Sonické zubní kartáčky

Nejlepší sonické zubní kartáčky 2024 + recenze

Zdravé a bílé zuby chce mít každý. Pravdou však je, že ne každého čistění zubů baví. Možná však změníte názor, pokud budete vlastnit sonický zubní kartáček. Víc než 60 hodin jsme věnovali studiu parametrů a recenzí, abychom vám pomohli vybrat si. Porovnali jsme desítky modelů a vybrali jsme ten nejlepší sonický zubní kartáček. Philips Sonicare ProtectiveClean HX6859/29 má skvělé recenze a je velmi šetrný k citlivým zubům. V testu vám prozradíme i to, co byste měli při výběru zohlednit.

Publikované: 15.03.2021
Aktualizované: 18.07.2024

Jaký sonický zubní kartáček koupit?

Pokud nemáte čas a energii na to, abyste si četli komplexní recenze jednotlivých elektrických sonických zubních kartáčků, pomůžeme vám hned. V přehledné tabulce jsme pro vás připravili seznam produktů označených štítkem. Mezi nimi se nachází Vítěz testu, Cenový trhák a Náš tip. Možná si vyberete právě některý z těchto sonických zubních kartáčků. Našim cílem je, abychom vám výběr co nejvíce ulehčili.

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX6859/29   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Philips HX6800/63   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
TrueLife K150 UV   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29

Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29

Osvědčená technologie Sonicare, 3 režimy čištění zubů, integrovaný tlakový senzor a šetrné čištění díky režimu GumCare.

Zobrazit více info

Kvalita značky Philips a osvědčená technologie Sonicare. Sonický zubní kartáček má 3 režimy čištění zubů a také integrovaný tlakový senzor. Uživatelé si pochvalují výsledný účinek a také šetrné čištění díky režimu GumCare. Philips Sonicare velmi dobře odstraňuje nečistotu i z hůře dostupných míst.

Náš TIP
Truelife SonicBrush K150 UV

Truelife SonicBrush K150 UV

Frekvence čištění 80 000 stěrů za minutu, 3 režimy mytí zubů, UV sterilizátor, provozní doba na jedno nabití 45 dní.

Zobrazit více info

Elektrický zubní kartáček se sonickou technologií, frekvencí čištění 80 000 stěrů za minutu a 3 režimy čištění zubů. Součástí balení jsou tři náhradní hlavice a UV sterilizátor. Kartáček disponuje časovačem s 2minutovým intervalem a 30sekundovým vibračním upozorněním, nabízí 5 intenzit. Nemá tlakový senzor. Kartáček má dobrý ergonomický tvar a jednoduché ovládání.

Lacná kvalita
TrueLife SonicBrush UV

TrueLife SonicBrush UV

Frekvence čištění 40 000 stěrů za minutu, 4 režimy umývání zubů, UV sterilizátor, skvělý poměr ceny a kvality.

Zobrazit více info

Cenově dostupný model sonického zubního kartáčku z řady Sonicare EasyClean. Zubní kartáček má více režimů (4) a výsledný účinek po čištění zubů je velmi kvalitní. Kartáček má skvělý ergonomický tvar. Tělo zubního kartáčku je vodotěsné, nechybí ani praktický časovač a UV sterilizátor spolu s nabíjecí stanicí.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš spotřebitelský porovnávací test jsme realizovali na základě odborné metodiky, která byla stanovená při testování v laboratořích. Testované sonické zubní kartáčky procházely různými zkouškami, přičemž každé hodnocení mělo na výsledek různý vliv. My jsme zrealizovali detailní průzkum trhu, porovnali recenze spotřebitelů a všímali si i dalších vlastností. Které hodnocené parametry měly na naše hodnocení největší vliv?

Čistota zubní skloviny
Snadnost používání
Ergonomie
Dostupnost mezizubních prostorů
Funkce a příslušenství
Hluk a vibrace
Výdrž akumulátoru

Elektrické zubní kartáčky se staly mezi spotřebiteli velmi žádaným produktem a sonické zubní kartáčky jsou díky své specifické technologii nejvíce žádaným typem. V našem testu si dominantní postavení vybojoval Philips, taktéž jsme neopomenuli ani sonické kartáčky Oral-B anebo TrueLife. Hodnotili jsme i modely Sencor, XiaomiETA nebo Curaprox. Mezi nejlepší sonické zubní kartáčky se nedostal žádný produkt výrobce Dentodent. Reference zákazníků jsme nacházeli v renomovaných e-shopech Mall.cz, Alza.cz, Datart.cz, Kasa.cz a též na portálu Heureka.cz. Jak porovnávací test sonických kartáčků dopadl?

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze sonických zubních kartáčků

Velký výběr je pro spotřebitele obrovskou výhodou, na druhé straně však ve fázi rozhodování přináší množství komplikací. My jsme se rozhodli obřemenit vás od těchto procesů a porovnali jsme elektrické sonické zubní kartáčky, vytvořili objektivní recenze a vybrali ty nejlepší modely za vás. Žádný z výrobců či prodejců nebyl zvýhodněný, vycházeli jsme taktéž ze zahraničních odborných testů a recenzí. I proto jsou naše recenze nezávislé a prozradí vám silné i slabé stránky konkrétních modelů.

Víťaz testu

Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29

Osvědčená technologie Sonicare, 3 režimy čištění zubů, integrovaný tlakový senzor a šetrné čištění díky režimu GumCare.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V porovnání desítek modelů elektrických sonických zubních kartáčků se vítězem stal model Philips Sonicare ProtectiveClean Gum health HX6859/29, který patří mezi velmi oblíbené modely, což potvrzují i kladné recenze uživatelů. To však není důvod, proč v našem testu uspěl. Vděčí za to především čisté sklovině, kterou po použití zanechává. Technologie Sonicare produkuje vysokofrekvenční vibrace, které v kombinaci s hlavicí W2 Optimal White zubní sklovinu čistí a jsou k ní velmi šetrné. Kladně hodnotíme i fakt, že výrobce dodává sonický kartáček Philips se dvěma hlavicemi. Část s vlákny kartáčku má malé rozměry, díky čemuž se dostanete i na hůře přístupná místa.

V případě, že je hlavice opotřebovaná, upozorní vás na to zabudovaný světelný indikátor a také krátký akustický signál – jde o technologii BrushSync. Při čištění zubů můžete využít až 3 režimy. Mezi nimi standardní Clean režim, ale také White pro účinné bělení zubů. Pokud máte citlivé zuby nebo zubní krčky, oceníte funkci GumCare, která ke standardnímu času 2 minuty přidá ještě jednu minutu a čistí zuby s nižší intenzitou, přičemž citlivé dásně jen jemně masíruje. Ideální dobu čištění zubů hlídá časovač Smartimers funkcí QuadPacer, kromě toho, že se po 2 minutách automaticky vypne, funkce vás každých 30 vteřin vibrováním upozorní, že můžete začít čistit další část svého chrupu. Přijali bychom i akustické upozornění, vibrace je poměrně slabá.

Aby bylo čištění zubů co nejvíc šetrné, Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29 má zabudovaný tlakový senzor. Senzor hlídá, abyste na zuby příliš netlačili, když vyhodnotí, že je tlak příliš velký, sonický kartáček Philips začne vydávat pulzující akustický zvuk. Tlakový senzor například chybí sonickému zubnímu kartáčku Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500 v podobné cenové třídě. Velmi dobře je hodnocená i ergonomie zubního kartáčku, tělo je, samozřejmě, vodotěsné. Výdrž na jedno nabití je přibližně 14 dní a součástí balení je i cestovní pouzdro a nabíjecí stanice. Pouzdro však působí poměrně levně a zavírání je nepraktické. Čištění s elektrickým zubním kartáčkem Philips Sonicare je skutečně příjemnou zábavou.

Pozitíva

Tlakový senzor
Šetrné čištění citlivých zubů
Indikátor výměny hlavice

Negatíva

Špatné zavírání a kvalita pouzdra
Dražší náhradní hlavice

Frekvence čištění: 62 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 3 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ano ● Provozní doba na jedno nabití: 14 dní ● Indikátor opotřebení hlavice: ano ● Regulace intenzity: ne ● Počet hlavic: 2 ● Hmotnost: 400 g

Náš TIP

Truelife SonicBrush K150 UV

Frekvence čištění 80 000 stěrů za minutu, 3 režimy mytí zubů, UV sterilizátor, provozní doba na jedno nabití 45 dní.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Reálnému spotřebitelskému testu jsme podrobili sonický zubní kartáček Truelife SonicBrush K150 UV. Pro testování jsme se rozhodli na základě pozitivních recenzí, výsledků odborných testů a doporučení uživatelů. Zubní kartáček se sonickou technologií je kromě 3 čistících hlavic dodáván i s cestovním pouzdrem a UV sterilizátorem. Potěší také velmi příznivou cenou.

Sonický zubní kartáček TrueLife jsme podrobili dlouhodobému uživatelskému testu. Jak už to u sonické technologie bývá zvykem, oproti rotačním kartáčkům je čištění šetrnější. Ti, kteří s pocitem při čištění sonickou technologií nemají zkušenost, budou zpočátku pociťovat lechtání. Jedná se však o sílu zvyku. Navíc, Truelife SonicBrush K150 UV má až 5 úrovní intenzity čištění. Ty umíte jednoduše přepínat spodním z dvojice tlačítek, kterými je kartáček vybaven. Horním tlačítkem pro změnu kartáček zapínáte, dlouhým stiskem vypínáte. Tímto tlačítkem také přepínáte mezi třemi režimy čištění. Režimy se po přepnutí zobrazí na podsvíceném displeji. Digitální displej zobrazuje rovněž nastavenou intenzitu čištění zubů. Kartáček nemá tlakový senzor.

Režim Clean je vhodný pro každodenní čištění. V režimu White můžete vaše zuby zbavit odolného plaku. Třetím režimem Massage můžete pomasírovat vaše dásně a zároveň je zbavit jakýchkoli nečistot. Někoho by mírně mohl vyrušovat akustický projev kartáčku v tomto režimu, který zní jako melodie. V praxi jsme jej však využívali jen zřídka. Za velkou výhodu považujeme, že nastavení intenzity je možné od 1 do 5 při každém jednom režimu. Navíc sonický zubní kartáček Truelife SonicBrush K150 UV při nejvyšším výkonu produkuje až 80 000 stěrů za minutu a konkuruje těm nejlepším. Vhodná je i pro lidi s citlivými zuby či bolavými dásněmi. Celkově máte na výběr z 15 kombinací čištění – tři režimy a při každém pět úrovní intenzity. Kartáček si navíc vždy zapamatuje poslední zvolený režim a intenzitu. Samozřejmostí je funkce dvouminutového časovače – 4 x 30 sekund.

Součástí balení jsou tři hlavice pro čištění zubů. Hlavice se odlišují zbarvením štětin, díky čemuž víte, k čemu je která určena. Rovněž jsou označeny nápisem Standard (každodenní čištění), Sensitive (měkká pro citlivé zuby) a Whiten (pro bělení zubů). Dostupné jsou doplňkové hlavice Standard Plus, Sensitive Plus a Whiten Plus. Indikátorem opotřebení hlavice jsou právě modré štětinky. Jejich vyblednutí je signálem pro výměnu hlavice. Po necelých 2 měsících používání se odstín mírně změnil, ale výměna nebyla nutná. Výrobce uvádí výdrž přibližně 3 měsíce. V balení je dodáváno také praktické cestovní pouzdro, do kterého se spolu s kartáčkem vejdou dvě čistící hlavice.

Samotná nabíjecí stanice je spojena s UV sterilizátorem (v balení je také nabíjecí adaptér). Po čištění zubů můžete samotnou hlavici umístit do sterilizátoru. Po zavření se automaticky spustí režim sterilizace (modré světlo). Žárovka zhasne také automaticky po pár minutách. Sanitizér zničí všechny bakterie a zárodky virů, které se jinak na hlavici kartáčku množí. Obdivuhodná je výdrž kartáčku. Při pravidelném používání dvakrát denně i změně intenzity čištění, používání režimu Massage jsme se dostali na výdrž 39 dní. Deklarovaná 45denní výdrž při standardním čištění je více než zaručena. Kartáček nabíjíte díky pevnému konektoru – hrotu na nabíjecí stanici vedle sterilizátoru. O nabíjení vás informuje červená kontrolka ve spodní části kartáčku. Po jejím zhasnutí je kartáček plně nabitý.

Praktická zkušenost se sonickým kartáčkem Truelife SonicBrush K150 UV, který jsme testovali, je velmi pozitivní. Kritizovat nemůžeme ani ergonomii nebo ovládání, tělo kartáčku je dokonce vodotěsné se stupněm krytí IPX7. S kartáčkem si můžete mýt zuby a zároveň se sprchovat. Cestovní pouzdro a UV sterilizátor jsou oproti konkurenci nečekanou výbavou. Navíc nesmíme opomenout, že dražší konkurenci sekunduje kromě výbavy také bezkonkurenční cenou. Konkurenční Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29 disponuje cestovním pouzdrem, má tři režimy čištění, senzor tlaku, nemá displej, má kratší výdrž baterie a podstatně vyšší cenu. Truelife SonicBrush K150 UV má tři režimy čištění a pro každou až 5 úrovní intenzity. Na své si tak přijdou i lidé s citlivými zuby. Absentuje senzor tlaku. V základu dostanete tři hlavice.

UV sterilizátor s nabíjecí stanicí je za nás praktickým bonusem, který v této cenové kategorii není vůbec běžným. Většinou se jedná o dražší doplňkové příslušenství. Výrobce chválíme za celkové provedení a design sonického kartáčku. Ovládání je velmi jednoduché. Časovač sleduje optimální dobu čištění. Černé provedení má nedostatek jen ve větší míře viditelného znečištění, to však na kvalitě produktu neubírá. Absolutně fenomenální je výdrž baterie na úrovni 40 až 45 dní, kterou si pochvalují i mnozí další spotřebitelé. Na základě našeho testu sonického kartáčku produkt Truelife SonicBrush K150 UV určitě doporučujeme.

Pozitíva

Funkce a výdrž baterie
Bohaté příslušenství (sterilizátor, pouzdro, 3 hlavice)
Velmi dobrá cena

Negatíva

Zvuk kartáčku při režimu masáž
Bez senzoru tlaku

Četnost čištění: max. 80 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 3 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ne ● Provozní doba na jedno nabití: 45 dní ● Systém opotřebení hlavice: ano ● Regulace intenzity: ano / 5 ● Počet hlavic: 3 ● UV sterilizátor: ano ● Hmotnost: -

Lacná kvalita

TrueLife SonicBrush UV

Frekvence čištění 40 000 stěrů za minutu, 4 režimy umývání zubů, UV sterilizátor, skvělý poměr ceny a kvality.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrický zubní kartáček TrueLife SonicBrush UV disponuje vysokofrekvenční sonickou technologií, která se postará o dokonalou čistotu zubní skloviny a velmi šetrně se chová i k dásním. V našem testu se tento model objevil díky pozitivním referencím a také díky více zajímavým parametrům. Mezi nimi je i frekvence čištění 40 000 stěrů za minutu. Sonický kartáček TrueLife má i bohatou programovou nabídku. Disponuje až 4 režimy umývání zubů. Základní Clean, na bělení zubův je tu režim Whiten, pro citlivé zuby režim Soft, a když potřebujete dásním dopřát maximální šetrnost, využijete program Massage.

Velkým pozitivem jsou i samotné hlavice sonického kartáčku. Ty jsou v balení až 3, barevně odlišené. O dostupnost hlavic nemusíte mít obavy, kartáček je totiž kompatibilní i s náhradními hlavicemi Philips Sonicare. Absolutní zvláštností, kterou u mnohých modelů neuvidíte, je UV sterilizátor spolu s nabíjecí stanicí. Hlavice do něj po umývání umístíte a po zapnutí se UV světlo stará o likvidaci až 99,9 % bakterií, což hodnotíme velmi vysoce pozitivně. Tělo kartáčku je voděodolné a kvalitní jsou i samotné materiály.

Sonický kartáček nemá tlakový senzor ani indikátor opotřebení hlavice, ale je vybavený 2minutovým časovačem s automatickým vypnutím a 30vteřinovýmii intervaly. Výdrž baterie na jedno nabití je až 19 dní. Škoda jen, že ke kartáčku není žádné cestovní pouzdro a nabíjecí stanice s UV sterilizátorem je na transport poměrně nepraktická. Sonický kartáček však nabízí vcelku skvělý poměr ceny a kvality.

Pozitíva

Poměr ceny a kvality
Nabíjecí stanice s UV sterilizátorem
3 hlavice v balení

Negatíva

Žádné cestovní pouzdro
Rozměry nabíjecí stanice

Frekvence čištění: 40 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 4 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ne ● Provozní doba na jedno nabití: 19 dní ● Indikátor opotřebení hlavice: ne ● Regulace intenzity: ne ● Počet hlavic: 3 ● Hmotnost: 114 g

Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500

3 režimy čištění zubů, časovač s 2minutovým intervalem a 30vteřinovým vibračním upozorněním.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrické zubní kartáčky Oral-B patří mezi nejlepší v daném segmentu. Do našeho porovnávacího testu sonických zubních kartáčků jsme vybrali model Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500, který disponuje kvalitní sonickou hlavicí. V balení najdete hlavice dokonce dvě, což považujeme rozhodně za pozitivum, podobně jako cestovní pouzdro. Už na úvod recenze musíme vyzdvihnout perfektní „slimdesign. Sonický kartáček Oral-B má velmi dobrou ergonomii, dobře se drží a je velmi tichý. Technologie produkuje 31 000 stěrů za minutu, což je zárukou precizního čištění zubní skloviny.

Při čištění je možné využít 3 režimy – standardní na každodenní umývání (Daily Clean), režim na bělení zubů (Polish) a speciální šetrný režim pro citlivé zuby (Sensitive). Na správnou dobu čištění dává pozor časovač. Kartáček se po 2 minutách nevypne, ale upozorní vás delším vibrováním. Sonický kartáček Oral-B Pulsonic je také vybavený dílčím časovačem, který vás každých 30 vteřin upozorní na to, abyste se přesunuli z jedné části chrupu na druhou.

Ovládání a používání kartáčku je velmi jednoduché. Dostupnost náhradních hlavic není problematická a oproti některým konkurentům jsou hlavice i levnější. Mírnou nevýhodou vzhledem k ceně je absence tlakového senzoru. Výdrž baterie na jedno nabití je standardní a vybíjení se dostaví zhruba po 14 dnech. Někteří uživatelé hovoří dokonce o delší výdrži baterie. Součástí balení je i nabíjecí stanice Pulsonic. Mírnou nevýhodou je, že bez nabíjecí stanice je kartáček nestabilní. Celkově je však sonický kartáček Oral-B zárukou vysoké kvality, což potvrzuje i vodotěsnost těla elektrického kartáčku a kvalita materiálů.

Pozitíva

Kvalitní materiály
Skvělá ergonomie a tvar kartáčku
Dostupnost a cena náhradních hlavic

Negatíva

Nemá tlakový senzor
Chybí indikátor opotřebení hlavice

Frekvence čištění: 31 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 3 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ne ● Provozní doba na jedno nabití: 14 dní ● Indikátor opotřebení hlavice: ne ● Regulace intenzity: ne ● Počet hlavic: 2 ● Hmotnost: 300 g

Sencor SOC 3311BK

Praktické nabíjecí pouzdro se zabudovaným UV sterilizátorem, 5 režimů, výdrž až 45 dní, inteligentní časovač s funkcí Quadpacer.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Zajímavým modelem je Sencor SOC 3311BK, který v porovnání s konkurenty nabízí solidní kvalitu. Sonický zubní kartáček překvapí hned několika parametry, a přestože Sencor není v tomto segmentu dominantním výrobcem, uživatelé hodnotí daný model velmi kladně. Zaujme hned designem a kvalitním vyhotovením, tělo je vodotěsné a v balení najdete 2 hlavice spolu s praktickým nabíjecím pouzdrem i se zabudovaným UV sterilizátorem, který zbavuje hlavice zůstatkových bakterií a ty jsou tak sterilizované.

Oproti některé konkurenci nabízí i bohatou programovou nabídku, protože disponuje až 5 režimy. Indikátor stavu opotřebení hlavic v případě Sencoru chybí, ale neabsentuje LED indikátor stavu baterie, který však stav vybití signalizuje už v okamžiku, když se kartáček vybíjí. Ta má mimochodem výdrž až 45 dní, což vítá i velké množství uživatelů. Nabíjecí pouzdro má USB konektor. 5 režimů zahrnuje – Clean, White, Polish, MassageSensitive.

Disponuje inteligentním časovačem s funkcí Quadpacer, kdy uživatele každých 30 vteřin upozorní na přechod na další část chrupu. Po dvou minutách se automaticky vypne. Kartáček má skvělou ergonomii a jednoduše se ovládá. Je pravdou, že sonický kartáček Sencor je trochu hlučnější. Dostupnost hlavic není problematická a cena také není odstrašující.

Pozitíva

Výdrž baterie
5 režimů
Cestovné pouzdro s UV sterilizátorem

Negatíva

Hlučnější chod
Rychlejší opotřebení hlavic
Nelogický LED indikátor stavu baterie

Frekvence čištění: 48 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 5 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ne ● Provozní doba na jedno nabití: 45 dní ● Indikátor opotřebení hlavice: ne ● Regulace intenzity: ne ● Počet hlavic: 2 ● Hmotnost: 800 g

Další zajímavé produkty

Sonických kartáčků je na trhu velké množství. Naše recenze ukázaly, že dominantní postavení zaujal výrobce Philips. Kromě recenzovaných modelů vám však nabízíme i další zajímavé produkty, které vás mohou zaujat. Máme pro vás elektrické zubní kartáčky se sonickou technologií, které mohou být vhodnou alternativou kvůli parametrům, ceně či poměru ceny a kvality. Které sonické zubní kartáčky to jsou?

Elektrický zubní kartáček pro děti Philips Sonicare for Kids HX6322/04 je svým dizajnem určený právě pro ty nejmenší. Kartáček je možné díky Bluetooth spárovat s tabletem nebo smartfonem a využít aplikaci, která děti motivuje k umývání zubů. Má 2 režimy čistění s odlišnou intenzitou. V balení jsou 2 hlavice různé velkosti. Zadní část hlavice je pogumovaná, nechybí ani časovač.

Cenově dostupným zástupcem vysoké kvality je sonický kartáček Magnitudal Quake. Výdrž baterie je cca 30 dní. Sonický kartáček má standardní režim čistění, režim na bělení zubů Intense, Pulse a Sensitive. V balení jsou dvě čistící hlavice. Výsledek čistění hodnotí majitelé velmi dobře. Díky dobře tvarovaným štětinám se dostanete i k hůře dostupným místům. Součástí balení cestovní pouzdro.

Hlouběji do kapsy sáhnete v případě Philips Sonicare HX9911/27. Získáte však sonický zubní kartáček se SMART funkcemi, dvěma speciálními hlavicemi C3 Promium Plaque Defence, nabíjecí pohár a nabíjecí pouzdro s USB. Sonický kartáček má 4 režimy čistění a regulaci intenzity. Philips také nezapomněl na tlakový senzor a technologii monitorování opotřebení hlavice.

Xiaomi Mi Smart T700 je sonickým zubním kartáčkem, který v konkurenci dokáže obstát. Má až 3 režimy čistění – Standard, Soft a vlastní režim. Elektrický kartáček nabízí jednoduché propojení s mobilní aplikací. Za danou cenu jde o zajímavý model. Méně kvalitní jsou však nástavce, které jsou i hůře dostupné. V dané cenové třídě jde o jeden z mála modelů vybavený i tlakovým senzorem.

Mezi alternatívní produkty jsme též zařadili netradičního výrobce, sonický zubní kartáček ETA Sonetic 3707 90000. Patří mezi dobře hodnocené produkty. Disponuje 3 režimy a speciálním USB pouzdrem s USB nabíjením a UV sanitizérem pro sterilizaci nástavců. Nechybí však ani nabíjecí stanice a dvě hlavice v balení. K tomu všemu je ETA za velmi příznivou cenu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Některým spotřebitelům může rozhodování výrazně ulehčit i prodejnost daných spotřebičů. Mysleli jsme i na to, a připravili jsme pro vás seznam TOP 5 nejprodávanějších sonických zubních kartáčků na českém trhu podle největšího cenového porovnávače v Evropě Heureka.cz. Čísla prodejnosti se mohou měnit, a i proto produkty v pravidelných intervalech aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Philips Sonicare For Kids HX6352/425*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6803/045*Zobrazit produkt
Philips Sonicare For Kids HX6322/045*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6851/345*Zobrazit produkt
Bob & Bobek Baby Dark Blue5*Zobrazit produkt

Elektrické zubní kartáčky už na dnešním trhu nejsou žádnou novinkou. Stále však jde o poměrně populární zařízení, které mohou výrazně pomoct v péči o vaši zubní sklovinu a ústní hygienu. Speciální sonické zubní kartáčky se staly díky své technologii velmi oblíbené a žádané. Oproti oscilačním zubním kartáčkům nebo těm oscilačně-rotačním mají elektrické sonické zubní kartáčky vícero výhod. Pokud však chcete vědět, jak při výběru postupovat a jak vybrat nejlepší sonický zubní kartáček, pročtěte si náš návod, kde jsme určili ty nejdůležitější parametry a vlastnosti výběru.

Jak vybrat elektrický sonický zubní kartáček

 • Sonické elektrické zubní kartáčky vs rotační zubní kartáčky
 • Počet stěrů – efektivita čistění
 • Nabíjení a výdrž baterie
 • Funkce sonického zubního kartáčku
 • Ergonomie a kvalita materiálů
 • Příslušenství a náhradní hlavice
 • Cena a renomované značky

Sonické elektrické zubní kartáčky vs rotační zubní kartáčky

Na trhu s elektrickými zubními kartáčky nejsou sonické ty jediné. Stejně tak natrefíte na oscilační, rotační zubní kartáčky nebo jejich kombinaci. Faktem však zůstává, že mezi vyjmenovanými technologiemi jsou sonické zubní kartáčky nejlepší. Proč tomu tak je?

Sonická technologie se stará o efektivní čistění zubní skloviny díky vysoké frekvenci vibrací (stěrů – za minutu) a vytváří tak jakési vlnění, které při pohybu odstraňuje zubní povlak a spolu se zubní pastou a vodou ho odplavuje. Obrovskou výhodou této technologie je, že se sonické zubní kartáčky lehce dostanou i k hůře přístupným místům. I díky této technologii není nutné vytvářet žádný přehnaný tlak a takové elektrické zubní kartáčky jsou tak velmi šetrné i k citlivým zubům nebo odhaleným krčkům, protože se o čistění nestarají primárně štětiny. Pro lidi s citlivou zubní sklovinou jde o nejlepší možné řešení, které doporučují i odborníci. Nevýhody? Vyšší pořizovací cena a dražší náhradní hlavice.

Druhou možností jsou oscilační zubní kartáčky, resp. oscilačně-rotační zubní kartáčky. Už jen zřídka natrefíte na čistě rotační zubní kartáčky. Tato technologie byla využívána u prvních elektrických zubních kartáčků. Důvod je ten, že přestože mají vcelku vysokou účinnost při odstraňování zubního plaku, nejsou až tak šetrné k zubní sklovině a dásním a technologie otáčení hlavice nemusí vyhovovat každému. I proto se dnes tato technologie spojuje s oscilací. Oscilační elektrické zubní kartáčky jsou k chrupu citlivější a efektivita čištění je ještě vyšší. Stále je však třeba vyvíjet o něco vyšší tlak a také proto nejsou rotační, oscilační nebo oscilačně-rotační zubní kartáčky doporučené pro lidi s citlivými dásněmi. Výhodou je však nižší cena a také bohatší zastoupení modelů na trhu.

Elektrické zubní kartáčky pro děti

Můžeme je považovat za speciální kategorii. Sonický zubní kartáček pro děti je zárukou toho, že děti bude mytí zubů opravdu bavit. Nejen kvůli tomu, že samotná technologie je účinná a šetrná pro citlivý dětský chrup, ale také kvůli tomu, že elektrické zubní kartáčky dokáží u dětí vytvářet návyky. Řada odborníků se shoduje na tom, že právě elektrický zubní kartáček může u dětí vytvářet pozitivní vztah k pravidelné péči o chrup.

Moderní sonické zubní kartáčky pro děti navíc využívají SMART technologie – kartáček je možné prostřednictvím Bluetooth rozhraní spárovat se smartphonem a pouštět jim videoprůvodce, který je během mytí zubů zabaví a poučí o důležitosti mytí zubů. Mezi takové modely patří i Philips Sonicare for Kids HX6322/04. Zaujmout může takový elektrický kartáček děti i dizajnem.

Sonické zubní kartáčky – počet stěrů

Díky vysokofrekvenčnímu pohybu sonické technologie dokáže sonický zubní kartáček vykonávat více než 31 000 stěrů za minutu. V zásadě lze hovořit o jakési výkonnosti. Zatímco u standardních elektrických oscilačních zubních kartáčků se zvykne používat pojem kmit, u sonických kartáčků se pro vyjádření výkonnosti používá počet stěrů. Už výkon 31 000 stěrů za minutu je dostatečný na to, aby vaši zubní sklovinu v průběhu standardního 2-minutového cyklu dostatečně vyčistil. Výjimkou však nejsou ani sonické kartáčky s počtem 41 000 až 62 000 stěrů za minutu.

Čištění zubů pomocí sonického zubního kartáčku

Zubní kartáček na baterky – nabíjení a výdrž

Nejlevnější elektrické zubní kartáčky využívají pro svůj chod klasické jednorázové AAA baterie. Z praktického hlediska bychom však tyto modely vynechali. Slabší výkon, horší výdrž, a navíc i konstrukce, která není nejodolnější vůči vlhkosti, se kterou se kartáček denně setkává.

Elektrické zubní kartáčky napájené dobíjecími akumulátory jsou praktičtější a na trhu je jich převaha. Takové akumulátory jsou integrované v těle zubního kartáčku a nabíjejí se prostřednictvím nabíjecí stanice nebo speciálního pouzdra. Akumulátor není třeba vyjmout. Díky tomu je konstrukce odolnější a voděodolná. Jaká je výdrž baterie sonického zubního kartáčku? Výdrž se dnes pohybuje minimálně na úrovni 12 až 14 dní. V nabídce naleznete i modely, jejichž výdrž je 18, 31 nebo až 45 dní. Výdrž akumulátoru je také ovlivněna frekvencí mytí a dalšími funkcemi, kterými může elektrický zubní kartáček disponovat.

Funkce sonického zubního kartáčku

Nejlepší sonické zubní kartáčky jsou vybaveny praktickými a někdy až inteligentními funkcemi. Ty slouží především k tomu, aby uživateli samotné používání usnadnily či dokonce zpříjemnily. Zároveň takové funkce dokážou zajistit, že se o své zuby staráme nejlépe, jak se dá. Se kterými funkcemi se u sonických zubních kartáčků můžete setkat?

 • Režimy čištění – některé kartáčky mají kromě standardního režimu na čištění zubů i další, které si může uživatel aktivovat, např. White – bělení zubů, Sensitive – pro citlivé zuby a dásně, Gum health – masáž dásní, Deep Clean – hloubkové čištění s vyšší frekvencí nebo Tongue Care – určený pro čištění jazyka. Nejlepší sonické zubní kartáčky mají 3 až 5 režimů.
 • Regulace intenzity – ne každému musí vyhovovat vysoká intenzita počtu stěrů. I proto jsou novější modely vybaveny regulací intenzity v 2 nebo až 3 úrovních. Díky tomu si můžete v každém režimu zvolit i individuální nastavení intenzity.
 • Časovač – funkce hlídá řádný 2-minutový čas pro poctivé mytí zubů. Na jeho konci upozorní akusticky nebo vibrováním, případně se automaticky vypne. Některé modely také disponují dílčím časovačem (Quadpacer), který po 30 sekundách zavibruje a upozorní vás, abyste se z jedné části chrupu přesunuli na další.
 • UV sterilizátor – tyto sonické zubní kartáčky jsou vybaveny speciálním pouzdrem nebo stojanem, kde můžete kartáček nebo hlavici umístit. Po zapojení do sítě se aktivuje UV sterilizátor, který díky UV záření zlikviduje všechny bakterie.
 • Senzor tlaku – výrazným vibrováním upozorní v případě, že na zuby tlačíte příliš. Stará se tak o to, aby bylo čištění zubů maximálně šetrné.
 • LED indikátor stavu baterie – kontrolka vás upozorní červeným světlem, že se baterka vybíjí.
 • LED indikátor výměny hlavice – lepší modely dokáží sledovat opotřebení hlavice. A to především za pomoci čistících cyklů nebo sledováním aktivního času. Následně vás kontrolka upozorní, že je nutné hlavici vyměnit.
 • Bluetooth – rozhraní Bluetooth umožňuje spárovat elektrický zubní kartáček s vaším smartphonem nebo tabletem. Následně můžete využívat různé aplikace, sledovat opotřebení hlavice, během čištění sledovat 3D mapu chrupu, abyste věděli, kterou část jste vynechali a také můžete sledovat i stav baterie.

Sonický zubní kartáček s funkcí Bluetooth

Čistění zubů elektrickým kartáčkem – ergonomie

Největší výhodou při čištění elektrickým sonickým zubním kartáčkem je, že se v zásadě nemusíte o nic starat. Právě kvůli tomu jsou komfortnější než klasické zubní kartáčky. Není nutné řešit tlak na zuby ani pohyby dovnitř a ven. Stačí se jednoduše pohybovat po povrchu zubů bez přílišného tlaku.

Jediným rozdílem při používání může být ergonomie těla zubního kartáčku. Některé modely jsou těžší, jiné lehčí – některé modely mají ergonomičtější tvar, některé zase méně. Výsledky zahraničních testů však ukázaly, že z testovaných modelů jen málo modelů v ergonomii neobstálo. Z našeho pohledu je výhodou, pokud je hlavice menší, dostanete se tak i na hůře dostupná místa a tělo zubního kartáčku je hubenější, tzv. slim. Úchop je tak lepší.

V souvislosti s konstrukcí také zmíníme materiály. Ty jsou podstatné především kvůli voděodolnosti či vodotěsnosti. Elektrický zubní kartáček by měl zvládnout i krátké ponoření do vody. Většina zubních kartáčků je vodotěsných. To znamená, že zvládnou i zmíněné ponoření do vody. Levnější elektrické zubní kartáčky jsou alespoň voděodolné, aby po nějakou dobu odolaly tekoucí vodě.

Náhradní hlavice na zubní kartáček

Pokud se řekne příslušenství sonického zubního kartáčku, první, co většinu lidí napadne, jsou právě nástavce na zubní kartáček. Je pravdou, že nejde právě o nejlevnější příslušenství. Mezi nejdražší patří náhradní hlavice Philips Sonicare, které se vyplatí kupovat ve větším množství. Jejich výhodou je, že jsou často kompatibilní s modely dalších výrobců. Náhradní hlavice pro Philips Sonicare je třeba rozlišovat i podle druhu, protože mají různé označení, a i zde se cena může výrazně lišit.

Náhradní hlavice na zubní kartáček Oral-B jsou cenově dostupnější. Ideální je, pokud vám výrobce při koupi přibalí alespoň dvě či tři náhradní hlavice, abyste nemuseli ihned investovat i do koupě náhradních nástavců.

Nástavce k sonickému zubnímu kartáčku

Mezi příslušenství však také patří nabíjecí stanice. Ty jsou obvykle stojanové a mohou sloužit i jako stojan v době, kdy sonický kartáček nenabíjíte. Sonické kartáčky Philips Sonicare využívají i speciální nabíjecí pohár. Praktické je i nabíjecí a zároveň cestovní pouzdro, kde umístíte tělo kartáčku a zároveň i náhradní hlavice. Díky USB vstupu můžete kartáček i rovnou nabíjet. Někdy však postačí klasické cestovní pouzdro. Specifikem je pouzdro či nabíjecí stanice s UV sterilizátorem. Obvykle má však takové pouzdro větší rozměry a pro cestování není příliš ideální.

Levné elektrické sonické zubní kartáčky

Jaké jsou ceny sonických zubních kartáčků? Oproti rotačním či oscilačně-rotačním zubním kartáčkům je cena vyšší. Na druhé straně si však připlatíte za vyšší komfort. Zároveň v této kategorii najdete ty nejnovější modely.

okolo 700 Kč koupíte levnější sonické zubní kartáčky. Většinou je k dispozici jeden režim čištění zubů, jedna hlavice a nabíjecí stanice. Kromě časovače se více funkcí nedočkáte. Výjimkou jsou sonické zubní kartáčky Xiaomi, které i v této ceně nabídnou několik režimů či dokonce Bluetooth.

Od 70 do 2 500 Kč jsou k dispozici elektrické sonické zubní kartáčky, po kterých sáhne většina uživatelů. Vybavené jsou vícerými režimy čištění, nabídnou dokonce i další funkce jako LED indikátor opotřebení hlavice či senzor tlaku.

Od 2 500 do 8 000 Kč už najdete modely, které splní nároky i náročnějších uživatelů. Nabídnou zajímavé funkce, bohatší příslušenství či náhradní hlavice. Mají také více režimů čištění či regulaci intenzity. V této kategorii jsou i inteligentní elektrické zubní kartáčky se sonickou technologií a podporou SMART aplikací.

Philips a Oral-B jsou nejlepší, Xiaomi zaujme

A kteří výrobci sonických zubních kartáčků jsou nejlepší? Mezi nejlepší sonické zubní kartáčky lze řadit užší okruh výrobců. Zároveň nejnovější testy ukázaly, kteří výrobci se v inovacích posunuli a kteří naopak zaostali.

Mezi nejlepší rozhodně patří sonické zubní kartáčky Philips, speciálně řada Sonicare Diamond Clean, která nabídne kromě perfektních výsledků i množství funkcí. Nezaostávají ani elektrické zubní kartáčky Oral-B. Příjemným překvapením byly sonické kartáčky Xiaomi, které jsou v poměru ceny a kvality opravdu velmi lákavou volbou. Kvalitu nabídnou i elektrické kartáčky Curaprox, které však v případě sonických zubních kartáčků zaostaly za očekáváním. Pokrok zaznamenaly i produkty značky Sencor a ETA.

Sonické kartáčky Dm a Lidl

V sítích supermarketů Lidl můžete v některých obdobích natrefit i na elektrické zubní kartáčky. Většinou jde o elektrické kartáčky Nevadent. Je třeba si všímat podstatných parametrů. Většinou přiláká nízká cena, ta ale o kvalitě nerozhoduje a je tedy třeba vědět, co přesně hledáte. Doporučujeme vám spíše sáhnout po renomovaných značkách.

Elektrické zubní kartáčky v pobočkách Dm nejsou raritou – drogerie má nabídku podstatně bohatší a v jejím portfoliu najdete i značky jako Philips, Oral-B či sonické kartáčky Dontodent. V případě ověřených produktů se kvality netřeba obávat a nakupovat je můžete přímo v síti prodejen Dm drogerie.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nepomohli jsme vám s výběrem dostatečně? Zůstali vám nezodpovězené otázky? Zanechte nám pod článkem komentář a rádi vám poradíme. Sekci otázek a odpovědí aktualizujeme v pravidelných intervalech, abychom vám odpověděli na vše podstatné.

Mnohokrát jsou dražší oproti náhradním hlavicím ostatních výrobců. Kvalitativně jsou však náhradní hlavice Philips Sonicare na velmi vysoké úrovni a jejich trvanlivost je také velmi dobrá. Doporučujeme vám kupovat vždy větší sady náhradních hlavic, cenově je tato možnost výhodnější.

Ano, jsou, a potvrzuje to i praxe. Sonická technologie nevyužívá k čištění jen štětiny, ale právě specifické vysokofrekvenční vibrace, které provedou desetitisíce stěrů za minutu. Oproti klasickým vibracím či kmitům je tato technologie účinnější, a hlavně šetrnější i pro lidi, kteří mají citlivé zuby.

Ano, mají. I náhradní hlavice mají své označení, a proto je třeba všímat si toho, které jsou s daným kartáčkem kompatibilní. Někteří výrobci využívají měkké, jiní tvrdé a další středně tvrdé štětiny. Pro každý režim přitom můžete využít samostatnou hlavici.

Stomatologové doporučují čistit si zuby po každém jídle nebo alespoň po každém sladkém jídle. Množství lidí má zažité kvůli dennímu režimu mytí zubů ráno a večer. Zuby byste si měli mýt vždy i po požití nápojů jakými jsou káva, džus, colové nápoje a jiné.

Pre náročných

Philips Sonicare DiamondClean Smart HX9924/17

Nabíjecí pohár, 4 hlavice v balení, 62 000 stěrů za minutu, 5 režimů čištění, SMART aplikace s 3D mapou chrupu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud si na ústní hygienu opravdu potrpíte, bude tento elektrický sonický zubní kartáček adeptem, který zaručeně uspokojí vaše potřeby. Ačkoli si za model inteligentního sonického kartáčku na zuby zaplatíte víc, dostanete skutečného profesionála a cenou bude dokonale čistý a zdravý chrup. Modelová řada Diamond Clean patří mezi absolutní špičku v rámci segmentu elektrických zubních kartáčků. Sonická technologie pracuje s vysokovibračními frekvencemi a dokáže dělat až 62 000 stěrů za minutu. Laboratorní testy ukázaly, že odstraňuje až 10x víc zubního povlaku než běžný kartáček. Philips nabízí výdrž baterie přibližně 14 dní. Specifikem je nabíjecí pohár.

V balení jsou 4 hlavice, přičemž každá má svůj specifický účel, a to dokáže díky mikročipu samotný sonický kartáček Philips Sonicare i rozeznat. Po nasazení konkrétního nástavce kartáček automaticky zvolí režim a intenzitu. Vybírat můžete i manuálně, a to z 5 režimů – Clean pro běžné čištění, White+ pro bělení zubů, Gumhealth, který se postará o masáž dásní, Deep Clean+ pro hloubkové čištění a TongueCare určený na čištění jazyka, aby byly odstraněné všechny bakterie v ústní dutině. Každý z režimů má automatickou intenzitu, pokud by vám nevyhovovala, můžete regulovat samotnou intenzitu ve 3 úrovních. Abyste na chrup nevyvíjeli přílišný tlak, vybavený je Philips Sonicare DiamondClean Smart i senzorem tlaku. Ten má i levnější model Philips Sonicare ProtectiveClean HX6859/29.

Elektrický zubní kartáček vás také upozorní na potřebu výměny hlavice v případě, že je opotřebovaná. Samozřejmostí je časovač, 2 minuty, a také dílčí 30vteřinový signál pro detailní umývání celého chrupu. A proč je DiamondClean ještě SMART? Využít totiž můžete SMART aplikaci s 3D mapou chrupu, která vám v aktuálním čase zobrazuje, kterou část ústní dutiny jste umyli. Aplikace také zobrazuje opotřebení každé hlavice, kterou na kartáček nasadíte. Aplikace však má svoje mouchy a občas reaguje opožděně. Je třeba spárovat kartáček přes Bluetooth. Součástí balenia je i praktické cestovní pouzdro s USB konektorem. Kabel je poměrně krátký. Sonický kartáček DiamonClean Smart je skutečně starostlivým patronem a o chrup se postará opravdu profesionálně. Daní je vyšší cena.

Pozitíva

5 režimů
Perfektní péče o chrup
SMART funkce

Negatíva

Krátký kabel nabíjecí stanice
Vyšší pořizovací cena
Drahé náhradní hlavice

Frekvence čištění: 62 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 5 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ano ● Provozní doba na jedno nabití: 14 dní ● Indikátor opotřebení hlavice: ano ● Regulace intenzity: ano ● Počet hlavic: 4 ● Hmotnost: 1 000 g

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Cenově dostupný vodotěsný model s ergonomickým tvarem a praktickým časovačem s funkcí Quadpacer.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte elektrický zubní kartáček se sonickou technologií, Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 určitě nezklame. Elektrické zubní kartáčky Philips Sonicare patří mezi odborníky nejvíc doporučované a model EasyClean nabídne základ, který v mnohém splní požadavky běžného uživatele. Základem je unikátní technologie Sonicare, která se stará o vysokou frekvenci zubního kartáčku, která dosahuje hodnoty až 62 000 stěrů za minutu a odstraňuje 2x víc zubního povlaku než klasický kartáček. Čištění je přitom maximálně šetrné a bezpečné, což opět potvrzují zkušenosti zákazníků. Výhodou je i to, že se štětiny nezasekávají ani v případě, že nosíte zubní strojek.

Oproti dražšímu modelu Philips Sonicare ProtectiveClean HX6859/29, který má režimy čištění 3, má levnější model jen základní režim Clean. Kartáček má šikmý sklon, aby se dostal i do hůře přístupných míst. Jak to už u modelů Sonicare bývá, náhradní hlavice jsou sice dostupné, ale dražší. Subjektivně se některým uživatelům zdá sonický zubní kartáček Philips o něco hlučnější než některé dražší modely. Má však velmi praktické rozměry, dobrou ergonomii a nízkou hmotnost. Tělo je vodotěsné

Levnější model nedisponuje tlakovým senzorem a ani indikátorem pro výměnu hlavice. Regulovat nelze ani intenzitu frekvence čištění – vibrací. Na časovač se však nezapomnělo. Kromě Smartimeru, který po 2 minutách cyklus čištění vypne, je k dispozici i Quadpacer, který vám dá každých 30 vteřin vibrační signál, abyste se z dané části chrupu přesunuli na další, pokud tak neděláte automaticky. Uživatelé, kteří přecházejí z klasického kartáčku na elektrický, oceňují i program Easy-start, který v průběhu 14 dní zvyšuje frekvenci vibrací, abyste si na samotný pocit zvykli. Na jedno nabití akumulátor vydrží přibližně 14 dní. V balení je i nabíječka, jejíž přívodní kabel by mohl být delší. Pouzdro na cesty chybí.

Pozitíva

Pořizovací cena
Jednoduché používání
Program Easy-Start

Negatíva

Nemá cestovní pouzdro
Jen jedna hlavice v balení
Krátký kabel nabíjejí stanice

Frekvence čištění: 62 000 stěrů/min. ● Počet režimů: 1 ● Časovač: ano ● Tlakový senzor: ne ● Provozní doba na jedno nabití: 14 dní ● Indikátor opotřebení hlavice: ne ● Regulace intenzity: ne ● Počet hlavic: 1 ● Hmotnost: 300 g

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubní kartáčky

Vaše hodnocení:
(90.2%)

Komentáre
Miroslav 28.May.2024

Nenašel jsem nikde seznam testovaných kartáčků jen ty s dobrým hodnocením. Budí to ve mne dojem reklamy.

Odpovedať