Hamaky

Nejlepší hamaky 2024 + recenze

Hamaky, houpací sítě, které neslouží jen k lenošení, ale také spaní v drsnějších podmínkách, se stávají čím dál populárnějšími. Pro všechny z vás, kteří přemýšlejí nad koupí prvního hamaku nebo se chystají základní model vyměnit za něco pokrokovějšího, jsme si připravili velký test hamaků, ve kterém naleznete recenze vybraných produktů včetně toho vítězného, kterým se stal model DD Hammocks Frontline.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký hamak koupit?

Doba je rychlá, a proto rozumíme, že ne každý z vás chce nebo může věnovat čas našim podrobným recenzím. Pokud náš TestMagazín znáte a věříte našim hodnocením, výběr ideálního hamaku můžete urychlit „prolétnutím“ následujících řádků. Naleznete na nich krátké popisy klíčových parametrů 3 produktů, které v našem srovnávacím testu obdržely speciální štítky.

Názov Hodnotenie Detail
DD Hammocks Frontline   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
La Siesta Colibri 3.0   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Gaira Taganga   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
DD Hammocks Frontline

DD Hammocks Frontline

Turistický hamak s moskytiérou, rozměry 270 × 140 cm, nosnost 125 kg, hmotnost 860 g.

Zobrazit více info

DD Hammocks Frontline je turistický hamak s moskytiérou, který je vhodný do různých klimatických podmínek. Je vyroben z odolných materiálů, můžete si k němu dokoupit všechny potřebné doplňky nezbytné ke spaní v chladném počasí, má vysokou nosnost a při přenášení oceníte jeho nízkou hmotnost. Tento model nás dále zaujal dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou, praktickými detaily a dodávaným příslušenstvím.

Cenový trhák
Gaira Taganga

Gaira Taganga

Turistický hamak, rozměry 270 × 135 cm, nosnost 120 kg, hmotnost 420 g, materiál: nylon.

Zobrazit více info

Gaira Taganga nepatří do rodiny turistických hamaků. Je vhodný k lenošení v parku, přírodě i na zahradě, spaní v lese vám v něm nedoporučujeme. Jedná se o levný hamak s velmi nízkou hmotností, který má standardní rozměry pro jednu osobu a docela vysokou nosnost. Součástí balení jsou všechny komponenty potřebné k jeho připevnění ke stromům či jiné opoře a praktický přenosný vak.

Náš TIP
Sea to Summit PRO

Sea to Summit PRO

Turistický hamak pro 2 osoby, rozměry 300 × 190 cm, nosnost 180 kg, hmotnost 670 g, materiál nylon 70D ripstop.

Zobrazit více info

Hamak z kvalitního vodotěsného materiálu je vhodný pro dvě osoby. Nosnost 180 kg a nízká hmotnost 670 g z něj činí vhodnou volbu i do náročných podmínek. Výroben je z vyztuženého nylonového materiálu ripstop, na nejzatěžovanějších místech má speciálně zesílené švy.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Naše testy mají několik cílů. V první řadě se do nich snažíme zařadit produkty s dobrou kvalitou, které jsou dostupné za přiměřenou cenu, mají všechny požadované funkční vlastnosti a patří ke spotřebitelsky přívětivým. Dalším cílem jsou podrobná hodnocení vybraných modelů, ve kterých neopomíjíme pozitiva ani negativa. Do třetice se zaměřujeme na srovnávání. No a právě proto, abychom mohli hamaky porovnat co možná nejlépe, jsme si i tentokrát vytvořili žebříček hodnocených parametrů, ke kterým jsme při recenzování přihlíželi přednostně.

Multifunkčnost
Vlastnosti použitých materiálů
Kompatibilita sítě s volitelnými doplňky
Rozměry a nosnost
Hmotnost a kompaktnost po složení

Výběr produktů je jednou z nejdůležitějších částí našeho testování, které věnujeme desítky hodin času. Nabídka českého trhu není v případě hamaků vysloveně nekonečná, přesto v ní najdete více či méně kvalitní kousky. Abychom měli jistotu, že vám neporadíme koupi nefunkčního či předraženého produktu, zařadili jsme do svého testu hamaky ověřených značek DD Hammocks, Gaira, Sea to Summit a Highlander Outdoor. Důležité pro nás byly i spotřebitelské recenze na portálech, jako je Heureka, Alza, Mall či Kasa, a také domácí i zahraniční nezávislé recenze hamaků.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze hamaků

V našem testu naleznete recenze turistických hamaků, ve kterých můžete odpočívat i nocovat v přírodě. Pro ty z vás, kteří hledají levnější alternativu k lenošení, jsme si připravili jednu recenzi levného hamaku, který není určený ke kempování. Při hodnocení všech vybraných produktů jsme se snažili zachovat co největší objektivitu. Zároveň jsme nebyli ovlivněni či instruováni výrobci, naše recenze jsou proto 100% nezávislé.

Víťaz testu

DD Hammocks Frontline

Turistický hamak s moskytiérou, rozměry 270 × 140 cm, nosnost 125 kg, hmotnost 860 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Turistický hamak s moskytiérou DD Hammocks Frontline je multifunkční a dostupný za přiměřenou pořizovací cenu. Jedná se o kvalitní kousek s vysokou nosností, dvojitým dnem a praktickými doplňky, který je dodáván s kompletním kotvením.

DD Hammocks Frontline má 270 × 140 cm, v čemž je srovnatelný s modelem DD Hammocks Camping z dílny stejného výrobce. Totožná je i jeho nosnost: 125 kg. Z hlediska hmotnosti jde o vcelku lehký kousek, který váží necelých 900 g.

DD Frontline patří k hamakům se sítí proti hmyzu, kterou lze kdykoli odejmout. K plusům patří nenáročné rozkládání i skládání. Tento model je dodáván s 10m závěsným lanem k jeho připevnění ke stromům či jiné opoře. K milým a praktickým drobnostem řadíme oboustranné zipy, 4 vnitřní kapsy a 2 poutka na zavěšení malých předmětů.

Hamak DD Frontline je vhodný k používání po celý rok. Oceníte ho při krátkém odpočinku během turistiky i nocování mimo civilizaci, a to v jakémkoli počasí. Síť je vyrobena z odolného, ​​lehkého a prodyšného materiálu a má dvojité dno, do kterého v případě potřeby vložíte karimatku, deku nebo jinou izolaci. Použít můžete také originální underquilt. Na síti se totiž nacházejí 4 poutka k jeho uchycení. Upozorňujeme, že tento hamak není nepromokavý.

Při pátrání jsme narazili jen na několik recenzí modelu DD Hammocks Frontline. Všechny z nich byly téměř výhradně pozitivní. Spotřebitelé si na tomto modelu pochvalují dobrou kvalitu zpracování, pevnost, dodávanou moskytiéru a nízkou hmotnost. K negativům řadí nedomyšlený úložný prostor na výztuže moskytiéry.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a dodávaným příslušenstvím
Dodáván s moskytiérou a kotvením
Jednoduché rozložení i složení a nízká hmotnost

Negatíva

Síť hamaku není nepromokavá

Rozměry = 270 × 140 cm ● Nosnost = 125 kg ● Hmotnost = 860 g ● Materiál plachty = 100% polyester

Cenový trhák

Gaira Taganga

Turistický hamak, rozměry 270 × 135 cm, nosnost 120 kg, hmotnost 420 g, materiál: nylon.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Gaira Taganga je levný relaxační hamak, který oceníte na túře, delší procházce nebo při odpoledním lenošení na zahradě. Jinak řečeno, není určený ke spaní v přírodě. Model Taganga má nízkou hmotnost, kvalita zpracování je překvapivě dobrá, je dodáván s veškerým potřebným příslušenstvím a k zahození není ani jeho veselý design.

Hamak Gaira Taganga má 270 × 135 cm, což znamená, že je vhodný pro 1 osobu. Má vysokou nosnost, a sice 120 kg. Je však vysloveně lehký, neboť váží pouhých 420 g, a to včetně veškerého příslušenství ke kotvení. Hamak je dodáván se 2 závěsnými popruhy z pevného polyamidu, 2 kovovými karabinami a přenosným vakem. Po složení má 12 × 12 × 5 cm, což je v našem testu nejméně.

Samotná síť je vyrobena z nylonu, který vyniká pevností, odolností proti mechanickému poškození a velmi nízkou hmotností. Naopak z hlediska odolnosti proti UV záření a vlhkosti nejde o tu nejlepší volbu, což ovšem v případě tohoto modelu nepovažujeme za výrazné negativum. K plusům dále řadíme nízkou pořizovací cenu, pěkný design a multifunkčnost. V hamaku Gaira Taganga se sice v divočině nevyspíte, při turistice ho však využijete také jako deku, stínidlo či přikrývku. Všichni „hamakoví začátečníci“ jistě ocení i nenáročné skládání a rozkládání.

Spotřebitelé stejně jako my vnímají hamak Gaira Taganga spíše jako designovou houpací síť k relaxaci. V tomto světle ho hodnotí velmi pozitivně. Oceňují jeho nízkou hmotnost, odolné prvky k ukotvení sítě, nenáročnou instalaci, dodávaný obal na přenášení a nízkou pořizovací cenu.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Dobrá kvalita zpracování
Nízká hmotnost a kompaktní rozměry

Negatíva

Není vhodný k nocování v přírodě

Rozměry = 270 × 135 cm ● Nosnost = 120 kg ● Hmotnost = 420 g ● Materiál plachty = nylon

Náš TIP

Sea to Summit PRO

Turistický hamak pro 2 osoby, rozměry 300 × 190 cm, nosnost 180 kg, hmotnost 670 g, materiál nylon 70D ripstop.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hamak Sea to Summit PRO patří k prostornějším modelům. Jako jediný v našem testu je určený pro jednu nebo dvě osoby. Má vysokou nosnost a nízkou hmotnost, je vyroben z kvalitního vodotěsného materiálu a je dodáván s kompletním příslušenstvím ke kotvení.

Sea to Summit PRO je turistický hamak, který je vhodný i do náročnějších podmínek. K plusům řadíme jeho nízkou hmotnost 670 g, která je podobná jako u modelu DD Hammocks Camping. Na druhou stranu jde o model s velkými rozměry (300 x 190 cm) a nosností do 180 kg, díky čemuž je ideální pro vyšší a „větší“ osoby, ale také dva lidi. Pozitivem jsou speciálně zesílené švy na nejzatěžovanějších místech.

Hamak Summit PRO je vyroben z vyztuženého nylonového ripstop materiálu, který je lehký, nepromokavý, prodyšný a je schopný odvádět vlhkost od těla. K nevýhodám lze zařadit trošku vyšší pořizovací cenu a absenci doplňků, např. moskytiéry. Tyto nedokonalosti vyvažuje již zmiňovaná dobrá kvalita zpracování, nízká hmotnost a nadstandardní rozměry plachty. V balení naleznete 3D spony Quick Connect, závěsné popruhy a praktický kompresní vak Ultra-Sil z Cordura® nylonu na přenášení hamaku a kotvení.

Pozitíva

Vysoká kvalita zpracování a odolnost
Vhodný pro dvě osoby
Nepromokavá síť

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Dodáván bez doplňků

Rozměry = 300 × 190 cm ● Nosnost = 180 kg ● Hmotnost = 670 g ● Materiál plachty = nylon 70D ripstop

Lacná kvalita

DD Hammocks Camping

Turistický hamak, rozměry 270 × 140 cm, nosnost 125 kg, hmotnost 650 g, materiál ripstop polyester.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

DD Hammocks Hamaka Camping je kvalitní základní hamak za atraktivní pořizovací cenu, který ocení začínající i pokročilí kempisté. Je určený pro jednu osobu, vhodný na turistiku i rybaření a disponuje praktickými drobnostmi.

DD Hammocks Hamaka Camping má nosnost 125 kg. Na rozdíl od něj váží pouze 650 g, což oceníte zejména při přenášení. Totožný je i z hlediska rozměrů, které činí 270 × 140 cm. Tento model je ideální pro začátečníky, kteří si jdou pořídit svůj první hamak. Je vyroben z kvalitního a pevného ripstop polyesteru, nacházejí se na něm dva oboustranné zipy k otevírání z obou stran a čtyři úchyty k upevnění originální spodní izolace, tzv. underquiltu.

Síť je vyrobena z jednoho kusu „látky“. To znamená, že se na ní nenacházejí švy, což má příznivý vliv na její celkovou pevnost a odolnost. Dno sítě je dvojité, v případě chladnějšího počasí do ní tudíž můžete vložit improvizovanou spodní izolaci v podobě karimatky, nafukovačky či tlustší deky. Na vnitřní straně se nacházejí 2 kapsy na odkládání věcí. Na vnější najdete boční smyčky k zavěšení lehkého příslušenství.

Hamak Camping je vybaven dvěma silnými lany k zavěšení na obou stranách o délce 5 m. Součástí balení je praktický kompresní vak, díky kterému síť s kotvením sbalíte do malých rozměrů (20 × 11 × 5 cm). Pozitivně hodnotíme i fakt, že je tento model kompatibilní s různými doplňky, např. originální ochrannou celtou.

DD Hammocks Camping je další model, který není spotřebiteli hodnocen příliš často. V recenzích uživatelé zmiňují pozitiva, jako je nízká hmotnost, dobrá skladnost a vysoká kvalita zpracování. Na negativní zkušenosti jsme nenarazili.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi pořizovací cenou a kvalitou
Dodáván s kotvením
Nízká hmotnost a kompaktní rozměry po složení

Negatíva

Dodáván jen se základním příslušenstvím

Rozměry = 270 × 140 cm ● Nosnost = 125 kg ● Hmotnost = 650 g ● Materiál plachty = 100% ripstop polyester

DD Hammocks Nest

Turistický hamak s horním štítem, rozměry 270 × 140 cm, nosnost 125 kg, hmotnost 1 200 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

DD Hammocks Nest je model, který využijete i v drsnějších podmínkách. Je dodáván s kompletním horním štítem a kotvením, má dvojité dno a disponuje šikovnými doplňky. K negativům řadíme jen poněkud vyšší hmotnost a pořizovací cenu, již zároveň považujeme za přiměřenou kvalitě a doplňkům, které naleznete v balení.

Síť DD Hammocks Nest má 270 × 140 cm a nosnost do 125 kg, v čemž se podobá modelu DD Hammocks Camping. Poskládaný hamak má 28 × 17 × 14 cm, což lze označit za velmi kompaktní rozměry. Naopak hmotnost hodnotíme jako poněkud vyšší, jelikož tento kousek váží až 1 200 g.

DD Nest je vybaven kompletním horním štítem DD Multicam, který je jakousi pokrokovější alternativou klasické integrované moskytiéry. Ochrání vás nejen před hmyzem, ale také před větrem a listím, a jelikož je vyroben z neprůhledného materiálu, poskytuje i potřebnou dávku soukromí. Na hamaku se nachází praktické okénko ze síťoviny. Horní štít můžete samozřejmě kdykoli odejmout.

Zajímavým parametrem je „maskovací“ design. Dále oceňujeme praktické drobnosti, konkrétně čtyři vnitřní kapsy, dvě očka na zavěšení baterky, láhve či sklenice a dva oboustranné zipy. Hamak DD Nest disponuje dvojitým dnem, do kterého můžete vložit karimatku, nafukovací podložku, deku či spacák, což oceníte během chladnějšího počasí. Dobrou zprávou je, že na něm naleznete i čtyři úchyty na originální underquilt. Součástí dodávky je kompletní kotvení, které se skládá z 10m závěsného popruhu, dvou skládacích rozpěrných tyčí o délce 60 cm a čtyř elastických šňůr k zavěšení potahu, které jsou dlouhé jeden metr. Balení obsahuje také přenosný vak na síť a kotvení.

Ze spotřebitelských recenzí usuzujeme, že model DD Hammocks Nest patří ke kvalitním a funkčním kouskům, přičemž není k zahození ani z hlediska designu. Negativní hodnocení souvisí jen s poněkud nedomyšleným systémem kotvení.

Pozitíva

Vysoká kvalita zpracování
Dodáván s kompletním horním štítem
Praktické komponenty na odkládání drobností

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vyšší hmotnost

Rozměry = 270 × 140 cm ● Nosnost = 125 kg ● Hmotnost = 1 200 g

Naturehike DC-C09

Turistická hamaka, rozměry 243 x 173 cm, nosnost 200 kg, hmotnost 850 g, materiál pevné vlákno 210T.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalitní a odolná hamaka Naturehike DC-C09 se hodí pro milovníky turistiky a přírody, kteří si rádi dopřejí odpočinek během cesty nebo se chystají v přírodě nocovat. Tato hamaka je díky svým rozměrům 243 x 173 cm vhodná pro dvě osoby. Hamaka má nosnost až 200 kg, což je důkazem její odolnosti. Vyrobena je z odolného a extrémně pevného vlákna 210T. Velkou výhodou jsou nafukovací lemy, které poskytují perfektní oporu a stabilitu. Na boční straně se nachází praktická kapsa.

Součástí balení pro bezproblémové zavěšení jsou odolné šňůry 2 x 3 m a dvě lezecké karabiny. Důležité je pro upevnění o stromy kvalitní vázání uzlu. Samozřejmostí je cestovní obal, do kterého složený hamak snadno zabalíte. Po složení má rozměry 20 x 13 cm. Hamak Naturehike je dostupný ve více barevných variantách (oranžová, písková, šedá, tmavě zelená). V rámci příslušenství doporučujeme zakoupit síťku proti hmyzu.

Pozitíva

Velké rozměry a nafukovací lemy
Odolný materiál
Lana, karabiny a cestovní obal

Negatíva

Žádné

Rozměry = 243 x 173 cm (D x Š) ● Nosnost = 200 kg ● Hmotnost = 850 g ● Materiál plachty = vlákno 210T

Další zajímavé produkty

Pokud jste v našem testu nenašli hamak, který koresponduje s vašimi požadavky a potřebami, ten pravý možná najdete v následujících odstavcích. Připravili jsme si pro vás totiž několik tipů na další zajímavé produkty, které jsou dostupné v nabídce českých prodejců.

Prvním z nich je Eno DoubleNest. Jedná se o kvalitní hamak ze střední cenové kategorie. Je vyroben z vysoce kvalitního nylonu, má dobré prodyšné vlastnosti a rychle schne. Jeho rozměry činí 285 × 188 cm a nosnost dosahuje 180 kg, což znamená, že je vhodný i pro 2 osoby. K plusům řadíme nízkou hmotnost, která se pohybuje kolem 500 g, a odolné švy na síti. Upozorňujeme, že závěsné popruhy nejsou součástí dodávky.

Amazonas Moskito Traveller Thermo je hamak s integrovanou moskytiérou a pouzdrem na karimatku o rozměrech do 220 × 40 cm, který patří do střední cenové kategorie. Nosnost je 200 kg, váží 650 g a jeho rozměry jsou 275 × 140 cm. Je vyroben z nylonu a dodáván s praktickým přenosným pouzdrem. Komponenty k ukotvení nejsou součástí balení ani v tomto případě.

Ticket to the moon Hammock je hamak pro dva. Má 290 × 200 cm a nosnost do 200 kg. Samotný hamak váží 600 g, je vyroben ze 100% padákového nylonu a disponuje certifikací OEKO-TEX® Standard 100, což znamená, že k jeho výrobě byly použity pouze zdravotně nezávadné materiály. Tento model od Ticket to the moon je dodáván s nerezovými háčky a námořními závěsnými lany o tloušťce 5 mm.

DD Hammocks Travel nás oslovil multifunkčností. Tento celouzavíratelný model je dodáván s nepromokavou moskytiérou a má dvojité dno na karimatku. Můžete ho zavěsit, ale také položit na zem jako stan. Na hamaku se nacházejí úchyty k upevnění spodní i vrchní izolace, kterou je potřeba dokoupit samostatně, a na jeho vnitřní části naleznete 4 praktické kapsy na odkládání věcí.

Pokud hledáte levný hamak s dobrou kvalitou zpracování, který využijete na zahradě i během turistiky, Naturehike ultralight je tou správnou volbou. Jedná se o kousek o rozměrech 290 × 180 cm a s nosností do 200 kg. Produkt je vyroben z materiálu pongee (tkanina z plátnové vazby). Balení obsahuje sadu na uchycení sítě.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Pokud si daný hamak zakoupí velké množství spotřebitelů, jedná se o důkaz, že jde o kvalitní produkt s dobrými funkčními vlastnostmi, který je dostupný za přiměřenou pořizovací cenu. Abychom vám přinášeli co nejpraktičtější, a hlavně aktuální informace, průběžně za vás sledujeme prodejnost jednotlivých modelů na portálu Heureka. Ty nejprodávanější naleznete v následující tabulce, kterou pro vás průběžně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Yate Nidus5*Zobrazit produkt
Highlander Nomad Hammock5*Zobrazit produkt
Naturehike ultralight5*Zobrazit produkt
Verk 01300_NC5*Zobrazit produkt
Lesovik Draka5*Zobrazit produkt

Při výběru hamaku je třeba přihlížet k několika důležitým parametrům, které souvisí s výrobními materiály, celkovou kvalitou zpracování, nosností a rozměry. Neméně důležité jsou doplňky, které slouží k upevnění sítě nebo vaší ochraně před chladem, hmyzem, deštěm, listím či zvědavými pohledy. V tomto návodu na výběr, který je přednostně zaměřený na turistické hamaky, se podíváme na nejdůležitější specifikace. V případě, že chcete hamak použít ke spaní během měsíčního tripu po divočině, byste se při výběru měli zaměřit na mnohem více detailů, prozkoumat spotřebitelské i nezávislé recenze, případně se poradit s někým zkušeným.

Jak vybrat hamak

 • Druhy hamaků
 • Materiál sítě/plachty
 • Rozměry sítě/plachty
 • Nosnost a hmotnost
 • Kotvení k zavěšení hamaku
 • Izolace – underquilt a topquilt
 • Důležité doplňky hamaků
 • Cena a oblíbení výrobci

Druhy hamaků

Náš návod na výběr bude věnován zejména outdoorovým hamakům, které jsou určené k nocování v přírodě. Na trhu jsou dostupné i různé jiné typy těchto houpacích sítí. Při výběru si proto v první řadě jasně stanovte, kde a k čemu budete hamak využívat. Ke zdřímnutí v zahradě totiž nepotřebujete nepromokavý model z extra odolného materiálu a se spoustou doplňků k odkládání věcí či upevnění izolace.

Hamak se stojanem

Hamaky se stojanem využijete doma, a to v interiéru i exteriéru. Jedná se o klasickou houpací síť, která je upevněná ve stojanu, což podstatně usnadňuje její montáž. Stojan může být vyroben z kovu nebo dřeva, samotná síť je nejčastěji vyrobena z přírodní textilie, výjimečně však narazíte i na syntetické materiály. Na zahradu nebo do bytu si můžete pověsit také klasický hamak (resp. houpací síť s rozpěrnými tyčemi), který zavěsíte mezi dva stromy či trámy.

Outdoorové hamaky

Outdoorové nebo turistické hamaky jsou určené ke kempování v přírodě. Mnohé modely nahrazují stan. Využijete je také jako náhradu kempinkových stoliček při posezení v parku nebo při rybaření. Hlavní využití hamaku je rozhodujícím parametrem při jeho výběru. Pokud hledáte síť, ve které si jen posedíte během turistiky, vystačíte si se základním modelem. Naopak v případě kempování a nocování v drsnějších podmínkách je nutné přihlížet ke každému detailu.

Materiál sítě/plachty

Na trhu jsou dostupné dva základní typy hamaků, a to ty z přírodních textilií, převážně z bavlny, a syntetické hamaky. Již na základě výrobního materiálu plachty, tedy hlavní části hamaku, velmi rychle zjistíte, zda je daný kousek určený k lenošení na zahradě, nebo na turistiku. Outdoorové modely jsou totiž vyráběny výhradně ze syntetických materiálů.

Polyesterové hamaky

Patří k nejlevnějším materiálům na výrobu hamaků. Nízká cena se odráží na horší prodyšnosti a faktu, že polyester nevsakuje vlhkost. K jeho pozitivním vlastnostem patří vysoká odolnost, dobrá elasticita a snadná údržba. Polyester můžete prát, rychle schne, nedeformuje se a vydrží i vysokou zátěž.

Nylonové hamaky

Nylon vyniká životností a odolností proti mechanickému poškození. Je pevný a lehký, což je praktické při přenášení. Jeho minusem je náchylnost k blednutí barev či nízká odolnost proti UV záření a vlhkosti. Nylon navíc při kontaktu s tělem vytváří opravdu nepříjemné výboje statické elektřiny.

Nylonový hamak

Polyamidové hamaky

Polyamid je odolný proti mechanickému poškození, chemikáliím, vysokým teplotám a UV záření. Je nenáročný na údržbu, rychle schne, můžete jej prát, má nízkou hmotnost a dobré elastické vlastnosti. Největší nevýhodou tohoto materiálu je, že vytváří statickou elektřinu. Některým z vás nemusí vyhovovat ani při přímém kontaktu s kůží.

Rozměry sítě/plachty

Na výběr máte hamaky pro jednu nebo dvě osoby. Šířka hamaků pro jednu osobu tradičně činí 150 cm. Na trhu se setkáte i s kousky, které mají jen 130 či 140, nebo naopak i 190–200 cm. Tento parametr je velmi individuální. Dospělí by měli sáhnout po kousku o šířce od 140 cm. Dětský hamak může být užší. Rozhodnete-li se pro koupi hamaku, který je širší než 150 cm, nepřehlédněte kvalitu spojů a švů. Látky na tyto sítě jsou totiž vyráběny ve 150 cm širokých pásech. Širší hamaky jsou proto v zásadě vyrobeny z více sešitých kusů látky. Hamak pro dva by měl být široký minimálně 175, ideálně 200–300 cm.

Délka hamaků se pohybuje od 200 do 340 cm. Máte-li 170 cm a více, měli byste sáhnout po modelu o délce od 335 cm. Menší osoby si mohou vybrat kratší hamaky, nepsaným pravidlem však je, že ty delší jsou pohodlnější pro všechny.

Nosnost a hmotnost

Sítě hamaků mají nosnost od 120 do 200 kg. Při čtení popisů produktů buďte opatrní. Soustřeďte se na nosnost plachty, ne celého setu včetně popruhů a lan ke kotvení. Ta může přesáhnout i 700 kg, což je z praktického hlediska naprosto nepodstatné. Jinak řečeno, pokud se propadnete, nebude vás zajímat, že lana zůstala připevněná ke stromu.

Na první pohled se může zdát, že hmotnost hamaku není důležitým parametrem. Nezapomeňte, že pokud chodíte do přírody pěšky, tuto kempinkovou pomůcku budete nosit na zádech. Hmotnost celého setu tradičně nepřesahuje 1 200 g. Za jakýsi únosný průměr lze považovat 500–900 g.

Kotvení k zavěšení hamaku

Bez správného ukotvení si odpočinek ani spánek v hamaku neužijete. K dispozici máte dvě možnosti. Pokud si kupujete svou první síť, doporučujeme vám sáhnout po kompletním setu s vypínacími lany, popruhy a karabinami. Takto nemusíte řešit jejich délku ani typ. Pro úplné začátečníky jsou vhodné tzv. expresní hamakové sety, které ke stromu či sloupu připevníte jen pomocí smyček a kovových háčků. Upozorňujeme, že nejsou ideální na nocování.

Hamak zavěšení

Nevýhodou setů je, že si s nimi „nevyhrajete“. Poskytují jen základní možnosti ukotvení. Popruhy na hamak, které jsou součástí balení, pro vás nemusí být vhodné ani v případě, že se chystáte nocovat v extrémních podmínkách. Takže pokud si budete chtít kotvení nastavit přesně podle svých představ, je vhodné popřemýšlet nad dokoupením samostatných komponentů.

 • Smyčky: Jejich výběr závisí na vaší hmotnosti. Pokud máte 80–90 kg, vystačíte si se dvěma smyčkami o délce 5 m a s nosností kolem 150 kg.
 • Whoopie sling: Jedná se o lana s nastavitelnou smyčkou, zpravidla od 2 do 3 m. Jejich výhodou je velmi nízká hmotnost a možnost poskládání do extra kompaktních rozměrů (velikost zubního kartáčku). Zavěšení hamaku pomocí whoopie sling je navíc rychlé a snadné.
 • Ridgeline: Takzvaná hřebenová šňůra nebo lano na hamak slouží k propojení konců plachty hamaku i k jeho napnutí. Ridgeline je většinou přednastavený tak, aby měl cca 80 % z délky sítě.
 • Karabinky na oddělení lanek od stromu: Když budete v hamaku nocovat během deště, jedná se o nezbytnost. Pokud nepoužijete tyto karabinky, voda z kmenů vám bude stékat přímo do plachty. V případě, že vás déšť zastihne nepřipravené, před vodou vás ochrání i ručně vytvořené uzly na lankách. Pozor, musíte se naučit vázat speciální uzly, např. základní siberian hitch.
 • Popruhy: Pokud nechcete poškodit kmen stromu, je namístě použít právě tyto speciální popruhy na hamak.

Izolace – underquilt a topquilt

Ať už je plachta hamaku vyrobena z polyesteru, nylonu, nebo polyamidu, neochrání vás před chladem. Pokud plánujete v hamaku v přírodě spát, musíte si k němu dokoupit izolaci. K dispozici máte tzv. underquilt či underblanket, tedy spodní izolaci, a topquiltvrchní izolaci. Tyto doplňky jsou s hamaky dodávány spíše zřídka. Přesto už při nákupu nepřehlédněte informaci, zda se na síti nacházejí poutka k uchycení spodní izolace. V souvislosti se samotnými underquilty se zaměřte na jejich vnitřní výplň.

Výplň z přírodního pápěří

Sáhnete-li po této alternativě, všímejte si parametru „cuin“, což je poměr mezi peřím a pápěřím ve výplni. V zimě budete potřebovat kousek s „cuin“ od 750 výše. V létě je dostačující izolace s „cuin“ kolem 400–500. Na jaře a podzim sáhněte po underquiltu s hodnotou „cuin“ mezi 500 a 600.

Plusy:

 • nízká hmotnost,
 • excelentní tepelněizolační vlastnosti,
 • dlouhá životnost.

Minusy:

 • nízká odolnost proti vlhkosti – pokud peří navlhne, ztrácí všechny dobré vlastnosti,
 • vyšší pořizovací cena,
 • náročnější údržba.

Výplň ze syntetického dutého vlákna

Při výběru se zaměřte na údaj o gramáži, který je uváděný v gramech na metry čtvereční. Kvalitní underquilty by měly mít gramáž od 180 g/m² výše. Zkušení „hamakáři“ zastávají názor, že spodní izolace z dutého vlákna je vhodná pouze pro teplejší období roku.

Hamak výplň

Plusy:

 • nižší pořizovací cena,
 • nenáročná údržba,
 • lepší dostupnost na trhu.

Minusy:

 • horší tepelněizolační vlastnosti,
 • vyšší hmotnost,
 • menší odolnost a kratší životnost.

Důležité doplňky hamaků

Turistické hamaky jsou dostupné v různých verzích. Některé jsou nepromokavé, jiné můžete vylepšit o podlahu z karimatky nebo moskytiéru. O tom, jestli si vystačíte se základním modelem, nebo je pro vás vhodnější ten s doplňky, rozhoduje opět jeho hlavní využití.

Hamak s moskytiérou

Hamaky s integrovanou moskytiérou neboli tzv. bugnet jsou těžší a méně kompaktní. Síťka je však velmi praktická a účinná ochrana před hmyzem, listím či jinými „nečistotami“. Můžete si vybrat mezi modely s moskytiérou:

 • integrovanou neodnímatelnou – můžete ji odzipovat, ale ne sundat,
 • integrovanou plně odnímatelnou – zip se nachází po celém obvodu, moskytiéru tedy v případě potřeby úplně sundáte,
 • uzavřenou – moskytiéru nelze sundat ani odzipovat,
 • uzavřenou s podlahou – síťka je i na spodní části hamaku.

Moskytiéru si můžete k hamaku dokoupit i samostatně. Aby vydržela co nejdéle, sáhněte po takové s gramáží nad 20 g/m². Z našeho pohledu jsou praktičtější kousky se spodním zapínáním na gumičku. Důležitým parametrem je délka moskytiéry. Musí být stejně dlouhá jako ridgeline.

Hamaky s dvojitým dnem

Pokud hledáte model k občasnému použití v teplém počasí, měli byste si vystačit s hamakem, který má na spodní straně pouzdro, resp. dvojité dno. Do něj vložíte karimatku, tlustou deku nebo speciální spacák do hamaku, čímž vytvoříte spodní izolaci. Pozor, takto budete chráněni jen zespodu. Originální underquilty slouží také jako boční izolace.

Na trhu jsou dostupné speciální karimatky do hamaku. Tvarem kopírují síť, díky čemuž zůstanou na místě a poskytují ochranu i z bočních stran. Většinou jsou nafukovací a ve srovnání s klasickou karimatkou mají lepší izolační vlastnosti.

Celta na hamak

Ti z vás, kteří se chystají v hamaku nocovat, by si měli pořídit také originální nepromokavou celtu, která je odolná proti vlhkosti a větru. Aby splnila svůj účel, musí být vyrobena z kvalitního materiálu a mít dostatečně vysoký vodní sloupec. Za minimum pokládáme 2 000 mm/cm². Za dobrou volbu jsou obecně označovány celty z oboustranné silikonové látky, polyetylenového vlákna Cuben Fiber / Dyneema Fiber a také ty z materiálů od Ripstop by the Roll nebo Dutchware.

Celta na hamak

Důležitým parametrem je, zda hledáte celtu na léto a jaro, nebo na podzim a zimu. V létě a za suchého počasí by vás měla ochránit i tzv. rain fly – malá celta o rozměrech 270 × 270 nebo 300 × 300 cm. Pro chladnější období roku vám doporučujeme obdélníkovou celtu s prodlouženými konci a rozměry od 400 × 300 cm.

Hamak koupíte už za 250 Kč

Cena hamaků se pohybuje od 250 do více než 8 000 Kč. O všem rozhodují použité materiály, se kterými souvisí celková kvalita zpracování, a dodávané příslušenství. Nepsaným pravidlem je, že levné hamaky za cenu do 1 000 Kč využijete jen na zahradě, při lenošení v parku či k sezení při turistice/rybaření. Chcete-li hamak využívat v přírodě namísto stanu, měli byste se poohlédnout po produktech za cenu od 1500–1700 Kč. Ty nejkvalitnější, které jsou vhodné i do extrémních podmínek, jsou dostupné od 5000–7500 Kč.

Jak už bylo několikrát zmíněno, samotný hamak je jen polovina úspěchu. Proto jsme si pro vás připravili také orientační přehled cen nejdůležitějších doplňků.

 • Péřové underquilty jsou dostupné od 3 500 do 8 000 Kč, ty syntetické s dutým vláknem od 1 500 Kč. Cena spodní izolace s vyšší gramáží se pohybuje kolem 2 500 až 3 200 Kč. Upozorňujeme, že dostupnost těchto doplňků na našem trhu není nejlepší.
 • Moskytiéry na hamak stojí 400 až 1 000 Kč. Jejich cena se odvíjí od tloušťky síťoviny a celkových rozměrů.
 • Celty, rovněž v závislosti na kvalitě, velikosti a vodním sloupci, můžete pořídit za cenu od 500 do 1 500 Kč.
 • Cena karimatek do hamaku se pohybuje od necelých 500 do více než 5 000 Kč.

Oblíbené jsou DD Hammocks, Dutchware i Ticket to the Moon

V našich končinách patří k nejznámějším hamaky Decathlon. Většina z modelů této značky se řadí k těm levnějším, proto vám je nedoporučujeme k použití v extrémních podmínkách. Pro letní a krátký kempink či použití v zahradě jsou jako stvořené. V Decathlonu naleznete také moskytiéry a stojany na hamaky.

Poměrně levné hamaky vyrábí také Highlander Outdoor, Snugpack či DD Hammocks. Jedná se o čínské značky, a tudíž produkty střední kvality. Pokud hledáte kvalitnější, ale ne příliš drahý kousek, doporučujeme vám poohlédnout se po hamacích od Ticket to the Moon, ENO, Cumulus a Term-a-rest. Náročnější spotřebitelé ocení hamaky od Warbonnet Outdoors a Hennessy Hammocks, no a ti nejnáročnější ty od Dutchware. Tento výrobce používá ty nejkvalitnější materiály, což se odráží také na ceně jeho produktů, která začíná na cca 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi – FAQ

Od toho, abyste si mohli vybrat ten nejlepší hamak, vás dělí už jen pár řádků, přesněji naše sekce odpovědí na časté otázky. Zaměřili jsme se v ní na praktické detaily, které považujeme za důležité. Pokud jste v našem návodu ani recenzích nenašli odpovědi na své otázky, neváhejte nám je položit v diskuzi pod článkem. Na všechny z nich se snažíme co nejdříve odpovědět.

Stručně řečeno žádný. Hamak je synonymum, resp. jiné pojmenování pro houpací síť. Hamaky původně používali jihoameričtí indiáni. Šlo o závěsné lůžko ze síťoviny nebo tkaniny, tedy houpací síť. Pod pojmem hamak se u nás nejčastěji setkáte s outdoorovými kousky, které slouží ke kempování a nocování v přírodě, mají speciální tvar, při ležení se do nich zakuklíte a jejich ukotvení je odlišné od ukotvení klasické houpací sítě.

Po přečtení našeho návodu už víte, že samotná síť ke kempování v přírodě nestačí. To, co turistické hamaky odlišuje od obyčejných houpacích sítí, jsou právě doplňky. Chcete-li zažít skutečný komfort, určitě vám nedoporučujeme originální komponenty, které jsou součástí kotvení, nahradit levnějšími „do it yourself“ výmysly. Jednou z mála povolených alternativ jsou horolezecká reep lanka. Pokud byste přece jen chtěli experimentovat, pamatujte, že lanka a další části kotvení nesmí být elastické. V ideálním případě by neměly obsahovat jádro. Díky jeho absenci můžete lanka provlékat, jak se vám zachce.

Všechny turistické modely by měly být nepromokavé, což nemusí platit v případě levných produktů. Na trhu jsou dostupné také zateplené hamaky, ke kterým není potřeba dokupovat spodní ani vrchní izolaci. Jejich dostupnost je však o něco horší.

Na závěr jsme si pro vás připravili pár tipů na správné používání hamaku. Začneme jeho zavěšením, resp. ukotvením. Tyto sítě se upevňují mezi 2 pevné body. V přírodě jde o stromy, které by měly být od sebe vzdálené 5 až 6 m. Kolem kmenů je nutné vytvořit smyčky a připevnit k nim síť. Ta nesmí být napnutá ani příliš uvolněná. Lana by měla se zemí vytvářet 30° úhel. Sezení, ležení či spaní v hamaku paradoxně vyžaduje praxi. V první řadě si musíte lehnout diagonálně ve 20° až 45° úhlu, ne souběžně s osou plachty. To, že jste si lehli správně, zjistíte tak, že vás hamak obalí z každé strany. Trochu jiné je tomu u modelů pro dva. Takové nocování není příliš pohodlné. Pokud to však chcete přece jen zkusit, doporučujeme vám vybrat si stromy s tlustšími kmeny a vytvořit širší smyčky. Do třetice zde máme údržbu, která se odvíjí od použitých materiálů. Proto se orientujte podle pokynů výrobce. Obecným pravidlem je, že hamak po příchodu domů musíte vysušit, důkladně poskládat a skladovat na suchém a dobře větraném místě. Pozor, pokud si zakoupíte i spodní izolaci, nesmíte ji odložit stlačenou v kompresním vaku. Takto byste zničili loft, tedy vzduchové bubliny mezi vlákny, jež stojí za jejími tepelněizolačními vlastnostmi.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(93.4%)