Smart hodinky

Nejlepší smart hodinky 2024 + recenze

Výběr těch nejlepších smart hodinek je běh na dlouhou trať. Poté, co pochopíte význam základních parametrů, je třeba věnovat pozornost funkcím, detailům, designu i pořizovací ceně. Náš test chytrých hodinek je určený těm z vás, kteří si chtějí nákup co nejvíce usnadnit. Budeme se v něm věnovat podrobnému zhodnocení vítěze, a sice chytrých hodinek Huawei Watch GT2 Pro, ale i dalším zajímavým modelům. Kromě toho se dozvíte spoustu praktických rad, které využijete při samotném výběru tohoto chytrého zařízení.

Publikované: 01.10.2021
Aktualizované: 05.04.2024

Jaké smart hodinky koupit?

Chytré hodinky se stávají nedílnou součástí života velké části populace. Pomalu nahrazují klasické modely, sahají po nich i sportovci či osoby se zdravotními problémy. Nabídka trhu je proto enormně široká a pestrá. Pokud nechcete strávit hodiny hledáním a studováním nekonečného množství informací o chytrých hodinkách, prohlédněte si následující tabulku se 3 produkty, které v našem testu získaly speciální štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Huawei Watch GT2 Pro   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
SG Watch 4   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Niceboy Watch   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Huawei Watch GT2 Pro

Huawei Watch GT2 Pro

Vodotěsné smart hodinky, dotykový AMOLED displej, úhlopříčka 1,39″, hmotnost 52 g, kapacita baterie 455 mAh.

Zobrazit více info

Chytré hodinky Huawei Watch GT2 Pro uspokojí každého „normálně“ náročného spotřebitele. Baterie má dlouhou výdrž, jsou kvalitní a odolné a disponují řadou zajímavých funkcí. Najdete na nich také speciální režimy na sport a různé senzory pro monitoring zdraví. K pozitivům patří pohodlné nošení, k negativům menší interní úložiště a pomalejší OS.

Cenový trhák
Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 144 hodin/6 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,3“

Zobrazit více info

Smart hodinky s NFC a za velice výhodnou cenu značky Garmin jsou velmi oblíbené. Bezkontaktní platby jsou možné prostřednictvím aplikace Garmin Pay. Zařízení je kompatibilní s operačními systémy Android i iOS. Výhodou je velmi dobrá výdrž baterie na úrovni 5 až 6 dní na jedno nabití. Hodinky neumožňují telefonování. Odpovědět však lze na notifikace a SMS zprávy. Hodinky jsou vhodné i pro sportovní aktivity. Disponují až 20 sportovními režimy a voděodolností do 5 ATM.

Náš TIP
Xiaomi Mi Watch

Xiaomi Mi Watch

Vodotěsné smart hodinky, AMOLED displej, úhlopříčka 1,39″, hmotnost 32 g, kapacita baterie 420 mAh.

Zobrazit více info

Xiaomi Mi Watch za atraktivní pořizovací cenu považujeme za jedny z nejlepších levných smart hodinek na trhu, které mohou konkurovat i podstatně dražším modelům. Disponují nadprůměrným počtem sportovních režimů i zdravotních funkcí, jsou lehké a výdrž jejich baterie je slušná. Podobně jako u jiných levných smart hodinek přes ně nemůžete telefonovat ani odpovídat na zprávy.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Hodnotit a srovnávat chytré hodinky není úplně jednoduché. Jeden model je určený pro sportovce, druhý pro ty, kteří chtějí mít dokonalý přehled o svém zdravotním stavu, třetí ocení dobrodruzi, jiný zase zaneprázdněné osoby, které nechtějí držet telefon celý den u ucha.

Náš test chytrých hodinek je však zaměřený i na srovnání jednotlivých modelů, abyste si z nich dokázali vybrat ten nejlepší. Při jeho sestavování jsme si proto vytvořili soubor nejdůležitějších parametrů, které pro nás byly klíčové. Zaměřili jsme se nejen na poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem, ale také na specifikace, které souvisejí s praktickým využitím těchto zařízení.

Funkce
Výdrž baterie
Kvalita zpracování a odolnost
Poměr mezi cenou a výkonem
Kvalita displeje
Hmotnost a pohodlí při nošení
Design

Při výběru modelů do svého testu smart hodinek jsme přihlíželi k názorům spotřebitelů i nezávislým recenzím z tuzemska i zahraničí. Prostudovali jsme si desítky, možná stovky uživatelských recenzí chytrých hodinek na populárních portálech, jako je Alza, Nay, Heureka, Mall či Kasa. Neméně důležitými pro nás byly také konkrétní technické specifikace a vlastnosti, míra prodejnosti a jakási základní kvalita, o které jsme se ujistili výběrem chytrých hodinek od ověřených výrobců Huawei, Samsung, Apple, Xiaomi a Amazfit.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze smart hodinek

Naše recenze smart hodinek neslouží k propagaci daného výrobce nebo prodejce. Jedná se o náš vlastní a zodpovědný výběr několika modelů, které nás zaujaly z hlediska atraktivní pořizovací ceny, řady funkcí či vysoké kvality zpracování. V následujícím testu smart hodinek naleznete kromě našich hodnocení i podrobné popisy základních parametrů a jejich vzájemné porovnání. Věříme, že tyto informace budou užitečné a usnadní vaše rozhodování ohledně koupě těch nejlepších chytrých hodinek.

Víťaz testu

Huawei Watch GT2 Pro

Vodotěsné smart hodinky, dotykový AMOLED displej, úhlopříčka 1,39″, hmotnost 52 g, kapacita baterie 455 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro za atraktivní pořizovací cenu vynikají v mnoha oblastech, bohužel jsme však narazili i na několik negativních parametrů. Tento model zaujme již z dálky. Má opravdu kvalitní a odolnou konstrukci z lehoučkého titanu a safírový kryt. Zároveň je poměrně lehký, má 52 g, působí velmi dobrým dojmem a je vodotěsný.

Watch GT2 Pro jsou vybavené integrovaným mikrofonem a reproduktory. Můžete prostřednictvím nich tedy i telefonovat. AMOLED dotykový displej s 1,39palcovou úhlopříčkou a rozlišením 454 × 454 px hodnotíme na jedničku. Má pěkné barvy, je čitelný a viditelný i na přímém slunci. Plusem je jeho automatická regulace jasu, která funguje velmi spolehlivě. Za zmínku stojí ciferník o průměru 46 mm, u kterého máte k dispozici až 200 různých nastavení.

K benefitům řadíme baterii s kapacitou 455 mAh, kterou můžete nabíjet přes magnetickou vaničku, bezdrátově přes telefon nebo pomocí klasické Qi nabíječky. Díky tomu, že OS hodinek není nejpokrokovější, v chodu vydrží opravdu dlouho. V případě, že je budete jen nosit, můžete počítat s dvoutýdenní výdrží. Při zapnutí Always On nebo opravdu aktivním využívání dostupných funkcí vydrží přibližně týden, při střední „zátěži“ cca 8 až 10 dní.

Zklamáním je již zmíněný OS Lite od Huawei. Jako problém vnímáme, že je pomalejší a některé úkony nezvládá úplně spolehlivě. Jde například o smart notifikace, psaní zpráv či sledování statistik. Ve zkratce: hodinky se zasekávají a reagují opravdu zpomaleně.

Huawei Watch GT2 Pro jsou schopné monitorovat přibližně 100 různých pohybových aktivit, proto je podobně jako model Xiaomi Mi Watch považujeme za výborné sportovní smart hodinky. Uživateli nabízejí 96 sportovních režimů a řadu zdravotních funkcí. Jde např. o výpočet spálených kalorií, měření srdeční frekvence, stresové zátěže, VO2 max, tedy maximální rychlosti spotřeby kyslíku, a saturace krve kyslíkem. Hodinky dále dokážou vypočítat čas potřebný k zotavení po cvičení či anaerobní a aerobní tréninkový efekt. Najdete v nich běžeckého trenéra s hlasovými instrukcemi, spánkový režim a integrovanou GPS.

Chytré hodinky Huawei podporují Wi-Fi, technologii Bluetooth 5.1 a disponují čtečkou NFC. Pozor, slouží jen k přeposílání tapet z mobilu do hodinek, včetně vaší vlastní fotografie, nikoli k bezkontaktním platbám. Jako pozitivum vnímáme přítomnost interního úložiště, do kterého můžete stahovat např. hudbu. Hodinky zároveň slouží i k jejímu přímému přehrávání. Jeho kapacitu 4 GB však hodnotíme jako podprůměrnou.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Extrémně vysoká kvalita zpracování
Řada funkcí a dlouhá výdrž baterie

Negatíva

Pomalejší OS
Menší interní úložiště

Kapacita baterie = 455 mAh ● Typ displeje = AMOLED ● Úhlopříčka displeje = 1,39″ ● Rozlišení displeje = 454 × 454 px ● Průměr ciferníku = 46 mm ● Interní paměť = 4 GB ● Hmotnost = 52 g ● Rozměry = 467 × 467 × 114 mm ● Materiál = titan + safír + kůže

Cenový trhák

Garmin Venu Sq

Vodotěsné smart hodinky do 50 m, výdrž baterie 144 hodin/6 dní, bezkontaktní platby přes Garmin Pay, vlastní OS, displej 1,3“

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ve srovnání s konkurencí v této kategorii jsou chytré hodinky Garmin zajímavé především cenou. Pokud hledáte nejlevnější hodinky s NFC, Garmin Venu Sq nejsou od tohoto požadavku daleko. Kompatibilní jsou s OS Android i iOS. Hodinky mají spoustu sportovních režimů a sportovce zaručeně nezklamou. Funkci telefonování musíte oželet, ale připravit si můžete alespoň rychlé odpovědi pro jednotlivé aplikace.

Na první pohled se klidně může stát, že si je na zápěstí někdo zamění s Apple Watch. Garmin si však na tento odkaz nehraje a ve skutečnosti byl v jejich případě tento design na trhu mnohem dříve. Design chválíme, stejně jako jednoduché zpracování a nízkou hmotnost 37,6 g. Inteligentní hodinky mají plastové pouzdro s hranatým tvarem a displej o úhlopříčce 1,3 palce. Minusem je jeho LED technologie, která oproti AMOLED na slunci výrazněji ztrácí. Také barevné podání je o něco horší. Hodinky jsou na zápěstí velmi příjemné i díky silikonovému řemínku. Ovládání dotykem je standardem.

Na pravé straně jsou dvě tlačítka. Horní spouští režim cvičení nebo jím potvrzujete volbu. Spodní tlačítko je krok zpět. Vzhled obrazovek si dokážete vždy přizpůsobit podle preferencí. Mnohé bude v tomto případě zajímat podpora bezkontaktních plateb. Hodinky s NFC podporují platební řešení Garmin Pay, které podporuje řadu bank. Hodinky mají vlastní OS. Interní úložiště je k dispozici pouze ve verzi Garmin Venu Sq Music. Hodinky mají GPS modul i bluetooth, chybí však například WiFi připojení. Telefonování neumožňují, nastavit si můžete rychlé odpovědi na notifikace z aplikací nebo na SMS zprávy.

Tradičně již Garminu nemůžeme vyčítat schopnost měřit potřebné parametry. Elegantní vzhled v sobě ukrývá schopnosti sporttesteru. Hodinky měří tepovou frekvenci, mají vestavěný akcelerometr, změří vám počet spálených kalorií, ujetou vzdálenost a také okysličení krve. Monitoruje i váš spánek. Pro ženy je v nabídce také menstruační kalendář. Z metrik může někomu chybět barometrický výškoměr, ale hodinky jej přibližně nahradí GPS modulem. Zařízení nabízí na výběr 20 sportovních režimů (běh, cyklistika, plavání, golf, lyžování atd.).

Výdrž baterie je pozitivní vlastnost Garmin Venu Sq. Na jedno nabití zvládnete s přehledem 5 až 6 dní. Nabíjení každý den tedy určitě nehrozí. Pokud se vyberete například na túru a budete trakovat svoji polohu, se zapnutým GPS hodinky zvládnou 14 hodin. Pro sportovní aktivity jsou hodinky opravdu vhodné právě díky solidní přesnosti metrik.

Pozitivní recenze od zákazníků a dostupná cena dělají z těchto chytrých hodinek s NFC funkcí v této kategorii oblíbenou volbu. Hranatý design nemusí vyhovovat naprosto všem, což je však otázka preference. Zákazníky těší možnost realizovat bezkontaktní platby přes Garmin Pay. Poměr ceny a funkcionality je často zmiňovanou výhodou této nositelné elektroniky. Velice dobře hodnotíme výdrž baterie. Absentuje možnost telefonovat přes hodinky. Displej je také poněkud slabinou, hlavně na slunci. Některým zákazníkům ne zcela vyhovuje ovládání v rozhraní hodinek.

Garmin ekosystém však funguje spolehlivě. Zpracování je kvalitní, řemínek má vyšší tvrdost, ale lze jej vyměnit. Metriky, které chytré hodinky nabízejí, jsou relativně přesné a podrobné. Pokud by někomu chyběl zmíněný barometr, v nabídce je také verze Garmin Venu 2S s lepší výdrží a kulatým designem. Potěší nejen lidi, kteří chtějí hodinky na využívání chytrých funkcí, ale stejně tak potěší lidi, kteří monitorují své tělesné aktivity nebo je budou používat ke sportovním účelům. Hodinky zvládnou plavání v bazénu díky voděodolnosti do 5 ATM. Za danou cenu není v nabídce mnoho levných hodinek s NFC a i proto je tento model vhodnou volbou pro mnohé spotřebitele.

Pozitíva

Dostupná cena
Podpora NFC bezkontaktních plateb
Dobrá výdrž baterie

Negatíva

Slabší displej
Nelze telefonovat přes hodinky

Výdrž baterie: 144 hodin/6 dní ● Displej: 1,3“ ● Rozlišení displeje: 240 x 240 px ● Bezkontaktní platby (NFC): ano / Garmin Pay ● OS hodinek: vlastní OS ● Kompatibilní OS: iOS, Android ● Interní úložiště : - ● Voděodolnost: 5 ATM/50 m ● Odolnost: Gorilla Glass 3 ● GPS: ano ● WiFi: ne ● Bluetooth: ano ● Rozměry ciferníku: 37 mm ● Hmotnost: 37,6 g ● Materiál: plast + silikon

Náš TIP

Xiaomi Mi Watch

Vodotěsné smart hodinky, AMOLED displej, úhlopříčka 1,39″, hmotnost 32 g, kapacita baterie 420 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Smart hodinky Xiaomi Mi Watch jsou levné a mají nenápadný, jednoduchý design. Jako první udeří do očí výrazný kruhový AMOLED displej s úhlopříčkou 1,39 palce, na kterém chybí typická luneta. Konstrukce hodinek je vyrobená z plastu, který je vyztužený skleněným vláknem. Jde však o celkem pevný a kvalitní plast. Polyuretanový řemínek je pohodlný, jeho rozteč činí 22 mm, v případě potřeby jej proto můžete kdykoli vyměnit. Díky opravdu nízké hmotnosti 32 g si navíc tohoto modelu na ruce téměř nevšimnete.

Dotykový displej AMOLED s rozlišením 454 × 454 px a jemností 326 ppi nás překvapil v tom nejlepším smyslu slova. Automatická regulace jasu funguje spolehlivě, displej je čitelný i na přímém slunci a má opravdu rychlé zpětné odezvy. Ani v tomto případě nechybí funkce Always On. Hodinky podporují technologii Bluetooth 5.0. Operační systém funguje „hladce“ a je jednoduchý na pochopení.

Baterie s kapacitou 420 mAh má vcelku slušnou výdrž. Při využívání základních funkcí vydrží v chodu klidně i 2 týdny. Při plném využití hodinek její výdrž klesá přibližně o polovinu. Pozor, po zapnutí GPS počítejte jen s 50hodinovým provozem. Nabíjení je bezdrátové a trvá přibližně 2 hod., což je trošku více než v případě většiny smart hodinek.

Hodinky měří srdeční frekvenci, krevní tlak i VO2 max (okysličení krve). Dále se na nich nachází krokoměr, senzor zrychlení, kompas, geomagnetický snímač, gyroskop, funkce monitorování spánku a stresu a budík s možností chytrého probuzení. K dispozici máte až 117 sportovních režimů, což je více než u vítězného modelu Huawei Watch GT2 Pro, Xiaomi Mi Watch proto považujeme za super sportovní smart hodinky. Zařízení shromažďuje celkem velký počet dat včetně měření ušlé vzdálenosti, tempa, rytmu, spálených kalorií, převýšení, účinku tréninku či zaznamenávání trasy. Jedná se o chytré hodinky s GPS, přičemž trasování i navigace jsou až překvapivě přesné. Za touto skutečností stojí zejména fakt, že kromě GPS čipu využívají také Glonass, Galileo a BDS.

Pokud hledáte model, přes který můžete telefonovat nebo odpovídat na zprávy, chytré hodinky Xiaomi Mi Watch pro vás nejsou ideální volbou. Hovory je přes ně možné jen odmítnout. Notifikace si můžete také pouze přečíst, možnost odpovědi přímo přes hodinky chybí. Slabinou tohoto modelu jsou upozornění z aplikací 3. stran, která jsou poměrně nečitelná.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Řada dostupných funkcí a přesná měření
Slušná výdrž baterie

Negatíva

Bez možnosti telefonování a odpovídání na zprávy
Všední design

Typ/kapacita baterie = 420 mAh ● Typ displeje = AMOLED ● Úhlopříčka displeje = 1,39″ ● Rozlišení displeje = 454 × 454 px ● Interní úložiště = 8 GB ● Hmotnost = 32 g ● Rozměry = 45,9 × 53,35 × 11,8 mm

Samsung Galaxy Watch 3

Vodotěsné smart hodinky, dotykový AMOLED displej, úhlopříčka 1,4″, hmotnost 30 g, kapacita baterie 340 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 se už z dálky odlišují hlavně designem. Z našeho pohledu působí méně jemně, což ocení především mužská část populace. Z hlediska kvality zpracování jsou Galaxy Watch 3 nepochybně dobrou volbou. Kovový rám, ochranné sklo Gorilla Glass DX, vodotěsnost do 50 m, krytí IP68 či zvýšená odolnost proti vlhkosti a změnám teploty – to jsou vlastnosti, které z hodinek dělají opravdu kvalitní smart hodinky.

Dotykový AMOLED displej má 1,4palcovou úhlopříčku, disponuje automatickou regulací jasu a nechybí na něm ani funkce Always On. Na hodinkách se nacházejí 2 fyzická tlačítka, která reagují velmi dobře, a otočná luneta s překvapivou spolehlivostí. Operační systém funguje dostatečně rychle a spolehlivě. Mají až 1GB operační paměť a větší interní úložiště o velikosti 8 GB. Konektivita je tradiční. Hodinky jsou kompatibilní s OS iOS i Android a podporují technologii Bluetooth 5.0, Wi-Fi i LTE.

Kapacitu baterie 340 mAh hodnotíme jako mírný podprůměr. Při neintenzivním využívání hodinky vydrží přibližně 3 dny. Pokud se rozhodnete naplno využívat větší množství dostupných funkcí, výdrž se logicky zkrátí na jeden až dva dny. Galaxy Watch 3 zobrazují SMS zprávy i zprávy z různých aplikací, jako je Messenger či WhatsApp, na které můžete odpovědět. Mají integrovaný mikrofon a reproduktory, takže si pomocí nich můžete pustit hudbu přes Spotify nebo offline. Novinkou je zobrazení předchozích zpráv i přijatých obrazových souborů a možnost zhotovení screenshotu celé obrazovky.

Sportovním a zdravotním funkcím nemáme co vytknout. Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 disponují až 120 cvičebními programy, mají senzor pro měření srdečního rytmu, VO2 max i monitorování spánku. Navíc je můžete propojit se spoustou zajímavých aplikací, jako je Strava či Endomondo. Bohužel měření EKG není dostupné ani na tomto modelu. Zajímavou novinkou je funkce detekce pádu, která funguje díky integrovanému akcelerometru. Ten detekuje pád a hodinky následně odešlou vaši polohu na předvolený nouzový kontakt.

Pozitíva

Dobrá kvalita zpracování a odolnost
Řada funkcí
Plynulý chod OS

Negatíva

Vyšší cena
Krátká výdrž baterie

Kapacita baterie = 340 mAh ● Typ displeje = AMOLED ● Úhlopříčka displeje = 1,4″ ● Rozlišení displeje = 360 × 360 px ● Průměr ciferníku = 45 mm ● Interní úložiště = 8 GB ● Hmotnost = 53,8 g ● Rozměry = 4,5 × 4,62 × 1,11 cm

Apple Watch Series 6

Vodotěsné smart hodinky, displej Retina, úhlopříčka 1,78″, hmotnost 36,5 g, výdrž baterie 18 hod., vodotěsné, GPS, Wi-Fi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Chytré hodinky Apple Watch Series 6 jsou ideálním řešením pro náročné uživatele, kteří si potrpí na chytré funkce, zajímavý design, pohodlí a nemají problém s o něco častějším dobíjením baterie. Naopak pokud hledáte základní model, Watch Series 6 pro vás nemusí být vhodnou volbou, jelikož jejich pořizovací cena není nejnižší.

Hodinky mají nízkou hmotnost, váží necelých 37 g, jejich nošení je proto doslova pohodlné. Kvalitě zpracování není co vytknout. Jsou vybavené nabíjecí baterií, která má poměrně krátkou výdrž. Plusem je možnost drátového i bezdrátového nabíjení.

Kratší výdrž baterie kompenzují dostupné funkce, kvalitní displej Retina s 1,78palcovou úhlopříčkou a výbornou čitelností a velké interní úložiště o velikosti 32 GB.

U modelu Watch Series 6 naleznete různé zajímavé funkce. Jedná se o smart hodinky s GPS, které podporují Wi-Fi i bluetooth. Uživateli poskytují možnost bezkontaktních plateb i řadu zdravotních funkcí. Jde např. o měření srdečního rytmu, saturace krve kyslíkem či EKG. Hodinky dále dokážou monitorovat spánek s následným zobrazením spánkových rytmů i různé sportovní aktivity, jsou vodotěsné a vybavené mikrofonem i reproduktory, díky čemuž je můžete využít k telefonování. Dostupné je i ovládání hodinek hlasem, posílání zpráv a přehrávání hudby z Apple Music. Chytré notifikace jsou již jakousi samozřejmostí.

Pozitíva

Řada funkcí a velké interní úložiště
Velký a dobře čitelný displej
Kvalitní zpracování a pohodlné nošení

Negatíva

Vysoká cena
Krátká výdrž baterie

Výdrž baterie = 18 hod. ● Typ displeje = Retina ● Úhlopříčka displeje = 1,78″ ● Průměr ciferníku = 40 mm ● Interní paměť = 32 GB ● Hmotnost = 36,5 g

Další zajímavé produkty

Pokud jste v našem testu smart hodinek nenarazili na model, který by vyhovoval vašim požadavkům, nepřehlédněte následující odstavce. Přinášíme vám v nich několik dalších tipů na zajímavé produkty, které považujeme za kvalitní, dostatečně výkonné nebo cenově dostupné.

Smart hodinky Amazfit GTS s 1,65″ hranatým AMOLED displejem, které můžete pořídit za velmi atraktivní cenu, okouzlí všechny méně náročné spotřebitele. Jsou enormně lehké, váží pouze 24,8 g, automaticky rozpoznávají 12 pohybů, disponují GPS a čipem Glonass, měří srdeční frekvenci, monitorují spánek, vypočítávají spálené kalorie, upozorní vás na delší nečinnost a jsou vodotěsné. Výdrž baterie 25 hod. vzhledem k pořizovací ceně hodnotíme jako přiměřenou.

Chytré hodinky Garmin Venu 2 vzhledem k poměrně vysoké pořizovací ceně doporučujeme těm náročnějším. Uživateli poskytují řadu sportovních i zdravotních funkcí včetně monitoringu tepu, dechu či stavu hydratace. Jsou vybavené 1,3″ dotykovým displejem, baterie se vyznačuje dlouhou výdrží a jsou odolné proti vodě i mechanickým nečistotám. Nechybí GPS ani reproduktory a mikrofon k telefonování či poslechu hudby.

Smart hodinky Honor Watch GS Pro s GPS mají baterii s vcelku dlouhou výdrží, jsou odolné proti nízkým i vysokým teplotám, vysoké nadmořské výšce i vodě, disponují přibližně 100 sportovními režimy, slouží k telefonování i poslechu hudby. Hodinky oceníte při kontrole zdraví, jelikož měří srdeční frekvenci, okysličení krve a dokážou vypočítat spálené kalorie. K plusům řadíme přiměřenou pořizovací cenu.

Smart hodinky Niceboy X-fit Watch Pixel patří k základním a doslova levným modelům. Nachází se na nich LCD displej s úhlopříčkou 1,3″, jsou vodotěsné, odolné proti prachu a jejich výdrž činí 10 dní. Hodinky, které jsou kompatibilní s OS Android i iOS, disponují jen 7 sportovními režimy, měří tep, krevní tlak i okysličení krve a monitorují spánek. Nechybí krokoměr ani funkce počítání spálených kalorií. K nevýhodám řadíme poměrně vysokou hmotnost, váží více než 120 g.

Elegantní smart hodinky Garmin vívoactive 5 patří k dražším zařízením. Monitorují srdeční rytmus, okysličení krve, míru fyzického zatížení a kvalitu spánku. Jsou vybavené několika sportovními režimy, můžete prostřednictvím nich ovládat hudební přehrávač a sledovat příchozí upozornění z telefonu. Smart hodinky váží cca 36 g a jsou vybavené AMOLED displejem s úhlopříčkou 1,2″.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Zajímá vás, které z těchto chytrých zařízení patří v současnosti mezi nejpopulárnější? Prvním způsobem, jak to zjistit, jsou spotřebitelské recenze chytrých hodinek. Druhým, z našeho pohledu poměrně směrodatným údajem je jejich prodejnost. Průběžně aktualizovaný seznam nejprodávanějších chytrých hodinek na portálu Heureka vám proto přinášíme přímo na následujících řádcích.

Názov Hodnotenie Detail
Madvell Pulsar5*Zobrazit produkt
Madvell Talon5*Zobrazit produkt
Armodd Prime5*Zobrazit produkt
Xiaomi Watch S35*Zobrazit produkt
Apple Watch Series 95*Zobrazit produkt

Výběr smart hodinek není jen o technických parametrech, kvalitě zpracování, použitých materiálech, hmotnosti či designu. Jeho podstatnou část tvoří vaše individuální a specifické požadavky. Pojem chytré hodinky totiž označuje velmi širokou skupinu produktů. Některé jsou uzpůsobené ke sportu, jiné k poslechu hudby a telefonování. Naše rada tedy zní: prvním krokem při rozhodování o koupi těch nejlepších smart hodinek je jasné stanovení jejich hlavního využití.

Jak vybrat smart hodinky

  • Software a hardware
  • Kompatibilita chytrých hodinek s OS telefonu
  • Konektivita – bezdrátové technologie
  • Dostupné aplikacie pro smart hodinky
  • Funkce
  • Zdravotní a sportovní funkce
  • Výdrž baterie
  • Nabíjení
  • Ovládání
  • Displej
  • Materiály, konstrukce, řemínek
  • Kvalita zpracování a odolnost
  • Rozměry a hmotnost
  • Cena a výrobci

Software a hardware

Operační systém (OS), který patří k softwaru, je srdcem každého chytrého zařízení. I v případě smart hodinek rozhoduje o plynulosti a jednoduchosti jejich ovládání a propojení s telefonem i aplikacemi. V první řadě se zaměřte na informaci, zda je daný model vybaven otevřeným, nebo uzavřeným OS.

Otevřené OS vám nabízí více možností, kterými hodinky personalizujete, tedy přizpůsobíte svým potřebám. Jde např. o stahování aplikací. Na hodinkách s uzavřeným OS nemůžete dodatečně měnit nic. Dalším důležitým údajem je konkrétní OS v hodinkách.

  • Watch: Jedná se o OS, se kterým se setkáte u smart hodinek Apple. Jeho výhodou je široká škála dostupných aplikací, nevýhodou větší spotřeba energie. Pozor, OS Watch není kompatibilní s Androidy.
  • Tizen: S tímto OS se setkáte zejména u smart hodinek Samsung, jelikož pochází přímo z dílny tohoto výrobce. Tizen je určený zejména pro zařízení s Androidem. Je šetrný k baterii, nicméně nabídka aplikací je podstatně skromnější.
  • Wear / Android Wear: Setkáte se s ním u modelů od Huawei, Fossil a Polar. Nejlépe si rozumí s Androidy a nabízí spoustu aplikací, baterii však vybíjí jako divý.
  • Garmin: Po tomto OS by se měli poohlédnout zejména sportovci a turisté.

Výkon hodinek souvisí i s hardwarem. V tomto případě je důležitý zejména procesor, RAM, tedy operační paměť, a interní paměť/úložiště. Vzhledem k tomu, že tato zařízení nemusí zpracovávat až tak náročné výpočetní operace, hardwarové řešení jen málokdy bývá nedostatečné. Pokud chcete, aby vaše chytré hodinky výborně fungovaly, doporučujeme vám sáhnout po modelu s dvoujádrovým procesorem a alespoň 512GB RAM.

Software a hardware

Velikost interní paměti, která slouží k ukládání souborů, tedy hudby nebo aplikací, se pohybuje od 4 do 32 GB, přičemž 4 GB jsou málo, postačí vám maximálně na několik základních aplikací. Naopak do hodinek s 32GB úložištěm si můžete stáhnout už celkem slušný playlist. 

Kompatibilita chytrých hodinek s OS telefonu

Operačním systémem nejsou vybavené jen hodinky, ale také každý telefon. Pravděpodobně víte, že v současnosti existují jen 2 OS, a to Android, se kterým se setkáte u značek Huawei, Samsung, Motorola, Asus či Xiaomi, a iOS, který je specifický pro Apple. Aby bylo možné hodinky propojit s telefonem, musí být kompatibilní s daným OS. V opačném případě vám budou k ničemu. Tuto informaci si proto ověřte hned na počátku svého výběru.

Většina modelů podporuje OS Android i iOS. Pozor, zejména levné smart hodinky bývají kompatibilní jen s Androidy. Poměrně častým „jevem“ jsou zařízení, která sice podporují oba OS, s jedním z nich si ale rozumí podstatně lépe.

  • OS iOS: Pokud vlastníte jakýkoli iPhone, doporučujeme vám sáhnout po chytrých hodinkách Apple Watch. S iOS jsou sice kompatibilní i další značky, nejkvalitnějšího propojení ale dosáhnete právě touto kombinací.
  • OS Android: Androidy jsou v tomto směru méně náročné. Zpravidla fungují dobře s většinou chytrých hodinek, samozřejmě se však najdou i výjimky.

Konektivita – bezdrátové technologie

Konektivita přímo souvisí s využitím chytrých hodinek. Bezdrátové technologie umožňují jejich spárování s telefonem či jiným zařízením, můžete se pomocí nich připojit k internetu nebo provádět bezkontaktní platby.

  • Bluetooth: Bluetooth slouží k bezdrátovému obousměrnému přenosu dat mezi hodinkami a dalším zařízením. Kromě telefonu jde např. o bezdrátová sluchátka. Právě díky bluetooth můžete přímo na hodinkách sledovat notifikace z aplikací, přijaté SMS zprávy, poslouchat hudbu z telefonu nebo přeposílat naměřené hodnoty. Při výběru si všímejte údaje o verzi technologie Bluetooth. Nejnovější, a tudíž nejstabilnější i nejrychlejší verzí je Bluetooth 5.2. U chytrých hodinek narazíte i na starší verze, konkrétně na Bluetooth 5.0. Nejčastěji využívanou alternativou je v současnosti Bluetooth 5.1. V tomto směru je důležité také to, kterou z verzí této bezdrátové technologie podporuje váš telefon či jiné zařízení. Pokud byste totiž vlastnili smartphone s Bluetooth 4.0, hodinky s „pětkovou“ verzí vám budou k ničemu, jelikož při přenosu dat bude využita vždy nižší verze.
  • Wi-Fi: Jestliže hodinky podporují Wi-Fi, mohou fungovat samostatně, tedy bez telefonu či tabletu. Můžete do nich ukládat data, ovládat aplikace či stahovat hudbu. Hudbu můžete v některých případech poslouchat i online přes YouTube nebo streamingové služby, např. prostřednictvím populárního Spotify.
  • NFC čtečka: NFC čtečky se proslavily zejména ve světě bezkontaktních plateb. Kromě toho slouží k rychlému přenosu dat na krátkou vzdálenost. Můžete jimi tedy např. spárovat telefon s hodinkami. Čtečku NFC využijete i ve speciálních případech, přesněji při používání různých zdravotních senzorů pro měření cukru v krvi či krevního tlaku, ze kterých si můžete naměřené hodnoty stáhnout přímo do hodinek.
  • ANT+: S ANT+ se u chytrých hodinek setkáte spíše výjimečně, resp. touto technologií bývají vybavené speciální modely pro sportovce nebo dražší zařízení. ANT+ slouží k propojení hodinek s dalšími samostatnými snímači, např. s hrudním pásem, krokoměrem nebo tachometrem na kole.  

Platba smart hodinkami – NFC čtečka

Dostupné aplikace pro smart hodinky

Zejména u levných hodinek není výjimečné, že jsou kompatibilní jen s 1 či 2 aplikacemi. Důležitá je také jejich dostupnost v našich zeměpisných šířkách. K populárním volbám spotřebitelů patří aplikace pro smart hodinky, jako jsou Shazam, Fitbit, Papercraft, Samsung Health, Run with Map My Run, CloudPlayer, Spotify, RunKeeper, Endomondo, Evernote, TripAdvisor, Wear Reader či Wear Audio Recorder, Strava.

Důležitý je nejen počet, ale také možnosti dostupných aplikací pro chytré hodinky. Například vámi vybraný model je kompatibilní s aplikací na hubnutí – je schopná zaznamenávat fyzické aktivity, vypočítat spálené kalorie, následně vše zprůměrovat, vyhodnotit, zobrazit v přehledných tabulkách či grafech a navrhnout další postup, nebo slouží pouze k zapisování spálených a přijatých kalorií? Jinak řečeno, prostudujte si, co všechno daná aplikace dokáže.

Funkce

Jak už jsme naznačili v úvodu, při výběru chytrých hodinek je důležité vědět, k čemu přesně je chcete přednostně využívat. Pokud hledáte model na běžné nošení, pravděpodobně pro vás budou důležité funkce, jako je možnost telefonování, odpovídání na zprávy, poslech hudby, správa různých aplikací či budík a smart notifikace.

Druhou kategorií spotřebitelů jsou ti, kteří hledají sportovní smart hodinky. V tomto případě byste si měli vybrat model s dostatečným počtem sportovních režimů a senzorů. Poslední skupinou jsou lidé, pro které jsou na prvním místě zdravotní funkce. Většina chytrých hodinek v sobě spojuje od všeho trochu, i přesto při nákupu věnujte dostupným funkcím dostatečnou pozornost.

  • Správa hovorů: Abyste mohli prostřednictvím hodinek telefonovat, musí být vybavené integrovaným mikrofonem a reproduktory. Pozor, přítomnost těchto 2 prvků ještě nezaručuje možnost telefonování. Na některých (zejména levných) chytrých hodinkách můžete hovor pouze odmítnout nebo ztišit.
  • Zprávy a notifikace: Většina chytrých hodinek slouží k zobrazení SMS zpráv a zpráv i upozornění z různých aplikací (Messenger, WhatsApp atd.). Pozor, možnost odpovědět na zprávu není samozřejmostí. Některé modely slouží výhradně k jejich zobrazení.
  • Poslech hudby: Tento parametr si musíte ověřit v popisu konkrétního modelu. Některými hodinkami můžete pouze ovládat hudební přehrávač ve svém telefonu, některé slouží jako samotný přehrávač. V tomto případě musí disponovat dostatečně velkou interní pamětí a možností stahování hudby. Druhou alternativou je propojení hodinek přes Wi-Fi a poslech hudby online.
  • Budík a upomínky: Funkce budíku je pro chytré hodinky jakousi nepsanou samozřejmostí. Všímejte si, jestli si můžete nastavit různé způsoby buzení, tedy pomocí vibrování nebo zvuku. Totéž platí i o upomínkách.

Smart hodinky s monitorovaním spánku

Zdravotní a sportovní funkce

Zdravotní a sportovní funkce se obvykle prolínají, proto se na ně podíváme pohromadě. Důležitá je také přítomnost senzorů, které slouží k měření různých veličin nebo monitorování okolí. Na následujících řádcích naleznete seznam nejběžnějších a nejpopulárnějších sportovních a zdravotních funkcí chytrých hodinek.

  • Sportovní režimy: Všímejte si jejich počtu a možností. Na chytrých hodinkách, které nejsou určené primárně na sport, se zpravidla nachází max. 50 takových režimů, u vysloveně sportovních modelů je to i více než 100.
  • Krokoměr: Slouží k počítání kroků. Nachází se na většině smart hodinek.
  • Ušlá vzdálenost a měření rychlosti
  • Stanovení denních cílů
  • Stopky
  • Trasování a navigace: Tyto funkce naleznete pouze u smart hodinek s GPS. Pokrokovější modely využívají hned několik senzorů a čipů, např. Glonass, Galileo či BDS. Doporučujeme, abyste si prostřednictvím recenzí chytrých hodinek ověřili přesnost trasování.
  • Měření okolní teploty a tlaku vzduchu
  • Výpočet spálených kalorií
  • Měření srdeční frekvence: Senzor pro měření srdeční frekvence najdete na většině modelů. Problémem může být jeho přesnost. I v tomto případě je dobré nahlédnout do spotřebitelských recenzí chytrých hodinek.
  • Chytré hodinky s měřením krevního tlaku: Touto funkcí disponuje většina hodinek ze střední cenové kategorie.
  • Měření EKG: Naleznete ho jen u nejnovějších nebo nejdražších modelů. Pozor, v popisech některých hodinek sice najdete, že jsou schopné měřit EKG, ve skutečnosti však k této funkci nemusí existovat dostupná aplikace, takže se jedná o jakési plány výrobce při nejbližší aktualizaci.
  • Měření okysličení krve: Pozor, tato měření jsou spíše orientační, rekreačním sportovcům by však měla stačit. K měření okysličení krve slouží speciální senzor, tzv. oxymetr.
  • Monitorování spánku: Monitoring spánku neboli spánkový režim zaznamenává délku a kvalitu vašeho spánku. Většina hodinek je schopná monitorovat i fáze spánku. Na těch lepších můžete tuto funkci propojit s budíkem, který vás vibrováním nebo zvukem vzbudí v jedné z lehčích fází.
  • Upozornění na nečinnost (sedentery reminder): Tato funkce je motivační. Hodinky vás (nejčastěji vibrováním) upozorní na skutečnost, že jste se delší dobu nepohnuli z místa.
  • Barometr: Tento senzor měří nadmořskou výšku. Barometr oceníte při turistice, u některých hodinek je součástí funkce „vystoupaná patra“, která umí počítat, případně i průměrovat patra vystoupaná v rámci stanoveného období.
  • Detekce pádu: Jedná se o bezpečnostní funkci. Hodinky dokážou zaznamenat pád a v případě potřeby odeslat SOS zprávu nebo vaši polohu na předvolený nouzový kontakt. Aby byly schopny této činnosti, musí být vybavené akcelerometrem, případně jiným senzorem, který zaznamenává klesání a stoupání.

Výdrž baterie

Výdrž hodinek může být vyjádřena počtem hodin nebo kapacitou baterie. Druhý údaj pokládáme za směrodatnější, jelikož reálnou výdrž ovlivňuje zejména způsob, jakým budete hodinky využívat. Baterie v chytrých hodinkách mívají kapacitu od 300 do 450 mAh.

Smart hodinky – výdrž baterie

Chcete-li získat lepší představu o reálné výdrži baterie, nezbývá vám nic jiného než „studium“ spotřebitelských či nezávislých recenzí smart hodinek. Nepsaným pravidlem je, že hodinky s větším počtem senzorů a funkcí by měly disponovat výkonnější baterií. Průměrně kvalitní smart hodinky by měly při neaktivním využívání vydržet minimálně týden, ideálně až 14 dní. Při střední intenzitě používání lze za dostačující průměr označit rozmezí od 5 do 10 dnů. Jakmile zapnete GPS, senzor pro měření tlaku, sem tam odpovíte na SMS zprávu a přijmete hovor, výdrž hodinek rapidně klesá. Za přijatelnou spodní hranici považujeme výdrž od 12 do 14 hodin.

Nabíjení

Nabíjení baterie je vcelku podstatným parametrem. V první řadě se zaměřte na délku. Za horní hranici považujeme dobu kolem 120 min. Většinu chytrých hodinek byste měli z 0 na 100 % nabít již za 90 min. Dalším důležitým údajem je způsob nabíjení.

  • Propriální nabíječka, slangově kolébka nebo magnetická kolébka, je specifický typ nabíječky, pomocí které se nabíjí většina chytrých hodinek. Kolébka by měla být součástí balení. Určitě je dobré, můžete-li daný model nabít i jiným způsobem. Pokud byste kolébku zapomněli doma, hodinky nedobijete.
  • Dobíjení pomocí USB kabelu patří k nejpopulárnějším a nejuniverzálnějším. Hodinky můžete připojit k notebooku nebo použít síťový adaptér a nabíjet přímo z elektrické zásuvky.
  • Bezdrátové nabíjení je typické pro většinu novějších modelů.

Nabíjení smart hodinek

Ovládání

Chytré hodinky by měly život usnadňovat, způsob a jednoduchost jejich ovládání jsou proto velmi důležité. K ovládání slouží dotykový displej, tlačítka a otočná luneta. Nejčastějším řešením je kombinace těchto 3 ovládacích prvků, můžete však narazit i na modely, které využívají pouze 1 či 2 z nich.

  • V případě hodinek s dotykovým displejem se zaměřte na jeho velikost a rychlost odezvy. U novějších nebo dražších zařízení by mělo být dotykové ovládání bezproblémové.
  • Tlačítky se většinou dokážete vrátit o krok zpět nebo přímo na domovskou obrazovku. Samozřejmě jde o individuální parametr. Tlačítka oceníte zejména ve chvílích, kdy máte mokré/vlhké ruce nebo nosíte rukavice.
  • Luneta, tedy obvodový kroužek hodinek, zpravidla slouží k procházení položek v menu. U chytrých hodinek se setkáte s mechanickými nebo digitálními lunetami. První možnost je obecně považována za spolehlivější, ovšem ani kvalitně zpracovaná digitální luneta nemusí být špatným řešením.

Displej

Displej je nejvýraznější částí všech chytrých hodinek. Slouží k jejich ovládání i psaní zpráv, zobrazuje naměřené hodnoty, čas či údaje o aktuálním počasí. V tomto směru je nutné přihlížet hned k několika parametrům, konkrétně k velikosti, rozlišení a tvaru displeje. Neméně důležitá je regulace jasu a způsob jeho aktivace.

  • Tvar: Na výběr máte displeje hranaté, o něco častěji však narazíte na ty s kulatým tvarem. V tomto směru je rozhodnutí jen na vás. Naše rada zní: Pokud hledáte vysloveně elegantní smart hodinky, poohlédněte se po těch oválných. Hranatý tvar je typický pro outdoorové nebo sportovní modely.
  • Typ: Nejzastaralejší variantou jsou IPS displeje, se kterými se setkáte zejména u nejlevnějších smart hodinek. Vynikají dobrým jasem a pozorovacími úhly. Jejich nevýhodou je méně kvalitní zobrazení černé. Na levných smart hodinkách jsou občas využívány také LED, TFT LCD nebo LCD displeje, které mají horší rozlišení a jejich čitelnost na přímém světle/slunci není nejlepší. Nepsaným standardem pro drtivou většinu nových chytrých hodinek jsou OLED nebo AMOLED displeje. Vyznačují se dobrým zobrazením barev, pozorovacími úhly i světelností. U přímo sportovních modelů můžete narazit na tzv. transreflexní displeje s horší kvalitou barev, ale vysokým kontrastem, díky čemuž je jejich viditelnost výborná i na tom nejsilnějším slunci. Dalšími specifickými typy jsou displeje Retina od společnosti Apple, které mají vyšší rozlišení a hustotu pixelů, nebo hybridní displeje, na kterých se nacházejí klasické mechanické ručičky.
  • Úhlopříčka: Velikost displeje je vyjádřena úhlopříčkou, která je udávána v palcích, výjimečně v centimetrech (1 cm = cca 0,39 palce). Většina chytrých hodinek má displej s úhlopříčkou kolem 1,3 až 1,5 palce. Pokud toužíte po opravdu velkém displeji, hledejte mezi modely s úhlopříčkou od 1,7″ výše. Pozor, velikost displeje je většinou přímo úměrná hmotnosti hodinek (větší displej = těžší hodinky). Výjimkou jsou dražší modely z kvalitních materiálů, které mají extrémně nízkou hmotnost.
  • Rozlišení: Displeje na chytrých hodinkách nejsou příliš velké na to, aby uživateli poskytly dostatečně kvalitní obraz, proto nemusí disponovat příliš velkým rozlišením. Standardní rozlišení, které lze považovat za dostatečně vysoké a kvalitní, se u těchto zařízení pohybuje kolem 360 × 360 px. Samozřejmě čím větší displej, tím větší by mělo být také jeho rozlišení.
  • Jas: Při výběru se zaměřte zejména na to, zda daný model disponuje automatickou regulací jasu. Pokud ano, doporučujeme vám, abyste se např. prostřednictvím recenzí dopátrali informací o její skutečné kvalitě. Jas je důležitý zejména z hlediska viditelnosti displeje na denním světle / přímém slunci, nebo naopak ve tmě.
  • Způsoby aktivace: V souvislosti s displejem si všímejte možnosti jeho „probuzení“. Většina chytrých hodinek má za normálních okolností displej „uspaný“. První možností jeho aktivování je pohyb zápěstím. V tomto případě musí daný model disponovat pohybovým senzorem. Dalším častým (pro někoho ne zrovna nejlepším) řešením je delší dotek nebo potažení prstem po displeji. Chcete-li, aby byl displej aktivní neustále, vyberte si zařízení s funkcí Always On. Upozorňujeme, že její využívání zásadně zkracuje výdrž baterie.

Smart hodinky – displej

Materiály, konstrukce, řemínek

Nejlevnější smart hodinky bývají vyrobené z plastu, což však nemusí být až tak špatné. Pokud se jedná o pevný a kvalitní plast, daný model může být odolný téměř stejně jako ten z kovu. Výhodou plastu je nízká hmotnost a cena. Dražší chytré hodinky jsou nejčastěji vyráběné z různých druhů kovů. K těm populárním a dražším patří např. titan, který je extrémně odolný a lehký. U kovových modelů si dejte pozor na jejich hmotnost.

Řemínek přichází do přímého kontaktu s vaší pokožkou, navíc tvoří poměrně výraznou část hodinek. Může být vyrobený z kůže, silikonu, gumy nebo textilu. Určitě by neměl způsobovat nadměrné pocení nebo dráždit pokožku. Dobrou volbou jsou hypoalergenní materiály. Všímejte si také údajů o dostupnosti náhradních řemínků. Praktickým řešením jsou modely s klasickým, 21mm nebo 22mm řemínkem a standardním uchycením. U nich totiž můžete použít jakýkoli řemínek.

Kvalita zpracování a odolnost

Kvalitní kousky by měly být odolné proti vodě, vlhkosti i mechanickým nečistotám. Nejlepším řešením jsou vodotěsné smart hodinky. S odolností souvisí zejména použité materiály a kvalita zpracování, kterou však nelze vyjádřit pomocí konkrétních parametrů.

V první řadě se zaměřte na IP krytí. Nejlevnější hodinky, např. smart hodinky z Číny, nemusí být odolné proti vodě, prachu ani jiným mechanickým nečistotám. Sáhnete-li po takříkajíc normálně kvalitním modelu, s největší pravděpodobností narazíte na krytí IP67 nebo IP68. V obou případech lze říci, že zařízení je zajištěné proti vniknutí vody i těch nejmenších pevných částic.

V případě, že hledáte smart hodinky na plavání či potápění, věnujte pozornost také údajům o tlaku vodního sloupce. Je označen jako BAR nebo ATM.

  • 3 ATM/BAR – s hodinkami sa můžete sprchovat, sundat je nemusíte ani při mytí nádobí či praní v rukách.
  • 5 ATM/BAR – tyto modely jsou vhodné k rekreačnímu plavání.
  • 10 ATM/BAR – vodotěsnost dostatečná k profesionálnímu/sportovnímu plavání.
  • 20 ATM/BAR – s hodinkami sa můžete potápět, zpravidla do hloubky 40–50 m.

Smart hodinky odolnost

Některé modely, zejména sportovní smart hodinky, obvykle disponují různými vojenskými normami. Poměrně často narazíte např. na standard MIL-STD-810G, který zahrnuje 29 environmentálních a klimatických zkoušek. Určitě vám doporučujeme, abyste si udávané normy ověřili. V některých případech totiž nemusí vypovídat o skutečné kvalitě a odolnosti hodinek.   

Rozměry a hmotnost

Rozměry hodinek jsou přímo úměrné velikosti jejich displeje a použitým materiálům. Nejlehčí modely váží cca 30 g, za klasiku lze označit hmotnost kolem 50 g. Hodinky s hmotností 60 g a více jsou již vcelku těžké. Většinou působí vysloveně robustním dojmem, proto nemusí být ideální alternativou pro ženy. V tomto směru je nejlepší, pokud si konkrétní model vyzkoušíte. Při správném konstrukčním řešení, vyvážení a použití příjemných materiálů mohou být pohodlné i o něco těžší smart hodinky.

Za kvalitu si připlatíte

Cena smart hodinek začíná již na 700 Kč. Z našeho pohledu se nevyplatí příliš šetřit. Opravdu kvalitní smart hodinky jsou dle našeho názoru dostupné od cca 2 500 Kč. V této cenové kategorii naleznete převážně zařízení s poněkud kratší výdrží baterie, průměrným počtem sportovních a zdravotních funkcí, ale vcelku kvalitním zpracováním. Častým „jevem“ je absence funkce telefonování a odpovídání na zprávy. Možnosti odmítnutí či ztišení hovoru a zobrazení zpráv jsou většinou dostupné.

Smart hodinky za 3 000 až 5 000 Kč zpravidla disponují vším potřebným. Můžete pomocí nich telefonovat, odesílat zprávy, poslouchat hudbu, nechybí ani řada sportovních režimů a zdravotních funkcí. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni, hodinky se nosí pohodlně, nemají příliš velkou hmotnost a výdrž jejich baterie se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 dní při plném vytížení, resp. něco kolem 14 dní v případě neaktivního využívání.

Smart hodinky za cenu od 5 000 Kč výše (některé stojí i více než 12 000 Kč) ocení milovníci technických vychytávek, např. bezdrátového nabíjení, či pokrokových aplikací a funkcí, ti, kteří nechtějí baterii nabíjet příliš často, nebo ti, kteří si potrpí na extrémně vysokou kvalitu zpracování. Dražší, přesto však mezi uživateli velmi oblíbené jsou hodinky Apple Watch Series 6.

Recenze vyzdvihují smart hodinky Apple, Samsung, Garmin a Xiaomi

Smart hodinky už dávno nepatří k výjimečným zařízením, proto je naleznete v nabídce téměř každého výrobce chytrých zařízení. K top chytrým hodinkám patří podle spotřebitelů ty od značky Samsung, Xiaomi, Garmin, Apple, Huawei, Lamax, Amazfit či Carneo. K uživatelsky atraktivním patří také smart hodinky Lenovo, Honor, WowMe či Fitbit.

Otázky a odpovědi – FAQ

Ještě stále nevíte, které chytré hodinky jsou nejlepší konkrétně pro vás? Chcete se dozvědět více o dostupných aplikacích, funkcích, senzorech, kvalitě zpracování, materiálech nebo čemkoli jiném, co souvisí s těmito chytrými zařízeními? Budeme rádi, pokud se nás zeptáte v diskuzi pod článkem. Vaše otázky průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně co nejdříve odpovědět.

Postup, jak spárovat smart hodinky s telefonem, se mezi jednotlivými modely liší. Obecně vám však můžeme poradit, že je nutné začít stažením příslušné aplikace do vašeho telefonu. Následně zapněte hodinky, nastavte na nich jazyk a odsouhlaste licenční smlouvu. Potom pokračujte konfigurací hodinek. Dalším krokem je zapnutí bluetooth na vašem telefonu. Vyhledejte v něm dané hodinky a připojte je.

Při výběru dětských smart hodinek se dívejte na jejich hmotnost, rozměry, odolnost a funkce. Na trhu jsou dostupné také speciální dětské chytré hodinky se SIM kartou. Vynikají pestrými barvami a nižší pořizovací cenou. Specifická je také možnost telefonování či posílání SMS bez použití telefonu. Z pohledu spotřebitelů jsou za nejlepší dětské smart hodinky považovány např. Lamax WatchY2, Carneo GuardKid+ 4GWowME Kids 4G či Canyon KW33.

Pánské chytré hodinky bývají robustnější, těžší a větší. Dámské chytré hodinky jsou jejich přesným opakem. Mají nižší hmotnost, jsou elegantní, nenápadné a většinou mají oválný tvar. Za dámské smart hodinky jsou mnohdy považovány i modely se speciálními ženskými funkcemi, např. sledováním menstruace či ovulace.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Smart hodinky, dotykový AMOLED displej, úhlopříčka 1,4″, hmotnost 30 g, kapacita baterie 340 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Smart hodinky Samsung Galaxy Watch Active 2 jsou dalším modelem s nadprůměrně vysokou kvalitou zpracování a zajímavými funkcemi. K jejich odolnosti přispívá pevné hliníkové pouzdro, ochrana proti mechanickým nečistotám a vodotěsnost do hloubky 50 m. Hodinky působí doslova elegantním dojmem. Z našeho pohledu jsou proto vhodné především pro dámy.

Nošení hodinek Galaxy Watch Active 2 hodnotíme jako velmi pohodlné. Mají nízkou hmotnost (pouhých 30 g), jejich kovová část nepřichází do přímého kontaktu s pokožkou, senzor pro měření tepu je chráněn plastovou krytkou a řemínek z hypoalergenní gumy nezpůsobuje nadměrné pocení.

Ovládání, které je velmi jednoduché a intuitivní, probíhá přes dotykový AMOLED displej s 1,4palcovou úhlopříčkou a rozlišením 360 × 360 px, což je srovnatelné s modelem Amazfit T-Rex. Displej má velmi dobrou čitelnost, reaguje rychle, je chráněný sklem Corning Gorilla Glass DX+ a v noci se můžete těšit i na automatickou regulaci jasu. Jeho „uspání“ je automatické. Druhou možností je delší dotek prstem nebo pohyb zápěstím. I tento model disponuje funkcí Always On, při níž bude displej neustále v pohotovosti. Na hodinkách dále naleznete 2 fyzická tlačítka a netradiční digitální lunetu, která funguje až překvapivě dobře.

Baterie s kapacitou 340 mAh vydrží při plném vytížení v provozu cca 48 hodin. Budete-li hodinky šetřit, můžete samozřejmě počítat s podstatně delší výdrží. Jako plus vnímáme přítomnost úsporného režimu a vcelku rychlé nabíjení, které trvá cca 80–90 min. Galaxy Watch Active 2 nabijete pomocí dodávané kolébky nebo přes USB-A konektor, např. přes notebook. Po dokoupení síťového adaptéru můžete použít i klasickou zásuvku.

Hodinky jsou kompatibilní s OS Android i iOS. Se zařízením je propojíte pomocí technologie Bluetooth 5.0. K následnému ovládání slouží aplikace Galaxy Wearable. Zařízení podporuje Wi-Fi a je vybavené čtečkou NFC. Bohužel ani v tomto případě s ní nemůžete provádět bezkontaktní platby. Díky integrovanému mikrofonu a reproduktorům můžete Watch Active 2 využívat také k telefonování. Smart notifikace a možnost odepisování na zprávy jsou v této cenové kategorii již jakousi samozřejmostí. Hodinky slouží i k ovládání telefonu. Kromě spuštění hudebního přehrávače či zvednutí hovoru jimi můžete např. „kliknout“ na spoušť fotoaparátu.

Operační systém hodnotíme jako dostatečně rychlý. Stejně jako náš vítězný model Huawei Watch GT2 Pro jsou vybavené menším, 4GB interním úložištěm, do kterého můžete stahovat hudbu a jiné soubory. Netradiční a velmi zajímavou je možnost sledování YouTube přímo na jejich displeji.

Nabídka funkcí a režimů je více než štědrá. Watch Active 2 disponují budíkem, již zmiňovanými smart notifikacemi i krokoměrem. Dokážou monitorovat srdeční rytmus, úroveň stresu, spánek či vaši rychlost. K dispozici máte 39 sportovních režimů, např. chůze, běh, cyklistika, plavání, veslařský či eliptický trenažér. Jsou vybaveny i senzory včetně GPS, Glonass a barometru.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Možnost ovládání telefonu
Dostatek praktických, sportovních i zdravotních funkcí

Negatíva

Kratší výdrž baterie, zejména v porovnání s konkurencí
Menší interní úložiště

Kapacita baterie = 340 mAh ● Typ displeje = AMOLED ● Úhlopříčka displeje = 1,4″ ● Rozlišení displeje = 360 × 360 px ● Průměr ciferníku = 44 mm ● Interní úložiště = 4 GB ● Hmotnost = 30 g ● Rozměry = 4,4 × 4,4 × 1,09 cm

Cenový trhák

Amazfit T-Rex

Vodotěsné smart hodinky, dotykový AMOLED displej, úhlopříčka 1,3″, hmotnost 58 g, kapacita baterie 390 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Smart hodinky Amazfit T-Rex nás zaujaly nejen nízkou pořizovací cenou. Jejich vzhled je zajímavý, jsou odolné a k zahození nejsou ani jejich funkce. T-Rex působí robustně a mají velký ciferník o průměru 47,7 mm, proto je považujeme spíše za pánské smart hodinky. Jejich nošení je pohodlné, a to i navzdory trošku vyšší hmotnosti, která představuje 58 g.

Amazfit T-Rex s vodotěsností do hloubky 50 m jsou vyrobené z plastu, což napoprvé nezní nejlépe. Konstrukci však považujeme za dostatečně kvalitní a odolnou. To potvrzuje i armádní certifikace STD-810G. Výrobce navíc hovoří až o 12 vojenských certifikacích, které zaručují jejich odolnost proti nízkým i vysokým teplotám v rozmezí od −40 do +70 °C, nárazům, škrábancům, otřesům, světelnému záření či vniknutí mechanických nečistot.

Dotykový AMOLED displej s 1,3palcovou úhlopříčkou a rozlišením 360 × 360 px má velmi dobrou čitelnost a je chráněný tvrzeným sklem Gorilla Glass. Přímo na hodinkách naleznete 2 kovová tlačítka s několika značkami. Jejich přítomnost a velmi dobrou odezvu oceníte zejména ve chvílích, kdy máte mokré ruce nebo nosíte rukavice.

Funkce Amazfit T-Rex hodnotíme velmi pozitivně. Nachází se na nich hned několik zajímavých snímačů. Kromě GPS, která funguje až překvapivě dobře, zejména v kombinaci se smartphonem, jde např. o tříosý snímač zrychlení, optický senzor BioTracker TM PPG Bio-Tracking, snímač okolního světla či geomagnetický senzor. Zařízení je vybavené i čtečkou NFC, podobně jako v případě smart hodinek Huawei Watch GT2 Pro s ní však v našich končinách nemůžete provádět bezkontaktní platby.

Možnost telefonování přímo přes hodinky chybí, stejně jako u dalších levných smart hodinek Xiaomi Mi Watch. Hovor přes ně můžete maximálně zrušit nebo ztišit. Kromě toho zobrazují zmeškané hovory, notifikace s logem příslušné aplikace a SMS zprávy. Slouží také k ovládání hudby v telefonu, přímo do nich si ji však nenahrajete.

Hodinky jsou kompatibilní se všemi zařízeními s OS Android 5.0 a výše, se kterými je spárujete pomocí technologie Bluetooth 5.0. K jejich ovládání a využívání pokrokovějších funkcí slouží aplikace Amazfit. Tento model je vybaven 390mAh Li-Po baterií, proto je nad slunce jasné, že 20denní výdrž, kterou udává výrobce, je nereálná. V praxi a při středně intenzivním využívání dostupných funkcí počítejte s max. 14 dny, což je ale i tak víc než dost. Při využití funkce Always On se výdrž baterie podstatně zkracuje.

Amazfit T-Rex disponují jen 14 sportovními režimy, což je v porovnání s konkurencí podstatně méně. Využijete je zejména při aktivitách, jako je běh, chůze, turistka, lyžování, cyklistika, plavání či fitness. Hodinky dále dokážou měřit délku tréninku nebo anaerobní a aerobní práh, vypočítat spálené kalorie a vibrováním vás upozornit na delší nečinnost či blížící se událost. Nechybí ani senzor pro měření srdeční frekvence, kompas, budík a monitorování spánku se zobrazením časové osy, na které uvidíte jednotlivé spánkové fáze. Funkce VO2 max u tohoto modelu není dostupná.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou, kvalitou a funkcemi
Kvalitní zpracování a pohodlné nošení
Dlouhá výdrž baterie

Negatíva

Chybí některé pokročilejší funkce
Bez možnosti telefonování a odpovídání na zprávy
Absence interního úložiště

Typ/kapacita baterie = Li-Po / 390 mAh ● Typ displeje = AMOLED ● Úhlopříčka displeje = 1,3″ ● Rozlišení displeje = 360 × 360 px ● Průměr ciferníku = 47,7 mm ● Interní paměť = ne ● Hmotnost = 58 g ● Rozměry = 4,77 × 4,77 × 1,35 cm ● Materiál = plast + kov

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Inteligentní hodinky

Vaše hodnocení:
(91.4%)