Detektory kovů

Nejlepší detektory kovů 2024 + recenze

Bezpečnost při práci je největší prioritou, kterou byste měli dodržovat nejen v profesní sféře, ale také během provádění prací v domácnosti. Speciálně při rekonstrukčních pracích, které vyžadují extrémní zásahy do stěn, stropů či podlah, se vyplatí mít po ruce pomocníka ve formě detektoru kovů. V našem testu jsme zhodnotili nejlepší modely nabízené na trhu, přičemž vítězem v této kategorii se stal Bosch GMS 100M Professional. Sestavili jsme také nápomocný návod k výběru toho správného zařízení pro detekci kovů.

Publikované: 15.12.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký detektor kovů koupit?

Pro detailně orientované spotřebitele jsme připravili obsáhlé recenze se zaměřením na všechny faktory, které by mohly ovlivnit výběr vhodného produktu. Ale pro ty, kteří se zaměřují zejména na to nejpodstatnější, jsme zhotovili krátký přehled nejdůležitějších parametrů vybraných modelů.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch GMS 100 M   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Emos M0501   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
UNI-T UT387LM   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bosch GMS 100 M Professional

Bosch GMS 100 M Professional

Detektor kovů s hloubkou detekce 100 mm, automatická kalibrace, LED indikátor a zvukové upozornění, dokáže vyhledat železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Zobrazit více info

Detektor s nejvyšší spolehlivostí dokáže pomocí automatické zoom stupnice lokalizovat elektrické vedení pod napětím, železné i neželezné kovy v maximální hloubce 100 mm. Funguje na baterii, kterou po 5minutové nečinnosti šetří funkcí automatického vypnutí. Praktické využitelnosti přístroje „nahrává“ jednoduché ovládání jedním tlačítkem a otvor pro značkování. Detekci předmětu, resp. materiálu signalizuje akusticky i opticky.

Cenový trhák
Emos M0501

Emos M0501

Detektor kovů s hloubkou detekce 50 mm, automatická kalibrace, optická a akustická signalizace, dokáže vyhledat dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Zobrazit více info

Multifunkční měřící detektor určený spíše pro domácí použití dokáže lokalizovat elektrické vedení pod proudem, ale i kovové a dřevěné objekty. Disponuje citlivostí detekce do 50 mm, nicméně u každého typu materiálu se hloubka detekce liší. Po lokalizování hledaného prvku se data zobrazují na přehledném displeji, přičemž přístroj zároveň vydá zvukový signál. Aby se dosáhlo co největší přesnosti, je třeba před každým použitím detektor kalibrovat.

Náš TIP
UNI-T UT387LM

UNI-T UT387LM

Detektor kovů s hloubkou detekce 100 mm, automatická kalibrace, optická + akustická signalizace, dokáže vyhledat dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Zobrazit více info

Nástěnný skener dokáže rozeznat železné i neželezné kovy, elektrické vodiče pod napětím a dřevo, a to do hloubky 100 mm. Přístroj disponuje velkým displejem, na kterém se zobrazují ikony nacházejících předmětů. Jako bonus obsahuje laserový dálkoměr umožňující měření do vzdálenosti 20 až 40 metrů. K dalším zajímavým funkcím patří automatizovaný výpočet pravoúhlých ploch, výšky objektů podle Pythagorovy věty či převod jednotek měření. Do paměti je schopen uložit až 30 skupin dat. Má vestavěný akumulátor nabíjetelný prostřednictvím rozhraní USB-C.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Hloubka a přesnost detekce, materiály, které dokáže přístroj lokalizovat, jsou parametry, které by především měly rozhodovat při koupi vašeho vlastního spolehlivého pomocníka při rekonstrukčních pracích. Abychom v recenzích nejlepších modelů obsáhli co největší množství podstatných informací, a uměli tak určit samotného vítěze testu, předem jsme si vytyčili faktory, které nás budou během testu, porovnávání a hodnocení nejvíce zajímat. Zvolené parametry rozhodují jednak o účinnosti produktu, jednak o bezpečnosti samotného uživatele.

Hloubka detekce
Přesnost detekce
Materiály, které lokalizuje
Kalibrace
Funkce a výbava
Signalizace
Jednoduchost ovládání
Cena
Hmotnost

Uvedené parametry nám dopomohly k zúžení výběru těch nejlepších modelů na ty nejúčinnější a nejspolehlivější, kterým jsme se později dále věnovali. V této selekci se s podstatnou převahou ocitly produkty značky Bosch, ale našly se i modely UNI-T či Extol. Všem výrobcům jde o dosažení co nejvyšší spolehlivosti a přesnosti, protože právě o to u detektorů kovů jde. V našem hodnocení jsme se odráželi právě od těch nejdůležitějších parametrů, ale také spotřebitelských názorů a recenzí dostupných na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz a Alza.cz. Námi zvolené produkty různých cenových kategorií se liší hlavně dodatečnými funkcemi, napájením, přesností a hloubkou detekce.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze detektorů kovů

Vypracování následujících recenzí předcházelo několikahodinové studium a analýza nejpodstatnějších parametrů, silných a slabých stránek uvedených v četných spotřebitelských recenzích k vybraným produktům, na základě čehož jsme je později navzájem porovnali, zhodnotili a přiřadili jednotlivým modelům příznačný štítek. Recenze jsou detailním shrnutím vytyčených parametrů vybraných detektorů kovů a našich dojmů z nich.

Víťaz testu

Bosch GMS 100 M Professional

Detektor kovů s hloubkou detekce 100 mm, automatická kalibrace, LED indikátor a zvukové upozornění, dokáže vyhledat železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Šikovný, kompaktní detektor nevyžaduje manuální kalibraci, čímž se z něj stává velmi spolehlivý společník při rekonstrukčních pracích. Dokáže velmi jednoduchým přiložením ke stěně lokalizovat elektrická vedení pod napětím, železné a neželezné kovy. Stačí stisknout jedno tlačítko. O vše ostatní se již postará LED indikátor a automatická zoom stupnice na displeji, která dopomáhají k přesnému označení hledaného materiálu.

Maximální hloubka lokalizace materiálů je v případě tohoto přístroje 100 mm, avšak hloubka detekce jednotlivých materiálů se liší. Zatímco železné kovy (ocel) najde také v hloubce zmíněných 100 mm, neželezné kovy (měď) identifikuje jen v hloubce 80 mm. Vodiče pod napětím musí být ještě blíže, přesněji na 50 mm, aby je detektor dokázal najít. Jakmile přístroj materiál vyhledá, signalizuje tento nález akusticky, ale i opticky za pomoci zmiňované zoom stupnice. Díky praktickému otvoru ve středu displeje je umožněno okamžité označení místa nálezu prostřednictvím fixu či pera.

Co se týče napájení, detektor funguje na bázi obyčejné 9voltové baterie, která je součástí balení. K šetření její výdrže slouží automatické vypnutí přístroje po 5 minutách nečinnosti. Zařízení je dokonale chráněno vůči prachu a vodě, což umožňuje jeho použití i v exteriéru, ale určené je spíše k identifikování materiálů ve stěnách, stropech či podlahách budov, čili interiérové využití. Praktickým příslušenstvím je přibaleno poutko na zápěstí, které zjednodušuje práci s přístrojem.

Zklamat vás může fakt, že přístroj reaguje na materiály nejen ze zadní strany, kterou se po přiložení dotýká stěny, ale i zboku, čímž se může zkomplikovat přesná lokalizace hledaného materiálu. Mohou však nastat i problémy s kalibrací, které se projeví zejména rozdílnými výsledky detekce na stejném místě přiložení. Jedno z možných řešení je přiložení druhé ruky na zeď z důvodu uzemnění, ale nemusí to vždy fungovat. Na druhé straně potěšující výhodou je velký hloubkový dosah detektoru a středový výřez pro označování. Přesvědčí však kvalita výrobku a snadná ovladatelnost či přehlednost dostupných funkcí.

Pozitíva

Reaguje přesně jak má
Top produkt za příznivou cenu
Praktický otvor pro označování

Negatíva

Pouzdro není součástí balení
Chybí podsvícení displeje
Někdy chybné výsledky detekce

Maximální hloubka detekce: 100 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím ● Napájení: baterie 9 V ● Signalizace: LED indikátor + zvukové upozornění ● Podsvícení displeje: ne ● Automatické vypnutí: ano / 5 minut ● Další funkce: automatická zoom stupnice na displeji ● Pouzdro: ne ● Hmotnost: 260 g ● Rozměry: 200 x 85 x 32 mm

Cenový trhák

Emos M0501

Detektor kovů s hloubkou detekce 50 mm, automatická kalibrace, optická a akustická signalizace, dokáže vyhledat dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Multifunkční měřící detektor za velmi nízkou cenu nabízí rychlou lokalizaci nejen železných a neželezných kovů, ale také elektrického vedení pod napětím a dřeva. Tato vymoženost se hodí v případě, že během rekonstrukce nevíte, kde přesně se nacházejí střešní trámy či jiné skryté dřevěné konstrukce. Přístroj se doporučuje pouze pro domácí použití, jelikož pro profesionální každodenní účely se vyžaduje kvalitnější provedení s více funkcemi a minimem odchylek.

Ve srovnání s modelem Bosch GMS 100 M Professional má tento přístroj podstatně nižší maximální hloubku detekce. Ta se pohybuje v hladině 50 mm, přičemž takto hluboce dokáže přístroj vyhledat elektrické vedení pod napětím. Kovové trubky železného i neželezného charakteru najde, jsou-li maximálně 30 mm hluboko ve zdi, přičemž dřevo identifikuje jen na 18 mm. Detektor využívá elektronických signálů a v okamžiku nálezu hledaného prvku se data zobrazí na přehledném LCD displeji, přístroj upozorní na výsledek i zvukově. Přístroj tedy disponuje akustickou i optickou signalizací.

Detektor disponuje automatickým vypnutím po určité (neuvedené) době nečinnosti. Tak jako v případě Bosch GMS 100 M Professional, ani od tohoto modelu nečekejte funkci podsvícení displeje, avšak obrazovka jasně ukáže intenzitu signálu, což je u detektoru a jeho displeje to nejdůležitější. Napájení funguje na bázi jednoduché baterie s 9voltovým napětím, kterou výrobce přiložil do balení.

Tento detektor patří k nejlevnějším modelům na trhu, ale dá se říci, že i přes nízkou cenu nezklame svou spolehlivostí a funkčností. Přesnosti detekce na průměrné úrovni lze dosáhnout pravidelným kalibrováním přístroje před každým použitím, ale také přesným dodržením instrukcí v přiloženém manuálu. Může se však stát, že navzdory tomu bude přístroj pípat, resp. signalizovat nález i metr od reálného umístění hledaného elektrického kabelu. Nicméně to může být způsobeno přílišnou citlivostí zařízení. Spotřebitele potěší jednoduché ovládání, baterie v balení a dostačující provedení za velmi nízkou cenu.

Pozitíva

Jasná grafika
Baterie v balení
Nízká cena

Negatíva

Nepřesnost detekce – před každým použitím nutná kalibrace
Omezené využití
Větší odchylka při detekci elektrického vedení

Maximální hloubka detekce: 50 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím ● Napájení: baterie 9 V ● Signalizace: optická + akustická ● Podsvícení displeje: ne ● Automatické : ano ● Další funkce: ne ● Pouzdro: ne ● Hmotnost: 210 g ● Rozměry: 155 x 72 x 28 mm

Náš TIP

UNI-T UT387LM

Detektor kovů s hloubkou detekce 100 mm, automatická kalibrace, optická + akustická signalizace, dokáže vyhledat dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Nástěnný skener dokáže identifikovat železné a neželezné kovy, elektrické kabely pod napětím, ale také dřevěné části ve stěnách, stropech a podlahách. Tyto nálezy se zobrazí na velkém displeji s úhlopříčkou 2,4" prostřednictvím příznačných ikonek. Indikuje se také hloubka uložení předmětu a přítomnost elektrického napětí. V případě elektrických vodičů je možné dosáhnout největší přesnosti tehdy, když je vodič pod napětím připojen k zapnutému spotřebiči.

Přístroj disponuje stejnou maximální hloubkou detekce jako Bosch GMS 100 M Professional, a to 100 mm. Přestože v takové hloubce dokáže identifikovat jen železné kovy. Co se týče neželezných kovů, je to 80 mm. Pro dřevo platí maximální hloubka detekce 38 mm a pro vodiče pod proudem 50 mm. Zvukovou signalizaci nálezu lze vypnout, resp. přepnout do tichého režimu nebo režimu bzučák (vibrování). Na rozdíl od předchozích modelů Bosch GMS 100 M ProfessionalEmos M0501 funguje napájení tohoto modelu na principu vestavěného lithium-iontového akumulátoru o kapacitě 3 000 mAh, který lze nabíjet prostřednictvím rozhraní USB-C.

Zařízení však vyniká zejména dostupností doplňkové funkce v podobě laserového dálkoměru pro pohodlné zaměření vzdálenosti. Umožňuje měření do dálky 20 metrů, s reflektorem dokonce až 40 metrů. Přesnost měření, kterou zaručuje automatická kalibrace, se uvádí v hodnotě ± 2 mm. Dálkoměr disponuje také možností automatizovaného výpočtu pravoúhlých ploch nebo výšky objektů na základě Pythagorovy věty. Také je naprogramován tak, aby dokázal sčítat a odečítat naměřené hodnoty, kontinuálně měřit vzdálenosti, plochy, objem, přičemž všechny tyto údaje dokáže převádět do různých jednotek měření.

Spotřebitele rozhodně potěší schopnost přístroje uchovat ve své paměti až 30 skupin dat, přičemž také disponuje funkcí vyvolání údajů z předešlých měření. Na jedno nabití vestavěné baterie dokáže provést až 3 000 jednotlivých měření, přičemž výdrž baterie je šetřena díky automatickému vypnutí přístroje po 20 sekundách nečinnosti. Velkým plusem je ve srovnání s modely Bosch GMS 100M ProfessionalEmos M0501 přiložen obal, resp. látkové pouzdro, který poskytuje detektoru alespoň jakou takovou ochranu před vnějšími vlivy. V balení také naleznete kabel s rozhraním USB-C pro pohodlné nabíjení zařízení. Sice tento produkt patří k modelům střední cenové hladiny, dostupné funkce z něj činí opravdu nadstandardní kousek.

Pozitíva

Laserový dálkoměr
Ukládací paměť
Vestavěná baterie

Negatíva

Příliš rychlé automatické vypnutí (20 sekund)

Maximální hloubka detekce: 100 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím ● Napájení: vestavěný akumulátor / kapacita 3 000 mAh ● Signalizace: optický + akustický (možnost tichého režimu) ● Podsvícení displeje: neuvádí se ● Automatické vypnutí: ano / 20 sekund ● Další funkce: laserový dálkoměr ● Pouzdro: ano / látkové pouzdro ● Hmotnost: 158 g ● Rozměry: 153 x 68 x 31 mm

Pre náročných

Bosch D-tect 200 C Professional

Detektor kovů s hloubkou detekce 200 mm, automatická kalibrace, optická signalizace, dokáže vyhledat dřevo, plast, trouby s vodou/bez vody, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím / bez napětí.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Robustní detektor již svým vzhledem napovídá, že nepůjde o běžný přístroj pro začátečníky. Disponuje Bosch Radar technologií, která zajišťuje přesnost, lepší bezpečnost a jasné vyznačení lokalizovaných objektů. Dokáže měřit hloubku betonu a mohutným provedením předchází poškození během vrtání, díky čemuž se z něj stává vhodný pracovní společník v interiéru i exteriéru.

Profesionalitu přístroje dokazuje i maximální hloubka detekce v rozsahu 200 mm. V této hloubce dokáže identifikovat železné kovy. Neželezné kovy a plasty jen do 80 mm, kdežto dřevěné konstrukce podobně jako UNI-T UT387LM najde v hloubce 38 mm. S přesností ± 5 mm však dokáže lokalizovat i trouby s vodou či bez vody, ale také elektrické kabely pod proudem a bez napětí. Na nález upozorňuje opticky. Přístroj disponuje bodovým zobrazením, které usnadňuje detekci na obtížně přístupných místech. Kontrola dat je možná na displeji několika způsoby, a to náhledem objektu nebo bodu, zobrazením signálu či 2D náhledem daného signálu.

Napájení funguje na bázi akumulátorových přístrojů s výsuvnou 12voltovou baterií. Přístroj také disponuje inovativní funkcí snímků obrazovky detektoru, díky čemuž je umožněna rychlá a spolehlivá dokumentace důkazů měření. Údaje se ukládají na SD kartu, ze které je následně možné přesunutí těchto dat do počítače prostřednictvím SD kartového slotu nebo rozhraní USB-C. Detektor dokáže také měřit vzdálenosti stejně jako model UNI-T UT387LM, nicméně jako bonus slouží praktická funkce detekce úniků kapalin.

Spotřebitele jistě potěší pevný úložný box připomínající boxy na vrtačky, sbíječky a jiné podobné přístroje. Ke zjednodušení manipulace se zařízením slouží řemínek na ruku, ale také praktický úchyt. I přes svůj robustní vzhled je velmi lehký, což naznačuje použití výrobních materiálů nižší kvality, a tedy náchylnost k poškození. Snadná obsluha přístroje a funkce snímku obrazovky detektoru patří k podstatným výhodám tohoto modelu. Jako u ostatních produktů, ani zde nelze absolutně spoléhat na schopnost přesné detekce.

Pozitíva

Vizualizace signálu
Přesná délková označení
USB přenos dat do počítače

Negatíva

Levný plast – lehce rozbitný
Vysoká cena
Není až tak přesný

Maximální hloubka detekce: 200 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: dřevo, plast, trouby s vodou/bez vody, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím / bez napětí ● Napájení: akumulátor 12 V ● Signalizace: optická ● Podsvícení displeje: ano ● Automatické vypnutí: neuvedeno ● Další funkce: dokumentace na SD kartě, snímek obrazovky detektoru, měření vzdáleností, detekce úniků kapalin ● Pouzdro: ano ● Hmotnost: 700 g (bez akumulátoru) ● Rozměry: 231 x 16 x 112 mm

Lacná kvalita

Extol Premium 8831321

Detektor kovů s hloubkou detekce 100 mm, automatická kalibrace, podsvícený displej, akustické a světelné upozornění, dokáže vyhledat dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Detektor kovů od společnosti Extol slouží k lokalizaci kovů (železných a neželezných), elektrických vedení pod proudem, ale také dřevěných konstrukcí. Bonusem v případě tohoto modelu je schopnost rozeznat, zda se jedná o kov magnetický, resp. železný (železo, nikl, kobalt), nebo nemagnetický (měď, zinek, hliník), nastane-li situace, že je třeba rozlišit měděné vodiče od nosných ocelových konstrukcí, což se stává často v panelácích. Při detekci se na displeji zobrazí přibližná hloubka nalezeného kovu. To ovšem neplatí v případě elektrických kabelů a dřeva.

Maximální pracovní rozsah přístroje je stejný jako u modelů Bosch GMS 100 M Professional a UNI-T UT387LM, a to 100 mm, kde dokáže identifikovat železné kovy. Neželezné kovy lokalizuje v hloubce 80 mm, vodiče pod napětím do 50 mm a dřevo jen do hloubky 20 mm. Detektor kovů dokáže lokalizovat nejen elektrické vedení, ale také rozvody plynu a vody ve stěnách, stropech a podlahách. Výjimečností je schopnost detekce elektrických rozvodů na základě napětí ve skrytých rozvodech, nikoli prostřednictvím kovu, ze kterého jsou zhotoveny. Funkce zoom je největším pomocníkem při dosažení přesné lokalizace objektu.

Jako všechny ostatní recenzované modely kromě Bosch GMS 100 M Professional i tento detektor kovů umí vyhledat dřevěný materiál ve formě různých konstrukcí či trámů skrytých za stěnou, pod podlahou nebo ve stropě. Kromě toho však disponuje i nadstandardní funkcí digitální vodováhy, což je umožněno díky schopnosti zobrazení vlastní polohy pomocí souřadnic ± x/y°. Přístroj stačí položit na předmět, přičemž následně se zobrazí odchylka detektoru od vodorovné roviny.

Kromě přesnosti digitální vodováhy ±0,5° je velkou výhodou šetření 9-voltové baterie pomocí funkce automatického vypnutí po 4 minutách nečinnosti. V balení si vyjma baterii najdete nylonové pouzdro na ochranu detektoru kovů před nečistotami a jinými vnějšími faktory. Může se však stát, že přístroj hlásí na určitém místě i to, co tam reálně není, nebo naopak nevidí a neupozorňuje na materiál, který se ve skutečnosti v dané lokaci nachází. To však může být zapříčiněno špatnou kalibrací detektoru.

Pozitíva

Vyhledává dost hluboce
Slušný poměr cena/výkon
Poměrně přesný

Negatíva

Ne vždy měří přesně
Kabely pod napětím hledá obtížněji

Maximální hloubka detekce: 100 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím ● Napájení: baterie 9 V ● Signalizace: akustická + světelná ● Podsvícení displeje: ano ● Automatické vypnutí: ano/4 minuty ● Další funkce: digitální vodováha, zoom pro přesnou lokalizaci ● Pouzdro: ano / nylonové pouzdro ● Hmotnost: 146 g ● Rozměry: 197,5 x 80 x 23 mm

Najpredávanejšie

Bosch GMS 120 Professional

Detektor kovů hloubkou detekce 120 mm, automatická kalibrace, LED indikátor a akustický signál, dokáže vyhledat dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tento detektor kovů je novější verzí vítěze našeho testu Bosch GMS 100 M Professional, který dokáže zaměřit objekty v hloubce až 12 cm. Disponuje také zvýšenou odolností proti prachu a vodě, díky čemuž si poradí i v náročnějších podmínkách. Praktičností a jednoduchou obsluhou se dostal na vrchol ve své kategorii, získal titul Top produkt roku 2022.

Detektor kovů od značky Bosch zvládne detekci železných kovů jako je ocel až do zmíněných 120 mm, zatímco neželezné kovy jako měď identifikuje jen v hloubce 80 mm. Pro vedení pod napětím platí údaj 50 mm, což se vztahuje na všechny recenzované produkty. Dřevo na rozdíl od detektorů UNI-T UT387LMBosch D-tect 200 C Professional lokalizuje jen na 32 mm, což je o 6 mm méně než u dvou uvedených modelů. Spolehlivost a maximální důslednost při detekci je dosažitelná automatickou kalibrací při každém zapnutí přístroje.

Praktickou součástí je i v případě tohoto modelu (stejně jako u Bosch GMS 100 M Professional) otvor pro vyznačování uprostřed LED diodového tříbarevného prstence signalizujícího nález hledaného objektu či materiálu. Napájení funguje na principu 9voltové baterie, jejíž výdrž šetří automatické vypnutí po uplynutí 5minutové doby nečinnosti.

Výhodou tohoto detektoru kovů je ochranné pouzdro v ceně produktu, které také doprovází poutko na zápěstí pro zjednodušení manipulace s přístrojem. Jako u každého recenzovaného modelu, i u tohoto se může stát, že vám vyjde nepřesný výsledek detekce, avšak to může být způsobeno hned několika vlivy, a to například materiálem a konstrukcí stěny, teplotou, vlhkostí nebo velikostí a umístěním objektu. Některým spotřebitelům může vadit nepřiměřeně hlasité pípání při detekci hledaného materiálu, ale to lze jednoduše vypnout. Díky snadné manipulaci, slušnému dosahu a rychlé práci tento produkt za optimální cenu stojí za zvážení.

Pozitíva

Praktický otvor pro značení
Volitelná akustická signalizace
Podsvícený displej

Negatíva

Při přepnutí na hledání elektrického vedení nesvítí LED kontrolka
Kabely musí vést řádně silný proud, aby je lokalizovalo
Mohlo by být také přesnější vyhodnocení detekce

Maximální hloubka detekce: 120 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: dřevo, železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím ● Napájení: baterie 9 V ● Signalizace: tříbarevný LED indikátor + akustický signál ● Podsvícení displeje: ● Automatické vypnutí: ano / 5 minut ● Další funkce: žádné ● Pouzdro: ano / látkové pouzdro ● Hmotnost: 270 g ● Rozměry: 200 x 85 x 32 mm

Bosch Truvo 0603681221

Detektor kovů hloubkou detekce 70 mm, automatická kalibrace, optické a akustické upozornění, dokáže vyhledat železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Viditelně velmi jednoduchý detektor, který v porovnání se všemi ostatními recenzovanými modely jako Extol Premium 8831321 či Bosch GMS 120 Professional neobsahuje displej. Signalizace o nálezu elektrického vedení pod proudem, železných nebo neželezných kovů ve zdi pracuje na bázi akustického výstražného systému a diodového semaforu. Červená barva označuje nález, zatímco zelená dává vrtačce povolení k přístupu.

Přístroj disponuje pracovním rozsahem 70 mm, což je méně než v případě profesionálního detektoru Bosch D-tect 200 C Professional pro náročné, ale o něco více než u levnějšího modelu Emos M0501. Ve zmíněné hloubce identifikuje železné kovy, přičemž neželezné lokalizuje do 60 mm a vedení pod napětím najde v hloubce 50 mm. Co největší přesnost zajišťuje pravidelná automatická kalibrace, která proběhne pokaždé, když se zařízení zapne.

Jednoduchost přístroje se odráží na intuitivním ovládání díky prosté obsluze jedním tlačítkem. Praktičnosti „nahrává“ měkká rukojeť Soft Grip, která zajišťuje komfortní práci s lehoučkým zařízením o hmotnosti 150 g. Váha přístroje není vysoká i díky napájení ve formě tří 1,5-voltových baterek AAA, o jejichž výdrž se stará funkce automatického vypnutí po 10 minutách nečinnosti.

Snadná manipulace a automatická kalibrace rozhodně patří k největším výhodám tohoto poměrně levného přístroje. Jeho přesnost také není podprůměrná. Pozor je však třeba dávat u paneláků, kde jsou elektrická vedení, železné překlady a výztuže příliš natěsno, což může zapříčinit nepřesnou lokalizaci elektrického vodiče pro železné prvky. Za minus se považuje i fakt, že detektor kovů neumožňuje přepínání mezi detekcí kovů a elektrických kabelů. Tyto dvě možnosti vyhledávání fungují jen současně. Poměr ceny a kvality je však více než dostačující.

Pozitíva

Jednoduchá manipulace
Automatická kalibrace při každém zapnutí
Super poměr cena/kvalita

Negatíva

Nemožnost přepínání mezi detekcí kovů a elektrických vodičů
Bez displeje
Přesnost 10 – 15 mm

Maximální hloubka detekce: 70 mm ● Automatická kalibrace: ano ● Materiály, které umí vyhledat: železné kovy, neželezné kovy, elektrické vedení pod napětím ● Napájení: baterie 3x 1,5 V (AAA) ● Signalizace: optický + akustický ● Podsvícení displeje: bez displeje ● Automatické vypnutí: ano / 10 minut ● Další funkce: žádné ● Pouzdro: ne ● Hmotnost: 150 g ● Rozměry: 205 x 125 x 55 mm

Další zajímavé produkty

Do sekce obsáhlejších recenzí se po delším zvážení všech podstatných, námi vytyčených parametrů, výhod a nevýhod jednotlivých modelů dostalo jen několik. V procesu zpracování tématu nás oslovilo i několik dalších produktů, které stojí za zvážení. Možná právě z nich si zvolíte vhodný detektor kovů.

Vyhledávač a analyzátor kabelů, pojistek, jističů, kovových trubek Laserliner CableTracer Pro 083.070A dokáže rozpoznat přerušené vedení v izolaci. Dokáže lokalizovat kabeláž pod napětím i bez napětí. Pri jednoolovém měření nalezne vedení a objekty v hloubce 2 m, přičemž dvoupólové vyhledávání slouží k nálezu pojistek a proudových chráničů do hloubky 0,5 m. Funguje za pomoci 9voltové baterie. Umožňuje použití až 7 různých nastavitelných kódů najednou spolu s jedním přijímačem.

Detektor kovů Einhell TC-MD 50 umožňuje lokalizaci železných kovů a kabelů pod napětím do hloubky 50 mm, neželezných kovů nacházejících se v hloubce 38 mm, přičemž v případě dřeva je to jen 19 mm. Přívětivá cena zařízení, ochranné protiskluzové podložky a komfortní úchyt Soft Grip přesvědčí nejednoho uživatele. Na detekci hledaného materiálu upozorní zvukovým výstražným signálem. Napájení, které funguje na bázi 9voltové baterie, je šetřeno díky funkci automatického vypnutí po minutové nečinnosti přístroje. Při detekci je třeba si dávat pozor, protože přístroj není příliš citlivý, a proto je třeba jej posunovat po stěně velmi pomalu. Je to šikovný malý pomocník, který se někdy splaší a ukazuje kovy i tam, kde nejsou, ale při správné kalibraci dokáže domácím mistrům podstatně pomoci.

Detektor kovů a napětí Strend Pro MK08 funguje klasicky za pomoci 9voltové baterie, která se šetří díky funkci automatického vypnutí po 5minutové nečinnosti přístroje. Pracovní rozsah zařízení je 80 mm, přičemž v takové hloubce dokáže lokalizovat jen železné kovy. U neželezných kovů je to 60 mm, zatímco elektrické vedení pod napětím najde v hloubce do 50 mm. Identifikuje však také dřevěné konstrukce skryté ve stěně, podlaze či ve stropě v hloubce 20 mm. Detekci hledaného materiálu zobrazí na displeji, přičemž na nález upozorní tříbarevný „semaforový“ signalizační systém nahoře přístroje nad samotnou obrazovkou.

Spotřebitelé také doporučují detektor kovů a elektrického vedení pod proudem Yato YT-73131. Model disponuje přehledným displejem a jednoduchou obsluhou, díky čemuž je vyhledávání materiálů rychlé a přesné. Vysoký stupeň mobility zajišťují optimální rozměry zařízení a napájení za pomoci klasické 9voltové baterie. Přístroj neohromí pracovním rozsahem, který dosahuje 80 mm. V této hloubce je možná pouze detekce železných kovů. Neželezné kovy jako měď a hliník najde v případě, že jsou 60 mm pod prohledávaným povrchem. V případě dřeva je to slabých 20 mm a u vodičů pod napětím je to 50 mm. Kvalitou a snadným ovládáním se řadí k detektorům kovů, které stojí za zmínku.

Výjimečně vypadající model Stanley S300 zvládá detekci materiálů díky režimu Scan, který slouží k přesnému vyhledávání výhradně železných kovů do hloubky 38 mm, dřeva v rozsahu 25 mm a kabelů pod napětím v hloubce 51 mm. Na detekci upozorňuje zvuková i vizuální signalizace, přičemž podsvícený LCD displej usnadňuje práci v šeru. Aby se dosáhlo co největší přesnosti detekce, přístroj musí být kalibrován, což je umožněno pouhým stisknutím jednoho tlačítka. Tvar přístroje je přizpůsoben značkovací rysce, která usnadňuje označení středů hledaných materiálů a jeho okrajů na zkoumané stěně. Je důležité poznamenat, že detektor není schopen lokalizovat objekty v betonu, cihle, kovových plochách, keramických obkladech či fólií pokrytých materiálech. Identifikovat je umí jen přes sádrokarton a jiné stavební materiály s tenkým profilem. Za nízkou cenu je to spíše orientační detektor pro základní lokalizaci.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Popularita produktů všech kategorií se neustále mění a do popředí se dostávají stále nové a nové modely, proto jsme si pro vás připravili pravidelně aktualizovaný přehled nejprodávanějších zařízení v kategorii detektorů kovů dle známého portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch GMS 120 Professional5*Zobrazit produkt
Emos M05015*Zobrazit produkt
Bosch Professional D-tect 1205*Zobrazit produkt
Retlux RDT 1005*Zobrazit produkt
Bosch GMS 100 M5*Zobrazit produkt

Asi každý z nás se už nějakým způsobem dostal do kontaktu s detektorem kovů. Ať už to bylo na letišti, koncertě, festivalu nebo při vjíždění do instituce s vyšším dohledem na bezpečnost. Najdou se také detektory kovů, které vám pomohou lokalizovat vodovodní potrubí či elektrické vedení během rekonstrukčních prací. Nejsou masově používanými pomocníky, ale není na škodu mít jeden po ruce.

V našem návodu jsme shrnuli nejdůležitější parametry, které by měly ve velkém rozsahu ovlivnit výběr toho správného detektoru kovů. V závěru uvádíme krátký přehled cen a renomovaných výrobců těchto praktických pomocníků.

Jak vybrat detektor kovů

  • Typy detektorů kovů
  • Hloubka detekce
  • Přesnost detekce
  • Kalibrace detektoru kovů
  • Materiály, které dokáže detektor vyhledat
  • Funkce a vybavení detektoru
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy detektorů kovů

Detektory kovů se na základě účelu využití dělí na tři typy. Univerzální detektory kovů si v praxi plní svou roli během rekonstrukčních prací místností či budov, u kterých je nutná detekce kovů ve stěnách. Nejčastěji se používají před vrtáním, abyste se vyhnuli zbytečným škodám na elektrickém vedení či vodovodním potrubí. V případě elektrických kabelů dokážou mnohokrát zabránit nežádoucím nehodám. Při výběru je třeba se soustředit zejména na hloubku lokalizace pro jednotlivé materiály a na schopnost detekce vodičů pod proudem.

Nejznámější detektory jsou tzv. hledače pokladů nebo také hobby detektory kovů. Jsou vhodné právě pro hledání pokladů, zlata či různých šperků. V této kategorii je na výběr množství různých modelů v různých cenových relacích, avšak jsou značně dražší než ty univerzální. Na trhu jsou dostupné modely pro začátečníky i pokročilé. Je důležité vědět, které materiály dokáže přístroj lokalizovat, zda je schopen hledat i ve vodě, a jakými prostředky je model napájen (funguje na baterie, akumulátor nebo lze nabíjet přes USB kabel).

Poslední jsou již zmiňované detektory kovů pro prohledání osob, které se využívají hlavně na letištích, stadionech, koncertech, případně v institucích, kde je zpřísněna bezpečnost. Buď jsou komponovány jako brány, přes které musí osoba fyzicky projet, nebo jako ruční přístroje pro přeskenování osob obsluhované zaměstnancem instituce či letiště.

Univerzální detektor kovů

Hloubka detekce

Jeden z nejdůležitějších parametrů je pracovní rozsah nebo hloubka detekce. Udává, do jaké hloubky v milimetrech je detektor schopen vyhledat elektrické vodiče či kovové, popřípadě nekovové předměty. Hloubka detekce je velmi zásadním faktorem, pokud plánujete zásah do konstrukce, jako je bourání stěn či navrtávání delších šroubů.

Pozor je třeba si dávat na to, že udaná hloubka detekce není platná pro všechny materiály. Ve skutečnosti se v manuálu zařízení nachází maximální hloubka jednotlivých materiálů, při které je zařízení dokáže lokalizovat. To znamená, že každý materiál má přidělen určitý údaj. I ty nejjednodušší detektory „dovidí“ do hloubky 80 až 100 mm, což pro běžné vrtání zcela postačuje.

Čím přesnější detekce, tím lépe

V milimetrech se uvádí také parametr, který ozřejmuje možnost odchylky detekce řidiče či kovu. Platí, čím přesnější měření detektoru (a tedy nižší hodnota ukazatele), tím lépe pro uživatele. I přes tuto uvedenou hodnotu se doporučuje vsadit na vlastní úsudek a maximální obezřetnost, a tedy vrtat několik centimetrů od lokalizovaného vodiče či potrubí, aby se předešlo nepříjemným nehodám a zbytečným škodám na majetku.

Kalibrace detektoru

Aby takové měřicí přístroje správně fungovaly, musí být správně kalibrovány. Existují dva typy kalibrace. Automatickou kalibraci ocení zejména začátečníci a laici, přičemž manuální je k dispozici pro ty zkušenější, kteří jednak nedůvěřují té automatické, jednak mají oko a smysl pro přesnost.

Detektor kovů a kabelů

Materiály, které dokáže detektor vyhledat

Využitelnost, kvalitu a cenu detektoru ovlivňuje zejména seznam materiálů, které umí daný přístroj lokalizovat. Nejjednodušší modely dokáží poměrně přesně vyhledat kovové trubky a vodiče pod proudem. Kvalitnější a spolehlivější detektory upozorní také na kabely, které zrovna nejsou pod napětím. Profesionální zařízení identifikují elektroinstalace, neželezné kovy, ale také vnitřní dřevěné konstrukce a plastové vodovodní potrubí, což vás ochrání před vytopením příbytku.

Standardní detektor zareaguje na armovací železo, hřebíky a šrouby ve zdi, takže v případě, že hledáte jen kabely, nejsou taková zařízení nejideálnější volbou. Tehdy se vyplatí investovat do přístrojů lokalizujících pouze magnetické pole, které odvádějí lepší práci při detekci kabelů, protože nereagují na jiné železné prvky ve zdi. V kabelu však musí být napětí (např. zapnuté osvětlení), jinak detektor vodič ve zdi nenajde.

LED osvětlení, náhradní baterie, pouzdro a další zajímavé funkce

Existují i jiné funkce a vlastnosti, které dokáží usnadnit práci s přístrojem. Mezi ně patří zejména LED osvětlení nápomocné při hledání elektrického vedení bez napětí v tmavé garáži. Mnozí také ocení akustický signál upozorňující na nález elektrického vedení či jiného hledaného materiálu. V dodatečném vybavení může být zahrnuto pouzdro chránící přístroj před poškozením a vlhkostí, háček na opasek, díky kterému můžete mít detektor při sobě během provádění jiných pracovních činností, ale také fix na zaznačení místa nálezu či náhradní baterie.

Existují dva způsoby, kterými přístroj opticky signalizuje nález. Lepší a spolehlivější z hlediska přesnosti je digitální stupnice, která se zobrazuje na displeji přístroje. Druhým způsobem je „diodový semafor“, který červeným světýlkem upozorní na nález kovu či elektrického vedení, zatímco zelené světlo dává pomyslné povolení k vrtání.

Detektor kovů a kabelů ve stěnách

Přesnější detekce je dražší

V závislosti na přesnosti detekce a materiálů, které dokáže zařízení lokalizovat, se detektory kovů dělí do několika cenových kategorií.

Za pár korun zakoupíte nejjednodušší modely detektorů kabelů a kovů ve stěnách. Do 500 až 800 Kč je možné si pořídit zařízení, které s poměrně dobrou přesností lokalizuje umístění vodičů pod proudem a kovové trubky. Pokud toužíte po detektoru, který upozorní i na kabely bez napětí, musíte si trochu připlatit.

V cenové relaci do 6 500 Kč jsou tzv. stavební detektory, které dokážou lokalizovat kromě elektrického vedení také neželezné kovy. To je pozitivní zpráva hlavně v případě mědi, ze které jsou většinou zhotovena plynová a vodovodní potrubí, ale také rozvody topení.

Profesionálnější zařízení koupíte za více než 6 500 Kč. Co se týká detekce různých druhů materiálů, zvyknou být nejšpičkovější. Tyto univerzální detektory již dokáží zaměřit železné i neželezné kovy, vedení pod napětím nebo bez napětí, ale také dřevěné konstrukce a plastové trubky naplněné vodou. Zakoupení takových podstatně dražších a kvalitnějších zařízení se do domácí dílny nevyplatí. Pokud plánujete detektor používat jen zřídka, vyplatí se seběhnout do nejbližší půjčovny nářadí, která zapůjčení takového přístroje nabízí.

Univerzální detektory nabízí Bosch, Stanley či UNI-T

Mezi nejpopulárnějšími výrobci univerzálních detektorů kovů se nejvíce vyjímají jména jako Bosch či UNI-T, přičemž druhá jmenovaná značka se zaměřuje spíše na profesionálnější a dražší modely. Za zmínku stojí i výrobky Stanley, Black&Decker či Einhell. Všechny jmenované značky jsou známé zejména v kruzích domácích kutilů a profesionálů v oblasti stavebnictví či jiných odvětví využívajících při práci pracovní nářadí (vrtačky apod.).

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu jsme se snažili shrnout všechny nejpodstatnější faktory, které by mohly a měly mít vliv na koupi toho správného detektoru kovů. Pár zajímavých odpovědí na často spotřebiteli kladené otázky jsme sepsali také v sekci otázek a odpovědí. Pokud jste však nenašli informace, které jste hledali, a tedy máte stále nezodpovězené otázky, klidně se obraťte na sekci komentářů pod článkem. Budeme se snažit odpovědět co nejdříve.

Hobby detektory kovů dokáží lokalizovat všechny metalické objekty, jako zlato, stříbro, železo, nikl, měď, mosaz, hliník, olovo, cín či bronz. Nenajdou však nekovové předměty, jako drahokamy, diamanty, perly, kosti, papír a kamenné útvary. Čili při hledání starožitností a možných archeologických nálezů vám tento typ detektorů nepomůže.

I přes svůj název má univerzální detektor kovů také své limity. Proto je důležité dobře zvážit, co plánujete přístrojem hledat, a na základě toho zvolit typ přístroje.

Pokud jde o hobby detektory, které pomáhají při hledání „pokladů“, existují modely speciálně vyrobené právě pro děti. Cenově se pohybují v hladinách do 2 500 Kč, přičemž hledět je třeba hlavně na jednoduché ovládání, nízkou hmotnost (dětské mají tak do 600 gramů), nastavitelnou výšku a tvarování přístroje, aby se dítě nenamáhalo s obtížně manipulovatelným přístrojem.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(94%)