IP kamery

Nejlepší IP kamery 2024 + recenze

Kvalitní kamerový systém je velmi cenným bezpečnostním prvkem. Nikdy nevíte, kdy se vám záznam z kamery může hodit. Použití IP kamer je univerzální. Jejich smart funkce lze využít při zabezpečení rodinného domu, bytu, kanceláře, restaurace, obchodu nebo při monitorování pozemku. Záznam dnes dokážou pořídit ve vysoké kvalitě a data jsou v bezpečí na vzdálených serverech – cloudových úložištích, případně na paměťových zařízeních. Ve svém srovnávacím testu jsme vybírali primárně vnitřní IP kamery vhodné k umístění kdekoli v interiéru. O svých kvalitách nás přesvědčila IP kamera Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K. Kromě vysokého rozlišení disponuje motorovým otáčením objektivu a jednoduchou mobilní aplikací. Více se o tomto modelu, ale i dalších dozvíte v recenzích. Poradíme vám také to, jak si vybrat IP kameru.

Publikované: 15.06.2022
Aktualizované: 05.04.2024

Jakou IP kameru koupit?

Bezpečí je jednou ze základních lidských potřeb a věděl to již Abraham Harold Maslow v roce 1943, kdy vytvořil Maslowovu pyramidu potřeb. O IP kamerách tehdy ještě neměl ani ponětí, nicméně dnes k bezpečnosti s jistotou přispívají. Kamery tohoto druhu vyžadují bezpodmínečně připojení k internetu. Důležitá je kvalita záznamu. Standardem je full HD, ale výjimečné není ani 2K rozlišení. Pro někoho je rozhodující kvalita nočního vidění. Díky internetovému připojení můžete prostřednictvím mobilu monitorovaný prostor vidět i na dálku, například když jste na dovolené. Pokud se vám nad parametry nechce příliš přemýšlet, podívejte se do naší tabulky a na výběr z našeho srovnání.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi 360°   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C210   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Tesla Smart Camera   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K

Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K

2K IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 32 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Zobrazit více info

Tento model nabízí kvalitní, 2K rozlišení videozáznamu a chytrou detekci pohybu. Kamera se k síti připojuje za pomoci WiFi rozhraní a data ukládá na microSD karty do kapacity 128 GB. Cloudové úložiště je zpoplatněné. IP kamera má motorové otáčení o 360° a můžete regulovat vertikální polohu objektivu. Kamera je velmi kompaktní. Zvuk reproduktoru je méně kvalitní a integrován je také mikrofon. Velmi dobré je také uživatelské rozhraní aplikace Xiaomi Home, prostřednictvím které můžete sledovat přímý přenos z kamery.

Cenový trhák
Securia Pro Ditu

Securia Pro Ditu

Full HD IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 128 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Zobrazit více info

Z hlediska poměru ceny a kvality je tento model síťové kamery velmi hodnotným produktem. Nabízí kvalitní full HD záznam a komunikace může probíhat bezdrátově přes WiFi, ale k dispozici je i standardní LAN vstup. Data lze ukládat na microSD kartu s kapacitou maximálně 128 GB nebo na cloudové úložiště. Nechybí ani noční režim. Objektiv je otočný o 360° a sklon kamery je nastavitelný. V aplikaci lze nastavit časové spínání kamery. Integrován je mikrofon a reproduktor.

Náš TIP
TP-Link Tapo C210

2K IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 256 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Zobrazit více info

Zaujme více parametry. Jedním z nich je kvalitní objektiv s 2K rozlišením záznamu. Snímač velmi solidně snímá i noční záběry. Díky motorovému otáčení kamera nedisponuje žádným mrtvým úhlem. Aplikace Tapo je přehledná a jednoduchá na ovládání. Notifikace ohledně detekce pohybu jsou téměř okamžité. Komunikace je možná výhradně přes WiFi signál. Pozor na jeho stabilitu. Integrován je reproduktor i mikrofon, který má však slabší citlivost. Úložiště představuje microSD karta nebo cloudové úložiště TapoCloud.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Na výběru produktů do svých srovnávacích testů si dáváme záležet. Vždy máme předem připravenou metodiku testování, kterou využíváme již při průzkumu trhu. Stanovené parametry určujeme na základě toho, co spotřebitele zajímá nejvíce.

V případě IP kamer to je rozlišení videa, protože s HD záznamem už dnes příliš neoslníte. Minimálně full HD záznam by měl být nutností. Výjimečné není ani 2K či 4K rozlišení. Všímali jsme si také toho, jaký typ úložiště zákazníci preferují. Kromě interního úložiště nebo paměťové karty je často preferováno cloudové úložiště (externí) na vzdálených serverech. Při snímání je podstatné také zorné pole kamery a úhel záběrů. Ideální je, pokud má kamera otočný objektiv. Chybět nesmí noční vidění s kvalitním IR přísvitem nebo funkce detekce pohybu. Často zákazníci požadují i ​​to, aby měla kamera mikrofon a umožňovala obousměrnou komunikaci. Všechny důležité parametry jsme brali v úvahu.

Rozlišení videozáznamu
Ukládání dat
Zorné pole
Noční vidění
Praktické funkce
Možnosti umístění
Kvalita zpracování

Neopomenuli jsme ani názory a zkušenosti samotných uživatelů, kteří už majiteli takových kamer jsou. V rámci hodnocení produktů jsou pro nás reference velmi důležité. Průzkum trhu trval téměř 60 hodin a IP kamery jsme vybírali i s ohledem na poměr ceny a kvality. Pozor musíte dávat především na podezřele levné modely od pochybných výrobců. My jsme vsadili na renomované značky a vybrali jsme IP kamery Xiaomi, TP-Link, Securia, Ezviz či Dahua. K průzkumu trhu nám posloužily databáze prodejců Alza, Mall, Kasa, Okay či cenový srovnávač Heureka.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze IP kamer

V rámci svého srovnávacího testu jsme vybrali dostupné produkty renomovaných výrobců. Výběr produktů i samotné hodnocení jsou nestranné. Vycházíme z dostupných dat a informací. V úvahu při výsledném hodnocení bereme i zkušenosti a názory samotných zákazníků. Žádný z produktů není zvýhodňován ani cíleně propagován. Věříme, že vám náš test IP kamer a recenze pomohou se rozhodnout a vybrat to nejlepší.

Víťaz testu

Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K

2K IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 32 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na našem trhu patří k nejoblíbenějším modelům v segmentu IP kamer. Velkým pozitivem je nepochybně příznivá cena. Nezaostává však ani vysoká kvalita záznamu a zaujme i otočným objektivem. Zabudován je senzor pohybu pro chytrou detekci osob. Xiaomi umožňuje obousměrně komunikovat.

Jelikož je úkolem kamery detailní monitorování záznamu, kvalitní objektiv je nezbytnou součástí. V tomto případě Xiaomi přináší záznam ve vysokém, 2K rozlišení (2 304 × 1 296 px) a díky tomu máte opravdu možnost pozorovat na záznamu podstatné detaily. Kamera automaticky spustí nahrávání okamžitě po detekci pohybu. Xiaomi Mi 360° Home Security je zárukou jednoduchého napájení. Kameru stačí pomocí adaptéru zapojit do elektrické sítě, komunikace a přenos dat probíhají přes WiFi. LAN vstup k dispozici není. Menším minusem je fakt, že součástí balení není právě napájecí adaptér. V balení naleznete pouze kabel.

Co se týče kvality snímání v noci, uživatelé si rozhodně nestěžují. Kamera má speciální noční režim se schopností detekovat pohyb i za zhoršených světelných podmínek. Kamera má infračervené podsvícení. Záznam kamera může ukládat na cloudové úložiště (za poplatek) nebo na microSD kartu až do kapacity 32 GB. Mnozí zákazníci však uvádějí, že kamera akceptuje i 128GB SD karty. WiFi kamera je vybavena mikrofonem a reproduktorem, je tudíž možné obousměrně komunikovat. Slabinou je poněkud slabší reproduktor, který obsahuje poměrně hodně šumu. Záznam zvuku na mikrofon je na solidní úrovni.

Zákazníci velmi oceňují aplikaci Xiaomi Home (pro Android i iOS), kde máte možnost provádět všechna potřebná nastavení a sledovat záznam živě. Oproti levnější verzi Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P by měl tento model disponovat také archivem pro cloud, ovšem jedině přes samostatnou aplikaci Xiaomi Cloud. V aplikaci navíc můžete mít propojeno více kamer a jiných spotřebičů, takže máte všechny smart produkty Xiaomi na jednom místě. Kamera je kompatibilní s hlasovým ovládáním přes Amazon Alexa nebo Google Home. Apple HomeKit kompatibilní není.

Výhodou konstrukce Xiaomi Mi 360° Home Security je možnost flexibilního umístění. Zařízení lze položit na stůl, poličku nebo na nenápadné místo, ale také můžete konstrukci instalovat na zeď nebo vzhůru nohama na strop. Obrovskou výhodou je v takovém případě horizontální úhel záběru až 360°. Kamera navíc disponuje motorovým otáčením. To je velmi tiché. Není však automatické, otáčení je možné provádět jen manuálně prostřednictvím aplikace. Vertikální záběr objektivu je 110°. Díky různým způsobům instalace máte možnost monitorovat celý prostor. Kamera je vysoká 11,5 cm, široká 7,8 cm a je velmi kompaktní.

Z hlediska poměru ceny a kvality patří IP kamera Xiaomi Mi 360° Home Security k tomu nejlepšímu, co na našem trhu můžete najít, a svědčí o tom i reference samotných zákazníků. Největší pozitiva jsou adresována kvalitě záznamu a vysokému, 2K rozlišení, nicméně spotřebitele těší i kvalita nočního záznamu. Pochvalují si jednoduchou instalaci, dosah WiFi připojení a praktickou aplikaci Xiaomi Home, která umožňuje provádět různá nastavení. Velmi často se skloňuje efektivní motorové otáčení objektivu a 360° horizontální záběr. Mírným zklamáním je kvalita reproduktoru, jehož zvuk má hodně šumu, proto má obousměrná komunikace své nedostatky.

Rovněž nepotěší to, že při napájení nemáte k dispozici adaptér. Je potřeba ho dokoupit nebo použít takový, který máte doma. Neurazí ani design kamery a kompaktní provedení. Velmi dobré jsou také reakce senzoru pohybu. Záznam lze ukládat na microSD kartu a také na cloud, ale postup je složitější, protože je nutné postupovat přes samostatnou aplikaci Xiaomi Cloud. Ukládá se zde záznam v případě detekce pohybu. Po 7 dnech je cloud zpoplatněn. Zákazníci v rámci aplikace hlásí problém s nastavováním notifikací. Xiaomi Mi 360° Home Security určitě potěší hodnotným zpracováním, kompaktními rozměry a má parametry, které většině spotřebitelů budou jistě vyhovovat.

Pozitíva

2K kvalita záznamu
Motorové otáčení kamery
Praktická aplikace Xiaomi Home

Negatíva

Adaptér není součástí balení (pouze USB kabel)
Kvalita reproduktoru

Rozlišení: 2K / 2 304 × 1 296 px ● Noční režim: ano ● Paměťová karta: ano – max. 32 GB ● WiFi: ano ● LAN: ne ● Detekce pohybu: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano ● Otáčení objektivu: ano

Cenový trhák

Securia Pro Ditu

Full HD IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 128 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na našem trhu patří značka Securia Pro k dobře známým výrobcům bezpečnostních systémů. V tomto případě jsme do svého srovnávacího testu vybrali cenově dostupnou IP kameru, která kromě ceny nabídne také kvalitní full HD záznam a umožňuje motorové otáčení objektivu. Nechybí ani mikrofon a reproduktor.

Záznam z kamery máte k dispozici ve full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px). Ohnisková vzdálenost objektivu je standardních 3,6 mm a kamera je určena pro vnitřní prostory, ideálně pro domácnosti či kanceláře nebo skladové prostory. Komunikace probíhá bezdrátově prostřednictvím WiFi připojení nebo přes ethernetový kabel. Záznam můžete sledovat živě pomocí mobilní aplikace, na desktopu (stolní počítač), nebo dokonce jen prostřednictvím internetového prohlížeče. Data jsou ukládána na microSD kartu s maximální kapacitou 128 GB (není součástí balení) nebo na externí cloudové úložiště (XMEye Cloud).

Napájení je řešeno přes standardní adaptér a USB kabel. Spotřebitelé si velmi pochvalují jednoduché nastavení aplikace a také funkčnost kamery při nočním snímání. Securia Pro Ditu disponuje nočním režimem a IR infračerveným přisvětlením, i díky tomu je snímání v noci detailnější. Pohybové senzory dokážou velmi citlivě reagovat i v noci a zachytit pohyb v monitorovaném prostoru na vzdálenost 10 až 15 metrů.

Velkým pozitivem je také otočný objektiv. Kamera je vybavena tichými motorky a otáčení je velmi plynulé. Kameru můžete natáčet v horizontálním směru (360°) a také můžete regulovat vertikální sklon kamery. Všechno na dálku, a to pomocí aplikace. Výhodou je obousměrná komunikace přes kameru, je totiž vybavena vestavěným reproduktorem i mikrofonem. Je třeba komunikovat prostřednictvím aplikace Mi Home. Spotřebitelé si však nestěžují ani na kvalitu mikrofonu či reproduktoru. Kamera přirozeně může nahrávat i zvuk.

V mobilní aplikaci Securia Home / Securia Pro lze nastavit například i časový spínač nebo mobilní notifikace při zaznamenání pohybu. Aplikace podporuje iOS i Android. Součástí balení je nejen USB kabel a napájecí adaptér, ale také držák a příslušenství potřebné k upevnění. Kameru lze upevnit na strop, zeď nebo položit do prostoru. Volba je na spotřebiteli. V balení nechybí ani praktický návod k použití. Kamera nepodporuje kabelové připojení k síti LAN.

Securia Pro Ditu je cenově dostupná síťová kamera s bezdrátovým připojením WiFi, která trumfne mnoho konkurentů. Pozitivem je především funkčnost kamery, full HD kvalita záznamu a velmi solidní noční snímání. V dané cenové hladině se jedná o velmi výhodnou koupi. V referencích spotřebitelů se však nezmiňuje jen nízká cena, ale také spokojenost s kompaktními rozměry, snadným ovládáním a nastavením kamery. Problematická není ani aplikace, která má uživatelsky přívětivé rozhraní.

IP kamera Securia Pro splňuje očekávání. Součástí balení je adaptér i USB kabel, přestože má jen 80 cm, takže pro připojení do zásuvky zřejmě budete potřebovat delší kabel. Záleží však na umístění. Pozitivem je z pohledu spotřebitelů integrovaný mikrofon a reproduktor. Vyzdvihujeme také to, že kamera není statická, můžete ji prostřednictvím mobilní aplikace ovládat, a to především její vertikální a horizontální polohu. Živě tak můžete sledovat celý monitorovaný prostor. Pokud požadujete ještě vyšší kvalitu záznamu, například 2K rozlišení, alternativou může být IP kamera TP-Link Tapo C210.

Pozitíva

Dostupná cena
Jednoduché ovládání a kompaktní rozměr
Obousměrná komunikace

Negatíva

Z hlediska poměru k ceně bez výhrad

Rozlišení: full HD / 1 920 × 1 080 px ● Noční režim: ano ● Paměťová karta: ano – max. 128 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Detekce pohybu: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano ● Otáčení objektivu: ano

Náš TIP

2K IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 256 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

IP kamera s WiFi připojením TP-Link určená do vnitřních prostor disponuje CMOS snímačem s vysokým rozlišením. Zařízení má velmi kompaktní rozměry a umožňuje flexibilní umístění na zeď, strop nebo volné položení v prostoru. Umožňuje horizontální i vertikální otáčení na dálku dle potřeby.

TP-Link Tapo C210 disponuje snímačem s vysokým rozlišením až 3 Mpx. Kamera tak generuje rozlišení záznamu 2K, konkrétně 2 304 × 1 296 px. Videozáznam je schopen precizně zaznamenat každý detail do poměrně velké vzdálenosti. Platí to i o nočním režimu. Díky IR přísvitu je noční viditelnost velmi dobrá. Ať už chcete hlídat prostor nebo doma monitorovat své ratolesti či domácí mazlíčky, noční režim má svůj velký význam. Vynikající je i barevné podání CMOS snímače. Oproti standardnímu HD rozlišení dokáže snímač lépe rozpoznat tvář i během dynamického pohybu.

Přes aplikaci Tapo, která je známá svým přívětivým uživatelským rozhraním, můžete využít také prvek obousměrné komunikace. Mikrofon místy může vynechávat a zvuk reproduktoru není zrovna nejčistší. Spíše se jedná o nouzové řešení. Z názorů zákazníků nesmíme opomenout, že občas zlobí horší příjem WiFi signálu přes frekvenci 2,4 GHz. Ideální tak je, pokud je signál z routeru přímý a není rušen více zdmi. LAN vstup k dispozici není. Aplikace umožňuje nastavení notifikací při detekci pohybu. Senzor je poměrně citlivý a zachytí každý výraznější pohyb v zorném poli.

Napájení je řešeno standardním adaptérem. Data jsou ukládána na microSD kartu (není součástí balení) s maximální kapacitou 256 GB, ale máte k dispozici i možnost externího cloudového úložiště – TapoCloud. Tato služba je zpoplatněná. SD karta s kapacitou 256 GB dokáže bez smyčky nahrávat přibližně 512 hodin (cca 21 dní) a v praxi se přiblížíte zhruba dvěma týdnům podle režimu používání – 24/7 nebo detekce pohybu. IP kamera má v rámci aplikace velmi dobré možnosti ovládání i nastavení. Lze si například nastavit dobu aktivního snímání.

Velice silnou stránkou je široké zorné pole díky ovládání rotace na dálku pomocí aplikace. Kamera umožňuje 360° horizontální natáčení kamery. Kameru lze natáčet i ve vertikálním směru. Aplikace je v tomto směru velmi přehledná. Samozřejmostí je možnost mít vzdálený přístup a sledovat na dálku, co kamera snímá, a to bez ohledu na to, zda jste v práci nebo na druhém kontinentu.

V našem testu se tato IP kamera ocitla také díky pozitivním referencím zákazníků i poměru ceny a kvality. Největším benefitem je nepochybně kvalitní 2K rozlišení. CMOS snímač odvádí perfektní práci přes den, ale i noční režim plní svůj úkol maximálně dobře. K tomu je nutno připočítat cenu kamery. V této cenové hladině je 2K rozlišení velmi pozitivní vlastnost. V podobné kategorii se nachází i IP kamera Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K. Uživatelé tento model chválí i díky praktické a jednoduché aplikaci Tapo. Pozitivní vlastností je možnost využívání microSD karty i cloudového úložiště. Velice dobře je na tom i design a kompaktní rozměry kamery. Skvěle reaguje i detekce pohybu, kamera okamžitě reaguje notifikací na váš mobil.

Za obrovské plus lze považovat motorové otáčení v horizontální úrovni a také možnost regulace sklonu kamery. Menším nedostatkem je kvalita mikrofonu, ačkoli je poměrně citlivý, a zvuk z reproduktorů, který je někdy velmi přerušovaný. Jedná se spíše o příležitostné využití této funkce. Spotřebitele také občas zlobí nestabilní WiFi signál (2,4 GHz). Kamera se jednoduše někdy odpojí, což uvádí vícero zákazníků. Součástí balení je napájecí kabel.

Pozitíva

Poměr kvality a ceny – skvělé noční vidění
Rozhraní aplikace – rychlé notifikace
Paměťová karta do 256 GB cloud (placený)

Negatíva

Slabší WiFi přijímač signálu (2,4 GHz)
Méně kvalitní přenos zvuku

Rozlišení: 2K / 2 304 × 1 296 px ● Noční režim: ano ● Paměťová karta: ano – max. 256 GB ● WiFi: ano ● LAN: ne ● Detekce pohybu: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano ● Otáčení objektivu: ano

Lacná kvalita

Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P

Full HD IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 32 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Interiérová kamera Xiaomi je cenově dostupným zabezpečovacím prvkem domácnosti. Tento model disponuje otočným objektivem a 360° horizontálním záběrem. Díky tomu můžete sledovat celou místnost. Kamera umožňuje WiFi bezdrátový přenos dat. Nepodporuje cloud, ale microSD kartu a NAS.

V případě tohoto „domácího strážce“ potěší hned několik parametrů. Rozlišení 1 920 × 1 080 px je předzvěst toho, že bezpečnostní IP kamera zaznamenává obraz ve full HD kvalitě. Spotřebitelé si kvalitu záznamu velmi pochvalují, a podíváme-li se na nízkou cenu Xiaomi, rozhodně na trhu nemá příliš mnoho konkurentů. Výhrady mají někteří zákazníci k zachycování pohybu, tehdy je obraz rozmazanější. Zařízení patří mezi nejprodávanější IP kamery. Vybaveno je i senzorem pohybu a chytrou detekcí pohybu.

Velkým pozitivem je za tuto cenu 360° horizontální pozorovací úhel a také možnost natáčení kamery díky dvěma integrovaným motorům. Objektiv lze otáčet v horizontálním i vertikálním směru. Tyto úkony lze provádět prostřednictvím aplikace Xiaomi Mi Home. Můžete si zde přehrávat záznamy videa, sledovat záznam živě, a dokonce i komunikovat s lidmi v prostoru. Xiaomi totiž nechybí ani mikrofon či reproduktor, přestože zvuková reprodukce je méně kvalitní. IP kamera využívá bezdrátový přenos dat přes WiFi. Data ukládá na microSD kartu (není součástí balení) s maximální kapacitou 32 GB. Podle slov uživatelů podporuje také 64GB karty. Podporuje i domácí datové úložiště do sítě – NAS, a to jako náhradu za cloud, který tento model nepodporuje.

IP kamera Xiaomi má vylepšené noční snímání o vlnové délce 940 nm, což je pouhým okem téměř neviditelný přísvit. Noční záběry jsou i v naprosté tmě velmi dobré, ideálně na vzdálenost 9 až 10 metrů. V praxi pak spíše 5 až 6 metrů, což je v interiéru více než dostačující vzdálenost. Kamera je široká pouhých 7,5 cm a vysoká 10,8 cm. Díky kompaktním rozměrům je kamera velmi praktická a nenápadná. Kameru lze upevnit na strop nebo na zeď. Také ale může být položena na poličce nebo na stole.

Napájení je řešeno pomocí adaptéru v elektrické síti. Minusem je, že adaptér není součástí balení a samotný kabel s microUSB portem je poměrně krátký. Xiaomi podporuje ovládání hlasem prostřednictvím Amazon Alexa nebo Google Home. Některým spotřebitelům vadí problematické notifikace, které na detekci pohybu upozorňují velmi náhodně. Detekce pohybu je přitom poměrně citlivá, proto se může jednat o ojedinělý nedostatek.

Levná IP kamera od Xiaomi? S menšími kompromisy klidně. Obraz je jedna z věcí, kterou chválí většina zákazníků. Full HD rozlišení je dostačující. Snímání v noci probíhá na menší vzdálenost, než deklaruje výrobce, avšak kvalita je na solidní úrovni. Pozitivem je také přítomnost mikrofonu a reproduktoru, přestože reprodukce zvuku má výraznější nedostatky. Co spotřebitele těší nejvíce, je nepochybně nízká cena v poměru ke kvalitě produktu a funkcím. Kamera disponuje motorovým otáčením objektivu. Díky tomu má horizontální pozorovací úhel až 360°. Kameru můžete otáčet prostřednictvím mobilní aplikace. U několika zákazníků se objevil problém se zasekáváním kamery při otáčení.

Chválíme snadné spuštění, rychlou montáž a kompaktní rozměry. Najdou se však i nedostatky. Jedním z nich je fakt, že Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P nepodporuje cloudové úložiště. Využívat můžete microSD kartu nebo datové úložiště NAS. Podobně jako u dražší kamery Xiaomi s 2K rozlišením není ani v tomto případě v balení k dispozici adaptér. V souvislosti s funkcemi spotřebitelé kritizují notifikace, které přicházejí jen velmi sporadicky. Může se však jednat o ojedinělé problémy. Díky aplikaci můžete záznam sledovat živě. Za překážku nepovažujeme to, že je aplikace dostupná v anglickém jazyce. Kamera rozhodně má své nedostatky, ale pro méně náročné uživatele to za tuto cenu nebude výraznější překážka. Důkazem jsou stovky pozitivních referencí a kladná hodnocení.

Pozitíva

Kvalitní noční vidění
Obousměrná komunikace
Nízká pořizovací cena

Negatíva

Nepodporuje ukládání na cloudové úložiště
Adaptér není součástí balení
Problematické notifikace

Rozlišení: full HD / 1 920 × 1 080 px ● Noční režim: ano ● Paměťová karta: ano – max. 32 GB ● WiFi: ano ● LAN: ne ● Detekce pohybu: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano ● Otáčení objektivu: ano

Pre náročných

Ezviz CS-C6-A0-8C4WF

2K+ IP kamera s nočním režimem, WiFi, paměťová karta max. 256 GB, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Chytrá bezpečnostní kamera s podporou WiFi připojení a inovativní detekcí siluety postav. IP kamera Ezviz disponuje integrovaným mikrofonem i reproduktorem. Otočný objektiv umožňuje horizontální, ale také vertikální nastavení prostřednictvím mobilní aplikace. Přenos z kamery lze sledovat pohodlně na dálku.

Pokud je vaším cílem zabezpečit domácnost před potenciálním nebezpečím, bezpečnostní kamera Ezviz C6 je vskutku vhodným adeptem, který tento účel splní. Profesionální záznam videa je podtržen 2K+ rozlišením, jedná se tedy o ještě lepší rozlišení než klasické 2K, konkrétně 2 560 × 1 440 px. Kamera má vynikající citlivost na světlo a dokáže přirozeně kalibrovat jas, stíny i barvy. Díky umělé inteligenci pohybových senzorů dokáže IP kamera identifikovat siluety osob i zvířat. Dokáže rozpoznat pohyb a v případě dynamických záběrů je obraz dokonale ostrý. Vyšší úroveň rozlišení je v tomto směru patrná.

Kamera funguje skvěle i za tmy. Upozorňujeme, že kamera není vhodná k exteriérovému ​​použití, jedná se o vnitřní bezpečnostní kameru. Noční režim má viditelnost na přibližně 10 metrů. Podsvícení IR diodami je téměř neviditelné. K ovládání všech funkcí používáte aplikaci Ezviz, která je kromě angličtiny i v českém jazyce. Kameru lze dokonce ovládat pokyny přes Amazon Alexu nebo běžnější Google Assistant. Na detekci pohybu vás může kamera upozornit notifikací. Součástí balení je napájecí adaptér i kabel. Výrazným plusem je, že kamera umožňuje kromě bezdrátové komunikace také přímé zapojení do sítě pomocí LAN vstupu.

Data jsou ukládána na paměťovou kartu s maximální kapacitou 256 GB (není v balení). Tu však lze používat jako záložní zdroj, protože se z hlediska bezpečnosti vyplatí mít zaplacené cloudové úložiště. Možná je také obousměrná komunikace, protože kamera má zabudovaný mikrofon a reproduktor. Prostřednictvím chytré aplikace lze dokonce nastavit, kterou oblast chcete primárně monitorovat, a nastavit můžete také citlivost detekce pohybu. Tehdy kamera zaznamená pohyb jen v dané oblasti, abyste na mobil nedostávali zbytečné notifikace. Aplikace je opravdu propracovaná a umožňuje širokou škálu nastavení, včetně nastavení doby snímání.

Součástí balení je vrtací šablona pro připevnění na strop. Montáž kamery je opravdu nenáročná. Jak zmiňujeme v úvodu, nechybí možnost horizontálního a vertikálního natáčení objektivu. Pohyb je velmi plynulý a tichý. Škoda jen, že výrobce nepíše o možnosti napájení a síťového připojení pomocí ethernetového kabelu, tzv. PoE napájení.

Referencí zákazníků u tohoto modelu kamery není mnoho. Hlavním důvodem může být vyšší cena, ale pokud požadujete prémiovou kvalitu a skutečně spolehlivé zabezpečení, Ezviz C6 je správnou volbou. Disponuje moderními technologiemi a řadou přizpůsobitelných funkcí. Chytrá bezdrátová kamera s WiFi i podporou LAN připojení disponuje vysokým, 2K+ rozlišením, které ji odlišuje od konkurence. Snímač dokáže rozpoznávat siluety osob a dynamické snímání je zvládnuté skvěle. Nechybí ani funkce obousměrné komunikace. V recenzích uživatelé chválí také velmi přehlednou aplikaci Ezviz.

Prostřednictvím ní můžete například nastavovat oblast snímání, citlivost senzorů pohybu, aktivovat notifikace apod. Na dálku můžete objektiv otáčet v horizontálním i vertikálním směru. Součástí balení je adaptér, kabel a také vrtací šablona pro upevnění na strop. Na základě srovnání oceňujeme také stabilitu signálu. Spotřebitelé si na schopnost kamery komunikovat vůbec nestěžují a signál je stabilní. Pokud hledáte cenově dostupnější verzi, možná vašim požadavkům vyhoví Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K s rovněž vysokým rozlišením a WiFi připojením.

Pozitíva

2K rozlišení videa
Vynikající snímání dynamických pohybů
Rozpoznání siluety osob

Negatíva

Vyšší cena
PoE napájení výrobce nezmiňuje

Rozlišení: 2K+ / 2 560 × 1 440 px ● Noční režim: ano ● Paměťová karta: ano – max. 256 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Detekce pohybu: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano ● Otáčení objektivu: ano

Další zajímavé produkty

IP kamery jsou dnes velmi populárním bezpečnostním prvkem. K dispozici je vícero technologických řešení. IP kamery se od sebe mohou lišit kvalitou rozlišení, způsobem napájení (např. IP kamera na baterie) nebo různými funkcemi. Při průzkumu trhu jsme vytvořili širší výběr produktů, které jsme zařadili do svého srovnávacího testu. Do tohoto výběru se dostaly IP kamery, které nás zaujaly svými parametry, funkcemi nebo cenou. Pokud vás tedy nezaujaly recenze IP kamer výše, možná právě zde naleznete model, který bude vyhovovat vašim požadavkům. Zpracovali jsme k nim také krátké charakteristiky.

Spolehlivá a nenápadná síťová kamera Xiaomi Mi Camera 2K s trojitým šifrováním toku dat. Jedná se o profesionální bezpečnostní IP kameru s magnetickým držákem otočným o 180°. Díky umělé inteligenci dokáže detekovat osoby a eliminuje tak falešné poplachy. Nádherné 2K rozlišení je zárukou kvalitního záznamu. Nechybí ani noční vidění s IR přísvitem. Vestavěný je reproduktor a mikrofon. Kameru můžete používat jako chůvičku. Jako úložiště využívá SD kartu a cloudové úložiště. Komunikace je bezdrátová (přes WiFi rozhraní).

Do širšího výběru jsme vybrali model za dostupnou cenu Securia Pro Peki. Full HD bezpečnostní kamera je stavěná k použití v interiéru. Zapojení IP kamery je jednoduché a nenáročné. Disponuje slotem pro microSD kartu a součástí balení je také napájecí adaptér. Kamera je otočná o 360° a nemá žádný mrtvý úhel. Za danou cenu disponuje dokonce mikrofonem a reproduktorem. Noční režim je schopen detekovat pohyb až do vzdálenosti 10–15 metrů.

Levná IP kamera XtendLan OKO 1 Tuya je z dílny méně známého výrobce. Přesto se v konkurenci neztratí. Pořizuje záznam ve full HD kvalitě a spolehnout se můžete také na noční režim s IR přísvitem. Detektor pohybu identifikuje nebezpečí a dokáže vám zaslat notifikaci na váš telefon. Kamera umožňuje obousměrnou komunikaci, přestože kvalita zvuku neohromí. Je kompatibilní s aplikací TuyaSmart. Potěšující je i funkce horizontálního a vertikálního natáčení právě prostřednictvím aplikace. Ta je dostupná také v českém jazyce.

Model iGET Homeguard HGNVK930CAM je bezpečnostní kamera k interiérovému ​​použití. Jedná se o provedení s napájením přes datový kabel. Kamera je velmi kompaktní. Nahrávané video je ve full HD kvalitě. Noční režim disponuje přisvětlením až na 30 metrů a má 18 LED diod. Obraz je velmi kvalitní a zákazníci ji doporučují také jako dětskou chůvičku. V balení naleznete držák k upevnění na zeď nebo strop.

Tento výrobce patří k tradičním zástupcům tohoto segmentu. IP kamera Ezviz CS-C6N-A0-1C2WFR sice nemá lákavý název, ale svými parametry určitě neurazí. Nabízí full HD rozlišení záznamu a WiFi připojení. Podporuje microSD karty až do kapacity 256 GB. Kromě toho má vlastní cloud od společnosti Ezviz. Základnu kamery lze horizontálně otáčet o 340 ° a vertikálně o 55 °. Specifikem je funkce aktivního sledování pohybu Smart tracking. Kamera vás varuje v reálném čase. Výkonná kamera využívá aplikaci Ezviz.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Spotřebitelé mají na kamerové systémy různé požadavky a rozhodují se na základě různých kritérií. Často jsou však nejprodávanější kamery přirozenou volbou. Výhodou nejprodávanějších modelů, které vám přinášíme i v této tabulce, je, že je k dispozici vícero názorů a zkušeností skutečných uživatelů. Na základě těchto referencí se dokáže spotřebitel lépe rozhodovat. Pokud se zaměřujete na nejlevnější IP kamery, určitě si předem přečtěte reference zákazníků a rovněž je prioritou brát v úvahu osobní preference a požadavky, které na kameru máte, a to od výrobce až po způsob napájení a ukládání dat.

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Tapo C2005*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C2105*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C2205*Zobrazit produkt
TESLA Smart Camera 3605*Zobrazit produkt
Xiaomi Smart Camera C4005*Zobrazit produkt

IP kamery jsou dnes běžně dostupnou technologií, která umožňuje efektivně zvýšit úroveň zabezpečení vaší domácnosti, kanceláře, obchodu nebo majetku. Při výběru je však třeba si primárně uvědomit, že ne každá IP kamera je stejně dobrá. I zde platí určité zásady, podle kterých by se měl spotřebitel při výběru řídit, aby následně nebyl z funkcí kamery zklamaný. Cílem tohoto návodu, jak vybrat IP kameru, je pomoci těm, kteří se rozhodují pro správný typ IP kamery, dožadují se vysoké kvality obrazu nebo možná požadují model s obousměrnou komunikací. Všechno důležité se dozvíte na následujících řádcích.

Jak vybrat IP kameru

 • Rozdíl mezi IP a analogovou kamerou
 • Typ IP kamery
 • Přenos dat
 • Rozlišení videozáznamu
 • Napájení
 • Noční režim
 • Další funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Levné IP kamery překonávají standardní analog

Moderní technologie zažívají neustálý progres a faktem je, že zatímco v minulosti byly analogové kamery fascinujícím výdobytkem doby, dnes zaostávají i za levnějšími IP kamerami. Před samotnou koupí máte na výběr a obě varianty mají větší či menší výhody.

IP kamery jsou ty, které již klasický analog téměř vytlačují z trhu. Největší výhodou je, že k přenosu signálu využívají připojení k internetu. Díky tomu dokážou signál přenášet na neomezenou vzdálenost. Přenášet signál lze pomocí LAN připojení, což je kabelový přenos signálu, nebo naopak přes WiFi – bezdrátově. V takovém případě se často vyčleňuje skupina WiFi kamer. Každá IP kamera má vlastní IP adresu. Díky tomu lze přes TCP/IP protokol sledovat záznam z kamery odkudkoli a zároveň můžete prostřednictvím licencovaného softwaru/aplikace kameru dokonce ovládat. Data jsou zpravidla ukládána na vzdálené servery – externí úložiště, kterému se říká také cloud. Ten je buď dostupný v rámci služby, nebo je potřeba ho zakoupit. Velkou výhodou je možnost snadno vytvářet propojení více kusů IP kamer a zajistit tak celé objekty či všechny místnosti. I mnohé levné IP kamery už dnes dokážou splnit svůj účel.

Analogové kamery (AHD) v minulosti představovaly jedinou technologii, která umožňovala monitorovat objekty a zároveň uchovávat záznamy (fyzické DVR boxy, kde se data ukládala). To však neznamená, že upadly do absolutního zapomnění. I dnes mají analogové kamery svůj význam, především pokud vám stačí jedna kamera v interiéru/exteriéru. Přenos signálu u těchto modelů umožňuje koaxiální kabel. Kvalita záznamu již není výrazný problém a vyrovnají se i některým IP kamerám. Obvykle jde o HD nebo full HD rozlišení. Přenos signálu je limitován nutností mít v objektu zřízené koaxiální připojení. AHD kamery jsou levnější, ale možnosti zapojení více kamer jsou do jisté míry omezené, také je zde větší riziko rušení signálu. Ke kamerám nemáte přístup na dálku.

Dome, nebo PTZ dome kamery?

Typy IP kamer lze rozlišovat na základě různých parametrů, jedním z hlavních je konstrukce. Ještě předtím lze zmínit dělení na venkovní kamery na dům a interiérové kamery. Samotný účel tohoto dělení je však už z názvu zřejmý a jednotlivá provedení musí disponovat vlastnostmi, které je k použití v daném prostředí předurčují.

Dome IP kamery představují tzv. antivandal kamery. Tato zařízení mají tvar polokoule. Jsou méně nápadná, ale ne zcela skrytá. Nedisponují motorovým otáčením. Tělo kamery zpravidla bývá odolnější – hliník, polykarbonát. Tento typ IP kamery lze využívat ve vnitřních prostorách i exteriéru. Je vhodné umístit je na místa, kde nejsou zrovna nejvýše.

IP kamera ve tvaru bullet

PTZ dome kamery jsou modely, které mají otočný objektiv (konstrukci) a dokážou případně zoomovat. Vyplývá to ze samotné zkratky PTZ – Pan Tilt Zoom. Považují se za profesionální modely, které bývají zpravidla dražší. Ideální jsou k používání v interiérech nebo v místech, kde prostor vyžaduje pohyblivost kamery. Jejich konstrukce je rovněž odolnější.

Neopomeneme ani IP kamery ve tvaru bullet. V češtině se jim říká tubusové kamery. Mají tvar válce, jsou nápadnější, ale rozměry vůbec nemusí patřit k největším. Příkladem je IP kamera TP-Link Tapo C310. V rámci interiérů se však jedná o méně používanou konstrukci právě kvůli tomu, aby nebyly v interiéru rušivým elementem. Bullet kamery disponují otočným kloubem, a manuálně tak můžete měnit úhel záběru či zorné pole, které snímá.

Způsoby přenosu dat

Síťové kamery zajišťují přenos dat pomocí digitálního signálu prostřednictvím internetu. Způsob přenosu dat však může být různý. V současnosti jsou v nabídce tři různé způsoby, jak může tok dat probíhat.

IP kamera s WiFi

Tento způsob přenosu dat je nejvyhledávanější. Výhodou je, že IP kamera nepotřebuje žádné speciální připojení k routeru a schéma zapojení IP kamery s WiFi i samotná montáž jsou tak mnohem jednodušší, stačí jen napájení ze zdroje. Data jsou ukládána na vzdálený server – cloud, některé modely také umožňují ukládat data na paměťové úložiště microSD kartu. Jednou z alternativ je úložiště vlastního počítače, který by však musel být stále aktivní. Výhodou cloudu je kdykoli dostupný archiv. Bezdrátová komunikace má nevýhody především v případě, je-li WiFi připojení slabé nebo nestabilní a má výpadky. Kvalitu bezdrátového signálu si proto vždy ověřte.

LAN připojení

Takováto IP kamera s drátovým připojením pomocí kabelu LAN má své výhody ve stabilitě přenosu signálu. Signál nekolísá, kvalita záznamu se nemění. Kamera je připojena přímo do WiFi routeru. Jedná se o velmi oblíbený způsob zapojení IP kamery. Nevýhodou však je, že musíte obvykle řešit dostupnost zásuvky a zároveň přivést kabel k routeru. V takovém případě je řešením PoE napájení, které rozebíráme v článku níže. Na trhu jsou dnes běžně dostupné modely umožňující duální připojení. Buď přes WiFi, nebo přímo prostřednictvím kabelu do domácí sítě.

IP kamera WiFi

IP kamera na SIM kartu

Tam, kam spotřebitel nemá možnost přivést internet prostřednictvím routeru a kde není možný přenos signálu/dat přes WiFi ani prostřednictvím LAN kabelu, je řešením SIM karta. Tyto IP kamery jsou poměrně drahou variantou. Kamera v zásadě funguje stejně jako standardní WiFi kamera, jenže k přenosu dat využívá 3G/4G, časem určitě i 5G rozhraní. Vložena musí být aktivní SIM karta mobilního operátora. Doporučujeme paušální balíček, kdy jsou za stejný poplatek dostupná data. Vzdálený přístup je v takovém případě možný také, ale data lze ukládat i na interní úložiště. Napájení je řešeno baterií nebo z elektrické sítě, pokud je to možné. Pravdou je, že tyto kamery jsou poměrně drahé. Na odlehlejší místa doporučujeme primárně fotopasti.

Kvalita videozáznamu – full HD, 2K či 4K

Samotná kvalita záznamu je velmi důležitá, a v některých případech dokáže být dokonce klíčová, např. při identifikaci pachatele. Rozlišení je definováno kvalitou objektivu, čočky, úrovní clony a jinými vlastnostmi. Jedná se o komplexní technické parametry. Pro spotřebitele je však důležité, aby věděl, co má při výběru preferovat.

Základem je znát kvalitu rozlišení, které je udáváno v pixelech, resp. megapixelech. Dnes rozhodně nedoporučujeme jít pod úroveň full HD (1 920 × 1 080 px) rozlišení, a naopak spíše doporučujeme jít výše. HD rozlišení je už na dnešní poměry méně kvalitní a mnoho IP kamer s tímto rozlišením už ani nenajdete. Spíše jsou k dispozici 2K nebo 4K rozlišení záznamů.

Z hlediska kvality videozáznamu je důležitý objektiv. Ten vám umožní vidět to, co potřebujete. Objektiv má svoji ohniskovou vzdálenost, která udává, jak velký zorný úhel na záběrech máte. Čím je ohnisková vzdálenost menší, tím větší záběr máte na kameře. Detaily jsou však z tohoto pohledu menší. Proto je optimální najít poměr mezi zorným úhlem a praktickou velikostí zabírané plochy. Velmi časté jsou fixní ohniskové vzdálenosti objektivu 3,6 mm nebo 2,5 mm.

Při rozhodování může hrát roli, zda je objektiv fixní a má stanovenou ohniskovou vzdálenost a úhel snímání, a to bez ohledu na to, že lze kameru mechanicky natáčet, bude se měnit scéna, ale ne úhel a ohnisko objektivu. Druhou možností je variofokální objektiv, který umožňuje natáčení objektivu, zoom, a tudíž změnu úhlu snímání podle potřeby. Toto provedení je o něco dražší, ale není neobvyklé.

IP kamera na baterie nebo PoE napájení

Ani tento parametr byste neměli opomíjet. Spotřebitel často uvažuje nad tím, zda má kamera WiFi a jaká je kvalita záznamu, pokud je spokojený, kameru koupí, ale zjistí, že způsob napájení mu nevyhovuje. V praxi se nejčastěji setkáte se třemi způsoby napájení kamery: klasický síťový adaptér do zásuvky, PoE napájení nebo baterie.

Napájení IP kamery

Klasický síťový adaptér je standardní adaptér, který se zapojuje do zásuvky na 220/230 V. V takovém případě je ideální, pokud má kamera WiFi, jinak budete muset ještě řešit napájení přes ethernetový kabel, a z kamery tudíž povedou dva kabely, což nemusí vizuálně působit nejlépe. Velice časté je duální provedení, kdy IP kamery umožňují přenos dat pomocí kabelu i bezdrátově.

Kompromisem je PoE napájení – Power over Ethernet. Standardní ethernetový kabel, kterým běžně propojujete počítač s routerem, disponuje kabelem, který má až 8 linek (vodičů). Ve svazku jsou však k přenosu dat využívány jen čtyři, a právě proto je zde rezerva k tomu, aby tento kabel nesloužil jen jako datový, ale také jako napájecí. Díky PoE tak nemusíte kameru zapojovat zvlášť do zásuvky a zvlášť do routeru. Z praktického PoE slučovače (splitteru) vede jeden kabel směrem k PoE injektoru a následně k routeru a zdroji. Od samotné kamery však nemusíte tahat dva kabely. Nevýhodou je vícero komponentů, které musíte při zapojení použít. Následně je jednodušší zapojení většího množství kamer přes centrální rozvaděč. Profesionální výrobci vám se schématem zapojení ochotně poradí.

Pokud elektrická síť a takovéto napájení k dispozici nejsou, jedinou možností je integrovaná baterie. Akumulátor v případě IP kamer nemá tak velkou výdrž a jde spíše o vynikající možnost záložního zdroje v případě, že dojde k výpadku el. energie. Rozhodně však nejde o tak výkonné akumulátory, abyste jimi dokázali pokrýt celodenní záznam. Opět v takovém případě můžete sáhnout po fotopastech, které jsou na takový provoz stavěné. Hledáte-li však IP kameru do bytu či domu, napájení ze sítě by nemělo být problematické.

Noční režim kamery

Jednou z funkcí, která by IP kameře neměla chybět, je určitě noční režim. Pokud má kamera monitorovat prostor 24/7, pak je noční vidění nutností. To může být v černobílém nebo barevném režimu. V zásadě to není až tak podstatné, přestože barevný obraz přece jen vypadá realističtěji a nabízí vícero detailů.

Nočný režim kamery

Interiérové IP kamery nejčastěji využívají IR přísvit za pomoci infračervených LED diod, které mohou mít různou vlnovou délku. Při 850 nm jsou LED diody viditelnější v podobě slabého červeného světla. Při délce 940 nm je zase přísvit téměř neviditelný. Při nižší hodnotě je IR přísvit vidět na větší vzdálenost od 15 do 20 metrů. Při větší vlnové délce je zase dosvit kratší, optimálně na 10 až 12 metrů. Podstatné je, že v obou případech je kamera schopna pořídit kvalitní záznam i za zhoršených světelných podmínek nebo v naprosté tmě.

Nejlepší IP kamery a jejich funkce

Tím, co může jednotlivé modely od sebe odlišit, nemusí být jen logo výrobce, cena nebo design. Může jít o technické parametry, nemusí to však být ani rozlišení či kvalita objektivu, ale také jiné, často praktické funkce. Které to například jsou?

 • Detekce pohybu – touto funkcí by měla být vybavena každá kvalitní IP kamera. Pohybový senzor je ten, který, není-li zapnuté nepřetržité monitorování objektu, spustí záznam v případě, že senzor pohybu zaznamená aktivitu. Citlivost pohybového senzoru je různá. Některé modely zareagují na pohyb hmyzu před kamerou, jiné dokážou takové pohyby filtrovat. Na detekci pohybu vás dokáže kamera upozornit také notifikací v mobilní aplikaci.
 • Motorové otáčení – v tomto případě není myšleno otáčení kamery manuálně. Jsou modely, které mají aretační kloub, přičemž můžete měnit vertikální i horizontální polohu kamery. Kamery s motorovým natáčením umožňují automatický pohyb v prostoru, a to buď automaticky, nebo můžete kameru ovládat prostřednictvím mobilní aplikace a měnit tak její zorné pole a základní polohu snímání.
 • Mikrofon – díky integrovanému mikrofonu kamera zaznamenává také zvuk. A v případě obousměrné komunikace dokonce můžete přes kameru komunikovat s osobou v prostoru. Kvalita těchto prvků však často není na požadované úrovni. Díky mikrofonu dokonce můžete některé modely ovládat hlasem, samozřejmě jen limitované množství funkcí.
 • Reproduktor – integrovaný reproduktor znamená, že prostřednictvím softwaru nebo mobilní aplikace dokážete kamerou reprodukovat zvuk. Při obousměrné komunikaci tak můžete komunikovat s osobou, která se nachází poblíž kamery.
 • Alarm – jestliže je kamera vybavena reproduktorem, můžete v aplikaci nebo přes příslušný software aktivovat funkci alarmu. Pokud zaznamená pohyb, spustí se akustický alarm, který má za úkol zastrašit potenciálního pachatele. Zároveň vás kamera upozorní notifikací v aplikaci.
 • Mobilní aplikace – právě díky ní máte možnost sledovat záznam z kamery živě nebo můžete provádět různá nastavení (časovač snímání, aktivace/deaktivace alarmu), ovládat polohu kamery (pokud má motorové otáčení) nebo pomocí aplikace komunikovat s osobami v daném objektu.
 • Redukce šumu – označuje se také pojmem DNR – Digital Noise Reduction. Díky této funkci je obraz stabilizovaný a funkce eliminuje případné ruchy. Minimalizuje například zrnění obrazu při nočním snímání.
 • Cloud – je už téměř samozřejmostí, že samotný výrobce v rámci své aplikace/softwaru nabízí možnost bezplatného nebo placeného úložiště, díky kterému máte data v bezpečí a kdykoli dostupný archiv. Pokud náhodou výrobce kamery tímto externím úložištěm nedisponuje, k dispozici je několik aplikací, které vám umožňují za poplatek využívat jejich služby.
 • IP odolnost – IP kamery do interiéru jsou obvykle bez zvýšené odolnosti a nedisponují stupněm IP ochrany. Jsou i modely s vyšším stupněm odolnosti, který je zárukou odolnosti proti dešti, slunečnímu záření a také mechanickému poškození.

IP kamera funkce

Levné IP kamery nezklamaly

Jak už to v mnoha segmentech bývá, cenové rozpětí je velmi široké. Proto je poměrně náročné říci, jaké cenové pásmo lze označit přívlastkem „levné“. Po průzkumu trhu však můžeme konstatovat, že dostupnou cenu představuje hladina 750 až 2 000 Kč. V této kategorii seženete z hlediska poměru ceny a kvality velmi solidní IP kamery, a to k interiérovému ​​a občas i venkovnímu použití. Kvalita záznamu se přitom pohybuje na úrovni full HD až 2K. A nejde o žádné makety a neznámé výrobce.

Pokud už půjdeme s cenou výše, a to na 2 500 až 4 500 Kč, můžeme mluvit o opravdu velmi kvalitních síťových kamerách zpravidla se záznamem na úrovni 2K až 4K. Výjimkou není motorové otáčení, efektivní noční vidění a také kvalitnější zpracování. Bez problémů zde narazíte na dražší dome bezpečnostní kamery s odolnější konstrukcí.

V cenovém rozpětí 5 000 až 10 000 Kč už můžete hledat kompletní sady kamerových systémů. Klidně můžete mít k dispozici kamerový set 4 až 6 kamer určených k venkovnímu či vnitřnímu snímání. Většinou jsou dodávány i s NVR – síťovým rekordérem pro společné zapojení všech síťových kamer. Samostatné kamery za tuto cenu již představují vrchol nabídky a zajímavé funkce, které vylepšují detailně kvalitu obrazu, umožňují obousměrnou komunikaci, ovládání hlasem, mají zabezpečenou softwarovou podporu a spoustu jiného.

IP kamera Xiaomi, TP-Link nebo Securia Pro

V případě IP kamer spotřebitelům nedoporučujeme vybírat produkty od neznámých výrobců. Také se nenechte zlákat na levné IP kamery z Číny. Někteří spotřebitelé řešili, že IP kamera s 2K kvalitou záznamu byla ve skutečnosti atrapa. Po průzkumu trhu jsme usoudili, že renomovaní výrobci nebo značky, jejichž produkty zákazníci otestovali v praxi, jsou nejlepší volbou.

Za dostupné ceny jsou v nabídce velmi kvalitní IP kamery Xiaomi. Nejenže láká jejich cena, ale také parametry a opravdu tisíce pozitivních recenzí. Na našem trhu se jedná o velmi populární modely především v případě interiérových kamer. Nezaostává ani TP-Link. Jeho kamery jsou určeny do interiéru i exteriéru a rovněž z hlediska poměru ceny a kvality patří k těm lepším.

Profesionální kamery, ale také produkty za lidovou cenu nabízí výrobce Securia PRO. V jeho nabídce naleznete dokonce profesionální kamerové sety za velmi výhodné ceny. Potěšující je i vynikající softwarová podpora a renomé výrobce. Za velmi dobrou volbu považujeme kvalitní IP kamery Hikvision, Dahua nebo méně známý Ezviz, který si najde zájemce i mezi náročnějšími zákazníky.

Otázky a odpovědi – FAQ

Potřebujete se poradit ohledně výběru IP kamery? Zajímají vás parametry konkrétního modelu? Chybí vám něco v našem článku? Obraťte se na nás a ochotně vám pomůžeme. Otázky a odpovědi čtenářů pravidelně kontrolujeme a snažíme se co nejdříve odpovědět. V případě, že máte zkušenosti s IP kamerami, podělte se s námi i s ostatními čtenáři o vlastní postřehy. Vaše rady a tipy mohou být pro ostatní spotřebitele velmi přínosné.

Pozor, atrapa kamery, resp. maketa není plnohodnotná forma zabezpečení! Atrapy kamer jsou vyráběny proto, aby potenciálního pachatele odradily od záměru poškodit nebo odcizit majetek. Na první pohled působí realisticky a jsou k nerozeznání od skutečných bezpečnostních kamer. I na základě policejních statistik je faktem, že atrapy kamer mohou být jednou z účinných metod, která dokáže pomáhat při předcházení kriminálním aktivitám zlodějů a vandalů.

IP adresu kamery můžete zjistit například přes software, který máte k bezpečnostní kameře nainstalován. V takovém případě je postup odlišný, protože každý software/aplikace má jiné rozhraní. Jednodušší je však zjistit IP adresu kamery prostřednictvím svého routeru přes jeho administraci. Tehdy se stačí jednoduše podívat do sekce připojených zařízení, z nichž každé má přidělenou konkrétní IP adresu. IP adresu svého routeru zjistíte například přes příkazový řádek. Ten vyvoláte (Windows) stisknutím kláves Start + R. Do řádku zadáte zkratku „cmd“ a následně do příkazového řádku zadáte příkaz „ipconfig“. IPv4 Address je IP adresa vašeho zařízení (PC, notebook...) a Default Gateway představuje IP adresu vašeho routeru. Tuto IP adresu zadáte do vyhledávacího řádku libovolného prohlížeče, přihlásíte se, podíváte se do administrace routeru a zjistíte, která zařízení jsou do sítě připojena, včetně IP kamery.

Ano, jedná se o jednu z největších výhod IP kamer. Tyto moderní typy kamer přenášejí signál přes internet, a tak máte přístup k datům na vzdáleném serveru a obraz z kamery můžete sledovat živě, a to kdykoli a odkudkoli. Některé modely můžete na dálku dokonce ovládat, otáčet či aktivovat přídavné funkce. Nevýhodou standardních modelů je, že kamera vyžaduje stabilní připojení k internetu. Alternativou vůči standardní IP kameře, která přenáší data pomocí kabelu LAN nebo bezdrátově přes WiFi, je IP kamera na SIM kartu. Ta využívá data mobilního operátora. Je však nutné mít SIM kartu s dostatečným objemem internetových dat.

Způsobů napájení IP kamery je více. PoE (Power over Ethernet) má své nesporné výhody. Jedná se o napájení přes standardní ethernetový kabel, který disponuje osmi linkami (svazek s 8 kabely). Pro standardní tok síťových dat, na která se ethernet používá, však nevyužívá všechny vodiče, konkrétně jsou aktivní jen čtyři linky. V případě PoE je tomu jinak. Volné čtyři linky se používají právě k přenosu energie. Výhodou PoE napájení je, že ať máte jednu nebo 10 kamer, díky PoE nemusíte mít u každé kamery samostatnou zásuvku na 240 V. Stačí, když kabelem přivedete ethernetový kabel k centrálnímu systému, kde můžete mít zapojené všechny kamery. K propojení všech PoE kabelů se využívá rozvaděč. Napájení je dále možné z klasického zdroje nebo prostřednictvím baterie.

Za určitých okolností ano. Kamera však musí disponovat interním úložištěm nebo microSD kartou. V takovém případě, dojde-li k výpadku internetu a nebude možná komunikace přes WiFi ani síťový internet LAN, IP kamera začne data automaticky ukládat na náhradní úložiště. Některé chytré modely dokonce záznam vypnou a nahrávají pouze v případě detekce pohybu, aby šetřily místo na úložišti.

Možností je více, ale v praxi se nejlépe osvědčily WiFi kamery. Jde v podstatě o IP kamery, které podporují bezdrátový přenos dat. Kamera je připojena k vaší domácí WiFi síti a kdykoli se ke kameře můžete připojit i na dálku. Kamera vás dokáže SMS notifikací nebo upozorněním v aplikaci upozornit na pohyb v monitorovaném prostoru. Prostřednictvím mobilní aplikace můžete provádět nejen jednotlivá nastavení, ale dokonce také kamerou otáčet, je-li vybavena funkcí rotace. Druhou možností jsou klasické IP kamery s kabelovým LAN připojením pomocí ethernetového kabelu. V takovém případě doporučujeme napájení přes PoE (Power over Ethernet) – kamera je napájena přes ethernetový kabel a zároveň je zajištěn přenos dat.

Zkratka NAS (Network Attached Storage) je označením chytrého datového úložiště, které je náhradou standardního cloudového úložiště. Rozdíl je v tom, že chytré datové úložiště NAS musíte vlastnit. Nejde tedy o vzdálený server, ale o domácí datové úložiště. NAS umožňuje automaticky zálohovat data z mobilu, počítače či notebooku. Datové úložiště je připojeno k domácí/kancelářské síti. Na dálku lze obsah ukládat na toto datové úložiště, které je zabezpečeno více stupni ochrany. Rovněž můžete k obsahu přistupovat na dálku odkudkoli na světě.

VOCOlinc VC1 Opto

Full HD IP kamera s nočním režimem, WiFi, bez paměťové karty, detekce pohybu, mikrofon, reproduktor, otáčení objektivu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Interiérová kamera VOCOlinc Smart Camera VC1 Opto plně podporuje operační systémy iOS. Je plně kompatibilní s Apple HomeKit. Zařízení využívá k ukládání dat iCloud. Disponuje motorovým otáčením objektivu a také nočním režimem pro snímání v noci. Efektivně dokáže rozpoznávat lidi, zvířata i auta.

Pokud jste majitelem mobilního telefonu s Androidem, tato kamera vás zklame. Podporuje pouze operační systém iOS. Snímač s rozlišením 3 Mpx nabízí full HD rozlišení videozáznamu. Vše podstatné zvládnete nastavit za pomoci aplikace VOCOlinc, která je kompatibilní s Apple HomeKit, resp. HomeKit Secure Video. Specifikem tohoto modelu je, že nedisponuje slotem na microSD karty. Veškerá data ukládá na váš iCloud. V reálném čase máte možnost sledovat, co kamera snímá. Ke kameře musíte mít dostupných minimálně 200 GB úložiště na iCloudu. Záznamy jsou archivovány po dobu 10 dnů, přičemž si je můžete kdykoli stáhnout.

V rámci funkcí vás kamera uvědomí notifikací na váš iPhone nebo Apple Watch. A to hned v okamžiku detekce pohybu. Všechny funkce a akce lze nastavit právě v systému aplikace Apple HomeKit. Týká se to i nočního režimu. Dosvit je oproti konkurentům menší, kolem 6 metrů. Pro interiérové ​​prostory v domácnosti však tento dosvit postačuje. Fungovat může i jako dětská chůvička, protože dokáže přenášet zvuk. Integrován je mikrofon i reproduktor. Na základě odborných recenzí je však kvalita zvuku slabší.

Aplikace VOCOlinc dává kameře řadu benefitů. HomeKit Secure Video umožňuje propojení i s Apple TV a záznamy z kamery si klidně můžete prohlédnout na televizoru. Celý ekosystém kamery je dobře vyladěný. Kvalita záznamu je velmi dobrá a exkluzivitou je také to, že kamera dokáže v případě telefonního seznamu a fotek přiřazených ke kontaktům z určité vzdálenosti rozpoznat, čí tvář vidí. V aplikaci si můžete nastavit noční režim, mikrofon nebo časový rozvrh zapnutí/vypnutí. Využít určitě můžete také motorové otáčení objektivu ve vertikální i horizontální poloze. Komunikace je díky podpoře WiFi plně bezdrátová. Vstup LAN k dispozici není. V balení naleznete USB-C kabel o délce dva metry a také napájecí adaptér.

Pokud si chcete pořídit interiérovou kameru za rozumnou cenu a jste výhradně milovníkem technologií Apple, pak tento model vaše požadavky zaručeně splní. Síťová kamera VOCOlinc Smart Camera VC1 disponuje kvalitním rozlišením, motorovým otáčením a velkým množstvím benefitů v souvislosti s aplikací Apple HomeKit – HomeKit Secure Video má sice českou i slovenskou verzi, ale v některých pasážích je neúplný. Někoho může odradit fakt, že kromě placeného iCloudu, chcete-li data zálohovat, nemáte k dispozici žádné jiné úložiště, protože nepodporuje microSD karty. Kamera tehdy v podstatě funguje jen jako zařízení k živému přenosu a detekci pohybu. Mírným zklamáním je i reprodukce zvuku a jeho nahrávání.

Pochválit musíme detekci pohybu, která není přehnaně citlivá. Velmi dobře kamera VOCOlinc natáčí i v noci. Zajímavostí je režim soukromí, kdy se čočka objektivu jednoduše schová a na kameře si můžete dělat, co chcete. Další smart vychytávkou je rozpoznávání obličeje podle telefonních kontaktů uložených na iCloudu. Kameře toho nelze mnoho vyčítat, snad jen trochu komplikovanější fungování s iCloudem, protože jinak žádná data k dispozici nemáte.

Pozitíva

Kvalita obrazu
350° rotace objektivu
Praktické smart funkce

Negatíva

Nekompatibilní s Androidem
Nepodporuje microSD karty
Horší kvalita zvuku

Rozlišení: full HD / 1 920 × 1 080 px ● Noční režim: ano ● Paměťová karta: ne ● WiFi: ano ● LAN: ne ● Detekce pohybu: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano ● Otáčení objektivu: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(93.6%)