Hodinky na běhání

Nejlepší hodinky na běhání 2024 + recenze

Šikovné smart hodinky patří k nejrychleji rostoucím segmentům elektroniky. Praktické funkce, intuitivní propojenost se smartphonem či bohaté možnosti přizpůsobení dnes dokážou zviklat i konzervativnější zákazníky, kteří by si takovouto náhradu za tradiční hodinky ještě nedávno neuměli představit. Přinášíme vám srovnávací test, který vám pomůže s výběrem těch nejlepších hodinek na běhání. Kromě náročnějších zákazníků, na které určitě udělá dojem vítěz testu Garmin Fenix 6X PRO Sapphire, si na své přijdou i spotřebitelé hledající spolehlivé hodinky v nižších cenových hladinách.

Publikované: 21.04.2021
Aktualizované: 05.04.2024

Jaké hodinky na běhání si koupit?

Každý, kdo to se sportováním myslí vážně, už určitě zvažoval koupi přístroje, který by mu pomohl zaznamenávat, měřit a analyzovat různé aktivity. Nabídka je však v současnosti velmi široká, a proto vám pomůžeme usnadnit rozhodování. Na základě konkrétních kritérií jsme vybrali trojici hodinek, které budou tou nejlepší volbou. Doporučujeme vám vítěze testu, mimořádně výhodný cenový trhák, ale i náš tip, který rozhodně nezklame.

Názov Hodnotenie Detail
Garmin Fenix 6X PRO   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Apple Watch Series 9   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Polar Vantage V2   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Garmin Fenix 6X PRO Sapphire

Garmin Fenix 6X PRO Sapphire

Bezkonkurenční výbava, špičková odolnost a dlouhá výdrž na baterii, 1,4″ displej s jemným rozlišením a skvělou čitelností.

Zobrazit více info

Pro zákazníky hledající nekompromisní smart hodinky na běh si americký gigant Garmin připravil bohatě vybavený model Fenix 6X PRO. Ten exceluje nejen příkladnou a odolnou konstrukční kvalitou, přítomností všech moderních funkcí, ale i příkladnými softwarovými aktualizacemi a širokou dostupností volitelného příslušenství.

Cenový trhák
Suunto 9

Suunto 9

LED displej s vysokým jasem a tvrzeným minerálním sklíčkem, vodotěsnost do hloubky 100 metrů, tři přednastavené režimy, skvělá výdrž.

Zobrazit více info

Zahanbit se ve střední cenové hladině nenechají ani finské smart hodinky na běhání Suunto 9. Za tímto minimalistickým názvem se schovává severský elegán se schopností zaujmout širokou masu zákazníků. Jsou vodotěsné až do 100 metrů, výdrž baterie je 120 hodin.

Náš TIP
Polar Vantage V2

Polar Vantage V2

1,2″ dotykový displej s tvrzeným sklem Gorilla Glass, vodotěsnost do hloubky 100 metrů, snímač srdečního tepu, GPS/GLONASS, množství přizpůsobitelných profilů a funkcí.

Zobrazit více info

Pokud nechcete dělat téměř žádné zásadnější ústupky z hlediska technických parametrů, ale zároveň se nechcete dostat do nejvyšší cenové kategorie, zaujmou vás hodinky Polar Vantage V2. Ty si vás kromě použití kvalitních materiálů získají i množstvím funkcí, skvělou párovací aplikací a velmi přesným senzorem tepu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Věcné a přehledné shrnutí důležitých parametrů je alfou a omegou našich srovnávacích testů. Pokud jste právě v procesu výběru vašich nových hodinek na běhání, je důležité, abyste ve zkratce porozuměli parametrům, podle kterých k výběru dospějete. Připravili jsme pro vás souhrnný seznam technických parametrů, na základě nichž hodnotíme jednotlivé hodinky. Důležitá je nejen výdrž baterie a odolnost konstrukce, ale například i interní úložiště a funkce.

Výdrž baterie
Vlastnosti displeje
Kvalita a odolnost konstrukce
Senzorová výbava
Inteligentní funkce
Interní úložiště
Propojení s telefonem
Příslušenství

Pro účely sestavení tohoto srovnávacího testu jsme důkladně analyzovali dostupnost sportovních smart hodinek na běhání na našem trhu. S cílem nastínit vám co nejobjektivnější obraz jsme porovnávali kousky od renomovaných a ověřených výrobců jako Garmin, Polar, Suunto, Xiaomi nebo Apple. V testu jsme se snažili pokrýt širší cenový segment, ve kterém se najde většina zákazníků s odlišnými preferencemi a rozpočtem. Všechny námi zmiňované hodinky na běhání jsou dostupné prostřednictvím cenového srovnávače Heureka.cz nebo přímo u známých prodejců jako Alza, Datart, Kasa a podobně.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze hodinek na běhání

Náš srovnávací test byl psán bez jakýchkoliv propagačních či partnerských zájmů, které by mohly jakýmkoliv způsobem ovlivnit výsledky testu. Každý recenzovaný model pochází od zažitých a renomovaných výrobců s bezproblémovou dostupností na českém trhu. Výběrem a testováním jsme strávili desítky hodin, abychom vám přinesli recenze těch nejlepších hodinek na běhání.

Víťaz testu

Garmin Fenix 6X PRO Sapphire

Bezkonkurenční výbava, špičková odolnost a dlouhá výdrž na baterii, 1,4″ displej s jemným rozlišením a skvělou čitelností.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ocenění vítěz testu si vysloužily sportovní hodinky Garmin Fenix ​​6X PRO Sapphire. Zaujmou bezkonkurenční výbavou, špičkovou odolností a dlouhou výdrží baterie.

Garmin 6X PRO Sapphire vás už na první dojem zaujmou příkladnou kvalitou konstrukce. Jak okraj, tak i kryt ciferníku je vyroben z odlehčené ušlechtilé oceli. Tu výrobce ještě následně zpevnil tzv. DLC úpravou, která konstrukci poskytuje dodatečnou ochranu před ohněm a pády. Odolný a lehký silikonový řemínek si k hodinkám připnete během pár sekund díky technologii QuickFit. Hodinky se díky své vodotěsnosti až do hloubky 100 metrů (10 ATM) nebojí ani vody. Hmotnost zařízení se při takovéto robustní konstrukci uvádí 93 gramů.

Hlavní dominantou hodinek je 1,4″ displej založený na MIP technologii. Těšit se můžete na jemné rozlišení (280 × 280 pixelů), skvělou čitelnost na přímém slunci a věrné barevné podání. Displej je také vybaven odolným safírovým sklíčkem, které svou odolností výrazně předbíhá běžně používaná tvrzená skla.

Co se týče technické výbavy, asi vás nepřekvapí, že hodinkám Garmin Fenix ​​6X PRO Sapphire nechybí nic ze základní sady ABC senzorů. Ty zahrnují teploměr, výškoměr, barometr či elektronický kompas. Výbavu doplňují GPS, GALILEO a GLONASS, které vám zaručí rychlou a spolehlivou orientaci i v nejnáročnějším terénu. Jako bonus Garmin do paměti hodinek přidal kompletní set topografických map Evropy. Přítomnost ANT+, WiFi a Bluetooth modulů zajistí bezproblémové spárování hodinek s telefonem přes aplikaci Garmin Connect.

Vyzdvihnout je potřeba zejména pokročilý optický senzor Pulse OX. Díky němu si můžete kdykoliv ze zápěstí změřit saturaci krve kyslíkem (SpO2) či srdeční tep.

Pokud patříte mezi lidi, kteří neplánují neustále sportovat i s telefonem, velmi vás potěší interní paměť o velikosti 32 GB. Tu můžete kromě předinstalované topografické mapy Evropy využít i pro uložení vlastních skladeb.

Samotné uživatelské prostředí hodinek je vysoce návykové a plynulé. Kromě základní obsluhy si tak přímo v hodinkách můžete vybrat z množství přizpůsobitelných sportovních profilů, funkcí, nastavení upozornění, cílů a vizuálních úprav. Příjemným dodatkem je detekce nehod – hodinky jsou díky senzorům schopny zjistit, kdy se uživatel nachází v nebezpečí, a následně odeslat informaci o aktuální poloze a stavu nouzovým kontaktům z adresáře.

Bonusem takto vybavených hodinek je i bezkontaktní čip NFC. Díky jeho integraci se službou Garmin Pay můžete v obchodech komfortně platit hodinkami.

Výdrž baterie je s ohledem na funkční výbavu výborná. V případě neustále zapnuté hudby, lokalizace GPS a používání map se můžete dostat až na 15 hodin. Při zapnutém GPS bez hudby výrobce deklaruje až 60 hodin, při úspornějším nastavení GPS dokonce 120 hodin. V případě, že hodinky budete využívat jen pasivněji, můžete dosáhnout až 21 dní na jedno nabití.

Pozitíva

Kvalita konstrukce
Skvělá konektivita
Bezkontaktní platby

Negatíva

Větší hmotnost
Vyšší cena

Ciferník: 51 mm ● Displej: 1,4″, MIP, rozlišení 280 × 280 ● Konstrukce: ušlechtilá ocel, safír, silikon ● Hmotnost: 93 g ● Vodotěsnost: až 100 metrů ● Výdrž baterie: až 21 dní ● Interní úložiště: 32 GB

Cenový trhák

Suunto 9

LED displej s vysokým jasem a tvrzeným minerálním sklíčkem, vodotěsnost do hloubky 100 metrů, tři přednastavené režimy, skvělá výdrž.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jedním z aspektů, kde finský Suunto nechtěl dělat výrazné ústupky, jsou použité materiály. Tělo ze sklem vyztuženého polykarbonátu obepíná ocelová luneta. Nezklame ani vodotěsnost až do hloubky 100 metrů. Svým designem a zpracováním zaujal tento model ve světě natolik, že v roce 2019 právě smart hodinky Suunto 9 získaly ocenění iF Design Award 2019.

Nešetřilo se ani na barevném LED displeji s vysokým jasem. O ochranu displeje se stará tvrzené minerální sklíčko.

Čekají na vás všechny tradiční senzory, ale také velmi přesný snímač tepové frekvence fungující na technologii Valencell. V Suunto si také dali velmi záležet na symbióze hardwaru a softwaru. Jelikož si výrobce uvědomoval vysokou energetickou náročnost GPS modulu na baterii, šikovně zapracoval na technologii FusedTrack, díky níž tyto smart hodinky kombinují měření trasy prostřednictvím GPS a dat naměřených z pohybových senzorů. V konečném důsledku se tak dosáhlo větší přesnosti a lepší výdrže na jedno nabití.

Ochuzeně se určitě nebudete cítit ani při nabídce funkcí. Všechny pokročilé funkce a profily, díky kterým vaše tréninky a spánek dokonale zanalyzujete, jsou samozřejmě přítomny.

Použitím aplikací Suunto a Movescount (pro iOS a Android) se tak kromě podrobnějších analýz a lepšího přehledu vašich aktivit dostanete i k takzvaným heatmapám. Na nich najdete množství turistických, běžeckých či cyklistických tras po celém světě, o které se podělili ostatní uživatelé produktů Suunto.

Aplikace vám také dovolí hodinky synchronizovat s partnerskými aplikacemi. Koupí těchto hodinek vám Suunto ve vybraných partnerských aplikacích jako Strava, Training Peaks, Relive, Endomondo či Mapmyrun poskytne dočasné předplatné zcela zdarma.

Skvělou výdrž baterie doprovázejí tři přednastavené režimy, které můžete měnit podle vlastních preferencí. V základu jsou to režimy Performance, Endurance a Ultra. Ty vám dokážou hodinky měnit i automaticky na základě stavu nabití a činnosti, kterou právě provádíte. Při maximální zátěži není problém dosáhnout až 25 hodin. V této cenové hladině jen stěží narazíte na hodinky, které vám poskytnou lepší výdrž baterie při podobných rozměrech, ceně a výbavě. Pro dobíjení již tradičně poslouží dodávaný USB kabel.

Nespleťte si však model Suunto 9 s dražším Suunto 9 Baro. Tento recenzovaný model totiž nedisponuje barometrickým měřičem nadmořské výšky, tu si v tomto případě hodinky dopočítávají prostřednictvím GPS senzoru.

Pozitíva

Krásné a kvalitní zpracování
Vysoká výdrž baterie
Přesná GPS

Negatíva

Pomalejší mobilní aplikace
Trochu nepřehledné rozhraní
Chybí měření saturace

Ciferník: 50 mm ● Displej: dotykový LED ● Konstrukce: polykarbonát, ocel, silikon ● Hmotnost: 72 g ● Vodotěsnost: až 100 metrů ● Výdrž baterie: až 120 hodin ● Interní úložiště: ne

Náš TIP

Polar Vantage V2

1,2″ dotykový displej s tvrzeným sklem Gorilla Glass, vodotěsnost do hloubky 100 metrů, snímač srdečního tepu, GPS/GLONASS, množství přizpůsobitelných profilů a funkcí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Potenciálním kandidátem na skvělou koupi ve vyšší cenové hladině jsou i multifunkční sportovní hodinky Polar Vantage V2. Jde o výborně vybavené smart hodinky středních rozměrů, které uspokojí i velmi náročného zákazníka.

Robustní hliníkové tělo v kombinaci s tvrzeným polymerem a matným silikonovým řemínkem na vás určitě po vybalení neudělá špatný dojem. Použité materiály dokonale lícují a hodinky působí pevně. Zákazníky poohlížející se po kompaktnějších, dobře vybavených hodinkách jistě potěší fakt, že průměr ciferníku je 46 mm a hmotnost hodinek i s řemínkem je pouze 52 g. Samozřejmostí je i vodotěsnost až do hloubky 100 metrů.

Na okrajích mírně zaoblený 1,2″ dotykový displej s rozlišením 240 × 240 pixelů je krytý tvrzeným sklem Gorilla Glass. Jas je dostatečný a problém byste neměli mít ani na slunci.

Co se týče senzorů, trochu zamrzí nepřítomnost senzoru pro měření saturace. Částečně vám to vynahradí velmi přesný snímač srdečního tepu, rychlé GPS/GLONASS a zbylý soubor základních senzorů. Odchylky a nepřesnosti při měření tepu výrobce téměř eliminoval díky technologii Precision Prime.

Chvályhodná je nadílka funkcí, jakou se rozhodl výrobce Polar model Vantage V2 prošpikovat, například množství přizpůsobitelných profilů a funkcí, které si můžete nastavovat i přes mobilní aplikaci Polar Flow.

Výbavu doplňuje i šikovná možnost GPS navigování během běhu/cyklistiky. Po spárování s telefonem můžete přepínat hudbu nebo prohlížet upozornění z jiných aplikací.

Kapacita baterie 346 mAh udrží hodinky při největší zátěži s GPS při životě až 40 hodin. K dispozici máte také několik úsporných režimů, které umí výdrž na jedno nabití prodloužit až na 7 dní. V balení najdete samozřejmě i dobíjecí USB kabel.

Polar Vantage V2 se funkčně a konstrukčně blíží k modelům jako špičkový Garmin Fenix 6X Pro Sapphire. Nedostanete sice vychytávky, jako jsou uživatelsky použitelná interní paměť, senzor pro měření saturace či možnost bezkontaktně platit hodinkami, nicméně za výrazně nižší cenu získáte kvalitní běžecké hodinky.

Pozitíva

Lehká a pevná konstrukce
Skvělá konektivita
Podrobné měření

Negatíva

Pomalejší dotykový displej
Chybí senzor měření saturace
Absence offline uložení hudby

Ciferník: 46 mm ● Displej: 1,2″, rozlišení 240 × 240 ● Konstrukce: letecký hliník, polymer, silikon ● Hmotnost: 52 g ● Vodotěsnost: až 100 metrů ● Výdrž baterie: až 7 dní ● Interní úložiště: ne

Pre náročných

Garmin Fenix 6X PRO Solar

Displej s Power Glass sklem, které aktivně dobíjí baterii hodinek pomocí slunečních paprsků, vodotěsnost do 100 metrů (10 ATM), kompletní výbava ABC senzorů, úložiště o velikosti 32 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Garmin nezapomněl ani na úzkou skupinu zákazníků toužících po nekompromisně nejvybavenějších hodinkách na běhání. Právě v této nejvyšší cenové kategorii nabízí pro nejnáročnější z náročných model Garmin Fenix ​​6X PRO Solar. Jde o technologicky vyšperkovanější variantu již námi uváděných sportovních hodinek Garmin Fenix 6X PRO Sapphire.

Zatímco verze hodinek 6 PRO Sapphire disponuje pouzdrem z odlehčené oceli, v případě varianty Solar sáhl výrobce dokonce po titanu. Příjemným překvapením však je, že i přes titanovou slitinu se podařilo stlačit celkovou hmotnost hodinek níže (82 gramů).

Oproti levnějšímu modelu zde najdeme i odlišné krycí sklo. Safír nahradilo speciální Power Glass sklo, které má schopnost pomocí slunečního záření aktivně dobíjet baterii hodinek. Technologie zatím sice není natolik pokročilá, abyste hodinky nemuseli vůbec manuálně dobíjet, ale za předpokladu, že v exteriéru s hodinkami trávíte dostatek času, si dokážete výdrž na jedno nabití značně prodloužit. Pro dodatečnou ochranu výrobce Power Glass vrstvu překryl i tvrzeným sklem Gorilla Glass. Vodotěsnost do hloubky až 100 metrů (10 ATM) činí i z tohoto zařízení skvělého pomocníka pro plavce.

Displej zůstal oproti modelu 6X Pro Sapphire/Glass nezměněn. Nadále zde najdete jemný a velmi jasný MIP panel s úhlopříčkou 1,4″. Rovněž i kompletní výbavu ABC senzorů, špičkový GPS/GLONASS modul s přesnou fixací polohy a bezdrátovou konektivitu prostřednictvím ANT+, WiFi a Bluetooth. Devízou 6X PRO série od Garminu je optický senzor Pulse OX, který vám kromě srdečního tepu změří i okysličení krve.

Výrobce do celé série hodinek 6X PRO vložil úložiště o velikosti 32 GB, které můžete využít k uložení hudby v offline režimu. Hudbu tak můžete během sportování z hodinek poslouchat nejen prostřednictvím vzdáleného ovládání přes váš smartphone, ale i přímo z paměti vašich hodinek. Kromě toho Garmin hodinky vybavil kompletní sadou topografických map.

Interakce v prostředí hodinek prostřednictvím bočních tlačítek jsou ukázkově plynulé. V hodinkách najdete nadílku sportovních profilů, pokročilých analýz vaší denní aktivity a spánku, informací o spálených kaloriích a energetickém výdeji či kompletní lokalizační přehled aktivit.

Z Garmin IQ obchodu si můžete dodatečně stáhnout množství partnerských aplikací. Hodinky obsahují i ​​NFC čip, díky kterému je vám zpřístupněna funkce Garmin Pay, a tedy bezkontaktní placení hodinkami.

Výdrž na jedno nabití je výborná a hodinky vám poskytnou detailní možnosti nastavení šetrnosti. Pokud však s tímto v nastaveních nehodláte ztrácet čas, můžete klidně použít jeden z přednastavených automatických režimů, který udělá tato rozhodnutí za vás.

Oproti štíhlejšímu sourozenci 6X PRO Sapphire má tento model v praxi díky solárnímu dobíjení energie o poznání vyšší výdrž. Dostanete se tak teoreticky až na 16–17 hodin na jedno nabití při zapnuté GPS lokalizaci a neustálém přehrávání hudby. Bez hudby se v GPS tréninkovém režimu dostanete na 65 hodin a při úspornějším GPS režimu na neuvěřitelných 120 hodin.

Garmin Fenix ​​6X PRO Solar tak v současnosti představují absolutní špičku na poli sportovních hodinek na běhání. Výbava absolutně bez kompromisů ve všech ohledech pro nejnáročnější klientelu.

Pozitíva

Titanová konstrukce
Špičková výbava
Solární dobíjení baterie

Negatíva

Větší rozměry
Vyšší hmotnost
Cena

Ciferník: 51 mm ● Displej: 1,4″, MIP, rozlišení 280 × 280 ● Konstrukce: titan, silikon ● Hmotnost: 82 g ● Vodotěsnost: až 100 metrů ● Výdrž baterie: až 24 dní ● Interní úložiště: 32 GB

Další zajímavé produkty

Výrobci smart hodinek na běhání neustále inovují své produktové linie a nabídku obohacují o nové modely. V případě, že jste se nenašli u výše zmíněných TOP produktů našeho srovnávacího testu, vám představíme pár dalších alternativ, které rozhodně stojí za zvážení.

Ke zlatému standardu na trhu chytrých hodinek už léta patří společnost Apple se svými Apple Watch. Série Apple Watch Series 7 je skvělou koupí zejména pro lidi, kteří si smart hodinky nekupují hlavně za účelem sportu, ale spíše hledají rovnováhu mezi designem a funkčností. Nenajdete zde sice tak pokročilé funkce pro fyzické aktivity, jako je tomu například u hodinek Garmin, na druhou stranu dostanete příkladně vyladěné prostředí přístroje s dlouholetou podporou, mnoho kvalitních aplikací, senzor pro měření saturace kyslíku v krvi či možnost platit bezkontaktně pomocí funkce Apple Pay. Za zmínku stojí také ukázková synchronizace s ostatními produkty Apple.

V nižší cenové hladině do 2 500 Kč stojí za zvážení sportovní hodinky Amazfit GTS. Ty zaujmou hranatým designem, nezvykle kvalitním AMOLED displejem s vysokou jemností, krásnými barvami či kompaktnějšími rozměry a hmotností pouze necelých 25 gramů. Nechybí ani sada senzorů jako GPS/GLONASS či poměrně spolehlivý snímač tepové frekvence. Problémem může být lokalizace hodinek, protože ne všechny funkce jsou řádně přeložené do slovenského a českého jazyka.

Ze sportovně zaměřených chytrých hodinek má další zajímavou nabídku v dostupné ceně i Polar, konkrétně model Polar Ignite. Tradičním kulatým designem a pestřejšími barevnými kombinacemi řemínků bude lahodit spíše aktivním outdoorovým typům. Dobrého partnera pro sport z něj dělá nejen nízká hmotnost 35 gramů, ale i řada předinstalovaných sportovních funkcí, jako jsou tréninková aplikace FitSpark či detailní monitoring spánku a regenerace po fyzické aktivitě.

Huawei se snažil skloubit střídmost a bohaté sportovní funkce ve svých smart hodinkách Huawei Watch GT2 Pro. Ty kromě minimalistického ciferníku zaujmou jak velmi kvalitním AMOLED displejem, tak i 4GB interním úložištěm, které vám umožní i offline přehrávání oblíbených skladeb.

Pokud toužíte spíše po elegantnejším zařízení, Amazfit Zepp E je jedním z možných kandidátů. Ocení ho zejména sportovci, kterým tradiční běžecké hodinky během nošení způsobovaly diskomfort. V tomto případě kromě odlišného designu dostanete i očekávanou nadílku pokročilých sportovních funkcí.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Stovky modelů, desítky výrobců a nesčetné množství funkcí a programů. Po kterých smart hodinkách na běh v současnosti sahají kupující nejčastěji? Přinášíme vám pravidelně aktualizovaný žebříček TOP 5 nejprodávanějších smart hodinek na běh podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Watch S35*Zobrazit produkt
Apple Watch Series 95*Zobrazit produkt
Garmin fenix 7 PRO5*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy Watch 45*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy Watch 65*Zobrazit produkt

V rámci přípravy tohoto srovnávacího testu jsme dbali na co nejvěrnější srovnání kvality jednotlivých produktů. Hodnotili jsme technické specifikace, renomé daných výrobců či dostupnost na tuzemském trhu, která přímo souvisí s dostupností případných reklamací či servisů. Abyste se uměli správně rozhodnout podle těch nejdůležitějších faktorů, náš průvodce vás nasměruje a pomůže vám vybrat to nejlepší.

Jak vybrat hodinky na běhání

  • Primární využití hodinek
  • Konstrukce a odolnost sportovních hodinek
  • Displej a jeho obsluha
  • Výdrž baterie
  • Základní hardwarová výbava
  • Pokročilé senzory
  • Zajímavé funkce a doprovodné aplikace
  • Uživatelsky využitelná interní paměť
  • Příslušenství
  • Cena a renomovaní výrobci

Primární využití hodinek

Úplně prvním kritériem, které byste měli jako potenciální kupující zvážit, je určení využití hodinek. Náš srovnávací test se dotýká explicitně sportovních (běžeckých) smart hodinek, které vynikají zvýšenou odolností, pokročilejšími senzory pro co nejpřesnější měření fyzické aktivity i o něco „živějším“ designem.

Pokud se však chystáte k nákupu hodinek na běžné nošení, raději se poohlížejte po tradičních smart hodinkách, které funkčně nabízejí o něco střídmější nabídku funkcí, s orientací na elegantní design a kompaktní rozměry. Pokud se poznáváte spíše v této skupině, doporučujeme nahlédnout do rubriky „Další zajímavé produkty“, kde ve zkratce zmiňujeme právě tento typ hodinek.

Konstrukce a odolnost sportovních hodinek

Jedním z klíčových prvků hodinek na běhání je kvalita samotného provedení a jejich odolnost. Protože drtivá většina těchto přístrojů má spíše „multisportovní“ účel, hodinky napříč všemi cenovými kategoriemi od ověřenějších výrobců by měly plnit alespoň základní standard kvality a odolnosti konstrukce.

U levnějších modelů se používá pevný polykarbonát/polyamid a jejich deriváty, ve vyšší cenové hladině již rámy hodinek sestávají z hliníkových slitin. Nejkvalitnější produkty disponují dokonce i ocelovými či titanovými částmi.

Na škodu není ani ochrana displeje. Levnější sportovní hodinky v lepším případě disponují tvrzeným sklem, ty dražší zas kvalitními tvrzenými skly Gorilla Glass či safírovými sklíčky, jež zajišťují velmi účinnou ochranu displeje před škrábanci a jinými nechtěnými poškozeními.

Velmi důležitým parametrem je samozřejmě i vodotěsnost. Pokud patříte mezi aktivní plavce a hodinky plánujete používat nejen na běh, ale i na plavání, rozhodně se poohlížejte po dražších modelech, u kterých je standardem odolnost 10 ATM (tedy voděodolnost až do hloubky 100 metrů). I když se na první pohled může zdát, že standard 5 ATM (odolnost do 50 metrů) je dostačující, mějte na zřeteli, že v tomto případě jde o výrazně nižší odolnost vůči tlaku při potápění. Dlouhodobější potápění by tak mohlo hodinkám s nižší ochranou způsobit poškození.

U řemínků k tak zásadním rozdílům nedochází. Většina hodinek je dodávána s náramky z odolného, ​​matného silikonu nebo gumy. Před koupí si však ověřte, zda daný výrobce na našem trhu prodává dostatek náhradních řemínků. Tato část sportovních hodinek je totiž tak trochu spotřebním zbožím.

Displej a jeho obsluha

Nejdůležitějším aspektem při posuzování displejů je jejich maximální jas, resp. čitelnost v terénu. Jelikož sportovní hodinky budete nejvíce využívat při outdoorových aktivitách, je nesmírně důležité, abyste na hodinky bez problémů viděli i při slunečném počasí. Přestože většina nabízených modelů disponuje dostatečně jemnými MIP panely, problém může nastat právě u levnějších sportovních přístrojů s nedostatečným maximálním jasem.

Hodinky na běhání – ovládání

Výrobci hodinky často osazují dotykovými displeji, ale není to vždy pravidlem. Některé modely se spoléhají výhradně na dotykové ovládání, ovšem existují i takové, kde můžete prostředí hodinek ovládat pouze pomocí bočních tlačítek.

Výdrž baterie

Při sledování výdrže baterie také nešetřete pozorností. Bez ohledu na cenovou hladinu dbejte na to, aby vaše budoucí hodinky disponovaly minimálně 10hodinovou výdrží v tréninkovém režimu (tedy při plném zatížení). Ačkoli neexistuje jednotný a plně srovnatelný standard, na základě kterého byste zvládli porovnat výdrž baterie u jednotlivých modelů, uvažujte výhradně nad hodinkami, kde výrobce deklaruje minimálně zmíněných 10 hodin v tréninkovém režimu.

Tréninkovým módem rozumíme stav, kdy všechny dostupné senzory hodinek aktivně měří a zaznamenávají data o právě probíhající fyzické aktivitě. Největšími „žrouty“ energie jsou zde lokalizační senzory (GPS/GLONASS), displej při maximálním jasu, optický senzor během častého měření tepu nebo senzor měřící saturaci.

Výrobci udávají výdrž baterie v tzv. smart watch módu. V něm se hodinky nacházejí tehdy, když není GPS lokalizace neustále zapnutá, k měření dochází méně pravidelně a hodinky vás příležitostně upozorňují na vámi navolené situace. Většina běžeckých hodinek dokáže v takovém režimu fungovat i desítky dní bez vybití.

Hodinky bývají vybaveny různými úspornými funkcemi, které si můžete dodatečně přizpůsobovat a tím dodatečně prodloužit výdrž na jedno nabití.

Základní hardwarová výbava obsahuje GPS

Každé běžecké smart hodinky obsahují základní balík senzorů, díky kterým dokážou sledovat a analyzovat vaši fyzickou aktivitu. Na mysli máme kompas, akcelerometr, výškoměr (levnější hodinky ho mají integrovaný v GPS modulu), barometr (ve vybavenějších hodinkách slouží k přesnějšímu zjištění výšky), teploměr, gyroskop a lokalizační moduly jako GPS, GLONASS či GALILEO.

Všechny hodinky v současnosti disponují bezdrátovou technologií Bluetooth, díky níž si můžete hodinky spárovat s mobilním telefonem.

Pokročilé senzory

Za pokročilý senzor u smart běžeckých hodinek považujeme například optický senzor pro měření tepu, který se nachází přímo na vnitřní části hodinek. Těmi už dnes disponuje drtivá většina modelů, včetně těch cenově nejdostupnějších. Liší se však v kvalitě. Např. měřiče tepu u dražších modelů mají schopnost měřit rychleji, přesněji a bez výrazných odchylek oproti technicky dokonalejším senzorům na hrudních pásech.

Velmi užitečnou technologií jsou oxymetry. Ty slouží k měření nasycení krve kyslíkem (saturace), díky čemuž jsou hodinky schopny svému uživateli poskytnout komplexnější obraz o jeho sportovním výkonu a kvalitě spánku. Tyto senzory najdete nejčastěji u dražších a lépe vybavených hodinek pro nejnáročnější. V těchto případech je možné vidět i přítomnost WiFi modulů. Ty vám nabízejí možnost hodinky přímo připojit k internetu, jehož prostřednictvím si dokážou samostatně (bez nutnosti připojení telefonu) například aktualizovat operační systém.

Zajímavé funkce a doprovodné aplikace

Výrobci své běžecké hodinky vybavují vlastním uživatelským rozhraním, a tedy i vlastní sadou funkcí. Je jich velké množství a před koupí se vyplatí přečíst, jaké konkrétní funkce dané hodinky nabízejí. Ve většině případů je to však stejná funkcionalita, pouze v odlišném kabátě a s jiným názvem. Jde například o přednastavené profily pro různé sporty, pokročilý monitoring spánku, aplikace, které na základě shromážděných dat připraví uživateli optimální cvičební plán, mapy a podobně.

Hodinky na běhání – funkce

I zde si různí výrobci konkurují a neustále se snaží inovovat i softwarovou část svých produktů. Určitě tak není na škodu si před koupí prostudovat kompletní seznam funkcí a následně se rozhodnout pro model, který vaše představy splňuje nejlépe.

Podobně je to i u doprovodných aplikací, prostřednictvím kterých vás výrobce vybízí ke spárování vašeho mobilního telefonu s hodinkami. Použití dané aplikace vám kromě přidané možnosti sledovat upozornění z mobilu přímo na hodinkách může zlepšit celkový uživatelský zážitek. Mnozí výrobci totiž v doprovodných aplikacích nabízejí různé možnosti integrace služeb třetích stran přímo s vašimi hodinkami. Může jít například o propojení vašeho Spotify nebo Strava účtu.

Uživatelsky využitelná interní paměť

Každý model sportovních hodinek disponuje vlastní pamětí, kde je nahrané uživatelské prostředí, vestavěné aplikace a jejich data. V těchto případech je interní paměť nízká a výrobce často ani její konkrétní kapacitu neuvádí.

Některé z nejvybavenějších modelů smart běžeckých hodinek však mohou obsahovat interní úložiště, které je uživateli přístupné například ke stažení oblíbených písniček do offline módu. Nejčastěji jsou to úložiště v rozmezí od 16 do 64 GB.

Příslušenství

U smart hodinek na běh od etablovaných výrobců se ani na českém trhu nemusíte bát nedostatku příslušenství. Prodejci nabízejí k dokoupení náhradní řemínky, ochranné fólie na displej nebo hrudní pásy pro přesnější zaznamenávání výkonu při tělesné aktivitě. Před nákupem si ověřte, zda výrobce na trhu nabízí požadované příslušenství, které je kompatibilní i s vámi zvoleným modelem hodinek.

Levné sportovní hodinky na běhání nabídnou standardní funkce

Trh s chytrými sportovními hodinkami je poměrně bohatý a nemusíte se bát nedostatečné nabídky. Platí to pro všechny cenové hladiny. Spodní hranice sportovních hodinek od renomovaných výrobců, které vám zajistí základní standard kvality a spolehlivosti, je přibližně 3 000 Kč. V této ceně se nejčastěji setkáte s odolnou plastovou konstrukcí, průměrným displejem a základní sadou senzorů včetně měřiče tepu.

Se stoupající cenou k úrovni 7 500 až 10 000 Kč můžete počítat s prémiově působící konstrukcí z hliníku, kvalitnějším displejem krytým tvrzeným sklem a přesnějšími senzory.

Bílé sportovní hodinky na běhání

Nejlépe vybavené hodinky přesahující 12000korunovou hranici nabízejí například ocelové a titanové zpracování, použití nejodolnějších tvrzených skel, jasnější a hezčí displeje a vysokou výdrž na jedno nabití. Samozřejmostí jsou zde také pokročilé senzory jako pulzní oxymetr, WiFi modul, uživatelsky využitelná interní paměť nebo možnost bezkontaktního placení hodinkami.

Před koupí si tak dobře promyslete, co přesně od hodinek očekáváte. Pokud jste aktivní sportovec a chcete spolehlivé zařízení na minimálně 2 až 3 roky, nesnažte se na hodinkách za každou cenu ušetřit.

Jaké hodinky na běhání? Garmin, Polar, Samsung nebo Suunto

Při výběru nepodceňte pověst samotného výrobce hodinek. Ačkoliv se nedá říct, že méně známí výrobci sportovních smart hodinek nutně nabízejí méně spolehlivé produkty, koupí hodinek od ověřenějších a etablovanějších výrobců nic nezkazíte. Budete tak mít vyšší garanci spolehlivosti a v případě nežádoucí poruchy i promptněji vyřízený servisní proces. K oblíbeným výrobcům patří Garmin a Polar, kteří vyrábějí nejen hodinky na běhání, ale i sporttestery určené pro různé druhy sportů. Krok vedle neuděláte ani koupí hodinek značky Suunto a Samsung. Každý ze zmíněných výrobců má ve svém portfoliu levnější i dražší modely. Na běhání jsou také hodinky Amazfit, Apple a Huawei, které jsou vhodné i k běžnému nošení.

Otázky a odpovědi – FAQ

Přestože jsme se v našem srovnávacím testu snažili pokrýt všechno to, co byste před koupí běžeckých hodinek měli vědět, stále zde mohou být některé nezodpovězené otázky. Připojujeme odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně běžeckých hodinek.

Ne. Hodinky jsou schopny většinu své funkcionality plnit i bez propojení s telefonem. Jenže některé pokročilejší funkce mohou fungovat v omezeném režimu a můžete se připravit o aktualizaci uživatelského prostředí. Cenově dostupnější modely totiž nedisponují samostatným WiFi modulem, tudíž si bez propojení se smartphonem (resp. aplikací) samy nedokážou aktualizovat systém. U mnoha modelů byste se také připravili o možnost například přepínat písně či zobrazit aktuální počasí.

Pokud jste náročný zákazník a aktivní sportovec vyžadující nejvyšší možnou spolehlivost, nejnovější funkce a špičkovou výbavu, pak určitě ano. Pokud jste zatím žádné smart sportovní hodinky nevlastnili, případně máte velmi omezený rozpočet, začněte cenově dostupnějšími modely. Určitě však dbejte na ověřené značky.

Přesnost GPS lokalizace závisí na konkrétním modelu hodinek. Levnější kousky obsahují levnější, a tedy pomalejší a méně přesné moduly s patrnými odchylkami. U lépe vybavených hodinek kromě dražších GPS modulů najdete i pokročilé algoritmy, které v zájmu dosažení vyšší přesnosti a rychlosti při fixaci polohy kombinují GPS údaje s daty ze snímače pohybu.

Garmin Forerunner 45S

Malé a lehké, vodotěsné až do hloubky 50 metrů, 1,04″ displej s antireflexní vrstvou, množství tréninkových plánů, dostačující výdrž.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ani omezený rozpočet na koupi smart hodinek nemusí být problém. Důkazem toho je model Garmin Forerunner 45S, který vás svou jednoduchostí a kompaktností určitě nezahanbí. Funkcí zde sice nenajdete tolik jako u 3krát dražších hodinek, v tomto případě to však ani nebylo cílem.

Konstrukcí jsou to velmi malé a lehké běžecké hodinky. S průměrem ciferníku pouze 26,3 mm a hmotností 32 gramů o těchto polykarbonátových hodinkách na ruce nebudete vědět. Řemínek je již tradičně z odolného silikonu. Hodinky jsou vodotěsné až do hloubky 50 metrů (5 ATM). Deště, sprchy ani běžného povrchového plavání se tak bát určitě nemusíte.

Barevný 1,04″ displej s rozlišením 208 × 208 pixelů je ve většině případů dostatečně jasný, ale jeho limity si uvědomíte na přímém slunci, kde displej tohoto modelu ve srovnání s dražšími mírně zaostává. Jeho povrch je pokrytý antireflexní vrstvou, která by měla mimo jiné odolat i jemným škrábancům. Na displej hodinek však doporučujeme dávat větší pozor, jelikož nedisponuje safírovým ani tvrzeným sklem.

Nesetkáte se tu sice s pokročilými senzory schopnými měřit saturaci jako u dražších hodinek, ale můžete se spolehnout na snímač tepové frekvence Garmin Gen3 Elevate, krokoměr, měření vzdálenosti a GPS/GLONASS.

Hodinky Garmin Forerunner 45S vám nabídnou množství tréninkových plánů, které si můžete přizpůsobit na základě vámi navolených cílových hodnot. K dispozici jsou i profily pro širokou paletu různých sportů. Snímač tepu vám také v pravidelných časových intervalech měří tep a v případě dosažení neobvyklých hodnot vás vibrací upozorní. Samozřejmostí je i funkce Body Battery, která se stará o plynulé sledování vaší denní aktivity a monitoring spánku.

O propojení se smartphonem se postará Bluetooth modul prostřednictvím aplikace Garmin Connect, stejně jako v případě vybavenějších hodinek Fenix 6X PRO. Ani zde výrobce nezapomněl na bezpečnostní funkci pro detekci nehody.

Kvůli nízké váze a rozměrům je i kapacita baterie o něco menší. Výdrž je však s ohledem na hmotnost a výbavu stále dostačující. V plném tréninkovém módu se zapnutým GPS modulem je možné dostat se na 13 hodin nepřetržitého fungování. V případě, že hodinky budete používat v klasickém smart režimu z důvodu upozornění, není problém se dostat až na 7 dní.

Pozitíva

Kompaktní rozměry
Nízká hmotnost
Garmin kvalita

Negatíva

Zbytečně široký rám displeje
Čitelnost na slunci
Občasné nepřesnosti

Ciferník: 26,3 mm ● Displej: 1,04″, rozlišení 208 × 208 ● Konstrukce: polykarbonát, silikon ● Hmotnost: 32 g ● Vodotěsnost: až 50 metrů (5 ATM) ● Výdrž baterie: až 7 dní ● Interní úložiště: ne

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Inteligentní hodinky

Vaše hodnocení:
(90.4%)