Odvlhčovače vzduchu

Nejlepší odvlhčovače vzduchu 2024 + recenze

Sušší, zdravější, čistší a kvalitnější vzduch. To jsou hlavní benefity, které nabízí odvlhčovače vzduchu. Přemýšlíte i vy nad koupí tohoto spotřebiče? Náš test odvlhčovačů vzduchu a podrobný návod na jejich výběr jsou v tom případě určené právě pro vás. Připravili jsme si hodnocení několika zajímavých modelů včetně vítězného, kterým se stal Noaton DF 4114.

Publikované: 27.09.2021
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký odvlhčovač vzduchu koupit?

V podrobných recenzích odvlhčovačů vzduchu jsme se věnovali všem technickým parametrům, doplňkovým funkcím i drobnostem, jako je design či kompaktnost jednotlivých modelů. Chcete-li své rozhodování urychlit, připravili jsme si pro vás krátké shrnutí klíčových specifikací 3 zajímavých modelů.

Názov Hodnotenie Detail
Noaton DF 4114   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
MeacoDry Arete One   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Klarstein DryFy 20   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Noaton DF 4114

Noaton DF 4114

Elektrický odvlhčovač vzduchu, odvlhčovací výkon 13,5 l/24 hod., příkon 180 W, průtok vzduchu 120 m³/hod., pro místnosti od 15 do 25 m².

Zobrazit více info

Velmi kvalitní a dobře vybavený odvlhčovač vzduchu Noaton DF 4114 patří k modelům, které jsou úsporné a z hlediska údržby i používání velmi nenáročné. Velkou výhodou tohoto odvlhčovače je, že díky uhlíkovému filtru dokáže vzduch i čistit. Spotřebitelé odkazují na jeho vysokou efektivitu. Výkon je více než dostačující. Zařízení má také režim kontinuálního provozu.

Cenový trhák
Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Odvlhčovač vzduchu na tablety, pro místnosti do 20 m², objem nádržky 1 l.

Zobrazit více info

Odvlhčovač vzduchu Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° funguje díky speciálním tabletám, které nasávají vlhkost i pachy. Je ideálním řešením do menších nebo méně vlhkých místností o rozloze do 20 m². Kondenzační nádobka má dostačující objem, minusem je pouze menší výkon v porovnání s klasickými elektrickými odvlhčovači a nutnost pravidelné výměny tablet.

Náš TIP
Rohnson R-9612

Rohnson R-9612

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem, odvlhčovací výkon 0,5 l/h, pro místnosti do 45 m², objem nádržky 2 l, hlučnost 42 dB.

Zobrazit více info

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9612 můžete použít v místnostech o rozloze do 45 m². Disponuje časovačem, funkcí automatického vypnutí i ochranou proti zamrznutí. K atraktivním parametrům patří přítomnost ionizačního filtru. K nevýhodám patří větší hlučnost.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Určitě to znáte i vy sami. Při výběru jakéhokoli spotřebiče do domácnosti se nesoustředíte jen na parametry jednoho modelu. Snažíte se srovnávat několik kousků, abyste si v závěru vybrali ten nejlepší. To stejné jsme při recenzování odvlhčovačů vzduchu ve svém testu udělali i my. Za tímto účelem jsme si na začátku hodnocení stanovili žebříček parametrů, které považujeme za nejdůležitější.

Poměr mezi cenou, odvlhčovacím výkonem a funkcemi
Doplňkové a bezpečnostní funkce
Hlučnost
Rozměry a hmotnost
Design

Už víte, jak a podle čeho byly vybrané odvlhčovače vzduchu hodnocené. Podle čeho jsme je však vybírali do svého testu? Orientovali jsme se pomocí několika faktorů. V první řadě jsme se snažili vybírat ze všech cenových i výkonnostních kategorií, aby si na to své přišla co největší část z vás. Jednotlivé produkty jsme hledali v nabídkách ověřených značek Electrolux, Rohnson, Klarstein, Master, Concept a Ceresit. Další důležitou pomůckou byly spotřebitelské recenze odvlhčovačů vzduchu a jejich popularita měřená prodejností na spolehlivých portálech a webech prodejců, např. na heureka.cz, mall.cz, datart.cz, kasa.cz, okay.cz či alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze odvlhčovačů vzduchu

Recenze odvlhčovačů vzduchu v našem testu vznikaly po důkladném zhodnocení a porovnání všech parametrů. Naše konečné hodnocení je nestranné a co nejkomplexnější. Do testu jsme zařadili zejména elektrické odvlhčovače vzduchu, které patří k těm nejefektivnějším, ale i zástupce mechanických modelů.

Víťaz testu

Noaton DF 4114

Elektrický odvlhčovač vzduchu, odvlhčovací výkon 13,5 l/24 hod., příkon 180 W, průtok vzduchu 120 m³/hod., pro místnosti od 15 do 25 m².

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Velmi kvalitní a dobře vybavený odvlhčovač vzduchu Noaton DF 4114 patří k modelům, které jsou úsporné a z hlediska údržby i používání velmi nenáročné. Velkou výhodou tohoto odvlhčovače je, že díky uhlíkovému filtru dokáže vzduch i čistit. Spotřebitelé odkazují na jeho vysokou efektivitu. Výkon je více než dostačující. Zařízení má také režim kontinuálního provozu.

Odvlhčovač vzduchu je určený ke snižování relativní vlhkosti vzduchu v prostoru. Tento model pracuje optimálně v prostorech o výměře 15 až 25 m2. Elektromotor má příkon 180 kW a na poměry některé konkurence je o něco hlučnější, nicméně ani v noci není hluk nesnesitelný. Pracovat dokáže při lokální teplotě 5 až 35 °C. Odvlhčovací výkon se odvíjí i od okolní teploty. Při teplotě nad 30 °C je výkon 13,5 l/24 hod. Přístroj má nastavitelný hygrostat a dokáže tak automaticky regulovat hodnotu vlhkosti v místnosti. Na nápaditě řešeném podsvíceném LED displeji na čelní straně se vám vždy zobrazuje aktuální hodnota vlhkosti v prostoru.

Maximální průtok vzduchu je 120 m3/hod. Aktivovat můžete také časovač, a to až ve 24hodinovém intervalu. Velice praktickou funkcí je režim kontinuálního odvlhčování – přístroj se při zvýšení vlhkosti sám aktivuje a sníží ji na požadovanou hodnotu. Nádržka na kondenzát má dva litry. Větší by zařízení svědčila víc. Součástí balení je také hadice k odvádění vlhkosti mimo nádobku. Odvlhčovač vzduchu disponuje transportními kolečky a držadlem. Přívodní kabel je dlouhý 180 cm.

Řadí se k odvlhčovačům vzduchu, které dokážou vzduch v prostoru i čistit. Alergiky určitě potěší, že je tento model vybaven uhlíkovým filtrem, který zachycuje bakterie a mikroby. Zabraňuje také tvorbě plísní. Účinně dokáže vzduch zbavit zápachu, cigaretového kouře nebo různých alergenů (pyly, plynné látky, spreje…). Odvlhčovač využívá kompresor, kde se sráží vlhkost, i proto je vybaven funkcí automatického odmrazování.

Zajímavou funkcí je režim sušení prádla. Odvlhčovač v tomto režimu fouká ven teplý vzduch, který produkuje při chlazení, a to zároveň s odváděním nadbytečné vlhkosti ze vzduchu. Toto řešení je tudíž maximálně úsporné. Celkový chod zařízení je velmi ekonomický a provoz je šetrný.

Z recenzí uživatelů je zřejmé, že jsou s funkčností a účinky odvlhčovače vzduchu Noaton DF 4114 velmi spokojení. Rozpačité pocity se týkají hlučnosti, některým hladina hluku vadí, jiní mluví o tichém chodu. Shoda panuje v souvislosti s efektivitou zařízení. Za krátkou dobu dokáže zařízení vlhkost velmi účinně snížit. Plusem je také fakt, že vzduch je díky uhlíkovému filtru zároveň filtrován. Pozitivně je hodnocen i úsporný provoz. Tento model využívá také teplý vzduch v režimu sušení prádla. Integrovaný hygrostat dokáže regulovat míru relativní vlhkosti a v režimu kontinuálního provozu se stará o její optimální hladinu.

Vodní nádržka má jen dva litry, což je poněkud méně, než by si tento model zasloužil. Spotřebitelé kladně hodnotí i design a praktický podsvícený displej, který zobrazuje aktuální hodnotu vlhkosti. K dispozici je funkce časovače. Díky podvozku s kolečky je zařízení mobilní. Designově neutrální provedení se hodí do každého interiéru.

Pozitíva

Vysoká efektivita
Odvlhčování i čištění vzduchu
Úsporný provoz

Negatíva

Menší nádržka na kondenzát

Typ: elektrický odvlhčovač vzduchu ● Příkon: 180 W ● Odvlhčovací výkon: 13,5 l/24 hod. ● Průtok vzduchu: 120 m³/hod. ● Velikost místnosti: 15–25 m² ● Hlučnost: 36 dB ● Objem kondenzační nádržky: 2,0 l ● Provozní teplota: 5–35 °C ● Rozměry (V × Š × H): 50 × 28 × 20 cm ● Hmotnost: 12 kg ● Časovač: ano

Cenový trhák

Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Odvlhčovač vzduchu na tablety, pro místnosti do 20 m², objem nádržky 1 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Odvlhčovač vzduchu Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° je jediným neelektrickým modelem v našem testu, proto je logické, že obdržel štítek související s nízkou pořizovací cenou. Ceresit není jen cenovým trhákem, ale také jedním z nejprodávanějších modelů na trhu. Odvlhčovač Aero 360° je oficiálně určený do místností o rozloze do 20 m², což je srovnatelné Concept OV1110. Tento údaj je skutečně platný, avšak pouze v případě, že nebojujete s enormně vlhkým vzduchem. Zároveň se jedná o velmi dobrý způsob, jak odvlhčit malé uzavřené prostory, např. skříně, kumbály či spíže.

Tento odvlhčovač funguje díky speciálním tabletám s obsahem chloridu sodného, ​​které se umisťují do jeho horní části. Zkondenzovaná voda kape v podobě hustší modré tekutiny do spodní nádržky o objemu 1 l. Vzhledem ke slabému výkonu odvlhčovače hodnotíme nádržku jako dostatečně objemnou. V praxi ji stačí vylít až poté, kdy dojde k rozpuštění celé tablety.

Zmíněný chlorid sodný nejen nasává vlhkost, ale také pohlcuje pachy. Toto zařízení je proto vhodné i pro kuřáky, vášnivé kuchaře či majitele domácích zvířat. Cena za 4 náhradní tablety se pohybuje kolem 300 Kč. V nadměrně vlhkých prostorách je budete muset vyměňovat minimálně jednou za měsíc. V těch sušších vydrží 2 až 3 měsíce. Provozní náklady proto nehodnotíme jako vysloveně vysoké. Z hlediska ekologické stránky nejde o tu nejlepší, ale ani nejhorší alternativu. Chlorid sodný není přímo ekologický, přírodě však enormním způsobem neškodí.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Efektivní odvlhčování vzduchu v malých prostorách
Přijatelné provozní náklady

Negatíva

Nízký výkon v porovnání s elektrickými odvlhčovači vzduchu
Nutnost pravidelného dokupování tablet

Typ = odvlhčovač vzduchu na tablety ● Velikost místnosti = do 20 m² ● Objem kondenzační nádobky = 1 l

Náš TIP

Rohnson R-9612

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem, odvlhčovací výkon 0,5 l/h, pro místnosti do 45 m², objem nádržky 2 l, hlučnost 42 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9612 není extrémně výkonný. Jeho odvlhčovací kapacita činí pouhých 0,5 l/h, v praxi však během dne ze vzduchu zkondenzuje v průměru 2–3 litry vody, což opravdu není málo. Rohnson je podle výrobce určený do místností o rozloze do 45 m², z našeho pohledu bude pracovat efektivněji v o něco menších prostorách.

U tohoto odvlhčovače naleznete vícero zajímavých funkcí a doplňků. Za zmínku stojí ionizační filtr, který slouží ke zvýšení kvality vzduchu i jeho čištění, možnost regulace výkonu a režim „turbo“ pro rychlé odvlhčování extrémně vlhkých prostorů nebo sušení prádla. Na modelu Rohnson R-9612 se dále nachází 24hodinový časovač, funkce Anti-Freeze, která zabraňuje jeho zamrznutí při používání v chladných prostorách, praktický displej a bezpečnostní funkce automatického vypnutí při naplnění kondenzační nádržky.

Z hlediska kompaktnosti tento model hodnotíme pozitivně. Váží necelých 11 kg, což není nejméně, ale ani nejvíce. Hlučnost 42 dB hodnotíme jako přijatelnou. Design je spíše všední a nenápadný. K nevýhodám musíme zařadit menší kondenzační nádržku o objemu 2 l.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Pokrokové funkce
Ionizační filtr

Negatíva

Menší nádobka v poměru k odvlhčovacímu výkonu

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem ● Odvlhčovací výkon = 0,5 l/h ● Velikost místnosti = do 45 m² ● Hlučnost = 42 dB ● Objem kondenzační nádržky = 2 l ● Hmotnost = 10,65 kg

Master DH720P

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem a uhlíkovým filtrem, odvlhčovací výkon cca 0,8 l/h, průtok vzduchu = 150 m³/h, příkon 390 W, pro místnosti do 25 m², objem nádržky 5 l, hlučnost 48 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Odvlhčovač vzduchu s ionizátorem Master DH720P je vhodný do větších prostorů, což se odráží i na jeho pořizovací ceně, která je vcelku vysoká, avšak přiměřená výkonu, kvalitě a funkcím. Odvlhčovací výkon představuje 20 l/24 hod. (cca 0,83 l/h) a průtok vzduchu dosahuje až 150 m³/h. Odvlhčovač Master je tudíž efektivní v místnostech o rozloze do 25 m² / 50 m³.

Master sice nepatří mezi profesionální odvlhčovače vzduchu, určitě však uspokojí i ty náročnější z vás. Stejně jako Rohnson R-9612 disponuje ionizátorem, což znamená, že splňuje i funkci čističky vzduchu, která ho zároveň obohacuje o záporně nabité ionty. Kromě ionizačního filtru je v něm zabudovaný filtr s aktivním uhlím, který je účinný zejména v oblasti pohlcování pachů.

Hlučnost 48 dB je vcelku vysoká, což je ale vzhledem k vyššímu odvlhčovacímu výkonu a průtoku vzduchu přirozené. Naopak spotřebu elektřiny při příkonu 390 W hodnotíme jako podprůměrnou. Tento model je uzpůsobený pro nepřetržitý provoz, za čímž stojí zejména vysoká kvalita zpracování a nadstandardně objemná kondenzační nádržka, která má až 5 l. Master můžete připojit přímo k odpadnímu potrubí. Funkce automatického vypnutí při naplnění nádržky nechybí ani v tomto případě.

Design odvlhčovače je z našeho pohledu docela všední. Plusem jsou poměrně kompaktní rozměry, nepříliš vysoká hmotnost, která představuje 11 kg, a integrovaná kolečka pro snadnější přesuny. K pozitivům dále řadíme fakt, že Master využívá ekologické chladivo, je schopný pracovat v místnostech s relativní vlhkostí vzduchu od 40 až do 90 %, disponuje zabudovaným vlhkoměrem a má jednoduché elektronické ovládání.

Pozitíva

Nadprůměrný odvlhčovací výkon
Ionizátor a filtr s aktivním uhlím
Možnost připojení k odpadnímu potrubí

Negatíva

Vyšší cena

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem ● Odvlhčovací výkon = 0,83 l/h ● Průtok vzduchu = 150 m³/h ● Velikost místnosti = do 25 m² (50 m³) ● Provozní teplota / vlhkost vzduchu = 5–35 °C / 40–90 % ● Hlučnost = 48 dB ● Příkon = 390 W ● Objem kondenzační nádržky = 5 l ● Rozměry = 41 × 21 × 55 cm ● Hmotnost = 11 kg

Concept OV1110

Elektrický odvlhčovač vzduchu, odvlhčovací výkon 300 ml/24 hod., příkon 23 W, pro místnosti do 15 m², objem nádržky 0,6 l, hlučnost 35 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Odvlhčovač vzduchu Concept OV1110 Perfect Air je ideální alternativou do menších a méně vlhkých prostorů. Jeho odvlhčovací výkon dosahuje pouhých 0,3 l za 24 hod., pozitivní výsledky proto postřehnete jen v místnostech o rozloze do 15 m², což je méně než v případě odvlhčovače vzduchu na tablety Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°. V praxi by měl však pracovat o něco efektivněji.

Nižší výkon kompenzuje hned několik pozitivních parametrů. Prvním z nich je opravdu nízká pořizovací cena. Tento model má enormně nízký příkon (pouhých 23 W), což znamená, že spotřebuje minimum elektrické energie. V neposlední řadě pracuje opravdu tiše, jelikož jeho hlučnost dosahuje jen 35 dB, což je nejméně v našem testu odvlhčovačů vzduchu.

Kondenzační nádržka má pouze 600 ml, což je vzhledem k nízkému odvlhčovacímu výkonu naprosto dostačující. U modelu Perfect Air se nachází funkce automatického vypnutí v případě jejího naplnění. Na tuto skutečnost vás upozorní i světelná kontrolka. Z režimů stojí za zmínku zejména ten k sušení prádla, který u takto levných odvlhčovačů vzduchu obvykle chybí.

Concept Perfect Air je opravdu kompaktní. Pokud potřebujete odvlhčovač pravidelně přenášet, jedná se o ideální volbu. Jeho design nás zaujal už z dálky. Jedná se o moderní a doslova minimalistický spotřebič, který zapadne do každého interiéru. Ovládání, které probíhá pomocí jediného dotykového tlačítka, je velmi jednoduché. Dotykový panel je podsvícený decentní zelenou LED diodou, kterou můžete kdykoliv vypnout.

Pozitíva

Velmi nízká cena
Funkce automatického vypnutí a režim sušení prádla
Zajímavý design a kompaktní rozměry

Negatíva

Pouze základní funkce
Slabý odvlhčovací výkon
Malá kondenzační nádržka

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu ● Odvlhčovací výkon = 0,3 l/24 hod. ● Velikost místnosti = do 15 m² ● Hlučnost = 35 dB ● Příkon = 23 W ● Objem kondenzační nádržky = 0,6 l ● Rozměry = 14,6 × 14,6 × 22,6 cm

Dobré recenzie

Klarstein DryFy 10

Elektrický odvlhčovač vzduchu s prachovým filtrem, odvlhčovací výkon cca 0,4 l/h, příkon 240 W, pro místnosti od 15 do 20 m², objem nádržky 1,8 l, hlučnost 40 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Odvlhčovací kapacita modelu Klarstein DryFy 10 představuje 10 l/24 h, tedy asi 0,4 l/h, což je dostačující do prostorů o rozloze od 15 do 20 m². Z tohoto důvodu jej hodnotíme jako levný odvlhčovač vzduchu s průměrným výkonem, který je ideální do klasických bytů či domů se standardně velkými místnostmi. Odvlhčovač vzduchu Klarstein není na rozdíl od Rohnson R-9612 vybavený ionizátorem, ale integrovaným nylonovým filtrem, který slouží zejména k zachycování prachu. Tento model proto můžeme doporučit i lidem se slabší alergií.

Kondenzační nádobka má jen 1,8 l, což není nejvíce. Funkce automatického vypnutí při jejím naplnění vodou, kterou doprovází zvuková kontrolka, se na odvlhčovači samozřejmě nachází. Skutečně zajímavá je možnost připojení spotřebiče k odpadnímu potrubí. K tomuto účelu slouží odtoková hadice o délce 0,6 m, která je součástí dodávky.

Na horní straně odvlhčovače naleznete displej, který mimo jiné zobrazuje aktuální vlhkost vzduchu v místnosti, a několik tlačítek, pomocí kterých nastavíte cílovou vlhkost v krocích po 5 %, a to v rozmezí od 30 do 80 %. Za zmínku dále stojí speciální režimy „power“ pro intenzivnější a „silent“ pro tiché odvlhčování. U modelu DryFy 10 nechybí ani funkce automatické regulace odvlhčování, 24hodinový časovač, který lze nastavit v krocích po 60 min., a funkce vnitřního sušení, která zjednodušuje údržbu a prodlužuje životnost spotřebiče.

„Vizáž“ DryFy 10 neohromí ani neurazí. Jedná se o nenápadný model s kompaktními rozměry a nízkou hmotností, který je vybavený praktickou rukojetí pro přenášení. Hlučnost, která dosahuje 40 dB, považujeme za přijatelnou. Za největší negativum pokládáme absenci funkce Anti-Freeze.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou, výkonem a funkcemi
Pokročilé funkce
Možnost propojení s odpadním potrubím

Negatíva

Menší kondenzační nádobka
Bez ochrany proti zamrznutí

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu ● Odvlhčovací výkon = cca 0,4 l/h ● Průtok vzduchu = 100 m³/h ● Velikost místnosti = 15–20 m² ● Provozní teplota = 4–32 °C ● Hlučnost = 40 dB ● Příkon = 240 W ● Objem kondenzační nádržky = 1,8 l ● Rozměry (V × Š × H) = 42 × 29,5 × 21 cm ● Hmotnost = 9,2 kg

Další zajímavé produkty

Do našeho testu odvlhčovačů vzduchu byly zařazeny modely s výkonem, který je ideální pro běžného spotřebitele. Jinak řečeno pro lidi, kteří obývají domácnosti se standardní rozlohou. Dostaly se do něj ale i modely pro náročné, nebo naopak vysloveně nenáročné spotřebitele. Pokud jste dosud nenašli nejlepší odvlhčovač vzduchu do své domácnosti, prohlédněte si naše další tipy.

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9612 nás zaujal zejména pořizovací cenou, která je v poměru k jeho výkonu a funkcím opravdu nízká. Odvlhčovací kapacita 12 l/24 hod. je dostačující pro místnosti o rozloze do 25 m². K plusům patří nízká hlučnost (37 dB), kompaktní rozměry, časovač a automatické vypnutí při naplnění kondenzační nádržky o objemu 2 l.

Odvlhčovač vzduchu Biet DA70 se z hlediska efektivity odvlhčování řadí mezi průměrně výkonné modely. Doporučená velikost místnosti pro jeho použití je do 40 . Průtok vzduchu dosahuje 100 m³/hod., odvlhčovací výkon činí 7 l/24 hod. Odvlhčovač disponuje 24hod. časovačem, ochranou proti přetečení a omyvatelným filtrem k zachycování pevných částic a eliminaci pachů.

Přenosný odvlhčovač vzduchu Sencor SDH 1020WH je vhodný do místností o rozloze do 31 m². Jeho odvlhčovací výkon činí 10 l/24 hod., je vybavený kondenzační nádržkou o objemu 2,1 l a omyvatelným filtrem, který zachycuje hrubé nečistoty. Odvlhčování je na něm nastavitelné v rozmezí od 35 do 85 %. Nechybí funkce vypnutí při naplnění nádržky vodou, automatická regulace odvlhčování a ochrana proti zamrznutí. Zásadním minusem je vysoká hlučnost, a to 54 dB.

Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 54 E je dražší kousek, který můžete používat v prostorech o rozloze do 31 m², což je ekvivalent k 78 m³. Má nadstandardní výkon 16 l/24 hod. a hlučnost je poněkud vyšší, dosahuje 46 dB. Kondenzační nádržka na vodu má 3 l, odvlhčovač můžete připojit i přímo k odpadnímu potrubí. Tento model disponuje časovačem i ochranou proti přetečení a je vybaven praktickými kolečky k pohodlnému přesouvání.

MeacoDry Arete One je vcelku výkonný odvlhčovač vzduchu za přiměřenou cenu. Můžete jej používat v místnostech o rozloze do 75 m², jeho odvlhčovací výkon je až 20 l/24 hod. a hlučnost dosahuje 40 dB. K dispozici máte také režim Sušení prádla, funkci Auto Stop a Auto Defrost.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

Nabídka odvlhčovačů vzduchu se neustále mění. Přibývají nové modely s pokrokovými funkcemi či nižší spotřebou, starší jsou dostupné za nižší ceny, což má dopad i na míru jejich prodejnosti. Chcete-li mít přehled o nejprodávanějších odvlhčovačích vzduchu na portálu Heureka, nepřehlédněte následující tabulku, kterou průběžně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Rohnson R-9920 Genius5*Zobrazit produkt
TrueLife DH5 Touch5*Zobrazit produkt
Aerium DH12W HEPA Wi-Fi5*Zobrazit produkt
TESLA Smart Dehumidifer5*Zobrazit produkt
Rohnson R-96125*Zobrazit produkt

Výběr odvlhčovače vzduchu musí být za každých okolností individuální. Důležitá totiž není jen jeho kvalita či funkce, ale také výkon v poměru k velikosti místnosti či místností, ve kterých ho budete používat. Zásadní roli hraje i relativní vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti, to, zda budete odvlhčovač používat v ložnici, nebo neobývaném prostoru, a další faktory, např. váš zdravotní stav. V našem návodu zaměřeném na to, jak vybrat odvlhčovač vzduchu, se postupně podíváme na všechny obecné i individuální parametry, které byste měli při nákupu zohlednit.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

  • Potřebuji odvlhčovač vzduchu?
  • Typy odvlhčovačů
  • Odvlhčovače s HEPA filtrem, ionizátorem a UV zářením
  • Jako vybrat odvlhčovač vzduchu podle rozměrů místnosti
  • Příkon, výkon a spotřeba elektřiny
  • Rozměry, hmotnost a design
  • Hlučnost
  • Kondenzační nádržka
  • Funkce, doplňky a ovládání
  • Cena + oblíbení výrobci

Potřebuji odvlhčovač vzduchu?

Předtím než se pustíte do výběru odvlhčovače vzduchu, byste si měli odpovědět na otázku, zda ho vůbec potřebujete. Odvlhčovače totiž nejsou spotřebiči, které najdou využití v každé domácnosti. V některých případech může být jejich použití dokonce kontraproduktivní. V první řadě zjistěte relativní vlhkost vzduchu ve svém příbytku. Za spodní hranici lze označit 40 %, za horní 60 %. K tomu budete potřebovat vlhkoměr, který je dostupný již od necelých 100 Kč. Vysokou vlhkost vám pomohou odhalit i některé „projevy“ vašeho příbytku, tedy např. srážení vody na oknech, tvorba plísní, vlhnutí textilních doplňků či oblečení nebo extrémně pomalé sušení prádla.

Odvlhčovače vzduchu by měly být použity pouze v prostorech, kde relativní vlhkost vzduchu přesahuje hodnotu 50 %. Extrémně suchý vzduch je totiž škodlivý stejně jako ten nadměrně vlhký. Pokud tento spotřebič použijete v příliš suché místnosti, problémem bude i jeho efektivita. Většina modelů je schopná pracovat spolehlivě teprve od 50–60 % relativní vlhkosti.

Elektrické vs. mechanické odvlhčovače

Od toho, jak funguje odvlhčovač vzduchu, se odvíjí způsob jeho použití. Některé modely jsou totiž určené pouze k provozu ve vytápěných, jiné i v nevytápěných prostorech. Důležitým faktorem je také velikost prostoru, který budete odvlhčovat, a rovněž relativní vlhkost vzduchu. Výběru vhodného typu odvlhčovače proto věnujte dostatek pozornosti.

  • Elektrické kondenzační odvlhčovače vzduchu: Kondenzační odvlhčovače vzduchu jsou nejefektivnější v prostorech s teplotou nad 20 °C a relativní vlhkostí v rozmezí od 70 do 80 %. Proto jsou vhodné k použití v obývaných domácnostech. Nasátý vzduch ochlazují, čímž dochází ke kondenzaci vlhkosti. Pokud by takové zařízení nasálo vysloveně chladný vzduch, nedošlo by k jeho ochlazení, a tudíž ani zkondenzování vlhkosti.
  • Elektrické adsorpční odvlhčovače vzduchu: Adsorpční odvlhčovače vzduchu jsou přesným opakem těch kondenzačních. Nasátý vzduch ohřívají a vysouší, proto je můžete používat i v nevytápěných prostorech, např. ve sklepech, garážích či na chalupách. Odvlhčovače, které fungují na tomto principu, pracují tiše. Na druhou stranu jsou dražší a méně efektivní z hlediska spotřeby elektriny.
  • Mechanické odvlhčovače vzduchu na tablety: Plastová nádoba s držákem a záchytnou nádržkou, do které vložíte speciální tabletu, sáček nebo gel. To jsou mechanické odvlhčovače vzduchu. Na první pohled se nejeví jako příliš efektivní, pokud je však použijete v malém prostoru, budete překvapení. Obecně se jejich použití doporučuje v méně vlhkých místnostech o rozloze do 10 až 20 m². Nejlepší efekt postřehnete při jejich použití ve vysloveně malých prostorech, např. ve spíži s potravinami. Výhodou je nízká pořizovací cena, nevýhodou nutnost neustálého dokupování a výměny tablet spolu s vyléváním kondenzační nádržky na vodu.

Mechanický odvlhčovač vzduchu

Odvlhčovače s HEPA filtrem, ionizátorem a UV zářením

Odvlhčovač nemusí sloužit pouze k odvlhčování. V nabídce je spousta přístrojů, které mají něco navíc. Často se jedná o přístroje 2v1 či 3v1, které vzduch čistí a ionizují.

  • Odvlhčovače s funkcí čištění vzduchu: Některé odvlhčovače zastoupí i funkci čističky vzduchu. Za tímto účelem musí být vybavené některým z filtrů. Levnější modely obvykle disponují jen nylonovým filtrem k zachycování větších částic. V lepším případě si poradí také s prachem. Chcete-li vzduch ve své domácnosti zkvalitnit a vyčistit co nejvíce, doporučujeme hledat mezi modely, které využívají účinnější řešení nebo kombinaci několika filtrů. Nepřehlédněte údaj o způsobu údržby, tedy zda lze filtr pohodlně vyjmout a umýt.
  • Odvlhčovače vzduchu s HEPA filtrem: HEPA filtr je tvořený náhodně uspořádanými skleněnými nebo plastovými vlákny, která stojí za jeho vysokou efektivitou. Na základě oficiálních testů je prokázáno, že HEPA filtry zachytí až 99,5 % všech částic, které se nacházejí ve vzduchu. V popisu odvlhčovačů či jiných zařízení s HEPA filtrem sice nejčastěji narazíte na informaci, že zachytí jen částice o velikosti nad 0,3 μm, ve skutečnosti by si však měly poradit i s těmi podstatně menšími. Vlákna v HEPA filtru jsou totiž hustá jen natolik, aby zachytila ​​částice o velikosti od 1 μm. Ovšem menší částice se pohybují příliš pomalu na to, aby filtrem prolétly, většina z nich se proto zasekne. Stručně řečeno, tyto odvlhčovače patří z hlediska čištění vzduchu k těm nejúčinnějším.
  • Odvlhčovače vzduchu s uhlíkovým filtrem: Uhlíkové filtry, které obsahují aktivní uhlí, jsou v odvlhčovačích vzduchu používány také poměrně často. Dokážou zachytit částice o velikosti od 0,5 do 50 μm, což znamená, že jsou o něco méně efektivní. Na druhé straně vynikají schopností zachytit těkavé organické látky, např. plyny. Uhlíkové filtry si poradí i s eliminací pachů.
  • Odvlhčovače vzduchu s ionizátorem: Ionizátor vzduch zkvalitňuje a zároveň čistí. Toto zařízení produkuje molekulární částice, tedy ionty, které se vážou na kyslík a vytvářejí negativní náboj, tzv. záporný iont. Záporné ionty se dokážou navázat na různé pevné částice, jako jsou bakterie, viry, pyly, prach či chlupy, z nichž následně vytvoří větší shluk. Ten je nasáván do odvlhčovače a zachycen ve filtru. Dobrou zprávou je, že ionizátor také napomáhá eliminovat pachy. Odvlhčovače vzduchu s ionizátorem jsou proto vhodnou alternativou pro kuřáky či majitele domácích zvířat. Pozor, daný spotřebič musí disponovat i filtrem. V opačném případě vzduch nevyčistí. Vytvořením záporně nabitých iontů, které jsou považované za prospěšné pro psychické i fyzické zdraví, pouze zlepší jeho kvalitu. Výhodou odvlhčovačů vzduchu s ionizátorem, které nemají filtr, je také jakési znehybnění pevných částic, které se lépe usazují na površích.
  • Odvlhčovače vzduchu s UV zářením: Odvlhčovače vzduchu s funkcí UV záření nedokážou zachycovat pevné částice. Vzduch především dezinfikují pomocí ultrafialového světla, přesněji UV-C záření, které má specifickou vlnovou délku. UV-C světlo rozkládá DNA a RNA virů, plísní, hub či bakterií, čímž je sice nezabije, ale inaktivuje, takže v přeneseném smyslu slova zůstanou nehybně ležet na místě a nemohou způsobit další problémy. Upozorňujeme, že odvlhčovače i čističky vzduchu s UV zářičem mnozí považují za neúčinné. Odborníci se však shodují na tom, že při správném konstrukčním řešení celého zařízení mohou vzduch skutečně (alespoň zčásti) dezinfikovat.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu podle rozměrů místnosti

Rozměry místnosti, ve které bude používán, jsou asi nejdůležitějším technickým parametrem. V tomto směru se zaměřte na odvlhčovací a vzduchový výkon.

Odvlhčovací výkon = množství vlhkosti, kterou odvlhčovač zachytí během 24 hod., např. 10 l/24 hod. či 5 l/24 hod. Následující údaje jsou pouze orientační, protože parametry výrobců jsou udávány při extrémních podmínkách, většinou při teplotě 30 °C a až 80% vlhkosti vzduchu, což je v praxi (v domácnosti) nereálné.

Výber odvlhčovača podľa rozmerov miestnosti

  • Malé odvlhčovače vzduchu s výkonem 0,2–1 l/24 hod.: do 10 m².
  • Průměrně výkonné domácí spotřebiče s kapacitou 5–10 l/24 hod.: 15–25 m² (průměrná velikost pokojů v bytech).
  • Výkonnější odvlhčovače vzduchu do bytu/domu s kapacitou 15–30 l/24 hod.: 30–60 m² (velké pokoje, garáže, chodby, půdy, haly atd.).
  • Profesionální odvlhčovače vzduchu s výkonem 30–50 l/24 hod.: nad 60 m² (jedná se o průmyslové odvlhčovače vzduchu, které jsou uzpůsobené k odvlhčování vzduchu v celém bytě, na jednom podlaží v rodinném domě nebo v komerčních prostorech).

Druhým parametrem, který souvisí s výběrem odvlhčovače v závislosti na velikosti prostoru, je vzduchový výkon nebo průtok vzduchu, který je udáván v metrech krychlových za hodinu. Abyste si dokázali vybrat správně, musíte zjistit objem dané místnosti. Ten vypočítáte pomocí vynásobení její výšky, délky a šířky.

Aby odvlhčovač vzduch „vysušil“ efektivně, nikoliv však nadměrně, je třeba sáhnout po takovém modelu, který je schopný během hodiny veškerý vzduch v daném prostoru nasát alespoň dvakrát, nanejvýš však třikrát. To znamená, že do prostoru o objemu 30 m³ budete potřebovat odvlhčovač se vzduchovým výkonem od 60 do max. 90 m³/hod.

Příkon, výkon a spotřeba elektřiny

Odvlhčovače vzduchu mívají příkon od 70 do 500 W. Obecně se doporučuje do místnosti o rozloze 25–30 m² použít odvlhčovač s příkonem kolem 250 W. Jedná se pouze o orientační údaj, protože příkon souvisí s reálným výkonem pouze do určité míry.

V současnosti jsou v kurzu energeticky úsporné spotřebiče, které i při velmi nízké spotřebě elektřiny podávají nadprůměrný výkon. Naopak pokud sáhnete po starším modelu či takříkajíc bezejmenném odvlhčovači, např. ze zahraničí, může spotřebovat enormně mnoho elektřiny i při velmi slabém výkonu.

Rozměry, hmotnost a design

S designem vám asi příliš neporadíme, jelikož jde o výhradně individuální záležitost. Odvlhčovače vzduchu jsou dostupné ve všelijakých verzích. Některé působí spíše robustně a industriálně, jiné jsou doslova elegantní či futuristické. Vzhledem k tomu, že se jedná o spotřebič, který nelze skrýt za nábytek, vám doporučujeme, abyste jeho vzhledu věnovali alespoň nějakou pozornost.

Kondenzační nádržka odvlhčovače vzduchu

Nejmenší odvlhčovače s hmotností kolem 2 kg mívají slabší výkon (do 5 l/24 hod.). Jejich nevýhodou je nutnost častějšího vylévání kondenzační nádobky. Průměrně velké modely, které jsou vhodné do standardně velkých místností, obvykle váží 5 až 11 kg. Tuto hmotnost lze zároveň označit za přijatelnou a praktickou.

Hlučnost

Předtím než se začnete zabývat hlučností daného odvlhčovače, byste měli vědět, kde a jak bude využíván. V případě použití v obývaných místnostech nebo ložnici během spánku je třeba hledat co nejtišší model. Naopak pokud potřebujete snížit vlhkost vzduchu na půdě, v garáži, sklepě či v ještě neobydlené novostavbě, problémem pro vás nebude ani hlučnější model.

Za průměrnou hlučnost odvlhčovačů můžeme označit 30 až 40 dB. Chcete-li tento spotřebič využívat i v noci, vyberte si model s hlučností na spodní hranici. Během dne vás nebude obtěžovat ani 40–48 dB. Hlučnost nejvýkonnějších spotřebičů, které jsou většinou určené do komerčních prostorů nebo k odvlhčování neobydlených novostaveb, přesahuje 50 dB.

Kondenzační nádržka

Klasické odvlhčovače jsou vybavené kondenzační nádržkou, která slouží k zachycování vlhkosti ze vzduchu. Některé modely lze propojit s odpadním potrubím. Toto řešení je vhodné pro ty z vás, kteří se chtějí zbavit všech starostí souvisejících s provozem odvlhčovače. Sáhnete-li po klasickém modelu, v souvislosti s kondenzační nádržkou byste se měli zaměřit na její objem, způsob vyjímání a bezpečnostní funkce.

  • Objem: Objem nádržky musí být přímo úměrný velikosti a výkonu odvlhčovače. Při „ideálních“ podmínkách, tedy při teplotě 30 °C a 80% vlhkosti vzduchu, by měl model s výkonem kolem 10 l/hod. během 24 hod. v nádržce nahromadit až 10 l vody. Při teplotě 20 °C a 50% vlhkosti vzduchu, což je o něco reálnější, dojde zpravidla za 2 až 3 dny ke zkondenzování 3–5 l vody. Některé odvlhčovače jsou samozřejmě výkonnější.
  • Manipulace s nádobkou: Na tento „detail“ zapomíná mnoho spotřebitelů. Jedná se o zásadní chybu, jelikož nádržku budete muset vyjímat pravidelně, nezřídka i naplněnou po okraj. Zaměřte se na systém, který slouží k tomuto účelu.
  • Bezpečnostní kontrolky a funkce: Zvukovou či světelnou kontrolku, která vás upozorní na nutnost vylití kondenzační nádržky, pokládáme za nezbytnost. Pokud by jí odvlhčovač nedisponoval, mohlo by dojít k jeho přetečení. O něco efektivnějším způsobem, jak svou domácnost ochránit před potopou, je funkce automatického vypnutí zařízení v případě naplnění nádržky.

Kondenzační nádržka

Funkce, doplňky a ovládání

Právě funkce rozhodují o tom, jak a k čemu všemu můžete tento spotřebič použít. Základní modely vzduch výhradně vysoušejí. Nemůžete si na nich nastavit intenzitu odvlhčování, automatické vypnutí a zapnutí či kontrolovat aktuální vlhkost vzduchu. Některé odvlhčovače však mohou disponovat řadou zajímavých doplňkových funkcí, které nejen zjednodušují jeho používání, ale zároveň zastoupí i čističku vzduchu.

  • Displej: Pokud se na odvlhčovači nachází displej, zpravidla bude jeho ovládání jednodušší a přesnější. Modely s displejem mohou také zobrazovat aktuální vlhkost a teplotu vzduchu v místnosti nebo aktuálně nastavený režim a intenzitu odvlhčování.
  • Časovač: Určitě vám doporučujeme sáhnout po odvlhčovači s časovačem. V opačném případě ho budete muset zapínat a vypínat jen ručně. Na časovači si nastavíte dobu odvlhčování, po které dojde k jeho automatickému vypnutí, takže bude fungovat zcela samostatně. Při výběru si všímejte i údajů časovače. Standardem jsou osmi-, dvanácti- nebo čtyřiadvacetihodinové časovače, které lze nejčastěji nastavit v krocích po 60 min.
  • Automatické vypnutí (ochrana před přetečením): Jedná se o bezpečnostní i praktickou funkci. Tento senzor odvlhčovač vypne ve chvíli, kdy dojde k naplnění kondenzační nádržky. Funkce se nazývá také jako ochrana před přetečením.
  • Senzor vlhkosti – automatická regulace odvlhčovacího výkonu: Odvlhčovače vzduchu se senzorem vlhkost regulují automaticky. V praxi proto nemusíte sledovat aktuální vlhkost a na základě ní spotřebič zapínat, vypínat nebo přepínat mezi režimy. Senzor průběžně snímá vlhkost a na základě naměřených hodnot dochází k jeho zapínání a vypínání tak, aby se vlhkost v místnosti udržovala na vámi nastavených hodnotách.
  • Manuální regulace a režimy odvlhčování: Možnost manuální regulace odvlhčovacího výkonu je velmi praktickou funkcí, díky níž budete moci odvlhčovač používat v různě velkých či vlhkých prostorech. Manuální regulace probíhá buď prostřednictvím kroků, většinou v krocích po 5 %, nebo pomocí přednastavených režimů, např. režim na 60% či 70% vlhkost. Nezapomeňte si všímat rozmezí vlhkosti, ve kterém můžete nastavit odvlhčování, např. od 35 do 80 %.
  • Indikátor/zobrazení vlhkosti: Jestliže chcete, aby odvlhčovač zobrazoval aktuální vlhkost v místnosti, vyberte si model s takovouto funkcí. Pokrokovější, a tudíž i dražší spotřebiče na displeji zobrazí přesné naměřené hodnoty v procentech. U levnějších modelů se nejčastěji setkáte s orientačním indikátorem v podobě tříbarevné světelné kontrolky.
  • Integrované sušení odvlhčovače: Režim vnitřního sušení slouží k vysušení vnitřního systému samotného odvlhčovače. Tato funkce usnadňuje údržbu a má pozitivní vliv na životnost spotřebiče.
  • Podpora Wi-Fi/bluetooth: Pokud odvlhčovač podporuje Wi-Fi nebo bluetooth, můžete ho propojit s aplikací ve svém telefonu a ovládat na dálku.
  • Funkce Antifreeze / Auto Defrost: Pokud budete odvlhčovač používat výhradně v domácnosti, která je obývaná, funkce Antifreeze není nezbytností. Naopak zařízení, která necháte např. v rozestavěném domě či nevytápěné chalupě, by jí měla disponovat bezpodmínečně. Antifreeze či Auto Defrost slouží k automatickému vypnutí odvlhčovače při poklesu teploty, zpravidla pod 5 °C.
  • Režim sušení prádla: Jedná se o velmi populární režim, který slouží k efektivnějšímu sušení mokrého prádla. Odvlhčovač umístěte v blízkosti sušáku či šňůry, v rámci tohoto režimu zvýší výkon, takže jím během krátké doby „proteče“ více vzduchu. Režim se obvykle nazývá Turbo. Využijete ho i při vysoušení extrémně vlhkých prostorů, např. koupelen.

Odvlhčovač vzduchu ovládanie

Cena odpovídá kvalitě

Na závěr návodů na výběr různých produktů se již tradičně věnujeme orientačnímu přehledu cen. Pro lepší přehlednost jsme se rozhodli tyto spotřebiče na základě pořizovací ceny rozdělit do 3 pomyslných kategorií. K nejlevnějším odvlhčovačům vzduchu nepochybně patří neelektrické modely na tablety či gelové sáčky. Ty můžete pořídit již od necelých 300 Kč.

Cena elektrických modelů začíná na cca 1 200 Kč, přičemž za levné odvlhčovače vzduchu lze označit všechny spotřebiče do 2 500 Kč. Modely z této kategorie mají zpravidla nižší odvlhčovací výkon, proto jsou vhodné jen do menších místností o rozloze do 20–25 m² nebo prostorů s nižší vlhkostí vzduchu. Při výběru si dejte pozor na to, zda je cena nízká opravdu jen z důvodu nižšího výkonu, nebo proto, že jde o vysloveně nekvalitní produkt. Jako pomůcka vám může posloužit informace, že odvlhčovače s enormně vysokým výkonem za enormně nízkou cenu kvalitou pravděpodobně neohromí.

Odvlhčovače vzduchu za 2 500 až 5 000 Kč lze rozdělit do dalších 2 podkategorií. V první z nich naleznete modely s vyšším výkonem, který je dostačující do prostorů o rozloze kolem 30–40 m². Druhou skupinou jsou spotřebiče, které nemají vyšší výkon než ty za 1 200 až 2 500 Kč, kvalita jejich zpracování je však na podstatně vyšší úrovni. Zároveň disponují větším počtem pokrokových funkcí, např. možností jejich připojení k odpadnímu potrubí, senzorem vlhkosti či více filtry k čištění vzduchu.

Spotřebiče za více než 5 000 Kč lze označit za profi odvlhčovače vzduchu, které mají vysoký výkon a vynikají vysokou kvalitou zpracování. Zpravidla jde o průmyslové odvlhčovače vzduchu do komerčních prostorů, které mohou stát i více než 25 000 Kč.

Oblíbené jsou odvlhčovače Klarstein, Philips, Airbi, Concept i Rohnson

Přestože se jedná o vcelku specifické spotřebiče, odvlhčovače vzduchu najdete v nabídce mnoha výrobců. Na následujících řádcích se podíváme na ty, které je možné označit za spolehlivé a ověřené. K nejznámějším značkám odvlhčovačů vzduchu patří Sinclair, Master, Klarstein (přečtěte si recenzi modelu Klarstein DryFy 10), Electrolux, Concept a Rohnson. Kvalitní kousky naleznete i mezi odvlhčovači vzduchu Philips, DeLonghi, Airbi, Daitsu, Domo, Duux, Gorenje, Gree, Guzzanti, Hysure, Orava, Princess, Honeywell, Rottner, Sencor, Tristar, TrueLife, Whirlpool či Sakura.

Při výběru vám může pomoci také informace o ověřených prodejcích. Odvlhčovače vzduchu naleznete např. v nabídce prodejců Kasa, Okay, OBI, AndreaShop, Nay, Planeo, Mall, Heureka či Alza. Pro milovníky značky Silvercrest máme dobrou zprávu, odvlhčovače vzduchu vlastní značky prodává i Lidl.

Otázky a odpovědi – FAQ

Na závěr vám již tradičně přinášíme odpovědi na několik často kladených otázek spotřebitelů, které souvisí s odvlhčovači nebo samotným odvlhčováním vzduchu. Pokud jste v našem testu ani návodu nenašli informace, které vás zajímají, neváhejte se nás zeptat. Na vaše otázky se budeme snažit odpovědět co nejdříve.

Aby odvlhčovač pracoval co nejefektivněji, musíte jej umístit na správné místo. Ve vzdálenosti 15 až 20 cm od spotřebiče by se neměly nacházet zdi, nábytek či jiné překážky. V menších místnostech je dobré odvlhčovač položit co nejvíc do středu, v těch větších zase co nejblíže ke zdroji vlhkosti.

Během odvlhčování byste měli zavřít okna, v opačném případě bude zařízení pracovat na příliš „vysoké otáčky“, ale s nižším výkonem. Vzduch můžete vysoušet i častějším větráním v době, kdy není zapnutý odvlhčovač, správným sušením prádla a snížením počtu pokojových rostlin, případně akvárií či jiných „vodních ploch“. Odvlhčovače nemají rády prašné prostředí, chomáče chlupů a jiné větší nečistoty, které mohou způsobit jejich ucpání. Častým problémem bývá teplo, které produkuje samotný spotřebič. Proto byste ho neměli za žádných okolností umisťovat do blízkosti jiného tepelného zdroje (radiátor, krb atd.), ale ani do uzavřených prostorů, např. do skříně. Může dojít k jeho přehřátí a nenávratnému poškození. Sáhnete-li po modelu s filtry, nezapomeňte na jejich pravidelné čištění.

Alternativní odvlhčovač vzduchu vyrobíte velmi jednoduše. Budete potřebovat sáček, který propouští vzduch (např. textilní), do něhož vložíte některý z materiálů s dobrými sacími vlastnostmi. Můžete použít podestýlku pro kočky (bentonit), kamennou nebo klasickou kuchyňskou sůl, rýži nebo černé uhlí. Pokud chcete, aby tento handmade odvlhčovač pohlcoval pachy, přisypte k některému ze zmíněných materiálů trochu mleté kávy. Stejným způsobem si můžete vyrobit i odvlhčovač vzduchu do auta.

Electrolux EXD20DN4W

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem, odvlhčovací výkon 0,66 l/h, příkon 430 W, místnosti do 29 m², objem nádržky 3 l, hlučnost 46 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Odvlhčovač vzduchu Electrolux CompactDry s odvlhčovací kapacitou 0,66 l/h je určený do místností o rozloze do cca 29 m², což je pro běžné domácnosti více než dostačující. Kromě výkonu nás na něm zaujaly funkce. U tohoto modelu se nachází bezpečnostní funkce automatického vypnutí při naplnění kondenzační nádržky a nechybí ani Auto-Defrost, díky čemuž je vhodný i k používání v chladnějších prostorách.

Na odvlhčovači dále naleznete 24hodinový časovač a režim „turbo“ pro intenzivní odvlhčování, při kterém vlhkost během krátké chvilky klesne na 45 %. Režim „turbo“ je ideální do extrémně vlhkých prostorů, např. do koupelen či sklepů. Můžete jej využít i při sušení prádla. CompactDry navíc patří do skupiny odvlhčovačů vzduchu s ionizátorem. Vzduch tak nejen vysouší, ale také zkvalitňuje a čistí.

Design hodnotíme pozitivně. Odvlhčovač působí elegantně a nenápadně. Je vybaven praktickým LED displejem, na kterém můžete sledovat aktuální vlhkost v místnosti a právě zvolený režim. K plusům řadíme i dostatečně velkou kondenzační nádržku o objemu 3 l a fakt, že se jedná o velmi praktický model. Electrolux CompactDry je vybaven pevnou rukojetí a kolečky a má vcelku kompaktní rozměry, což je plusem při jeho přemisťování. Problémem může být jen docela vysoká hmotnost, která představuje až 14 kg. K ne zcela pozitivním parametrům řadíme i větší spotřebu elektřiny a hlučnost, která dosahuje až 46 dB.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Pokrokové funkce včetně turbo režimu
Praktický z hlediska přemisťování

Negatíva

Vyšší spotřeba elektřiny
Vyšší hmotnost
Větší hlučnost

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorem ● Odvlhčovací výkon = 0,66 l/h ● Velikost místnosti = do 29 m² ● Provozní teplota = 5–35 °C ● Hlučnost = 46 dB ● Příkon = 430 W ● Objem kondenzační nádržky = 3 l ● Rozměry (V × Š × H) = 51 × 35 × 42,5 cm ● Hmotnost = 14 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(93%)