Plynové sporáky

Nejlepší plynové sporáky 2024 + recenze

Plynové sporáky pomalu, ale jistě nahrazují elektrické či kombinované modely. Avšak tato alternativa má pořád něco do sebe. Pokud patříte k zastáncům staré dobré klasiky, věříme, že oceníte náš test plynových sporáků, který jsme propojili s detailním návodem na výběr tohoto kuchyňského spotřebiče. Kromě vítěze testu, kterým se stal model Mora P 2252 AS s pokrokovými funkcemi a nízkými provozními náklady, jsme pro vás ohodnotili i jiné spolehlivé modely a shrnuli základní parametry několika dalších atraktivních produktů.

Publikované: 11.08.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jaký plynový sporák koupit?

Sestavení našich recenzí plynových sporáků trvalo desítky hodin. Jejich přečtení sice zabere jen několik minut, ale přesto chápeme, že někteří z vás upřednostňují promptnější rozhodnutí. Právě proto jsme si pro vás na začátek testu plynových sporáků připravili krátký popis 3 modelů, které v něm obdržely speciální štítky. Na základě těchto štítků zjistíte, který z nich nás oslovil nejvíce, který můžete pořídit za opravdu nízkou pořizovací cenu a který vyniká méně obvyklými vlastnostmi.

Názov Hodnotenie Detail
Mora P 2252AS   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Amica SPP101W   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Mora P2240AW   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Mora P 2252 AS

Mora P 2252 AS

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, teplotní rozsah trouby 150 – 300 °C, energetická třída A, automatické zapalování, skleněný příklop.

Zobrazit více info

Mora P 22252 AS je klasický plynový sporák se 4 varnými zónami, který zaujme kvalitou zpracování i funkcemi. Má přesnou regulaci teploty (od 150 do 300 °C), velký objem trouby (70 l), je vybaven automatickým zapalováním i plynovými pojistkami. Sporák patří do energetické třídy A.

Cenový trhák
Mora P 2240 AW

Mora P 2240 AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, energetická třída A, regulace teploty v rozsahu 150 až 300 °C.

Zobrazit více info

Levný plynový sporák Mora P 2240 AW nabízí spolehlivý chod, uspokojivou kvalitu zpracování, je vybaven plynovou pojistkou. Tento model má 70l troubu. Ve spodní části sporáku se nachází praktický úložný prostor. Sporáku chybí automatické zapalování.

Náš TIP
Mora P 4251 AW

Mora P 4251 AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, energetická třída A, regulace teploty v rozsahu 150 až 300 °C, integrované osvětlení.

Zobrazit více info

Klasický plynový sporák Mora P 4251 AW nabízí 4 plynové hořáky a 70litrovou troubu s termostatem. Teplotu v troubě lze regulovat od 150 do 300 °C. Integrované osvětlení a elektrické zapalování hořáků patří k plusům tohoto modelu. Design je všední, ale v kategorii plynových sporáků se jedná o standard.

Obsah článku:

Plynové sporáky jsou v současnosti na ústupu, proto se může stát, že řada modelů z našeho testu nebude k dispozici. Jejich dostupnost můžete sledovat v cenovém porovnávači Heureka.

Hodnocené parametry

Abychom mohli jednotlivé plynové sporáky co nejlépe ohodnotit a následně mezi sebou porovnat, v začátcích testování jsme si stanovili několik důležitých parametrů, o které jsme se opírali při samotném sestavování recenzí. Soustředili jsme se zejména na ty specifikace, které souvisí s kvalitou, výkonem a praktickou stránkou těchto kuchyňských spotřebičů.

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Energetická náročnost
Bezpečnostní prvky
Funkce trouby
Objem trouby
Doplňky

Všechny elektrické sporáky, které v našem testu obdržely speciální štítky, pocházejí od dvou ověřených výrobců – Mora a Beko, kteří navíc na našem trhu patří k nejprodávanějším. Při samotném hodnocení jsme přihlíželi k několika důležitým faktorům. Kromě zmíněných technických parametrů šlo zejména o spotřebitelské recenze a zkušenosti, které jsme vyhledávali na populárních online portálech a webech ověřených prodejců, jako jsou Heureka.cz, Datart.cz, Mall.cz, Kasa.cz a Alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze plynových sporáků

„Objektivita, nezaujatý pohled a zodpovědné posouzení všech klíčových parametrů.“ To je pomyslné heslo, kterého jsme se při sestavování recenzí do našeho testu plynových sporáků drželi. Snažili jsme se do něj zařadit modely z různých cenových i výkonnostních kategorií. Proto věříme, že v něm každý z vás najde ten nejlepší plynový sporák, který bude korespondovat s vašimi osobními požadavky.

Víťaz testu

Mora P 2252 AS

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, teplotní rozsah trouby 150 – 300 °C, energetická třída A, automatické zapalování, skleněný příklop.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Moderně vypadající plynový sporák v designu Inoxlook je poctivým spotřebičem, díky kterému můžete k přípravě pokrmů využívat zdroj ve formě plynu. Navzdory modernímu vzhledu si zachovává poctivé vlastnosti plynového sporáku. Čtyři plynové hořáky tvoří varnou část sporáku. Dva o průměru 7,4 cm (1,9 kW), jeden 9,9 cm (3 kW) a nejmenší 5,4 cm (1 kW). Nechybí ani dvoudílná smaltovaná mřížka. Velkou výhodou je integrované zapalování, takže nebudete potřebovat zápalky ani zapalovač. Každý hořák má samostatné ovládání. Součástí sporáku je skleněný příklop.

Plynová trouba má vlastní mechanický otočný volič, kde můžete navolit teplotu od 150 do 300 °C. Samozřejmostí je spodní ohřev. Odolné termosklo udržuje dvířka chladná. Objem trouby je 70 litrů. Potěší příslušenství v podobě XXL pekáče a jednoho roštu. Vedení v troubě zajišťují tvarované prolisy. Úložný prostor na plechy se nachází ve spodní části. Vnitřní prostor je z hladkého smaltu. Mezi bezpečnostními prvky nechybí plynová pojistka Stop Gas.

Odlišný design, moderní skleněný příklop varné plochy a integrované zapalování dělají z tohoto plynového sporáku kvalitní spotřebič, který se ani v moderní kuchyni neztratí. Nabídne standardní kvalitu pečení v plynové troubě a navíc v rámci příslušenství dostanete také XXL pekáč.

Pozitíva

Integrované zapalování hořáků
Moderní design
Skleněný poklop varné plochy

Negatíva

Bez osvětlení trouby

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A ● Napětí = 220 – 240 V ● Rozměry = 85 x 50 x 59,4 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Cenový trhák

Mora P 2240 AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, energetická třída A, regulace teploty v rozsahu 150 až 300 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Standardní plynový sporák Mora P 2240 AW patří k cenově dostupným modelům s plynovou troubou. Tento volně stojící sporák je dostupný v bílém provedení. Varná plocha se skládá ze 4 hořáků o průměru 5,4 cm – 1 kW, 9,9 cm – 3 kW a 2x 7,4 cm – 1,9 kW. Hořáky jsou od kuchyňského nářadí odděleny smaltovanou dvoudílnou mřížkou. Každý hořák disponuje samostatným ovládáním a regulací ohně. Nechybí ani zabudovaná bezpečnostní pojistka Stop Gas, která automaticky zastaví přísun plynu při náhodném zhasnutí. Zapalování však není automatické, proto je nezbytné použít zapalovač nebo zápalky.

Plynová trouba má objem 70 litrů. Vybavena je chladnými dvířky z trojitého transparentního termoskla. Chladná dvířka zaručí, že sklo nepálí a nehrozí tak žádný úraz – popálení. Regulace teploty je možná v rozsahu 150 až 300 °C. Ovládání je na předním ovládacím panelu. I trouba disponuje bezpečnostním ventilem Stop Gas. Součástí příslušenství je jeden rošt, pro jehož vedení slouží tvarované prolisy.

Ve spodní části se nachází úložný prostor pro plechy. Plynový sporák Mora P 2240 AW má standardní rozměry a nabízí parametry typické pro plynový sporák. Přestože se tato třída spotřebičů z trhu vytrácí, potěší kvalitním zpracováním a přiměřenou funkcionalitou za rozumné peníze.

Pozitíva

Cena
Úložný prostor na plechy
Trojité termosklo – chladná dvířka

Negatíva

Nemá kryt varné plochy
Bez integrovaného zapalování hořáků
Nemá osvětlení trouby

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A ● Připojení = - ● Rozměry = 85 x 50 x 59,4 cm ● Hmotnost = 36,1 kg

Náš TIP

Mora P 4251 AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, energetická třída A, regulace teploty v rozsahu 150 až 300 °C, integrované osvětlení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Designově a technicky se jedná o klasický plynový sporák od renomovaného výrobce v této kategorii. Mora P 4251 AW je vybaven čtyřmi plynovými hořáky a 70litrovou plynovou troubou s termostatem. Plynová trouba je vybavena regulací teploty otočným termostatem v teplotním rozsahu 150 až 300 °C. Oproti konkurenci potěší i integrovaným osvětlením. Součástí příslušenství je rošt a mělký plech. Vedení plechů ani roštu nemá žádný výsuvný či teleskopický systém a jedná se o klasické tvarované prolisy. Dvířka trouby zůstávají při pečení chladná díky reflexní a izolační vrstvě.

Varná plocha disponuje velkým hořákem o průměru 9,9 cm, malým hořákem 5,4 cm a dvěma hořáky o průměru 7,4 cm. Zapalování hořáků je bez větších problémů, neboť sporák má klasické napájení na 230 V a integrované elektrické zapalování hořáků. Hořáky jsou kryty dvoudílnou smaltovanou mřížkou Stabil Plus.

I když má plynový sporák Mora P 4251 AW velmi všední design, jedná se v dané kategorii kuchyňského vybavení o lepší volbu. Integrované zapalování, osvětlení trouby a také dodávané příslušenství. Navíc výrobce Mora poskytuje možnost dokoupení kovového příklopu varné plochy a také dalších originálních plechů.

Pozitíva

Osvětlení trouby
Integrované zapalování
Úložný prostor

Negatíva

Bez krytu varné plochy

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A ● Napětí = - ● Rozměry = 85 x 50 x 59,4 cm ● Hmotnost = 35,3 kg

Mora P 2251 AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, smaltovaná mřížka Stabil Plus, plynová pojistka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sporák, který nevyčnívá z davu. Moře P 2251 AW je klasickým plynovým sporákem se čtyřmi hořáky. Ty jsou kryty dvoudílnou smaltovanou mřížkou Stabil Plus. Největší hořák má průměr 9,9 cm (3 kW), dále jsou dva o průměru 7,4 cm (1,9 kW) a nejmenší o průměru 5,4 cm (vlevo vpředu – 1 kW). Sporák není vybaven integrovaným zapalováním. K dispozici je možnost dokoupit poklop varné plochy. Ovládání hořáků je samostatné otočným voličem.

Objemná plynová trouba má 70 litrů a umožňuje tak péct i objemné pokrmy. Součástí příslušenství je také jeden mělký plech a nechybí ani rošt. Péct tak můžete hned jak dostanete sporák domů. Skleněná dvířka jsou transparentní. Součástí trouby není vnitřní osvětlení. Dvířka trouby jsou z termoskla a dokonale izolují teplo. Sporák je vybaven bezpečnostní pojistkou Stop Gas. Teplotní rozsah trouby je 150 až 300 °C. Ve spodní části naleznete úložný prostor pro odkládání plechů nebo jiného kuchyňského náčiní.

Pro nenáročné kuchaře, kteří si potrpí na plynový sporák a originální plynovou troubu, je tento spotřebič ideální. Dodáván je se základním příslušenstvím. Chybí však integrované zapalování a také osvětlení trouby.

Pozitíva

Úložný prostor
Příslušenství - mělký plech rošt

Negatíva

Bez integrovaného zapalování
Bez krytu varné plochy
Bez osvětlení trouby

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A ● Napětí = - ● Rozměry = 85 x 50 x 59,4 cm ● Hmotnost = 34,8 kg

Lacná kvalita

Mora P140AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, teplotní rozsah trouby 150–300 °C, energetická třída A, plynová pojistka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte klasický plynový sporák za opravdu nízkou cenu, Mora P140AW je pro vás ideální volbou. Jde o model bez pokrokových funkcí, který však svou roli kuchyňského spotřebiče na vaření a pečení zastane na výbornou. Velmi podobným modelem je Beko FSG52020FW. Varnou desku tvoří 4 hořáky s rozdílným průměrem, na nichž se nachází dvoudílná smaltovaná mřížka „stabil plus“. Na každém z hořáků najdete bezpečnostní plynovou pojistku StopGas. Zapalování je klasické, což znamená, že se nevyhnete použití zápalky či zapalovače.

Mora P140AW patří do energetické třídy A, což může při objemu trouby 70 l způsobit trochu vyšší provozní náklady. Osvětlení trouby je již jakousi samozřejmostí, stejně jako to, že dvířka z dvojitého skla zůstávají během jejího používání chladná. Teplota pečení je nastavitelná v rozmezí od 150 až do 300 °C. Regulaci hodnotíme jako přesnou. Sporák i v tomto případě ovládáte mechanickými otočnými knoflíky.

Ve spodní části sporáku se nachází úložný prostor pro odkládání plechů či jiných kuchyňských pomůcek. Zklamáním je skromné ​​příslušenství, které obsahuje pouze 1 rošt. Pozitivně nemůžeme ohodnotit ani kvalitu zpracování, která je slabším průměrem.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Velký objem trouby
Plynová pojistka a dvířka z dvojitého skla

Negatíva

Bez automatického zapalování
Horší kvalita zpracování
Nižší energetická třída

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Mora P262AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, teplotní rozsah trouby 150–300 °C, energetická třída A+, automatické zapalování, plynová pojistka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mora P262AW je klasický plynový sporák s několika pokrokovými vylepšeními. Jediným parametrem, který v jeho případě pokládáme za negativní, je trochu vyšší pořizovací cena. Tento model na druhou stranu vyniká kvalitou zpracování, která je zárukou dlouhé životnosti. Stejně jako modely Mora P151BW a Mora P161AW patří do úsporné energetické třídy A+. Sporák Mora je vybaven varnou deskou se 4 varnými zónami. Hořáky mají 3 rozdílné průměry – 54, 74 a 99 mm. Malé hořáky mají výkon 1 000 W, střední hořák 1 900 W a největší až 3 000 W, což je nadprůměr.

Na všech hořácích se nachází plynová pojistka StopGas a velmi praktický doplněk – automatické zapalování. Ovládání sporáku probíhá tradičně, tedy prostřednictvím 6 mechanických otočných knoflíků. Dvoudílná mřížka „stabil plus“ je vyrobena ze smaltu, na základě spotřebitelských recenzí však usuzujeme, že její stabilita není obzvlášť výjimečná, ale klasická.

Trouba má velký objem – 70 l. Teplotu v ní můžete regulovat v klasickém rozmezí od 150 do 300 °C. Nastavení teploty je v porovnání s jinými plynovými sporáky opravdu přesné a jednoduché. Vodítka v troubě jsou řešena formou prolisů. Dvířka zůstávají během pečení chladná, což je však v současnosti již jakýmsi nepsaným standardem. K plusům řadíme praktický úložný prostor ve spodní části sporáku. Příslušenství k modelu Mora P262AW obsahuje 1 rošt a 1 velký pekáč o objemu 8 l.

Pozitíva

Přesná regulace teploty
Plynová pojistka a automatické zapalování
Dobrá kvalita zpracování

Negatíva

Trochu vyšší cena
Málo příslušenství v poměru k ceně

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A+ ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Mora P161AW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, teplotní rozsah trouby 150–300 °C, energetická třída A+, automatické zapalování, plynová pojistka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jak naznačuje štítek, který v našem testu obdržel plynový sporák Mora P161AW, jeho hlavním pozitivem je poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem. Jde o model z cenové kategorie sporáků do 200 eur. Zároveň – podobně jako dražší sporák Mora P262AW – spadá do energetické třídy A+.

Na modelu Mora P161AW se nachází varná deska se 4 hořáky s klasickým zapalováním, které mají rozdílný průměr a výkon. Každý z nich disponuje plynovou pojistkou StopGas. Smaltovaná dvoudílná mřížka „stabil plus“ se v praxi neukazuje jako extrémně stabilní, nejde však o nic nesnesitelného.

Trouba má objem 70 l, i tento model je tedy vhodný pro početnější rodiny. Negativně hodnotíme absenci jejího osvětlení. Teplotu pečení můžete regulovat ve standardním rozmezí od 150 až do 300 °C, a to pomocí mechanických otočných knoflíků. Vedení roštů je řešeno formou tradičních prolisů. Pod troubou najdete odkládací prostor se sklopnými dvířky. Spolu se sporákem dostanete 1 rošt a pečicí plech. Pozitivním detailem je možnost dokoupení poklopu na varnou desku.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Velký objem trouby
Úložný prostor

Negatíva

Bez automatického zapalování
Mírné nahřívání dvířek během používání trouby
Bez osvětlení trouby

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A+ ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Mora P151BW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 70 l, teplotní rozsah trouby 150–300 °C, energetická třída A+, plynová pojistka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mora P151BW je další klasický plynový sporák za atraktivní pořizovací cenu. Na varné desce tvořené 4 hořáky s odlišným průměrem i výkonem, které jsou vybavené bezpečnostní pojistkou StopGas, se nachází dvoudílná smaltovaná mřížka se silikonovými protiskluzovými gumičkami na spodní straně. Její stabilitu však na základě spotřebitelských recenzí nemůžeme označit za výbornou. Výrazným plusem je možnost jejího mytí v myčce nádobí.

Stejně jako u modelů Mora P140AW a Mora P161AW se ani na Mora P151BW nenachází automatické, nýbrž klasické zapalování. Spotřebitelům to však zjevně nevadí, jelikož tento sporák patří aktuálně k nejprodávanějším. Ovládání je mechanické. K plusům patří přesná a jednoduchá regulace teploty v troubě.

Trouba má už standardních 70 l. Její dvířka jsou vyrobena z dvojitého skla, které se během pečení z vnější strany nenahřívá. Tento fakt stojí i za lepší tepelnou izolací, která jde ruku v ruce s nižšími provozními náklady. K těm přispívá také energetická třída A+, do které tento model spadá. Ve spodní části sporáku najdete úložný prostor na plechy.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Jednoduché a přesné ovládání
Plynová pojistka

Negatíva

Horší stabilita mřížek
Bez automatického zapalování

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 70 l ● Energetická třída = A+ ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Beko FSG52020FW

Volně stojící plynový sporák, 4 varné zóny, objem trouby 60 l, automatické zapalování, plynová pojistka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Beko FSG52020FW spadá do stejné cenové kategorie jako předešlý model, cenový trhák Mora P140AW. Na rozdíl od něj má však o něco menší troubu a pár funkcí navíc. Varnou desku tvoří 4 klasické hořáky, na kterých se nachází dvoudílná smaltovaná mřížka. Hořáky mají i v tomto případě rozdílný průměr. Nejmenší hořáky disponují výkonem 1 000 W, střední hořák má 2 000 W a ten největší 2 900 W.

Plynový sporák Beko má automatické zapalování hořáků, což je v této cenové kategorii spíše výjimkou. Tento parametr nás na něm zároveň zaujal asi nejvíce. Další specifickou vlastností je menší, 60l objem trouby se smaltovanými stěnami. Tento model je proto ideální pro všechny z vás, kteří pečou v menším množství nebo pro méně lidí. Příslušenství k Beko FSG52020FW je tradiční. Zahrnuje rošt do trouby a 1 plech. Asi nejzásadnějším negativem tohoto produktu je jeho dodávání bez českého manuálu. Tento fakt podstatně komplikuje jeho instalaci či připojení na propanbutanovou láhev.

Bezpečnostní pojistka hořáků je už jakousi samozřejmostí, stejně jako osvětlení trouby, dvířka z dvojitého skla, která zůstávají chladná i během pečení, a mechanické ovládání prostřednictvím otočných knoflíků. Zajímavým doplňkem, který se nenachází dokonce ani u našeho vítěze, sporáku Mora P262AW, je integrovaný poklop varné desky. Z funkcí stojí za zmínku i indikátor zapnutí a vypnutí.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Automatické zapalování
Plynová pojistka a dvířka z dvojitého skla

Negatíva

Menší objem trouby
Dodáván bez českého návodu k používání

Typ = volně stojící plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 60 l ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 41 kg

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Následující tabulka nejprodávanějších plynových sporáků na Heureka.cz, kterou na základě aktuálních dat aktualizujeme, vám může pomoci při výběru stejně jako naše recenze či návod. Popularita a míra prodejnosti daných modelů mezi spotřebiteli totiž hodně prozradí o jejich reálné kvalitě a výkonu.

Názov Hodnotenie Detail
Amica SPP 101 W5*Zobrazit produkt
Mora P 2240AW5*Zobrazit produkt
Mora P 2252AS5*Zobrazit produkt
Mora P 140AW5*Zobrazit produkt
Mora P 2251AW5*Zobrazit produkt

Plynové sporáky v současné době nepatří k nejoblíbenější volbě spotřebitelů. Postupně je nahrazují pokrokovější, ale i dražší elektrické nebo plynové sporáky s elektrickou troubou. I přesto však plynové sporáky mají mnohá nevyvratitelná pozitiva, např. nízké provozní náklady i nízkou pořizovací cenu či vysokou účinnost ohřevu. Pokud jste se rozhodli pro tuto alternativu, nepřehlédněte náš podrobný návod, ve kterém naleznete mnoho praktických rad ohledně výběru toho nejlepšího plynového sporáku. Budeme se v něm věnovat technickým parametrům i doplňkovým funkcím, které vám usnadní vaření, pečení i údržbu.

Jak vybrat plynový sporák

  • Výhody a nevýhody plynových sporáků
  • Volně stojící, nebo vestavný plynový sporák?
  • Rozměry
  • Energetický štítek
  • Napájení
  • Plynová varná deska
  • Typy hořáků
  • Počet hořáků
  • Výkon, průměr a zapalovací systém hořáků
  • Typ roštu/mřížky
  • Poklop na plynovou varnou desku
  • Plynová trouba
  • Objem, funkce a programy trouby
  • Doplňky k troubě
  • Bezpečnostní prvky plynových sporáků
  • Ovládání
  • Cena a renomovaní výrobci

Výhody a nevýhody plynových sporáků

Plynové sporáky mají své zastánce i odpůrce, což je vzhledem k jejich klíčovým vlastnostem více než přirozené. K jednoznačným výhodám těchto kuchyňských spotřebičů patří nižší pořizovací cena v porovnání se sklokeramickými či indukčními elektrickými modely. Podobné je to i v oblasti provozních nákladů. Rozdíly mezi cenami plynu a elektřiny sice dnes nejsou tak výrazné jako v minulosti, plyn však i nadále zůstává nejlevnějším pohonem.

Nezávislost na elektrickém proudu má ještě jednu výhodu. Dojde-li k jeho výpadku, vaření či pečení nemusíte přerušit. Plynové sporáky v neposlední řadě vynikají v oblasti účinnosti ohřevu. I přes nižší pořizovací cenu a provozní náklady na nich pokrmy ohřejete stejně rychle jako na indukčních varných deskách, které jsou považované za jednu z nejefektivnějších alternativ. Plusem je také vyšší max. teplota trouby, která tradičně dosahuje 300 °C.

Plynové sporáky mají samozřejmě i stinné stránky. Asi nejzásadnější z nich je otázka bezpečnosti. Nepozornost při manipulaci se zemním plynem může způsobit katastrofu nevídaných rozměrů. K nevýhodám této alternativy dále patří méně přesná regulace teploty na varné desce i v troubě. Naopak pokud jste doposud vařili právě na plynu, může jít o velkou výhodu. Minusem je i minimální teplota trouby. U elektrických modelů ji můžete většinou regulovat již od 50 °C, u těch plynových až od 150 °C.

Volně stojící, nebo vestavný plynový sporák?

Budoucí umístění plynového sporáku byste si měli promyslet hned v úvodu jeho výběru. Právě v závislosti na umístění budete vědět, zda je pro vás vhodný volně stojící, nebo vestavný plynový sporák. Obě alternativy mají něco do sebe, konečné rozhodnutí je tedy pouze a jen na vás.

Vaření na volně stojícím plynovém sporáku

Volně stojící plynový sporák

  • Jedná se o spotřebič 2v1, který v sobě spojuje troubu a varnou desku.
  • Můžete jej kdykoli přemisťovat z místa na místo.
  • Varnou desku a troubu nemůžete rozdělit, musí být umístěné spolu.
  • Pokud se varná deska nebo trouba nenávratně porouchají, musíte vyměnit celý spotřebič.
  • Nemusí být „obklopený“ nábytkem, můžete ho proto umístit kamkoliv.

Vestavný plynový sporák

  • Zpravidla mluvíme o dvou samostatných spotřebičích, tedy varné desce a troubě.
  • Varnou desku a troubu můžete zabudovat do nábytku zvlášť (nemusí být nutně nad sebou či u sebe).
  • Chcete-li troubu instalovat v jiné než tradiční poloze při zemi, vestavný plynový sporák je pro vás ideálním řešením.
  • Při instalaci sporáku jste omezeni nábytkem a ostatními spotřebiči v kuchyni, protože nemůže stát samostatně.
  • Nemůžete ho jen tak přemisťovat.
  • V případě závažnější poruchy na troubě či varné desce stačí vyměnit pouze jeden spotřebič.

Rozměry

S umístěním plynového sporáku souvisí i rozměry. Z tohoto hlediska je nejdůležitější jeho šířka, která se u čtyřplotýnkových modelů tradičně pohybuje v rozmezí od 50 do 60 cm. Sporáky se dvěma varnými zónami jsou podstatně užší. Většinou mají cca 30 cm. Naopak šířka spotřebičů s více plynovými hořáky, tedy s 5, 6 a 7, může přesahovat 100 cm.

Při umísťování tohoto spotřebiče je podobně důležitá jeho hloubka. I ta se obvykle pohybuje mezi 50 a 60 cm. Výška sporáků jen málokdy přesáhne 85 cm, neboť jde o standardizovanou výšku většiny klasických kuchyňských linek. Hmotnost těchto kuchyňských spotřebičů činí 37 až 41 kg, pokud sáhnete po XXL modelu, může být podstatně těžší.

Energetický štítek

Energetický štítek označuje všechny potřebné informace o energetické náročnosti plynového sporáku i objemu jeho trouby. Zaměřte se zejména na údaje o energetické třídě. Podobně jako jiné domácí spotřebiče jsou i plynové sporáky rozděleny do tříd A až G, resp. D, přičemž třída A je nejúspornější a třída D nejméně úsporná. Novější modely sporáků by měly spadat do třídy A, resp. A s 1 až 3 plusy, max. do třídy B. Na „horší“ energetické třídy narazíte jen u starších produktů, které vám zároveň nedoporučujeme. Nízkou pořizovací cenu takového sporáku totiž několikanásobně překonají následné provozní náklady.

Moderní plynový sporák

V pravém dolním rohu energetického štítku naleznete údaje o spotřebě plynové trouby. Pozor, ne o spotřebě varné desky. Ta není uvedena. První z údajů hovoří o spotřebě na jeden cyklus u klasického teplotního programu, druhý o spotřebě na jeden cyklus u programu s použitím horkého vzduchu. Tento parametr je udáván v MJ/cycle (megajoule na cyklus) nebo kWh/cycle (kilowatthodina na cyklus). Malá pomůcka: 1 kWh = 3,6 MJ.

Napájení

Plynové sporáky se logicky napojují na zdroj plynu. První možností je jejich napojení na klasickou plynovou přípojku. Na místech bez dodávky zemního plynu máte k dispozici alternativu v podobě připojení na propanbutanovou láhev. V prvním případě je nutné myslet dopředu. Pokud již plynovou přípojku máte, počítejte s tím, že plynový sporák musí být umístěn v její bezprostřední blízkosti.

Plynové sporáky na propan-butan jsou provizorním řešením, po kterém sahá mnoho lidí. K výhodám této alternativy patří nízká pořizovací cena i provozní náklady a možnost  využívání na jakémkoli místě, např. na chalupě bez plynové přípojky. Nevýhodou plynových sporáků na propan-butan je nutnost pravidelného doplňování láhve plynem a jisté bezpečnostní riziko. Propanbutanové láhve by se ideálně neměly nacházet v interiéru. Řešením je jejich umístění mimo budovu, což však vyžaduje určité stavební zásahy.

Plynová varná deska

Jak už bylo zmíněno, plynový sporák je tvořen dvěma samostatnými částmi, varnou deskou a troubou, které mohou být oddělené nebo spojené v jednom spotřebiči. K parametrům, které souvisí s plynovou varnou deskou, patří typ a počet hořáků, jejich výkon, rošty/mřížky a přítomnost či absence ochranného poklopu.

Typy hořáků

Na výběr máte klasické železné hořáky, se kterými jste se již určitě setkali. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena. K nevýhodám patří design, který nemusí vyhovovat každému, náročnější údržba a bezpečnostní rizika, jako je zapálení kuchyňské utěrky či zhasnutí plamene.

Hořáky plynového sporáku

Moderní, ale i podstatně dražší alternativou jsou keramické plynové varné desky. V tomto případě jsou hořáky umístěné pod sklokeramickou deskou, což přináší mnohé benefity. Prvním z nich je moderní design. Tyto sporáky jsou k nerozeznání od těch elektrických. Údržba keramických plynových varných desek je o něco jednodušší, od plamene navíc nemůže nic „chytit“. K nevýhodám patří náročnější instalace. Hořáky jsou totiž umístěné pod varnou deskou, pod kterou se musí nacházet cca 15 cm volného prostoru. Troubu je proto nezbytné osadit níže.

Počet hořáků

Standardní plynové varné desky mají 4 plynové hořáky. Zmenšenou verzí jsou modely se 2 nebo 3 hořáky, na trhu však narazíte i na ty s 5 až 7 hořáky. První zmíněná alternativa je vhodná pro klasické domácnosti se 3 až 4 členy. Pokud bydlíte sami nebo ve dvou, pravděpodobně si vystačíte se 2 nebo 3 plotýnkami. XXL verze plynových varných desek je určená pro profesionály či skutečně vášnivé amatérské kuchaře.

Výkon, průměr a zapalovací systém hořáků

Plynové varné desky, resp. hořáky, jsou výkonnější než ty elektrické. Ve srovnání s indukcí je někteří považují za slabší, jiní za stejně účinné. Nevýhodou plynových hořáků je méně přesná regulace teploty, která je do jisté míry orientační. Vaření na tomto typu kuchyňského spotřebiče proto vyžaduje trochu cviku a praxe.

U hořáků se zaměřte na jejich průměr a výkon. Na plynových sporácích nejčastěji naleznete:

  • dva malé hořáky s průměrem od 50 do 120 mm,
  • středně velké hořáky s průměrem okolo 70–90 mm,
  • velké hořáky s průměrem cca 180 mm.

Pozor, na některých modelech chybí nejmenší nebo největší hořáky. To může být problematické při vaření malého i velkého objemu pokrmů. Výkon hořáků závisí na jejich průměru.

  • Nejmenší hořáky mají výkon do 1 000 W,
  • středně velké hořáky mají výkon kolem 1 500 – 1 700 W,
  • největší hořáky by měly mít minimálně 1 900 W, u výkonnějších modelů jde však i o 2 000 W a více.

Dalším důležitým parametrem je zapalovací systém. Hořáky na starších nebo nejlevnějších plynových sporácích je potřeba „podpálit“ zapalovačem či zápalkami. U novějších modelů se nachází integrované elektronické automatické zapalování, které je praktičtější i bezpečnější, proto vám určitě doporučujeme sáhnout po této alternativě.

Typ roštu/mřížky

Na plynových varných deskách naleznete různé verze roštů/mřížek. Ty na kvalitnějších spotřebičích jsou většinou vyrobené z odolnější litiny, ty na méně kvalitních z různých železných slitin, které mohou časem podléhat korozi nebo mít jiné nedostatky. Dalším důležitým parametrem je typ roštu:

  • Jednodílné rošty – Mají velmi dobrou stabilitu. Z důvodu větších rozměrů je jejich údržba náročnější.
  • Dvoudílné rošty – Jedná se o nejčastější alternativu. Jejich údržba je jednodušší, problémem je horší stabilita.
  • Čtyřdílné rošty – Pokud jsou kvalitní a dostatečně těžké, mohou mít velmi dobrou stabilitu, stejně tak však mohou být vysloveně nestabilní. Oceníte je při mytí, jelikož mají malé rozměry.

Typ roštu/mřížky plynového sporáku

Většina roštů na plynových sporácích má na spodní straně protiskluzové silikonové či gumové úchyty, které zlepšují jejich stabilitu. Označují se jako rošty Stabil Plus. To, jak „fungují“ v praxi, byste si však měli ověřit prostřednictvím spotřebitelských nebo nezávislých recenzí. Určitě nepřehlédněte ani údaj o možnosti mytí mřížek v myčce nádobí.

Poklop na plynovou varnou desku

Jednou z výhod elektrických sporáků je, že na ně můžete položit cokoli. Nemluvíme o hrncích a pánvích, ale o čemkoli, samozřejmě to platí jen v případě, že je varná deska vypnutá a vychladlá. U plynových varných desek s klasickými hořáky tuto možnost nemáte. Plynové sporáky proto mohou být vybavené integrovaným poklopem na pantech. Při výběru se zaměřte na to, zda je poklop součástí dodávky. Pokud ne, ověřte si možnost jeho samostatného dokoupení. Podstatné jsou také výrobní materiály. Nejčastěji narazíte na plast nebo tvrzené sklo, které pokládáme za lepší volbu.

Plynová trouba

Druhou (takříkajíc samostatnou) částí plynových sporáků je trouba. Kromě její spotřeby, o které jsme hovořili v části o energetické náročnosti a štítku, byste při výběru měli věnovat pozornost jejímu objemu, funkcím, programům a příslušenství, které obdržíte v ceně sporáku.

Objem, funkce a programy trouby

Standardizovaný objem plynových trub činí 60 nebo 70 l. Trouba s objemem 70 l by měla být ideální pro 4členné domácnosti, tu s objemem 60 l doporučujeme pro ty z vás, kteří pečou občas a v menším množství.

Plynové trouby jen málokdy disponují pokrokovými funkcemi. Můžete na nich regulovat teplotu, zpravidla od 150 do 300 °C, případně nastavit několik základních programů. U některých dražších a modernějších modelů výjimečně narazíte i na časovač.

Novější modely plynových sporáků bývají vybavené teleskopickými vodítky (kovové části, do kterých zasunete plech). Jejich výhodou je jednodušší vyjímání plechu, který navíc nemusíte přidržovat rukou. Standardní verzí vodítek jsou tzv. prolisy. Za nezbytnost považujeme osvětlení, které by se mělo nacházet v naprosto každé plynové či jakékoliv jiné troubě. Rozhodnete-li se sáhnout po kombinovaném plynovém sporáku s elektrickou troubou, můžete u něj najít funkci samočištění trouby. Na výběr máte čištění:

  • pyrolýzou, kdy dochází ke zvýšení teploty na více než 500 °C a spálení všech nečistot (je považováno za nejefektivnější),
  • katalýzou, kdy jsou využívány speciální materiály stěn v kombinaci s vysokou teplotou,
  • párou, kdy do trouby umístíte nádobu s vodou a vzniklá vodní pára uvolní veškeré nečistoty (funkce se nazývá Eco Clean nebo AquaClean).

Doplňky k troubě

Ke klasické výbavě trouby patří otočný rožeň, který využijete zejména při přípravě masa, a plechy. Pokud plechy koupíte už spolu s troubou, nebudete muset řešit jejich správné rozměry. Při výběru si všímejte jejich počtu, objemu, který dosahuje max. 8 l, kvality, výrobních materiálů a garantované záruky. K méně tradiční výbavě patří tzv. hořák na grilování. Umisťuje se do horní části trouby a slouží k přímému grilování pokrmů.

Trouba plynového sporáku

Bezpečnostní prvky plynových sporáků

Plyn je levný, bohužel s sebou nese jistá bezpečnostní rizika. Aby bylo vaření na plynu bezpečné, v první řadě musíte sporák používat rozumně a správně. K bezpečnosti však přispívají i některé prvky a funkce. Kromě již zmíněných sklokeramických plynových varných desek a elektronického zapalování hořáků jde o následující:

  • Pojistka hořáků a trouby – zabraňuje úniku plynu, v současnosti jde o nezbytný bezpečnostní prvek, kterým by měl disponovat každý plynový sporák. Tato pojistka se nejčastěji nazývá StopGas.
  • Automatické vypnutí trouby – jedná se o funkci, která vypne troubu na základě vámi nastaveného času nebo po určité době nečinnosti. Nejde jen o bezpečnostní prvek. Využijete jej i při samotném pečení. Na troubě si nastavíte přesný čas, který následně nemusíte kontrolovat.
  • Vícevrstvé sklo dvířek – dvířka mohou být vyrobena ze dvou- až třívrstvého skla, které zajišťuje, že i během pečení zůstávají z vnější strany chladná. Tento bezpečnostní prvek ocení zejména rodiče a majitelé zvířat. Je vhodný i z důvodu ochrany okolního nábytku a spotřebičů.
  • Dětská pojistka

Ovládání pomocí otočných knoflíků

Plynové sporáky mají v porovnání s těmi elektrickými o něco méně přesné ovládání trouby i varné desky. Tento parametr je proto při výběru opravdu důležitý. V první řadě se zaměřte na přítomnost displeje, který není u plynových sporáků samozřejmostí. K nejdůležitějším ovládacím prvkům dále patří mechanické otočné knoflíky. Určitě si vyberte model s knoflíky, na kterých se nachází přesný, tedy číselný rozsah teploty. Zejména v případě levnějších sporáků narazíte pouze na orientační symboly, které označují nejnižší, střední a nejvyšší stupeň intenzity. Důležitá je také kvalita mechanických knoflíků, které by se neměly zlomit, prasknout nebo odlomit už po druhém použití.

Plynový sporák s otočnými knoflíčky

Levné plynové sporáky nepřekvapí

Nejlevnější plynové sporáky můžete pořídit již za necelých 5 000 Kč. V kategorii nejlevnějších plynových sporáků naleznete modely se základními funkcemi, které disponují pouze orientační regulací teploty. Problémem bývá i nižší energetická třída, která souvisí s vyššími provozními náklady, horší kvalita zpracování, nahřívání dvířek, absence integrovaného automatického zapalování a skromné ​​nebo žádné příslušenství.

Plynové sporáky za 5 000 až 10 000 Kč můžeme označit za dostatečně kvalitní i pokrokové. Toto cenové rozmezí je zároveň jakýmsi standardem. Na těchto modelech většinou naleznete integrovaný automatický systém zapalování hořáků v kombinaci se všemi důležitými bezpečnostními prvky. V tomto případě jen zřídka narazíte na energetickou třídu, která je horší než A.

Pokud hledáte poloprofesionální plynový sporák, připravte si 12 000 a více Kč. U takto drahých spotřebičů v podstatě nemusíte nic řešit, 99 % z nich bude vybaveno vším potřebným. Kvalita zpracování je v drtivé většině případů také na vysoké úrovni, nechybí na nich bezpečnostní prvky a špičkový bývá i jejich design. V případě, že vás zaujaly zmíněné sklokeramické plynové varné desky, počítejte s pořizovací cenou od 10 000 do více než 20 000 Kč. Pozor, mluvíme jen o desce, ne celém sporáku s troubou.

Oblíbené jsou Mora, Beko, Amica i Electrolux

Chcete-li mít jistotu, že nekoupíte nekvalitní plynový sporák, doporučujeme vám hledat mezi ověřenými značkami. Na našem trhu jich najdete hned několik. K zaručeně spolehlivým, kvalitním a zároveň cenově dostupným patří plynové sporáky Mora, Beko, Amica, Electrolux, PCM, AEG, Candy a Whirlpool. Těm z vás, kteří touží po špičkovém a zároveň opravdu designovém plynovém sporáku, doporučujeme např. značku Smeg. Cena modelů od tohoto výrobce se však pohybuje kolem 40 000 až téměř 80 000 Kč.

Otázky a odpovědi – FAQ

V tuto chvíli byste měli díky našemu návodu na výběr vědět vše důležité o plynových sporácích a díky našemu testu znát minimálně několik kvalitních a spolehlivých modelů. V následujících odstavcích vám odpovíme na několik častých spotřebitelských otázek, které souvisejí s údržbou a bezpečným používáním těchto kuchyňských spotřebičů. Pokud máte další dotazy, neváhejte nám je položit v diskuzi pod článkem. Na všechny z nich se pokusíme odpovědět co nejdříve.

Většinu z nich pravděpodobně znáte. Bezpečné používání plynového sporáku začíná už při jeho instalaci, kterou byste měli za všech okolností svěřit do rukou profesionála. Při samotném vaření na varné desce buďte opatrní zejména při jejím zapalování. Používejte delší zapalovač nebo zápalky, nepodpalte si omylem vlasy nebo některou z plastových či textilních kuchyňských pomůcek. Pokud vaříte s olejem, zpozorněte. Rozpálený olej se může od plamene z hořáku velmi snadno zapálit. V takovém případě nepoužívejte vodu. Hrnec nebo pánev přikryjte pokličkou a počkejte. Místnost, ve které se nachází plynový sporák, by měla být dobře větraná. Pozor, průvan, který by mohl uhasit plamen, není žádoucí. Na škodu není ani detektor plynu. Nejdůležitějším bezpečnostním opatřením je důkladná kontrola hořáků i trouby po dovaření, před odchodem z bytu či odjezdem na dovolenou.

Abyste si ušetřili práci, varnou desku, hořáky a rošty vám doporučujeme čistit pravidelně, ideálně hned po dovaření, resp. jejich znečištění. Populární houbičky a drátěnky ve skutečnosti nepatří k těm nejúčinnějším způsobům. Sporák mnohem snadněji vyčistíte pomocí speciálního odmašťovacího přípravku. Z babských receptů vám můžeme doporučit ocet, solný roztok nebo sodu bikarbonu. Pokud jste ochotni do údržby sporáku investovat pár korun, poohlédněte se po ručním parním čističi, který je ideální volbou pro alergiky, astmatiky i majitele domácích zvířat.

Kombinované plynové sporáky jsou velmi populární alternativou. Jedná se o modely, u kterých se nachází plynová varná deska a elektrická trouba. V porovnání s čistě plynovými sporáky jsou o něco dražší a provozní náklady jsou vyšší. Na druhou stranu vám nabízí lepší regulaci teploty v troubě, která navíc mnohdy disponuje pokročilými funkcemi, jako je samočištění nebo časovač.

Ďalšie články z kategórie Sporáky

Vaše hodnocení:
(92.4%)