Elektrické zubní kartáčky – otázky a odpovědi

Elektrické zubní kartáčky – otázky a odpovědi

Základem zdravých zubů i dásní je důkladná a pravidelná péče. Její gros tvoří správná technika čištění zubů i mezizubních prostorů a preventivní masírování dásní. Zatímco při použití manuálního kartáčku během minuty provedete pouze přibližně 600 pohybů, v případě elektrického je to minimálně 7 000. Elektrické zubní kartáčky jsou proto jedním z nejefektivnějších způsobů, jak dodržet všechny výše uvedené zásady péče o ústní dutinu.

Publikované: 03.09.2021
Aktualizované: 18.07.2024

Jaký elektrický zubní kartáček koupit?

Elektrické kartáčky neslouží jen k samotnému čištění zubů. Zčásti zastoupí zubní nit či ústní sprchu, jsou výbornou pomůckou pro pravidelnou a šetrnou masáž dásní a prevencí před vznikem parodontózy, kterou dokážou i zmírnit. Můžete je používat při různých problémech, jako jsou citlivé zuby a dásně, nadměrná tvorba zubního kamene či kazů. V neposlední řadě jsou jednodušší z hlediska používání, pokud jste si tedy dosud neosvojili správnou techniku s manuálním kartáčkem, ten elektrický vám podstatně usnadní život. Připravili jsme pro vás tabulku TOP modelů z hlediska poměru ceny a kvality, zájmu ze strany spotřebitelů či hodnocených atributů.

Názov Hodnotenie Detail
TrueLife SonicBrush UV   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Oral-B iO 8   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Philips HX6807/35   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Philips HX6800/63   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Xiaomi Oclean X Pro   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud se při koupi produktů rozhodujete především na základě zájmu spotřebitelů, bude pro vás tabulka nejprodávanějších produktů nápomocná. Podle cenového srovnávače Heureka jsme připravili výběr 5 nejprodávanějších elektrických zubních kartáčků. Vzhledem k tomu, že se prodejnost rychle mění, se snažíme tabulku pravidelně aktualizovat, aby vám vždy poskytla relevantní informace.

Názov Hodnotenie Detail
Philips Sonicare For Kids HX6352/425*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6803/045*Zobrazit produkt
Philips Sonicare For Kids HX6322/045*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6851/345*Zobrazit produkt
Bob & Bobek Baby Dark Blue5*Zobrazit produkt

Máte zájem o sonický zubní kartáček? Přečtěte si náš návod, jak si vybrat sonický elektrický zubní kartáček, a recenze těch nejzajímavějších modelů.

Elektrické zubní kartáčky – otázky a odpovědi (FAQ)

V případě, že uvažujete nad koupí této dentální pomůcky pro sebe, své dítě či celou rodinu, pravděpodobně máte řadu otázek souvisejících s výběrem vhodného modelu, správným používáním či údržbou. Abychom vám vaše rozhodování co nejvíce usnadnili, připravili jsme si pro vás užitečné informace o elektrických zubních kartáčcích, které spotřebitele zajímají nejčastěji.

Na tuto otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně. Elektrické zubní kartáčky byly původně vyvinuty pro lidi s fyzickým či mentálním postižením. Proto si jimi zuby vyčistíte efektivně a důkladně s menší námahou. Pokud jste však zvyklí na klasický kartáček, osvojili jste si dobrou techniku a nemáte problémy, jako jsou zanícené dásně, nadměrná tvorba zubního kamene či kazů, bez obav zůstaňte u klasiky. Klasický, nebo elektrický zubní kartáček? To, co vám vyhovuje.

K hlavním výhodám elektrických zubních kartáčků patří efektivnější čištění zubů a odstraňování zubního plaku, což potvrzuje několik věrohodných studií. Na základě nich lze tvrdit i to, že používání elektrického kartáčku stojí za zdravějšími dásněmi a sníženou tvorbou kazů.

Na to, zda je lepší rotační, nebo sonický elektrický zubní kartáček, neexistuje jasná odpověď. Jedná se o 2 rozdílné technologie, které se liší pohyby hlavice. Podle různých testů sonické zubní kartáčky patří k těm nejšetrnějším. Využívají technologii vibrování a rozkmitání směsi vody, slin a zubní pasty, což je citlivé nejen k zubům, ale také dásním. Hlavice na rotačních či tzv. oscilačních zubních kartáčcích oscilují, proto jsou o něco méně šetrné a nedokážou tak dobře vyčistit prostory mezi zuby a dásněmi. Na druhou stranu jsou efektivnější při rozrušování zubního plaku.

Ne, nenahradí, což platí i o sonických elektrických zubních kartáčcích, které se částečně dostanou i mezi zuby a dásně. K čištění mezizubních prostorů vám proto za všech okolností doporučujeme použít také zubní nit nebo ústní sprchu.

Problémy s nabíjením se objevují u starších nabíjecích zubních kartáčků na baterky, které jsou v provozu již několik let. Pokud se k danému modelu ještě vyrábí a prodává kompatibilní nabíječka, vyzkoušejte její výměnu. Problém může být také v samotné baterii/akumulátoru. V takovém případě oslovte autorizovaný servis, v němž vám poradí, zda je možné přistoupit k její výměně.

Zuby byste měli čistit max. dvě minuty, což platí zejména pro sonické elektrické zubní kartáčky. Při používání méně šetrného rotačního kartáčku dobu o něco zkraťte. Chcete-li zubům věnovat více než dvě minuty, zvolte sensitive hlavici.

Mnohé bělicí pasty mají vysoký stupeň abrazivity (RDA – Relative Dentine Abrasivity). RDA označuje stupeň mechanického čištění zubní skloviny, přičemž příliš vysoké hodnoty RDA mohou způsobit její poškrábání. V kombinaci s elektrickým zubním kartáčkem se tento efekt stává silnějším, proto si vybírejte z past s nízkou až normální abrazivitou od 0 do 40, max. do 70 RDA (RDA 70–100 = střední abrazivita, 100 a více = vysoká abrazivita). Vhodné jsou např. pasty Yotuel nebo Swissdent. Tato „pravidla“ platí při výběru jakékoliv zubní pasty.

Odborníci se ve většině případů shodují, že elektrický zubní kartáček je vhodný i pro děti. Je však důležité, aby si osvojily správnou techniku. Dětské elektrické zubní kartáčky mohou být navíc velmi dobrým způsobem, jak vaše dítě motivovat k pravidelnému čištění chrupu.

S jakýmkoli čištěním dětských mléčných zoubků pomocí kartáčku se doporučuje začít až přibližně kolem 12 měsíců. V tomto věku vám však používání dětského elektrického zubního kartáčku ještě nedoporučujeme. Počkejte minimálně do 3, ideálně až do 4 let.

Pokud jste se rozhodli používat elektrický zubní kartáček pro nejmenší, je potřeba vybrat správný produkt. Na trhu najdete mnoho speciálních modelů, např. elektrické zubní kartáčky Philips Sonicare for Kids nebo elektrické zubní kartáčky pro děti Oral-B Stages Power Kids. Podle odborníků a studií jsou pro děti lepší sonické elektrické zubní kartáčky, které jsou ve srovnání s těmi oscilačními šetrnější. Pro děti jsou vhodné speciální malé hlavice s vysloveně měkkými štětinami.

Elektrické zubní kartáčky pro děti budou účinné jen tehdy, budou-li používány správně. Doporučujeme vám na celý proces dohlížet, dítě usměrňovat a v případě potřeby přistoupit k dočištění zoubků. Dočišťování je vhodné provádět až do věku kolem 10 let, což je však velmi individuální. Dítě by nemělo kartáčkem na zuby tlačit. Důležitý je i správný sklon kartáčku, který by se během čištění měl nacházet ve 45° úhlu k linii dásní. Každému čištění je potřeba věnovat cca 2 min. času.

Cena elektrických zubních kartáčků není nejnižší, při koupi toho pro své dítě budete tedy nepochybně řešit i otázku, odkdy může používat kartáček pro dospělé. Mezi elektrickým zubním kartáčkem pro 8leté děti a dospělé není v zásadě příliš velký rozdíl. V tomto věku proto můžete klidně sáhnout rovnou po „dospěláckém“ modelu, ke kterému je vhodné dokoupit menší náhradní hlavice s měkkými štětinami. Některé kartáčky, např. elektrický zubní kartáček Oral-B Vitality, jsou kompatibilní i s dětskými hlavicemi.

V případě, že vaši domácnost obývají děti ve věku do 7–8 let i dospělí, přičemž chcete používat 1 elektrický zubní kartáček, vyberte si model, který je kompatibilní s klasickými i dětskými náhradními hlavicemi. „Dětskou“ alternativou je i použití hlavic s označením sensitive.

Elektrické zubní kartáčky jsou vhodnou pomůckou k masírování dásní. Ve srovnání s ústními sprchami je dokonce mnozí považují za efektivnější alternativu. Pro masáž zvolte menší hlavici. V případě, že vlastníte ústní sprchu, můžete ji použít jako doplňkovou masážní pomůcku. Kompromisem je výběr některého z modelů, které v sobě spojují obě tato zařízení. Jedním takovým je např. elektrický zubní kartáček ETA Sonetic 2707.

Trpíte-li častými či chronickými záněty dásní, máte parodontózu / odhalené zubní krčky, doporučujeme vám, abyste se o výběru jakéhokoli zubního kartáčku, ale i o správné technice čištění zubů poradili s odborníkem. Obecně však není používání elektrického modelu při těchto komplikacích vysloveně zakázané či nevhodné. Jedná se spíše o individuální volbu. Určitě byste měli sáhnout po šetrnějším sonickém kartáčku s režimem sensitive.

Pokud nosíte fixní rovnátka, elektrický zubní kartáček pro vás není nejlepší. Sáhněte po klasickém, ideálně měkkém kartáčku. Při čištění zubů se jej snažte držet v takové poloze, aby se štětiny dostaly mezi zuby a dásně v oblasti krčků. Pokud se pomocí manuálního zubního kartáčku nedokážete zbavit zubního plaku, poraďte se s odborníkem. Pokud chcete na rovnátka přece jen používat elektrický kartáček, vyberte si zařízení se speciálním režimem pro péči o ortodontické aparáty, např. elektrický zubní kartáček Curaprox Hydrosonic Easy.

Ano, můžete. Nejlepší elektrický zubní kartáček na protézu nebo trvalé zubní implantáty je takový, na kterém se nachází režim sensitive. Ovšem pozor, ať už použijete klasický, nebo elektrický, dbejte na správnou a šetrnou techniku čištění zubů i mezizubních prostorů.

Ceny elektrických zubních kartáčků se pohybují v rozmezí od 250 do více než 8 000 Kč. Za přiměřenou cenu elektrického zubního kartáčku, který je možné označit za kvalitní, lze považovat 2 000 až 3 700 Kč. Dražší modely obvykle disponují vícero funkcemi i příslušenstvím, např. různými náhradními hlavicemi.

K nejprodávanějším elektrickým zubním kartáčkům na alza.cz a heureka.cz patří modely Philips Sonicare, nacházejí se však mezi nimi i zástupci dalších značek, např. elektrické zubní kartáčky Xiaomi či elektrické zubní kartáčky Braun Oral-B.

Na základě spotřebitelských zkušeností, recenzí a různých online diskuzí ohledně elektrických zubních kartáčků se za ty nejlepší dají označit modely od Philips a Braun. K populárním patří také elektrické zubní kartáčky Sencor, Xiaomi, Curaprox či TrueLife.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubní kartáčky

Vaše hodnocení:
(92.2%)