Ústní sprchy

Nejlepší ústní sprchy 2024 + recenze

Ústní sprchy slouží k důkladnému a efektivnímu čištění mezizubních prostorů, proplachování parodontálních váčků a šetrné masáži dásní. Ocení je také ti z vás, kteří nosí rovnátka. Prohlédli jste si vícero produktů, ale nevíte, který z nich je pro vás nejlepší? Náš test nejlepších ústních sprch je v tom případě určený přímo pro vás. Naleznete v něm podrobné recenze a srovnání několika modelů včetně toho vítězného, kterým se stal TrueLife AquaFloss Station, a také několik tipů na další zajímavé produkty.

Publikované: 29.11.2021
Aktualizované: 17.07.2024

Jakou ústní sprchu koupit?

Z vlastních zkušeností víme, že ne každý spotřebitel potřebuje nebo chce číst podrobné recenze. Právě proto jsme si pro vás na úvod svého testu ústních sprch připravili souhrn nejdůležitějších informací o 3 modelech, které jsme ocenili speciálními štítky. Na následujících řádcích vám v krátkosti představíme jejich základní vlastnosti, výraznější pozitiva i méně pozitivní stránky.

Názov Hodnotenie Detail
AquaFloss Station   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Philips HX3866/41   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
WaterPik WP662   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
TrueLife AquaFloss Station

TrueLife AquaFloss Station

Stolní ústní sprcha, objem nádržky 600 ml, tlak 30–125 PSI, 2 trysky v balení.

Zobrazit více info

Stolní ústní sprcha TrueLife AquaFloss Station s výborným poměrem mezi pořizovací cenou, výkonem i celkovou kvalitou disponuje nadstandardním max. tlakem. Má velmi přesnou a širokou regulaci, velkou nádržku na vodu a její obsluha i ovládání jsou doslova nenáročné. Jediným minusem je absence speciálních trysek v balení.

Náš TIP
Oral-B Oxyjet MD20

Oral-B Oxyjet MD20

Stolní ústní sprcha, objem nádržky 600 ml, tlak cca 30–90 PSI, 4 trysky v balení.

Zobrazit více info

Oral-B MD20 Oxyjet má velkou nádržku na vodu, dosahuje silného tlaku a spolu s ní dostanete až 4 základní trysky. Pracuje s pulzní technologií, mikrobublinkami a spirálovitým prouděním vody. Nádržka na vodu má objem 600 ml.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Každý, kdo už alespoň jednou v životě vybíral nový spotřebič do domácnosti, ví, že na začátku rozhodování je nezbytné stanovit parametry, které jsou nejdůležitější. To jsme udělali i my. Před samotným výběrem jednotlivých modelů do testu ústních sprch, jejich následným recenzováním a porovnáváním jsme si vytvořili soubor technických specifikací, funkcí a dalších důležitých parametrů, na jejichž základě probíhalo naše hodnocení a udělování jednotlivých štítků. U těchto spotřebičů jsme se zaměřili zejména na jejich funkční stránku, která souvisí s max. tlakem, možnostmi regulace, objemem nádržky na vodu nebo kapacitou akumulátoru.

Poměr mezi cenou a výkonem
Min. a max. tlak
Možnosti regulace tlaku
Doplňkové funkce a použité technologie
Objem nádržky na vodu
Náročnost obsluhy a manipulace
Kvalita zpracování

Abychom měli jistotu, že všechny produkty zařazené do našeho testu budou splňovat základní kvalitativní požadavky, vybírali jsme je pouze z nabídky ověřených výrobců TrueLife, Sencor, Philips, Dr. Mayer, Panasonic a Oral-B. Zaměřili jsme se na cenově dostupné modely, které vynikají výkonem, výdrží a nenáročností ovládání. Tyto specifikace jsme si ověřili prostřednictvím samotných technických specifikací, míry prodejnosti a spotřebitelských recenzí ústních sprch na ověřených online portálech a webech prodejců, jako je heureka.cz, mall.cz, alza.cz, kasa.cz, datart.cz či okay.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze ústních sprch

Účelem našeho testu nejlepších ústních sprch je nabídnutí co nejobjektivnějšího pohledu na dané spotřebiče. Při sestavování recenzí jsme proto přihlíželi jen k reálným technickým parametrům a spotřebitelským zkušenostem. Naše závěry jsme porovnali také s jinými domácími i zahraničními nezávislými recenzemi. Ujišťujeme vás, že výrobci ani prodejci vybraných ústních sprch neměli na tento proces žádný vliv.

Víťaz testu

TrueLife AquaFloss Station

Stolní ústní sprcha, objem nádržky 600 ml, tlak 30–125 PSI, 2 trysky v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ústní sprchu TrueLife AquaFloss Station může používat i více osob v domácnosti. Spolu s ní totiž obdržíte 2 základní trysky, které můžete odložit přímo do víka nádržky. Speciální trysky v balení chybí. Rukojeť je otočná v 360° úhlu, proto jí pohodlně dosáhnete i na těžko dostupná místa.

Nádržka na ústní sprše TrueLife AquaFloss Station má 600 ml, což je dostatečně velký objem, který by měl v závislosti na zvoleném tlaku stačit k 60 až 150 s čištění mezizubních prostorů, masáže dásní či proplachování parodontálních váčků. Nádržku můžete naplnit čistou nebo ústní vodou. Tlak na sprše je regulovatelný v 10 stupních, a to v širokém rozpětí od 30 až do 125 PSI. Sprcha je proto vhodná pro osoby s citlivými dásněmi či zuby i ty z vás, kteří bojují s nadměrným usazováním plaku.

Ovládání hodnotíme jako praktické a jednoduché. Ovládací prvky pro regulaci tlaku se nacházejí na nádržce a tlačítko ke spuštění nebo zastavení sprchy přímo na rukojeti. Rukojeť a tryska jsou otočné ve 360° úhlu, což podstatně usnadňuje manipulaci při ústní hygieně.

Vzhledem k tomu, že ústní sprchu TrueLife AquaFloss Station hodnotily již desítky spotřebitelů, celkový dojem jsme si mohli dotvořit i prostřednictvím jejich recenzí. Ty jsou (až na pár výjimek) vysloveně pozitivní. Spotřebitelům se líbí poměr mezi cenou a kvalitou, více trysek v balení, široké rozpětí regulace tlaku a vysoký max. tlak. Negativní zkušenosti jsou spojené jen s drobnostmi, jako jsou větší rozměry či dostupnost produktu pouze v bílé barvě.

Pozitíva

Velmi dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Široké rozpětí regulace tlaku a vysoký max. tlak
Velká nádržka

Negatíva

Dodávána pouze se základními tryskami

Objem nádržky = 600 ml ● Tlak = 30–125 PSI ● Počet trysek v balení = 2 ● Rozměry = 15,5 × 13,5 × 21,5 cm ● Hmotnost = 700 g ● Vodotěsnost = IPX3

Náš TIP

Oral-B Oxyjet MD20

Stolní ústní sprcha, objem nádržky 600 ml, tlak cca 30–90 PSI, 4 trysky v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Oral-B MD20 Oxyjet patří k dražším stolním ústním sprchám, i přesto však její pořizovací cenu hodnotíme jako přiměřenou celkové kvalitě a výkonu. Sprcha má velkou nádržku na vodu, dosahuje silného tlaku a spolu s ní dostanete až 4 základní trysky, díky čemuž poslouží celé rodině.

Stolní ústní sprchu Oral-B MD20 Oxyjet s pulzní technologií, mikrobublinkami a spirálovitým prouděním vody využijete při čištění mezizubních prostorů, zubních implantátů, můstků a korunek, prevenci před vznikem parodontózy i masáži dásní. Objem nádržky na vodu je 600 ml, což je více než dostačující.

Tlak můžete na sprše regulovat pomocí otočného kolečka, které naleznete na jejím těle, a to v rozmezí od cca 30 do 90 PSI. V praxi se síla proudu vody ukazuje jako poněkud menší. Jako minus vnímáme méně možností regulace. Tlak je totiž nastavitelný jen v 5 fixních stupních. Vypínač k zastavení a spuštění sprchy se tradičně nachází přímo na její rukojeti. Součástí dodávky jsou 4 základní trysky. Koupi tohoto modelu proto doporučujeme zejména těm z vás, kteří hledají model pro celou rodinu. Speciální trysky v balení chybí.

Drtivá většina spotřebitelských recenzí ústní sprchy Oral-B MD20 Oxyjet je pozitivní. Nejčastěji skloňovanými plusy jsou poměr mezi cenou a výkonem, nenáročná obsluha, 4 trysky v balení a vysoká efektivita čištění mezizubních prostorů. Několik málo uživatelů není spokojeno s údajně slabším tlakem či ne zrovna nejlépe přiléhajícím víkem na nádobce.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Velká nádržka
Dostatečně široké rozpětí nastavitelného tlaku

Negatíva

Pouze 5 stupňů regulace tlaku
Dodávána bez speciálních trysek

Objem nádržky = 600 ml ● Tlak = cca 30–90 PSI ● Počet trysek v balení = 4 ● Rozměry = 22 × 15 × 15 cm ● Hmotnost = 956 g

Další zajímavé produkty

Nenašli jste ústní sprchu, která by vás zaujala? V tom případě jsme si pro vás připravili ještě několik dalších tipů na zajímavé, kvalitní a dostatečně výkonné produkty. Vybrali jsme pro vás akumulátorové i stolní modely a jednu „specialitku“ v podobě smart ústní sprchy, kterou ocení všichni milovníci moderních technologií.

Akumulátorová ústní sprcha ETA Sonetic Aquacare 0708 90000 je vybavena 150ml nádržkou, vydrž je 50 min. a její nabíjení trvá 18 hodin. Tlak je regulovatelný v širokém rozpětí, a to od cca 40 do 90 PSI. Na sprše se nacházejí 3 čisticí režimy, rukojeť má ergonomické tvarování, trysku můžete otáčet v úhlu 360° a nechybí ani funkce automatického vypnutí po 2 min. nečinnosti. V balení naleznete nabíječku a 2 základní trysky.

Oral-B Aquacare 4 je další akumulátorová ústní sprcha s poněkud menší nádržkou, jejíž objem činí 140 ml. Intenzitu proudění vody na ní můžete regulovat ve 2 fixních stupních. K dispozici máte také možnost nastavení rotačního nebo lineárního proudění vody. K minusům řadíme fakt, že k ústní sprše dostanete jen jednu základní trysku.

Pokud hledáte levnou cestovní ústní sprchu s pulzní technologií, model Dr. Mayer WT3500 je určený přímo pro vás. Jedná se o akumulátorový model se třemi provozními režimy pro normální, jemný a masážní čištění. Tlak vody lze nastavit od 40 do 90 PSI. Nádržka má objem 170 ml, tryska je otočná v úhlu 360° a rukojeť má ergonomický tvar.

Stolní ústní sprcha WaterPik Aquarius Professional WP660 s pulzní technologií je vybavena 600ml nádržkou s úložným prostorem na trysky, tlak na ní můžete regulovat v 10 stupních už od 0,7 až do 6,8 baru a její tryska produkuje 1 200 pulzů/min. Ke sprše dostanete bohaté příslušenství v podobě 3 základních a až 5 speciálních trysek na čištění jazyka, rovnátek či výplach parodontálních váčků.

Xiaomi Oclean W1 je akumulátorová ústní sprcha, kterou ocení všichni milovníci pokrokových technologií. Podporuje bluetooth a je propojitelná s mobilní aplikací pro OS Android a iOS. Nádržka má podprůměrných 30 ml, sprcha disponuje 3 režimy pro standardní nebo jemné čištění a masáž dásní, akumulátor vydrží v provozu 30 dní a jeho nabíjení trvá cca 2 hod. Počet čisticích režimů můžete pomocí aplikace rozšířit až na 9.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

Prostudovali jste si náš test nejlepších ústních sprch, provedli osobní průzkum spotřebitelských recenzí, porovnali všechny parametry, ale přesto nemáte jasno v tom, který z modelů je pro vás ideální? Další pomůckou může být i míra prodejnosti ústních sprch. Abychom vám usnadnili práci, přinášíme vám průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších ústních sprch na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
TrueLife AquaFloss Compact C3005*Zobrazit produkt
Philips Sonicare 3000 HX3826/315*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX3911/405*Zobrazit produkt
Waterpik Ultra WP100E5*Zobrazit produkt
Nevadent NMD 3.7 D85*Zobrazit produkt

Ústní sprchy nejsou nezbytnou výbavou koupelny, zároveň však dokážou péči o dutinu ústní podstatně zjednodušit a zefektivnit. Jsou ideální pomůckou pro všechny, kteří mají citlivé dásně, bojují s parodontózou, vznikem tzv. parodontálních váčků, nosí rovnátka či zubní implantáty. Ve svém návodu na výběr vás provedeme všemi důležitými technickými parametry, prozradíme vám, jak sprchu správně používat, kolik za ni zaplatíte a které značky dostupné na našem trhu patří ke spolehlivým a ověřeným.

Jak vybrat ústní sprchu

  • Jak ústní sprcha funguje a jaké jsou výhody jejího používání
  • Rozdělení ústních sprch
  • Objem a vlastnosti nádržky na vodu
  • Minimální a maximální tlak a možnosti jeho regulace
  • Proudění vody
  • Způsob napájení, výdrž a doba nabíjení akumulátoru
  • Další důležité parametry
  • Trysky
  • Cena a oblíbení výrobci

Jak ústní sprcha funguje a jaké jsou výhody jejího používání

Přes trysku ústní sprchy proudí voda pod tlakem, který je schopen rozrušovat zubní plak v mezizubních prostorách. Jemnější proud vody je ideální k masáži dásní, silnější k zmíněnému odstraňování plaku nebo proplachování parodontálních váčků, které stojí za vznikem parodontózy. Ústní sprchy mohou disponovat různými technologiemi, které celý proces čištění či masírování zefektivňují. V článku se na ně podíváme.

K výhodám používání ústní sprchy patří:

  • Efektivnější čištění mezizubních prostorů, mezer v okolí korunek, zámků fixních rovnátek a těžko dostupných míst, kam se nedostanete se zubní nití.
  • Prevence před vznikem zánětu dásní a parodontózy.
  • Lepší odstranění povlaku pod linií dásní.
  • Zkrácení procesu čištění zubů a mezizubních prostorů.
  • Pohodlné proplachování parodontálních váčků či tzv. chobotů, tedy patologicky změněných dásňových žlábků v oblasti zubních krčků.

Rozdělení ústních sprch

Na začátku svého výběru byste si měli udělat jasno v tom, jaký typ ústní sprchy je pro vás ideální. V tomto směru myslete především na to, zda budete sprchu používat výhradně doma, nebo i na cestách. Důležité jsou také vaše požadavky na výdrž a počet dostupných funkcí, resp. možnosti regulace tlaku a počet čisticích režimů.

Stolní ústní sprcha

  • Ústní sprchy na vodovodní baterii: Ústní sprchy, které namontujete přímo na baterii, přesněji na ramínko, jsou nejlevnější alternativou. Obsahují hadičku a redukci s vodním filtrem, tlak na nich proto regulujete pouze orientačně pomocí vodovodní baterie, a to silnějším nebo slabším puštěním vody. Z tohoto důvodu fungují lépe v kombinaci s pákovou baterií, nikoli klasickými kohouty. Tlak v klasickém vodovodním potrubí tradičně dosahuje 30 až 60 PSI, což je v porovnání s akumulátorovými či stolními ústními sprchami poměrně málo. Po sprchách na ramínko nejčastěji sahají „nováčci“, kteří si chtějí v praxi ověřit, zda je pro ně tato pomůcka vyhovující.
  • Akumulátorové ústní sprchy: Akumulátorové či cestovní ústní sprchy neobsahují základnu ani samostatnou nádržku na vodu. Jedná se o kompaktní zařízení s nízkou hmotností a menší kapacitou integrované nádržky na vodu, která jsou vhodná ke kratšímu používání. Oceníte je na cestách nebo v práci, používat je můžete samozřejmě i doma. Ve srovnání se stolními modely zpravidla disponují nižším max. tlakem, často i méně přesnou regulací a menším počtem režimů.
  • Stolní ústní sprchy: Stolní ústní sprchy patří k nejdražšímu, ale i nejefektivnějšímu řešení. Tyto spotřebiče jsou tvořené základnou, ve které se nachází nádržka na vodu, a kabelem, který slouží k připojení rukojeti s tryskou k základně. Tělo spotřebiče často obsahuje také úložný prostor na náhradní trysky. Výhodou stolních ústních sprch je velký objem nádržky, řada dostupných funkcí, vysoký max. tlak a přesnost jeho regulace. K nevýhodám lze kromě vyšší pořizovací ceny zařadit i větší rozměry a nutnost napájení přímo ze sítě.
  • Ústní centra: Ústním centrům nebudeme věnovat větší pozornost, jelikož se jedná o samostatný typ spotřebičů. Zmiňujeme je spíše pro zajímavost a úplnost informací. Centra na první pohled připomínají ústní sprchy, na rozdíl od nich však obsahují i elektrický zubní kartáček. Jde o poměrně drahé spotřebiče, které jsou dostupné za cenu od 90 do více než 200 eur. K jejich výhodám patří multifunkčnost a řada zajímavých funkcí.

Objem a vlastnosti nádržky na vodu

Objem nádržky přímo souvisí s dobou, po kterou můžete ústní sprchu používat na jedno naplnění. Pro lepší představu: čištění mezizubních prostorů vám zabere minimálně 40 s. Za ideální dobu je považováno alespoň 60 s. V závislosti na zvoleném tlaku a objemu nádržky můžete sprchu používat orientačně:

  • 90–200 s v případě 600–1 000ml nádržky,
  • 60–80 s v případě 400–550ml nádržky,
  • 40–60 s v případě 200–450ml nádržky,
  • 30–50 s v případě 150ml nádržky.

Ústní sprcha – objem nádržky

Stolní ústní sprchy jsou většinou vybaveny nádržkou o objemu 600 ml. Výjimečně narazíte i na modely se 400ml, nebo naopak až 1 000ml objemem. Při naplnění 600ml nádržky máte cca 90 sekund, což je naprosto dostačující. Nákup objemnějšího spotřebiče doporučujeme spíše těm, kteří se chtějí o sprchu dělit s partnerem či dětmi. Z důvodu množení bakterií by totiž voda v nádržce neměla stát příliš dlouho. Akumulátorové ústní sprchy mají v průměru 150ml nádržku. Na trhu jsou dostupné i podstatně menší modely s objemem kolem 30–50 ml, ale také ty větší s 200ml nádržkami.

V případě nádržky na vodu sa zaměřte i na její vlastnosti:

  • Údržba – některé nádržky můžete mýt v myčce nádobí.
  • Víko – zaměřte se na to, zda je na nádržce položené volně, nebo jej můžete napevno uzavřít.
  • Náplň – většinu nádržek můžete naplnit čistou i ústní vodou, tuto informaci si však pro jistotu ověřte předem.

Minimální a maximální tlak a možnosti jeho regulace

Minimální a maximální tlak, který lze nastavit na ústní sprše, patří k nejdůležitějším parametrům, neboť souvisí s jejím praktickým využitím. Slabší tlak je vhodný k masírování citlivějších dásní, silnější oceníte zejména při čištění mezizubních prostorů. O tom, jaký tlak je ideální pro vás, byste se v každém případě měli poradit se svým zubním lékařem.

Tradiční rozpětí tlaku u ústních sprch se pohybuje od 10 do 90 PSI. Tento parametr může být udáván také v barech nebo kilopascalech (kPa). Proto si zapamatujte, že 10 PSI se rovná cca 0,6 baru nebo 70 kPa. Stolní ústní sprchy mají zpravidla vyšší max. tlak, který může dosáhnout až 130 PSI. Akumulátorové modely bývají méně výkonné. V jejich případě můžete tlak regulovat do cca 70–80 PSI. Důležitým údajem je také minimální tlak sprchy. Máte-li totiž citlivé zuby nebo dásně, nemůžete je ošetřovat proudem vody pod silným tlakem. Na výběr máte modely s plynulou regulací nebo několika fixními stupni. U méně výkonných sprch jde většinou o 3 až 5, u těch výkonnějších o 10 stupňů.

Proudění vody

Na trhu se běžně setkáte s modely, které využívají ultrazvukovou nebo pulzní technologii. V praxi jde o to, že z trysky nevychází jen „čistá“ voda, ale voda, která je rozkmitána. Ústní sprchy mohou produkovat i vodu promíchávanou s mikrobublinkami, které jsou schopné pronikat pod linii dásní, kde rozrušují zubní plak. V případě pulzních modelů je tento parametr označován počtem pulzů za minutu. Jako orientační údaj lze uvést to, že čerpadla u výkonnějších spotřebičů pracují při frekvenci kolem 1 900 – 2 000 pulzů/min.

Ústní sprcha – proudění vody

Kromě tlaku můžete regulovat i způsob proudění vody. U dražších modelů máte na výběr mezi proudem s mikrobublinkami a pulzním prouděním vody, které využijete zejména při čištění mezizubních prostorů nebo proplachování parodontálních váčků. Poslední možností je regulace „typu“ proudění vody. Standardně narazíte na 3 režimy:

  • jednoduchý, při kterém z trysky vychází „rovný“ proud vody – oceníte ho při základním čištění mezizubních prostorů,
  • dvojitý v podobě dvojité spirály,
  • trojitý v podobě trojité spirály – spirálové proudění vody je vhodné k čištění prostorů pod linií dásní.

Způsob napájení, výdrž a doba nabíjení akumulátoru

Při koupi stolní ústní sprchy nepřehlédněte údaj o délce jejího napájecího kabelu. Myslete na to, že při používání musí být umístěna v blízkosti umyvadla a kabel musí dosáhnout do el. zásuvky. U akumulátorových modelů je důležitá výdrž akumulátoru a doba jeho nabíjení.

Nepsaným standardem je výdrž kolem 2 až 3 týdnů při 2 použitích za den. V přepočtu jde o výdrž 50–60 hod. Doba nabíjení ústních sprch se tradičně pohybuje v rozmezí od 8 do 24 hod. Přijatelná hranice je někde uprostřed. Doba nabíjení se samozřejmě odvíjí od kapacity, a tudíž i výdrže daného akumulátoru.

Ovládání, smart funkce, hlučnost

  • Rukojeť: Měla by být ergonomicky tvarovaná, vítaná je i protiskluzová povrchová úprava. Rukojeť by měla být otočná, ideálně v úhlu 360°.
  • Hmotnost: Akumulátorové ústní sprchy by měly být co nejlehčí, a to zejména tehdy, pokud je plánujete používat mimo domácnost. Za přijatelnou hmotnost považujeme max. 500 g, některé modely mohou vážit i více než jeden kilogram. Stolní sprchy by měly být naopak o něco těžší, v opačném případě se můžete potýkat s jejich nestabilitou.
  • Hlučnost: Výrobci v popisech produktů většinou neuvádějí přesné údaje o hlučnosti, výkonnější sprchy jsou však zpravidla hlučnější. Bohužel je tento parametr ovlivněný max. tlakem sprchy.
  • Kvalita zpracování: Zejména vysloveně levné ústní sprchy mohou mít celkem vysoký výkon, avšak velmi nízkou kvalitu zpracování. Soustřeďte se na stabilitu a pevnost celého spotřebiče. Víko na nádržce by nemělo „létat“ nahoru a dolů. Důležitý je také spoj mezi rukojetí a tryskou. Toto místo by mělo být vybaveno dobrou izolací, aby tryska pod vlivem tlaku vody nevylétávala.
  • Kabel na rukojeti: Kabel na některých sprchách může být až příliš tuhý, což nepřispívá ke snadné manipulaci. Tento parametr si nejlépe ověříte ve spotřebitelských recenzích.
  • Ovládání: Zaměřte se na rozmístění ovládacích prvků. Na stolních ústních sprchách jsou většinou na těle spotřebiče umístěna všechna tlačítka nebo kolečka pro regulaci tlaku a nastavení režimů proudění vody. Takzvaný aktivační spínač ke spuštění a zastavení sprchy by se měl nacházet přímo na rukojeti.
  • Smart funkce: Na trhu jsou dostupné i ústní sprchy, které podporují bluetooth nebo Wi-Fi a jsou propojitelné s aplikací. Tyto modely naleznete např. v nabídce výrobce Xiaomi.
  • Vodotěsnost: Elektrické části sprchy by měly být chráněné před poškozením, resp. vniknutím vody. V popisu daného produktu proto nepřehlédněte údaj o IP krytí.

Ústní sprcha příslušenství

Trysky

V první řadě si všímejte, kolik trysek dostanete spolu se sprchou, i když se nejedná o závratnou investici. Cena základních trysek se pohybuje kolem 120 až 300 Kč. Kromě těch základních můžete v balení nalézt i speciální trysky. Určitě vám doporučujeme, abyste si předem ověřili jejich dostupnost na trhu.

  • Základní tryska – využijete ji při každodenním čištění mezizubních prostorů.
  • Ortodonická tryska – je určená k čištění prostorů v okolí rovnátek či můstků.
  • Restorative (obnovující) tryska – slouží k efektivnějšímu odstranění zubního plaku.
  • Parodontální tryska – je uzpůsobená k výplachu parodontálních váčků v oblasti zubních krčků.
  • Tryska na čištění jazyka – má tvar lžičky a slouží k odstraňování bakterií z jazyka.
  • Tryska ve tvaru zubního kartáčku – můžete jí čistit zuby a zároveň proplachovat mezizubní prostory.
  • Tryska na čištění linie podél dásní – je vhodná pro osoby trpící nadměrným usazováním zubního plaku v těsné blízkosti dásní.

Nejlepší ústní sprchy jsou nejdražší

K nejlevnějším ústním sprchám patří ty na vodovodní baterie (ramínko). Jejich cena začíná na cca 500 a končí na 750 Kč. Druhou nejlevnější alternativou jsou akumulátorové ústní sprchy, které můžete pořídit za cenu od 750 do 3 700 Kč. Levnější modely mají zpravidla menší nádržku na vodu, méně přesnou regulaci tlaku, nižší max. tlak a problémem bývá také horší kvalita zpracování. Na trhu jsou dostupná i různá „bezejmenná“ akumulátorová zařízení za necelých 250 Kč, jejich koupi vám však nedoporučujeme.

Stolní ústní sprchy patří k dražším spotřebičům. Cena základních modelů začíná na 1 000–1 200 Kč. Takto levné kousky naleznete např. v nabídce Sencor. Pokrokovější zařízení mohou stát více než 3 700 Kč. Za přiměřenou cenu průměrně kvalitní stolní ústní sprchy s dostatečně širokým nastavením tlaku, dobrou regulací a alespoň 2 tryskami v balení lze označit 2 000 až 2 500 Kč.

Kvalitu slibují ústní sprchy Philips, TrueLife, Dr. Mayer i Oral-B

Ústní sprchy patří k poměrně specifickým spotřebičům, proto je nenajdete v nabídce každého druhého výrobce. K těm ověřeným a dostupným na našem trhu patří ústní sprchy Philips Sonicare, Panasonic, Dutio, TrueLife, Oral-B, Sencor, Dr. Mayer, Concept, ETA a ProfiCare. Na následujících řádcích najdete krátkou specifikaci produktů od uvedených značek.

  • Ústní sprchy ProfiCare: Mají průměrnou kvalitu, vcelku vysoký výkon, jsou regulovatelné a pořizovací cenu lze klasifikovat jako nízkou. V nabídce ProfiCare naleznete stolní ústní sprchy, modely s akumulátorem i ústní centra se sprchou a elektrickým zubním kartáčkem.
  • Ústní sprchy Philips Sonicare: Nabídka tohoto výrobce obsahuje výhradně akumulátorové modely, které patří do vyšší cenové kategorie. Vynikají velkým objemem, některé z nich mají až 250ml nádržku, dostatečně silným tlakem, zajímavými čisticími režimy, vysokou kvalitou zpracování a speciální pulzní technologií.
  • Ústní sprchy Panasonic: V tomto případě si můžete vybrat mezi akumulátorovými a stolními modely. Z hlediska ceny jde o zlatou střední cestu. Ústní sprchy Panasonic využívají ultrazvukovou technologii a jejich max. tlak je v zásadě vysoký. Menší nedokonalostí více produktů je méně přesná regulace tlaku.
  • Ústní sprchy TrueLife: Tento výrobce se specializuje na stolní ústní sprchy, v jeho nabídce však naleznete i několik kousků s akumulátorem. Produkty TrueLife vynikají poměrem mezi cenou a výkonem.
  • Ústní sprchy Dr. Mayer: Na první pohled jsou téměř k nerozeznání od modelů předchozí značky. I ústní sprchy Dr. Mayer vynikají poměrem mezi cenou a výkonem.
  • Ústní sprchy Oral-B: Výrobce Braun využívá speciální technologii mikrobublinek, které jsou účinné při masáži dásní i odstraňování bakterií. V jeho nabídce naleznete stolní i akumulátorové modely, které z hlediska ceny spadají do střední až vyšší kategorie.
  • Ústní sprchy Sencor: Jsou ideální alternativou pro ty z vás, kteří hledají průměrně výkonnou, ale levnou ústní sprchu. Sencor vyrábí stolní i akumulátorové modely.
  • Ústní sprchy Dutio: Dutio je dalším výrobcem, který se specializuje na oba typy ústních sprch. Podobně jako v předchozím případě jde o cenově dostupné spotřebiče, které nevynikají kvalitou zpracování ani designem, svoji úlohu však plní spolehlivě.
  • Ústní sprchy Concept: Výrobce Concept se specializuje na akumulátorové ústní sprchy a ústní centra s elektrickým zubním kartáčkem. Jeho produkty spadají do střední cenové kategorie. Z hlediska kvality a výkonu jde o dobrou volbu, která by měla uspokojit i náročnější spotřebitele.
  • Ústní sprchy ETA: Pokud hledáte dostatečně výkonnou a cenově dostupnou alternativu, můžeme vám doporučit právě stolní a akumulátorové ústní sprchy nebo ústní centra ETA. Modely této značky mívají nádržku na vodu s o něco menším objemem, mnohé z nich využívají sonickou technologii a disponují prodlouženou zárukou.

Otázky a odpovědi – FAQ

Náš návod na výběr nejlepší ústní sprchy byl věnován technickým specifikacím, orientačním cenám a ověřeným výrobcům těchto zubních pomůcek. V sekci odpovědí na časté otázky spotřebitelů se proto zaměříme na správné používání ústních sprch. Pokud vás zajímá cokoliv jiného, potřebujete poradit s výběrem nebo vás zaujal konkrétní model, ale nevíte, zda je pro vás ideální, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem. Vaše otázky průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně odpovídat co možná nejdříve.

Po každém použití byste měli z nádržky vylít zbytek vody. Mohou se v ní množit bakterie, které vaší ústní dutině určitě nepomáhají. Pokud patříte k pedantům, po vyprázdnění nádržky ji můžete dosucha vytřít. Do ústní sprchy byste neměli nalévat příliš tvrdou vodu. Je ideální, pokud použijete tu destilovanou. V opačném případě nezapomeňte na pravidelné odvápňování pomocí speciálních prostředků na čištění zubních pomůcek.

Pro začátek nádržku naplňte čistou teplou vodou. Podle pokynů výrobce v návodě k použití ji můžete smíchat s ústní vodou. Uchopte rukojeť, nakloňte se nad umyvadlo, trysku vložte do úst a sprchu zapněte. V začátcích čištění nebo masáže nastavte nejslabší možný tlak a trysku držte kolmo k dásním. Během celého procesu je třeba být nakloněný nad umyvadlem a ústa mít mírně pootevřená, aby z nich mohla voda přirozeně odtékat ven. Pokud při čištění nespotřebujete veškerou vodu z nádržky, pevně sevřete ústa, vypněte sprchu a teprve poté z nich vyjměte trysku.

V zásadě ano, pokud však trpíte jakýmikoli zdravotními problémy, které souvisejí se zuby nebo dásněmi, měli byste se předem poradit se svým zubním lékařem. Ten vám řekne, jestli je pro vás tato pomůcka vhodná, a pokud ano, tak jaký tlak nebo režim byste měli využívat.

Philips Sonicare HX8438

Akumulátorová ústní sprcha, výdrž akumulátoru 2–3 týdny, doba nabíjení 24 hod., 2 trysky v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Akumulátorová ústní sprcha Philips Sonicare HX8438 má nastavitelné proudění vody, což má pozitivní dopad na její multifunkčnost. Má dlouhou výdrž, její nabíjení je poněkud delší a je dodávána se 2 základními tryskami. Minusem je jen trochu vyšší pořizovací cena.

Na akumulátorové ústní sprše Philips Sonicare HX8438 nás zaujala zejména možnost nastavení proudění vody. Na výběr máte 3 režimy, a to jednoduchý, dvojitý nebo trojitý proud. Tryska AirFloss Ultra mísí vodu se vzduchem, čímž dochází k vytvoření mikrokapiček, které se ukazují jako velmi efektivní při čištění mezizubních prostorů i masáži dásní.

Všechny ovládací prvky včetně aktivačního tlačítka naleznete přímo na rukojeti. Ovládání a manipulaci se sprchou proto hodnotíme jako jednoduchou a pohodlnou. Výdrž akumulátoru je dostatečná. V případě plného nabití vydrží v provozu 2 až 3 týdny. Přesná doba se samozřejmě odvíjí od intenzity jejího používání. Na nutnost dobití vás upozorní praktická LED kontrolka.

Jako negativum vnímáme dlouhé nabíjení, které trvá až 24 hodin. Ve srovnání s dalším akumulátorovým modelem Sencor SOI 1101RD, který má jen o trošku kratší výdrž a který nabijete již za 8 hod., jde opravdu o nadprůměr. Součástí balení jsou 2 základní trysky, které byste měli vyměnit každé 3 měsíce, a nabíjecí adaptér.

Ústní sprcha Philips Sonicare HX8438 není spotřebiteli hodnocena příliš často. Stávající recenze jsou výhradně pozitivní. Stručně řečeno, sprcha zjevně splňuje očekávání uživatelů.

Pozitíva

Možnosti nastavení proudění vody
Dlouhá výdrž
Dvě trysky v balení

Negatíva

Vyšší cena
Dlouhé nabíjení
Dodávána jen se základními tryskami

Výdrž akumulátoru = 1–3 týdny ● Doba nabíjení = 24 hod. ● Počet trysek v balení = 2

Lacná kvalita

Dr. Mayer WT6000

Stolní ústní sprcha, objem nádržky 600 ml, tlak 0–90 PSI, 6 trysek v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ústní sprcha Dr. Mayer WT6000 nás zaujala počtem speciálních trysek v balení, velkým objemem nádržky na vodu a snadným ovládáním. Možnosti regulace tlaku jsou o něco skromnější, ale dostačující. K pozitivům patří i dobrý poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou zpracování a výkonem.

Stolní ústní sprcha Dr. Mayer WT6000 je srovnatelná s naší vítězkou TrueLife AquaFloss Station. Je vybavená velkou nádržkou o objemu 600 ml, do které můžete nalít čistou i ústní vodu. Ovládání je velmi jednoduché. Tlak v rozmezí od 0 do 90 PSI nastavíte přímo na rukojeti, a to v 10 fixních stupních. Tlačítko ke spuštění a zastavení proudu vody se nachází také na rukojeti, která je i spolu s tryskou otočná v úhlu 360°. Manipulace se sprchou je díky tomu velmi pohodlná.

Sprcha Dr. Mayer WT6000 je vybavená 3 základními a 2 speciálními tryskami, které můžete pohodlně odložit přímo do víka spotřebiče. První z nich slouží k čištění jazyka, druhá, tzv. ortodontická tryska, k čištění prostorů v okolí rovnátek nebo zubních můstků. Nabídka nástavců je sice pestrá, ve srovnání s akumulátorovým modelem Sencor SOI 1101RD však zároveň o něco skromnější.

Stolní ústní sprcha Dr. Mayer WT6000 se spotřebitelům nepochybně líbí. V recenzích je nejčastěji zmiňován poměr mezi cenou a výkonem, dostatečně silný tlak a dobrá regulace, snadná obsluha a velká nádržka na vodu. Některým uživatelům se nezamlouvá kvalita zpracování.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Velká nádržka na vodu
Šest trysek v balení

Negatíva

Menší rozsah nastavení tlaku
Nižší kvalita zpracování

Objem nádržky = 600 ml ● Tlak = 0–90 PSI ● Počet trysek v balení = 6

Cenový trhák

Sencor SOI 1101RD

Akumulátorová ústní sprcha, výdrž akumulátoru 56 min., doba nabíjení 8 hod., objem nádržky 150 ml, tlak 40–90 PSI, 5 trysek v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Akumulátorovou ústní sprchu Sencor SOI 1101RD můžete využívat doma i na cestách. Má dlouhou výdrž, menší rozpětí nastavitelného tlaku a obsahuje až 5 trysek pro péči o ústní i nosní dutinu. Vyniká poměrem mezi pořizovací cenou a výkonem. Minusem je o něco méně odolné zpracování a menší nastavitelné rozpětí tlaku.

Ústní sprcha Sencor SOI 1101RD vydrží v provozu na jedno nabití 56 min., což je ekvivalent k cca 28 použitím. Dobu provozu hodnotíme kladně, stejně jako dobu nabíjení akumulátoru, která činí pouhých 8 hod. Na nutnost dobití spotřebiče vás upozorní praktická LED kontrolka.

K ústní sprše Sencor SOI 1101RD obdržíte až 5 různých trysek se speciálními vlastnostmi. Kromě standardní, kterou využijete při běžném čištění mezizubních prostorů, jde o čistič jazyka, zúžený nástavec na čištění těžko dostupných míst, nosní trysku na čištění nosní dutiny a speciální ortodontický nástavec, který je určený pro lidi s rovnátky či zubní náhradou. Využijete ho také při čištění můstků a proplachování parodontálních váčků.

Tlak na sprše můžete regulovat v rozsahu od 40 do 90 PSI. Nastavení je fixní ve 3 stupních. První z nich, „regular“, využijete při každodenní hygieně, „soft“ je vhodný pro osoby s citlivějšími dásněmi či zuby a „pulse“ slouží k masáži a prokrvení dásní. Nádržka na vodu je menší, má 150 ml, což je příznačné pro všechny akumulátorové modely. Tento objem by měl být dostačující k cca 30–40s použití.

Spotřebitelské recenze ústní sprchy Sencor SOI 1101RD jsou poněkud rozpačité. Většina z nich je pozitivní, narazili jsme však i na hodnocení, která hovoří o horší kvalitě zpracování, slabém tlaku, malé nádržce a tryskách, které se při používání jeví jako nepraktické. Pozitivní recenze souvisí s jednoduchým ovládáním, velkým počtem trysek v balení, praktickou přenosnou kapsičkou a dostatečným výkonem.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Pět trysek v balení
Dlouhá výdrž akumulátoru

Negatíva

Menší rozpětí nastavitelného tlaku
Nižší kvalita zpracování

Výdrž akumulátoru = 56 min. ● Doba nabíjení = 8 hod. ● Objem nádržky = 150 ml ● Tlak = cca 40–90 PSI ● Frekvence čerpadla = 1 400 pulzů/min. ● Počet nástavců v balení = 5 ● Rozměry = 27,5 × 5,6 × 7,3 cm ● Hmotnost = 265 g

Pre náročných

Panasonic EW1611

Stolní ústní sprcha, objem nádržky 600 ml, max. tlak 90 PSI, 2 trysky v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stolní ústní sprcha Panasonic EW1611 využívá ultrazvukovou technologii, která mísí vodu s bublinkami. Sprcha dosahuje dostatečně vysokého tlaku, který můžete pohodlně regulovat, je vybavená objemnou nádržkou a její obsluha je nenáročná. Je dodávána se 2 základními tryskami.

Profesionální ústní sprcha Panasonic EW1611 je díky ultrazvukové technologii ideální pomůckou k čištění parodontálních váčků, které stojí za vznikem parodontózy, ale také ke klasickému čištění mezizubních prostorů a masáži dásní. Stejně jako modely TrueLife AquaFloss StationOral-B MD20 Oxyjet je vybavená velkou nádržkou o objemu 600 ml, která je dostačující pro cca 100s hygienu ústní dutiny. Praktickým detailem je, že nádržku můžete mýt v myčce nádobí.

Max. tlak sprchy činí cca 90 PSI, úplně přesně 646 kPa. Můžete ho regulovat v 10 stupních. Ideální tlak by si proto měl zvládnout nastavit každý. Ovládací prvky naleznete na těle sprchy. Tlačítko k zastavení a spuštění proudu se nachází přímo na rukojeti. Magnetické držadlo a držák na kabel, který lze vytáhnout z levé i pravé strany, podstatně usnadňují skladování rukojeti. V balení naleznete 2 základní trysky, ty se speciálními vlastnostmi v něm bohužel chybí. K negativům řadíme i poměrně vysokou hlučnost v případě nastavení max. tlaku a nestabilní víko na nádržce.

Spotřebitelé se téměř jednohlasně shodují na tom, že ústní sprcha Panasonic EW1611 není nejtišší. Občasná negativní hodnocení souvisí i s kratším kabelem od rukojeti, absencí speciálních nástavců v balení a skutečností, že horní víko na sprše nedrží nejlépe. Z hlediska funkční stránky, se kterou souvisí max. tlak, ovládání či výdrž na jedno naplnění nádržky, si spotřebitelé tento produkt pochvalují.

Pozitíva

Dostatečně silný tlak
Ultrazvuková technologie
Velký objem nádržky na vodu

Negatíva

Vyšší cena
Nestabilní víko a větší hlučnost
Dodávána bez speciálních trysek

Objem nádržky = 600 ml ● Max. tlak = cca 90 PSI ● Počet trysek v balení = 2 ● Rozměry = 125 × 140 × 200 mm ● Hmotnost = 940 g

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Péče o tělo

Vaše hodnocení:
(90.6%)