Kamery na dům

Nejlepší kamery na dům 2024 + recenze

Kamerový systém, který dokáže účinně chránit váš majetek, je cenným bezpečnostním prvkem. Je však nutné si uvědomit, že kamery na dům neslouží jen k zachycení inkriminovaných momentů v okamžiku, kdy se stanou. Dokážou sloužit k monitoringu místa, a to i v situaci, kdy se nacházíte na druhém konci planety. Výběr bezpečnostní kamery by neměl být unáhlený. Je potřeba zohlednit konkrétní parametry a požadavky. TestMagazín pro vás připravil návod, jak vybrat kameru na dům, ale současně provedl průzkum trhu a vybral ty nejlepší produkty. Jednotlivé venkovní bezpečnostní kamery jsme porovnali. Z hlediska poměru ceny a kvality nás zaujala IP kamera na dům TP-Link Tapo C310 s UHD rozlišením, nočním viděním a také vestavěným reproduktorem a mikrofonem.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou kameru na dům koupit?

Zprvu se mnozí spotřebitelé zaměřují na to, jak kvalitní je obraz kamery. Nepochybně je tento parametr velmi důležitý. Ve skutečnosti je však při výběru důležitých mnohem více vlastností a parametrů. Už jen samotný typ kamery, jako je AHD, IP nebo WiFi kamera. Laikům při výběru toto rozdělení nemusí nic říkat. Stejně jako když se řekne bullet kamera, dome či antivandal kamera. Pokud se vám nechce zabývat celým procesem výběru, možná vám poslouží náš výběr nejlepších kamer na dům. Vybrané modely mají přiřazené konkrétní štítky a možná právě jejich specifikace budou vyhovovat vašim požadavkům. Přečíst si můžete krátké charakteristiky nebo kompletní recenze, které naleznete níže.

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Tapo C310   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Foscam 4MP   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Dahua Imou IPC-S42FP   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
TP-Link Tapo C310

UHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, IR přísvit do 30 m, paměťová karta do 128 GB.

Zobrazit více info

Bezpečnostní kamera na dům TP-Link pořizuje záznam v UHD kvalitě a disponuje také nočním režimem s infračervenými diodami pro lepší viditelnost v noci. IP kamera využívá bezdrátové WiFi připojení, ale umožňuje i připojení přes síťový kabel LAN. Záznam lze nahrávat na microSD kartu o max. kapacitě 128 GB nebo na cloudové úložiště. Kamera využívá aplikaci Tapo. Integrován je mikrofon i reproduktor za účelem obousměrné komunikace. Nechybí ani pohybové senzory.

Cenový trhák
Xiaomi Imilab EC3

Xiaomi Imilab EC3

UHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, noční vidění, paměťová karta – max. 64 GB.

Zobrazit více info

Patří k oblíbeným WiFi kamerám na našem trhu. Výhodou této venkovní kamery je vysoké, 2K rozlišení a otočná konstrukce (otáčení není motorizované). Využívá přenos WiFi signálu a zároveň dokáže fungovat jako zesilovač signálu – hotspot. Kamera má integrovaný mikrofon a reproduktor a při detekci pohybu dokáže spustit výstražnou sirénu. Během nočního režimu využívá přisvětlování IR diodami.

Náš TIP
Dahua Imou IPC-S42FP

Dahua Imou IPC-S42FP

UHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, IR přísvit do 30 m, paměťová karta – max. 256 GB.

Zobrazit více info

WiFi kamera s motorizovaným otáčením objektivu disponuje kvalitním širokým zorným polem. Výstupní záznam je v UHD kvalitě. K dispozici je i obousměrná komunikace. Noční režim je velmi detailní a nehrozí notifikace falešných poplachů. Dokáže rozpoznávat tváře a objekty, detekce pohybu je tak velmi přesná. Za účelem uchovávání záznamu využívá cloudové úložiště nebo microSD kartu. Kamera má vestavěný reflektor a sirénu. Spolupracuje s aplikací Imou Life. Kromě bezdrátového připojení lze využít také síťové připojení LAN.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Dnes už dávno neplatí, že kamerový systém je věcí, kterou by měly řešit jen průmyslové parky, firmy či podniky. Kamery na domech jsou čím dál běžnější – a právě ony slouží k zabezpečení domácnosti a ochraně soukromého majetku. Požadavky na kamerový systém se pochopitelně mohou lišit na základě individuálních potřeb spotřebitele. My jsme provedli průzkum trhu, který trval více než 50 hodin, přičemž jsme se zaměřili na venkovní kamery na dům a stanovili si nejdůležitější parametry svého srovnávacího testu.

Stejně jako většinu spotřebitelů i nás zajímala kvalita rozlišení záběrů. Dnes už není výjimkou kromě full HD záznamu také 4K rozlišení. Z pohledu technologie kamery se liší i způsob uchovávání dat. Na jiném principu fungují analogové nebo IP kamery, některé využívají standardní harddisky a servery, jiné zase cloudová úložiště nebo SD karty. Samostatnou kategorií je funkce nočního vidění, kterou považujeme za velmi podstatnou. V neposlední řadě je důležité zorné pole kamery (záběr snímání) a to, jak objektiv dokáže pracovat se světlem. Dále jsou zde jiné inovativní funkce od integrovaného reproduktoru a mikrofonu až po notifikace na mobilní telefon. Venkovní kamery na dům musí mít také zvýšenou odolnost, jelikož jsou vystavené vlivu počasí.

Kvalita záznamu – rozlišení
Způsob uchovávání záznamu
Zorný úhel a citlivost na světlo
Noční vidění
Funkce
Kvalita konstrukce

Průzkum trhu ukázal, že v tomto segmentu není nouze o konkurenci a že je nabídka opravdu velmi pestrá. Spotřebitel tak má možnost vybírat si, což je však někdy ještě náročnější, protože výběr je o to komplikovanější. My jsme do svého srovnávacího testu vybrali kamery na dům TP-Link, Xiaomi, Dahua Ezviz, Reolink, ale také dobře známou značku bezpečnostních kamer Hikvision. Dostupnost produktů jsme sledovali u samotných prodejců, jako je Mall, Datart, Alza či Kasa, ale také pomocí cenového srovnávače Heureka.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze kamer na dům

K recenzím konkrétních kamerových systémů jsme přistupovali zodpovědně a hodnotili jsme relevantní vlastnosti a parametry. Žádná kamera nebyla zvýhodněna, stejně tak jako žádný výrobce ani prodejce, naše recenze jsou objektivní. Vždy vycházíme z dostupných dat, přičemž sledujeme také názory a zkušenosti samotných zákazníků, kteří již měli možnost daný výrobek otestovat. Pokud jsou k dispozici výsledky testů od zahraničních spotřebitelských organizací, bereme v potaz i tato data. Věříme, že vám naše recenze pomohou zorientovat se v tom, jaké jsou výhody a nevýhody vybraných modelů. A možná si vyberete svého favorita.

Víťaz testu

UHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, IR přísvit do 30 m, paměťová karta do 128 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Síťová – bezdrátová kamera na dům TP-Link Tapo C310 patří k cenově dostupným IP modelům. Disponuje navíc aretačním kloubem, díky kterému můžete měnit i úhel (sklon) kamery. Disponuje také IR LED diodami pro vyšší kvalitu záběrů během hluboké noci. Umožňuje i obousměrnou komunikaci.

Základ kamery tvoří kvalitní objektiv, který nabízí záběry ve výstupní UHD kvalitě s rozlišením 2 304 × 1 296 px. Velkou výhodou konstrukce kamery na dům je aretační kloub. Díky tomu můžete kameru nasměrovat přesně na místo, které chcete sledovat. TP-Link Tapo C310 má také IR LED přísvit, přičemž maximální viditelnost je 30 metrů. Noční záběry jsou v solidní kvalitě, ale vzdálenost dosvitu je reálně nižší, zhruba 15 metrů. Nechybí ani integrovaný mikrofon a reproduktor, můžete tak prostřednictvím kamery obousměrně komunikovat. Spolupracuje také s Google Assistant a Amazon Alexa.

Zapojení kamery je velmi jednoduché. Kamera disponuje WiFi modulem, ale také můžete využít ethernetový kabel k přímému zapojení do LAN sítě. Za účelem „live“ sledování lze použít velmi intuitivní aplikaci Tapo, kterou si můžete stáhnout do svého mobilního telefonu. Záběry můžete archivovat v aplikaci nebo přímo na paměťové microSD kartě o velikosti do 128 GB. V aplikaci můžete nastavovat různé parametry záběrů a ovládat ji pomocí mobilu, stačí se s kamerou pomocí WiFi spárovat. Prostřednictvím aplikace produkt také zaregistrujete do samotné IP sítě. Aplikace je dostupná v českém jazyce.

Díky integrovanému reproduktoru lze nastavit, že kamera bude v určité době na pohyb reagovat akustickým výstražným znamením. V noci je ovšem detekce pohybu poměrně nepřesná. Klasicky vás na pohyb může kamera upozornit také notifikací v aplikaci, kterou máte ve smartphonu. Siréna může fungovat jako zastrašovací prvek. Detektor pohybu přes den pracuje velmi efektivně a reaguje pohotově.

Za účelem napájení se v balení nachází napájecí adaptér na 9 V / 0,6 A. Nechybí ani potřebné šrouby a hmoždinky pro řádné upevnění kamery. Konstrukce disponuje stupněm odolnosti IP66 – vítr, déšť ani mráz nejsou pro kameru z hlediska funkčnosti žádným ohrožením.

Jedním z hlavních důvodů, proč nás tato bezpečnostní kamera na dům zaujala, jsou pozitivní recenze samotných zákazníků. Spotřebitelé hodnotí kladně především poměr ceny a kvality. Chválí také kvalitu rozlišení a velmi dobrých výsledků dosahuje noční vidění, ačkoli dosah IR přísvitu je slabší, než avizuje výrobce. Plusem je také nenáročná montáž a velmi jednoduché ovládání prostřednictvím aplikace Tapo, kde máte všechna nastavení velmi intuitivně po ruce.

Záznam lze nahrávat na microSD kartu o velikosti až do 128 GB nebo na externí cloudové úložiště. Venkovní kamera může fungovat bezdrátově přes WiFi rozhraní nebo ji lze pomocí LAN kabelu přímo připojit do sítě. Z pozitivních recenzí zmíníme i citlivý mikrofon, který spolu s reproduktorem slouží k obousměrné komunikaci. Z hlediska poměru ceny a kvality jde o opravdu velmi vhodnou volbu pro běžné spotřebitele. Ještě vyšší rozlišení a větší kapacitu úložiště má kamera na dům s nočním viděním TP-Link Tapo C320WS, která je rozhodně skvělou, avšak poněkud dražší alternativou.

Pozitíva

Kvalitní obraz
Jednoduchá montáž
Poměr kvality a ceny

Negatíva

Méně přesná detekce pohybu ve tmě

Rozlišení: 2 304 × 1 296 px ● Noční vidění: ano – IR přísvit do 30 m ● Paměťová karta: ano – max. 128 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Odolnost: IP66 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano

Cenový trhák

Xiaomi Imilab EC3

UHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, noční vidění, paměťová karta – max. 64 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ke sledování svého domu můžete použít i tuto exteriérovou otočnou kameru Xiaomi, která se na našem trhu těší velké popularitě. Kamera k přenosu dat využívá bezdrátové WiFi připojení. Disponuje paměťovým slotem na microSD karty s kapacitou maximálně 64 GB. Objektiv kamery umožňuje obraz zoomovat, kameru lze otáčet na dálku a disponuje také nočním viděním.

Xiaomi Imilab EC3 je cenově dostupná kamera s kvalitním záznamem ve 2K kvalitě. Objektiv má rozlišení až 2 304 × 1 296 px. Obraz je velmi čistý a jasný. Spotřebitelé pozitivně hodnotí i noční záběry. Kamera má zabudovanou infračervenou diodu k přisvětlování za zhoršených světelných podmínek. Horší je to v noci jen při rozeznávání pohybu osob, kdy kamera občas detekuje i hmyz před objektivem a upozorní vás notifikací (pokud je máte spuštěné). Viditelnost v noci je zhruba 15 metrů. Přítomný je mikrofon i reproduktor, takže je možné obousměrně komunikovat. Kamera nahrává i zvuk. Zařízení využívá WiFi připojení, ale rovněž je k dispozici LAN vstup k připojení ethernetového kabelu – přímo do sítě. Výhodou je, že kameru můžete využívat jako hotspot a zesilovač WiFi signálu.

Konstrukce kamery je otočná o 270° horizontálně a 47,5° vertikálně. Zorné pole lze ovládat na dálku. Kamera tak má velmi široký úhel záběru. Nechybí ani pohybový senzor. Prostřednictvím aplikace Xiaomi Mi Home můžete nastavit automatické spouštění. Zdarma je k dispozici cloudové úložiště (sedm dní, následně je zpoplatněno). Jinak zařízení ukládá na microSD kartu, maximální kapacita TF slotu je však pouze 64 GB. WiFi kamera na dům má integrovaný reproduktor a také lze aktivovat zastrašovací sirénu.

Někteří spotřebitelé výrobce kritizovali, že součástí balení není český návod. Proto je případné spuštění poněkud náročnější. Na internetu je však několik videonávodů, které vás spuštěním a montáží kamery bez problémů provedou. Aplikace je velmi intuitivní a jednoduše v ní nastavíte to, co potřebujete, ať už se jedná o časové spínání nebo nastavení detekce pohybu. Záznam kamery můžete sledovat live nebo z archivu (cloud). Výhodou je, že pokud máte kamer v domácnosti víc, můžete mezi nimi v aplikaci přepínat.

Bullet konstrukce kamery není úplně nenápadná, a to i vzhledem k bílé barvě, nicméně je velmi odolná. Disponuje stupněm odolnosti IP66, takže prach, voda, déšť či mráz nejsou problém. V zimním období odolá teplotám až do minus 30 °C, konstrukce je voděodolná a problémem není ani přímé slunce.

Zákazníky těší především poměr ceny a kvality. Design je kontroverzním tématem, mnohým bullet konstrukce vyhovuje, jiným přijde příliš nápadná a nemoderní. Přestože jsou na trhu mnohé levné kamery na dům, Xiaomi je alternativa, která za danou cenu nabídne opravdu hodně užitku. Velmi dobře hodnotí spotřebitelé noční vidění a také možnost otáčení kamery, čímž se výrazně zvětšuje úhel záběru a flexibilita kamery. Také možnost využívat kameru jako WiFi hotspot určitě není na škodu.

Detekce pohybu funguje spolehlivě, ale v noci někdy kamera hlásí pohyb i v okamžiku, kdy se před objektivem mihne hmyz, detekce je tak méně intuitivní. Detekce pohybu osob v noci probíhá zhruba na vzdálenost 10 metrů. Kvalita konstrukce je skvělá. Přestože jde o plastové části, ABS plast je odolný, svědčí o tom i zvýšená odolnost IP66 proti vodě, prachu, mrazu a kameře neškodí ani přímé slunce. Na škodu je, že dodávaný návod (u většiny kusů) není v češtině ani slovenštině. Samotná aplikace je sice v angličtině, ale je velmi přehledná. Maximální kapacita externí microSD karty je jen 64 GB. Konkurenční kamera na dům TP-Link Tapo C310 disponuje kapacitou až 128 GB.

Pozitíva

Otočná konstrukce
Poměr ceny a kvality
Dálkový ovladač

Negatíva

Problémy s notifikacemi při detekci pohybu
Nepřesný návod na spuštění

Rozlišení: 2 304 × 1 296 px – UHD ● Noční vidění: ano – IR přísvit ● Paměťová karta: ano – max. rozlišení 64 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Odolnost: IP66 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano

Náš TIP

Dahua Imou IPC-S42FP

UHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, IR přísvit do 30 m, paměťová karta – max. 256 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Významným způsobem nás zaujala kamera na dům Dahua IPC-S42FP-Imou, působí velmi nenápadně a současně jde o perfektního strážce majetku. Vysoká kvalita záznamu ve dne i v noci je zárukou toho, že dokážete identifikovat vše potřebné. Data jsou přenášena pomocí bezdrátového WiFi připojení nebo LAN kabelu. Konstrukce je voděodolná a natáčení kamery lze provádět na dálku.

S rozlišením 2 560 × 1 440 px (2K – UHD) se dočkáte opravdu kvalitních záběrů, které nabízejí detailní přehled o tom, co se děje ve sledovaném prostoru. Objektiv s ohniskem 3,6 mm se vyznačuje perfektní citlivostí na světlo, což je také výhodou při monitorování ve tmě. Noční záběry jsou silnou stránkou této kamery. Barevnému nočnímu režimu napomáhá IR přísvit do vzdálenosti až 30 metrů. Díky kvalitnímu objektivu je kvalita záznamu na vysoké úrovni. Detekce pohybu dokáže velmi intuitivně rozpoznat osoby či zvířata. Síťová kamera přenáší data bezdrátově přes WiFi síť nebo LAN kabel.

Výrobce využívá aplikaci Imou Life, kterou si stáhnete do svého chytrého telefonu. K dispozici je i český jazyk. „Live“ záznam můžete sledovat ve Full HD rozlišení. Data jsou ukládána na externí úložiště – microSD kartu. Podporuje úložiště o velikosti až 256 GB, což je zárukou dlouhých hodin záznamu. Samozřejmě můžete využívat cloudové úložiště, které vyžaduje měsíční poplatek. Záleží také na službě, kterou budete využívat. Vestavěný je mikrofon a reproduktor. Kamera na dům tak dokáže fungovat i jako „vrátný“, resp. můžete s návštěvou komunikovat. Spolupracuje také s Google Assistant. Aplikace umožňuje nastavit časové spínání nebo spuštění pouze v případě, že kamera detekuje pohyb. Notifikace můžete dostávat přímo na mobil.

Kamera má velmi povedený design. Konstrukčně jde o typickou dome kameru se stupněm krytí IP66. Velkou výhodou konstrukce je fakt, že umožňuje motorizované natáčení objektivu na dálku. Přímo v aplikaci můžete ovládat horizontální a vertikální úhel záběru. Dokážete tak pokrýt širší plochu. Zajímavostí je vestavěný reflektor, který lze v aplikaci aktivovat, případně jej můžete nastavit jako zastrašovací prvek během noci, pokud kamera zaznamená pohyb. Díky vestavěnému reproduktoru je k dispozici siréna, která je poměrně hlasitá (110 dB). Zloděje tak dokážete vyplašit akusticky i vizuálně.

Venkovní kamera na dům Dahua IPC-S42FP-Imou je spotřebiteli hodnocena velmi kladně. Jedná se o dražší model, který však zákazníky přesvědčil kvalitou záběrů nejen během dne, ale také v noci. Noční vidění je velmi efektivní. IR přísvit má skvělý dosah. Bezpečnostní kamera skvěle a chytře detekuje pohyb v noci i ve dne. Aplikace je v češtině a k dispozici máte řadu individuálních nastavení – časové spínání, spínání na základě detekce pohybu nebo nastavení reflektoru či sirény, které jsou k dispozici.

Model Dahua má vestavěný mikrofon a reproduktor, takže můžete obousměrně komunikovat. Spotřebitelům se líbí i konstrukce kamery. Je velmi nenápadná. V aplikaci dokonce můžete konstrukci natáčet a měnit tak směr i úhel sklonu kamerového zařízení. WiFi připojení funguje bez problémů, případně lze využít LAN vstup. Výhodou je také možnost využívat cloudové úložiště či SD kartu, která může mít kapacitu až 256 GB. MicroSD karta není součástí dodávky. Jak zmiňujeme výše, jedná se o dražší model. Cena je úměrná kvalitě. Dobrý poměr ceny a kvality však splňuje i levná kamera na dům Xiaomi Imilab EC3 s 2K rozlišením záznamu a také otočnou konstrukcí.

Pozitíva

Jednoduchá instalace
Kvalita záběrů a motorizované natáčení
Noční vidění a obousměrná komunikace

Negatíva

Bez výhrad

Rozlišení: 2 560 × 1 440 px – UHD ● Noční vidění: ano – IR přísvit do 30 m ● Paměťová karta: ano – max. 256 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Odolnost: IP66 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano

Lacná kvalita

QHD rozlišení, odolnost IP66, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, IR přísvit do 30 m, paměťová karta – max. 256 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Jednoduchým, a přitom maximálně efektivním řešením bezpečnosti u vás doma může být i tato moderní a chytrá kamera na dům. Je určena do exteriéru a disponuje také barevným nočním viděním. Vybavena je kvalitním objektivem s vysokým UHD rozlišením. Záběry dokáže ukládat na microSD kartu i cloudové úložiště. Systém kamery využívá i detekci pohybu.

Detailní monitorování bezpečnostní kamerou nikdy nebylo dostupnější. Model bullet kamery TP-Link Tapo C320WS je cenově dostupná volba, která přitom nabízí vysoké, QHD (2K) rozlišení. Kamera upozorní na pohyb díky senzorům pohybu. Citlivý snímač s označením „starlight“ dokáže perfektně pracovat se stíny i světlem, což je velkou výhodou, potíže mu nedělá ani noční snímání. Napomáhá tomu i infračervené přisvětlování, které se stará o barevné noční záběry ve vysoké kvalitě. Dosah nočního vidění činí v praxi kolem 10 až 15 metrů. Problémem není detekce pohybu ani rozpoznávání tváře.

Prostřednictvím aplikace Tapo velmi jednoduše nastavíte požadované vlastnosti přístroje. Přizpůsobit si můžete také citlivost detekce pohybu, např. se zaměřit na konkrétní prostory (vstupní brána, plot, chodník apod.). Kamera následně zaznamená pohyb a upozorní vás notifikací na mobil. Záznamy z kamery se ukládají na microSD kartu (max. 256 GB) nebo cloudové úložiště (zpoplatněné). Připojení je možné přes WiFi, takže bezdrátově, nebo pomocí ethernetového kabelu. Konstrukce umožňuje také natáčení kamery. To však není motorizované. K dispozici je však aretační kloub.

Integrován je mikrofon i reproduktor, komunikovat proto lze obousměrně. Přes mikrofon můžete komunikovat s návštěvou nebo zahnat zloděje. Počítejte s tím, že zvuk je poněkud zpožděný. To ovšem není výrazný problém. Delikventy můžete vystrašit i světelným signálem a sirénou, která se spustí v případě, že senzor zaznamená pohyb ve vymezeném prostoru. Zároveň vám přijde notifikace. Záznam můžete v aplikaci sledovat i živě, a to ve Full HD rozlišení. K napájení je použit klasický adaptér DC 9 V (0,6 A). Konstrukce disponuje stupněm krytí IP66, problémem tak nejsou ani hluboké mrazy (až do minus 45 °C). MicroSD karta není součástí balení.

Čím spotřebitele přesvědčí kamera na dům TP-Link Tapo C320WS nejvíce, je určitě nízká cena. Na druhou stranu poměr ceny a kvality potěší vysokým rozlišením snímače „starlight“, a to v QHD (2K) kvalitě. Spotřebitelům se líbí uživatelské rozhraní aplikace a snadná montáž kamery. Někteří by uvítali možnost natáčet kameru na dálku. To ovšem nabízejí dražší kamery, jako je Dahua Imou IPC-S42FP. Co se však týče kvality nočních záběrů, model TP-Link určitě nezklame. Scény jsou světlé a všechny objekty velmi dobře identifikovatelné. Záznam lze ukládat na cloudové úložiště nebo přímo na microSD kartu. Zákazníci vítají také možnost obousměrné komunikace díky integrovanému mikrofonu a reproduktoru.

Detekce pohybu je chytrá, kamera jen občas za horšího osvětlení reaguje i na hmyz či jiné nepodstatné podněty a odesílá notifikace. Konstrukce je odolná proti vodě, prachu i mrazu (IP66). Přísvit na kameře je během aktivity poměrně výrazný, ale zároveň dokáže fungovat jako zastrašovací prvek. Výhodou aplikace Tapo je také fakt, že v ní můžete kamery propojit a sledovat tak záznam z každé kamery.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Záznam s vysokým rozlišením
Barevné noční vidění

Negatíva

Nemá motorizované otáčení

Rozlišení: 2 560 × 1 440 px – QHD ● Noční vidění: ano – IR přísvit do 30 m ● Paměťová karta: ano – max. 256 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Odolnost: IP66 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano

QHD rozlišení, odolnost IP65, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, noční vidění, paměťová karta – max. 256 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Jedná se o model z vyšší cenové třídy, který se prezentuje vysoce kvalitním objektivem s QHD rozlišením (5 Mpx) a stejně kvalitním nočním viděním. Aplikace Reolink umožňuje individuální nastavení. PIR pohybové senzory se vyznačují ultimátní detekcí objektů. Kamera na dům s nočním viděním umožňuje také trojnásobný zoom a motorizované otáčení objektivu.

Venkovní kompaktní kamera je účinným bezpečnostním prvkem, který vám nabízí celou řadu možností zabezpečení. V první řadě jde o kvalitní záznam s QHD rozlišením (2 560 × 1 920 px). Objektiv navíc snímá velmi široké zorné pole, přičemž přes aplikaci Reolink můžete využít také trojnásobný zoom a natáčet kameru horizontálně o 355° a vertikálně o 50°. Díky tomu je zorné pole kamery velmi široké. Komunikace probíhá prostřednictvím WiFi připojení nebo přes síťový kabel LAN, který je součástí balení. Záznam se ukládá do paměti bezpečnostní kamery na microSD kartu (max. 256 GB) nebo na cloudové úložiště aplikace Reolink.

Skvěle vypadají noční záběry z kamery. Nechybí noční režim. Noční vidění s IR přísvitem má reálný dosah kolem 10 až 15 metrů. Kamera je vybavena reflektory, které se mohou aktivovat v noci při detekování pohybu. V takovém případě prostor skvěle osvětlí a působí i jako zastrašovací element. Kamera Reolink E1 Outdoor je vybavena systémem pohybových senzorů, které dokážou rozlišovat osoby, vozidla nebo zvířata (auto tacking). Nehrozí tak žádná planá poplašná oznámení. Kamera na domě přesně ví, kdy vám poslat oznámení na chytrý telefon podle toho, jaká individuální nastavení provedete.

WiFi kamera spolu s chytrou detekcí pohybu dokáže spustit i zvukový alarm a upozornit tak na aktivitu, čímž dokáže zastrašit delikventy. Spolu s alarmem se mohou aktivovat bodové LED reflektory. Díky vestavěnému mikrofonu kamera také nahrává zvuk. Integrován je i reproduktor, tudíž je umožněna obousměrná komunikace s návštěvou. Zařízení je kompatibilní s hlasovými asistenty od Googlu a Amazonu. Díky aplikaci Reolink máte k dispozici vzdálený přístup ke kameře. Můžete tak být na dovolené v Chorvatsku nebo v Austrálii a v případě aktivní sítě sledovat, jaká je aktuální situace u vás doma. Kamera disponuje odolností IP65, zvládne tak déšť, sníh, vítr, prach i mrazy až do minus 30 °C. Klienta Reolink lze používat s OS Android i iOS.

Názory zákazníků jsou pozitivní, přestože jich na našem trhu není k dispozici mnoho. V zahraničí spotřebitelé chválí kvalitu záznamu a perfektní noční vidění. Velmi často zmiňují i ​​oznámení, která nejsou nadměrná. Kamera pohyb detekuje velmi přesně, a proto ví, kdy je vhodné upozornění zaslat. Noční záběry jsou barevné a zároveň velmi detailní. Reálný dosah snímání v noci je cca 10 až 15 metrů. Zákazníci velmi často využívají natáčení kamery v horizontálním i vertikálním směru, které lze provádět na dálku.

Kritika směřuje jen k vyšší pořizovací ceně. Je však potřeba brát v úvahu, že kamera nabízí opravdu vysokokvalitní záznam. Bezpečnostní kamera má integrovaný mikrofon i reproduktor. Aktivovat lze alarm i světelnou signalizaci. Záznam se ukládá na microSD kartu nebo cloudové úložiště. Vyzdvihnout je třeba také kvalitní a odolnou konstrukci. Problémem není ani stabilita WiFi signálu, což je zásluhou dvoupásmové WiFi – 2,4 GHz a 5 GHz (resp. 5,8 GHz). Pokud je cena tím, co vás dokáže odradit, určitě doporučujeme WiFi kameru na dům Dahua Imou IPC-S42FP s motorizovaným otáčením, nočním viděním a kvalitním záznamem (4Mpx objektiv).

Pozitíva

Optický zoom a motorizované otáčení
Vysoká kvalita záznamu
Přesná detekce objektů

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Rozlišení: 2 560 × 1 920 px – QHD ● Noční vidění: ano – IR přísvit ● Paměťová karta: ano – max. 256 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Odolnost: IP65 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano

Hikvision Hiwatch HWI-D140H

QHD rozlišení, odolnost IP67 + IK10, pohybový senzor, IR přísvit do 30 m, LAN.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Exteriérová kamera od renomovaného výrobce zabezpečovací techniky patří ke kvalitním dome kamerám s vysokokvalitním záznamem. Výstupní obraz je v QHD kvalitě a infračervený přísvit se postará o vynikající záběry i za zhoršených světelných podmínek. Zařízení komunikuje výhradně pomocí síťového připojení LAN. Bezdrátová komunikace (WiFi) není k dispozici.

Venkovní kamera má integrovaný kvalitní CMOS snímač s ohniskovou vzdáleností 2,8 mm. Objektiv kamery je fixní a nabízí úhel záběru 100°, natočit lze pouze samotnou konstrukci kamery. Výstupní kvalita obrazu je 2K. Zařízení disponuje nočním viděním s IR přísvitem do vzdálenosti až 30 metrů. Komunikace – datový přenos je možný výhradně přes RJ-45 (LAN) vstup. Bezdrátové připojení není k dispozici. Kamera komunikuje prostřednictvím TTCP/IP protokolu. Záznam je nahráván na příslušný software počítače, kamera nepodporuje paměťový slot a všechna data se ukládají na cloudové úložiště nebo samostatný harddisk počítače. Ten však musí zvládnout i 24hodinový provoz.

Ke kameře se můžete připojit přes software Hik-Connect, a to pohodlně prostřednictvím svého smartphonu. Montáž kamery je jednoduchá. Zapojení samozřejmě vyžaduje základní elektrotechnickou zručnost. Mírně nás však zklamala absence jakékoli možnosti obousměrné komunikace. Zařízení není vybaveno mikrofonem ani reproduktorem. Kamera tak nenahrává zvuk a k dispozici není ani funkce alarmu.

Přestože kameře nějaké ty chytré prvky chybí, základní úkol, a sice monitorovat a zabezpečit snímaný objekt, zvládá na jedničku. Kamera je navíc extrémně odolná. Bez problémů odolá i tvrdšímu zacházení. Kromě toho, že je voděodolná a mrazuvzdorná (minus 30 °C), odolá i nárazům, protože má certifikát IK10. Zdroj je chráněn železem a objektiv odolným krytem. Norma IK10 je certifikát, který kameru označuje jako „antivandal“ zařízení. Disponuje také senzory za účelem detekce pohybu a lze nastavit snímání v okamžiku, kdy kamera pohyb zaznamená.

Tento typ kamery není pro spotřebitele, kteří by hledali ten nejchytřejší způsob monitorování konkrétního prostoru. Některým zákazníkům vadí absence reproduktoru, kamery nebo také WiFi připojení. Tyto prvky jsou dnes tím, co spotřebitelé často vyhledávají. Exteriérová kamera na dům Hikvision Hiwatch HWI-D140H je zařízením, které slouží ke stabilnímu monitorování prostoru. Ve své podstatě nabízí základ, který nemusí stačit každému. V takovém případě sáhněte po bezpečnostní kameře Dahua Imou IPC-S42FP.

Spotřebitelé oceňují kvalitní zpracování kamery, ne nadarmo disponuje certifikátem IK10 – „antivandal“. Kamera komunikuje výhradně pomocí síťového připojení LAN. Software v počítači je o něco náročnější, avšak prostřednictvím příslušné aplikace můžete záběry z kamery sledovat i na svém smartphonu. Noční záběry jsou rovněž velmi obstojné. Škoda, že objektiv je fixní a že nelze na dálku regulovat sklon nebo směr snímání. Výstupní kvalita je podle spotřebitelů dobrá.

Pozitíva

Jednoduchá montáž
Kvalita záznamu
Odolnost a kvalitní materiály

Negatíva

Chybí alarm
Nemá mikrofon ani reproduktor

Rozlišení: 2 560 × 1 440 px – QHD ● Noční vidění: ano – IR přísvit do 30 metrů ● Paměťová karta: ne ● WiFi: ne ● LAN: ano ● Odolnost: IP67 + IK10 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ne ● Reproduktor: ne

Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1

Full HD rozlišení, odolnost IP65, pohybový senzor, mikrofon, noční vidění, paměťová karta – max. 256 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Velmi dobrou volbu představuje model exteriérové ​​kamery na dům Ezviz s WiFi připojením. Nechybí ani pohybové senzory a také slot na paměťovou kartu. Rozlišení záběrů je 1 920 × 1 080 px a kamera má integrované i IR – infračervené přisvětlování.

Full HD rozlišení už dnes nepatří k těm nejvyšším, nicméně kvalita obrazu je více než dostatečná. Velikost záběrů neukrajuje tolik místa z paměťové karty, kterou lze používat jako externí úložiště. Cloudové úložiště je samozřejmě také jedna z možností. Maximální kapacita microSD karty je 256 GB. Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1 dokáže komunikovat bezdrátově pomocí WiFi sítě nebo lze využít LAN vstup k přímému zapojení do sítě. Chytrý noční režim má až tři režimy, vedle černobílého i barevný a využívat můžete také režim AI – kamera v automatickém režimu začne nahrávat a zapne i přisvětlovací reflektory v okamžiku, kdy senzory zaznamenají pohyb.

Klíčovou vlastností tohoto modelu je samotná aplikace Ezviz, která vám umožňuje kameru ovládat. Aplikace je kompatibilní s operačními systémy iOS, Windows i Android. Obraz můžete sledovat živě, i když se budete nacházet na druhém konci planety. Kamera má kromě osvětlení, které může použít jako zastrašovací prvek, vestavěný také mikrofon, takže dokáže nahrávat zvuk. Hlasová komunikace však není možná, protože kamera nedisponuje reproduktorem.

Velmi výrazným prvkem, který napomáhá při monitorování prostoru, je motorizované natáčení objektivu. Přístroj můžete natáčet horizontálně i vertikálně a můžete tak zvětšovat zorné pole, které je v záběru, a stejně tak měnit sklon, pod kterým kamera natáčí. Veškerá individuální nastavení včetně nočního režimu můžete provádět v aplikaci Ezviz. Pozorovací úhly jsou v rozpětí 352° horizontálně a 95° vertikálně. Výhodou je právě fakt, že vše, co se děje u vás doma, můžete pozorovat na dálku.

Menší nedostatky detekce pohybu se dostavily jen při horším osvětlení, zákazníci kritizovali také přílišnou citlivost kamery na létající hmyz. Celkové zpracování kamery je velmi odolné (IP65). Problémem není déšť, mráz ani sníh. Odolává i přímému světlu a nemusí být krytá.

Odolný monitorovací systém Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1 nemá výraznější nedostatky. Cenou ho lze řadit ke kamerám střední třídy, které splní nároky běžného spotřebitele. Kamera disponuje Full HD rozlišením, na které si spotřebitelé nestěžují, přestože jsou na trhu i levnější domovní kamery jako Xiaomi Imilab EC3, které disponují 2K kvalitou obrazu. Dominantou recenzovaného modelu je motorizované otáčení objektivu, podobně jako v případě Dahua Imou IPC-S42FP. Spotřebitelům však občas vadí citlivý pohybový senzor, který notifikacemi upozorňuje i na létající hmyz. Jedná se však o menší nedostatek.

Montáž i zapojení kamery jsou jednoduchou záležitostí i pro méně zručné kutily. Konstrukce kamery je poměrně robustní a odolná. Prostřednictvím aplikace můžete ovládat samotné natáčení kamery, ale také můžete určit, kdy se zapne světelná signalizace nebo který noční režim chcete mít aktivní (barevný/černobílý). V celkovém součtu spotřebitelé kameru chválí.

Pozitíva

Motorizované natáčení objektivu na dálku
Jednoduché nastavení a obsluha
Kvalitní konstrukce

Negatíva

Občasný falešný poplach

Rozlišení: 1 920 × 1 080 px – Full HD ● Noční vidění: ano – IR přísvit ● Paměťová karta: ano – max. 256 GB ● WiFi: ano ● LAN: ano ● Odolnost: IP65 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ne

UHD rozlišení, odolnost IP65, pohybový senzor, mikrofon a reproduktor, IR přísvit do 33 m, paměťová karta – max. 128 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

IP kamera (síťová kamera) na dům Reolink Argus PT je specifickým modelem, který disponuje integrovaným akumulátorem a také možností dobíjení solárním panelem reolink (není součástí dodávky). Domovní kamera má UHD rozlišení a disponuje motorizovaným otáčením i velmi kvalitním nočním viděním.

Bezdrátová motorizovaná kamera na dům Reolink patří na našem trhu k dražším modelům, které nabízí vysokou kvalitu záznamu. Rozlišení 2 560 × 1 440 px poskytuje velmi detailní zobrazení a využívá CMOS senzor Starlight. WiFi kamera umožňuje bezdrátové připojení k síti. LAN vstup není k dispozici. PIR senzory pohybu dokážou v reálném čase velmi chytře detekovat, pokud se na záběrech odehrává nějaká aktivita. Integrován je mikrofon i reproduktor, lze proto i obousměrně komunikovat. Prostřednictvím reproduktoru lze aktivovat zvukovou výstrahu. Přes aplikaci Reolink můžete dostávat notifikace a upozornění v případě, že je aktivujete.

Kamera má široký zorný úhel, a to až 140°. Velkou výhodou je právě motorizované otáčení na dálku. Můžete tak pole rozšířit a sledovat prostor v rozpětí až 355° horizontálně a 140° vertikálně. Perfektní funkcí je také šestinásobný optický zoom. Kamera má také slot na paměťovou kartu s kapacitou maximálně 128 GB. Využít můžete také službu Reolink Cloud. Živý přenos máte díky připojení k síti kdykoli k dispozici. Reolink Argus PT podporuje operační systémy iOS, Android i Windows či Mac.

Specifikem této kamery je právě způsob napájení. Kamera disponuje dobíjecí baterií s kapacitou 6 500 mAh. Výrobce neuvádí výdrž baterie při provozu. Kameru můžete napájet i pomocí klasického adaptéru (5 V / 2 A). Další zajímavostí je, že lze ke kameře dokoupit solární panel Reolink, díky němuž se kamera stane naprosto nezávislou na elektrické síti, zároveň dokáže energii uchovávat.

Noční vidění u tohoto modelu je velmi povedené. Pro noční záznamy má kamera integrované infračervené LED diody, které dostatečně osvětlí potřebné záběry. Konstrukce kamery odolá vodě i prachu, zvládne i mrazy do minus 10 °C. Při nižších teplotách by se mohly dostavit problémy s otáčením objektivu. Statické záběry však problémem nejsou.

Mezi recenzemi lze najít převážně pozitivní hodnocení. Mnozí si stěžují jen na vysokou cenu. Kamera však nabízí vysokou kvalitu obrazu, spolehlivý přenos signálu a také několik možností napájení. Spotřebitele zajímá i možnost dokoupení solárního panelu Reolink Go PT. Ten je poměrně drahou záležitostí. Přesto lze využít klasické napájení a akumulátor funguje jako záložní zdroj. Velkou výhodou je z našeho pohledu také motorizované otáčení. Reolink Argus PT disponuje šestinásobným zoomem a horizontální záběry pokrývají až 355° zorné pole.

Kvalita konstrukce je na vysoké úrovni a solidní je i zpracování samotných částí. Montáž je jednoduchá, stejně tak i ovládání prostřednictvím aplikace Reolink. Zákazníci chválí noční záběry a opomenout nelze ani možnost obousměrné komunikace díky vestavěnému reproduktoru a mikrofonu. Motorizované otáčení nabízí i levnější venkovní kamera Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1.

Pozitíva

K dispozici je solární napájení vestavěný akumulátor
Motorizované otáčení kamery
Akustická výstraha při detekci pohybu

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Rozlišení: 2 560 × 1 440 px – UHD ● Noční vidění: ano – IR přísvit do 33 metrů ● Paměťová karta: ano – max. 128 GB ● WiFi: ano ● LAN: ne ● Odolnost: IP65 ● Pohybový senzor: ano ● Mikrofon: ano ● Reproduktor: ano

Další zajímavé produkty

O tom, že nabídka bezpečnostních kamer na dům je rozsáhlá, svědčí to, že jsme se rozhodli pro spotřebitele připravit svůj širší výběr produktů. Vybrané modely, které naleznete v této sekci, nás zaujaly a klidně by mohly být součástí recenzovaných modelů, ale vzhledem ke kapacitám není možné otestovat všechny výrobky v kategorii. Tyto alternativní produkty nás však v našem průzkumu trhu zaujaly, a pokud jste mezi recenzovanými kamerami nenašli to, co hledáte, možná právě zde se vám to podaří. Vybrali jsme sem levné kamery na dům, ale také výkonné externí kamery s kvalitním záznamem.

Jednou z možností vašeho zabezpečení, resp. zabezpečení vašeho domu, je i Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera. Jedná se o bezdrátovou IP kameru s WiFi připojením, ale využít lze i ethernetový vstup. Kamera jako zdroj energie využívá 5 700mAh baterii, jejíž výdrž činí zhruba 90 dní na jedno nabití. Záznam je ve full HD kvalitě (1 920 × 1 080 px). Nahrávat lze na microSD kartu nebo cloudové úložiště. Nechybí režim nočního vidění, jehož dosah je kolem 7 až 10 metrů. Exteriérová kamera má stupeň krytí IP65. Zorné pole objektivu je až 130°.

Solight 1D76 je venkovní kamera na dům, která patří na našem trhu k oblíbeným. Důvodem je nízká cena, ale také kvalitní záznam ve full HD rozlišení. Kamera má stupeň krytí IP66 a bez problémů odolá dešti, sněhu i mrazům. Navzdory nízké ceně má kamera motorizovaný podstavec, můžete ji proto na dálku natáčet v horizontálním i vertikálním směru. Snímač CMOS velmi dobře zpracovává barvy i světlo a velmi dobré jsou i noční záběry z kamery. Má také vestavěný mikrofon a pohybové senzory. Za danou cenu jde o vskutku rozumnou volbu.

Xiaomi je na našem trhu etablovaným výrobcem. Do našeho širšího výběru se dostala domovní kamera Xiaomi Imilab EC4. Je vybavena nočním viděním a výstupní kvalita obrazu je ve QHD. Integrován je mikrofon i reproduktor, a je tak umožněna obousměrná komunikace. Zorný úhel objektivu je 150°. Kamera je bezdrátová a napájená je z dobíjecí baterie s kapacitou 5 200 mAh. Výdrž na jedno nabití je tři až pět měsíců. Připojení probíhá výhradně přes bezdrátovou WiFi síť.

Model venkovní WiFi kamery Kruger & Matz Connect C30 nepatří k nejpopulárnějším, ale opět zaujme poměrem ceny a kvality. Tato bezpečnostní kamera pořizuje záznam ve full HD rozlišení a vybavena je také nočním viděním s IR přísvitem do 10 metrů. Zařízení má motorizovaný pohon k natáčení zorného pole. Nechybí ani slot na microSD karty s maximální kapacitou 128 GB. Záznamy lze ukládat i na digitální cloud. Využívá aplikaci Tuya. K napájení využívá 5V/2A adaptér.

Do svého širšího výběru jsme během průzkumu trhu zařadili také model dome kamery Securia Pro N908XF-200W. Kamera nás přesvědčila kvalitním 3,6mm objektivem s full HD rozlišením. Díky integrovanému reproduktoru a mikrofonu lze obousměrně komunikovat. Nabízí možnost záznamu na microSD kartu s kapacitou až 128 GB. Na dálku můžete měnit natočení kamery a zorné pole. Přenos dat je možný pomocí WiFi signálu nebo LAN vstupu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Nejprodávanější jsou především levné kamery na dům. Rozhodně se však nenechte zlákat levnými čínskými modely, i když sáhnete po levnější kameře, mělo by jít alespoň o renomovaného výrobce a na našem trhu etablovanou značku. Kamery na dům jsou již několik let na vzestupu, protože po nich sahají běžní spotřebitelé, kteří chtějí chránit svůj majetek. Dnes už není nutné využívat jen analogové bezpečnostní kamery, které jsou však také stále v nabídce, řešením jsou moderní IP kamery s bezdrátovým přenosem dat. Abychom vám ukázali, které kamery jsou nejprodávanější, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku top 5 nejprodávanějších bezpečnostních kamer na dům podle portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Tapo C520WS5*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C320WS5*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C510W5*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C3105*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo C5005*Zobrazit produkt

Pokud přemýšlíte nad zabezpečením svého domu, a to z jakéhokoli důvodu, kamerový systém je určitě jedním z možných řešení. Jestliže jste laik, určitě vám pomůže, pokud se alespoň v základní míře budete v nabídce kamer na dům orientovat. Je důležité si uvědomit, že nejčastěji spotřebitele od koupě odrazují nikoliv vysoké ceny, ale naopak komplikovaná montáž a samotný způsob napájení kamery. Bohužel zdroj energie potřebuje každá kamera na domě, to však neznamená, že si nemůžete vybrat tu nejlepší variantu. V našem návodu naleznete základní údaje o tom, jak si vybrat kameru na dům tak, aby vyhovovala vašim požadavkům a plnila svůj účel tak, jak má.

Jak vybrat kameru na dům

 • Typy kamer + charakteristika
 • Rozlišení
 • Zorné pole
 • Noční vidění
 • Odolnost a konstrukce (dome, bullet, antivandal)
 • Praktické funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Typy kamer podle technologie

Určujícím a často směrodatným dělením i při rozhodování je to, jakou technologii daná kamera využívá. Zatímco některé technologie jsou poněkud zastaralé, jiné, modernější jsou na vzestupu. Krok za krokem vám proto jednotlivé technologie kamer charakterizujeme a objasníme základní principy toho, co je odlišuje. Již na základě tohoto lze jasně určit, který typ kamerového systému je pro vaše potřeby nejlepším řešením. Pokud požadujete kompletní řešení kamerového systému do domu, doporučujeme vám kontaktovat profesionály, kteří vám navrhnou kompletně celý systém kamerového zabezpečení od umístění kamer až po napájení a záznamové zařízení.

IP kamery na dům

Tento druh kamer je na trhu nejrozšířenější. Jeho výhody jsou ve srovnání s analogovým řešením nesporné. Především jde o nejvyšší možnou kvalitu záznamu – full HD, 4K. Nabízejí digitální přenos signálu, přičemž dokážou přenášet signál z kamery na domě na neomezenou vzdálenost. Je možný bezdrátový i kabelový přenos signálu (LAN). Za výhodu je nutné považovat možnost obousměrné komunikace prostřednictvím TCP/IP protokolu. IP (síťová) kamera má vlastní IP adresu, takže záznam můžete sledovat živě nebo jej archivovat. K tomu lze použít standardní fyzický DVR rekordér nebo síťový NVR rekordér, ideálně za podpory profesionálního softwaru, který má dostupné digitální úložiště (cloud) a vaše záznamy pravidelně zálohuje. Alternativou může být možnost, že doma budete mít speciální harddisk určený na vysokou zátěž (24/7). Na rodinných domech jsou právě síťové kamery nejvyužívanějším druhem kamerového zabezpečení. Běžné jsou však také v případě areálů a různých objektů, skladů a firem.

V místech, kde není k dispozici stabilní internetové připojení prostřednictvím LAN sítě ani možnost internetu šířeného bezdrátově, je řešením (i když dražším) bezpečnostní kamera na SIM kartu, která využívá internetové připojení od operátora.

WiFi kamery na dům

Velice populární jsou dnes v domácnostech také WiFi kamery na dům. Je nutné upozornit, že chod těchto kamer je závislý výhradně na příjmu WiFi signálu. V případě stabilního připojení dokážou prostor monitorovat velmi efektivně a kvalitou záznamu se vyrovnají i IP kamerám. Přitom nemusíte řešit žádnou kabeláž, pokud nepočítáme napájení – zdroj energie.

WiFi kamera na dům

Nevýhodou mnoha těchto modelů je, že záznam nahrávají přímo na externí (microSD karta) nebo integrované úložiště. V případě zničení paměťového úložiště nebo znehodnocení kamery tak můžete ztratit všechny záznamy. Výhodou je dostupná cena a jednoduchá montáž. Osobně však doporučujeme sáhnout po IP kameře s podporou WiFi, která nabízí cloudové úložiště.

Analogové kamery na dům

Jedná se o aktuálně nejzastaralejší druh kamerového záznamu, který pochází ještě ze 70. let minulého století. Data a samotný signál jsou zajišťovány pomocí standardních koaxiálních kabelů, které známe ze starších televizorů, jež využívaly koaxiální připojení k příjmu televizního signálu. Přestože jde o starší technologii, která má své rezervy, dnes se už kvalitou záznamu dokážou vyrovnat i některým modernějším IP nebo WiFi kamerám.

Analogové CCTV kamery na dům, resp. AHD kamery jsou svojí funkcionalitou do jisté míry limitované. Záznam kamer se nahrává výhradně na DVR box. Jedná se v zásadě o přehrávač připomínající DVD přehrávač. Tyto kamerové systémy jsou vhodné na domy, kde je takovéto koaxiální připojení zřízené. Jsou-li tyto rozvody přítomné, usnadňuje to montáž. Velkou výhodou je nižší pořizovací cena.

Typy domovních kamer podle určení

Za základní dělení bezpečnostních kamer se považuje to, do jakého prostředí jsou určené – ať už jde o exteriér, nebo interiér. Venkovní kamery na dům musí disponovat zvýšenou odolností proti vlhkosti, sněhu, mrazu nebo větru. Tento stupeň odolnosti určuje parametr IP – International Protection.

Naopak na interiérové kamery, určené například do místností v domě nebo bytě, nejsou z hlediska odolnosti konstrukce a materiálů kladeny tak vysoké nároky. Často jsou i konstrukčně menší.

Rozlišení bezpečnostní kamery

Pro spotřebitele je údaj o rozlišení velmi často faktorem, který určuje kvalitu kamery. Do jisté míry je pravdou, že kvalita rozlišení, objektiv i čočka jsou velmi podstatné a zároveň přímo předurčují kvalitu finálního záznamu. Čím vyšší rozlišení je, tím více detailů máte k dispozici. Dokážete identifikovat tváře lidí, barvy či evidenční čísla vozidel. Při identifikaci objektů umí být vysoké rozlišení velmi nápomocné, naopak horší kvalita je někdy na škodu.

Kamera na dům rozlišení

Samotná kvalita rozlišení se stanovuje podle pixelů/megapixelů. Čím je pixelů více, tím je obraz kvalitnější. Některé starší, analogové kamery nabízejí rozlišení 720 × 480 px, což je z hlediska rozpoznávání objektů velmi nízká kvalita rozlišení. Podstatné je si uvědomit, že exteriérové kamery na domě nezřídka snímají z větší vzdálenosti (např. ze střechy) a malé rozlišení způsobí, že objekty na záznamu jsou slité, neostré a rozmazané. HD rozlišení (1 280 × 720) je dnes minimální kvalitou, kterou by měly bezpečnostní kamery disponovat. Ideální je rozlišení 1 920 × 1 080 (full HD) nebo 2 560 × 1 440 (2K) až 3 840 × 2 160 (4K rozlišení). Vyšší rozlišení má na svědomí to, že záznamy zabírají více místa, takže je nutné mít k dispozici adekvátně velké úložiště.

Zorné pole – úhel snímání

S touto vlastností souvisí samotné rozlišení a typ objektivu, které bezpečnostní kamera využívá. Před výběrem kamery je třeba vždy vědět, kam chcete kameru umístit, ale také to, jaký prostor chcete snímat.

V praxi se můžete setkat s pevným (přímým) nebo variofokálním objektivem. Pevný objektiv stabilně zabírá prostor pod úhlem, na jaký je zaměřený. Ohniskovou vzdálenost ani úhel nelze nastavovat. Nejčastěji se setkáte s pevným objektivem s ohniskovou vzdáleností 3,6 mm.

Variofokální objektiv bezpečnostní kamery umožňuje nastavit ohniskovou vzdálenost i úhel snímání podle potřeby. Úhel můžete nastavit na různou hodnotu podle toho, na které místo chcete kamerou mířit. Není výjimkou, že kamery na dům s variofokálním objektivem disponují zoomem. Motorizované může být i otáčení samotné konstrukce kamery, záleží na provedení, kdy lze kameru natáčet v horizontálním i vertikálním směru.

Kamery na dům s nočním viděním

Zabezpečení majetku během noci je stejně důležité jako snímání v průběhu dne. Je proto nezbytné, aby bezpečnostní kamera na domě dokázala za zhoršených světelných podmínek poskytnout stejně relevantní vizuální data. Aby tomu tak bylo, kamera musí být vybavena nočním viděním, které může fungovat na různém principu.

Kamera na dům s nočním viděním

Nejčastěji jde o integrovaný či externí IR LED přísvit. Kamera při zhoršených světelných podmínkách aktivuje IR LED přisvětlování, díky kterému dokáže snímat i během noci nebo za zhoršených světelných podmínek. IR přisvětlování se může lišit maximálním dosahem na 10, 20 či 60 metrů. Je však třeba počítat s rezervou, má-li kamera přísvit maximálně 20 metrů, znamená to, že do 10 metrů je obraz osvětlen výrazně více, následně se míra dosvitu snižuje. Čím jsou tedy snímané objekty dále od objektivu, tím je přisvětlování méně účinné.

Některé bezpečnostní kamery se liší i tím, že noční záběry jsou černobílé. Ovšem existují také kamery s barevným nočním viděním, jejichž cena je vyšší, kvůli čemuž jsou méně dostupné.

Světelná citlivost

Samostatně zmíníme i parametr, kterému se říká světlocitlivost. U nočních záběrů je tento parametr klíčový. Během noci je důležité, aby objektiv dokázal reagovat stejně intuitivně jako v průběhu dne. Pokud je světelná citlivost vyšší, je náročnější při horším osvětlení pořídit kvalitní záznam. Intenzita osvětlení se udává v luxech.

Konstrukce kamery a její odolnost

Doporučujeme investovat do kvalitních exteriérových kamer. Určitě se nevyplatí šetřit na tom, že jako venkovní kameru použijete cenově výhodnější, interiérové provedení. Kvalita zpracování musí odpovídat ceně, alespoň tak by to mělo být. Nenechte se nalákat na levné čínské „super“ bezpečnostní kamery, které disponují full HD záznamem, ale jejich životnost se řádově pohybuje ve stovkách hodin. Kamery dělíme také podle tvaru, protože mohou mít tvar polokoule nebo válce – tubusu. Jejich konstrukční řešení se vyznačují specifickými vlastnostmi. Existují také mini bezpečnostní, tzv. špionážní kamery, které jsou velmi nenápadné.

Kamera na dům odolnost

Opomenout nelze ani stupeň krytí. Venkovní kamery na dům s nočním viděním by měly být schopné odolat větru, dešti, vlhkosti i nízkým či vysokým teplotám. Odolnost konstrukce zařízení je vyjádřena zkratkou IP a číselným údajem. Pro kamery do exteriéru by měl být stupeň krytí označen kódem IP65 nebo IP66.

Bullet kamery na dům

Označují se také jako tubusové kamery, což je obvykle dáno jejich válcovitým tvarem. Bullet kamery na dům se běžně využívají ke sledování objektů v exteriéru, ale často se umisťují i do interiérů (na chodby, do kanceláří apod.). Jsou velmi odolné. Objektiv je zpravidla chráněn stříškou nebo bočními kryty, čímž je zajištěna zvýšená odolnost proti vlivu počasí.

Výhodou této konstrukce je, že disponuje otočným (aretačním) ramenem a kloubem, díky čemuž můžete měnit sklon a zorné pole, pod kterým kamera snímá. Jedná se o poměrně viditelné kamery, což někdo považuje za výhodu, jinému by to mohlo vadit. Tyto kamery každopádně doporučujeme instalovat do běžně nedosažitelné výšky. V inkriminovaném momentě by je totiž vandalové mohli natočit špatným směrem, a kamera by tak nezaznamenala původně snímaný objekt.

Dome bezpečnostní kamery

Tento typ kamery, kterému se říká také antivandal kamera, je v dnešní době nejběžnějším typem konstrukce, který využívají i domácnosti. Kamera má tvar polokoule. Konstrukce je menší a méně nápadná. Nedisponuje žádnými mechanickými (pohyblivými) částmi.

Označení „antivandal“ se využívá i proto, že samotný objektiv je dobře chráněný, konstrukce je velmi odolná a zároveň je lze dobře umístit tak, aby nebyly příliš nápadné. Kryt objektivu bývá zpravidla z polykarbonátu, hliníku nebo jiného kovu. Běžně se takováto kamera instaluje na zdi či stropy. Pro vandaly je nemožné s kamerou manipulovat a jedinou možností, jak zamezit nahrávání, je úplné zneškodnění kamery.

PTZ dome kamery na dům

Tento typ pracuje s motorickým zoomem – přibližováním. Na dálku tak můžete prostřednictvím aplikace, ovladače nebo DVR – NVR zařízení ovládat sklon kamery či ohniskovou vzdálenost. Jedná se o profesionální IP kamery, které jsou využívány především v případech, kdy je třeba prostor detailně monitorovat a během monitoringu využívat právě přibližování a pohyblivost objektivu. V některých případech jde o relativně finančně nákladné řešení.

PTZ dome kamera na dům

Praktické funkce

Při výběru kamery na dům můžete u konkrétních modelů narazit na spoustu funkcí, které nabízejí. Často jde i o zkratky, které laikovi nic neřeknou. Jsou však funkce a vlastnosti týkající se výhradně rozlišení, kvality obrazu, ale i takové, které mají vliv na používání. Zde jsou některé důležité funkce, které určitě nejsou na škodu.

 • Noční vidění – již výše jsme zmiňovali noční vidění, resp. IR přísvit. Touto funkcí by měla disponovat každá lepší bezpečnostní kamera. Noční vidění může být černobílé nebo barevné. Čím je snímání v noci kvalitnější, tím lépe.
 • Natáčení kamery – jedná se o velmi vyhledávanou funkci. Kameru lze natáčet manuálně (levnější modely) – bullet kamery disponují aretačním kloubem, a můžete tak měnit vertikální i horizontální směr podle toho, které objekty chcete snímat. Druhým, inovativnějším způsobem je motorizované otáčení kamery – objektem dokážete pohybovat na dálku pomocí aplikace nebo dálkového ovladače. Měníte tak úhel a zabíráte jiné zorné pole.
 • WDR (Wide Dynamic Range) – jde o funkci, která se týká kvality snímaného obrazu. WDR dokáže kompenzovat různé úrovně světla a vyrovnávat úrovně v případě, kdy je světlo příliš silné a kdy jsou naopak snímané objekty tmavé. Kamera tak pracuje s algoritmem, který při finálním záběru docílí co nejlepšího možného kontrastu snímků.
 • Detektor pohybu (PIR) – kamerový systém může fungovat způsobem, že začne nahrávat v okamžiku, kdy zaznamená pohyb, případně kamera na domě při detekci pohybu uvědomí spotřebitele o tom, že ve snímané oblasti probíhá aktivita.
 • Notifikace – IP (síťové) kamery, které jsou připojené do sítě (ať už kabelem, bezdrátově, případně přes SIM kartu), dokážou uživateli na zvolené telefonní číslo nebo přes aplikaci zasílat SMS upozornění či notifikace z aplikace, které se týkají pohybové aktivity. Fungují na principu detekce pohybu.
 • Mikrofon a reproduktor – dnes už není žádnou raritou, že mnohé kamery disponují mikrofonem, který snímá zvuk z okolí. A výjimkou nejsou ani reproduktory, které dokážou vydávat zvuk alarmu, případně mohou sloužit jako komunikační zařízení. Využívat můžete mobilní aplikaci nebo požadovaný software, prostřednictvím kterého můžete díky reproduktorům reprodukovat zvuk přímo osobám, které jsou v daném okamžiku na záznamu.
 • MicroSD karta – jedná se o standard, při kterém kamera umožňuje ukládání kamerových záznamů přímo na SD kartu v kameře. Kapacity, které podporují, jsou různé – od 32 GB až po 512 GB. Ukládání záznamu probíhá tak, že pokud se kapacita úložiště zaplní, automaticky se začne promazávat nejstarší záznam. Chytrá bezpečnostní zařízení jsou přednastavena tak, že ukládají jen záznam, kdy je na snímcích zaznamenávána aktivita. I k tomuto slouží snímač pohybu.
 • Cloudové úložiště – někteří výrobci kamer svým spotřebitelům umožňují také využívání autorského softwaru – aplikace, díky které mohou sledovat záznam online nebo mohou archivovat samotné záznamy. Některé aplikace jsou bezplatné, jiné vyžadují poplatky. Základem je, že nahrávky na cloudovém úložišti jsou výhodné z toho důvodu, že pokud by se i kamera poškodila, záběry máte k dispozici právě na digitálním cloudu. Můžete si tak zpětně zkontrolovat desetitisíce hodin nahrávání kamery.
 • POE (Power Over Ethernet) – zkratka pro napájení pomocí ethernetového LAN kabelu. IP kamery, které nevyužívají bezdrátový přenos dat, ale naopak přenos prostřednictvím kabelu, využívají TCP/IP obousměrný protokol toku dat. Současně může POE sloužit jako napájení, a nemusíte tak ke kameře táhnout dva kabely (zdroj a ethernet), ale stačí jeden.
 • OSD – umožňuje nastavování parametrů přímo na kameře nebo pomocí dálkového ovladače, který je součástí balení.
 • DNR (Digital Noise Reduction) – tato funkce vylepšuje kvalitu obrazu tím, že potlačuje zašumění. Týká se to i snímání při zhoršeném osvětlení.

CCTV kamera na dům

Do kvalitní bezpečnostní kamery investujte

Jsme zastánci toho, že do bezpečnosti se vždy vyplatí investovat a kvalitní bezpečnostní kamera nestojí 500 Kč, přestože vnímáme fakt, že slabší zabezpečení, a to platí i v případě, že jde o levné kamery na dům, může být efektivnější než žádné.

Cenově nejdostupnější jsou určitě analogové kamery. Ty však považujeme v podstatě za přežitek a do domácnosti je už dnes nedoporučujeme, přestože ty nejlevnější nestojí více než 500–750 Kč. Pokud se jedná o IP nebo WiFi kamery na dům, pak se začneme pohybovat v cenové kategorii 1 200 až 2 500 Kč za kus. Jedná se zpravidla o venkovní kamery, které mohou disponovat full HD, UHD či QHD rozlišením. Noční vidění však může mít své nedostatky, především co se týče detekce objektů. Nicméně svou roli dokážou splnit bez problémů. Na levné čínské napodobeniny nenaleťte.

Dále je třeba počítat s tím, že čím kvalitnější záznam chcete, tím se bude cena navyšovat. Kvalitnější a odolnější dome bezpečnostní kamery pořídíte za cenu kolem 2 500 až 3 700 Kč. Tyto kamery mohou mít lepší úhel záběru, či dokonce zoom a ovládání směru snímání. A pokud uvažujete o celém kamerovém systému, resp. kamerovém setu, připravte se na to, že se cena může vyšplhat řádově na tisíce korun. Profesionální zabezpečení opravdu není levným „špásem“, a proto vždy zohledněte to, jaké máte skutečné požadavky. Pro běžné domácnosti někdy stačí jedna, maximálně tři kamery.

Kamery Xiaomi, TP-Link a Hikvision

Po průzkumu trhu můžeme konstatovat, že v tomto segmentu působí několik výrobců, kteří získali velmi dobrou pověst. I proto svým čtenářům vždy doporučujeme ověřené výrobky od renomovaných výrobců.

Kamery na dům Xiaomi a TP-Link jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbené. Vícero jejich produktů v rámci spokojenosti zákazníků dosahuje perfektních výsledků, důkazem toho je i řada pozitivních referencí spotřebitelů. Zároveň jsou cenově dostupné, což je z pohledu spotřebitele velké pozitivum. Velmi kvalitní venkovní kamery nabízí např. výrobce Hikvision. Je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Výrobce nabízí také několik druhů konstrukcí.

Během průzkumu trhu nás o svých kvalitách přesvědčily také bezpečnostní IP kamery Ezviz a Reolink, které jsou technologicky na velmi dobré úrovni. Velmi širokou nabídku interiérových i exteriérových modelů mají také výrobci Dahua a Securia PRO, kteří v oblasti zabezpečování působí delší dobu.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímáte se o konkrétní technické parametry? Potřebujete více informací týkajících se výběru? Chtěli byste se poradit ohledně vybraného modelu? Klidně nám napište komentář, obraťte se na nás a ochotně vám poradíme. Komentáře pravidelně kontrolujeme a v případě otázek odpovídáme co možná nejdříve. Zároveň se můžete poradit s ostatními spotřebiteli, kteří mají s kamerami na domě zkušenosti a mohou vám svými cennými radami pomoci. Budeme proto velmi rádi, pokud se do diskuze pod článkem zapojíte.

Tato otázka je velmi obecná. Náš výběr je zaměřený na externí domovní kamery. V praxi se nejvíce osvědčily IP kamery, které nabízejí digitální přenos signálu. Data jsou pomocí UTP kabelu přenášena neomezeně a záznamy se ukládají nejčastěji na konkrétní digitální úložiště – NVR – Network Video Recorder (Box). Přenos dat je možný i prostřednictvím klasické domácí sítě LAN (POE – Power Over Ethernet) nebo bezdrátově přes WiFi signál. Takováto kamera na dům má svoji IP adresu a záznam se nejčastěji nachází na příslušném serveru softwaru, který daná kamera využívá. V síti IP adres se tak nachází právě vaše a díky tomu můžete záznamy sledovat i z archivu. Zároveň jsou IP kamery na dům vhodné i proto, že jsou zde modely, které jsou cenově dostupné, a přitom uživatelům přinášejí vysokou přidanou hodnotu. Konstrukčně jde nejčastěji o dome kamery, které jsou dostatečně efektivní a zároveň i po designové stránce přívětivější než klasické, tubusové kamery.

Pokud není k dispozici internetové připojení, řešením mohou být například fotopasti vybavené pohybovým senzorem, které data ukládají na integrované nebo externí úložiště. Avšak ještě lepší alternativou je, pokud sáhnete po bezpečnostní kameře na SIM kartu. Datový tok běží přes 4G/5G, resp. přes LTE rozhraní, a vy můžete sledovat snímaný objekt živě přímo na svém chytrém telefonu. Stejně jako byste měli k dispozici internetové připojení. Kompromisem je mírné zpoždění toku dat a také snížená kvalita záznamu.

Ano, tato funkce je rozhodně velmi vítaná. Nejsou jí vybaveny všechny modely. Pokud je však kamera vybavena detektorem pohybu, dokáže vás upozornit e-mailem, SMS notifikací nebo akustickým signálem. Je nutné přiznat, že kamera často může nebezpečí vyhodnotit nesprávně, což následně způsobí planý poplach. Stále je to však lepší, než kdyby se upozornění v případě nežádoucí aktivity nedostavilo.

Ano, záleží však na konkrétních požadavcích. Často jsou doporučené spíše do interiérů za účelem stability bezdrátového WiFi signálu. U exteriérových řešení je lepší postarat se o napojení pomocí LAN kabelu. WiFi kamery jsou závislé na neustálém internetovém připojení. Data nahrávají na integrované úložiště nebo SD kartu. V případě, že paměťovou kartu nebo celou kameru někdo odcizí či znehodnotí, nemáte k dispozici žádný záznam. Pokud ovšem ukládání dat není řešeno prostřednictvím softwaru na cloudové úložiště, což je dnes také velmi časté. I WiFi kamery tak dokážou být v dnešní době privátní, resp. utajené, a záznamy uchovávat.

V zásadě fungují jako „strašák“. Jejich úkolem je, aby vzbuzovaly respekt a odrazovaly potenciální narušitele pořádku. Jejich výhodou je nízká cena. Do jisté míry může tento psychologický prvek navození dojmu zabezpečení majetku fungovat, na druhé straně nemají žádný jiný technologický či praktický účinek.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(90.2%)