za poloprofesionální. Vynikají extrémně vysokou kvalitou zpracování a zpravidla mají velmi dlouhou životnost. Dražší koťoga se odlišují i ​​propracovanějším designem.

O slovo se hlásí Bialetti, Tescoma i Pezzetti

Tyto spotřebiče nepatří k produktům, které vyrábí velký počet výrobců. Pokud hledáte skutečnou kvalitu, můžeme vám doporučit moka kávovary Bialetti, Tescoma či Pezzetti. Pokud hledáte model pro občasné použití, který nevyniká dlouhou životností, a to za vysloveně nízkou pořizovací cenu, na své si přijdete například v nabídce značky Banquet. Levné moka kávovary naleznete také v obchodním řetězci Lidl pod značkou Ernesto.

Otázky a odpověde – FAQ

V návodu na výběr toho nejlepšího moka kávovaru v našem testu jsme se snažili věnovat každému detailu, který souvisí s těmito pomůckami pro přípravu kávy. Pokud jste náhodou nenašli odpovědi na otázky, které vás zajímají, neváhejte nám je položit v diskusi, kterou najdete hned pod sekcí odpovědí na nejčastější dotazy spotřebitelů. Na všechny z nich se pokusíme odpovědět co nejdříve.

Spotřeba většiny moka kávovarů s vlastním ohřevem nepřesahuje 400 W. Myslete na to, že modely s příliš nízkým příkonem mohou pracovat pomalu, což se v konečném důsledku odráží na vyšší spotřebě elektřiny, a tedy i provozních nákladech.

Tento spotřebič můžete využít i při kempování, kde si kávu připravíte přímo na otevřeném ohni. V takovém případě musíte sáhnout po celokovovém modelu bez jakýchkoli plastových komponentů. Na škodu není ani to, má-li dané koťogo zesílené dno, které je schopno odolat vysokým teplotám. Při nákupu modelu, který se chytáte využívat takovýmto způsobem doporučujeme sáhnout po nerezové oceli.

Dobrou zprávou je, že všechny tyto části lze vyměnit. Abyste tak mohli učinit, je nutné sáhnout po kousku, ke kterému jsou dostupné náhradní díly. Tuto informaci byste měli najít přímo na webech daných výrobců nebo v kamenných prodejnách.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnocení:
(92.8%)