Topinkovače

Nejlepší topinkovače 2024 + recenze

Čerstvá, křupavá a vydatná snídaně je snem každého člověka, a proto jsou kuchyňské spotřebiče, které přispívají k dosažení tohoto cíle, v domácnostech více než vítány. Do této kategorie zapadá i rychlý a pohotový pomocník jménem topinkovač. V našem testu jsme si pro vás připravili zhodnocení nejlepších topinkovačů na trhu, z nichž jsme vytyčili jednoho vítěze – topinkovač Electrolux E7T1-6BP. Také jsme sestavili návod, na jehož základě bude pro vás výběr toho správného topinkovače hračkou.

Publikované: 28.04.2023
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký topinkovač si koupit?

Pro detailně orientované spotřebitele jsme připravili obsáhlé recenze se zaměřením na všechny faktory, které by mohly ovlivnit výběr vhodného produktu. Ale pro ty, kteří se zaměřují zejména na to nejpodstatnější, jsme zhotovili krátký přehled nejdůležitějších parametrů vybraných modelů.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux E7T1-6BP   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Philips HD 2516/90   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Sencor STS 2607BK   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Electrolux E7T1-6BP

Electrolux E7T1-6BP

Příkon 980 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, opětovný ohřev, Peek and View, tlačítko STOP.

Zobrazit více info

Topinkovač Electrolux hned na první pohled upoutá pozornost svým moderním, perleťově černým designem s doplňky měděné barvy. Spotřebič však nezaostává ani ve výkonnostních aspektech. S příkonem 980 wattů a 7stupňovým regulačním systémem patří k efektivnějším modelům. Nejednoho spotřebitele potěší účinný topný mechanismus na větší pečivo či praktický plastový kryt proti prachu.

Cenový trhák
Sencor STS 2607BK

Sencor STS 2607BK

Příkon 750 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, centrování, automatické vyhození topinky, funkce High Lift, tlačítko STOP.

Zobrazit více info

Levný topinkovač Sencor má vše, co dobrý topinkovač má mít. Příkonem 750 wattů sice nevyniká, ale funkce centrování, rozmrazování, opakovaného ohřevu či automatického vysunutí hotového pečiva potěší i toho nejméně náročného spotřebitele. Nízká cena napovídá, že od tohoto modelu na dvě topinky není nutné čekat nějaké zázraky ve formě rovnoměrného propečení obou stran topinek, avšak za danou cenu je to stále nadprůměrná kvalita.

Náš TIP
Philips HD 2516/90

Philips HD 2516/90

Příkon 830 W, 2 otvory, regulace teploty v 8 stupních, rozmrazování, centrování, automatické bezpečné vypnutí, Peek and View, opětovný ohřev, tlačítko STOP.

Zobrazit více info

Kompaktní topinkovač Philips s moderním designem nabízí příkon 830 wattů s 8-stupňovým regulačním systémem opékání. Jeho velkou výhodou jsou širší otvory přizpůsobené i pro tlustší nakrájené plátky chleba. Disponuje všemi funkcemi, které dokáže spotřebitel efektivně využít, a to centrování, automatické bezpečnostní vypnutí, rozmrazování zamraženého pečiva, ale také má k dispozici nástavec, díky kterému je možné si zahřát větší typy pečiva (croissanty, bagety aj.).

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Příkon, počet otvorů na topinkovači, ale také jejich velikost či dostupné funkce. To je pár z nejdůležitějších parametrů, které z našeho pohledu rozhodují o koupi toho správného topinkovače. Abychom napsali co nejobsažnější recenze o těch nejlepších produktech, a mohli tak určit vítěze testu, museli jsme si předem určit faktory, na které se budeme během testu, porovnávání a hodnocení primárně soustředit. Vybrané parametry rozhodují jednak o efektivnosti spotřebiče, jednak o jeho praktičnosti.

Příkon
Počet a velikost otvorů
Regulace teploty
Dodatečné funkce
Materiál
Cena
Design

Uvedené parametry dopomohly k zúžení výběru modelů na ty nejvýkonnější a kvalitativně nejlepší, kterým jsme se později obšírněji věnovali. Do našeho top žebříčku topinkovačů se dostala zařízení různých značek. Své zastoupení měli populární výrobci Electrolux, Sencor, Philips, Tefal, Bosch, ETA či KitchenAid. Všichni zmiňovaní výrobci se snaží na trh přivést stále modernější a krásnější produkty s praktickými funkcemi, ale v našem hodnocení jsme se odráželi zejména od vytyčených parametrů a spotřebitelských recenzí dostupných na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz, Kasa.cz či Datart.sk.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze topinkovačů

Vypracování následujících recenzí předcházelo několikahodinové studium nejpodstatnějších parametrů a analýza silných a slabých stránek uvedených v četných spotřebitelských recenzích k vybraným produktům, což nám umožnilo je později navzájem porovnat, zhodnotit a přiřadit jednotlivým modelům příznačný štítek. Recenze jsou detailním shrnutím vytyčených parametrů vybraných topinkovačů a našich dojmů z nich.

Víťaz testu

Electrolux E7T1-6BP

Příkon 980 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, opětovný ohřev, Peek and View, tlačítko STOP.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Esteticky působící topinkovač Electrolux perleťově černé barvy s měděnými doplňky obohatí jakoukoli moderně laděnou kuchyni. Nerezová ocel, ze které je spotřebič zhotoven, přidává sice na jeho hmotnosti, ale to je pro stabilitu často využívaného topinkovače více než výhodné. Důležité je také podotknout, že se jedná o standardní topinkovač určený pro přípravu dvou topinek současně. Otvory topinkovače nejsou dostatečně široké pro větší pečivo, avšak vynahrazuje to dodatečný nástavec sloužící k ohřevu rozměrnějších kusů pečiva, které se do otvorů nevejdou. Údržbu usnadňuje dostupná vysouvatelná miska na drobky, kterou jednoduše vyprázdníte, očistíte a zasunete zpět.

Příkon tohoto modelu topinkovače se uvádí na úrovni 980 wattů, přičemž výkonnost, resp. teplotu lze regulovat otočným tlačítkem se 7 stupni nastavení. Výjimečností tohoto topinkovače Electrolux je v ceně zahrnuto plastové víko proti prachu, které ochrání spotřebič před nečistotami v době, kdy je právě mimo provoz. Jinak tento topinkovač disponuje běžnými funkcemi, jako je rozmrazování či opětovné ohřátí připraveného pečiva. K dalším praktickým vlastnostem patří funkce kontroly opečení Peek and View, díky které po kontrole pokračuje spotřebič v původním programu.

Topinkovač Electrolux nejenže oplývá designem lahodícím oku, ale také vysokou kvalitou a výkonem hodným podstatně dražších modelů. Velkou výhodou je topný mechanismus pro croissanty či kryt proti prachu, přičemž za zmínku stojí i praktické funkce, které spotřebiči kvalitativně prospívají. Jednoduché nastavení prostřednictvím přehledného a inteligentního ovládání, ale také snadná údržba díky vysouvatelné nádobě na drobky podstatně převažují možnou nevýhodu v podobě kratšího přívodního kabelu.

Pozitíva

Inteligentní a funkční ovládání
Poměr ceny a kvality
Praktické funkce

Negatíva

Krátký kabel do elektrické sítě

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 980 W ● Počet stupňů regulace teploty: 7 ● Materiál: nerezová ocel ● Barevné provedení: perleťová černá s doplňky měděné barvy ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ano ● Funkce: rozmrazování, opětovný ohřev, Peek and View, tlačítko STOP ● Délka kabelu: 75 cm ● Hmotnost: 1,75 kg

Cenový trhák

Sencor STS 2607BK

Příkon 750 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, centrování, automatické vyhození topinky, funkce High Lift, tlačítko STOP.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Černý topinkovač Sencor patřící do nižší cenové hladiny překvapivě nabízí více než by spotřebitel od jeho ceny očekával. Levné modely většinou nedisponují vysouvatelnou miskou na drobky, ovšem to není případ Sencora, který tento praktický doplněk nabízí. Nečekejte však držák na rozměrnější pečivo. Opečete si jen to, co se vejde do dvou dostupných otvorů poněkud širšího charakteru. Hmotností patří k lehčím modelům, což může ovlivňovat stabilitu spotřebiče, avšak toto negativum jako tak zachraňují protiskluzové nožičky pečující o bezpečnost.

S příkonem 750 wattů fluktuujícím na základě nastavení výkonu na 7stupňovém regulačním systému nepatří zrovna k nejvýkonnějším modelům, avšak vzhledem k ceně je tento parametr více než uspokojivý. Ve srovnání s vítězem testu Electrolux E7T1-6BP nebo topinkovačem Bosch TAT 7407 je Sencor zhotoven z plastu, což na jeho životnosti a kvalitě podstatně ubírá. Z funkčního hlediska se můžete těšit na praktické funkce, jako rozmrazování, automatické vysunutí hotových topinek nebo centrování, kterým například o něco dražší model ETA Lenny 2166 90000 nedisponuje. Opakovaný ohřev a rozmrazování dokonce doprovází světelná signalizace v okolí příslušných tlačítek.

Jelikož kvalita topinkovače Sencor odpovídá ceně, není třeba čekat žádné zázraky. Avšak pro nenáročné spotřebitele, kterým nezáleží na kvalitě propečení topinek a extra funkcích, vyhoví i takový model. Nevýhodou je chybějící nástavec na ohřev většího pečiva, ale také velmi mělká miska na drobky, kterou lze spíše přirovnat k malinké destičce než k nějaké misce. Nejednoho spotřebitele však potěší o něco širší otvory, do kterých lze vtěsnat i polovičku krajíce z klasického chleba. Hůře se z něj však vybírá opečený chléb a krátký, velmi tvrdý síťový kabel také nepotěší. Celkově lze shrnout, že tento model topinkovače Sencor nabízí více než by člověk od něj vzhledem k ceně čekal, ale nějaké převratnější překvapení od něj není třeba očekávat.

Pozitíva

Poměr ceny a kvality
Jednoduché ovládání
Nezabírá mnoho místa

Negatíva

Bez nástavce pro ohřev většího pečiva
Krátký a velmi tvrdý síťový kabel
Hůře se z něj vybírá nerovnoměrně opečený chléb

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 750 W ● Počet stupňů regulace teploty: 7 ● Materiál: plast ● Barevné provedení: černé ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ne ● Funkce: rozmrazování, centrování, automatické vyhození topinky, funkce High Lift, tlačítko STOP ● Délka kabelu: 85 cm ● Hmotnost: 0,89 kg

Náš TIP

Philips HD 2516/90

Příkon 830 W, 2 otvory, regulace teploty v 8 stupních, rozmrazování, centrování, automatické bezpečné vypnutí, Peek and View, opětovný ohřev, tlačítko STOP.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Černo-šedé provedení topinkovače Philips také patří k cenově dostupným modelům, které neočarují, ale ani nezklamou. Pevná konstrukce zhotovená z kovu a plastu je z hlediska životnosti více než uspokojivá, přičemž kvalita, kterou mnohé spotřebiče od dané značky oplývají, i z tohoto modelu činí topinkovač umožňující dlouholeté a bezproblémové používání. Topinkovač obsahuje dva širší otvory na topinky vhodné i na opékání hrubších plátků chleba, ale na rozdíl od modelu Sencor STS 2607BK, disponuje držákem na větší pečivo, který slouží k ohřevu rozměrnějších baget a jiných druhů chutných pokrmů.

S příkonem vyšším než u modelů Sencor STS 2607BKBosch TAT 7407 nebo ETA Lenny 2166 90000, přesněji 830 wattů patří stále ještě k méně výkonným modelům, ale na rozdíl od jmenovaných topinkovačů má dostupných až 8 stupňů regulace teploty/výkonu. Klasicky obsahuje standardní funkce v podobě ohřevu a rozmrazování dříve zamražených toastů připravených k okamžitému opečení během jednoho současného procesu. To znamená, že po rozmrazení ihned nastává proces opékání toastu, takže není nutné žádné další nastavování. O rovnoměrnost propečení topinek se postará funkce centrování, přičemž z bezpečnostních prvků se vyplatí zmínit automatické bezpečnostní vypnutí spotřebiče hned po dokončení procesu opékání a vysoký zdvih pečiva menších rozměrů. Čištění a údržbu usnadňuje přítomnost misky na drobky.

Hezký design a dostatečné množství funkcí činí z tohoto modelu topinkovače velmi kvalitní kousek vhodný do klasické domácnosti. Pevná konstrukce se také postará o to, aby v těchto domácnostech topinkovač vydržel co nejdéle. Délka síťového kabelu nebyla v tomto případě uvedena, avšak na základě spotřebitelských recenzí lze konstatovat, že jde o parametr, jehož pozitivní nebo negativní dopad na spotřebitele závisí na jeho osobních preferencích. Nevýhodou může být těžší vyjímání hotových topinek ze spotřebiče, ale rovnoměrné propečení vložených toastů a nástavec na ohřev rozměrnějších kousků pečiva zahojí i tuto ranku.

Pozitíva

Pevná konstrukce
Rovnoměrné propečení pečiva
Skladovatelný, kompaktní topinkovač

Negatíva

Obtížněji se z něj vybírá hotové pečivo

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 830 W ● Počet stupňů regulace teploty: 8 ● Materiál: kov a plast ● Barevné provedení: černo-šedé ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ano ● Funkce: rozmrazování, centrování, automatické bezpečné vypnutí, Peek and View, opětovný ohřev, tlačítko STOP ● Délka kabelu: neuvedeno ● Hmotnost: 0,5 kg

Pre náročných

KitchenAid Artisan 5KMT2204

Příkon 1 250 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, udržování tepla, jednostranné opékání, opětovný ohřev, mřížka na sendviče, nastavení času opékání, centrování, High Lift.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Již z počátečních parametrů lze vyčíst, že půjde o robustní a stabilní konstrukci, přičemž se i tento aspekt odráží na vysoké ceně. Tento topinkovač není určen pro běžné uživatele, spíše pro ty náročnější, kteří si potrpí na nadstandardní funkce a vlastnosti kuchyňského spotřebiče. Tvar topinkovače KitchenAid, jeho červená barva a posuvný způsob nastavování stupňů opékání naznačuje retro styl, který se nemusí hodit do každé kuchyně, naštěstí jsou dostupná i jiná barevná provedení od pistáciové přes modré matné, zelené až po černé či stříbrno-šedé odstíny.

Topinkovač kovové konstrukce z litého kovu kupodivu disponuje jen dvěma otvory na topinky, avšak ty jsou extra velké, takže nabízejí dostatek prostoru i pro větší a hrubší pláty chleba. Šířka těchto otvorů je nutná pro extra funkci, která díky mřížce na sendviče umožňuje opečení naplněného sendviče bez úniku jednotlivých ingrediencí během opékání. Ve srovnání s běžnými modely, jako Electrolux E7T1-6BP a Tefal TT 640810, disponuje nadměrně vysokým příkonem až 1 250 wattů, přičemž toto množství využívá pro dodatečné funkce v podobě časovače s LED indikátorem odpočtu zbývajícího času, jemné rozmrazování a opečení zamraženého pečiva, ale i pro jednostranné opékání, které vyžadují některé druhy pečiva. Samozřejmostí je v tomto případě miska na drobky a vysoký zdvih pro usnadnění vybírání menších kusů opečeného pečiva.

KitchenAid patří k osvědčeným značkám, které na trh přinášejí kvalitní, snadno ovladatelné spotřebiče s dlouhou životností a nadstandardním množstvím funkcí. Perfektní design, automatizace jednotlivých funkcí, rovnoměrné propečení a multifunkčnost jsou jen hrstkou výhod, kterými je tento topinkovač obdarován. Spotřebitel by možná vzhledem k ceně a velikosti spotřebiče čekal více otvorů na topinky, ale také méně háklivý stroj na přesné dodržení velikosti opékaných kousků pečiva, což však není realitou tohoto topinkovače.

Pozitíva

Kvalitní funkce a rovnoměrnost propečení pečiva
Osvědčená značka
Dobře se na něj dívá

Negatíva

Háklivý pro přesné dodržení velikosti vkládaného pečiva
Vysoká cena
Málo otvorů na topinky vzhledem k ceně

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 1 250 W ● Počet stupňů regulace teploty: 7 ● Materiál: litý kov ● Barevné provedení: červená metalíza (dostupné i jiné: pistáciové, zelené, matná perleť, černé aj.) ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ne ● Funkce: rozmrazování, udržování tepla, jednostranné opékání, opětovný ohřev, mřížka na sendviče, nastavení času opékání, centrování, High Lift ● Délka kabelu: 137,2 cm ● Hmotnost: 5,5 kg

Lacná kvalita

Tefal TT640810

Příkon 850 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, opětovný ohřev, High Lift, digitální displej s odpočtem času, tlačítko STOP.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na pohled velmi krásný, minimalistický a praktický topinkovač Tefal nabízí jednoduchou přípravu pečiva různé šířky, a to díky variabilní šířce dvou dostupných otvorů. Stejně jako dva zcela odlišné topinkovače KitchenAid Artisan 5KMT2204 a Sencor STS 2607BK, ani tento nedisponuje nástavcem na rozměrnější pečivo, což je vzhledem k ceně tohoto modelu velká škoda. V souvislosti s tímto modelem je třeba zmínit, že i přes kompaktní tvar a přítomnost vysouvatelné misky na drobky je údržba o něco komplikovanější, a to pro nepraktické štěrbiny, do kterých se mnohdy dostávají drobky. Proto nepostačuje jen jednoduché vyprázdnění misky jako forma pravidelné údržby. Třeba se totiž manuálně zbavit i ostatních nahromaděných nečistot, což mnohdy vyžaduje trochu hrubší zacházení se spotřebičem (postup uvedený v našem návodu).

Nevýhodu v podobě nepraktického čištění nadbytečných štěrbin, kde zapadají drobky, zachraňuje velký bonus ve formě integrovaného a snadno čitelného displeje s odpočtem zbývajícího času do ukončení procesu opékání vloženého pečiva. Ve srovnání s Philips HD 2516/90 je příkon topinkovače Tefal o něco vyšší, a to na úrovni 850 wattů. To se ani zdaleka nepřibližuje hodnotám vítěze testu Electrolux E7T1-6BP. ale pro méně náročné spotřebitele to rozhodně postačí. Dostupných je 7 stupňů opékání a funkce, jako rozmrazování, centrování, okamžité zastavení procesu opékání, opětovný ohřev či vysoký zdvih pro snazší odebrání hotového pečiva. Tři z těchto funkcí mají podsvícení za pomoci LED indikátorů, a to ohřev, tlačítko STOP a rozmrazování.

Přesný, kvalitní a minimalistický topinkovač Tefal dopřeje spotřebitelům rovnoměrné propečení topinek, přičemž jednoduchost ovládání, dostupnost inteligentního displeje a možnost uložení dvou oblíbených nastavení do paměti spotřebiče jsou bonusy, které mnohé vzhledem k poměrně nízké pořizovací ceně překvapí, a zároveň i potěší. Na pohled kompaktní design však může lhát a pro některé spotřebitele mohou být rozměry tohoto topinkovače větší, než by si přál. Převážně plastová konstrukce nenasvědčuje tomu, že půjde o vysokou kvalitu, ale dostupné funkce a přítomnost odpočítávání času do ukončení procesu opečení mohou toto přesvědčení velmi rychle vyvrátit.

Pozitíva

Displej s časovačem
Možnost uložení dvou nastavení do paměti topinkovače
Hezký vzhled a kvalitní pečení

Negatíva

Těžší údržba
Větší rozměr
Plastová konstrukce

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 850 W ● Počet stupňů regulace teploty: 7 ● Materiál: plast a nerez ● Barevné provedení: černé ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ne ● Funkce: rozmrazování, opětovný ohřev, High Lift , digitální displej s odpočtem času, tlačítko STOP ● Délka kabelu: neuvedena ● Hmotnost: 0,98 kg

Dobré recenzie

Bosch TAT7407

Příkon 800 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, rozmrazování, automatické centrování, High Lift, bezpečnostní pojistka po dokončení pečení, udržování tepla.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Béžový topinkovač Bosch svou barvou a tvarem poněkud připomíná retro verze topinkovačů, avšak dokonale se hodí i do moderněji vybavených kuchyní bledšího charakteru. Tento model disponuje běžnými funkcemi, jako rozmrazování, automatické centrování nebo vysoký zdvih pro snazší vybírání kousků pečiva menších rozměrů, nicméně skrývá i mnohé specifické funkce, které přesvědčí nejednoho spotřebitele. Ovládání je přímo intuitivní díky otočnému regulátoru 7-stupňového nastavení požadovaného výkonu a zvlášť oddělených tlačítek pro ohřev, okamžité zastavení pečení (STOP) a rozmrazování.

Topinkovač Bosch je stejně jako ostatní modely v našem testu vybaven dvěma otvory na topinky a praktickou zásuvkou na drobky. Stejně jako model ETA Lenny 2166 90000 i tento disponuje příkonem rovných 800 wattů, což není zrovna nejpovzbudivější číslo. Tento slabý parametr však vylepšují dostupné funkce v podobě bezpečnostní pojistky fungující na principu okamžitého vypnutí spotřebiče po dokončení procesu opékání, ale také elektronického senzoru, který se postará o konzistentní opékání v případě, že nemáte čas ihned sníst připravenou topinku. Tak udrží topinkovač připravené jídlo v teple a topinka tak zůstane křupavá. Držák na větší pečivo je dostupný na tomto topinkovači ve formě sklápěcího nástavce, jakož i v případě modelu Philips HD 2516/90. To znamená, že v době, kdy je topinkovač mimo provoz, toto příslušenství absolutně nezavazí.

Topinkovač Bosch je velmi praktickým a dobrým přídavkem do kuchyně. Výhodou je velmi jednoduché ovládání a dobrý poměr ceny a výkonu, přičemž rovnoměrným opékáním topinek a standardními funkcemi splňuje svůj účel na 100%. Rychlý ohřev, pěkná provedení a snadná manipulace, to vše a ještě víc nabízí tento malý béžový kousek, který má jednu malinkou chybu, a to nízký příkon. S tím si však běžný spotřebitel dokáže velmi snadno poradit, jelikož se nejedná o převratně nízkou hodnotu, která by nějak extrémně ovlivňovala efektivnost tohoto spotřebiče.

Pozitíva

Snadná manipulace
Rychlý ohřev
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Nízký příkon
Barevné provedení se nemusí hodit do každé kuchyně

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 800 W ● Počet stupňů regulace teploty: 7 ● Materiál: nerezová ocel a plastové části ● Barevné provedení: béžové ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ano ● Funkce: rozmrazování, automatické centrování, High Lift, bezpečnostní pojistka po dokončení pečení, udržování tepla ● Délka kabelu: neuvedena ● Hmotnost: 1,3 kg

ETA Lenny 2166 90000

Příkon 800 W, 2 otvory, regulace teploty v 7 stupních, ozmrazování, opětovný ohřev, automatické vysunutí topinky, tlačítko STOP.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elegantně a výjimečně tvarovaný topinkovač ETA patří do nižší cenové hladiny, což se mírně odráží i na výkonu a kvalitě pečení topinek. Od takových spotřebičů není třeba očekávat žádné zázraky a nadměrné výkony, protože koneckonců primárně slouží k rychlé přípravě křupavého pečiva, a to i takový levný topinkovač dokáže naplnit.

Nerezový topinkovač ETA je klasicky vybaven dvěma otvory na topinky a disponuje stejným příkonem jako model Bosch TAT7407, a to 800 wattů se 7 stupni regulace teploty. Nejde právě o velmi závratné číslo, ale na každodenní propečení topinek si spotřebitel vystačí i s takovou výkonnostní úrovní. Na rozdíl od jiných topinkovačů z našeho testu, které mají otočný regulátor teploty (Bosch TAT7407Philips HD 2516/90 či Sencor STS 2607BK), nebo naopak posuvný (KitchenAid Artisan 5KMT2204), topinkovač ETA jako kdyby trochu zastal tomu, že je jeho regulátor otočný, jeho ovládání je zároveň spojeno s nastavováním ostatních funkcí, jako je rozmrazování či ohřev. Čili jeden ovladač nastavuje různé funkce.

Přestože jde o levnější model, topinkovač ETA potvrzuje kvality populární značky kuchyňských spotřebičů s dlouhověkou tradicí. Ani nízký příkon nezabrání tomu, aby spotřebitelé tento topinkovač považovali za špičkový výrobek, přičemž tomuto názoru nenahrává jen pěkný a minimalistický design pasující do jakkoli laděné kuchyně, ale i držák na ohřev většího pečiva či snadná údržba díky dostupné misce na drobky. Pozor je třeba si dávat na nerovnoměrnost propečení topinek. Hlavně v souvislosti s klasickými rozdíly v první a druhé várce. To znamená, že mnohdy dochází k dobrému propečení prvních topinek, avšak druhý pár na stejném stupni opékání již nabývá známek spálení. Má to na svědomí hlavně nekvalitní mechanismus ohřevu samotného spotřebiče, resp. chybějící systém předehřátí topinkovače.

Pozitíva

Špičkový výrobek
Příjemný a minimalistický design
Dobře skladovatelný

Negatíva

Nerovnoměrné propečení jednotlivých várek topinek

Počet otvorů: 2 ● Příkon: 800 W ● Počet stupňů regulace teploty: 7 ● Materiál: nerezová ocel ● Barevné provedení: černé ● Zásuvka na drobky: ano ● Nástavec na větší pečivo: ano ● Funkce: rozmrazování, opětovný ohřev, automatické vysunutí topinky, tlačítko STOP ● Délka kabelu: neuvedena ● Hmotnost: 1,38 kg

Další zajímavé produkty

Mezi detailně recenzované produkty se dostaly ty kvalitativní, funkčně a cenově nejpřijatelnější modely, avšak během analýzy jsme natrefili i na další zajímavé modely topinkovačů, které rozhodně stojí za zmínku a zvážení.

Topinkovač Electrolux E3T1-3ST disponuje standardně dvěma otvory na topinky. S příkonem 800 wattů patří k méně výkonnějším modelům se 7 regulačními stupni. Přestože cenově nepatří k drahým kouskům, má několik praktických funkcí, jako rozmrazování, centrování, ohřev a automatické vyhození topinek po jejich dopečení. Topinkovač Electrolux patří k rozměrnějším modelům, ale kvalitativně uspokojí nejednoho spotřebitele.

Dvě topinky připraví i černý kovový topinkovač Philips HD 2637/90, avšak velkým bonusem jsou variabilní šířky otvorů, do kterých lze vložit plátky chleba různých rozměrů. Elegantní topinkovač je vítanou ozdobou jakékoli kuchyně a jinak to není ani v případě tohoto modelu. Z výkonnostního hlediska se jedná o spotřebič se 7 regulačními stupni pro nastavení teploty a s příkonem 950 wattů. S tímto toustovačem je možné zahřívat různé druhy pečiv díky dodatečnému držáku, ale také rozmrazování a centrování toastů. Vybírání menších kusů pečiva zjednodušuje vysoký zdvih, přičemž údržba a čištění jsou usnadněny díky misce na drobky. I přesto, že by se tomuto topinkovači hodil delší kabel (aktuálně má 0,85 m), je na pohled velmi luxusní a jeho zpracování je více než uspokojivé.

O něco výkonnější je kovový topinkovač Gorenje T 1000 s příkonem až 1 000 wattů. K dispozici má 7 stupňů regulace teploty. Stejně tak disponuje dvěma otvory na topinky. Nabízí držák na pečivo, což umožňuje opékat různe druhy pečiva. Můžete zde najít automatické vypnutí a vysunutí toastu či opětovné ohřátí opečeného pečiva. Velkou výhodou je, že stěny spotřebiče zůstávají vždy studené, a tudíž nehrozí zranění formou popálení.

Výjimečností nerezového topinkovače Catler TS 4014 je extra délka otvorů, do kterých lze najednou vtěsnat dvě topinky vedle sebe nebo jeden celý krajíc chleba. Potěší modrým podsvícením senzorických tlačítek nebo funkcí variabilního elektronického časování, díky které je umožněna příprava na přesně stanovený čas dle preference samotné obsluhy. Topinkovač má k dispozici rozličné praktické funkce, jako rozmrazování, centrování nebo ohřev většího pečiva na speciálním nástavci. Také je k dispozici vysoký zdvih pečiva menších rozměrů, opakovaný ohřev v případě, že jste neměli čas sníst čerstvě dopečenou topinku, nebo automatické vysunutí hotových toastů. V případě poslední funkce je třeba dávat pozor, protože se mnohdy stává, že dochází k nadměrně silnému výtlaku pečiva, které ze spotřebiče přímo vyletí na stůl.

Výrazně červený retro topinkovač Russell Hobbs 21680 ve vaší kuchyni vyčaruje retro atmosféru jako z klasického amerického filmu. Pozornost však neupoutá jen svým vzhledem, ale také příkonem až 1 300 wattů. Na rozdíl od ostatních výše vyjmenovaných modelů disponuje nikoli otočným, ale posuvným nastavovacím mechanismem pro volbu teplotního stupně, přičemž je k dispozici jen 6 regulačních stupňů. Topinkovač umožňuje rozmrazování, ale také manuální zastavení procesu pečení a funkci „Peek and View“. Také má ukazatel času, na jehož základě lze sledovat, kolik trvá příprava topinky. Výjimečnou je technologie rychlého opékání, díky které dosahují topinky stav opečení až o 65 % rychleji než během klasického programu. Pokud tedy hledáte retro kousek, který vypadá ještě lépe než na obrázku, a dopřeje vám příjemnou a rychlou snídani, toto je topinkovač, který stojí za zvážení.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Popularita produktů patřících do jakékoli kategorie na našem trhu se neustále mění, a proto vám přinášíme konstantně aktualizovaný přehled nejprodávanějších topinkovačů podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest STEC 920 A15*Zobrazit produkt
Silvercrest STB 950 A15*Zobrazit produkt
Sencor STS 2607BK5*Zobrazit produkt
Silvercrest STC 950 D35*Zobrazit produkt
Home TO-A150B5*Zobrazit produkt

Když člověk spěchá do práce, rychlá snídaně je to nejlepší, co ho může potkat. Už dávno odzvonilo přípravě toastů na pánvi, které stejně většinou skončily v koši, protože odhadnutí správné teploty na opečení různých typů chleba na sporáku nepatří zrovna k nejsnadnějším úkonům. I proto je vhodné každé ráno v duchu poděkovat vynálezci topinkovačů, protože právě ty usnadňují přípravu rychlou, chutnou a křupavou snídani.

Existuje spousta aspektů, které je třeba vzít v úvahu, když se rozhodnete pro koupi nového kuchyňského pomocníka do domácnosti. Mezi ně rozhodně patří typ chleba, který preferujete, váš apetit ovlivňující počet otvorů na topinkovači či dodatečné užitečné funkce a vlastnosti spotřebiče. Toto vše a další parametry jsme shrnuli v následujících odstavcích, přičemž na konci článku vás čeká přehled cenových hladin a nejpopulárnějších výrobců topinkovačů.

Jak vybrat topinkovač

  • Výhody a nevýhody topinkovačů
  • Příkon topinkovače a rychlost pečení
  • Počet a velikost štěrbin na topinky
  • Hmotnost topinkovače
  • Design a materiál
  • Regulace teploty a ovládání
  • Dodatečné funkce a vlastnosti
  • Údržba topinkovače
  • Cena a renomovaní výrobci

Výhody a nevýhody topinkovačů

Jak jsme již v úvodu uvedli, rychlost je pro mnohé v případě přípravy snídaně prvořadým aspektem, což z topinkovačů dělá špičkové pomocníky v kategorii kuchyňských spotřebičů. Jejich popularitě nahrává také fakt, že jsou velmi snadno ovladatelné a čistitelné. Na trhu je navíc nabízena široká paleta designů a barev, které zapadnou do jakéhokoli kuchyňského konceptu. Největší výhodou topinkovačů však je, že patří k cenově dostupným spotřebičům, což ovšem závisí na daném modelu.

V případě topinkovačů určitě platí, že výhody podstatně převažují nad negativy, ale jedna velká nevýhoda se rozhodně najde, a to v podobě daného limitu topinek, které lze najednou opéct ve většině topinkovačů. Převážná majorita modelů totiž disponuje jen dvěma otvory na topinky, což výrazně omezuje počet pečiva, které si můžete současně připravovat.

Příkon má vliv i na dobu přípravy topinky

Jedním z nejdůležitějších parametrů, ke kterým je třeba při výběru správného topinkovače přihlížet, je příkon. Udává se ve wattech (W) a velkém rozsahu ovlivňuje dobu přípravy topinek. Čím vyšší je uveden příkon, tím rychleji se připraví vložené pečivo. Rychlost přípravy topinky se při lepších příkonech pohybuje kolem 2 až 3 minut.

Rychlost opékání však ovlivňuje i vnější faktor, netýkající se topinkovače, a to typ chleba, který se rozhodnete opéct. Toastový chléb z běžných obchodů je tenčí, a tudíž se opeče rychleji, zatímco domácí chleby zvyknou být hustší, a proto jim déle trvá, než se dozlatova opečou.

Avšak vyšší příkon zvyšuje spotřebu elektrické energie, ale rozdíly jsou v případě těchto malých spotřebičů opravdu zanedbatelné. Obecné rozmezí příkonu topinkovačů je 650 až 2 400 wattů, přičemž optimální volbou, a tedy zlatou střední cestou jsou topinkovače o příkonu 900 W. Některé zdroje tvrdí, že se za vhodný příkon topinkovačů se dvěma otvory považuje 1 000 W a více, přičemž v případě spotřebičů pro přípravu 4 topinek by to mělo být kolem 1 800 W.

Topinkovač příkon

Počet a velikost otvorů na topinky

Počet otvorů na topinky je podstatným parametrem pro ty, co mají větší apetit nebo mají vícečetnou domácnost, která si více otvorů na topinkovači doslova vyžaduje. Ve většině domácností si bohatě vystačíte s toustovači se dvěma otvory. Ty jsou na trhu nejvíce rozšířeny. Existují také modely pro produkci 4 topinek, které jsou vhodné do větších domácností, přičemž se najdou i unikáty na 6 topinek nebo výhradně na jeden krajíc chleba.

Velikost otvorů je také důležitá v případě, že upřednostňujete pečivo, resp. chleba většího charakteru, které nevtěsnáte jen tak do jakéhokoli topinkovače. Mnoho modelů je totiž určeno výhradně na menší plátky chleba nebo na toastový chléb uniformních rozměrů. Jiné jsou uzpůsobeny na větší kusy pečiva, což uvítá nejeden spotřebitel. Šířka těchto otvorů je u některých modelů pevně dána, přičemž jiné disponují variabilní šířkou, čemuž napomáhá speciální mechanismus pro nastavení podavače ve štěrbině podle tloušťky pečiva.

Hmotnost topinkovače také zaváží

V souvislosti s toustovači neplatí pravidlo „vyšší hmotnost je lepší“, protože těžší modely komplikují přenos a údržbu. Stejně tak by neměl být ani příliš lehký, protože to naopak přispívá ke zhoršené stabilitě topinkovače, což v případě elektrických spotřebičů nikdy není dobrým znamením. Za ideální hmotnost topinkovačů se považuje rozmezí 1 až 2 kilogramy.

Topinkovač design

Design a materiál topinkovače

Trh disponuje širokou nabídkou nejrůznějších designů od elegantních topinkovačů přes kompaktní a robustní až po retro topinkovače. Co se týká použitých materiálů, je to většinou plast nebo nerezový kov. Cenově přijatelnější se snadnější údržbou jsou ty plastové. Obvykle jsou bílé, ale vysokou kvalitu od nich nečekejte.

Kvalitativní jsou na tom podstatně lepší nerezové topinkovače, které upoutají spotřebitele luxusnějším dojmem, lesklostí a různými barevnými provedeními, avšak pozor je třeba dát si na údržbu, která je vzhledem ke kvalitnějším materiálům o něco těžší. Hlavně lesklé komponenty topinkovačů jsou náchylné na nečistoty a otisky prstů, které jsou evidentní a obtížněji odstranitelné. V souvislosti s čištěním vnějších, většinou zaoblených stěn topinkovače je třeba číst výrobce přiložený manuál. Některé modely vyžadují jen jemné omytí vlhkým hadříkem, jiné jsou odkázány na speciální čistící prostředky.

Regulace teploty a ovládání topinkovače

Nejdůležitějším nastavením na topinkovači je rozhodně regulace teploty. Nepatrným způsobem ovlivňuje spotřebu elektřiny, ale v mnohem větším rozsahu ovlivňuje rovnoměrnost propečení všech připravovaných topinek. Regulování je umožněno formou několika stupňů výkonu. Velké množství topinkovačů nabízí 6 až 7 regulačních stupňů. Většina topinkovačů disponuje otočným tlačítkem pro volbu požadované teploty, přičemž některé modely, hlavně retro topinkovače, mají posuvný ovladač pro nastavování stupňů výkonu.

Běžně se stává, že se první topinka opéká déle, což způsobuje hlavně pomalé rozjíždění topinkovače. Po řádném rozehřátí spotřebiče však můžete počítat s rovnoměrným propečením všech následujících topinek. Právě z tohoto důvodu je nutná postupná regulace teploty a stálý dozor u topinkovače. Tomuto lze zabránit v případě, že topinkovač disponuje funkcí automatického předehřátí, což zajistí zahřátí spotřebiče na určitou teplotu, přičemž příprava topinek již bude probíhat za této stálé teploty, a tudíž budou všechny plátky pečiva propečené rovnoměrně.

Nejpokročilejší topinkovače se automaticky předehřejí a následně senzory a automatizovanými systémy upozorní na to, kdy je vhodný čas pro vložení topinky. Tak monitorují stav propečení topinky a v momentě, kdy je chléb hotový, samotné jej vysunou, a následně se vypnou.

Topinkovač ovládání

Funkce a vlastnosti, které stojí za to

Regulace opékání je jen jedna z mnoha funkcí, které topinkovače nabízejí. Mezi další potřebné funkce se řadí centrování k zajištění rovnoměrného opečení chleba prostřednictvím udržení topinek uprostřed, ale také vysoký zdvih pro zjednodušení výběru menších plátků chleba z topinkovače, nebo funkce rozmrazování pro současné rozmrazení a opečení dříve zamraženého pečiva. Některé topinkovače také disponují užitečnou funkcí, která udržuje topinku teplou a čerstvou v případě, že nemáte čas ji vyjmout a sníst.

Světelná nebo zvuková signalizace je také praktickým prvkem, kterým málokdo pohrdne. Tlačítko okamžitého ukončení procesu pečení je užitečným v případě, že ještě nejste s toustovačem sehraná dvojka, a tedy neumíte odhadnout, kdy je topinka dozlatova upečená. V tomto případě je nápomocnou funkcí „Peek and View“, nebo pauza, která umožňuje náhled na stav propečení topinky, přičemž v případě, že ještě není dopečená, tak je možné ji zasunout zpět a spotřebič pokračuje ve zvoleném programu bez zahájení nového procesu pečení.

K vítaným vlastnostem patří zejména protiskluzové nožičky a miska na sběr drobků, které jsou ve většině topinkovačů standardním příslušenstvím. Mezi velmi praktické a užitečné příslušenství rozhodně patří nástavec na zapékání pečiva, který usnadňuje ohřev větších kusů pečiva (bagety, housky aj.), které se nevejdou do otvorů topinkovače.

Údržbu topinkovače zvládne kdokoli

Údržba topinkovače není nijak extrémně složitá. Čištění vnějšku ve velkém rozsahu závisí na materiálu, ze kterého je spotřebič zhotoven. Plastové modely stačí přetřít vlhkým hadříkem, přičemž nerezové a kovové topinkovače vyžadují speciální přípravky na odstranění nečistot.

Vnitřek topinkovače je z hlediska údržby důležitější, protože je náchylnější k nečistotám přímo ovlivňujícím tepelně připravované potraviny, které následně přijímáme. Vnitřek je přirozeně náchylný k hromadění drobků z připravovaného pečiva, avšak jejich odstranění v mnoha případech zjednodušuje vysouvatelná miska na drobky. Tu stačí z topinkovače vyjmout a očistit.

Na levných modelech byste takovou misku hledali marně, a proto se nahromaděné nečistoty odstraňují přímo „barbarským“ způsobem, a to formou otočení spotřebiče vzhůru nohama a následného manuálního vyklepání drobků do kuchyňského dřezu nebo přímo do odpadkového koše. Tuto činnost byste měli provádět alespoň jednou týdně.

Údržba topinkovače

Přímá úměra mezi cenou a výkonem kuchyňského pomocníka

Topinkovače jako takové nepatří mezi nejdražší zboží, a tedy jsou cenově přijatelné pro většinu spotřebitelů, ale samozřejmě najdou se i modely vyšších cenových hladin.

Nejlevnější topinkovače můžete najít do 700 Kč, přičemž většinou disponují dvěma otvory na topinky a rozmrazovací funkcí. Některé dokonce mají funkce centrování či automatického vyhození topinky po dokončení přepečení.

Širší nabídka s různými funkcemi je dostupná v rozmezí 700 až 1 700 Kč. Pro tyto modely je příznačný krásnější design a lepší materiální zpracování. V této cenové hladině jsou to většinou nerezové topinkovače s příkonem 700 až 1 000 wattů. Kde-tady můžete narazit i na modely se čtyřmi otvory.

Pokud toužíte po výkonnějším topinkovači, připravte si 1 700 až 3 200 Kč, což už pokryje opravdu kvalitní model s LED diodovým podsvícením tlačítek, centrováním, rozmrazováním a automatickým vyhozením topinky. Některé z těchto funkcí naleznete i na levnějších toustovačích. Dražší topinkovače jsou nejčastěji zhotoveny z nerezové oceli vysoké kvality.

Nejdražší modely se pohybují v cenové hladině nad 3 200 Kč. Ty již nabízejí LED displej, nastavitelný čas pečení a příkon vyšší než 1 000 wattů. Za tuto cenu lze v nabídce nalézt americké retro topinkovače či jiné zajímavé designy a barevná provedení. Modely se různí z hlediska počtu a velikosti otvorů.

Nejvýznamnější výrobci topinkovačů

K nejprodávanějším toustovačům na českém trhu patří modely od klasických a významných značek Bosch, Tefal nebo ETA. Ty vynikají svojí kvalitou, dobrým poměrem ceny a výkonu, přičemž nabízí různé praktické funkce. Společnost Philips s velmi silnou tradicí a zastoupením na trhu kuchyňských spotřebičů přináší modely s vynikající kvalitou a designem, přičemž nezaostává ani značka Sencor. Za zmínku rozhodně stojí i výrobce Kenwood známý díky nabídce dražších spotřebičů do kuchyně, ale disponujících vysokým výkonem, uspokojivou kvalitou a pěkným designem.

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu jsme vysvětlili ty nejdůležitější parametry, které vám pomohou ve výběru toho správného topinkovače. V sekci otázek a odpovědí se však věnujeme dalším faktorům, které v případě topinkovačů hrají v očích spotřebitelů velkou roli. Nenašli jste odpovědi na své otázky? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Materiál nepatří k předním parametrům, které rozhodují o funkčnosti topinkovače, avšak je podstatným aspektem z hlediska bezpečnosti. Je totiž velmi důležité, aby se teplo zevnitř nepřenášelo na vnější stěny spotřebiče, což slouží jako prevence před nechtěnými úrazy. Materiál také rozhoduje o tom, zda se bude topinkovač snadněji čistit a udržovat. Upřednostňujte proto lesklé a nerezové matné materiály, které lze snadno vyčistit.

Nejdůležitější je alespoň jednou týdně odstranit zbytkové drobky zevnitř topinkovače, což podstatně zjednodušuje vysouvatelná miska na drobky. Drobky se mohou dostat i do prostor, které jsou hůře čistitelné, a proto byste se měli alespoň jednou měsíčně pověnovat hlubší údržbě. Ta spočívá ve vyčištění štěrbin kartáčem na pečivo, ale pozor je třeba si dávat na to, aby byl spotřebič v první řadě odpojen z elektrické sítě, resp. aby vychladl. I v případě těchto spotřebičů platí, že pravidelná údržba a čištění prodlužují jejich životnost.

Tato funkce, resp. přídavný rošt rozhodně zjednodušuje ohřev větších kusů pečiva, které nelze vtěsnat do otvorů topinkovače, avšak nečekejte žádné velké zázraky. Ohřev totiž probíhá pomaleji, ale na druhé straně jde o přirozenější a méně znehodnocující způsob zahřátí pečiva než je tomu v případě ohřevu v mikrovlnce. Tato funkce se tedy považuje za opravdu užitečnou.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(91.2%)