Elektrické křovinořezy

Nejlepší elektrické křovinořezy 2024 + recenze

Elektrické křovinořezy jsou efektivním a cenově dostupným způsobem, jak udržet zahradu v TOP stavu. V našem testu jsme vytvořili receze několika kousků výborné kvality, které jsme i porovnali. Následně jsme pro vás vybrali vítěze, kterým se stal křovinořez Extol Craft 416125, našli jsme několik modelů za extrémně nízkou cenu, ale i takové, které uspokojí nejnáročnější z vás. V závěru najdete návod na výběr toho nejlepšího křovinořezu, který bude odpovídat přesně vašim potřebám.

Publikované: 27.05.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký elektrický křovinořez koupit?

Máte rádi rychlá a trefná rozhodnutí? Následující odstavce jsou tedy určeny právě pro vás. Najdete v nich krátký přehled a charakteristiku 3 nejzajímavějších modelů z našeho testu křovinořezů, které nás oslovily výkonem, nízkou cenou, případně poměrem mezi těmito 2 parametry.

Názov Hodnotenie Detail
Extol Craft 416125   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZS 2105-E   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Bosch AFS 23-37   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Extol Craft 416125

Extol Craft 416125

Elektrický, strunový, příkon 550 W, průměr struny 1,6 mm, hmotnost 2,2 kg, délkově nastavitelná hřídel, distanční kolečko.

Zobrazit více info

Elektrický křovinořez Extol Craft 416125 za skutečně přijatelnou cenu svým výkonem překoná i dražší modely. Je výborným pomocníkem pro rychlé posečení menších travnatých ploch a také prostorů mezi záhony, v blízkosti zdí i obrubníků a v těsné blízkosti stromů či okrasných keřů. Je délkově nastavitelný, má široký záběr a je určen pro použití 1,6mm struny, která si poradí i s trošku silnějšími rostlinami.

Cenový trhák
Fieldmann FZS 2105-E

Fieldmann FZS 2105-E

Elektrický, strunový, příkon 250 W, průměr struny 1,0 mm, šířka záběru 22 cm, hmotnost 1,3 kg, délkově nastavitelná hřídel.

Zobrazit více info

Hlavním plusem modelu Fieldmann FZS 2105-E je extrémně nízká cena, která odpovídá jeho výkonu. Tento elektrický křovinořez není určen k dlouhému a náročnému sekání. Pokud však hledáte pomocníka pro rychlé posečení malých a těžko dostupných ploch, jde o ideální volbu. Fieldmann FZS je velmi lehký, proto ho doporučujeme všem zástupkyním něžnějšího pohlaví, které si nechtějí zbytečně ničit ruce a páteř.

Náš TIP
Einhell GC-ET 4530

Einhell GC-ET 4530

Elektrický, strunový, příkon 450 W, průměr struny 1,4 mm, hmotnost 2,64 kg, délkově nastavitelná hřídel, distanční kolečko, přídavný ochranný kryt hlavy.

Zobrazit více info

Einhell GC-ET 4530 je elektrický strunový křovinořez s celkem vysokým výkonem, který si poradí s nenáročnou prací na zahradě. Můžete na něm nastavit délku hřídele i ideální polohu hlavy, je kompaktní a odvíjení jeho struny je plně automatické. Při úpravě větších ploch oceníte poměrně široký záběr žací hlavy a také nízkou hmotnost tohoto modelu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Sekání možná není žádné umění, vybrat ten správný křovinořez však ano. Musí mít výkon, jenž je přiměřený činnosti, kterou s ním budete vykonávat nejčastěji, neměl by zbytečně zatěžovat vaše záda a ruce a v neposlední řadě ani váš rozpočet. Na základě těchto požadavků jsme na začátku recenzování jednotlivých produktů stanovili nejdůležitější parametry, podle nichž jsme následně určili vítěze a další výherce v jednotlivých kategoriích našeho testu.

Výkon
Max. průměr struny
Hmotnost
Možnosti nastavení délky, výšky, sklonu
Doplňkové funkce a příslušenství

Na začátku recenzování jsme stáli před ještě jedním nelehkým úkolem, kterým byl výběr konkrétních elektrických křovinořezů. Stihl, Bosch, Fieldmann, Extol, Einhell, to je jen skutečně malý vzorek kvalitních výrobců, jejichž modely nakonec v našem testu obsadily jednotlivé příčky. V rámci testování jsme prostudovali řadu spotřebitelských recenzí křovinořezů, dále jsme se zaměřili na jednotlivé specifikace a jejich porovnání a rovněž na míru prodejnosti křovinořezů na populárních portálech Heureka, Alza, Mall a dalších.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických křovinořezů

Na následujících řádcích vás seznámíme s elektrickými křovinořezy, které na nás ve finále udělaly nejlepší dojem. Zaměřili jsme se na výběr, který obsahuje zástupce všech cenových kategorií, na své by si proto měl přijít opravdu široký vzorek z vás. Jednotlivé recenze produktů jsou výsledkem našeho zodpovědného osobního hodnocení a srovnání, na které neměli vliv výrobci ani prodejci tohoto zahradního nářadí. Věříme, že vám přinesou co nejvíce praktických informací, které využijete při konečném výběru tohoto super pomocníka.

Víťaz testu

Extol Craft 416125

Elektrický, strunový, příkon 550 W, průměr struny 1,6 mm, hmotnost 2,2 kg, délkově nastavitelná hřídel, distanční kolečko.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Extol Craft 416125 je velmi šikovný a lehký elektrický křovinořez, který vyniká poměrem mezi pořizovací cenou, výkonem a praktickými vlastnostmi. Elektrický motor má příkon 550 W a dosahuje až 10 000 ot./min., v čemž tento kousek předběhl i další, podstatně dražší křovinořez v našem testu, kterým je Stihl FSE 60.

Extol Craft je určen k použití se strunou o průměru 1,6 mm a má celkem široký záběr, který představuje 30 cm. Každý, kdo už sekal s podobným nářadím, ví, že i minimální rozdíl v průměru použité struny dokáže způsobit velké rozdíly. Tento křovinořez si hravě poradí s klasickou trávou, ale také plevelem s trochu silnějšími stonky. Posekat s ním můžete i ne zcela „dospělou“ kopřivu, při takovém použití však musíte počítat s rychlejším opotřebením struny.

Zde se zároveň dostáváme k největší, ale i jediné nedokonalosti tohoto modelu, kterou je absence funkce automatického odvíjení struny. Pokud se opotřebuje nebo se vám ji podaří odseknout, budete se muset trošku potrápit s jejím manuálním „vytažením“ ze žací hlavy. Riziko náhodného odseknutí struny při sečení jemnějších porostů je však málo pravděpodobné, protože Extol Craft disponuje několika vlastnostmi zabraňujícími přeseknutí. Jednou z nich je distanční kolečko, které slouží k udržení dostatečného odstupu mezi strunou a různými tvrdými předměty, jako jsou kmeny stromů, obrubníky, stěny, zídky atd.

Z praktických vlastností oceňujeme délkově nastavitelnou teleskopickou hřídel, kterou můžete zkrátit nebo prodloužit o 20 cm. Madlo ve tvaru písmene T s celkem příjemnou povrchovou úpravou je polohovatelné, přičemž s nastavením úhlu si můžete pohrát i na samotné hlavě motoru. Tato drobnost vám usnadní práci při sečení podél cest či okrajů záhonů. Velmi šikovnou drobností je také háček pro odlehčení tahu elektrického kabelu.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Vysoký příkon/výkon
Nastavitelná hřídel, madlo i hlava motoru

Negatíva

Bez automatického odvíjení struny

Typ = elektrický/strunový ● Příkon = 550 W, ot./min. = 10 000 ● Šířka záběru = 30 cm ● Max. průměr struny = 1,6 mm ● Hmotnost = 2,2 kg

Cenový trhák

Fieldmann FZS 2105-E

Elektrický, strunový, příkon 250 W, průměr struny 1,0 mm, šířka záběru 22 cm, hmotnost 1,3 kg, délkově nastavitelná hřídel.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Malý, ale šikovný, a navíc levný! To je ve zkratce Fieldmann FZS 2105-E. Tento elektrický křovinořez není žádným predátorem, se kterým posekáte bujné, léta opomíjené porosty. Rychlé posečení malých ploch, které se nacházejí na těžko dostupných místech? Tak k tomu je jako stvořený.

Příkon tohoto modelu představuje pouze 250 W. To je vcelku málo, ovšem například skoro dvakrát dražší Bosch EasyGrassCut 23 má pouze o trochu vyšší příkon. Fieldmann FZS 2105-E „utáhne“ strunu s max. průměrem 1 mm, což opět není nejvíce. S takovou strunou posekáte pouze nižší trávu a možná i nějaký tenčí plevel. Poradí si i s vyšší trávou, kterou však budete muset sekat na vícekrát. Velmi milým překvapením je u takto levného kousku poloautomatické odvíjení struny, které však nefunguje zcela stoprocentně.

Highlightem tohoto elektrického křovinořezu je jeho nízká hmotnost (má pouze něco kolem 1,3 kg), za níž stojí celoplastové provedení. Asi tušíte, že nejde o nejodolnější model. Plusem je možnost jeho rozložení na 3 samostatné části. To oceníte např. při přepravě hromadnou dopravou na vaši zahrádku za městem.

Šířka záběru u modelu Fieldmann FZS 2105-E dosahuje 22 cm, což ho opět předurčuje k sekání na těžko dostupných místech, i když v tomto směru bychom ocenili přítomnost distančního kolečka, které na něm chybí. Práci vám usnadní polohovatelná hřídel a přívodní kabel, který je umístěn těsně pod ní. Pozitivně hodnotíme i přítomnost háčku na jeho odlehčení.

Pozitíva

Nízká cena
Velmi nízká hmotnost a kompaktní rozměry
Poloautomatické odvíjení struny

Negatíva

Nízký výkon
Méně odolná plastová konstrukce

Typ = elektrický/strunový ● Příkon = 250 W ● Šířka záběru = 22 cm ● Max. průměr struny = 1,0 mm ● Hmotnost = 1,3 kg

Náš TIP

Einhell GC-ET 4530

Elektrický, strunový, příkon 450 W, průměr struny 1,4 mm, hmotnost 2,64 kg, délkově nastavitelná hřídel, distanční kolečko, přídavný ochranný kryt hlavy.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Einhell GC-ET 4530 se stal naším tipem díky hned několika klíčovým vlastnostem. Na první pohled se až nápadně podobá našemu vítězi, a sice křovinořezu Extol Craft 416125, za nímž však zaostává v několika směrech. Prvním z nich je jeho příkon, který představuje 450 W, což však nehodnotíme jako málo. Právě naopak, výkon tohoto modelu je v poměru k jeho prodejní ceně opravdu fajn. Stejně pozitivně vnímáme i max. průměr struny (hodnota 1,4 mm je na takovýto kousek poměrně dobrou specifikací) a široký, 30cm záběr.

Křovinořez od Einhell disponuje několika praktickými funkcemi. Teleskopická hřídel z hliníku je plynule délkově nastavitelná, díky čemuž můžete tento kousek přizpůsobit vaší výšce i postoji při sečení. Hlava motoru je polohovatelná ve 180° úhlu. Přesněji řečeno, můžete ji nastavit až do 4 různých poloh. Podobné je to i s madlem. Po uvolnění šroubu jej můžete otočit do jakékoliv polohy. Méně pozitivně vnímáme jeho povrchovou úpravu, která není příliš příjemná na dotek a zároveň působí trochu lacině.

Několik zajímavých parametrů jsme našli i přímo na hlavě motoru a žací hlavě. Prvním z nich je přídavný ochranný kryt, jenž slouží k ochraně před odraženými kamínky, větvičkami či jinými tvrdými předměty. Dalším plusem je distanční kolečko, které můžete kdykoliv sklopit, a do třetice hodnotíme pozitivně i plně automatické odvíjení struny. V tomto směru Einhell našeho vítěze pro změnu překonal. Z praktických funkcí a vlastností stojí dále za zmínku háček na odlehčení kabelu, prvky z nárazuodolného plastu a poměrně nízká hmotnost, která se pohybuje okolo 2,6 kg.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Plně automatické odvíjení struny
Přídavný ochranný kryt hlavy a distanční kolečko

Negatíva

Menší max. průměr struny
Trochu komplikované polohování madla

Typ = elektrický/strunový ● Příkon = 450 W ● Ot./min. = 8 800 ● Šířka záběru = 30 cm ● Max. průměr struny = 1,4 mm ● Hmotnost = 2,64 kg

Lacná kvalita

Bosch EasyGrassCut 23

Elektrický, strunový, příkon 280 W, průměr struny 1,6 mm, hmotnost 1,9 kg, polohovatelné madlo, distanční kolečko.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Bosch EasyGrassCut 23 je zkrátka kvalita od Bosch. Přijatelná cena, vysoký výkon a odolné provedení, to jsou vlastnosti příznačné pro většinu zahradního nářadí od tohoto výrobce, což sedí i na tento konkrétní model. EasyGrassCut 23 má na první pohled docela nízký příkon, který představuje jen 280 W. „Laťku“ v tomto směru podlezl pouze jeden z dalších recenzovaných produktů v našem testu, a to křovinořez Fieldmann FZS 2105-E, který se stal cenovým trhákem.

Tento zahradní pomocník však zároveň dosahuje výkonu srovnatelného s vítězem, křovinořezem Extol Craft 416125, a také s naším tipem, modelem Einhell GC-ET 4530. Jak je to možné? EasyGrassCut 23 má totiž vysoké otáčky (12 500 ot./min.) a navzdory nízkému příkonu dokáže pořádně „roztočit“ strunu s průměrem 1,6 mm. Díky těmto vlastnostem s ním posekáte trávu, ale i rostliny se silnějšími stonky.

Tento elektrický křovinořez je opravdu lehký, má pouze necelé 2 kg, zároveň má dobrou stabilitu, je vyvážený a odolný. Odvíjení struny je poloautomatické, což není ideální, ale ani nejhorší. Madlo, které nemá nejlepší povrchovou úpravu, nás zaujalo velmi jednoduchým systémem polohování. Na rozdíl od podobně výkonného a „drahého“ modelu Einhell GC-ET 4530 se při jeho nastavování nemusíte zdržovat s montováním šroubu. Pouze stisknete tlačítka na bocích madla.

I na tomto modelu najdete háček na odlehčení kabelu a distanční kolečko na sekání v okolí obrubníků či kmenů. Jediným výraznějším zklamáním je nemožnost délkového nastavení hřídele. Po smontování má fixní délku, což nemusí vyhovovat zejména vyšším osobám, jelikož celková výška tohoto křovinořezu nepřesahuje 1,2 m.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Překvapivě vysoký výkon
Jednoduše polohovatelné madlo

Negatíva

Pevná hřídel bez možnosti prodloužení

Typ = elektrický/strunový ● Příkon = 280 W ● Ot./min. = 12 500 ● Šířka záběru = 23 cm ● Max. průměr struny = 1,6 mm ● Hmotnost = 1,9 kg

Stihl FSE 60

Elektrický, strunový, příkon 540 W, hmotnost 3,9 kg, šířka záběru 35 cm, polohovatelné madlo, distanční kolečko.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stihl FSE 60 se při srovnání s ostatními modely v našem testu tak trochu vymyká průměru. Jako jediný totiž patří do kategorie téměř profesionálních křovinořezů. To je zároveň důvod, proč nedisponuje různými praktickými „vychytávkami“. Jeho přednostmi jsou výkon a kvalitní provedení.

Tento model už na první pohled působí velmi pevně. Někomu sice nemusí vyhovovat, že nedisponuje teleskopickou hlavou, ale hřídelí s fixní délkou, ovšem právě tento fakt stojí za pevností a odolností. Nepolohovatelné je také okrouhlé madlo.

Stihl FSE 60 má příkon 540 W, tedy téměř tolik jako náš podstatně levnější vítěz Extol Craft 416125, a dokáže dosáhnout 8 400 ot./min. I přesto, že ho tyto parametry nepředurčují k podávání extra pozoruhodných výkonů, opak je pravdou. Tento model je opravdu výkonný a nezklame ani při delším či náročnějším sekání. V tomto směru pozitivně hodnotíme i 35cm šířku záběru jeho žací hlavy.

Jako menší problém vnímáme vyšší hmotnost, která představuje téměř 4 kg. Z tohoto důvodu vám doporučujeme, abyste uvažovali nad dokoupením ramenního nebo hrudního popruhu. Háček na odlehčení kabelu je samozřejmostí. Dalším méně uspokojivým parametrem je celkem vysoká hlučnost. Křovinořez dosahuje až 93 dB, což je však u takto výkonných strojů přirozené.

Pozitíva

Poloprofesionální výkon
Široký záběr
Kvalitní a odolné provedení

Negatíva

Vyšší cena
Vyšší hmotnost a hlučnost

Typ = elektrický/strunový ● Příkon = 540 W ● Ot./min. = 8 400 ● Šířka záběru = 35 cm ● Hmotnost = 3,9 kg ● Hladina akustického tlaku/výkonu = 83/93 dB

Další zajímavé produkty

Do našeho testu elektrických křovinořezů se dostalo jen několik kvalitních modelů. Vzhledem k široké nabídce na trhu jsme si pro vás připravili ještě několik dalších „rychlých“ tipů na zajímavé produkty, které mohou doplnit sbírku vašeho zahradního nářadí.

Model Fieldmann FZS 2002-E vyniká poměrem mezi cenou a výkonem. Jde o levný elektrický křovinořez z kategorie do 1 000 Kč, který má příkon 500 W a dosahuje až 11 000 ot./min. Má přijatelnou hmotnost, teleskopickou hřídel s nastavitelnou délkou, polohovatelné madlo i hlavu motoru a 30 cm široký záběr. Můžete ho používat se strunou do průměru 1,4 mm a při sečení v okolí překážek vám pomůže distanční kolečko.

Dalším zajímavým křovinořezem je AL-KO GTE 450 Comfort. Za negativum u něj pokládáme jen trochu vyšší pořizovací cenu a také vyšší hmotnost. V ostatních směrech je tento kousek bez chyby. Má příkon 450 W, je pevný, robustní, délku jeho hřídele můžete nastavit podle vašich požadavků, najdete na něm háček na odlehčení kabelu a také distanční kolečko. Madlo a hlava motoru jsou i v tomto případě polohovatelné.

AL-KO BC 1200 E patří do kategorie elektrických křovinořezů, které ocení náročnější milovníci sečení. Na první pohled působí trochu draze, avšak vzhledem k jeho příkonu 1 200 W, možnosti výměny struny za ocelové nože a šířce záběru 35 cm hodnotíme jeho prodejní cenu jako přiměřenou. AL-KO BC 1200 E je vhodný spíše pro fyzicky zdatnější osoby, protože váží více než 4 kg. Jiné chyby jsme na něm nepostřehli.

Křovinořez MTD EB 1000 B je dalším dražším, ale velmi výkonným kouskem. Parametry, jako jsou příkon 1 000 W v kombinaci s 38cm šířkou záběru a možností výměny struny za ocelové nože, jej řadí do vyšší kategorie křovinořezů. MTD EB 1000 B má vyšší hmotnost, která přesahuje 5 kg, hřídel je teleskopická a za zmínku stojí i bohaté příslušenství, díky kterému tento model proměníte v plotostřih, foukač či vyvětvovací pilu.

Posledním atraktivním kouskem je křovinořez Black & Decker GL 8033. Jde o lehký elektrický model s příkonem 800 W, který dosahuje 7 000 ot./min. Šířka jeho záběru představuje 33 cm. K minusům lze zařadit pouze trochu méně pevné a odolné provedení.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Abychom vám přinášeli nejen ty nejpřesnější a nejdůležitější, ale i nejaktuálnější informace, připravili jsme si pro vás průběžně aktualizovaný přehled nejprodávanějších křovinořezů podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch AFS 23-375*Zobrazit produkt
Riwall REB 12235*Zobrazit produkt
Bosch EasyGrassCut 235*Zobrazit produkt
Makita UR35005*Zobrazit produkt
AL-KO GTE 5505*Zobrazit produkt

Křovinořez není pouze výkonným, ale i multifunkčním zahradním nářadím, které si zamilujete. Aby toto všechno opravdu platilo, je nutné vybírat pozorně a zodpovědně. Velké rozdíly totiž někdy způsobí i ty nejmenší odchylky ve specifikacích jednotlivých modelů. Poté, co si vyberete vhodný typ křovinořezu na základě pohonu, byste se měli soustředit na jeho výkon, pohodlnost používání a pár důležitých praktických funkcí.

Jak vybrat křovinořez

  • Vyžínač vs. křovinořez
  • Benzinový/motorový, elektrický, nebo akumulátorový křovinořez?
  • Typ a objem motoru
  • Přívodní kabel  
  • Typ, kapacita a doba nabíjení akumulátoru
  • Výkon motoru
  • Hlava křovinořezu, její vlastnosti a doplňky
  • Šířka záběru
  • Struna a nože
  • Typ a průměr vyžínací struny
  • Typ rukojeti a popruhy na křovinořezy
  • Možnosti polohování a nastavení délky
  • Hlučnost a tlumení vibrací
  • Cena a oblíbení výrobci

Vyžínač vs. křovinořez

Přestože na první pohled tato 2 nářadí vypadají velmi podobně, benzinové, AKU či elektrické vyžínače a křovinořezy mají diametrálně odlišné využití. Vyžínače jsou určené k sečení menších ploch s „jemnějším“ porostem. Hravě si poradí s trávou i rostlinami s měkkými, tedy nezdřevnatělými stonky. Jsou ideální pro sečení kolem záhonů, obrubníků a chodníků. Mají nižší hmotnost, proto jsou ideální volbou pro ženy.

Křovinořezy jsou větší, těžší, a především výkonnější. Můžete s nimi posekat trávu na celé zahradě, ale také jakékoliv jiné bujné a odolnější porosty, např. křoví, plochy s divokou kopřivou, výhonky stromků. Jsou jako stvořené ke zkultivování zanedbaných pozemků, kde stihlo vyrůst opravdu kdeco. Jejich výkon se samozřejmě odvíjí od typu pohonu i konkrétních parametrů.

Pamatujte, že vyžínače výkonem nepřekonají křovinořezy. Respektive nejde ani tak o samotný výkon. Tato 2 nářadí mají jednoduše jiné využití. Například jmenovitý výkon motoru benzinového vyžínače za cenu kolem 2 200 Kč představuje 600, ten u stejně drahého benzinového křovinořezu 1 600 W. Pokusíme se vám to vysvětlit velmi jednoduše. Fakt, že křovinořezy mají vyšší výkon, ovlivňuje zejména to, jak rychle se dokáže otáčet jejich struna.

Struna, která se roztočí na vyšší otáčky, může být silnější. Silnější struna si zároveň poradí i se silnějším materiálem. Ovšem pozor, silná struna roztočená na nízké otáčky si neporadí se silným, v praxi však ani s žádným jiným materiálem. To znamená, že do vyžínačů lze vložit pouze tenčí struny určené k sekání trávy a jiných tenkých, poddajných porostů. Křovinořezy mají i další vlastnost, která je předurčuje k těžké práci, strunu můžete u některých z nich vyměnit za nože.

Benzinový/motorový, elektrický, nebo akumulátorový křovinořez?

Předtím než se definitivně rozhodnete, jaký křovinořez koupit, měli byste si jasně stanovit jeho hlavní využití. Myslete také na to, kdo s ním bude pracovat nejčastěji. Výkon a způsob použití, ke kterému je křovinořez určený, totiž mají vliv i na jeho hmotnost a celkové rozměry.

Jak vybrat benzínový křovinořez

K občasnému posečení křoví na konci zahrady nepotřebujete extrémně výkonnou mašinu. Naopak při pravidelném sekání rozlehlých porostů oceníte něco výkonnějšího s delší dobou provozu. Pokud budou s křovinořezem pracovat i zástupkyně něžnějšího pohlaví nebo starší děti, je dobré vybírat z lehčích kousků. Na faktory, jako jsou výkon, hmotnost a hlavní oblast využití, má vliv zejména typ pohonu. Na výběr máte křovinořezy benzinové, elektrické a akumulátorové.

Benzinové (motorové) křovinořezy

Benzinové křovinořezy, které se označují také jako motorové, jsou nejvýkonnějším, největším a nejtěžším typem tohoto nářadí. Proto jsou vhodné zejména pro práci na rozlehlých plochách s hustým a nepoddajným porostem. Tyto modely jsou obecně vhodnější pro muže, protože jsou opravdu robustní.

Výhodou motorových křovinořezů je vysoký výkon, možnost výměny strun za nože, dlouhá doba provozu, která se však odvíjí od objemu nádrže na benzin, a možnost jejich použití i na místech bez možnosti přípojení k elektřině. K nevýhodám můžeme zařadit vysokou hmotnost, hlučnost, větší vibrace, zápach ze spalovaného benzinu a vyšší pořizovací cenu.

Elektrické křovinořezy  

Elektrické křovinořezy jsou ve srovnání s těmi benzinovými podstatně „slabší“, avšak i lehčí a tišší. Jsou vhodné pro úpravu menších ploch a méně tvrdého rostlinného materiálu, díky nižší hmotnosti je práce s nimi vhodná i pro ženy nebo fyzicky méně zdatné muže. Elektrické křovinořezy jsou dostupné již od velmi přijatelných cen. V podstatě se dají označit za trochu výkonnější vyžínače.

Jejich největší nevýhodou a výhodou zároveň je neomezená doba provozu. Daní, kterou za ni zaplatíte, je napájecí, resp. prodlužovací kabel. Ten máte neustále pod nohama, ovšem zejména v blízkosti strun, takže musíte být extrémně opatrní. Navíc vás omezuje v pohybu a v tom, do jaké vzdálenosti se můžete dostat od nejbližší elektrické přípojky.

Akumulátorové křovinořezy

Akumulátorové křovinořezy jsou zlatou střední cestou. Nejste omezeni kabelem ani přítomností elektrické přípojky, nemusíte do nich dolévat benzin, avšak akumulátor má omezenou dobu provozu. Šikovným řešením je použití 2 akumulátorů (s jedním pracujete, druhý nabíjíte), což však nemění nic na tom, že tyto modely patří k těžším a zároveň i méně výkonným.

Zpravidla jsou slabší než benzinové, ale silnější než elektrické verze tohoto nářadí. AKU křovinořezy vám proto doporučujeme pro použití na středně velkých plochách se „středně“ nepoddajným porostem.

Akumulátorový křovinořez

Nejdůležitější technické parametry při výběru křovinořezu

Základní vlastností, kterou by měl disponovat každý kvalitní křovinořez, je vysoký výkon. Na něj přitom mají vliv specifické parametry, které se liší v závislosti na vámi vybrané alternativě (AKU, elektrický, případně motorový model). Na začátku se proto podíváme na ty specifikace, které jsou odlišné u jednotlivých typů křovinořezů a které souvisí zejména s jejich výkonem. Následně si rozebereme další důležité parametry, které jsou stejné při koupi jakéhokoliv modelu.

Benzinové křovinořezy – typ a objem motoru

Motorové křovinořezy mohou být vybaveny dvoutaktním nebo čtyřtaktním motorem. Podle toho, který z nich si vyberete, se bude odvíjet jeho výkon, vlastnosti, ale i způsob údržby.

  • Křovinořezy se čtyřtaktním motorem jsou tišší a produkují méně zplodin, tedy i zápachu. Zde jejich výhody končí. Zpravidla mají nižší výkon a jsou náročnější na údržbu. Potrápit umí i v případě poruchy.
  • Dvoutaktní motory jsou hlučnější a dokážou „vyrobit“ opravdu velké množství nepříjemně zapáchajících zplodin. Na druhou stranu se dají označit za téměř bezúdržbové, mají vysoký výkon, obvykle nedochází k poruše a jejich případná oprava je jednodušší a levnější.

Dalším parametrem, který ovlivňuje výkon benzinového křovinořezu, je objem jeho motoru, udávaný v centimetrech krychlových. Ve zkratce: čím větší objem motoru, tím výkonnější křovinořez. Nevýhodami silnějších motorů jsou pouze náročnější startování a samozřejmě i vyšší pořizovací cena.

  • Motory s objemem do 30 cm³ jsou vybaveny cenově dostupné křovinořezy s nízkou hmotností, a tedy i slabším výkonem. Doporučujeme je pro občasné používání, resp. úpravu menších ploch s méně bujným porostem.
  • Křovinořezy s motorem o objemu od 30 do 45 cm³ se dají označit již za celkem výkonné. Poradí si i se silnějšími dřevnatými stonky, kopřivami a tenčími keři. Z hlediska hmotnosti jsou rovněž jakousi zlatou střední cestou, práci s nimi tedy zvládnou i fyzicky zdatnější ženy.
  • Pokud sáhnete po modelu s motorem, který má objem nad 45 cm³, můžete jím posekat všechno. Dlouhodobě neudržované zahrady, statné křoví, louka – zvládne opravdu všechno. Jde o nejvýkonnější, nejdražší, nejtěžší a nejhlučnější verzi, která uspokojí i ty nejnáročnější.

Elektrické křovinořezy – přívodní kabel

Kabel, který „trčí“ z elektrického křovinořezu, má zpravidla jen pár centimetrů. Neslouží k přímému zapojení do elektrické zásuvky, ale do prodlužovacího kabelu. Jeho použití se v tomto případě nevyhnete za žádných okolností, proto počítejte s dalšími náklady. Pro lepší představu: buben s 25m prodlužovacím kabelem koupíte od cca 500 Kč, cena 50m verzí začíná na 1 000 Kč.

Elektrický křovinořez – přívodní kabel

Všimněte si také přítomnosti úchytky, která slouží k přichycení a odlehčení elektrického kabelu křovinořezu. Měli byste ji najít na rukojeti. Jde o velmi důležitý detail, protože takovéto uchycení kabelu na křovinořez zabrání tomu, aby se houpal přímo pod žací hlavou a strunou/noži.

AKU křovinořezy – typ, kapacita a doba nabíjení akumulátoru

Dnes narazíte převážně na modely s Li-ion akumulátory, existenci těch ostatních zmíníme spíše pro zajímavost a úplnost informací.

  • Li-ion akumulátory jsou specifické nízkou hmotností, dobrou kapacitou a výdrží, vysokým výkonem, nemají paměťový efekt, což je postupné snižování kapacity pod vlivem nabíjení/vybíjení, a patří k těm dražším.
  • S modely s Ni-Mh akumulátory se dnes setkáte jen zřídka, vyloučené to však není. Jejich nevyvratitelným plusem je vysoká kapacita, a tedy i dlouhá výdrž. K negativům patří vysoká hmotnost, nižší výkon a postupné snižování kapacity.
  • Podobně „výjimečné“ jsou kousky s Ni-Cd akumulátory. Dá se říct, že na ně narazíte asi pouze při koupi křovinořezu z „druhé ruky“. Jde také o těžkou a málo výkonnou alternativu s výrazným paměťovým efektem, dokonce i nízkou kapacitou.

Kapacita akumulátoru, která rozhoduje o tom, jak dlouho vydrží křovinořez v provozu na jedno nabití, patří k nejdůležitějším parametrům. Levnější modely jsou zpravidla vybaveny „menšími“ akumulátory s kapacitou okolo 1,5–2 Ah, kapacita těch výkonnějších se pohybuje od 2,5 Ah výše. Pozor, na reálnou dobu provozu má vliv především výkon křovinořezu. Pokud si tedy pořídíte model s vysokým výkonem, musí být vybaven i dostatečně silným akumulátorem.

Provozní doba AKU křovinořezů se běžně pohybuje od 20 do 60 min. Profi kousky toho zvládnou i více. V každém případě je velmi dobrým řešením koupě modelu s 2 akumulátory v balení.

Poslední důležitou specifikací je doba nabíjení akumulátoru. V tomto případě platí, že čím je výkonnější, tím déle ho budete muset dobíjet. Za přijatelný čas můžeme označit ten, který nepřesahuje 5 hodin. Určitě nepřehlédněte, zda je daný akumulátor vybaven indikátorem stavu nabití a vybití. Nabíječka v balení je jen a jen plusem.

Výkon motoru

Výkon motoru není důležitý jen u tzv. motorových, tedy benzinových křovinořezů, nýbrž u všech typů tohoto zahradního nářadí. Motorem je totiž vybaven každý z nich. Údaj o jeho výkonu je nejčastěji uváděn v kilowattech (kW) nebo wattech (W). Poměrně často narazíte i na jednotku koňská síla, která se v našich končinách označuje zkratkou HP, případně k, ks nebo KS. Při koupi zahraničních modelů se setkáte i se zkratkami PS (Německo), CV (Španělsko, Portugalsko, Itálie), KM (Polsko) nebo ch (Francie).

Výkon motoru křovinořezu

Příkon a výkon motoru se neliší ani tak mezi konkrétními produkty, ale spíše typy. Křovinořezy:

  • benzinové mají zpravidla nejvýkonnější motory s příkonem od 1 do více než 3 kW (1 000 – 3 000 W, cca 1,3–4 HP),
  • elektrické jsou nejslabší, jejich příkon jen málokdy přesáhne 1 kW,
  • AKU bývají vybaveny motorem s příkonem od 1 do 2 kW (1 000 – 2 000 W, cca 1,3–2,6 HP).

Asi není třeba vysvětlovat, že modely s vyšším příkonem mají vyšší výkon. Pozor, to však nemusí být pravidlem. Výjimečně narazíte i na takové křovinořezy, které nemají více než 300 W, zároveň však dosahují vysokých otáček (nad 10 000 ot./min.), proto z hlediska výkonu překonají i ty s vyšším příkonem.

Obecně vám můžeme poradit, že při občasném sečení malých ploch si vystačíte s 500W až 1000W motorem. K sekání prostranství mezi políčky či v okolí obrubníků a zdí vám stačí i 250W křovinořez. Ovšem pokud jej budete využívat často, u velkých ploch a při sečení nepoddajné „zeleně“ nechoďte pod 2 000 W.

Hlava křovinořezu, její vlastnosti a doplňky

Hlava, výjimečně nazývaná také jako hlavice na křovinořez, je jeho velmi důležitou součástí. V podstatě rozlišujeme 2 hlavy, a to žací, do které se umisťuje struna, a hlavu motoru, což je celá robustní část u motoru křovinořezu. Při výběru se zaměřte na:

  • Možnost polohování hlavy motoru: Tradičně se setkáte s možností jejího polohování ve 180° úhlu ve 4 pozicích. Tato vlastnost je velmi užitečná při sečení podél obrubníků či jiných překážek, ale také v nerovném terénu a svazích.
  • Distanční kolečko: Jde o součástku (upozorňujeme, že nepřipomíná kolečko), která slouží k udržení dostatečné vzdálenosti mezi hlavou a předměty, které by mohly poškodit ji nebo ona je (obrubníky, kmeny, zdi atd.). Kolečko by se na křovinořezu mělo nacházet, všímejte si také, jak silně je k němu připevněné, jelikož s oblibou „odlétává“.
  • Způsob odvíjení struny: Na výběr máte manuální, poloautomatické a plnoautomatické odvíjení struny. Zatímco první způsob potrápí vaši trpělivost, poslední zmíněný je nejpraktičtější.
  • Přídavný kryt: Slouží ke zvýšené ochraně hlavy motoru a žací hlavy na křovinořezu.

Šířka záběru

S hlavou na křovinořezu souvisí i šířka jejího záběru. Zjednodušeně řečeno, hovoří o tom, jak široký „pás“ poseká daný křovinořez při přiložení k zemi (bez pohybu). Tradiční záběr strunové hlavy na křovinořezech se pohybuje mezi 30–40 cm, výjimečně dosahuje až 50 cm. Šířka záběru hlav s noži většinou nepřesahuje 30 cm, za klasiku se dá označit šířka pouze okolo 20 cm. Hlava se širším záběrem je vhodná pro sečení rozlehlých ploch bez překážek. Pokud se chystáte toto nářadí využívat i mezi záhony, chodníky, v blízkosti plotů či domu, oceníte menší záběr.  

Šířka záběru křovinořezu

Struna a nože

S možností výměny struny za nože se setkáte zejména u benzinových, výjimečněji i u elektrických křovinořezů. Ocelové nože slouží k sečení opravdu tlustých stonků, keřů, dokonce i jakýchsi tenčích kmínků. Pokud hledáte kousek pro občasné posečení prostorů mezi chodníky a záhony, tuto alternativu určitě nevyužijete naplno.

Křovinořezy z cenové kategorie do 2 500 Kč jsou v zásadě strunové, přičemž je jedno, zdali mluvíme o AKU, elektrických, nebo benzinových modelech. Nože se dají totiž použít pouze při dostatečném výkonu motoru, zpravidla nad 1 000 – 1 200 W.

Typ a průměr vyžínací struny

Maximální průměr vyžínací struny, kterou můžete použít v daném křovinořezu, rozhoduje o tom, jak tlustý a silný rostlinný materiál bude schopna posekat. Rozhodujícím parametrem je opět výkon motoru. AKU a elektrické modely zpravidla „utáhnou“ struny s průměrem do 1,6 mm. Pro lepší představu: s takto silnou strunou v kombinaci s příslušným výkonem motoru posekáte trávu a rostliny s dužnatými stonky do průměru okolo 8 mm, maximem je mladá kopřiva, která ještě nestihla úplně „zdřevnatět“.

Ke zdolání čehokoliv tlustšího a pevnějšího už budete potřebovat výkonnější model a vyžínací strunu s průměrem nad 2 mm. V křovinořezech s příkonem nad cca 1 500 W a dostatečným počtem otáček můžete použít také struny s ocelovým lankem a průměrem 3 mm.

Typ rukojeti a popruhy na křovinořez

U křovinořezů se setkáte s 2 typy rukojetí, s uzavřeným madlem a řídítky. V obou případech jde o umístění v horní třetině hřídele.

  • Madla jsou typická pro lehčí, zejména elektrické a AKU modely. Ty udržíte i pomocí jedné ruky, při déletrvající práci to však nemusí být úplně pohodlné. Všímejte si také tvaru madla. Vybrat si můžete z hranatých a kulatých.
  • S řídítky se setkáte zejména na těžkých benzinových křovinořezech. Výhodou je možnost jejich uchopení do obou rukou, díky čemuž dojde k lepšímu rozložení hmotnosti křovinořezu. Jejich výhodou je i rovnoměrnější zatížení těla, resp. páteře a rukou. Zatímco při uchopení madla jednou rukou je tělo „vychýlené“ do strany, u řídítek křovinořez držíte před sebou. Díky tomu je tělo při sečení v přirozenější poloze.

Kromě typu rukojeti na křovinořezu nepřehlédněte:

  • ergonomické tvarování, měla by vám „padnout do ruky“,
  • rozmístění ovládacích prvků, které by měly být „po ruce“,
  • povrchovou úpravu – nejlepším řešením je protiskluzový materiál, který je příjemný na dotek.

Dalším důležitým doplňkem jsou popruhy na křovinořez. V tomto případě si můžete vybrat mezi:

  • hrudním pásem na křovinořez, který najdete převážně u modelů s řídítky,
  • dvouramenními popruhy na křovinořez, kterými jsou vybaveny spíše modely s madlem.

Benzínový křovinořez s ergonomicky tvarovanými rukojeťmi

Možnosti polohování a nastavení délky

Délka křovinořezů se pohybuje od cca 1,1 do více než 2 m. Těžké, výkonné stroje jsou většinou delší a nedisponují délkově nastavitelnou hřídelí. Zjednodušeně řečeno, jsou určené pro statné muže. AKU a elektrické křovinořezy bývají kratší a vybavené teleskopickou hřídelí, kterou můžete prodloužit nebo zkrátit podle vašich požadavků. Toto je velmi dobrá vlastnost, kterou ocení zejména nižší osoby.

Další žádanou vlastností křovinořezů je možnost polohování madla. Pokud daný kousek takovouto funkcí disponuje, nepřehlédněte, jak přesně tento úkon probíhá. Na výběr máte modely, u nichž je madlo nutné odšroubovat, a také takové s praktickými tlačítky na jeho bocích.

Hlučnost a tlumení vibrací

Každá sekačka, vyžínač i křovinořez jednoduše hučí. Správným výběrem se můžete vyhnout hluku, který se pohybuje na neúnosné hranici, i když pouze do jisté míry. O hlučnosti křovinořezu rozhoduje opět jeho výkon. I v tomto případě platí jednoduchá rovnice: výkonnější = hlučnější. AKU modely se dají označit za nejtišší. Z hlediska trápení vašich uší se na 2. místě nacházejí elektrické, přičemž nejhlučnějšími jsou nepochybně benzinové křovinořezy.

Za přijatelnou hlučnost se u tohoto typu zahradního nářadí dá označit rozmezí od 60 do 80 dB. Vše nad 80 dB je už velmi nepříjemný hluk. Pokud však hledáte opravdu výkonný model, se kterým posekáte i 2 louky najednou, musíte se bohužel smířit s tím, že to nebude balada pro vaše uši.

Dalším parametrem, který souvisí s tím, jak příjemné čí nepříjemné bude používání křovinořezu, jsou vibrace. Antivibrační systémy jsou zpravidla efektivní jen při volnoběhu. Při sekání tlustších větví se už nepříjemnému brnění nevyhnete. Určitě si však v popisu křovinořezu všímejte údaje o míře tlumení jeho vibrací.

I levné křovinořezy dokážou překvapit

Ceny křovinořezů se v první řadě odvíjejí od typu jejich pohonu. Benzinové jsou nejdražší, elektrické a akumulátorové můžete vlastnit již za opravdu přijatelné ceny. Dalším parametrem, který má vliv na pořizovací cenu křovinořezu, je jeho výkon.

Levné křovinořezy za cenu do 2 500 Kč jsou vhodné pro nenáročnou práci na menších plochách, jejich příkon/výkon jen zřídka přesáhne 500 W. Křovinořezy za 2 500 až 5 000 Kč se dají označit za výkonné mašinky s dlouhou životností, vysokou odolností a výkonem nad 1 000 W.

Pokud hledáte profesionální křovinořez, připravte si minimálně 12 000 až 25 000 Kč. V této kategorii se nacházejí převážně benzinové modely s výkonem nad 1 500 W.

Nejlepší křovinořezy nabízí Hecht, Husqvarna, Bosch či Stiga

Nejlepší křovinořezy, u jejichž výběru nemusíte dlouho „spekulovat“, najdete zejména v nabídkách ověřených a kvalitních značek. Těm, kteří touží po poloprofesionálním až profesionálním křovinořezu, doporučujeme hledat mezi modely od výrobců, jako jsou Husqvarna, Hecht nebo Honda.

Za zlatou střední cestu se dají označit značky Bosch, Extol, Einhell nebo Black & Decker. K cenově dostupným a zároveň kvalitním křovinořezům patří ty z dílny značek Stiga, Vari, Demon, Riwall či Güde.

Pokud hledáte vysloveně levné křovinořezy, které však při nenáročné a občasné práci nezklamou, poohlédněte se např. v nabídce výrobce Fieldmann. Za zmínku stojí i modely značek Gardena, Ryobi, VeGa a Dolmar.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud jste v našem návodu na výběr křovinořezu nenašli informace, které vás zajímají, věříme, že vám je objasníme v následující sekci odpovědí na časté otázky spotřebitelů. V případě, že se chcete o křovinořezech dozvědět cokoli dalšího, uvítáme vaše otázky pod článkem.

Navinutí struny na křovinořez chce trochu cviku a praxe. V začátcích se s tímto úkonem pravděpodobně celkem potrápíte. Doporučujeme vám, abyste si pozorně přečetli přibalený návod. Pokud pro vás nebude dostačující, zavítejte na YouTube. Videonávody, jak navinout strunu na křovinořez, jsou v tomto směru velmi nápomocné.

K nezbytným doplňkům lze zařadit ochranný štít na křovinořez, který oceníte zejména při sekání opravdu silného materiálu. Za vysloveně nenahraditelné bezpečnostní prvky pokládáme ochranné brýle, rukavice, oblečení, které zakryje všechny části vašeho těla, a dostatečně pevnou a odolnou obuv. K tomuto zahradnímu nářadí si můžete dokoupit i různé doplňky, které rozšíří „pole jeho působnosti“. Jde např. o kultivátor na křovinořez či nástavec na ořezávání větví.

Ano, dostupnost ND ke křovinořezu si určitě ověřte předem. K běžně měněným dílům u tohoto nářadí patří např. startér, palivová nádrž, odstředivá spojka, zapalovací svíčka, palivový filtr či karburátor ke křovinořezu.

Ďalšie články z kategórie Křovinořezy

Vaše hodnocení:
(90.4%)